Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB2-2.4014.50.2021.4.DR
z 11 czerwca 2021 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 17 lutego 2021 r. (data wpływu – 23 lutego 2021 r.), uzupełnionym 25 maja 2021 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży Działki – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 lutego 2021 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży Działki. Z uwagi na fakt, że wniosek nie spełniał wymogów formalnych, pismem z 5 maja 2021 r. Znak: 0114-KDIP4-3.4012.121.2021.3.SW, 0111-KDIB2-2.4014.50.2021.3.DR, wezwano Wnioskodawcę do jego uzupełnienia. Wniosek uzupełniono 25 maja 2021 r.



We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca – Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w (…) (dalej również „Spółka”) jest spółką prowadzącą działalność deweloperską – spółką celową powołaną do realizacji określonej inwestycji budowlanej.

Wnioskodawca planuje zakup od Pani J. (dalej „Sprzedająca”) niezabudowanej nieruchomości położonej w (…), stanowiącej działkę oznaczoną w ewidencji gruntów pod numerem (…) (dalej „Działka”).

Działka została wyodrębniona z nieruchomości niezabudowanej położonej w (…), (dalej „Nieruchomość”), stanowiącej działkę oznaczoną w ewidencji gruntów pod numerem (…).

Nieruchomość została nabyta przez Sprzedającą w 1998 r. na podstawie umowy darowizny. Działka stanowi, zgodnie z ewidencją gruntów i budynków, grunty rolne.

Działka jest od listopada 2020 r. objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i jest w nim przeznaczona:

  • w części pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną,
  • w pozostałej części pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną i usługi.



Ponadto, dla Działki (zanim została objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego) została wydana ostateczna decyzja o warunkach zabudowy, ustalająca te warunki dla inwestycji polegającej na budowie budynku mieszkalnego wielorodzinnego z usługami na parterze, z garażem podziemnym oraz niezbędną infrastrukturą techniczną, z miejscami postojowymi naziemnymi oraz zjazdami i elementami zagospodarowania przestrzennego.

Na podstawie ww. decyzji o warunkach został złożony wniosek o wydanie pozwolenia na budowę ww. budynku (do dnia dzisiejszego pozwolenie jeszcze nie zostało wydane). Nieruchomość wchodziła w skład gospodarstwa rolnego i była na niej prowadzona przez Sprzedającą działalność rolnicza (działy specjalne produkcji rolnej). Nieruchomość nie była przez nią oddana do odpłatnego korzystania na podstawie umowy najmu, dzierżawy czy innej umowy o podobnym charakterze.

Sprzedająca nie prowadzi ksiąg podatkowych, natomiast dochód z działów specjalnych produkcji rolnej ustala przy zastosowaniu norm szacunkowych, zgodnie z art. 24 ust. 4-4e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Sprzedająca nie ponosiła żadnych nakładów na uzbrojenie Działki.

Sprzedająca zawarła w 2017 r. z innym podmiotem z Grupy X – spółką X Sp. z o.o. (dalej „Kupujący”) przedwstępną warunkową umowę sprzedaży, zmienianą następnie dwoma aneksami, zawartymi we wrześniu 2020 r., zobowiązującą do sprzedaży działki lub działek, które mają być wyodrębnione z Nieruchomości.

Sprzedająca nie ogłaszała zamiaru zbycia Działki – to Kupujący zgłosił się do niej z ofertą zakupu części Nieruchomości.

Zgodnie z pierwotnym brzmieniem umowy przedwstępnej, warunkiem zawarcia umowy ostatecznej było w szczególności:

  • wydanie ostatecznej decyzji zatwierdzającej podział Nieruchomości w ten sposób, że wydzielona zostanie z niej działka lub działki mająca być przedmiotem i ujawnienie tego w ewidencji gruntów oraz założenie odrębnej księgi wieczystej dla tych działek,
  • dokonanie w ewidencji gruntów zmiany przeznaczenia (korzystania) ww. działek na oznaczone symbolem „B” zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa w sprawie ewidencji gruntów i budynków z dnia 29 marca 2001 roku,
  • wydanie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę dla działek o parametrach satysfakcjonujących dla kupującego,
  • osiągnięcie przez kupującego porozumienia z wszelkimi gestorami mediów, na satysfakcjonujących warunkach dla Kupującego, w zakresie przyłączenia planowanej inwestycji na działkach do mediów.



Sprzedająca zobowiązana jest udzielić Kupującemu zgody na dysponowanie Nieruchomością na cele budowlane w postępowaniu o wydanie pozwolenia na budowę odnośnie wyodrębnionych z niej działki.

Ponadto Sprzedająca zobowiązana jest udzielić Kupującemu lub wskazanemu przez niego podmiotowi pełnomocnictw niezbędnych m.in. do reprezentowania jej:

-w postępowaniu o wyłączenie działek z produkcji rolnej,

-w postępowaniu podziałowym Nieruchomości mającym na celu wydzielenie z niej działek,

-sprawach oraz postępowaniach koniecznych do realizacji planowanej inwestycji na działkach i uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę, dotyczących:

i. występowania o wszelkie interpretacje i odstępstwa do właściwych organów, a w szczególności Straży Pożarnej, Ministra Infrastruktury,

ii. uzgadniania dokumentacji projektowej i technicznej,

iii. uzyskania decyzji wodno-prawnej,

iv. uzyskania decyzji środowiskowej,

v. uzgodnień komunikacyjnych z właściwymi organami, a w szczególności ZDM oraz Inżyniera ruchu (…),

vi. uzyskiwania wypisów i wyrysów z ewidencji gruntów i budynków właściwej dla Nieruchomości, a także

vii. do przeprowadzenia procedury zmiany klasy gruntu,

-w zakresie uzyskania warunków technicznych i przyłączeniowych dla działek, a w tym upoważnienie do występowania oraz prowadzenia negocjacji odnośnie warunków technicznych i przyłączeniowych przed wszelkimi właściwymi organami w tym zakresie oraz gestorami mediów (w przypadku zmiany przepisów prawa i zaistnienia takiej konieczności Sprzedająca udzieli Kupującemu pełnomocnictwa do uzyskania decyzji o warunkach zabudowy dla Działki),

-w postępowaniach administracyjnych zainicjowanych przez właścicieli nieruchomości sąsiednich (…),

-w zakresie uzyskania warunków technicznych i przyłączeniowych dla jednej z działek mających być wyodrębnionych z Nieruchomości, a w tym upoważnienie do występowania oraz prowadzenia negocjacji odnośnie warunków technicznych i przyłączeniowych przed wszelkimi właściwymi organami w tym zakresie oraz gestorami mediów na warunkach zatwierdzonych przez Sprzedającej,

-w sprawach związanych z uchwaleniem Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego,

-w postępowaniu wieczystoksięgowym dotyczącym wyodrębnienia nowej księgi wieczystej dla nowopowstałych działek,

-w sprawie uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę dla planowanej inwestycji na działkach wyodrębnionych z Nieruchomości.



W umowie przedwstępnej Kupujący oświadczył, że to on będzie podejmował kroki w celu realizacji opisanych powyżej warunków zawarcia umowy ostatecznej oraz poniesie wszelkie związane z tym koszty, natomiast Sprzedająca nie jest zobowiązana do podejmowania kroków w celu realizacji ww. warunków poza obowiązkiem udzielenia ww. pełnomocnictw oraz współpracy z należytą starannością, ale jedynie w zakresie ograniczonym celem umowy przedwstępnej oraz doprowadzeniem aby księga wieczysta założona dla Działki wolna była od wpisu służebności osobistej, wpisanej do niej na dzień zawarcia umowy przedwstępnej.

Sprzedająca zobowiązuje się, w przypadku zgłoszenia pisemnego żądania przez kupującego, do ustanowienia na Nieruchomości na rzecz każdorazowego właściciela Działki lub właściwych gestorów mediów, służebności uprawniającej każdorazowego uprawnionego do wybudowania niezbędnej infrastruktury w ramach danej służebności, a w szczególności ciągu jezdnego, jak także chodnika, a w tym drogi serwisowej; do korzystania z niej 24h na dobę przez 365 dni w roku i usuwania awarii, dokonywania kontroli, przeglądów, konserwacji, wymian, remontów i modernizacji oraz rozbudowy; poprowadzenia przez nieruchomość obciążoną w pasie służebności wszystkich mediów, w szczególności wody, energii elektrycznej, kanalizacji sanitarnej, kanalizacji deszczowej, ciepłociągu, gazociągu oraz sieci teletechnicznej, oraz na dostępie do tych mediów celem ich eksploatacji, remontu i modernizacji.

Sprzedająca będzie zobowiązana do ustanowienia ww. służebności, o ile Kupujący w terminie 2 dni roboczych od przedstawienia pisemnego żądania, złoży do depozytu notarialnego określoną w umowie przedwstępnej kwotę tytułem wynagrodzenia za ustanowienie służebności.

W oparciu o powyższe upoważnienia i zgody wynikające z umowy przedwstępnej Kupujący w szczególności:

  • działając w imieniu Sprzedającej:
    • uzyskał decyzje podziałowe i doprowadził do ustanowienia nowych ksiąg wieczystych dla nowopowstałych działek (w tym Działki),
    • uzyskał dla nowopowstałych działek decyzje o warunkach zabudowy,
    • uzyskał dla nowopowstałych działek decyzje o wyłączeniu gruntu z produkcji rolniczej,
  • działając w imieniu własnym:
    • uzyskał decyzje o lokalizacji celu publicznego w zakresie realizacji drogi oznaczonej w projekcie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego jako „12 kDD”,
    • dla nowopowstałych działek złożył wnioski o uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę.



Część działek wyodrębnionych z Nieruchomości (działki nr (…)) została sprzedana przez Sprzedającą na rzecz innej niż Wnioskodawca spółki z grupy kapitałowej X.

W związku z powyższym, zawarto aneks do umowy przedwstępnej, w którym ograniczono jej zakres przedmiotowy do sprzedaży Działki.

Warunkiem zawarcia przyrzeczonej umowy sprzedaży Działki nadal jest w szczególności:

  • wydanie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę dla Działki o parametrach satysfakcjonujących dla Kupującego (jak wspomniano, Kupujący złożył już wniosek o wydanie tej decyzji),
  • osiągnięcie przez Kupującego porozumienia z wszelkimi gestorami mediów, na satysfakcjonujących warunkach dla Kupującego, w zakresie przyłączenia planowanej inwestycji na Działce do mediów.



Na poczet ceny zakupu Działki Kupujący zobowiązany jest do zapłaty zaliczki. W przypadku zawarcia Przyrzeczonej Umowy Sprzedaży, zaliczka zostanie zaliczona na poczet Ceny Działki.

Zaliczka jest bezzwrotna co oznacza, że nie podlega ona zwrotowi na rzecz Kupującego w żadnym przypadku, w tym w przypadku niedojścia do zawarcia Przyrzeczonej Umowy Sprzedaży, rozwiązania lub wygaśnięcia niniejszej Umowy z jakiejkolwiek przyczyny.

Zgodnie z umową przedwstępną, nie później niż na 15 dni przed terminem zawarcia Przyrzeczonej Umowy Sprzedaży Działki Kupujący uprawniony jest do przeniesienia wszelkich praw i obowiązków wynikających z umowy przedwstępnej na rzecz innego podmiotu – spółki celowej, która ma być utworzona w celu realizacji inwestycji deweloperskiej na Działce, na co Sprzedająca z góry wyraziła zgodę w umowie przedwstępnej. W takim wypadku jednocześnie przeniesione zostaną z Kupującego na spółkę prawa i obowiązki dot. zapłaty Ceny Działki.

Zgodnie z obecnie przyjętym założeniem, spółką, na którą mają zostać przeniesione prawa i obowiązki z umowy przedwstępnej i która zawrze ze Sprzedającą Przyrzeczoną Umowę Sprzedaży Działki, jest Wnioskodawca.

Wnioskodawca planuje realizację inwestycji deweloperskiej polegającej na wybudowaniu na Działce budynków wielorodzinnych z lokalami mieszkalnymi, użytkowymi i miejscami garażowymi – z przeznaczeniem na sprzedaż.

Końcowo należy dodać, że w 2010 r. Sprzedająca uzyskała decyzję o warunkach zabudowy dla części Nieruchomości (niewielka część powierzchni, dla której została wydana ta decyzja, wchodzi w skład Działki), ustalającą warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku usługowo-biurowo-magazynowego wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną i drogową. Sprzedająca planowała realizację ww. inwestycji we własnym zakresie (nie planowała sprzedaży nieruchomości w celu zrealizowania tej inwestycji przez inny podmiot), jednakże ostatecznie nie przystąpiła do jej realizacji.

Powyższa decyzja o warunkach zabudowy z 2010 r. jest również pozbawiona znaczenia dla kupującego – nie jest on zainteresowany realizacją ww. inwestycji, a Działka jedynie w niewielkiej części obejmuje powierzchnie Nieruchomości, dla której wydana została ww. decyzja.

Wnioskodawca informuje, że z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego w zakresie ustalenia, czy planowana sprzedaż działki lub działek wyodrębnionych z Nieruchomości podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wystąpiła również druga strona umowy przedwstępnej (Sprzedająca).

W wyniku rozpatrzenia złożonego przez nią wniosku Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał w dniu 16 listopada 2017 r. interpretację indywidualną nr 0114-KDIP1-1.4012.491.20171.IZ, w której stwierdził, że planowana sprzedaż Działki przez Sprzedającą będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki 23%.

W konsekwencji Sprzedająca zarejestrowała się jako podatnik VAT czynny i z tytułu opisanych powyżej transakcji sprzedaży działek wyodrębnionych z Nieruchomości na rzecz innej spółki z grupy kapitałowej X naliczyła i doprowadziła do Urzędu Skarbowego należny podatek od towarów i usług.

Przy czym przed dokonaniem sprzedaży ww. działek Sprzedająca w przeszłości nie dokonywała innych transakcji sprzedaży nieruchomości.

Opodatkowanie VAT sprzedaży działek przez Sprzedającą Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził również w interpretacji indywidualnej Znak: 0114-KDIP1-1.4012.692.2017.1.AM z 31 stycznia 2018 r., wydanej dla spółki komandytowej, która miała być założona w przyszłości w celu zakupu od Sprzedającej działki lub działek wyodrębnionych z Nieruchomości w celu realizacji na niej inwestycji deweloperskiej polegającej na wybudowaniu na ww. działkach budynków wielorodzinnych z lokalami mieszkalnymi, użytkowymi i miejscami garażowymi – z przeznaczeniem na sprzedaż. W interpretacji tej potwierdzono również, że ww. spółka będzie miała prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia działek.

Również inna spółka z grupy kapitałowej, która dokonała zakupu od Sprzedającej działek wyodrębnionych z Nieruchomości w celu realizacji na nich inwestycji deweloperskich, uzyskała analogiczną interpretację indywidualną, potwierdzającą prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie tych działek – interpretacja indywidualna Znak: 0114-KDIP1-3.4012.268.2020.2.PRM z 22 czerwca 2020 r.



W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytanie:

Czy planowana umowa sprzedaży Działki przez Sprzedającą na rzecz Spółki będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych? (pytanie oznaczone we wniosku nr 3)

Zdaniem Wnioskodawcy (stanowisko sformułowane ostatecznie w uzupełnieniu wniosku), z uwagi na okoliczności przedstawione w pkt 1 wniosku, planowana umowa sprzedaży Działki na rzecz Spółki nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, opodatkowaniu tym podatkiem nie podlegają czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług.

Z przyczyn opisanych szczegółowo w pkt 1 wniosku, planowana sprzedaż Działki stanowić będzie transakcję opodatkowaną podatkiem od towarów i usług, co wyłącza opodatkowanie umowy jej sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Przemawia to za uznaniem za prawidłowe stanowiska Wnioskodawcy, iż planowana umowa sprzedaży Działki przez Sprzedającą na rzecz Spółki nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.



W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Na wstępie zaznacza się, że przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Wnioskodawcy tylko w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych. W pozostałym zakresie wniosku, dotyczącym podatku od towarów i usług, zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie – interpretacja indywidualna z 10 czerwca 2021 r. Znak: 0114-KDIP4-3.4012.121.2021.4.SW.

Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 815 ze zm.) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ww. ustawy – podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

O powstaniu obowiązku podatkowego decyduje – w myśl art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych – moment dokonania czynności cywilnoprawnej.

Na podstawie art. 4 pkt 1 ww. ustawy – obowiązek podatkowy – przy umowie sprzedaży – ciąży na kupującym.

W oparciu o art. 6 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy – podstawę opodatkowania przy umowie sprzedaży stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego, którą określa się na zasadach wskazanych w art. 6 ust. 2 ww. ustawy.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy – stawki podatku od umowy sprzedaży wynoszą:

  1. nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym − 2%,
  2. innych praw majątkowych − 1%.

Jak wynika z powołanych przepisów – umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tegoż podatku ciąży na kupującym.

W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych – nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

  1. w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
  2. jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
    • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
    • umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Z treści art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona. Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość.

W świetle art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2020 r. poz. 106 i 568) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Ze zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika m.in., że Wnioskodawca planuje zakup od Sprzedającej niezabudowanej nieruchomości stanowiącej działkę oznaczoną w ewidencji gruntów pod numerem (…). Działka jest od listopada 2020 r. objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i jest w nim przeznaczona:

  • w części pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną,
  • w pozostałej części pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną i usługi.



Ponadto, dla Działki (zanim została objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego) została wydana ostateczna decyzja o warunkach zabudowy, ustalająca te warunki dla inwestycji polegającej na budowie budynku mieszkalnego wielorodzinnego z usługami na parterze, z garażem podziemnym oraz niezbędną infrastrukturą techniczną, z miejscami postojowymi naziemnymi oraz zjazdami i elementami zagospodarowania przestrzennego.

Na podstawie ww. decyzji o warunkach został złożony wniosek o wydanie pozwolenia na budowę ww. budynku (do dnia dzisiejszego pozwolenie jeszcze nie zostało wydane). Działka stanowi, zgodnie z ewidencją gruntów i budynków, grunty rolne.

W związku z tym należy podkreślić, że jakkolwiek zapytanie Wnioskodawcy dotyczy opodatkowania umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy planowana transakcja – dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami – podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Opodatkowanie tej czynności podatkiem od towarów i usług może bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 10 czerwca 2021 r. Znak: 0114-KDIP4-3.4012.121.2021.4.SW, wydanej dla Wnioskodawcy w zakresie podatku od towarów i usług, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że „(…) sprzedaż przez Sprzedającą przedmiotowej nieruchomości – Działki nr (…) – wypełnia definicję działalności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy, a Sprzedająca w związku z jej sprzedażą będzie działała w charakterze podatnika podatku VAT, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy.

(…) W konsekwencji, w związku z powyższymi okolicznościami, że przedmiotem dostawy będzie teren budowlany w myśl art. 2 pkt 33 ustawy o VAT, w stosunku do planowanej sprzedaży Działki nie znajdzie zastosowania zwolnienie przewidziane w art. 43 ust. 1 pkt 9 i pkt 2 ustawy. Oznacza to, że sprzedaż przedmiotowej Działki będącej przedmiotem wniosku, będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług z zastosowaniem właściwej stawki podatku VAT.”

A zatem, skoro transakcja sprzedaży Działki będzie podlegała faktycznemu opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, to w powyższej sprawie znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Wobec powyższego na Kupującym – Wnioskodawcy nie będzie ciążył obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu zawarcia ww. umowy.



Wobec powyższego, stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.



Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.



Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…), za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r. poz. 2325 ze zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj