Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0112-KDIL3.4012.99.2021.2.AK
z 30 czerwca 2021 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 3 marca 2021 r. (data wpływu 28 kwietnia 2021 r.), uzupełnionym pismem z 4 czerwca 2021 r. (data wpływu 8 czerwca 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c usług Laseroterapii (Platforma (…)), pozostałej Laseroterapii, Endermologii (…), Fali uderzeniowej (…), CoolTech (kriolipoliza), Dermapen, Aqua Pure świadczonych przez podmiot leczniczy, a wykonywanych przez dyplomowanego kosmetologa w części, w której stanowią usługi w zakresie opieki medycznej – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 kwietnia 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w ww. zakresie. Wniosek został uzupełniony pismem z 4 czerwca 2021 r., będącym odpowiedzią na wezwanie tut. Organu z 20 maja 2021 r. znak: 0112-KDIL3.4012.99.2021.1.AK.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca działa w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Głównym przedmiotem jego działalności jest udzielanie świadczeń zdrowotnych. Wnioskodawca jest podatnikiem VAT, zarejestrowanym jako podatnik VAT czynny.

W ramach swojej struktury Wnioskodawca prowadzi Centrum (…). Podmiotem działalności prowadzonej w ramach Centrum (…) jest wykonywanie zabiegów m.in: przy użyciu platformy laserowej (…) ze zintegrowanymi głowicami zabiegowymi: (…). Dzięki szerokim możliwościom terapeutycznym głowic w ramach terapii laserowej wykonywane są zróżnicowane zabiegi (tj.: usuwanie wybranych zmian skórnych, redukcja blizn i rozstępów, permanentne usuwanie owłosienia, usuwanie naczynek (rumień, pajączki, drobne naczynia), usuwanie plam pigmentacyjnych, leczenie trądziku, leczenie grzybic paznokci). Uzupełnieniem terapii laserowej są zabiegi na innych, komplementarnych urządzeniach medycznych, dzięki którym możliwe jest uzyskanie najlepszego efektu terapeutycznego (np. oczyszczania twarzy urządzeniem AquaPure, zabiegi z kwasami medycznymi, zabiegi z wykorzystaniem urządzenia Dermapen, fali uderzeniowej ((…), kriolipolizy CoolTech czy endermologii (…)).


  • Laseroterapia – platforma (…) stosowana jest w leczeniu chorób (kody podane zgodnie z Międzynarodową Statystyczną Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych):

    (…).
  • Pozostała wykorzystywana laseroterapia jest stosowana do leczenia (kody podane zgodnie z Międzynarodową Statystyczną Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych):
    • Choroby paznokci
    • Grzybica paznokci
    • Zanokcica dermatofitowa
    • Grzybicze zapalenie paznokci
    • Onychomykoza
    • Dermatofitoza paznokci
  • Endermologia (…) ma zastosowanie w wykonaniu drenażu limfatycznego (obrzęki), a oprócz tego jest stosowana do leczenia chorób (kody podane zgodnie z Międzynarodową Statystyczną Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych):

    (…)
  • Fala uderzeniowa (…) ma zastosowanie w wykonaniu drenażu limfatycznego (obrzęki) i leczenie otyłości, jako element terapii. Stosowana jest również przy leczeniu chorób (kody podane zgodnie z Międzynarodową Statystyczną Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych):

    (…)
  • COOLTECH (kriolipoliza) stosowana jest w leczeniu (kody podane zgodnie z Międzynarodową Statystyczną Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych):

    (...)
  • DERMAPEN stosowany jest w leczeniu (kody podane zgodnie z Międzynarodową Statystyczną Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych):
    • Stany bliznowacenia i włóknienia skóry
    • Leczenie blizn i rozstępów skóry
    • Łysienie
    • Plamy pigmentacyjne
    • Leczenie trądziku.

Powyższe wykonywane zabiegi mają charakter leczniczy. Obok nich wykonuje się zabiegi, które są zabiegami leczniczymi, ale mają na celu również estetyczną poprawę wyglądu: permanentne usuwanie owłosienia (m.in przy problemach hormonalnych u kobiet, problemach z wrastającymi mieszkami włosowymi, które prowadzą do przewlekłych stanów zapalnych skóry, w razie ich wystąpienia niezbędna jest interwencja lekarza specjalisty), leczenie trądziku, usuwanie plam pigmentacyjnych, redukcja blizn i rozstępów.

Wszystkie zabiegi są wykonywanie przez wysoce wykwalifikowaną i odpowiednio przeszkoloną kadrę specjalistów. Laserem, który używany jest przez Wnioskodawcę jest laser (…), który wykorzystuje 3 podstawowe technologie: (…) oraz (…).

(…) jest unikalną, wąskopasmową technologią (…) z podwójnymi filtrami i impulsami o czasie trwania krótszym niż milisekunda, zaprojektowaną do przeprowadzania zabiegów fotoodmładzania, zabiegów naczyniowych oraz depilacji.

(…) jest laserem frakcyjnym, wykorzystywanym przy nieablacyjnym zabiegu resurfacingu skóry i leczenia blizn potrądzikowych, blizn pooperacyjnych i rozstępów z opatentowanym systemem chłodzenia (…) dla wyższego komfortu. (…) jest laserem, który pozwala poddawać zabiegom szeroki zakres zmian naczyniowych, wyposażonym w zintegrowany system (…) dla większego komfortu zarówno w trakcie, jak i po zabiegu.

Działania lasera przy usuwaniu naczynek opiera się na wybiórczym pochłanianiu energii fali laserowej przez hemoglobinę zawartą w naczynkach. Proces pochłaniania energii powoduje koagulację (ścięcie) krwi i zniszczenie naczynka, widoczne w trakcie zabiegu jako zbielenie – zniknięcie widocznego dotychczas efektu. Światło lasera dociera w głąb naczynia, gdzie jest absorbowane przez barwnik zawarty w czerwonych krwinkach i zamieniane na energię cieplną. Pod wpływem tego ciepła z tkanki odparowuje woda. Zostają same suche elementy naczynia, czyli jego ścianki, które zapadają się i są wchłanianie, przez co zanikają. Metoda przezskórnego stosowania lasera do zamykania pajączków naczyniowych jest stosowana w przypadku mattingu (siatki bardzo drobnych, mikroskopowej wielkości naczynek powodujących zasinienie skóry, zbyt drobnych, by wkłuć się do nich igłą do skleroterapii) oraz w przypadku tzw. „czerwonych pajączków”, czyli naczynek z szybkim przepływem krwi, które są mało podatne na skleroterapię.

Laserowe leczenie grzybic paznokci dłoni i stóp polega na przeniknięciu wiązek lasera przez płytkę paznokcia i termiczne zniszczenie organizmów, które znajdują się pod powierzchnią. Zabieg pozwala na degradację grzybów bez uszkodzenia okolicznych zdrowych tkanek. Laseroterapia grzybicy paznokci jest stosowana zgodnie z zaleceniami lekarza dermatologa lub podologa.

Permanentne usuwanie owłosienia jest stosowane w celu leczniczym w przypadku występowania nadmiernego owłosienia, przede wszystkim u kobiet oraz w celach estetycznych. Medycznymi wskazaniami do wykonania laserowego zabiegu jest występowanie takich schorzeń jak hirsutyzm, zespół policystycznych jajników, oraz inne zaburzenia hormonalne u kobiet. Laseroterapia stosowana jest również w przypadku problemów z wrastającymi mieszkami włosowymi, które prowadzą do przewlekłych stanów zapalnych skóry, w razie ich wystąpienia niezbędna jest interwencja lekarza specjalisty.

Zabieg laserowego leczenia trądziku polega na obkurczeniu grudek trądzikowych na powierzchni skóry oraz zwalczaniu bakterii w głębszych jej warstwach, co skutkuje złagodzeniem i wyleczeniem obecnych zmian. Wiązka światła, która wnika w skórę działa również bezpośrednio na gruczoły łojowe, co zapobiega nadmiernej produkcji sebum, likwiduje istniejące stany zapalne i zapobiega pojawianiu się nowych zmian. Laserowe leczenie trądziku oraz jego likwidacja jest możliwa dzięki przeciwzapalnym oraz przeciwbakteryjnym właściwościom lasera.

Zabiegi opisane w niniejszym wniosku są wykonywane przez:

  • lekarzy – specjalistów chirurgii plastycznej, lekarza w trakcie specjalizacji z chirurgii plastycznej, specjalistów dermatologii (zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych),
  • kosmetologów tj. mgr kosmetologii, technik kosmetyczny, kosmetolog w trakcie kształcenia – w stopniu licencjat, w trakcie studiów magisterskich, zatrudnionych na podstawie umowy o pracę
  • fizjoterapeutę (magistra fizjoterapii), zatrudnionego na podstawie umowy cywilnoprawnej.

W uzupełnieniu wskazano, że:

Wnioskodawca posiada status podmiotu leczniczego i usługi będące przedmiotem wniosku o interpretację wykonuje w ramach działalności leczniczej.

Wnioskodawca świadczy następujące usługi:

  1. Laseroterapia – PLATFORMA (…)
  2. Pozostała Laseroterapia
  3. Endermologia (…)
  4. Fala uderzeniowa (…)
  5. COOLTECH (kriolipoliza)
  6. DERMAPEN
  7. AQUA PURE

  1. LASEROTERAPIA – PLATFORMA (…) stosowana jest w leczeniu chorób (kody podane zgodnie z Międzynarodową Statystyczną Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych – ICD10):
    1. L81.5 Odbarwienie skóry, niesklasyfikowane gdzie indziej
      • Zabieg jest procedurą realizowaną w zakresie opieki medycznej nad pacjentem, u którego postawiono określone kodem L81.5 rozpoznanie, zatem służy on zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia (w zależności od zdiagnozowanego przez lekarza etapu choroby). Dzięki zabiegowi leczymy pacjenta poddanego terapii (urządzenie posiada certyfikaty CE oraz FDA oznaczające, że jest to urządzenie medyczne, zatem w zakresie skuteczności terapeutycznej zabiegów leczniczych prowadzone były stosowne badania kliniczne).
      • Zabieg zapobiega uszczerbkowi na zdrowiu (dysfunkcji w działaniu organizmu, rozwinięciu się zagrożenia zdrowotnego) poprzez leczenie wskazanego kodem ICD-10 rozpoznania danej jednostki chorobowej.
      • O wskazaniach medycznych do wykonania zabiegu decyduje lekarz.
      • Spodziewany zakres poprawy zdrowia pacjenta w związku z wykonanymi zabiegami określają wyniki badań klinicznych, jednak reakcja poszczególnych pacjentów na terapię może się różnić.
    2. L81.6 Inne choroby ze zmniejszonym tworzeniem melaniny
      • Zabieg jest procedurą realizowaną w zakresie opieki medycznej nad pacjentem, u którego postawiono określone kodem L81.6 rozpoznanie, zatem służy on zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia (w zależności od zdiagnozowanego przez lekarza etapu choroby). Dzięki zabiegowi leczymy pacjenta poddanego terapii (urządzenie posiada certyfikaty CE oraz FDA oznaczające, że jest to urządzenie medyczne, zatem w zakresie skuteczności terapeutycznej zabiegów leczniczych prowadzone były stosowne badania kliniczne).
      • Zabieg zapobiega uszczerbkowi na zdrowiu (dysfunkcji w działaniu organizmu, rozwinięciu się zagrożenia zdrowotnego) poprzez leczenie wskazanego kodem ICD-10 rozpoznania danej jednostki chorobowej.
      • O wskazaniach medycznych do wykonania zabiegu decyduje lekarz.
      • Spodziewany zakres poprawy zdrowia pacjenta w związku z wykonanymi zabiegami określają wyniki badań klinicznych, jednak reakcja poszczególnych pacjentów na terapię może się różnić.
    3. L81.7 Barwnikowe-naczyniowe zmiany skórne, naczyniak pełzający
      • Zabieg jest procedurą realizowaną w zakresie opieki medycznej nad pacjentem, u którego postawiono określone kodem L81.7 rozpoznanie, zatem służy on zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia (w zależności od zdiagnozowanego etapu choroby). Dzięki zabiegowi leczymy pacjenta poddanego terapii (urządzenie posiada certyfikaty CE oraz FDA oznaczające, że jest to urządzenie medyczne, zatem w zakresie skuteczności terapeutycznej zabiegów leczniczych prowadzone były stosowne badania kliniczne).
      • Zabieg zapobiega uszczerbkowi na zdrowiu (dysfunkcji w działaniu organizmu, rozwinięciu się zagrożenia zdrowotnego) poprzez leczenie wskazanego kodem ICD-10 rozpoznania danej jednostki chorobowej.
      • O wskazaniach medycznych do wykonania zabiegu decyduje lekarz.
      • Spodziewany zakres poprawy zdrowia pacjenta w związku z wykonanymi zabiegami określają wyniki badań klinicznych, jednak reakcja poszczególnych pacjentów na terapię może się różnić.
    4. L81.9 Zaburzenia pigmentacji, nieokreślone
      • Zabieg jest procedurą realizowaną w zakresie opieki medycznej nad pacjentem, u którego postawiono określone kodem L81.9 rozpoznanie, zatem służy on zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia (w zależności od zdiagnozowanego etapu choroby). Dzięki zabiegowi leczymy pacjenta poddanego terapii (urządzenie posiada certyfikaty CE oraz FDA oznaczające, że jest to urządzenie medyczne, zatem w zakresie skuteczności terapeutycznej zabiegów leczniczych prowadzone były stosowne badania kliniczne).
      • Zabieg zapobiega uszczerbkowi na zdrowiu (dysfunkcji w działaniu organizmu, rozwinięciu się zagrożenia zdrowotnego) poprzez leczenie wskazanego kodem ICD-10 rozpoznania danej jednostki chorobowej.
      • O wskazaniach medycznych do wykonania zabiegu decyduje lekarz.
      • Spodziewany zakres poprawy zdrowia pacjenta w związku z wykonanymi zabiegami określają wyniki badań klinicznych, jednak reakcja poszczególnych pacjentów na terapię może się różnić.
    5. L81.8 Plamy pigmentacyjne określone
      • Zabieg jest procedurą realizowaną w zakresie opieki medycznej nad pacjentem, u którego postawiono określone kodem L81.8 rozpoznanie, zatem służy on zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia (w zależności od zdiagnozowanego etapu choroby). Dzięki zabiegowi leczymy pacjenta poddanego terapii (urządzenie posiada certyfikaty CE oraz FDA oznaczające, ze jest to urządzenie medyczne, zatem w zakresie skuteczności terapeutycznej zabiegów leczniczych prowadzone były stosowne badania kliniczne).
      • Zabieg zapobiega uszczerbkowi na zdrowiu (dysfunkcji w działaniu organizmu, rozwinięciu się zagrożenia zdrowotnego) poprzez leczenie wskazanego kodem ICD-10 rozpoznania danej jednostki chorobowej.
      • O wskazaniach medycznych do wykonania zabiegu decyduje lekarz.
      • Spodziewany zakres poprawy zdrowia pacjenta w związku z wykonanymi zabiegami określają wyniki badań klinicznych, jednak reakcja poszczególnych pacjentów na terapię może się różnić.
    6. L68 Nadmierne owłosienie
      • Zabieg jest procedurą realizowaną w zakresie opieki medycznej nad pacjentem, u którego postawiono określone kodem L68 rozpoznanie, zatem służy on zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia (w zależności od zdiagnozowanego etapu choroby). Dzięki zabiegowi leczymy pacjenta poddanego terapii (urządzenie posiada certyfikaty CE oraz EDA oznaczające, że jest to urządzenie medyczne, zatem w zakresie skuteczności terapeutycznej zabiegów leczniczych prowadzone były stosowne badania kliniczne).
      • Zabieg zapobiega uszczerbkowi na zdrowiu (dysfunkcji w działaniu organizmu, rozwinięciu się zagrożenia zdrowotnego) poprzez leczenie wskazanego kodem ICD-10 rozpoznania danej jednostki chorobowej.
      • O wskazaniach medycznych do wykonania zabiegu decyduje lekarz.
      • Spodziewany zakres poprawy zdrowia pacjenta w związku z wykonanymi zabiegami określają wyniki badań klinicznych, jednak reakcja poszczególnych pacjentów na terapię może się różnić.
    7. L68.8 Inne nadmierne owłosienie
      • Zabieg jest procedurą realizowaną w zakresie opieki medycznej nad pacjentem, u którego postawiono określone kodem L68.8 rozpoznanie, zatem służy on zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia (w zależności od zdiagnozowanego etapu choroby). Dzięki zabiegowi leczymy pacjenta poddanego terapii (urządzenie posiada certyfikaty CE oraz FDA oznaczające, że jest to urządzenie medyczne, zatem w zakresie skuteczności terapeutycznej zabiegów leczniczych prowadzone były stosowne badania kliniczne).
      • Zabieg zapobiega uszczerbkowi na zdrowiu (dysfunkcji w działaniu organizmu, rozwinięciu się zagrożenia zdrowotnego) poprzez leczenie wskazanego kodem ICD-10 rozpoznania danej jednostki chorobowej.
      • O wskazaniach medycznych do wykonania zabiegu decyduje lekarz.
      • Spodziewany zakres poprawy zdrowia pacjenta w związku z wykonanymi zabiegami określają wyniki badań klinicznych, jednak reakcja poszczególnych pacjentów na terapię może się różnić.
    8. L68.9 Nadmierne owłosienie, nieokreślone
      • Zabieg jest procedurą realizowaną w zakresie opieki medycznej nad pacjentem, u którego postawiono określone kodem L68.9 rozpoznanie, zatem służy on zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia (w zależności od zdiagnozowanego etapu choroby). Dzięki zabiegowi leczymy pacjenta poddanego terapii (urządzenie posiada certyfikaty CE oraz FDA oznaczające, że jest to urządzenie medyczne, zatem w zakresie skuteczności terapeutycznej zabiegów leczniczych prowadzone były stosowne badania kliniczne).
      • Zabieg zapobiega uszczerbkowi na zdrowiu (dysfunkcji w działaniu organizmu, rozwinięciu się zagrożenia zdrowotnego) poprzez leczenie wskazanego kodem ICD-10 rozpoznania danej jednostki chorobowej.
      • O wskazaniach medycznych do wykonania zabiegu decyduje lekarz.
      • Spodziewany zakres poprawy zdrowia pacjenta w związku z wykonanymi zabiegami określają wyniki badań klinicznych, jednak reakcja poszczególnych pacjentów na terapię może się różnić.
    9. L30 Inne postacie zapalenia skóry
      • Zabieg jest procedurą realizowaną w zakresie opieki medycznej nad pacjentem, u którego postawiono określone kodem L30 rozpoznanie, zatem służy on zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia (w zależności od zdiagnozowanego etapu choroby). Dzięki zabiegowi leczymy pacjenta poddanego terapii (urządzenie posiada certyfikaty CE oraz FDA oznaczające, że jest to urządzenie medyczne, zatem w zakresie skuteczności terapeutycznej zabiegów leczniczych prowadzone były stosowne badania kliniczne).
      • Zabieg zapobiega uszczerbkowi na zdrowiu (dysfunkcji w działaniu organizmu, rozwinięciu się zagrożenia zdrowotnego) poprzez leczenie wskazanego kodem ICD-10 rozpoznania danej jednostki chorobowej.
      • O wskazaniach medycznych do wykonania zabiegu decyduje lekarz.
      • Spodziewany zakres poprawy zdrowia pacjenta w związku z wykonanymi zabiegami określają wyniki badań klinicznych, jednak reakcja poszczególnych pacjentów na terapię może się różnić.
    10. L53 Inne choroby rumieniowe
      • Zabieg jest procedurą realizowaną w zakresie opieki medycznej nad pacjentem, u którego postawiono określone kodem L53 rozpoznanie, zatem służy on zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia (w zależności od zdiagnozowanego etapu choroby). Dzięki zabiegowi leczymy pacjenta poddanego terapii (urządzenie posiada certyfikaty CE oraz PDA oznaczające, że jest to urządzenie medyczne, zatem w zakresie skuteczności terapeutycznej zabiegów leczniczych prowadzone były stosowne badania kliniczne).
      • Zabieg zapobiega uszczerbkowi na zdrowiu (dysfunkcji w działaniu organizmu, rozwinięciu się zagrożenia zdrowotnego) poprzez leczenie wskazanego kodem ICD-10 rozpoznania danej jednostki chorobowej.
      • O wskazaniach medycznych do wykonania zabiegu decyduje lekarz.
      • Spodziewany zakres poprawy zdrowia pacjenta w związku z wykonanymi zabiegami określają wyniki badań klinicznych, jednak reakcja poszczególnych pacjentów na terapię może się różnić.
    11. L57 Zmiany skórne spowodowane przez przewlekłą ekspozycję na promieniowanie niejonizujące
      • Zabieg jest procedurą realizowaną w zakresie opieki medycznej nad pacjentem, u którego postawiono określone kodem L57 rozpoznanie, zatem służy on zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia (w zależności od zdiagnozowanego etapu choroby). Dzięki zabiegowi leczymy pacjenta poddanego terapii (urządzenie posiada certyfikaty CE oraz FDA oznaczające, że jest to urządzenie medyczne, zatem w zakresie skuteczności terapeutycznej zabiegów leczniczych prowadzone były stosowne badania kliniczne).
      • Zabieg zapobiega uszczerbkowi na zdrowiu (dysfunkcji w działaniu organizmu, rozwinięciu się zagrożenia zdrowotnego) poprzez leczenie wskazanego kodem ICD-10 rozpoznania danej jednostki chorobowej.
      • O wskazaniach medycznych do wykonania zabiegu decyduje lekarz.
      • Spodziewany zakres poprawy zdrowia pacjenta w związku z wykonanymi zabiegami określają wyniki badań klinicznych jednak reakcja poszczególnych pacjentów na terapię może się różnić.
    12. L59 Inne choroby skóry i tkanki podskórnej związane z napromieniowaniem
      • Zabieg jest procedurą realizowaną w zakresie opieki medycznej nad pacjentem, u którego postawiono określone kodem L59 rozpoznanie, zatem służy on zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia (w zależności od zdiagnozowanego etapu choroby). Dzięki zabiegowi leczymy pacjenta poddanego terapii (urządzenie posiada certyfikaty CE oraz EDA oznaczające, że jest to urządzenie medyczne, zatem w zakresie skuteczności terapeutycznej zabiegów leczniczych prowadzone były stosowne badania kliniczne).
      • Zabieg zapobiega uszczerbkowi na zdrowiu (dysfunkcji w działaniu organizmu, rozwinięciu się zagrożenia zdrowotnego) poprzez leczenie wskazanego kodem ICD-10 rozpoznania danej jednostki chorobowej.
      • O wskazaniach medycznych do wykonania zabiegu decyduje lekarz.
      • Spodziewany zakres poprawy zdrowia pacjenta w związku z wykonanymi zabiegami określają wyniki badań klinicznych, jednak reakcja poszczególnych pacjentów na terapię może się różnić.
    13. L70 Trądzik
      • Zabieg jest procedurą realizowaną w zakresie opieki medycznej nad pacjentem, u którego postawiono określone kodem L70 rozpoznanie, zatem służy on zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia (w zależności od zdiagnozowanego etapu choroby). Dzięki zabiegowi leczymy pacjenta poddanego terapii (urządzenie posiada certyfikaty CE oraz EDA oznaczające, że jest to urządzenie medyczne, zatem w zakresie skuteczności terapeutycznej zabiegów leczniczych prowadzone były stosowne badania kliniczne).
      • Zabieg zapobiega uszczerbkowi na zdrowiu (dysfunkcji w działaniu organizmu, rozwinięciu się zagrożenia zdrowotnego) poprzez leczenie wskazanego kodem ICD-10 rozpoznania danej jednostki chorobowej.
      • O wskazaniach medycznych do wykonania zabiegu decyduje lekarz.
      • Spodziewany zakres poprawy zdrowia pacjenta w związku z wykonanymi zabiegami określają wyniki badań klinicznych, jednak reakcja poszczególnych pacjentów na terapię może się różnić.
    14. L71 Trądzik różowaty
      • Zabieg jest procedurą realizowaną w zakresie opieki medycznej nad pacjentem, u którego postawiono określone kodem L71 rozpoznanie, zatem służy on zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia (w zależności od zdiagnozowanego etapu choroby). Dzięki zabiegowi leczymy pacjenta poddanego terapii (urządzenie posiada certyfikaty CE oraz FDA oznaczające, że jest to urządzenie medyczne, zatem w zakresie skuteczności terapeutycznej zabiegów leczniczych prowadzone były stosowne badania kliniczne).
      • Zabieg zapobiega uszczerbkowi na zdrowiu (dysfunkcji w działaniu organizmu, rozwinięciu się zagrożenia zdrowotnego) poprzez leczenie wskazanego kodem ICD-10 rozpoznania danej jednostki chorobowej.
      • O wskazaniach medycznych do wykonania zabiegu decyduje lekarz.
      • Spodziewany zakres poprawy zdrowia pacjenta w związku z wykonanymi zabiegami określają wyniki badań klinicznych, jednak reakcja poszczególnych pacjentów na terapię może się różnić.
    15. L72 Torbiele mieszkowe skóry i tkanki podskórnej
      • Zabieg jest procedurą realizowaną w zakresie opieki medycznej nad pacjentem, u którego postawiono określone kodem L72 rozpoznanie, zatem służy on zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia (w zależności od zdiagnozowanego etapu choroby). Dzięki zabiegowi leczymy pacjenta poddanego terapii (urządzenie posiada certyfikaty CE oraz EDA oznaczające, że jest to urządzenie medyczne, zatem w zakresie skuteczności terapeutycznej zabiegów leczniczych prowadzone były stosowne badania kliniczne).
      • Zabieg zapobiega uszczerbkowi na zdrowiu (dysfunkcji w działaniu organizmu, rozwinięciu się zagrożenia zdrowotnego) poprzez leczenie wskazanego kodem ICD-10 rozpoznania danej jednostki chorobowej.
      • O wskazaniach medycznych do wykonania zabiegu decyduje lekarz.
      • Spodziewany zakres poprawy zdrowia pacjenta w związku z wykonanymi zabiegami określają wyniki badań klinicznych, jednak reakcja poszczególnych pacjentów na terapię może się różnić.
    16. L73 Inne choroby mieszka włosowego
      • Zabieg jest procedurą realizowaną w zakresie opieki medycznej nad pacjentem, u którego postawiono określone kodem L73 rozpoznanie, zatem służy on zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia (w zależności od zdiagnozowanego etapu choroby). Dzięki zabiegowi leczymy pacjenta poddanego terapii (urządzenie posiada certyfikaty CE oraz FDA oznaczające, że jest to urządzenie medyczne, zatem w zakresie skuteczności terapeutycznej zabiegów leczniczych prowadzone były stosowne badania kliniczne).
      • Zabieg zapobiega uszczerbkowi na zdrowiu (dysfunkcji w działaniu organizmu, rozwinięciu się zagrożenia zdrowotnego) poprzez leczenie wskazanego kodem ICD-10 rozpoznania danej jednostki chorobowej.
      • O wskazaniach medycznych do wykonania zabiegu decyduje lekarz.
      • Spodziewany zakres poprawy zdrowia pacjenta w związku z wykonanymi zabiegami określają wyniki badań klinicznych, jednak reakcja poszczególnych pacjentów na terapię może się różnić.
    17. Z41 Zabiegi wykonywane w celach innych niż poprawa stanu zdrowia (np. profilaktyka zdrowotna ze względu na predyspozycje genetyczne)
      • Zabieg jest procedurą realizowaną w zakresie opieki medycznej nad pacjentem, u którego postawiono określone kodem L41 rozpoznanie, zatem służy on zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia (w zależności od zdiagnozowanego etapu choroby). Dzięki zabiegowi leczymy pacjenta poddanego terapii (urządzenie posiada certyfikaty CE oraz FDA oznaczające, że jest to urządzenie medyczne, zatem w zakresie skuteczności terapeutycznej zabiegów leczniczych prowadzone były stosowne badania kliniczne).
      • Zabieg zapobiega uszczerbkowi na zdrowiu (dysfunkcji w działaniu organizmu, rozwinięciu się zagrożenia zdrowotnego) poprzez leczenie wskazanego kodem ICD-10 rozpoznania danej jednostki chorobowej.
      • O wskazaniach medycznych do wykonania zabiegu decyduje lekarz.
      • Spodziewany zakres poprawy zdrowia pacjenta w związku z wykonanymi zabiegami określają wyniki badań klinicznych, jednak reakcja poszczególnych pacjentów na terapię może się różnić.
    18. L51 Rumień wielopostaciowy
      • Zabieg jest procedurą realizowaną w zakresie opieki medycznej nad pacjentem, u którego postawiono określone kodem L51 rozpoznanie, zatem służy on zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia (w zależności od zdiagnozowanego etapu choroby). Dzięki zabiegowi leczymy pacjenta poddanego terapii (urządzenie posiada certyfikaty CE oraz FDA oznaczające, że jest to urządzenie medyczne, zatem w zakresie skuteczności terapeutycznej zabiegów leczniczych prowadzone były stosowne badania kliniczne).
      • Zabieg zapobiega uszczerbkowi na zdrowiu (dysfunkcji w działaniu organizmu, rozwinięciu się zagrożenia zdrowotnego) poprzez leczenie wskazanego kodem ICD-10 rozpoznania danej jednostki chorobowej.
      • O wskazaniach medycznych do wykonania zabiegu decyduje lekarz.
      • Spodziewany zakres poprawy zdrowia pacjenta w związku z wykonanymi zabiegami określają wyniki badań klinicznych, jednak reakcja poszczególnych pacjentów na terapię może się różnić.
    19. L57.0 Rogowacenie związane z promieniowaniem słonecznym - rogowacenie: • BNO • starcze • słoneczne
      • Zabieg jest procedurą realizowaną w zakresie opieki medycznej nad pacjentem, u którego postawiono określone kodem L57.0 rozpoznanie, zatem służy on zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia (w zależności od zdiagnozowanego etapu choroby). Dzięki zabiegowi leczymy pacjenta poddanego terapii (urządzenie posiada certyfikaty CE oraz FDA oznaczające, że jest to urządzenie medyczne, zatem w zakresie skuteczności terapeutycznej zabiegów leczniczych prowadzone były stosowne badania kliniczne).
      • Zabieg zapobiega uszczerbkowi na zdrowiu (dysfunkcji w działaniu organizmu, rozwinięciu się zagrożenia zdrowotnego) poprzez leczenie wskazanego kodem ICD-10 rozpoznania danej jednostki chorobowej.
      • O wskazaniach medycznych do wykonania zabiegu decyduje lekarz.
      • Spodziewany zakres poprawy zdrowia pacjenta w związku z wykonanymi zabiegami określają wyniki badań klinicznych, jednak reakcja poszczególnych pacjentów na terapię może się różnić.
    20. L90.5 Stany bliznowacenia
      • Zabieg jest procedurą realizowaną w zakresie opieki medycznej nad pacjentem, u którego postawiono określone kodem L90.5 rozpoznanie, zatem służy on zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia (w zależności od zdiagnozowanego etapu choroby). Dzięki zabiegowi leczymy pacjenta poddanego terapii (urządzenie posiada certyfikaty CE oraz FDA oznaczające, że jest to urządzenie medyczne, zatem w zakresie skuteczności terapeutycznej zabiegów leczniczych prowadzone były stosowne badania kliniczne).
      • Zabieg zapobiega uszczerbkowi na zdrowiu (dysfunkcji w działaniu organizmu, rozwinięciu się zagrożenia zdrowotnego) poprzez leczenie wskazanego kodem ICD-10 rozpoznania danej jednostki chorobowej.
      • O wskazaniach medycznych do wykonania zabiegu decyduje lekarz.
      • Spodziewany zakres poprawy zdrowia pacjenta w związku z wykonanymi zabiegami określają wyniki badań klinicznych, jednak reakcja poszczególnych pacjentów na terapię może się różnić.
    21. L90.6 Rozstępy
      • Zabieg jest procedurą realizowaną w zakresie opieki medycznej nad pacjentem, u którego postawiono określone kodem L90.6 rozpoznanie, zatem służy on zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia (w zależności od zdiagnozowanego etapu choroby). Dzięki zabiegowi leczymy pacjenta poddanego terapii (urządzenie posiada certyfikaty CE oraz FDA oznaczające, że jest to urządzenie medyczne, zatem w zakresie skuteczności terapeutycznej zabiegów leczniczych prowadzone były stosowne badania kliniczne).
      • Zabieg zapobiega uszczerbkowi na zdrowiu (dysfunkcji w działaniu organizmu, rozwinięciu się zagrożenia zdrowotnego) poprzez leczenie wskazanego kodem ICD-10 rozpoznania danej jednostki chorobowej.
      • O wskazaniach medycznych do wykonania zabiegu decyduje lekarz.
      • Spodziewany zakres poprawy zdrowia pacjenta w związku z wykonanymi zabiegami określają wyniki badań klinicznych, jednak reakcja poszczególnych pacjentów na terapię może się różnić.
  2. Pozostała wykorzystywana laseroterapia jest stosowana do leczenia (kody podane zgodnie z Międzynarodową Statystyczną Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych):
    1. B35.1 – Choroby paznokci: grzybica paznokci, zanokcica dermatofitowa, grzybicze zapalenie paznokci, onychomykoza, dermatofitoza paznokci.
      • Zabieg jest procedurą realizowaną w zakresie opieki medycznej nad pacjentem, u którego postawiono określone kodem B35.1 rozpoznanie, zatem służy on zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia (w zależności od zdiagnozowanego etapu choroby). Dzięki zabiegowi leczymy pacjenta poddanego terapii (urządzenie posiada certyfikaty CE oraz FDA oznaczające, że jest to urządzenie medyczne, zatem w zakresie skuteczności terapeutycznej zabiegów leczniczych prowadzone były stosowne badania kliniczne).
      • Zabieg zapobiega uszczerbkowi na zdrowiu (dysfunkcji w działaniu organizmu, rozwinięciu się zagrożenia zdrowotnego) poprzez leczenie wskazanego kodem ICD-10 rozpoznania danej jednostki chorobowej.
      • O wskazaniach medycznych do wykonania zabiegu decyduje lekarz.
      • Spodziewany zakres poprawy zdrowia pacjenta w związku z wykonanymi zabiegami określają wyniki badań klinicznych, jednak reakcja poszczególnych pacjentów na terapię może się różnić.
  3. Endermologia (…) ma zastosowanie w wykonaniu drenażu limfatycznego (obrzęki), a oprócz tego jest stosowana do leczenia chorób (kody podane zgodnie z Międzynarodową Statystyczną Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych):
    1. R60 Obrzęk niesklasyfikowany gdzie indziej
      • Zabieg jest procedurą realizowaną w zakresie opieki medycznej nad pacjentem, u którego postawiono określone kodem R60 rozpoznanie, zatem służy on zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia (w zależności od zdiagnozowanego etapu choroby). Dzięki zabiegowi leczymy pacjenta poddanego terapii (urządzenie posiada certyfikaty CE oraz FDA oznaczające, że jest to urządzenie medyczne, zatem w zakresie skuteczności terapeutycznej zabiegów leczniczych prowadzone były stosowne badania kliniczne).
      • Zabieg zapobiega uszczerbkowi na zdrowiu (dysfunkcji w działaniu organizmu, rozwinięciu się zagrożenia zdrowotnego) poprzez leczenie wskazanego kodem ICD-10 rozpoznania danej jednostki chorobowej.
      • O wskazaniach medycznych do wykonania zabiegu decyduje lekarz.
      • Spodziewany zakres poprawy zdrowia pacjenta w związku z wykonanymi zabiegami określają wyniki badań klinicznych, jednak reakcja poszczególnych pacjentów na terapię może się różnić.
    2. R68 Inne objawy i dolegliwości ogólne
      • Zabieg jest procedurą realizowaną w zakresie opieki medycznej nad pacjentem, u którego postawiono określone kodem R68 rozpoznanie, zatem służy on zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia (w zależności od zdiagnozowanego etapu choroby). Dzięki zabiegowi leczymy pacjenta poddanego terapii (urządzenie posiada certyfikaty CE oraz FDA oznaczające, że jest to urządzenie medyczne, zatem w zakresie skuteczności terapeutycznej zabiegów leczniczych prowadzone były stosowne badania kliniczne).
      • Zabieg zapobiega uszczerbkowi na zdrowiu (dysfunkcji w działaniu organizmu, rozwinięciu się zagrożenia zdrowotnego) poprzez leczenie wskazanego kodem ICD-10 rozpoznania danej jednostki chorobowej.
      • O wskazaniach medycznych do wykonania zabiegu decyduje lekarz.
      • Spodziewany zakres poprawy zdrowia pacjenta w związku z wykonanymi zabiegami określają wyniki badań klinicznych, jednak reakcja poszczególnych pacjentów na terapię może się różnić.
    3. E65 Otyłość miejscowa (poduszeczka tłuszczowa)
      • Zabieg jest procedurą realizowaną w zakresie opieki medycznej nad pacjentem, u którego postawiono określone kodem E65 rozpoznanie, zatem służy on zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia (w zależności od zdiagnozowanego etapu choroby). Dzięki zabiegowi leczymy pacjenta poddanego terapii (urządzenie posiada certyfikaty CE oraz FDA oznaczające, że jest to urządzenie medyczne, zatem w zakresie skuteczności terapeutycznej zabiegów leczniczych prowadzone były stosowne badania kliniczne).
      • Zabieg zapobiega uszczerbkowi na zdrowiu (dysfunkcji w działaniu organizmu, rozwinięciu się zagrożenia zdrowotnego) poprzez leczenie wskazanego kodem ICD-10 rozpoznania danej jednostki chorobowej.
      • O wskazaniach medycznych do wykonania zabiegu decyduje lekarz.
      • Spodziewany zakres poprawy zdrowia pacjenta w związku z wykonanymi zabiegami określają wyniki badań klinicznych, jednak reakcja poszczególnych pacjentów na terapię może się różnić.
    4. E66.8 Inne postacie otyłości, otyłość patologiczna
      • Zabieg jest procedurą realizowaną w zakresie opieki medycznej nad pacjentem, u którego postawiono określone kodem E66.8 rozpoznanie, zatem służy on zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia (w zależności od zdiagnozowanego etapu choroby). Dzięki zabiegowi leczymy pacjenta poddanego terapii (urządzenie posiada certyfikaty CE oraz EDA oznaczające, że jest to urządzenie medyczne, zatem w zakresie skuteczności terapeutycznej zabiegów leczniczych prowadzone były stosowne badania kliniczne).
      • Zabieg zapobiega uszczerbkowi na zdrowiu (dysfunkcji w działaniu organizmu, rozwinięciu się zagrożenia zdrowotnego) poprzez leczenie wskazanego kodem ICD-10 rozpoznania danej jednostki chorobowej.
      • O wskazaniach medycznych do wykonania zabiegu decyduje lekarz.
      • Spodziewany zakres poprawy zdrowia pacjenta w związku z wykonanymi zabiegami określają wyniki badań klinicznych, jednak reakcja poszczególnych pacjentów na terapię może się różnić.
    5. L90.5 Stany bliznowacenia
      • Zabieg jest procedurą realizowaną w zakresie opieki medycznej nad pacjentem, u którego postawiono określone kodem L90.5 rozpoznanie, zatem służy on zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia (w zależności od zdiagnozowanego etapu choroby). Dzięki zabiegowi leczymy pacjenta poddanego terapii (urządzenie posiada certyfikaty CE oraz FDA oznaczające, że jest to urządzenie medyczne, zatem w zakresie skuteczności terapeutycznej zabiegów leczniczych prowadzone były stosowne badania kliniczne).
      • Zabieg zapobiega uszczerbkowi na zdrowiu (dysfunkcji w działaniu organizmu, rozwinięciu się zagrożenia zdrowotnego) poprzez leczenie wskazanego kodem ICD-10 rozpoznania danej jednostki chorobowej.
      • O wskazaniach medycznych do wykonania zabiegu decyduje lekarz.
      • Spodziewany zakres poprawy zdrowia pacjenta w związku z wykonanymi zabiegami określają wyniki badań klinicznych, jednak reakcja poszczególnych pacjentów na terapię może się różnić.
    6. L90.6 Rozstępy
      • Zabieg jest procedurą realizowaną w zakresie opieki medycznej nad pacjentem, u którego postawiono określone kodem L90.6 rozpoznanie, zatem służy on zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia (w zależności od zdiagnozowanego etapu choroby). Dzięki zabiegowi leczymy pacjenta poddanego terapii (urządzenie posiada certyfikaty CE oraz FDA oznaczające, że jest to urządzenie medyczne, zatem w zakresie skuteczności terapeutycznej zabiegów leczniczych prowadzone były stosowne badania kliniczne).
      • Zabieg zapobiega uszczerbkowi na zdrowiu (dysfunkcji w działaniu organizmu, rozwinięciu się zagrożenia zdrowotnego) poprzez leczenie wskazanego kodem ICD-10 rozpoznania danej jednostki chorobowej.
      • wskazaniach medycznych do wykonania zabiegu decyduje lekarz.
      • Spodziewany zakres poprawy zdrowia pacjenta w związku z wykonanymi zabiegami określają wyniki badań klinicznych, jednak reakcja poszczególnych pacjentów na terapię może się różnić.
  4. Fala uderzeniowa (…) ma zastosowanie w wykonaniu drenażu limfatycznego (obrzęki) i leczenie otyłości, jako element terapii. Stosowana jest również przy leczeniu chorób (kody podane zgodnie z Międzynarodową Statystyczną Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych):
    1. G54 Zaburzenia korzeni i splotów nerwowych
      • Zabieg jest procedurą realizowaną w zakresie opieki medycznej nad pacjentem, u którego postawiono określone kodem G54 rozpoznanie, zatem służy on zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia (w zależności od zdiagnozowanego etapu choroby). Dzięki zabiegowi leczymy pacjenta poddanego terapii (urządzenie posiada certyfikaty CE oraz FDA oznaczające, że jest to urządzenie medyczne, zatem w zakresie skuteczności terapeutycznej zabiegów leczniczych prowadzone były stosowne badania kliniczne).
      • Zabieg zapobiega uszczerbkowi na zdrowiu (dysfunkcji w działaniu organizmu, rozwinięciu się zagrożenia zdrowotnego) poprzez leczenie wskazanego kodem ICD-10 rozpoznania danej jednostki chorobowej.
      • O wskazaniach medycznych do wykonania zabiegu decyduje lekarz.
      • Spodziewany zakres poprawy zdrowia pacjenta w związku z wykonanymi zabiegami określają wyniki badań klinicznych, jednak reakcja poszczególnych pacjentów na terapię może się różnić.
    2. G55* Ucisk korzeni nerwów rdzeniowych i splotów nerwowych w przebiegu chorób sklasyfikowanych gdzie indziej
      • Zabieg jest procedurą realizowaną w zakresie opieki medycznej nad pacjentem, u którego postawiono określone kodem G55 rozpoznanie, zatem służy on zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia (w zależności od zdiagnozowanego etapu choroby). Dzięki zabiegowi leczymy pacjenta poddanego terapii (urządzenie posiada certyfikaty CE oraz FDA oznaczające, że jest to urządzenie medyczne, zatem w zakresie skuteczności terapeutycznej zabiegów leczniczych prowadzone były stosowne badania kliniczne).
      • Zabieg zapobiega uszczerbkowi na zdrowiu (dysfunkcji w działaniu organizmu, rozwinięciu się zagrożenia zdrowotnego) poprzez leczenie wskazanego kodem ICD-10 rozpoznania danej jednostki chorobowej.
      • O wskazaniach medycznych do wykonania zabiegu decyduje lekarz.
      • Spodziewany zakres poprawy zdrowia pacjenta w związku z wykonanymi zabiegami określają wyniki badań klinicznych, jednak reakcja poszczególnych pacjentów na terapię może się różnić.
    3. G70 Miastenia i inne zaburzenia nerwowo-mięśniowe
      • Zabieg jest procedurą realizowaną w zakresie opieki medycznej nad pacjentem, u którego postawiono określone kodem G70 rozpoznanie, zatem służy on zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia (w zależności od zdiagnozowanego etapu choroby). Dzięki zabiegowi leczymy pacjenta poddanego terapii (urządzenie posiada certyfikaty CE oraz FDA oznaczające, że jest to urządzenie medyczne, zatem w zakresie skuteczności terapeutycznej zabiegów leczniczych prowadzone były stosowne badania kliniczne).
      • Zabieg zapobiega uszczerbkowi na zdrowiu (dysfunkcji w działaniu organizmu, rozwinięciu się zagrożenia zdrowotnego) poprzez leczenie wskazanego kodem ICD-10 rozpoznania danej jednostki chorobowej.
      • O wskazaniach medycznych do wykonania zabiegu decyduje lekarz.
      • Spodziewany zakres poprawy zdrowia pacjenta w związku z wykonanymi zabiegami określają wyniki badań klinicznych, jednak reakcja poszczególnych pacjentów na terapię może się różnić.
    4. G71 Pierwotne zaburzenia mięśniowe
      • Zabieg jest procedurą realizowaną w zakresie opieki medycznej nad pacjentem, u którego postawiono określone kodem G71 rozpoznanie, zatem służy on zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia (w zależności od zdiagnozowanego etapu choroby). Dzięki zabiegowi leczymy pacjenta poddanego terapii (urządzenie posiada certyfikaty FDA oraz CE oznaczające, że jest to urządzenie medyczne zatem w zakresie skuteczności terapeutycznej zabiegów leczniczych prowadzone były stosowne badania kliniczne).
      • Zabieg zapobiega uszczerbkowi na zdrowiu (dysfunkcji w działaniu organizmu, rozwinięciu się zagrożenia zdrowotnego) poprzez leczenie wskazanego kodem ICD-10 rozpoznania danej jednostki chorobowej.
      • O wskazaniach medycznych do wykonania zabiegu decyduje lekarz.
      • Spodziewany zakres poprawy zdrowia pacjenta w związku z wykonanymi zabiegami określają wyniki badań klinicznych, jednak reakcja poszczególnych pacjentów na terapię może się różnić.
    5. G72 Inne miopatie
      • Zabieg jest procedurą realizowaną w zakresie opieki medycznej nad pacjentem, u którego postawiono określone kodem G72 rozpoznanie, zatem służy on zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia (w zależności od zdiagnozowanego etapu choroby). Dzięki zabiegowi leczymy pacjenta poddanego terapii (urządzenie posiada certyfikaty FDA oraz CE oznaczające, że jest to urządzenie medyczne zatem w zakresie skuteczności terapeutycznej zabiegów leczniczych prowadzone były stosowne badania kliniczne).
      • Zabieg zapobiega uszczerbkowi na zdrowiu (dysfunkcji w działaniu organizmu, rozwinięciu się zagrożenia zdrowotnego) poprzez leczenie wskazanego kodem ICD-10 rozpoznania danej jednostki chorobowej.
      • O wskazaniach medycznych do wykonania zabiegu decyduje lekarz.
      • Spodziewany zakres poprawy zdrowia pacjenta w związku z wykonanymi zabiegami określają wyniki badań klinicznych, jednak reakcja poszczególnych pacjentów na terapię może się różnić.
    6. G73* Zaburzenia złącza mięśniowo-nerwowego i mięśni w przebiegu chorób sklasyfikowanych gdzie indziej
      • Zabieg jest procedurą realizowaną w zakresie opieki medycznej nad pacjentem, u którego postawiono określone kodem G73 rozpoznanie, zatem służy on zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia (w zależności od zdiagnozowanego etapu choroby). Dzięki zabiegowi leczymy pacjenta poddanego terapii (urządzenie posiada certyfikaty FDA oraz CE oznaczające, że jest to urządzenie medyczne zatem w zakresie skuteczności terapeutycznej zabiegów leczniczych prowadzone były stosowne badania kliniczne).
      • Zabieg zapobiega uszczerbkowi na zdrowiu (dysfunkcji w działaniu organizmu, rozwinięciu się zagrożenia zdrowotnego) poprzez leczenie wskazanego kodem ICD-10 rozpoznania danej jednostki chorobowej.
      • O wskazaniach medycznych do wykonania zabiegu decyduje lekarz.
      • Spodziewany zakres poprawy zdrowia pacjenta w związku z wykonanymi zabiegami określają wyniki badań klinicznych, jednak reakcja poszczególnych pacjentów na terapię może się różnić.
    7. M54 Bóle grzbietu
      • Zabieg jest procedurą realizowaną w zakresie opieki medycznej nad pacjentem, u którego postawiono określone kodem M54 rozpoznanie, zatem służy on zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia (w zależności od zdiagnozowanego etapu choroby). Dzięki zabiegowi leczymy pacjenta poddanego terapii (urządzenie posiada certyfikaty FDA oraz CE oznaczające, że jest to urządzenie medyczne zatem w zakresie skuteczności terapeutycznej zabiegów leczniczych prowadzone były stosowne badania kliniczne).
      • Zabieg zapobiega uszczerbkowi na zdrowiu (dysfunkcji w działaniu organizmu, rozwinięciu się zagrożenia zdrowotnego) poprzez leczenie wskazanego kodem ICD-10 rozpoznania danej jednostki chorobowej.
      • O wskazaniach medycznych do wykonania zabiegu decyduje lekarz.
      • Spodziewany zakres poprawy zdrowia pacjenta w związku z wykonanymi zabiegami określają wyniki badań klinicznych, jednak reakcja poszczególnych pacjentów na terapię może się różnić.
    8. M70 Choroby tkanek miękkich związane z ich używaniem, przemęczeniem i przeciążeniem
      • Zabieg jest procedurą realizowaną w zakresie opieki medycznej nad pacjentem, u którego postawiono określone kodem M70 rozpoznanie, zatem służy on zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia (w zależności od zdiagnozowanego etapu choroby). Dzięki zabiegowi leczymy pacjenta poddanego terapii (urządzenie posiada certyfikaty FDA oraz CE oznaczające, że jest to urządzenie medyczne zatem w zakresie skuteczności terapeutycznej zabiegów leczniczych prowadzone były stosowne badania kliniczne).
      • Zabieg zapobiega uszczerbkowi na zdrowiu (dysfunkcji w działaniu organizmu, rozwinięciu się zagrożenia zdrowotnego) poprzez leczenie wskazanego kodem ICD-10 rozpoznania danej jednostki chorobowej.
      • O wskazaniach medycznych do wykonania zabiegu decyduje lekarz.
      • Spodziewany zakres poprawy zdrowia pacjenta w związku z wykonanymi zabiegami określają wyniki badań klinicznych, jednak reakcja poszczególnych pacjentów na terapię może się różnić.
    9. M72 Choroby fibroblastyczne
      • Zabieg jest procedurą realizowaną w zakresie opieki medycznej nad pacjentem, u którego postawiono określone kodem M72 rozpoznanie, zatem służy on zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia (w zależności od zdiagnozowanego etapu choroby). Dzięki zabiegowi leczymy pacjenta poddanego terapii (urządzenie posiada certyfikaty FDA oraz CE oznaczające, że jest to urządzenie medyczne zatem w zakresie skuteczności terapeutycznej zabiegów leczniczych prowadzone były stosowne badania kliniczne).
      • Zabieg zapobiega uszczerbkowi na zdrowiu (dysfunkcji w działaniu organizmu, rozwinięciu się zagrożenia zdrowotnego) poprzez leczenie wskazanego kodem ICD-10 rozpoznania danej jednostki chorobowej.
      • O wskazaniach medycznych do wykonania zabiegu decyduje lekarz.
      • Spodziewany zakres poprawy zdrowia pacjenta w związku z wykonanymi zabiegami określają wyniki badań klinicznych, jednak reakcja poszczególnych pacjentów na terapię może się różnić.
    10. M73* Zaburzenia tkanek miękkich w przebiegu chorób sklasyfikowanych gdzie indziej
      • Zabieg jest procedurą realizowaną w zakresie opieki medycznej nad pacjentem, u którego postawiono określone kodem M73 rozpoznanie, zatem służy on zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia (w zależności od zdiagnozowanego etapu choroby). Dzięki zabiegowi leczymy pacjenta poddanego terapii (urządzenie posiada certyfikaty FDA oraz CE oznaczające, że jest to urządzenie medyczne zatem w zakresie skuteczności terapeutycznej zabiegów leczniczych prowadzone były stosowne badania kliniczne).
      • Zabieg zapobiega uszczerbkowi na zdrowiu (dysfunkcji w działaniu organizmu, rozwinięciu się zagrożenia zdrowotnego) poprzez leczenie wskazanego kodem ICD-10 rozpoznania danej jednostki chorobowej.
      • O wskazaniach medycznych do wykonania zabiegu decyduje lekarz.
      • Spodziewany zakres poprawy zdrowia pacjenta w związku z wykonanymi zabiegami określają wyniki badań klinicznych, jednak reakcja poszczególnych pacjentów na terapię może się różnić.
    11. M75 Uszkodzenia barku
      • Zabieg jest procedurą realizowaną w zakresie opieki medycznej nad pacjentem, u którego postawiono określone kodem M75 rozpoznanie, zatem służy on zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia (w zależności od zdiagnozowanego etapu choroby). Dzięki zabiegowi leczymy pacjenta poddanego terapii (urządzenie posiada certyfikaty FDA oraz CE oznaczające, że jest to urządzenie medyczne zatem w zakresie skuteczności terapeutycznej zabiegów leczniczych prowadzone były stosowne badania kliniczne).
      • Zabieg zapobiega uszczerbkowi na zdrowiu (dysfunkcji w działaniu organizmu, rozwinięciu się zagrożenia zdrowotnego) poprzez leczenie wskazanego kodem ICD-10 rozpoznania danej jednostki chorobowej.
      • O wskazaniach medycznych do wykonania zabiegu decyduje lekarz.
      • Spodziewany zakres poprawy zdrowia pacjenta w związku z wykonanymi zabiegami określają wyniki badań klinicznych, jednak reakcja poszczególnych pacjentów na terapię może się różnić.
    12. M76 Entezopatie kończyny dolnej, z wyłączeniem stopy
      • Zabieg jest procedurą realizowaną w zakresie opieki medycznej nad pacjentem, u którego postawiono określone kodem M76 rozpoznanie, zatem służy on zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia (w zależności od zdiagnozowanego etapu choroby). Dzięki zabiegowi leczymy pacjenta poddanego terapii (urządzenie posiada certyfikaty FDA oraz CE oznaczające, że jest to urządzenie medyczne zatem w zakresie skuteczności terapeutycznej zabiegów leczniczych prowadzone były stosowne badania kliniczne).
      • Zabieg zapobiega uszczerbkowi na zdrowiu (dysfunkcji w działaniu organizmu, rozwinięciu się zagrożenia zdrowotnego) poprzez leczenie wskazanego kodem ICD-10 rozpoznania danej jednostki chorobowej.
      • O wskazaniach medycznych do wykonania zabiegu decyduje lekarz.
      • Spodziewany zakres poprawy zdrowia pacjenta w związku z wykonanymi zabiegami określają wyniki badań klinicznych, jednak reakcja poszczególnych pacjentów na terapię może się różnić.
    13. M77 Inne entezopatie
      • Zabieg jest procedurą realizowaną w zakresie opieki medycznej nad pacjentem, u którego postawiono określone kodem M77 rozpoznanie, zatem służy on zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia (w zależności od zdiagnozowanego etapu choroby). Dzięki zabiegowi leczymy pacjenta poddanego terapii (urządzenie posiada certyfikaty FDA oraz CE oznaczające, że jest to urządzenie medyczne zatem w zakresie skuteczności terapeutycznej zabiegów leczniczych prowadzone były stosowne badania kliniczne).
      • Zabieg zapobiega uszczerbkowi na zdrowiu (dysfunkcji w działaniu organizmu, rozwinięciu się zagrożenia zdrowotnego) poprzez leczenie wskazanego kodem ICD-10 rozpoznania danej jednostki chorobowej.
      • O wskazaniach medycznych do wykonania zabiegu decyduje lekarz.
      • Spodziewany zakres poprawy zdrowia pacjenta w związku z wykonanymi zabiegami określają wyniki badań klinicznych, jednak reakcja poszczególnych pacjentów na terapię może się różnić.
    14. M79 Inne choroby tkanek miękkich, niesklasyfikowane gdzie indziej
      • Zabieg jest procedurą realizowaną w zakresie opieki medycznej nad pacjentem, u którego postawiono określone kodem M79 rozpoznanie, zatem służy on zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia (w zależności od zdiagnozowanego etapu choroby). Dzięki zabiegowi leczymy pacjenta poddanego terapii (urządzenie posiada certyfikaty FDA oraz CE oznaczające, że jest to urządzenie medyczne zatem w zakresie skuteczności terapeutycznej zabiegów leczniczych prowadzone były stosowne badania kliniczne).
      • Zabieg zapobiega uszczerbkowi na zdrowiu (dysfunkcji w działaniu organizmu, rozwinięciu się zagrożenia zdrowotnego) poprzez leczenie wskazanego kodem ICD-10 rozpoznania danej jednostki chorobowej.
      • O wskazaniach medycznych do wykonania zabiegu decyduje lekarz.
      • Spodziewany zakres poprawy zdrowia pacjenta w związku z wykonanymi zabiegami określają wyniki badań klinicznych, jednak reakcja poszczególnych pacjentów na terapię może się różnić.
    15. M54.2 Bóle karku – nie obejmuje: bóle karku wtórne do patologii krążków międzykręgowych szyjnych (M50-)
      • Zabieg jest procedurą realizowaną w zakresie opieki medycznej nad pacjentem, u którego postawiono określone kodem M54.2 rozpoznanie, zatem służy on zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia (w zależności od zdiagnozowanego etapu choroby). Dzięki zabiegowi leczymy pacjenta poddanego terapii (urządzenie posiada certyfikaty FDA oraz CE oznaczające, że jest to urządzenie medyczne zatem w zakresie skuteczności terapeutycznej zabiegów leczniczych prowadzone były stosowne badania kliniczne).
      • Zabieg zapobiega uszczerbkowi na zdrowiu (dysfunkcji w działaniu organizmu, rozwinięciu się zagrożenia zdrowotnego) poprzez leczenie wskazanego kodem ICD-10 rozpoznania danej jednostki chorobowej
      • O wskazaniach medycznych do wykonania zabiegu decyduje lekarz.
      • Spodziewany zakres poprawy zdrowia pacjenta w związku z wykonanymi zabiegami określają wyniki badań klinicznych, jednak reakcja poszczególnych pacjentów na terapię może się różnić.
    16. M54.3 Rwa kulszowa – nie obejmuje: uszkodzenie nerwu kulszowego (G57.0) rwa kulszowa: • związana z patologią krążka międzykręgowego (M51.1) • z lumbago (M54.4)
      • Zabieg jest procedurą realizowaną w zakresie opieki medycznej nad pacjentem, u którego postawiono określone kodem L54.3 rozpoznanie, zatem służy on zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia (w zależności od zdiagnozowanego etapu choroby). Dzięki zabiegowi leczymy pacjenta poddanego terapii (urządzenie posiada certyfikaty FDA oraz CE oznaczające, że jest to urządzenie medyczne zatem w zakresie skuteczności terapeutycznej zabiegów leczniczych prowadzone były stosowne badania kliniczne).
      • Zabieg zapobiega uszczerbkowi na zdrowiu (dysfunkcji w działaniu organizmu, rozwinięciu się zagrożenia zdrowotnego) poprzez leczenie wskazanego kodem ICD-10 rozpoznania danej jednostki chorobowej.
      • O wskazaniach medycznych do wykonania zabiegu decyduje lekarz.
      • Spodziewany zakres poprawy zdrowia pacjenta w związku z wykonanymi zabiegami określają wyniki badań klinicznych, jednak reakcja poszczególnych pacjentów na terapię może się różnić.
    17. M54.4 Rwa kulszowa z bólem lędźwiowo-krzyżowym. Nie obejmuje: związana z patologią krążka międzykręgowego (M51.1)
      • Zabieg jest procedurą realizowaną w zakresie opieki medycznej nad pacjentem, u którego postawiono określone kodem M54.4 rozpoznanie, zatem służy on zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia (w zależności od zdiagnozowanego etapu choroby). Dzięki zabiegowi leczymy pacjenta poddanego terapii (urządzenie posiada certyfikaty FDA oraz CE oznaczające, że jest to urządzenie medyczne zatem w zakresie skuteczności terapeutycznej zabiegów leczniczych prowadzone były stosowne badania kliniczne).
      • Zabieg zapobiega uszczerbkowi na zdrowiu (dysfunkcji w działaniu organizmu, rozwinięciu się zagrożenia zdrowotnego) poprzez leczenie wskazanego kodem ICD-10 rozpoznania danej jednostki chorobowej.
      • O wskazaniach medycznych do wykonania zabiegu decyduje lekarz.
      • Spodziewany zakres poprawy zdrowia pacjenta w związku z wykonanymi zabiegami określają wyniki badań klinicznych, jednak reakcja poszczególnych pacjentów na terapię może się różnić.
    18. M54.5 Ból okolicy lędźwiowo-krzyżowej
      • Zabieg jest procedurą realizowaną w zakresie opieki medycznej nad pacjentem, u którego postawiono określone kodem M54.5 rozpoznanie, zatem służy on zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia (w zależności od zdiagnozowanego etapu choroby). Dzięki zabiegowi leczymy pacjenta poddanego terapii (urządzenie posiada certyfikaty FDA oraz CE oznaczające, że jest to urządzenie medyczne zatem w zakresie skuteczności terapeutycznej zabiegów leczniczych prowadzone były stosowne badania kliniczne).
      • Zabieg zapobiega uszczerbkowi na zdrowiu (dysfunkcji w działaniu organizmu, rozwinięciu się zagrożenia zdrowotnego) poprzez leczenie wskazanego kodem ICD-10 rozpoznania danej jednostki chorobowej.
      • O wskazaniach medycznych do wykonania zabiegu decyduje lekarz.
      • Spodziewany zakres poprawy zdrowia pacjenta w związku z wykonanymi zabiegami określają wyniki badań klinicznych, jednak reakcja poszczególnych pacjentów na terapię może się różnić.
    19. M54.8 Inne bóle grzbietu
      • Zabieg jest procedurą realizowaną w zakresie opieki medycznej nad pacjentem, u którego postawiono określone kodem M54.8 rozpoznanie, zatem służy on zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia (w zależności od zdiagnozowanego etapu choroby). Dzięki zabiegowi leczymy pacjenta poddanego terapii (urządzenie posiada certyfikaty FDA oraz CE oznaczające, że jest to urządzenie medyczne zatem w zakresie skuteczności terapeutycznej zabiegów leczniczych prowadzone były stosowne badania kliniczne).
      • Zabieg zapobiega uszczerbkowi na zdrowiu (dysfunkcji w działaniu organizmu, rozwinięciu się zagrożenia zdrowotnego) poprzez leczenie wskazanego kodem ICD-10 rozpoznania danej jednostki chorobowej.
      • O wskazaniach medycznych do wykonania zabiegu decyduje lekarz.
      • Spodziewany zakres poprawy zdrowia pacjenta w związku z wykonanymi zabiegami określają wyniki badań klinicznych, jednak reakcja poszczególnych pacjentów na terapię może się różnić.
    20. M54.9 Ból grzbietu, nieokreślony
      • Zabieg jest procedurą realizowaną w zakresie opieki medycznej nad pacjentem, u którego postawiono określone kodem M54.9 rozpoznanie, zatem służy on zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia (w zależności od zdiagnozowanego etapu choroby). Dzięki zabiegowi leczymy pacjenta poddanego terapii (urządzenie posiada certyfikaty FDA oraz CE oznaczające, że jest to urządzenie medyczne zatem w zakresie skuteczności terapeutycznej zabiegów leczniczych prowadzone były stosowne badania kliniczne).
      • Zabieg zapobiega uszczerbkowi na zdrowiu (dysfunkcji w działaniu organizmu, rozwinięciu się zagrożenia zdrowotnego) poprzez leczenie wskazanego kodem ICD-10 rozpoznania danej jednostki chorobowej.
      • O wskazaniach medycznych do wykonania zabiegu decyduje lekarz.
      • Spodziewany zakres poprawy zdrowia pacjenta w związku z wykonanymi zabiegami określają wyniki badań klinicznych, jednak reakcja poszczególnych pacjentów na terapię może się różnić.
    21. M77.3 Ostroga kości piętowej
      • Zabieg jest procedurą realizowaną w zakresie opieki medycznej nad pacjentem, u którego postawiono określone kodem M77.3 rozpoznanie, zatem służy on zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia (w zależności od zdiagnozowanego etapu choroby). Dzięki zabiegowi leczymy pacjenta poddanego terapii (urządzenie posiada certyfikaty FDA oraz CE oznaczające, że jest to urządzenie medyczne zatem w zakresie skuteczności terapeutycznej zabiegów leczniczych prowadzone były stosowne badania kliniczne).
      • Zabieg zapobiega uszczerbkowi na zdrowiu (dysfunkcji w działaniu organizmu, rozwinięciu się zagrożenia zdrowotnego) poprzez leczenie wskazanego kodem ICD-10 rozpoznania danej jednostki chorobowej.
      • O wskazaniach medycznych do wykonania zabiegu decyduje lekarz.
      • Spodziewany zakres poprawy zdrowia pacjenta w związku z wykonanymi zabiegami określają wyniki badań klinicznych, jednak reakcja poszczególnych pacjentów na terapię może się różnić.
    22. M77.4 Bolesność śródstopia – nie obejmuje: metatarsalgia Mortona (G57.6)
      • Zabieg jest procedurą realizowaną w zakresie opieki medycznej nad pacjentem, u którego postawiono określone kodem M77.4 rozpoznanie, zatem służy on zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia (w zależności od zdiagnozowanego etapu choroby). Dzięki zabiegowi leczymy pacjenta poddanego terapii (urządzenie posiada certyfikaty FDA oraz CE oznaczające, że jest to urządzenie medyczne zatem w zakresie skuteczności terapeutycznej zabiegów leczniczych prowadzone były stosowne badania kliniczne).
      • Zabieg zapobiega uszczerbkowi na zdrowiu (dysfunkcji w działaniu organizmu, rozwinięciu się zagrożenia zdrowotnego) poprzez leczenie wskazanego kodem ICD-10 rozpoznania danej jednostki chorobowej.
      • O wskazaniach medycznych do wykonania zabiegu decyduje lekarz.
      • Spodziewany zakres poprawy zdrowia pacjenta w związku z wykonanymi zabiegami określają wyniki badań klinicznych, jednak reakcja poszczególnych pacjentów na terapię może się różnić.
    23. M77.5 Inne entezopatie stopy
      • Zabieg jest procedurą realizowaną w zakresie opieki medycznej nad pacjentem, u którego postawiono określone kodem M77.5 rozpoznanie, zatem służy on zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia (w zależności od zdiagnozowanego etapu choroby). Dzięki zabiegowi leczymy pacjenta poddanego terapii (urządzenie posiada certyfikaty FDA oraz CE oznaczające, że jest to urządzenie medyczne zatem w zakresie skuteczności terapeutycznej zabiegów leczniczych prowadzone były stosowne badania kliniczne).
      • Zabieg zapobiega uszczerbkowi na zdrowiu (dysfunkcji w działaniu organizmu, rozwinięciu się zagrożenia zdrowotnego) poprzez leczenie wskazanego kodem ICD-10 rozpoznania danej jednostki chorobowej.
      • O wskazaniach medycznych do wykonania zabiegu decyduje lekarz.
      • Spodziewany zakres poprawy zdrowia pacjenta w związku z wykonanymi zabiegami określają wyniki badań klinicznych, jednak reakcja poszczególnych pacjentów na terapię może się różnić.
    24. M77.8 Inne entezopatie niesklasyfikowane gdzie indziej
      • Zabieg jest procedurą realizowaną w zakresie opieki medycznej nad pacjentem, u którego postawiono określone kodem M77.8 rozpoznanie, zatem służy on zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia (w zależności od zdiagnozowanego etapu choroby). Dzięki zabiegowi leczymy pacjenta poddanego terapii (urządzenie posiada certyfikaty FDA oraz CE oznaczające, że jest to urządzenie medyczne zatem w zakresie skuteczności terapeutycznej zabiegów leczniczych prowadzone były stosowne badania kliniczne).
      • Zabieg zapobiega uszczerbkowi na zdrowiu (dysfunkcji w działaniu organizmu, rozwinięciu się zagrożenia zdrowotnego) poprzez leczenie wskazanego kodem ICD-10 rozpoznania danej jednostki chorobowej.
      • O wskazaniach medycznych do wykonania zabiegu decyduje lekarz.
      • Spodziewany zakres poprawy zdrowia pacjenta w związku z wykonanymi zabiegami określają wyniki badań klinicznych, jednak reakcja poszczególnych pacjentów na terapię może się różnić.
    25. M79.7 Fibromialgia
      • Zabieg jest procedurą realizowaną w zakresie opieki medycznej nad pacjentem, u którego postawiono określone kodem M79.7 rozpoznanie, zatem służy on zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia (w zależności od zdiagnozowanego etapu choroby). Dzięki zabiegowi leczymy pacjenta poddanego terapii (urządzenie posiada certyfikaty FDA oraz CE oznaczające, ze jest to urządzenie medyczne zatem w zakresie skuteczności terapeutycznej zabiegów leczniczych prowadzone byty stosowne badania kliniczne).
      • Zabieg zapobiega uszczerbkowi na zdrowiu (dysfunkcji w działaniu organizmu, rozwinięciu się zagrożenia zdrowotnego) poprzez leczenie wskazanego kodem ICD-10 rozpoznania danej jednostki chorobowej.
      • O wskazaniach medycznych do wykonania zabiegu decyduje lekarz.
      • Spodziewany zakres poprawy zdrowia pacjenta w związku z wykonanymi zabiegami określają wyniki badań klinicznych, jednak reakcja poszczególnych pacjentów na terapię może się różnić.
    26. M79.8 Inne określone choroby tkanek miękkich
      • Zabieg jest procedurą realizowaną w zakresie opieki medycznej nad pacjentem, u którego postawiono określone kodem M79.8 rozpoznanie, zatem służy on zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia (w zależności od zdiagnozowanego etapu choroby). Dzięki zabiegowi leczymy pacjenta poddanego terapii (urządzenie posiada certyfikaty FDA oraz CE oznaczające, że jest to urządzenie medyczne zatem w zakresie skuteczności terapeutycznej zabiegów leczniczych prowadzone były stosowne badania kliniczne).
      • Zabieg zapobiega uszczerbkowi na zdrowiu (dysfunkcji w działaniu organizmu, rozwinięciu się zagrożenia zdrowotnego) poprzez leczenie wskazanego kodem ICD-10 rozpoznania danej jednostki chorobowej.
      • O wskazaniach medycznych do wykonania zabiegu decyduje lekarz.
      • Spodziewany zakres poprawy zdrowia pacjenta w związku z wykonanymi zabiegami określają wyniki badań klinicznych, jednak reakcja poszczególnych pacjentów na terapię może się różnić.
    27. M79.9 Choroba tkanek miękkich, nieokreślona
      • Zabieg jest procedurą realizowaną w zakresie opieki medycznej nad pacjentem, u którego postawiono określone kodem M79.9 rozpoznanie, zatem służy on zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia (w zależności od zdiagnozowanego etapu choroby). Dzięki zabiegowi leczymy pacjenta poddanego terapii (urządzenie posiada certyfikaty FDA oraz CE oznaczające, że jest to urządzenie medyczne zatem w zakresie skuteczności terapeutycznej zabiegów leczniczych prowadzone były stosowne badania kliniczne).
      • Zabieg zapobiega uszczerbkowi na zdrowiu (dysfunkcji w działaniu organizmu, rozwinięciu się zagrożenia zdrowotnego) poprzez leczenie wskazanego kodem ICD-10 rozpoznania danej jednostki chorobowej.
      • O wskazaniach medycznych do wykonania zabiegu decyduje lekarz.
      • Spodziewany zakres poprawy zdrowia pacjenta w związku z wykonanymi zabiegami określają wyniki badań klinicznych, jednak reakcja poszczególnych pacjentów na terapię może się różnić.
    28. G54.0 Zaburzenia splotu ramiennego
      • Zabieg jest procedurą realizowaną w zakresie opieki medycznej nad pacjentem, u którego postawiono określone kodem G54.0 rozpoznanie, zatem służy on zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia (w zależności od zdiagnozowanego etapu choroby). Dzięki zabiegowi leczymy pacjenta poddanego terapii (urządzenie posiada certyfikaty FDA oraz CE oznaczające, że jest to urządzenie medyczne zatem w zakresie skuteczności terapeutycznej zabiegów leczniczych prowadzone były stosowne badania kliniczne).
      • Zabieg zapobiega uszczerbkowi na zdrowiu (dysfunkcji w działań u organizmu, rozwinięciu się zagrożenia zdrowotnego) poprzez leczenie wskazanego kodem ICD-10 rozpoznania danej jednostki chorobowej.
      • O wskazaniach medycznych do wykonania zabiegu decyduje lekarz.
      • Spodziewany zakres poprawy zdrowia pacjenta w związku z wykonanymi zabiegami określają wyniki badań klinicznych, jednak reakcja poszczególnych pacjentów na terapię może się różnić.
    29. G54.1 Zaburzenia splotu lędźwiowo-krzyżowego
      • Zabieg jest procedurą realizowaną w zakresie opieki medycznej nad pacjentem, u którego postawiono określone kodem G54.1 rozpoznanie, zatem służy on zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia (w zależności od zdiagnozowanego etapu choroby). Dzięki zabiegowi leczymy pacjenta poddanego terapii (urządzenie posiada certyfikaty FDA oraz CE oznaczające, że jest to urządzenie medyczne zatem w zakresie skuteczności terapeutycznej zabiegów leczniczych prowadzone były stosowne badania kliniczne).
      • Zabieg zapobiega uszczerbkowi na zdrowiu (dysfunkcji w działaniu organizmu, rozwinięciu się zagrożenia zdrowotnego) poprzez leczenie wskazanego kodem ICD-10 rozpoznania danej jednostki chorobowej.
      • O wskazaniach medycznych do wykonania zabiegu decyduje lekarz.
      • Spodziewany zakres poprawy zdrowia pacjenta w związku z wykonanymi zabiegami określają wyniki badań klinicznych, jednak reakcja poszczególnych pacjentów na terapię może się różnić.
    30. G54.2 Zaburzenia korzeni nerwów rdzeniowych szyjnych niesklasyfikowane gdzie indziej
      • Zabieg jest procedurą realizowaną w zakresie opieki medycznej nad pacjentem, u którego postawiono określone kodem G54.2 rozpoznanie, zatem służy on zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia (w zależności od zdiagnozowanego etapu choroby). Dzięki zabiegowi leczymy pacjenta poddanego terapii (urządzenie posiada certyfikaty FDA oraz CE oznaczające, że jest to urządzenie medyczne zatem w zakresie skuteczności terapeutycznej zabiegów leczniczych prowadzone były stosowne badania kliniczne).
      • Zabieg zapobiega uszczerbkowi na zdrowiu (dysfunkcji w działaniu organizmu, rozwinięciu się zagrożenia zdrowotnego) poprzez leczenie wskazanego kodem ICD-10 rozpoznania danej jednostki chorobowej.
      • O wskazaniach medycznych do wykonania zabiegu decyduje lekarz.
      • Spodziewany zakres poprawy zdrowia pacjenta w związku z wykonanymi zabiegami określają wyniki badań klinicznych, jednak reakcja poszczególnych pacjentów na terapię może się różnić.
    31. G54.3 Zaburzenia korzeni nerwów rdzeniowych piersiowych niesklasyfikowane gdzie indziej
      • Zabieg jest procedurą realizowaną w zakresie opieki medycznej nad pacjentem, u którego postawiono określone kodem G54.3 rozpoznanie, zatem służy on zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia (w zależności od zdiagnozowanego etapu choroby). Dzięki zabiegowi leczymy pacjenta poddanego terapii (urządzenie posiada certyfikaty FDA oraz CE oznaczające, że jest to urządzenie medyczne zatem w zakresie skuteczności terapeutycznej zabiegów leczniczych prowadzone były stosowne badania kliniczne).
      • Zabieg zapobiega uszczerbkowi na zdrowiu (dysfunkcji w działaniu organizmu, rozwinięciu się zagrożenia zdrowotnego) poprzez leczenie wskazanego kodem ICD-10 rozpoznania danej jednostki chorobowej.
      • O wskazaniach medycznych do wykonania zabiegu decyduje lekarz.
      • Spodziewany zakres poprawy zdrowia pacjenta w związku z wykonanymi zabiegami określają wyniki badań klinicznych, jednak reakcja poszczególnych pacjentów na terapię może się różnić.
    32. G54.4 Zaburzenia korzeni nerwów rdzeniowych lędźwiowo-krzyżowych niesklasyfikowane gdzie indziej
      • Zabieg jest procedurą realizowaną w zakresie opieki medycznej nad pacjentem, u którego postawiono określone kodem G54.4 rozpoznanie, zatem służy on zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia (w zależności od zdiagnozowanego etapu choroby). Dzięki zabiegowi leczymy pacjenta poddanego terapii (urządzenie posiada certyfikaty FDA oraz CE oznaczające, że jest to urządzenie medyczne zatem w zakresie skuteczności terapeutycznej zabiegów leczniczych prowadzone były stosowne badania kliniczne).
      • Zabieg zapobiega uszczerbkowi na zdrowiu (dysfunkcji w działaniu organizmu, rozwinięciu się zagrożenia zdrowotnego) poprzez leczenie wskazanego kodem ICD-10 rozpoznania danej jednostki chorobowej.
      • O wskazaniach medycznych do wykonania zabiegu decyduje lekarz.
      • Spodziewany zakres poprawy zdrowia pacjenta w związku z wykonanymi zabiegami określają wyniki badań klinicznych, jednak reakcja poszczególnych pacjentów na terapię może się różnić.
    33. G54.5 Nerwoból z zanikiem mięśni
      • Zabieg jest procedurą realizowaną w zakresie opieki medycznej nad pacjentem, u którego postawiono określone kodem G54.5 rozpoznanie, zatem służy on zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia (w zależności od zdiagnozowanego etapu choroby). Dzięki zabiegowi leczymy pacjenta poddanego terapii (urządzenie posiada certyfikaty FDA oraz CE oznaczające, że jest to urządzenie medyczne zatem w zakresie skuteczności terapeutycznej zabiegów leczniczych prowadzone były stosowne badania kliniczne).
      • Zabieg zapobiega uszczerbkowi na zdrowiu (dysfunkcji w działaniu organizmu, rozwinięciu się zagrożenia zdrowotnego) poprzez leczenie wskazanego kodem ICD-10 rozpoznania danej jednostki chorobowej.
      • O wskazaniach medycznych do wykonania zabiegu decyduje lekarz.
      • Spodziewany zakres poprawy zdrowia pacjenta w związku z wykonanymi zabiegami określają wyniki badań klinicznych, jednak reakcja poszczególnych pacjentów na terapię może się różnić.
    34. G54.6 Zespół bólu fantomowego kończyny z bólem
      • Zabieg jest procedurą realizowaną w zakresie opieki medycznej nad pacjentem, u którego postawiono określone kodem G54.6 rozpoznanie, zatem służy on zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia (w zależności od zdiagnozowanego etapu choroby). Dzięki zabiegowi leczymy pacjenta poddanego terapii (urządzenie posiada certyfikaty FDA oraz CE oznaczające, że jest to urządzenie medyczne zatem w zakresie skuteczności terapeutycznej zabiegów leczniczych prowadzone były stosowne badania kliniczne).
      • Zabieg zapobiega uszczerbkowi na zdrowiu (dysfunkcji w działaniu organizmu, rozwinięciu się zagrożenia zdrowotnego) poprzez leczenie wskazanego kodem ICD-10 rozpoznania danej jednostki chorobowej.
      • O wskazaniach medycznych do wykonania zabiegu decyduje lekarz.
      • Spodziewany zakres poprawy zdrowia pacjenta w związku z wykonanymi zabiegami określają wyniki badań klinicznych, jednak reakcja poszczególnych pacjentów na terapię może się różnić.
    35. G54.7 Zespół bólu fantomowego kończyny bez bólu
      • Zabieg jest procedurą realizowaną w zakresie opieki medycznej nad pacjentem, u którego postawiono określone kodem G54.7 rozpoznanie, zatem służy on zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia (w zależności od zdiagnozowanego etapu choroby). Dzięki zabiegowi leczymy pacjenta poddanego terapii (urządzenie posiada certyfikaty FDA oraz CE oznaczające, że jest to urządzenie medyczne zatem w zakresie skuteczności terapeutycznej zabiegów leczniczych prowadzone były stosowne badania kliniczne).
      • Zabieg zapobiega uszczerbkowi na zdrowiu (dysfunkcji w działaniu organizmu, rozwinięciu się zagrożenia zdrowotnego) poprzez leczenie wskazanego kodem ICD-10 rozpoznania danej jednostki chorobowej.
      • O wskazaniach medycznych do wykonania zabiegu decyduje lekarz.
      • Spodziewany zakres poprawy zdrowia pacjenta w związku z wykonanymi zabiegami określają wyniki badań klinicznych, jednak reakcja poszczególnych pacjentów na terapię może się różnić.
    36. G54.8 Inne zaburzenia korzeni nerwów rdzeniowych i splotów nerwowych
      • Zabieg jest procedurą realizowaną w zakresie opieki medycznej nad pacjentem, u którego postawiono określone kodem G54.8 rozpoznanie, zatem służy on zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia (w zależności od zdiagnozowanego etapu choroby). Dzięki zabiegowi leczymy pacjenta poddanego terapii (urządzenie posiada certyfikaty FDA oraz CE oznaczające, że jest to urządzenie medyczne zatem w zakresie skuteczności terapeutycznej zabiegów leczniczych prowadzone były stosowne badania kliniczne).
      • Zabieg zapobiega uszczerbkowi na zdrowiu (dysfunkcji w działaniu organizmu, rozwinięciu się zagrożenia zdrowotnego) poprzez leczenie wskazanego kodem ICD-10 rozpoznania danej jednostki chorobowej.
      • O wskazaniach medycznych do wykonania zabiegu decyduje lekarz.
      • Spodziewany zakres poprawy zdrowia pacjenta w związku z wykonanymi zabiegami określają wyniki badań klinicznych, jednak reakcja poszczególnych pacjentów na terapię może się różnić.
    37. G54.9 Zaburzenia korzeni nerwów rdzeniowych i splotów nerwowych, nieokreślone
      • Zabieg jest procedurą realizowaną w zakresie opieki medycznej nad pacjentem, u którego postawiono określone kodem G54.9 rozpoznanie, zatem służy on zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia (w zależności od zdiagnozowanego etapu choroby). Dzięki zabiegowi leczymy pacjenta poddanego terapii (urządzenie posiada certyfikaty FDA oraz CE oznaczające, że jest to urządzenie medyczne zatem w zakresie skuteczności terapeutycznej zabiegów leczniczych prowadzone były stosowne badania kliniczne).
      • Zabieg zapobiega uszczerbkowi na zdrowiu (dysfunkcji w działaniu organizmu, rozwinięciu się zagrożenia zdrowotnego) poprzez leczenie wskazanego kodem ICD-10 rozpoznania danej jednostki chorobowej.
      • O wskazaniach medycznych do wykonania zabiegu decyduje lekarz.
      • Spodziewany zakres poprawy zdrowia pacjenta w związku z wykonanymi zabiegami określają wyniki badań klinicznych, jednak reakcja poszczególnych pacjentów na terapię może się różnić.
    38. L90.6 Rozstępy skóry
      • Zabieg jest procedurą realizowaną w zakresie opieki medycznej nad pacjentem, u którego postawiono określone kodem L90.6 rozpoznanie, zatem służy on zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia (w zależności od zdiagnozowanego etapu choroby). Dzięki zabiegowi leczymy pacjenta poddanego terapii (urządzenie posiada certyfikaty PDA oraz CE oznaczające, że jest to urządzenie medyczne zatem w zakresie skuteczności terapeutycznej zabiegów leczniczych prowadzone były stosowne badania kliniczne).
      • Zabieg zapobiega uszczerbkowi na zdrowiu (dysfunkcji w działaniu organizmu, rozwinięciu się zagrożenia zdrowotnego) poprzez leczenie wskazanego kodem ICD-10 rozpoznania danej jednostki chorobowej.
      • O wskazaniach medycznych do wykonania zabiegu decyduje lekarz.
      • Spodziewany zakres poprawy zdrowia pacjenta w związku z wykonanymi zabiegami określają wyniki badań klinicznych, jednak reakcja poszczególnych pacjentów na terapię może się różnić.
  5. COOLTECH (kriolipoliza) stosowana jest w leczeniu (kody podane zgodnie z Międzynarodową Statystyczną Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych)
    1. E65 Otyłość miejscowa
      • Zabieg jest procedurą realizowaną w zakresie opieki medycznej nad pacjentem, u którego postawiono określone kodem E65 rozpoznanie, zatem służy on zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia (w zależności od zdiagnozowanego etapu choroby). Dzięki zabiegowi leczymy pacjenta poddanego terapii (urządzenie posiada certyfikaty FDA oraz CE oznaczające, że jest to urządzenie medyczne zatem w zakresie skuteczności terapeutycznej zabiegów leczniczych prowadzone były stosowne badania kliniczne).
      • Zabieg zapobiega uszczerbkowi na zdrowiu (dysfunkcji w działaniu organizmu, rozwinięciu się zagrożenia zdrowotnego) poprzez leczenie wskazanego kodem ICD-10 rozpoznania danej jednostki chorobowej.
      • O wskazaniach medycznych do wykonania zabiegu decyduje lekarz.
      • Spodziewany zakres poprawy zdrowia pacjenta w związku z wykonanymi zabiegami określają wyniki badań klinicznych, jednak reakcja poszczególnych pacjentów na terapię może się różnić.
    2. E66 Otyłość
      • Zabieg jest procedurą realizowaną w zakresie opieki medycznej, nad pacjentem, u którego postawiono określone kodem E66 rozpoznanie, zatem służy on zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia (w zależności od zdiagnozowanego etapu choroby). Dzięki zabiegowi leczymy pacjenta poddanego terapii (urządzenie posiada certyfikaty FDA oraz CE oznaczające, że jest to urządzenie medyczne zatem w zakresie skuteczności terapeutycznej zabiegów leczniczych prowadzone były stosowne badania kliniczne).
      • Zabieg zapobiega uszczerbkowi na zdrowiu (dysfunkcji w działaniu organizmu, rozwinięciu się zagrożenia zdrowotnego) poprzez leczenie wskazanego kodem ICD-10 rozpoznania danej jednostki chorobowej.
      • O wskazaniach medycznych do wykonania zabiegu decyduje lekarz.
      • Spodziewany zakres poprawy zdrowia pacjenta w związku z wykonanymi zabiegami określają wyniki badań klinicznych, jednak reakcja poszczególnych pacjentów na terapię może się różnić.
  6. DERMAPEN stosowany jest w leczeniu (kody podane zgodnie z Międzynarodową Statystyczną Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych):
    1. L90.5 Stany bliznowacenia i włóknienia skóry
      • Zabieg jest procedurą realizowaną w zakresie opieki medycznej nad pacjentem, u którego postawiono określone kodem L90.5 rozpoznanie, zatem służy on zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia (w zależności od zdiagnozowanego etapu choroby). Dzięki zabiegowi leczymy pacjenta poddanego terapii (urządzenie posiada certyfikaty FDA oraz CE oznaczające, że jest to urządzenie medyczne zatem w zakresie skuteczności terapeutycznej zabiegów leczniczych prowadzone były stosowne badania kliniczne).
      • Zabieg zapobiega uszczerbkowi na zdrowiu (dysfunkcji w działaniu organizmu, rozwinięciu się zagrożenia zdrowotnego) poprzez leczenie wskazanego kodem ICD-10 rozpoznania danej jednostki chorobowej.
      • O wskazaniach medycznych do wykonania zabiegu decyduje lekarz.
      • Spodziewany zakres poprawy zdrowia pacjenta w związku z wykonanymi zabiegami określają wyniki badań klinicznych, jednak reakcja poszczególnych pacjentów na terapię może się różnić.
    2. L90.6 Rozstępy skóry
      • Zabieg jest procedurą realizowaną w zakresie opieki medycznej nad pacjentem, u którego postawiono określone kodem L90.6 rozpoznanie, zatem służy on zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia (w zależności od zdiagnozowanego etapu choroby). Dzięki zabiegowi leczymy pacjenta poddanego terapii (urządzenie posiada certyfikaty FDA oraz CE oznaczające, że jest to urządzenie medyczne zatem w zakresie skuteczności terapeutycznej zabiegów leczniczych prowadzone były stosowne badania kliniczne).
      • Zabieg zapobiega uszczerbkowi na zdrowiu (dysfunkcji w działaniu organizmu, rozwinięciu się zagrożenia zdrowotnego) poprzez leczenie wskazanego kodem ICD-10 rozpoznania danej jednostki chorobowej.
      • O wskazaniach medycznych do wykonania zabiegu decyduje lekarz.
      • Spodziewany zakres poprawy zdrowia pacjenta w związku z wykonanymi zabiegami określają wyniki badań klinicznych, jednak reakcja poszczególnych pacjentów na terapię może się różnić.
    3. L63.9 Łysienie plackowate nieokreślone
      • Zabieg jest procedurą realizowaną w zakresie opieki medycznej nad pacjentem, u którego postawiono określone kodem L63.9 rozpoznanie, zatem służy on zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia (w zależności od zdiagnozowanego etapu choroby). Dzięki zabiegowi leczymy pacjenta poddanego terapii (urządzenie posiada certyfikaty FDA oraz CE oznaczające, że jest to urządzenie medyczne zatem w zakresie skuteczności terapeutycznej zabiegów leczniczych prowadzone były stosowne badania kliniczne).
      • Zabieg zapobiega uszczerbkowi na zdrowiu (dysfunkcji w działaniu organizmu, rozwinięciu się zagrożenia zdrowotnego) poprzez leczenie wskazanego kodem ICD-10 rozpoznania danej jednostki chorobowej.
      • O wskazaniach medycznych do wykonania zabiegu decyduje lekarz.
      • Spodziewany zakres poprawy zdrowia pacjenta w związku z wykonanymi zabiegami określają wyniki badań klinicznych, jednak reakcja poszczególnych pacjentów na terapię może się różnić.
    4. L81.8(9) Plamy pigmentacyjne określone (nieokreślone)
      • Zabieg jest procedurą realizowaną w zakresie opieki medycznej nad pacjentem, u którego postawiono określone kodem L81.8(9) rozpoznanie, zatem służy on zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia (w zależności od zdiagnozowanego etapu choroby). Dzięki zabiegowi leczymy pacjenta poddanego terapii (urządzenie posiada certyfikaty FDA oraz CE oznaczające, że jest to urządzenie medyczne zatem w zakresie skuteczności terapeutycznej zabiegów leczniczych prowadzone były stosowne badania kliniczne).
      • Zabieg zapobiega uszczerbkowi na zdrowiu (dysfunkcji w działaniu organizmu, rozwinięciu się zagrożenia zdrowotnego) poprzez leczenie wskazanego kodem ICD-10 rozpoznania danej jednostki chorobowej.
      • O wskazaniach medycznych do wykonania zabiegu decyduje lekarz.
      • Spodziewany zakres poprawy zdrowia pacjenta w związku z wykonanymi zabiegami określają wyniki badań klinicznych, jednak reakcja poszczególnych pacjentów na terapię może się różnić.
    5. L70.9 Trądzik nieokreślony
      • Zabieg jest procedurą realizowaną w zakresie opieki medycznej nad pacjentem, u którego postawiono określone kodem L70.9 rozpoznanie, zatem służy on zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia (w zależności od zdiagnozowanego etapu choroby). Dzięki zabiegowi leczymy pacjenta poddanego terapii (urządzenie posiada certyfikaty FDA oraz CE oznaczające, że jest to urządzenie medyczne zatem w zakresie skuteczności terapeutycznej zabiegów leczniczych prowadzone były stosowne badania kliniczne).
      • Zabieg zapobiega uszczerbkowi na zdrowiu (dysfunkcji w działaniu organizmu, rozwinięciu się zagrożenia zdrowotnego) poprzez leczenie wskazanego kodem ICD-10 rozpoznania danej jednostki chorobowej.
      • O wskazaniach medycznych do wykonania zabiegu decyduje lekarz.
      • Spodziewany zakres poprawy zdrowia pacjenta w związku z wykonanymi zabiegami określają wyniki badań klinicznych, jednak reakcja poszczególnych pacjentów na terapię może się różnić.
    6. L71.9 Trądzik różowaty
      • Zabieg jest procedurą realizowaną w zakresie opieki medycznej nad pacjentem, u którego postawiono określone kodem L71.9 rozpoznanie, zatem służy on zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia (w zależności od zdiagnozowanego etapu choroby). Dzięki zabiegowi leczymy pacjenta poddanego terapii (urządzenie posiada certyfikaty FDA oraz CE oznaczające, że jest to urządzenie medyczne zatem w zakresie skuteczności terapeutycznej zabiegów leczniczych prowadzone były stosowne badania kliniczne).
      • Zabieg zapobiega uszczerbkowi na zdrowiu (dysfunkcji w działaniu organizmu, rozwinięciu się zagrożenia zdrowotnego) poprzez leczenie wskazanego kodem ICD-10 rozpoznania danej jednostki chorobowej.
      • O wskazaniach medycznych do wykonania zabiegu decyduje lekarz.
      • Spodziewany zakres poprawy zdrowia pacjenta w związku z wykonanymi zabiegami określają wyniki badań klinicznych, jednak reakcja poszczególnych pacjentów na terapię może się różnić.
  7. AQUA PURE stosowany jest w leczeniu trądziku (L70.9, L71.9).
    • Zabieg jest procedurą realizowaną w zakresie opieki medycznej nad pacjentem, u którego postawiono określone kodem L70.9 lub L71.9 rozpoznanie, zatem służy on zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia (w zależności od zdiagnozowanego etapu choroby). Dzięki zabiegowi leczymy pacjenta poddanego terapii (urządzenie posiada certyfikaty FDA oraz CE oznaczające, że jest to urządzenie medyczne zatem w zakresie skuteczności terapeutycznej zabiegów leczniczych prowadzone były stosowne badania kliniczne).
    • Zabieg zapobiega uszczerbkowi na zdrowiu (dysfunkcji w działaniu organizmu, rozwinięciu się zagrożenia zdrowotnego) poprzez leczenie wskazanego kodem ICD-10 rozpoznania danej jednostki chorobowej.
    • O wskazaniach medycznych do wykonania zabiegu decyduje lekarz.
    • Spodziewany zakres poprawy zdrowia pacjenta w związku z wykonanymi zabiegami określają wyniki badań klinicznych, jednak reakcja poszczególnych pacjentów na terapię może się różnić.

(…)

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu).

Czy opisane w niniejszym wniosku usługi, które są świadczone przez Wnioskodawcę w ramach Centrum (…), tj:

  1. Laseroterapia – PLATFORMA (…)
  2. Pozostała Laseroterapia
  3. Endermologia (…)
  4. Fala uderzeniowa (…)
  5. COOLTECH (kriolipoliza)
  6. DERMAPEN
  7. AQUA PURE

wykonywane przez: dyplomowanego kosmetologa (mgr kosmetologii, technika kosmetycznego, kosmetologa w trakcie kształcenia – licencjat, w trakcie studiów magisterskich), w części, w której stanowią usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, powinny korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit c (tj. jako usługa w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone w ramach wykonywania zawodów medycznych, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2018 r. poz. 2190, z późn. zm.)?

Zdaniem Wnioskodawcy, świadczone przez niego usługi powinny korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, Dz.U.2020.106, (dalej: ustawa o VAT), usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone w ramach wykonywania zawodów medycznych, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. Nr 112, poz. 654, Nr 149, poz. 887 i Nr 174, poz. 1039, dalej: u.d.l.) są zwolnione od podatku.

Zwolnienie to ma charakter podmiotowo-przedmiotowy, a więc obejmuje świadczenia medyczne wykonywane w określonym celu przez określone osoby.

Po pierwsze, rozpatrując kwestię ewentualnego zwolnienia świadczonych usług należy dokonać oceny, czy usługi będące przedmiotem wniosku stanowią usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

Profilaktyka zdrowotna obejmuje działania mające na celu zapobieganie chorobom bądź innemu niekorzystnemu zjawisku zdrowotnemu przed jej rozwinięciem, poprzez ich wczesne wykrycie i leczenie. Ma ona również na celu zahamowanie postępu lub powikłań już istniejącej choroby, czy też zapobieganie powstawaniu niekorzystnych wzorów zachowań społecznych, które przyczyniają się do podwyższania ryzyka choroby.

Dokonując wykładni pojęcia „poprawa zdrowia”, wskazać należy, że w zakresie tego pojęcia mieści się zmiana stanu zdrowia na lepsze, poprawienie zdrowia, jego polepszanie. Natomiast „przywracanie zdrowia”, oznacza doprowadzenie zdrowia do poprzedniego stanu, sprawienie, że znajdzie się ono w takim stanie, w jakim było poprzednio.

W ocenie Wnioskodawcy, nie budzi wątpliwości, że zabiegi opisane w niniejszym pytaniu w postaci usuwania naczynek, leczenia grzybic paznokci, permanentnego usuwania owłosienia, leczenia trądziku, usuwania plam pigmentacyjnych, redukcji blizn i rozstępów, mają na celu profilaktykę, zachowanie, ratowanie, przywracanie i poprawę zdrowia klienta, jak również terapia.

Po drugie, przesłanka podmiotowa wskazanego przepisu obejmuje dyspozycję, aby świadczone usługi, które zwolnione są od podatku VAT, świadczone były przez osoby w ramach wykonywania przez nie zawodu medycznego.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. u.d.l. wynika, że osoba wykonująca zawód medyczny, to osoba uprawniona na podstawie odrębnych przepisów do udzielania świadczeń zdrowotnych oraz osoba legitymująca się nabyciem fachowych kwalifikacji do udzielania świadczeń zdrowotnych w określonym zakresie lub w określonej dziedzinie medycyny. Natomiast zgodnie z ugruntowaną linią orzeczniczą sądów administracyjnych, zawodami medycznymi są zarówno zawody, które zostały uregulowane w aktach prawnych rangi ustawowej tj.: zawód lekarza, pielęgniarki, farmaceuty, ratownika medycznego - tzw. zawody medyczne regulowane, jak również zawody nieregulowane, których status nie został uregulowany w akcie rangi ustawowej.

W tym miejscu warto przytoczyć wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 8 października 2013 r. o sygn. akt: I SA/Sz 464/13, w którego uzasadnieniu Sąd zaznaczył: „z definicji osoby wykonującej zawód medyczny wynika, że jest nią zarówno osoba uprawniona do udzielania świadczeń zdrowotnych na podstawie odrębnych przepisów prawa, jak i osoba legitymującą się nabyciem fachowych kwalifikacji do udzielania świadczeń zdrowotnych w określonym zakresie lub w określonej dziedzinie medycyny. Racjonalizm ustawodawcy nakazuje przyjąć, iż definiując ww. pojęcie miał on świadomość, że są takie zawody medyczne, których wykonywanie regulują odrębne przepisy oraz zawody medyczne, dla których nie ma takich odrębnych przepisów”.

Zawód medyczny jest zawodem, w ramach którego podejmowane są fachowe, stałe i odpłatne działania służące postawieniu diagnozy, udzieleniu pomocy medycznej lub w zakresie, w jakim jest to możliwe, leczeniu chorób lub zaburzeń zdrowotnych – przez osobę uprawnioną na podstawie odrębnych przepisów do wykonywania ww. działań lub osobę legitymującą się nabyciem fachowych kwalifikacji do wykonywania ww. działań w określonym zakresie lub w określonej dziedzinie medycyny. Przy czym przez kwalifikacje należy rozumieć zasób wiedzy i umiejętności wymaganych do udzielania świadczeń zdrowotnych. Wykonywaniem zawodu medycznego jest fachowe, stałe i odpłatne podejmowanie działań służących postawieniu diagnozy, udzieleniu pomocy medycznej lub w zakresie, w jakim jest to możliwe, leczeniu chorób lub zaburzeń zdrowotnych przez osobę uprawnioną na podstawie odrębnych przepisów do podejmowania ww. działań lub osobę legitymującą się nabyciem fachowych kwalifikacji do podjęcia ww. działań w określonym zakresie lub w określonej dziedzinie medycyny. Przy czym przez kwalifikacje należy rozumieć zasób wiedzy i umiejętności wymaganych do udzielania świadczeń zdrowotnych.

Odnosząc się do nieregulowanych zawodów o ich uznaniu za zawód medyczny należy ustalić na podstawie ogólnie dostępnych publikacji (por. Wyrok Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 28 sierpnia 2012 r., sygn. akt: III SA /Wa 3226/11, Wyrok Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 8 października 2013 r., sygn. akt: I SA/Sz 464/13). Zawód kosmetologa, zgodnie z pkt 229903 załącznika do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 sierpnia 2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania, jest specjalistą ochrony zdrowia niesklasyfikowanym w innym akcie prawnym.

Uprawnienia i zakres usług świadczonych przez kosmetologa wskazuje, że jest on uprawniony do udzielenia świadczeń zdrowotnych. Takie stanowisko zostało również wyrażone w interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy o nr ITPP1/443-989/11/AT, z dnia 23 września 2011 r., w której organ uznał, że „pomimo iż zawód kosmetologa nie został objęty unormowaniem odrębnych aktów prawnych, to jednak uprawnienia i zakres świadczonych usług wskazuje, iż osoba, która zdobyła wykształcenie w zakresie kosmetologii jest osobą uprawnioną do udzielania świadczeń zdrowotnych oraz osobą legitymującą się nabyciem fachowych kwalifikacji do udzielania świadczeń zdrowotnych w dziedzinie medycyny”.

Potwierdzeniem statusu kosmetologa jako zawodu medycznego jest aktualna klasyfikacja określona w Obwieszczeniu MP i PS z dnia 24 lutego 2014 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia MP i PS w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania (Dz. U. z 2014 r. poz. 760). Zawód kosmetologa został ujęty w grupie 2299 – Specjaliści ochrony zdrowia gdzie indziej niesklasyfikowani.

Zawód kosmetologa został wymieniony na równi z innymi zawodami medycznymi w szeregu przepisów związanych z ochroną zdrowia, a ponadto kształcenie kosmetologów podjęły uczelnie wyższe. Uprawnienia i zakres świadczonych usług wskazuje, iż osoba, która zdobyła wykształcenie w zakresie kosmetologii jest osobą uprawnioną do udzielania świadczeń zdrowotnych oraz osobą legitymującą się nabyciem fachowych kwalifikacji do udzielania świadczeń zdrowotnych w dziedzinie medycyny.

Uwzględniając powyższe, Wnioskodawca uważa, iż świadczone przez niego usługi w części, w jakiej ich celem jest profilaktyka, zachowanie, ratowanie, przywracanie i poprawa zdrowia, wykonywane przez kosmetologów korzystają ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest nieprawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2021 r., poz. 685, ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Przez świadczenie usług – w myśl art. 8 ust. 1 ustawy – rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

W tym miejscu wskazać należy, że na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Stosownie jednak do art. 146aa pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2019 r. do końca roku następującego po roku, dla którego wartość relacji, o której mowa w art. 38a pkt 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, jest nie większa niż 43% oraz wartość, o której mowa w art. 112aa ust. 5 tej ustawy, jest nie mniejsza niż -6% stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Jednakże, zarówno w treści ustawy, jak i w przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi bądź zwolnienie od podatku.

Zakres i zasady zwolnienia od podatku dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone m.in. w art. 43 ustawy.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy, zwalnia się od podatku usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane w ramach działalności leczniczej przez podmioty lecznicze.

Natomiast zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy, zwalnia się od podatku usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone w ramach wykonywania zawodów:

  1. lekarza i lekarza dentysty,
  2. pielęgniarki i położnej,
  3. medycznych, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2021 r. poz. 711, ze zm.),
  4. psychologa.

Wymienione powyżej zwolnienia od podatku VAT mają charakter podmiotowo-przedmiotowy i odnoszą się do usług w zakresie opieki medycznej oraz dostawy towarów i usług ściśle z tymi usługami związanych wykonywanych w ramach działalności leczniczej przez podmioty lecznicze (pkt 18) oraz usług świadczonych przez lekarzy, lekarzy dentystów, pielęgniarki, położne, psychologa oraz usług świadczonych w ramach wykonywania zawodów medycznych (pkt 19).

Z utrwalonego orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wynika, że zwolnienia stanowią autonomiczne pojęcia prawa wspólnotowego, które służą unikaniu rozbieżności w stosowaniu systemu podatku VAT w poszczególnych państwach członkowskich i które należy postrzegać w ogólnym kontekście wspólnego systemu podatku VAT (wyrok C-473/08 w sprawie Eulitz, pkt 25). Jak również wielokrotnie podkreślał Trybunał w swym orzecznictwie: pojęcia używane do opisania zwolnień wymienionych w art. 13 VI Dyrektywy (obecnie art. 132 dyrektywy 2006/112/WE Rady) powinny być interpretowane w sposób ścisły, ponieważ stanowią one odstępstwa od ogólnej zasady, zgodnie z którą podatkiem VAT objęta jest każda dostawa towarów i każda usługa świadczona odpłatnie przez podatnika.

Zauważyć należy, że definicja opieki medycznej nie została zawarta ani w krajowych, ani wspólnotowych przepisach podatkowych. W tym zakresie należy szukać wyjaśnienia tych pojęć w bogatym dorobku orzecznictwa wspólnotowego.

W wyroku w sprawie L.u.P. GmbH (C-106/05, pkt 27) Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej stwierdził, że pojęcia „opieki medycznej” oraz „świadczeń opieki medycznej” (…) odnoszą się do usług, które służą diagnozie, opiece oraz w miarę możliwości, leczeniu chorób lub zaburzeń zdrowia. Pojęcie to zdefiniowano również w wyroku w sprawie d´Ambrumenil (C-307/01, pkt 57), gdzie podkreślono, że pojęcia świadczenia opieki medycznej nie można interpretować w sposób, który obejmuje świadczenia medyczne realizowane w innym celu niż postawienie diagnozy, udzielenie pomocy medycznej oraz w zakresie, w jakim to możliwe, leczenie chorób lub zaburzeń zdrowotnych.

Podobnie w wyroku w sprawie Margarete Unterpertinger vs Pensionsversicherungsanstalt der Arbeiter C-212/01 TSUE wskazał, że „(…) to cel usługi medycznej decyduje o tym, czy powinna ona być zwolniona z podatku VAT. Dlatego też, jeśli kontekst, w jakim taka usługa jest wykonywana, pozwala ustalić, że jej głównym celem nie jest ochrona zdrowia, włączając w to utrzymanie lub przywrócenie zdrowia, lecz udzielanie porad wymaganych przed podjęciem decyzji wywołujących skutki prawne, zwolnienie nie ma zastosowania do takiej usługi”.

Należy podkreślić, że na gruncie tych samych okoliczności faktycznych wypowiadał się Trybunał Sprawiedliwości w wyroku z dnia 21 marca 2013 r. w sprawie Skatteverket przeciwko PFC Clinic AB, sygn. akt C-91/12. Wprawdzie w sporze przed sądem krajowym to organ podatkowy wywodził, że przedmiotowe usługi są zwolnione od podatku VAT, zaś podatnik zajmował przeciwstawne stanowisko. W sprawie tej jednak był identyczny stan faktyczny. Spółka PFC świadczyła bowiem usługi medyczne w zakresie chirurgii i zabiegów estetycznych. W okresie, którego dotyczył spór, świadczyła ona usługi chirurgii plastycznej obejmujące zarówno operacje dokonywane w celach estetycznych, jak i operacje w celach rekonstrukcyjnych, a także usługi z zakresu kosmetyki skóry. Spółka PFC wykonywała zabiegi tego rodzaju jak powiększanie i pomniejszanie biustu, lifting biustu, operacje plastyczne brzucha, odsysanie tłuszczu, lifting twarzy, operacje okolic oczu, uszu i nosa oraz inne operacje plastyczne. Spółka ta oferowała również zabiegi tego rodzaju jak trwała depilacja i odmładzanie skóry światłem pulsacyjnym, usuwanie cellulitu oraz wstrzykiwanie botoksu i kwasu hialuronowego.

Trybunał Sprawiedliwości w powyższym wyroku uznał, że artykuł 132 ust. 1 lit. b) i c) dyrektywy Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej należy interpretować w ten sposób, że:

  • pojęcia „opieki medycznej” i „świadczenia opieki medycznej” użyte odpowiednio w art. 132 ust. 1 lit. b) i art. 132 ust. 1 lit. c) tej dyrektywy obejmują świadczenia tego rodzaju, jak w sprawie głównej, polegające na operacjach z zakresu chirurgii plastycznej i zabiegach estetycznych, jeżeli świadczenia te służą diagnozowaniu i leczeniu chorób lub zaburzeń zdrowia oraz ochronie, utrzymywaniu i przywracaniu dobrego stanu zdrowia osób;
  • samo subiektywne postrzeganie zabiegu estetycznego przez osobę, która się temu zabiegowi poddaje, nie jest rozstrzygające dla ustalenia, czy zabieg jest wykonywany w celu terapeutycznym;
  • okoliczność, że świadczenia tego rodzaju, jak w sprawie głównej wykonywane są przez osoby uprawnione do wykonywania zawodów medycznych lub że cel zabiegu określany jest przez takie osoby, ma wpływ na ustalenie, czy świadczenia te mieszczą się w zakresie znaczeniowym pojęć „opieka medyczna” i „świadczenie opieki medycznej” użytych odpowiednio w art. 132 ust. 1 lit. b) i art. 132 ust. 1 lit. c) dyrektywy;
  • ustalenie, czy świadczenia tego rodzaju, jak w sprawie głównej podlegają zwolnieniu z podatku od wartości dodanej na podstawie art. 132 ust. 1 lit. b) i c) dyrektywy 2006/112 wymaga wzięcia pod uwagę wszystkich wymagań zawartych w art. 132 ust. 1 lit. b) i c), a także innych stosownych przepisów tytułu IX, rozdział 1 i 2 tej dyrektywy, jak – w odniesieniu do zwolnienia ustanowionego w art. 132 ust. 1 lit. b) dyrektywy – przepisy jej art. 131, 133 i 134 (pkt 39).

Trybunał Sprawiedliwości wskazał, że pojęcia „opieki medycznej” i „świadczenia opieki medycznej” użyte odpowiednio w art. 132 ust. 1 lit. b) i art. 132 ust. 1 lit. c) dyrektywy VAT, mogą obejmować świadczenia tego rodzaju, jak w sprawie głównej, jeżeli świadczenia te mają na celu leczenie osób, które w związku z chorobą, urazem lub wrodzoną niepełnosprawnością wymagają zabiegów o charakterze estetycznym. Natomiast działania służące wyłącznie celom kosmetycznym nie są objęte zakresem znaczeniowym owych pojęć (pkt 29).

Ponadto z powyższym rozstrzygnięciem zgodził się Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 1 października 2013 r. sygn. akt I FSK 1548/12, który potwierdził stanowisko Organu, zgodnie z którym operacje plastyczne mające na celu „poprawę wyglądu”, tj. lifting, wycięcie nadmiaru skóry, poprawa kształtu ramion lub ud, liposukcja, operacje odstających uszu, poprawa wyglądu nosa, powiększanie piersi z zastosowaniem implantów nie spełniają podstawowego warunku umożliwiającego zastosowanie zwolnienia od podatku, tj. ich bezpośrednim celem nie jest profilaktyka, zachowanie, ratowanie, przywracanie i poprawa zdrowia. Operacje plastyczne dążące do poprawy wyglądu, które nie mają charakteru rekonstrukcyjnego, nie poprawiają stanu zdrowia pacjenta. Ich bezpośrednim i rzeczywistym celem nie jest diagnostyka, opieka oraz leczenie chorób lub zaburzeń zdrowia, zatem bez względu na to, czy uzyskano dodatkową opinię lekarza psychiatry lub psychologa czy też nie, operacje, których nie można uznać za ściśle związane z opieką medyczną, muszą zostać wyłączone z zakresu stosowania art. 43 ust. 18 ustawy i w związku z tym nie korzystają ze zwolnienia.

Z przytoczonych powyżej argumentów wynika, że zwolnieniem od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 18, pkt 18a, pkt 19 i pkt 19a ustawy objęte są wyłącznie te usługi w zakresie opieki medycznej, które realizują cel związany z profilaktyką, zachowaniem, ratowaniem, przywracaniem i poprawą zdrowia. Usługi, które tych celów nie realizują nie mogą korzystać z ww. zwolnienia. W związku z tym każdorazowo należy poddawać analizie, jaki cel przyświeca danej usłudze świadczonej na rzecz pacjenta. Zauważyć należy, że nie w każdym przypadku działania podejmowane na rzecz pacjenta mają na celu zachowanie, ratowanie, przywracanie i poprawę jego zdrowia.

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca (zarejestrowany czynny podatnik VAT) w ramach swojej struktury prowadzi Centrum (…), w ramach którego wykonywane są zabiegi:

  • Laseroterapia – PLATFORMA (…)
  • Pozostała Laseroterapia
  • Endermologia (…)
  • Fala uderzeniowa (…)
  • COOLTECH (kriolipoliza)
  • DERMAPEN
  • AQUA PURE

Powyższe zabiegi wykonywane są przez:

  • lekarzy – specjalistów chirurgii plastycznej, lekarza w trakcie specjalizacji z chirurgii plastycznej, specjalistów dermatologii (zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych),
  • kosmetologów tj. mgr kosmetologii, technika kosmetyczny, kosmetologa w trakcie kształcenia – w stopniu licencjat, w trakcie studiów magisterskich, zatrudnionych na podstawie umowy o pracę
  • fizjoterapeutę (magistra fizjoterapii), zatrudnionego na podstawie umowy cywilnoprawnej.

Zabiegi przedstawione we wniosku objęte są procedurą realizowaną w zakresie opieki medycznej nad pacjentami, u których postawiono rozpoznanie określone właściwym kodem zgodnie z Międzynarodową Statystyczną Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych, zatem, zdaniem Wnioskodawcy, służą one zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia (w zależności od zdiagnozowanego etapu choroby). Do zabiegów wykorzystywane są urządzenia, które posiadają certyfikaty FDA oraz CE oznaczające, że są to urządzenia medyczne, zatem w zakresie skuteczności terapeutycznej zabiegów leczniczych prowadzone były stosowne badania kliniczne.

Zabiegi te zapobiegają uszczerbkowi na zdrowiu (dysfunkcji w działaniu organizmu, rozwinięciu się zagrożenia zdrowotnego) poprzez leczenie wskazanego kodem ICD-10 rozpoznania danej jednostki chorobowej. O wskazaniach medycznych do wykonania zabiegów decyduje lekarz.

Obok zabiegów o charakterze leczniczym, Wnioskodawca wykonuje także zabiegi, które są zbiegami leczniczymi, ale mają na celu również estetyczną poprawę wyglądu. Do takich zabiegów Wnioskodawca zalicza permanentne usuwanie owłosienia (m.in. przy problemach hormonalnych kobiet, problemach z wrastającymi mieszkami włosowymi, które prowadzą do przewlekłych stanów zapalnych skóry, w razie wystąpienia których niezbędna jest interwencja lekarza specjalisty), leczenie trądziku, usuwanie plam pigmentacyjnych, redukcja blizn i rozstępów.

Zabiegi wykonywane są za pomocą lasera (…), który wykorzystuje 3 podstawowe technologie: (…) do przeprowadzania zabiegów fotoodmładzania, do zabiegów naczyniowych oraz depilacji, (…) do przeprowadzania nieablacyjnego zabiegu resurfacingu skóry i leczenia blizn potrądzikowch, blizn pooperacyjnych i rozstępów, oraz (…), który pozwala poddawać zabiegom szeroki zakres zmian naczyniowych.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą określenia, czy świadczone w ramach Centrum (…) usługi Laseroterapii (Platforma (…)), pozostałej Laseroterapii, Endermologii (…), Fali uderzeniowej (…), CoolTech (kriolipoliza), Dermapen, Aqua Pure wykonywane przez dyplomowanego kosmetologa (mgr kosmetologii, technika kosmetycznego, kosmetologa w trakcie kształcenia – licencjat, w trakcie studiów magisterskich) w części, w której stanowią usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu i poprawie zdrowia, powinny korzystać ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c.

Jak wskazano powyżej, prawo do zastosowania zwolnienia od podatku VAT na postawie art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług nakłada na podatników obowiązek spełnienia zarówno przedmiotowej, jak i podmiotowej przesłanki, należy więc zbadać, czy w przypadku opisanym w złożonym wniosku wypełniono ww. warunki. Zwolnieniu z opodatkowania podlegają więc podmioty lecznicze (art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy) oraz osoby wykonujące zawody wymienione w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy, świadczące usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. Należy jednak podkreślić, że forma świadczenia usług w zakresie opieki medycznej przez podmioty wymienione w art. 43 ust. 1 pkt 19 pozostaje bez znaczenia.

Niespełnienie chociażby jednej z ww. przesłanek powoduje, że zwolnienie od podatku nie znajduje zastosowania.

W pierwszej kolejności należy rozstrzygnąć, czy usługi opisane we wniosku – ze względu na cel ich wykonywania – mogą zostać uznane za usługi w zakresie opieki medycznej służące profilaktyce, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

Precyzując czynności opieki medycznej, których celem jest profilaktyka, zachowanie, ratowanie, przywracanie lub poprawa zdrowia, pojęcia te należy interpretować z zastosowaniem wykładni językowej.

„Profilaktyka” to wszelkie działania i środki stosowane w celu zapobiegania czemuś niepożądanemu, likwidowanie przyczyn niekorzystnych zjawisk; to działania i środki stosowane w celu zapobiegania chorobom. Zatem profilaktyka zdrowotna obejmuje działania mające na celu zapobieganie chorobom bądź innemu niekorzystnemu zjawisku zdrowotnemu przed jej rozwinięciem, poprzez ich wczesne wykrycie i leczenie. Ma ona również na celu zahamowanie postępu lub powikłań już istniejącej choroby, czy też zapobieganie powstawaniu niekorzystnych wzorów zachowań społecznych, które przyczyniają się do podwyższania ryzyka choroby.

„Zachowywanie” rozumiane jest jako dochowanie czegoś w stanie niezmienionym, nienaruszonym lub niezniszczonym mimo upływu czasu lub niesprzyjających okoliczności, utrzymywanie.

Interpretując słowo „ratowanie”, należy odwołać się do słów „ratować” i „ratownictwo”. Ratować to starać się ocalić, zachować coś, natomiast ratownictwo jest rozumiane jako ogół środków i metod ratowania życia ludzkiego i niesienia pomocy w warunkach zagrożenia.

Słowo „przywracać” oznacza doprowadzić coś do poprzedniego stanu, wprowadzić coś na nowo, odtworzyć coś w pierwotnej postaci, wznowić, odnowić, sprawić, że ktoś się znajdzie w takiej sytuacji, w takim stanie, w jakim był poprzednio. Pojęcie „przywracanie zdrowia” oznacza doprowadzenie zdrowia do poprzedniego stanu, sprawienie, że znajdzie się ono w takim stanie, w jakim był poprzednio.

Poprawa to zmiana stanu czegoś na lepsze, poprawienie czegoś, poprawianie się, polepszanie. Z kolei termin „poprawa zdrowia”, którym posługuje się ustawodawca określając zakres zwolnień, zgodnie z wykładnią literalną, oznacza zmianę stanu zdrowia na lepsze, poprawienie zdrowia, jego polepszanie.

Zatem dokonując ustalenia, czy dana usługa medyczna podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, należy ustalić, czy będzie spełniała wyżej określone warunki.

Zgodnie z ugruntowanym stanowiskiem Trybunału Sprawiedliwości UE, zwolnienia stanowią autonomiczne pojęcie prawa wspólnotowego i mają na celu uniknięcie rozbieżności w stosowaniu systemu VAT w poszczególnych państwach członkowskich. Oznacza to, że zakres przedmiotowy tych zwolnień powinien być taki sam we wszystkich krajach członkowskich, zatem przy jego definiowaniu nie jest zasadne odwoływanie się wyłącznie do ustawodawstwa krajowego, ponieważ takie działania mogłyby prowadzić do rozbieżności w stosowaniu zwolnień w poszczególnych państwach UE. Ponadto z orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE wynika, że pojęcia używane do określenia zwolnień, należy interpretować ściśle, zważywszy, że zwolnienia te stanowią odstępstwa od ogólnej zasady, zgodnie z którą podatek VAT pobierany jest od każdej dostawy towarów lub usługi świadczonej odpłatnie przez podatnika.

Rozpatrując kwestię ewentualnego zwolnienia usług świadczonych przez Wnioskodawcę, należy dokonać oceny, czy usługi, o których mowa we wniosku ze względu na swój cel mogą zostać uznane za usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

Zgodnie z linią orzeczniczą Trybunału Sprawiedliwości UE zwolnieniu od podatku VAT podlegają tylko świadczenia, które mają bezpośrednio na celu diagnozę, opiekę lub terapię. W przypadku jedynie hipotetycznego związku świadczenia ze wskazanymi celami, zwolnienie nie przysługuje.

Jeżeli podstawowym celem danego świadczenia nie są diagnoza, opieka, bądź leczenie chorób lub zaburzeń zdrowia (tj. świadczeniu nie przyświeca cel terapeutyczny), świadczenie takie nie podlega zwolnieniu z VAT. Takie stanowisko było prezentowane przez TSUE w licznych orzeczeniach (np. wyrok TSUE z dnia 20 listopada 2003 r. w sprawie Peter d’Ambrumenil C-307/01; wyrok TSUE z dnia 20 listopada 2003 r. w sprawie Margarete Unterpertinger, C-212/01; wyrok TSUE z dnia 10 września 2002 r. w sprawie Kügle, C-141/00).

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca świadczy następujące usługi:

  1. Laseroterapia – platforma (…) (w leczeniu chorób: odbarwienie skóry, niesklasyfikowane gdzie indziej, inne choroby ze zmniejszonym tworzeniem melaniny, barwnikowe – naczyniowe zmiany skórne, naczyniak pełzający, zaburzenia pigmentacji nieokreślone, plamy pigmentacyjne określone, nadmierne owłosienie, inne nadmierne owłosienie, nadmierne owłosienie nieokreślone, inne postacie zapalenia skóry, inne choroby rumieniowe, zmiany skórne spowodowane przez przewlekłą ekspozycję na promieniowanie niejonizujące, inne choroby skóry i tkanki podskórnej związane z napromieniowaniem, trądzik, trądzik różowaty, torbiele mieszkowe skóry i tkanki podskórnej, inne choroby mieszka włosowego, zabiegi wykonywane w celach innych niż poprawa stanu zdrowia np. profilaktyka zdrowotna ze względu na predyspozycje genetyczne, rumień wielopostaciowy, rogowacenie związane z promieniowaniem słonecznym, rogowacenie BNO, starcze, słoneczne, stany bliznowacenia, rozstępy).
  2. Pozostała laseroterapia (w leczeniu chorób: grzybica paznokci, zanokcica dermatofitowa, grzybicze zapalenie paznokci, onychomykoza, dermatofitoza paznokci).
  3. Endermologia (…) (ma zastosowanie w wykonaniu drenażu limfatycznego oraz
    w leczeniu chorób: obrzęk niesklasyfikowany gdzie indziej, inne objawy i dolegliwości ogólne, otyłość miejscowa, poduszeczka tłuszczowa, inne postacie otyłości, otyłość patologiczna, stany bliznowacenia, rozstępy).
  4. Fala uderzeniowa (…) (ma zastosowanie w wykonaniu drenażu limfatycznego, leczeniu otyłości i w leczeniu chorób: zaburzenia korzeni i splotów nerwowych, ucisk korzeni nerwów rdzeniowych i splotów nerwowych w przebiegu chorób niesklasyfikowanych gdzie indziej, miastenia i inne zaburzenia nerwowo-mięśniowe, pierwotne zaburzenia mięśniowe, inne miopatie, zaburzenia złącza mięśniowo-nerwowego i mięśni w przebiegu chorób sklasyfikowanych gdzie indziej, bóle grzbietu, choroby tkanek miękkich związane z ich używaniem, przemęczeniem
    i przeciążeniem, choroby fibroblastyczne, zaburzenia tkanek miękkich w przebiegu chorób sklasyfikowanych gdzie indziej, uszkodzenia barku, entezopatie kończyny dolnej z wyłączeniem stopy, inne entezopatie, inne choroby tkanek miękkich niesklasyfikowane gdzie indziej, bóle karku, rwa kulszowa, rwa kulszowa z bólem lędźwiowo-krzyżowym, ból w okolicy lędźwiowo-krzyżowej, inne bóle grzbietu, ból grzbietu nieokreślony, ostroga kości piętowej, bolesność śródstopia, inne entezopatie stopy, inne entezopatie niesklasyfikowane gdzie indziej, fibromialgia, inne określone choroby tkanek miękkich, choroba tkanek miękkich nieokreślona, zaburzenia splotu ramiennego, zaburzenia splotu lędźwiowo-krzyżowego, zaburzenia korzeni nerwów rdzeniowych piersiowych niesklasyfikowane gdzie indziej, zaburzenia korzeni nerwów rdzeniowych lędźwiowo-krzyżowych niesklasyfikowane gdzie indziej, nerwoból z zanikiem mięśni, zespół bólu fantomowego kończyny z bólem, zespół bólu fantomowego kończyny bez bólu, inne zaburzenia korzeni nerwów rdzeniowych i splotów nerwowych, zaburzenia korzeni nerwów rdzeniowych i splotów nerwowych nieokreślone, rozstępy skóry).
  5. CoolTech – kriolipoliza (w leczeniu chorób: otyłość miejscowa, otyłość).
  6. Dermapen (w leczeniu chorób: stany bliznowacenia i włóknienia skóry, rozstępy skóry, łysienie plackowate nieokreślone, plamy pigmentacyjne określone i nieokreślone, trądzik nieokreślony, trądzik różowaty).
  7. Aquapure (w leczeniu trądziku).

Dodatkowo Wnioskodawca wykonuje zabiegi, które mają również charakter estetyczny tj. zabiegi fotoodmładzania, zabiegi naczyniowe, depilacja, nieablacyjne zabiegi resurfacingu skóry oraz leczenie blizn potrądzikowych, pooperacyjnych, a także rozstępów.

Jak już wyżej wskazano, zwolnieniu od podatku od towarów i usług na mocy art. 43 ust. 1 pkt 18 i pkt 19 ustawy podlegają wyłącznie usługi służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia, a zatem od podatku zwolnione mogą być jedynie zabiegi, które służą ww. celom. Zaznaczenia w tym miejscu wymaga, że cel usługi medycznej decyduje o tym, czy powinna być ona zwolniona od podatku VAT. Dlatego też, jeśli kontekst, w jakim taka usługa jest wykonywana pozwala ustalić, że jej głównym celem nie jest ochrona zdrowia, włączając w to utrzymanie lub przywrócenie do zdrowia, zwolnienie nie ma zastosowania do takiej usługi. Pogląd taki został wyrażony również przez TSUE (wyrok w sprawie C-212/01). Jeżeli zatem dany zabieg medyczny będzie wykonany w celu np. poprawy wyglądu bądź samopoczucia pacjenta i nie będzie zmierzał do likwidacji zaburzeń (zmian) chorobowych zagrażających życiu lub zdrowiu pacjenta – taki zabieg nie spełnia przesłanek do uznania go za służący profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

Profilaktyka zdrowotna obejmuje działania mające na celu zapobieganie chorobom bądź innemu niekorzystnemu zjawisku zdrowotnemu przed jej rozwinięciem, poprzez ich wczesne wykrycie i leczenie. Ma ona również na celu zahamowanie postępu lub powikłań już istniejącej choroby, czy też zapobieganie powstawaniu niekorzystnych wzorów zachowań społecznych, które przyczyniają się do podwyższania ryzyka choroby. Interpretując natomiast termin „poprawa zdrowia”, którym posługuje się ustawodawca i określając zakres zwolnień należy zastosować wykładnię literalną, zgodnie z którą wyrażenie to oznacza zmianę stanu zdrowia na lepsze, poprawienie zdrowia, jego polepszanie. Podobnie należy postąpić dokonując wykładni pojęcia „przywracanie zdrowia”, które oznacza doprowadzenie zdrowia do poprzedniego stanu, sprawienie, że znajdzie się ono w takim stanie, w jakim był poprzednio.

Wnioskodawca wskazuje, że wyżej wymienione usługi stanowią usługi w zakresie opieki medycznej nad pacjentami, u których postawiono rozpoznanie określone właściwym kodem zgodnie z Międzynarodową Statystyczną Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych, zatem, zdaniem Wnioskodawcy, służą zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia (w zależności od zdiagnozowanego etapu choroby). Do zabiegów wykorzystywane są urządzenia, które posiadają certyfikaty FDA oraz CE oznaczające, że są to urządzenia medyczne, zatem w zakresie skuteczności terapeutycznej zabiegów leczniczych prowadzone były stosowne badania kliniczne. Zabiegi zapobiegają uszczerbkowi na zdrowiu (dysfunkcji w działaniu organizmu, rozwinięciu się zagrożenia zdrowotnego) poprzez leczenie wskazanego kodem ICD-10 rozpoznania danej jednostki chorobowej. O wskazaniach medycznych do wykonania zabiegów decyduje lekarz.

Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, że usługi objęte zapytaniem, które są wykorzystywane do leczenia wskazanego kodem ICD-10 rozpoznania jednostki chorobowej, spełniają przesłankę przedmiotową – stanowią usługi z zakresu opieki medycznej, które – jak wskazał Wnioskodawca – służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

Natomiast w odniesieniu do usług, które służą wyłącznie celom estetycznymi, czyli „poprawie wyglądu”, tj. zabiegi fotoodmładzania, zabiegi naczyniowe, depilacja, nieablacyjne zabiegi resurfacingu skóry oraz leczenie blizn potrądzikowych, pooperacyjnych, a także rozstępów, nie spełniają one podstawowego warunku umożliwiającego zastosowanie zwolnienia od podatku, tj. ich bezpośrednim celem nie jest profilaktyka, zachowanie, ratowanie, przywracanie i poprawa zdrowia. Zabiegi mające na celu poprawę wyglądu, które nie mają charakteru rekonstrukcyjnego, nie są skierowane bezpośrednio na poprawienie stanu zdrowia pacjenta, nie mają bezpośredniego i rzeczywistego celu polegającego na diagnozie, opiece oraz, w miarę możliwości, leczeniu chorób lub zaburzeń zdrowia.

Jak już wskazano powyżej, zwolnienie od podatku VAT usług w zakresie opieki medycznej ma charakter podmiotowo-przedmiotowy. Z tego względu, oprócz przedmiotu transakcji istotny jest również status podmiotu świadczącego daną usługę. Ze zwolnienia korzystają usługi służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone w ramach działalności leczniczej przez podmioty lecznicze bądź przez przedstawicieli określonych zawodów medycznych. Obejmuje zatem tylko świadczenia medyczne wykonywane w określonym celu (przedmiot) przez określone osoby (podmioty). Pozostaje zatem do przeanalizowania przesłanka o charakterze podmiotowym.

Stosownie do art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2021 r., poz. 711), osoba wykonująca zawód medyczny to osoba uprawniona na podstawie odrębnych przepisów do udzielania świadczeń zdrowotnych oraz osoba legitymująca się nabyciem fachowych kwalifikacji do udzielania świadczeń zdrowotnych w określonym zakresie lub w określonej dziedzinie medycyny.

Natomiast pod pojęciem świadczeń zdrowotnych, zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy o działalności leczniczej, rozumie się działania służące zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia oraz inne działania medyczne wynikające z procesu leczenia lub przepisów odrębnych regulujących zasady ich wykonywania.

Zatem przewidziany w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o działalności leczniczej warunek, zgodnie z którym świadczenie zdrowotne musi być dokonywane przez osobę, która na podstawie odrębnych przepisów uprawniona jest do ich udzielania oraz osobę legitymującą się nabyciem fachowych kwalifikacji do udzielania świadczeń zdrowotnych w określonym zakresie lub w określonej dziedzinie medycyny, ma na celu zapewnienie, aby zwolnienie od podatku było stosowane wyłącznie do świadczeń opieki medycznej, wykonywanych przez osoby posiadające wymagane kwalifikacje zawodowe. Dlatego nie każde świadczenie opieki medycznej objęte jest zakresem zwolnienia od podatku, zwolnienie to dotyczy tylko świadczeń o odpowiednim poziomie jakości, biorąc pod uwagę wykształcenie zawodowe osób je wykonujących.

Zasady wykonywania niektórych zawodów medycznych zostały uregulowane w odrębnych aktach prawnych, np. zawód lekarza, dentysty, pielęgniarki, położnej, ratownika medycznego, farmaceuty, felczera, diagnosty laboratoryjnego. Poza wymienionymi istnieje jeszcze spora grupa innych zawodów medycznych, dla których jednak nie zostały określone zasady wykonywania w odrębnych przepisach. Należy zatem przyjąć, że pojęcie „osoba wykonująca zawód medyczny” obejmuje osoby wykonujące zawody, których status jest określony ustawowo, jak i zawody, które nie mają na gruncie obowiązującego prawa takiego uregulowania. Pojęcie „wykonywanie zawodu medycznego” należy odnieść do osób, które fachowo, stale i w celach zarobkowych zajmują się wykonywaniem zajęcia mającego związek z medycyną i które mają odpowiednie kwalifikacje. Przez kwalifikacje należy rozumieć zasób wiedzy i umiejętności wymaganych do udzielania świadczeń zdrowotnych.

W odniesieniu do wymienionych we wniosku usług należy przeanalizować, czy osoby wykonujące te usługi legitymują się nabyciem fachowych kwalifikacji do udzielania świadczeń zdrowotnych w określonym zakresie, a tym samym, czy są osobami wykonującymi zawód medyczny w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o działalności leczniczej.

Jak wskazał Wnioskodawca, opisane we wniosku usługi są wykonywane, obok lekarzy – specjalistów chirurgii plastycznej oraz fizjoterapeutów, przez dyplomowanego kosmetologa (mgr kosmetologii, technika kosmetycznego, kosmetologa w trakcie kształcenia – licencjat, w trakcie studiów magisterskich).

Odnosząc się do kwestii osób wykonujących zabiegi kosmetyczne, należy wskazać, że w systemie kształcenia na poziomie średnim wyróżnia się zawód technika usług kosmetycznych, natomiast w systemie szkolnictwa wyższego na studiach pierwszego i drugiego stopnia realizowane jest kształcenie w zawodzie kosmetologa.

W odniesieniu do zawodu kosmetologa absolwenci ww. studiów odbywają kształcenie w systemie szkolnictwa wyższego na studiach pierwszego i drugiego stopnia. Według standardów kształcenia na przedmiotowym kierunku, w oparciu o które realizowane było kształcenie do roku akademickiego 2012/2013 (załącznik nr 58 do rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 12 lipca 2007 r. w sprawie standardów kształcenia dla poszczególnych kierunków oraz poziomów kształcenia, a także trybu tworzenia i warunków, jakie musi spełniać uczelnia, by prowadzić studia międzykierunkowe oraz makrokierunki (Dz. U. Nr 164, poz. 1166 ze zm. - akt archiwalny), absolwent ww. studiów powinien posiadać umiejętności posługiwania się wiedzą ogólną z zakresu nauk o zdrowiu oraz wiedzą szczegółową z zakresu kosmetologii. Powinien umieć m.in.: planować rodzaj zabiegu kosmetycznego i stosować kosmetyki zgodnie z rozpoznaniem, wykonywać zabiegi kosmetyczne, pielęgnacyjne i upiększające, z uwzględnieniem wskazań i przeciwwskazań, prawidłowo odczytywać skład kosmetyku i ustalać jego zastosowania, jak również ściśle współpracować z lekarzem dermatologiem w zakresie pielęgnacji skóry zmienionej chorobowo oraz organizować i prowadzić gabinet kosmetyczny.

Należy jednak podkreślić, że standardy kształcenia m.in. dla kierunku kosmetologia zostały zderegulowane, a zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2021 r. poz. 478, ze zm.), nie określa się standardów kształcenia dla kierunku kosmetologia. Standardy kształcenia określa się wyłącznie dla kierunków studiów lekarskiego, lekarsko-dentystycznego, farmacji, pielęgniarstwa i położnictwa oraz analityka medyczna/medycyna laboratoryjna.

Tak więc kompetencje kosmetologów powinny wynikać z osiągniętych w trakcie studiów efektów kształcenia, jednakże brak jest odrębnego aktu prawnego regulującego zakres uprawnień tej grupy zawodowej. Przede wszystkim należy podkreślić, że kosmetolodzy nie zostali ujęci także w przepisach prawnych regulujących udzielanie świadczeń zdrowotnych.

W związku z powyższym, usługi wykonywane przez dyplomowanego kosmetologa (mgr kosmetologii, technika kosmetycznego, kosmetologa w trakcie kształcenia – licencjat, w trakcie studiów magisterskich) nie spełniają przesłanki podmiotowej z art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c.

Powyższe potwierdza wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 4 października 2016 r. sygn. akt. I FSK 878/14, który zapadł w podobnym stanie faktycznym i prawnym, jak ten przedstawiony przez Wnioskodawcę w niniejszej sprawie.

W orzeczeniu tym Sąd stwierdził, że „(…) kosmetolog nie jest uprawniony do udzielania świadczeń opieki zdrowotnej. Za uzasadnione należało uznać twierdzenie organu, że zawód kosmetologa nie jest zawodem medycznym w rozumieniu art. 18d ust. 1 pkt 1 ustawy o ZOZ, a tym samym osoby posiadające kwalifikacje do jego wykonywania nie spełniają przesłanki podmiotowej do skorzystania ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c) ustawy o VAT”.

Jednakże Wnioskodawca w uzupełnieniu opisu sprawy jednoznacznie wskazał, że jest podmiotem leczniczym i usługi będące przedmiotem wniosku wykonuje w ramach działalności leczniczej. Kosmetolodzy są zatrudnieni przez Wnioskodawcę na podstawie umowy o pracę, a zatem wykonują przedstawione we wniosku zabiegi w ramach działalności podmiotu leczniczego.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie definiują pojęcia podmiotu leczniczego, czy działalności leczniczej. Wobec powyższego, przy definiowaniu powyższych pojęć należy posiłkować się przepisami ustawy o działalności leczniczej.

W myśl art. 2 ust. 1 pkt 5 ustawy o działalności leczniczej, za podmiot wykonujący działalność leczniczą uznaje się podmiot leczniczy, o którym mowa w art. 4, oraz lekarza lub pielęgniarkę wykonujących zawód w ramach działalności leczniczej jako praktykę zawodową, o której mowa w art. 5.

Zgodnie z art. 4 ww. ustawy podmiotami leczniczymi są:

  1. przedsiębiorcy w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2021 r. poz. 162) we wszelkich formach przewidzianych dla wykonywania działalności gospodarczej, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej,
  2. samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej,
  3. jednostki budżetowe, w tym państwowe jednostki budżetowe tworzone i nadzorowane przez Ministra Obrony Narodowej, ministra właściwego do spraw wewnętrznych, Ministra Sprawiedliwości lub Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, posiadające w strukturze organizacyjnej ambulatorium, ambulatorium z izbą chorych lub lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, pielęgniarkę podstawowej opieki zdrowotnej lub położną podstawowej opieki zdrowotnej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 października 2017 r. o podstawowej opiece zdrowotnej (Dz. U. z 2020 r. poz. 172 i 1493),
  4. instytuty badawcze, o których mowa w art. 3 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o instytutach badawczych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1383),
  5. fundacje i stowarzyszenia, których celem statutowym jest wykonywanie zadań w zakresie ochrony zdrowia i których statut dopuszcza prowadzenie działalności leczniczej,
  6. posiadające osobowość prawną jednostki organizacyjne stowarzyszeń, o których mowa w pkt 5,
  7. osoby prawne i jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania,
  8. jednostki wojskowe

– w zakresie, w jakim wykonują działalność leczniczą.

Działalność lecznicza – według art. 3 ust. 1 cyt. wyżej ustawy – polega na udzielaniu świadczeń zdrowotnych (…). Na mocy ust. 2 pkt 1 i 2 ww. artykułu, działalność lecznicza może również polegać na: promocji zdrowia lub realizacji zadań dydaktycznych i badawczych w powiązaniu z udzielaniem świadczeń zdrowotnych i promocją zdrowia, w tym wdrażaniem nowych technologii medycznych oraz metod leczenia.

W związku z powyższym, w rozpatrywanym przypadku jest spełniona przesłanka podmiotowa warunkująca zastosowanie zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy.

Podsumowując, usługi świadczone w ramach Centrum (…) tj. Laseroterapia – Platforma (…), pozostała Laseroterapia, Endermologia (…) Fala uderzeniowa (…), CoolTech (kriolipoliza), Dermapen, Aqua Pure świadczone przez Wnioskodawcę jako podmiot leczniczy, a wykonywane przez kosmetologa (mgr kosmetologii, technika kosmetycznego, kosmetologa w trakcie kształcenia – licencjat, w takcie studiów magisterskich) w ramach działalności leczniczej Wnioskodawcy, w części w której stanowią usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT określonego w przepisie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy.

Należy jednak mieć na względzie, że kosmetolog, pomimo realizacji w trakcie kształcenia w zawodzie pewnych treści z zakresu nauk medycznych, nie jest zawodem medycznym i w związku z tym nie spełnia przesłanki podmiotowej określonej w art. 43 ust. 1 pkt 19 lit c., zatem Wnioskodawca nie może korzystać ze zwolnienia na podstawie tego przepisu.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym świadczone przez niego usługi powinny korzystać ze zwolnienia od podatku VAT zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy należało uznać za nieprawidłowe.

Zwrócić należy uwagę, że wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Wnioskodawcy. Inne kwestie wynikające z opisu sprawy, które nie zostały objęte pytaniem, nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – w wydanej interpretacji rozpatrzone.

Należy zauważyć, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (oraz z opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Jednocześnie należy podkreślić, że niniejsza interpretacja została oparta na tym, że zabiegi w zawiązku z określonymi jednostkami chorobowymi wykonywane są na zlecenie lekarza i zapobiegają uszczerbkowi na zdrowiu.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193 ze zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r. poz. 2325 ze zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP. W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj