Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP1-2.4012.44.2021.2.JŻ
z 31 maja 2021 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 27 stycznia 2021 r. (data wpływu 2 lutego 2021 r.) uzupełnionym 21 maja 2021 r. (data wpływu 27 maja 2021 r.), na wezwanie Organu z 30 kwietnia 2021 r. (skutecznie doręczone 14 maja 2021 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy zintegrowanego urządzenia szlifująco-polerującego – jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 2 lutego 2021 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczący podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy zintegrowanego urządzenia szlifująco-polerującego. Wniosek został uzupełniony 21 maja 2021 r. (data wpływu 27 maja 2021 r.), na wezwanie Organu z 30 kwietnia 2021 r. (skutecznie doręczone 14 maja 2021 r.).

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:


Wnioskodawca ma swoją siedzibę w Polsce i jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny. W dniu … r. Wnioskodawca jako dostawca podpisał ze spółką A. Sp. z o.o. jako zamawiającym Umowę zgodnie z którą:


§ 1 PRZEDMIOT UMOWY

  1. Przedmiotem umowy jest dostawa, montaż, rozruch mechaniczny i technologiczny oraz wszystkie inne czynności niezbędne do uruchomienia linii technologicznej do produkcji kompozytowych płyt mineralno-akrylowych o szerokości 2070 mm (dalej „Przedmiot Zamówienia”).
  2. Szczegółowa specyfikacja Przedmiotu Zamówienia w zakresie maszyn i urządzeń wchodzących w skład linii technologicznej do produkcji kompozytowych płyt mineralno-akrylowych (dalej „elementy Przedmiotu Zamówienia”), stanowi Załącznik nr 1 do niniejszej Umowy (Specyfikacja Przedmiotu Zamówienia). Dostawca przyjmuje do wiadomości, że przedmiotowa specyfikacja nie stanowi wyczerpującego zestawienia elementów Przedmiotu Zamówienia. Dostawca jest zobowiązany do takiego zaprojektowania i uzupełnienia Przedmiotu Zamówienia o maszyny i urządzenia, aby umożliwiał on produkcję kompozytowych płyt mineralno-akrylowych o parametrach wskazanych w Karcie technicznej wyrobu stanowiącej Załącznik nr 2 do niniejszej Umowy (Karta techniczna wyrobu), przy czym Przedmiot Zamówienia będzie musiał w każdym przypadku zawierać elementy wskazane w Załączniku nr 1.
  3. Karta techniczna wyrobu zawiera wymagane przez Zamawiającego parametry techniczne oraz właściwości fizykochemiczne kompozytowych płyt mineralno-akrylowych wraz z recepturą masy mineralno-akrylowej.
  4. Przedmiot Zamówienia będzie realizowany na nieruchomości położonej w B. dz. …, która jest dzierżawiona przez Zamawiającego (dalej „Nieruchomość”). Dostawca przyjmuje do wiadomości, że Zamawiający uzyskał pozwolenie na budowę i jest w trakcie budowy zakładu produkcyjnego kompozytowych płyt mineralno-akrylowych (dalej „Zakład”) na Nieruchomości w trakcie trwania niniejszej Umowy i Dostawca nie będzie podnosił z tego tytułu żadnych roszczeń.
  5. Projekt budowlany Zakładu wraz z pozwoleniem na budowę stanowią Załącznik nr 3 do niniejszej Umowy (Projekt budowlany Zakładu wraz z pozwoleniem na budowę). Dostawca przyjmuje do wiadomości, że Przedmiot Zamówienia zostanie dostarczony i zamontowany na Nieruchomości lub w Zakładzie w zależności od możliwości i konieczności technicznej i zgodnie ze wskazaniami Zamawiającego i zobowiązuje się do zaprojektowania, dostawy i montażu Przedmiotu Zamówienia z uwzględnieniem tego faktu.
  6. Przedmiot Zamówienia obejmuje w szczególności:
    1. wykonanie i przekazanie Zamawiającemu dokumentacji projektowej Przedmiotu Zamówienia, a także wszelkich dodatkowych projektów, których konieczność wykonania wyniknie w trakcie realizacji niniejszej Umowy (dalej „Dokumentacja projektowa”);
    2. dostawę maszyn i urządzeń opisanych w Specyfikacji Przedmiotu Zamówienia stanowiącej Załącznik nr 1 do niniejszej Umowy oraz wszelkich innych maszyn i urządzeń niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania Przedmiotu Zamówienia, tj. umożliwiających produkcję kompozytowych płyt mineralno-akrylowych o parametrach zgodnych z Załącznikiem nr 2 do niniejszej Umowy;
    3. w ramach dostawy maszyn i urządzeń Dostawca zapewni ich opakowanie, załadunek, transport do miejsca realizacji zamówienia, ubezpieczenie transportowe oraz rozładunek;
    4. montaż maszyn i urządzeń zgodnie z Dokumentacją Projektową na Nieruchomości lub w Zakładzie, w tym podłączenie maszyn i urządzeń do instalacji niezbędnych do ich prawidłowego działania;
    5. rozruch mechaniczny i technologiczny Przedmiotu Zamówienia;
    6. szkolenie pracowników Zamawiającego;
    7. uzyskanie zgód, pozwoleń oraz dopełnienie innych formalności niezbędnych do uruchomienia i eksploatacji Przedmiotu Zamówienia - zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa;
    8. wykonanie i przekazanie Zamawiającemu dokumentacji powykonawczej Przedmiotu Zamówienia (dalej „Dokumentacja Powykonawcza”);
    9. zapewnienie serwisu gwarancyjnego i pogwarancyjnego Przedmiotu Zamówienia.
  7. Własność maszyn i urządzeń stanowiących elementy Przedmiotu Zamówienia przechodzi na Zamawiającego z chwilą podpisania Protokołu Odbioru Częściowego danej maszyny lub urządzenia, o którym mowa w § 3 ust. 4 Umowy. Ryzyko przypadkowej utraty lub uszkodzenia maszyn i urządzeń przechodzi na Zamawiającego z chwilą podpisania Protokołu Odbioru Końcowego, o którym mowa w § 10 Umowy.
  8. Zamawiający zleca, a Dostawca przyjmuje do wykonania Przedmiot Zamówienia wskazany w ust. 1.
  9. Dostawca zobowiązuje się na bieżąco konsultować z Zamawiającym wykonywanie Przedmiotu Zamówienia.


§ 2 TERMIN WYKONANIA UMOWY

  1. Całość Przedmiotu Zamówienia powinna zostać wykonana na warunkach określonych w niniejszej Umowie, najpóźniej w terminie 12 miesięcy od dnia zawarcia niniejszej Umowy, tj. do dnia … r.
  2. Za końcowy termin wykonania Umowy przyjmuje się dzień podpisania przez Zamawiającego bez uwag Protokołu Odbioru Końcowego Przedmiotu Zamówienia, o którym mowa w § 10 Umowy.
  3. Szczegółowe terminy realizacji poszczególnych etapów Umowy określi harmonogram rzeczowo-finansowy (dalej „Harmonogram”). Dostawca przedstawi projekt Harmonogramu Zamawiającemu w terminie 14 (czternastu) dni od dnia podpisania niniejszej Umowy. Harmonogram będzie wymagał zatwierdzenia przez Zamawiającego i docelowo będzie stanowił Załącznik nr 5 do niniejszej Umowy (Harmonogram). Pierwszym etapem Harmonogramu będzie sporządzenie przez Dostawcę Dokumentacji Projektowej, o której mowa w § 6 Umowy, i przekazanie jej Zamawiającemu do zatwierdzenia. Dostawca nie przystąpi do kolejnych etapów realizacji Przedmiotu Zamówienia przed zatwierdzeniem przez Zamawiającego Dokumentacji Projektowej.
  4. Harmonogram może podlegać zmianom w trakcie realizacji Umowy w zakresie: kolejności realizacji poszczególnych etapów, przesunięć zakresu rzeczowego pomiędzy danymi etapami oraz wynikających stąd zmian wynagrodzenia za dane etapy oraz innych zmian nie powodujących zmiany Wynagrodzenia określonego w § 3 ust. 1 Umowy. W szczególności Zamawiający może żądać zmiany Harmonogramu w przypadku zmian w terminach realizacji i zakończenia budowy Zakładu.
  5. Zmiany Harmonogramu nie powodujące zmiany Wynagrodzenia określonego w § 3 ust. 1 oraz nie powodujące zmiany końcowego terminu wykonania Przedmiotu Zamówienia, o którym mowa w ust. 1 powyżej, nie wymagają aneksu do Umowy. Potwierdzeniem wprowadzenia zmian będzie podpisanie przez Strony zmienionego Harmonogramu.
  6. Termin wykonania Przedmiotu Zamówienia ustalony w ust. 1 powyżej może ulec zmianie w przypadku wystąpienia jednej z okoliczności wymienionych poniżej:
    1. zmian w terminach realizacji i zakończenia budowy Zakładu, w którym ma zostać przeprowadzony montaż oraz rozruch mechaniczny i technologiczny Przedmiotu Zamówienia;
    2. okoliczności niezależnych od Dostawcy lub Zamawiającego, pod warunkiem, że zmiana ta wynika z okoliczności, których Dostawca lub Zamawiający nie mogli przewidzieć na etapie publikacji Zapytania ofertowego lub składania oferty i nie jest przez nich zawiniona;
    3. siły wyższej (np. klęski żywiołowe, huragan, powódź, katastrofy transportowe, pożar, eksplozje, strajki generalne lub lokalne oraz inne nadzwyczajne wydarzenia, których zaistnienie leży poza zasięgiem i kontrolą Stron Umowy), mającej bezpośredni wpływ na realizację Przedmiotu Zamówienia;
    4. wystąpienia dostaw dodatkowych o których mowa w części 6.5.2 pkt 22 lit. b) Wytycznych w zakresie kwalifikowalności wydatków w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności na lata 2014-2020, których realizacja wymaga dodatkowego nakładu czasu;
    5. konieczności wprowadzenia zmian w Projekcie Zamawiającego wymagających akceptacji Instytucji Pośredniczącej lub Instytucji Zarządzającej. W takim przypadku termin realizacji Umowy może zostać wydłużony o czas odpowiadający okresowi od złożenia wniosku o zmianę Projektu przez Zamawiającego do czasu akceptacji zmian przez Instytucję Pośredniczącą lub Instytucję Zarządzającą.
  7. W przedstawionych w ust. 6 przypadkach Strony ustalą nowy termin wykonania Przedmiotu Zamówienia, z zastrzeżeniem, iż minimalny okres wydłużenia terminu odpowiadać będzie okresowi wystąpienia zdarzenia oraz usuwania jego skutków lub eliminacji okoliczności.


§ 3 WYNAGRODZENIE DOSTAWCY

  1. Wynagrodzenie należne Dostawcy z tytułu wykonania Przedmiotu Zamówienia wynosi: … (słownie: …) netto plus należny podatek od towarów i usług (VAT) w wysokości … (słownie: … (dalej „Wynagrodzenie”).
  2. Zamawiający zapłaci Dostawcy Wynagrodzenie wskazane w ust. 1 niniejszego paragrafu w oparciu o prawidłowo wystawioną przez Dostawcę fakturę VAT.
  3. Zapłata Wynagrodzenia dokonywana będzie w częściach, po dostarczeniu do Nieruchomości lub Zakładu elementu Przedmiotu Zamówienia zgodnie z Harmonogramem, o którym mowa w § 2 ust. 3 niniejszej Umowy.
  4. Podstawą do wystawienia przez Dostawcę faktury VAT dotyczącej płatności częściowej jest przeprowadzenie odbioru częściowego zakończonego podpisaniem przez Strony Protokołu Odbioru Częściowego dostarczonego elementu Przedmiotu Zamówienia.
  5. Podstawą do wystawienia przez Dostawcę faktury końcowej jest przeprowadzenie odbioru końcowego, zgodnie z postanowieniami § 10 niniejszej Umowy, zakończonego podpisaniem przez Strony Protokołu Odbioru Końcowego nie zawierającego uwag Zamawiającego do wykonanego Przedmiotu Zamówienia.
  6. Zamawiający przewiduje możliwość płacenia zaliczek na poczet wykonania Przedmiotu Zamówienia do wysokości …% Wynagrodzenia wskazanego w ust. 1 powyżej. Wysokość oraz terminy zapłaty zaliczek na poczet wykonania Przedmiotu Zamówienia zostaną ustalone przez Strony w Harmonogramie, o którym mowa w § 2 ust. 3 niniejszej Umowy.
  7. Faktury VAT dotyczące płatności częściowych oraz płatności końcowej będą płatne w terminie 30 (trzydziestu) dni od daty przedłożenia ich przez Dostawcę Zamawiającemu, na rachunek bankowy wskazany na fakturze.
  8. Za termin płatności uważa się dzień obciążenia rachunku bankowego Zamawiającego.
  9. Za zwłokę w terminie płatności określonym w ust. 7 powyżej Dostawca może naliczyć odsetki w wysokości ustawowej.
  10. Wynagrodzenie może ulec zmianom w przypadku zmian obowiązującej stawki VAT. W takiej sytuacji Wynagrodzenie ulegnie zmianie w sposób odpowiedni, tak aby odpowiadało zaktualizowanej stawce tego podatku dla zakresu objętego Umową, który na dzień zmiany stawki podatku nie został jeszcze rozliczony.



§ 4 PRAWA I OBOWIĄZKI ZAMAWIAJĄCEGO

  1. Zamawiający ma obowiązek:
    1. Zapewnić Dostawcy dostęp do Nieruchomości i Zakładu celem dokonania dostawy, montażu i rozruchu Przedmiotu Zamówienia w terminach ustalonych przez Strony,
    2. umożliwić Dostawcy nieodpłatne korzystanie z dostępnych na Nieruchomości mediów (wody, energii elektrycznej) oraz wskazać miejsca ich poboru w celu dokonania montażu i uruchomienia Przedmiotu Zamówienia,
    3. dokonywać odbiorów poszczególnych etapów realizacji Przedmiotu Zamówienia w terminach i w trybie ustalonych w Umowie,
    4. zapłacić Dostawcy Wynagrodzenie w terminach ustalonych w Umowie za poszczególne etapy realizacji Przedmiotu Zamówienia przy zachowaniu ustalonych w Umowie warunków,
    5. informować Dostawcę o zmianach terminów oraz projektu budowy Zakładu oraz żądać zmiany Harmonogramu określonego w § 2 ust. 3 niniejszej Umowy celem dopasowania go do terminów realizacji przedmiotowej budowy.
  2. Zamawiający ma w szczególności prawo:
    1. uczestniczenia w realizacji Przedmiotu Zamówienia na każdym jego etapie,
    2. kontrolowania prawidłowości realizacji Przedmiotu Zamówienia, w szczególności jego jakości i terminowości wykonywania przez Dostawcę,
    3. żądać od Dostawcy dokonania poprawek bądź ponownego wykonania wadliwie wykonanych elementów Przedmiotu Zamówienia,
    4. zapewnić nadzór nad dostawą, montażem i rozruchem Przedmiotu Zamówienia. 

§ 5 OBOWIĄZKI DOSTAWCY

  1. Dostawca ma obowiązek:
    1. wykonywać Przedmiot Zamówienia zgodnie z jej postanowieniami, poleceniami Zamawiającego, wiedzą techniczną oraz przepisami prawa w terminach wynikających z załączonego do Umowy Harmonogramu;
    2. w przypadku sprzedaży używanych maszyn, przekazania Zmawiającemu oświadczenia, iż w okresie 7 lat poprzedzających datę sprzedaży środek trwały nie był współfinansowany ze środków wspólnotowych ani z krajowych środków stanowiących pomoc publiczną lub pomoc de minimis, Oświadczenia Dostawca ma obowiązek załączyć do faktury;
    3. przeprowadzić na swój koszt szkolenia pracowników Zamawiającego, rozruch technologiczny oraz wymagane badania, a także przygotować wszystkie dokumenty niezbędne do przekazania do użytkowania Przedmiotu Zamówienia;
    4. niezwłocznie, najpóźniej dnia następnego, zawiadomić Zamawiającego o okolicznościach, które zajdą w czasie realizacji Umowy i mogą przeszkodzić w jej prawidłowym wykonaniu;
    5. zapewnić aby sam Przedmiot Zamówienia jak również jego dostawa, montażu oraz rozruch spełniał warunki bezpieczeństwa i higieny pracy zgodne z właściwymi przepisami prawa;
    6. zaprojektować Przedmiot Zamówienia oraz przeprowadzić jego dostawę, montaż i rozruch w sposób uwzględniający ochronę gleby, ziemi, powietrza i stanu akustycznego środowiska oraz zabezpieczający przed awariami lub incydentami środowiskowymi, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa;
    7. uzyskać we własnym zakresie wszelkie wymagane zezwolenia związane
      z realizacją Przedmiotu Zamówienia;
    8. właściwe i bezpieczne składować elementy Przedmiotu Zamówienia po ich dostarczeniu na teren Nieruchomości, na bieżąco zabezpieczać je przed zniszczeniem lub uszkodzeniem; w razie nie wykonania tego zobowiązania Zamawiający może sam wykonać powyższe zabezpieczenie na koszt Dostawcy;
    9. utrzymywać w czystości teren Nieruchomości i Zakładu oraz drogi publiczne i chodniki przylegające do Nieruchomości w czasie realizacji dostawy, montażu i rozruchu Przedmiotu Zamówienia (dotyczy to również dostawców, usługodawców i podwykonawców Dostawcy, za których Dostawca odpowiada jak za siebie); Dostawca ponosi pełną odpowiedzialność w tym zakresie przed Policją, Strażą Miejską i innymi służbami publicznymi; w razie nie wykonania tego zobowiązania przez Dostawcę, Zamawiający może wykonać je sam lub zlecić wykonanie innemu podmiotowi - w obu przypadkach bez zgody sądu, a kosztami obciążyć Dostawcę;
    10. przerwać realizację dostawy, montażu lub rozruchu Przedmiotu Zamówienia oraz zabezpieczyć wykonane elementy Przedmiotu Zamówienia na każde żądanie Zamawiającego;
    11. prowadzić pracę w systemie wielozmianowym oraz w dni wolne i święta na każde żądanie Zamawiającego lub jeżeli taka konieczność wynikać będzie z Harmonogramu lub też specyfiki prowadzonych przez Dostawcę prac montażu linii technologicznej;
    12. przed rozpoczęciem odbioru końcowego uporządkować teren Nieruchomości i przywrócić go do stanu nie gorszego niż stan w jakim znajdował się przed rozpoczęciem dostawy Przedmiotu Zamówienia oraz usunąć pozostałości na własny koszt i własnym staraniem;
    13. naprawić ewentualne szkody spowodowane realizacją Przedmiotu Zamówienia na nieruchomościach sąsiadujących; w razie nie wykonania tego zobowiązania, Zamawiający na podstawie komisyjnie sporządzonego protokołu i wyceny może obciążyć Dostawcę kosztami za wykonanie wymienionych robót;
    14. czynnie uczestniczyć w czynnościach kontrolnych i procedurach odbiorowych Przedmiotu Zamówienia oraz udzielić wszelkich wyjaśnień i odpowiedzi w trakcie trwania tych procedur;
    15. zapewnić identyfikację pracowników własnych i podwykonawców przebywających na terenie Nieruchomości lub Zakładu;
    16. terminowo realizować należne płatności na rzecz poddostawców i podwykonawców, o ile będą oni występować przy realizacji Przedmiotu Umowy;
    17. niezwłoczne powiadomić Zamawiającego o wszelkich szkodach powstałych w trakcie dostawy, montażu lub rozruchu Przedmiotu Zamówienia, nie później niż w ciągu 24 godzin od momentu powstania szkody; w przypadku niewypełnienia powyższego obowiązku przez Dostawcę w terminie, Dostawca ponosi wszelkie konsekwencje oraz koszty wynikające z tego tytułu;
    18. opracować i przekazać Zamawiającemu:
      • Harmonogram, nie później niż w terminie 14 dni od dnia podpisania Umowy - który po zaakceptowaniu przez Zamawiającego, stanowić będzie załącznik nr 5 do niniejszej Umowy,
      • Dokumentację Powykonawczą wraz ze wszystkimi wymaganymi atestami, certyfikatami zgodności, aprobatami technicznymi, wynikami prób i badań, instrukcjami użytkowania, jak również kompletu dokumentów niezbędnych do użytkowania Przedmiotu Zamówienia;
    19. utrzymywać w tajemnicy treść Umowy, w szczególności wysokości Wynagrodzenia i terminy wykonania Przedmiotu Zamówienia; treść Umowy objęta jest tajemnicą handlową i nie może być ujawniana bez uprzedniej pisemnej zgody Zamawiającego.
  2. Dostawca ponosi odpowiedzialność za szkody wyrządzone osobom trzecim na terenie Zakładu oraz Nieruchomości i na terenie przyległym do Nieruchomości, a także za szkody spowodowane w drogach dojazdowych, przy realizacji dostawy, montażu i rozruchu Przedmiotu Zamówienia w stopniu całkowicie zwalniającym od tej odpowiedzialności Zamawiającego.
  3. Dostawca ponosi pełną odpowiedzialność za naruszenie przepisów dotyczących ochrony środowiska na terenie Zakładu oraz Nieruchomości i terenie do niej przyległym, zanieczyszczenia powietrza, wody i gruntu, ochrony drzew i krzewów oraz emisji hałasu, przy realizacji dostawy, montażu i rozruchu Przedmiotu Zamówienia, w stopniu całkowicie zwalniającym od tej odpowiedzialności Zamawiającego. Ewentualne kary administracyjne i grzywny związane z naruszeniem przepisów ochrony środowiska, wynikające z działalności Dostawcy lub jego zaniechania, ponosi w całości Dostawca.
  4. Dostawca ponosi odpowiedzialność za wszelkie osoby i skutki ich pobytu na terenie Zakładu oraz Nieruchomości i zobowiązany jest do zapewnienia niedopuszczania osób nieuprawnionych do strefy dostawy, montażu i rozruchu Przedmiotu Zamówienia.
  5. Dostawca zobowiązany jest do niezwłocznego zgłaszania Zamawiającemu konieczności dokonania zmian w Dokumentacji Umowy (jak zdefiniowano w § 6 ust. 1 niniejszej Umowy) w przypadku gdy są one niezbędne do prawidłowego i zgodnego z Umową wykonania Przedmiotu Zamówienia.



§ 6 DOKUMENTACJA

  1. Zamawiający dostarczył Dostawcy po jednej kopii: Specyfikacji Przedmiotu Zamówienia w zakresie elementów linii technologicznej stanowiącej Załącznik nr 1 do niniejszej Umowy, Karty Technicznej kompozytowej płyty mineralno-akrylowej stanowiącej Załącznik nr 2 do niniejszej Umowy oraz projektu budowlanego Zakładu wraz z pozwoleniem na budowę stanowiącymi Załącznik nr 3 do niniejszej Umowy.
  2. Dostawca sporządzi na własny koszt i przekaże Zamawiającemu Dokumentację Projektową potrzebną do wykonania Przedmiotu Zamówienia.
  3. Dokumentacja Projektowa winna zawierać co najmniej:
    1. rozlokowanie w Zakładzie maszyn i urządzeń wchodzących w skład linii technologicznej do produkcji kompozytowych płyt mineralno-akrylowych,
    2. wymagania dotyczące bezpieczeństwa pracy maszyn i urządzeń,
    3. wymagania dotyczące bezpieczeństwa pracy ludzi przy i w sąsiedztwie linii technologicznej,
    4. ilość i kwalifikacje personelu niezbędnego do obsługi linii technologicznej,
    5. miejsca przyłączenia do mediów na Nieruchomości.
  4. Dokumentacja Projektowa winna być sporządzona w języku polskim w 3 (trzech) egzemplarzach w wersji papierowej.
  5. Dokumentacja Projektowa będzie podlegała akceptacji przez Zamawiającego w terminie 14 dni od jej przedłożenia chyba, że w tym czasie przedstawiciel Zamawiającego poinformuje, że z przyczyn technicznie uzasadnionych i wynikających z przedłożonej Dokumentacji Projektowej wymagane jest więcej czasu na jej zatwierdzenie, podając jednocześnie nowy termin. Dokumentem potwierdzającym akceptację przez Zamawiającego Dokumentacji Projektowej będzie protokół odbioru podpisany przez Strony. Akceptacja Dokumentacji Projektowej przez Zamawiającego nie zwalnia Dostawcy z odpowiedzialności za jej kompletność, prawidłowość i przydatność do realizacji Przedmiotu Zamówienia oraz spójność i zgodność z wymaganiami Umowy.
  6. Z chwilą podpisania protokołu odbioru, o którym mowa w ust. 5 powyżej Dostawca przenosi na Zamawiającego własność Dokumentacji Projektowej, a także majątkowe prawa autorskie do Dokumentacji Projektowej, w tym także prawo do wykonywania praw zależnych.
  7. Przeniesienie praw autorskich, o którym mowa w ust. 6 powyżej obejmuje wszelkie pola eksploatacji, w tym w szczególności:
    1. utrwalanie dokumentacji lub jej części we wszelkiej postaci,
    2. zwielokrotnianie dokumentacji lub jej części za pomocą wszelkich technik w dowolnej ilości egzemplarzy we wszelkich formatach i dowolnych nakładach,
    3. wprowadzanie dokumentacji lub jej części oraz jej zwielokrotnionych nośników do obrotu,
    4. wprowadzanie dokumentacji lub jej części do pamięci komputera,
    5. wykorzystanie dokumentacji lub jej części w celach promocji projektu oraz w celu pozyskiwania dostępnych form pomocy finansowej dla realizacji projektu,
    6. realizacja na podstawie dokumentacji prac montażowych, w tym zlecania realizacji prac przez osoby trzecie,
    7. wykorzystanie dokumentacji przez inne upoważnione osoby wykonujące inną dokumentację projektową i opracowania, na podstawie oddzielnej umowy, w tym w przypadku przebudowy, rozbudowy, modernizacji parku maszynowego,
    8. przeniesienia przez Zamawiającego na inną osobę praw majątkowych do dokumentacji wykonanej na podstawie niniejszej umowy.
  8. W przypadku wykonywania przez Dostawcę prac projektowych z udziałem osób trzecich, którym przysługują do nich lub ich części majątkowe prawa autorskie, Dostawca zobowiązany jest do nabycia od uprawnionych majątkowych praw autorskich celem ich dalszego przeniesienia na Zamawiającego w zakresie wymaganym Umową.
  9. Dostawca ponosi wyłączną odpowiedzialność za wszelkie roszczenia osób trzecich z tytułu naruszenia przez niego praw autorskich, które powinny być przeniesione na Zamawiającego w związku z realizacją niniejszej Umowy.
  10. Dostawca zobowiązuje się do zapewnienia sprawowania nadzoru autorskiego przy realizacji prac montażowych wykonywanych na podstawie Dokumentacji Projektowej. Nadzór autorski obejmuje w szczególności:
    1. kontrolę zgodności prowadzenia prac montażowych z opracowaną Dokumentacją Projektową,
    2. wyjaśnianie wątpliwości dotyczących projektu i zawartych w nim rozwiązań oraz uzupełnianie szczegółów Dokumentacji Projektowej,
    3. uzgadnianie możliwości wprowadzania rozwiązań zamiennych w stosunku do przewidzianych w Dokumentacji Projektowej,
    4. udział w komisjach i naradach technicznych organizowanych przez Zamawiającego.
  11. Przeniesienie własności Dokumentacji Projektowej, majątkowych praw autorskich do przedmiotowej dokumentacji, a także zapewnienie sprawowania nadzoru autorskiego następuje w ramach Wynagrodzenia, o którym mowa w § 3 ust. 1 Umowy.
  12. Dostawca sporządzi na własny koszt i przekaże Zamawiającemu Dokumentację Powykonawczą w 3 (trzech) egzemplarzach papierowych oraz wersji elektronicznej w języku polskim. Dokumentacja Powykonawcza musi zawierać m.in. wprowadzone w trakcie realizacji Umowy zmiany i korekty Dokumentacji Projektowej, aktualne certyfikaty i atesty na wbudowane materiały i urządzenia, dokumentacje techniczno-ruchowe, instrukcje obsługi urządzeń, karty gwarancyjne urządzeń, mapę powykonawczą. Przedmiotowa dokumentacja po zakończonym odbiorze będzie stanowiła dokumentację eksploatacyjną Przedmiotu Zamówienia.
  13. Dostawca zobowiązuje się do przestrzegania niżej wymienionych zasad nadzorowania dokumentacji:
    1. powierzona dokumentacja winna być przechowywana i zabezpieczona przed zaginięciem i zniszczeniem;
    2. zmiany w dokumentacji mogą być dokonane tylko w uzgodniony z Zamawiającym sposób;
    3. dokumenty wycofane lub nieaktualne należy oznaczyć i zabezpieczyć przed przypadkowym ich wykorzystaniem.
  14. Dostawca ponosi odpowiedzialność za prawidłowość i kompletność dostarczonych lub wykonanych przez siebie dokumentów. Dopuszczenie dokumentacji do realizacji przez Zamawiającego nie wyłącza odpowiedzialności Dostawcy za jej prawidłowość i kompletność.
  15. Jeżeli okaże się, że do wykonania Przedmiotu Umowy niezbędne są jakiekolwiek zezwolenia, pozwolenia, uzgodnienia, opinie, dopuszczenia lub odbiory, Dostawca jest zobowiązany dostarczyć je lub przeprowadzić na swój koszt, bez dodatkowej zapłaty i z odpowiednim wyprzedzeniem. Dokumenty te i protokoły odbiorów należy bez wezwania dostarczyć Zamawiającemu.
  16. Jeżeli w dokumentach sporządzonych przez Dostawcę zostaną znalezione błędy, pominięcia, dwuznaczności, niekonsekwencje, niedostatki lub inne wady, to zarówno one jak i same wykonane elementy Przedmiotu Zamówienia zostaną poprawione na koszt Dostawcy, bez względu na wszelkie zgody lub zatwierdzenia, dokonane na mocy niniejszej Umowy. Skutki powyższych błędów, pominięć, niejasności, niespójności, niewystarczających informacji lub innych wad, nie stanowią podstawy do przedłużenia czasu na ukończenie Umowy ani do jakichkolwiek płatności na rzecz Dostawcy.



§ 7 PODWYKONAWSTWO

  1. Dostawca jest uprawniony do posługiwania się przy realizacji Przedmiotu Zamówienia dalszymi podwykonawcami lub dostawcami. Zatrudnienie podwykonawcy lub dostawcy do realizacji któregokolwiek z elementów Przedmiotu Zamówienia wymaga uprzedniej, pisemnej zgody Zamawiającego.
  2. Dostawca ponosi wobec Zamawiającego pełną odpowiedzialność za prace lub dostawy, które wykonuje przy pomocy podwykonawców lub dostawców. Zlecenie wykonania części Przedmiotu Zamówienia podwykonawcom lub dostaw dalszym dostawcom nie zmienia zobowiązań Dostawcy wobec Zamawiającego za wykonanie tej części Przedmiotu Zamówienia. Dostawca jest odpowiedzialny za działania, uchybienia, zaniedbania dalszych dostawców i podwykonawców i ich pracowników w takim samym stopniu, jakby to były działania Dostawcy.
  3. Dostawca zamierzający zawrzeć umowę o podwykonawstwo lub dalszą dostawę jest obowiązany do przedłożenia Zamawiającemu projektu tej umowy, przy czym podwykonawca lub dalszy dostawca jest obowiązany dołączyć zgodę Dostawcy na zawarcie umowy o podwykonawstwo o treści zgodnej z projektem umowy.
  4. Zamawiający jest uprawniony do zgłoszenia pisemnych zastrzeżeń do projektu umowy o podwykonawstwo lub dalszą dostawę w terminie 14 dni od otrzymania projektu. Niezgłoszenie pisemnych zastrzeżeń do przedłożonego projektu w tym terminie oznacza akceptację projektu umowy przez Zamawiającego.
  5. Dostawca przedkłada Zamawiającemu poświadczoną za zgodność z oryginałem kopię zawartej umowy o podwykonawstwo lub dalszą dostawę w terminie 7 dni od dnia jej zawarcia.
  6. Zamawiający jest uprawniony do zgłoszenia pisemnego sprzeciwu do umowy o podwykonawstwo lub dostawę w terminie 14 dni od jej otrzymania. Niezgłoszenie pisemnego sprzeciwu do przedłożonej umowy w tym terminie oznacza akceptację umowy przez Zamawiającego.
  7. Uregulowania dotyczące umowy o podwykonawstwo lub dostawę określone w niniejszym paragrafie stosuje się odpowiednio do zmian tych umów.


§ 8 ROZRUCH MECHANICZNY I TECHNOLOGICZNY

  1. Po zakończeniu montażu Przedmiotu Zamówienia w Zakładzie Dostawca przeprowadzi rozruch linii technologicznej, w tym rozruch mechaniczny (próby ruchowe) oraz rozruch technologiczny z próbami końcowymi (testowymi).
  2. Warunkiem przystąpienia do rozruchu technologicznego jest wykonanie i udokumentowanie protokołami dla każdego urządzenia lub węzła technologicznego rozruchu mechanicznego (prób ruchowych – tzw. pracy na „zimno”).
  3. W ramach rozruchu technologicznego należy przewidzieć wykonanie 8 (ośmio) godzinnej próby testowej potwierdzającej poprawną pracę linii technologicznej do produkcji kompozytowych płyt mineralno-akrylowych, jej elementów i wyposażenia.
  4. Pozytywne zakończenie rozruchu technologicznego linii technologicznej zostanie potwierdzone Protokołem Odbioru z Rozruchu.
  5. Zamawiający pokryje w okresie prowadzenia rozruchu technologicznego koszty swoich pracowników oraz mediów niezbędnych do przeprowadzenia rozruchu jak również koszty materiałów i surowców niezbędnych do wyprodukowania płyt mineralno-akrylowych. Pozostałe koszty przeprowadzenia rozruchu technologicznego pokryje Dostawca.


§ 9 SZKOLENIA

  1. Dostawca na własny koszt przeprowadzi szkolenia wyznaczonych przez Zamawiającego osób w zakresie prawidłowej obsługi maszyn i urządzeń wchodzących w skład Przedmiotu Zamówienia.
  2. Ilość i podstawowe kwalifikacje osób niezbędnych do obsługi maszyn i urządzeń wchodzących w skład Przedmiotu Zamówienia Dostawca jest zobowiązany określić wyczerpująco i kompletnie w Dokumentacji Projektowej.
  3. Szkolenie zostanie przeprowadzone i zakończone w terminie ustalonym przez Strony, nie później jednak niż jeden dzień roboczy przed dniem przeprowadzenia rozruchu technologicznego Przedmiotu Zamówienia.
  4. Dostawca zobowiązuje się, że szkolenie prowadzone będzie z profesjonalną starannością przez osoby posiadające odpowiednią w tym zakresie wiedzę i umiejętności.
  5. Szkolenie przeprowadzone zostanie w wymiarze niezbędnym do przedstawienia wszystkich zagadnień związanych z obsługą linii technologicznej, wyjaśnienia wątpliwości zgłaszanych przez osoby uczestniczące w szkoleniu oraz przyswojenia przez nich wiedzy teoretycznej i nabycia umiejętności praktycznych na poziomie gwarantującym prawidłową, samodzielną i bezawaryjną obsługę linii technologicznej.
  6. Przeprowadzenie szkolenia w zakresie i w sposób, o których mowa powyżej, zostanie potwierdzone w Protokole Odbioru Końcowego.



§ 10 ODBIÓR KOŃCOWY

  1. Odbioru końcowego Przedmiotu Zamówienia dokona powołana przez Zamawiającego Komisja Odbiorowa po zakończeniu realizacji całości Przedmiotu Zamówienia, z rozruchem technologicznym i szkoleniami włącznie.
  2. O gotowości Przedmiotu Zamówienia do odbioru Dostawca zawiadomi Zamawiającego na piśmie jednocześnie przekazując mu komplet dokumentów odbiorowych, w szczególności: Dokumentację Projektową i Dokumentację Powykonawczą, protokoły odbioru dostaw i poszczególnych elementów zamówienia, protokoły prób mechanicznych, Protokół Odbioru Rozruchu oraz niezbędne zezwolenia dotyczące urządzeń i instalacji zamontowanych lub wykonanych w trakcie realizacji Przedmiotu Zamówienia. Dokumenty odbiorowe przekazane zostaną w sposób uporządkowany, uniemożliwiający ich przypadkowe zdekompletowanie (segregator, spis treści).
  3. Dokumentacja Powykonawcza musi zawierać co najmniej wprowadzone w trakcie realizacji Umowy wszystkie zmiany i korekty Dokumentacji Projektowej, aktualne certyfikaty i atesty na maszyny i urządzenia, dokumentacje techniczno-ruchowe (DTR), instrukcje obsługi urządzeń i maszyn, opis i instrukcje obsługi oprogramowania, karty gwarancyjne. Dokumentacja Powykonawcza winna być sporządzona w języku polskim w 3 (trzech) egzemplarzach w wersji papierowej oraz przekazana w wersji elektronicznej w formacie uzgodnionym z Zamawiającym.
  4. Dostawca przed pisemnym zgłoszeniem gotowości do odbioru zobowiązany jest na własny koszt dokonać odbiorów technicznych i niezbędnych badań oraz pomiarów przez uprawnione do tego jednostki, uzyskać wszelkie wymagane zezwolenia, pozwolenia, uzgodnienia, opinie, dopuszczenia, opracowania itp.
  5. Rozpoczęcie czynności odbioru nastąpi w terminie wyznaczonym przez Zamawiającego, nie później jednak niż w ciągu 7 dni od zawiadomienia Dostawcy o gotowości Przedmiotu Zamówienia do odbioru.
  6. Z czynności odbioru końcowego sporządzony zostanie Protokół Odbioru Końcowego.
  7. W przypadku stwierdzenia, że Przedmiot Zamówienia posiada wady nadające się do usunięcia Komisja Odbiorowa może odmówić dokonania odbioru końcowego i przerwać czynności odbioru do czasu usunięcia przez Dostawcę stwierdzonych wad w wyznaczonym przez Komisję Odbiorową terminie.
  8. W przypadku nie usunięcia przez Dostawcę stwierdzonych wad w wyznaczonym przez Komisję Odbiorową terminie a także w przypadku stwierdzenia przez Komisję Odbiorową, że przedmiot umowy posiada wady nie nadające się do usunięcia Zamawiający może, po przerwaniu czynności odbioru przez Komisję Odbiorową i na jej wniosek:
    1. gdy wady są istotne - odstąpić od Umowy,
    2. gdy wady nie są istotne - obniżyć wynagrodzenie Dostawcy w stopniu odpowiadającym obniżeniu wartości Przedmiotu Zamówienia.
  9. Kwalifikacja wad, o których mowa w ust. 8, dokonana przez Komisję Odbiorową, nie wymaga akceptacji Dostawcy.
  10. Jeśli w czasie czynności odbioru końcowego ujawnione zostaną wady lub usterki Przedmiotu Zamówienia Dostawca zobowiązuje się usunąć je własnym staraniem, na własny koszt oraz w terminie wyznaczonym przez Zamawiającego.

§ 11 GWARANCJA, RĘKOJMIA I SERWIS

  1. Okres gwarancji na Przedmiot Zamówienia wynosi 24 miesiące.
  2. Gwarancja biegnie od daty podpisania przez Zamawiającego bez uwag Końcowego Protokołu Odbioru Przedmiotu Zamówienia.
  3. Dokumenty gwarancyjne zostaną wydane Zamawiającemu w dniu podpisania Końcowego Protokołu Odbioru.
  4. Dostawca udziela Zamawiającemu rękojmi na Przedmiot Zamówienia na okres równy okresowi gwarancji. Dostawca może korzystać z uprawnień wynikających z gwarancji lub rękojmi zamiennie według swego uznania.
  5. W ramach gwarancji Dostawca pokrywa koszty wymiany wadliwych elementów lub całych urządzeń, jeżeli zajdzie taka konieczność. Wszelkie koszty z tym związane, jak koszty transportu, ubezpieczenia, koszty robocizny oraz ewentualne koszty podróży i pobytu specjalistów Dostawcy u Zamawiającego pokrywa Dostawca.
  6. Zamawiający poinformuje Dostawcę o wykrytych wadach lub usterkach pisemnie, faksem lub pocztą elektroniczną.
  7. Dostawca przystąpi do usunięcia wad i usterek w niżej wymienionych terminach:
    1. w przypadku wad i usterek istotnych, w szczególności skutkujących koniecznością wyłączenia linii technologicznej z ruchu - do 24 godzin od otrzymania zawiadomienia,
    2. w przypadku innych wad i usterek - do 48 godzin od otrzymaniu zawiadomienia,
    3. maksymalny okres dla usunięcia wad lub usterek wynosi 7 (siedem) dni od dnia otrzymania zawiadomienia, chyba, że Strony ustalą inny termin.
  8. Jeżeli Dostawca nie usunie wykrytych wad w terminie, o którym mowa w ust. 7 powyżej Zamawiający może - bez upoważnienia Sądu - zlecić ich usunięcie osobie trzeciej (innemu dostawcy) na koszt i ryzyko Dostawcy. O zamiarze powierzenia usunięcia wad osobie trzeciej. 
    Zamawiający powinien zawiadomić Dostawcę, co najmniej na 3 dni wcześniej. W przypadku skorzystania przez Zamawiającego z wykonania zastępczego zgodnie z niniejszym ustępem Dostawca będzie zobowiązany do zwrotu kosztów tego wykonania Zamawiającemu w terminie 14 (czternastu) dni od dnia otrzymania wezwania do ich zwrotu.
  9. Okres gwarancji, o którym mowa w ust. 1 wydłuża się automatycznie o okres naprawy. W przypadku wymiany urządzenia lub maszyny na nową okres gwarancji dla tego urządzenia biegnie od początku.
  10. W okresie gwarancji Dostawca zapewni wsparcie techniczne, w ramach którego Dostawca będzie zobowiązany do udzielania Zamawiającemu wszelkich porad i konsultacji co do funkcjonowania urządzeń i oprogramowania, dokonywania ich modyfikacji do potrzeb Zamawiającego, rozwiązywania pojawiających się rozwiązań systemowych itp. Wsparcie techniczne winno się odbywać na Nieruchomości lub w inny sposób: telefonicznie, mailem, jeżeli rozwiązanie problemu będzie w taki sposób możliwe.
  11. W ramach Umowy Dostawca zapewni Zamawiającemu, odpłatnie, na warunkach odrębnie uzgodnionych przez Strony, pełne wsparcie techniczne w zakresie eksploatacji, napraw i remontów, dostawy części zamiennych i komponentów po upływie okresu gwarancji przez co najmniej 5 (pięć) lat eksploatacji Przedmiotu Zamówienia.


§ 12 KARY UMOWNE

  1. Strony zastrzegają prawo naliczania kar umownych za nieterminowe lub nienależyte wykonanie Przedmiotu Zamówienia.
  2. Dostawca zapłaci Zamawiającemu karę umowną:
    1. za niezachowanie końcowego terminu realizacji Przedmiotu Zamówienia w wysokości …% Wynagrodzenia brutto określonego w § 3 ust. 1 za każdy dzień opóźnienia;
    2. za opóźnienie w usunięciu wad stwierdzonych przy odbiorze końcowym oraz w okresie gwarancji i rękojmi - w wysokości …% Wynagrodzenia brutto określonego w § 3 ust. 1 za każdy dzień opóźnienia. Termin zwłoki liczony będzie od następnego dnia po terminie ustalonym na usunięcie wad;
    3. za odstąpienie przez Zamawiającego od Umowy z przyczyn leżących po stronie Dostawcy w wysokości …% Wynagrodzenia brutto określonego w § 3 ust. 1 umowy;
    4. za odstąpienie przez Dostawcę od Umowy z przyczyn leżących po jego stronie, w wysokości …% Wynagrodzenia brutto określonego w § 3 ust. 1 umowy.
  3. Kary, o których mowa w ust. 2 nie wykluczają się wzajemnie.
  4. Kary umowne Zamawiający może potrącić z bieżących należności lub zabezpieczenia należytego wykonania umowy, po wcześniejszym poinformowaniu Dostawcy o naliczeniu kar.
  5. Zamawiający zastrzega sobie prawo dochodzenia na zasadach ogólnych odszkodowania uzupełniającego do wysokości rzeczywiście poniesionej szkody.



§ 13 ZABEZPIECZENIE NALEŻYTEGO WYKONANIA UMOWY

  1. Celem zabezpieczenia wszelkich ewentualnych roszczeń Zamawiającego z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania Umowy, w tym w szczególności: kar umownych, roszczeń z tytułu gwarancji i rękojmi oraz roszczeń osób trzecich w stosunku do Zamawiającego z powodu nieprawidłowej realizacji Umowy przez Dostawcę lub stwierdzonych wad wykonawczych, Dostawca dostarczy Zamawiającemu w terminie 14 dni od dnia podpisania Umowy, zabezpieczenie należytego wykonania Umowy (dalej „Zabezpieczenie”) w wysokości …% należnego Wynagrodzenia brutto. Zabezpieczenie może być wniesione w jednej lub w kilku następujących formach:
    1. pieniądzu;
    2. poręczeniach bankowych lub poręczeniach spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, z tym że zobowiązanie kasy musi być zobowiązaniem pieniężnym;
    3. gwarancjach bankowych;
    4. gwarancjach ubezpieczeniowych.
  2. W trakcie realizacji Umowy Dostawca może dokonać zmiany formy Zabezpieczenia na jedną lub kilka z form wymienionych w ust. 1 powyżej.
  3. Zabezpieczenie wnoszone w formie pieniężnej powinno zostać wpłacone na wskazany przez Zamawiającego rachunek bankowy.
  4. Zabezpieczenie wnoszone w formie gwarancji lub poręczeń wymaga uprzedniej akceptacji przez Zamawiającego. Gwarancja lub poręczenie powinny mieć charakter bezwarunkowy i nieodwołalny, płatny na pierwsze żądanie, z terminem ważności do upływu 30 dni po dacie upływu okresu rękojmi i gwarancji Przedmiotu Zamówienia.
  5. W przypadku nieprzedłożenia przez Dostawcę Zabezpieczenia w terminie oraz w formie przewidzianej w ust. 1 powyżej, Zamawiający będzie uprawniony do jego ustanowienia w postaci kwoty zatrzymanej z pierwszej lub kolejnych płatności należnych Zamawiającemu.
  6. W przypadku przedłużenia końcowego terminu wykonania Przedmiotu Zamówienia i/lub okresu gwarancji i rękojmi, Dostawca będzie zobowiązany do uzyskania przedłużenia terminu ważności Zabezpieczenia o analogiczny okres, o który przedłużony został termin wykonania Przedmiotu Zamówienia i/lub okres gwarancji i rękojmi i zobowiązany będzie do dostarczenia Zamawiającemu przedłużonego Zabezpieczenia w terminie 14 dni od daty podpisania aneksu przedłużającego termin wykonania Przedmiotu Zamówienia, ale w każdym razie nie później niż 14 dni przed upływem ważności istniejącego Zabezpieczenia.
  7. Powyższa zasada będzie miała także zastosowanie do przypadku rozszerzenia Przedmiotu Zamówienia o prace dodatkowe ponad zakres szerszy niż przewidziany w § 2 Umowy. W takiej sytuacji nastąpi podwyższenie kwoty udzielonego Zabezpieczenia w taki sposób, aby obejmowała ona także …% wartości brutto dodatkowego wynagrodzenia za dostawy dodatkowe. Termin na dostarczenie rozszerzonego zabezpieczenia wynosić będzie 14 dni od podpisania stosownego aneksu rozszerzającego zakres Przedmiotu Umowy o dostawy dodatkowe.
  8. W przypadku braku wymaganego przedłużenia przez Dostawcę terminu ważności istniejącego Zabezpieczenia, o którym mowa w ust. 4 powyżej, Zamawiający będzie uprawniony do żądania wypłaty całości kwoty z istniejącego Zabezpieczenia i zatrzymania wypłaconej kwoty tytułem Zabezpieczenia w miejsce wygasłej gwarancji lub poręczenia. W/w kwota Zabezpieczenia będzie zwrócona na pisemny wniosek Dostawcy po upływie okresu, na jaki miała być wystawiona gwarancja lub poręczenie, o ile Zamawiający nie zaspokoi z niej przysługujących mu roszczeń.
  9. Zwrot kwoty Zabezpieczenia wniesionego w pieniądzu lub zatrzymanej kwoty zabezpieczenia, o której mowa w ust. 8, nastąpi na pisemny wniosek Dostawcy. Kwota zabezpieczenia zwrócona zostanie na rzecz Dostawcy (o ile uprzednio Zamawiający nie zaspokoi z niej przysługujących mu roszczeń) w następujący sposób:
    1. …% wartości Zabezpieczenia lub zatrzymanej kwoty zostanie zwrócone Dostawcy po końcowym odbiorze Przedmiotu Zamówienia przez Zamawiającego i usunięciu wad stwierdzonych w czasie odbioru w terminie … dni od daty odbioru końcowego bez uwag,
    2. …% wartości Zabezpieczenia lub zatrzymanej kwoty będzie stanowiło zabezpieczenie wykonania zobowiązań Dostawcy w okresie rękojmi i gwarancji i zostanie zwrócone Dostawcy nie wcześniej niż … dni po upływie okresu rękojmi i gwarancji oraz usunięciu wad stwierdzonych w tym okresie.

      Do wniosku Dostawca ma obowiązek dołączyć odpowiednio - w przypadku, o którym mowa w pkt a) - kopię protokołu potwierdzającego usunięcie wad stwierdzonych w czasie odbioru końcowego oraz podpisany przez osoby upoważnione do reprezentacji Dostawcy dokument gwarancji jakości na wykonane roboty, zaś - w przypadku, o którym mowa w pkt b) - kopię protokołu stwierdzającego usunięcie wad po okresie rękojmi i gwarancji podpisanego przez przedstawiciela Zamawiającego. W konsekwencji zaspokojenia się przez Zamawiającego z Zabezpieczenia następuje zaliczenie odpowiedniej kwoty Zabezpieczenia na poczet wierzytelności Zamawiającego z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania Umowy, zmniejszenie kwoty Zabezpieczenia i tym samym kwoty zobowiązania Zamawiającego do zwrotu Zabezpieczenia.


§ 14

/zapis w przypadku Wykonawców wspólnie realizujących Umowę/

  1. Dostawcy realizujący wspólnie Umowę są solidarnie odpowiedzialni za jej wykonanie.
  2. Dostawcy realizujący wspólnie Umowę wyznaczają niniejszym spośród siebie Lidera upoważnionego do zaciągania zobowiązań w imieniu wszystkich Wykonawców realizujących wspólnie Umowę. Lider upoważniony jest także do wystawiania faktur, przyjmowania płatności od Zamawiającego i do przyjmowania poleceń na rzecz i w imieniu wszystkich Wykonawców realizujących wspólnie Umowę.
  3. Liderem, o którym mowa w ust. 2 będzie [_].
  4. Postanowienia Umowy dotyczące Dostawcy stosuje się odpowiednio do Wykonawców realizujących wspólnie Umowę.


§ 15 ZMIANY UMOWY

  1. Poza innymi okolicznościami przewidzianymi w Umowie, Zamawiający zastrzega sobie możliwość zmiany Umowy zawartej z Dostawcą w przypadku wystąpienia jednej z okoliczności wymienionych poniżej, z uwzględnieniem podawanych warunków ich wprowadzenia.
    1. Zamawiający dopuszcza możliwość wprowadzania istotnych zmian postanowień zawartej Umowy z wybranym Dostawcą w stosunku do treści oferty, na podstawie której dokonano wyboru Dostawcy, w sytuacjach określonych w części 6.5.2 pkt 22 lit. b) - e) Wytycznych w zakresie kwalifikowalności wydatków w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności na lata 2014-2020;
    2. Zakres Przedmiotu Umowy może ulec zmianie w następujących sytuacjach:
      1. W przypadku konieczności zrealizowania Umowy przy zastosowaniu innych rozwiązań technicznych lub technologicznych niż wskazane w Specyfikacji Przedmiotu Zamówienia stanowiącej Załącznik nr 1 do niniejszej Umowy, w sytuacji, gdyby zastosowanie przewidzianych rozwiązań groziłoby niewykonaniem lub wadliwym wykonaniem Przedmiotu Zamówienia;
      2. W przypadku wystąpienia okoliczności niezależnych od Dostawcy lub Zamawiającego, pod warunkiem, że zmiana ta wynika z okoliczności, których Dostawca lub Zamawiający nie mogli przewidzieć na etapie publikacji Zapytania ofertowego lub składania oferty i nie jest przez nich zawiniona;
      3. Zastosowania maszyn i urządzeń równoważnych w stosunku do maszyn i urządzeń wskazanych w Specyfikacji Przedmiotu Zamówienia stanowiącej Załącznik nr 1 do niniejszej Umowy, w uzasadnionych przypadkach, w szczególności w przypadku zaprzestania produkcji, niedostępności na rynku itp. - pod warunkiem, że równoważny sprzęt będzie miał parametry nie niższe niż podane w Specyfikacji, a koszty eksploatacji, utrzymania i utylizacji będą nie wyższe niż koszty sprzętu oferowanego przez Wykonawcę i Wykonawca udowodni Zamawiającemu ten fakt, a zmiana nie będzie prowadzić do zwiększenia wysokości Wynagrodzenia.
  2. Inne zmiany.
    1. Zmiana regulacji prawnych obowiązujących w dniu podpisania Umowy, która będzie wnosiła nowe wymagania co do sposobu realizacji jakiegokolwiek elementu Przedmiotu Umowy;
    2. Otrzymanie decyzji Instytucji Pośredniczącej lub Instytucji Zarządzającej Programem Operacyjnym zawierającej zmiany zakresu zadań, terminów realizacji czy też ustalającej dodatkowe postanowienia, do których Zamawiający zostanie zobowiązany.


§ 16 ODSTĄPIENIE OD UMOWY

  1. Strony mogą odstąpić od Umowy z miesięcznym okresem wypowiedzenia w przypadkach przewidzianych przepisami Kodeksu Cywilnego.
  2. Zamawiający może ponadto odstąpić od Umowy z winy Dostawcy ze skutkiem natychmiastowym, bez wyznaczania dodatkowego terminu, jeżeli Dostawca narusza jej istotne postanowienia.
  3. Do naruszenia istotnych postanowień Umowy zalicza się w szczególności następujące przypadki:
    1. Dostawca opóźnia się z wykonaniem Przedmiotu Zamówienia powyżej … dni w stosunku do terminu, o którym mowa w § 2 ust. 1 Umowy,
    2. Dostawca wykonuje Przedmiot Zamówienia w sposób istotnie odbiegający od ustalonych warunków Umowy,
    3. Dostawca opóźnia się z wykonaniem Przedmiotu Zamówienia z przyczyn leżących po jego stronie w taki sposób, iż wiadomym jest, że nie ukończy go w umówionym terminie.
  4. Dostawca może odstąpić od Umowy w przypadku wstrzymania przez Zamawiającego bez podania podstawy dostaw Przedmiotu Zamówienia na okres … dni w stosunku do terminów określonych w przyjętym Harmonogramie.
  5. W przypadku odstąpienia od Umowy przez jedną ze Stron, Dostawca ma obowiązek wstrzymania wykonywania Przedmiotu Zamówienia w trybie natychmiastowym.


§ 17 OCHRONA DANYCH OSOBOWYCH

  1. Administratorem danych osobowych w rozumienia art. 4 pkt 7 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku (dalej „RODO”) jest Zamawiający, który dokonuje transakcji dostawy Przedmiotu Zamówienia z Dostawcą.
  2. Dane przetwarzane są w celu realizacji współpracy, na podstawie zawartej Umowy (dalej „Współpraca”).
  3. Podstawą prawną przetwarzania w celu Współpracy jest wykonanie Umowy lub podjęcie działań niezbędnych do wykonania Umowy przed jej zawarciem (art. 6 ust. 1 lit. b RODO). Podstawą prawną przetwarzania danych w celu wystawiania i przechowywania dokumentów zakupowych oraz innych dokumentów księgowych, a także w innych celach, w jakich Administrator jest zobowiązany przetwarzać dane osobowe na podstawie przepisu prawa, jest wypełnienie obowiązku prawnego ciążącego na Administratorze (art. 6 ust. 1 lit. c RODO). Podstawą przetwarzania danych w celach marketingowych jest dobrowolna zgoda (art. 6 ust. 1 lit. a RODO).
  4. Dane są także przetwarzane na podstawie prawnie uzasadnionych interesów Administratora (art. 6 ust. 1 lit f RODO), a interesami tymi są: obrona i dochodzenie roszczeń, tworzenie zestawień, analiz i statystyk oraz weryfikacja wiarygodności płatniczej kontrahentów.
  5. Dane będą przetwarzane przez okres prowadzenia Współpracy, a po jego zakończeniu - do czasu przedawnienia roszczeń związanych ze Współpracą lub wygaśnięcia obowiązku archiwizacji danych wynikającego z przepisów prawa.
  6. Dane osobowe mogą być przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Zamawiającego (np. firmom świadczącym usługi księgowe, usługi transportowe, spedycyjne, kurierskie lub inne), ale tylko w celu i zakresie niezbędnym dla realizacji danej usługi.
  7. Osoby, których dane dotyczą mają prawo żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia, przenoszenia lub ograniczenia ich przetwarzania, prawo złożenia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. W odniesieniu do przetwarzania w oparciu o zgodę, przysługuje prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, jakiego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
  8. W celu realizacji jednego ze swoich praw można się skontaktować z Zamawiającym za pomocą poczty elektronicznej pod adresem: …


§ 18 POSTANOWIENIA KOŃCOWE

  1. Pod rygorem nieważności wszelkie zmiany Umowy dokonywane są na piśmie.
  2. W sprawach nieuregulowanych umową mają zastosowanie odpowiednie przepisy ustawy Kodeks Cywilny.
  3. Ewentualne kwestie sporne wynikłe w trakcie realizacji niniejszej umowy Strony rozstrzygać będą polubownie.
  4. W przypadku nie dojścia do porozumienia spory będą rozstrzygane przez sąd właściwy dla siedziby Zamawiającego.
  5. Korespondencja będzie kierowana pod następujące adresy:
    1. dla Zamawiającego:
      nazwa:
      adres:
      email:
    2. dla Dostawcy:
      nazwa:
      adres:
      email:
  6. Strony zobowiązują się wzajemnie do zawiadamiania drugiej Strony o każdorazowej zmianie adresu wskazanego w Umowie. Doręczenie pod adres wskazany przez Stronę w przypadku odesłania zwrotnego przez pocztę przesyłki wysłanej na podany adres, uważa się za skuteczne z upływem siódmego dnia, licząc od dnia następującego po dniu wysłania, jeżeli przesyłka nie została podjęta przez adresata, bez względu na przyczynę niepodjęcia.
  7. Zawiadomienie o zmianie adresu do doręczeń nie stanowi zmiany Umowy.
  8. Dostawca nie ma prawa do przelania na rzecz osób trzecich, bez zgody Zamawiającego, wierzytelności wynikających z niniejszej umowy.
  9. Załączniki stanowią integralną część Umowy.
  10. Umowa została sporządzona w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze Stron.
  11. Umowa wchodzi w życie z dniem podpisania przez ostatnią ze Stron.


W dniu … r. w związku z wystąpieniem pandemii COVID-19 Strony podpisały aneks do Umowy na podstawie, którego przedłużono termin wykonania Umowy do dnia … r. a także zmianie uległy terminy wykonania poszczególnych zadań wskazane w Załączniku nr 5 Harmonogram do Umowy.


Realizacja umowy podzielona została na etapy - 7 etapów zgodnie z załącznikiem 5 Harmonogram do umowy:

  1. Opracowanie dokumentacji projektowej
  2. Wpłata zaliczki
  3. Dostawa poszczególnych maszyn i urządzeń wchodzących w skład linii technologicznej do wykańczania kompozytowych płyt mineralno-akrylowych. Punkt 3 dzieli się na sześć podpunktów, a każdy z podpunktów wskazuje cenę oraz termin dostawy poszczególnego urządzenia wchodzącego w skład linii technologicznej.
  4. Montaż maszyn i urządzeń oraz rozruch technologiczny
  5. Dokumentacja powykonawcza oraz przeprowadzenie rozruchu mechanicznego
  6. Szkolenie pracowników
  7. Odbiór końcowy


Harmonogram sporządzony jest w formie tabelarycznej gdzie każdy z punktów zawiera termin wykonania/realizacji danego zadania umownego oraz koszt jednostkowy netto (pkt nr 2 wysokość zaliczki, pkt od 3.1 do 3.6. wskazują ceny poszczególnych maszyn wchodzących w skład linii technologicznej, pkt 4 wskazuje cenę montażu maszyn i urządzeń oraz rozruchu technologicznego. W dniu … r. Wnioskodawca nabył na terenie Chin od podmiotu C. mającego siedzibę w D. maszynę wskazaną w pkt 3.2 Harmonogramu (zintegrowane urządzenie szlifująco-polerujące (dalej: Maszyna, Urządzenie)). Odbioru Maszyny Wnioskodawca dokonał … r.

W dniu … r. Wnioskodawca, gdy maszyna znajdowała się na terenie Chin, podpisał z Zamawiającym A. Protokół Odbioru Częściowego przedmiotowej maszyny i wystawił tego dnia Zamawiającemu A. fakturę o numerze …. ze stawką 23% dokumentującą dostawę Urządzenia gdyż zgodnie z § 1 ust. 7 Umowy własność maszyn i urządzeń stanowiących elementy Przedmiotu Zamówienia (tj. całej linii technologicznej) przechodzi na Zamawiającego z chwilą podpisania Protokołu Odbioru Częściowego danej maszyny lub urządzenia.

W praktyce w związku z tym, że Maszyna znajdowała się w Chinach C. wydał towar Zamawiającemu A., która była podatnikiem z tytułu importu Maszyny na terytorium Unii Europejskiej. Pomimo przeniesienia własności Maszyny na Zamawiającego Wnioskodawca na podstawie § 1 ust. 6 lit c) Umowy zlecił w ramach wynagrodzenia transport morski Urządzenia do E. oraz transport drogowy z E. do B.


W dniu … r. odprawę celną Urządzenia na terenie Niemiec dokonał we własnym zakresie Zamawiający jako importer i właściciel Urządzenia. Następnie po odprawie celnej Urządzenie zostało przewiezione transportem drogowym do B.


Przed dostawą Maszyny Wnioskodawca wystawił faktury zaliczkowe do dostawy o numerach:

  • … z dnia …
  • … z dnia …
  • … z dnia …
  • … z dnia …
  • … z dnia …

wskazując stawkę podatku 23%.


W związku z tym, że dostawa Urządzenia została dokonana pomiędzy Wnioskodawcą a Zamawiającym poza terenem UE na terenie Chin, to przedmiotowa dostawa towarów pomiędzy podmiotami F. oraz A. nie podlegała opodatkowaniu w Polsce, dlatego Wnioskodawca skorygował błędnie wystawione dokumenty i wystawił korekty do faktur zaliczkowych, gdzie zamiast stawki VAT 23% wskazał NP - transakcja nie podlega opodatkowaniu w Polsce:

  • … data wystawienia … do faktury …
  • … data wystawienia … do faktury …
  • … data wystawienia … do faktury …
  • … data wystawienia … do faktury …
  • … data wystawienia … do faktury …

oraz korektę do faktury końcowej:

  • … data wystawienia … do faktury …


W odpowiedzi na wezwanie Organu w zakresie zadanych pytań Wnioskodawca odpowiedział następująco:


  1. czy w przypadku transakcji będącej przedmiotem umowy nabycie linii technologicznej do produkcji kompozytowych płyt mineralno-akrylowych (towaru) jest elementem głównym i pożądanym przez Zamawiającego


Tak, zintegrowane urządzenie szlifująco-polerujące jest to główny element linii technologicznej do produkcji kompozytowych płyt mineralno-akrylowych.


  1. co konkretnie jest intencją (celem) nabycia przez Zamawiającego od Wnioskodawcy w przypadku transakcji będącej przedmiotem umowy (jakiego świadczenia oczekuje Zamawiający od Wnioskodawcy)


Celem Umowy jest wybudowanie i uruchomienie linii technologicznej do produkcji kompozytowych płyt mineralno-akrylowych.


  1. czy w przypadku transakcji będącej przedmiotem umowy wszystkie wykonywane przez Wnioskodawcę czynności (dostawa, montaż, rozruch mechaniczny i technologiczny oraz wszystkie inne czynności niezbędne do uruchomienia linii technologicznej do produkcji kompozytowych płyt mineralno-akrylowych) są tak blisko ze sobą związane, że tworzą

    w obiektywny sposób jedno niepodzielne świadczenie, którego podział byłby sztuczny

W związku z tym, że celem umowy jest wybudowanie i uruchomienie ww. linii technologicznej to należałoby przyjąć, że wszystkie wykonywane przez Wnioskodawcę czynności są tak blisko ze sobą związane, że tworzą jedno niepodzielne świadczenie.


  1. co konkretnie należy rozumieć przez „montaż, rozruch mechaniczny i technologiczny” (należy bez wskazywania szczegółów technicznych opisać na czym konkretnie polega montaż, rozruch mechaniczny i technologiczny; jakie konkretnie czynności/świadczenia składają się na montaż, rozruch mechaniczny i technologiczny oraz jak są wykonywane; w jaki sposób jest realizowany montaż, rozruch mechaniczny i technologiczny)


Poprzez termin "montaż, rozruch mechaniczny i technologiczny" użyty w umowie należy rozumieć czynności mające na celu złożenie (połączenie) wszystkich maszyn w linię technologiczną. W szczególności oznacza to podłączenie elektryczne poszczególnych maszyn jak i całej linii technologicznej oraz weryfikację, że poszczególne maszyny wchodzące w skład linii technologicznej działają i nie uległy rozregulowaniu w czasie transportu, natomiast rozruch technologiczny polega na zweryfikowaniu czy połączona w całość linia technologiczna prawidłowo szlifuje płyty czy silniki i wałki do szlifowania są prawidłowo ustawione oraz czy każdy z elementów wchodzących w skład linii technologicznej spełnia swoje zadania.


  1. jakiej wiedzy i umiejętności wymaga „montaż, rozruch mechaniczny i technologiczny” w tym jednoznacznie czy montaż, rozruch mechaniczny i technologiczny są to czynności, które wymagają specjalistycznej wiedzy i umiejętności czy też są to proste czynności niewymagające specjalistycznej wiedzy i umiejętności, które Zamawiający mógł wykonać we własnym zakresie, np. korzystając z dołączonej instrukcji/specyfikacji


Zdecydowanie stwierdzić należy, iż czynności "montażu, rozruchu mechanicznego i technologicznego" linii technologicznej do produkcji kompozytowych płyt mineralno-akrylowych wymagają specjalistycznej wiedzy i umiejętności. Do tych czynności niezbędna jest wiedza w zakresie mechaniki i elektryki. Takich czynności może dokonać tylko osoba posiadająca uprawnienia w zakresie elektryki oraz posiadająca wiedzę o zasadach funkcjonowania poszczególnych maszyn oraz wiedzę w zakresie tego jak wykorzystać funkcję poszczególnych maszyn aby połączone tworzyły funkcjonalnie linię technologiczną.


  1. czy z chwilą podpisania Protokołu Odbioru Częściowego Zamawiający może rozporządzać maszyną oraz urządzeniami stanowiącymi element Przedmiotu Zamówienia jak właściciel, w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2021 r., poz. 685 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, tj. czy z chwilą podpisania Protokołu Odbioru Częściowego następuje przeniesienie przez Wnioskodawcę na rzecz Zamawiającego praktycznej kontroli nad maszyną oraz urządzeniami i możliwości dysponowania nimi/korzystania z nich jak właściciel przez Zamawiającego


Tak, Strony umowy ustaliły, że z chwilą podpisania Protokołu Odbioru Częściowego Zamawiający może rozporządzać maszyną oraz urządzeniami stanowiącymi element Przedmiotu Zamówienia. A zatem następuje przeniesienie przez Wnioskodawcę na Zamawiającego praktycznej kontroli nad maszyną oraz urządzeniami i korzystania z nich jak właściciel. Jest to spowodowane tym, że poszczególne maszyny i urządzenia mogą być wykorzystywane osobno zgodnie ze swoimi właściwościami jakie posiadają przed wbudowaniem ich w linię technologiczną tj. przed tym gdy wskutek ich połączenia stworzą funkcjonalną całość - linię technologiczną.


  1. jeśli z chwilą podpisania Protokołu Odbioru Częściowego Zamawiający może rozporządzać maszyną i urządzeniami stanowiącymi element Przedmiotu Zamówienia jak właściciel, w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy, tj. z chwilą podpisania Protokołu Odbioru Częściowego następuje przeniesienie przez Wnioskodawcę na rzecz Zamawiającego praktycznej kontroli nad maszyną oraz urządzeniami i możliwości dysponowania nimi/korzystania z nich jak właściciel przez Zamawiającego należy precyzyjnie w sposób niebudzący wątpliwości wyjaśnić jak w tym kontekście należy odczytywać/rozumieć informację, że „Ryzyko przypadkowej utraty lub uszkodzenia maszyn i urządzeń przechodzi na Zamawiającego z chwilą podpisania Protokołu Odbioru Końcowego, o którym mowa w § 10 Umowy.”


Zwrot, o którym Dyrektor KIS mówi w pkt 7 odnosi się do ryzyka przypadkowej utraty lub uszkodzenia maszyn i urządzeń jako całości tj. połączonej już linii technologicznej (Przedmiotu Zamówienia). Zwrot ten odwołuje się do § 10 Umowy, w którym jest wyraźnie mowa o Odbiorze końcowym Przedmiotu Zamówienia tj. linii technologicznej a nie poszczególnych maszyn i urządzeń.

  1. jeśli z chwilą podpisania Protokołu Odbioru Częściowego Zamawiający może rozporządzać maszyną i urządzeniami stanowiącymi element Przedmiotu Zamówienia jak właściciel, w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy, tj. z chwilą podpisania Protokołu Odbioru Częściowego następuje przeniesienie przez Wnioskodawcę na rzecz Zamawiającego praktycznej kontroli nad maszyną oraz urządzeniami i możliwości dysponowania nimi/korzystania z nich jak właściciel przez Zamawiającego należy precyzyjnie w sposób niebudzący wątpliwości wyjaśnić na jakiej zasadzie Wnioskodawca dokona montażu, rozruchu mechanicznego i technologicznego maszyny i urządzeń skoro praktyczną kontrolę nad maszyną oraz urządzeniami i możliwość dysponowania nimi/korzystania z nich jak właściciel z chwilą podpisania Protokołu Odbioru Częściowego posiada Zamawiający.


Okoliczność wcześniejszego przeniesienia własności poszczególnych maszyn i urządzeń na Zamawiającego nie stanowi żadnej przeszkody aby Wykonawca po dostawie wszystkich podzespołów składających się na linię technologiczną wykonał kolejny etap Umowy a mianowicie połączył te wszystkie maszyny i urządzenia w jedną funkcjonalną całość - linię technologiczną.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:


Czy w opisanym stanie faktycznym Wnioskodawca prawidłowo uznał, że dostawa zintegrowanego urządzenia szlifująco-polerującego do Zamawiającego nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce?


Stanowisko Wnioskodawcy:


Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.


W art. 7 ust. 1 ustawy postanowiono, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).


Stosownie do ust. 8 powołanego artykułu (obowiązującego jeszcze w dacie transakcji), w przypadku gdy kilka podmiotów dokonuje dostawy tego samego towaru w ten sposób, że pierwszy z nich wydaje ten towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności nabywcy, uznaje się, że dostawy towarów dokonał każdy z podmiotów biorących udział w tych czynnościach.

W tym miejscu wskazać należy, że podatek od towarów i usług jest podatkiem o charakterze terytorialnym. Opodatkowaniu w danym państwie podlegają tylko te czynności, które zostaną uznane za wykonane w tym państwie. W tym wypadku określenie miejsca świadczenia (dostawy) determinuje miejsce opodatkowania. Określenie miejsca świadczenia (dostawy) jest szczególnie istotne w przypadku dostawy towarów, która odbywa się pomiędzy podmiotami z różnych państw.


Miejsce świadczenia wskazuje jednocześnie państwo, w którym dana czynność winna zostać opodatkowana.


Przez terytorium kraju należy rozumieć terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z zastrzeżeniem art. 2a (art. 2 pkt 1 ustawy).


W myśl art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy, miejscem dostawy towarów jest w przypadku towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub przez osobę trzecią - miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy.


Zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 3 ustawy, miejscem dostawy towarów jest w przypadku towarów niewysyłanych ani nietransportowanych - miejsce, w którym towary znajdują się w momencie dostawy.


Z postanowień zawartych w ust. 2 powołanego artykułu wynika, że w przypadku gdy kilka podmiotów dokonuje dostawy tego samego towaru w ten sposób, że pierwszy z nich wydaje ten towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności nabywcy, przy czym towar ten jest wysyłany lub transportowany, to wysyłka lub transport tego towaru jest przyporządkowana tylko jednej dostawie; jeżeli towar jest wysyłany lub transportowany przez nabywcę, który dokonuje również jego dostawy, przyjmuje się, że wysyłka lub transport jest przyporządkowana dostawie dokonanej dla tego nabywcy, chyba że nabywca ten udowodni, że wysyłkę lub transport towaru należy zgodnie z zawartymi przez niego warunkami dostawy przyporządkować jego dostawie.


Na podstawie ust. 3 tegoż artykułu, w przypadku, o którym mowa w ust. 2, dostawę towarów która:

  1. poprzedza wysyłkę lub transport towarów uznaje się za dokonaną w miejscu rozpoczęcia wysyłki lub transportu towarów,
  2. następuje po wysyłce lub transporcie towarów, uznaje się za dokonaną w miejscu zakończenia wysyłki lub transportu towarów.


Stosownie do postanowień ust. 4 wskazanego artykułu, w przypadku gdy miejscem rozpoczęcia wysyłki lub transportu towarów jest terytorium państwa trzeciego, dostawę towarów dokonywaną przez podatnika lub podatnika podatku od wartości dodanej, który jest również podatnikiem z tytułu importu albo zaimportowania tych towarów, uważa się za dokonaną na terytorium państwa członkowskiego importu albo zaimportowania tych towarów.


Zgodnie z art. 2 pkt 7 ustawy, przez import towarów należy rozumieć przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium Unii Europejskiej.


Przepis art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy wskazuje, iż podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, na których ciąży obowiązek uiszczenia cła, również w przypadku, gdy na podstawie przepisów celnych importowany towar jest zwolniony od cła albo cło na towar zostało zawieszone, w części lub w całości, albo zastosowano preferencyjną, obniżoną, lub zerową stawkę celną.


Z kolei z art. 33 ust. 1 ustawy wynika, iż podatnicy, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 1 i 2, są obowiązani do obliczenia i wykazania w zgłoszeniu celnym kwoty podatku, z uwzględnieniem obowiązujących stawek, a więc kwoty podatku z tytułu importu.


W opinii Wnioskodawcy, Wnioskodawca mający swoją siedzibę w Polsce, zarejestrowany jako podatnik VAT czynny jest stroną transakcji łańcuchowej. W wyniku tej transakcji nastąpiła sprzedaż towarów (Maszyny) przez producenta mającego swoją siedzibę w Chinach (C.) na rzecz Wnioskodawcy, który to następnie odsprzedał ten towar ostatecznemu Odbiorcy mającemu swoją siedzibę w Polsce (A.). Towary były transportowane bezpośrednio od Producenta (C.) do ostatecznego Odbiorcy (A.), który był podatnikiem z tytułu importu tych towarów. Odprawa celna i rozliczenie podatku VAT na terytorium Unii Europejskiej dokonywane było przez Spółkę A.

Zgodnie z § 1 ust. 6 lit c) Umowy Wnioskodawca, pokrył koszty załadunku i transportu towarów do Polski. Dokumenty przewozowe oraz komplet oryginalnych dokumentów trafiły do ostatecznego odbiorcy (A.), które były niezbędne do dokonania odprawy celnej zakupionej Maszyny.


Powyższe wskazuje, że występuje tzw. transakcja łańcuchowa. Istotne znaczenie w tej sprawie miało, że to A. był podatnikiem z tytułu importu Maszyny na terytorium Unii Europejskiej.


Mając na uwadze powyższe przepisy należy stwierdzić, iż w związku z tym, że podatnikiem z tytułu importu towarów był ostateczny odbiorca - polski kontrahent A., zatem uregulowania zawarte w art. 22 ust. 4 ustawy nie będą miały zastosowania. W takim przypadku transakcję dostawy przez Wnioskodawcę towaru na rzecz polskiego kontrahenta, będącego jednocześnie importerem towaru należy uznać - zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy - za dokonaną i opodatkowaną w miejscu rozpoczęcia wysyłki, a zatem na terytorium państwa trzeciego. Reasumując, w świetle powołanych przepisów, dokonywana przez Wnioskodawcę dostawa przedmiotowego towaru - Maszyny na rzecz podmiotu mającego swoją siedzibę w Polsce (A.) nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce. Wobec powyższego Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do rozliczenia podatku z tytułu jej dokonania zatem uznać należy, że Wnioskodawca prawidłowo wskazał na fakturze dokumentującej dostawę w miejscu przewidzianym na stawkę VAT oznaczenie NP tj. że przedmiotowa czynność nie podlega opodatkowaniu.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest nieprawidłowe.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług
(Dz. U. z 2021 r. poz. 685 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu tym podatkiem podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów na terytorium kraju;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.


Z powołanego przepisu wynika tzw. zasada terytorialności, zgodnie z którą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają wymienione czynności, ale tylko w sytuacji, gdy miejscem ich świadczenia jest terytorium kraju, przez które - w myśl definicji zawartej w art. 2 pkt 1 ustawy - rozumie się terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z zastrzeżeniem art. 2a.

Natomiast zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy przez terytorium państwa członkowskiego rozumie się terytorium państwa wchodzące w skład terytorium Unii Europejskiej, z zastrzeżeniem art. 2a. Zaś przez terytorium państwa trzeciego rozumie się terytorium państwa niewchodzące w skład terytorium Unii Europejskiej, z zastrzeżeniem art. 2a ust. 1 i 3 (art. 2 pkt 5 ustawy).

Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).


Przy tym art. 7 ust. 8 ustawy - uchylony z dniem 1 stycznia 2021 r. - stanowił, że w przypadku gdy kilka podmiotów dokonuje dostawy tego samego towaru w ten sposób, że pierwszy z nich wydaje ten towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności nabywcy, uznaje się, że dostawy towarów dokonał każdy z podmiotów biorących udział w tych czynnościach.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również (…).


Natomiast przez import towarów, w myśl art. 2 pkt 7 ustawy, należy rozumieć przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium Unii Europejskiej.


Zatem dla zaistnienia importu towarów nie ma znaczenia cel przywozu bądź stosunek prawny, w ramach którego dokonano przywozu. Definicja importu towarów kładzie nacisk na czynność faktyczną, czyli przywóz towaru.


Jednocześnie w myśl art. 26a ust. 1 ustawy, miejscem importu towarów jest terytorium państwa członkowskiego, na którym towary znajdują się w momencie ich wprowadzenia na terytorium Unii Europejskiej.


Stosownie do art. 33 ust. 1 pkt 1 ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 1 i 2 oraz ust. 1b, są obowiązani do obliczenia i wykazania w zgłoszeniu celnym kwoty podatku, z uwzględnieniem obowiązujących stawek, z zastrzeżeniem art. 33b.


Jak stanowi art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy, podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne na których ciąży obowiązek uiszczenia cła, również w przypadku, gdy na podstawie przepisów celnych importowany towar jest zwolniony od cła albo cło na towar zostało zawieszone, w części lub w całości, albo zastosowano preferencyjną, obniżoną lub zerową stawkę celną.

Jednocześnie zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy miejscem dostawy towarów jest w przypadku towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub przez osobę trzecią - miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy.

Stosownie do art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy miejscem dostawy towarów jest w przypadku towarów, które są instalowane lub montowane, z próbnym uruchomieniem lub bez niego, przez dokonującego ich dostawy lub przez podmiot działający na jego rzecz - miejsce, w którym towary są instalowane lub montowane; nie uznaje się za instalację lub montaż prostych czynności umożliwiających funkcjonowanie montowanego lub instalowanego towaru zgodnie z jego przeznaczeniem.


Przy czym wskazać należy, że przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie definiują pojęć „montaż lub instalacja”, niemniej jednak stosownie do cytowanego art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy, do instalacji lub montażu nie zalicza się prostych czynności umożliwiających funkcjonowanie montowanego lub instalowanego towaru zgodnie z jego przeznaczeniem. Jako „proste czynności” należy rozumieć działania, umożliwiające funkcjonowanie danego towaru/sprzętu, które potencjalny nabywca mógłby wykonać we własnym zakresie. Zatem, za montaż lub instalację należy uznać takie czynności, które wymagają specjalistycznej wiedzy i umiejętności znanych przede wszystkim dostawcy montowanego lub instalowanego towaru/sprzętu.


Natomiast w myśl art. 22 ust. 1 pkt 3 ustawy miejscem dostawy towarów jest w przypadku towarów niewysyłanych ani nietransportowanych miejsce, w którym towary znajdują się w momencie dostawy.


Co więcej stosownie do art. 22 ust. 4 ustawy w przypadku gdy miejscem rozpoczęcia wysyłki lub transportu towarów jest terytorium państwa trzeciego, dostawę towarów dokonywaną przez podatnika lub podatnika podatku od wartości dodanej, który jest również podatnikiem z tytułu importu albo zaimportowania tych towarów, uważa się za dokonaną na terytorium państwa członkowskiego importu albo zaimportowania tych towarów.

Ponadto wskazać należy, że co do zasady każde świadczenie dla celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług powinno być traktowane jako odrębne i niezależne, jednak w sytuacji, gdy jedno świadczenie obejmuje z ekonomicznego punktu widzenia kilka świadczeń, świadczenie to nie powinno być sztucznie dzielone dla celów podatkowych. Jeżeli dwa lub więcej niż dwa świadczenia (czynności) dokonane przez podatnika na rzecz konsumenta są tak ściśle związane, że obiektywnie tworzą w aspekcie gospodarczym jedną całość, której rozdzielenie miałoby sztuczny charakter, to wszystkie te świadczenia lub czynności stanowią jednolite świadczenie do celów stosowania przepisów ustawy. Na świadczenie złożone składa się więc kombinacja różnych czynności, prowadzących do realizacji określonego celu – do wykonania świadczenia głównego, na które składają się różne świadczenia pomocnicze. Natomiast świadczenie należy uznać za pomocnicze, jeśli nie stanowi ono celu samego w sobie, lecz jest środkiem do pełnego zrealizowania lub wykorzystania świadczenia zasadniczego. Pojedyncze świadczenie traktowane jest zatem jak element świadczenia kompleksowego wówczas, jeżeli cel świadczenia pomocniczego jest zdeterminowany przez świadczenie główne oraz nie można wykonać lub wykorzystać świadczenia głównego bez świadczenia pomocniczego. Jeżeli jednak w skład realizowanego świadczenia wchodzą czynności, które nie służą wyłącznie wykonaniu czynności głównej, zasadniczej, lecz mogą mieć również charakter samoistny, to wówczas nie ma podstaw dla traktowania ich jako elementu świadczenia kompleksowego.

Z treści wniosku wynika, że Wnioskodawca ma swoją siedzibę w Polsce i jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny. W dniu … r. Wnioskodawca jako dostawca podpisał ze spółką A. jako zamawiającym Umowę. Przedmiotem umowy jest dostawa, montaż, rozruch mechaniczny i technologiczny oraz wszystkie inne czynności niezbędne do uruchomienia linii technologicznej do produkcji kompozytowych płyt mineralno-akrylowych o szerokości 2070 mm. Przedmiot Zamówienia obejmuje w szczególności: wykonanie i przekazanie Zamawiającemu dokumentacji projektowej Przedmiotu Zamówienia, a także wszelkich dodatkowych projektów, których konieczność wykonania wyniknie w trakcie realizacji Umowy; dostawę maszyn i urządzeń opisanych w Specyfikacji Przedmiotu Zamówienia stanowiącej Załącznik nr 1 do Umowy oraz wszelkich innych maszyn i urządzeń niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania Przedmiotu Zamówienia, tj. umożliwiających produkcję kompozytowych płyt mineralno-akrylowych o parametrach zgodnych z Załącznikiem nr 2 do Umowy; w ramach dostawy maszyn i urządzeń Dostawca zapewni ich opakowanie, załadunek, transport do miejsca realizacji zamówienia, ubezpieczenie transportowe oraz rozładunek; montaż maszyn i urządzeń zgodnie z Dokumentacją Projektową na Nieruchomości lub w Zakładzie, w tym podłączenie maszyn i urządzeń do instalacji niezbędnych do ich prawidłowego działania; rozruch mechaniczny i technologiczny Przedmiotu Zamówienia; szkolenie pracowników Zamawiającego; uzyskanie zgód, pozwoleń oraz dopełnienie innych formalności niezbędnych do uruchomienia i eksploatacji Przedmiotu Zamówienia - zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa; wykonanie i przekazanie Zamawiającemu dokumentacji powykonawczej Przedmiotu Zamówienia; zapewnienie serwisu gwarancyjnego i pogwarancyjnego Przedmiotu Zamówienia. Przez "montaż, rozruch mechaniczny i technologiczny" należy rozumieć czynności mające na celu złożenie (połączenie) wszystkich maszyn w linię technologiczną. W szczególności oznacza to podłączenie elektryczne poszczególnych maszyn jak i całej linii technologicznej oraz weryfikację, że poszczególne maszyny wchodzące w skład linii technologicznej działają i nie uległy rozregulowaniu w czasie transportu, natomiast rozruch technologiczny polega na zweryfikowaniu czy połączona w całość linia technologiczna prawidłowo szlifuje płyty czy silniki i wałki do szlifowania są prawidłowo ustawione oraz czy każdy z elementów wchodzących w skład linii technologicznej spełnia swoje zadania. Czynności "montażu, rozruchu mechanicznego i technologicznego" linii technologicznej do produkcji kompozytowych płyt mineralno-akrylowych wymagają specjalistycznej wiedzy i umiejętności. Do tych czynności niezbędna jest wiedza w zakresie mechaniki i elektryki. Takich czynności może dokonać tylko osoba posiadająca uprawnienia w zakresie elektryki oraz posiadająca wiedzę o zasadach funkcjonowania poszczególnych maszyn oraz wiedzę w zakresie tego jak wykorzystać funkcję poszczególnych maszyn aby połączone tworzyły funkcjonalnie linię technologiczną. Szczegółowa specyfikacja Przedmiotu Zamówienia w zakresie maszyn i urządzeń wchodzących w skład linii technologicznej do produkcji kompozytowych płyt mineralno-akrylowych, stanowi Załącznik nr 1 do Umowy (Specyfikacja Przedmiotu Zamówienia). Przedmiotowa specyfikacja nie stanowi wyczerpującego zestawienia elementów Przedmiotu Zamówienia. Dostawca jest zobowiązany do takiego zaprojektowania i uzupełnienia Przedmiotu Zamówienia o maszyny i urządzenia, aby umożliwiał on produkcję kompozytowych płyt mineralno-akrylowych o parametrach wskazanych w Karcie technicznej wyrobu, przy czym Przedmiot Zamówienia będzie musiał w każdym przypadku zawierać elementy wskazane w Załączniku nr 1. Realizacja umowy podzielona została na etapy - 7 etapów zgodnie z załącznikiem 5 Harmonogram do umowy: 1. Opracowanie dokumentacji projektowej. 2. Wpłata zaliczki. 3. Dostawa poszczególnych maszyn i urządzeń wchodzących w skład linii technologicznej do wykańczania kompozytowych płyt mineralno-akrylowych. Punkt 3 dzieli się na sześć podpunktów, a każdy z podpunktów wskazuje cenę oraz termin dostawy poszczególnego urządzenia wchodzącego w skład linii technologicznej. 4. Montaż maszyn i urządzeń oraz rozruch technologiczny. 5. Dokumentacja powykonawcza oraz przeprowadzenie rozruchu mechanicznego. 6. Szkolenie pracowników. 7. Odbiór końcowy.


Celem Umowy jest wybudowanie i uruchomienie linii technologicznej do produkcji kompozytowych płyt mineralno-akrylowych. Przy tym zintegrowane urządzenie szlifująco-polerujące jest to główny element linii technologicznej do produkcji kompozytowych płyt mineralno-akrylowych. Wszystkie wykonywane przez Wnioskodawcę czynności (dostawa, montaż, rozruch mechaniczny i technologiczny oraz wszystkie inne czynności niezbędne do uruchomienia linii technologicznej do produkcji kompozytowych płyt mineralno-akrylowych) są tak blisko ze sobą związane, że tworzą jedno niepodzielne świadczenie.

Przedmiot Zamówienia będzie realizowany na nieruchomości położonej w B., która jest dzierżawiona przez Zamawiającego. Zamawiający uzyskał pozwolenie na budowę i jest w trakcie budowy zakładu produkcyjnego kompozytowych płyt mineralno-akrylowych na Nieruchomości. Przedmiot Zamówienia zostanie dostarczony i zamontowany na Nieruchomości lub w Zakładzie w zależności od możliwości i konieczności technicznej i zgodnie ze wskazaniami Zamawiającego i zobowiązuje się do zaprojektowania, dostawy i montażu Przedmiotu Zamówienia z uwzględnieniem tego faktu.

Własność maszyn i urządzeń stanowiących elementy Przedmiotu Zamówienia przechodzi na Zamawiającego z chwilą podpisania Protokołu Odbioru Częściowego danej maszyny lub urządzenia, o którym mowa w § 3 ust. 4 Umowy. Ryzyko przypadkowej utraty lub uszkodzenia maszyn i urządzeń przechodzi na Zamawiającego z chwilą podpisania Protokołu Odbioru Końcowego, o którym mowa w § 10 Umowy. Za końcowy termin wykonania Umowy przyjmuje się dzień podpisania przez Zamawiającego bez uwag Protokołu Odbioru Końcowego Przedmiotu Zamówienia, o którym mowa w § 10 Umowy. Podstawą do wystawienia przez Dostawcę faktury VAT dotyczącej płatności częściowej jest przeprowadzenie odbioru częściowego zakończonego podpisaniem przez Strony Protokołu Odbioru Częściowego dostarczonego elementu Przedmiotu Zamówienia. Podstawą do wystawienia przez Dostawcę faktury końcowej jest przeprowadzenie odbioru końcowego, zgodnie z postanowieniami § 10 Umowy, zakończonego podpisaniem przez Strony Protokołu Odbioru Końcowego nie zawierającego uwag Zamawiającego do wykonanego Przedmiotu Zamówienia. Odbioru końcowego Przedmiotu Zamówienia dokona powołana przez Zamawiającego Komisja Odbiorowa po zakończeniu realizacji całości Przedmiotu Zamówienia, z rozruchem technologicznym i szkoleniami włącznie. O gotowości Przedmiotu Zamówienia do odbioru Dostawca zawiadomi Zamawiającego na piśmie jednocześnie przekazując mu komplet dokumentów odbiorowych, w szczególności: Dokumentację Projektową i Dokumentację Powykonawczą, protokoły odbioru dostaw i poszczególnych elementów zamówienia, protokoły prób mechanicznych, Protokół Odbioru Rozruchu oraz niezbędne zezwolenia dotyczące urządzeń i instalacji zamontowanych lub wykonanych w trakcie realizacji Przedmiotu Zamówienia. Dokumenty odbiorowe przekazane zostaną w sposób uporządkowany, uniemożliwiający ich przypadkowe zdekompletowanie (segregator, spis treści).


W ramach realizacji przedmiotu Umowy w dniu … r. Wnioskodawca nabył na terenie Chin od podmiotu C. mającego siedzibę w D. maszynę wskazaną w pkt 3.2 Harmonogramu (zintegrowane urządzenie szlifująco-polerujące). Odbioru Maszyny Wnioskodawca dokonał … r. W dniu … r. Wnioskodawca, gdy maszyna znajdowała się na terenie Chin, podpisał z Zamawiającym A. Protokół Odbioru Częściowego przedmiotowej maszyny. W związku z tym, że Maszyna znajdowała się w Chinach C. wydał towar Zamawiającemu A., która była podatnikiem z tytułu importu Maszyny na terytorium Unii Europejskiej. Pomimo przeniesienia własności Maszyny na Zamawiającego Wnioskodawca zlecił w ramach wynagrodzenia transport morski Urządzenia do E. oraz transport drogowy z E. do B. W dniu … r. odprawę celną Urządzenia na terenie Niemiec dokonał we własnym zakresie Zamawiający jako importer i właściciel Urządzenia. Następnie po odprawie celnej Urządzenie zostało przewiezione transportem drogowym do B.


Wątpliwości Wnioskodawcy w sprawie dotyczą ustalenia czy dostawa zintegrowanego urządzenia szlifująco-polerującego do Zamawiającego nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce.


Odnosząc się do niniejszych wątpliwości wskazać należy, że dostawa zintegrowanego urządzenia szlifująco-polerującego nie stanowi samoistnej transakcji lecz jest jednym z etapów realizacji przedmiotu Umowy jakim jest dostawa, montaż, rozruch mechaniczny i technologiczny oraz wszystkie inne czynności niezbędne do uruchomienia linii technologicznej do produkcji kompozytowych płyt mineralno-akrylowych. Jednocześnie mając na uwadze wskazane informacje odnośnie przedmiotu transakcji realizowanego w ramach Umowy należy stwierdzić, że przedmiot transakcji stanowi jedno świadczenie kompleksowe będące dostawą z montażem, o której mowa w art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy. Przedmiot Zamówienia obejmuje w szczególności: wykonanie i przekazanie Zamawiającemu dokumentacji projektowej Przedmiotu Zamówienia; dostawę maszyn i urządzeń (w ramach dostawy maszyn i urządzeń Dostawca zapewni ich opakowanie, załadunek, transport do miejsca realizacji zamówienia, ubezpieczenie transportowe oraz rozładunek); montaż maszyn i urządzeń, w tym podłączenie maszyn i urządzeń do instalacji niezbędnych do ich prawidłowego działania; rozruch mechaniczny i technologiczny; szkolenie pracowników Zamawiającego; uzyskanie zgód, pozwoleń oraz dopełnienie innych formalności niezbędnych do uruchomienia i eksploatacji Przedmiotu Zamówienia; zapewnienie serwisu gwarancyjnego i pogwarancyjnego Przedmiotu Zamówienia. Przy tym, jak wskazano, celem Umowy jest wybudowanie i uruchomienie linii technologicznej do produkcji kompozytowych płyt mineralno-akrylowych, wszystkie wykonywane przez Wnioskodawcę czynności (dostawa, montaż, rozruch mechaniczny i technologiczny oraz wszystkie inne czynności niezbędne do uruchomienia linii technologicznej do produkcji kompozytowych płyt mineralno-akrylowych) są tak blisko ze sobą związane, że tworzą jedno niepodzielne świadczenie a zintegrowane urządzenie szlifująco-polerujące jest to główny element linii technologicznej do produkcji kompozytowych płyt mineralno-akrylowych. Jednocześnie czynności montażu, rozruchu mechanicznego i technologicznego linii technologicznej do produkcji kompozytowych płyt mineralno-akrylowych wymagają specjalistycznej wiedzy i umiejętności w zakresie mechaniki i elektryki. Zatem w rozpatrywanej sprawie należy stwierdzić, że wszystkie czynności realizowane przez Wnioskodawcę w aspekcie gospodarczym tworzą jedną całość, której rozdzielenie, miałoby sztuczny charakter. Wszystkie świadczenia składające się na przedmiot Umowy łączącej Wnioskodawcę i Zamawiającego prowadzą do uzyskania przez nabywcę urządzenia szlifująco-polerującego zdatnego do użytkowania (linii technologicznej do produkcji kompozytowych płyt mineralno-akrylowych). W przedmiotowym przypadku dostawę urządzenia oraz świadczone przez Wnioskodawcę na rzecz Zamawiającego usługi montażu, rozruchu i prawidłowego uruchomienia należy uznać za jedno kompleksowe świadczenie, gdzie świadczeniem głównym jest dostawa zintegrowanego urządzenia szlifująco-polerującego. Natomiast skoro montaż, rozruch mechaniczny i technologiczny linii technologicznej do produkcji kompozytowych płyt mineralno-akrylowych wymagają specjalistycznej wiedzy i umiejętności świadczenie kompleksowe należy uznać za dostawę z montażem, o której mowa w art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy. Świadczenie kompleksowe (niezależnie czy jest realizowane określonymi etapami) w całości podlega opodatkowaniu według tych samych zasad (np. co do miejsca opodatkowania, stawki podatku itp.). Zatem skoro, dostawa zintegrowanego urządzenia szlifująco-polerującego do Zamawiającego stanowi jeden z etapów (elementów) świadczenia kompleksowego będącego dostawą z montażem, o której mowa w art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy podlega opodatkowaniu na tych samych zasadach co dostawa z montażem. Natomiast na podstawie art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy miejscem dostawy towarów w przypadku dostawy z montażem jest miejsce, w którym towary są montowane/instalowane. W analizowanym przypadku montaż odbywa się na terytorium Polski zatem miejscem opodatkowania transakcji jest, na podstawie art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy, terytorium Polski. W analizowanym przypadku, mimo podpisania Protokołu Odbioru Częściowego maszyny, przeniesienia własności maszyny na Zamawiającego i wydania maszyny Zamawiającemu na terytorium Chin dostawa maszyny przez Wnioskodawcę na rzecz Zamawiającego podlega opodatkowaniu na terytorium Polski jako element/etap świadczenia kompleksowego będącego dostawą z montażem opodatkowaną na terytorium Polski.

W konsekwencji należy stwierdzić, że Wnioskodawca nieprawidłowo uznał, że dostawa zintegrowanego urządzenia szlifująco-polerującego do Zamawiającego nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce oraz bezzasadnie skorygował wystawione faktury zaliczkowe i fakturę końcową poprzez wystawienie korekt faktur niezawierających stawki oraz kwot podatku VAT, jak również zawierające adnotację, że transakcja nie podlega opodatkowaniu w Polsce.


Zatem, stanowisko Wnioskodawcy w powyższym zakresie należało uznać za nieprawidłowe.


Zaznaczenia wymaga, że organ podatkowy jest ściśle związany przedstawionym we wniosku opisem stanu faktycznego. Wnioskodawca ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego. Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z tym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.


W myśl art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej, przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.


Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r. poz. 2193 ze zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego … za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r. poz. 2325 ze zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP. W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj