Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP3-1.4011.254.2021.1.MK1
z 28 kwietnia 2021 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 1325) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 3 marca 2021 r. (data wpływu 5 marca 2021 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika z tytułu wypłat należnego zysku osiągniętego do 30 kwietnia 2021 r. z tytułu uczestnictwa w spółce jawnej - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 5 marca 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika z tytułu wypłat należnego zysku osiągniętego do 30 kwietnia 2021 r. z tytułu uczestnictwa w spółce jawnej.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca jest spółką komandytową, w której wspólnikami jest spółka z o.o. mająca status komplementariusza oraz osoby fizyczne mające status komandytariuszy. Wszyscy wspólnicy Wnioskodawcy mają siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej i podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce od całości swoich dochodów. Rokiem obrotowym Wnioskodawcy jest rok kalendarzowy.


Wnioskodawca jest wspólnikiem w spółce jawnej osiągającej przychody z prowadzonej działalności (…) na terenie Polski („Spółka Jawna”).


Stosownie do art. 12 ust. 2 Ustawy nowelizującej, Wnioskodawca postanowił, że przepisy Ustawy o CIT oraz Ustawy o PIT w brzmieniu nadanym Ustawą nowelizującą stosować się będzie do Wnioskodawcy począwszy od dnia 1 maja 2021 r. - tym samym, Wnioskodawca uzyska status podatnika podatku dochodowego od osób prawnych wraz z dniem 1 maja 2021 r.

Część osiąganego w Spółce Jawnej zysku za poszczególne lata nie była wypłacana z niej jako zysk należny wspólnikom, lecz pozostawała w majątku Spółki Jawnej z przeznaczeniem do dalszego rozwoju działalności gospodarczej (deweloperskiej). W konsekwencji, w Spółce Jawnej znajdują się obecnie zyski z lat poprzednich, które nie były wypłacone wspólnikom. Analogicznie, planowane jest aby w majątku Spółki Jawnej pozostały częściowo również zyski osiągnięte w roku 2020 oraz ewentualne zyski lub ich część osiągnięte 2021 r. w tym w okresie od 1 stycznia do 30 kwietnia 2021 r.


Wnioskodawca wskazuje, że w okresie od 1 stycznia 2021 r. Spółka Jawna nie spełnia przesłanek pozwalających na zaliczenie Spółki Jawnej do grona podatników podatku dochodowego od osób prawnych, a zatem przychody osiągane w jej ramach nie były i nie będą opodatkowane na poziomie Spółki Jawnej (spółka jawna złożyła odpowiedni formularz do właściwego urzędu skarbowego wskazując posiadanych wspólników i tym samym nie spełnia przesłanek do objęcia jej zakresem podatku dochodowego od osób prawnych). Przychody i koszty związane z prowadzoną przez Spółkę Jawną działalnością były i będą przypisywane jej wspólnikom -w tym Wnioskodawcy-proporcjonalnie do posiadanego przez nich prawa do udziału w jej zysku.


Wnioskodawca podkreśla przy tym, że wypracowany w Spółce Jawnej zysk, chociaż nie został wypłacony, podlegał już (jeżeli chodzi o zyski z lat poprzednich) lub będzie podlegał (w odniesieniu do zysków przyszłych do czasu stania się przez Wnioskodawcę podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych), uwzględnieniu w podstawie opodatkowania u wspólników Wnioskodawcy jako dochody wypracowane przez Spółkę Jawną. Wnioskodawca bowiem w momencie osiągania dochodów ze Spółki Jawnej również pozostawał i pozostanie do 30 kwietnia 2021 r. transparentną podatkowo spółką osobową, w związku z czym odpowiednia część przedmiotowych przychodów oraz kosztów podatkowych podlegała już lub będzie uwzględniona w podstawie opodatkowania i będzie podlegała opodatkowaniu u każdego ze wspólników Wnioskodawcy - w tym jego komandytariuszy, będących osobami fizycznymi podlegającymi nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej (każdy z nich z osobna zwany dalej jako: „Wspólnik”).


Wnioskodawca wskazuje, że wspólnicy Spółki Jawnej (Wnioskodawca oraz spółka z o.o. podlegająca w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu) w przyszłości podejmą decyzję o wypłacie zysków za lata ubiegłe oraz rok 2021 (w stosunku do zysku za rok 2021 r., w tym dochodów za okres od 1 stycznia do 30 kwietnia 2021 r. wypłata zysku nastąpi w roku 2022 lub latach następnych). W związku z tym, wspólnicy Spółki Jawnej podejmą w przyszłości niezbędne uchwały dotyczące wypłaty wskazanych zysków za poszczególne lata.


Jednocześnie, po podjęciu uchwał przez wspólników Spółki Jawnej dotyczących wypłaty zysku i wypłacie zysków do Wnioskodawcy będącego już w tym momencie podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, wspólnicy Wnioskodawcy podejmą z kolei uchwałę (lub uchwały) dotyczącą wypłaty zysku osiągniętego przez Wnioskodawcę z tytułu udziału w Spółce Jawnej, na podstawie której zysk ten zostanie wypłacony wspólnikom Wnioskodawcy, w tym Wspólnikowi - osobom fizycznym.


W bilansie Wnioskodawcy zostaną wprowadzone odpowiednie rozgraniczenia, aby możliwe było zidentyfikowanie czy Wnioskodawca dokonuje wypłaty zysków otrzymanych ze Spółki Jawnej, które zostały osiągnięte do 30 kwietnia 2021 r., czy też są to dochody osiągnięte przez Wnioskodawcę, jako wspólnika Spółki Jawnej już po 30 kwietnia 2021 r. i podlegały u Wnioskodawcy opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.


  1. Czy w przypadku dokonania po 30 kwietnia 2021 r. wypłat przez Spółkę Jawną na rzecz Wnioskodawcy należnych mu zysków osiągniętych do 30 kwietnia 2021 r. z tytułu uczestnictwa w Spółce Jawnej, Wnioskodawca będzie zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego od osób prawnych od otrzymanych wypłat?
  2. Czy w przypadku otrzymania przez Wnioskodawcę wypłat należnego mu zysku osiągniętego do 30 kwietnia 2021 r. z tytułu uczestnictwa w Spółce Jawnej i następnie dokonania wypłat przez Wnioskodawcę zysku na rzecz Wspólnika - komandytariusza Wnioskodawcy - Wnioskodawca jako płatnik będzie zobowiązany do pobrania podatku dochodowego od osób fizycznych w związku z wypłatą na rzecz Wspólnika tej części zysków, która stanowiła zysk z tytułu udziału w Spółce Jawnej osiągnięty do 30 kwietnia 2021 r.?


Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie Nr 2 w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. W zakresie pytania Nr 1 w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.


Zdaniem Wnioskodawcy


Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 2:


W przypadku otrzymania przez Wnioskodawcę po 30 kwietnia 2021 r. wypłaty należnego mu z tytułu uczestnictwa w Spółce Jawnej zysku osiągniętego do 30 kwietnia 2021 r., wypłata „takiego” zysku przez Wnioskodawcę na rzecz Wspólnika - komandytariusza Wnioskodawcy nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym, w związku z czym Wnioskodawca nie będzie pełnił roli płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych w odniesieniu do takiej wypłaty i nie będzie zobowiązany do pobrania podatku dochodowego od dokonanych wypłat.


Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 2:


Zgodnie z art. 13 ust. 1 Ustawy nowelizującej, do dochodów wspólników spółki komandytowej uzyskanych z udziału w zyskach spółki komandytowej, osiągniętych przez spółkę komandytową przed dniem, w którym stała się ona podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, stosuje się przepisy Ustawy o CIT i Ustawy o PIT w brzmieniu obowiązującym przed dniem, w którym ta spółka stała się podatnikiem podatku CIT.


W związku z powyższym do dochodów wspólników Wnioskodawcy, a więc do dochodów Wspólnika osiągniętych z udziału w zyskach osiągniętych przez Wnioskodawcę do 30 kwietnia 2021 r. z tytułu uczestnictwa w Spółce Jawnej, stosować się będzie przepisy obowiązujące przed dniem, w którym Wnioskodawca uzyskał status samodzielnego podatnika podatku CIT. Tym samym, skutki podatkowe dla Wspólnika, któremu Wnioskodawca wypłaci po 30 kwietnia 2021 r. należny udział w zyskach osiąganych przez Wnioskodawcę w Spółce Jawnej wyznaczy m.in. art. 8 ust. 1 Ustawy o PIT. Zgodnie z tym przepisem, przychody związane z udziałem w spółce niebędącej osobą prawną określa się proporcjonalnie do przysługującego wspólnikowi prawa do udziału w zysku takiej spółki oraz łączy się je z pozostałymi przychodami ze źródeł z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1 Ustawy o PIT, z zastrzeżeniem jednak, zgodnie z którym m.in. przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30c ustawy, nie łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. Stosownie z kolei do art. 8 ust. 2 pkt 1) Ustawy o PIT, zasady wyrażone w art. 8 ust. 1 stosuje się również odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów. O kwalifikacji dochodów wspólnika spółki osobowej prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą do określonego źródła przychodów przesądza art. 5b ust. 2 Ustawy o PIT, zgodnie z którym przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 - pozarolnicza działalność gospodarcza. Zgodnie zaś z art. 14 ust. 1 Ustawy o PIT, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane.


W związku z powyższym, Wspólnik był zobowiązany do bieżącego i samodzielnego uiszczania zaliczek na podatek dochodowy od dochodu osiąganego z tytułu osiągania zysków za pośrednictwem Wnioskodawcy (przed faktycznym wypłaceniem zysku), stosownie do art. 44 ust. 1 Ustawy o PIT.


Podsumowując, Wnioskodawca wskazuje, że dochód Wspólnika pochodzący z udziału w zyskach Wnioskodawcy wynikających z dochodów (przychodów i kosztów) zrealizowanych do 30 kwietnia 2021 r. będzie opodatkowany na opisanych wyżej zasadach, a więc na zasadach obowiązujących wobec wspólników Wnioskodawcy przed dniem, w którym nabędzie on podmiotowość na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych (1 maja 2021 r.).


Tym samym, Wnioskodawca wskazuje, że w przypadku otrzymania przez Wnioskodawcę po 30 kwietnia 2021 r. wypłaty należnego mu zysku osiągniętego do 30 kwietnia 2021 r. z tytułu uczestnictwa w Spółce Jawnej i dalszej wypłaty tego zysku, już jako części zysku Wnioskodawcy, na rzecz Wspólnika - komandytariusza Wnioskodawcy - ta część wypłacanego zysku nie będzie podlegała opodatkowaniu przy wypłacie, ponieważ podlegała ona już opodatkowaniu podatkiem dochodowym na poziomie Wspólnika. W konsekwencji - Wnioskodawca nie będzie pełnił roli płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu wypłaty takiego zysku dokonanego po 30 kwietnia 2021 r. i nie będzie zobowiązany do poboru podatku od dokonywanej wypłaty.


Wnioskodawca podkreśla, że przeciwne stanowisko skutkowałoby dla wspólników Wnioskodawcy, w tym Wspólnika, podwójnym opodatkowaniem tych samych zysków - zarówno przed osiągnięciem przez Wnioskodawcę statusu podatnika podatku CIT, jak i po tej dacie; co należy uznać za sprzeczne z założeniami Ustawy nowelizującej.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego - jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.), odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.


Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).


Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…) w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r., poz. 2325, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj