Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB2-3.4014.85.2021.2.BB
z 28 maja 2021 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.) – Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Zainteresowanych przedstawione we wniosku wspólnym z 2 marca 2021 r. (data wpływu – 4 marca 2021 r.), uzupełnionym 24 maja 2021 r., o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy zarządzania płynnością finansową (cash poolingu) – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 marca 2021 r. wpłynął do Organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy zarządzania płynnością finansową (cash poolingu).

Z uwagi na fakt, że wniosek nie spełniał wymogów formalnych w piśmie z 29 kwietnia 2021 r. znak: 0111-KDIB2-3.4014.85.2021.1.BB wezwano Zainteresowanych do jego uzupełnienia. Wniosek uzupełniono 24 maja 2021 r.



We wniosku złożonym przez:

-Zainteresowanego będącego stroną postępowania:

A. Sp. z o.o. (Uczestnik 1)

-Zainteresowanych niebędących stroną postępowania:

B. Sp. z o.o. (Uczestnik 2)

C. Sp. z o.o. (Uczestnik 3)

D. Sp. z o.o. (Uczestnik 4)

E. Sp. z o.o. (Uczestnik 5)

F. Sp. z o.o. (Uczestnik 6)

G. Sp. z o.o. (Uczestnik 7)

H. Sp. z o.o. (Uczestnik 8)



przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Uczestnicy należą do międzynarodowej grupy kapitałowej (dalej: „Grupa”).

Sześciu Uczestników to kapitałowe spółki prawa handlowego, opodatkowane podatkiem dochodowym od osób prawnych od całości swoich dochodów na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, tj.:

  • Uczestnik 1,
  • Uczestnik 2,
  • Uczestnik 3,
  • Uczestnik 4,
  • Uczestnik 5,
  • Uczestnik 6.

Pozostali Uczestnicy są oddziałami spółek zagranicznych, którzy zarejestrowani są Rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego i posiadają siedzibę oraz adres na terenie Rzeczypospolitej Polskiej:

  • Uczestnik 7,
  • Uczestnik 8.

Uczestnicy zamierzają przystąpić do struktury kompleksowego zarządzania płynnością finansową, poprzez zawarcie dwustronnych umów cash poolingu (dalej: „Umowy Cash Poolingu”) z jej przyszłym liderem, zdefiniowanym poniżej.

Funkcję lidera zarządczego struktury pełnić będzie luksemburski podmiot z Grupy (dalej: „Pool Leader”), który prowadzi szeroko rozumianą działalność finansową we własnym imieniu i na własny rachunek. Pool Leader posługuje się następującym numerem identyfikacyjnym dla celów rozliczania podatku od towarów i usług: (…) oraz lokalnym numerem identyfikacyjnym wydanym w Luksemburgu dla celów lokalnych rozliczeń podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatku od towarów i usług: (…). Pool Leader jest podatnikiem nieposiadającym siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Czynności cash poolingu będą wykonywane przez Pool Leadera na rzecz Uczestników z terytorium Luksemburga (przy wykorzystaniu własnych zasobów osobowych oraz technicznych). Między Uczestnikami a Pool Leaderem występują powiązania, o których mowa w art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W celu optymalizacji zarządzania potrzebami i nadwyżkami gotówki pomiędzy podmiotami z Grupy, a także minimalizacji kosztów finansowania i zarządzania przepływami finansowymi, Grupa zdecydowała się na wdrożenie struktury cash poolingu. Intencją przystąpienia do cash poolingu będzie osiągnięcie przez podmioty z Grupy bardziej efektywnego zarządzania płynnością finansową jak również zmniejszenie kosztów finansowania zewnętrznego. Z perspektywy Pool Leadera zasadniczym elementem Umowy cash polingu będzie zarządzanie środkami pieniężnymi przekazywanymi na podstawie Umów Cash Poolingu, aby zminimalizować koszty finansowania w Grupie przy jednoczesnym zapewnieniu sytuacji, w której odsetki od odpowiednich sald wypłacane są zgodne z cenami rynkowymi. Szczegółowy schemat przyszłych, wzajemnych rozliczeń pomiędzy Uczestnikami a Pool Leaderem został wskazany w dalszej części wniosku.

Pozostałymi uczestnikami przedmiotowej struktury cash poolingu, oprócz Uczestników, będą również inne podmioty z Grupy, nieposiadające siedziby lub zarządu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

Usługa cash poolingu będzie świadczona przez Pool Leadera przy współpracy z bankiem (dalej: „Bank”) na podstawie stosownej umowy zawartej pomiędzy Bankiem a Pool Leaderem, w ramach której Bank będzie odpowiedzialny jedynie za techniczną stronę struktury, tj. związaną z prowadzeniem rachunków jej uczestników i dokonywaniem operacji związanych z poszczególnymi rachunkami biorącymi udział w strukturze cash poolingu zgodnie z treścią umowy i stosownymi wytycznymi Pool Leadera. Bank jest niezależnym podmiotem, który nie jest powiązany kapitałowo lub zarządczo z Uczestnikami oraz Pool Leaderem (jak również szerzej – z innymi podmiotami z Grupy).

W związku z zawarciem Umów Cash Poolingu, Uczestnicy oraz Pool Leader otworzą bieżące rachunki bankowe dla celów rozliczeń w strukturze cash polingu (dalej odpowiednio: „Rachunki Uczestników” oraz „Rachunek Leadera”). Uczestnicy będą wpłacać lub wypłacać środki pieniężne z Rachunków Uczestników poprzez automatyczne przelewy na Rachunek Leadera lub z Rachunku Leadera.

W ramach struktury cash poolingu, każdy z Uczestników może mieć zarówno saldo dodatnie jak i ujemne (ale nie w tym samym czasie). W przypadku, gdy Uczestnik dysponować będzie środkami do wypłaty, zostaną one przelane jako depozyt Uczestnika (zgodnie z warunkami Umów Cash Poolingu) z Rachunku Uczestnika i zaksięgowane na Rachunku Leadera. Odsetki od salda dodatniego netto będą naliczane i płacone przez Pool Leadera. Z kolei w przypadku, gdy Uczestnik wystąpi o dostęp do środków z puli, to takie środki zostaną przelane i zapisane na Rachunku Uczestnika przez Pool Leadera poprzez wycofanie odpowiedniej kwoty z Rachunku Leadera. Odsetki od salda ujemnego netto będą naliczane i płacone przez Uczestników. Dodatkowe wyjaśnienia w tym zakresie, znajdują się w dalszej części wniosku.

Pomiędzy Uczestnikami struktury cash poolingu oraz Pool Leaderem nie będzie istnieć żaden jawny lub dorozumiany stosunek prawny (umowa), w ramach którego spełniane byłyby świadczenia wzajemne lub wypłacane wynagrodzenie powiązane z płatnościami dokonywanymi w strukturze cash poolingu.

Podstawowym zadaniem Pool Leadera w strukturze cash poolingu będzie:

  • obsługa oraz akceptacja wpłat i wypłat środków pieniężnych dokonywanych pomiędzy poszczególnymi podmiotami biorącymi udział w strukturze,
  • zapewnienie utrzymania docelowego salda na każdym Rachunku Uczestnika, oraz
  • codzienna koordynacja oraz komunikacja pomiędzy Uczestnikami oraz pomiędzy Uczestnikami a Bankiem.

Umowy Cash Poolingu zakładać będą fizyczne zerowanie sald Uczestników przelewami dokonywanymi każdego dnia, co oznacza, że:

  • w przypadku, gdy na koniec dnia Rachunek danego Uczestnika wykaże saldo dodatnie, kwota nadwyżki ponad „0” zostanie przelana z Rachunku takiego Uczestnika i zapisana na Rachunku Leadera;
  • w przypadku, gdy na koniec dnia Rachunek danego Uczestnika wykaże saldo ujemne, środki niezbędne do doprowadzenia salda takiego Uczestnika do salda docelowego (czyli do poziomu, gdy na danym Rachunku Uczestnika saldo wynosi „0”) zostaną przelane z Rachunku Leadera i zapisane na Rachunku określonego Uczestnika.

Jak wskazano, od sald dodatnich, jak i ujemnych naliczane będą odsetki, które następnie będą rozliczane pomiędzy Pool Leaderem a Uczestnikami w okresach miesięcznych. Maksymalna kwota zadłużenia na danym Rachunku Uczestnika, stopa oprocentowania odsetek, okres spłaty zadłużenia oraz pozostałe, typowe dla umów zarządzania płynnością regulacje dotyczące zobowiązań stron zostaną określone indywidualnie, w Umowach Cash Poolingu pomiędzy danym Uczestnikiem a Pool Leaderem.

Dla celów rozliczeniowych, Pool Leaderowi oraz każdemu Uczestnikowi struktury cash poolingu przypisane będzie odrębne konto księgowe, na którym przedstawione będą wysokości zdeponowanych oraz wypłaconych środków pieniężnych, a także związane z nimi wysokości naliczonych odsetek.

Za usługi świadczone w ramach Umów Cash Poolingu, Bank obciąży w całości Pool Leadera. Jednocześnie wynagrodzenie Pool Leadera wynikać będzie z zapłaty należnych mu odsetek od dokonywanych wpłat oraz wypłat pomiędzy Rachunkami Uczestników a Rachunkiem Leadera.



W uzupełnieniu wniosku Zainteresowani wskazali, że:

  • zdaniem Zainteresowanych czynności dokonywane w ramach Umów Cash Poolingu (tj. transfery środków pieniężnych dokonywane pomiędzy Rachunkami depozytowymi Uczestników a Rachunkiem Leadera, we współpracy z Bankiem) nie będą spełniać definicji czynności wskazanych w katalogu zawartym w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych,
  • zdaniem Zainteresowanych czynności dokonywane w ramach Umów Cash Poolingu (tj. transfery środków pieniężnych dokonywane pomiędzy Rachunkami depozytowymi Uczestników a Rachunkiem Leadera, we współpracy z Bankiem) nie będą spełniać definicji pożyczek oraz depozytu nieprawidłowego w rozumieniu przepisów ustawa Kodeks cywilny. Konsekwentnie, zdaniem Zainteresowanych dwustronne Umowy Cash Poolingu, które zostaną zawarte przez Zainteresowanych z Pool Leaderem, nie będą spełniać definicji umowy pożyczki lub umowy depozytu nieprawidłowego w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego.
  • Zainteresowani wskazali, że wedle ich najlepszej wiedzy, każda z dwustronnych Umów Cash Poolingu zostanie podpisana (zawarta) przez Zainteresowanych na terenie Rzeczpospolitej Polskiej w formie elektronicznej (poprzez użycie elektronicznego podpisu kwalifikowanego). Z kolei Pool Leader podpisze (zawrze) Umowy Cash Poolingu przy użyciu kwalifikowanego podpisu elektronicznego, na terenie Luksemburga.



W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy dokonywane w ramach Umów Cash Poolingu transfery środków pieniężnych (zarówno w odniesieniu do sald jak i odsetek) pomiędzy Rachunkami depozytowymi Uczestników a Rachunkiem Leadera, we współpracy z Bankiem, nie będą podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Zdaniem Zainteresowanych, dokonywane w ramach Umów Cash Poolingu transfery środków pieniężnych (zarówno w odniesieniu do sald jak i odsetek) pomiędzy Rachunkami depozytowymi Uczestników a Rachunkiem Leadera, we współpracy z Bankiem, nie będą podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.



Na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają następujące czynności cywilnoprawne:

  • umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,
  • umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku,
  • umowy darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,
  • umowy dożywocia,
  • umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat lub dopłat,
  • ustanowienie hipoteki,
  • ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,
  • umowy depozytu nieprawidłowego,
  • umowy spółki.



Z kolei pkt 2 wskazanego przepisu stanowi, że opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają również zmiany umów wymienionych w pkt 1, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4. Natomiast pkt 3 określa, że podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne, jak wyżej wymienione czynności cywilnoprawne.

Należy podkreślić, że umowa cash poolingu jest na gruncie polskiego prawa umową nienazwaną. Zarówno ustawa Kodeks cywilny, jak i przepisy innych ustaw nie zawierają przepisów odnoszących się wprost do tego rodzaju umowy.

Jednocześnie katalog czynności podlegających podatkowi od czynności cywilnoprawnych, sformułowany w art. 1 ustawy, ma charakter zamknięty, a opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają enumeratywnie wymienione w nim czynności. Mimo tego zakres przedmiotowy opodatkowania nie zawsze jest jednoznaczny właśnie w przypadku umów nienazwanych lub mieszanych jeżeli dominują w ich treści elementy charakterystyczne dla konkretnego rodzaju umowy.

Wątpliwości w przedmiocie opodatkowania umów nienazwanych mogą dotyczyć przede wszystkim sytuacji, w której dana umowa zawiera szereg elementów przedmiotowo istotnych umowy nazwanej (typowych dla takiej umowy), wskazanej w zamkniętym katalogu w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Umowę nienazwaną można zatem co do zasady objąć zakresem przedmiotowym podatku od czynności cywilnoprawnych, jeżeli zawierałaby essentialia negotii określonej umowy wymienionej w katalogu (a tym samym stanowiłaby rodzaj umowy mieszanej).

W tym zakresie Zainteresowani pragną podkreślić, że katalog wskazany w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie wymienia umowy zarządzania płynnością finansową, tzn. cash poolingu. Co więcej, zdaniem Zainteresowanych, planowane zawarcie przez nich Umów Cash Poolingu nie można utożsamiać z żadną z czynności wymienionych w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W szczególności, nie można ich zakwalifikować jako umów pożyczki czy też depozytu nieprawidłowego przede wszystkim z uwagi na fakt, że umowy te nie będą zawierać elementów istotnych ani dla umowy pożyczki, ani dla umowy depozytu nieprawidłowego (co Zainteresowani uszczegóławiają poniżej).



W myśl art. 720 Kodeksu cywilnego przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego pożyczkę określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy lub tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości. A zatem, zgodnie z ustawową definicją, elementami umowy pożyczki są:

  1. określenie jej przedmiotu, a w przypadku pieniędzy - określenie wartości,
  2. klarowne oznaczenie stron oraz
  3. określenie obowiązku zwrotu przedmiotu pożyczki przez pożyczkobiorcę.



Z kolei na podstawie art. 845 Kodeksu cywilnego jeżeli z przepisów szczególnych albo z umowy lub okoliczności wynika, że przechowawca może rozporządzać oddanymi na przechowanie pieniędzmi lub innymi rzeczami oznaczonymi tylko co do gatunku, stosuje się odpowiednio przepisy o pożyczce (depozyt nieprawidłowy). Czas i miejsce zwrotu określają przepisy o przechowaniu.

Zatem przedmiotem depozytu nieprawidłowego mogą być wyłącznie pieniądze lub rzeczy oznaczone tylko co do gatunku. Osoba biorąca pieniądze (rzecz) do depozytu nieprawidłowego, analogicznie do umowy pożyczki, ma obowiązek zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.

Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego we wniosku, w przypadku, gdy na koniec dnia Rachunek danego Uczestnika wykaże saldo dodatnie, kwota nadwyżki ponad „0” zostanie przelana z Rachunku takiego Uczestnika i zapisana na Rachunku Leadera. Z kolei w przypadku, gdy na koniec dnia Rachunek danego Uczestnika wykaże saldo ujemne, środki niezbędne do doprowadzenia salda takiego Uczestnika do salda docelowego (czyli do poziomu, gdy na danym Rachunku Uczestnika saldo wynosi „0”) zostaną przelane z Rachunku Leadera i zapisane na Rachunku określonego Uczestnika. Oznacza to, że wartość dokonywanych czynności nie zostanie określona pomiędzy podmiotami w Umowach Cash Poolingu, a zależeć będzie wyłącznie od sytuacji finansowej podmiotów danego dnia i salda na ich rachunkach w ramach struktury cash poolingu.

Co więcej, Zainteresowani podkreślają, że w trakcie trwania Umów cash poolingu, mogą oni występować zarówno w roli podmiotu posiadającego wolne środki finansowe, jak i podmiotu, który posiada niedobór tych środków. W związku z tym należy uznać, że element podmiotowy Umów Cash Poolingu jest diametralnie różny od elementów podmiotowych umowy pożyczki lub umowy depozytu nieprawidłowego. Umowy Cash Poolingu charakteryzować będzie więc brak zobowiązania do przeniesienia określonej ilości pieniędzy na określony podmiot. Uczestnik cash poolingu posiadający wolne środki nie będzie wiedział, czy środki te zostaną wykorzystane, w jakiej wysokości i przez którego Uczestnika.

Zdaniem Zainteresowanych, Umowy cash poolingu nie będą realizować również ekonomicznego celu pożyczki (oraz depozytu nieprawidłowego). Należy bowiem podkreślić, że nadrzędnym celem zawierania Umów Cash Poolingu będzie bowiem osiągnięcie przez podmioty z Grupy bardziej efektywnego zarządzania płynnością finansową jak również zmniejszenie kosztów finansowania zewnętrznego, podczas gdy celem zawarcia umów pożyczki jest korzystanie przez ściśle określony czas z cudzego kapitału, w ściśle określonej wysokości.

Skoro więc Umowy cash poolingu, które zostaną zawarte przez Zainteresowanych, i na podstawie których Zainteresowani będą uczestniczyć strukturze cash poolingu, nie zostały wymienione w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, a w szczególności nie można ich uznać za umowy zawierające elementy przedmiotowo istotne umów pożyczki oraz depozytu nieprawidłowego, a czynności przekazywania środków pieniężnych dokonywane w ramach struktury cash poolingu nie spełniają przesłanek uznania ich za pożyczkę lub depozyt prawidłowy, to konsekwentnie wszelkie czynności (w tym przede wszystkim czynności wymienione powyżej) dokonywane w ramach struktury cash poolingu nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Zatem zdaniem Zainteresowanych, dokonywane w ramach Umów Cash Poolingu transfery środków pieniężnych (zarówno w odniesieniu do sald jak i odsetek) pomiędzy Rachunkami Uczestników a Rachunkiem Leadera, we współpracy z Bankiem, nie będą podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na potwierdzenie stanowiska Zainteresowani przywołali interpretacje indywidualne.



W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Zainteresowanych w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.



Zgodnie z przepisem art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, interpretacja indywidualna zawiera wyczerpujący opis przedstawionego we wniosku stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego oraz ocenę stanowiska wnioskodawcy wraz z uzasadnieniem prawnym tej oceny. Można odstąpić od uzasadnienia prawnego, jeżeli stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe w pełnym zakresie.

Mając zatem powyższe na względzie, stosownie do powołanego art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Zainteresowanych.

Organ jedynie pragnie podkreślić, że aktualny tekst jednolity ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych jest opublikowany w Dz. U. z 2020 r. poz. 815 ze zm., natomiast ustawy Kodeks cywilny – tekst jednolity opublikowany jest w Dz. U. z 2020 r. poz. 1740 ze zm.



Ponadto wskazać należy, że przepis art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, na który w treści swojego uzasadnienia powołuje się Wnioskodawca, ma następujące brzmienie:

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 815 ze zm.) podatkowi temu podlegają następujące czynności cywilnoprawne:

  1. umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,
  2. umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku,
  3. (uchylona),
  4. umowy darowizny – w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,
  5. umowy dożywocia,
  6. umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności – w części dotyczącej spłat lub dopłat,
  7. (uchylona),
  8. ustanowienie hipoteki,
  9. ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,
  10. umowy depozytu nieprawidłowego,
  11. umowy spółki.



Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Zainteresowanych i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze zdarzeniem podanym przez Zainteresowanych w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U., poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.



Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w … za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r. poz. 2325 ze zm.).

Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Zgodnie z art. 57a ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj