Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP2-1.4010.15.2021.2.JS
z 28 kwietnia 2021 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 1325) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 5 stycznia 2021 r. (data wpływu 18 stycznia 2021 r.), uzupełnione pismem z dnia 17 marca 2021 r. (data nadania 18 marca 2021 r., data wpływu 24 marca 2021 r.) na wezwanie z dnia 8 marca 2021 r. Nr 0114-KDIP2-1.4010.15.2021.1.JS (data nadania 8 marca 2021, data odbioru 12 marca 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy:

  • prowadzone przez Wnioskodawcę Projekty dotyczące tworzenia nowych lub rozwoju już istniejących produktów oraz rozwiązań technologicznych w ramach Grupy 1, stanowią działalność badawczo-rozwojową, w rozumieniu art. 4a pkt 26 w związku z pkt 27-28 updop, w związku z czym Wnioskodawca będzie uprawniony do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych związanych z tą działalnością (pytanie Nr 1) – jest prawidłowe,
  • koszty nabycia surowców i materiałów zużytych przez Spółkę na potrzeby wytworzenia próbnej partii opracowywanego nowego produktu scharakteryzowanej w Projekcie Nr 1 stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 2 updop (pytanie Nr 2) – jest prawidłowe,
  • koszty nabycia materiałów wykorzystanych do opracowania nowych rozwiązań technologicznych oraz zmian technologicznych linii produkcyjnych niezbędnych w celu testowania opracowywanego nowego produktu lub procesu technologicznego w ramach prowadzonych Projektów Nr 2 oraz Nr 3 stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 2 updop (pytanie Nr 3) – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 18 stycznia 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ulgi badawczo-rozwojowej.


We wniosku przedstawiono następujące stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.


Sp. z o.o. jest polskim rezydentem podatkowym i podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób prawnych.


Spółka to przedsiębiorstwo rodzinne, z polskim kapitałem, co potwierdza m.in. otrzymany w 2018 r. tytuł „100% Polski Produkt”. Spółka powadzi działalność w zakresie projektowania i produkcji elementów konstrukcyjnych dla budownictwa mieszkaniowego i działalności publicznej.


Zakres działalności (…) obejmuje m.in. produkcję półprefabrykatów budowlanych tzw. zbrojeń stalowych, w czym Wnioskodawca się specjalizuje. Produkty te wykorzystywane są zarówno przez polskich jak i zagranicznych przedsiębiorców. Produktami takimi są m.in. kratownice stalowe, które cieszą się uznaniem wśród wielu podmiotów. Spółka dbając o najwyższą jakość wytwarzanych przez siebie produktów prowadzi stałą kontrolę poprzez użytkowanie m.in. maszyn wytrzymałościowych. Zarówno proces kontroli jak i maszyny sprawdzające są corocznie audytowane i certyfikowane przez jednostki posiadające takie uprawnienia.


W ramach prowadzonej działalności Spółka realizuje projekty, które można co do zasady podzielić na dwie grupy:

  1. Grupa 1 - prace mające na celu poszerzanie oferty produktowej poprzez tworzenie całkowicie nowych lub ulepszonych rozwiązań (zarówno nowych produktów, jak i rozwiązań stanowiących nowe funkcjonalności i ulepszenia w dotychczas stosowanych produktach, a także rozwiązania procesowe i technologiczne związane z usprawnieniami w prowadzonej działalności) które mają charakter oryginalny oraz nie były wcześniej stosowane u Wnioskodawcy.
  2. Grupa 2 - prace dotyczące utrzymania i obsługi już wdrożonych rozwiązań i produktów. Celem tego typu działalności może być np. wprowadzenie okresowych, drobnych zmian i ulepszeń w uprzednio opracowanych rozwiązaniach produktowych, a także bieżące wsparcie serwisowe. Prace te mają jednak w istotnej części charakter rutynowy.


Działalność Spółki prowadzona w ramach prac wskazanych w Grupie 2 nie jest objęta niniejszym wnioskiem


Zakres prac podejmowanych w ramach prac Grupy 1


Działania w ramach Grupy 1 regulowane są zgodnie z procedurami wewnętrznymi spółki. Spółka prowadzi tego typu prace w systematyczny sposób zgodnie z niżej przedstawioną procedurą. Wnioskodawca w sposób uporządkowany, wedle kolejności, podejmuje czynności, które prowadzą do opracowania i realizacji każdego nowego rozwiązania zgodnie z poniższym planem:

  1. Zainicjowanie projektu wynikające z potrzeby (np. optymalizacja kosztów produkcji, optymalizacja procesu technologicznego, stworzenie nowego produktu).
  2. Opracowanie wstępnej koncepcji rozwiązania wraz z określeniem budżetu.
  3. Opiniowanie przyjętej koncepcji.
  4. Opracowanie założeń projektowych wraz z wyszczególnieniem kamieni milowych.
  5. Konsultacje wewnętrzne.
  6. Wykonanie zamierzonych działań zgodnie z projektem, obejmujące zazwyczaj:
    1. poszerzania wiedzy niezbędnej do przeprowadzenia projektu,
    2. zaprojektowanie rozwiązania technologicznego,
    3. opracowywanie konstrukcji mechanicznej czy oprogramowania,
    4. próby funkcjonalności stworzonych rozwiązań, opracowanie odpowiednich parametrów i dokonywanie ewentualnych korekt.
  7. Decyzja o wdrożeniu stosowania w przedsiębiorstwie lub porzuceniu projektu.


W pierwszej kolejności Wnioskodawca poprzez szczegółowe i cykliczne prowadzenie analiz procesu produkcyjnego i okołoprodukcyjnego dokonuje wyboru procesu toczącego się wewnątrz Spółki, który może zostać udoskonalony. Spółka obserwując także otoczenie rynkowe rozważa możliwość wprowadzenia dotąd niewytwarzanych towarów do produkcji.

W momencie zidentyfikowania możliwości wprowadzenia nowego rozwiązania do przedsiębiorstwa Spółka opracowuje wstępną koncepcję tego rozwiązania wraz z budżetem potrzebnym do realizacji tego zadania.


Po sporządzeniu wstępnej koncepcji rozwiązania Wnioskodawca dokonuje jej opiniowania. Decyzja o jej przyjęciu podejmowana jest na podstawie wyżej wskazanych analiz według standardów przyjętych w przedsiębiorstwie. Spółka dokonuje oceny efektu wprowadzonego rozwiązania w porównaniu ze środkami finansowymi, które są potrzebne na jego realizację.


Zakończenie wyżej wskazanego etapu prac prowadzi do założeń projektowych wraz z wyszczególnieniem kluczowych zadań do realizacji - kamieni milowych. W projekcie określony zostaje także zaplanowany plan prac.


Na następnym etapie prac w Spółce dokonywane są konsultacje wewnętrzne dotyczące wprowadzenia ewentualnych zmian w projekcie lub pozostawienia go w pierwotnej formie, co prowadzi do stworzenia ostatecznej wersji projektu.


Konsekwencją przyjęcia finalnej wersji projektu jest rozpoczęcie jego realizacji. W tym celu Wnioskodawca podejmuje działania do poszerzenia wiedzy merytorycznej osób zatrudnionych przez Spółkę, aby zrealizować ten projekt. Dzięki wykorzystaniu dotychczasowej wiedzy biznesowej oraz technicznej oraz w połączeniu jej z nowymi obszarami wiedzy pracownicy Spółki projektują rozwiązanie technologiczne. W następnym kroku Wnioskodawca opracowuje konstrukcję mechaniczną lub odpowiednie oprogramowanie, w zależności od celu planowanych działań, aby następnie dokonać prób funkcjonalności stworzonych rozwiązań przy zastosowaniu odpowiednich parametrów testowych. W razie ewentualnych problemów Spółka poszukuje rozwiązań, testuje czy wprowadza zmiany, których celem jest prawidłowe działanie nowego rozwiązania.


Końcowy etap, po przeprowadzeniu wyżej wymienionych działań, to decyzją o wdrożeniu nowego rozwiązania w przedsiębiorstwie lub porzucenia takiego projektu. Spółka dokonuje analizy efektów projektu, co jest podstawą podejmowanej decyzji.


Powyższe uporządkowane działania Spółka dokonuje poprzez systematyczne budowanie zasobów wiedzy i doświadczenia z zakresu kluczowych procesów produkcyjnych. Rezultaty i wyniki prac są archiwizowane i następnie implementowane na pozostałe tożsame lub podobne procesy produkcyjne.


Spółka prowadzi wyżej wymienione działania poprzez pracę wyspecjalizowanej kadry, która posiada wiedzę i umiejętności w zakresie tworzenia i wdrażania nowych rozwiązań. Po każdym miesiącu, w którym dokonywano prac w ramach projektu, Wnioskodawca sporządzą podsumowanie wraz z wyszczególnieniem kosztów dotyczących określonego projektu i określeniem, czy zrealizowano istotną część określonego projektu (kamień milowy).


Etap końcowy prowadzonych projektów składa się z podsumowania prowadzonych prac, w którym wskazywane są kwestie problematyczne oraz przyjęte rozwiązania mające służyć sprawniejszemu prowadzeniu kolejnych projektów.


Projekty o charakterystyce opisanej powyżej są prowadzone w sposób zorganizowany a ponadto w każdym roku podatkowym Spółka prowadzi równolegle kilka tego rodzaju projektów oraz wykorzystuje w swojej działalności wiedzę pozyskaną w ramach zrealizowanych projektów. W rezultacie działalność prowadzona przez Spółkę opisana w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego nie ma charakteru incydentalnego, lecz zaplanowany i zorganizowany oraz jest prowadzona w sposób ciągły.


Aktualnie w ramach powyższych działań w zakresie Grupy 1 w Spółce prowadzone są między innymi poniżej opisane projekty, zwane dalej łącznie Projektami.


Projekt Nr 1


Jest to projekt, którego celem jest opracowanie innowacji procesowej w zakresie prostowania stali (…), zgrzewania i cięcia w trakcie procesu produkcji kratownic stalowych oraz innowacji produktowej w postaci nowego produktu kratownic z wykorzystaniem stali (…) oraz (…). Jak dotąd, w kratownicach była wykorzystywana wyłącznie stal (…), a innowacja, która planuje opracować Wnioskodawca ma prowadzić do możliwości produkcji kratownic z wykorzystaniem obu kategorii stali (część elementów produktu będzie wykonywana ze stali (…) w zakresie, w którym nie jest obecnie dostępna na rynku stal (…).


Opracowanie rozwiązań technologicznych przełoży się na lepsze parametry mechaniczne kratownic w porównaniu do dotychczas produkowanych przez Spółkę, ale także w stosunku produktów oferowanych przez konkurentów Spółki.


Opracowanie nowych kratownic, z zastosowaniem stali …, spowoduje, że będą one znacząco ulepszone pod kątem ich cech mechanicznych, co przełoży się na lepszą odporność konstrukcji budowlanych na nabyte deformacje oraz nieprzewidziane obciążenia.


Podstawową różnicą pomiędzy gatunkami … i … jest wielkość wydłużenia oraz zakres umocnienia odkształceniowego. Jest to niezwykle ważny parametr, którego poprawa zwiększa zakres odkształcenia równomiernego, co przekłada się także na wzrost udarności. Osiągnięcie poprawy tych parametrów pozwoli na wytwarzanie kratownic, które będą mogły być stosowane w najbardziej odpowiedzialnych warunkach (np. obszarach aktywnych sejsmicznie).


Projekt jest realizowany według zdefiniowanego harmonogramu, z wskazanymi kamieniami milowymi, z przypisanymi zasobami oraz według wewnętrznej metodyki prowadzenia projektów przez Spółkę, która została scharakteryzowana powyżej.


Kluczowym wyzwaniem technologicznym projektu jest zastosowanie stali … w procesie produkcyjnym, co powoduje konieczność rozwiązania przez pracowników problemów badawczych dotyczących między innymi opracowania procesu niwelacji naprężeń wewnętrznych w materiale powstałych na skutek wcześniejszej historii cieplno-mechanicznej stali (…) oraz zachowania się stali (…) podczas prostowania, które ze względu na swoje parametry wymaga większej skali ugięć statycznych, a także zachowania stali podczas zgrzewania stali (…) ze stalą (…). Pod tym kątem pracownicy Spółki będą korzystać z wiedzy w obszarze mechaniki, mechatroniki, elektryki, elektroniki i hydrauliki przemysłowej, a także metalurgii i materiałoznawstwa.


Pod tym kątem niezbędne będzie zaprojektowanie techniczne i technologiczne całej linii produkcyjnej, w tym w szczególności etapu prostowania prętów, a następnie opracowania samej linii, na której zostaną wytworzone partie próbne nowego produktu, który zostanie poddany testom i badaniom, co będzie stanowiło źródło wiedzy do dalszego parametryzowania procesu produkcyjnego. Przeprowadzenie próbnych procesów technologicznych z wykorzystaniem opracowanej linii produkcyjnej między innymi w zakresie rozwijania stali, prostowania, kształtowania prętów, zgrzewania i cięcia będzie źródłem wiedzy na temat osiągniętych parametrów produktu, takich jak parametrów wytrzymałościowych, twardości oraz odporności na ścieranie oraz parametrów wymiarowych, w szczególności: odchyłki długości, rozsunięcia wierzchołków krzyżulców na pręcie górnym, skrzywienie pręta górnego, prętów dolnych i krzyżulców między węzłami, wychylenie płaszczyzny podstawy, wychylenie płaszczyzny bocznej i innych charakterystyk, zgodnie z normą (…), co umożliwi dalsze parametryzowanie procesu aż do osiągnięcia docelowego stanu produktu.


Z tego względu osiągnięcie zamierzonego efektu w postaci produktu o zdefiniowanych parametrach docelowych wymaga sprawdzenia technologii w warunkach rzeczywistych.


Wnioskodawca w ramach wymienionego projektu wytworzy partie próbne nowego produktu, który zostanie poddany testom i badaniom na opracowanej linii produkcyjnej. Pominięcie tej fazy działań spowodowałoby brak możliwości realizacji tego projektu pod kątem możliwości osiągnięcia zamierzonych celów. Poprzez testowanie serii nowych produktów Wnioskodawca sprawdza czy spełniają one określone wymagania oraz może wyeliminować pewne niedoskonałości. Akceptacja wytwarzanego produktu końcowego poprzedzona jest weryfikacją prawidłowości działania prototypu linii produkcyjnej. W tym zakresie mogą być wymagane do opracowania przez pracowników Spółki zmiany w konstrukcji linii produkcyjnej, konieczność zastosowania nowych lub wyeliminowania niektórych elementów linii (tych zmian nie można przewidzieć na wcześniejszych etapach). Co istotne - nie występują modelowe rozwiązania określonych problemów z funkcjonowaniem linii na tym etapie. Do momentu akceptacji produktu końcowego Spółka dokonuje jego próbnej produkcji przy zastosowaniu różnych konfiguracji linii. Dopiero po stwierdzeniu na podstawie badań przeprowadzonych w ramach laboratorium Spółki, że linia produkcyjna wytwarza produkt zgodny z pierwotnymi założeniami następuje zakończenie produkcji testowej.


Opracowując innowacje procesową oraz produktową Spółka prowadzi i będzie prowadziła współpracę z jednostkami naukowymi, które przeprowadziły analizy zastosowania stali (…) w produkcji kratownic do zbrojenia prefabrykatów budowlanych. Pracownicy Spółki będą także współpracować z jednostkami naukowymi w zakresie parametryzacji linii produkcyjnej, a w przyszłości będą testować właściwości oraz parametry całościowego procesu technologicznego. Pracownicy Spółki są wyspecjalizowani, z odpowiednim doświadczeniem oraz posiadają wiedzę niezbędną do tworzenia nowych rozwiązań technologicznych. Wykorzystują oni wiedzę i umiejętności z dziedziny technologii, ale i pozyskują nową wiedzę potrzebną do opracowania rozwiązań technologicznych. Dokonują oni analizy obecnego stanu wiedzy oraz pozyskują wiedzę na temat potencjalnych rozwiązań technologicznych.


W związku z powyższymi działaniami Wnioskodawca na potrzeby przeprowadzenia produkcji testowej ponosi między innymi koszty nabycia materiałów i surowców:

  1. stali …, która następnie jest przetwarzana przez Wnioskodawcę do parametrów stali … o odpowiednich właściwościach fizyczno-mechanicznych,
  2. stali ….


W procesie testowania procesów technologicznych i wytwarzania partii próbnych produktów pod kątem zdobywania wiedzy na temat dalszej parametryzacji linii produkcyjnej, Spółka zastosuje obie kategorie stali na potrzeby wytworzenia partii próbnych produktu, których charakterystyka oraz cel została opisana powyżej.


Koszty nabycia stali są raportowane w raporcie kosztowym, w związku z czym Spółka ma możliwość precyzyjnego określenia, jaki był koszt zużytych materiałów i surowców przeznaczonych do testów - zarówno w niewielkiej skali, jak i w większym zakresie - w ramach prób produkcyjnych.


W rezultacie przeprowadzenia projektu Spółka wprowadzi do swojej oferty znacząco ulepszony produkt, stanowiący innowację na poziomie co najmniej regionalnym (czyli nie wytwarzany przez Spółkę oraz jej konkurentów w regionie), dzięki opracowaniu przez pracowników Spółki przy wsparciu jednostki naukowej nowej technologii produkcji testowanej w ramach linii produkcyjnej w warunkach rzeczywistych, co będzie możliwe za sprawą wykorzystania wiedzy oraz jej rozwoju w obszarze mechaniki, mechatroniki, elektryki, elektroniki i hydrauliki przemysłowej, a także metalurgii i materiałoznawstwa jak również doświadczenia w branży konstrukcyjnej i budowlanej.


Projekt Nr 2


Projekt Nr 2 polega na opracowaniu przez pracowników Spółki nowego układu sterowania linią produkcyjną. Przedsięwzięcie wykracza poza dotychczasowy zakres działalności Spółki, a także jest niespotykane w innych przedsiębiorstwach produkcyjnych z branży, gdyż wymaga posiadania specjalistycznej wiedzy w tym obszarze.


W ramach realizacji projektu opracowany zostanie przez pracowników Spółki nowy układ sterowania do kontroli produkcji, czego efektem ma być znaczące ulepszenie procesów w ramach linii produkcyjnych, które są w posiadaniu Spółki, ze względu na możliwość pełnej kontroli procesu technologicznego oraz pełny dostęp do danych na temat jego funkcjonowania, co nie jest obecnie dostępne. Opracowanie nowego układu sterowania powinno także przełożyć się na poprawę bezpieczeństwa korzystania z linii produkcyjnej, jak również zmniejszenie jej awaryjności i przestojów związanych z nieprawidłowym działaniem.


Kluczowym wyzwaniem technologicznym projektu jest opracowane od podstaw nowych schematów elektrycznych i oprogramowania pod kątem układu sterowania, które będą w pełni funkcjonalne i kompatybilne z procesem produkcyjnym. Prace będą skoncentrowane na opracowanie funkcjonalności umożliwiającej operatorowi linii sterowanie każdym procesem (ruchem linii) z poziomu pulpitu operatorskiego, niezależnie od pozostałych elementów linii oraz doboru parametrów produkcyjnych na każdym etapie procesu technologicznego. Wyzwaniem technologicznym będzie również opracowanie zwiększenia wydajności linii produkcyjnej poprzez zastosowanie zaworu proporcjonalnego. Celem projektu jest także skonstruowanie systemu sterowania cechującego się niezawodnością pracy wykorzystanych w tym celu komponentów. Efektem prac będzie także poprawa jakości diagnostyki linii w przypadku wystąpienia jakichkolwiek zakłóceń pracy lub awarii. W tym celu konieczne będzie zwiększenie zasobów wiedzy pracowników Spółki w zakresie automatyki procesowej i elektroniki, w tym poprzez odpowiednie szkolenia specjalistyczne w tym obszarze.


Pracownicy będą przeprowadzać analizy wymogów bezpieczeństwa w zakresie układów sterowania, pomiaru sił występujących na liniach produkcyjnych, ograniczeń produkcyjnych wynikających z możliwości układów mechanicznych, hydraulicznych i pneumatycznych linii oraz oczekiwań operatorów linii wobec nowego systemu pod kątem zdobycia odpowiedniej wiedzy do zaprojektowania układu elektrycznego i przygotowania oprogramowania układu sterowania.


Opracowanie przez pracowników Spółki układu sterowania wymaga nie tylko zaprojektowania i wykonania układów elektrycznych i oprogramowania, ale także zaprojektowania elementów fizycznych układu sterowania i ich zintegrowania z linią produkcyjną, co stanowi wyzwanie technologiczne pod kątem zapewnienia kompatybilności, standardów bezpieczeństwa funkcjonowania i kontroli procesu produkcyjnego.


W związku z powyższymi pracami w ramach projektu w zakresie projektowania oraz opracowania układu sterowania zintegrowanego z linią produkcyjną Wnioskodawca planuje nabycie surowców i materiałów, obejmujących w szczególności: dotykowy panel operatorski, przekaźnik interfejsowy, sterownik PLC, ramię nośne, moduły wyjść analogowych i binarnych, wyłącznik silnikowy, zawór proporcjonalny, kable, złączki oraz oprogramowanie komputerowe do tworzenia schematów elektrycznych i programów PLC/HMI wraz z kompatybilnym komputerem.


Koszty nabycia surowców i materiałów są raportowane w raporcie, w związku z czym Spółka ma możliwość precyzyjnego określenia, jaki był koszt zużytych materiałów i surowców przeznaczonych do projektu.


Bez dokonania odpowiednich zmian technicznych w linii produkcyjnej pod kątem wprowadzenia nowego układu sterowania osiągnięcie założeń projektu w postaci znaczącego ulepszenia procesów technologicznych ze względu na ich pełną kontrolę oraz pełny dostęp do danych byłoby niemożliwe. Stąd działanie to należy traktować jako niezbędne w kontekście całego projektu. Powyższe materiały zostaną wykorzystane na potrzeby opracowania prototypowego układu sterowania zintegrowanego z istniejącą linią produkcyjną w zakładzie Spółki. Należy zaznaczyć, że powyższe elementy nie są wykorzystywane jako odrębne maszyny czy urządzenia. Należy także dodać, iż proces integracji układu sterowania z linią produkcyjną będzie wymagał, jak już wspomniano, przeprowadzenia zaawansowanych testów pod kątem kompatybilności, których rezultaty mogą wymagać prowadzenia dalszych prac w celu ulepszeń układu i zapewnienia pełnej funkcjonalności.


Realizacja wyżej wymienionych działań w projekcie będzie możliwa poprzez poszerzenie dotychczasowych zasobów wiedzy Spółki z zakresu elektroniki i automatyki. Zdobycie nowej wiedzy technologicznej pod kątem opracowania układów sterowania może umożliwić Spółce w przyszłości świadczenie nowej usługi polegającej na tworzeniu takich układów na rzecz innych podmiotów.

Spółka zaznacza także, że projekt ten realizowany jest według zdefiniowanego harmonogramu, z wskazanymi kamieniami milowymi oraz według wewnętrznej metodyki prowadzenia projektów przez Spółkę scharakteryzowanej powyżej. W ramach prac zostaną zaprojektowane oraz opracowane nowe rozwiązania, które wcześniej nie były u Wnioskodawcy stosowane.

Projekt Nr 3


Projekt Nr 3 polega na stworzeniu nowej kratownicy, która poszerzy asortyment Spółki. Wnioskodawca zamierza opracować nowy produkt - kratownicę … z dodatkowymi dwoma prętami dogrzanymi w części środkowej o średnicy każdego pręta dolnego równej 12 mm. Produkt o takich parametrach nie był dotychczas wytwarzany przez Spółkę.


Kluczowym wyzwaniem technologicznym jest zaprojektowanie przez pracowników Spółki zmian technologicznych w ramach dotychczasowego procesu produkcyjnego, który umożliwiłby wytwarzanie nowego produktu o zdefiniowanych parametrach jakościowych. Jednym z głównych wyzwań będzie opracowanie przez pracowników Spółki metody odciążenia napędu linii przy zachowaniu braku awaryjności w celu eliminacji potencjalnych przestojów oraz zmniejszenie poziomu naprężenia przetwarzanego surowca w procesie produkcyjnym.


Realizacja projektu wymaga zastosowania wiedzy technicznej przez pracowników w zakresie mechaniki i automatyki, ale także rozszerzenia jej pod kątem zaplanowania zmian technologicznych w ramach linii produkcyjnej niezbędnych do opracowania nowego produktu. Konieczność zmian technicznych w linii produkcyjnej pod kątem ulepszenia procesu technologicznego będzie także wymagać dodania nowych komponentów w ramach linii produkcyjnej w celu wytworzenia partii próbnej nowego produktu, które będą badane pod kątem parametrów docelowych przez laboratorium Spółki. Dopiero po stwierdzeniu, że linia produkcyjna wytwarza produkt zgodny z pierwotnymi założeniami następuje zakończenie produkcji testowej. Bez przeprowadzenia produkcji próbnej Spółka nie byłaby w stanie osiągnąć zamierzonego rezultatu projektu, czyli nowego produktu.


W związku z wyżej wymienionymi pracami w zakresie zmian technicznych linii produkcyjnej Wnioskodawca planuje nabycie materiałów, takich jak sterowniki, stalowa konstrukcja, rolki prostujące, osprzęt typu wałki, łożyska, rolki lub wały ciągnące, silniki elektryczne, lampki sygnalizacyjne, gniazda zasilania, wyłączniki nadprądowe, przewody czy przełączniki.

Koszty nabycia materiałów są raportowane w raporcie, w związku z czym Spółka ma możliwość precyzyjnego określenia, jaki był koszt zużytych materiałów i surowców przeznaczonych do projektu


Wyżej wymienione materiały będą wprowadzane między innymi jako elementy linii produkcyjnej w celu przeprowadzenia produkcji próbnej nowego produktu i dalszego parametryzowania procesu technologicznego. Zaznaczeniu podlega fakt, że elementy te nie są wykorzystywane jako odrębne maszyny czy urządzenia, a przez to nie stanowią samodzielnego środka trwałego.

Projekt jest realizowany według zdefiniowanego harmonogramu, z wskazanymi kamieniami milowymi oraz według wewnętrznej metodyki prowadzenia projektów przez Spółkę. Dzięki wykorzystaniu wiedzy pracowników oraz jej poszerzeniu o nowe zagadnienia techniczne w celu rozwiązania problemów technologicznych Spółka opracuje nowy produkt w swoim portfolio produktowym.

Projekt Nr 4


Spółka realizuje projekt Nr 4, którego celem jest zaprojektowanie nowego systemu kontroli i rozchodu surowca w procesie technologicznym produkcji zbrojeń stalowych z punktu widzenia działalności prowadzonej w zakładzie produkcyjnym Spółki.


W ramach projektu zostanie przeanalizowany przez pracowników całościowy proces technologiczny pod kątem wykorzystania surowca i powstawania odpadów produkcyjnych w celu identyfikacji potencjalnych ulepszeń. Na podstawie analizy i zebranej wiedzy w ramach tego procesu zaprojektowany zostanie nowy system ewidencji odpadów z wykorzystaniem dedykowanych wag oraz automatyzacji przesyłania i analizy danych. Nowy system umożliwi poprawę efektywności wykorzystania surowca oraz ograniczenie wolumenu odpadu w procesach technologicznym, co będzie stanowiło innowację procesową z punktu widzenia działalności prowadzonej przez Spółkę. Nowy system ewidencji poprawi precyzję danych operacyjnych w zakresie powstania odpadów, co będzie punktem wyjścia do wzrostu efektywności procesu produkcyjnego.


Realizacja projektu wymaga wiedzy pracowników na temat procesów produkcyjnych oraz poszerzenia tej wiedzy o rozwiązania technologiczne, które mogłyby być zastosowane do opracowania nowego systemu kontroli i rozchodu surowca i zastosowania w działalności Spółki. Opracowanie nowego systemu będzie rezultatem prac prowadzonych przez pracowników Spółki.

Projekt jest realizowany według zdefiniowanego harmonogramu, z wskazanymi kamieniami milowymi oraz według wewnętrznej metodyki prowadzenia projektów przez Spółkę.


Spółka w ramach Projektów scharakteryzowanych powyżej ponosi także koszty wynagrodzeń (wraz z narzutami) pracowników zaangażowanych w działania w ramach projektów. Koszty te stanowią dla Spółki koszty uzyskania przychodów w konkretnych latach podatkowych, w tym w roku 2020.


Wnioskodawca zaznacza, że:

  1. W związku z prowadzoną przez Spółkę działalnością badawczo-rozwojową, Wnioskodawca zamierza korzystać w przyszłości z odliczenia kosztów kwalifikowanych od podstawy opodatkowania na zasadach określonych w art. 18d i art. 18e ustawy o CIT;
  2. Spółka zamierza prowadzić działalność badawczo-rozwojową w sposób opisany powyżej również w przyszłości;
  3. zgodnie z wymogiem zawartym w art. 9 ust. 1 b ustawy o CIT, Spółka wyodrębnia koszty działalności badawczo-rozwojowej w prowadzonej ewidencji rachunkowej, w sposób umożliwiający określenie wysokości przysługującej ulgi B+R;
  4. Koszty działalności badawczo-rozwojowej nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiekolwiek formie;
  5. możliwe jest określenie, jaka część wynagrodzenia pracowników Spółki dotyczy działalności badawczo-rozwojowej, zgodnie z wymogami wskazanymi w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT;
  6. Nie uzyskuje dochodów z działalności prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia, ani działalności prowadzonej na podstawie decyzji o wsparciu;
  7. Nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego, o którym mowa w art. 17 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej;
  8. Nie uzyskuje przychodów z zysków kapitałowych, o których mowa w art. 7b ustawy o CIT. W przypadku, gdyby Spółka osiągała w przyszłości przychody w ramach tego źródła, to - biorąc pod uwagę dyspozycję art. 18d ust. 1 ustawy o CIT - nie zamierza korzystać z odliczenia w ramach ulgi B+R w odniesieniu do kosztów związanych z przychodami osiąganymi z zysków kapitałowych;
  9. Wydatki dotyczące Projektów Grupy 1 odpowiednio były, są lub będą (w odniesieniu do przyszłych kosztów) zaliczane do kosztów uzyskania przychodu, zgodnie z ogólnymi zasadami wynikającymi z przepisów ustawy o CIT. Wysokość kosztów kwalifikowanych, będących przedmiotem odliczenia w ramach ulgi B+R dla danego roku, uwzględnia (i będzie uwzględniać w przyszłości) tylko te wydatki, które stanowią koszty uzyskania przychodów w danym roku.


Pismem z dnia 17 marca 2021 r. Wnioskodawca wskazał, że zgodnie z informacjami przedstawionymi przez Wnioskodawcę w treści Wniosku, działalność prowadzona przez Spółkę w zakresie wskazywanym w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego jest realizowana od kilku lat (w tym przed wprowadzeniem instrumentu ulgi na działalność badawczo-rozwojową do przepisów ustawy o CIT), przy czym zapytanie sformułowane we Wniosku dotyczy okresu od 2020 roku oraz lat kolejnych.


Z uwagi na fakt, iż przedmiot zapytania Wnioskodawcy dotyczy roku 2020 i lat następnych, Wnioskodawca nie oczekuje wydania interpretacji prawa podatkowego obowiązującego przed datą 1 października 2018 r.


Ponadto, Wnioskodawca wskazał, udzielił odpowiedzi na poniższe pytania:


  1. Od kiedy Spółka prowadzi działalność badawczo-rozwojową i uzyskuje z tego tytułu dochody? Proszę wskazać rok/lata.


Odp.: Spółka prowadzi działalność badawczo-rozwojową od kilku lat. Prowadzona działalność badawczo-rozwojowa jest ukierunkowana na opracowywanie nowych / znacząco ulepszonych produktów, procesów, i usług, których wdrożenie do produkcji po zakończeniu prac badawczo- rozwojowych, generuje przychody. Pierwszym rokiem, za który chce skorzystać z możliwości rozliczenia ulgi badawczo-rozwojowej jest rok 2020. Spółka planuje korzystać z ulgi również w następnych latach.


  1. Czy przedmiotem zapytania Wnioskodawcy są wyłącznie prace B+R realizowane przez Wnioskodawcę?


Odp.: Przedmiotem Wniosku są prace badawczo-rozwojowe realizowane wyłącznie przez Wnioskodawcę.


  1. Czy prace B+R Wnioskodawcy dotyczyły/dotyczą/będą dotyczyć prac, które bazują na odrębnych etapach dotyczących czynności od fazy koncepcyjnej aż po wdrożenie pilotażowe?


Odp.: Czynności podejmowane przez pracowników Spółki obejmują zadania takie jak m.in. wstępne prace analityczne i koncepcyjne, projektowanie rozwiązania technologicznego, aż po ewentualne wdrożenie pilotażowe w celu walidacji opracowanego rozwiązania prototypowego w warunkach rzeczywistych / zbliżonych do rzeczywistych w ramach przeprowadzanych testów. Zakres konkretnych zadań niezbędnych do realizacji określonego projektu może być, biorąc pod uwagę zakres i specyfikę działalności samej Spółki, zróżnicowany w zależności od przedmiotu prowadzenia prac, a także różnie może kształtować się poziom zaangażowania pracowników w dany projekt.


Wnioskodawca potwierdza jednocześnie, że realizacja prac w ramach opisanej we Wniosku Grupy 1, co do zasady, obejmuje właśnie wskazywane w Wezwaniu etapy, które są przy tym realizowane w sposób planowy według ustalonego dla danych prac harmonogramu.


  1. Czy Projekty obejmowały/będą obejmowały pilotaż/wersję testową/wersję przedprodukcyjną?


Odp.: W ramach Projektów z Grupy 1 Spółka przewiduje działania ukierunkowane między innymi na wytworzenie partii próbnej opracowywanego nowego produktu, co wpisuje się w wersję próbną. Tylko na podstawie testów wytworzonej partii próbnej może zostać zdobyta odpowiednia wiedza czy konieczne jest poszukiwanie odmiennych parametrów procesu technologicznego linii produkcyjnej z punktu widzenia zakładanych do osiągnięcia właściwości produktu. Dodatkowo, przeprowadzane będą próbne procesy technologiczne z wykorzystaniem opracowanej linii produkcyjnej między innymi w zakresie rozwijania stali, prostowania, kształtowania prętów, zgrzewania i cięcia, co będzie źródłem wiedzy na temat osiągniętych parametrów produktu, takich jak spajalność, właściwości mechaniczne - m.in. granica plastyczności, wytrzymałość na rozciąganie, wydłużenie całkowite przy maksymalnej sile, siła ścinania oraz parametrów wymiarowych.


Dlatego Projekty będą obejmowały wersje testowe opracowywanych produktów czy procesów technologicznych.


  1. Czy wszystkie czynności wykonywane przez Wnioskodawcę w ramach prac B+R, w tym związane z wytworzeniem próbnej partii opracowywanego nowego produktu, były/są/będą działalnością twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań i nie stanowiły/nie stanowią:
    1. rutynowych i okresowych zmian,
    2. czynności wdrożeniowych w zakresie opracowywanych już produktów i usług,
    3. produkcji seryjnej/produkcji komercyjnej/bieżącej działalności Spółki,
    4. czynności serwisowych,
    5. czynności:
      1. testowania produktu/produktów,
      2. wykonanie badań produktu/produktów,
      3. oceny produktu/produktów na podstawie opinii testerów, itp.,
      4. wsparcia technologicznego,
      5. reklamy i promocji produktów,
      6. bądź innych tego typu prac,
        dokonywanych już po zakończeniu prac B+R w ramach danego Projektu,
    6. innych prac spoza prac B+R?

Odp.: Wnioskodawca wskazuje, że prace prowadzone w ramach Grupy 1 stanowią działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększania zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań, a w szczególności nie dotyczą prac rutynowych i okresowych zmian (nawet mających charakter ulepszeń), czynności wdrożeniowych w zakresie opracowywanych produktów, produkcji seryjnej/bieżącej działalności produkcyjnej Spółki, serwisowania, czy też czynności testowania produktu, wykonywania badań produktu, oceny produktu, wsparcia technologicznego produktów bądź innych tego typu prac dokonywanych po zakończeniu prac B+R w ramach danego Projektu lub czynności niezwiązanych bezpośrednio z pracami badawczo- rozwojowymi.


W przypadku Spółki nie mamy do czynienia z działaniami wykonywanymi automatycznie i „według utartych schematów”. Istotą natomiast jest wysiłek intelektualny i technologiczny oraz twórczy wkład pracowników Spółki w tworzenie nowych czy ulepszonych rozwiązań. Następujące zmiany mają niewątpliwie charakter twórczy, a ich wprowadzenie wymaga od Wnioskodawcy innowacji i wdrożenia nowych koncepcji, co jest przeciwnością działań wykonywanych w sposób rutynowy.


Wskazane Projekty są prowadzone przez Spółkę w sposób systematyczny - świadczy o tym jasny i etapowy przebieg prac, projekty są realizowane w każdym roku podatkowym, regularnie, są zaplanowane i nie mają charakteru incydentalnego.


Powyższe uporządkowane działania Spółka dokonuje poprzez systematyczne budowanie zasobów wiedzy i doświadczenia z zakresu kluczowych procesów produkcyjnych. Rezultaty i wyniki prac są archiwizowane i następnie implementowane na pozostałe tożsame lub podobne procesy produkcyjne, są zatem wykorzystywane w celu zwiększenia wiedzy. Wytworzenie partii próbnej prowadzi do zdobycia wiedzy pod kątem weryfikacji czy konieczne jest poszukiwanie odmiennych parametrów procesu technologicznego linii produkcyjnej z punktu widzenia zakładanych do osiągnięcia właściwości produktu.


  1. Jeżeli podjęta działalność obejmuje działalność polegającą na badaniach naukowych, to należy wyjaśnić, czy są to badania naukowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2020 r., poz. 85, z późn. zm.), tj.:
    • badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk
      i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
    • badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Odp.: Głównym celem realizowanych przez Spółkę czynności badawczo-rozwojowych jest opracowywanie nowych produktów, tworzenie nowych procesów technologicznych oraz znaczące ulepszanie procesów, a co za tym idzie opracowywanie nowych metod produkcji, które mają charakter oryginalny oraz nie były wcześniej stosowane u Wnioskodawcy.


Szczególną uwagę należy zwrócić na fakt, że prace zaliczane przez Wnioskodawcę do kategorii badawczo-rozwojowych poprzedzone są koniecznością opracowania wymagań, a w trakcie wykonywania zadań pracownicy Spółki często stają przed koniecznością zmierzenia się z wyzwaniami technologicznymi czy też niepewnością badawczą, tj. sytuacją, w której w danym obszarze (w momencie definiowania) brakuje określonych informacji, niezbędnych w celu stworzenia nowego lub ulepszonego rozwiązania przez Wnioskodawcę. Wymaga to opracowania koncepcji danego rozwiązania lub funkcjonalności (która nie posiada jeszcze modelowego sposobu postępowania), w tym rozważenia czy opracowanie rozwiązania jest możliwe przy użyciu zakładanych metod.


W tym celu wymagane jest zdobywanie nowej wiedzy oraz umiejętności w celu tworzenia, opracowywania nowych produktów, procesów i usług lub wprowadzania znaczących ulepszeń do istniejących produktów i procesów, co wpisuje się w definicję badań aplikacyjnych. Wnioskodawca nie prowadzi działalności wpisującej się w definicję badań podstawowych.

  1. Jeżeli podjęta działalność obejmuje działalność polegającą na pracach rozwojowych to należy wskazać, czy są to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, tj. czy Spółka w ramach prowadzonej działalności nabywa, łączy, kształtuje i wykorzystuje dostępną aktualnie wiedzę i umiejętności, w tym między innymi z zakresu narzędzi informatycznych i oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług?


Odp.: Działania w ramach Grupy 1 scharakteryzowanej we Wniosku obejmują nabywanie, łączenie, kształtowanie czy wykorzystywanie dostępnej wiedzy i umiejętności.


Pracownicy Spółki są wyspecjalizowani, z odpowiednim doświadczeniem oraz posiadają wiedzę niezbędną do tworzenia nowych rozwiązań technologicznych. Wykorzystują oni istniejącą wiedzę i umiejętności z dziedziny technologii do opracowania rozwiązań technologicznych. Dokonują oni analizy obecnego stanu wiedzy oraz pozyskują wiedzę na temat potencjalnych rozwiązań technologicznych.


W rezultacie, pracownicy Spółki, poprzez tworzenie nowych oraz rozwijanie dotychczas znanych rozwiązań, łączą istniejącą wiedzę w celu stworzenia nowych lub znacząco ulepszonych produktów czy procesów. Pracownicy poszerzają także swoją wiedzą w celu tworzenia nowych lub ulepszonych procesów Spółki, które powodują zwiększenie efektywności dotychczasowej działalności, a także umożliwiają zastosowanie niestosowanych dotąd rozwiązań - są to zatem prace rozwojowe w rozumieniu ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.


  1. Czy w ramach prac B+R, Spółka w sposób systematyczny opracowuje nowe, modyfikuje oraz ulepsza produkty, procesy, usługi niewystępujące dotychczas w praktyce gospodarczej Spółki lub na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już u niej funkcjonujących a charakter tych prac stanowi przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze (wyraz własnej twórczości intelektualnej)?


Odp.: Projekty Grupy 1 są prowadzone przez Spółkę w sposób systematyczny zgodnie z niżej przedstawioną procedurą. Wnioskodawca w sposób uporządkowany, wedle kolejności, podejmuje czynności, które prowadzą do opracowania każdego nowego / ulepszonego rozwiązania (tj. produktu lub procesu technologicznego), które w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących w ramach działalności Wnioskodawcy zgodnie z poniższym planem:

  1. Zainicjowanie projektu wynikające z potrzeby (np. optymalizacja kosztów produkcji, optymalizacja procesu technologicznego, stworzenie nowego produktu lub usługi),
  2. Opracowanie wstępnej koncepcji rozwiązania wraz z określeniem budżetu,
  3. Opiniowanie przyjętej koncepcji,
  4. Opracowanie założeń projektowych wraz z wyszczególnieniem kamieni milowych,
  5. Konsultacje wewnętrzne,
  6. Wykonanie zamierzonych działań zgodnie z projektem, obejmujące zazwyczaj:
    1. Poszerzania wiedzy niezbędnej do przeprowadzenia projektu
    2. Zaprojektowanie rozwiązania technologicznego
    3. Opracowywanie konstrukcji mechanicznej czy oprogramowania
    4. Próby funkcjonalności stworzonych rozwiązań, opracowanie odpowiednich parametrów i dokonywanie ewentualnych korekt,
  7. Decyzja o wdrożeniu stosowania w przedsiębiorstwie lub porzuceniu projektu.


Prace w ramach Projektów skierowane do opracowania każdego nowego/ulepszonego rozwiązania wymagają wysiłku intelektualnego, technologicznego oraz twórczego wkładu pracowników Spółki. Wytworzone nowe rozwiązania stanowią wytwór intelektu, doświadczenia, pomysłowości i umiejętności pracowników Spółki o indywidualnym i oryginalnym charakterze.


  1. Czy ponoszone przez Spółkę wydatki, które mogą stanowić koszty kwalifikowane w ramach ulgi badawczo-rozwojowej ponosi ze środków własnych, które nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych?


Odp.: Ponoszone przez Spółkę wydatki, które mogą stanowić koszty kwalifikowane w ramach ulgi badawczo-rozwojowej, są finansowane ze środków własnych i nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.


  1. Czy wymienione w treści wniosku „materiały” i „surowce” są bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową Spółki?


Odp.: Materiały i surowce, o których mowa była w treści Wniosku, są bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową Spółki. Materiały czy surowce będą między innymi niezbędne do wytworzenia partii próbnej nowego produktu, który poddany jest dalszym testom pod kątem zdobycia wiedzy niezbędnej do rozwoju procesu technologicznego oraz odpowiedniej parametryzacji linii produkcyjnej. Materiały czy surowce będą także wykorzystywane do opracowania nowych rozwiązań technologicznych (np. prototypowego układu sterowania) oraz zmian technologicznych linii produkcyjnych w celu testowania opracowywanego nowego produktu czy procesu technologicznego. Powyższe przykłady działań spełniają przesłanki działalności badawczo-rozwojowej.


  1. Za jakie lata Wnioskodawca zamierza odliczyć koszty „surowców” i „materiałów”?


Odp.: Spółka planuje korzystać z ulgi badawczo-rozwojowej począwszy od rozliczenia za rok 2020, a także w latach kolejnych.


  1. Czy Spółka spełnia wszystkie warunki z art. 18d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, żeby uznać wydatki za koszty kwalifikowane poniesione przez podatnika na działalność badawczo-rozwojową?


Odp.: Zdaniem Spółki, spełnia ona wszystkie warunki zawarte w art. 18d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, by uznać wydatki za koszty kwalifikowane poniesione przez Wnioskodawcę na działalność badawczo-rozwojową.


Surowce i materiały, czyli wydatki będące przedmiotem pytań sformułowanych przez Wnioskodawcę odpowiednio były, są lub będą (w odniesieniu do przyszłych kosztów) bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową oraz mieszczą się w katalogu kosztów uznawanych za koszty kwalifikowane. Wydatki były, są lub będą (w odniesieniu do przyszłych kosztów) zaliczane do kosztów uzyskania przychodu, zgodnie z ogólnymi zasadami wynikającymi z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.


Dodatkowo, nie zostały zwrócone Wnioskodawcy w jakiejkolwiek formie oraz nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.


Wobec powyższego, w opinii Wnioskodawcy, wszystkie warunki zawarte w art. 18d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych są spełnione.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:


  1. Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym prowadzone przez Wnioskodawcę Projekty dotyczące tworzenia nowych lub rozwoju już istniejących produktów oraz rozwiązań technologicznych w ramach Grupy 1, stanowią działalność badawczo-rozwojową, w rozumieniu art. 4a pkt 26 w związku z pkt 27-28 ustawy o CIT, w związku z czym Wnioskodawca będzie uprawniony do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych związanych z tą działalnością?
  2. Czy prawidłowe jest stanowisko Spółki, zgodnie z którym koszty nabycia surowców i materiałów zużytych przez Spółkę na potrzeby wytworzenia próbnej partii opracowywanego nowego produktu scharakteryzowanej w Projekcie nr 1 stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT?
  3. Czy prawidłowe jest stanowisko Spółki, zgodnie z którym koszty nabycia materiałów wykorzystanych do opracowania nowych rozwiązań technologicznych oraz zmian technologicznych linii produkcyjnych niezbędnych w celu testowania opracowywanego nowego produktu lub procesu technologicznego w ramach prowadzonych Projektów nr 2 oraz 3 stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT?


Zdaniem Wnioskodawcy:


  1. w odniesieniu do pytania 1 - przytoczona w stanie faktycznym działalność Spółki dotycząca tworzenia nowych lub rozwoju już istniejących produktów oraz rozwiązań technologicznych w ramach Projektów z Grupy 1 spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej zawartą w art. 4a pkt 26 w zw. z pkt 27-28 Ustawy o CIT. W związku z tym, zdaniem Wnioskodawcy, w świetle przepisów Ustawy o CIT, Wnioskodawca będzie mógł odliczyć od podstawy opodatkowania koszty kwalifikowane w rozumieniu Ustawy o CIT z tytułu prowadzenia ww. działalności;
  2. w odniesieniu do pytania 2 - koszty surowców i materiałów wykorzystywanych przez Spółkę do wytworzenia partii próbnej w ramach prowadzonego Projektu nr 1 stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT. W związku z tym, zdaniem Wnioskodawcy, w świetle przepisów Ustawy o CIT, Wnioskodawca będzie mógł odliczyć od podstawy opodatkowania wyżej wymienione koszty
  3. w odniesieniu do pytania 3 - koszty surowców i materiałów wykorzystywanych przez Spółkę do opracowania nowych rozwiązań technologicznych oraz zmian technologicznych linii produkcyjnych w celu testowania opracowywanego nowego produktu czy procesu technologicznego w ramach Projektów nr 2 oraz 3 stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT. W związku z tym, zdaniem Wnioskodawcy, w świetle przepisów Ustawy o CIT, Wnioskodawca będzie mógł odliczyć od podstawy opodatkowania wyżej wymienione koszty.


Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy:


Ad. 1


Zgodnie z przepisem art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, pod pojęciem działalności badawczo- rozwojowej należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Użycie spójnika „lub” wskazuje, że w celu uznania działalności podatnika za działalność badawczo-rozwojową wystarczy, aby podatnik prowadził badania naukowe lub aby prowadził prace rozwojowe.


Zgodnie z obecnie obowiązującym brzmieniem przepisów ustawy o CIT, działalność badawczo-rozwojowa obejmuje badania naukowe oraz prace rozwojowe. Badania naukowe zostały przy tym podzielone na:

  • badania podstawowe - zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (dalej także: PSWiN) jako „prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne”, oraz
  • badania aplikacyjne - zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 2 PSWiN jako „prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń”.


Prace rozwojowe zostały natomiast zdefiniowane jako „działalność obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń."


Głównym celem realizowanych przez Spółkę czynności badawczo-rozwojowych w ramach Projektów jest opracowywanie nowych produktów, tworzenie nowych procesów technologicznych oraz znaczące ulepszanie procesów, a co za tym idzie opracowywanie nowych metod produkcji, które mają charakter oryginalny oraz nie były wcześniej stosowane u Wnioskodawcy, poprzez wykorzystywanie i rozwijanie dostępnych technologii i wiedzy specjalistycznej.


Pracownicy Spółki, poprzez tworzenie nowych oraz rozwijanie dotychczas znanych rozwiązań, łączą istniejącą wiedzę oraz zdobywają nową, w celu stworzenia nowych lub znacząco ulepszonych produktów czy procesów. Pracownicy poszerzają także swoją wiedzą w celu tworzenia nowych lub ulepszonych procesów Spółki, które powodują zwiększenie efektywności dotychczasowej działalności, a także umożliwiają zastosowanie niestosowanych dotąd rozwiązań.


Wnioskodawca pragnie podkreślić, że wyżej wymienione czynności badawczo-rozwojowe podejmowane przez pracowników (…) nie dotyczą prac rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do już istniejących produktów - takie czynności nie są uznawane przez Wnioskodawcę za działania badawczo-rozwojowe (nie są także objęte przedmiotem niniejszego wniosku).

Na nierutynowy charakter prowadzonej działalności wskazuje fakt, że prace zaliczane przez Wnioskodawcę do kategorii badawczo-rozwojowych poprzedzone są koniecznością opracowania wymagań, a w trakcie wykonywania zadań pracownicy Spółki często stają przed koniecznością zmierzenia się z wyzwaniami technologicznymi/niepewnością badawczą, tj. sytuacją, w której w danym obszarze (w momencie definiowania) brakuje określonych informacji, niezbędnych w celu stworzenia nowego lub ulepszonego rozwiązania przez Wnioskodawcę. Wymaga to opracowania koncepcji danego rozwiązania lub funkcjonalności (która nie posiada jeszcze modelowego sposobu postępowania), w tym rozważenia czy opracowanie rozwiązania jest możliwe przy użyciu zakładanych metod. Prace w ramach Projektów planowane są właśnie w celu powstania nowego rozwiązania lub ulepszenia istniejącego - efekty te nie są skutkami ubocznymi działań podejmowanych rutynowo, lecz działań realizowanych w sposób planowy.


W przypadku Spółki nie mamy do czynienia zatem z działaniami wykonywanymi automatycznie i „według utartych schematów”. Istotą natomiast jest wysiłek intelektualny i technologiczny oraz twórczy wkład pracowników Spółki w tworzenie nowych czy ulepszonych rozwiązań. Następujące zmiany mają niewątpliwie charakter twórczy, a ich wprowadzenie wymaga od Wnioskodawcy innowacji i wdrożenia nowych koncepcji, co jest przeciwnością działań wykonywanych w sposób rutynowy.


Wytworzone nowe rozwiązania stanowią wytwór intelektu, doświadczenia, pomysłowości i umiejętności pracowników (…) o indywidualnym i oryginalnym charakterze. Wobec tego z pewnością nie można uznać takich działań za rutynowe lub odtwórcze, które mają na celu powielenie rozwiązań wcześniej istniejących i stosowanych przez Wnioskodawcę. Rozwiązania w ramach omawianych Projektów powstają poprzez znalezienie optymalnego rozwiązania zagadnień przez pracowników Spółki.


Wskazania także wymaga, że w ramach realizowanych Projektów Wnioskodawca opracowuje zmiany techniczne i technologiczne istniejących linii produkcyjnych pod kątem potrzeby testowania nowych produktów, projektuje nowe, dotąd niewytwarzane produkty, a także dąży do wprowadzenia nowych i znaczącego ulepszenia aktualnych procesów produkcyjnych. Tworzone rozwiązania są innowacyjne z punktu widzenia działalności Spółki, a często także w szerszym zakresie np. w ujęciu regionalnym czy krajowym.


Dzięki pracom prowadzonym przez pracowników Spółki możliwa jest poprawa bezpieczeństwa pracy, redukcja wytwarzania odpadów, tworzenie nieznanych dotąd Wnioskodawcy produktów, a także zwiększenie efektywności działalności (…). Biorąc pod uwagę powyższe nie sposób stwierdzić, że czynności realizowane przez pracowników Spółki nie mają charakteru twórczego.

W odniesieniu do powyższego, Wnioskodawca pragnie podkreślić, że pracownicy Spółki to wysokiej klasy specjaliści, którzy w sposób ciągły podnoszą swoje kwalifikacje, zdobywając nową wiedzę w dziedzinach swojej specjalizacji.


Wnioskodawca zwraca także uwagę, że działalność Spółki w zakresie opisywanych prac badawczo-rozwojowych spełnia również przesłankę systematyczności wskazaną w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT - realizacja projektów w ramach Grupy 1 odbywa się bowiem regularnie, w sposób planowy (zgodnie z harmonogramem) i jest jednym z podstawowych zadań Spółki, niezbędnym dla zapewnienia stałego rozwoju Spółki.


Nie sposób stwierdzić, że wskazane projekty są prowadzone przez Spółkę w sposób niesystematyczny. Świadczy o tym jasny i etapowy przebieg prac, taki jak przedstawiono w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, Wnioskodawca wskazuje także, że projekty, w ramach których Spółka wykonuje prace opisane w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego - są realizowane w każdym roku podatkowym, regularnie, są zaplanowane i nie mają charakteru incydentalnego. Wiedza pozyskana w ramach poszczególnych projektów jest wykorzystywana w ramach kolejnych projektów - do działalności gospodarczej Spółki. Każdy projekt jest zaplanowany pod względem finansowym i organizacyjnym przed jego rozpoczęciem. Realizacja projektu odbywa się w podziale na poszczególne, zaplanowane etapy. Ponadto Spółka tworzy dokumentację realizowanych projektów.


W związku z tym w ocenie Spółki działalność w ramach Projektów ma charakter systematyczny. W rezultacie spełnienie przesłanki podejmowania działalności w sposób systematyczny ma odniesienie do całej działalności Spółki polegającej na tworzeniu nowych produktów oraz procesów, a także ulepszaniu dotychczasowych rozwiązań (w tym w sposób systematyczny i uporządkowany prowadzony jest w szczególności cały zespół, ciąg czynności w ramach każdego projektu).


Biorąc pod uwagę powyższe stwierdzić należy, że opisana w stanie faktycznym działalność prowadzona przez Wnioskodawcę w ramach realizowanych projektów Grupy 1 wpisuje się w przedstawioną wyżej definicje badań aplikacyjnych, obejmującą zdobywanie nowej wiedzy oraz umiejętności w celu tworzenia, opracowywania nowych produktów, procesów i usług lub wprowadzania znaczących ulepszeń do istniejących produktów i procesów.


Odnosząc się do kwalifikacji działalności prowadzonej przez Spółkę jako prace rozwojowe, należy zwrócić uwagę, iż zmiana definicji prac rozwojowych, wprowadzona do porządku prawnego od 1 października 2018 roku objęła uproszczenie, polegające na rezygnacji ze wskazania przykładowych przejawów prac rozwojowych, takich jak opracowywanie prototypów czy testowanie i walidacja nowych lub ulepszonych rozwiązań. Zdaniem Wnioskodawcy, nie oznacza to, że te konkretne typy podejmowanych działań zostały z zakresu działalności B+R wyłączone, a jedynie doszło do uproszczenia konstrukcyjnego. Budowa prototypów oraz walidacja rozwiązań mieści się, bowiem, w ogólnie sformułowanej obecnie definicji prac rozwojowych, jako że spełnia postawione przez ustawodawcę wymogi co do celu, metod i charakteru podejmowanych czynności.


Wnioskodawca pragnie przy tym zaznaczyć, że prowadzone przez Spółkę prace obejmują m.in. opracowywanie rozwiązań prototypowych, testowanie i ich walidację, a także tworzenie nowych produktów oraz ulepszanie i tworzenie nowych procesów w otoczeniu stanowiącym model warunków rzeczywistego funkcjonowania, co stanowiło element definicji prac rozwojowych według definicji obowiązującej do 30 września 2018 roku.


Jak wskazano w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, opisywane w ramach niniejszego wniosku działania podejmowane przez Wnioskodawcę polegają na wykorzystywaniu dostępnej wiedzy i umiejętności w celu rozwoju nowych procesów/elementów do wykorzystania w procesach technologicznych lub też do dalszego rozwoju oferty produktowej. Czynności wykonywane przez pracowników Spółki w ramach realizowanych Projektów wpisują się zatem w definicję prac rozwojowych wskazaną w ustawie o CIT także w brzmieniu obowiązującym w obecnym stanie prawnym.


W kontekście wszystkich projektów Wnioskodawca wskazuje także, że moment zakończenia działalności badawczo-rozwojowej Spółka identyfikuje, jako wprowadzenie wszelkich niezbędnych modyfikacji do opracowywanych rozwiązań w zakresie produktów i procesów technologicznych, a następnie pomyślne zakończenie fazy testowania. Stanowi to ostatni etap związany z działalnością badawczo-rozwojową w każdym projekcie Spółki.


Biorąc powyższe argumenty pod uwagę, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że opisywane w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym prace w ramach Projektów z Grupy 1, polegające na projektowaniu i opracowywaniu nowych czy znacząco ulepszonych produktów, i procesów technologicznych, a także opracowywanie zmian technologicznych w liniach produkcyjnych niezbędnych do testowania nowych produktów wraz z ich testowaniem, stanowią działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 4a pkt 26 w zw. z pkt 27-28, w rozumieniu ustawy o CIT. W związku z tym Wnioskodawca będzie uprawniony do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.


Ad. 2


Na wstępnie, należy wskazać, że art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT stanowi, iż warunkiem uznania za koszty kwalifikowane wydatków na nabycie materiałów i surowców jest ich bezpośredni związek z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.


W związku z powyższą regulacją, aby uznać wydatek związany z materiałami i surowcami jako koszt kwalifikowany niezbędne jest istnienie bezpośrednio związku pomiędzy materiałami, surowcami a prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową, przy czym ustawa o CIT nie definiuje tych pojęć. W praktyce za koszty bezpośrednie materiałów i surowców uznaje się wydatki ściśle związane z działalnością badawczo-rozwojową. Ścisłe powiązanie oznacza w takiej sytuacji, że podatnik może ustalić, jakie konkretnie przejawy działalności badawczo- rozwojowej (np. realizowanych w ramach niej projektów) stały się możliwe w wyniku poniesienia nakładów na materiały i surowce (tak w: P. Wyrwa, Ulga na działalność badawczo- rozwojową w praktyce, komentarz praktyczny, LEX).


Z uwagi na fakt, że ustawa o CIT nie definiuje również pojęć takich jak materiały czy surowce to zasadnym jest, jak wskazał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 13 kwietnia 2018 r. nr 0111-KDIBI-3.4010.169.2018.1.APO, odwołanie się do definicji słownikowej tych wyrazów, tym samym wskazać należy, że według „Słownika języka polskiego PWN” pod red. W. Doroszewskiego poprzez słowo „materiały” należy rozumieć: „to, z czego się wytwarza lub z czego się składają albo powstają jakieś rzeczy lub obiekty”, „tkaninę lub dzianinę” bądź „zbiór wiadomości i danych z jakiejś dziedziny” lub „zbiór przedmiotów używanych przy wykonywaniu jakiejś pracy”. Natomiast, poprzez definicję wyrazu „surowiec” należy rozumieć „materiał naturalny pochodzenia zwierzęcego, roślinnego lub mineralnego, służący do wytwarzania jakichś produktów lub energii” bądź „wydarzenia lub czyjeś przeżycia, refleksje będące podstawą dzieła literackiego, filmowego”, itp.


Z kolei Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 28 lutego 2018 r., nr 0111-KDIB1-3.4010.518.2017.1.APO wskazał, że w zakresie interpretacji pojęcia „materiały” należy odwołać się do interpretacji przedmiotowego pojęcia funkcjonującej na gruncie przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości. W świetle art. 3 ust. 1 pkt 19 wskazanej ustawy, materiały to składniki majątku zużywane na własne potrzeby.


Jak wskazał organ, powyższy pogląd znajduje również potwierdzenie w doktrynie, gdzie podkreśla się, że materiały to „składniki majątku inicjujące realizację całego cyklu operacyjnego, które jednostka nabywa w celu ich całkowitego zużycia na własne potrzeby, w tym m.in. na potrzeby wytwarzania produktów, świadczenia usług czy realizacji działalności ogólno-administracyjnej. Do materiałów zaliczyć można także pewne składniki majątkowe wytwarzane przez jednostkę we własnym zakresie (zazwyczaj w ramach działalności pomocniczej), a także różnego rodzaju odzyski, posiadające wartość użytkową, a pochodzące np. z likwidowanych środków trwałych, inwentarz żywy przeznaczony do uboju, części zamienne, półfabrykaty obcej produkcji, paliwa, opakowania itp.” (E. Walińska Ewa (red ), Ustawa o rachunkowości. Komentarz, Wolters Kluwer, 2016).


Wnioskodawca zalicza do kosztów kwalifikowanych wydatki związane z nabyciem materiałów lub surowców niezbędnych do wytworzenia partii próbnej nowego produktu, który poddany jest dalszym testom pod kątem zdobycia wiedzy niezbędnej do rozwoju procesu technologicznego, zgodnie ze wskazaniami zawartymi w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego.

Zgodnie z brzmieniem art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT, za koszty kwalifikowane uznaje się nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową. Zdaniem Wnioskodawcy, konstrukcja powyżej przytoczonego przepisu pozwala na zaliczenie do kosztów kwalifikowanych, kosztów wszelkich materiałów i surowców (kosztów uzyskania przychodu) niezbędnych do wytworzenia partii próbnej opracowywanego nowego produktu.


W tym zakresie, kluczową okolicznością pozostaje fakt, że brak wykorzystania wskazanych materiałów i surowców czyniłby niemożliwym zrealizowanie projektu badawczo-rozwojowego tj. opracowanie nowych produktów. Pominięcie fazy testowej oznaczałoby brak możliwości opracowania procesu technologicznego linii produkcyjnej, aby wytwarzała produkty zgodnie z pierwotnymi założeniami projektu. A tylko na podstawie testów wytworzonej partii próbnej może zostać zdobyta odpowiednia wiedza czy konieczne jest poszukiwanie odmiennych parametrów procesu technologicznego linii produkcyjnej z punktu widzenia zakładanych do osiągnięcia właściwości produktu.


Stąd też, należy stwierdzić, że zachodzi bezpośredni związek nabycia tych materiałów i surowców z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.


W tym kontekście, możliwość zaliczenia kosztów nabycia materiałów i surowców do kosztów kwalifikowanych potwierdzają m.in. następujące interpretacje indywidualne wydane w analogicznych stanach faktycznych, co powinno stanowić pewne odniesienie w zakresie sposobu interpretacji art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT:

  1. interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z 15 stycznia 2018 r. (sygn. 0111-KDIB1-3.4010.397.2017.2.IZ), tj. z kolei, art. 18b ust. 2 pkt 2 u.p.d.o.p., stanowi, że warunkiem uznania wydatków na nabycie materiałów i surowców jest ich bezpośredni związek z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową. Wobec spełnienia przez Wnioskodawcę tego warunku, tj. nabycia materiałów niezbędnych do wyprodukowania prototypów urządzeń, bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową (projekty wskazane we wniosku realizowane przez Wnioskodawcę stanowią zdaniem Organu prace badawczo-rozwojowe na gruncie u.p.d.o.p.) należy uznać, że wydatki te stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w ww. przepisie,
  2. interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z 14 grudnia 2017 r. (sygn. 0115-KDIT2- 3.4010.347.2017.2.PS), tj. Za koszty kwalifikowane, zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 2 uznaje się również nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową (...). Stanowisko Spółki, w świetle którego do kosztów kwalifikowanych opisanych w art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy można także zaliczyć koszty materiałów i surowców zużytych na wytworzenie prototypu lub serii pilotażowej czy też produkcji testowej, w tym również jeżeli prototypy lub serie pilotażowe bądź produkty z produkcji testowej zostają w późniejszym czasie sprzedane klientowi docelowemu - jest również co do zasady prawidłowe.


Biorąc powyższe argumenty pod uwagę, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że koszty nabycia surowców i materiałów wykorzystywanych przez Spółkę na potrzeby wytworzenia partii próbnej stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT.


Ad. 3


Odnosząc się do trzeciego pytania, także należy wskazać, że art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT stanowi, iż warunkiem uznania za koszty kwalifikowane wydatków na nabycie materiałów i surowców jest ich bezpośredni związek z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

Zatem jak już wspomniano w uzasadnieniu do pytania drugiego powyższa regulacja wskazuje, że aby uznać wydatek związany z materiałami i surowcami jako koszt kwalifikowany niezbędne jest istnienie bezpośrednio związku pomiędzy materiałami, surowcami a prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową. Wydatki te muszą być ściśle związane z działalnością badawczo-rozwojową - podatnik może ustalić, jakie konkretnie przejawy działalności badawczo-rozwojowej stały się możliwe w wyniku poniesienia nakładów na materiały i surowce.


W kontekście zdefiniowania materiałów i surowców Spółka przedstawiła swoje stanowisko w uzasadnieniu do pytania Nr 2. Definicje tam przedstawione Wnioskodawca odnosi również do niniejszego pytania.


W toku prowadzonych projektów Spółka ponosi oraz będzie ponosić koszty nabycia materiałów wykorzystywanych do opracowania nowych rozwiązań technologicznych oraz zmian technologicznych linii produkcyjnych w celu testowania opracowywanego nowego produktu czy procesu technologicznego.


Spółka uważa, że spełniają one definicję materiałów, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT. Na tak rozumiany zakres pojęcia materiałów wskazują przytoczona w uzasadnieniu do pytania nr 2 definicja słownikowa tego określenia, zgodnie z którymi: poprzez słowo „materiały” należy rozumieć: „to, z czego się wytwarza lub z czego się składają albo powstają jakieś rzeczy lub obiekty”, „tkaninę lub dzianinę” bądź „zbiór wiadomości i danych z jakiejś dziedziny" lub "zbiór przedmiotów używanych przy wykonywaniu jakiejś pracy”.

W ocenie Spółki, przytoczony powyżej przepis pozwala na zaliczenie do kosztów kwalifikowanych kosztów materiałów (stanowiących koszty uzyskania przychodu), gdyż są one niezbędne do prowadzenia prac rozwojowych. W sytuacji, gdy wykorzystanie tych materiałów jest niezbędne do realizacji Projektu (a co za tym idzie do pozytywnego zakończenia prac badawczo-rozwojowych) należy uznać, że zachodzi bezpośredni związek tych materiałów i surowców z działalnością badawczo-rozwojową.


Stanowisko to znajduje potwierdzenie w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 26 kwietnia 2019 r. sygn. 0111-KDIBI-3.4010.142.2019.1.MO, z treści której wynika, że konstrukcja art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT, pozwala na zaliczenie do kosztów kwalifikowanych, kosztów wszelkich materiałów, surowców i wyposażenia, które są kosztami uzyskania przychodów i wykorzystywane są bezpośrednio w działalności badawczo-rozwojowej. Przepisy omawianej ustawy podatkowej nie precyzują co należy rozumieć pod pojęciem materiałów i surowców. Zatem, przyjmuje się, że materiały i surowce, w przypadku których istnieje możliwość ich przypisania do działalności badawczo-rozwojowej, uznaje się za koszty kwalifikowane w ramach ww. działalności.


Przedstawione przez Spółkę stanowisko potwierdzają także liczne interpretacje indywidualne przepisów prawa podatkowego, m.in. pismo z dnia 15 listopada 2019 r. Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej nr 0111-KDIB1-3.4010.409.2019.1 PC, pismo z dnia 21 stycznia 2020 r. Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej nr 0111-KDIB1-3.4010.525.2019.1.MBD oraz pismo z dnia 20 lutego 2017 r. Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach nr 2461-IBPB-1- 2.4510.59.2017.1.BG.


Jednocześnie, w przypadku materiałów wykorzystanych na potrzeby prac rozwojowych należy przytoczyć, iż stosownie do treści art. 15 ust. 4a Ustawy o CIT, koszty prac rozwojowych mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów:

  1. w miesiącu, w którym zostały poniesione albo począwszy od tego miesiąca w równych częściach w okresie nie dłuższym niż 12 miesięcy, albo
  2. jednorazowo w roku podatkowym, w którym zostały zakończone, albo
  3. poprzez odpisy amortyzacyjne dokonywane zgodnie z art. 16m ust. 1 pkt 3 od wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w art. 16b ust. 2 pkt 3 ustawy o CIT.


W ocenie Spółki, w świetle przytoczonej regulacji, użycie przez ustawodawcę w art. 15 ust. 4a Ustawy o CIT sformułowania „mogą” (przy wskazaniu sposobu rozliczenia kosztów prac rozwojowych), przy jednoczesnym braku dodatkowych wskazań, kiedy dany sposób ujęcia kosztów prac rozwojowych może być zastosowany, prowadzi do konkluzji, że Spółka posiada swobodę wyboru zastosowania poszczególnych sposobów podatkowego rozliczania kosztów prac rozwojowych. W konsekwencji, ujęcie przez Spółkę kosztów prac rozwojowych w miesiącu, w którym zostały poniesione powoduje, że to w tym okresie podatnik ma prawo do zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów.


Należy zauważyć, że ustawodawca uzależnił w pierwszej kolejności możliwość dokonania odliczenia kosztów kwalifikowanych od podstawy opodatkowania na zasadach określonych w art. 18d i art. 18e ustawy o CIT od faktu, czy koszty te wypełniają definicję kosztów uzyskania przychodów. Ustawodawca jednocześnie nie przewidział dla celów odliczenia kosztów kwalifikowanych od podstawy opodatkowania na zasadach określonych w art. 18d i art. 18e ustawy o CIT szczególnej definicji poniesienia kosztów uzyskania przychodów jak również momentu ich poniesienia.


Tym samym, w celu prawidłowego określenia momentu, w którym Spółka powinna dane koszty kwalifikowane wykazać w zeznaniu podatkowym zasadne jest odwołanie się w tym zakresie do regulacji normujących kwestię poniesienia kosztów uzyskania przychodów przewidzianą w cytowanym powyżej art. 15 ust. 4a Ustawy o CIT, zgodnie z którym od decyzji podatnika zależy forma rozliczania wydatków ponoszonych z tytułu prac rozwojowych.


W tym miejscu wskazać należy na treść art. 18d ust. 8 ustawy o CIT, zgodnie z którym odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono dane koszty kwalifikowane. Oznacza to, że Spółka w danym roku podatkowym jest uprawniona do odliczenia kosztów kwalifikowanych od podstawy opodatkowania w odniesieniu do tych kosztów kwalifikowanych, które zostały przez nią rozpoznane jako koszty uzyskania przychodów w tym roku podatkowym.


Zatem, wybrana przez Spółkę metoda zaliczenia wydatków dotyczących prac rozwojowych do kosztów uzyskania przychodów decyduje o momencie, w którym Spółka jako podatnik uprawniona jest do skorzystania z odliczenia kosztów kwalifikowanych od podstawy opodatkowania na zasadach określonych w art. 18d i art. 18e ustawy o CIT w związku z ponoszonymi kosztami.


Biorąc powyższe argumenty pod uwagę. Wnioskodawca stoi na stanowisku, że koszty nabycia materiałów wykorzystywanych przez Spółkę do opracowania nowych rozwiązań technologicznych oraz zmian technologicznych linii produkcyjnych w celu testowania opracowywanego nowego produktu, czy procesu technologicznego w ramach Projektu 2 i 3 będą mogły zostać zaliczone przez Spółkę do kosztów kwalifikowanych zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w zakresie ustalenia, czy

  • prowadzone przez Wnioskodawcę Projekty dotyczące tworzenia nowych lub rozwoju już istniejących produktów oraz rozwiązań technologicznych w ramach Grupy 1, stanowią działalność badawczo-rozwojową, w rozumieniu art. 4a pkt 26 w związku z pkt 27-28 updop, w związku z czym Wnioskodawca będzie uprawniony do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych związanych z tą działalnością (pytanie Nr 1) – jest prawidłowe,
  • koszty nabycia surowców i materiałów zużytych przez Spółkę na potrzeby wytworzenia próbnej partii opracowywanego nowego produktu scharakteryzowanej w Projekcie Nr 1 stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 2 updop (pytanie Nr 2) – jest prawidłowe,
  • koszty nabycia materiałów wykorzystanych do opracowania nowych rozwiązań technologicznych oraz zmian technologicznych linii produkcyjnych niezbędnych w celu testowania opracowywanego nowego produktu lub procesu technologicznego w ramach prowadzonych Projektów Nr 2 oraz 3 stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 2 updop (pytanie Nr 3) – jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytań ozn. we wniosku Nr 1, Nr 2 i Nr 3.


Jednakże, zastrzec w tym miejscu należy, że niniejsza interpretacja dotyczy problematyki będącej ściśle przedmiotem zapytań Wnioskodawcy. Treść pytania wyznacza granice tematyczne wydanej interpretacji.


Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).


Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoja aktualność.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…) dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r., poz. 2325, ze zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.


Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj