Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPP1/443-1015/12-4/HW
z 6 lutego 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Powrót

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPP1/443-1015/12-4/HW
Data
2013.02.06



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane


Słowa kluczowe
czynności niepodlegające opodatkowaniu
opodatkowanie
zorganizowana część przedsiębiorstwa


Istota interpretacji
Czy aport opisanej powyżej zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie podlega ustawie o podatku od towarów i usług?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 19 października 2012 r. (data wpływu 2 listopada 2012 r.), uzupełnionym pismem z dnia 23 stycznia 2013 r. (data wpływu 28 stycznia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 listopada 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 23 stycznia 2013 r. o doprecyzowany opis zdarzenia przyszłego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Główną działalnością Spółki są usługi związane z zagospodarowaniem terenów zielonych oraz uprawa roślin, działalnością dodatkową jest wynajem nieruchomości na własny rachunek.

Spółka podjęła decyzję o rozdzieleniu działalności wynajmu lokali od pozostałych działalności, poprzez wniesienie tej działalności jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa do nowo tworzonej spółki z o.o., w 100% zależnej od Spółki A.

Zorganizowaną część przedsiębiorstwa związaną z działalnością wynajmu lokali stanowią w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) oraz art. 2 pkt 27e ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.):

  1. Składniki majątku: dwie nieruchomości położone we …, wyposażenie, ruchomości w tych nieruchomościach.
  2. Zobowiązania związane z działalnością wynajmu (w tym kredyt inwestycyjny zaciągnięty na zakup nieruchomości, wchodzącej w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa stanowiącej aport).
  3. Aktywa obrotowe związane z działalnością wynajmu (w tym należności od najemców).
  4. Prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości wchodzących w skład aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
  5. Pozostałe dokumenty, analityczne ewidencje księgowe rozliczenia związane ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa prowadzącą działalność w zakresie wynajmu nieruchomości.

Spółka zamierza w styczniu 2013 r. utworzyć nową spółkę i objąć w niej 100% udziałów w kapitale zakładowym wynoszącym 5.550 PLN w zamian za aport w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa opisanej powyżej. Nadwyżka wartości aportu na podstawie art. 154 § 3 k.s.h ponad wartość nominalną udziałów zwiększy wartość kapitału zapasowego nowo utworzonej spółki.

W uzupełnieniu z dnia 23 stycznia 2013 r. Wnioskodawca poinformował, iż:

  1. Składniki majątku: dwie nieruchomości do 2011 r. były wynajmowane i w części wykorzystywane na potrzeby własne Spółki - stanowiły środki trwałe Spółki i były wpisane do ewidencji środków trwałych. W 2012 r. w związku z przeznaczeniem tych nieruchomości wyłącznie na wynajem zostały one przekwalifikowane do inwestycji długoterminowych zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 17 ustawy o rachunkowości oraz MSR 40 i są wpisane do ewidencji analitycznej inwestycji długoterminowych. Wyposażenie oraz ruchomości w tych nieruchomościach nie stanowią środków trwałych, są wpisane do ewidencji wyposażenia.
  2. Na wnoszoną aportem zorganizowaną część przedsiębiorstwa nie składają się inne niż wymienione powyżej składniki majątkowe.
  3. Wraz z przeniesieniem wyodrębnionej części przedsiębiorstwa w formie aportu dojdzie do przeniesienia tytułów własności nieruchomości wchodzących w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa, przeniesienie praw wynikających z umów najmu i dzierżawy nieruchomości, przeniesienie własności wyposażenia.
  4. Przedstawiony we wniosku zespół składników majątkowych został wyodrębniony:
    • pod względem organizacyjnym: nieruchomości znajdują się poza siedzibą Spółki i są w całości wynajmowane. Do zarządzania tymi nieruchomościami został wyznaczony pracownik. Do jego obowiązków należy dokonywanie rozliczeń z najemcami zgodnie z zawartymi umowami najmu, administrowanie nieruchomościami pod względem technicznym (np. usuwanie usterek, optymalizacja kosztów), jak i administracyjnym (m.in. rozliczenia podatku od nieruchomości), rozliczanie kosztów utrzymania nieruchomości, ustalanie wyniku finansowego tej części działalności operacyjnej Spółki,
    • pod względem finansowym: Spółka prowadzi wyodrębnioną analityczną ewidencję księgową dla części działalności operacyjnej wynajmu nieruchomości. Na kontach analitycznych grupuje koszty i przychody oraz należności i zobowiązania związane z wynajmem,
    • pod względem funkcjonalnym: działalność wynajmu nie jest uzależniona i nie jest powiązana (nie korzysta z aktywów wykorzystywanych do działalności głównej) z działalnością główną Spółki, tj. usługami związanymi z zagospodarowaniem terenów zielonych oraz uprawą roślin. Wyznaczono do zarządzania tą częścią przedsiębiorstwa odpowiedniego pracownika. Z tytułu usług wynajmu jest uzyskiwany dodatni wynik finansowy, co oznacza że zobowiązania powstałe w związku z działalnością wynajmu płacone są z uzyskanych z wynajmu przychodów. Mając na względzie powyższe, działalność wynajmu może stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze.
  5. Przedmiotem wniesienia do nowo tworzonej spółki będą wszystkie składniki materialne i niematerialne łącznie z należnościami (należności od najemców w tytułu wynajmu) i zobowiązaniami związanymi w działalnością wynajmu (m. in. wobec najemców z tytułu otrzymanych kaucji, wobec gminy z tyt. podatku od nieruchomości, wobec pozostałych kontrahentów związanych z działalnością wynajmu nieruchomości. Kredyt inwestycyjny został spłacony w grudniu 2012 r.).
  6. W skład składników materialnych i niematerialnych wejdzie również czynnik ludzki - pracownik zarządzający tymi nieruchomościami, o którym mowa w pkt 4.

Nazwa nowo powstałej spółki: B spółka z ograniczona odpowiedzialnością. Adres siedziby nowo powstałej spółki: …

Stopień zaawansowania przygotowań związanych z jej utworzeniem:

Podjęto uchwałę Walnego zgromadzenia udziałowców o utworzeniu nowej spółki oraz o wniesieniu do nowo tworzonej spółki aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa – działalności wynajmu nieruchomości. Przygotowano projekt umowy spółki, który został przekazany do weryfikacji do Notariusza.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy aport opisanej powyżej zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie podlega ustawie o podatku od towarów i usług...

Zdaniem Wnioskodawcy, opisany przedmiot aportu stanowi wyodrębnioną zorganizowaną część przedsiębiorstwa mogącą prowadzić odrębną działalność gospodarczą – spełniającą definicję zawartą w art. 551 Kodeksu cywilnego oraz z art 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług a w związku z tym aport zorganizowanej części przedsiębiorstwa opisanej we wniosku nie podlega ustawie o podatku od towarów i usług, na mocy art. 6 pkt 1.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez towary – według art. 2 pkt 6 ustawy – rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Jednocześnie przepisy art. 6 ustawy wskazują na wyłączenia określonych czynności spod zakresu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Są tutaj wskazane te czynności, które co do zasady należą do grupy czynności podlegających opodatkowaniu, mieszcząc się w zakresie odpłatnej dostawy towarów czy też odpłatnego świadczenia usług. Z uwagi jednakże na stosowne wyłączenie, czynności te – chociaż można je zakwalifikować jako odpłatną dostawę towarów czy też odpłatne świadczenie usług – nie podlegają opodatkowaniu.

Na mocy art. 6 pkt 1 ustawy, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Ustawodawca w art. 6 pkt 1 ustawy wskazując, iż jej przepisów nie stosuje się m. in. do transakcji zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie zdefiniował, co należy rozumieć pod pojęciem „transakcji zbycia”. Uwzględniając zakres przedmiotowy ustawy o podatku od towarów i usług pojęcie „transakcja zbycia” należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu „dostawa towarów” w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. „zbycie” obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel, np.: sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu.

Ze względu na szczególny charakter przepisu art. 6 pkt 1 ustawy, winien on być interpretowany ściśle, co oznacza, że ma zastosowanie wyłącznie w przypadku zbycia (a zatem wszelkich czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel) przedsiębiorstwa (w rozumieniu Kodeksu cywilnego) lub zorganizowanej jego części, zdefiniowanej w art. 2 pkt 27e ustawy.

W myśl art. 2 pkt 27e ustawy, przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Ponadto odwołując się do przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) należy stwierdzić, że zgodnie z art. 551 tej ustawy, przedsiębiorstwo stanowi zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczony do prowadzenia działalności gospodarczej, który obejmuje w szczególności:

  1. Oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
  2. Własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
  3. Prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  4. Wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
  5. Koncesje, licencje i zezwolenia;
  6. Patenty i inne prawa własności przemysłowej;
  7. Majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
  8. Tajemnice przedsiębiorstwa;
  9. Księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Powyższa definicja opisuje przedsiębiorstwo w ujęciu przedmiotowym jako zespół niematerialnych i materialnych składników stanowiący przedmiot prawa w szerokim znaczeniu. Przedsiębiorstwo czy też zorganizowana część przedsiębiorstwa jako przedmiot zbycia, musi zatem stanowić całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym, co oznacza, iż najistotniejsze dla przedmiotowego zagadnienia jest ustalenie, czy przenoszony majątek stanowi na tyle zorganizowany kompleks praw, obowiązków i rzeczy, iż zdolny jest do realizacji zadań gospodarczych przypisywanych przedsiębiorstwu. W tym miejscu należy zaznaczyć, że zgodnie z art. 552 Kodeksu cywilnego, czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

Zorganizowana część przedsiębiorstwa, jako przedmiot zbycia, musi zatem stanowić całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym, co oznacza, iż najistotniejsze dla przedmiotowego zagadnienia jest ustalenie, czy przenoszony majątek stanowi na tyle zorganizowany kompleks praw, obowiązków i rzeczy, iż zdolny jest do realizacji zadań gospodarczych przypisywanych przedsiębiorstwu.

Podstawowym wymogiem dla uznania, że transakcja dotyczy zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest więc to, aby obejmowała ona zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).

Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itp. Przy czym, w doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze.

Wyodrębnienie finansowe najpełniej realizowane jest w przypadku zakładu lub oddziału osoby prawnej. Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Ponadto wymagane jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalnie niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie. Powyższe oznacza, że przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa można rozumieć wyłącznie tę część przedsiębiorstwa, która jest przede wszystkim wyodrębniona organizacyjnie, ale także posiada wewnętrzną samodzielność finansową.

Natomiast wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość – obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa. Aby zatem część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona – obiektywnie oceniając – posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe materialne i niematerialne wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa muszą zatem umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.

Zatem, aby w rozumieniu przepisów podatkowych, określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, nie jest wystarczające jakiekolwiek zorganizowanie masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym.

Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego.

Brak zaistnienia którejkolwiek z omawianych powyżej przesłanek wyklucza uznanie zespołu składników majątkowych przedsiębiorstwa za jego zorganizowaną część w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy.

Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość).

Przesłanki takiego wyodrębnienia są spełnione w sytuacji organizacyjnego wyodrębnienia w wewnętrznej strukturze przedsiębiorstwa oraz ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych w sposób pozwalający na przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań związanych z tą częścią przedsiębiorstwa.

Jednocześnie zorganizowana część przedsiębiorstwa powinna być gospodarczo samodzielna, zanim dojdzie do transakcji zbycia. Zatem, wydzielona jednostka jeszcze przed jej zbyciem powinna uzyskać samodzielność gospodarczą i realizować ją w praktyce. Skutki prawne po stronie zbywcy nie powinny bowiem zależeć od zdarzeń przyszłych i niepewnych (samodzielne realizowanie zadań gospodarczych) powstałych już w innym podmiocie (u nabywcy).

Mając na uwadze powyższe, wskazać należy, że nie wystarczy zatem zorganizowanie jakiejkolwiek masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością organizacyjną i finansową, z możliwością samodzielnego funkcjonowania w razie zaistnienia takiej potrzeby w obrocie gospodarczym. W przeciwnym razie nie można bowiem uznać, iż dojdzie do powstania zespołu składników, które mogłyby stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Reasumując, na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług mamy więc do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeżeli spełnione są wszystkie następujące przesłanki:

  1. istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań,
  2. zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,
  3. składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,
  4. zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze.

Podział spółek handlowych regulowany jest przez ustawę z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.), zwaną dalej k.s.h.

Z informacji zawartych we wniosku wynika, iż Spółka jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Główną działalnością Wnioskodawcy są usługi związane z zagospodarowaniem terenów zielonych oraz uprawa roślin, działalnością dodatkową jest wynajem nieruchomości na własny rachunek. Spółka podjęła decyzję o rozdzieleniu działalności wynajmu lokali od pozostałych działalności, poprzez wniesienie tej działalności jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa do nowo tworzonej spółki z o.o., w 100% zależnej od Wnioskodawcy. Zorganizowaną część przedsiębiorstwa związaną z działalnością wynajmu lokali stanowią w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego oraz art. 2 pkt 27e ustawy:

  • składniki majątku: dwie nieruchomości położone w X, wyposażenie, ruchomości w tych nieruchomościach. Dwie nieruchomości do roku 2011 były wynajmowane i w części wykorzystywane na potrzeby własne Spółki - stanowiły środki trwałe Wnioskodawcy i były wpisane do ewidencji środków trwałych. W roku 2012 w związku z przeznaczeniem tych nieruchomości wyłącznie na wynajem zostały one przekwalifikowane do inwestycji długoterminowych zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 17 ustawy o rachunkowości oraz MSR 40 i są wpisane do ewidencji analitycznej inwestycji długoterminowych. Wyposażenie oraz ruchomości w tych nieruchomościach nie stanowią środków trwałych, są wpisane do ewidencji wyposażenia. Wraz z przeniesieniem wyodrębnionej części przedsiębiorstwa w formie aportu dojdzie do przeniesienia tytułów własności nieruchomości wchodzących w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa, przeniesienie praw wynikających z umów najmu i dzierżawy nieruchomości, przeniesienie własności wyposażenia,
  • zobowiązania związane z działalnością wynajmu (w tym kredyt inwestycyjny zaciągnięty na zakup nieruchomości, wchodzącej w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa stanowiącej aport),
  • aktywa obrotowe związane z działalnością wynajmu (w tym należności od najemców),
  • prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości wchodzących w skład aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa,
  • pozostałe dokumenty, analityczne ewidencje księgowe rozliczenia związane ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa prowadzącą działalność w zakresie wynajmu nieruchomości.

Przedmiotem wniesienia do nowo tworzonej spółki będą wszystkie składniki materialne i niematerialne łącznie z należnościami (należności od najemców w tytułu wynajmu) i zobowiązaniami związanymi z działalnością wynajmu (m. in. wobec najemców z tytułu otrzymanych kaucji, wobec gminy z tytułu podatku od nieruchomości, wobec pozostałych kontrahentów związanych z działalnością wynajmu nieruchomości. Kredyt inwestycyjny został spłacony w grudniu 2012 r.). W skład składników materialnych i niematerialnych wejdzie również czynnik ludzki - pracownik zarządzający tymi nieruchomościami.

Przedstawiony we wniosku zespół składników majątkowych został wyodrębniony:

  • pod względem organizacyjnym: nieruchomości znajdują się poza siedzibą spółki i są w całości wynajmowane. Do zarządzania tymi nieruchomościami został wyznaczony pracownik. Do jego obowiązków należy dokonywanie rozliczeń z najemcami zgodnie z zawartymi umowami najmu, administrowanie nieruchomościami pod względem technicznym (np. usuwanie usterek, optymalizacja kosztów) jak i administracyjnym (m. in. rozliczenia podatku od nieruchomości), rozliczanie kosztów utrzymania nieruchomości, ustalanie wyniku finansowego tej części działalności operacyjnej Spółki,
  • pod względem finansowym: Spółka prowadzi wyodrębnioną analityczną ewidencję księgową dla części działalności operacyjnej wynajmu nieruchomości. Na kontach analitycznych grupuje koszty przychody oraz należności i zobowiązania związane z wynajmem,
  • pod względem funkcjonalnym: działalność wynajmu nie jest uzależniona i nie jest powiązana (nie korzysta z aktywów wykorzystywanych do działalności głównej) z działalnością główną Spółki, tj. usługami związanymi z zagospodarowaniem terenów zielonych oraz uprawą roślin. Wyznaczono do zarządzania tą częścią przedsiębiorstwa odpowiedniego pracownika. Z tytułu usług wynajmu jest uzyskiwany dodatni wynik finansowy, co oznacza że zobowiązania powstałe w związku z działalnością wynajmu płacone są z uzyskanych z wynajmu przychodów. Zatem, działalność wynajmu może stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze.

Mając na względzie powołane przepisy prawa oraz opisane zdarzenie przyszłe wskazać należy, iż wydzielona część Spółki powinna stanowić przed dokonaniem aportu zorganizowaną część przedsiębiorstwa, skutkiem czego transakcja wniesienia jej do spółki kapitałowej nie będzie na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy, czynnością podlegającą opodatkowaniu. Powyższe wynika z faktu, iż opisana we wniosku część Spółki cechuje się wyodrębnieniem organizacyjnym, finansowym oraz funkcjonalnym. Przedmiotowa część przedsiębiorstwa obejmuje określone składniki materialne i niematerialne oraz pracownika, do którego obowiązków należy dokonywanie rozliczeń z najemcami, administrowanie nieruchomościami pod względem technicznym jak i administracyjnym, rozliczanie kosztów utrzymania nieruchomości, ustalanie wyniku finansowego tej części działalności operacyjnej. Ponadto – jak twierdzi Wnioskodawca – działalność wynajmu może stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze. Powyższe świadczy o wyodrębnieniu organizacyjnym. Z kolei wyodrębnienie finansowe wynika z faktu, iż Wnioskodawca prowadzi wyodrębnioną analityczną ewidencję księgową dla części działalności operacyjnej wynajmu nieruchomości. Na kontach analitycznych grupuje koszty przychody oraz należności i zobowiązania związane z wynajmem. Tak prowadzona ewidencja zdarzeń gospodarczych – dzięki której możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz zobowiązań – przesądza o finansowym wyodrębnieniu. Z kolei o wyodrębnieniu funkcjonalnym świadczy fakt, iż działalność wynajmu nie jest uzależniona i nie jest powiązana z działalnością główną Spółki, jak również wyznaczono do zarządzania tą częścią przedsiębiorstwa pracownika, co umożliwia samodzielną realizację działania gospodarczego. W konsekwencji, opisana część przedsiębiorstwa spełnia przesłanki określone w art. 2 pkt 27e ustawy, na podstawie których można ją uznać za zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Reasumując, biorąc pod uwagę opis sprawy oraz powołane przepisy prawa podatkowego stwierdzić należy, iż wymienione we wniosku składniki przedsiębiorstwa wyodrębnione z działalności Spółki posiadają cechy wskazane w art. 2 pkt 27e ustawy i tym samym spełniają definicję zorganizowanej części przedsiębiorstwa. W związku z powyższym, transakcja przeniesienia tego majątku w drodze aportu do nowo powstałej spółki będzie czynnością niepodlegającą przepisom ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy.

W niniejszej interpretacji załatwiono wniosek w części dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Natomiast, w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych zostały wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Powrót


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj