Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP2-2.4010.92.2021.1.AS
z 25 maja 2021 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 15 marca 2021 r. (data wpływu 24 marca 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu zarachowania do kosztów uzyskania przychodów wynagrodzeń brutto ze stosunku pracy za miesiąc grudzień 2020 roku (w tym w części obejmującej składki finansowane przez pracownika) – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 24 marca 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu zarachowania do kosztów uzyskania przychodów kosztów pracowniczych.


We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej jako „spółka”). Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku VAT.


Ewidencja księgowa prowadzona jest w formie ksiąg rachunkowych.


Spółka wypłacała wynagrodzenia pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę ostatniego dnia miesiąca, za jaki wynagrodzenia zostały naliczone. W spółce zmieniono jednak obowiązujący regulamin wynagradzania i w chwili obecnej wynagrodzenia pracowników zatrudnionych na podstawie umów o pracę wypłacane są do 5 dnia roboczego miesiąca następującego po miesiącu, którego dotyczą.


Zgodnie z regulaminem pracy w spółce obowiązuje 5-dniowy system pracy od poniedziałku do piątku. Czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, nie przekraczającym trzech miesięcy.


Spółka, zgodnie z zasadą memoriałową, zalicza w koszty podatkowe wynagrodzenia pracowników w kwocie brutto w miesiącu, za który były należne pod warunkiem ich terminowej wypłaty lub postawienia do dyspozycji pracowników, tj. najpóźniej do 5 dnia roboczego miesiąca następującego po miesiącu, którego dotyczą.


Składki ZUS pracowników w części finansowanej przez pracodawcę , tj. społeczne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych odprowadzane są do ZUS do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła wypłata wynagrodzeń.


Wynagrodzenia pracowników za miesiąc grudzień 2020 r. zostały wypłacone (postawione do dyspozycji pracowników) 8 stycznia 2021 r. Składki ZUS na ubezpieczenia społeczne w części od pracodawcy i od pracownika oraz składki zdrowotne i składki na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych od tych wynagrodzeń zostały opłacone 15 lutego 2021 r.

Wynagrodzenie brutto ze stosunku pracy za miesiąc grudzień 2020 roku (w tym w części obejmującej składki finansowane przez pracownika) stanowi koszt podatkowy w miesiącu, za który jest należne, pod warunkiem że zostało wypłacone lub postawione do dyspozycji pracownika w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony (art. 15 ust. 4g Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1406 z późn. zm. - dalej jako „ updop”).


Wobec zapłaty wynagrodzeń dnia 08.01.2021 r., tj. nie później niż do 5 dnia roboczego miesiąca następującego po miesiącu, którego dotyczą i zgodnie z art. 85 ust. 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1320 z późn. zm.) nie później jednak niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego, spółka zaliczy wynagrodzenia za grudzień 2020 w koszty podatkowe w miesiącu grudniu.


Wypłata wynagrodzeń w dniu 08.01.2021 r. nie narusza przepisów o terminie wypłaty obowiązujących w spółce, gdyż 01.01.2021 r. i 06.01.2021 r. to dni świąteczne, a 02.01.2021 r. i 03.01.2021 r. to sobota i niedziela.


Składki ZUS pracowników w części finansowanej przez pracodawcę , tj. społeczne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych zgodnie z art. 15 ust. 4h updop podlegają zaliczeniu w koszty podatków w miesiącu ich faktycznej zapłaty, tj. w lutym 2021 roku.


Z kolei składki ZUS na ubezpieczenie społeczne w części finansowanej przez pracownika oraz składki zdrowotne wkalkulowane w kwotę wynagrodzeń brutto zostały zaliczone w koszty podatkowe na zasadach zaliczania do kosztów wydatków na wynagrodzenia ze stosunku pracy, tj. w miesiącu grudniu 2020 r.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:


Czy spółka ma możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów zarachowanych wynagrodzeń brutto ze stosunku pracy za miesiąc grudzień 2020 roku w koszty podatkowe miesiąca grudnia, jeżeli wynagrodzenie opłacono 08.01.2021 roku, to znaczy do 5 dnia roboczego miesiąca następującego po miesiącu, którego dotyczą?


Zdaniem Wnioskodawcy, Spółka ma możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów zarachowanych wynagrodzeń brutto ze stosunku pracy (w tym w części obejmującej składki finansowane przez pracownika) za miesiąc grudzień 2020 roku w miesiącu grudniu, gdyż zostały wypłacone (pozostawione do dyspozycji pracowników) z zachowaniem terminu określonego w regulaminie wynagradzania.


Wynagrodzenie brutto ze stosunku pracy (w tym w części obejmującej składki finansowane przez pracownika), stanowi koszt podatkowy w miesiącu, za który jest należne, pod warunkiem że zostało wypłacone lub postawione do dyspozycji pracownika w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony (art. 15 ust. 4g updop). W przypadku niedotrzymania ww. terminu staje się kosztem w miesiącu wypłaty, podobnie jak wynagrodzenie zleceniobiorców czy członków rady nadzorczej, co wynika z art. 16 ust. 1 pkt 57 w zw. z art. 16 ust. 1 pkt 57a updop, zgodnie z którymi nie uważa się za koszty uzyskania przychodów niewypłaconych, niedokonanych lub niepostawionych do dyspozycji wypłat, świadczeń oraz innych należności z tytułów określonych w art. 12 ust. 1 i 6, art. 13 pkt 2 i 4-9 updof.


Tym samym przepisy stanowią o tym, że wynagrodzenie brutto jest kosztem pod warunkiem terminowego pozostawienia wynagrodzenia dla pracownika.


Wynagrodzenia za miesiąc grudzień zostały wypłacone 08.01.2021 r., tj. nie najpóźniej do 5 dnia roboczego miesiąca następującego po miesiącu, którego dotyczą, zgodnie z regulaminem wynagradzania obowiązującym w spółce.


Zatem zdaniem spółki, spółka ma możliwość uznania wynagrodzenia w kwocie brutto za koszt podatkowy w miesiącu grudniu 2020 roku.


Moment kwalifikacji składek ZUS na ubezpieczenie społeczne w części od pracownika oraz składki zdrowotne w części od pracownika oraz składki zdrowotne zostaną zaliczone w koszty podatkowe na zasadach zaliczania do kosztów wydatków na wynagrodzenia ze stosunku pracy.


W omawianym przypadku pod warunkiem terminowej zapłaty wynagrodzeń za miesiąc grudzień 2020 r. (najpóźniej do 5 dnia roboczego kolejnego miesiąca) spółka ma prawo zaliczyć w koszty uzyskania przychodów składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne w części finansowanej przez pracownika w miesiącu grudnia 2020 r.


Składki ZUS od wynagrodzeń pracowników w części finansowanej przez pracodawcę, tj. społeczne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych odprowadzone do ZUS w dniu 15 lutego 2021 roku zostały zaliczone w koszty podatkowe w lutym 2021 roku, tj. w dacie ich faktycznej zapłaty.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego w zakresie momentu zarachowania do kosztów uzyskania przychodów wynagrodzeń brutto ze stosunku pracy za miesiąc grudzień 2020 roku (w tym w części obejmującej składki finansowane przez pracownika) – jest prawidłowe.

Na wstępie zaznaczyć należy, że wydając niniejszą interpretację organ przyjął za Wnioskodawcą jako element stanu faktycznego, że Wnioskodawca terminowo wypłacił pracownikom wynagrodzenia za miesiąc grudzień 2020 r. wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne od należności ze stosunku pracy w części finansowanej przez pracownika, które są przedmiotem zapytania.

Zasady kwalifikowania wydatków do kosztów uzyskania przychodów określa art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2020 r. poz. 1406 ze zm.; dalej: „updop”), zgodnie z którym kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.


W myśl tego przepisu, podatnik ma możliwość odliczenia dla celów podatkowych wszelkich wydatków, pod tym jednak warunkiem, że wykaże ich związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu.

W świetle powyższego, aby wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodu, muszą być spełnione następujące warunki:

  • został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik),
  • jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,
  • pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
  • poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,
  • został właściwie udokumentowany,
  • nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 16 ust. 1 updop.


Należy mieć na uwadze zamknięty katalog wydatków, które nie podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów, pomimo, że pozostają w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością i zostały przez niego poniesione w celu uzyskania przychodu.


Należy przy tym podkreślić, że sam fakt poniesienia danego wydatku w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą nie jest decydujący dla uznania, że spełnia on przesłankę celowości, wynikającą z art. 15 ust. 1 omawianej ustawy. Nie każdy bowiem wydatek ponoszony w ramach prowadzonej działalności gospodarczej ma na celu uzyskanie przychodów lub zachowanie albo zabezpieczenie ich źródła. W odniesieniu do kosztów nieobjętych wyłączeniem z art. 16 ust. 1 updop, można stwierdzić, że kwestia ich związku z działalnością gospodarczą prowadzoną przez podatnika stanowi jeden z istotnych elementów, które powinny być uwzględniane przy ocenie ich celowości – nie przesądza jednak samoistnie o możliwości zaliczenia tych kosztów do kategorii kosztów podatkowych.


W myśl art. 15 ust. 4g updop, należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 i 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakład pracy, z zastrzeżeniem ust. 4ga, stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który są należne, pod warunkiem że zostały wypłacone lub postawione do dyspozycji w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony.


W przypadku uchybienia temu terminowi do należności tych stosuje się art. 16 ust. 1 pkt 57, zgodnie z którym nie uważa się za koszty uzyskania przychodów niewypłaconych, niedokonanych lub niepostawionych do dyspozycji wypłat, świadczeń oraz innych należności z tytułów określonych w art. 12 ust. 1 i 6, art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz w art. 18 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, świadczeń pieniężnych z tytułu odbywania praktyk absolwenckich, o których mowa w ustawie z dnia 17 lipca 2009 r. o praktykach absolwenckich, świadczeń pieniężnych z tytułu odbywania stażu uczniowskiego, o którym mowa w art. 121a ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (Dz. U. z 2020 r. poz. 910), a także zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłacanych przez zakład pracy, z zastrzeżeniem art. 15 ust. 4g.


W związku z powyższym, zgodnie z art. 15 ust. 4g updop wynagrodzenia pracowników są kosztami uzyskania przychodów w miesiącu, za który są należne, pod warunkiem że zostały wypłacone lub postawione do dyspozycji w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony.


Reguły wypłaty wynagrodzenia określa kodeks pracy. Zgodnie z art. 85 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 2020 r. poz. 1320 ze zm.; dajej: „k.p.”) wynagrodzenie za pracę wypłaca się co najmniej raz w miesiącu, w stałym i ustalonym z góry terminie. Wynagrodzenie płatne raz w miesiącu wypłaca się z dołu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, nie później niż w ciągu pierwszych dziesięciu dni następnego miesiąca kalendarzowego. Gdy ustalony dzień wypłaty wynagrodzenia jest dniem wolnym od pracy, wypłaca się je w dniu poprzedzającym. Pracodawca ma obowiązek wypłaty wynagrodzenia w miejscu, terminie i czasie określonych w regulaminie pracy lub w innych przepisach prawa pracy (art. 86 § 1 k.p.).


Jeśli pracodawca nie dotrzyma terminu wypłaty wynagrodzenia wskazanego w kodeksie pracy lub obowiązującym w firmie regulaminie pracy, to będzie mógł zaliczyć pensje do kosztów podatkowych dopiero w miesiącu ich faktycznej wypłaty lub postawienia do dyspozycji pracownika.


Zatem, zgodnie z art. 15 ust. 4g updop wynagrodzenia z tytułu stosunku pracy, stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który są należne, pod warunkiem że zostały wypłacone lub postawione do dyspozycji w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony. W przypadku uchybienia temu terminowi do należności tych stosuje się art. 16 ust. 1 pkt 57, zgodnie z którym wynagrodzenie jest kosztem w dacie wypłaty lub postawienia do dyspozycji pracownika.


Według tych zasad zaliczane do kosztów podatkowych są również składki na ubezpieczenia społeczne od należności ze stosunku pracy w części finansowanej przez pracownika. Ponieważ ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie określa odrębnie daty ujmowania w kosztach podatkowych takich składek, stanowią one koszty uzyskania przychodów w tej samej dacie, w której do kosztów podatkowych zaliczane jest wynagrodzenie ze stosunku pracy.


Zatem, płatnik ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów tę część składki, która pobrana została z wynagrodzenia brutto pracownika w momencie zaliczenia do kosztów wypłaconego wynagrodzenia zgodnie z art. 15 ust. 4g ustawy o CIT.


Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, że w Spółce wynagrodzenia pracowników zatrudnionych na podstawie umów o pracę wypłacane są do 5 dnia roboczego miesiąca następującego po miesiącu, którego dotyczą. Zgodnie z regulaminem pracy w spółce obowiązuje 5-dniowy system pracy od poniedziałku do piątku. Czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, nie przekraczającym trzech miesięcy. Spółka, zgodnie z zasadą memoriałową, zalicza w koszty podatkowe wynagrodzenia pracowników w kwocie brutto w miesiącu, za który były należne pod warunkiem ich terminowej wypłaty lub postawienia do dyspozycji pracowników, tj. najpóźniej do 5 dnia roboczego miesiąca następującego po miesiącu, którego dotyczą. Składki ZUS pracowników w części finansowanej przez pracodawcę , tj. społeczne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych odprowadzane są do ZUS do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła wypłata wynagrodzeń.

Jak wskazał Wnioskodawca, wynagrodzenia pracowników za miesiąc grudzień 2020 r. zostały wypłacone (postawione do dyspozycji pracowników) 8 stycznia 2021 r. Składki ZUS na ubezpieczenia społeczne w części od pracodawcy i od pracownika oraz składki zdrowotne i składki na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych od tych wynagrodzeń zostały opłacone 15 lutego 2021 r.


Wobec zapłaty wynagrodzeń dnia 08.01.2021 r., tj. nie później niż do 5 dnia roboczego miesiąca następującego po miesiącu, którego dotyczą i zgodnie z art. 85 ust. 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1320 z późn. zm.) nie później jednak niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego, spółka zaliczy wynagrodzenia za grudzień 2020 w koszty podatkowe w miesiącu grudniu.


Wnioskodawca wyjaśnił przy tym, że wypłata wynagrodzeń w dniu 08.01.2021 r. nie narusza przepisów o terminie wypłaty obowiązujących w spółce, gdyż 01.01.2021 r. i 06.01.2021 r. to dni świąteczne, a 02.01.2021 r. i 03.01.2021 r. to sobota i niedziela.

Z kolei składki ZUS na ubezpieczenie społeczne w części finansowanej przez pracownika oraz składki zdrowotne wkalkulowane w kwotę wynagrodzeń brutto zostały zaliczone w koszty podatkowe na zasadach zaliczania do kosztów wydatków na wynagrodzenia ze stosunku pracy, tj. w miesiącu grudniu 2020 r.


Z uwagi na to, że ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie określa odrębnie daty ujmowania w kosztach podatkowych składek na ubezpieczenia społeczne od należności ze stosunku pracy w części finansowanej przez pracownika, stanowią one koszty uzyskania przychodów w tej samej dacie, w której do kosztów podatkowych zaliczane jest wynagrodzenie ze stosunku pracy.


Zatem, skoro Wnioskodawca w regulaminie wynagrodzeń zapisał, że wynagrodzenia za dany miesiąc będą postawione do dyspozycji pracowników najpóźniej do 5 dnia roboczego miesiąca następnego po miesiącu, którego dotyczą, to wynagrodzenie za miesiąc grudzień 2020 r. winno być postawione do dyspozycji pracownika najpóźniej do tego dnia. Z kolei do dnia 15 lutego 2021 r. na Wnioskodawcy jako płatniku ciąży obowiązek zapłaty składki ZUS od wynagrodzeń pracowniczych należnych od tych wynagrodzeń.


Mając na uwadze powyższe, składki ZUS w części finansowanej przez pracownika Wnioskodawca winien rozliczyć w kosztach podatkowych tak, jak wynagrodzenia. Ponieważ wynagrodzenia za grudzień 2020 r., zgodnie z opisem sprawy zostały wypłacone 08.01.2021 r. jako w terminie wynikającym z regulaminu pracy, to wskazać należy, że w przypadku terminowej wypłaty wynagrodzenia brutto ze stosunku pracy za miesiąc grudzień 2020 roku (w tym w części obejmującej składki finansowane przez pracownika) podlegają zaliczeniu do kosztów podatkowych w miesiącu, za który wynagrodzenia te są należne, czyli w grudniu 2020 r.


Stanowisko Wnioskodawcy dotyczące momentu zarachowania wynagrodzeń brutto ze stosunku pracy za miesiąc grudzień 2020 roku (w tym w części obejmującej składki finansowane przez pracownika), zgodnie z którym spółka ma możliwość uznania wynagrodzenia w kwocie brutto za koszt podatkowy w miesiącu grudniu 2020 roku, w sytuacji, gdy zostały wypłacone (pozostawione do dyspozycji pracowników) z zachowaniem terminu określonego w regulaminie wynagradzania, należy uznać za prawidłowe.


Końcowo nadmienić należy, ze zgodnie z zakresem rozpatrywanego wniosku, który został wyznaczony sformułowanym do niego pytaniem, niniejsza interpretacja indywidualna dotyczy momentu zarachowania wypłaconych wynagrodzeń brutto ze stosunku pracy za miesiąc grudzień 2020 roku (w tym w części obejmującej składki finansowane przez pracownika).

Organ podatkowy nie był natomiast uprawniony do analizowania momentu zarachowania składek ZUS od należności ze stosunku pracy finansowanych przez pracodawcę, gdyż nie stanowiło to przedmiotu zapytania Spółki.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 i 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.


Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2018 r., poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r. poz. 2325 ze zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj