Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0113-KDIPT1-3.4012.160.2021.7.KK
z 24 czerwca 2021 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z 3 marca 2021 r. (data wpływu 5 marca 2021 r.), uzupełnionym pismem z 6 czerwca 2021 r. (data wpływu 9 czerwca 2021 r.) oraz pismem z 17 czerwca 2021 r. (data wpływu 21 czerwca 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie niepodlegania opodatkowaniu podatkiem VAT sprzedaży udziałów w prawie własności działki niezabudowanej nr … – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

5 marca 2021 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie niepodlegania opodatkowaniu podatkiem VAT sprzedaży udziałów w prawie własności działki niezabudowanej nr …. oraz podatku dochodowego od osób fizycznych.

Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismem z 6 czerwca 2021 r. (data wpływu 9 czerwca 2021 r.) w zakresie doprecyzowania opisu sprawy, postawienia pytań i przedstawienia własnego stanowiska a także uiszczono brakującą opłatę, oraz 21 czerwca 2021 r. doręczono uzupełnienie wniosku z 6 czerwca 2021 r. podpisane przez Wnioskodawczynię.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

(ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku)

Wnioskodawczyni, ….. wraz ze swą siostrą …. i mężem siostry …., posiadają pole rolne około 3 ha. Pole to otrzymali Oni wiele lat temu od Ich taty (około 18 lat temu).

W 2019 roku złożyli Oni do gminy wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy.

W związku z tym, że gmina przystąpiła do sporządzenia MPZP wniosek Ich zawieszono na 9 miesięcy. Ostatecznie udało się po długim czasie uzyskać przez ww. osoby decyzje o warunkach zabudowy na część pola (…) oraz po uzyskaniu decyzji również pozwolenia na budowę.

Decyzje wydano dla 13 domków jednorodzinnych położonych na jednej działce (…..).

Wydano 2 pozwolenia na budowę (jedno pozwolenie dla 11-stu domków i 1 pozwolenie dla dwóch domków).

Podsumowując, to jest jedna działka (rolna) o numerze …, na której można wybudować 13 domków jednorodzinnych. Nie był wykonany podział geodezyjny tej działki na mniejsze.

Wnioskodawczyni, ….. wraz ze swą siostrą …. i mężem siostry …. planują jedynie oddzielić część niezagospodarowaną, aby móc nadal uprawiać pole.

Wkrótce planują Oni sprzedać działkę …. wraz z tymi 13-toma pozwoleniami na budowę (a właściwie dwie decyzje na 13 budynków).

Kupujący zakupi więc całość – będzie jeden kupiec, który wybuduje na działce te 13 domków. Jeden dom będzie wybudowany dla ….. i będzie to rozliczone w barterze.

Ani Wnioskodawczyni, ani Jej siostra z mężem nie zajmują się zawodowo sprzedażą ani kupnem nieruchomości. Prowadzą Oni swoje firmy, ale w zupełnie innych branżach:

  • branża Wnioskodawczyni to prowadzenie salonu SPA,
  • siostra Wnioskodawczyni z mężem prowadzą skup złomu,
  • dodatkowo siostra zajmuje się sprzedażą detaliczną drobnych artykułów na targowisku miejskim.

Wnioskodawczyni oraz Jej siostra z mężem nie znają się na fachowej sprzedaży nieruchomości, ani na fachowym zakupie nieruchomości. Sprzedaż tej działki będzie jednorazowym wydarzeniem dla Nich, przy czym Wnioskodawczyni środki ze sprzedaży planuje w większości przeznaczyć na wykończenie i budowę własnego domu.

I w związku z tą przyszłą sprzedażą Wnioskodawczyni chciałaby się dowiedzieć czy:

  • sprzedaż będzie objęta VAT-em? Jakim?
  • czy będzie zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego?

W uzupełnieniu wniosku z 6 czerwca 2021 r. Wnioskodawczyni udzieliła odpowiedzi na postawione w wezwaniu pytania:

  1. Kiedy nastąpił/nastąpi podział działki nr ….? Należy wskazać nr działki, będącej przedmiotem planowanej sprzedaży oraz jej powierzchnię.

    Działka …. jest w chwili obecnej dzielona w trybie rolnym; będzie wyodrębniony ok. 1 ha, który nie został zagospodarowany i na którym nadal Wnioskodawczyni będzie coś siać – pole rolne.
    Z kolei część zagospodarowana, którą Wnioskodawczyni chce sprzedać, nie może być dzielona wcześniej niż po wybudowaniu na niej domków jednorodzinnych. Wnioskodawczyni nie wie kiedy to nastąpi, bo nie Ona będzie budować na niej domki.

  1. Czy Wnioskodawczyni jest jedynym właścicielem działki, objętej zakresem pytania/pytań postawionych w uzupełnieniu wniosku, czy posiada udział w tej działce? Jeśli Wnioskodawczyni posiada udział w tej działce to należy wskazać w jakiej wysokości.

    Wnioskodawczyni posiada udział w działce 50%. Pozostałe 50% należą do siostry Wnioskodawczyni i jej męża.

  1. Czy Wnioskodawczyni jest rolnikiem ryczałtowym w rozumieniu art. 2 pkt 19 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2021 r., poz. 685), zwanej dalej „ustawą o podatku od towarów i usług” korzystającym ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług?

    Wnioskodawczyni nie jest rolnikiem ryczałtowym.

  1. Czy Wnioskodawczyni jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług w związku z prowadzeniem działalności rolniczej? Jeżeli tak, to należy wskazać do jakich czynności Wnioskodawczyni wykorzystywała przedmiotową działkę, tj. do czynności:
    • opodatkowanych podatkiem od towarów i usług;
    • zwolnionych z opodatkowania podatkiem od towarów i usług?

    Tak, Wnioskodawczyni jest podatnikiem VAT, ale nie dotyczy to przedmiotowej działki, ponieważ Wnioskodawczyni nie wykorzystywała jej, ani nie wykorzystuje do prowadzenia pozarolniczej działalności. To majątek prywatny Wnioskodawczyni. Wnioskodawczyni nie pracuje ani nie zarabia na działce. Wnioskodawczyni uprawia tam kukurydzę i pszenicę dla potrzeb własnych. Do tej pory Wnioskodawczyni uprawiała na całej działce a teraz będzie uprawiać tylko na 1 ha.

  1. W jaki sposób/do jakich celów działka objęta zakresem wniosku była/jest/będzie wykorzystywana przez Wnioskodawczynię od dnia nabycia do dnia planowanej transakcji? tj. do czynności:
    • opodatkowanych podatkiem VAT,
    • zwolnionych od podatku VAT,
    • niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT?

    Działka była wykorzystywana do czynności niepodlegających opodatkowaniu VAT, bo do upraw dla potrzeb własnych.

  1. Czy przedmiotowa działka była wykorzystywana przez Wnioskodawczynię wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT? Jeżeli tak, to jaką działalność zwolnioną z opodatkowania podatkiem VAT, do której była wykorzystywana ww. działka, wykonywała Wnioskodawczyni? Należy podać podstawę prawną zwolnienia.

    J/w, od dnia nabycia, tj. darowizny od taty do dnia dzisiejszego Wnioskodawczyni sieje tam kukurydzę i pszenicę dla potrzeb własnych – działka wykorzystywana wyłącznie na ten cel.

  1. Czy przed sprzedażą przedmiotowej działki Wnioskodawczyni zamierza poczynić jakiekolwiek działania dotyczące zwiększenia wartości ww. nieruchomości (np. uzbrojenie terenu, wyposażenie w urządzenia i sieci wodociągowe, kanalizacji sanitarnej oraz energetycznej, działania marketingowe podjęte w celu sprzedaży działki, wykraczające poza zwykłe formy ogłoszenia)? Jeśli tak, to jakie i w jakim celu?

    Nie, Wnioskodawczyni nie będzie podejmować żadnych działań więcej. Wnioskodawczyni nie będzie uzbrajać działki ani wyposażać jej w urządzenia i sieci wodociągowe. Wnioskodawczyni nie będzie robić kanalizacji oraz nie będzie podłączać energii. Wnioskodawczyni nie będzie też podejmować żadnych działań marketingowych w celu sprzedaży działki poza zwykłym ogłoszeniem.

  1. Czy Wnioskodawczyni zawarła umowę przedwstępną sprzedaży działki (inną umowę) z potencjalnym nabywcą? Jeśli tak, to jakie są konkretne postanowienia umowy przedwstępnej sprzedaży ww. działki, zawartej między Wnioskodawczynią a potencjalnym nabywcą? Należy precyzyjnie i jednoznacznie opisać, czy w umowie przedwstępnej zostały określone warunki, które muszą zostać spełnione aby doszło do zawarcia ostatecznej umowy sprzedaży działki (np. uzyskanie zgód, pozwoleń, opinii, decyzji itp.), należy precyzyjnie, w sposób niebudzący wątpliwości, wskazać od spełnienia jakich warunków, uzależnione jest zawarcie ostatecznej umowy sprzedaży działki, w tym od uzyskania jakich zgód i pozwoleń.

    Nie.

  1. Czy w związku z planowaną sprzedażą przedmiotowej działki zostały/zostaną udzielone przyszłemu nabywcy pełnomocnictwa/zgody do dokonania w imieniu Wnioskodawczyni czynności w odniesieniu do ww. działki? Jeżeli tak, to należy podać przedmiot oraz zakres ww. pełnomocnictw/zgód oraz jakie konkretnie czynności nabywca wykonuje/będzie wykonywać?

    Na chwilę obecną nie zostały udzielone żadne zgody. Wnioskodawczyni nie wie, czy takie zgody będą potrzebne przyszłemu nabywcy.

  1. Czy Wnioskodawczyni przed sprzedażą przedmiotowej działki udostępniała/ udostępnia/będzie udostępniała odpłatnie ww. działkę na rzecz podmiotów trzecich? Jeżeli tak, to należy wskazać na podstawie jakiej umowy (najmu, dzierżawy, innej odpłatnej umowy).

    Nie, Wnioskodawczyni nie udostępniała, nie udostępnia, ani nie będzie udostępniać nikomu działki odpłatnie.

  1. Jakie inne pozwolenia, decyzje (oprócz wydanej już decyzji o warunkach zabudowy oraz wydanego pozwolenia na budowę), zostaną wydane przed planowaną sprzedażą ww. nieruchomości? (decyzje na budowę wjazdu na działkę, warunki techniczne przyłączy: kanalizacyjnych, sanitarnych, energetycznych, deszczowych).

    Żadne inne decyzje nie będą wydawane, przynajmniej żadne nie przychodzą Wnioskodawczyni teraz do głowy. Na pewno nie będą wydawane warunki techniczne (są zapewnienia), ani decyzje na budowę wjazdu. Chyba, że Wnioskodawczyni nie znajdzie kupca, albo wycofa się i Wnioskodawczyni będzie musiała sama zacząć coś budować, ale wtedy się skontaktuje ponownie z prośbą o opinię.

  1. Czy Wnioskodawczyni do dnia złożenia wniosku dokonywała kiedykolwiek sprzedaży działek? Jeśli tak, to należy wskazać:
    1. kiedy dokonano transakcji (proszę wskazać datę)?
    2. jakie było przeznaczenie tych działek (działki budowlane, rolne, leśne) lub czy były to działki zabudowane?
    3. ilu działek dotyczyła transakcja?

    Tak. W 2003 lub 2004 roku – Wnioskodawczyni nie pamięta dokładnie, Wnioskodawczyni sprzedawała działki, a właściwie tato (miał pełnomocnictwo Wnioskodawczyni). Były to działki budowlane. 6 działek.

  1. Czy Wnioskodawczyni posiada inne działki, oprócz działki, objętej zakresem wniosku, które w przyszłości zamierza sprzedać?

    Wnioskodawczyni posiada jeszcze nieużytki rolne, ok. 50 arów (łąki). Wnioskodawczyni nie wie, co z nimi zrobi. Wnioskodawczyni nie ma planów na dzień dzisiejszy. Na dzisiaj Wnioskodawczyni nie planuje sprzedaży.

Ponadto Wnioskodawczyni udzieliła również odpowiedzi na pytania tut. Organu w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych:

  1. Czy nieruchomość (działka rolna) była kiedykolwiek przedmiotem najmu, dzierżawy, a jeśli tak to w jakim okresie i jakie pożytki Wnioskodawczyni czerpała z tego tytułu?

    Nie, nie była.

  1. Czy działka rolna była związana z ewentualną działalnością gospodarczą Wnioskodawczyni i czy była wprowadzona do ewidencji środków trwałych firmy Wnioskodawczyni, jeśli tak to od kiedy?

    Nie, nie była.

  1. Czy Wnioskodawczyni prowadziła na działce gospodarstwo rolne – jeśli tak, kiedy, w jakim okresie?

    Tylko uprawy własne (kukurydza, pszenica) od 2003 roku do teraz.

  1. Czy Wnioskodawczyni poczyniła/poczyni jakiekolwiek działania dotyczące zwiększenia wartości działki i jej uatrakcyjnienia, jeśli tak to jakie i kiedy (np. budowa drogi, doprowadzenie sieci wodociągowej, energetycznej)?

    Działania, które mogły trochę uatrakcyjnić działkę to wydanie DW oraz pozwolenie na budowę.

  1. Jak faktycznie Wnioskodawczyni wykorzystywała działkę rolną, którą zamierza sprzedać przez cały okres jej posiadania?

    Uprawy własne (kukurydza, pszenica).

  1. W jaki sposób Wnioskodawczyni pozyska/ła nabywcę dla sprzedawanej działki?

    Wstępnie zainteresowany jest znajomy znajomego. Wnioskodawczyni nie dawała jeszcze ogłoszenia.

  1. Czy nabywcą działki jest Deweloper – jeśli tak, to czy udzieliła Pani pełnomocnictwa Deweloperowi w celu podejmowania działań w Pani imieniu?

    Wnioskodawczyni nie wie kim będzie ostatecznie nabywca. Obecny zainteresowany chce wybudować kilka domów ale Wnioskodawczyni nie wie czy jest deweloperem czy dopiero zostanie nim. Wnioskodawczyni nie udzielała na razie żadnych pełnomocnictw.

  1. Czy Wnioskodawczyni posiada jeszcze inne nieruchomości przeznaczone w przyszłości do sprzedaży (oprócz wymienionej we wniosku), jeśli tak to ile i jakie?

    Nie.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

(ostatecznie sformułowane w piśmie z 6 czerwca 2021 r.)

Czy sprzedaż będzie objęta podatkiem VAT?

Czy sprzedaż będzie objęta jakimkolwiek podatkiem ?

Zdaniem Wnioskodawczyni (ostatecznie sformułowanym w uzupełnieniu wniosku), nie dotyczy Jej podatek VAT, ponieważ działkę sprzeda z majątku prywatnego i będzie to sprzedaż jednorazowa i Wnioskodawczyni nie jest profesjonalistką, która handluje nieruchomościami. Będzie to sprzedaż osoby fizycznej aktem notarialnym. Sprzedaż ta absolutnie nie wchodzi w zakres działalności zawodowej Wnioskodawczyni.

Sprzedaż nie powinna być objęta podatkiem VAT. Sprzedaż nie powinna być objęta żadnym podatkiem.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2021 r., poz. 685, z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą”, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Na mocy art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Dostawa towaru mieści się w definicji sprzedaży określonej w art. 2 pkt 22 ustawy. Zgodnie z tym przepisem przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Towarem jest także udział w prawie własności lub użytkowania wieczystego nieruchomości. Jest to zgodne z normami unijnymi, bowiem w myśl art. 15 ust. 2 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L Nr 347 z 11.12.2006 s. 1, z późn. zm.), zwanej dalej „Dyrektywą 2006/112/WE”, państwa członkowskie mogą uznać za rzeczy:

  1. określone udziały w nieruchomości,
  2. prawa rzeczowe dające ich posiadaczowi prawo do korzystania z nieruchomości,
  3. udziały i inne równoważne udziałom tytuły prawne dające ich posiadaczowi prawne lub faktyczne prawo własności lub posiadania nieruchomości lub jej części.

Problematyka współwłasności została uregulowana w art. 195-221 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2020 r., poz. 1740 z późn.zm.).

Ze współwłasnością mamy do czynienia wtedy, gdy własność tej samej rzeczy przysługuje niepodzielnie kilku osobom (art. 195 Kodeksu cywilnego). W przypadku współwłasności nieruchomości określonej w częściach ułamkowych, każdy ze współwłaścicieli ma określony ułamkiem udział w nieruchomości.

Zgodnie z art. 46 § 1 Kodeksu cywilnego nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.

Podkreślić należy, że współwłaściciel ma względem swego udziału pozycję wyłącznego właściciela. Ze względu na charakter udziału, każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli (art. 198 ustawy Kodeks cywilny). Rozporządzanie udziałem polega na tym, że współwłaściciel może zbyć swój udział.

Należy więc przyjąć, że w oparciu o definicję zawartą w art. 2 pkt 6 ustawy, zbycie nieruchomości gruntowych (działek), traktowane jest jako czynność odpłatnej dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy.

Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

Wskazać należy, że nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów, w rozumieniu art. 7 ustawy, bądź świadczenie usług zdefiniowane w art. 8 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ aby dana czynność podlegała opodatkowaniu tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Na mocy art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza, według art. 15 ust. 2 ustawy, obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Definicja działalności gospodarczej zawarta w ustawie ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem „podatnik” tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym. Przy czym, w świetle przytoczonych wyżej przepisów status podatnika podatku od towarów i usług wynika z okoliczności dokonania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.

Analizując powyższe przepisy stwierdzić należy, że dostawa towarów podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy dokonywana będzie przez podmiot mający status podatnika, a dodatkowo działającego w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji. Istotnym dla określenia, że w odniesieniu do konkretnej dostawy mamy do czynienia z podatnikiem podatku VAT jest stwierdzenie, że prowadzi on działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy.

Właściwym zatem jest wykluczenie osób fizycznych z grona podatników w przypadku, gdy dokonują sprzedaży, przekazania, bądź darowizny towarów stanowiących część majątku osobistego, tj. majątku, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży, bądź wykonywania innych czynności w ramach działalności gospodarczej.

W kontekście powyższych rozważań nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług ten, kto jako osoba fizyczna dokonuje jednorazowych lub okazjonalnych transakcji, za które nie jest przewidziana ściśle regularna zapłata oraz nie prowadzi zorganizowanej, czy zarejestrowanej działalności gospodarczej, a tylko np. wyzbywa się majątku osobistego. Dokonywanie określonych czynności incydentalnie, poza sferą prowadzonej działalności gospodarczej, również nie pozwala na uznanie danego podmiotu za podatnika w zakresie tych czynności.

W tym miejscu należy zaznaczyć, że pojęcie „majątku prywatnego” nie występuje na gruncie analizowanych przepisów ustawy, jednakże wynika z wykładni art. 15 ust. 2 ustawy, w której zasadnym jest odwołanie się do treści orzeczenia TSUE w sprawie C-291/92 (Finanzamt Uelzen v. Dieter Armbrecht), które dotyczyło kwestii opodatkowania sprzedaży przez osobę będącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, części majątku niewykorzystywanej do prowadzonej działalności gospodarczej, a służącej jej do celów prywatnych. „Majątek prywatny” to zatem taka część majątku danej osoby fizycznej, która nie jest przez nią przeznaczona ani wykorzystywana dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej. Ze wskazanego orzeczenia wynika zatem, że podatnik musi w całym okresie posiadania danej nieruchomości wykazywać zamiar wykorzystywania części nieruchomości w ramach majątku osobistego. Przykładem takiego wykorzystania nieruchomości mogłoby być np. wybudowanie domu dla zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Potwierdzone to zostało również w wyroku TSUE z dnia 21 kwietnia 2005 r., sygn. akt C-25/03 Finanzamt Bergisch Gladbach v. HE, który stwierdził, że majątek prywatny to mienie wykorzystywane dla zaspokojenia potrzeb własnych.

W kwestii opodatkowania dostawy gruntów istotne jest, czy w świetle zaprezentowanego we wniosku opisu sprawy Wnioskodawczyni, w celu dokonania sprzedaży udziałów w prawie własności przedmiotowej nieruchomości podejmowała/będzie podejmowała aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producenta, handlowca i usługodawcę w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, co skutkuje koniecznością uznania Jej za podmiot prowadzący działalność gospodarczą w rozumieniu tego przepisu, a więc za podatnika podatku od towarów i usług, czy też sprzedaż nastąpi w ramach zarządu majątkiem prywatnym. Zwykłe nabycie lub sprzedaż rzeczy nie stanowi wykorzystywania w sposób ciągły majątku rzeczowego w celu uzyskania z tego tytułu dochodu w rozumieniu art. 9 ust. 1 Dyrektywy 2006/112/WE (a tym samym art. 15 ust. 2 ustawy) jako, że jedynym przychodem z takich transakcji może być ewentualny zysk ze sprzedaży tej rzeczy.

Z przywołanych wyżej przepisów wynika, że dostawa towarów (w tym działki) będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w sytuacji, gdy działaniom podmiotu dokonującego tej dostawy można przypisać znamiona prowadzenia działalności gospodarczej, co w efekcie przesądza o uzyskaniu przez niego statusu podatnika. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że powyższe może mieć miejsce również w odniesieniu do czynności dokonanej jednorazowo. Dla uznania czynności za wykonywaną w ramach działalności gospodarczej nie ma bowiem znaczenia częstotliwość jej wykonywania, lecz zamiar z jakim została zrealizowana i okoliczności w jakich ją wykonano. A zatem w niniejszej sprawie należy przeanalizować całokształt działań jakie Wnioskodawczyni podjęła w odniesieniu do działki niezabudowanej nr 16/2, będącej przedmiotem przyszłej sprzedaży.

Ponadto jak wynika z orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 15 września 2011 r. w sprawach połączonych Jarosław Słaby przeciwko Ministrowi Finansów (C-180/10) oraz Emilian Kuć i Halina Jeziorska-Kuć przeciwko Dyrektorowi Izby Skarbowej w Warszawie (C-181/10), dostawę gruntu przeznaczonego pod zabudowę należy uznać za objętą podatkiem od wartości dodanej, pod warunkiem, że transakcja ta nie stanowi jedynie czynności związanej ze zwykłym wykonywaniem prawa własności.

Z ww. orzeczeń C-180/10 i C-181/10 wynika również, że czynności związane ze zwykłym wykonywaniem prawa własności nie mogą same z siebie być uznawane za prowadzenie działalności gospodarczej. Sama liczba i zakres transakcji sprzedaży nie mogą stanowić kryterium rozróżnienia między czynnościami dokonywanymi prywatnie, które znajdują się poza zakresem zastosowania dyrektywy, a czynnościami stanowiącymi działalność gospodarczą.

Inaczej jest natomiast – wyjaśnił Trybunał – w wypadku, gdy zainteresowany podejmuje aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producentów, handlowców i usługodawców w rozumieniu art. 9 ust. 1 akapit drugi Dyrektywy. Zatem za podatnika należy uznać osobę, która w celu dokonania sprzedaży gruntów angażuje podobne środki wykazując aktywność w przedmiocie zbycia nieruchomości porównywalną do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie tego rodzaju obrotem, tj. działania wykraczające poza zakres zwykłego zarządu majątkiem prywatnym.

Wskazać należy, iż przyjęcie, że dana osoba fizyczna sprzedając nieruchomości działa w charakterze podatnika prowadzącego działalność gospodarczą, w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, wymaga ustalenia, że jej działalność w tym zakresie przybiera formę zawodową (profesjonalną), czego przejawem jest taka aktywność tej osoby w zakresie obrotu nieruchomościami, która może wskazywać, że jej czynności przybierają formę zorganizowaną, np. nabycie terenu przeznaczonego pod zabudowę, jego uzbrojenie, wydzielenie dróg wewnętrznych, działania marketingowe podjęte w celu sprzedaży działek, wykraczające poza zwykłe formy ogłoszenia, uzyskanie decyzji o warunkach zagospodarowania terenu (zabudowy), czy wystąpienie o opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego dla sprzedawanego obszaru, prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług developerskich lub innych tego rodzaju usług o zbliżonym charakterze. Przy czym na tego rodzaju aktywność „handlową” wskazywać musi ciąg powyżej przykładowo przytoczonych okoliczności, a nie stwierdzenie jedynie faktu zaistnienia pojedynczych z nich.

Zatem mając na uwadze powyższe, stwierdzić należy, że uznanie, czy dany podmiot w odniesieniu do konkretnej czynności działa jako podatnik podatku od towarów i usług wymaga oceny każdorazowo odnoszącej się do okoliczności faktycznych danej sprawy.

Jak wynika z treści wniosku, Wnioskodawczyni wraz ze swą siostrą i mężem siostry, posiadają pole rolne około 3 ha. Pole to otrzymali Oni wiele lat temu od Ich taty (około 18 lat temu).

W 2019 roku złożyli Oni do gminy wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. W związku z tym, że gmina przystąpiła do sporządzenia MPZP wniosek Ich zawieszono na 9 miesięcy. Ostatecznie Wnioskodawczyni wraz z pozostałymi współwłaścicielami uzyskali decyzje o warunkach zabudowy na część pola (….) oraz po uzyskaniu decyzji również pozwolenia na budowę. Decyzje wydano dla 13 domków jednorodzinnych położonych na jednej działce (….).

Wydano 2 pozwolenia na budowę (jedno pozwolenie dla 11-stu domków i 1 pozwolenie dla dwóch domków).

Wnioskodawczyni wskazała, że jest to jedna działka (rolna) o numerze …., na której można wybudować 13 domków jednorodzinnych. Nie był wykonany podział geodezyjny tej działki na mniejsze.

Wnioskodawczyni wraz z pozostałymi współwłaścicielami wkrótce planują sprzedać działkę …. wraz z tymi 13-toma pozwoleniami na budowę (a właściwie dwie decyzje na 13 budynków).

Kupujący zakupi całość – będzie jeden kupiec, który wybuduje na działce te 13 domków. Jeden dom będzie wybudowany dla Wnioskodawczyni i będzie to rozliczone w barterze.

Część zagospodarowana, którą Wnioskodawczyni chce sprzedać, nie może być dzielona wcześniej niż po wybudowaniu na niej domków jednorodzinnych. Wnioskodawczyni nie wie kiedy to nastąpi, bo nie Ona będzie budować na niej domki.

W 2003 lub 2004 roku Wnioskodawczyni sprzedawała działki, a właściwie tato (miał pełnomocnictwo Wnioskodawczyni). Były to działki budowlane. 6 działek.

Działania, które mogły trochę uatrakcyjnić działkę to wydanie DW oraz pozwolenie na budowę.

Wnioskodawczyni nie wie kim będzie ostatecznie nabywca. Obecny zainteresowany chce wybudować kilka domów ale Wnioskodawczyni nie wie czy jest deweloperem czy dopiero zostanie nim. Wnioskodawczyni nie udzielała na razie żadnych pełnomocnictw.

Przedstawione powyżej okoliczności sprawy wskazują, że sprzedaż udziałów w prawie własności działki niezabudowanej nr ….. przez Wnioskodawczynię, będzie dokonywana w ramach działalności gospodarczej. Pomimo, że jak wynika z ww. okoliczności pierwotnie grunt nie został nabyty przez Wnioskodawczynię oraz pozostałych współwłaścicieli w celach sprzedaży, lecz otrzymali go taty do prowadzenia działalności rolniczej, to jednak z biegiem czasu Wnioskodawczyni oraz pozostali współwłaściciele podjęli decyzję o zmianie przeznaczenia ww. działki nr …. oraz podjęli czynności, które miały doprowadzić do zbycia posiadanej przez nich nieruchomości.

Ciąg aktywnych działań Wnioskodawczyni przyjął charakter czynności właściwych dla profesjonalnej działalności handlowca. Wskazać należy, że w celu zmiany przeznaczenia posiadanych gruntów i sprzedaży nieruchomości Wnioskodawczyni wraz z pozostałymi współwłaścicielami wystąpili do Gminy z wnioskiem o wydanie decyzji o warunkach zabudowy, którą to decyzje otrzymali. W chwili obecnej działka nr … jest dzielona w trybie rolnym, gdzie ma zostać wyodrębniony obszar o powierzchni ok. 1 ha, który nie został zagospodarowany oraz część zagospodarowana, która będzie przedmiotem sprzedaży. Ponadto właściciele przedmiotowej nieruchomości uzyskali również dla przedmiotowej działki nr …. pozwolenie na budowę. Pozwolenie to zostało wydane dla budowy 13 domków jednorodzinnych położonych na jednej działce, bowiem jak wskazano w opisie sprawy przedmiotowa nieruchomość w części, która będzie przedmiotem sprzedaży nie może być dzielona wcześniej niż po wybudowaniu na niej ww. domków jednorodzinnych. Wydano 2 pozwolenia na budowę (jedno pozwolenie dla 11-stu domków i 1 pozwolenie dla dwóch domków). Wnioskodawczyni wskazała również, że wraz z pozostałymi współwłaścicielami podjęli działania, które mogły uatrakcyjnić działkę (to wydanie DW oraz pozwolenie na budowę).

Wobec powyższego Wnioskodawczyni dokonując przyszłej sprzedaży udziałów w prawie własności działki niezabudowanej nr …., nie będzie korzystać z przysługującego jej prawa do rozporządzania własnym majątkiem prywatnym, nie jest to bowiem typowe (zwykłe) rozporządzanie prawem własności. Wykonanie ww. czynności wskazuje na podjęcie przez Wnioskodawczynię oraz pozostałych współwłaścicieli świadomych działań mających na celu sprzedaż przedmiotowej działki w sposób profesjonalny w celu osiągnięcia korzyści finansowej. Wnioskodawczyni podjęła konkretne działania, prowadzące do podniesienia atrakcyjności sprzedawanej nieruchomości, wnioskując i doprowadzając do jej przekształcenia, podziału oraz uzyskania pozwolenia na budowę. Tym samym powyższe czynności świadczą o tym, że czynności te przybierają formę zawodową (profesjonalną) oraz powodują że grunty te utraciły charakter majątku prywatnego.

Z całokształtu opisanego zespołu czynności wynika zatem, że sprzedaż ta będzie miała miejsce w warunkach wskazujących na handlowy charakter. Zdaniem tutejszego organu podejmowane przez Wnioskodawczynię działania nie należą do zakresu zwykłego zarządu majątkiem prywatnym, lecz stanowią aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, właściwe dla handlowców.

W związku z powyższym uznać należy, że podejmowane przez Zainteresowaną działania oraz dokonane czynności wykluczają sprzedaż udziałów w prawie własności działki niezabudowanej nr …., w ramach zarządu jej majątkiem prywatnym. W tej konkretnej sytuacji nie można uznać, że przedmiotem dostawy będzie składnik majątku osobistego Zainteresowanej, a sprzedaż prawa własności do nieruchomości będzie stanowiła realizację prawa do rozporządzania majątkiem osobistym. Tym samym sprzedaż przez Wnioskodawczynię udziałów w prawie własności działki niezabudowanej nr …. wypełnia definicję działalności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy, a ona sama będzie występowała w charakterze podatnika podatku VAT, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy.

Mając zatem na uwadze przedstawiony we wniosku opis sprawy oraz powołane regulacje ustawy o podatku od towarów i usług stwierdzić należy, że sprzedaż przez Wnioskodawczynię udziałów w prawie własności działki niezabudowanej nr …., będzie dokona w ramach działalności gospodarczej, zdefiniowanej w art. 15 ust. 2 ustawy, przez podatnika podatku VAT, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy, która będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jako odpłatna dostawa towarów na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy w związku z art. 7 ust. 1 ustawy.

Tym samym, stanowisko Wnioskodawczyni w zakresie niepodlegania opodatkowaniu podatkiem VAT sprzedaży udziałów w prawie własności działki niezabudowanej nr ….. należało uznać za nieprawidłowe.

Odnosząc się natomiast do postawionego przez Wnioskodawczynię pytania nr 2, tj. „Czy sprzedaż będzie objęta jakimkolwiek podatkiem?” należy zauważyć, że w przedmiotowym wniosku z 3 marca 2021 r. (data wpływu 5 marca 2021 r.), uzupełnionego pismami z 6 czerwca 2021 r. (data wpływu 9 czerwca 2021 r.) oraz z 17 czerwca 2021 r. (data wpływu 21 czerwca 2021 r.) brak jest przedstawionego przez Wnioskodawczynię opisu sprawy oraz własnego stanowiska skorelowanego z ww. pytaniem. Zatem jeśli Wnioskodawczyni oczekuje wydania interpretacji indywidualnej w zakresie ww. pytania należy wystąpić z nowym wnioskiem o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, spełniającym wymogi art. 14b § 3, art. 14c § 1 oraz art. 14f § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Tut. Organ informuje, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanej. Inne kwestie przedstawione we wniosku, które nie zostały objęte pytaniem nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone.

Należy zauważyć, że stosownie do art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, na wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). W przedmiotowej sprawie powyższa interpretacja indywidualna nie wywiera zatem skutku prawnego dla pozostałych współwłaścicieli nieruchomości, o których mowa we wniosku.

Niniejszą interpretacją załatwiono wniosek w części dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie niepodlegania opodatkowaniu podatkiem VAT sprzedaży udziałów w prawie własności działki niezabudowanej nr …..

Natomiast, wniosek w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, zostanie załatwiony odrębnym rozstrzygnięciem.

Należy zauważyć, że z uwagi na fakt, że wpływ na interpretację przepisów ustawy o VAT ma również orzecznictwo TSUE, ewentualne rozstrzygnięcia podjęte na gruncie innych podatków pozostają bez wpływu na interpretacje przepisów ustawy o VAT.

Jednocześnie należy podkreślić, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku opisu sprawy co oznacza, że w przypadku gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Zaznacza się także, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawczynię w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, wydana interpretacja traci swą aktualność.

Odnośnie dokumentów stanowiących załączniki do wniosku, tutejszy organ wyjaśnia, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy – Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego oraz do przedstawienia własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej tego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Natomiast w myśl art. 14c § 1 tej ustawy, interpretacja indywidualna zawiera ocenę stanowiska wnioskodawcy wraz z uzasadnieniem prawnym tej oceny. Z powyższych przepisów wynika zatem, że przedmiotem interpretacji może być jedynie ocena stanowiska Wnioskodawcy dotyczącego przedstawionego we wniosku stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego).

Organ wydający interpretację nie jest natomiast uprawniony do analizowania i oceny załączonych do wniosku o interpretację dokumentów, nie przeprowadza bowiem postępowania dowodowego, jest zatem związany wyłącznie opisem zdarzenia przyszłego (stanu faktycznego) przedstawionym przez Wnioskodawcę i jego stanowiskiem.

Jednocześnie należy wskazać, że ustawa z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług wskazana w uzupełnieniu wniosku przez Wnioskodawczynię jest nieaktualna. Obecnie aktualna jest ustawa z dnia 11 marca 2004 r.; tekst jednolity ww. ustawy opublikowany został w Dz. U. z 2021 r., poz. 685 z późn. zm.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193, z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, za pośrednictwem Organu, który ją wydał (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r., poz. 2325, z późn. zm.).

Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy)

  • na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała, lub
  • drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy),

w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy Prawo o postępowaniu przez sądami administracyjnymi, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj