Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB1-1.4010.425.2020.3.BS
z 27 kwietnia 2021 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a i art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 14 października 2020 r. (data wpływu 19 października 2020 r.), uzupełnionym 23 grudnia 2020 r. oraz 8 stycznia 2021 r., o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ustalenia, czy:

  • prace nad tworzeniem Aplikacji są dokonywane w ramach działalności badawczo-rozwojowej Wnioskodawcy – jest prawidłowe,
  • wydatki na wynagrodzenia pracowników i zleceniobiorców ponoszone przez Wnioskodawcę na prace nad Aplikacją będą podlegały odliczeniu od podstawy opodatkowania Wnioskodawcy na zasadach określonych w art. 18d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (tzw. „ulga B+R”) – jest nieprawidłowe,
  • prace nad tworzeniem Serialu są dokonywane w ramach działalności badawczo-rozwojowej Wnioskodawcy – jest nieprawidłowe,
  • wydatki na wynagrodzenia pracowników i zleceniobiorców ponoszone przez Wnioskodawcę na prace nad Serialem będą podlegały odliczeniu od podstawy opodatkowania Wnioskodawcy na zasadach określonych w art. 18d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (tzw. „ulga B+R”) – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 października 2020 r. wpłynął do tut. Organu wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie możliwości skorzystania z ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 18d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z 15 grudnia 2020 r., Znak: 0111-KDIB1-1.4010.425.2020.1.BS oraz z 4 stycznia 2021 r. Znak: 0111-KDIB1-1.4010.425.2020.2.BS wezwano do ich uzupełnienia, co też nastąpiło 23 grudnia 2020 r. oraz 8 stycznia 2021 r.



We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym i podatnikiem podatku od towarów i usług. Głównym przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest obrót nieruchomościami.

A.Aplikacja

W ramach swojej działalności gospodarczej, Wnioskodawca tworzy aplikację na urządzenia mobilne, która przeznaczona będzie do zarządzania ofertami wynajmu długoterminowego nieruchomości (dalej: „Aplikacja”). Celem Aplikacji jest uproszczenie procedur wynajmu oraz zarządzania wynajmem domów i mieszkań.

Wynajmującemu Aplikacja umożliwi kompleksową obsługę wynajmu wszystkich należących do niego nieruchomości. W szczególności możliwe będzie zarządzanie nieruchomościami położonymi w różnych częściach kraju bez konieczności wizyty w danym lokalu lub spotkania z najemcą. Będzie to możliwe m.in. dzięki wbudowanemu w Aplikację modułowi zawarcia umowy najmu (co odbywa się w całości online, za pośrednictwem Aplikacji) oraz modułowi umożliwiającemu zlecenie naprawy usterek współpracującym fachowcom. Ponadto Aplikacja umożliwi sprzedaż wierzytelności z tytułu czynszu, rezerwację nieruchomości, reklamę, marketing, szkolenia z zakresu nieruchomości czy zarządzanie rozliczeniami.

Z kolei najemcy Aplikacja umożliwi przeszukiwanie ofert najmu nieruchomości, rezerwację wybranej przez siebie nieruchomości w przypadku zainteresowania ofertą, a ostatecznie także zawarcie umowy w całości online.

Aplikacja obejmuje 9 modułów funkcjonalnych:

  • Moduł 1. Wynajem nieruchomości online;
  • Moduł 2. Rezerwacja nieruchomości online;
  • Moduł 3a. Kupno należności z tytułu najmu;
  • Moduł 3b. Narzędzia scoringu finansowego;
  • Moduł 3c. Odsprzedaż należności z tytułu najmu (rynek wtórne należności);
  • Moduł 4. Wideo marketing;
  • Moduł 5. System szkoleń dla Agentów nieruchomości;
  • Moduł 6. Moduł reklamowy;
  • Moduł 7. Moduł rozliczeń.

Na zlecenie Wnioskodawcy, Uniwersytet (...), wydał „ ...” Aplikacji. Wskazana opinia stwierdza, że Aplikacja stanowi projekt dotyczący inwestycji w budowę, rozbudowę dla zaplecza badawczo-rozwojowego w celu rozwoju działalności innowacyjnej przedsiębiorstw, skutkujący wprowadzeniem innowacyjnych produktów/usług/technologii co najmniej w skali regionu (województwa). Wskazana opinia porównuje Aplikację do szeregu istniejących portali internetowych i aplikacji o podobnej funkcji. W konkluzji opinii wskazano, że Aplikacja stanowi projekt usługi „innowacyjny w skali światowej, ponieważ łączy rozproszone funkcjonalności i możliwości z wygodnym sposobem zarządzania oraz niespotykaną łatwością zawarcia umów. Jednocześnie innowacyjna jest integracja z systemami i procedurami finansowymi, które w znaczny sposób przyczyniają się do uproszczenia sposobu zarządzania wynajętymi nieruchomościami udostępniając dodatkowo szereg usług przydatnych z punktu widzenia właściciela jak i najemcy, niedostępnych w tej formie nigdzie indziej”.

Wnioskodawca nadal tworzy Aplikację. Jej powstawanie jest bowiem procesem złożonym, wymagającym od Wnioskodawcy znacznych nakładów. Wnioskodawca ponosi następujące wydatki związane z powstaniem Aplikacji:

  • wynagrodzenie za usługi doradztwa i nadzoru informatycznego świadczone przez dostawcę tych usług, na podstawie faktury;
  • wynagrodzenie za usługi programistyczne świadczone przez dostawcę tych usług, na podstawie faktury;
  • wynagrodzenie za usługę audytu Aplikacji świadczoną przez dostawcę tej usługi, na podstawie faktury;
  • wynagrodzenie za obsługę prawną dokumentów i elementów Aplikacji niezbędnych do zawierania i obsługi umów za pośrednictwem Aplikacji, świadczoną przez dostawcę tej usługi, na podstawie faktury;
  • wynagrodzenie za usługi reklamowe i marketingowe świadczone przez dostawcę tych usług, na podstawie faktury;
  • wynagrodzenie pracowników i zleceniobiorców Wnioskodawcy za czas pracy bezpośrednio związany z promocją Aplikacji i jej wdrożeniem.

Ukończona Aplikacja jako całość, stanowiąca kompletne oprogramowanie składające się z kodu źródłowego, kodu wynikowego i interfejsu, będzie stanowiła utwór w rozumieniu prawa autorskiego. Wszystkie autorskie prawa majątkowe do tak określonego utworu w postaci gotowej i kompletnej Aplikacji, będą przysługiwały Wnioskodawcy.

Wnioskodawca zamierza osiągać przychody z Aplikacji w postaci prowizji od zawieranych za jej pośrednictwem umów najmu. Kolejnym źródłem przychodu będą prowizje z tytułu cedowanych wierzytelności lub z tytułu zakupu wierzytelności poniżej ich nominalnej wartości. Wnioskodawca nie wyklucza również wprowadzenia odpłatności po stronie wynajmujących za samą możliwość korzystania z Aplikacji. Opłaty z tego tytułu również stanowiłyby przychód Wnioskodawcy.

Wskazane powyżej wydatki na wynagrodzenia pracowników i zleceniobiorców nie zostaną Wnioskodawcy zwrócone w jakiejkolwiek formie. Wnioskodawca nie prowadził i nie będzie prowadził działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej.

Wnioskodawca, w prowadzonej przez siebie ewidencji uwzględni opisane powyżej koszty wynagrodzeń pracowników i zleceniobiorców w zakresie w jakim czas ich pracy będzie przeznaczony na prace związane z Aplikacją.

B.Serial

Ponadto, w ramach swojej działalności Wnioskodawca tworzy (...) serial dokumentalny o remoncie kamienicy pt. (…) (dalej: „Serial”). Odcinki publikowane są na serwisie..., a dostęp do nich jest nieodpłatny. Serial przedstawia poszczególne etapy gruntownego remontu jednej ze zdewastowanych kamienic zakupionych przez Wnioskodawcę i przekształcenia powierzchni mieszkalnej tej kamienicy w szereg „aparthoteli” – niewielkich lokali z kuchnią i łazienką, przeznaczonych na wynajem dobowy dla turystów. Przychód Wnioskodawcy z inwestycji pochodzi właśnie ze sprzedaży gotowych aparthoteli na rzecz inwestorów, który zwrot z inwestycji otrzymują w formie opłat pobieranych za noclegi od turystów. Prowadzącym serial jest prezes zarządu Wnioskodawcy oraz jego pracownicy. W serialu udział bierze jednak wiele innych osób – pracownicy, klienci, kontrahenci, księgowi czy prawnicy Wnioskodawcy, którzy w serialu dzielą się swoją wiedzą i wypowiadają się na temat odpowiednich dla swojej dziedziny elementów inwestycji. Remont kamienicy jest w serialu pokazany krok po kroku w różnych aspektach, zarówno pod względem sposobu i techniki budowy, jak też pod względem potencjału inwestycyjnego dla klientów Wnioskodawcy.

Celem Serialu jest promocja i reklama inwestycji w należącą do Wnioskodawcy kamienicę. Ma on zachęcić potencjalnych inwestorów nie tylko do zakupu aparthotelu w ramach tej konkretnej inwestycji (ukazanej w Serialu), ale również innych, podobnych inwestycji prowadzonych przez Wnioskodawcę. Treści zawarte w Serialu mają bowiem w założeniu w sposób prosty i przystępny pokazać zalety inwestycji w nieruchomości i przedstawić Wnioskodawcę, jego pracowników oraz kontrahentów, jako profesjonalistów, doskonale znających się na swojej pracy. W efekcie ma to w sposób bezpośredni doprowadzić do wzrostu przychodów Wnioskodawcy, umocnienia jego marki (w szczególności na rynku …), a przede wszystkim doprowadzić do szybkiej sprzedaży powstałych aparthoteli i zamknięcia w ten sposób całej transakcji.

Kolejnym celem Serialu jest promocja i marketing usług szkoleniowych świadczonych przez Wnioskodawcę w ramach marketingu on-line. W ramach wskazanych szkoleń, członkowie zarządu oraz pracownicy Wnioskodawcy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem z zakresu rynku nieruchomości.

Wnioskodawca ponosi koszty związane z produkcją Serialu. W szczególności są to wynagrodzenia pracowników i zleceniobiorców za czas pracy przeznaczony na przygotowanie materiałów do Serialu, umawianie wywiadów przeprowadzanych w ramach Serialu czy przygotowywanie informacji niezbędnych do stworzenia scenariuszy odcinków Serialu. Ponadto Spółka ponosi koszt wynagrodzenia operatora w ramach umowy o dzieło, który przy wykorzystaniu własnego sprzętu oraz wiedzy i doświadczenia nagrywa odcinki Serialu, a następnie je montuje i publikuje. Wskazany operator nie prowadzi działalności gospodarczej a Wnioskodawca wypłaca mu wynagrodzenia zaliczane do kategorii wskazanej w art. 13 pkt 8 lit. a u.p.d.o.f.

Ponoszone przez Wnioskodawcę koszty na produkcję serialu są ponoszone w celu promocji i reklamy inwestycji Wnioskodawcy, a co za tym idzie zwiększenia przychodu ze sprzedaży lokali.

Wskazane powyżej wydatki na wynagrodzenia pracowników i zleceniobiorców oraz na wynagrodzenia z tytułu umowy o dzieło nie zostaną Wnioskodawcy zwrócone w jakiejkolwiek formie. Wnioskodawca nie prowadził i nie będzie prowadził działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej.

Wnioskodawca, w prowadzonej przez siebie ewidencji uwzględni opisane powyżej koszty wynagrodzeń pracowników i zleceniobiorców oraz z tytułu umowy o dzieło w zakresie w jakim czas ich pracy będzie przeznaczony na prace związane z Serialem.

W uzupełnieniu wniosku ujętym w piśmie z 23 grudnia 2020 r. Wnioskodawca wskazał, że:

  1. Nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego.
  2. Prowadzi i będzie prowadził ewidencję zgodnie z art. 9 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, pozwalającą wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.
  3. Koszty, które Wnioskodawca zamierza odliczyć w ramach ulgi badawczo-rozwojowej, stanowią lub będą stanowiły dla Niego koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
  4. Koszty wynagrodzeń pracowników i zleceniobiorców nie zostały Wnioskodawcy zwrócone w jakiejkolwiek formie i nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.
  5. Wnioskodawca nie korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 i 34a ustawy dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.
  6. Działalność prowadzona przez Wnioskodawcę w ramach tworzonej aplikacji oraz serialu dokumentacyjnego jest i będzie efektem działalności twórczej Spółki, podejmowanej w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Twórczy charakter tej działalności polega na tym, że jest to działalność o indywidualnym (kreatywnym) i oryginalnym (wnoszącym nową wartość) charakterze. Do tej pory na rynku nie funkcjonowała ani aplikacja podobna do tej, którą tworzy Wnioskodawca, ani serial dokumentujący kto po kroku renowację zabytkowej kamienicy wraz z opisem procesu inwestycyjnego.
  7. Działalność prowadzona przez Wnioskodawcę w ramach tworzonej aplikacji oraz serialu dokumentacyjnego jest i będzie prowadzona w sposób uporządkowany, zaplanowany, metodyczny – takie cechy ma bowiem działalność gospodarcza prowadzona przez Wnioskodawcę. A zarówno tworzenie Aplikacji i Serialu następuje w wykonaniu działalności gospodarczej Wnioskodawcy. Przy tworzeniu Aplikacji i Serialu Wnioskodawca nie działa jednak według żadnego systemu, ani też na podstawie przygotowanego harmonogramu prac. Decyzje co do rodzaju i zakresu prac są podejmowane na bieżąco, w toku działalności Wnioskodawcy.
  8. Wnioskodawca w ramach tworzenia Aplikacji oraz Serialu nabywa i będzie nabywał oraz łączy i będzie łączył, a także wykorzystuje i będzie wykorzystywał dostępną aktualnie wiedzę i umiejętności, w tym między innymi z zakresu narzędzi informatycznych i oprogramowania, do projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów (kompleksowa obsługa wynajmu nieruchomości), procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany będą miały charakter ulepszeń.
  9. W ocenie Wnioskodawcy, realizowane przez Wnioskodawcę prace w ww. zakresie są zdarzeniem unikalnym i innowacyjnym. Jest to jednak kwestia wybitnie ocenna i Wnioskodawca nie czuje się uprawniony do wyrażenia kategorycznego stanowiska w tym zakresie. Wnioskodawca może jedynie wyczerpująco opisać czym się zajmuje, a ocena unikalności i innowacyjności należy do organu.
  10. W skład wydatków na wynagrodzenia pracowników i zleceniobiorców, o których mowa w zadanych pytaniach wchodzi wynagrodzenie zasadnicze i składki na ubezpieczenia społeczne w części finansowej przez Wnioskodawcę.
  11. Wydatki/koszty, o których mowa we wniosku i które są bezpośrednio związane z prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością badawczo-rozwojową, nie będą wykorzystywane w Jego działalności bieżącej (innej niż badawczo-rozwojowa). Wydatki na wynagrodzenia pracowników oraz zleceniobiorców będą bowiem rozliczane w ramach ulgi B+R tylko w takiej części, w jakiej odpowiadają czasowi pracy pracownika/zleceniobiorcy na działalność badawczo-rozwojową. Pozostały czas pracy będzie dotyczył bieżącej działalności Wnioskodawcy, ale nie będzie on związany z działalnością badawczo-rozwojową. Warto przypomnieć, że wydatki na wynagrodzenie stanowiły jedyny rodzaj wydatków, jakie Wnioskodawca chce rozliczać w ramach ulgi B+R.
  12. Wydatki na wynagrodzenia pracowników i zleceniobiorców ponoszone przez Wnioskodawcę na prace nad Aplikacją oraz nad tworzeniem Serialu będą stanowiły po ich stronie należności, o których mowa w art. 12 ust. 1 i art. 13 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wnioskodawca nie jest jednak w stanie rozstrzygnąć, czy pracownicy/zleceniobiorcy będą w ramach pracy nad Aplikacją lub Serialem wykonywać działalność badawczo-rozwojową. Rolą organu jest odpowiedź na to pytanie (zadane przecież we wniosku ORDIN).
    W ocenie Wnioskodawcy (w ramach jego stanowiska), prace te będą stanowiły działalność badawczo-rozwojową.
  13. W odniesieniu do ww. pracowników jest i nadal będzie prowadzona stosowana ewidencja czasu pracy, pozwalającą określić, ile czasu pracy pracownicy ci przeznaczają na realizację działalności badawczo-rozwojowej (opisanej we wniosku), a ile na wykonywanie pozostałych obowiązków pracowniczych.

W uzupełnieniu wniosku ujętym w piśmie z 8 stycznia 2021 r. Wnioskodawca wyjaśnił również, że ponoszone przez Wnioskodawcę wydatki związane z wynagrodzeniem pracowników i zleceniobiorców związane są z promocją Aplikacji i jej wdrożeniem. Wnioskodawca uważa tego rodzaju wydatki za szeroko rozumiane „prace nad Aplikacją”, stąd takie sformułowanie w poprzednim piśmie.

Pracownicy i zleceniobiorcy nie będą tworzyć Aplikacji w sensie technicznym (pisać kodu i tworzyć interfejsu) – tym zajmują się programiści prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą, od których Wnioskodawca otrzymuje faktury za usługi programistyczne i przeniesienie autorskich praw majątkowych do aplikacji. Tych wydatków Wnioskodawca nie zamierza jednak rozliczać w ramach ulgi B+R (bo nie ma ku temu postaw prawnych).



W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

  1. Czy w przedstawionym stanie faktycznym, prace nad tworzeniem Aplikacji są dokonywane w ramach działalności badawczo-rozwojowej Wnioskodawcy?
  2. Czy opisane we wniosku wydatki na wynagrodzenia pracowników i zleceniobiorców ponoszone przez Wnioskodawcę na prace nad Aplikacją będą podlegały odliczeniu od podstawy opodatkowania Wnioskodawcy na zasadach określonych w art. 18d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (tzw. „ulga B+R”)?
  3. Czy w przedstawionym stanie faktycznym, prace nad tworzeniem Serialu są dokonywane w ramach działalności badawczo-rozwojowej Wnioskodawcy?
  4. Czy opisane we wniosku wydatki na wynagrodzenia pracowników i zleceniobiorców ponoszone przez Wnioskodawcę na prace nad Serialem będą podlegały odliczeniu od podstawy opodatkowania Wnioskodawcy na zasadach określonych w art. 18d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (tzw. „ulga B+R”)?

Zdaniem Wnioskodawcy, w przestawionym stanie faktycznym, prace nad tworzeniem Aplikacji oraz Serialu są dokonywane w ramach działalności badawczo-rozwojowej Wnioskodawcy. Tym samym opisane we wniosku wydatki na wynagrodzenia pracowników, zleceniobiorców i wykonawców ponoszone przez Wnioskodawcę na prace nad Aplikacją oraz Serialem będą podlegały odliczeniu od podstawy opodatkowania Wnioskodawcy na zasadach określonych w art. 18d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (tzw. „ulga B+R”).

Zgodnie z art. 18d ust. 1 u.p.d.o.p., podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Katalog tych kosztów został określony w art. 18d ust. 2 u.p.d.o.p. i wymienia on m.in. należności ze stosunku pracy wraz ze sfinansowanymi przez płatnika składkami na ubezpieczenia społeczne (pkt 1) czy należności z umowy zlecenia wraz ze sfinansowanymi przez płatnika składkami na ubezpieczenia społeczne (pkt 1a).

Wskazane przez podatnika wydatki na wynagrodzenia pracowników i zleceniobiorców zawierają się zatem w katalogu kosztów kwalifikowanych, objętych ulgą B+R. Dlatego też w niniejszej sprawie konieczne jest ustalenie, czy w opisanym stanie faktycznym koszty te są ponoszone na działalność badawczo-rozwojową.

Przez działalność badawczo-rozwojową rozumie się działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań (art. 4 pkt 26 u.p.d.o.p.). Z kolei przez prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionym, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń (art. 4 pkt 28 u.p.d.o.p.).

Tym samym w niniejszej sprawie, aby przyjąć, że tworzenie Aplikacji oraz Serialu następuje w ramach działalności badawczo-rozwojowej, konieczne jest, aby powstała Aplikacja oraz Serial były efektem:

  1. działalności twórczej – tj. działalności o indywidualnym (kreatywnym) i oryginalnym (wnoszącym nową wartość) charakterze. Twórczy charakter prac może przejawiać się w szczególności poprzez opracowywanie nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących;
  2. działalności systematycznej – tj. prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany;
  3. działalności mającej na celu wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań;
  4. prowadzonych przez Wnioskodawcę prac rozwojowych.

W ocenie Wnioskodawcy, w przedstawionym stanie faktycznym wszystkie wskazane powyżej przesłanki działalności badawczo-rozwojowej są spełnione.

A.Aplikacja

Tworzona przez Wnioskodawcę Aplikacja będzie efektem działalności twórczej. Zapewni ona bowiem rozwiązania niedostępne dotychczas na rynku w ramach pojedynczej aplikacji mobilnej. Tym samym będzie to rozwiązanie kreatywne i oryginalne, o indywidualnym charakterze. Ponadto Aplikacja jako całość będzie przedmiotem majątkowych praw autorskich Wnioskodawcy.

Aplikacja będzie także tworzona w ramach działalności systematycznej – tj. w wykonaniu działalności gospodarczej Wnioskodawcy, która ma charakter zarobkowy, zorganizowany i ciągły.

Prace nad Aplikacją mają przy tym na celu wykorzystanie zasobów wiedzy (przede wszystkim z zakresu rynku nieruchomości, finansów i programowania) do tworzenia nowych zastosowań – innowacyjnego narzędzia umożliwiającego kompleksowe zarządzanie wynajmem nieruchomości.

Aplikacja jest przy tym tworzona w ramach prowadzonych przez Wnioskodawcę prac rozwojowych. W tym wypadku obejmują one wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych oraz oprogramowania, do projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów oraz usług.

Wskazanym produktem będzie Aplikacja sama w sobie, a usługą oraz procesem będzie umożliwienie wygodnego, kompleksowego i innowacyjnego zarządzania wynajmem nieruchomości i prowadzenie rozliczeń oraz marketingu z tym najmem związanych.

Tym samym wszelkie prace prowadzone przez Wnioskodawcę nad Aplikacją są dokonywane w ramach działalności badawczo-rozwojowej, co też potwierdza pisemna opinia sporządzona na zlecenie Wnioskodawcy przez instytucję naukową (…).

Dlatego też koszty pracownicze ponoszone przez Wnioskodawcę w opisanym stanie faktycznym stanowią „koszty kwalifikowane”, podlegające odliczeniu od podstawy opodatkowania na zasadach wskazanych w art. 18d u.p.d.o.p.

B.Serial

Również tworzony przez Wnioskodawcę Serial będzie efektem działalności twórczej. Jest to bowiem rozwiązanie kreatywne i oryginalne, o indywidualnym charakterze. Do tej pory nikt w Polsce nie promował swojej inwestycji poprzez stworzenie całego serialu dokumentującego proces remontu kamienicy i stworzenia w niej szeregu aparthoteli. Wskazany projekt jest w szczególności innowacyjny na lokalnym rynku (…), dzięki czemu Wnioskodawca wyróżnia się wśród innych inwestorów działających na tym rynku. Trzeba też podkreślić, że scenariusz Serialu i ukazane w nim treści to wyłącznie dzieło Wnioskodawcy i jego pracowników. Istotne jest też to Serial w formie plików wideo stanowi utwory będące przedmiotem majątkowych praw autorskich Wnioskodawcy.

Serial jest także tworzony w ramach działalności systematycznej – tj. w wykonaniu działalności gospodarczej Wnioskodawcy, która ma charakter zarobkowy, zorganizowany i ciągły.

Prace nad Serialem mają przy tym na celu wykorzystanie zasobów wiedzy (przede wszystkim z zakresu marketingu, filmu, rynku nieruchomości, finansów, prawa i budownictwa) do tworzenia nowych zastosowań – innowacyjnego narzędzia promocji i reklamy działalności inwestycyjnej Wnioskodawcy, jakim w istocie jest Serial.

Serial jest przy tym tworzony w ramach prowadzonych przez Wnioskodawcę prac rozwojowych. W tym wypadku obejmują one wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności do projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów oraz usług. Wskazanym produktem będą lokale w postaci aparthoteli – z jednej strony innowacyjnej formy zapewnienia noclegu turystom łączącej cechy hotelu i apartamentu na wynajem, a z drugiej strony stanowiących niezwykle atrakcyjną formę inwestowania dla nabywców tych lokali.

Tym samym wszelkie prace prowadzone przez Wnioskodawcę nad Serialem są dokonywane w ramach działalności badawczo-rozwojowej. Dlatego też ww. koszty pracownicze oraz z umowy o dzieło, ponoszone przez Wnioskodawcę w opisanym stanie faktycznym, stanowią „koszty kwalifikowane”, podlegające odliczeniu od podstawy opodatkowania na zasadach wskazanych w art. 18d u.p.d.o.p.



W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest w części prawidłowe, a w części nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 1406 z późn. zm.; dalej: „updop”), przez działalność badawczo-rozwojową należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 4a pkt 27 updop, ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych, oznacza to:

  1. badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,
  2. badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W myśl art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, badania naukowe są działalnością obejmującą:

  1. badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
  2. badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Stosownie do treści art. 4a pkt 28 updop, ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych – oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W myśl art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Zgodnie z art. 18d ust. 1 updop, podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

W myśl art. 18d ust. 2 ust. 1 updop, za koszty kwalifikowane uznaje się m.in. poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.

Stosownie do art. 18d ust. 2 pkt 1a updop, za koszty kwalifikowane uznaje się poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu.

Koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym (art. 18d ust. 5 updop).

Natomiast, zgodnie z treścią art. 18d ust. 6 updop, podatnikowi, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów.

Stosownie do treści art. 18d ust. 7 updop, kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

  1. w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców – 150% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;
  2. w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a – 150% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;
  3. w przypadku pozostałych podatników – 100% kosztów, o których mowa w ust. 2-3.

Natomiast, w myśl art. 18d ust. 8 updop, odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku, gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia – odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części – dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia.

W myśl art. 9 ust. 1b updop, podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18d, są obowiązani w ewidencji, o której mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.

W związku z powyższym, Spółka powzięła wątpliwość, czy prace nad tworzeniem Aplikacji i Serialu są dokonywane w ramach działalności badawczo-rozwojowej Wnioskodawcy oraz czy wydatki na wynagrodzenia pracowników i zleceniobiorców ponoszone przez Wnioskodawcę na prace nad Aplikacją i Serialem będą podlegały odliczeniu od podstawy opodatkowania Wnioskodawcy na zasadach określonych w art. 18d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (tzw. „ulga B+R”)

Odnosząc się do powyższych wątpliwości Wnioskodawcy należy wskazać, że przedstawiony we wniosku opis stanu faktycznego wymaga w pierwszej kolejności zbadania, czy prace nad tworzeniem Aplikacji i Serialu spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej.

Ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej w art. 4a pkt 26 updop, zgodnie z którą (jak już wyżej wskazano) przez działalność badawczo-rozwojową, należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Z ustawowej definicji wynika zatem, że taka działalność musi mieć charakter twórczy. Posłużenie się tym sformułowaniem wskazuje, że działalność badawczo-rozwojowa to taka aktywność, która nastawiona jest na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym, które nie mają odtwórczego charakteru. Zatem, twórczość działalności badawczo-rozwojowej może się przejawiać opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań, niewystępujących w praktyce gospodarczej podatnika i na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań funkcjonujących u podatnika. Po drugie, z art. 4a pkt 26 updop, wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi być podejmowana w systematyczny sposób. Kryterium systematyczności należy rozumieć jako prowadzenie działań w sposób stały, regularny, uporządkowany, zaplanowany, metodyczny ze wskazaniem harmonogramu i zasobów. Po trzecie, taka działalność musi mieć określony cel, tj. powinna być nakierowana na zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań.

Kluczowe, jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności, tj.: (i) badania naukowe zdefiniowane w art. 4a pkt 27 updop oraz (ii) prace rozwojowe o których mowa w art. 4 pkt 28 updop.

Należy zwrócić uwagę na podkreślone wyłączenie zawarte w art. 4 ust. 3 ustawy prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, do którego odsyła art. 4a pkt 28 updop, mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu ulgi na działalność badawczo-rozwojową tych przejawów aktywności podatnika, które pomimo ulepszenia istniejących usług oraz innych operacji w toku z uwagi na swoją cykliczność (okresowość) oraz brak innowacyjnego charakteru (rutynowość) nie mogą stanowić prac rozwojowych.

W tym miejscu wskazać należy, że w ramach prac rozwojowych następuje połączenie wyników prac badawczych z wiedzą techniczną w celu wprowadzenia do produkcji nowego lub zmodernizowanego wyrobu, nowej technologii czy nowego systemu organizacji. Innymi słowy, prowadzone systematyczne prace opierają się na istniejącej wiedzy, uzyskanej w wyniku działalności badawczej oraz/lub doświadczeń praktycznych i mają na celu wytworzenie nowych materiałów, produktów lub urządzeń, inicjowanie nowych i znaczące udoskonalenie już istniejących procesów, systemów i usług. Podmioty gospodarcze zajmujące się działalnością badawczo-rozwojową realizują ją obok swojej działalności podstawowej (np. przedsiębiorstwa przemysłowe dysponujące własnym zapleczem badawczo-rozwojowym, laboratoria, zakłady i ośrodki badawczo-rozwojowe, działy badawczo-technologiczne, biura konstrukcyjne i technologiczne, zakłady rozwoju technik, biura studiów i projektów itp.). Prace rozwojowe mogą obejmować nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług. Prace rozwojowe nie obejmują rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do istniejących produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, usług, nawet jeśli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz przywołane przepisy prawa podatkowego, podkreślić należy, że przepisy o działalności badawczo-naukowej należy interpretować ściśle, a zatem tylko te działania podatnika można zaliczyć do działalności badawczo-rozwojowej, które wyczerpują znamiona definicji zawartej w treści art. 4a pkt 26 updop.

Wnioskodawca wskazał, że w ramach swojej działalności tworzy Aplikację na urządzenia mobilne. Z opisu zawartego we wniosku wynika, że tworzenie Aplikacji przez Wnioskodawcę może być uznane za działanie o charakterze twórczym. Twórczy charakter tej działalności polega na tym, że jest to działalność o indywidualnym (kreatywnym) i oryginalnym (wnoszącym nową wartość) charakterze. Prace nad Aplikacją prowadzone będą w sposób systematyczny, w celu wykorzystania zasobów wiedzy (przede wszystkim z zakresu rynku nieruchomości, finansów i programowania) do tworzenia nowych zastosowań – innowacyjnego narzędzia umożliwiającego kompleksowe zarządzanie wynajmem nieruchomości. Do tej pory na rynku nie funkcjonowała aplikacja podobna do tej, którą tworzy Wnioskodawca. Aplikacja jako całość będzie przedmiotem majątkowych praw autorskich Wnioskodawcy.

Biorąc pod uwagę opis zawarty we wniosku należy uznać, że tworzenie Aplikacji może być uznane za działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, ponieważ spełnia przesłanki wynikające z tych przepisów.

Natomiast prace nad tworzeniem Serialu, mimo iż jak wskazuje Wnioskodawca są efektem działalności Spółki, podejmowanej w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań oraz są prowadzone w sposób uporządkowany, zaplanowany, metodyczny, to nie można uznać ich za działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w treści art. 4a pkt 26 w zw. z art. 4a pkt 27 i art. 4a pkt 28 updop, bowiem jak już wyjaśniono powyżej działalność badawczo-rozwojową należy rozumieć jako działalność twórczą, która obejmuje badania naukowe lub prace rozwojowe, a prace nad Serialem nie obejmują żadnej z tych aktywności, tj. nie mieszczą się w cytowanej powyżej definicji. Prace nad Serialem opisane we wniosku tj. przygotowanie materiałów do serialu, umawianie wywiadów przeprowadzanych w ramach Serialu czy przygotowywanie informacji niezbędnych do stworzenia scenariuszy odcinków nie mają charakteru twórczego, przez co nie stanowią prac rozwojowych w rozumieniu art. 4a pkt 26 updop. Ponadto jak wynika z opisu sprawy Serial przedstawia poszczególne etapy gruntownego remontu jednej ze zdewastowanych kamienic zakupionych przez Wnioskodawcę i przekształcenia powierzchni mieszkalnej tej kamienicy w szereg „aparthoteli”. Remont kamienicy jest w serialu pokazany krok po kroku w różnych aspektach, zarówno pod względem sposobu i techniki budowy, jak też pod względem potencjału inwestycyjnego dla klientów Wnioskodawcy.

Celem Serialu jest promocja i reklama inwestycji w należącą do Wnioskodawcy kamienicę. Ma on zachęcić potencjalnych inwestorów nie tylko do zakupu aparthotelu w ramach tej konkretnej inwestycji (ukazanej w Serialu), ale również innych, podobnych inwestycji prowadzonych przez Wnioskodawcę. Treści zawarte w Serialu mają bowiem w założeniu w sposób prosty i przystępny pokazać zalety inwestycji w nieruchomości i przedstawić Wnioskodawcę, jego pracowników oraz kontrahentów, jako profesjonalistów, doskonale znających się na swojej pracy. W efekcie ma to w sposób bezpośredni doprowadzić do wzrostu przychodów Wnioskodawcy, umocnienia jego marki, a przede wszystkim doprowadzić do szybkiej sprzedaży powstałych aparthoteli i zamknięcia w ten sposób całej transakcji. Kolejnym celem Serialu jest promocja i marketing usług szkoleniowych świadczonych przez Wnioskodawcę w ramach marketingu on-line. W ramach wskazanych szkoleń, członkowie zarządu oraz pracownicy Wnioskodawcy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem z zakresu rynku nieruchomości.

Zatem powyższym działaniom trudno przypisać cechy działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 updop. Wnioskodawca poprzez tworzenie Serialu nie prowadzi badań naukowych, ani prac rozwojowych związanych z pracami nad tworzeniem serialu. Wnioskodawca tworząc (nagrywając) serial jedynie dokumentuje proces (etapy) remontu kamienicy, pokazuje jakie można zastosować rozwiązania podczas remontu, z zaprezentowanej treści w serialu można zobaczyć jakimi narzędziami i technologią posłużył się Wnioskodawca do przeprowadzenia remontu, jednak prace związane z przedstawieniem zastosowanych podczas remontu narzędzi czy technologii nie można uznać za prace badawczo-rozwojowe obejmujące badania naukowe lub prace rozwojowe związane z tworzeniem serialu – są to dwie odrębne kwestie. Ponadto jak wskazał Wnioskodawca celem Serialu jest promocja i reklama inwestycji w należącej do niego kamienicy oraz promocja i marketing usług szkoleniowych świadczonych przez Wnioskodawcę w ramach marketingu on-line. Stwierdzić zatem należy, że działania takie nie stanowią aktywności, która nastawiona jest na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym, które nie mają odtwórczego charakteru. Działalność ta nie jest nakierowana na zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań.

W związku z powyższym stwierdzić należy, że prac prowadzonych nad tworzeniem Serialu nie można uznać za działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w treści art. 4a pkt 26 w zw. z art. 4a pkt 27 i art. 4a pkt 28 updop.

Odnosząc się natomiast do możliwości odliczenia przez Wnioskodawcę opisanych we wniosku wydatków na wynagrodzenia pracowników i zleceniobiorców ponoszone przez Spółkę na prace nad Aplikacją i Serialem od podstawy opodatkowania Wnioskodawcy na zasadach określonych w art. 18d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (tzw. „ulga B+R”), stwierdzić należy, że przepisy podatkowe dają możliwość uznania za koszty kwalifikowane m.in. należności z tytułu wynagrodzeń pracownika, który realizuje wskazany cel, tj. wykonuje prace badawczo-rozwojowe. Istotne jest aby pracownik faktycznie wykonywał zadania będące realizacją prac badawczo-rozwojowych, wówczas wynagrodzenie takiego pracownika oraz koszty świadczeń poniesionych na jego rzecz będą mogły stanowić dla Wnioskodawcy koszt kwalifikowany w całości.

Zatem, w przypadku gdy pracownik w ramach świadczonej pracy wykonuje obowiązki nie tylko związane z działalnością badawczo-rozwojową, zasadnym jest wyodrębnienie (wyłączenie z ulgi badawczo-rozwojowej) tej części wynagrodzenia oraz świadczeń wypłaconych pracownikom zajmującym się działalnością badawczo-rozwojową, a także składek od tych przychodów, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, która nie jest związana z realizacją działalności badawczo-rozwojowej.

Wskazać również należy, że podatnik podatku dochodowego od osób prawnych, prowadzący działalność badawczo-rozwojową, może zaliczyć do kosztów kwalifikowanych, koszty wynagrodzenia z tytułu umowy zlecenie lub umowy o dzieło, zawartej z osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu.

Mając powyższe na względzie wskazać należy, że jak wynika z wniosku oraz jego uzupełnienia Wnioskodawca ponosi wydatki związane z powstaniem Aplikacji przeznaczone na wynagrodzenie pracowników i zleceniobiorców Wnioskodawcy za czas pracy bezpośrednio związany z promocją Aplikacji i jej wdrożeniem. Ponoszone przez Wnioskodawcę wydatki związane z wynagrodzeniem pracowników i zleceniobiorców związane są z promocją Aplikacji i jej wdrożeniem. Wnioskodawca uważa tego rodzaju wydatki za szeroko rozumiane „prace nad Aplikacją”. Pracownicy i zleceniobiorcy nie będą tworzyć Aplikacji w sensie technicznym (pisać kodu i tworzyć interfejsu) – tym zajmują się programiści prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą, od których Wnioskodawca otrzymuje faktury za usługi programistyczne i przeniesienie autorskich praw majątkowych do aplikacji.

W związku z powyższym nie można uznać, że prace związane z promocją Aplikacji i jej wdrożeniem są to „prace nad Aplikacją”, które związane są z realizacją działalności badawczo-rozwojowej. Jak sam Wnioskodawca wskazał pracownicy i zleceniobiorcy nie będą tworzyć Aplikacji w sensie technicznym, otrzymywać będą wynagrodzenie związane z promocją Aplikacji i jej wdrożeniem.

Zatem tego rodzaju wydatki nie są wydatkami związanymi z realizacją działalności badawczo-rozwojowej, a jedynie z promocją i wdrożeniem powstałej Aplikacji. Tym samym nie można się zgodzić z Wnioskodawcą, że ponoszone przez niego wydatki na wynagrodzenia pracowników i zleceniobiorców ponoszone na prace nad Aplikacją będą podlegały odliczeniu od podstawy opodatkowania Wnioskodawcy na zasadach określonych w art. 18d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (tzw. „ulga B+R”).

Natomiast z uwagi na to, że prace nad Serialem nie wyczerpują znamion działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 updop, to wydatki poniesione przez Wnioskodawcę na wynagrodzenia pracowników i zleceniobiorców ponoszone na prace nad Serialem nie będą podlegały odliczeniu od podstawy opodatkowania na zasadach określonych w art. 18d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy w zakresie ustalenia, czy:

  • prace nad tworzeniem Aplikacji są dokonywane w ramach działalności badawczo-rozwojowej Wnioskodawcy – jest prawidłowe,
  • wydatki na wynagrodzenia pracowników i zleceniobiorców ponoszone przez Wnioskodawcę na prace nad Aplikacją będą podlegały odliczeniu od podstawy opodatkowania Wnioskodawcy na zasadach określonych w art. 18d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (tzw. „ulga B+R”) – jest nieprawidłowe,
  • prace nad tworzeniem Serialu są dokonywane w ramach działalności badawczo-rozwojowej Wnioskodawcy – jest nieprawidłowe,
  • wydatki na wynagrodzenia pracowników i zleceniobiorców ponoszone przez Wnioskodawcę na prace nad Serialem będą podlegały odliczeniu od podstawy opodatkowania Wnioskodawcy na zasadach określonych w art. 18d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (tzw. „ulga B+R”) – jest nieprawidłowe.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w …, za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. z 2019 r., poz. 2325, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj