Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB3-1.4012.225.2021.3.ASY
z 24 czerwca 2021 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 15 marca 2021 r. (data wpływu 16 marca 2021 r.), uzupełnionym pismem z 27 kwietnia 2021 r. (data wpływu 29 kwietnia 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania podatkiem od towarów i usług świadczonej przez Wnioskodawcę usługijest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 marca 2021 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania podatkiem od towarów i usług świadczonej przez Wnioskodawcę usługi.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z 27 kwietnia 2021 r. (data wpływu 29 kwietnia 2021 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z 20 kwietnia 2021 r. znak: 0111-KDIB3-1.4012.225.2021.1.ASY.



W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

W dniu 17 lutego 2021 r. pomiędzy …. z siedzibą w …, jako zamawiającym, a Wnioskodawcą (wykonawcą), osobą fizyczną …., zamieszkałej w …. przy ulicy …, została zawarta Umowa w ramach o udzielenia zamówienia publicznego prowadzonego w trybie art. 138o ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (tekst jednolity Dz. U. z 2019 r., poz. 1843 ze zm.), nr postępowania ….

Przedmiotem zawartej Umowy jest wykonanie ekspertyzy prawnej dotyczącej aspektów związanych z udostępnianiem i ochroną prawno-autorską danych badawczych, oraz konsultacje online w zakresie tematów poruszanych w ekspertyzie. Podstawą ekspertyzy prawnej będą pytania przygotowane przez Zamawiającego poruszające następujące zagadnienia:

  1. ochrona prawno-autorska danych badawczych w kontekście prawa polskiego i międzynarodowego;
  2. aspekty licencjonowania danych badawczych;
  3. aspekty przetwarzania i powtórnego wykorzystania udostępnionych już danych badawczych;
  4. aspekty przetwarzania i powtórnego wykorzystania i udostępnienia danych badawczych wytworzonych na podstawie ogólnie dostępnych danych cyfrowych (np. danych geodezyjnych i kartograficznych);
  5. aspekty przetwarzania, udostępniania i ochrony danych wrażliwych zawartych w danych badawczych;
  6. aspekty ochrony prawno-autorskiej kontekstów i metod wytwarzania danych badawczych;
  7. aspekty udostępniania, ochrony prawno-autorskiej i ponownego wykorzystania surowych danych badawczych;
  8. aspekty ochrony prawno-autorskiej danych badawczych wytwarzanych przez zespoły międzynarodowe;
  9. aspekty ochrony prawno-autorskiej danych badawczych wytwarzanych w wielozadaniowych

(np. zespół do pozyskiwania i generowania danych, zespół do analizy danych i modyfikacji danych, zespół do analizy danych);

i.aspekty przetwarzania i powtórnego wykorzystania danych wytworzonych przy pomocy narzędzi pomiarowych licencjonowanego oprogramowania;

j.aspekty związane z uzyskiwaniem patentów do wynalazków opracowanych na podstawie udostępnionych danych badawczych;

k.aspekty związane z prawami autorskimi do artykułów napisanych na podstawie udostępnionych danych badawczych.

Zgodnie z § 2 Umowy wynikiem ekspertyzy będą pisemne odpowiedzi wraz z uzasadnieniem, przytoczeniem listy dokumentów prawnych, rozporządzeń i dyrektyw, wyroków sądów, a także literatury przedmiotu, w oparciu o które odpowiedź została przygotowana. Ekspertyza musi być zbiorczym opracowaniem wszystkich pytań przekazanych przez Zamawiającego.

Wykonawca, przy wykonaniu zamówienia zobowiązany jest do użycia własnych materiałów i narzędzi. Ponadto Wykonawca z dniem odbioru przedmiotu umowy będzie przenosił na Zamawiającego autorskie prawa majątkowe do przekazanej dokumentacji i opracowania wykonanego w ramach ww. usługi (utworu), bez konieczności składania przez którąkolwiek ze Stron jakichkolwiek dodatkowych oświadczeń w tym zakresie.



Na podstawie § 3 ust. 2-8:

ust. 2. Umowy: przeniesienie autorskich praw majątkowych następuje w zakresie wszystkich pól eksploatacji znanych w chwili zawarcia niniejszej umowy, w tym w zakresie:

  1. utrwalania i zwielokrotniania bez żadnych ograniczeń ilościowych, wszelkich zmian w chwili zawarcia umowy technik (systemie, rodzaju zapisu), w tym drukarskich, reprograficznych, magnetycznych, cyfrowych, elektronicznych, fotograficznych, optycznych, laserów, na wszystkich rodzajach nośników dostosowanych do danej formy zapisu,
  2. wprowadzania do pamięci komputera, do sieci informatycznej, do sieci multimedialnej, w tym Internetu,
  3. wprowadzania do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy, w każdej formie lub technice, w tym poprzez sieć informatyczną i multimedialną (w tym Internet), w tym także wydawanie w wydawnictwach drukowanych i multimedialnych (np. katalogi, książki, prasa, materiały informacyjne i promocyjne), bez ograniczenia liczby nakładów, wydatków oraz egzemplarzy,
  4. rozpowszechniania utworu w inny sposób niż określony w pkt c poprzez publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i reemitowanie, a także publiczne udostępnianie utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym, niezależnie od formatu, systemu lub standardu, za pomocą wizji i fonii przewodowej, bezprzewodowej oraz przez stacje naziemne i za pośrednictwem satelity,
  5. korzystania w związku z realizowanym przez Zamawiającego projektem wskazanym w § 1 ust. 4 umowy, jak również do wszelkich innych celów statutowych Zamawiającego, do użytku komercyjnego i niekomercyjnego, na nośnikach audiowizualnych, multimedialnych, płytach, dyskach.
  6. korzystania z utworu całości lub w dowolnej części oraz na łączenie z innymi utworami,
  7. dokonywania wszelkich fragmentaryzacji, zmian formatu, tłumaczenia oraz na korzystanie z tych opracowań na wymienionych wyżej polach eksploatacji.

ust. 3. Wynagrodzenie umowne obejmuje również wynagrodzenie z tytułu przeniesienia autorskich praw majątkowych, w tym przeniesienia prawa zezwalania na wykonywanie zależnych praw autorskich oraz wynagrodzenie za Korzystanie na wszystkich polach eksploatacji oraz udzielenie wszelkich zezwoleń i upoważnień w zakresie określonym w niniejszej umowie.

ust. 4. Z chwilą odbioru przedmiotu umowy, Wykonawca przenosi na Zamawiającego własność egzemplarzy (nośników) na którym został utrwalony.

ust. 5. Przeniesienie wyżej opisanych praw nie jest ograniczone terytorialnie, ani nie jest ograniczone czasowo.

ust. 6. Wykonawca zapewnia i gwarantuje, że przedmiot umowy nie będzie obciążony jakimikolwiek prawami lub roszczeniami osób trzecich oraz, że korzystanie przez Zamawiającego z przedmiotu umowy nie będzie naruszało w jakikolwiek sposób praw osób trzecich oraz, że może być przenoszony na inne podmioty bez ograniczeń.

ust. 7. Wykonawca ponosi odpowiedzialność względem Zamawiającego tytułem niewykonania lub nienależytego wykonania umowy, w tym za ewentualne naruszenie autorskich praw majątkowych lub osobistych, a także wszelkich innych roszczeń związanych z utworami, także związanych z nieprawidłowościami któregokolwiek z oświadczeń lub zapewnień Wykonawcy i zobowiązuje się pokryć wszelkie szkody powstałe w wyniku tych roszczeń.

ust. 8. Wykonawca odpowiada za wady prawne Utworów objętych przedmiotem umowy na zasadzie ryzyka.

Za wykonanie zamówienia w świetle § 4 Umowy Wykonawca otrzyma wynagrodzenie, na podstawie wystawionej na rzecz zamawiającego faktury VAT. Podstawą wystawienia faktury będzie realizacja przez Wykonawcę usług objętych przedmiotem umowy, zgodnie z umową i bez zastrzeżeń ze strony Zamawiającego, co zostanie potwierdzone podpisaniem protokołu zdawczo-odbiorczego bez zastrzeżeń przez Zamawiającego. Wynagrodzenie będzie płatne przelewem na konto Wykonawcy wskazane w wykazie podmiotów prowadzonym przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej, o którym mowa w art. 96b ustawy o podatku od towarów i usług, w ciągu 21 dni od daty otrzymania przez Zamawiającego prawidłowo wystawionej faktury. Zapłata za wykonane usługi nastąpi przelewem na podstawie prawidłowo wystawionej faktury w terminie 21 dni od dnia jej otrzymania przez Zamawiającego.

W uzupełnieniu stanu faktycznego Wnioskodawca wskazuje, iż jest pracownikiem naukowym Uniwersytetu …., …., specjalizującym się w prawie własności intelektualnej oraz prawie kosmicznym i geoinformatycznym. ……., z kolei ekspertyza dotyczy kwestii stricte tej naukowej specjalizacji, a nie wykonywanego zawodu.

Dodatkowo Wnioskodawca jest adwokatem prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą pod firmą Kancelaria Adwokacka …. z siedzibą w ….przy ul. …..



W piśmie uzupełniającym Wnioskodawca wskazał:

1.Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług od 2 grudnia 2013 r jako …..

2.Umowa nie zawiera postanowień w zakresie odpowiedzialności wykonawcy względem osób trzecich. Wprowadza jednak, na podstawie par. 3 ust. 7 i 8 Umowy odpowiedzialność względem Zamawiającego tytułem wykonania zamówienia. Zgodnie z literalnym brzmieniem par. 3 ust. 7 i 8 Umowy: ust. 7. Wykonawca ponosi odpowiedzialność względem Zamawiającego tytułem niewykonania lub nienależytego wykonania umowy, w tym za ewentualne naruszenie autorskich praw majątkowych lub osobistych, a także wszelkich innych roszczeń związanych z utworami, także związanych z nieprawidłowością któregokolwiek z oświadczeń lub zapewnień Wykonawcy i zobowiązuje się pokryć wszelkie szkody powstałe w wyniku tych roszczeń .

ust. 8. Wykonawca odpowiada za wady prawne Utworów objętych przedmiotem umowy na zasadzie ryzyka.

3.Wnioskodawca podtrzymuje stanowisko wyrażone we wniosku. W ocenie Wnioskodawcy wynagrodzenie wypłacone na podstawie zawartej Umowy stanowi przychód z działalności wykonywanej osobiście w rozumieniu art. 13 pkt 8 ustawy o PIT.

4.Kwestię wynagrodzenia normuje par. 4 Umowy, zgodnie z jego treścią :

  1. Za wykonanie przedmiotu umowy, zgodnie ze złożoną ofertą, strony ustalają wynagrodzenie w kwocie brutto: 28.000,00 zł (słownie: dwadzieścia osiem tysięcy złotych 00/100).
  2. Wynagrodzenie określone w ust. 1 niniejszego paragrafu jest zgodne ze złożoną ofertą i obejmuje wszystkie elementy cenotwórcze, wynikające z zakresu i sposobu realizacji przedmiotu umowy.
  3. Podstawą wystawienia faktury będzie realizacja przez Wykonawcę usług objętych przedmiotem umowy, zgodnie z umową i bez zastrzeżeń ze strony Zamawiającego, co zostanie potwierdzone podpisaniem protokołu zdawczo-odbiorczego bez zastrzeżeń przez Zamawiającego.
  4. Wynagrodzenie będzie płatne przelewem na konto Wykonawcy wskazane w wykazie podmiotów prowadzonym przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej, o którym mowa w art. 96b ustawy o podatku od towarów i usług, w ciągu 21 od daty otrzymanie przez Zamawiającego prawidłowo wystawionej faktury.
  5. Zapłata za wykonane usługi nastąpi przelewem na podstawie prawidłowo wystawionej faktury w terminie od dnia jej otrzymania przez Zamawiającego.
  6. Za dzień zapłaty uważać się będzie dzień obciążenia rachunku Zamawiającego.

Ponadto należy wskazać, iż postanowienie, umowa nie przewiduje możliwości podwyższenia wynagrodzenia umownego, pomimo, że Zamawiający na podstawie par. 1 ust 4 Umowy dysponuje możliwością rozszerzenia zakresu pytań o maksymalnie 10 pytań pokrywających się z zakresem punktu 2 paragrafu 1 i uzupełniających pytania określone w opisie przedmiotu zamówienia.

Zatem można uznać, iż wynagrodzenie brutto określone w par. 4 Umowy ma charakter ryczałtowy, bez możliwości jego zmiany w trakcie wykonywania Umowy.

5.Zgodnie z par. 1 Umowy:

ust. 1. Przedmiotem umowy jest wykonanie ekspertyzy prawnej dot. aspektów związanych z udostępnianiem i ochroną prawno-autorską danych badawczych oraz konsultacje online w zakresie tematów poruszanych w ekspertyzie.

ust. 3. Wykonawca opracuje odpowiedzi na min. 20 pytań znajdujących się w opisie przedmiotu zamówienia stanowiących załącznik do ogłoszenia o zamówieniu będącym integralną częścią umowy.

ust. 6. Przedmiot umowy obejmuje równie przeprowadzenie z Zamawiającym konsultacji on-Iine.

Z kolei na podstawie par. 2 Umowy:

ust. 2. Wynikiem ekspertyzy będą pisemne odpowiedzi wraz z uzasadnieniem, przytoczeniem listy dokumentów prawnych, rozporządzeń i dyrektyw, wyroków sądów, a także literatury przedmiotu, w oparciu o które odpowiedź została przygotowana. W przypadku braku możliwości jednoznacznej odpowiedzi na dane pytanie należy wskazać zależności, jakie czynniki (np. prawne, merytoryczne, techniczne i inne) mogą wpływa na dana odpowiedź. Ekspertyza musi być zbiorczym opracowaniem wszystkich pytań przekazanych przez Zamawiającego.

ust. 4. W ramach umowy Wykonawca przeprowadzi konsultacje on-line dotyczące tematów poruszonych w ekspertyzie.

ust. 6. Narzędzie wykorzystywane do komunikacji podczas konsultacji nie może powodować dodatkowych kosztów ani obowiązków po stronie Zamawiającego związanych np. z zakupem licencji itp.

ust. 11.Wykonawca użyje do wykonania zamówienia własne materiały i narzędzia.

Zatem Wnioskodawca w ramach wykonania umowy nie korzysta z zasobów Zamawiającego albowiem zgodnie z przywołanym wyżej par. 2 ust. 11 Umowy ma obowiązek użycia do wykonania zamówienia własnych materiałów i narzędzi.

1.Jak już wskazano we wniosku, Umowa w par. 3 Umowy określa kwestie związane z prawami autorskimi. Zgodnie z literalnym brzmieniem par. 3 Umowy:

  1. Wykonawca z dniem odbioru przedmiotu umowy przenosi na Zamawiającego autorskie prawa majątkowe do przekazanej dokumentacji i opracowania wykonanego w ramach ww. usługi (utworu), bez konieczności składania przez którąkolwiek ze Stron jakichkolwiek dodatkowych oświadczeń w tym zakresie.
  2. Przeniesienie autorskich praw majątkowych następuje w zakresie wszystkich pól eksploatacji znanych w chwili zawarcia niniejszej umowy, w tym w zakresie:
    1. utrwalania i zwielokrotniania bez żadnych ograniczeń ilościowych, wszelkich zmian w chwili zawarcia umowy technik (systemie, rodzaju zapisu), w tym drukarskich, reprograficznych, magnetycznych, cyfrowych, elektronicznych, fotograficznych, optycznych laserów, na wszystkich rodzajach nośników dostosowanych do danej formy zapisu,
    2. wprowadzania do pamięci Komputera, do sieci informatycznej, do sieci multimedialnej, w tym Internetu,
    3. wprowadzenie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy, w każdej formie lub technice, w tym poprzez siec informatyczną i multimedialną (w tym Internet), w tym także wydawanie w wydawnictwach drukowanych i multimedialnych (np. katalogi, książki, prasa, materiały informacyjne i promocyjne), bez ograniczenia liczby nakładów, wydań oraz egzemplarzy
    4. rozpowszechniania utworu w inny sposób niż określony w pkt. c poprzez publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i reemitowanie, a także publiczne udostępnianie utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym, niezależnie od formatu, systemu lub standardu, za pomocą wizji i fonii przewodowej, bezprzewodowej oraz przez stacje naziemne i za pośrednictwem satelity,
    5. korzystania w związku z realizowanym przez Zamawiającego projektem wskazanym w § 1 ust. 4 umowy, jak również do wszelkich innych celów statutowych Zamawiającego, do użytku komercyjnego i niekomercyjnego, na nośnikach audiowizualnych, multimedialnych, płytach, dyskach.
    6. korzystania z utworu w całości lub w dowolnej części oraz na łączenie z innymi utworami,
    7. dokonywania wszelkich fragmentaryzacji, zmian formatu, tłumaczenia oraz na korzystanie z tych opracowań na wymienionych wyżej polach eksploatacji.



ust. 3. Wynagrodzenie, o którym mowa w par. 4 ust. 1 obejmuje wynagrodzenie z tytułu przeniesienia autorskich praw majątkowych w tym przeniesienia prawa zezwalania na wykonywanie zależnych praw autorskich oraz wynagrodzenie za korzystanie na wszystkich polach eksploatacji oraz udzielenie wszelkich zezwoleń i upoważnień w zakresie określonym w niniejszej umowie.

ust. 4. Z chwilą odbioru przedmiotu umowy, Wykonawca przenosi na Zamawiającego własność egzemplarzy (nośników) na których został utrwalony.

ust. 5. Przeniesienie wyżej opisanych praw nie jest ograniczone terytorialnie, ani nie jest ograniczone czasowo.

ust. 6. Wykonawca zapewnia i gwarantuje, że przedmiot umowy nie będzie obciążony jakimikolwiek prawami lub roszczeniami osób trzecich oraz, że korzystanie przez Zamawiającego z przedmiotu umowy nie będzie naruszało w jakikolwiek sposób praw osób trzecich oraz, że może by przenoszony na inne podmioty bez ograniczeń.

ust. 7. Wykonawca ponosi odpowiedzialność względem Zamawiającego tytułem niewykonania lub nienależytego wykonania umowy, w tym za ewentualne naruszenie autorskich praw majątkowych lub osobistych, a także wszelkich innych roszczeń związanych z utworami, także związanych z nieprawidłowościami któregokolwiek z oświadczeń lub zapewnień Wykonawcy i zobowiązuje się pokryć wszelkie szkody powstałe w wyniku tych roszczeń .

ust. 8. Wykonawca odpowiada za wady prawne Utworów objętych przedmiotem umowy na zasadzie ryzyka.



W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy usługa świadczona przez Wnioskodawcę podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług oraz z tytułu jej wykonania wnioskodawca zobowiązany jest do wystawienia faktury VAT ze stawką podstaw 23%?

Stanowisko Wnioskodawcy:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2020 r., poz. 106 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą lub ustawą o VAT - opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 7 ust. 1 ustawy - przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...). Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy - przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Pojęcie świadczenia usług ma bardzo szeroki zakres. Przez świadczenie należy rozumieć każde zachowanie, na które składać się może zarówno działanie (uczynienie, wykonanie czegoś na rzecz innej osoby), jak i zaniechanie, powstrzymanie się od działania (nieczynienie bądź też tolerowanie). Przy ocenie charakteru świadczenia jako usługi należy mieć na względzie, że ustawa o podatku od towarów i usług zalicza do grona usług każde świadczenie, które nie jest dostawą w myśl art. 7 tej ustawy. Należy jednak zaznaczyć, że usługą będzie tylko takie świadczenie, w przypadku którego istnieje bezpośredni konsument, odbiorca świadczenia odnoszący korzyści o charakterze majątkowym.

W związku z powyższym, czynność podlega opodatkowaniu jedynie wówczas, gdy wykonywana jest w ramach umowy zobowiązaniowej, a jedna ze stron transakcji może zostać uznana za bezpośredniego beneficjenta tej czynności, przy czym związek pomiędzy otrzymywaną płatnością a świadczeniem na rzecz dokonującego płatności musi mieć charakter bezpośredni i na tyle wyraźny, aby można powiedzieć , że płatność następuje w zamian za to świadczenie.

Nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów, w rozumieniu art. 7 ustawy albo świadczenie usług w rozumieniu art. 8 ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy podatnikami podatku VAT są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Z kolei przez działalność gospodarczą w myśl art. 15 ust. 2 ustawy rozumieć należy wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Na podstawie art. 15 ust. 3 ustawy nie uznaje się za działalność gospodarczą wykonywanych samodzielnie czynności:

  1. z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 12 ust. 1-6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych;
  2. z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT), jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego za wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.



Zgodnie z art. 13 pkt 2-9 ustawy o PIT za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się :

  1. przychody z osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej, oświatowej i publicystycznej, w tym z tytułu udziału w konkursach z dziedziny nauki, kultury i sztuki oraz dziennikarstwa, jak również przychody z uprawiania sportu, stypendia sportowe przyznawane na podstawie odrębnych przepisów oraz przychody sędziów z tytułu prowadzenia zawodów sportowych;
  2. przychody z działalności duchownych, osiągane z innego tytułu niż umowa o pracę;
  3. przychody z działalności polskich arbitrów uczestniczących w procesach arbitrażowych z partnerami zagranicznymi;
  4. przychody otrzymywane przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych lub obywatelskich, bez względu na sposób powoływania tych osób, nie wyłączając odszkodowania za utracony zarobek, z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 7;
  5. przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zlecił wykonanie określonych czynności, a zwłaszcza przychody biegłych w postepowaniu sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym oraz płatników, z zastrzeżeniem art. 14 ust. 2 pkt 10, i inkasentów należności publicznoprawnych, a także przychody z tytułu udziału w komisjach powoływanych przez organy władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 9;
  6. przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych;
  7. przychody otrzymywane przez członków Rady Mediów Narodowych;
  8. przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od:
    1. osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej,
    2. właściciela (posiadacza) nieruchomości, w której lokale są wynajmowane, lub działającego w jego imieniu zarządcy albo administratora - jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb związanych z ta nieruchomością,
    3. przedsiębiorstwa w spadku
    -z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9;
  9. przychody uzyskane na podstawie umów o zarzadzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich i lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej - z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 6.



Z przywołanego i tym samym pozostającego poza regulacjami ustawy o podatku od towarów i usług, istotne jest łączne spełnienie wszystkich elementów wymienionych w tym przepisie, tj. związanie zleceniobiorcy ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym, a wykonującym zlecane czynności co do warunków:

  1. wykonywania tych czynności,
  2. wynagrodzenia, oraz
  3. odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.



Odnośnie tych pierwszych warunków stwierdzić należy, że każdy w zasadzie stosunek prawny o charakterze odpłatnym istniejący pomiędzy podmiotem zlecającym wykonanie danej czynności, a podmiotem, który daną czynność wykonuje, jest w jakimiś sensie określony co do warunków wykonywania danych czynności oraz wynagrodzenia. Stąd nie może budzić wątpliwości, że w stanie faktycznym sprawy warunek określony ww. literą a) i b) jest spełniony. Umowa na wykonanie ekspertyzy została zawarta, a więc nastąpiło związanie formalne stron stosunkiem obligacyjnym. Umowa jasno również określa zakres czynności i wynagrodzenie należne Wnioskodawcy.

W przypadku trzeciego z warunków, tj. odpowiedzialności zlecającego (zamawiającego), w pierwszej kolejności należy wskazać, iż wynagrodzenie mające być wypłacone stanowi bez wątpienia przychód z działalności wykonywanej osobiście w rozumieniu art. 13 pkt 8 ustawy o PIT. Ponadto Wnioskodawca, tytułem wykonania zamówienia ponosi ogólną odpowiedzialność kontraktową w rozumieniu art. 471 ustawy Kodeks cywilny, wyrazem czego są postanowienia umowne. Wnioskodawca po wykonaniu zamówienie, zgodnie z § 3 Umowy przeniesie na zamawiającego prawa majątkowe autorskie m.in. na wskazanych umową polach eksploatacji, w tym wprowadzania do obrotu, rozpowszechniania utworu, korzystania czy dokonywania wszelkich fragmentaryzacji, zmian formatu, tłumaczenia. Dodać należy, iż wymienione umową pola eksploatacji nie stanowią zamkniętego katalogu czynności o czym świadczy literalne brzemienie § 3 ust. 2 Umowy.

Wypłacone wynagrodzenie obejmować będzie również wynagrodzenie z tytułu przeniesienia prawa zezwalania na wykonywanie zależnych praw autorskich oraz wynagrodzenie za korzystanie na wszystkich polach eksploatacji oraz udzielanie wszelkich zezwoleń i upoważnień w zakresie określonym w niniejszej umowie. Przeniesienie opisanych umową praw nie jest także ograniczone terytorialnie, ani nie jest ograniczone czasowo. W kwestii odpowiedzialności § 3 ust. 7 Umowy stanowi, iż wykonawca ponosi odpowiedzialność względem Zamawiającego tytułem niewykonania lub nienależytego wykonania umowy, w tym ewentualne naruszenie autorskich praw majątkowych lub osobistych, a także wszelkich innych roszczeń związanych z utworami, także związanych z nieprawidłowością któregokolwiek z oświadczeń lub zapewnień Wykonawcy i zobowiązuje się pokryć wszelką szkodę powstałą w wyniku tych roszczeń. Zatem strony expressis verbis postanowiły, że odpowiedzialność wykonawcy ograniczona jest wyłącznie względem zamawiającego, a więc nie ponosi on odpowiedzialności względem osób trzecich z tytułu wykonania umowy, w tym ewentualnego naruszenia praw autorskich majątkowych.

W tym stanie rzeczy w ocenie Wnioskodawcy usługa objęta przedmiotem umowy nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT. Umowa jest zawarta i będzie wykonywana wyłącznie przez osobę fizyczną bez związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, jako adwokata w ramach Kancelarii Adwokackiej, jak również z zatrudnieniem na Uniwersytecie … jako pracownikiem naukowym. Spełnione również zostały warunki określone w art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT pozwalające na uznanie, że czynność objęta umową nie będzie stanowiła samodzielnie wykonywanej działalności gospodarczej, a Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do wystawienia faktury VAT na rzecz zamawiającego.



W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.



Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2021 r., poz. 685 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Natomiast przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 – w świetle art. 8 ust. 1 ustawy – rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Pojęcie świadczenia usług ma bardzo szeroki zakres. Przez świadczenie należy rozumieć każde zachowanie, na które składać się może zarówno działanie (uczynienie, wykonanie czegoś na rzecz innej osoby), jak i zaniechanie, powstrzymanie się od działania (nieczynienie bądź też tolerowanie). Przy ocenie charakteru świadczenia jako usługi należy mieć na względzie, że ustawa o podatku od towarów i usług zalicza do grona usług każde świadczenie, które nie jest dostawą w myśl art. 7 ustawy. Należy jednak zaznaczyć, że usługą będzie tylko takie świadczenie, w przypadku którego istnieje bezpośredni konsument, odbiorca świadczenia odnoszący korzyść o charakterze majątkowym.

W związku z powyższym czynność podlega opodatkowaniu jedynie wówczas, gdy wykonywana jest w ramach umowy zobowiązaniowej, a jedna ze stron transakcji może zostać uznana za bezpośredniego beneficjenta tej czynności, przy czym związek pomiędzy otrzymywaną płatnością a świadczeniem na rzecz dokonującego płatności musi mieć charakter bezpośredni i na tyle wyraźny, aby można powiedzieć, że płatność następuje w zamian za to świadczenie.

Nie każda czynność stanowiąca dostawę, w rozumieniu art. 7 ustawy lub świadczenie usług w rozumieniu art. 8 ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza – w świetle ust. 2 powołanego wyżej artykułu – obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.



Z kolei, art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy stanowi, że za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 1, nie uznaje się czynności:

  1. z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 12 ust. 1-6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2018 r., poz. 1509, z późn. zm.);
  2. (uchylony);
  3. z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.

Zgodnie z art. 13 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2020 r., poz. 1426 ze zm.) – za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się:

1.(uchylony);

2.przychody z osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej, oświatowej i publicystycznej, w tym z tytułu udziału w konkursach z dziedziny nauki, kultury i sztuki oraz dziennikarstwa, jak również przychody z uprawiania sportu, stypendia sportowe przyznawane na podstawie odrębnych przepisów oraz przychody sędziów z tytułu prowadzenia zawodów sportowych;

3.przychody z działalności duchownych, osiągane z innego tytułu niż umowa o pracę;

4.przychody z działalności polskich arbitrów uczestniczących w procesach arbitrażowych z partnerami zagranicznymi;

5.przychody otrzymywane przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych lub obywatelskich, bez względu na sposób powoływania tych osób, nie wyłączając odszkodowania za utracony zarobek, z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 7;

6.przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zlecił wykonanie określonych czynności, a zwłaszcza przychody biegłych w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym oraz płatników, z zastrzeżeniem art. 14 ust. 2 pkt 10, i inkasentów należności publicznoprawnych, a także przychody z tytułu udziału w komisjach powoływanych przez organy władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 9;

7.przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych;

7a.przychody otrzymywane przez członków Rady Mediów Narodowych;

8.przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od:

  1. osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej,
  2. właściciela (posiadacza) nieruchomości, w której lokale są wynajmowane, lub działającego w jego imieniu zarządcy albo administratora - jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb związanych z tą nieruchomością

‒wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9;

9.przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej - z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 7.



Przepis ust. 3 pkt 3 stosuje się odpowiednio do usług twórców i artystów wykonawców w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzanych w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw artystycznego wykonania albo ich wykonanie, w tym również wynagradzanych za pośrednictwem organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi (art. 15 ust. 3a ustawy).



Z cytowanego przepisu art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy wynika, że dla uznania, że określone czynności wykonywane przez osobę fizyczną nie stanowią samodzielnie wykonywanej działalności gospodarczej i tym samym pozostają poza regulacjami ustawy o podatku od towarów i usług, istotne jest łączne spełnienie wszystkich elementów wymienionych w tym przepisie, tj. związanie zleceniobiorcy ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym a wykonującym zlecane czynności co do warunków:

  • wykonywania tych czynności,
  • wynagrodzenia, oraz
  • odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.

Zatem, użycie słowa „samodzielnie” w kontekście art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy, wyklucza opodatkowanie pracowników i innych osób, o ile są one związane z pracodawcą przez umowę o pracę lub inny stosunek prawny tworzący więzi (stosunek podporządkowania) między pracodawcą a pracownikiem co do (w zakresie) warunków pracy, wynagrodzenia i odpowiedzialności pracodawcy.

Oznacza to, że przychody z tytułu wykonywanych czynności nie tylko winny być wymienione w art. 13 pkt 2-9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, lecz także spełnione muszą zostać pozostałe kryteria przedmiotowe określające m.in., czy działanie usługodawcy odbywa się na warunkach ryzyka gospodarczego, a tym samym kto ponosi odpowiedzialność za wykonane usługi. Nie stanowią bowiem samodzielnej działalności gospodarczej, w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, tylko i wyłącznie te czynności, gdy pomiędzy zlecającym ich wykonanie i wykonującym zlecone czynności istnieją więzy tworzące stosunek prawny w zakresie warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.

Odnośnie dwóch pierwszych warunków stwierdzić należy, że każdy w zasadzie stosunek prawny o charakterze odpłatnym istniejący pomiędzy podmiotem zlecającym wykonanie danej czynności a podmiotem, który daną czynność wykonuje, jest w jakimś sensie określony co do warunków wykonywania danych czynności oraz wynagrodzenia.

Nie będzie więc podatnikiem w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług osoba, która w ramach podpisanej umowy, tworzyć będzie ze zlecającym więzi analogiczne ze stosunkiem pracy, nie ponosząc tym samym ryzyka ekonomicznego w związku z wykonywanymi czynnościami. Tylko spełnienie wymogów wyłączających samodzielność działania poprzez zawarcie więzi prawnej między zleceniodawcą a zleceniobiorcą co do warunków wykonywania zleconych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich, pozwala jednocześnie wyłączyć wykonywane czynności z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Mając na uwadze fakt, że w zasadzie każdy stosunek prawny o charakterze odpłatnym istniejący pomiędzy podmiotem zlecającym wykonanie danej czynności a podmiotem, który daną czynność wykonuje, określa wynagrodzenie oraz przynajmniej podstawowe warunki wykonywania czynności, należy uznać, że „odpowiedzialność zlecającego wobec osób trzecich” jest kryterium kluczowym dla oceny charakteru prawno-podatkowego danego podmiotu. Jest to czynnik odróżniający na gruncie ustawy prowadzenie działalności gospodarczej (przesłanki warunkującej status podatnika podatku VAT) od innego rodzaju aktywności zawodowej nie powodującej powstania podmiotowości prawno-podatkowej na gruncie ww. ustawy. Istotna jest w tym przypadku analiza istoty odpowiedzialności, wynikającej z charakteru stosunku prawnego łączącego Wnioskodawcę oraz Zamawiającego.

Pojęcie działalności gospodarczej analizowane było również przedmiotem rozważań Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (orzeczenia w sprawie C-202/90 Ayuntamiento de Sevilla przeciwko Recaudadores de Tributos de las Zonas primera y segunda, C-235/85 Komisja Wspólnot Europejskich przeciwko Królestwu Niderlandów). TSUE w ww. orzeczeniach wskazał, że za samodzielną nie będzie mogła być uznana działalność gospodarcza, która wykonywana jest przy wykorzystaniu infrastruktury i organizacji wewnętrznej podmiotu, na rzecz którego jest prowadzona, nie powoduje żadnego ryzyka ekonomicznego po stronie usługodawcy, a nadto nie powoduje odpowiedzialności usługodawcy wobec osób trzecich za szkody wyrządzone w związku z prowadzoną działalnością.

Ponadto, zgodnie z opinią RG M.G. Tesauro z dnia 4 czerwca 1991 r. do sprawy C-202/90, co się tyczy warunków pracy należy przeanalizować czy pracownik jest niejako zintegrowany z organizacją pracodawcy (...) czy i w jakim zakresie może swobodnie zorganizować swoją działalność. Jest oczywistym, że możliwość swobodnego zorganizowania (wybór współpracowników, struktury niezbędne do wykonywania zadań, godziny pracy), jak też brak zintegrowania w przedsiębiorstwie czy w administracji stanowią elementy typowe dla działalności wykonywanej w sposób samodzielny. Jednakże poddanie się niektórym dyrektywom jak też pewnej kontroli czy władzy dyscyplinarnej pracodawcy, które odnajdujemy również w stosunku pracy nie wykluczają charakteru samodzielnego działalności. Co się tyczy warunków wynagrodzenia, okoliczność, że wynagrodzenie (także to określone ustawą) jest proporcjonalne do usług i charakter przypadkowy, który z tego wynika stanowią jasne wskaźniki istnienia stosunku samodzielnej pracy. Nie ma wątpliwości, że ryzyko w ramach stosunku pracy podporządkowanej spoczywa tylko na pracodawcy. W zakresie odpowiedzialności wskazano, że należy badać czy pracownik jest odpowiedzialny wobec osób trzecich za czynności i działania, które można mu przypisać (pkt 6).

Zauważyć też należy, że sformułowanie w powołanym art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy odnoszące się do odpowiedzialności, należy rozumieć jako odpowiedzialność zleceniodawcy, w stosunku do osób trzecich, za czynności realizowane przez zleceniobiorcę w ramach wykonywania zlecenia. Tylko w takim przypadku ryzyko wykonania czynności zleconych przechodzi z faktycznego wykonawcy na osobę zlecającą ich wykonanie, co wyklucza samodzielny charakter działalności zleceniobiorcy. Tak bowiem rozumiana odpowiedzialność za wykonanie czynności wskazuje, kto ponosi ryzyko prowadzonej działalności, a tym samym wskazuje na wyłączenie ze sfery samodzielności (i z grona podatników podatku od towarów i usług) tego podmiotu, który nie odpowiada za efekt wykonywanej pracy wobec osób trzecich.

O wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług można zatem mówić w przypadku, gdy zleceniobiorcę będą łączyć ze zleceniodawcą więzi analogiczne jak w przypadku stosunku pracy, jako że nie będzie on ponosił ryzyka ekonomicznego w związku z wykonywaniem czynności, będących przedmiotem wskazanych umów, a odpowiedzialność za te czynności w stosunku do osób trzecich będzie bezwzględnie ponosił zlecający. Oznacza to, że z treści zawartych umów wynikać winno zobowiązanie, które w swej istocie kładzie na zlecającego odpowiedzialność, zamiast na zleceniobiorcę, podobnie jak ma to miejsce w przypadku stosunku pracy.

Powyższe oznacza, że jeżeli analiza umowy cywilnoprawnej (stosunku prawnego) pomiędzy Zleceniobiorcą – Wnioskodawcą a Zleceniodawcą - Politechniką wykaże, że spełnione są wszystkie trzy ww. warunki, to nie można uznać Wnioskodawcy za podatnika VAT. Jednocześnie brak spełnienia któregokolwiek warunku oznacza, że Zleceniobiorca występuje w charakterze podatnika VAT.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że pomiędzy …, jako zamawiającym, a Wnioskodawcą (wykonawcą), osobą fizyczną została zawarta Umowa w ramach o udzielenia zamówienia publicznego prowadzonego w trybie art. 138o ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (tekst jednolity Dz. U. z 2019 r., poz. 1843 ze zm.).

Przedmiotem zawartej Umowy jest wykonanie ekspertyzy prawnej dotyczącej aspektów związanych z udostępnianiem i ochroną prawno-autorską danych badawczych, oraz konsultacje online w zakresie tematów poruszanych w ekspertyzie.

Wykonawca, przy wykonaniu zamówienia zobowiązany jest do użycia własnych materiałów i narzędzi. Ponadto Wykonawca z dniem odbioru przedmiotu umowy będzie przenosił na Zamawiającego autorskie prawa majątkowe do przekazanej dokumentacji i opracowania wykonanego w ramach ww. usługi (utworu), bez konieczności składania przez którąkolwiek ze Stron jakichkolwiek dodatkowych oświadczeń w tym zakresie. Przeniesienie autorskich praw majątkowych następuje w zakresie wszystkich pól eksploatacji znanych w chwili zawarcia niniejszej umowy. Wynagrodzenie umowne obejmuje również wynagrodzenie z tytułu przeniesienia autorskich praw majątkowych, w tym przeniesienia prawa zezwalania na wykonywanie zależnych praw autorskich oraz wynagrodzenie za korzystanie na wszystkich polach eksploatacji oraz udzielenie wszelkich zezwoleń i upoważnień w zakresie określonym w niniejszej umowie. Z chwilą odbioru przedmiotu umowy, Wykonawca przenosi na Zamawiającego własność egzemplarzy (nośników) na którym został utrwalony. Umowa nie zawiera postanowień w zakresie odpowiedzialności wykonawcy względem osób trzecich. Wykonawca ponosi odpowiedzialność względem Zamawiającego tytułem niewykonania lub nienależytego wykonania umowy, w tym za ewentualne naruszenie autorskich praw majątkowych lub osobistych, a także wszelkich innych roszczeń związanych z utworami, także związanych z nieprawidłowościami któregokolwiek z oświadczeń lub zapewnień Wykonawcy i zobowiązuje się pokryć wszelkie szkody powstałe w wyniku tych roszczeń. W ocenie Wnioskodawcy wynagrodzenie wypłacone na podstawie zawartej Umowy stanowi przychód z działalności wykonywanej osobiście w rozumieniu art. 13 pkt 8 ustawy o PIT. Za wykonanie przedmiotu umowy, zgodnie ze złożoną ofertą, strony ustalają wynagrodzenie w kwocie brutto: 28.000,00zł.

Ponadto należy wskazać, iż umowa nie przewiduje możliwości podwyższenia wynagrodzenia umownego, pomimo, że Zamawiający na podstawie par. 1 ust 4 Umowy dysponuje możliwością rozszerzenia zakresu pytań o maksymalnie 10 pytań pokrywających się z zakresem punktu 2 paragrafu 1 i uzupełniających pytania określone w opisie przedmiotu zamówienia. Zatem można uznać, iż wynagrodzenie brutto określone w par. 4 Umowy ma charakter ryczałtowy, bez możliwości jego zmiany w trakcie wykonywania Umowy. Narzędzie wykorzystywane do komunikacji podczas konsultacji nie może powodować dodatkowych kosztów ani obowiązków po stronie Zamawiającego związanych np. z zakupem licencji itp. Wykonawca użyje do wykonania zamówienia własne materiały i narzędzia.

Wątpliwości Wnioskodawcy w analizowanej sprawie dotyczą wskazania, czy usługa świadczona przez Wnioskodawcę podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Odnośnie dwóch pierwszych warunków stwierdzić należy, że każdy w zasadzie stosunek prawny o charakterze odpłatnym istniejący pomiędzy podmiotem zlecającym wykonanie danej czynności, a podmiotem, który daną czynność wykonuje, jest w jakimiś sensie określony co do warunków wykonywania danych czynności oraz wynagrodzenia. Stąd opisana w stanie faktycznym umowa oraz warunki jej świadczenia i wynagrodzenia przysługującego Wnioskodawcy pozwalają na stwierdzenie, że dwa pierwsze warunki są spełnione. Umowa na wykonanie ekspertyzy została zawarta, a więc nastąpiło związanie formalne stron stosunkiem prawnym. Umowa jasno również określa zakres czynności i wynagrodzenie należne Wnioskodawcy.

Należy także zauważyć, że dla uznania spełnienia drugiego warunku dotyczącego wynagrodzenia nie ma znaczenia ewentualna okoliczność, że na podstawie umowy należne zleceniobiorcy wynagrodzenie obejmuje również wynagrodzenie za przeniesienie praw własności egzemplarza lub nośnika utworu i projektu wynalazczego oraz autorskich praw majątkowych do utworu, udzielenie wszelkich zezwoleń i upoważnień oraz korzystanie przez Zleceniodawcę z projektów wynalazczych, w tym wynalazku, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego, projektów racjonalizatorskich, know-how, baz danych stworzonych przez zleceniobiorcę itp. – jeżeli w wyniku wykonywania umowy zleceniobiorca stworzy utwór w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2019 r., poz. 1231, ze zm.). Ustalenie w umowie dla zleceniodawcy m.in. wynagrodzenia z niniejszego tytułu nie stoi na przeszkodzie spełnieniu badanego warunku.

Warunek trzeci – odpowiedzialność Zleceniodawcy wobec osób trzecich.

Warunek będzie spełniony jeżeli zgodnie z umową odpowiedzialność jest po stronie Zleceniodawcy, a nie po stronie faktycznego wykonawcy – Zleceniobiorcy, co wyklucza samodzielny charakter Jego działalności. Warunek będzie także spełniony, gdy dana umowa nie przewiduje (nie wprowadza) takiej odpowiedzialności.

Z okoliczności sprawy wynika, że Wnioskodawca świadcząc opisane usługi na podstawie umowy, nie będzie ponosił odpowiedzialności wobec osób trzecich za rezultat wykonywanych czynności. Odpowiedzialność tę będzie ponosił Zleceniodawca. Wnioskodawca nie będzie ponosił również ryzyka gospodarczego za czynności wykonywane z tytułu wykonywanych czynności. W związku z powyższym, podpisanie przedmiotowej umowy spowoduje powstanie stosunku prawnego posiadającego cechy zbliżone do stosunku pracy, w ramach którego Wnioskodawca (Zleceniobiorca) związany będzie ze Zleceniodawcą więzami prawnymi, co do warunków wykonywania czynności, wynagrodzenia, a także odpowiedzialności Zleceniodawcy wobec osób trzecich. Stosunek prawny między zleceniodawcą a wykonującym zlecenie, obciąża zatrudniającego ryzykiem za wykonanie tych czynności, podporządkowuje wykonującego zlecenie co do warunków realizacji umówionych czynności oraz wynagrodzenia.

Wobec powyższego, w rozpatrywanej sprawie zaistnieją przesłanki z art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy, co oznacza, że zostaną spełnione kryteria wyłączające świadczenie usług objętych zawartą umową z czynności podlegających ustawie. Zatem świadczenie przez Wnioskodawcę, w okolicznościach przedstawionych we wniosku, opisanych usług nie będzie stanowić wykonywanej samodzielnie działalności gospodarczej i w efekcie Wnioskodawca nie będzie z tego tytułu podatnikiem podatku od towarów i usług, a wykonywane czynności nie będą podlegać opodatkowaniu tym podatkiem.

Zatem z tytułu wykonywania czynności na podstawie umowy opisanej we wniosku Wnioskodawca nie będzie podatnikiem podatku od towarów i usług w rozumieniu art. 15 ust. 1 w związku z art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy.



Zatem stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe.

Nadmienia się, że niniejsza interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.



Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.



Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego …, za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r., poz. 2325, ze zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy). Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj