Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0112-KDIL2-2.4011.55.2021.2.AA
z 22 kwietnia 2021 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 11 stycznia 2021 r. (data wpływu 15 stycznia 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie nabycia prawa do niewykorzystanej przez spadkodawcę ulgi z tytułu wyszkolenia uczniów:

  • jest nieprawidłowe – w części dotyczącej możliwości obniżenia podatku z tytułu zaliczek na podatek dochodowy od wypłacanych pracownikom wynagrodzeń,
  • jest prawidłowe – w pozostałej części.

UZASADNIENIE

W dniu 15 stycznia 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek – uzupełniony pismem z 12 marca 2021 r. (data wpływu 18 marca 2021 r.) – o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie nabycia prawa do niewykorzystanej przez spadkodawcę ulgi z tytułu wyszkolenia uczniów.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca zadaje pytanie jako zarządca sukcesyjny firmy po ojcu. W dniu xx-11-2020 r. zmarł właściciel firmy, ojciec Wnioskodawcy – J. (osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą). Dopiero xx-12-2020 r. Wnioskodawca został powołany notarialnie zarządcą sukcesyjnym firmy ojca. Ojciec Wnioskodawcy, nabył prawa do „ulgi za wyszkolenie ucznia”. Nastąpiło to w momencie, kiedy w spadku przejmował firmę po swoim ojcu Z., w roku 2018. Korespondencja w tym temacie to pismo z dnia 29-10-2018. Poinformował jako J. o kontynuowaniu działalności gospodarczej po zmarłym swoim ojcu Z. wraz z zatrudnieniem pracowników.

Jednocześnie wnioskował o wyrażenie zgody na wykorzystanie w/w ulgi za wyszkolenie uczniów po swoim ojcu Z. Z treści pisma od Urzędu Skarbowego wynikało, że warunkiem przejęcia ulgi uczniowskiej jako prawa nabyte była kontynuacja działalności gospodarczej. Ojciec Wnioskodawcy J. korzystał z ulgi za wyszkolenie uczniów i nie opłacał podatku dochodowego PPE z działalności gospodarczej, ponieważ pozwalała mu na to wysokość nabytej ulgi.

W dniu 20 kwietnia 2020 r. wysłał listem poleconym zapytanie do Urzędu Skarbowego o podanie wysokości pozostałej do wykorzystania kwoty z tytułu „ulgi uczniowskiej”. Do dnia obecnego nie otrzymał z urzędu skarbowego odpowiedzi.

Zarząd sukcesyjny może trwać dwa lata od chwili śmierci właściciela firmy, a później wygasa. Dlatego po tym okresie Wnioskodawca chciałby dalej kontynuować działalność gospodarczą po ojcu, ale pod swoim NIP (…). Będzie to ta sama działalność gospodarcza, ale z przyczyn ode niego niezależnych prowadzona już nie pod NIP ojca.

Ponadto w piśmie stanowiącym uzupełnienie wniosku Wnioskodawca wyjaśnił, że:

  • 1a) Został powołany na zarządcę sukcesyjnego po śmierci ojca przez wszystkich spadkobierców. W dniu xx-11-2020 zmarł właściciel firmy, jego ojciec, J. (osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą), NIP (…). Formalności związane z powołaniem go na zarządcę sukcesyjnego u Pani Notariusz zakończono xx-12-2020 r. i od tego dnia został wpisany jako zarządca sukcesyjny do CEDIG.
  • 1b) Po ustaniu bytu podatkowego przedsiębiorstwa w spadku w wyniku wygaśnięcia zarządu sukcesyjnego, wyłącznie Wnioskodawca, jako jedyna osoba, B. będzie w całości i w tym samym zakresie kontynuował działalność gospodarczą.
  • 1c) Przedmiotem wniosku jest wyłącznie kwota ulgi uczniowskiej, która nie znalazła pokrycia w podatku dochodowym od osób fizycznych należnego od jego dziadka oraz jego ojca.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

  1. Czy jako zarządca sukcesyjny Wnioskodawca może wnioskować o przejęcie w związku z prowadzoną działalnością nabytych przez ojca praw do „ulgi za wyszkolenie ucznia”? Czy Wnioskodawca będzie mógł rozliczyć PIT 5 oraz PIT 4 należne w związku z prowadzoną działalnością, a także po wygaśnięciu zarządu sukcesyjnego będzie mógł rozliczyć PIT 5 oraz PIT 4 należne w przyszłości z jego B. w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej po ojcu o tym samym profilu?
  2. Jakie dokumenty należy złożyć, aby ulga została przejęta przez Wnioskodawcę jako zarządcę sukcesyjnego?
  3. Gdzie Wnioskodawca uzyska informację o wysokości tej części ulgi za wyszkolenie ucznia, która nie została wykorzystana przez jego dziadka oraz ojca?
  4. Jak zawnioskować o duplikat odpowiedzi z Urzędu Skarbowego na zadane przez ojca pytanie z kwietnia 2020, w której powinna być podana wysokość niewykorzystanej kwoty ulgi za wyszkolenie ucznia?
  5. Czy jak zakończy się zarząd sukcesyjny Wnioskodawcy firmą w spadku z NIP, a zdecyduje się on na kontynuowanie działalności gospodarczej pod swoim NIP, „ulga za wyszkolenie uczniów” będzie mogła być przez niego wykorzystana do końca wysokości niewykorzystanej przez dziadka i ojca ulgi?
  6. Na jakim formularzu Wnioskodawca musi złożyć wniosek do Urzędu Skarbowego o przyznanie części niewykorzystanej przez dziadka i ojca kwoty ulgi za wyszkolenie ucznia?
  7. Jaki rodzaj podatku może zostać pokryty z ulgi za wyszkolenie uczniów?

Pytania nr 3, 4 i 6 wynikają z pisma stanowiącego uzupełnienie wniosku.

Przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej jest odpowiedź w zakresie pytań nr 1, 2, 5 i 7. Natomiast w zakresie pytań nr 3, 4 i 6 wydano odrębne rozstrzygnięcie.

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 1.

Zdaniem Wnioskodawcy, jako zarządca sukcesyjny, może wnioskować o przejęcie części niewykorzystanej przez dziadka i ojca ulgi za ucznia w związku z prowadzoną działalnością nabytych przez ojca praw do „ulgi za wyszkolenie ucznia”. Będzie mógł rozliczyć PIT 5 oraz PIT 4 należne w związku z prowadzoną działalnością oraz po wygaśnięciu zarządu sukcesyjnego będzie mógł rozliczyć PIT 5 oraz PIT 4 należne w przyszłości z jego – B. w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej po ojcu o tym samym profilu.

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 2.

Wnioskodawca uważa, że może złożyć wniosek własny o przyznanie praw do części niewykorzystanej przez dziadka i ojca ulgi za ucznia, ponieważ nie ma urzędowego formularza na tę okoliczność.

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 3.

Wnioskodawca uważa, że informację o wysokości tej części ulgi za wyszkolenie ucznia, która nie została wykorzystana przez jego dziadka oraz ojca, uzyska z Pierwszego Urzędu Skarbowego.

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 4.

Wnioskodawca uważa, że może złożyć wniosek napisany przeze niego z prośbą o duplikat odpowiedzi z Urzędu Skarbowego na zadane przez ojca pytanie w kwietniu 2020.

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 5.

Wnioskodawca uważa, że kiedy zakończy się jego zarząd sukcesyjny firmą w spadku z NIP (…) i będzie kontynuował działalności gospodarczej pod swoim NIP (…), to kwota pozostałej niewykorzystanej przez dziadka i ojca ulgi za wyszkolenie uczniów będzie mogła być przez niego wykorzystana całkowicie.

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 6.

Wnioskodawca uważa, że zwykłym pismem może złożyć wniosek do Urzędu Skarbowego o przyznanie części niewykorzystanej przez dziadka i ojca kwoty ulgi za wyszkolenie ucznia.

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 7.

Wnioskodawca uważa, że z kwoty niewykorzystanej przez dziadka i ojca kwoty ulgi za wyszkolenie ucznia może pokryć wysokość PIT4 oraz PIT 5.

Również własne stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej wynika z uzupełnienia wniosku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego w zakresie nabycia prawa do niewykorzystanej przez spadkodawcę ulgi z tytułu wyszkolenia uczniów:

  • w części dotyczącej możliwości obniżenia podatku z tytułu zaliczek na podatek dochodowy od wypłacanych pracownikom wynagrodzeń jest nieprawidłowe,
  • w pozostałej części jest prawidłowe.

Ustawą z dnia 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwa osoby fizycznej (Dz. U. z 2021 r., poz. 170, z późn. zm.) weszły w życie przepisy, które regulują zasady tymczasowego zarządzania przedsiębiorstwem po śmierci przedsiębiorcy, który we własnym imieniu wykonywał działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej oraz kontynuowania działalności gospodarczej wykonywanej z wykorzystaniem tego przedsiębiorstwa.

W myśl art. 1a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2020 r., poz. 1426, z późn. zm.): ustawa reguluje również opodatkowanie podatkiem dochodowym dochodów przedsiębiorstwa w spadku.

Stosownie do art. 1a ust. 2 tej ustawy: przedsiębiorstwo w spadku, stanowiące jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej, jest podatnikiem z tytułu dochodów osiąganych w okresie od otwarcia spadku do dnia wygaśnięcia:

  1. zarządu sukcesyjnego albo
  2. uprawnienia do powołania zarządcy sukcesyjnego, jeżeli zarząd sukcesyjny nie został ustanowiony i dokonano zgłoszenia, o którym mowa w art. 12 ust. 1c ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. z 2020 r. poz. 170).

Zgodnie z art. 5a pkt 43 ww. ustawy: ilekroć w ustawie jest mowa o przedsiębiorstwie w spadku – oznacza to przedsiębiorstwo w spadku w rozumieniu ustawy o zarządzie sukcesyjnym.

W myśl art. 49 pkt 1 ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwa osoby fizycznej: przedsiębiorstwo w spadku jest jednostką organizacyjną niemającą osobowości prawnej, będącą podatnikiem, o którym mowa w art. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 7a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych: przychody przedsiębiorstwa w spadku uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3.

Z kolei zgodnie z art. 7a ust. 2 tej ustawy: powstanie przedsiębiorstwa w spadku nie jest traktowane jako rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Urzędem skarbowym właściwym w sprawach opodatkowania podatkiem dochodowym przedsiębiorstwa w spadku jest urząd skarbowy, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania podatkiem dochodowym zmarłego przedsiębiorcy wykonuje swoje zadania (art. 7 ust. 6 ww. ustawy).

W myśl art. 27c ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2003 r. – podatnicy uzyskujący przychody wymienione w art. 10 ust. 1 pkt 3, mogą korzystać z ulgi polegającej na obniżeniu podatku dochodowego z tytułu szkolenia uczniów, zwanej dalej „ulgą uczniowską”.

Z dniem 1 stycznia 2004 r. przepis umożliwiający korzystanie z ulgi z tytułu praktycznej nauki zawodu został uchylony.

Jednak, stosownie do treści art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2003 r. nr 202, poz. 1956 ze zm.; dalej: ustawa zmieniająca): podatnikom, którzy przed dniem 1 stycznia 2004 r. nabyli prawo do obniżki podatku dochodowego o kwotę ulgi uczniowskiej w zakresie i na zasadach określonych w art. 27c ustawy wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2004 r., a odliczenia te nie znalazły pokrycia w podatku dochodowym obliczonym za lata poprzedzające rok 2004, przysługuje prawo do dokonywania tych odliczeń na zasadach określonych w ustawie wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2004 r.

Z treści art. 13 ust. 2 ustawy zmieniającej wynika, że: podatnicy, którzy przed dniem 1 stycznia 2004 r. zawarli z uczniami lub szkołami właściwe umowy, o których mowa w art. 27c ustawy wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2004 r., oraz rozpoczęli praktyczną naukę zawodu lub szkolenie w celu przygotowania zawodowego nie później niż w roku szkolnym 2003/2004, nabywają prawo do ulgi uczniowskiej po dniu 31 grudnia 2003 r. w zakresie i na zasadach określonych w art. 27c ustawy wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2004 r.

Natomiast zgodnie z art. 13 ust. 4 ustawy zmieniającej: podatnicy, o których mowa w ust. 1 i 2, którym przysługuje prawo do korzystania z ulgi uczniowskiej po dniu 31 grudnia 2003 r., mają prawo do obniżenia podatku opłacanego na zasadach określonych w art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, pod warunkiem że kwoty te nie zostały odliczone od podatku opłacanego w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub w formie karty podatkowej.

Analogiczne regulacje zawarto również w art. 4 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz ustawy – Przepisy wprowadzające ustawę o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. Nr 202 poz. 1958 ze zm.). Jednak i w tym przepisie ustawodawca zastrzegł, że podatnicy, o których mowa w ust. 1 i 2 , którym przysługuje prawo do korzystania z ulgi uczniowskiej po dniu 31 grudnia 2003 r., mają prawo do obniżenia podatku dochodowego opłacanego w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub w formie karty podatkowej, pod warunkiem że kwoty te nie zostały odliczone od podatku opłacanego na zasadach określonych w art. 27 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, ze zm.).

Należy zauważyć, że z treści cytowanych wyżej przepisów, w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2004 r., jednoznacznie wynika, że ulga na wyszkolenie uczniów realizowana może być tylko w jednej formie, tj. przez obniżenie uiszczanego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub karty podatkowej albo należnego podatku dochodowego (w zależności od formy opodatkowania działalności gospodarczej).

Ponadto należy stwierdzić, że kwestię sukcesji podatkowej reguluje przepis art. 97 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.).

Zgodnie z art. 97 § 1 ustawy – Ordynacja podatkowa: spadkobiercy podatnika, z zastrzeżeniem § 1a, 2 i 2a, przejmują przewidziane w przepisach prawa podatkowego majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy.

W myśl art. 97 § 1a tej ustawy: przedsiębiorstwo w spadku, w przypadku gdy ustanowiono zarząd sukcesyjny, wstępuje w przewidziane w przepisach prawa podatkowego majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, z wyjątkiem tych praw, które nie mogą być kontynuowane na podstawie odrębnych ustaw. Przepis art. 26 stosuje się odpowiednio.

Zgodnie natomiast z art. 97 § 2 ww. ustawy: jeżeli, na podstawie przepisów prawa podatkowego, spadkodawcy przysługiwały prawa o charakterze niemajątkowym, związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, uprawnienia te przechodzą na spadkobierców pod warunkiem dalszego prowadzenia tej działalności na ich rachunek.

Stosownie do art. 97 § 4 powołanej ustawy: przepisy § 1-3 stosuje się również do praw i obowiązków wynikających z decyzji wydanych na podstawie przepisów prawa podatkowego.

Z powyższego wynika zatem, że:

  • wszelkie prawa i obowiązki majątkowe spadkodawcy spadkobiercy podatnika przejmują zawsze i bezwarunkowo,
  • prawa o charakterze niemajątkowym przechodzą na spadkobierców pod warunkiem dalszego prowadzenia tej działalności na ich rachunek (przy czym dotyczy to tylko uprawnień związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą).

Prawa majątkowe to te prawa, które są bezpośrednio uwarunkowane interesem ekonomicznym uprawnionego, ponadto mają swój materialny i wymierny kształt. Do praw majątkowych należą m.in. prawo do zwrotu podatku, odroczenia lub rozłożenia na raty zapłaty zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę, odroczenia zapłaty podatku, prawo do nadpłaty oraz prawo do umorzenia w całości lub części zaległości podatkowych, odsetek za zwłokę lub opłat prolongacyjnych, a także prawo do rozliczenia straty w następnych okresach rozliczeniowych. Natomiast prawa niemajątkowe obejmują m.in. prawo do złożenia korekty deklaracji, czy zeznania, prawo do złożenia odwołania, czy też skargi od decyzji.

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że Wnioskodawca po śmierci ojca został powołany na zarządcę sukcesyjnego. Ojciec Wnioskodawcy nabył prawa do ulgi za wyszkolenie uczniów, co nastąpiło w momencie, kiedy w spadku przejmował firmę po swoim ojcu w 2018 r. Ojciec Wnioskodawcy korzystał z ulgi na wyszkolenie uczniów i nie opłacał podatku dochodowego. Z uwagi na fakt, że zarząd sukcesyjny może trwać 2 lata od chwili śmierci właściciela firmy, Wnioskodawca chciałby dalej kontynuować działalność gospodarczą po ojcu w takim samym zakresie.

Ze wskazanych powyżej regulacji należy wywieść, że w przypadku śmierci przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą sukcesja podatkowa jest uzależniona od tego, czy ustanowiono zarząd sukcesyjny. Jeżeli taka sytuacja ma miejsce – tak jak w niniejszej sprawie – to sukcesorem na mocy wskazanych przepisów ustawy – Ordynacja podatkowa jest przedsiębiorstwo w spadku. Prawa i obowiązki wynikające z przepisów prawa podatkowego powstałe za życia spadkodawcy wykonuje w tym przypadku zarządca sukcesyjny. Istotny jest też zapis, że odpowiednie stosowanie w tym przypadku znajdzie art. 26 ustawy – Ordynacja podatkowa, co oznacza, że odpowiedzialność za zobowiązania obejmuje cały majątek wchodzący w skład przedsiębiorstwa w spadku. Powyższa regulacja wyklucza więc następstwo prawne spadkobierców w okresie funkcjonowania zarządcy sukcesyjnego – takim sukcesorem jest wyłącznie przedsiębiorstwo w spadku.

Zatem przedsiębiorstwo w spadku, którego zarządcą sukcesyjnym jest Wnioskodawca, ma prawo do obniżenia podatku dochodowego należnego z tytułu prowadzenia przez to przedsiębiorstwo działalności gospodarczej o niewykorzystaną przez ojca Wnioskodawcy kwotę ulgi uczniowskiej.

Jednocześnie, prawo do ulgi uczniowskiej ma charakter osobisty i przechodzi na spadkobiercę pod warunkiem dalszego prowadzenia przez niego działalności gospodarczej na własny rachunek. Należy wskazać, że warunkiem niezbędnym do przejęcia przez spadkobiercę prawa do omawianej ulgi jest nabycie przez spadkodawcę przed śmiercią prawa do ulgi uczniowskiej związanego z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą i prowadzenie tej działalności w chwili śmierci. Zastosowanie ulgi uczniowskiej może nastąpić tylko przez pomniejszenie należnego podatku dochodowego.

Tym samym – po ustaniu zarządu sukcesyjnego i kontynuowaniu przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej po ojcu – Wnioskodawca będzie również miał prawo do obniżenia podatku dochodowego o kwotę niewykorzystanej ulgi przez ojca Wnioskodawcy, z uwzględnieniem kwoty, która zostanie odliczona przez przedsiębiorstwo w spadku.

Ponadto należy wskazać, że z prawa do odliczenia ulgi uczniowskiej od podatku mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy nabyli do niej prawo wcześniej, jednak przyznana przez naczelnika urzędu skarbowego kwota nie znalazła pokrycia w podatku dochodowym, obliczonym za lata wcześniejsze. Aby skorzystać z ulgi, podatnik powinien wypełnić załącznik PIT/O i przekazać go do urzędu skarbowego razem z zeznaniem rocznym.

Nie podlegają natomiast pomniejszaniu o niewykorzystaną część ulgi uczniowskiej przysługującej Wnioskodawcy po zmarłym ojcu i dziadku zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych odprowadzane od wynagrodzeń pracowników, ponieważ pobieranie i opłacanie zaliczek na podatek dochodowy jest obowiązkiem każdego płatnika i nie ma związku z osiąganymi dochodami z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.

Reasumując:

  • Wnioskodawcy jako zarządcy sukcesyjnemu w związku z prowadzoną działalnością przysługuje prawo do ulgi na wyszkolenie uczniów nabytej przez jego ojca i dziadka, która może być realizowana tylko w jednej formie, tj. przez obniżenie podatku dochodowego (w zależności od formy opodatkowania działalności gospodarczej); Wnioskodawca jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą już po wygaśnięciu zarządu sukcesyjnego również ma możliwość odliczenia części niewykorzystanej ulgi uczniowskiej, przysługującej uprzednio zmarłemu ojcu i dziadkowi; Wnioskodawca nie ma natomiast możliwości obniżenia podatku z tytułu zaliczek na podatek dochodowy od wypłacanych pracownikom wynagrodzeń;
  • Wnioskodawca jako zarządca sukcesyjny obejmuje prawa i obowiązki wynikające z przepisów prawa podatkowego powstałe za życia spadkodawcy i tym samym nie ma obowiązku składania żadnych dokumentów związanych z nabyciem prawa do ulgi na wyszkolenie uczniów;
  • w sytuacji jeśli zakończy się zarząd sukcesyjny przedsiębiorstwem w spadku i Wnioskodawca będzie kontynuował po zmarłym ojcu działalność gospodarczą na własny rachunek może odliczyć część niewykorzystanej ulgi uczniowskiej, przysługującej uprzednio zmarłemu ojcu i dziadku, z uwzględnieniem ulgi odliczonej w ramach przedsiębiorstwa w spadku;
  • ulga uczniowska przysługuje osobom fizycznym, którzy kontynuują pozarolniczą działalność gospodarczą po spadkodawcy, opodatkowaną wg skali podatkowej, ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych oraz kartą podatkową.

Do wniosku dołączono kserokopię dokumentów. Należy jednak zauważyć, że – wydając interpretacje w trybie art. 14b Ordynacji podatkowej – Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie przeprowadza postępowania dowodowego, w związku z czym nie jest zobowiązany ani uprawniony do ich oceny; jest związany wyłącznie opisem stanu faktycznego przedstawionym przez wnioskodawcę i jego stanowiskiem.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193, z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r., poz. 2325, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP. W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj