Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB3-1.4012.104.2021.2.ICZ
z 7 maja 2021 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 9 lutego 2021 r. (data wpływu 11 lutego 2021 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  • opodatkowania kwot wynikających z półrocznej/rocznej TP Adjustment, które Spółka otrzymuje lub płaci AG - jest prawidłowe.
  • zobowiązania do dokonania korekt faktur wystawionych na rzecz AG, w związku z otrzymaniem/zapłatą kwot wynikających z TP Adjustment - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 lutego 2021 r., do tut. organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania kwot wynikających z półrocznej/rocznej TP Adjustment, które Spółka otrzymuje lub płaci AG oraz zobowiązania do dokonania korekt faktur wystawionych na rzecz AG, w związku z otrzymaniem/zapłatą kwot wynikających z TP Adjustment.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

• G Sp. z o. o. (dalej: Spółka) posiada siedzibę działalności gospodarczej w Polsce. Spółka jest zarejestrowana na potrzeby VAT jako czynny podatnik tego podatku.
• Spółka należy do międzynarodowej grupy G. (dalej: Grupa). Przedmiotem działalności Grupy jest produkcja oraz sprzedaż komponentów wnętrza samochodów, foteli kierowcy oraz pasażera pojazdów osobowych, terenowych, ciężarowych, busów oraz pociągów.
• Operacyjną i strategiczną centralą Grupy jest spółka AG (dalej: AG lub Podmiot Powiązany). AG pełni rolę centralnego przedsiębiorcy Grupy.
• W ramach Grupy Spółka jest producentem kontraktowym działającym w zakresie segmentu samochodowego.
• Spółka prowadzi dwa zakłady produkcyjne w (…), w których produkuje odpowiednio:

  • elementy wnętrza pojazdu, w tym zagłówki, podłokietniki, poduszki boczne, moduły, pokrowce i usztywniacze do zagłówków,
  • komponenty do wnętrza pojazdu, tj. nawiewy i tapicerkę do siedzeń oraz zbiorniki BFB.

• Produkowane przez Spółkę elementy wnętrza pojazdów oraz komponenty do wnętrza pojazdów (dalej: Towary) stanowią towary w rozumieniu przepisów art. 2 pkt 6 Ustawy o VAT.
• Co do zasady, Spółka działając jako producent na zlecenie (kontraktowy), prowadzi sprzedaż Towarów na rzecz innych podmiotów z Grupy. Jednakże, ze względu na warunki współpracy uzgodnione z poszczególnymi klientami zewnętrznymi (spoza Grupy), Spółka dostarcza również Towary bezpośrednio do tych klientów. W konsekwencji, w opisanym modelu sprzedaż Towarów przez Spółkę następuje:
  • w zasadniczej części do podmiotów z Grupy (w tym do AG, ale również innych podmiotów z Grupy np. G. I.C.), które wykorzystują je jako półprodukty w swojej produkcji, albo sprzedają odbiorcom finalnym,
  • w pozostałym zakresie do klientów zewnętrznych (niepowiązanych ze Spółką).
W obu wskazanych powyżej przypadkach sprzedaż Towarów może następować w ramach dostawy krajowej, wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów albo eksportu.
• Niezależnie od tego, że część Towarów Spółki sprzedawana jest do podmiotów niepowiązanych, jej odbiorcy wybierani są przez Grupę, a decyzje w zakresie stosowanych cen oraz warunków płatności i dostaw także zapadają na poziomie Grupy. W ramach Grupy Spółka pełni głównie funkcje operacyjne obejmujące czynności niezbędne do prowadzenia produkcji oraz bieżące czynności administracyjne mające na celu zapewnienie prawidłowego toku procesu wytwórczego.
• Spółka świadczy w ograniczonym zakresie usługi w obszarze finansów i zarządzania jakością na rzecz podmiotów z Grupy. Wynagrodzenie z tego tytułu jest rozliczane odrębnie w stosunku do wynagrodzenia z tytułu produkcji kontraktowej.

AG, działając jako centralny przedsiębiorca Grupy, co roku szacuje jakiego rzędu wielkości produkcja ze strony Spółki będzie oczekiwana, mając na uwadze przede wszystkim oczekiwania kontrahentów (podmiotów z segmentu samochodowego). O prognozach informuje Spółkę.
• W ramach przyjętego w Grupie modelu cen transferowych Spółka - jako producent kontraktowy - powinna osiągać określony (wyznaczony) poziom dochodowości odpowiedni dla pełnionej funkcji co zgodne jest z metodą marży transakcyjnej netto (TNMM). Metoda TNMM polega na badaniu zysku netto z kontrolowanej transakcji w stosunku do określonej podstawy (np. kosztów, sprzedaży, aktywów). Marża zysku netto podlegająca analizie powinna zostać ustalona, o ile jest to możliwe, w oparciu o marże netto osiągnięte przez niepowiązane podmioty w porównywalnych transakcjach, tzw. zewnętrzne dane porównywalne.
• AG jako zlecający produkcję kontraktową Spółce zobowiązuje się do zapewnienia jej określonego poziom rentowności w odniesieniu do całości działalności w zakresie produkcji kontraktowej niezależnie od tego czy dostawy Towarów następują bezpośrednio do
AG lub wskazanych przez nią odbiorców, zarówno powiązanych jak i niepowiązanych.
• Przyjęty przez Grupę sposób kalkulacji cen transferowych oparty jest na przyjęciu pewnych założeń, w praktyce może jednak się zdarzyć, iż realizowana rentowność będzie odbiegać od przyjętych założeń, wskutek niezależnych czynników.
• Spółka wraz z
AG ustaliły, iż w celu zagwarantowania poziomu marży Spółki nieodbiegającego od zasad rynkowych dokonywane będą jej okresowe weryfikacje.
• W przypadku, gdy poziom realizowanej przez Spółkę marży będzie wymagał korekty w celu zapewnienia, że dochodowość Spółki jest na poziomie rynkowym (zgodnie z zasadą ceny rynkowej - arm’s length), dokonywane będą dodatkowe rozliczenia pomiędzy Spółką a
AG, tzw. TP Adjustment.
• W przypadku gdy zysk Spółki będzie niższy lub przekroczy poziom wynikający z ustalonej polityki cen transferowych dokonana zostanie odpowiednia korekta dochodowości in plus lub in minus, w celu zapewnienia poziomu zysku pierwotnie wskazanego.
• Tym samym:
- jeżeli w wyniku okresowej weryfikacji rentowność Spółki w zakresie produkcji na zlecenie jest wyższa niż ustalony narzut zysku, wówczas:
  • następuje korekta in minus wyniku Spółki do właściwego poziomu rentowności,
  • kwota wynikająca z takiej korekty jest przez Spółkę zwracana
    AG w oparciu o odpowiedni dokument wystawiony przez Spółkę,

- jeżeli poziom rentowności Spółki jest niższy niż docelowy narzut zysku, wówczas:
  • następuje korekta in plus wyniku Spółki do poziomu docelowego narzutu zysku,
  • w takim przypadku Spółka otrzymuje od
    AG kwotę wyrównania do ustalonego poziomu rentowności w oparciu o odpowiedni dokument wystawiony przez Spółkę.
• W celu zapewnienia rynkowego poziomu wynagrodzenia z tytułu produkcji kontraktowej, TP Adjustment będą kalkulowane i w razie potrzeby płacone w połowie roku oraz na koniec roku.
• Odpowiedni dokument rozliczeniowy dot. TP Adjustment będzie wystawiany za połowę roku (półroczna TP Adjustment). Półroczna TP Adjustment będzie kalkulowana w oparciu o rzeczywiste dane finansowe Spółki w tym okresie obliczone zgodnie z ustawą o rachunkowości. Dodatkowo, na koniec roku finansowego wystawiony zostanie ostateczny dokument TP Adjustment (roczna TP Adjustment). Roczna TP Adjustment będzie kalkulowana w oparciu o rzeczywiste roczne wyniki finansowe obliczone zgodnie z ustawą o rachunkowości.
• W ciągu roku między Spółką i
AG nie będą rozliczane żadne dodatkowe opłaty w odniesieniu do Towarów objętych umową zawartą pomiędzy nimi (niniejsze postanowienie nie zabrania ewentualnego naliczania opłat za zarządzanie i alokację, które nie są związane z konkretnym Towarem). Wszystkie koszty tego typu zostaną uwzględnione przy kalkulacji TP Adjustment.
• Dokonana kalkulacja kwoty korekty będzie odnosiła się do rocznego zysku Spółki, a nie cen dostawy poszczególnych Towarów. Tym samym ceny sprzedanych Towarów nie ulegną zmianie.
• TP Adjustment nie będzie również wynikiem błędnych rozliczeń pomiędzy Spółką a AG, a jej wysokość nie będzie możliwa do określenia wcześniej niż po dokonaniu rozliczeń okresowych (półrocznych i rocznych) między Spółką a
AG.
• TP Adjustment nie będzie powiązana z jakimkolwiek świadczeniem wzajemnym pomiędzy Spółką a
AG.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

  1. Czy kwoty wynikające z półrocznej/rocznej TP Adjustment, które Spółka otrzymuje lub płaci, pozostają poza zakresem opodatkowania podatkiem VAT?
  2. Czy Spółka jest zobowiązana do dokonania korekt faktur wystawionych na rzecz
    AG (Podmiotu Powiązanego), w związku z otrzymaniem/zapłatą kwot wynikających z TP Adjustment?

Stanowisko Wnioskodawcy:

  1. Kwoty wynikające z półrocznej/rocznej TP Adjustment, które Spółka otrzymuje lub płaci, pozostają poza zakresem opodatkowania podatkiem VAT.
  2. Spółka nie jest zobowiązana do dokonania korekty faktur wystawionych na rzecz
    AG (Podmiotu Powiązanego), w szczególności z tytułu sprzedaży Towarów, w związku z otrzymaniem/zapłatą kwot wynikających z półrocznych/rocznych TP Adjustment.

Stanowisko Wnioskodawcy:

Uzasadnienie:

Ad. 1.

Zgodnie z art. 5 ust 1 Ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają następujące transakcje:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów na terytorium kraju;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Pod pojęciem dostawy towarów rozumie się, zgodnie z art. 7 ust. 1 Ustawy o VAT przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Towary w rozumieniu przepisów Ustawy o VAT to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii (art. 2 pkt 6 Ustawy o VAT).

Przez świadczenie usług natomiast rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 Ustawy o VAT (art. 8 ust. 1 Ustawy o VAT).

Przez eksport towarów rozumie się dostawę towarów wysyłanych lub transportowanych z terytorium Polski poza terytorium Unii Europejskiej przez:

  1. dostawcę lub na jego rzecz, lub
  2. nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub na jego rzecz, z wyłączeniem towarów wywożonych przez samego nabywcę do
  • jeżeli wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej jest potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych (art. 2 pkt 8 Ustawy o VAT).

Przez import towarów rozumie się przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium Unii Europejskiej (art. 2 pkt 7 Ustawy o VAT).

Przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (dalej: WDT) rozumie się wywóz towarów z terytorium Polski w wykonaniu czynności określonych w art. 7 Ustawy o VAT (dostawy towarów) na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium Polski (art. 13 ust. 1 Ustawy o VAT).

Przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz (art. 9 ust. 1 Ustawy o VAT).

W świetle powołanych definicji dostawa towarów, eksport towarów, wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów lub import towarów mogą mieć miejsce wyłącznie jeżeli przedmiotem tych transakcji są towary.

W opisanym zdarzeniu przyszłym TP Adjustment nie będzie wiązała się z jakąkolwiek dostawą towarów, ponieważ:

  • Celem TP Adjustment jest wyrównanie dochodowości Spółki, tak aby poziom marży nie odbiegał od poziomu rynkowego. Gdy zysk Spółki będzie niższy lub przekroczy poziom wynikający z ustalonej polityki cen transferowych dokonana zostanie odpowiednia korekta dochodowości in plus lub in minus. Przy czym korekta ta będzie miała charakter co do zasady roczny i półroczny.
  • Bez wątpienia przedmiotem tej czynności nie są rzeczy, ani ich części, ani postacie energii. W wyniku TP Adjustment nie dochodzi zatem do dostawy jakichkolwiek towarów, za które kwoty otrzymane w ramach TP Adjustment mogłyby stanowić wynagrodzenie.

    Wniosek:

    Jako że półroczna/roczna TP Adjustment pozostaje bez związku z dostawą jakiegokolwiek towaru w rozumieniu przepisów ustawy o VAT, TP Adjustment nie stanowi wynagrodzenia za odpłatną dostawę towarów na terytorium kraju, eksport towarów, import towarów na terytorium kraju, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju ani wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów.

    Półroczna/roczna TP Adjustment nie stanowi również wynagrodzenia za świadczenie usług. Powołana wcześniej definicja odpłatnego świadczenia usług zawarta w przepisach art. 8 ust. 1 Ustawy o VAT jest bardzo szeroka i określa zakres przedmiotowy opodatkowania VAT w sposób dopełniający definicję dostawy towarów. Nie oznacza to jednak, iż każde odpłatne świadczenie, jeśli nie stanowi dostawy towarów - stanowi świadczenie usług.

    Wskazane powyżej rozumienie definicji świadczenia usług zostało potwierdzone m.in. w orzecznictwie sądów administracyjnych, przykładowo w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 25 października 2020 r., sygn. akt III SA/Wa 784/19, cyt.: „Podkreślić przy tym należy, że nie każde zachowanie (działanie lub powstrzymywanie się od działania, czy tolerowanie czynności lub sytuacji) może zostać uznane za usługę w rozumieniu ustawy o VAT”

    Zgodnie z jednolitą linią orzeczniczą i interpretacyjną, która wykształciła się w odniesieniu do definicji pojęcia „świadczenia usług” aby dane świadczenie mogło stanowić usługę w rozumieniu Ustawy o VAT, konieczne jest spełnienie łącznie następujących warunków:

    • w następstwie zobowiązania, w wykonaniu którego usługa jest świadczona, druga strona (wierzyciel/nabywca) jest bezpośrednim beneficjentem świadczenia,
    • świadczonej usłudze odpowiada świadczenie wzajemne ze strony nabywcy (wynagrodzenie).

    W celu oceny czy dane świadczenie stanowi świadczenie usług na gruncie VAT kluczowa jest zatem kwestia odpłatności za dane świadczenie i istniejący między nimi związek.

    W tym kontekście wielokrotnie wypowiadał się Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, podkreślając w swoich wyrokach konieczność istnienia związku pomiędzy świadczeniami stron, m.in.:

  • w wyroku z dnia 20 stycznia 2005 r. w sprawie Hotel Scandic Gasaback o sygnaturze C-412/03: „Jak słusznie podkreśla rzecznik generalny w pkt 35 opinii, okoliczność, czy transakcja została dokonana po cenie niższej, czy też wyższej od kosztu produkcji, nie ma znaczenia dla zakwalifikowania transakcji jako „transakcji odpłatnej”. To ostatnie pojęcie wymaga bowiem wyłącznie istnienia bezpośredniego związku między dostawą towarów lub świadczeniem usług a świadczeniem wzajemnym rzeczywiście otrzymanym przez podatnika (zob. podobnie wyrok z dnia 8 marca 1988 r. w sprawie 102/86 Apple and Pear Development Council, Rec. str. 1443, pkt 12)”.
  • w wyroku z dnia 9 czerwca 2011 r. w sprawie Campsa Estaciones de Servicio SA o sygnaturze C-285/10: „Z powyższego wynika, że jeżeli uzgodniono świadczenie wzajemne, które rzeczywiście zostało przekazane podatnikowi bezpośrednio w zamian za dostarczony przezeń towar lub wyświadczoną przez niego usługę, transakcję tę należy zaklasyfikować jako transakcję odpłatną, pomimo że dokonana została pomiędzy stronami powiązanymi a uzgodniona i rzeczywiście zapłacona cena jest oczywiście niższa od zwykłej ceny rynkowej. Podstawa opodatkowania takiej transakcji powinna w związku z tym zostać ustalona według zasady ogólnej ustanowionej w art. 11 część A ust. 1 lit. a szóstej dyrektywy”.

    Przenosząc powyższe na grunt opisanego zdarzenia przyszłego należy zauważyć, że TP Adjustment nie kreuje obowiązku świadczenia wzajemnego ani po stronie
    AG, ani po stronie Spółki, ponieważ:

  • kwota wynikająca z rocznej TP Adjustment nie jest wypłacana pod warunkiem określonych zachowań wymaganych od Spółki lub Podmiotu Powiązanego.
    Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego roczna TP Adjustment nie jest powiązana ani z żadnym konkretnym zakupem towarów lub usług ani z ceną sprzedaży Towarów - lecz odnosi się do rentowności Spółki w zakresie usług świadczonych na zlecenie Podmiotu Powiązanego.
  • Konsekwencją TP Adjustment nie jest gwarancja poziomu dochodowości w odniesieniu do konkretnych Towarów sprzedawanych na jej rzecz czy pozostałych kontrahentów przez Spółkę, lecz zapewnia odpowiedni łączny poziom rentowności, zgodny z pierwotnie przyjętą polityką cen transferowych.

    Wniosek:

    Półroczna/roczna TP Adjustment nie powoduje wystąpienia obustronnych, wzajemnych świadczeń po stronie Spółki i Podmiotu Powiązanego. Wyrównanie dochodowości nie stanowi wynagrodzenia z tytułu jakiegokolwiek stosunku zobowiązaniowego. Tym samym półroczna/roczna TP Adjustment nie stanowi wynagrodzenia za świadczenie usług w rozumieniu przepisów Ustawy o VAT.

    Powyższe stanowisko potwierdza linia interpretacyjna organów podatków, np. interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 8 stycznia 2021 r., sygn. 112-KDIL1-2.4012.473.2020.2.PG, cyt.:

    „Jednocześnie Korekta Dochodowości nie wiąże się/nie będzie wiązała się ze świadczeniem jakichkolwiek czynności na rzecz Wnioskodawcy bądź podmiotu powiązanego (tj. Korekty Dochodowości nie będą wiązały się ze świadczeniem jakichkolwiek usług pomiędzy stronami transakcji). Zatem Korekta Dochodowości nie będzie wiązała się z jakimkolwiek świadczeniem zarówno ze strony drugiego podmiotu jak i na rzecz Wnioskodawcy. Tym samym nie będzie stanowiło wynagrodzenia za usługę w rozumieniu ustawy i nie będzie podlegało opodatkowaniu na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy w związku z art. 8 ust. 1 ustawy”.

    Wniosek:

    W świetle powyższego kwoty wynikające z półrocznej/rocznej TP Adjustment, które Spółka otrzymuje/płaci, pozostają poza zakresem opodatkowania podatkiem VAT.

    Powyższe stanowisko zostało potwierdzone w jednolitej linii interpretacyjnej organów podatkowych, przykładowo:

  • interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 8 stycznia 2021 r., sygn. 112 KDIL1-2.4012.473.2020.2.PG, cyt.:
    „Zatem, w świetle art. 5 ust. 1 ustawy, Korekty Dochodowości wynikające z Modelu 1 i Modelu 2 nie stanowi wynagrodzenia za czynność podlegającą opodatkowaniu VAT, a tym samym są zdarzeniami niepodlegającymi opodatkowaniu podatkiem VAT:.

  • interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 27 października 2020 r., sygn. 0111-KDIB3-1.4012.748.2020.1.ASY, cyt.:
    „Jednocześnie korekta wzajemnych rozliczeń polegająca na wyrównaniu określonego poziomu dochodowości nie będzie wiązała się z czynnością wzajemną. Wyrównanie dochodowości do ustalonego między Spółką a podmiotami z Grupy poziomu dochodowości nie będzie wiązała się z jakimkolwiek świadczeniem ze strony drugiego podmiotu. Tym samym nie będzie stanowiło wynagrodzenia za usługę w rozumieniu ustawy i nie będzie podlegało opodatkowaniu na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy w związku z art. 8 ust. 1 ustawy. Korekta dochodowości nie będzie również stanowiła wynagrodzenia za dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT”.

  • interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 3 września 2020 r., sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.368.2020.2.IR, cyt.:
    „W analizowanej sprawie płatności dokonywane przez Spółkę na rzecz C.... lub otrzymywane od C w związku z Weryfikacją Docelowego Poziomu Rentowności jak wskazał Zainteresowany - nie będą związane z żadnymi dodatkowymi czynnościami Spółki lub C Zatem przyjąć należy, że ww. Weryfikacja nie będzie wiązała się z jakimkolwiek dodatkowym świadczeniem zwrotnym (czy na rzecz Zainteresowanego czy spółki zależnej). W świetle powyższego nie sposób ustalić bezpośredniego związku między odpłatnością a świadczeniem, które miałoby podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Tym samym ww. płatności tytułem wyrównania rentowności nie będą stanowiły wynagrodzenia za świadczenie usług w rozumieniu ustawy i nie będą podlegały opodatkowaniu na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy w związku z art. 8 ust. 1 ustawy”.

  • interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 27 sierpnia 2020 r., sygn. 0114-KDIP4-3.4012.232.2020.5.KM, cyt.:
    „Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego korekta dochodowości będzie działaniem ukierunkowanym wyłącznie na dostosowanie marż stosowanych w transakcjach między Stronami do ich rynkowego poziomu.
    Środki pieniężne, które w wyniku rozliczenia ww. korekty Spółka miałaby ewentualnie obowiązek zwrócić Podmiotom powiązanym tytułem wyrównania ceny tj. marży stosowanej w transakcjach za 2019 r. do poziomu rynkowego, zdaniem Wnioskodawcy nie powinny być zatem uznane za świadczenie wzajemne i wynagrodzenie, które Spółka zobowiązana byłaby wykazać w ewidencji i deklaracji VAT jako podstawę opodatkowania”.

  • interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 13 sierpnia 2020 r., sygn.
    0114-KDIP1-1.4012.310.2020.2.JO VAT, w której Dyrektor KIS zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy, zgodnie z którym, cyt.:
    „Płatności wykonywane przez Spółkę na rzecz Spółki UK, w ramach rozliczeń dostosowujących należną Spółce marżę do poziomu wynikającego z Umowy (zgodnie zobowiązującą polityką cen transferowych), nie stanowią wynagrodzenia za świadczenie usług i Spółka nie powinna rozpoznawać z tego tytułu importu usług w Polsce”.

  • interpretacja indywidualna z dnia 4 maja 2020 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej
    0114- KDIP1-2.4012.52.2020.2.RD

  • interpretacja indywidualna z dnia 23 kwietnia 2020 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej
    0111-KDIB3-3.4012.125.2020.1.P

  • interpretacja indywidualna z dnia 22 kwietnia 2020 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej
    0114-KDIP1-2.4012.116.2020.1.RD

  • interpretacja indywidualna z dnia 27 marca 2020 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej
    0112-KDIL1-2.4012.25.2020.1.AG

  • Interpretacja indywidualna z dnia 10 marca 2020 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej
    0112-KDIL1-2.4012.719.2019.4.PG

    Zagadnienie TP Adjustment było również przedmiotem raportu z dnia 18 kwietnia 2018 r. (VEG no 71 rev.2) przygotowanego przez Grupę Ekspercką ds. VAT działającą przy Komisji Europejskiej (VAT Expert Group). Zgodnie ze stanowiskiem zaprezentowanym w przedmiotowym raporcie, korekty cen transferowych (dochodowości) powinny być traktowane poza zakresem opodatkowania VAT w przypadkach transakcji między podatnikami (B2B), w których obie strony posiadają pełne prawo do odliczenia podatku VAT. W opinii Grupy Eksperckiej, TP Adjustments nie prowadzą do „nowej” transakcji podlegającej opodatkowaniu, ani też nie mają związku z transakcjami dokonanymi w przeszłości. Korekty cen z uwagi na ilość zmiennych będących przedmiotem analiz cen transferowych nie powinny być i ogólnie nie mogą być w sposób bezpośredni powiązane z dokonywaną transakcją. Mając na uwadze treść raportu, Grupa Ekspertów postuluje, iż w przypadkach braku ustaleń umownych, które zmieniałyby wynagrodzenie to, nawet jeśli można bezpośrednio powiązać TP Adjustment z konkretną transakcją, w praktyce powinna ona (TP Adjustment) być uznana za zdarzenie poza zakresem opodatkowania VAT.

    Ad 2.

    Zgodnie z brzmieniem art. 106j pkt 1 Ustawy o VAT, w przypadku gdy po wystawieniu faktury:

      1. udzielono obniżki ceny w formie rabatu, o której mowa w art. 29a ust. 7 pkt 1 Ustawy o VAT,
      2. udzielono opustów i obniżek cen, o których mowa w art. 29a ust. 10 pkt 1 Ustawy o VAT,
      3. dokonano zwrotu podatnikowi towarów i opakowań,
      4. dokonano zwrotu nabywcy całości lub części zapłaty, o której mowa w art. 106b ust. 1 pkt 4 Ustawy o VAT,
      5. podwyższono cenę lub stwierdzono pomyłkę w cenie, stawce, kwocie podatku lub w jakiejkolwiek innej pozycji faktury,
      - podatnik wystawia fakturę korygującą.

    Jak zostało wskazane w uzasadnieniu do pytania nr 1 półroczne/roczne TP Adjustment nie dotyczą żadnej z czynności opodatkowanych VAT. Tym samym TP Adjustment nie stanowią wynagrodzenia z tytułu sprzedaży, o której mowa w przepisie art. 2 pkt 22 Ustawy o VAT. W konsekwencji przepisy Ustawy o VAT dotyczące fakturowania, w tym w szczególności przepisy dot. faktur korygujących, nie mają zastosowania w opisanym zdarzeniu przyszłym.

    Ponadto półroczne/roczne TP Ajustment nie powodują obowiązku korygowania faktur wystawionych na rzecz
    AG, ponieważ:

    • Kwoty wynikające z TP Adjustment odnoszą się wyłącznie do rentowności Spółki –
      AG nie gwarantuje poziomu dochodowości w odniesieniu do konkretnych Towarów sprzedawanych na jej rzecz przez Spółkę, lecz zapewnia łączny poziom rentowności. Innymi słowy, TP Adjustment nie są związane ze zmianą ceny konkretnych Towarów sprzedanych przez Spółkę na rzecz
      AG.
    • Zarówno półroczna, jak i roczna TP Adjustment ma na celu zagwarantowanie osiągnięcia przez Spółkę rentowności na poziomie wynikającym z zasady arm’s lenght.
    • Rentowność Spółki nie jest określana w oparciu o konkretny rodzaj sprzedanego towaru czy rodzaj transakcji. TP Adjustment odbywa się niezależnie od wolumenu sprzedaży dokonanej w danym okresie.
    • Półroczna/roczna TP Adjustment nie ma bezpośredniego przełożenia na kwoty należne z tytułu sprzedaży Towarów dokumentowanej poszczególnymi fakturami wystawianymi przez Spółkę, w szczególności nie stanowi korekty ich ceny. Przyjęty mechanizm zakłada wyrównanie dochodowości (w oderwaniu od ceny jednostkowej poszczególnych Towarów), a nie korektę w górę lub w dół cen sprzedawanych Towarów.
    • Należy podkreślić, iż TP Adjustment nie wynikają z udzielonych po dokonaniu sprzedaży opustów i obniżek cen, zwróconych towarów lub opakowań, itp. Co więcej, należy zaznaczyć, że TP Adjustment za dany okres nie odnosi się do konkretnych zdarzeń z przeszłości, lecz do ogółu zdarzeń mających wpływ na dochodowość Spółki w danym okresie.
    • TP Adjustment nie są w żadnym wypadku wynikiem błędu żadnej ze stron.
    • Mając na uwadze powyższe, zarówno półroczne, jak i roczne TP Adjustment pozostają poza zakresem opodatkowania VAT i jako takie nie powinny być dokumentowane za pomocą faktury.

    Stanowisko Spółki znajduje potwierdzenie w wydanych przez Dyrektora KIS interpretacjach podatkowych:

  • interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 29 października 2020 r., sygn. 0114-KDIP1-1.4012.434.2020.2.MM, cyt.:
    „Biorąc pod uwagę powyższe, w ocenie Spółki uznać należy, że dokonanie Korekty dochodowości Spółki (w górę lub w dół) w oparciu o przesłanki wynikające z przyjętej polityki cen transferowych pozostanie bez wpływu na rozliczenia Spółki w zakresie VAT.
    W szczególności, Spółka nie jest zobowiązana do dokonania korekt faktur VAT wystawionych na rzecz Pryncypała, dokumentujących zarówno transakcje krajowe jak i WDT / eksport, w tym do dokonania korekt podstawy opodatkowania oraz korekty podatku należnego wykazanego na fakturach dokumentujących transakcje krajowe”.
  • interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 23 kwietnia 2020 r., sygn. 0111-KDIB3-3.4012.125.2019.1.PK, cyt.:
    „Należy zatem stwierdzić, że skoro otrzymywane lub wypłacane przez Spółkę opłaty wyrównujące poziom narzutu nie odnoszą się do konkretnych faktur w tym poszczególnych pozycji tych faktur, czy też cen pierwotnie stosowanych (z opisu sprawy wynika, że „omawiana kalkulacja i dokonywana korekta dotyczy ogółu transakcji dokonywanych pomiędzy Spółą i Udziałowcem w trakcie przyjętego roku podatkowego”), to dokonana lub otrzymana przez Spółkę płatność będąca korektą poziomu narzutu, nie powoduje obowiązku korekty rozliczeń dotyczących transakcji pomiędzy Spółką a Udziałowcem.
    (...) Tym samym korekta narzutu nie stanowi wynagrodzenia za usługę, dostawę towaru czy wewnątrzwspólnotową dostawę towarów w rozumieniu ustawy i nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT”.

    Podsumowując, w związku z otrzymaniem/zapłatą kwot wynikających z rocznej/półrocznej TP Adjustment Spółka nie jest zobowiązana do dokonania korekt faktur wystawionych na rzecz
    AG, w szczególności korekt podstawy opodatkowania oraz korekt podatku należnego wykazanych z tytułu sprzedaży Towarów. Tym samym kwota rocznej/półrocznej TP Adjustment może zostać przez Spółkę lub Podmiot Powiązany udokumentowana jakimkolwiek innym dokumentem pozostającym poza zakresem regulacji Ustawy o VAT.

    W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

    Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

    Ponadto zaznacza się, że przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług zostały opublikowane w Dz. U z 2021r. poz. 685.

    Zaznacza się, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku opisem zdarzenia przyszłego. Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu zdarzenia przyszłego. Wydając przedmiotową interpretację tut. Organ oparł się na wynikającym z treści wniosku opisie stanu sprawy. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy niniejsza interpretacja traci swą aktualność.

    Należy podkreślić, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego, co oznacza, że w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

    Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej, przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

    1. z zastosowaniem art. 119a;
    2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
    3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

    Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej). Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przypisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193 z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

    Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

    Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…), za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - (Dz. U. z 2019 r., poz. 2325 z późn. zm.).

    Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

    Zgodnie z art. 57a ww. ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinie zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się do błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawą.


    doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

  • Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
    Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

    Reklama

    Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

    czytaj

    O nas

    epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

    czytaj

    Regulamin

    Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

    czytaj