Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB2-3.4014.145.2021.4.BD
z 11 czerwca 2021 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.) – Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Zainteresowanych przedstawione we wniosku wspólnym z 11 kwietnia 2021 r. (data wpływu – 11 kwietnia 2021 r.), uzupełnionym 19 oraz 21 maja 2021 r., o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu wraz z prawem własności budynków, budowli i urządzeń na nim posadowionych oraz pozostałych składników majątkowych – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 kwietnia 2021 r. wpłynął do Organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu wraz z prawem własności budynków, budowli i urządzeń na nim posadowionych oraz pozostałych składników majątkowych.

Z uwagi na fakt, że wniosek nie spełniał wymogów formalnych w piśmie z 19 maja 2021 r. znak: 0114-KDIP4-1.4012.223.2021.2.APR 0111-KDIB2-3.4014.145.2021.3.BD wezwano Zainteresowanych do jego uzupełnienia. Wniosek uzupełniono 19 oraz 21 maja 2021 r.



We wniosku złożonym przez:

-Zainteresowanego będącego stroną postępowania:

F. S.A. (Sprzedający, Zbywca);

-Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania:

K. Sp. z o.o. (Kupujący, Nabywca)



przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wstęp oraz charakterystyka stron planowanej Transakcji.

Zainteresowany będący stroną postępowania – F. S.A. (dalej „Sprzedający”) ma zamiar sprzedać Zainteresowanemu niebędącemu stroną postępowania – K. Sp. z o.o. (dalej „Kupujący”) nieruchomość położoną w W. wraz ze składnikami majątkowymi wskazanymi w dalszej części opisu (dalej: Transakcja). W tym celu Sprzedający i Kupujący zawrą umowę sprzedaży w formie aktu notarialnego.

Sprzedający oraz Kupujący (dalej łącznie „Zainteresowani”) nie są podmiotami powiązanymi w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, ani ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2019 r. poz. 865 ze zm.).

Sprzedający jest (i był od początku obowiązywania w Polsce podatku od towarów i usług) zarejestrowany jako czynny podatnik podatku od towarów i usług i będzie zarejestrowany jako czynny podatnik podatku od towarów i usług również na datę planowanej Transakcji.



Podstawowym przedmiotem działalności Sprzedającego, zgodnie z brzmieniem statutu tej spółki, jest w szczególności:

  • produkcja samochodów osobowych,
  • produkcja pojazdów samochodowych przeznaczonych do przewozu towarów,
  • produkcja pozostałych części i akcesoriów do pojazdów silnikowych, z wyłączeniem motocykli,
  • wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi.



Sprzedający jest następcą prawnym P. w wyniku niżej opisanych zdarzeń i czynności prawnych. P., produkujące samochody osobowe, zlokalizowane w W., zbudowane zostało od podstaw na przełomie lat 40 i 50 ubiegłego wieku.

Sprzedający (lub jego poprzednicy prawni) nabył z mocy prawa z dniem 5 grudnia 1990 r. tytuł wieczystego użytkowania gruntów, co zostało stwierdzone decyzją Wojewody nr (…) z dnia 12 lipca 1995 r., nr (…) z dnia 6 lipca 1995 r., nr (…) z dnia 6 lipca 1995 r., (…) z dnia 17 lutego 1991 r. zmienioną Decyzją Wojewody nr (…) z dnia 7 lutego 1992 r. Starosty Powiatowego nr (…) z dnia 13 września 2010 r, Starosty Powiatowego z dnia 24 listopada 2017 r. nr (…), (…) i (…), Starosty Powiatowego z dnia 12 września 2018 r. nr (…) oraz Postanowieniem nr (…) z dnia 9 stycznia 2019 r.



Na podstawie art. 37 ust. 1 pkt 2 oraz ust. 2 ustawy z dnia 13 lipca 1990 r. o prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych, Zarządzeniem nr (…) Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 29 grudnia 1995 r. P. postawiona została w stan likwidacji w celu prywatyzacji. Z Zarządzenia tego wynikało nadto, że:

  • likwidacja Przedsiębiorstwa następuje z inicjatywy własnej organu założycielskiego, w związku z uchwałą nr (…) z dnia 24 października 1995 r. w celu realizacji podpisanej w dniu 14 listopada 1995 r. „umowy wspólnego przedsięwzięcia pomiędzy Skarbem Państwa Rzeczypospolitej Polskiej reprezentowanym przez Ministra Przemysłu i Handlu oraz przedsiębiorstwem państwowym F. z jednej strony, a D. i DA. z drugiej”,
  • w nowo tworzonej spółce, w wyniku wniesienia do niej Przedsiębiorstwa, z wyjątkiem składników określonych w przedmiotowym Zarządzeniu, Skarb Państwa obejmie wszystkie udziały.



W dniu 29 lutego 1996 r. aktem założycielskim spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nr Rep. A nr (…) założona została przez Skarb Państwa spółka pod nazwą „F. Sp. z. o.o., w której udziały w całości objął Skarb Państwa, w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa państwowego pod nazwą F., będący zarazem przedsiębiorstwem w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego.

Spółka pod firmą „F. Sp. z o.o. z siedzibą w W. zarejestrowana została przez Sąd Rejonowy, (…). Decyzją nr (…) Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 29 lutego 1996 r. Przedsiębiorstwo Państwowe pod nazwą F. uznane zostało za zlikwidowane (wykreślone z rejestru przedsiębiorstw państwowych prawomocnym postanowieniem Sądu Rejonowego z dnia 29 lutego 1996 r.).

Uchwałą Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników spółki pod firmą „F.” spółka z o.o. w W. z dnia 14 marca 1996 r. podwyższono kapitał zakładowy Spółki (akt notarialny z dnia 14 marca 1996 r. rep (…)), w którym udziały objęły „D.” i „DA.” z siedzibą w K. i równocześnie zmieniona została firma spółki z „F.” Sp. z o.o. na „D.” Sp. z o.o.

Uchwałą Zwyczajnego Zgromadzenia Wspólników spółki „D.” sp. z o.o. z dnia 30 lipca 1999 r. przekształcono „D.” sp. z o.o. w spółkę akcyjną pod firmą „D.” S.A., której przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki „D.” sp. z o.o. (akt notarialny z dnia 30 lipca 1999 r. rep A (…)).

Uchwałą Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników spółki „D.” S.A. z dnia 31 sierpnia 2004 r. zmieniono nazwę „D.” S.A. na „F.” S.A. (akt notarialny z dnia 31 sierpnia 2004 r. Rep A (…)).

Wniesienie aportem przedsiębiorstwa państwowego na pokrycie kapitału zakładowego Sprzedającego nastąpiło bez podatku od towarów i usług, a tym samym Sprzedającemu nie przysługiwało prawo do obniżenia należnego podatku od towarów i usług o naliczony podatek od towarów i usług przy tym nabyciu.

Majątek dawnego przedsiębiorstwa państwowego (grunty, budynki, budowle, infrastruktura, maszyny i urządzenia) był wykorzystywany przez Sprzedającego do produkcji samochodów i ich komponentów, aż do 2011 r. Niektóre nieruchomości były przedmiotem najmu/dzierżawy. Obiekty wybudowane na zdefiniowanych poniżej Nieruchomościach, były wykorzystywane przez Sprzedającego we własnym zakresie na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług (produkcja, montaż i demontaż samochodów, produkcja części zamiennych do samochodów, oraz najem i dzierżawę całych lub części nieruchomości), zarówno przez poprzednich właścicieli bądź użytkowników nieruchomości (od dnia wejścia w życie ustawy o podatku od towarów i usług z 1993 r.), jak i następnie przez Sprzedającego (od ich nabycia, tj. od 1996 r.).

W związku z zakończeniem kontraktu z G. z siedzibą w K. od marca 2011 r. działalność Sprzedającego w postaci produkcji samochodów i części samochodowych została zakończona i nie będzie podjęta.

Od marca 2011 r. Sprzedający zintensyfikował działania mające na celu wykorzystanie posiadanego prawa wieczystego użytkowania gruntu oraz prawa własności obiektów budowlanych posadowionych na tym gruncie poprzez ich najem/dzierżawę lub wykorzystywał je na własne cele działalności gospodarczej.

Znacząca część nieruchomości była częściami lub w całości wynajmowana w ramach czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Niewynajęta część nieruchomości, zarówno obiekty biurowe jak i powierzchnie magazynowe, były wykorzystywane przez Sprzedającego na własne cele.



F. posiada adres siedziby w W. i posiada nieruchomości położone :

  • w W.,
  • w W.;
  • w E.;
  • w K.;
  • w N..



Niektóre z powyższych nieruchomości (ale nie wszystkie) mogą zostać zbyte przez Sprzedającego do dnia zawarcia transakcji sprzedaży Nieruchomości objętej wnioskiem.

Opis przedmiotu transakcji



Przedmiotem planowanej transakcji (dalej: „Transakcja”), w formie umowy sprzedaży, między Sprzedającym oraz Kupującym będą:

  1. prawo wieczystego użytkowania działki o numerze ewidencyjnym (…) zlokalizowaną w W., (objęte KW (…)); dalej zwana „Nieruchomością”),
  2. budynek posadowiony na Nieruchomości objętej Transakcją, tj. sześciokondygnacyjny budynek o charakterze noclegowo-gastronomicznym,
  3. budowle posadowione na Nieruchomości:
    1. sieć cieplna kanałowa,
    2. linia kablowa SN - odcinek między punktem zasilającym SN a stacją transformatorową,
    3. linia kablowa NN - odcinek pomiędzy stacją transformatorową a rozdzielnią NN wraz z rozdzielnią,
    4. sieć kanalizacyjna - osadnik tłuszczu,
    5. drogi dojazdowe i parkingi.
  4. inne elementy wyposażenia wnętrz budynków i budowli posadowionych na Nieruchomościach, trwale wbudowane (np. instalacje, windy, switche, itd.), (dalej łącznie: „Przedmiot Transakcji”).



Sprzedający (lub jego poprzednicy prawni) nabył z mocy prawa z dniem 5 grudnia 1990 r. tytuł wieczystego użytkowania gruntu, co zostało stwierdzone decyzją Wojewody nr (…) z dnia 17 lutego 1991 r. zmienioną Decyzją Wojewody nr (…).

Sprzedający nie jest przedsiębiorstwem przesyłowym, a opisane we wniosku sieci energetyczne, kanalizacyjne, cieplne są sieciami wewnętrznymi i stanowią jego własność. W związku z tym, stanowią one Przedmiot Transakcji i ich własność zostanie przeniesiona na Kupującego w wyniku Transakcji.

Przez Nieruchomość przebiega również linia kablowa średniego napięcia (SN) (inna niż wskazana w pkt 3) b) powyżej), punkt zasilający wraz ze złączem SN, która nie stanowi własności Sprzedającego, tylko odrębną od Nieruchomości własność przedsiębiorstwa przesyłowego. Sieć ta nie będzie stanowiła przedmiotu transakcji.

Opisane we wniosku budowle i inne obiekty oraz urządzenia budowlane są posadowione na gruntach będących w użytkowaniu wieczystym, stanowią nieruchomość w rozumieniu Kodeksu Cywilnego w powiązaniu z prawem budowlanym i nie stanowią ruchomości za wyjątkiem pozycji opisanych w pkt 4 powyżej.



Wszystkie wskazane powyżej naniesienia były przedmiotem pierwszego zasiedlenia w wyniku wykorzystywania ich na potrzeby własnej działalności gospodarczej lub oddania ich w dzierżawę. Wszystkie wskazane powyżej naniesienia – po ich ostatnim pierwszym zasiedleniu – nie były przedmiotem ulepszenia przekraczającego 30% ich wartości początkowej, lub w ogóle nie były przedmiotem ulepszenia. W przypadku większości wskazanych powyżej naniesień, z zastrzeżeniem niżej wymienionych przypadków, od ostatniego pierwszego zasiedlenia do dnia planowanej transakcji upłynie okres co najmniej dwóch lat. Wyłącznie w przypadku:

  1. Linia kablowa SN - odcinek między punktem zasilającym SN a stacją transformatorową – to obiekt nowy oddany do użytkowania 31 grudnia 2020 r.,
  2. Linia kablowa NN odcinek pomiędzy stacją transformatorową a rozdzielnią w budynku – to obiekt nowy oddany do użytkowania 31 grudnia 2020 r.,

mamy do czynienia z sytuacją, w której od momentu ich ostatniego pierwszego zasiedlenia – zakupu i instalacji linii kablowych SN i NN, do momentu dokonania planowanej Transakcji nie upłyną co najmniej dwa lata. Do ich pierwszego zasiedlenia doszło bowiem z chwilą oddania do używania, tj. 31 grudnia 2020 r. Tym samym zostały one objęte pierwszym zasiedleniem z dniem 31 grudnia 2020 r. Przy zakupie i instalacji powyżej wskazanych linii SN i NN Sprzedającemu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego.



Nieruchomość (ani budynek lub poszczególne budowle) nie były wykorzystywane wyłącznie do działalności zwolnionych z podatku od towarów i usług. Nieruchomość od 1998 r. jest dzierżawiona przez Sprzedającego swojej spółce zależnej L. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w W. (zwanej dalej „Dzierżawcą”), która prowadzi w budynku znajdującym się na tej Nieruchomości działalność krótkotrwałego zakwaterowania i gastronomiczną.

Nieruchomość jest przedmiotem dzierżawy, ale na moment dokonania dostawy Nieruchomości umowa dzierżawy nie będzie obowiązywała (zostanie wypowiedziana przez Sprzedającego lub zostanie rozwiązana na podstawie porozumienia stron umowy dzierżawy). Natomiast Dzierżawca Nieruchomości zawarł umowy dzierżawy i umowy najmu, które w związku z wygaśnięciem umowy dzierżawy ze spółką zależną przejdą na Sprzedającego jako umowy dzierżawy i najmu. W umowy te w związku ze sprzedażą Nieruchomości, z mocy prawa, wstąpi Kupujący po stronie dzierżawcy i najemcy.

Docelowo, Kupujący nie jest zainteresowany kontynuowaniem działalności w zakresie dzierżawy i najmu na podstawie umów, w które wstąpi z mocy prawa w ramach nabycia Nieruchomości. Kupujący planuje rozbiórkę istniejącego budynku oraz wybudowanie w jego miejsce budynku lub budynków o funkcji magazynowo-biurowo-wystawienniczej. Nieruchomość będzie wykorzystywana przez Kupującego w celu wykonywania działalności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług (komercyjny wynajem nowo wybudowanych budynków lub sprzedaż nieruchomości).

W celu przedstawienia wszelkich okoliczności dotyczących wzajemnych relacji stron, Zainteresowani wskazują, iż w 2019 r., Sprzedający, sprzedał Kupującemu nieruchomość zabudowaną budynkami oraz budowlami znajdującą się przy ul. A. objętej księgą wieczystą nr (…), która przylega do Nieruchomości będącej przedmiotem wniosku. Ze względu na infrastrukturę techniczną współdzieloną przez nieruchomość przy ul. A. oraz Nieruchomość, ustanowiono wówczas służebności obciążające Nieruchomość dotyczące korzystania przez każdoczesnego właściciela/użytkownika wieczystego nieruchomości przy ul. A. z instalacji doprowadzającej centralne ogrzewanie, gaz oraz wodę, której trasa służebności przebiega w części przez budynek położony na Nieruchomości. Ponieważ Kupujący, nabywając nieruchomości przy ul. A. stanie się jednocześnie użytkownikiem wieczystym nieruchomości władnącej i obciążonej – służebności nie będą wykonywane.



Opis organizacji przedsiębiorstwa Sprzedającego

Wszystkie nieruchomości Sprzedającego położone w W. oraz w innych miastach, o których mowa powyżej, w tym będąca Przedmiotem Transakcji, przyporządkowane są w celu obsługi i zarządzania nimi, z poniższym zastrzeżeniem, do komórki organizacyjnej Sprzedającego pod nazwą Biuro A. (dalej Biura). Przy czym niektóre nieruchomości, w tym Nieruchomość w W. przy ul. A., są wynajęte lub wydzierżawione w całości na rzecz jednego najemcy lub dzierżawcy. W takim wypadku ich bieżąca obsługa oraz bieżące zarządzanie nimi obciążają najemcę lub dzierżawcę i nie są realizowane przez Biuro Sprzedającego.

W tym przypadku funkcja Biura ogranicza się do nadzoru nad wynajętą lub wydzierżawioną nieruchomością (kontroli prowadzenia działalności przez Dzierżawcę zgodnie z zawartą umową najmu lub dzierżawy, kontroli prawidłowości wykonywania obowiązków przez najemcę lub dzierżawcę, wyrażania zgody na prowadzenie prac modernizacyjnych powodujących zmiany wartości użytkowych budynków i budowli, uzgadnianie metody ich finansowania, itp.).



Główne funkcje realizowane przez Biuro to:

i. zarządzanie całością nieruchomości i ruchomości należących do Sprzedającego (w tym m.in. zbywanie, wynajem/dzierżawa nieruchomości i ruchomości),

ii. nadzór nad usługami serwisowymi świadczonymi przez firmy obce na rzecz budynków i budowli położonych w W. przy ul. J., ul. W., ul. B., ul. K., w K., N.,

iii. nadzór nad administratorami wydzierżawionych Nieruchomości (kontrole prowadzenia działalności przez najemców lub dzierżawców zgodnie z zawartymi umowami najmu lub dzierżawy, wyrażanie zgody na prowadzenie prac modernizacyjnych powodujących zmiany wartości użytkowych budynków i budowli, uzgadnianie metody ich finansowania). Dotyczy nieruchomości w W. przy ul. A. oraz przy ul. T. i w E. przy ul. B.,

iv. administrowanie budynkami i terenami położonymi w W. przy ul. J., ul. W., ul. B., ul. K., w K., N.,

v. realizacja zakupów administracyjnych na potrzeby Sprzedającego,

vi. bieżąca obsługa administracyjna Sprzedającego.



Funkcje Biura, w którym na dzień złożenia wniosku nie ma zatrudnionych pracowników, a tym samym przejście pracowników nie jest Przedmiotem Transakcji i żadne umowy w tym zakresie nie przejdą na Kupującego, w tym zakresie w szczególności nie dojdzie także do przejścia zakładu pracy na Kupującego na mocy obowiązujących przepisów prawa pracy.

Brak jest, jak wyżej wskazano, jednostek organizacyjnych przypisanych wyłącznie i w całości do zbywanego majątku. Co do zasady funkcje Biura pozostaną u Sprzedającego. W przedsiębiorstwie Sprzedającego nie ma oddzielnych procedur i jednostek organizacyjnych odnoszących się tylko do Przedmiotu Transakcji. Składniki majątkowe stanowiące Przedmiot Transakcji nie są wyodrębnione pod względem organizacyjnym w przedsiębiorstwie Sprzedającego w szczególności jako odrębny oddział, zakład, itp. Sprzedający nie prowadzi dla zbywanej Nieruchomości odrębnej księgowości, nie sporządza odrębnego bilansu. Przedmiot Transakcji nie posiada własnych służb finansowo-księgowych, czy kadrowo-płacowych. Tylko koszty bezpośrednie odnoszone są na poszczególne nieruchomości, budynki albo powierzchnie magazynowe, place i inne obiekty/naniesienia. Są to takie koszty jak np.: koszty zużycia mediów, remonty, podatek od nieruchomości, opłata za wieczyste użytkowanie i amortyzacja. Natomiast całość kosztów pośrednich nie jest odnoszona do poszczególnych obiektów, są to koszty wspólne, ogólnozakładowe, itp. – dotyczy to w szczególności takich pozycji kosztowych jak wynagrodzenia pracowników, różnego rodzaju usługi, zakupy materiałów. Przychody ze sprzedaży dotyczące najmu poszczególnych obiektów przyporządkowywane są księgowo do tych obiektów.



Okoliczności towarzyszące Transakcji.

W związku z Transakcją planowane jest również przekazanie przez Sprzedającego na rzecz Kupującego posiadanej dokumentacji techniczno-budowlanej dotyczącej Przedmiotu Transakcji (np. książek obiektów budowlanych, dokumentacji technicznej budynku i budowli, itp.). Ich przekazanie jest niezbędne z punktu widzenia prawa budowlanego w celu umożliwienia Kupującemu wypełnienia ustawowego obowiązku dotyczącego przechowywania dokumentacji budowlanej.



Jednocześnie zaznaczyć należy, że w związku z planowaną Transakcją nie zostaną przeniesione przez Sprzedającego na Kupującego składniki przedsiębiorstwa Sprzedającego, w tym takie, które są ekonomicznie i funkcjonalnie związane ze sprzedawaną Nieruchomością. Na Kupującego nie przejdą w szczególności:

  1. firma Sprzedającego ani nazwa przedsiębiorstwa Sprzedającego, ani znak towarowy „F.”,
  2. środki pieniężne Sprzedającego (w kasie i na rachunkach bankowych),
  3. know-how Sprzedającego, z zastrzeżeniem zaznajomienia się przez Kupującego z informacjami o takim (lub podobnym) charakterze zawartymi w dokumentach okazanych/przekazywanych Kupującemu w ramach transakcji i badania due diligence Nieruchomości,
  4. księgi rachunkowe Sprzedającego,
  5. długi obciążające Sprzedającego,
  6. należności i zobowiązania handlowe oraz zobowiązania publicznoprawne Sprzedającego,
  7. wartości niematerialne i prawne Sprzedającego,
  8. tajemnice przedsiębiorstwa Sprzedającego.



Zainteresowani mają zamiar podzielić bieżące przychody i koszty związane z Nieruchomością mając na uwadze moment przeniesienia posiadania Nieruchomości na Kupującego. W wyniku Transakcji Kupujący wstąpi, z mocy prawa, w miejsce Sprzedającego w obowiązujące umowy najmu i dzierżawy dotyczące sprzedawanej Nieruchomości, jeżeli umowy nie zostaną rozwiązane wcześniej. Zachowanie bądź rozwiązanie tych umów nie jest warunkiem dokonania Transakcji.

Ponadto Zainteresowani nie mogą wykluczyć przeniesienia praw i obowiązków na Kupującego z innych umów z dostawcami usług niezbędnych dla używania i utrzymania zbywanej Nieruchomości w stanie niepogorszonym, w szczególności umów na dostawę mediów do Nieruchomości (np. energii, wody, odprowadzania ścieków, itp.).

Kupujący nie zamierza kontynuować wskazanych umów, a zamierza podjąć działania w celu zawarcia umów z podmiotami wybranymi według własnego uznania we własnym zakresie. Może się jednak okazać, że w stosunku do niektórych z tych umów zamiast wskazanej powyżej konstrukcji, Kupujący wstąpi w prawa i obowiązki Sprzedającego. Jednakże nie jest to opcja preferowana przez Kupującego i jeśli będzie miała miejsce, to będzie to sytuacja wyjątkowa.

Nie można wykluczyć, że w okresie przejściowym do czasu zawarcia umów przez Kupującego we własnym zakresie Sprzedający może refakturować nabywane usługi lub towary na rzecz Kupującego, w celu zapewniania możliwości korzystania z Nieruchomości w sposób niezakłócony.

W dniu zawarcia Transakcji Zainteresowani złożą oświadczenia do Urzędu (…) o zmianie właściciela urządzeń zarejestrowanych w Urzędzie (…).

W związku z tym, że Sprzedający posiada status podatnika podatku od towarów i usług oraz prowadzi działalność opodatkowaną podatkiem od towarów i usług, a Kupujący jest również podatnikiem podatku od towarów i usług prowadzącym działalność gospodarczą, Transakcja zostanie udokumentowana stosowną fakturą VAT.

Sprzedający oraz Kupujący przed dniem nabycia Nieruchomości w ramach Transakcji złożą w odniesieniu do całości Nieruchomości (budynku i budowli), do właściwego naczelnika urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, o którym mowa w art. 43 ust. 10 pkt 2 i ust. 11 ustawy o podatku od towarów i usług, o rezygnacji ze zwolnienia o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy.

Umowa sprzedaży będzie określała odrębnie cenę za grunty, budynek oraz budowle.

Na terenie Nieruchomości na moment zawarcia transakcji mogą znajdować się ruchomości, nie stanowiące przedmiotu Transakcji ani wniosku, bowiem należą do najemców lub dzierżawców i stanowią ich własność. Sprzedający i Kupujący w umowie wyłączą rękojmię Sprzedawcy z tytułu wad fizycznych Nieruchomości.

Przedmiotem Transakcji nie będą objęte w szczególności wyposażenie budynku hotelowego (łóżka, szafy, pościel wyposażenie kuchni i kawiarni, itp.), środki transportu, sprzęt IT i telefoniczny, sprzęt AGD, sejfy, obrazy, meble biurowe, których właścicielem jest Dzierżawca Nieruchomości. Elementy te zostaną usunięte z Nieruchomości przez Dzierżawcę w okresie wynikającym z umowy sprzedaży Nieruchomości lub odrębnej umowy, co może nastąpić dopiero po dokonaniu dostawy Nieruchomości.

Kupujący przejmie przy zakupie wszelkie obowiązujące służebności obciążające sprzedawaną działkę nr (…) jak i również służebności ustanowione na rzecz działki nr (…).

W związku z dokonaniem planowanej Transakcji Sprzedający nie planuje i nie rozpocznie procesu likwidacji Sprzedającego bezpośrednio po Transakcji i będzie kontynuował dotychczasową działalność gospodarczą w oparciu o inne składniki swojego majątku.

Planowana Transakcja będzie mieć miejsce w 2021 r.

W związku ze sprzedażą Nieruchomości, Sprzedający zamierza wystawić na Kupującego stosowną fakturę VAT. Przed transakcją mogą zostać uzyskane, m.in. na podstawie art. 306e oraz art. 306g Ordynacji Podatkowej, zaświadczenia dotyczące ewentualnych zaległości podatkowych Sprzedającego lub innych opłat publicznoprawnych, lub też zaświadczenia dotyczące ewentualnych postępowań podatkowych, których Sprzedający jest stroną (jest to standardowa praktyka w przypadku takich transakcji).

W umowie sprzedaży Sprzedający oraz Kupujący udzielą sobie standardowych zapewnień. Zapewnienia te mogą dotyczyć w szczególności umocowania Sprzedającego oraz Kupujący do zawarcia umowy, tytułu prawnego do Nieruchomości, kwestii podatkowych, umów najmu i dzierżawy, (jest to standardowa praktyka w przypadku takich transakcji).



W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytanie:



Czy planowana Transakcja nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na mocy art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych? (pytanie oznaczone we wniosku nr 4)

Zdaniem Zainteresowanych, planowana Transakcja nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na mocy art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Według Zainteresowanych, zarówno orzecznictwo sądów administracyjnych jak i orzecznictwo organów interpretacyjnych potwierdzają, że opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają jedynie enumeratywnie określone w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych typy czynności cywilnoprawnych. Innymi słowy, wskazany przepis ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych zawiera numerus clausus czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wymieniono jako czynność opodatkowaną umowę sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych. Zgodnie z art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, obowiązek podatkowy ciąży w takim przypadku na kupującym, który jest zobowiązany w przypadku sprzedaży nieruchomości do zapłaty podatku w wysokości 2% (art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych), obliczonego od wartości rynkowej zbywanych rzeczy (art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych).



Stosownie jednak do dyspozycji art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatkowi nie podlegają czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

  1. w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
  2. jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem, w szczególności, umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część.



Mając na uwadze treść przywołanego przepisu ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, w ocenie Zainteresowanych, w okolicznościach wskazanych w opisie zdarzenia przyszłego, sprzedaż Nieruchomości wraz z pozostałymi składnikami majątkowymi wskazanymi w opisie zdarzenia przyszłego w ramach planowanej Transakcji nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na mocy art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W związku z tym, że dostawa Przedmiotu Transakcji nie będzie stanowiła przedsiębiorstwa lub ZCP (pytanie 1) oraz będzie w całości opodatkowana podatkiem od towarów i usług (pytanie 2) umowa sprzedaży nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na mocy art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Powyższy pogląd znajduje również potwierdzenie w licznie przywołanych interpretacjach indywidualnych wydawanych przez organy podatkowe, których fragmenty Zainteresowani przytoczyli.

Powyżej przywołano tylko tę część stanowiska Zainteresowanych, która odnosi się do opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.



W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Zainteresowanych w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Na wstępie należy wskazać, że niniejsza interpretacja stanowi ocenę stanowiska Zainteresowanych wyłącznie w zakresie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług wydano odrębne rozstrzygnięcie – interpretację z 10 czerwca 2021 r. znak: 0114-KDIP4-1.4012.223.2021.3.APR.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2020 r. poz. 815 ze zm.) – podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

W myśl art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2, powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej. Na podstawie art. 4 pkt 1 ww. ustawy – obowiązek podatkowy przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym.

W oparciu o art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podstawę opodatkowania – przy umowie sprzedaży – stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego, którą określa się na zasadach wskazanych w art. 6 ust. 2 ww. ustawy.



Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy stawki podatku wynoszą od umowy sprzedaży:

  1. nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym − 2%,
  2. innych praw majątkowych − 1%.



Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych nie zawiera własnej definicji nieruchomości lub jej części oraz nie określa co jest częścią składową nieruchomości. Z tego względu, aby zakwalifikować daną rzecz jako nieruchomość oraz określić co stanowi jej integralną część dla celów opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych należy odwołać się do przepisów Kodeksu cywilnego.

Zgodnie z art. 46 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 2020 r. poz. 1740 ze zm.) nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.

W oparciu o art. 47 § 1 ww. Kodeksu część składowa rzeczy nie może być odrębnym przedmiotem własności i innych praw rzeczowych. Częścią składową rzeczy jest wszystko, co nie może być od niej odłączone bez uszkodzenia lub istotnej zmiany całości albo bez uszkodzenia lub istotnej zmiany przedmiotu odłączonego (§ 2 cyt. przepisu). Przedmioty połączone z rzeczą tylko dla przemijającego użytku nie stanowią jej części składowych (§ 3 ww. przepisu).

Zgodnie z tą zasadą wszystko, co jest trwale związane z gruntem stanowi jego część składową i nie może być odrębnym przedmiotem własności (oderwanym od własności gruntu) zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego i tym samym odrębnym przedmiotem obrotu prawnego, gdyż własność gruntu rozciąga się na rzecz ruchomą (np. budowlę), która została z nim połączona w taki sposób, że stała się jego częścią składową.

W myśl art. 48 Kodeksu cywilnego, z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, do części składowych gruntu należą w szczególności budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane, jak również drzewa i inne rośliny od chwili zasadzenia lub zasiania.

Stosownie do treści art. 49 § 1 Kodeksu cywilnego, urządzenia służące do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej oraz inne urządzenia podobne nie należą do części składowych nieruchomości, jeżeli wchodzą w skład przedsiębiorstwa.

W świetle art. 235 § 1 Kodeksu cywilnego budynki i inne urządzenia wzniesione na gruncie Skarbu Państwa lub gruncie należącym do jednostek samorządu terytorialnego bądź ich związków przez wieczystego użytkownika stanowią jego własność.

W prawie polskim obowiązuje zasada superficies solo cedit, zgodnie z którą budynki i urządzenia trwale z gruntem związane, drzewa i inne rośliny, a także inne przedmioty trwale z gruntem związane są jego częściami składowymi, a tym samym nie mogą być odrębnym od gruntu przedmiotem własności i innych praw rzeczowych.

W art. 48 wyraźnie przewidziana została jednak możliwość istnienia wyjątków od zasady wyrażonej w art. 47 § 2 Kodeksu cywilnego. Chodzi w szczególności o budynki i inne urządzenia znajdujące się na gruncie będącym w użytkowaniu wieczystym (art. 235 § 1), a także o tzw. urządzenia przesyłowe wchodzące w skład przedsiębiorstwa przesyłowego (art. 49 § 1).

Z tych przepisów wynika, że tytuł prawny do ww. obiektów odrywa się od tytułu prawnego przysługującego do nieruchomości (gruntu).

Przechodząc ponownie na grunt przepisów podatkowych, należy stwierdzić, że umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.



Na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

  1. w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
  2. jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
    • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
    • umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.



Z treści art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona. Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość lub prawo wieczystego użytkowania. Jednocześnie podkreślić należy, że z treści cytowanego przepisu (lit. a) wynika, że wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych jest czynność tylko w takim zakresie, w jakim jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

W świetle art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2020 r. poz. 106 i 568) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Kupujący zamierza nabyć od Sprzedającego, na podstawie umowy sprzedaży, prawo wieczystego użytkowania działki o numerze ewidencyjnym (…), budynek o charakterze noclegowo-gastronomicznym, budowle: sieć cieplna kanałowa, linia kablowa SN - odcinek między punktem zasilającym SN a stacją transformatorową, linia kablowa NN - odcinek pomiędzy stacją transformatorową a rozdzielnią NN wraz z rozdzielnią, sieć kanalizacyjna - osadnik tłuszczu, drogi dojazdowe i parkingi oraz inne elementy wyposażenia wnętrz budynków i budowli posadowionych na Nieruchomościach, trwale wbudowane (np. instalacje, windy, switche, itd.). Sprzedający nie jest przedsiębiorstwem przesyłowym, a opisane we wniosku sieci energetyczne, kanalizacyjne, cieplne są sieciami wewnętrznymi i stanowią jego własność. W związku z tym, stanowią one Przedmiot Transakcji i ich własność zostanie przeniesiona na Kupującego w wyniku Transakcji. Przez Nieruchomość przebiega również inna linia kablowa średniego napięcia, która nie stanowi własności Sprzedającego, tylko odrębną od Nieruchomości własność przedsiębiorstwa przesyłowego. Sieć ta nie będzie stanowiła przedmiotu transakcji. Opisane we wniosku budowle i inne obiekty oraz urządzenia budowlane są posadowione na gruntach będących w użytkowaniu wieczystym, stanowią nieruchomość w rozumieniu Kodeksu Cywilnego w powiązaniu z prawem budowlanym i nie stanowią ruchomości za wyjątkiem wskazanych wyżej elementów wyposażenia wnętrz budynków i budowli. W związku z Transakcją planowane jest również przekazanie przez Sprzedającego na rzecz Kupującego posiadanej dokumentacji techniczno-budowlanej dotyczącej Przedmiotu Transakcji (np. książek obiektów budowlanych, dokumentacji technicznej budynku i budowli, itp.).

Sprzedający oraz Kupujący przed dniem nabycia Nieruchomości w ramach Transakcji złożą w odniesieniu do całości Nieruchomości (budynku i budowli), do właściwego naczelnika urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, o którym mowa w art. 43 ust. 10 pkt 2 i ust. 11 ustawy o podatku od towarów i usług, o rezygnacji ze zwolnienia o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy.

W związku z powyższym należy podkreślić, że jakkolwiek zapytanie Zainteresowanych dotyczy opodatkowania umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa transakcja sprzedaży – dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami – będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia opisanej transakcji podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Objęcie tej czynności opodatkowaniem w podatku od towarów i usług skutkuje bowiem wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.



W interpretacji indywidualnej z 10 czerwca 2021 r. znak: 0114-KDIP4-1.4012.223.2021.3.APR, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, iż:

  • Przedmiot Transakcji, tj. Nieruchomość zabudowana nie będzie stanowić przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 ustawy Kodeks cywilny, jak również zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług, a tym samym jej sprzedaż nie będzie stanowiła transakcji wyłączonej z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy.
  • Do transakcji sprzedaży Budynku i Budowli (oprócz Linii kablowej SN – odcinek między punktem zasilającym SN a stacją transformatorową i Linii kablowej NN – odcinek pomiędzy stacją transformatorową a rozdzielnią w budynku) znajdzie zastosowanie zwolnienie z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 tejże ustawy. Zgodnie z art. 29a ust. 8 ww. ustawy, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu, co oznacza, że sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntu korzysta ze zwolnienia tak jak sprzedaż Budynków i Budowli.
  • W przypadku, gdy strony transakcji, spełnią warunki, o których mowa w art. 43 ust. 10 i 11 ustawy o podatku od towarów i usług, to mogą opodatkować transakcję sprzedaży Budynków i Budowli (oprócz Linii kablowej SN - odcinek między punktem zasilającym SN a stacją transformatorową i Linii kablowej NN – odcinek pomiędzy stacją transformatorową a rozdzielnią w budynku); wówczas dostawa gruntu również będzie opodatkowana.
  • Dostawa Linii kablowej SN – odcinek między punktem zasilającym SN a stacją transformatorową i Linii kablowej NN – odcinek pomiędzy stacją transformatorową a rozdzielnią w budynku nie korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2, pkt 10 oraz pkt 10a ustawy o podatku od towarów i usług, a zatem będzie podlegała opodatkowaniu tym podatkiem.
  • Do sprzedaży ruchomości nie znajdzie zastosowania zwolnienie z podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług; ich sprzedaż będzie czynnością podlegającą przepisom ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaną na zasadach ogólnych.



Z treści złożonego wniosku wynika, że Zainteresowani przed dniem nabycia Nieruchomości w ramach Transakcji złożą w odniesieniu do całości Nieruchomości (budynku i budowli), do właściwego naczelnika urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, o rezygnacji ze zwolnienia o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług. Zatem dokonają wyboru opodatkowania podatkiem od towarów i usług dostawy budynku i budowli wchodzących w skład Nieruchomości, rezygnując jednocześnie ze zwolnienia z podatku od towarów i usług, o którym mowa w ww. przepisie.

Zatem, skoro omawiana we wniosku transakcja sprzedaży będzie faktycznie w całości opodatkowana podatkiem od towarów i usług (nie będzie z tego podatku zwolniona w tym zakresie, w którym zwolnienie to przysługuje, ze względu na fakt, że strony umowy złożą oświadczenie o wyborze opodatkowania podatkiem od towarów i usług), to do opisanej transakcji sprzedaż Nieruchomości wraz z pozostałymi składnikami majątkowymi znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W takim przypadku opisana transakcja sprzedaży będzie wyłączona z opodatkowania w podatku od czynności cywilnoprawnych.



Wobec powyższego, stanowisko Zainteresowanych należało uznać za prawidłowe.



Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Zainteresowanych i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze zdarzeniem podanym przez Zainteresowanych w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.



Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.



Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w … za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r. poz. 2325 ze zm.).

Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Zgodnie z art. 57a ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj