Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB2-3.4014.103.2021.2.JS
z 19 maja 2021 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.) - Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Zainteresowanych przedstawione we wniosku z 04 marca 2021 r. (data wpływu - 23 marca 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży udziału w nieruchomości - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 marca 2021 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży udziału w niezabudowanej nieruchomości.

We wniosku złożonym przez:

  • Zainteresowanego będącego stroną postępowania:
    • G. Sp. z o.o. (Nabywca, Spółka)
  • Zainteresowanych niebędących stroną postępowania:
    • Panią K.I.S. (Sprzedawca 2, Zbywca 2),
    • Pana M.S. (dalej: Sprzedawca 1, Zbywca 1)
    (łącznie dalej: Sprzedający, Zbywcy)

przedstawiono następujący stan faktyczny:

G Sp. z o.o. (Nabywca) jest spółką prawa polskiego, zarejestrowaną jako czynny podatnik podatku od towarów i usług. We wrześniu 2020 r. Nabywca nabył prawo własności nieruchomości zlokalizowanej w N. Nabyta nieruchomość składała się z dwóch niezabudowanych działek ewidencyjnych Działka A oraz Działka B, których łączna powierzchnia wynosiła 2,1092 ha (dalej: Nieruchomość).

Przedmiotowa Nieruchomość została nabyta na podstawie aktu notarialnego od poprzednich współwłaścicieli Nieruchomości, tj. Sprzedawcy 1 oraz jego żony, tj. Sprzedawcy 2 (łącznie: Sprzedawcy).

Na podstawie małżeńskiej umowy majątkowej z 20 lipca 2017 r., pomiędzy Sprzedawcą 1, a Sprzedawcą 2 obowiązuje ustrój rozdzielności majątkowej. Na moment sprzedaży Nieruchomości we wrześniu 2020 r. [dalej: Transakcja] Sprzedawcom przysługiwał równy udział w Nieruchomości (po 1/2 części udziałów w Nieruchomości).

Sprzedawcy nabyli Nieruchomość w grudniu 2013 roku do majątku prywatnego. Zakup Nieruchomości przez Sprzedawców nie podlegał opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Sprzedawcy nabyli Nieruchomość w formie jednej działki rolnej o nr (…) i dopiero po jej zakupie (w roku 2014) dokonali jej podziału na dwie odrębne działki, tj. na wspomnianą Działkę A oraz Działkę B. Decyzja o podziale wynikała z intencji uelastycznienia procesu sprzedaży, z uwagi na fakt, że według Sprzedawców dwie mniejsze działki potencjalnie mogą znaleźć szybciej/więcej nabywców. Proces podziału został zainicjowany przez obu Sprzedawców, niemniej fizycznie procesem tym zajmował się Sprzedawca 1.

Dla Nieruchomości nie została wydana decyzja o warunkach zabudowy („WZ”). Nieruchomość została natomiast objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, zatwierdzonym Uchwałą Rady Gminy C. z 18 września 2014 r., zgodnie z którym zarówno Działka A, jak i Działka B zostały przeznaczone jako tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej. Objęcie Nieruchomości ww. planem nie nastąpiło z inicjatywy Sprzedawców.

Jednocześnie Nieruchomość stanowiła na moment Transakcji teren niezabudowany, co oznacza, że na działkach wchodzących w skład Nieruchomości nie znajdowały się żadne budynki ani budowle w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane.

Do Nieruchomości nie były doprowadzane media, ani nie podejmowano jakichkolwiek działań w tym zakresie. Do Nieruchomości nie był również doprowadzany lub ulepszany dojazd (w tym np. poprzez ustanowienie służebności przejazdu i przechodu na działkach sąsiadujących). Na Nieruchomości nie były również wykonywane jakiekolwiek prace (prace ziemne, porządkowe, zagospodarowanie terenu itp.).

Sprzedawca 2 jest aktualnie zarejestrowana jako czynny podatnik podatku od towarów i usług. Rejestracja Sprzedawcy 2 została dokonana tuż przed Transakcją, w związku z ewentualnym uznaniem, że sprzedaż Nieruchomości może potencjalnie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Sprzedawca 2 nie prowadzi jednak obecnie (ani nie prowadziła wcześniej) żadnej działalności gospodarczej, z którą wiązałby się obowiązek jej wpisu do CEIDG - w przeszłości Sprzedawca 2 prowadziła działalność gospodarczą wyłącznie w zakresie wskazanym w następnym akapicie.

Sprzedawca 1 oraz Sprzedawca 2 byli w latach 2008-2011 wspólnikami tej samej spółki cywilnej (spółka ta już nie istnieje). Przedmiotem działalności spółki cywilnej była organizacja eventów (w tym wesel).

Nieruchomość nie była nigdy przez Sprzedawców wynajmowana, wydzierżawiana, czy też w jakikolwiek inny sposób odpłatnie/nieodpłatnie udostępniana.

Sprzedawcy dokonali zakupu Nieruchomości w celach zarobkowych, tj. mając na celu osiągnięcie maksymalnej stopy zwrotu ze sprzedaży Nieruchomości w okresie późniejszym. W celu uczynienia Nieruchomości bardziej atrakcyjną dla potencjalnych nabywców Sprzedawcy skorzystali z usług architekta, który sporządził dla nich koncepcję zagospodarowania nieruchomości zgodnie z zapisami obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego. Tego typu koncepcja miała w założeniu zwizualizować potencjalnym nabywcom możliwości zabudowy Nieruchomości i w ten sposób zwiększyć jej atrakcyjność oraz przyciągnąć więcej zainteresowanych osób.

Sprzedawcy skorzystali z usług pośrednika Nieruchomości w celu zwiększenia kręgu potencjalnych zainteresowanych oraz sfinalizowania Transakcji. W konsekwencji, Nieruchomość została ostatecznie sprzedana na rzecz Nabywcy. Transakcja nie została opodatkowana podatkiem od towarów i usług przez Sprzedawców, z kolei Nabywca opodatkował Transakcję podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Poza zaangażowaniem pośrednika oraz architekta Sprzedawcy nie podejmowali innych działań mających na celu zwiększenie atrakcyjności Nieruchomości.

Żadne wydatki związane z Nieruchomością (w tym również koszty jej zakupu) nie były księgowane przez Sprzedawców w ramach działalności gospodarczej.

Sprzedawcy nie są podmiotami powiązanymi z Nabywcą w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, jak i przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

Sprzedawca 1 aktualnie prowadzi oraz na moment Transakcji prowadził działalność gospodarczą jako zarejestrowany, czynny podatnik podatku od towarów i usług. Podstawowym przedmiotem działalności gospodarczej Sprzedawcy 1 jest sprzedaż hurtowa pozostałych artykułów użytku domowego.

Działalność gospodarcza Sprzedawcy 1 została zarejestrowana w Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej w kwietniu 1997 r. W przedmiocie działalności gospodarczej Sprzedawcy 1, wskazanym w CEIDG, nie występuje działalność polegająca na obrocie nieruchomościami.

Sprzedawcy przed Transakcją nie dokonywali żadnych sprzedaży nieruchomości, poza kilkuetapową sprzedażą udziałów w posiadanej prywatnie we wspólności majątkowej małżeńskiej nieruchomości do jednej ze swoich spółek nieruchomościowych (w latach 2014-¬2018). W pierwszej kolejności Sprzedawcy nabyli większość udziałów tej nieruchomości na podstawie umowy sprzedaży podpisanej w 2014 r. Następnie, w tym samym roku, Sprzedawcy sprzedali część udziałów w tej nieruchomości do R. S.K.A. W 2017 r. Sprzedawcy sprzedali kolejną część udziałów na rzecz R. sp. z o.o. Następnie została podpisana Umowa zniesienia współwłasności, częściowego zniesienia odrębnej własności lokali i ustanowienia odrębnej własności (w roku 2017) pomiędzy Sprzedawcami a R. sp. z o.o., w wyniku której (po dopłacie na rzecz Spółki) Sprzedawcy posiadali mniejszą część udziałów w tej nieruchomości.

Ostatecznie, w 2018 roku Sprzedawcy zbyli pozostałą część udziału w nieruchomości do R. sp. z o.o. i na dzień dzisiejszy nie posiadają żadnych udziałów w tej nieruchomości.

Sprzedawca 1 jest bowiem właścicielem udziałów w kilku spółkach o profilu nieruchomościowym. Na chwilę obecną Sprzedawca 1 nie planuje dokonywać żadnego obrotu nieruchomościami (poza obrotem w swoich spółkach nieruchomościowych). Ponadto Sprzedawca 1 sprzedał w marcu 2020 r. Sprzedawcy drugą połowę udziałów w nieruchomości mieszkalnej (dom jednorodzinny), w której Sprzedawcy wspólnie zamieszkują. Nieruchomość ta była początkowo w majątku osobistym Sprzedawcy 1.

Sprzedawca 1 dokonał również zakupu kilku nieruchomości w celach inwestycyjnych. Zakupione nieruchomości stanowią lokale mieszkalne oraz działki inwestycyjne.

Sprzedawcy są wspólnikami spółek o profilu nieruchomościowym. W szczególności Sprzedawca 1 posiada 97% udziałów oraz jest członkiem zarządu w R. sp. z o.o., która w grudniu 2020 r. zakończyła inwestycję deweloperską - remont kamienicy. Niezależnie, Sprzedawca 1 posiada 50% oraz jest członkiem zarządu w N. sp. z o.o. Sprzedawca 2 jest natomiast prokurentem tej spółki. Spółka jest właścicielem oraz operatorem prywatnego akademika.

Dodatkowo Sprzedawca posiada 50% udziałów oraz jest członkiem zarządu P. sp. z o.o. Spółka ta wykonywała prace projektowe na nieruchomości położonej w K. przy ul. P., której Sprzedawca 1 oraz Sprzedawca 2 są współwłaścicielami po 50% udziałów (nabyte we wspólności majątkowej małżeńskiej). Spółka ta nie jest właścicielem nieruchomości. Pierwotnie na nieruchomości miał powstać pierwszy akademik, a Spółka miała być jego operatorem, jednak w międzyczasie została nabyta inna nieruchomość (przez spółkę N. sp. z o.o.) więc Sprzedawcy zrezygnowali z tej lokalizacji i planują likwidację tej spółki. Aktualnie Sprzedawcy rozważają zbycie tej nieruchomości.

We wszystkich wskazanych wyżej spółkach jako właściciel udziałów w KRS widnieje Sprzedawca 1, niemniej spółki były zakładane w czasie obowiązywania między Sprzedawcą 1, a Sprzedawcą 2 ustawowej wspólności majątkowej małżeńskiej.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

  1. Czy Transakcja nie była realizowana w ramach działalności gospodarczej Sprzedawców w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, a co za tym idzie Sprzedawcy nie działali jako podatnicy podatku od towarów i usług w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług?
  2. Czy wobec tego Transakcja nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?
  3. Czy w konsekwencji Transakcja podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Zdaniem Zainteresowanych, Transakcja podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Przepis art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych. O powstaniu obowiązku uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych decyduje - w myśl art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych - moment dokonania czynności cywilnoprawnej. Na podstawie art. 4 pkt 1 ww. ustawy - obowiązek podatkowy - przy umowie sprzedaży - ciąży na kupującym.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podstawę opodatkowania przy umowie sprzedaży stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego, którą określa się na zasadach wskazanych w art. 6 ust. 2 ww. ustawy. Stawka podatku od umowy sprzedaży m.in. nieruchomości wynosi 2%, a od umowy sprzedaży praw majątkowych - 1% (art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych).

W związku z powyższymi regulacjami należy stwierdzić, że umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tego podatku ciąży na kupującym.

W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem podatku od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany: a) w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług, b) jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:

  • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach.
  • umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

W świetle powyższego należy uznać, że skoro sprzedaż Nieruchomości na rzecz Nabywcy nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, na podstawie wyżej wskazanych przepisów powinna ona podlegać opodatkowaniu podatku od czynności cywilnoprawnych, którego ciężar zapłaty leży po stronie Nabywcy.

W konsekwencji, stanowisko Zainteresowanych, zgodnie z którym transakcja podlegała opodatkowaniu podatkiem podatku od czynności cywilnoprawnych, należy uznać za prawidłowe.

W świetle powyższego stanowisko Zainteresowanych w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest nieprawidłowe.

Na wstępie zaznacza się, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Zainteresowanych tylko w zakresie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W pozostałym zakresie wniosku, dotyczącym podatku od towarów i usług, zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie - interpretacja indywidualna z 18 maja 2021 r., znak: 0114-KDIP4- 2.4012.167.2021.2.MB.

Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2020 r. poz. 815 ze zm.) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ww. ustawy - podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

W myśl art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2, powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej. Na podstawie art. 4 pkt 1 ww. ustawy - obowiązek podatkowy przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym.

W związku z powyższymi regulacjami należy stwierdzić, że umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

  1. w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
  2. jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
    • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
    • umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.



Z treści art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona. Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży, a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość lub prawo wieczystego użytkowania. Jednocześnie podkreślić należy, że z treści cytowanego przepisu (lit. a) wynika, że wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych jest czynność tylko w takim zakresie, w jakim jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

W świetle art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2020 r. poz. 106 i 568) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, że Nabywca nabył od Sprzedających udziały w prawie własności niezabudowanych działek gruntu - Działki A i Działki B.

W związku z powyższym należy podkreślić, że jakkolwiek zapytanie Zainteresowanych dotyczy opodatkowania umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa transakcja sprzedaży - dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami - będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia transakcji sprzedaży nieruchomości podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Objęcie tej czynności opodatkowaniem w podatku od towarów i usług skutkuje bowiem wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wydanej 18 maja 2021 r., znak: 0114- KDIP4-2.4012.167.2021.2.MB wskazano, że w przedmiotowej sprawie wystąpiły przesłanki stanowiące podstawę uznania Zainteresowanych za podatników w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy, prowadzących działalność gospodarczą, w myśl art. 15 ust. 2 ustawy, zatem czynność sprzedaży ww. działek, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jako odpłatna dostawa towarów na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 7 ust. 1 ustawy.

A zatem, w sytuacji, gdy omawiana transakcja podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według właściwej stawki, to umowa sprzedaży Nieruchomości zgodnie z uregulowaniem zawartym w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Umowa sprzedaży nie podlega więc opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. W takim przypadku na Nabywcy nie ciąży obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu zawarcia ww. umowy sprzedaży nieruchomości.

Opodatkowanie podatkiem od czynności cywilnoprawnych wystąpi jedynie wówczas gdy sprzedaż udziału Nieruchomości jest obligatoryjnie zwolniona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Jako wyjątek wymieniony w tiret pierwszym art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, taka sprzedaż podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2% stawki podatku.

Wobec powyższego stanowisko Zainteresowanych należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Zainteresowanych i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze zdarzeniem podanym przez Zainteresowanych w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2019 r. poz. 2325 ze zm.).

Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1/9 ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Zgodnie z art. 57a ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj