Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP2-1.4010.119.2021.1.JF
z 25 maja 2021 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 26 marca 2021 r. (data wpływu 26 marca 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy dochód (przychód) Wnioskodawcy z tytułu Sprzedaży udziałów w Polskiej Spółce będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w Polsce, w przypadku, gdy mniej niż 50% wartości, zarówno bilansowej jak i rynkowej, aktywów C., ustalonej na ostatni dzień roku poprzedzającego rok podatkowy w którym będzie miała miejsce Transakcja oraz na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc Sprzedaży, bezpośrednio lub pośrednio, stanowić będą nieruchomości lub prawa do nieruchomości położonych na terytorium Polski – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 26 marca 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy dochód (przychód) Wnioskodawcy z tytułu Sprzedaży udziałów w Polskiej Spółce będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w Polsce, w przypadku, gdy mniej niż 50% wartości, zarówno bilansowej jak i rynkowej, aktywów C., ustalonej na ostatni dzień roku poprzedzającego rok podatkowy w którym będzie miała miejsce Transakcja oraz na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc Sprzedaży, bezpośrednio lub pośrednio, stanowić będą nieruchomości lub prawa do nieruchomości położonych na terytorium Polski.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca jest spółką podlegającą prawu bermudzkiemu, będącą bermudzkim rezydentem podatkowym z siedzibą na terenie (…) (dalej: „Spółka”; „Wnioskodawca” lub „A.”). Spółka nie posiada na terytorium Polski stałego zakładu ani nie prowadzi bezpośrednio działalności gospodarczej na terytorium Polski. Spółka jest jednak zarejestrowana dla celów podatkowych w Polsce z uwagi na fakt, iż w przeszłości nabyła udziały w polskim podmiocie i była zobowiązana do zapłaty należnego podatku od czynności cywilnoprawnych.


Wnioskodawca jest członkiem Grupy (dalej: „Grupa”) będącej amerykańską firmą technologiczną o zasięgu międzynarodowym. Jedynym udziałowcem Spółki jest B. - tj. osoba prawna mająca swoją siedzibę w (…), będąca amerykańskim rezydentem podatkowym (dalej: „B,”). Spółka jest bezpośrednim udziałowcem m.in. C. sp. z o.o. - spółki mającej siedzibę na terytorium Polski i będącej polskim rezydentem podatkowym (dalej: „C.” lub „Polska Spółka”). C. prowadzi działalność gospodarczą na terenie Polski w branży IT. C. nie jest podmiotem, którego akcje są dopuszczone do publicznego obrotu w Polsce w ramach regulowanego rynku giełdowego.


Dla kompletności, Wnioskodawca podkreśla, że wszystkie wymienione wyżej podmioty - tj. Spółka, B. oraz C. są członkami Grupy. Grupa rozważa reorganizację swojej struktury udziałowej, obejmującą zarówno amerykańskie jak i nieamerykańskie podmioty z Grupy (dalej: „Reorganizacja”). Planowane jest, że Reorganizacja zostanie zakończ

ona w (…) r.

Zgodnie z aktualnymi założeniami, jeden z kroków Reorganizacji będzie obejmował sprzedaż udziałów w C. przez Spółkę na rzecz innego podmiotu z Grupy (dalej również: „Sprzedaż” lub „Transakcja”).


Mając na uwadze powyższe, Wnioskodawca pragnie potwierdzić kwestie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych dochodu (przychodu) ze sprzedaży udziałów w Polskiej Spółce. Niniejszy wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej dotyczy konsekwencji podatkowych sprzedaży przez Spółkę udziałów w C.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy dochód (przychód) Wnioskodawcy z tytułu Sprzedaży udziałów w Polskiej Spółce będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w Polsce, w myśl ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: „Ustawa o CIT”), w przypadku, gdy mniej niż 50% wartości, zarówno bilansowej jak i rynkowej, aktywów C., ustalonej na ostatni dzień roku poprzedzającego rok podatkowy w którym będzie miała miejsce Transakcja oraz na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc Sprzedaży, bezpośrednio lub pośrednio, stanowić będą nieruchomości lub prawa do nieruchomości położonych na terytorium Polski?


Zdaniem wnioskodawcy, uzyskany przez Spółkę dochód (przychód) z tytułu Sprzedaży udziałów w C. nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w Polsce w przypadku, gdy mniej niż 50% wartości, zarówno bilansowej jak i rynkowej, aktywów C., ustalonej na ostatni dzień roku poprzedzającego rok podatkowy w którym będzie miała miejsce Transakcja oraz na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc Sprzedaży, bezpośrednio lub pośrednio, stanowić będą nieruchomości lub prawa do nieruchomości położonych na terytorium Polski.


W myśl art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1406 ze zm., dalej: „ustawy o CIT”) podatnicy, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów, które osiągają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (tzw. ograniczony obowiązek podatkowy).


Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, Wnioskodawca nie posiada na terytorium Polski siedziby, ani zarządu. W związku z czym, Spółka nie jest polskim rezydentem podatkowym i podlega wyłącznie ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce.


Art. 3 ust. 3 Ustawy o CIT zawiera przykładowy katalog źródeł dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Polski przez nierezydentów, z:


  1. wszelkiego rodzaju działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym poprzez położony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zagraniczny zakład;
  2. położonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieruchomości lub praw do takiej nieruchomości, w tym ze zbycia jej w całości albo w części lub zbycia jakichkolwiek praw do takiej nieruchomości;
  3. papierów wartościowych oraz pochodnych instrumentów finansowych niebędących papierami wartościowymi, dopuszczonych do publicznego obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w ramach regulowanego rynku giełdowego, w tym uzyskane ze zbycia tych papierów albo instrumentów oraz z realizacji praw z nich wynikających;
  4. tytułu przeniesienia własności udziałów (akcji) w spółce, ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną lub tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym, instytucji wspólnego inwestowania lub innej osobie prawnej i praw o podobnym charakterze lub z tytułu należności będących następstwem posiadania tych udziałów (akcji), ogółu praw i obowiązków, tytułów uczestnictwa lub praw - jeżeli co najmniej 50% wartości aktywów tej spółki, spółki niebędącej osobą prawną, tego funduszu inwestycyjnego, tej instytucji wspólnego inwestowania lub osoby prawnej, bezpośrednio lub pośrednio, stanowią nieruchomości położone na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa do takich nieruchomości;
    4a.tytułu przeniesienia własności udziałów (akcji), ogółu praw i obowiązków, tytułów uczestnictwa lub praw o podobnym charakterze w spółce nieruchomościowej
  5. tytułu należności regulowanych, w tym stawianych do dyspozycji, wypłacanych lub potrącanych, przez osoby fizyczne, osoby prawne albo jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, mające miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, niezależnie od miejsca zawarcia umowy i wykonania świadczenia;
  6. niezrealizowanych zysków, o których mowa w rozdziale 5a ustawy o CIT.


Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, Wnioskodawca nie prowadzi bezpośrednio działalności na terytorium Polski ani nie posiada na terytorium Polski stałego zakładu. W związku z powyższym, w ocenie Wnioskodawcy art. 3 ust. 3 pkt 1 Ustawy o CIT nie znajdzie zastosowania w przedstawionym stanie faktycznym, a w konsekwencji uzyskany przez Spółkę dochód (przychód) z tytułu Sprzedaży udziałów w C. nie będzie podlegać opodatkowaniu w Polsce na podstawie powyższego przepisu.


Ponadto, opisane zdarzenie przyszłe odnosi się wyłącznie do dochodów (przychodów) osiąganych przez Wnioskodawcę ze sprzedaży udziałów w C.; w związku z tym, Transakcja nie dotyczy dochodów (przychodów) z nieruchomości położonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, praw do takiej nieruchomości lub ich zbycia.


W konsekwencji, zdaniem Wnioskodawcy art. 3 ust. 3 pkt 2 Ustawy o CIT nie będzie miał zastosowania w analizowanym zdarzeniu przyszłym, a dochód (przychód) osiągnięty ze Sprzedaży nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym w Polsce w myśl ww. przepisu.


Mając na uwadze treść art. 3 ust. 3 pkt 3 Ustawy o CIT, dochody (przychody) uzyskiwane przez nierezydentów ze sprzedaży mogą podlegać opodatkowaniu w Polsce w sytuacji, gdy sprzedaż dotyczy papierów wartościowych oraz pochodnych instrumentów finansowych niebędących papierami wartościowymi, dopuszczonych do publicznego obrotu w Polsce.

Zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego, C. nie jest podmiotem, którego akcje dopuszczone są do publicznego obrotu w Polsce. W związku z tym, dochód (przychód) osiągnięty przez Wnioskodawcę z tytułu sprzedaży udziałów w spółce nienotowanej nie będzie traktowany jako dochód (przychód) osiągnięty na terytorium Polski i nie powinien podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w Polsce [jako dochód (przychód) osiągnięty przez nierezydenta] na podstawie art. 3 ust. 3 pkt 3 Ustawy o CIT.


Katalog zawarty w art. 3 ust. 3 pkt 4 Ustawy o CIT przewiduje również opodatkowanie w Polsce dochodów (przychodów) uzyskiwanych ze sprzedaży udziałów w polskich spółkach, w przypadku, gdy co najmniej 50% wartości aktywów takich spółek, ustalonej na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc sprzedaży, bezpośrednio lub pośrednio, stanowią nieruchomości położone na terytorium Polski lub prawa do takich nieruchomości.


Mając na uwadze powyższe, zdaniem Wnioskodawcy, uzyskany przez Spółkę dochód (przychód) z tytułu Sprzedaży nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w Polsce, w przypadku, gdy mniej niż 50% wartości aktywów Polskiej Spółki, zarówno bilansowej jak i rynkowej, ustalonej na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc Sprzedaży, bezpośrednio lub pośrednio, stanowić będą nieruchomości położone w Polsce lub prawa do takich nieruchomości.


Ponadto, należy podkreślić, że C. nie powinna zostać uznana za „spółkę nieruchomościową” w rozumieniu Ustawy o CIT biorąc pod uwagę, że na ostatni dzień roku podatkowego poprzedzającego rok dokonania Transakcji, mniej niż 50% wartości bilansowej aktywów C., bezpośrednio lub pośrednio, stanowić będzie wartość bilansowa nieruchomości położonych na terytorium Polski lub praw do takich nieruchomości.


Zdaniem Wnioskodawcy, uzyskany przez Spółkę dochód (przychód) z tytułu Transakcji nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w Polsce, w przypadku, gdy, mniej niż 50% wartości bilansowej aktywów Polskiej Spółki, ustalonej na ostatni dzień roku poprzedzającego bieżący rok podatkowy, bezpośrednio lub pośrednio, stanowić będą nieruchomości lub prawa do nieruchomości położonych w Polsce.


Dla kompletności, w zakresie art. 3 ust. 3 pkt 5 Ustawy o CIT, Wnioskodawca wskazuje, że zgodnie z art. 3 ust. 5 ww. ustawy „za dochody (przychody), o których mowa w ust. 3 pkt 5, uważa się przychody wymienione w art. 21 ust. 1 i art. 22 ust. 1, jeżeli nie stanowią dochodów (przychodów), o których mowa w ust. 3 pkt 1-4”.


Zdaniem Wnioskodawcy, przychody ze zbycia udziałów nie stanowią przychodów wymienionych w wyżej wspomnianych przepisach, tj. art. 21 ust. 1 i art. 22 ust. 1 Ustawy o CIT, dlatego art. 3 ust. 3 pkt 5 nie znajdzie zastosowania w przedmiotowej sprawie.


Dodatkowo, Wnioskodawca zaznacza, iż katalog zawarty w art. 3 ust. 3 pkt 6 Ustawy o CIT przewiduje także opodatkowanie dochodów (przychodów) z: „niezrealizowanych zysków, o których mowa w rozdziale 5a” Ustawy o CIT, opisującym tzw. „exit tax”.


W ocenie Spółki, przychód ze sprzedaży udziałów w C. nie stanowi przychodu z niezrealizowanych zysków w rozumieniu powyższego rozdziału. W konsekwencji, art. 3 ust. 3 pkt 6 Ustawy o CIT nie znajdzie zastosowania w analizowanym zdarzeniu przyszłym.


Reasumując powyższe, zdaniem Wnioskodawcy, uzyskany przez Spółkę dochód (przychód) z tytułu Sprzedaży udziałów w C. nie powinien podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w Polsce, w przypadku, gdy mniej niż 50% wartości (zarówno bilansowej jak i rynkowej) aktywów C., ustalonej na ostatni dzień roku poprzedzającego rok podatkowy, w którym dokonana zostanie Transakcja oraz na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc Sprzedaży, bezpośrednio lub pośrednio, stanowić będą nieruchomości lub prawa do nieruchomości położonych na terytorium Polski.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego w zakresie ustalenia, czy dochód (przychód) Wnioskodawcy z tytułu Sprzedaży udziałów w Polskiej Spółce będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w Polsce, w przypadku, gdy mniej niż 50% wartości, zarówno bilansowej jak i rynkowej, aktywów C., ustalonej na ostatni dzień roku poprzedzającego rok podatkowy w którym będzie miała miejsce Transakcja oraz na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc Sprzedaży, bezpośrednio lub pośrednio, stanowić będą nieruchomości lub prawa do nieruchomości położonych na terytorium Polski - jest prawidłowe.


Zgodnie z art. 14c § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja indywidualna zawiera wyczerpujący opis przedstawionego we wniosku stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego oraz ocenę stanowiska wnioskodawcy wraz z uzasadnieniem prawnym tej oceny. Można odstąpić od uzasadnienia prawnego, jeżeli stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe w pełnym zakresie.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny/zdarzenie przyszłe sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywać się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.


Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.


Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).


Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r., poz. 2325, ze zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu pandemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj