Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB1-3.4010.94.2021.2.IM
z 20 maja 2021 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a i art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 23 lutego 2021 r. (data wpływu 1 marca 2021 r.), uzupełnionym 4 maja 2021 r., o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ustalenia, czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym opisana w ramach stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego część działalności Spółki, dotycząca tworzenia nowych lub rozwoju już istniejących produktów oraz rozwiązań (Projekty w ramach Grupy 1), wypełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, w związku z czym Wnioskodawca będzie uprawniony do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, o których mowa w art. 18d ustawy o CIT - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 marca 2021 r. wpłynął do tut. Organu wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ulgi badawczo-rozwojowej. Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z 20 kwietnia 2021 r., Znak: 0111-KDIB1-3.4010.94.2020.1.IM, wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia braków, co też nastąpiło 4 maja 2021 r.



We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca (dalej: „Spółka” lub „Wnioskodawca”) jest polskim rezydentem podatkowym i podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób prawnych. Spółka wchodzi w skład międzynarodowej grupy kapitałowej (…) (dalej: Grupa), która jest światowym liderem w dziedzinie tłumaczeń i lokalizacji. Grupa specjalizuje się w takich obszarach jak lokalizacja gier, tłumaczenia marketingowe, marketing cyfrowy oraz globalne usługi w zakresie inteligencji maszynowej.

Spółka do tej pory świadczyła i zamierza nadal świadczyć w przyszłości wyspecjalizowane usługi tłumaczeniowe. Do głównego spectrum działalności Wnioskodawcy można zaliczyć usługi lokalizacji. Ich istotą jest wsparcie w zakresie dostosowania szeroko pojętych produktów klientów do potrzeb nowych rynków. Zasadniczo rozszerzenie zasięgu sprzedaży skutkuje koniecznością lokalizacji produktów, np. dokonania adaptacji językowej, wzięcia pod uwagę regulacji prawnych i aspektów kulturowych, a także uwzględnienia specyficznych wymogów rynku docelowego. W tym kontekście, zasadniczo usługi Spółki obejmują:

  • analizę rynków docelowych w celu rozpoznania lokalnych wymagań językowych i środowiskowych,
  • analizę produktów w celu określenia obszarów wymagających adaptacji,
  • wyodrębnienie tekstu i innych materiałów wymagających dostosowania pod względem językowym i kulturowym,
  • tłumaczenie i modyfikowanie poszczególnych elementów,
  • wprowadzenie w produktach zmian technicznych umożliwiających uwzględnienie nowych materiałów dostosowanych do potrzeb zagranicznych rynków,
  • testowanie wersji zagranicznych w celu zagwarantowania, że ich parametry funkcjonalne spełniają standardy produktów przeznaczonych na rynek macierzysty.

Od 2007 r. w Polsce funkcjonuje centrum produkcyjne – (…) które skupia podmioty należące do Grupy w Polsce i (…). Spółka pełni rolę wsparcia dla centrum produkcyjnego świadczącego wskazane powyżej usługi na rzecz podmiotów powiązanych. W tym zakresie Spółka działa na podstawie umowy o świadczenie usług ze spółkami z Grupy, w ramach której świadczy usługi, które uwzględniają również udział w projektach badawczo-rozwojowych. Dodatkowo warto nadmienić, że Spółka również świadczy usługi na rzecz podmiotów niepowiązanych.

W ramach Spółki można wyróżnić między innymi działy, które bezpośrednio lub pośrednio są zaangażowane w jej działalność operacyjną, tj.:

  • Dział Testowania - zajmuje się testowaniem lokalizacji, tj. sprawdzaniem czy produkt dostosowany do wymogów danego rynku posiada dokładnie te same funkcjonalności jak produkt stworzony na potrzeby rynku macierzystego. Zlecenia dotyczące testowania mogą pochodzić od innych podmiotów z Grupy, które zajmowały się lokalizacją produktu lub od podmiotów zewnętrznych, które chcą przetestować swoje lokalizacje.
  • Dział LOS (ang. Language Quality Service) - do działu należą kierownicy projektów, którzy koordynują proces kontroli jakości opracowanej lokalizacji. Spółka zajmuje się przede wszystkim sprawdzaniem lokalizacji przygotowanych przez podmioty niezależne.
  • Dział Lokalizacji - odpowiada za dostosowanie macierzystego produktu do wymagań konkretnego regionu geograficznego (np. kraju). W Dziale Lokalizacji jest zatrudnionych kilku kierowników projektów, którzy nadzorują proces lokalizacji i pracę 3 grup:
    • grupy językowej skupiającej koordynatorów językowych, którzy definiują standardy językowe i sprawują nadzór nad stroną językową realizowanych projektów,
    • grupy inżynierów zajmującej się techniczną stroną procesu lokalizacji, tj. wyodrębniają z produktu tekst i inne materiały, które mają zostać przetłumaczone, zajmują się wprowadzeniem przetłumaczonych danych do produktu, usuwają błędy pojawiające się w trakcie procesu ponownego wprowadzania danych,
    • grupy Digital Media&Publishing, która zajmuje się projektowaniem, produkcją, lokalizacją i publikowaniem dokumentów tekstowych, ilustracji oraz materiałów audio-wizualnych na potrzeby druku, urządzeń mobilnych jak i online,
  • Dział Projektów Certyfikacyjnych - odpowiada za certyfikację oprogramowania komputerowego, w szczególności aplikacji mobilnych. Dział weryfikuje i zatwierdza zawartość aplikacji mobilnych pod kątem norm kulturowych, prawnych i obyczajowych obowiązujących w danym kraju/rynku/regionie geograficznym, do którego produkty są adresowane. Zadaniem Działu jest zablokowanie produktów zawierających treści naruszające te normy i niedopuszczenie ich do kanałów sprzedaży.
  • Działy wspierające, które odpowiadają za obsługę administracyjną, finanse, kadry, IT Spółki.



W ramach obecnej struktury organizacyjnej Spółki występują również inne zespoły/jednostki biznesowe, które są odpowiedzialne za realizację specyficznych zadań o charakterze badawczym lub rozwojowym, m.in:

  • Technologia/Development,
  • Test Development,
  • Business Intelligence.

Należy podkreślić, że Wnioskodawca prowadzi działalność na innowacyjnym i szybko rozwijającym się rynku. Zakres merytoryczny usług realizowanych przez Wnioskodawcę jest uzależniony przede wszystkim od charakteru wsparcia oczekiwanego przez podmiot na rzecz którego świadczone są usługi. Konieczność poszukiwania nowej wartości oczekiwanej przez usługobiorców wymusza ciągłe zmiany w zakresie oferowanych usług po stronie Wnioskodawcy i rozwijanie nowych kompetencji rynkowych. W tej sytuacji nie można wykluczyć, że w przyszłości dojdzie do modyfikacji zakresu prowadzonej działalności przez Spółkę bądź zmiany jej struktury organizacyjnej.

W tym kontekście projekty prowadzone przez Spółkę podzielić można na dwie grupy:

  1. Grupa 1 - Prace badawczo-rozwojowe, tj. projekty obejmujące projektowanie i tworzenie nowych lub ulepszonych rozwiązań, produktów lub procesów, które po zakończeniu prac badawczo-rozwojowych będą mogły zostać wykorzystane w przyszłości w działalności operacyjnej Spółki, całej Grupy lub przez jej klientów.
  2. Grupa 2 - Aktywności rutynowe i administracyjne, tj. projekty dotyczące utrzymania i obsługi już wdrożonych rozwiązań, produktów lub procesów. Celem tego typu projektów jest wprowadzenie okresowych zmian i ulepszeń do rozwiązań i produktów, które zostały wcześniej opracowane przez Spółkę lub Grupę (np. obejmują naprawę błędów, aktualizację oprogramowania), a także bieżące wsparcie i utrzymanie funkcjonowania oferowanych systemów, platform i produktów. Prace te mają w istotnej części charakter rutynowy.

Działalność Spółki prowadzona w ramach czynności z Grupy 2 nie stanowi w ocenie Spółki działalności badawczo-rozwojowej i nie jest objęta niniejszym wnioskiem.

Działalność badawczo-rozwojowa jest i będzie przez Spółkę rozgraniczana od pozostałej działalności (prace rutynowe) - prowadzonej w ramach projektów Grupy 2. W tym zakresie w ramach wewnętrznej dokumentacji projektowej wytypowani pracownicy Spółki dokonują i będą dokonywać oceny danego projektu pod względem przypisania danego projektu/zadań do właściwej grupy zgodnie z powyższym podziałem.

Prace o charakterze badawczo-rozwojowym, realizowane w Grupie 1, prowadzone są w szczególności w ramach następujących czynności:

  • Rozwój lub tworzenie nowego produktu / technologii / rozwiązań na rzecz klienta zewnętrznego Spółki (Obszar 1),
  • Rozwój lub tworzenie nowego produktu / technologii / rozwiązań na użytek wewnętrzny Spółki lub Grupy (Obszar 2).

Spółka nieustannie rozwija prowadzoną działalność rozwojową i nie wyklucza, że prace te będą podejmowane na szerszą skalę w przyszłości. Charakterystyczne środowisko branżowe dla Wnioskodawcy cechuje się szybko pojawiającymi się możliwościami oraz nowymi oczekiwaniami ze strony klientów. Poprzez chęć dostosowywania się do zmian, Spółka stale unowocześnia swoją ofertę, czego przykładem są niżej opisane projekty. W konsekwencji prowadzonej działalności powstają nowe obszary prowadzonej aktywności rynkowej związanej z rozwojem lub tworzeniem nowego produktu / procesu/technologii / rozwiązań.

Obszar 1 prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej (B+R)

Spółka realizuje prace w ramach Obszaru 1, w celu tworzenia nowych lub ulepszonych produktów, procesów, technologii i rozwiązań, które po zakończeniu prac będą mogły zostać wykorzystane w ramach działalności na rzecz klientów.

Zapotrzebowania na realizację projektów na rzecz klientów zewnętrznych inicjowane są przez zespół odpowiedzialny za kontakt z danym klientem, który jednocześnie określa cele i wymagania współpracy (ze strony Spółki lub innych spółek z Grupy). Podkreślić należy, że prace w ramach projektów są prowadzone przez dedykowane zespoły w ramach Spółki, która ustala (samodzielnie lub przy współpracy z inną spółką w Grupie) cel projektu, poszczególne jego kroki oraz finalny rezultat prac.

Obszar 2 prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej (B+R)

Spółka realizuje prace w ramach Obszaru 2, w celu tworzenia nowych lub ulepszonych produktów, technologii i rozwiązań, które po zakończeniu prac badawczo-rozwojowych będą mogły zostać wykorzystane w ramach działalności Wnioskodawcy lub innej spółki/spółek z Grupy. W ramach Obszaru 2 wprowadzane są głównie zmiany procesowe wewnątrz Spółki poprzez wdrażanie nowych narzędzi i systemów raportowych, co przekłada się na zmianę organizacji pracy korzystających z nich zespołów.

Opisane prace w ramach Obszaru 1 i Obszaru 2 są i będą prowadzone przez Wnioskodawcę w sposób systematyczny - planowo, w oparciu o przyjętą metodykę i określony harmonogram dla poszczególnych czynności podejmowanych w ramach prac projektowych.

Przykładowe projekty w ramach Grupy 1

Do przykładowych realizowanych przez Spółkę prac badawczo-rozwojowych można zaliczyć m.in.:

  • („A”) - jest to innowacyjny system produkcyjny tworzony przez pracowników Wnioskodawcy, którego celem jest wspieranie zadań projektowych i okołoprojektowych w zakresie procesów lokalizacyjnych. A został zaprojektowany, jako rozwiązanie służące Wnioskodawcy do komunikacji ze swoimi pracownikami, podwykonawcami oraz klientami zewnętrznymi. A został uzupełniony również o licznie stworzone przez Wnioskodawcę moduły (ang. plug-in), których celem jest dopasowywanie się do zidentyfikowanych potrzeb rynkowych. Obecnie A ma możliwość pobierania nowych zleceń projektowych, monitorowania postępów prac projektowych, rankingowania tłumaczy, a tym samym potrafi dopasować pracowników do konkretnych projektów zleconych przez klientów zewnętrznych. Klient zewnętrzny za pomocą A jest w stanie zgłosić błędy lub uwagi w zleconym tłumaczeniu, które bezpośrednio trafiają do tłumaczy i zarządzających projektem. Ponadto, A wykorzystywany jest jako główne narzędzie obsługujące proces rekrutacyjny i adaptacji nowego pracownika. Platforma A jest w planowany systematycznie sposób rozwijana w zakresie prac rozwojowych. Na przestrzeni lat platforma wielokrotnie ewoluowała na skutek wykorzystywania nowych koncepcji i pomysłów.
  • („M”) - jest to innowacyjne narzędzie służące do analizy kosztów outsourcingowych pod kątem wydatków związanych z wykorzystaniem tłumaczenia maszynowego. W ramach projektu została stworzona możliwość zbierania informacji o oszczędnościach uzyskanych dzięki stosowaniu tłumaczeń maszynowych oraz identyfikowanie obszarów, w których można jeszcze uzyskać oszczędności. Ponadto, wprowadzono możliwość automatycznego pobierania i przetwarzania danych w procesie ETL (ang. extract, transform, load), jak również opracowano narzędzie CRP Toolkit służące do zdalnego uruchamiania wskazanych procedur SQL (ang. Structured Query Language) w zewnętrznych bazach danych. Dodatkowo, przystosowano narzędzie do automatycznego odświeżania danych w usłudze Power BI oraz poprawiono jakość danych poprzez uwzględnienie nowych wartości dla danych historycznych w procesie ETL. Finalnie w ramach prac nad narzędziem należało połączyć dwa obszary danych (informacje o kosztach związanych z wystawionymi zamówieniami oraz informacje finansowe o przychodach) w celu pozyskania szczegółowych informacji o wpływie oszczędności z zastosowania tłumaczenia maszynowego na marżę. Ostatnim krokiem było połączenie we wspólny kod odrębnych ról dostępowych oraz kodu do ich obsługi. Docelowo narzędzie będzie posiadało funkcjonalności, które będą umożliwiały automatyczne ustalenia priorytetów wśród projektów, analizę ponoszonych kosztów lub ich projekcję oraz będzie tworzyło podstawę do ustalenia wynagrodzeń za realizację projektów na rzecz klientów.
  • („B”) - projekt powstał w odpowiedzi na zapotrzebowanie przebudowania i przeprojektowania strony HTML, która nie była zintegrowana z żadnymi systemami. W ramach prac w pierwszej kolejności należało przeprowadzić migrację strony HTML do środowiska Microsoft Sharepoint (platforma aplikacji webowych) wraz z odtworzeniem pełnej funkcjonalności w oparciu o większą liczbę narzędzi. W następnej kolejności projekt wymagał scentralizowania materiałów dotyczących B (ang. Business Inteligence) tj.: szkolenia, instrukcje, backlog, formularze kontaktowe, formularze o żądanie dostępu, formularze do zlecania prac. W ramach projektu również zaimplementowano zautomatyzowany proces wysyłania próśb o prawa dostępowe wraz z ich zatwierdzeniem przez menagerów za pomocą aplikacji stworzonej w Power Apps. W ramach poprawy funkcjonalności strony należało przystosować proces obiegu dokumentów, aby uwzględniał nie tylko raporty finansowe, a wszelkie inne raporty oparte na standardowych regułach przyznawania dostępu w oparciu o identyfikator pracownika. Należy również zaznaczyć, że w ramach projektu zostało umożliwione zbudowanie zautomatyzowanych przepływów pracy w oparciu o Power Automate. Ostatnim etapem prac było zaprojektowanie wyglądu i funkcjonalności portalu na Sharepoint oraz zintegrowanie z innymi systemami tj. Microsoft Active Directory, Microsoft MS forms, Microsoft Power Apps, Microsoft Power Automate, Microsoft Office 365, MS Teams, Microsoft Sharepoint, Microsoft PowerB.
  • („G”) - jest to innowacyjne narzędzie, które ma za zadanie wsparcie kadry managerskiej w zarządzaniu pracą zdalną w Spółce. Narzędzie umożliwia wygenerowanie zbiorczego raportu prezentującego informacje pochodzące z codziennych raportów wypełnianych przez kierowników zespołów. W ramach pracy nad implementacją projektu należało opracować model pozwalający na przedstawienie średniego zaangażowania czasowego zespołów. Ponadto zarządzający projektami poprzez „Widoki” w narzędziu będą mieli możliwość prostego i szybkiego identyfikowania miejsc w których pojawiają się problemy, które mogą być niewidoczne w zestawieniu średniego obłożenia. Widoki powinny przedstawiać tylko „krytyczny” status w każdej kategorii. W ramach prac nad narzędziem dodatkowo zaprojektowano widoki pokazujące obłożenie pracą według regionów dla których realizowane są zadania, a nie według zespołów projektowych. Wymagało to przemodelowania tabeli z danymi i przeprojektowania widoku w raporcie.

Oprócz powyższych projektów, Spółka zrealizowała oraz realizuje wiele innych projektów w ramach Grupy 1, przykładowo:

  • stworzenie innowacyjnej technologii automatyzującej testowanie gier mobilnych;
  • tworzenie C (…) (używane do połączenia pomiędzy różnymi systemami, transformacjami ETL (ang. extraction, transformation, loading) danych oraz przesyłaniem zleceń z systemów klienckich do produkcji w systemie tłumaczeniowy a następnie odebraniem tych danych i wysłaniem ich do systemu źródłowego);
  • automatyzacja procesu finansowego i fakturowania;
  • scalenie zadań z wielu systemów w jedną stronę monitorującą zadania.

Powyższe wyliczenie ma jedynie charakter przykładowy. Opisane projekty wpisują się w prowadzoną przez Spółkę działalność badawczo-rozwojową w ramach projektów Grupy 1. Podobne projekty mogą być realizowane w przyszłości.

Proces realizacji prac badawczo-rozwojowych

W odniesieniu do przebiegu prac w ramach projektów Grupy 1 w Spółce, decyzja o rozpoczęciu projektu zapada z inicjatywy Spółki lub innej spółki z Grupy (w ramach projektów, w ramach których są zaangażowane zespoły z różnych lokalizacji), na podstawie zidentyfikowanych trendów rynkowych lub przewidywanych bądź zgłoszonych potrzeb klientów.

Spółka prowadzi projekty zarówno w sposób samodzielny, jak i we współpracy z innymi jednostkami Grupy na całym świecie. Grupa dostarcza usługi dla globalnych klientów, więc zespoły angażowane do prac w ramach projektów (w tym w ramach Grupy 1) mogą pochodzić z różnych krajów i mogą być nadzorowane z różnych lokalizacji, między innymi w zależności od preferencji klienta końcowego. Prace, o których mowa w niniejszym wniosku, są jednakże zawsze prowadzone w Polsce i zaangażowani w nie są pracownicy Spółki, otrzymujący z tego tytułu wynagrodzenie wypłacane przez Spółkę.

Prace realizowane w ramach projektów, ukierunkowane są na nowe, innowacyjne odkrycia i ustalenia. Wnioskodawca przeprowadza je na podstawie oryginalnych, unikatowych i nietuzinkowych założeń i hipotez. Prace dotyczące projektów mają charakter twórczy. Współpracownicy zaangażowani w projekty, wykonują działalność kreacyjną, której rezultaty mają indywidualny i oryginalny charakter. Zdarza się, że zdobyta w ramach jednego projektu wiedza i umiejętności są następnie rozwijane i udoskonalane przy wykonywaniu kolejnego projektu. Opracowanie rozwiązań oferowanych przez Wnioskodawcę wymaga połączenia wiedzy z zakresu informatyki, a także wiedzy eksperckiej z dziedzin, w których produkty i rozwiązania Wnioskodawcy mają znaleźć zastosowanie.

Proces projektowy, ze względu na szeroki zakres prac prowadzonych przez Spółkę, może przebiegać odmiennie w zależności od ich przedmiotu, charakteru, a także zespołu odpowiedzialnego za prowadzenie prac. Co do zasady, pierwszym krokiem po podjęciu decyzji o realizacji danych prac jest analiza wymagań biznesowych stawianych projektowanemu rozwiązaniu pod kątem określenia działań niezbędnych do podjęcia w ramach prac, metody wykorzystywanej w pracach. Do zadań przypisywany jest odpowiedni zespół projektowy złożony z pracowników Spółki (oraz, w zależności do projektu również innych pracowników z Grupy).

Po przedstawieniu problemu (zagadnienia badawczego) zespół projektowy przystępuje do rozwiązywania go. Celem działań może być zarówno opracowywanie nowych produktów lub nowych funkcjonalności, które można będzie zaimplementować w istniejących produktach, jak i łączenie istniejących funkcjonalności w nowy sposób, umożliwiający uzyskanie produktu (systemu) o ulepszonych cechach, znacząco sprawniejszym działaniu, czy też nowych możliwościach, odpowiadającego zindywidualizowanym potrzebom użytkowników, umożliwiającego im korzystanie z innowacyjnych, coraz bardziej zaawansowanych rozwiązań lub infrastruktury.

W ramach tych prac, pracownicy Spółki muszą wybrać metody badawcze, które pozwolą na stworzenie schematu rozwiązań i integracji z istniejącymi produktami oraz infrastrukturą. Konieczne jest też określenie, w jaki sposób rozwiązanie to zostanie stworzone, w celu osiągnięcia najwyższej możliwej efektywności procesu. Jednocześnie, w procesie projektowym mogą powstać prototypy, które są następnie przedmiotem badań, testów i walidacji.

Ponadto, pracownicy Spółki stale rozwijają i poszerzają swoją wiedzę specjalistyczną poprzez udział w szkoleniach i konferencjach branżowych, co przekłada się nie tylko na poszerzenie ich własnych kompetencji, ale również poprawę jakości działalności prowadzonej przez Wnioskodawcę.

W ramach prowadzonych prac projektowych w zakresie projektów z Grupy 1 zaangażowani sią m.in. następujące stanowiska:

  • Business Analytics, Group Manager,
  • Senior Business Analyst,
  • Business Analyst,
  • Software Architect, Team Manager,
  • Software Developer (Junior/Middle/Senior),
  • Software Solution Specialist,
  • Associate Project Manager,
  • Director of Test Platform Development,
  • Senior Tester,
  • Test Automation Engineer,
  • Senior Technology Service Manager,
  • Product Manager.

Biorąc pod uwagę dynamicznie zmieniające się otoczenie biznesowe, Spółka nie może wykluczyć, że w przyszłości zmienią się nazwy stanowisk lub grupa stanowisk zaangażowanych prace projektowe ulegnie modyfikacji.

Poniżej przedstawiono przykładowe czynności wykonywane przez pracowników, występujące w ramach prowadzonych przez Spółkę projektów z Grupy 1:

  1. przygotowywanie założeń i wymagań, które muszą zostać zrealizowane w ramach prowadzonych prac (np. wprowadzenie nowej funkcjonalności w przygotowywanych narzędziach);
  2. zdobywanie nowej wiedzy oraz poznawanie najnowszych rozwiązań z dziedziny, której dotyczy tworzone rozwiązanie, w celu wykorzystania ich w opracowywaniu nowych rozwiązań i produktów;
  3. wyszukiwanie odpowiednich technologii i prowadzenie prac nad badaniem ich użyteczności na potrzeby tworzenia innowacyjnych rozwiązań;
  4. opracowywanie i budowanie prototypów rozwiązań w celu zbadania i porównania ich przydatności w środowisku testowym na etapie dalszych prac nad nowymi rozwiązaniami/produktami;
  5. opracowywanie rozwiązań umożliwiających integrację zastosowanych narzędzi/rozwiązań z obecnie funkcjonującymi produktami;
  6. testowanie prototypowych wersji produktów i funkcjonalności;
  7. opracowywanie niezbędnej dokumentacji badawczej.

Ponadto, Wnioskodawca zaznacza, że:

  1. w związku z prowadzoną przez Spółkę działalnością badawczo-rozwojową, Wnioskodawca zamierza korzystać z odliczenia kosztów kwalifikowanych od podstawy opodatkowania na zasadach określonych w art. 18d ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2020 r., poz. 1405 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”) i art. 18e ustawy o CIT;
  2. Spółka prowadzi opisaną działalność w sposób stały i zamierza prowadzić działalność badawczo-rozwojową w sposób opisany powyżej również w przyszłości;
  3. w ramach prowadzonej przez siebie dokumentacji, Spółka będzie w stanie wyodrębniać koszty prowadzonej przez siebie działalności badawczo-rozwojowej, w sposób umożliwiający określenie wysokości przysługującej ulgi na działalność badawczo-rozwojową, przede wszystkim przez przypisanie kosztów do poszczególnych projektów uznanych uprzednio za badawczo-rozwojowe;
  4. będzie możliwe określenie, jaka część wynagrodzenia pracowników Spółki dotyczy działalności badawczo-rozwojowej - w oparciu o prowadzoną analizę zaangażowania czasowego pracowników w działania badawczo-rozwojowe oraz działania pozostałe;
  5. nie prowadzi i nie prowadził działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej ani w ramach Polskiej Strefy Inwestycji, tj. Wnioskodawca nie korzysta i nie korzystał ze zwolnień podatkowych o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 i art. 17 ust. 1 pkt 34a ustawy o CIT;
  6. jeżeli w przyszłości Spółka zdecydowałaby się na skorzystanie ze wsparcia dla inwestycji o której mowa wyżej, ulga na działalność badawczo-rozwojową nie będzie stosowana względem kosztów, które będą uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów;
  7. nie otrzymał i nie otrzymuje zwrotu w jakiejkolwiek formie kosztów poniesionych na wynagrodzenia Pracowników, materiałów, surowców i narzędzi oraz środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych do realizacji działalności;
  8. jeżeli w przyszłości koszty działalności byłyby Wnioskodawcy zwracane lub odliczane od podstawy opodatkowania w ramach przepisów innych niż dotyczące ulgi na działalność badawczo-rozwojową (np. w ramach dotacji), to nie będą one w tej części podlegały odliczeniu z tytułu art. 18d ustawy o CIT;
  9. nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego, o którym mowa w art. 17 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 1402 ze zm.);
  10. co do zasady uzyskuje przychody z działalności innej niż zyski kapitałowe, o których mowa w art. 7b ustawy o CIT;
  11. zgodnie z dyspozycją art. 18d ust. 1 ustawy o CIT odliczy od podstawy opodatkowania koszty kwalifikowane w ramach ulgi B+R w odniesieniu do kosztów związanych z przychodami osiąganymi ze źródeł przychodu innymi niż z zysków kapitałowych, o których mowa w art. 7b ustawy o CIT;
  12. wydatki dotyczące projektów Grupy 1 odpowiednio są lub będą (w odniesieniu do przyszłych kosztów) zaliczane do kosztów uzyskania przychodu, zgodnie z ogólnymi zasadami wynikającymi z przepisów ustawy o CIT;
  13. wysokość kosztów kwalifikowanych, będących przedmiotem odliczenia w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową dla danego roku, uwzględnia (i będzie uwzględniać w przyszłości) tylko te wydatki, które stanowią koszty uzyskania przychodów w danym roku.

W uzupełnieniu wniosku Spółka wskazała dane podmiotu z siedzibą poza terytorium Polski, na rzecz którego Spółka świadczy usługi na podstawie umowy o świadczenie usług: Nazwa kontrahenta (strony transakcji, uczestnika): (…) Numer identyfikacyjny podatnika wydany przez jego kraj jurysdykcji podatkowej (…). Nazwa kraju, który wydal ten numer (...)



W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym opisana w ramach stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego, część działalności Spółki, dotycząca tworzenia nowych lub rozwoju już istniejących produktów oraz rozwiązań (Projekty w ramach Grupy 1), wypełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT – w związku z czym Wnioskodawca będzie uprawniony do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, o których mowa w art. 18d ustawy o CIT?

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z którym przytoczona w stanie faktycznym oraz zdarzeniu przyszłym działalność Spółki w zakresie aktywności w ramach projektów z Grupy 1 spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT. W związku z tym, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że będzie uprawniony do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ustawy o CIT.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy

Zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, przez działalność badawczo-rozwojową rozumie się działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Badania naukowe zostały przy tym - zgodnie z art. 4a pkt 27 ustawy o CIT - podzielone na:

  • badania podstawowe - zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (dalej także: „PSWiN”) jako: prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowanych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne, oraz
  • badania aplikacyjne - zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 2 PSWiN jako: prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Prace rozwojowe zostały natomiast zdefiniowane jako: działalność obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń (art. 4 ust. 4 PSWiN, do którego odsyła art. 4a pkt 28 ustawy o CIT).

Na podstawie przedstawionych powyżej definicji, należy stwierdzić, że w celu uznania działalności prowadzonej przez podatnika za działalność badawczo-rozwojową niezbędne jest kumulatywne spełnienie poniższych przesłanek:

  1. działalność ta musi mieć charakter twórczy,
  2. działalność ta musi być prowadzona w sposób systematyczny,
  3. działalność ta musi obejmować zwiększenie zasobów wiedzy bądź wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań (z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń).

Wnioskodawca wskazuje, że kryteria te zostały wyróżnione oraz omówione przez Ministra Finansów w Objaśnieniach podatkowych z dnia 15 lipca 2019 roku dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej (dalej także: Objaśnienia MF), które w części 3.2.1. poświęcone są pojęciu działalności badawczo-rozwojowej, która znajduje zastosowanie m.in. do korzystania z ulgi badawczo-rozwojowej przewidzianej w art. 18d ustawy o CIT - co zostało wskazane w samej treści objaśnień (por. pkt 31 Objaśnień MF).

Ponadto, wyróżnienie wskazanych trzech kryteriów kwalifikacji prac jako działalności badawczo-rozwojowej znalazło potwierdzenie w stanowisku Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wyrażonym w interpretacji indywidualnej z 23 września 2019 r. (sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.402.2019.2.IR).

Twórczy charakter prowadzonej działalności

Zgodnie z Objaśnieniami MF, przez działalność twórczą należy rozumieć zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia, powstania czegoś, a twórczość działalności badawczo- rozwojowej przejawiać się może m.in.: opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

W świetle powyższej definicji, Wnioskodawca podkreśla, że prace prowadzone w ramach projektów Grupy 1 podejmowane są przez pracowników Spółki w celu opracowywania nowych koncepcji oraz rozwiązań niewystępujących dotychczas w działalności Spółki lub rozwiązań znacząco odróżniających się od rozwiązań funkcjonujących w Spółce uprzednio.

Wśród przykładów takich działań należy wskazać przede wszystkim prace koncepcyjne związane z rozwojem lub tworzeniem nowego produktu / technologii / rozwiązań (Obszar I i II), a także tworzeniem prototypów (w ramach rozwiązań próbnych), które następnie są testowane przez pracowników Spółki. Należy przy tym zauważyć, że opracowywanie prototypów, oraz ich testowanie i walidacja zostały wyróżnione w Objaśnieniach MF jako typowe przejawy działalności twórczej w znaczeniu przyjmowanym dla potrzeb definicji prac badawczo- rozwojowych (por. pkt 36 Objaśnień MF).

Dodatkowo warto nadmienić, że walidacja nowego lub ulepszonego produktu / technologii / rozwiązań zwłaszcza w warunkach rzeczywistego funkcjonowania, gdzie głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne, a których ostateczny kształt nie został określony została wyróżniona w Objaśnieniach MF jako typowe przejawy działalności twórczej w znaczeniu przyjmowanym dla potrzeb definicji prac badawczo-rozwojowych (por. pkt 36 Objaśnień MF), a działalność prowadzona przez Spółkę umożliwia realizację powyższych procesów weryfikacji przydatności i możliwości wykorzystania produktów opracowywanych dla klientów wewnętrznych lub zewnętrznych Spółki.

Co więcej, jak podkreślono w Objaśnieniach MF, istotnym elementem tego rodzaju działalności jest kreatywna aktywność wynikająca z działalności człowieka, co w przypadku Spółki przejawia się w fakcie, że rozwiązania w ramach aktywności z Grupy 1 powstają jako wynik kreatywnej działalności pracowników Spółki, którzy samodzielnie muszą znaleźć optymalne rozwiązania zagadnień, a rezultatem tej działalności są nowe wytwory intelektu, dotyczących możliwości przeprowadzenia implementacji rozwiązań.

Podkreślenia w odniesieniu do powyższego wymaga również fakt, że pracownicy Spółki, zaangażowani w realizację prac w ramach projektów badawczo-rozwojowych, to wysokiej klasy specjaliści, posiadający wykształcenie oraz umiejętności w zakresie działalności będącej przedmiotem prowadzonych prac oraz często długoletnie doświadczenie zawodowe. Równocześnie pracownicy Spółki w sposób ciągły podnoszą swoje kwalifikacje oraz zdobywają nową wiedzę w dziedzinie swojej specjalizacji.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 17 grudnia 2020 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.493.2020.1.IM uznał za prawidłową argumentację podatnika, wskazującego, że działalność może zostać uznana za twórczą w odniesieniu do prac, które nakierowane są na: tworzenie nowych oraz rozwijanie dotychczas znanych rozwiązań, łączą istniejącą wiedzę oraz zdobywają nową, w celu stworzenia produktów dotychczas niedostępnych na rynku i ulepszenia tych już oferowanych, w sposób polegający na implementacji nowych funkcjonalności do oferowanych produktów, stanowiąc odpowiedź na unikalne wymagania stawiane przez klientów oraz rosnące oczekiwania rynku, związane z zapewnieniem najbardziej efektywnych i niezawodnych rozwiązań.

Zdaniem Spółki, prowadzona przez nią działalność wpisuje się w to kryterium, z uwagi na fakt, że realizowane przez nią prace w zakresie rozwoju lub tworzenia nowego produktu/ technologii/rozwiązań na rzecz klienta zewnętrznego lub wewnętrznego wymagają implementacji nowych funkcjonalności do oferowanych produktów/procesów lub opracowywania całkowicie nowych produktów/procesów, które tworzone są na unikalne wymagania stawiane przez klientów oraz rosnące oczekiwania rynku.

Biorąc pod uwagę powyższe, Spółka stoi na stanowisku, zgodnie z którym działalność prowadzona przez Spółkę w ramach aktywności z Grupy 1 spełnia definicję działalności twórczej, stanowiącej nieodłączny element uznania prowadzonych prac za działalność badawczo-rozwojową.

Systematyczność podejmowanej działalności

Jak wskazano w Objaśnieniach MF, w świetle obowiązujących w Polsce znaczeń pojęcia „systematyczność”, prowadzenie działalności w taki sposób może oznaczać realizację tego rodzaju działań:

  • w znaczeniu pierwszym - w sposób stały, od dłuższego czasu (regularnie), bądź
  • w znaczeniu drugim - w sposób uporządkowany, według pewnego systemu (planowo, metodycznie).

Zgodnie z podejściem przyjętym przez Ministra Finansów w cytowanych już objaśnieniach podatkowych, dla potrzeb definicji działalności badawczo-rozwojowej, kryterium to należy rozumieć zgodnie z drugim znaczeniem. W świetle powyższego, oznacza to, że kryterium systematyczności jest spełnione, gdy działalność prowadzona jest w sposób uporządkowany, według pewnego systemu (metodycznie, zgodnie z planem).

W świetle powyższego, oznacza to, że kryterium systematyczności jest spełnione, gdyż działalność prowadzona jest w sposób uporządkowany, zgodnie z procedurami postępowania. Spółka stoi na stanowisku, że w jej przypadku powyższe kryterium jest spełnione, z uwagi na prowadzanie prac w ramach projektów Grupy 1 w oparciu o przedstawioną w opisie stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego metodykę, w ramach której do realizacji projektu opracowywane są określone wymagania, harmonogram oraz przypisywane są adekwatne zasoby (wykwalifikowana kadra, programy IT).

W tym miejscu Spółka wskazuje, że tożsame kryteria spełnienia przesłanki systematyczności przyjął także Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, który w interpretacji indywidualnej z 23 września 2019 r. (sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.402.2019.2.IR) wskazał, że: najbardziej właściwą definicją systematyczności prowadzenia działalności B+R jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu, a spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona, ani też od istnienia planu, co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby”.

Wnioskodawca wskazuje jednak, że niezależnie od spełnienia definicji systematyczności przyjętej w Objaśnieniach MF (tj. podejmowania prac w sposób uporządkowany, według określonej metodyki), działalność prowadzona przez Spółkę prowadzona jest w sposób systematyczny również w świetle pierwszej z przedstawionych definicji, tj. prowadzenia tego rodzaju prac w sposób stały, od dłuższego czasu. Jak podkreślono w opisie stanu faktycznego / zdarzenia przyszłego, Spółka prowadzi tego rodzaju prace w sposób stały, jako nieodłączny, kluczowy element prowadzenia swojej działalności gospodarczej, a także zamierza kontynuować prowadzenie tego rodzaju działalności w przyszłości.

Konsekwentnie, Wnioskodawca stoi na stanowisku, zgodnie z którym działalność prowadzona przez Spółkę w ramach aktywności z Grupy 1 spełnia kryterium systematyczności, stanowiącej element uznania prowadzonych prac za działalność badawczo-rozwojową. Zwiększanie zasobów wiedzy i wykorzystywanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań (z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń).

Zwiększenie zasobów wiedzy bądź wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań

Trzecim kryterium uznania danej działalności za badawczo-rozwojową jest zwiększanie zasobów wiedzy (zgodnie z Objaśnieniami MF - pkt 43, to pojęcie odnosi się przede wszystkim do badań naukowych) lub wykorzystania istniejących zasobów wiedzy (na co nakierowane są przede wszystkim prace rozwojowe, obejmujące zdobywanie, łączenie i kształtowanie wiedzy) do tworzenia nowych zastosowań (nowych, zmienionych lub usprawnionych produktów, procesów lub usług).

Jednocześnie, jak zauważono w treści cytowanych Objaśnień MF, ustawodawca nie zdefiniował sformułowania „zwiększania zasobów wiedzy, jednak przyjąć można, że sformułowanie to należy rozumieć z perspektywy danego podatnika a kluczowym jest element celowościowy (tj. zwiększenie poziomu wiedzy oraz wykorzystanie jej do tworzenia nowych zastosowań), bez względu na to, czy zdobywana wiedza stanowić będzie nowość tylko z perspektywy danego podmiotu, albo czy po jej zastosowaniu będzie służyć wyłącznie jednemu podmiotowi, czy też znajdzie szersze zastosowanie (por. pkt 45 Objaśnień MF). Należy zauważyć, że omawiane projekty realizowane są w celu opracowania nowych produktów lub procesów, a także usprawnienia istniejących. Każdorazowo cele te osiągane są dzięki wykorzystaniu kompetencji i wiedzy pracowników w zakresie technologii, programowania itp. Tym samym, to właśnie dzięki istniejącej wiedzy i kompetencjom pracowników, a także ich rozwijaniu w toku projektów z Grupy 1, możliwe jest tworzenie nowych praktycznych zastosowań, mających bezpośrednie przełożenie na praktykę gospodarczą Wnioskodawcy.

Rezultaty prac badawczo-rozwojowych mają odzwierciedlenie w ofercie produktowej oraz realizacji wewnętrznych procesów w Spółce i przekładają się na poprawę efektywności działalności gospodarczej, umożliwienie realizacji procesów niezbędnych dla poprawy konkurencyjności Spółki w sposób innowacyjny i wprowadzanie nowych narzędzi w prowadzonej działalności.

Odnosząc powyższe do sytuacji Wnioskodawcy, należy zauważyć, że bez wątpienia opisywana działalność Spółki i jej pracowników wpisuje się w tak postawione kryterium zwiększania zasobów wiedzy. Pracownicy Spółki stale rozwijają posiadaną wiedzę specjalistyczną, a zdobywana wiedza umożliwia im prace nad opracowywaniem nowych rozwiązań produktowych/procesowych oraz innowacji produktowych/procesowych.

Wnioskodawca wskazuje również, że opracowywanie nowego rozwiązania w odpowiedzi na zapotrzebowanie zgłoszone przez konkretnego klienta (które być może nie będzie następnie sprzedawane na rzecz innych kontrahentów) nie wyklucza uznania tego rodzaju prac za działalność badawczo-rozwojową. Stanowisko takie zostało potwierdzone przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 29 sierpnia 2019 r. (sygn. 0111-KDIB1-3.4010.280.2019.1.MBD) w odniesieniu do podatnika, którego produkty mają: niejednokrotnie charakter unikalny, dopasowany do pracy w określonych warunkach eksploatacyjnych, przy jednoczesnym zapewnieniu odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa dla użytkownika - co nie przeszkadza uznaniu ich za przejaw działalności badawczo-rozwojowej. Podejście to jest także spójne z przedstawionym powyżej stanowiskiem MF, w którym wyrażono pogląd, że nie ma znaczenia, czy zastosowanie obejmie wyłącznie jedno przedsiębiorstwo (co należy rozumieć nie tylko z perspektywy zastosowania w działalności samego podatnika prowadzącego prace badawczo-rozwojowe, ale także zastosowania stricte dla potrzeb klienta, który uzyska produkt, w którym zdobyta, ukształtowana czy połączona wiedza została zastosowana).

Wnioskodawca podkreśla jednocześnie, że prace podejmowane przez pracowników Spółki w poszczególnych projektach Grupy 1, nie dotyczą prac rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do już istniejących produktów i procesów - takie czynności nie są uznawane przez Wnioskodawcę za działania badawczo-rozwojowe (i, jak wskazano na wstępie, nie są objęte przedmiotem niniejszego wniosku). Nierutynowany charakter projektów realizowanych w ramach Grupy 1 wynika z faktu, że prowadzone w nich prace, poprzedzone są koniecznością przeprowadzenia prac koncepcyjnych, opracowania specyficznych wymagań oraz planów wykonania, a w trakcie wykonywania zadań pracownicy Spółki często stają przed koniecznością zmierzenia się z sytuacją w której w danym obszarze (w momencie definiowania wymagań) brakuje określonych informacji. Sytuacja ta określana jest jako „niepewność badawcza”, charakterystyczna dla prowadzenia prac B+R i wymaga od pracowników Spółki samodzielnego opracowania koncepcji danego rozwiązania, które nie posiada jeszcze modelowego sposobu postępowania w ramach działalności prowadzonej przez Spółkę - w tym rozważenia czy opracowanie rozwiązania jest możliwe przy użyciu zakładanych metod.

W konsekwencji, zdaniem Wnioskodawcy, także przesłanka związana ze zwiększaniem zasobów wiedzy i wykorzystywaniem zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań (z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń), będzie spełniona w odniesieniu do projektów z Grupy 1. Należy zauważyć, że Spółka dba o ciągły rozwój wiedzy swoich pracowników, poprzez zapewnianie im szkoleń, które mają dostarczyć im nowych umiejętności, oraz wiedzy koniecznej z perspektywy wymagań i potrzeb ustalanych indywidualnie do każdego projektu.

Na podstawie analizy wszystkich przedstawionych powyżej przesłanek działalności badawczo-rozwojowej (twórczy charakter, systematyczność, zdobywanie i wykorzystywanie wiedzy w celu opracowywania nowych lub ulepszonych produktów i procesów), Spółka stoi na stanowisku, zgodnie z którym opisywana przez nią działalność realizowana w ramach projektów Grupy 1 (we wszystkich dwóch obszarach) spełnia ustawowe ramy działalności badawczo-rozwojowej. Podobne stanowisko Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wyraził także w indywidualnych interpretacjach podatkowych z 15 marca 2019 r. (sygn. 0111-KDIB1-3.4010.14.2019.1.JKT) oraz z 24 października 2019 r. (sygn. 0111-KDIB1-3.4010.381.2019.1.APO), w ramach której zdaniem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej: opisane przez Wnioskodawcę prace w zakresie tworzenia Oprogramowania, spełniają przesłanki by uznać je za działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 i pkt 28, bowiem są to działania mające na celu wykorzystanie wiedzy i umiejętności do opracowywania nowego lub ulepszonego Oprogramowania.

Powyższe stanowisko zostało również potwierdzone w poniższych indywidualnych interpretacjach:

  • z 7 stycznia 2021 r. (sygn. 0111-KDIB1-3.4010.567.2020.1.PC);
  • z 23 listopada 2020 r. (sygn. 0111-KDIB1-3.4010.382.2020.2.BM);
  • z 22 października 2020 r. (sygn. 0114-KDIP2-1.4010.234.2020.2.JS);
  • z 25 lutego 2020 r. (sygn. 0111-KDIB1-3.4010.600.2019.2.JKT);
  • z 7 maja 2020 r. (sygn. 0111-KDIB1-3 4010 98.2020.1.PC).

Co więcej, podkreślić należy, że definicja ustawowa prac rozwojowych obejmuje w szczególności prace w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania. Działalność Spółki opisywana w niniejszym wniosku w istotnej części mieści się w zakresie powyższego sformułowania, co dodatkowo świadczy o rozwojowym charakterze prowadzonych prac.

Biorąc powyższe argumenty pod uwagę, Wnioskodawca stoi na stanowisku, zgodnie z którym przytoczona w stanie faktycznym działalność Spółki w zakresie projektów Grupy 1 spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, w związku z czym Wnioskodawca jest uprawniony do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ustawy o CIT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w części dotyczącej zdarzenia przyszłego – stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r., poz. 2325). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj