Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0112-KDIL2-2.4011.44.2021.1.MB
z 30 kwietnia 2021 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 18 stycznia 2021 r. (data wpływu 18 stycznia 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości rozliczania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych:

  • jest nieprawidłowe – w części dotyczącej przychodów, które pochodzą ze sprzedaży książki, jak i ebooka, w stosunku do której Wnioskodawca jest wydawcą,
  • jest prawidłowe – w pozostałej części.

UZASADNIENIE

W dniu 18 stycznia 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek – uzupełniony pismami: z 22 marca 2021 r. (data wpływu 24 marca 2021 r.) oraz z 23 kwietnia 2021 r. (data wpływu 25 kwietnia 2021 r.) – o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości rozliczania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą oraz odprowadza podatek w formie ryczałtu. Wnioskodawca posiada wpisy w CEIDG w zakresie: Sprzedaż detaliczna książek prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach (47.61.Z), Sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub internet (47.91.Z), Wydawanie książek (58.11.Z).

Na mocy podpisanej z małżonką (autorką książki) umowy wydawniczej Wnioskodawca nabył nieodpłatnie autorskie prawa majątkowe do książki w zakresie jej wydania i rozpowszechniania (sprzedaży). Wnioskodawca poniósł wszystkie koszty związane z wydaniem książki (recenzja, skład, druk książki). Następnie książka w formie drukowanej, jak i elektronicznej (ebook) jest sprzedawana w sklepie internetowym.

W pismach stanowiących uzupełnienie wniosku Wnioskodawca wskazał, co następuje.

Wnioskodawca otrzymuje przychody z prowadzonej działalności usługowej: – naprawa i konserwacji maszyn PKWIU 33.12.1, – sprzedaż detaliczna książek PKWIU 47.00.61. Działalność skupia się wyłącznie na sprzedaży książek, Wnioskodawca nie świadczy usług wydawniczych, z których czerpie korzyści, jednak sam został wydawcą książki. Wydanie książki przez Wnioskodawcę polegało na przygotowaniu jej do druku oraz wystąpieniu o nr ISBN. Wnioskodawca nie uzyskuje przychodów, o których mowa w art. 12 ust 1 pkt 2 lit. e ustawy o zryczałtowanym podatku, gdyż nie uzyskuje przychodów ze świadczenia usług licencyjnych związanych z nabyciem praw do książki. Wnioskodawca nie czerpie przychodów ze sprzedaży licencji ze sprzedaży książek. W rozumieniu prawa Wnioskodawcy co do prowadzonej działalności nie występują negatywne przesłanki wynikające z art. 8 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych dochodów od osób fizycznych.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

W jakiej wysokości zryczałtowanego podatku dochodowego ma być odprowadzany podatek ze sprzedaży książek, jak i ebooków? Stawka 3% czy może 5,5%?

Zdaniem Wnioskodawcy zryczałtowany podatek ze sprzedaży książek oraz ebooków powinien być opodatkowany stawką 3%. W momencie sprzedaży książki nie dochodzi do przejścia praw majątkowych na osobę kupującą książkę, nie ma więc mowy o czerpaniu dochodu z tytułu sprzedaży (przejścia) praw majątkowych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego w zakresie możliwości rozliczania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych:

  • w części dotyczącej przychodów, które pochodzą ze sprzedaży książki, jak i ebooka, w stosunku do której Wnioskodawca jest wydawcą jest nieprawidłowe,
  • w pozostałej części jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2020 r., poz. 1905 z późn. zm.): ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Natomiast w myśl art. 2 ust. 1 pkt 1 tej ustawy: osoby fizyczne oraz przedsiębiorstwa w spadku osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Przy czym w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ww. ustawy: przez pozarolniczą działalność gospodarczą należy rozumieć pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Stosownie do art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2020 r., poz. 1426 z poźn. zm.): ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

W myśl art. 5b ust. 1 ww. ustawy: za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

  1. odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;
  2. są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;
  3. wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Stosownie do art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne: podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:

  1. uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2.000.000 euro, lub
  2. uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2.000.000 euro.

Możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest między innymi od niespełnienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W artykule tym zawarto wyłączenia opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, jednak – jak wskazał Wnioskodawca – żadna z wymienionych przesłanek nie zachodzi.

W kwestii zastosowania właściwej stawki podatku należy wskazać, że zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne: ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 3% od przychodów z działalności usługowej w zakresie handlu, z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Natomiast zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a tej ustawy: ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 5,5% od przychodów z działalności wytwórczej, robót budowlanych lub w zakresie przewozów ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton.

Zatem przychody z działalności usługowej w zakresie handlu podlegają opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych wg stawki 3%, a przychody z działalności wytwórczej podlegają opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych wg stawki 5,5%, o ile dany rodzaj działalności nie jest objęty innymi stawkami przewidzianymi w art. 12 ww. ustawy.


Przez działalność usługową w zakresie handlu – w myśl art. 4 ust. 1 pkt 3 cytowanej ustawy – należy rozumieć, sprzedaż, w stanie nieprzetworzonym, nabytych uprzednio produktów (wyrobów) i towarów, w tym również takich, które zostały przez sprzedawcę zapakowane lub rozważone do mniejszych opakowań albo rozlane do butelek, puszek lub mniejszych pojemników.

Natomiast przez działalność wytwórczą, stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 4 powoływanej ustawy podatkowej, należy rozumieć działalność, w wyniku której powstają nowe wyroby, w tym również sprzedaż wyrobów własnej produkcji, prowadzoną przez podatnika.

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą oraz odprowadza podatek w formie ryczałtu. Wnioskodawca zawarł również informację, że jego działalność skupia się wyłącznie na sprzedaży książek i nie świadczy usług wydawniczych, z których czerpie korzyści. Jednak na mocy podpisanej z małżonką (autorką książki) umowy wydawniczej Wnioskodawca nabył nieodpłatnie autorskie prawa majątkowe do książki w zakresie jej wydania i rozpowszechniania (sprzedaży). Wnioskodawca poniósł wszystkie koszty związane z wydaniem książki. Następnie książka w formie drukowanej, jak i elektronicznej (ebook) jest sprzedawana w sklepie internetowym. Wnioskodawca – jak sam wskazał w uzupełnieniu – został wydawcą książki, a jej wydanie przez Wnioskodawcę polegało na przygotowaniu jej do druku oraz wystąpieniu o nr ISBN.

Przenosząc uprzednio zanalizowane przepisy na grunt rozpatrywanej sprawy, należy stwierdzić, że w przypadku podstawowej działalności gospodarczej prowadzonej przez Wnioskodawcę, dotyczącej detalicznej sprzedaży książek PKWIU 47.00.61, należy zakwalifikować jako działalność usługową w zakresie handlu w rozumieniu ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Wobec tego – przychody z tego tytułu powinny być opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wg stawki 3%.

Natomiast w sytuacji sprzedaży książki w formie drukowanej, jak i elektronicznej (ebook), którą Wnioskodawca sam wydał, mamy do czynienia z działalnością wytwórczą i w tej części uzyskane przez Wnioskodawcę przychody powinny być opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wg stawki 5,5%.

Reasumując – przychody z tytułu sprzedaży książek podlegają opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych wg stawki 3%. Natomiast przychody, które pochodzą ze sprzedaży książki, jak i ebooka, w sytuacji gdy Wnioskodawca jest jej wydawcą, podlegają opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych wg stawki 5,5%.


Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193, z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r., poz. 2325, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP. W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj