Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB2-2.4014.112.2021.1.DR
z 15 czerwca 2021 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.) – Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 15 kwietnia 2021 r. (data wpływu 15 kwietnia 2021 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych podwyższenia kapitału zakładowego Spółki Przejmującej w wyniku planowanego podziału przez wydzielenie Spółki Dzielonej – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 kwietnia 2021 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych podwyższenia kapitału zakładowego Spółki Przejmującej w wyniku planowanego podziału przez wydzielenie Spółki Dzielonej.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Planowana reorganizacja

Zgodnie z opublikowanym komunikatem (…) E przechodzi aktualnie proces mający na celu wyodrębnienie (…) działalności w zakresie usług dotyczących (…) („Działalność”) z C do nowej spółki akcyjnej działającej tymczasowo pod D (…).

W wyniku wyodrębnienia powstaną dwie (…) grupy sektora (…)

Działalność w Polsce

Działalność w Polsce koncentrują się w spółce A i dwóch podmiotach zależnych tej spółki (…)

Reorganizacja (…) będzie obejmować szereg transakcji polegających na wyodrębnieniu Działalności ze spółek E (…), w tym ze spółki A, która dokona przeniesienia Działalności do odrębnego podmiotu prawnego działającego w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością („Spółka Przejmująca”). Przeniesienie Działalności w Polsce odbędzie się w formie podziału, o którym mowa w art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych (dalej „KSH”) poprzez wydzielenie Działalności ze spółki A do spółki D (tzw. podział przez wydzielenie, dalej „Transakcja”).

W chwili realizacji Transakcji A będzie jedynym udziałowcem różnych spółek polskich. Ze względu na to, że niektóre z tych podmiotów zależnych koncentrują swoją aktywność głównie na Działalności, udziały, jakie A posiada w tych podmiotach zostaną również przeniesione do D w ramach procesu wydzielenia Działalności.

Skutkiem reorganizacji w Polsce będzie wyodrębnienie segmentu Działalności ze spółki A i jego przeniesienie do spółki D, która następnie bezpośrednio (tj. w odniesieniu do segmentu Działalności należącego do spółki D), jak i pośrednio (tj. w odniesieniu do udziałów w podmiotach zależnych) będzie właścicielem całości Działalności E w Polsce.

(…)

Składniki podlegające przeniesieniu ze spółki A do spółki D

Przedmiotem przeniesienia do spółki D będzie zespół składników majątkowych, w tym zobowiązań oraz innych wartości (m.in. personelu) niezbędnych do niezależnego prowadzenia przez Spółkę Przejmującą Działalności w sposób ciągły, w niezmienionym zakresie. Przeniesieniu do spółki D będą podlegać następujące składniki majątkowe i inne wartości należące do spółki A (…).

Następujące aktywa nie zostaną objęte przeniesieniem do spółki D:

  • prawa i obowiązki, ani jakiekolwiek aktywa lub zobowiązania związane z umowami, w stosunku do których nie uzyskano zgody klienta lub dostawcy;
  • rachunki bankowe należące obecnie do spółki A (do dnia podziału D otworzy rachunek bankowy dla potrzeb własnych),
  • aktywa i zobowiązania oraz inne składniki dotyczące operacji wchodzących w zakres segmentów działalności spółki A (poza Działalnością) lub aktywa czy zobowiązania wykorzystywane w przeważającej części dla potrzeb segmentów działalności pozostających w spółce A (Wyłączona Działalność).

Transakcja nie będzie miała wpływu na możliwość kontynuowania działalności gospodarczej przez spółkę A w ramach działów pozostających w spółce, które tworzą przedsiębiorstwo spółki A. (…)

Wyodrębnienie organizacyjne

Ze względu na charakter zadań Działalności wykonywanych przez spółkę A, istnieją dokumenty wewnętrzne wskazujące na wyodrębnienie organizacyjne Działalności w ramach Spółki Dzielonej (…).

W A obowiązuje hierarchiczna struktura podległości służbowej wśród wszystkich pracowników, w tym pracowników przynależnych do Działalności. W związku z powyższym, pracownicy wykonujący czynności w ramach Działalności podlegają służbowo swoim bezpośrednim przełożonym i nie są zależni od pracowników innych działów Spółki. Członkowie kadry kierowniczej Działalności podlegają służbowo dyrektorom nadzorującym czynności Działalności na cały obszar (…).

W rezultacie przeniesienia pracowników Działalności w następstwie podziału, dojdzie do przeniesienia zakładu pracy w rozumieniu art. 231 Kodeksu pracy ze spółki A do spółki D.

Członkowie kierownictwa Działalności w Polsce przyjmą funkcje w zarządzie spółki D, zapewniając w ten sposób ciągłość planów Działalności oraz nadzór nad realizacją jej strategii na szczeblu lokalnym.

Działalność jest obecnie prowadzona w różnych lokalizacjach, przy czym część powierzchni biurowej użytkują wspólnie pracownicy Działalności i pracownicy innych segmentów spółki A lub jej spółek zależnych. Sytuacja ta zostanie utrzymana po dacie Transakcji, mimo iż powierzchnia biurowa dla spółki D zostanie oddzielona, a dostęp do niej zostanie ograniczony wyłącznie do pracowników spółki D. (…) Wszystkie lokalizacje, w których prowadzona jest Działalność są użytkowane na podstawie umów najmu powierzchni od podmiotów trzecich.

W głównym centrum biurowym (…) pracownicy Działalności wykonują zadania korzystając z powierzchni biurowej użytkowanej wspólnie z pracownikami spółki A. Na skutek podziału pracownicy spółki D zostaną oddzieleni od pracowników pozostających w spółce A - żadna z tych grup nie będzie mieć dostępu do części powierzchni biurowej zajmowanej przez drugi zespół. Dostęp do powierzchni biurowej spółki D powinien zostać zapewniony jedynie upoważnionym pracownikom Działalności. Celem długoterminowym jest doprowadzenie do sytuacji, w której pracownicy spółki D i pracownicy A będą zajmować odrębne piętra lub odrębne budynki biurowe.

Wyodrębnienie finansowe

Możliwe jest zidentyfikowanie i alokowanie do spółki D odrębnych strumieni przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań związanych z Działalnością.

System finansowy, w szczególności księgi menedżerskie, spółki A umożliwia raportowanie danych finansowych w podziale na poszczególne jednostki, w tym Działalność. Systemy rachunkowe, z których korzysta A, w szczególności system zarządczy, umożliwiają wyodrębnienie ogólnych danych finansowych dla Działalności i odrębnie dla pozostałych działów spółki A.

Ponadto główne zobowiązania oraz należności handlowe będą podlegać wyodrębnieniu i alokacji do Działalności. Ta sama zasada dotyczy rozliczeń międzyokresowych i płatności odroczonych.

Umowy związane z Działalnością zostaną przeniesione do spółki D, natomiast umowy niezwiązane z Działalnością pozostaną w spółce A. W przypadku umów dotyczących wyłącznie Działalności, wszystkie tego rodzaju umowy zostaną przeniesione do spółki D z chwilą wydzielenia. W zakresie, w jakim do skutecznego przeniesienia na Spółkę Przejmującą praw lub obowiązków z danej umowy oraz jej kontynuacji po dniu wydzielenia konieczna jest zgoda lub uprzednie zawiadomienie danego klienta, prawa lub obowiązki wynikające z takiej umowy (stosownie do przypadku) będą przeniesione na Spółkę Przejmującą pod warunkiem uzyskania takiej zgody klienta lub dokonania takiego uprzedniego zawiadomienia do dnia wydzielenia włącznie.

W przypadku nieuzyskania takiej zgody lub niedokonania takiego uprzedniego zawiadomienia do dnia wydzielenia włącznie w stosunku do danej umowy z klientem, ta umowa nie wejdzie ostatecznie w zakres części majątku Spółki Dzielonej podlegającej wydzieleniu do Spółki Przejmującej w drodze podziału, a Spółka Dzielona, w zakresie dozwolonym przez prawo, będzie kontynuować wykonywanie takiej umowy (na koszt Spółki Przejmującej), pobierając związane z nią pożytki i korzyści na rachunek Spółki Przejmującej z jednoczesnym ponoszeniem przez Spółkę Przejmującą kosztów i obciążeń związanych z zaciąganymi przez Spółkę Dzieloną zobowiązaniami związanymi z taką umową. Ponadto Spółka Dzielona podejmie wszelkie inne czynności, jakie mogą być w uzasadnionym zakresie wymagane przez Spółkę Przejmującą w celu zapewnienia Spółce Przejmującej, tak dalece jak to uzasadnione i możliwe, stanu, w jakim Spółka Przejmująca znajdowałaby się w sytuacji, gdyby doszło do cesji wszelkich praw i obowiązków z takiej umowy na Spółkę Przejmującą. W przypadku, gdy prawa i obowiązki wynikające z takiej umowy będą mogły zostać skutecznie przeniesione, Spółka Dzielona i Spółka Przejmująca dołożą najwyższej staranności w celu niezwłocznego zrealizowania ich skutecznego przeniesienia. Umowy przychodowe, wierzytelności oraz środki pieniężne desygnowane do obsługi Działalności powinny od pierwszego dnia po podziale pozwolić na finansowanie działalności spółki D oraz umożliwić jej nieprzerwaną realizację zadań w ramach Działalności.

Ponadto, w odniesieniu do Działalności, w A obowiązuje odrębna strategia, budżety finansowe, biznes plany i cele sformułowane niezależnie dla poszczególnych segmentów działalności spółki A.

Działalność korzysta aktualnie z systemu rachunkowości, rachunku bankowego i zespołów wsparcia Spółki Dzielonej. Po dacie Transakcji wsparcia będą udzielać pracownicy administracyjni, którzy zostaną przeniesieni do spółki D (tj. pracownicy, których zakres obowiązków na dzień Transakcji będzie obejmować zadania Działalności). Wsparcie będzie również zapewnione na podstawie odrębnych porozumień zawartych z A lub innymi niepowiązanymi usługodawcami w celu zagwarantowania możliwości prowadzenia Działalności w sposób nieprzerwany.

Wyodrębnienie funkcjonalne

(…)

Aktywa alokowane wyłącznie do Działalności są zarządzane przez zespół kierowniczy zawiadujący całokształtem Działalności. Działalność opracowuje również swój własny budżet, wyznaczane są jej cele finansowe.

Działalność ma również uprawnienia do nabywania towarów i usług na potrzeby własne związane z prowadzoną działalnością w ramach ustalonych budżetów kosztowych.

Ponadto w wyniku podziału zadania i kompetencje pracowników przypisanych do Działalności nie zostaną odtworzone w A. Wszystkie zadania i kompetencje związane z Działalnością zostaną przeniesione wraz z tym działem do Spółki D.

W trakcie reorganizacji funkcje administracyjne (takie jak HR, finanse, dział planowania, dział operacyjny i obsługa prawna), które wspierają Działalność zostaną przeniesione wraz z tym działem do spółki D. Możliwe jest również, że D podpisze określone umowy z podmiotami niezależnymi na realizację np. funkcji księgowych i finansowych, obsługi prawnej, lub wsparcia kadrowo-płacowego itp.

Ze względu na to, że po dacie Transakcji D będzie samodzielnie działającą spółką, nie będzie konieczności zawierania przez nią żadnych dodatkowych istotnych umów lub uzyskiwania dodatkowych zezwoleń w odniesieniu do Działalności w celu zapewnienia możliwości prowadzenia działalności gospodarczej od pierwszego dnia po dacie Transakcji.

Dokumentacja biznesowa i handlowa oraz ewidencja księgowa związana z Działalnością zostaną przeniesione do D w dacie podziału (przy czym ich kopie pozostaną w A).

Umowy dotyczące Działalności, które zostały podpisane i są realizowane, zostaną również przeniesione w rezultacie podziału. Przychody i należności z tego rodzaju umów oraz umowy z dostawcami towarów lub usług dotyczących Działalności umożliwią nieprzerwaną kontynuację Działalności w spółce D. Aktywa przeniesione do spółki D, w tym wykwalifikowany personel, urządzenia techniczne, lista sieci i kontraktów, bazy danych, mają zagwarantować uzyskanie przez spółkę w krótkim czasie pozycji lidera rynku.

Działalność gospodarcza spółki A i spółki D jako dwóch niezależnych przedsiębiorstw

Od dnia Transakcji D będzie prowadzić działalność jako niezależne przedsiębiorstwo dzięki posiadaniu szerokiego zbioru składników, w tym aktywów i zobowiązań przeniesionych w wyniku podziału, zespołu pracowników wykonujących zadania Działalności, aktywów trwałych przypisanych do Działalności, umów dotyczących Działalności, dokumentacji wewnętrznej Działalności, itp.

Ze względu na to, że Działalność stanowi odrębną i samodzielną linię usług, która będzie się cechować odpowiednim wyodrębnieniem organizacyjnym, finansowym i funkcjonalnym (zgodnie z opisem we wniosku), po dacie Transakcji D będzie mogła działać jako samodzielne przedsiębiorstwo.

Jednocześnie zdolność spółki A do działania jako niezależne przedsiębiorstwo potwierdza również fakt, iż wydzielenie Działalności pozostanie bez wpływu na działalność któregokolwiek z pozostałych segmentów biznesowych w istotnym zakresie. Mimo iż Działalność zostanie wyodrębniona ze struktury Spółki, w dalszym ciągu w ramach Spółki będą funkcjonować różne linie usług wykonujące istotne operacje niezbędne z punktu widzenia umożliwienia A właściwego funkcjonowania. (…)

Biorąc powyższe pod uwagę, po dacie Transakcji zarówno D, jak i A będą miały możliwość prowadzenia odrębnej działalności gospodarczej w sposób nieprzerwany i samodzielny.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy Spółka Przejmująca, której kapitał zakładowy ulegnie podwyższeniu w wyniku Transakcji, będzie zobowiązana do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tego tytułu?

Zdaniem Wnioskodawcy, w sytuacji gdy kapitał zakładowy Spółki Przejmującej ulegnie podwyższeniu w wyniku Transakcji, spółka ta nie będzie zobowiązana do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tego tytułu.

Podstawą opodatkowania czynności cywilnoprawnych podatkiem od czynności cywilnoprawnych jest ustawa z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 815 ze zm.) (dalej: „ustawa o PCC”). Zgodnie z dominującym poglądem orzecznictwa, ustawa o PCC zawiera zamknięty katalog czynności objętych tym podatkiem. Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia z dnia 15 lutego 2008 r. (sygn. akt II FSK 1737/06) podniósł, że „przepisy powołanej ustawy w sposób enumeratywny określają typ czynności cywilnoprawnych (zasada numerus clausus), podlegających opodatkowaniu tym podatkiem (art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a-k), bez odsyłania w tym zakresie do rozwiązań zawartych w przepisach wykonawczych”. Tym samym, czynności niewymienione w ustawie nie podlegają opodatkowaniu nawet w sytuacji, gdy wywołują skutki w sferze gospodarczej takie same bądź podobne do tych, które zostały wymienione w ustawie o PCC. Stanowisko to zostało potwierdzone również w licznych interpretacjach indywidualnych wydawanych w sprawach podatkowych.

Przykładowo, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 21 stycznia 2021 r. (Znak: 0111-KDIB2-3.4014.356.2020.2.MD) zgodził się ze stanowiskiem podatnika, zgodnie z którym „Ustawodawca wprowadził zasadę enumeratywnego określenia czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. W związku z tym, szczegółowe wyznaczenie zakresu przedmiotowego opodatkowania ww. podatkiem ma określone konsekwencje prawne. Oznacza to, że ustawodawca wprowadzając tę zasadę, wyłączył od opodatkowania inne podobne czynności, które nie zostały wyraźnie wskazane w omawianym przepisie. Tym samym należy stwierdzić, że czynności niewymienione w ustawowym katalogu nie podlegają opodatkowaniu nawet, gdy wywołują skutki w sferze gospodarczej takie same bądź podobne do tych, które zostały w nim wyliczone”. Katalog enumeratywnie wymienionych czynności cywilnoprawnych podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych został wskazany w art. 1 ust. 1 ustawy o PCC.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) ustawy o PCC podatkowi temu podlegają umowy spółki oraz zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o PCC podatkowi temu podlegają również zmiany umów. W myśl art. 1 ust. 3 ustawy o PCC w przypadku spółki kapitałowej za zmianę umowy uważa się podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty.

Zgodnie z art. 1 ust. 3 pkt 3 ustawy o PCC, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2008 r., w przypadku umowy spółki za zmianę umowy uważało się: przekształcenie, podział lub łączenie spółek, jeżeli ich wynikiem było zwiększenie majątku spółki lub podwyższenie kapitału zakładowego. Jednakże, w wyniku implementacji dyrektywy Rady 2008/7/WE z dnia 12 lutego 2008 r. dotyczącej podatków pośrednich od gromadzenia kapitału (Dz. Urz. UE L 46 z dnia 21 lutego 2008 r.), od 1 stycznia 2009 r. przedmiotowy przepis zmienił swoją treść poprzez wykreślenie słowa „podział”. W konsekwencji, od 1 stycznia 2009 r. do zakresu zmian umowy spółki podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie kwalifikują się już podziały spółek kapitałowych, w tym podziały przez wydzielenie.

Z analizy przywołanych powyżej regulacji wynika zatem, że do zakresu zmian umowy spółki podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie kwalifikuje się – jako niewymienionego w powyższym katalogu – podziału spółki przez wydzielenie, w wyniku którego do spółki przejmującej przekazywana jest część składników majątku spółki dzielonej i w związku z którym zostaje podwyższony kapitał spółki przejmującej. Stanowisko to znajduje potwierdzenie w licznych interpretacjach indywidualnych, np. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 16 lipca 2020 r. (Znak: 0111-KDIB2- 2.4014.71.2020.4.HS) wskazał, iż „Z powyżej zacytowanych przepisów wynika, że opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy spółki oraz zmiany tych umów wyłącznie wymienione w art. 1 ust. 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Do zakresu zmian umowy spółki podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie kwalifikują się zatem podziały spółek”.

Analogicznie organ podatkowy wypowiedział się w m.in. następujących interpretacjach indywidualnych:

  • interpretacja indywidualna z 30 września 2020 r. wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (Znak: 0111-KDIB2-3.4014.227.2020.3.ASZ);
  • interpretacja indywidualna z 25 czerwca 2020 r. wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (Znak: 0111-KDIB2-2.4014.65.2020.4.PB);
  • interpretacja indywidualna z 10 stycznia 2020 r. wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (Znak: 0111-KDIB4.4014.400.2019.4.BD);
  • interpretacja indywidualna Skarbowej z 17 października 2017 r. wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji (Znak: 0114-KDIP3-2.4014.103.2017.2.LS);
  • interpretacja indywidualna z 9 sierpnia 2019 r. wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (Znak: 0111-KDIB4.4014.199.2019.3.DK);
  • interpretacja indywidualna z 9 sierpnia 2019 r. wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (Znak: 0111-KDIB2-2.4014.123.2019.3.PB);
  • interpretacja indywidualna z 15 marca 2019 r. wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (Znak: 0111-KDIB4.4014.7.2019.5.BB);
  • interpretacja indywidualna z 10 maja 2018 r. wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (Znak: 0111-KDIB2-2.4014.26.2018.1.MSI);
  • interpretacja indywidualna z 16 marca 2018 r. wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (Znak: 0111-KDIB2-3.4014.19.2018.2.KB);
  • interpretacja indywidualna z 19 stycznia 2018 r. wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (Znak: 0111-KDIB4.4014.454.2017.1.MSI).

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Transakcja, w wyniku której ulegnie podwyższeniu kapitał zakładowy Spółki Przejmującej, nastąpi na podstawie art. 529 § 1 pkt 4 KSH. Dodatkowo, w ramach Transakcji nie dojdzie do zastosowania instytucji dopłat, o której mowa w art. 529 § 3 KSH, tj. B nie otrzyma obok nowych udziałów w kapitale zakładowym Spółki Przejmującej jakichkolwiek dopłat w gotówce.

Mając powyższe na uwadze, zdaniem Wnioskodawcy, podwyższenie kapitału zakładowego Spółki Przejmującej, które nastąpi w wyniku przeniesienia na jej rzecz składników majątkowych Spółki Dzielonej w następstwie planowanej Transakcji nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) i pkt 2 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 815 ze zm.) – podatkowi temu podlegają umowy spółki oraz ich zmiany, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Stosownie do art. 1 ust. 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych – w przypadku umowy spółki za zmianę umowy uważa się:

  1. przy spółce osobowej – wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania;
  2. przy spółce kapitałowej – podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty;
  3. przekształcenie lub łączenie spółek, jeżeli ich wynikiem jest zwiększenie majątku spółki osobowej lub podwyższenie kapitału zakładowego spółki kapitałowej;
  4. przeniesienie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z terytorium państwa niebędącego państwem członkowskim:
    1. rzeczywistego ośrodka zarządzania spółki kapitałowej, jeżeli jej siedziba nie znajduje się na terytorium państwa członkowskiego,
    2. siedziby spółki kapitałowej, jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium państwa członkowskiego
    -także wtedy, gdy czynność ta nie powoduje podwyższenia kapitału zakładowego.

Stosownie do art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1526 ze zm.) – podział może być dokonany przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie).

Z powyżej zacytowanych przepisów wynika, że opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy spółki oraz zmiany tych umów wyłącznie wymienione w art. 1 ust. 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Do zakresu zmian umowy spółki podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie kwalifikują się zatem podziały spółek.

Ze zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika, że przeniesienie Działalności w Polsce odbędzie się w formie podziału, o którym mowa w art. 529 § 1 pkt 4 kodeksu spółek handlowych poprzez wydzielenie Działalności ze spółki A do spółki D (tzw. podział przez wydzielenie, dalej „Transakcja”). Skutkiem reorganizacji w Polsce będzie wyodrębnienie segmentu Działalności ze spółki A i jego przeniesienie do spółki D, która następnie bezpośrednio (tj. w odniesieniu do segmentu Działalności należącego do spółki D), jak i pośrednio (tj. w odniesieniu do udziałów w podmiotach zależnych) będzie właścicielem całości Działalności E w Polsce.

Mając na uwadze powołane powyżej przepisy, stwierdzić należy, że wskazany we wniosku podział Spółki Dzielonej przez wydzielenie, przeprowadzony w ramach procedury przewidzianej przepisem art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych, nie będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Czynność ta nie mieści się bowiem w katalogu określonym w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, w szczególności nie stanowi też zmiany umowy spółki. Podział przez wydzielenie nie jest bowiem wymieniony w art. 1 ust. 3 cyt. ustawy, jako zmiana umowy spółki.

Zatem Spółka Przejmująca – Wnioskodawca, której kapitał zakładowy ulegnie podwyższeniu w wyniku podziału Spółki Dzielonej przez wydzielenie nie będzie zobowiązana do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych.

W świetle powyższego stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…), za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r. poz. 2325 ze zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj