Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB2-3.4014.104.2021.4.MD
z 2 czerwca 2021 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.) – Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Zainteresowanych przedstawione we wniosku wspólnym z 19 marca 2021 r. (data wpływu – 19 marca 2021 r.), uzupełnionym 17 maja 2021 r., o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy sprzedaży zabudowanych nieruchomościjest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 marca 2021 r. wpłynął do Organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy sprzedaży zabudowanych nieruchomości.

Z uwagi na fakt, że wniosek nie spełniał wymogów formalnych, w piśmie z 7 maja 2021 r. znak: 0114-KDIP4-2.4012.172.2021.2.MMA, 0111-KDIB2-3.4014.104.2021.3.MD wezwano Zainteresowanych do jego uzupełnienia. Wniosek uzupełniono 17 maja 2021 r.



We wniosku złożonym przez:

-Zainteresowanego będącego stroną postępowania:

Sp. z o.o. („Nabywca”)

-Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania:

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością („Sprzedający” albo „Zbywca”)



przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wniosek dotyczy planowanej transakcji sprzedaży niżej opisanych nieruchomości, przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania; dalej: „Sprzedający” albo „Zbywca”) na rzecz innej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (Zainteresowanego będącego stroną postępowania; dalej: „Nabywca”). Nabywca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, która w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zamierza nabyć nieruchomości położone na terytorium Polski. Nabywca jest zarejestrowany jako czynny podatnik podatku od towarów i usług w Polsce. Sprzedający jest osobą prawną. Sprzedający jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług w Polsce. Sprzedający oraz Nabywca są określani łącznie we wniosku jako „Zainteresowani”. Zainteresowani nie są podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 32 ustawy o podatku od towarów i usług.



Przedmiot Transakcji.

Zbywca planuje sprzedać na rzecz Nabywcy następujące nieruchomości:

  • działkę ewidencyjną oznaczoną numerem 1 położoną w N. (a której teren wchodził wcześniej w skład działki oznaczonej numerem 2), dla której Sąd Rejonowy prowadzi księgę wieczystą (dalej jako: „Działka 1”);
  • działkę ewidencyjną oznaczoną numerem 3 położoną w N. (a której teren wchodził wcześniej w skład działki oznaczonej numerem 2), dla której Sąd Rejonowy prowadzi księgę wieczystą (dalej jako: „Działka 3”);
  • działkę ewidencyjną oznaczoną numerem 4, położoną w N., dla której Sąd Rejonowy prowadzi księgę wieczystą (dalej jako: „Działka 4”);
  • działkę ewidencyjną oznaczoną numerem 5, położoną w N., dla której Sąd Rejonowy prowadzi księgę wieczystą (dalej jako: „Działka 5”);
  • działkę ewidencyjną oznaczoną numerem 6, położoną w N., dla której Sąd Rejonowy prowadzi księgę wieczystą (dalej jako: „Działka 6”);
  • budynki o funkcji niemieszkalnej (dalej: „Budynki”) posadowione na Działce 1, na które składają się:


Tabela - PDF


  • budowle (w rozumieniu Prawa Budowlanego) posadowione na Działce 4, Działce 5, Działce 6 oraz na Działce 1 (dalej: „Budowle”), na które składają się:
    1. drogi wyjazdowe z nieruchomości zapewniające dostęp do sieci dróg publicznych, drogi wewnętrzne oraz parkingi i place utwardzone (zlokalizowane na Działce 1); zjazdy zapewniające dostęp do dróg publicznych (zlokalizowane na Działce 5 i Działce 6),
    2. utwardzenie z kostki betonowej (zlokalizowane na Działce 1),
    3. ogrodzenie (zlokalizowane na Działce 1),
    4. wewnętrzne [tj. niestanowiące własności podmiotów trzecich (przedsiębiorstw przesyłowych)] sieci: wodociągowa, energetyczna i ciepłownicza, stacja uzdatniania wody, kolektory wodne, studnie (zlokalizowane na Działce 1),
    5. stacja transformatorowa oraz przyłącze do sieci energetycznej (zlokalizowane na Działce 1),
    6. sieć telekomunikacyjna (zlokalizowana na Działce 1),
    7. instalacja oświetleniowa (oświetlenie terenu) (zlokalizowana na Działce 1),
    8. rampa betonowa (zlokalizowana na Działce 1),
    9. konstrukcje pod tablice reklamowe (zlokalizowane na Działce 4, Działce 5 oraz Działce 6),
  • rowy melioracyjne, w postaci wykopów ziemnych, znajdujące się na Działce 4, Działce 5, Działce 6, Działce 1 oraz na Działce 3 (dalej: „Rowy Melioracyjne”). Rowy Melioracyjne znajdujące się na Działce 3 nie posiadają żadnych utwardzeń lub elementów infrastruktury melioracyjnej (np. przepustów itp.), potencjalnie jednak tego typu elementy mogą znajdować się na pozostałych działkach,tj. Działce 4, Działce 5, Działce 6, Działce 1.



W dalszej części wniosku Działka 1, Działka 3, Działka 4, Działka 5, Działka 6, Budynki oraz Budowle mające być przedmiotem Transakcji będą określane zbiorczo łącznie jako „Nieruchomości”, a Działka 1, Działka 3, Działka 4, Działka 5, Działka 6 będą określane zbiorczo łącznie jako „Grunt”.



Dodatkowo:

  • Na Działce 1 znajdowała się również rampa metalowa (dalej: „Rampa Metalowa”), to jest budowla wzniesiona i użytkowana przez byłego już najemcę. Konstrukcja ta została wybudowana przez tego najemcę ponad 2 lata przed datą planowej Transakcji i nie nastąpiło z tego tytułu żadne rozliczenie między tym najemcą a Sprzedającym. W związku z tym, Zbywca nie był także uprawniony do odliczenia naliczonego podatku od towarów i usług od budowy Rampy Metalowej. Po zakończeniu okresu najmu Sprzedający pozwalał na użytkowanie Rampy Metalowej innym najemcom. Sprzedający w ostatnim czasie usunął Rampę Metalową z terenu Nieruchomości (pozostawiając wyłącznie fundamenty pod tą konstrukcję).
  • Na Działce 1 na dzień złożenia wniosku znajduje się budynek w postaci wiaty stalowej (W1), który zostanie jednak wyburzony do dnia Transakcji.
  • Według najlepszej wiedzy Zainteresowanych, na Działce 4, 5 oraz 1 znajdują się fragmenty sieci energetycznej, które są własnością podmiotów trzecich (przedsiębiorstw przesyłowych) i w konsekwencji nie będą przedmiotem planowanej Transakcji.
  • Według najlepszej wiedzy Zainteresowanych, na Działce 4, 5, 6 oraz 1, 3 znajdują się fragmenty sieci telekomunikacyjnej, które są własnością podmiotów trzecich (przedsiębiorstw przesyłowych) i w konsekwencji nie będą przedmiotem planowanej Transakcji.
  • Według najlepszej wiedzy Zainteresowanych, na Działce 3 znajdują się fragmenty sieci wodociągowej, które są własnością podmiotów trzecich (przedsiębiorstw przesyłowych) i w konsekwencji nie będą przedmiotem planowanej Transakcji.



Wszystkie Budynki, Budowle oraz Rowy Melioracyjne zostały wzniesione wcześniej niż dwa lata przed planowaną datą Transakcji. Budynki oraz Budowle były w okresie dłuższym niż dwa lata przed planowaną Transakcją wykorzystywane również przez Sprzedającego do prowadzonej działalności gospodarczej, polegającej na ich wynajmie na rzecz podmiotów zewnętrznych, przy czym niektóre obiekty były wykorzystywane jako obiekty pomocnicze przy działalności Sprzedającego związanej z wynajmem (np. kotłownia, warsztat, portiernia, Rowy Melioracyjne). Dwie konstrukcje pod tablice reklamowe były wykorzystywane przez Sprzedającego na potrzeby własne (tj. na potrzeby umieszczenia informacji o gruncie inwestycyjnym na sprzedaż). Od momentu nabycia Nieruchomości, Zbywca nie poniósł wydatków na ulepszenie (w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych) Budynków lub Budowli, które stanowiłyby co najmniej 30% wartości początkowych poszczególnych Budynków lub Budowli. Wydatki na ulepszenie Budynków i Budowli w wysokości stanowiącej co najmniej 30% ich wartości początkowej nie zostaną także poniesione do dnia sprzedaży Nieruchomości.

Na podstawie przedwstępnej umowy sprzedaży (dalej jako: „Przedwstępna Umowa Sprzedaży”) zawartej 23 grudnia 2020 r. Sprzedający i Nabywca zobowiązali się, pod warunkiem spełnienia lub zrzeczenia się do określonego dnia zdefiniowanego jako „Data Ostateczna” określonych warunków zawieszających (dalej jako: „Warunki Zawieszające”), do zawarcia umowy sprzedaży. Sprzedający i Nabywca zawrą w dniu zdefiniowanym jako Dzień Zamknięcia lub Data Zamknięcia umowę sprzedaży w odniesieniu do Działki 1, Działki 4, Działki 5, Działki 6, Budynków oraz Budowli, a także ruchomości za określoną cenę (dalej jako: Cena 1) oraz umowę warunkową sprzedaży w odniesieniu do Działki 3 za określoną cenę (dalej jako: Cena 2). Umowa przeniesienia prawa własności Działki 3 zostanie zawarta w wykonaniu ww. umowy warunkowej sprzedaży pod warunkiem, że Skarb Państwa nie skorzysta z prawa pierwokupu na podstawie art. 37a ustawy o lasach.



W ramach planowanej Transakcji, oprócz przeniesienia tytułu prawnego do Nieruchomości, dojdzie także do przeniesienia na rzecz Nabywcy – w prawnie dopuszczalnym zakresie (w tym również z zastrzeżeniem uzyskania zgody właściwego podmiotu tam, gdzie będzie to konieczne do przeniesienia praw i obowiązków z danej umowy) oraz o ile poszczególne składniki będą istniały na dzień planowanej Transakcji – m.in. następujących składników majątku:

  • praw i obowiązków wynikających z umów najmu zawartych przez Sprzedającego (albo jego poprzedników prawnych) w odniesieniu do Nieruchomości (dalej jako: „Umowy Najmu”), zarówno tych, które przejdą na Nabywcę z mocy prawa, na podstawie art. 678 § 1 Kodeksu cywilnego, jak i tych, dla których przeniesienia konieczna będzie cesja – dotyczy to na przykład Umów Najmu dotyczących powierzchni, które na moment planowanej Transakcji nie zostaną wydane najemcom (o ile takie umowy / powierzchnie wystąpią na dzień Transakcji),
  • ruchomości i wyposażenia znajdujących się w Budynkach lub na Gruncie (takich jak np. pompy głębinowe, szlaban),
  • praw i obowiązków wynikających z zabezpieczeń dostarczonych przez najemców, w tym kaucji pieniężnych zabezpieczających rozliczenia z Umów Najmu.



W ramach planowanej Transakcji Zbywca przekaże Nabywcy – w uzgodnionym przez strony zakresie - prawną i techniczną dokumentację związaną z Nieruchomościami (oryginały lub kopie), w tym:

  • całą dokumentację prawną, będącą w posiadaniu Sprzedającego dotyczącą Nieruchomości, włączając w to podpisane oryginały wszystkich Umów Najmu, wraz z kopiami korespondencji oraz dokumentów z nimi związanych,
  • dokumentację rachunkową i finansową dotyczącą kosztów utrzymania Nieruchomości oraz rozliczenia opłat płatnych przez Najemców na podstawie Umów Najmu,
  • całość dokumentacji projektowej i technicznej, która będzie w posiadaniu Sprzedającego, dotyczącej Nieruchomości, włączając w to podpisane oryginały posiadanych decyzji administracyjnych dotyczących Nieruchomości, kopie posiadanej korespondencji z jakimikolwiek Organami Władzy dotyczącej Nieruchomości, książkę obiektu budowlanego dla poszczególnych obiektów oraz wszystkie klucze będące w posiadaniu Sprzedającego.

(mogą to być przykładowo umowy wymienione w niniejszym wniosku, pozwolenia związane z Nieruchomościami, księgi dotyczące tych Nieruchomości, rozliczeń z najemcami, obmiarów nieruchomości, książki Budynków, korespondencja z najemcami, itp.).



W ramach Transakcji, Sprzedający, za pośrednictwem depozytu notarialnego, przeleje na rzecz Nabywcy kaucje pieniężne najemców zabezpieczające rozliczenia z tytułu umów najmu.

Ponadto, w związku z Transakcją, mogą być zawarte przez Nabywcę dodatkowe umowy mające na celu realizację inwestycji na Nieruchomości lub doprowadzenie do zawarcia umowy sprzedaży - w tym zakresie stronami takich umów mogą być zarówno podmioty z grupy kapitałowej Zbywcy, Nabywcy jak i podmioty trzecie.



W ramach Transakcji na Nabywcę nie zostaną przeniesione:

  • należności o charakterze pieniężnym związane z przenoszonym majątkiem, za wyjątkiem płatności dokonanych na poczet przyszłych okresów rozliczeniowych,
  • należności podatkowe Sprzedającego,
  • prawa i obowiązki wynikające z umów dotyczących bieżącego funkcjonowania Sprzedającego oraz utrzymania Nieruchomości,
  • rachunki bankowe Sprzedającego oraz środki pieniężne Sprzedającego;
  • księgi rachunkowe Sprzedającego,
  • nazwa przedsiębiorstwa Sprzedającego,
  • tajemnice handlowe oraz know-how Sprzedającego, z zastrzeżeniem informacji o takim (lub podobnym) charakterze zawartych w dokumentach okazanych/przekazywanych Nabywcy w ramach transakcji i badania due diligence Nieruchomości.



Dodatkowo, w ramach planowanej Transakcji nie zostanie na Nabywcę przeniesiona umowa o administrowanie z 31 grudnia 2009 r., dotycząca Nieruchomości (dalej: „Umowa administracyjna”). Zgodnie z brzmieniem § 4 tej umowy, do obowiązków administratora należy: „administrowanie powierzoną Nieruchomością, w szczególności polegające na utrzymaniu porządku na Nieruchomości, konserwacji i bieżącej obsłudze Budynków, Budowli i znajdujących się w nich instalacji i urządzeń, prowadzeniu ewidencji, rozliczaniu i przygotowywaniu danych potrzebnych do wystawienia faktur dotyczących zobowiązań poszczególnych najemców, monitorowania płatności najemców, prowadzeniu dokumentacji, rejestrów i korespondencji dotyczącej Nieruchomości, zawarciu umowy dotyczącej ochrony Nieruchomości itd.

W związku z tym, że ww. umowa nie zostanie przeniesiona na Nabywcę oraz przewidywaną koniecznością zawarcia po Transakcji nowej umowy o zarządzanie Nieruchomością, Nabywca sam podpisze taką umowę, przy czym – nawet gdyby umowa miała zostać zawarta z tym samym usługodawcą (np. z uwagi na ograniczony wybór takich usług w lokalizacji właściwej dla Nieruchomości) - również sam wynegocjuje warunki tej umowy.

Ponadto obecnie umowy serwisowe (np. serwis wind itp.) oraz na dostawę mediów (np. dostawę prądu, odbiór i wywóz ścieków) są, co do zasady, zawarte z usługodawcami przez Sprzedającego i to Sprzedający ponosi wydatki z tym związane.



Zgodnie z § 5 pkt 1 Umowy administracyjnej „Właściciel pokrywa koszty:

  • zakupu oleju opalowego na potrzeby kotłowni, środków chemicznych do instalacji c.o. oraz kosztów wymiany złoża w filtrach do uzdatniania wody,
  • przeprowadzenia Kontroli, o których mowa w § 4, z wyłączeniem ewentualnego wynagrodzenia na rzecz posiadającego wymagane uprawnienia budowlane członka komisji do przeprowadzenia przeglądu obiektów budowlanych,
  • inwestycji odtworzeniowych i modernizacyjnych dotyczących budynków i budowli, remontów głównych budynków, budowli lub innych środków trwałych, jak również innych remontów o znaczącej wartości,
  • koszty usunięcia awarii i jej skutków z zastrzeżeniem przypadku, gdy awaria jest skutkiem nienależytego wykonania Umowy (wówczas koszty jej usunięcia oraz usunięcia szkód powstałych na skutek awarii ponosi Administrator; Administrator ponosi także koszty usunięcia szkód powstałych na skutek awarii, jeżeli nie usunął awarii bezzwłocznie),
  • konserwacji dźwigu towarowego przez uprawnionego konserwatora oraz opłaty na rzecz Urzędu Dozoru Technicznego związane z okresowymi przeglądami dźwigu przez inspektora UDT”.



Niemniej, na podstawie pkt 2 § 5 Umowy administracyjnej to „Administrator pokrywa koszty:

  • usług ochrony Nieruchomości przez agencję ochrony mienia,
  • zakupu wszelkich materiałów eksploatacyjnych z wyjątkiem oleju opałowego na potrzeby kotłowni, środków chemicznych do instalacji c.o. oraz środków do stacji uzdatniania wody,
  • bieżących konserwacji, remontów i napraw budynków, budowli lub innych środków trwałych, w tym koszty zakupu elementów instalacji elektrycznej (np. żarówki, liczniki, przewody, bezpieczniki, szafki) oraz elementów instalacji hydraulicznej i c.o. (np. zawory, przewody, kształtki, liczniki, grzejniki),
  • wynagrodzenia na rzecz posiadającego wymagane uprawnienia budowlane członka komisji do przeprowadzenia przeglądu obiektów budowlanych,
  • usunięcia awarii i jej skutków w przypadku, gdy awaria jest skutkiem nienależytego wykonania Umowy, jak również usunięcia szkód powstałych na skutek awarii, jeżeli Administrator nie usunął awarii bezzwłocznie’’.



Uwzględniając powyższe, w związku z planowaną Transakcją:

  • Sprzedający i administrator Nieruchomości rozwiążą lub wypowiedzą umowy serwisowe dotyczące Nieruchomości (np. umowy dotyczące mediów), których są stronami;
  • Umowa administracyjna docelowo zostanie rozwiązana pomiędzy Sprzedającym oraz administratorem Nieruchomości;
  • Nabywca, w swoim imieniu, zawrze umowy serwisowe z wybranymi przez siebie dostawcami (umowy mogą zostać zawarte z tymi samymi podmiotami, które świadczyły usługi na podstawie umów zawartych ze Sprzedającym lub administratorem Nieruchomości);
  • Nabywca zawrze nową umowę o zarządzanie Nieruchomością z zarządcą nieruchomości (niewykluczone, że może to być ten sam podmiot, który obecnie pełni funkcję administratora Nieruchomości).



Strony będą koordynować swoje działania w taki sposób, aby nie doszło do przerw w dostawie usług związanych z utrzymaniem Nieruchomości. Możliwa jest sytuacja, iż w odniesieniu do umów serwisowych i umów na dostawę mediów przez jakiś czas po Transakcji usługi takie będą wykonywane w dalszym ciągu przez usługodawców w odniesieniu do Nieruchomości na podstawie dotychczasowych umów; Sprzedający będzie natomiast w takim wypadku refakturować takie usługi na rzecz Nabywcy (może tak się zdarzyć w przypadku, gdyby rozwiązanie umów serwisowych i umów na dostawę mediów ze skutkiem na dzień planowanej Transakcji nie było możliwe). Taki mechanizm mógłby jednak funkcjonować jedynie do czasu zawarcia odpowiednich nowych umów przez Nabywcę.

Zgodnie z ustaleniami Zainteresowanych:

  • Sprzedający ma być odpowiedzialny za płatność wszelkich kosztów i wydatków operacyjnych dotyczących Nieruchomości do dnia ich sprzedaży na rzecz Nabywcy; a Nabywca zwróci Sprzedającemu kwoty wszelkich kosztów oraz wydatków operacyjnych, dotyczących okresu po dniu sprzedaży.
  • Sprzedający będzie pobierał pożytki i ponosił ciężary związane z Nieruchomością do dnia sprzedaży.
  • Sprzedający będzie zarządzać Nieruchomością do dnia sprzedaży i wszelkie ryzyka związane z Nieruchomością przejdą na Nabywcę w dniu sprzedaży.



Zgodnie z umowami najmu, Sprzedający ma prawo wystawić na część najemców faktury dotyczące czynszów z góry, a na część najemców faktury za czynsz muszą zgodnie z umowami najmu zostać wystawione z dołu. Sprzedaż nieruchomości może nastąpić w trakcie danego miesiąca. Możliwe jest, iż Sprzedający oraz Nabywca odpowiednio „pofakturują” najemców za czynsz w proporcji do okresu w jakim będą oni właścicielami Nieruchomości w miesiącu sprzedaży (wymagać to może jednak korekt faktur wystawionych przez Sprzedającego z góry). Nie można jednak wykluczyć, iż pomiędzy Zainteresowanymi wystąpią dodatkowe rozliczenia związane z rozliczeniem czynszów za miesiąc sprzedaży (w szczególności gdyby, nie doszło do korekt faktury wystawionych przez Sprzedającego z góry).

Nabywca nie przejmie w związku z transakcją żadnych pracowników Sprzedającego – Sprzedający nie zatrudnia żadnych pracowników.

Przeznaczenie działek wchodzących w skład Nieruchomości zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

Działki wchodzące w skład Nieruchomości są objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, przyjętym uchwałą Rady Miejskiej z dnia 26 września 2012 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego południowej części obszaru administracyjnego.

Obecnie przewidywane jest, że przed dniem planowanej Transakcji Działka 1, Działka 3, Działka 4, Działka 5 oraz Działka 6 zostaną objęte nowym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, który zostanie przyjęty uchwałą Rady Miejskiej w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Uchwała ta jest obecnie w trakcie procedury uchwalania zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej z dnia 16 kwietnia 2019 roku (dalej jako: „Nowy MPZP”). Projekt Nowego MPZP został opublikowany w Biuletynie Informacji Publicznej, prowadzonym dla Urzędu Gminy.

Zgodnie z aktualnym projektem Nowego MPZP Działka 1, Działka 4, Działka 5 oraz Działka 6 będą w dniu planowanej Transakcji w zdecydowanej większości oznaczone symbolem PU (1PU lub 2PU), tj. jako tereny, których podstawowe przeznaczenie to obiekty produkcyjne, składy i magazyny lub usługi, w tym parki logistyczne, obiekty administracyjno-techniczne (przeznaczenie dopuszczalne – budynki garażowe związane z przeznaczeniem podstawowym, drogi wewnętrzne, urządzenia infrastruktury technicznej). Niewielka powierzchnia każdej z tych działek jest jednak oznaczona symbolem WSr (1WSr lub 2WSr), tj. jako tereny, których przeznaczenie to wody powierzchniowe (rowy), mające funkcję melioracyjną lub odwadniającą, na których obowiązuje zakaz lokalizacji budynków.

Z kolei Działka 3 w przeważającej części oznaczona jest w projekcie Nowego MPZP symbolem 2ZN, tj. jako teren o przeznaczeniu podstawowym – zieleń nieurządzona (przeznaczenie dopuszczalne – wody powierzchniowe, zieleń urządzona, urządzenia infrastruktury technicznej), w zalesionej część symbolem 1ZL, tj. jako teren lasu, symbolem 3WSr (przeznaczenie tożsame, co wskazane powyżej w odniesieniu do symboli 1WSr i 2WSr), a w niewielkiej części symbolem MN (MN7), tj. jako teren zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej.



Inne okoliczności związane z planowaną Transakcją.

Zbywca nabył Grunt, Budynki oraz większość Budowli na podstawie umowy przeniesienia własności nieruchomości z 29 grudnia 2009 r., tj. w wyniku wniesienia wkładu niepieniężnego na pokrycie wkładu do spółki komandytowej przez komandytariusza (dalej: „Aport”). W 2009 r. Sprzedający działał w formie spółki komandytowej, następnie forma prawna Sprzedającego została zmieniona na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Dostawa Gruntu, Budynków oraz większości Budowli podlegała zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 43 ustawy o podatku od towarów i usług.

Od momentu Aportu, działki gruntu będące przedmiotem Aportu były dzielone. Fragmenty gruntu zostały zbyte na rzecz podmiotów trzecich. W wyniku wspomnianych podziałów geodezyjnych powstały m.in. działki gruntu, które wchodzą obecnie w skład Nieruchomości (tj. Działka 1, Działka 3, Działka 4, Działka 5, Działka 6).

Po Aporcie również powstała niewielka część Budowli, jednak każda z nich została wzniesiona ponad 2 lata przed planowaną datą Transakcji.

Nieruchomości są wykorzystywane przez Sprzedającego dla celów prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem od towarów i usług (świadczenia usług wynajmu powierzchni użytkowej). Sprzedający korzysta z usług podmiotów zewnętrznych, np. w zakresie prowadzenia ksiąg i usług płacowych, zarządzania Nieruchomościami, w zakresie wsparcia przy prowadzeniu bieżących spraw administracyjnych, itp.

Nieruchomości nie były (i nie będą do dnia Transakcji) wykorzystywane przez Sprzedającego wyłącznie na cele działalności zwolnionej z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

W momencie Transakcji zarówno Nabywca, jak i Sprzedający, będą zarejestrowani jako czynni podatnicy podatku od towarów i usług w Polsce.

Nabywca planuje dokonać zakupu Nieruchomości w celu przeprowadzenia inwestycji polegającej na budowie na działkach wchodzących w skład Nieruchomości, w dozwolonym zakresie, nowych budynków (głównie o funkcji magazynowej), a następnie prowadzeniu działalności obejmującej wynajem nowej powierzchni użytkowej znajdującej się na Nieruchomościach, podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (tym samym Nabywca nie będzie wykorzystywał Nieruchomości dla celów działalności zwolnionej z opodatkowania podatkiem od towarów i usług lub niepodlegającej podatkowi od towarów i usług). W konsekwencji warunkiem przeprowadzenia opisywanej we wniosku Transakcji jest zmiana obecnie obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, dopuszczającym planowaną przez Nabywcę inwestycję.

Z uwagi na plany biznesowe Nabywcy, Budynki oraz Budowle znajdujące się obecnie na działkach wchodzących w skład Nieruchomości nie mają dla Nabywcy zasadniczego znaczenia gospodarczego i przewidywane jest obecnie, że zostaną wyburzone z początkiem procesu inwestycyjnego, zaś dotychczasowe Umowy Najmu zostaną rozwiązane. Nie jest jednak wykluczone, że do momentu uzyskania niezbędnych pozwoleń na realizację planowanej inwestycji, Budynki oraz Budowle będą dalej wynajmowane. Możliwe jest także, że któreś z Budynków lub Budowli (lub kilka z nich) nie zostaną ostatecznie zburzone.

Działalność Nabywcy na Nieruchomości będzie przez niego prowadzona przy wykorzystaniu własnych zasobów lub przy pomocy profesjonalnych usługodawców oraz w oparciu o własny know-how wypracowany w tym zakresie. W celu prowadzenia działalności gospodarczej z wykorzystaniem Nieruchomości, Nabywca zamierza zawrzeć własne umowy z zewnętrznymi dostawcami usług.

Intencją Zainteresowanych nie jest przeprowadzenie Transakcji w zakresie zbycia przedsiębiorstwa Sprzedającego albo zorganizowanej części tego przedsiębiorstwa, a wyłącznie przeniesienie własności aktywów należących do Sprzedającego (Nieruchomości). Tym samym intencją Zainteresowanych jest opodatkowanie planowanej Transakcji podatkiem od towarów i usług według stawki podstawowej, w zakresie w jakim nie będzie ona podlegała obligatoryjnemu zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Oprócz Nieruchomości, Sprzedający jest właścicielem i użytkownikiem wieczystym jeszcze kilku innych nieruchomości, które wykorzystywane są w prowadzonej przez Zbywcę działalności w zakresie wynajmu powierzchni użytkowej lub stanowią grunt inwestycyjny. Żadna z nieruchomości Sprzedającego, włączając w to Nieruchomości, nie jest formalnie wyodrębniona w strukturze Sprzedającego w formie odrębnego działu, wydziału czy też oddziału wydzielonego w ramach działalności Zbywcy. Sprzedający nie prowadzi także w stosunku do żadnej z nieruchomości, w tym Nieruchomości, odrębnego planu kont oraz odrębnych ksiąg rachunkowych, jak również nie sporządza odrębnego bilansu i rachunku zysków i strat oraz rachunku przepływów pieniężnych dla Nieruchomości lub jakiejkolwiek jej części. Powyższego nie zmienia to, że Sprzedający jest w stanie przyporządkować do każdej z nich przychody generowane przez taką nieruchomość oraz bezpośrednie koszty związane z taką nieruchomością.

Przed dokonaniem dostawy Nieruchomości, Zbywca i Nabywca złożą właściwemu dla Nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, na podstawie art. 43 ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług zgodne oświadczenie o rezygnacji ze zwolnienia dostawy Budynków i Budowli posadowionych na Nieruchomościach z podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług.

Planowane jest obecnie, że Nabywca część ceny płatną na rzecz Sprzedającego złoży do depozytu notarialnego. Przelew środków na rachunek notariusza zostanie potwierdzony protokołem przyjęcia środków pieniężnych do depozytu notarialnego. Po dokonaniu Transakcji cała albo część ceny złożona do depozytu notarialnego zostanie zwolniona z depozytu – na warunkach określonych w protokole przyjęcia środków pieniężnych do depozytu notarialnego i przelana na uzgodniony rachunek bankowy w wykonaniu przekazów tytułem spłaty uzgodnionych zobowiązań finansowych, a pozostała część przelana na właściwy rachunek bankowy Sprzedającego. Natomiast podatek od towarów i usług na Transakcji zostanie uregulowany z konta bankowego Nabywcy przy wykorzystaniu mechanizmu podzielonej płatności.



Ponadto niewykluczone jest obecnie, że Nabywca może prowadzić pewne prace na Nieruchomości jeszcze przed dniem Transakcji, mające na celu przede wszystkim przystosowanie Nieruchomości do planowanej przez Nabywcę inwestycji.

W związku ze sprzedażą Nieruchomości, Zbywca zamierza wystawić na Nabywcę stosowną fakturę VAT.

Przed Transakcją mogą zostać uzyskane, m.in. na podstawie art. 306e lub art. 306g Ordynacji Podatkowej, zaświadczenia dotyczące ewentualnych zaległości podatkowych Sprzedającego lub innych opłat publicznoprawnych, lub też zaświadczenia dotyczące ewentualnych postępowań podatkowych, których Sprzedający jest stroną (jest to standardowa praktyka w przypadku takich transakcji).

W ramach planowanej Transakcji Sprzedający oraz Nabywca udzielą sobie standardowych zapewnień transakcyjnych. Zapewnienia te mogą dotyczyć w szczególności umocowania Sprzedającego oraz Nabywcy do zawarcia umowy, tytułu prawnego do Nieruchomości i pozostałych aktywów przenoszonych na podstawie umowy, długów i zobowiązań, kwestii podatkowych, Umów Najmu, postępowań sądowych, likwidacyjnych lub upadłościowych, kwestii środowiskowych i geodezyjnych, czy też kwestii dotyczących materiałów zebranych podczas badania due diligence (jest to standardowa praktyka w przypadku takich transakcji).



W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytanie:

Czy opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych będzie podlegać wyłącznie nabycie w ramach Transakcji przez Nabywcę części Działki 3 (tj. części działki oznaczonej symbolami 2ZN, 1ZL oraz 3WSr), podczas gdy nabycie pozostałych Nieruchomości (Działki 1, Działki 4, Działki 5, Działki 6 wraz z naniesieniami (w tym Budynkami i Budowlami) oraz części Działki 3 oznaczonej symbolem MN7 nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, jako czynność opodatkowana podatkiem od towarów i usług? (pytanie oznaczone we wniosku nr 5).

Zdaniem Zainteresowanych, opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych będzie podlegać wyłącznie nabycie w ramach Transakcji przez Nabywcę części Działki 3 oznaczonej symbolami 2ZN, 1ZL oraz 3WSr, podczas gdy nabycie pozostałych Nieruchomości [Działki 1, Działki 4, Działki 5, Działki 6 wraz z naniesieniami (w tym Budynkami i Budowlami) oraz części Działki 3 oznaczonej symbolem MN7] nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, jako czynność opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

Brak opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nabycia przez Nabywcę Nieruchomości w ramach Transakcji.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatkowi temu podlegają między innymi umowy sprzedaży rzeczy, do których zaliczane są również nieruchomości.

Niemniej, zgodnie z art. 2 pkt 4 lit. a) ww. ustawy, podatkowi nie podlegają czynności cywilnoprawne w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług. Zgodnie zaś z art. 2 pkt 4 lit. b) tejże ustawy, podatkowi nie podlegają czynności cywilnoprawne jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego.

Mając na uwadze, że – zdaniem Zainteresowanych – Transakcja w zakresie Działki 1, Działki 4, Działki 5 oraz Działki 6 i znajdujących się na nich Budynków i Budowli oraz części Działki 3 oznaczonej symbolem MN7 będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki podstawowej, to nie będzie w tym zakresie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych). Opodatkowaniu tym podatkiem podlegać będzie wyłącznie nabycie w ramach Transakcji przez Nabywcę pozostałej części Działki 3 oznaczonej symbolami 2ZN, 1ZL oraz 3WSr, jako zwolnione z podatku od towarów i usług.

W konsekwencji opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych będzie podlegać wyłącznie nabycie w ramach Transakcji przez Nabywcę Działki 3 oraz części Działki 5 oznaczonej symbolem WSr, podczas gdy nabycie pozostałych Nieruchomości (Działki 1, Działki 4, Działki 6 oraz pozostałej części Działki 5 oznaczonej symbolem PU) wraz z naniesieniami (w tym Budynkami i Budowlami) nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, jako czynność opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

Na potwierdzenie stanowiska Zainteresowani przywołali interpretacje indywidualne oraz orzecznictwo sądów administracyjnych.

Powyżej przywołano tylko tę część stanowiska Zainteresowanych, która odnosi się do opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.



W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Zainteresowanych w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.



Na wstępie należy wskazać, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest wyłącznie ocena stanowiska Zainteresowanych zajęta na gruncie podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług wydano odrębne rozstrzygnięcie – interpretację indywidualną z 27 maja 2021 r. znak: 0114-KDIP4-2.4012.172.2021.3.MMA.

Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2020 r. poz. 815 ze zm.) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ww. ustawy – podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Stosownie do treści art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej. W myśl art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych obowiązek podatkowy – przy umowie sprzedaży – ciąży na kupującym.

W oparciu o art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podstawę opodatkowania – przy umowie sprzedaży – stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego, którą określa się na zasadach wskazanych w art. 6 ust. 2 ww. ustawy.



Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy stawki podatku wynoszą – od umowy sprzedaży:

  1. nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym – 2%,
  2. innych praw majątkowych – 1%.



W związku z powyższymi regulacjami należy stwierdzić, że umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tego podatku ciąży na kupującym.

W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.



Na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych – nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

  1. w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
  2. jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
    • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
    • umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.



Z treści art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona. Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość lub prawo użytkowania wieczystego.

W świetle art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2020 r., poz. 106 i 568) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Ze zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika, że Sprzedający (Zainteresowany niebędący stroną postępowania) zamierza dokonać na rzecz Nabywcy (Zainteresowanego będącego stroną postępowania) sprzedaży nieruchomości stanowiącej zabudowane działki.

W związku z tym należy podkreślić, że jakkolwiek zapytanie Zainteresowanych dotyczy opodatkowania umowy sprzedaży nieruchomości podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa transakcja – dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami – podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Opodatkowanie tej czynności podatkiem od towarów i usług może bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.



W interpretacji indywidualnej z 27 maja 2021 r. znak: 0114-KDIP4-2.4012.172.2021.3.MMA, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził m.in., że:

  • dla planowanej dostawy nieruchomości składających się z działek nr 1, 4, 5 i 6 spełnione zostaną warunki do zastosowania zwolnienia z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 w zw. z art. 29a ust. 8 ustawy o podatku od towarów i usług,
  • dodatkowo w myśl art. 43 ust. 10 w związku z art. 43 ust. 11 ustawy o podatku od towarów i usług Sprzedający może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części pod warunkiem, że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części są zarejestrowani jako czynni podatnicy podatku od towarów i usług oraz złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części,
  • sprzedaż części działki niezabudowanej nr 3 oznaczonej symbolem MN (MN7) nie będzie korzystać ze zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług, jak również nie będzie zwolniona na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług; konsekwencji transakcja ta będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług,
  • natomiast sprzedaż części działki niezabudowanej nr 3 oznaczonej symbolami 2ZN, 1ZL oraz 3WSr będzie podlegała zwolnieniu wynikającemu z zapisów art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług,



Biorąc pod uwagę powyższe, należy zgodzić się ze stanowiskiem Zainteresowanych, według którego transakcja sprzedaży Nieruchomości nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych w części, w której będzie objęta opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług, tj. w zakresie Działki 1, Działki 4, Działki 5 oraz Działki 6 i znajdujących się na nich Budynków i Budowli oraz części Działki 3 oznaczonej symbolem MN7.

Sprzedaż przez Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania opisanej we wniosku Nieruchomości w części działki niezabudowanej nr 3 oznaczonej symbolami 2ZN, 1ZL oraz 3WSr będzie stanowić czynność zwolnioną z opodatkowania podatkiem od towarów i usług. To oznacza, że planowana transakcja sprzedaży Nieruchomości w tym zakresie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, gdyż nie będzie wyłączona z opodatkowania na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Końcowo zwracamy jednak uwagę, że Zainteresowani w stanowisku ujęli także dodatkowo część działki 5 oznaczonej symbolem WSr, stwierdzając, że będzie ona opodatkowana podatkiem od towarów i usług. Działka ta w całości została przez DKIS w interpretacji indywidualnej z 27 maja 2021 r. znak: 0114-KDIP4-2.4012.172.2021.3.MMA określona jako zwolniona z prawem rezygnacji ze zwolnienia – w tej części zatem do opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych dojdzie jedynie, gdy Zainteresowani w tym zakresie nie zrezygnują ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.



Wobec powyższego, stanowisko Zainteresowanych należało uznać za prawidłowe.



Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Zainteresowanych i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze zdarzeniem podanym przez Zainteresowanych w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.



Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.



Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w … za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r. poz. 2325 ze zm.).

Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Zgodnie z art. 57a ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj