Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP2-2.4010.161.2021.1.ASK
z 16 czerwca 2021 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 31 maja 2021 r. (data wpływu 8 czerwca 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia:

  • czy w wyniku przeliczenia na PLN kwoty dywidendy wypłaconej w walucie obcej, różnice kursowe powstające na rozrachunkach z udziałowcem, w wyniku zastosowania dwóch różniących się średnich kursów przeliczeniowych NBP, jednego z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uchwalenia dywidendy, a drugiego z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego wypłatę dywidendy, są różnicami kursowymi podatkowymi, tj. czy takie ujemne różnice kursowe stanowią dla Spółki koszt uzyskania przychodów, a różnice dodatnie - przychód podatkowy;
  • czy w związku z uregulowaniem w walucie obcej zobowiązania z tytułu dywidendy powstaną dla Spółki podatkowe różnice kursowe z tytułu wpływu/wypływu środków pieniężnych z rachunku walutowego (tzw. różnice kursowe od własnych środków pieniężnych), tj. czy takie ujemne różnice kursowe stanowią dla Spółki koszt uzyskania przychodów, a różnice dodatnie - przychód podatkowy

– jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 8 czerwca 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia:

  • czy w wyniku przeliczenia na PLN kwoty dywidendy wypłaconej w walucie obcej, różnice kursowe powstające na rozrachunkach z udziałowcem, w wyniku zastosowania dwóch różniących się średnich kursów przeliczeniowych NBP, jednego z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uchwalenia dywidendy, a drugiego z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego wypłatę dywidendy, są różnicami kursowymi podatkowymi, tj. czy takie ujemne różnice kursowe stanowią dla Spółki koszt uzyskania przychodów, a różnice dodatnie - przychód podatkowy;
  • czy w związku z uregulowaniem w walucie obcej zobowiązania z tytułu dywidendy powstaną dla Spółki podatkowe różnice kursowe z tytułu wpływu/wypływu środków pieniężnych z rachunku walutowego (tzw. różnice kursowe od własnych środków pieniężnych), tj. czy takie ujemne różnice kursowe stanowią dla Spółki koszt uzyskania przychodów, a różnice dodatnie - przychód podatkowy.


We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca (dalej: Spółka") jest polską spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, której jedynym udziałowcem jest spółka kapitałowa (…) z siedzibą w (…).


Zgodnie z przepisami o rachunkowości wynik netto polskiej spółki w ograniczoną odpowiedzialnością podawany jest w sprawozdaniu finansowym w złotych polskich. Uchwały Zgromadzenia Wspólników Spółki (dalej: „ZW"), zatwierdzającego roczne sprawozdanie finansowe, przewidywały w przeszłości przeznaczenie zysku netto na wypłatę dywidendy, przy czym kwota dywidendy, stanowiąca część lub całość zysku netto, wyrażana była w złotych polskich, natomiast uchwała przewidywała, że wypłata zostanie dokonana w całości bądź w części w walucie obcej. Uchwały takie mogą być także podejmowane w przyszłości. Walutą, w jakiej następowała/może następować w przyszłości wypłata jest USD lub EUR.


Uchwała ZW może, lecz nie musi wskazywać kurs, po jakim dokonane zostanie przeliczenie kwoty dywidendy wyrażonej w PLN na kwotę w walucie obcej. Do tej pory jako kurs przeliczeniowy wskazywany był w uchwale ZW kurs średni NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wypłaty.


Spółka do wypłaty dywidendy wykorzystywać może środki nabywane w tym celu albo środki zgromadzone już na rachunku walutowym.


Na dzień podjęcia przez ZW uchwały o wypłacie dywidendy Spółka ujmuje w księgach rachunkowych zobowiązanie wobec wspólnika, wyceniając je po średnim kursie NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień podjęcia uchwały.


Na dzień wypłaty dywidendy Spółka rozlicza tą wypłatę, stosując w przypadku zakupu w tym celu środków w banku - kurs faktycznie zastosowany przez bank, a w przypadku wykorzystania do wypłaty dywidendy już posiadanych środków walutowych - kurs średni NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wypłaty dywidendy.

W dniu wypłaty dywidendy powstają w takim przypadku dwojakiego rodzaju różnice kursowe:

  1. różnice kursowe na rozrachunkach ze wspólnikiem, powstające w wyniku przeliczenia kwoty dywidendy wg kursu średniego z dnia poprzedzającego uchwalenie wypłaty dywidendy oraz kursu średniego NBP z dnia poprzedzającego dzień wypłaty dywidendy/kursu banku zastosowanego w dniu wypłaty dywidendy;
  2. różnice kursowe od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku walutowym - w przypadku wypłaty dywidendy z posiadanych już przez Spółkę środków walutowych, powstające w wyniku przeliczenia wartości tych środków w dniu ich wpływu na rachunek oraz w dniu wypłaty dywidendy, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni.


Spółka rozlicza różnice kursowe tzw. metodą podatkową, zgodnie z art. 15a updop.


Elementy transgraniczne stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego nie występują.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.


  1. Czy w wyniku przeliczenia na PLN kwoty dywidendy wypłaconej w walucie obcej, różnice kursowe powstające na rozrachunkach z udziałowcem, w wyniku zastosowania dwóch różniących się średnich kursów przeliczeniowych NBP, jednego z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uchwalenia dywidendy, a drugiego z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego wypłatę dywidendy, są różnicami kursowymi podatkowymi, tj. czy takie ujemne różnice kursowe stanowią dla Spółki koszt uzyskania przychodów, a różnice dodatnie - przychód podatkowy?
  2. Czy w związku z uregulowaniem w walucie obcej zobowiązania z tytułu dywidendy powstaną dla Spółki podatkowe różnice kursowe z tytułu wpływu/wypływu środków pieniężnych z rachunku walutowego (tzw. różnice kursowe od własnych środków pieniężnych), tj. czy takie ujemne różnice kursowe stanowią dla Spółki koszt uzyskania przychodów, a różnice dodatnie - przychód podatkowy?


Zdaniem Wnioskodawcy:


Ad 1.


Spółka stoi na stanowisku, zgodnie z którym przeliczenie dywidendy z waluty PLN na walutę obcą nie powoduje powstania podatkowych różnic kursowych, o których mowa w art. 15a ust. 2 pkt 1-2 oraz ust. 3 pkt 1-2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2020 r., poz. 1406, ze zm., dalej: „ustawa CIT”).


Ad. 2.


Zdaniem Spółki wypłata dywidendy w walucie obcej może skutkować powstaniem podatkowych różnic kursowych od środków własnych zgromadzonych na rachunku walutowym, tj. różnic kursowych, o których mowa w art. 15a ust. 2 pkt 3 oraz art. 15a ust. 3 pkt 3 updop, stanowiących odpowiednio przychody podatkowe (jako dodatnie różnice kursowe) albo koszty uzyskania przychodów (jako ujemne różnice kursowe) Spółki.


Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy:


  1. Regulacje prawne


Różnice kursowe, jako kategoria ekonomiczna, najogólniej oznaczają różnice wynikające z wartości walut obcych wyrażonych w walucie polskiej w różnych momentach czasu.


Powstają one na skutek wahań kursów (kurs - cena jednej waluty w jednostkach innej waluty) kupna i sprzedaży waluty krajowej w stosunku do walut obcych, wzajemnych zmian poziomów kursów innych walut oraz wystąpienia odchyleń między kursem średnim walut obcych, ogłaszanym przez bank centralny (NBP) a faktycznymi, najczęściej bankowymi kursami sprzedaży lub zakupu poszczególnych walut.


W zależności od wzajemnych relacji pomiędzy kursami walut mogą więc występować dodatnie lub ujemne różnice kursowe.


Zgodnie z art. 9b ust. 1 updop podatnicy ustalają różnice kursowe na podstawie:

  1. art. 15a, albo
  2. przepisów o rachunkowości, pod warunkiem, że w okresie, o którym mowa w ust. 3, sporządzane przez podatników sprawozdania finansowe będą badane przez firmy audytorskie.


W myśl art. 15a ust. 1 updop, różnice kursowe zwiększają odpowiednio przychody jako dodatnie różnice kursowe albo koszty uzyskania przychodów jako ujemne różnice kursowe w kwocie wynikającej z różnicy między wartościami określonymi w ust. 2 i 3.


Zgodnie z art. 15a ust. 2 updop, dodatnie różnice kursowe powstają, jeżeli wartość:

  1. przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest niższa od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia,
  2. poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest wyższa od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia,
  3. otrzymanych lub nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu jest niższa od wartości tych środków lub wartości pieniężnych w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków lub wartości pieniężnych, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni, z zastrzeżeniem pkt 4 i 5,
  4. kredytu (pożyczki) w walucie obcej w dniu jego udzielenia jest niższa od wartości tego kredytu (pożyczki) w dniu jego zwrotu, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni,
  5. kredytu (pożyczki) w walucie obcej w dniu jego otrzymania jest wyższa od wartości tego kredytu (pożyczki) w dniu jego spłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni.


Zgodnie z art. 15a ust. 3 updop, ujemne różnice kursowe powstają, jeżeli wartość:

  1. przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest wyższa od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia,
  2. poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest niższa od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia,
  3. otrzymanych lub nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu jest wyższa od wartości tych środków lub wartości pieniężnych w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków lub wartości pieniężnych, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni, z zastrzeżeniem pkt 4 i 5,
  4. kredytu (pożyczki) w walucie obcej w dniu jego udzielenia jest wyższa od wartości tego kredytu (pożyczki) w dniu jego zwrotu, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni,
  5. kredytu (pożyczki) w walucie obcej w dniu jego otrzymania jest niższa od wartości tego kredytu (pożyczki) w dniu jego spłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni.


Zgodnie z art. 15 ust. 1 updop kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.


Przy obliczaniu różnic kursowych, o których mowa w ust. 2 i 3, uwzględnia się kursy faktycznie zastosowane w przypadku sprzedaży lub kupna walut obcych oraz otrzymania należności lub zapłaty zobowiązań. W pozostałych przypadkach, a także gdy do otrzymanych należności lub zapłaty zobowiązań nie jest możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu waluty w danym dniu, stosuje się kurs średni ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień (art. 15a ust. 4 updop).


Zgodnie z art. 15a ust. 5 updop, jeżeli faktycznie zastosowany kurs waluty, o którym mowa w ust. 2 i 3, jest wyższy lub niższy odpowiednio o więcej niż powiększona lub pomniejszona o 5% wartość kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień faktycznie zastosowanego kursu waluty, organ podatkowy może wezwać strony umowy do zmiany tej wartości lub wskazania przyczyn uzasadniających zastosowanie kursu waluty. W razie niedokonania zmiany wartości lub niewskazania przyczyn, które uzasadniają zastosowanie faktycznego kursu waluty, organ podatkowy określi ten kurs opierając się na kursach walut ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski.


Ponadto, przez średni kurs ogłaszany przez Narodowy Bank Polski, o którym mowa w ust. 2 i 3, rozumie się kurs z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu lub poniesienia kosztu (art. 15 ust. 6 updop).


Zgodnie z art. 15 ust. 7 updop, za koszt poniesiony, o którym mowa w ust. 2 i 3, uważa się koszt wynikający z otrzymanej faktury (rachunku) albo innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), a za dzień zapłaty, o którym mowa w ust. 2 i 3 - dzień uregulowania zobowiązań w jakiejkolwiek formie, w tym w wyniku potrącenia wierzytelności.

Zgodnie z art. 15 ust. 8 updop, podatnicy wyznaczają kolejność wyceny środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej, o której mowa w ust. 2 pkt 3 i ust. 3 pkt 3, według przyjętej metody stosowanej w rachunkowości, której nie mogą zmieniać w trakcie roku podatkowego.


  1. Uzasadnienie stanowiska


W świetle wyżej wymienionych regulacji prawnych generalną zasadą uznania danego wydatku za koszt uzyskania przychodu jest istnienie pomiędzy nim a spodziewanym przychodem związku przyczynowo - skutkowego tego typu, że jego poniesienie ma lub może mieć wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodów, zachowanie bądź zabezpieczenie źródła przychodów.

Wyplata dywidendy jest podziałem zysku z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej i nie stanowi wydatku umożliwiającego powstanie przychodu bądź kosztu podatkowego po stronie spółki ją wypłacającej, w szczególności wyplata taka nie jest związana z zachowaniem lub zabezpieczeniem źródła przychodów spółki ją wypłacającej. Wypłata taka jest jedynie realizacją prawa wspólnika do udziału w zyskach spółki, wynikającego z Kodeksu spółek handlowych.


W związku z powyższym należy uznać, że dywidenda dla spółki ją wypłacającej nie jest kosztem podatkowym, a w konsekwencji różnice kursowe, dodatnie lub ujemne, powstałe na rozrachunkach z udziałowcem w związku z jej wypłatą, nie mają wpływu na dochód do opodatkowania, nie należą bowiem do żadnej z kategorii różnic kursowych wymienionych w art. 15a ust. 2 i 3, w szczególności nie odnoszą się do przychodu należnego ani kosztu poniesionego w rozumieniu art. 15a ust. 2 pkt 1 i 2 oraz ust. 3 pkt 1 i 2.


W związku z powyższym takie różnice kursowe powstałe w związku z wypłatą dywidendy nie mają wpływu na wynik podatkowy Spółki i nie stanowią dla niej przychodów ani kosztów uzyskania przychodów.


Natomiast różnice kursowe - w uproszczeniu określane jako „różnice kursowe od własnych środków pieniężnych" - nie są wielkościami statystycznymi, lecz mają charakter realny, ściśle związany z samą operacją wyzbycia się waluty. Przy ustalaniu różnic kursowych od własnych środków pieniężnych nie ma decydującego znaczenia za co podatnik płaci, istotny jest tu sam fakt wypływu waluty z rachunku walutowego. Tak rozumiane różnice kursowe spełniają kryterium z art. 15a ust. 2 pkt 3 i art. 15a ust. 3 pkt 3 updop, stanowią więc zdaniem Spółki odpowiednio przychody podatkowe (jako dodatnie różnice kursowe) albo koszty uzyskania przychodów (jako ujemne różnice kursowe).


  1. Stanowiska organów podatkowych


Stanowisko zgodne ze stanowiskiem Spółki zajmują też organy podatkowe, m. in.:

  • Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 12.08.2020 r. znak 0111-KDIB1-1.4010.240.2020.1.ŚS;
  • Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 23.05.2018 r. znak 0111-KDIB2-3.4010.55.2018.1.KK;
  • Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 28.02.2018 r. znak 0114-KDIP2-2.4010.30.2018.1.AG;
  • Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 20.09.2017 r. znak 0111-KDIB2-1.4010.170.2017.1.EN;
  • Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 05.08.2016 r. znak IBPB-1.2/4510-572/16-1/BG;
  • Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 12.09.2011 r. znak IPTPB3/423-85/11-4/IR;
  • Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 06.08.2010 r. znak ITPB3/423-273/10/DK;
  • Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 02.04.2010 r. znak ILPB3/423-49/10-3/EK;
  • Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 28.05.2009 r. znak ITPB3/423-161/09/AW.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego zakresie ustalenia:

  • czy w wyniku przeliczenia na PLN kwoty dywidendy wypłaconej w walucie obcej, różnice kursowe powstające na rozrachunkach z udziałowcem, w wyniku zastosowania dwóch różniących się średnich kursów przeliczeniowych NBP, jednego z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uchwalenia dywidendy, a drugiego z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego wypłatę dywidendy, są różnicami kursowymi podatkowymi, tj. czy takie ujemne różnice kursowe stanowią dla Spółki koszt uzyskania przychodów, a różnice dodatnie - przychód podatkowy – jest prawidłowe.
  • czy w związku z uregulowaniem w walucie obcej zobowiązania z tytułu dywidendy powstaną dla Spółki podatkowe różnice kursowe z tytułu wpływu/wypływu środków pieniężnych z rachunku walutowego (tzw. różnice kursowe od własnych środków pieniężnych), tj. czy takie ujemne różnice kursowe stanowią dla Spółki koszt uzyskania przychodów, a różnice dodatnie - przychód podatkowy – jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywać się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.


Interpretacja dotyczy stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Zgodnie z art. 14na § 1 i 2 Ordynacji podatkowej:


Przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.


Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.


Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2018 r., poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…), w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r. poz. 2325 ze zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj