Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB3-1.4012.203.2021.2.ABU
z 2 lipca 2021 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że Pani stanowisko i przedstawione we wniosku z 10 marca 2021 r. (data wpływu 12 marca 2021 r.), uzupełnionym pismem z 28 kwietnia 2021 r. (data wpływu 4 maja 2021 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług dostawy działek – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 marca 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług dostawy działek.

Pismem z 28 kwietnia 2021 r. (data wpływu 4 maja 2021 r.) uzupełniła Pani wniosek w związku z wezwaniem z 12 kwietnia 2021 r. znak: 0111-KDIB3-1.4012.203.2021.1.ABU.

We wniosku złożonym przedstawiono następujące zdarzenia przyszłe:

Dnia (…) 1985 roku umową przekazania gospodarstwa rolnego rodzice przekazali Pani gospodarstwo rolne składające się z dwóch działek o łącznej powierzchni (…) ha, w skład którego ponadto wchodziły: dom mieszkalny, stodoła i chlew, położone we wsi (…) gmina (…).

Jako absolwentka (…) prowadziła Pani gospodarstwo rolne jako rolnik ryczałtowy.

Gospodarstwo nie było wynajmowane ani nie była prowadzona inna działalność niż rolnicza.

W 2006 r. Uchwałą nr (…) 2006 Rada Gminy (…) uchwalił Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, w którym posiadane przez Panią grunty znalazły się w obszarze oznaczonym symbolem MN2 – teren zabudowy mieszkalnej jednorodzinnej. Jako, że ukończyła Pani 65 lat oraz jest osoba samotną bez najbliższej rodziny oraz ze względu na stan zdrowia nie jest w stanie w dalszym ciągu prowadzić gospodarstwa rolnego.

Powyższe okoliczności sprawiły, że wystąpiła Pani do Wójta Gminy (…) i 27 maja 2020 r. uzyskała pozytywną decyzję w sprawie podziału działek (….) o powierzchni 1,9897 ha na 18 działek, z których jedna została przekazana na poszerzenie drogi gminnej oraz jedna stanowi drogę wewnętrzną. Z pozostałych 16 działek aktem darowizny przekazała Pani dwie działki swojej siostrze (…) oraz dwie działki swojej drugiej siostrze (….). Ponadto nosi się Pani z zamiarem sprzedaży jednej działki swojej siostrzenicy (…) z domu (…) z mężem, którzy zamierzają na niej wybudować dom, a uzyskane ze sprzedaży środki chce Pani przeznaczyć na współfinansowanie doprowadzenia do działek sieci wodociągowej i elektrycznej.

Ponadto zamierza Pani sprzedać dwie działki, z których środki musi przeznaczyć na konieczny remont powojennego domu, który zamieszkuje Pani oraz na poprawę swojego stanu zdrowia.

Pozostałe działki na razie nie zamierza Pani sprzedawać, gdyż stanowią dla Pani zabezpieczenie na ewentualne koszty opieki (nie posiada Pani bliskiej rodziny) i swoje leczenie w razie pogorszenia się stanu zdrowia.

Nie korzystała i nie zamierza Pani korzystać z pośredników nieruchomości.

Ponadto pismem z dnia 28 kwietnia 2021 r (data wpływu 04 maja 2021 r.) uzupełniła Pani wniosek o następujące informacje:

1. Należy wskazać ile i jakie konkretnie działki (należy podać numer, oznaczenia, powierzchnie) mają być przedmiotem planowanej przez Panią sprzedaży?

Wstępny plan zakładał sprzedaż działki (…) o pow. 0,1069 ha, będzie ona jednak darowana Pani siostrze (…). Na tej działce córka (…) z mężem i synem (we wrześniu z synem) chce zbudować dom. Wybrali ostatnia działkę ze względu na odległość od ruchu kołowego, chodzi o ciszę i spokój. Siostrze (…) podaruje Pani jeszcze działkę (…) o pow. 0,1057. Na pokrycie kosztów, remont domu. Chce Pani sprzedać 3 działki, początkowo 2, ale wskazała Pani, że znacznie wzrosły ceny materiałów budowlanych i remontowych usług.

2. Czy z tytułu prowadzonej działalności rolniczej była Pani kiedykolwiek podatnikiem VAT czynnym, jeśli tak to kiedy?

Nigdy nie była Pani podatnikiem VAT.

3. Czy dokonywała Pani sprzedaży ewentualnych produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej prowadzonej na gruntach będących przedmiotem sprzedaży, jeśli tak to jakich, kiedy i czy sprzedaż była opodatkowana podatkiem VAT?

Produkty rolne użytkowane były w gospodarstwie przez domowników i dla zwierząt, za produkty wykonywane były usługi kombajnem i ciągnikiem. Produkty nie były opodatkowane VAT.

4. Czy udostępniała Pani grunty będące przedmiotem sprzedaży osobom trzecim na podstawie umów cywilnoprawnych (np. dzierżawa)? Jeżeli tak, należy wskazać czy były to umowy odpłatne i w jakim czasie były zawarte? Informację należy podać odrębnie dla każdej z działek.

Nie zawierała Pani umów dzierżawy i nie udostępniała gruntów osobom trzecim. Dotyczy to wszystkich działek od (…). Nie wie Pani na które z 3 działek, które zamierza sprzedaż znajdzie Pani nabywców.

5. Czy zawierała/będzie Pani zawierać przedwstępną umowę sprzedaży działki z nabywcą? Jeżeli tak, to należy wskazać:

  1. Jakie prawa i obowiązki wynikające z postanowień ww. umowy, są/będą zawarte z przyszłym nabywcą, będą ciążyć na kupującym a jakie na sprzedającym?
  2. Czy w umowie przedwstępnej sprzedaży są/zostaną ustalone warunki, które muszą zostać spełnione w celu zawarcia ostatecznej umowy sprzedaży, przenoszącej prawo własności działki na nabywcę? Jeśli tak, to jakie?

Umowy przedwstępne nie były i nie będą zawierane przez Panią.

6. Czy udzieliła/udzieli Pani nabywcy działki pełnomocnictwa (zgody, upoważnienia) w celu występowania w Jej imieniu w sprawach dotyczących nieruchomości? Jeżeli tak, to należy wskazać:

  1. Do uzyskania jakich konkretnie decyzji i pozwoleń, które umożliwiają zrealizowanie planowanej przez nabywcę inwestycji, udzieliła/udzieli Pani pełnomocnictw nabywcy?
  2. Jakie konkretnie czynności nabywca do momentu sprzedaży przez Panią działki wykonał/będzie wykonywać w ramach udzielonego pełnomocnictwa/zgód?

Nie dotyczy ze względu na brak umów przedwstępnych.

7. Czy w stosunku do przedmiotowych gruntów ponosiła/poniesie Pani jakiekolwiek nakłady w celu ich uatrakcyjnienia (np.: ogrodzenie, doprowadzenie mediów, wystąpienia o warunki zabudowy, utwardzenie dróg wewnętrznych, inne działania zmierzające do zwiększenia wartości bądź atrakcyjności działki)? Jeśli tak, jakie były/będą to czynności? Informację należy podać odrębnie dla każdej z działek.

Na drodze – działka (…) został zbudowany wodociąg do działki (…) (ostatnia) na której będzie budowany dom przez córkę Pani siostry, przechodzi koło wszystkich działek. Żeby rozpocząć budowę planuje Pani też wystąpić o linię energetyczną do działki (…) czyli praktycznie każdej działki.

Bez tych podstawowych mediów nie można rozpocząć budowy. Nie planuje Pani innych działań by zwiększyć wartość działek ponieważ nie stać Pani, koszty będą ponosić przyszli nabywcy. Na remont dachu starego domu będzie musiała Pani przeznaczyć pieniądze ze zbycia więcej jak 1 działki a trzeba będzie wyremontować c.o., linię energetyczną, elewację, rynny, łazienkę, pomieszczenia.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy sprzedaż 3 działek i ewentualna sprzedaż działek pozostałych w bliżej nieokreślonej przyszłości podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?

Pani stanowisko:

W nakreślonych realiach sprawy można uznać, że dokonując sprzedaży działek nie działa Pani w charakterze podatnika VAT.

Zgodnie z art. 15 ustawy z 11 marca 2004 r o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2018 r. poz. 2174) – dalej u.p.t.u podatnikiem są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2 u.p.t.u. obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców w tym podmioty pozyskujące zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody.

Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystani towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Stąd dostawa towarów podlega opodatkowaniu podatkiem VAT tylko wtedy gdy jest dokonywana przez pomiot mający status podatnika a dodatkowo działającego w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji.

Jako, że nie świadczy Pani usług sprzedaży lub pośrednictwa sprzedaży nieruchomości lub o podobnym charakterze, nie podejmowała Pani marketingowych działań oraz zlecania pośrednikowi w celu sprzedaży działek, grunt został nabyty przez Panią w 1985 roku w drodze przekazania (akt notarialny) w celu prowadzenia na nim działalności rolniczej- gospodarstwa rolnego, działki nie były dzierżawione, wynajmowane, użyczane osobom trzecim, nie jest Pani podatnikiem podatku VAT, gdyż dokonuje Pani sprzedaży działek będących częścią majątku osobistego, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży bądź wykonywania innych czynności w ramach działalności gospodarczej.

Biorąc powyższe pod uwagę, należy stwierdzić, że nie podjęła Pani działań, które wskazywałyby na aktywność w zakresie obrotu nieruchomościami, a jedynie takie, które są związane ze zwykłym wykonywaniem prawa własności związanym z Pani sytuacją rodzinną i zdrowotną.

W świetle obowiązującego stanu prawnego Pani stanowisko w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2021 r., poz. 685, ze zm.), zwanej dalej „ustawą” lub „ustawą o VAT”, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (...) podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Jak stanowi art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...). Przy czym towarami - w myśl art. 2 pkt 6 ustawy - są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Jednakże nie każda czynność stanowiąca dostawę, w rozumieniu art. 7 ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy o VAT podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych (art. 15 ust. 2 ustawy).

Określony w ustawie zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług wskazuje, że aby faktycznie zaistniało opodatkowanie danej czynności konieczne jest, aby czynność podlegającą opodatkowaniu wykonał podmiot, który dla tej właśnie czynności będzie działał jako podatnik w świetle definicji zawartej w art. 15 ustawy, dla uznania określonych zachowań danego podmiotu za działalność gospodarczą istotne znaczenie ma ich zorganizowany charakter. Przy czym, taka działalność wystąpi również w przypadku wykorzystywania towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Zatem dostawa towarów (w tym gruntów) będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w sytuacji, gdy działaniom podmiotu dokonującego tej dostawy, można przypisać znamiona prowadzenia działalności gospodarczej, co w efekcie przesądza o uzyskaniu przez niego statusu podatnika.

Dodatkowo należy wskazać, że działalność gospodarcza powinna cechować się stałością, powtarzalnością i niezależnością jej wykonywania, bowiem związana jest z profesjonalnym obrotem gospodarczym.

Ponadto w kwestii opodatkowania dostawy gruntów istotne znaczenie ma fakt, czy w świetle zaprezentowanego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wnioskodawca w celu dokonania sprzedaży gruntu podjął aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producenta, handlowca i usługodawcę w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, co skutkuje koniecznością uznania go za podmiot prowadzący działalność gospodarczą w rozumieniu tego przepisu, a więc za podatnika podatku od towarów i usług, czy też sprzedaż nastąpiła w ramach zarządu majątkiem prywatnym.

Zwykłe nabycie lub sprzedaż rzeczy nie stanowi wykorzystywania w sposób ciągły majątku rzeczowego w celu uzyskania z tego tytułu dochodu, jako że jedynym przychodem z takich transakcji może być ewentualny zysk ze sprzedaży tej rzeczy. Natomiast okoliczność podjęcia m.in. takich czynności, jak uzbrojenie terenu, wydzielenie dróg wewnętrznych, uzyskanie przed sprzedażą decyzji o warunkach zagospodarowania terenu (zabudowy), wystąpienie o opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego dla sprzedawanego obszaru oraz działania marketingowe podjęte w celu sprzedaży działek, wykraczające poza zwykłe formy ogłoszenia, stanowią o takiej aktywności w zakresie obrotu nieruchomościami, które mogą wskazywać, że czynności sprzedającego przybierają formę zawodową (profesjonalną), a w konsekwencji zorganizowaną.

Należy także zauważyć, że Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawach C-180/10 i C-181/10 orzekł, że czynności związane ze zwykłym wykonywaniem prawa własności nie mogą same z siebie być uznawane za prowadzenie działalności gospodarczej. Sama liczba i zakres transakcji sprzedaży nie mogą stanowić kryterium rozróżnienia między czynnościami dokonywanymi prywatnie, które znajdują się poza zakresem zastosowania dyrektywy, a czynnościami stanowiącymi działalność gospodarczą. Podobnie, zdaniem Trybunału, okoliczność, że przed sprzedażą zainteresowany dokonał podziału gruntu na działki w celu osiągnięcia wyższej ceny łącznej. Całość powyższych elementów może bowiem odnosić się do zarządzania majątkiem prywatnym zainteresowanego. Inaczej jest natomiast – wyjaśnił Trybunał – w wypadku gdy zainteresowany podejmuje aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producentów, handlowców i usługodawców w rozumieniu art. 9 ust. 1 akapit drugi Dyrektywy.

Zatem za podatnika należy uznać osobę, która w celu dokonania sprzedaży gruntów angażuje środki podobne do wykorzystywanych przez producentów, handlowców i usługodawców wykazując aktywność w przedmiocie zbycia nieruchomości porównywalną do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie tego rodzaju obrotem, tj. działania wykraczające poza zakres zwykłego zarządu majątkiem prywatnym. Chodzi tu przykładowo o nabycie terenu przeznaczonego pod zabudowę, jego uzbrojenie, wydzielenie dróg wewnętrznych, działania marketingowe podjęte w celu sprzedaży działek, wykraczające poza zwykłe formy ogłoszenia, uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy terenu, czy wystąpienie o opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego dla sprzedawanego obszaru, prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług developerskich lub innych tego rodzaju usług o zbliżonym charakterze. Przy czym na tego rodzaju aktywność „handlową” wskazywać musi ciąg powyżej przykładowo przytoczonych okoliczności, a nie stwierdzenie jedynie faktu wystąpienia pojedynczych z nich.

Mając na względzie powyższe stwierdzić należy, że uznanie, czy dany podmiot w odniesieniu do konkretnej czynności działa jako podatnik podatku od towarów i usług wymaga oceny każdorazowo odnoszącej się do okoliczności faktycznych danej sprawy.

W niniejszej sprawie konieczne stało się zatem ustalenie, czy w świetle przedstawionych informacji, w celu sprzedaży działek, podjęła Pani aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez handlowców w myśl art. 15 ust. 2 ustawy, co skutkuje koniecznością uznania Pani za podmiot prowadzący „działalność gospodarczą” w rozumieniu tego przepisu, a więc za podatnika podatku od towarów i usług, czy też sprzedaż ta nastąpi w ramach zarządu Jej majątkiem prywatnym.

Z okoliczności sprawy wynika, że w 1985 roku otrzymała Pani od rodziców na podstawie umowy przekazania gospodarstwo rolne składające się z dwóch działek o łącznej powierzchni 2,45 ha, w skład którego ponadto wchodziły: dom mieszkalny, stodoła i chlew, położone we wsi (…) gmina (…). Jako absolwentka (…) prowadziła Pani gospodarstwo rolne jako rolnik ryczałtowy. Gospodarstwo nie było wynajmowane ani nie była prowadzona inna działalność niż rolnicza. W 2006 r. Uchwałą nr (….) Rada Gminy (…) uchwalił Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, w którym posiadane przeze Panią grunty znalazły się w obszarze oznaczonym symbolem MN2 – teren zabudowy mieszkalnej jednorodzinnej. Jako, że ukończyła Pani 65 lat oraz jest osoba samotną bez najbliższej rodziny oraz ze względu na Pani stan zdrowia nie jest Pani w stanie w dalszym ciągu prowadzić gospodarstwa rolnego. Powyższe okoliczności sprawiły, że wystąpiła Pani do Wójta Gminy (…) i (…)maja 2020 r. o uzyskanie pozytywnej decyzję w sprawie podziału działek (…) o powierzchni 1,9897 ha na 18 działek, z których jedna została przekazana na poszerzenie drogi gminnej oraz jedna stanowi drogę wewnętrzną. Z pozostałych 16 działek aktem darowizny przekazała Pani dwie działki swojej siostrze (…) oraz dwie działki swojej drugiej siostrze (…). Jak wskazuje Pani wstępny plan zakładał sprzedaż działki (…) o pow. 0,1069 ha, będzie ona jednak darowana Pani siostrze (…). Na tej działce córka (…) z mężem i synem (we wrześniu z synem) chce zbudować dom. Jak wskazuje Pani wybrali ostatnią działkę ze względu na odległość od ruchu kołowego, chodzi o ciszę i spokój. Siostrze (…) podaruje Pani jeszcze działkę (…) o pow. 0,1057. Na pokrycie kosztów, remont domu chce Pani sprzedać 3 działki, początkowo 2. Pozostałe działki na razie nie zamierza Pani sprzedawać, gdyż stanowią Pani zabezpieczenie na ewentualne koszty opieki ( nie posiada Pani bliskiej rodziny) i leczenie w razie pogorszenia się Pani stanu zdrowia. Nadmienia Pani, że nie korzystała i nie zamierza korzystać z pośredników nieruchomości. Jak wskazuje Pani nigdy nie była podatnikiem VAT. Produkty rolne użytkowane były w gospodarstwie przez domowników i dla zwierząt, za produkty wykonywane były usługi kombajnem i ciągnikiem. Produkty nie były opodatkowane VAT. Nie zawierała Pani umów dzierżawy i nie udostępniała gruntów osobom trzecim. Dotyczy to wszystkich działek od (…) do (…). Nie wie Pani na które z 3 działek, które zamierza Pani sprzedać znajdzie nabywców. Jak wskazuje Pani umowy przedwstępne oraz pełnomocnictwa nie były i nie będą zawierane. Jak wskazała Pani na drodze – działka (…) został zbudowany wodociąg do działki (…) (ostatnia) na której będzie budowany dom przez córkę Pani siostry, przechodzi on koło wszystkich działek. Planuje Pani też wystąpić o linię energetyczną do działki (…) czyli praktycznie dla każdej działki.

Przy tak przedstawionym opisie sprawy ma Pani wątpliwości, czy transakcja dostawy działek będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Jak wynika z przywołanych wyżej przepisów dostawa towarów (w tym nieruchomości) będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w sytuacji, gdy działaniom podmiotu dokonującego tej dostawy można przypisać znamiona prowadzenia działalności gospodarczej, co w efekcie przesądza o uzyskaniu przez niego statusu podatnika. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że powyższe może mieć miejsce również w odniesieniu do czynności dokonanej jednorazowo. Dla uznania czynności za wykonywaną w ramach działalności gospodarczej nie ma bowiem znaczenia częstotliwość jej wykonywania, lecz zamiar, z jakim została zrealizowana i okoliczności, w jakich ją wykonano.

W związku z powyższym należy wskazać, że w przypadku sprzedaży nieruchomości elementami przesądzającymi o uznaniu transakcji za prowadzenie działalności gospodarczej jest całokształt działań, jakie podejmowała Pani w odniesieniu do działek przez cały okres ich posiadania, w tym w związku z przygotowaniem ich do sprzedaży.

Z wniosku wynika, że dokonała Pani szeregu działań, które wskazują na zamiar sprzedaży nieruchomości, tj.: podziału nieruchomości (na 18 działek w tym drogi dojazdowej), uzbrojenie działek będących nadal Pani własnością w sieć wodociągową. Ponadto jak wskazano we wniosku planuje Pani również uzbroić działki w linię energetyczną. Wynikająca z opisanych wyżej działań koncepcja wykorzystania przez Panią działek dowodzi, że zostały podjęte przez Panią czynności, które świadczą o tym, że przyszła sprzedaż działek nie może stanowić jedynie czynności związanej ze zwykłym wykonywaniem prawa własności.

W związku z powyższym należy wskazać, że istotnym elementem, przesądzającym o uznaniu planowanej przez Panią transakcji sprzedaży za prowadzenie działalności gospodarczej, w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, są czynności, jakie poczyniła Pani w związku z zamierzoną dostawą gruntów, które to działania są charakterystyczne dla podmiotów profesjonalnie zajmujących się sprzedażą nieruchomości.

Przedstawione okoliczności sprawy wskazują na zamiar sprzedaży przez Panią opisanych we wniosku działek w sposób profesjonalny i z zyskiem, bowiem podjęła Pani i będzie podejmować czynności, których celem było i jest uatrakcyjnienie przedmiotowych działek (podział nieruchomości na 18 działek w tym drogi dojazdowej, uzbrojenie wydzielonych działek w sieć wodociągową i zamiar uzbrojenia w linie energetyczną), w przeciwnym bowiem razie podjęte przez Panią czynności byłyby nieuzasadnione. Dokonanie tych czynności pozwala na stwierdzenie, że zachowuje się Pani jak podmiot, którego przedmiotem działalności gospodarczej jest obrót nieruchomościami (podział nieruchomości na kilkanaście działek, uzbrojenie działek w wodę i zamiar uzbrojenia w linie energetyczną). Oznacza to, że wykazuje Pani aktywność w przedmiocie zbycia działek, porównywalną do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie tego rodzaju obrotem. Planowana sprzedaż działek wpisuje się w katalog czynności, które zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zatem skoro sprzedaż będzie wykraczała poza zakres zwykłego wykonywania prawa własności, będzie stanowiła działalność gospodarczą podjętą w celach zarobkowych, w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, a Pani wystąpi dla tej czynności w charakterze podatnika tego podatku zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy.

Mając na uwadze okoliczności analizowanej sprawy oraz przedstawiony stan prawny należy stwierdzić, że dokonując sprzedaży działek, będzie Pani działała jak podatnik podatku od towarów i usług w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy, prowadzący działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy i planowana przez Panią dostawa gruntów będzie stanowić czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów.

Wobec powyższego Pani stanowisko uznać należy za nieprawidłowe.

Nadmienia się, że niniejsza interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Panią w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawyz 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowy m od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193, ze zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Panią i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r., poz. 2325 ze zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformacyjnego ePUAP.

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj