Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0113-KDIPT2-3.4011.195.2021.3.SJ
z 7 czerwca 2021 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 11 lutego 2021 r. (data wpływu 18 lutego 2021 r.), uzupełnionym pismem z dnia 26 maja 2021 r. (data wpływu 1 czerwca 2021 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia czy wydzielony zespół składników materialnych i niematerialnych stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa oraz skutków podatkowych podziału przez wydzielenie spółki z o.o.– jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 lutego 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia czy wydzielony zespół składników materialnych i niematerialnych stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa oraz skutków podatkowych podziału przez wydzielenie spółki z o.o.

Z uwagi na braki formalne wniosku, Organ podatkowy pismem z dnia 13 maja 2021 r., nr 0113-KDIPT2-3.4011.195.2021.1.SJ (doręczonym dnia 20 maja 2021 r.), wezwał Wnioskodawcę na podstawie art. 13 § 2a, art. 169 § 1 i § 2 w zw. z art. 14h ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) do jego uzupełnienia, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia. W odpowiedzi na ww. wezwanie w dniu 1 czerwca 2021 r. wpłynęło uzupełnienie wniosku (nadane w dniu 27 maja 2021 r.).

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest osobą fizyczną, zamieszkałą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, będącą aktualnie członkiem zarządu w spółce X Sp. z o.o., a w wyniku planowanego podziału przez wydzielenie mającą przejść do nowo powstającego zarządu Nowej Spółki. X Sp. z o.o. jest spółką kapitałową, w ramach której, jej wspólnicy prowadzą działalność gospodarczą pod firmą X Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (zwana dalej Spółką). Spółka ma miejsce siedziby na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a jej wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne, mające miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i podlegające na jej terenie nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Głównym przedmiotem działalności Spółki jest produkcja nawozów i związków azotowych. Poza tym zajmuje się ona produkcją gotowej paszy dla zwierząt gospodarskich, działalnością agentów zajmujących się sprzedażą towarów różnego rodzaju, dystrybucją oraz handlem energią elektryczną.

Spółka w celu dalszej poprawy efektywności gospodarowania majątkiem przewiduje podział przez wydzielenie Nowej Spółki, tzn. przez przeniesienie części majątku Spółki na nowo powstającą Spółkę, której wspólnikami będą wyłącznie osoby fizyczne, mające miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i podlegające na jej terenie nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Podział odbędzie się na podstawie art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych. Nowa Spółka będzie miała swoją siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i będzie podlegać na jej terenie nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.

Podkreślić należy, że w wyniku podziału X Sp. z o.o., na Spółkę nowo zawiązaną przeniesiona zostanie część majątku, która w ocenie Wnioskodawcy stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa, która zgodnie z art. 5a pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych jest rozumiana jako organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, które zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Spółka X sp. z o.o. planuje przekształcenie, poprzez przeprowadzenie podziału przez wydzielenie Nowej Spółki. Będzie się to wiązało z koniecznością rozdzielenia jej majątku. W wyniku planowanego podziału Spółka zachowa całe zorganizowane przedsiębiorstwo produkcyjne, za pomocą którego będzie ona dalej realizowała swoją przedmiotową działalność.

Po podziale, do majątku Spółki będą zaliczone następujące składniki:

  1. środki trwałe:
    • zakupione maszyny oraz urządzenia,
    • sprzęt w postaci wózka widłowego,
    • samochody osobowe, samochód dostawczy;
  1. zobowiązania:
    • spłata zobowiązania wynikającego z zawartej umowy pożyczki,
    • pozostawienie limitu na koncie firmowym,
    • spłaty pozostałych należności i zobowiązań zaciągniętych przez Zarząd,
  1. składniki majątku obrotowego:
    • surowce;
    • materiały;
    • wyroby gotowe;
  2. zatrudnieni pracownicy;
  3. wszystkie prawa własności przemysłowej i intelektualnej;
  4. około 25% posiadanych aktualnie nieruchomości.

Przedmiotem działalności nowo powstałej Spółki będzie najem, obrót oraz zarządzanie nieruchomościami i w celu wykonywania swojej działalności zostanie jej przekazana większość nieruchomości Spółki wraz z cesją umów z dostawcami mediów, a konkretnie:

  1. zobowiązania:
    1. spłata zobowiązania wynikającego z zawartej umowy pożyczki A,
    2. spłata zobowiązania wynikającego z zawartej umowy pożyczki B;
  2. umowy zawarte z dostawcami mediów;
  3. nieruchomości:
    1. około 75% gruntów i budynków należących do spółki X Sp. z o.o.,
    2. w tym stację transformatorowa.

Cały majątek, jaki otrzyma Nowa Spółka w wyniku podziału przez wydzielenie, zostanie przeznaczony na utworzenie jej kapitału zakładowego. Dodatkowo wartość emisyjna udziałów wydanych wspólnikowi/wspólnikom nowo powstałej Spółki przez X Sp. z o.o. będzie odpowiadać wartości nominalnej majątku otrzymanego w ramach podziału przez wydzielenie X Sp. z o.o. (nie wystąpi nadwyżka wartości nominalnej otrzymanego przez Nową Spółkę majątku ponad nominalną wartość udziałów wydanych każdemu wspólnikowi X Sp. z o.o.).

Zespoły ww. składników posiadają również zdolność do samofinansowania, rozumianą jako zdolność do pokrywania kosztów prowadzenia działalności z ich użyciem ze środków pochodzących z działalności prowadzonej dzięki nim, bez potrzeby stałego korzystania z zewnętrznych źródeł finansowania.

Celem planowanego przekształcenia jest wydzielenie z istniejącej spółki X Sp. z o.o. Nowej Spółki i przekazanie jej wyżej wymienionych składników majątkowych, jak i również zmiana składu osobowego w zarządzie, jak i posiadanych przez Spółkę aktywów. Spółka przekształcona będzie dysponować wyłącznie majątkiem wyodrębnionym i przekazanym majątkiem ze Spółki przekształconej.

Cel wydzielenia zorganizowanej części przedsiębiorstwa ma charakter gospodarczy, zmierzający do wydzielenie ze Spółki X sp. z o.o. oddzielnej struktury organizacyjnej o niezależnym profilu działalności – obrotu i wynajmu nieruchomości. Wyodrębnienie będzie polegało na przekazaniu wyżej wymienionych składników majątkowych nowej spółce oraz wprowadzenie zmian w składzie osobowym zarządu obu spółek, jak i posiadanych przez nich aktywów.

W piśmie z dnia 27 maja 2021 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, Wnioskodawca wskazał, że Nowa Spółka będzie prowadzić działalność w formie prawnej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

W wyniku podziału przez wydzielenie, zarówno część składników majątku Spółki Dzielonej, która w wyniku podziału przez wydzielenie ma zostać przeniesiona do Nowej Spółki, jak i część składników majątkowych pozostająca w Spółce Dzielonej, będą od siebie wyodrębnione w znaczeniu:

  • organizacyjnym – obie części składników majątkowych zostaną wyodrębnione organizacyjnie. Oba majątki zostaną formalnie wydzielone w drodze uchwały wspólników o podziale przez wydzielenie. Podział będzie miał charakter faktyczny, gdyż obydwie spółki będą funkcjonowały samodzielnie na dwóch różnych płaszczyznach działalności gospodarczej, a ich działalność będzie oparta o majątek otrzymany w wyniku podziału. Majątek wydzielony z X sp. z o.o. zostanie wyodrębniony organizacyjnie, ponieważ wskutek wydzielenia ze Spółki X sp. z o.o. powstanie Nowa Spółka, działająca na podstawie odrębnej umowy/statutu, która będzie stanowiła w obrocie gospodarczym odrębny podmiot od Spółki X sp. z o.o., i to właśnie do Nowej Spółki, zostaną przeniesione składniki majątku związane z działalnością w zakresie obrotu i wynajmu nieruchomości, a mianowicie: składniki materialne – nieruchomości (lokale) oraz składniki niematerialne w postaci praw i obowiązków (zobowiązań) wynikających m.in. z zawartych zobowiązań oraz przekazanych nieruchomości;
  • funkcjonalnym – obie części składników majątkowych zostaną wyodrębnione funkcjonalnie. Wyodrębniona część będzie służyć do realizacji określonych zadań gospodarczych, zorganizowana część przedsiębiorstwa będzie stanowić odrębną całość, a zatem obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych. Do Nowej Spółki przeniesiony zostanie wyodrębniony zespół składników materialnych i niematerialnych, przeznaczony do realizacji zadań gospodarczych w postaci obrotu i wynajmu nieruchomości, która jest działalnością odrębną od działalności produkcyjnej, którą po podziale dalej prowadziła będzie Spółka X sp. z o.o. Zespół składników majątkowych, które zostaną przeniesione do Nowej spółki może działać w obrocie jako samodzielne przedsiębiorstwo, dlatego Nowa Spółka, aby prowadzić swoją działalność nie będzie musiała korzystać z jakichkolwiek składników majątku Spółki X sp. z o.o., ani nabywać od niej jakichkolwiek usług (jak i odwrotnie – Spółka X sp. z o.o. nie będzie musiała korzystać z jakichkolwiek składników majątku, ani nabywać jakichkolwiek usług od Nowej Spółki), jak również nie będzie musiała, w celu prowadzenia swojej działalności, stale korzystać z rzeczy lub praw os. trzecich, bądź z zewnętrznego finansowania;
  • finansowym – obie części składników majątkowych zostaną wyodrębnione finansowo. Oba majątki zostaną formalnie wydzielone w drodze uchwały wspólników o podziale przez wydzielenie. Wyodrębnienie finansowe nie będzie oznaczało samodzielności finansowej, ale sytuację w której przez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych będzie możliwe przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa, która zostanie przeniesiona do Nowej Spółki (jak i tej, która pozostanie w X sp. z o.o.). Wnioskodawca jest w stanie wyodrębnić zobowiązania oraz przychody związane z każdą ze zorganizowanych części przedsiębiorstwa. Rozdzielność finansowa obydwu zespołów składników majątku już funkcjonuje w Spółce – np. można wskazać na konkretne umowy z dostawcami mediów, które dotyczą wyłącznie nieruchomości, które staną się częścią majątku Nowej Spółki.

W wyniku podziału przez wydzielenie na Nową Spółkę zostanie przeniesiona własność i użytkowanie wieczyste nieruchomości wchodzących w skład majątku Spółki Dzielonej. Na Nową Spółkę zostaną przeniesione wyłącznie te aktywa i zobowiązania służące do zarządzania i obrotu nieruchomościami należącymi obecnie Spółki Dzielonej. W ramach przedmiotowej transakcji podziału przez wydzielenie do Nowej Spółki przejdzie jeden pracownik, który obejmie funkcje prezesa zarządu.

Przedmiotem działalności nowo powstałej Spółki będzie najem, obrót oraz zarządzanie nieruchomościami i w celu wykonywania swojej działalności zostanie na nią przeniesiona (z mocy prawa, stosownie do art. 531 Kodeksu spółek handlowych) większość tytułów prawnych (własność) do nieruchomości Wnioskodawcy wraz z cesją umów z dostawcami mediów, a konkretnie:

  1. zobowiązania:
    1. spłata zobowiązania wynikającego z zawartej umowy pożyczki A,
    2. spłata zobowiązania wynikającego z zawartej umowy pożyczki B,
  2. umowy zawarte z dostawcami mediów;
  3. nieruchomości:
    1. około 75% gruntów i budynków należących do Spółki X Sp. z o.o.,
    2. w tym stację transformatorowa.

Nieruchomości zostaną wydzielone z nieruchomości w ten sposób, że na Nową Spółkę zostanie przeniesiona własność około 75% powierzchni dzielonych nieruchomości.

Składniki majątkowe związane działalnością produkcyjną pozostaną w Spółce Dzielonej, jako jej elementy Zakładu Produkcyjnego i nie będą podlegać wydzieleniu do Nowej Spółki. Po podziale Spółka Dzielona będzie mogła prowadzić działalność produkcyjną bez potrzeby zawierania umów o odpłatne korzystanie z cudzej rzeczy lub prawa z Nową Spółką lub innymi podmiotami.

Wnioskodawca nie otrzyma dopłaty ani wypłaty w gotówce w związku z planowanym podziałem przez wydzielenie.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku):

Czy zgodnie z opisywanym zdarzeniem przyszłym Wnioskodawca nie uzyska przychodu z udziału w zyskach osób prawnych w rozumieniu art. 24 ust. 5 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ w wyniku podziału przez wydzielenie majątek pozostały w Spółce X Sp. z o.o. oraz majątek wydzielany i przekazywany do Nowej Spółki zgodnie z art. 5a pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych będą stanowiły zorganizowaną część przedsiębiorstwa?

Zdaniem Wnioskodawcy (po uzupełnieniu), w przedstawionym zdarzeniu przyszłym zarówno majątek wydzielony dla Nowej Spółki, w ramach podziału Spółki, jak i majątek pozostały w Spółce, spełniają wszystkie ze wskazanych przesłanek zorganizowanej części przedsiębiorstwa w art. art. 5a pkt 4 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym uprawniają do zwolnienia Wnioskodawcy z opodatkowania zgodnie z art. 24 ust. 5 pkt 7 Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej ustawa o PIT).

Zgodnie z art. 5a pkt 4 ustawy PIT, zorganizowana część przedsiębiorstwa, to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Zgodnie z ww. przesłankami określającymi zorganizowaną część przedsiębiorstwa, należy zwrócić uwagę, że planowane przekształcenie Spółki będzie zawierać niezbędny zespół składników majątkowych, gdyż będzie on wyodrębniony pod względem organizacyjnym, finansowym oraz funkcjonalnym, tak aby samodzielnie służyć wykonywaniu określonej działalności gospodarczej. Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma określone miejsce w strukturze organizacyjnej danego przedsiębiorstwa. Dany zespół składników majątkowych został wyodrębniony organizacyjnie, jeśli w strukturze danego przedsiębiorstwa został utworzony np. wydział, zakład czy dział. Takie wyodrębnienie organizacyjne może (ale nie musi) wynikać ze statutu, regulaminu, zarządzenia lub innego aktu o podobnym charakterze, podobne stanowisko jest prezentowane przez Dyrektora Krajowej Administracji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 30 kwietnia 2019 r., nr 0111-KDIB3-2.4012.137.2019.2.AZ.

Jak zostało wskazane w opisie zdarzenia przyszłego, w ramach wydzielenia ze Spółki X sp. z o.o. do Nowej Spółki, zostaną przeniesione na nią wszystkie składniki związane z prowadzoną przez Nową Spółkę działalnością w zakresie obrotu i wynajmu nieruchomości, a mianowicie: składniki materialne – nieruchomości (lokale) oraz składniki niematerialne w postaci praw i obowiązków (zobowiązań) wynikających m.in. z zawartych zobowiązań oraz przekazanych nieruchomości.

Z kolei część przedsiębiorstwa Spółki związana ze zorganizowanym przedsiębiorstwem produkcyjnym pozostanie w Spółce i działalność ta będzie przez Spółkę kontynuowana w sposób dotychczasowy, w oparciu o wszystkie składniki majątkowe (materialne i niematerialne) związane z prowadzeniem działalności w zakresie zorganizowanej produkcji.

Spółka zaplanowała wydzielenie Nowej Spółki tak, aby po wydzielaniu prowadzenie działalności przez nowo powstałą Spółkę było rentowne i miało możliwość do samodzielnego funkcjonowania.

Wyodrębnienie finansowe jednak nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której przez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa – analogicznie Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 24 listopada 2017 r., nr 0111-KDIB3-2.4012.591.2017.2.ABI. Odnosząc powyższe warunki wyodrębnienia finansowego na grunt zdarzenia przyszłego należy uznać, że warunki te zostaną spełnione, ponieważ Spółka będzie w stanie wyodrębnić zobowiązania oraz przychody związane z zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa.

Wyodrębnienie funkcjonalne oznacza, że wyodrębniana część będzie służyć do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zatem zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość, a zatem obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, które będą służyć w strukturze przedsiębiorstwa.

W konsekwencji, również przesłanka wyodrębnienia funkcjonalnego jest spełniona.

Natomiast kapitał zakładowy nowo powstałej spółki będzie dokładnie odpowiadał zmniejszeniu kapitału zakładowego Spółki X sp. z o.o..

Dlatego, zdaniem Wnioskodawcy, podział Spółki nie będzie skutkował powstaniem dochodu do opodatkowania po stronie udziałowców, gdyż za dochód należy uznać faktyczny przychód uzyskany z tego udziału. Wnioskodawca wskazał, że zespół składników majątkowych – materialnych i niematerialnych wyodrębniony poprzez podział przez wydzielenie Nowej Spółki będzie spełniał wszystkie przesłanki niezbędne do uznania go za zorganizowaną części przedsiębiorstwa zgodnie z art. 24 ust. 5 pkt 7 ustawy PIT.

Dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także w przypadku podziału spółek, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie także majątek pozostający w spółce.

Majątek przejmowany na skutek podziału oraz majątek pozostający w Spółce Dzielonej będzie stanowił zorganizowaną części przedsiębiorstwa w rozumieniu ustaw o podatkach dochodowych. Zdaniem Wnioskodawcy, art. 24 ust. 5 pkt 7 ustawy PIT, określa obowiązek rozpoznania dochodu i rozliczenia podatku dochodowego przez udziałowców (osoby fizyczne) dopiero przy przyszłym odpłatnym zbyciu udziałów nowo zawiązanej Spółki, a nie na sam moment podziału Spółki Dzielonej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Podział spółek handlowych regulowany jest przez ustawę z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2020 r., poz. 1526, z późn. zm.). Stosownie do postanowień art. 528 § 1 Kodeksu spółek handlowych, spółkę kapitałową można podzielić na dwie albo więcej spółek kapitałowych.

Natomiast, zgodnie z art. 529 § 1 pkt 4 ww. Kodeksu, podział może być dokonany przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie). Jest to jedyny podział, który nie skutkuje rozwiązaniem spółki dzielonej (art. 530 § 1 i § 2 Kodeksu spółek handlowych).

Celem podziału przez wydzielenie jest to, że spółka dzielona nie przestaje istnieć, a następuje jedynie przeniesienie części jej majątku na inny podmiot.

Przy rozpatrywaniu skutków podatkowych podziału przez wydzielenie spółki kapitałowej (spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) po stronie udziałowców tej spółki będących osobami fizycznymi, odnieść się należy do przepisów art. 24 ust. 5 pkt 6 i 7 oraz ust. 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2020 r., poz. 1426, z późn. zm.).

Zgodnie z art. 24 ust. 8 ww. ustawy, w przypadku połączenia lub podziału spółek, z zastrzeżeniem ust. 5 pkt 7 i ust. 8d, dochód (przychód) wspólnika spółki przejmowanej lub dzielonej, stanowiący nadwyżkę wartości nominalnej udziałów (akcji) przydzielonych przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną nad wydatkami na nabycie (objęcie) udziałów (akcji) w spółce przejmowanej lub dzielonej, nie podlega opodatkowaniu w momencie połączenia lub podziału spółek; przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) spółki przejmującej lub nowo zawiązanej wspólnik ustala koszt uzyskania przychodów na podstawie:

  1. art. 22 ust. 1f – jeżeli udziały (akcje) w spółce przejmowanej lub dzielonej zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny;
  2. art. 23 ust. 1 pkt 38 – jeżeli udziały (akcje) w spółce przejmowanej lub dzielonej zostały nabyte albo objęte za wkład pieniężny;
  3. wysokości wydatków na nabycie lub objęcie udziałów (akcji) spółki dzielonej, ustalonych zgodnie z pkt 1 lub 2, w takiej proporcji, w jakiej pozostaje u tego wspólnika wartość wydzielanej części majątku spółki dzielonej do wartości majątku spółki dzielonej bezpośrednio przed podziałem; pozostała część kwoty tych wydatków stanowi koszt uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) spółek podzielonych przez wydzielenie.

Stosownie jednak do art. 24 ust. 5 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także w przypadku podziału spółek, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie także majątek pozostający w spółce, nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa - ustalona na dzień podziału nadwyżka wartości emisyjnej udziałów (akcji) przydzielonych w spółce przejmującej lub nowo zawiązanej nad kosztami nabycia lub objęcia udziałów (akcji) w spółce dzielonej, obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38; jeżeli podział spółki następuje przez wydzielenie, kosztem uzyskania przychodów jest wartość lub kwota wydatków poniesionych przez udziałowca (akcjonariusza) na objęcie lub nabycie udziałów (akcji) w spółce dzielonej, ustalona w takiej proporcji, w jakiej pozostaje u tego udziałowca wartość wydzielanej części majątku spółki dzielonej do wartości majątku spółki dzielonej bezpośrednio przed podziałem.

W myśl natomiast art. 24 ust. 5 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także w przypadku połączenia lub podziału spółek – dopłaty w gotówce otrzymane przez udziałowców (akcjonariuszy) spółki przejmowanej, spółek łączonych lub dzielonych.

Z powyższych przepisów wynika, że opodatkowanie dochodu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, w momencie podziału spółek uzależnione jest od statusu majątku przejmowanego oraz pozostającego w spółce na skutek podziału. Jeśli będzie miał miejsce podział spółek, a majątek przejmowany na skutek podziału, a także majątek pozostający w spółce (w przypadku podziału przez wydzielenie) będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa, to dochód (przychód) udziałowca (akcjonariusza) spółki dzielonej, stanowiący nadwyżkę wartości emisyjnej udziałów (akcji) przydzielonych w spółce przejmującej lub nowo zawiązanej nad kosztami nabycia lub objęcia udziałów (akcji) w spółce dzielonej, nie podlega opodatkowaniu w momencie podziału spółek. Opodatkowaniu podlegają jednakże dopłaty w gotówce otrzymane przez udziałowców. Ustawodawca w tym przypadku nie uzależnia bowiem powstania dochodu od statusu majątku przejmowanego oraz pozostającego w spółce na skutek podziału. Z wniosku nie wynika jednak, aby na skutek podziału Spółki Zainteresowani mieli otrzymać jakiekolwiek dopłaty.

Pojęcie zorganizowanej części przedsiębiorstwa zostało zdefiniowane w art. 5a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym, ilekroć w ustawie jest mowa o zorganizowanej części przedsiębiorstwa – oznacza to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Jak wynika z ww. przepisu, status zorganizowanej części przedsiębiorstwa posiada tylko taka część mienia przedsiębiorstwa, która spełnia łącznie następujące warunki:

  • stanowi zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań),
  • jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniona w istniejącym przedsiębiorstwie,
  • jest przeznaczona do realizacji określonych zadań gospodarczych,
  • mogłaby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania gospodarcze.

Zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest zatem dowolnym zbiorem składników majątkowych (materialnych i niematerialnych) wchodzących w skład przedsiębiorstwa, ale wyodrębnionym organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie zespołem tych składników, zdolnym do bycia oddzielnym przedsiębiorstwem, samodzielnie realizującym określone zadania gospodarcze.

Biorąc powyższe pod uwagę należy wskazać, że jednym z podstawowych elementów istnienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest to, aby stanowiła ona zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań).

Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).

O wyodrębnieniu organizacyjnym można mówić, gdy zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowi odrębną jednostkę organizacyjną w strukturze tego przedsiębiorstwa, np. dział, wydział, oddział, itp. Takie organizacyjne wydzielenie powinno być dokonane na podstawie statutu, regulaminu lub aktu o podobnym charakterze.

Wyodrębnienie finansowe oznacza sytuację, gdy sposób prowadzenia ewidencji rachunkowej przedsiębiorstwa pozwala na przyporządkowanie majątku, przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa, a ściślej do realizowanych przez nie zadań gospodarczych. Nie należy jednak utożsamiać tego pojęcia z pełną samodzielnością finansową.

Wyodrębnienie funkcjonalne należy natomiast rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość, tj. obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa.

Kolejną cechą definiującą zorganizowaną część przedsiębiorstwa jest zdolność do bycia niezależnym przedsiębiorstwem samodzielnie realizującym określone zadania gospodarcze. Aby zatem część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona – obiektywnie oceniając – posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe materialne i niematerialne wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa muszą zatem umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.

Aby zatem określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa (zgodnie z definicją zawartą w art. 5a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), musi odznaczać się pełną odrębnością organizacyjną i finansową, z możliwością samodzielnego funkcjonowania w razie zaistnienia takiej potrzeby w obrocie gospodarczym.

Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie całość).

Reasumując, zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest dowolnym zbiorem składników majątkowych (materialnych i niematerialnych) wchodzących w skład przedsiębiorstwa, ale wyodrębnionym organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie zespołem tych składników, zdolnym do bycia oddzielnym przedsiębiorstwem, samodzielnie realizującym określone zadania gospodarcze.

Z przedstawionego we wniosku oraz jego uzupełnienia opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca jest członkiem zarządu w spółce z o.o., a w wyniku planowanego podziału przez wydzielenie ma przejść do nowo powstającego zarządu Nowej Spółki. Spółka w celu dalszej poprawy efektywności gospodarowania majątkiem przewiduje podział przez wydzielenie Nowej Spółki, tzn. przez przeniesienie części majątku Spółki na nowo powstającą Spółkę, której wspólnikami będą wyłącznie osoby fizyczne, mające miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i podlegające na jej terenie nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Podział odbędzie się na podstawie art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych. Nowa Spółka będzie miała swoją siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W wyniku planowanego podziału Spółka zachowa całe zorganizowane przedsiębiorstwo produkcyjne, za pomocą którego będzie ona dalej realizowała swoją przedmiotową działalność. Przedmiotem działalności nowo powstałej Spółki będzie najem, obrót oraz zarządzanie nieruchomościami i w celu wykonywania swojej działalności zostanie jej przekazana większość nieruchomości Spółki wraz z cesją umów z dostawcami mediów. Cały majątek, jaki otrzyma Nowa Spółka w wyniku podziału przez wydzielenie, zostanie przeznaczony na utworzenie jej kapitału zakładowego. Dodatkowo wartość emisyjna udziałów wydanych wspólnikowi/wspólnikom nowo powstałej Spółki przez Spółkę Dzieloną będzie odpowiadać wartości nominalnej majątku otrzymanego w ramach podziału przez wydzielenie. Zespoły ww. składników posiadają również zdolność do samofinansowania, rozumianą jako zdolność do pokrywania kosztów prowadzenia działalności z ich użyciem ze środków pochodzących z działalności prowadzonej dzięki nim, bez potrzeby stałego korzystania z zewnętrznych źródeł finansowania. W wyniku podziału przez wydzielenie, zarówno część składników majątku Spółki Dzielonej, która w wyniku podziału przez wydzielenie ma zostać przeniesiona do Nowej Spółki, jak i część składników majątkowych pozostająca w Spółce Dzielonej, będą od siebie wyodrębnione w znaczeniu organizacyjnym, funkcjonalnym i finansowym. W wyniku podziału przez wydzielenie na Nową Spółkę zostanie przeniesiona własność i użytkowanie wieczyste nieruchomości wchodzących w skład majątku Spółki Dzielonej. Na Nową Spółkę zostaną przeniesione wyłącznie te aktywa i zobowiązania służące do zarządzania i obrotu nieruchomościami należącymi obecnie Spółki Dzielonej. W ramach przedmiotowej transakcji podziału przez wydzielenie do Nowej Spółki przejdzie jeden pracownik, który obejmie funkcje prezesa zarządu. Składniki majątkowe związane działalnością produkcyjną pozostaną w Spółce Dzielonej, jako jej elementy Zakładu Produkcyjnego i nie będą podlegać wydzieleniu do Nowej Spółki. Po podziale Spółka Dzielona będzie mogła prowadzić działalność produkcyjną bez potrzeby zawierania umów o odpłatne korzystanie z cudzej rzeczy lub prawa z Nową Spółką lub innymi podmiotami. Wnioskodawca nie otrzyma dopłaty ani wypłaty w gotówce w związku z planowanym podziałem przez wydzielenie.

Biorąc pod uwagę przedstawiony opis zdarzenia przyszłego oraz obowiązujące przepisy prawa podatkowego, należy stwierdzić, że przedstawione we wniosku okoliczności sprawy pozwalają na uznanie, że zarówno zespół składników majątkowych przenoszony do Spółki Przejmującej, jak i zespół składników majątkowych pozostający w Spółce Dzielonej, cechuje się wyodrębnieniem organizacyjnym, finansowym oraz funkcjonalnym. Zatem, należy przyjąć, że zarówno zespół składników materialnych i niematerialnych, który zostanie wydzielony z majątku Spółki Dzielonej na rzecz ww. Spółki Przejmującej, jak i zespół składników materialnych i niematerialnych, który pozostanie w Spółce Dzielonej, stanowić będzie zorganizowaną część przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 5a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji po stronie Wnioskodawcy – osoby fizycznej, nie powstanie przychód, o którym mowa w art. 24 ust. 5 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując, Wnioskodawca nie uzyska przychodu z udziału w zyskach osób prawnych w rozumieniu art. 24 ust. 5 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ w wyniku podziału przez wydzielenie majątek pozostały w Spółce X Sp. z o.o. oraz majątek wydzielany i przekazywany do Nowej Spółki zgodnie z art. 5a pkt 4 ww. ustawy będą stanowiły zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r., poz. 2325, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj