Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB2-3.4014.126.2021.4.BD
z 22 czerwca 2021 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 oraz art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.) – Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Zainteresowanych przedstawione we wniosku wspólnym z 26 marca 2021 r. (data wpływu – 26 marca 2021 r.), uzupełnionym 1 oraz 4 czerwca 2021 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy sprzedaży nieruchomościjest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 marca 2021 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m. in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości.

Z uwagi na fakt, że wniosek nie spełniał wymogów formalnych w piśmie z 25 maja 2021 r. znak: 0113-KDIPT1-3.4012.211.2021.2.MK, 0111-KDIB2-3.4014.126.2021.3.BD wezwano Zainteresowanych do jego uzupełnienia. Wniosek uzupełniono 1 oraz 4 czerwca 2021 r.

We wniosku złożonym przez:

  • Zainteresowanego będącego stroną postępowania: G. Sp. z o.o. (dalej: Nabywca, Kupujący);
  • Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania: I. Sp. z o.o. (dalej: Zbywca, Sprzedający)

przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Informacje ogólne.

Zainteresowany będący stroną postępowania G. Sp. z o.o. (dalej: „Nabywca” lub „Kupujący”) jest polskim rezydentem podatkowym, zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług w Polsce. Nabywca prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie produkcji ostrzy i maszynek do golenia.

Zainteresowany niebędący stroną postępowania I. Sp. z o.o. (dalej: „Zbywca” lub „Sprzedający”) jest polskim rezydentem podatkowym, zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług w Polsce. Zbywca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie obrotu nieruchomościami.

Sprzedający oraz Kupujący są określani łącznie we wniosku jako „Zainteresowani”.

Zainteresowani nie są podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 32 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zainteresowany będący stroną postępowania zamierza nabyć od Zbywcy prawo własności nieruchomości (dalej: „Transakcja”):

  • niezabudowanej działki gruntu o numerze ewidencyjnym (…) oraz niezabudowanej działki gruntu o numerze ewidencyjnym (…) w obrębie ewidencyjnym (…) o łącznym obszarze 18 009 m2, dla których Sąd Rejonowy - XVI Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą o numerze (…), położonych w X („Nieruchomość 1”);
  • niezabudowanej działki gruntu o numerze ewidencyjnym (…) w obrębie ewidencyjnym (…) o obszarze 4 446 m2, dla której Sąd Rejonowy - XVI Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą o numerze (…), położonej w X („Nieruchomość 3”);
  • niezabudowanej działki gruntu o numerze ewidencyjnym (…) w obrębie ewidencyjnym (…) o obszarze 4 168 m2, dla której Sąd Rejonowy - XVI Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą o numerze (…), położonej w X („Nieruchomość 4”);
  • niezbudowanej działki gruntu o numerze ewidencyjnym (…) w obrębie ewidencyjnym (…) o obszarze 4 212 m2, dla której Sąd Rejonowy - XVI Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą o numerze (…), położonej w X („Nieruchomość 5”);
  • niezabudowanej działki gruntu o numerze ewidencyjnym (…) w obrębie ewidencyjnym (…) o obszarze 5 875 m2, dla której Sąd Rejonowy - V Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą o numerze (…), położonej w X („Nieruchomość 7”);
  • niezabudowanej działki gruntu o numerze ewidencyjnym (…) o obszarze 5 964 m2, dla której Sąd Rejonowy - V Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą o numerze (…), położonej w miejscowości i gminie K. („Nieruchomość 8”);
  • niezabudowanych działek gruntu o numerze ewidencyjnym (…), (…) i (…) w obrębie ewidencyjnym (…) o łącznym obszarze 2 978 m2, dla których Sąd Rejonowy - XVI Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą o numerze (…), położonych w X („Nieruchomość 9”);
  • niezabudowanej działki gruntu o numerze ewidencyjnym (…) w obrębie ewidencyjnym (…) o obszarze 3 266 m2, dla której Sąd Rejonowy - V Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą o numerze (…), położonej w X („Nieruchomość 10”);

Nieruchomość 1, Nieruchomość 3, Nieruchomość 4, Nieruchomość 5, Nieruchomość 7, Nieruchomość 8, Nieruchomość 9 oraz Nieruchomość 10 zwane są dalej łącznie „Nieruchomościami”.

Należy zaznaczyć, iż przez Nieruchomość 7 oraz Nieruchomość 8 (w części podziemnej tych działek) przebiega kolektor sanitarny należący do miasta X.

Zgodnie z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części obszaru miasta X położonego w rejonie: X, zatwierdzonego uchwałą nr (…) Rady Miejskiej z (…), Nieruchomości znajdują się na terenach:

  • ulic zbiorczych, oznaczonym na rysunku planu symbolem 5KDZ 1/2,
  • zabudowy produkcyjnej, magazynów i składów, oznaczonym na rysunku planu symbolem 4P.

W konsekwencji należy uznać, iż zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego Nieruchomości przeznaczone są pod zabudowę.

Intencją Zainteresowanych jest dążenie do równoczesnego nabycia przez Kupującego wszystkich opisanych powyżej Nieruchomości, jednakże Zainteresowani nie wykluczają tego, iż któraś z Nieruchomości (lub niektóre Nieruchomości) finalnie zostanie pominięta i nie będzie przedmiotem Transakcji, ewentualnie, iż nabycie Nieruchomości będzie odbywać się stopniowo, częściami (np. wpierw w stosunku do części Nieruchomości, a w następnej kolejności w odniesieniu do pozostałych Nieruchomości).

Informacje dotyczące Sprzedającego oraz nabycia Nieruchomości przez Sprzedającego.

Sprzedający jest spółką z siedzibą na terenie Polski, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług w Polsce. Zbywca nabędzie Nieruchomości na podstawie umowy sprzedaży od osób fizycznych. Sprzedający zamierza kupić działki składające się na Nieruchomości od osób fizycznych, a następnie (być może nawet tego samego dnia) sprzedać je Kupującemu. Nieruchomości nie będą do dnia Transakcji wykorzystywane przez Sprzedającego wyłącznie na cele działalności zwolnionej z podatku od towarów i usług.

Przedmiot Transakcji oraz inne okoliczności związane z planowaną Transakcją.

Intencją stron Transakcji jest jedynie przeniesienie na Kupującego konkretnych składników majątku Zbywcy (opisanych powyżej Nieruchomości), nie zaś całego przedsiębiorstwa Zbywcy lub jego zorganizowanej części.

W szczególności, Nabywca wskazuje, iż Transakcja nie będzie wiązała się z przejęciem prawa i obowiązków z jakichkolwiek umów.

Zbywca nie zatrudnia pracowników, a tym samym dostawa Nieruchomości na rzecz Wnioskodawcy nie będzie wiązała się z przejściem pracowników w ramach tzw. przejścia części zakładu pracy (art. 231 Kodeksu pracy) na Nabywcę.

Zgodnie z informacjami uzyskanymi od Zbywcy, Nieruchomości mające być przedmiotem Transakcji nie będą wyodrębnione organizacyjnie w strukturze Zbywcy na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze. Nie będą one także stanowić oddziału Zbywcy wyodrębnionego w KRS.

Ponadto, Zbywca oświadczył, że dla Nieruchomości mających być przedmiotem Transakcji dla celów sprawozdawczości statutowej nie będzie sporządzany bilans oraz rachunek wyników odrębny od sporządzanego w odniesieniu do całego przedsiębiorstwa Zbywcy.

Co więcej, Zbywca oświadcza, że na moment Transakcji będzie posiadać także inne aktywa, które nie będą przedmiotem Transakcji.

Zainteresowany będący stroną postępowania zamierza wykorzystywać Nieruchomości w związku z wykonywaniem czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Zainteresowani podkreślają, że intencją stron Transakcji jest opodatkowanie podatkiem od towarów i usług dostawy Nieruchomości. Przed dokonaniem dostawy Nieruchomości, Sprzedający i Kupujący ze względów ostrożnościowych złożą właściwemu dla Kupującego naczelnikowi urzędu skarbowego, na podstawie art. 43 ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodne oświadczenie o rezygnacji ze zwolnienia dostawy Nieruchomości z podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy.

Zainteresowani zakładają, iż zapłata ustalonej ceny nabycia Nieruchomości na rzecz Sprzedającego ma nastąpić poprzez wydanie przez notariusza przyjętych w tym celu na przechowanie od Kupującego środków pieniężnych w następujący sposób:

  • część ceny stanowiąca sumę cen, za które nastąpi nabycie przez Sprzedającego Nieruchomości od osób fizycznych zostanie przekazana w drodze przelewów bankowych bezpośrednio na wskazane rachunki bankowe poszczególnych osób fizycznych, od których Sprzedający dokona nabycia Nieruchomości przed Transakcją;
  • pozostała część ceny Nieruchomości, stanowiąca różnicę pomiędzy sumą złożoną przez Kupującego na przechowanie przez notariusza, a sumą płatności które przekazane zostaną bezpośrednio na rachunki bankowe poszczególnych osób fizycznych, od których Sprzedający kupi Nieruchomości (obejmująca całość należnego podatku od towarów i usług) zostanie przekazana w drodze przelewu bankowego, na rachunek bankowy Sprzedającego.

Aczkolwiek Zainteresowani nie wykluczają, iż sposób zapłaty ceny może ulec modyfikacji w stosunku do opisanego powyżej.

W związku ze sprzedażą Nieruchomości, Sprzedający zamierza wystawić na Kupującego stosowną fakturę.

Organ zaznacza, że przywołując za Zainteresowanymi treść opisu zdarzenia przyszłego pominięto tę jego część, która znajduje się w treści uzupełnienia, a która odnosi się wyłącznie do zagadnień dotyczących podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytanie:

Czy sprzedaż Nieruchomości w ramach Transakcji będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych w zakresie, w jakim będzie ona podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i nie będzie zwolniona z tego podatku? (pytanie oznaczone we wniosku nr 4).

Zdaniem Zainteresowanych, sprzedaż Nieruchomości w ramach Transakcji nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych w przypadku jej opodatkowania w podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatkowi temu podlegają, między innymi, umowy sprzedaży rzeczy, do których zaliczane są również nieruchomości. Niemniej jednak, na mocy art. 2 pkt 4 lit. a) i art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie podlegają czynności cywilnoprawne, w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług (art. 2 pkt 4 lit. a)) lub jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są w szczególności nieruchomości lub ich części (art. 2 pkt 4 lit. b)).

Jak wskazano powyżej – zdaniem Zainteresowanych – transakcja będzie w całości opodatkowana podatkiem od towarów i usług, a zatem nie będzie ona podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Zainteresowanych w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Na wstępie należy wskazać, że ta interpretacja stanowi ocenę stanowiska Zainteresowanych wyłącznie w zakresie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie – interpretacja indywidualna z 15 czerwca 2021 r., znak: 0113-KDIPT1-3.4012.211.2021.3.MK.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2020 r. poz. 815 ze zm.) – podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Stosownie do treści art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej. W myśl art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych obowiązek podatkowy – przy umowie sprzedaży – ciąży na kupującym.

W oparciu o art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podstawę opodatkowania – przy umowie sprzedaży – stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego, którą określa się na zasadach wskazanych w art. 6 ust. 2 ww. ustawy.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy stawki podatku wynoszą od umowy sprzedaży:

  1. nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym – 2%,
  2. innych praw majątkowych – 1%.

W związku z powyższymi regulacjami należy stwierdzić, że umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tego podatku ciąży na kupującym.

W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

  1. w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
  2. jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
    • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
    • umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.



Z treści art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony danej umowy (czynności) posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona. Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość lub prawo wieczystego użytkowania. Jednocześnie podkreślić należy, że z treści cytowanego przepisu (lit. a) wynika, że wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych jest czynność tylko w takim zakresie, w jakim jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

W świetle art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2020 r. poz. 106 i 568) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Nabywca zamierza nabyć od Sprzedającego w drodze umowy sprzedaży prawo własności nieruchomości – 8 działek niezabudowanych.

Przez dwie z opisanych działek (w ich części podziemnej) przebiega kolektor sanitarny należący do miasta X.

Zgodnie z art. 46 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2020 r. poz. 1740 ze zm.) nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.

W oparciu o art. 47 § 1 ww. Kodeksu część składowa rzeczy nie może być odrębnym przedmiotem własności i innych praw rzeczowych. Częścią składową rzeczy jest wszystko, co nie może być od niej odłączone bez uszkodzenia lub istotnej zmiany całości albo bez uszkodzenia lub istotnej zmiany przedmiotu odłączonego (§ 2 cyt. przepisu). Przedmioty połączone z rzeczą tylko dla przemijającego użytku nie stanowią jej części składowych (§ 3 ww. przepisu).

Zgodnie z tą zasadą wszystko, co jest trwale związane z gruntem stanowi jego część składową i nie może być odrębnym przedmiotem własności (oderwanym od własności gruntu) zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego i tym samym odrębnym przedmiotem obrotu prawnego, gdyż własność gruntu rozciąga się na rzecz ruchomą (np. budowlę, urządzenie), która została z nim połączona w taki sposób, że stała się jego częścią składową.

W myśl art. 48 Kodeksu cywilnego, z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, do części składowych gruntu należą w szczególności budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane, jak również drzewa i inne rośliny od chwili zasadzenia lub zasiania.

Stosownie do treści art. 49 § 1 Kodeksu cywilnego, urządzenia służące do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej oraz inne urządzenia podobne nie należą do części składowych nieruchomości, jeżeli wchodzą w skład przedsiębiorstwa.

Zatem przedmiotem umowy sprzedaży opisanej we wniosku będą nieruchomości gruntowe.

Należy podkreślić, że jakkolwiek zapytanie Zainteresowanych dotyczy opodatkowania umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa transakcja sprzedaży – która ma być dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami – będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia opisanej transakcji podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Objęcie tej czynności opodatkowaniem w podatku od towarów i usług skutkuje bowiem wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W interpretacji indywidualnej wydanej 15 czerwca 2021 r., znak: 0113-KDIPT1-3.4012.211.2021.3.MK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził stanowisko Zainteresowanych, wskazując, że:

  • planowana transakcja zbycia składników majątkowych Zbywcy, będzie stanowić w myśl art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy,
  • dla planowanej transakcji nie znajdzie zastosowania zwolnienie, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 9 oraz w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług; w konsekwencji, sprzedaż przedmiotowej nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu właściwą stawką podatku od towarów i usług.

Zatem, skoro omawiana transakcja będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (nie będzie korzystała ze zwolnienia z opodatkowania), to sprzedaż opisanej nieruchomości, zgodnie z uregulowaniem zawartym w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych będzie wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Wobec powyższego, stanowisko Zainteresowanych należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Zainteresowanych i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze zdarzeniem podanym przez Zainteresowanych w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r., poz. 2325, ze zm.).

Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1/9 ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Zgodnie z art. 57a ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj