Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBII/1/415-835/11/BD
z 6 grudnia 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBII/1/415-835/11/BD
Data
2011.12.06



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
odliczenia od podatku
podatnik
składki na ubezpieczenia zdrowotne


Istota interpretacji
Czy istnieje możliwość odliczenia od podatku dochodowego od osób fizycznych – w 2012 r. w rozliczeniu rocznym za 2011 r. - zapłaconych w 2011 r. zaległych za poprzednie lata składek na ubezpieczenie zdrowotne?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 21 września 2011 r. (data wpływu do tut. Biura – 27 września 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości odliczenia od podatku dobrowolnie zapłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 września 2011 r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości odliczenia od podatku dobrowolnie zapłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W wyniku niejednoznaczności przepisów wykonawczych oraz niejednoznaczności interpretacji dokonanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych odnośnie możliwości czasowego „zawieszenia” działalności gospodarczej wg „starych” zasad w czerwcu 2006 r. i w lutym 2008 r. (jeszcze przed wprowadzeniem nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej z dnia 10 lipca 2008 r. wprowadzającej oficjalnie m.in. przepisy dotyczące zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej a obowiązującej od dnia 20 września 2008 r.) zostały przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych błędnie zinterpretowane wnioski Wnioskodawcy o możliwości czasowego „zawieszenia” działalności gospodarczej. Decyzje te zostały zakwestionowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia z początkiem tego roku.

W związku z powyższym Wnioskodawca będzie musiał nadpłacić własne zaległe składki na ubezpieczenie zdrowotne wraz z naliczonymi odsetkami za zwłokę w płatności (Wnioskodawca był zatrudniony na umowę o pracę co powodowało tylko obowiązek płatności składki ubezpieczenia zdrowotnego).

Aktualnie Wnioskodawca nie prowadzi już działalności gospodarczej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy istnieje możliwość odliczenia od podatku dochodowego od osób fizycznych - w 2012 r. w rozliczeniu rocznym za 2011 r. - zapłaconych w 2011 r. zaległych za poprzednie lata składek na ubezpieczenie zdrowotne...

W ocenie Wnioskodawcy, może on tak postąpić i zapłacone w danym roku zaległe składki odjąć od zapłaconego podatku dochodowego od osób fizycznych za dany rok, tj. max 7,75% podstawy ich naliczenia, w rozliczeniu rocznym.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych określają, iż podatek dochodowy wyliczony według skali (za dany rok podatkowy) w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składek na ubezpieczenie zdrowotne, o którym mowa w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, opłaconych w danym roku podatkowym bezpośrednio przez podatnika zgodnie z przepisami tejże ustawy.

Odliczeniu od podatku dochodowego od osób fizycznych podlegałaby jedynie kwota samych składek na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości 7,75% podstawy ich naliczania, które zostały faktycznie uiszczone przez podatnika w danym roku podatkowym na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie. Zatem odliczeniu podlegałyby składki, które faktycznie zostały zapłacone w danym roku podatkowym niezależnie od tego, którego roku one dotyczą.

Powyższe zaległości powstały z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej. Z uwagi na wysokość wymaganych do zapłaty kwot (zaległych składek wraz z odsetkami za zwłokę w płatności) oraz aktualnie skromniejszych możliwości finansowych sprawa może dotyczyć również rozliczeń podatkowych w latach 2013 (za 2012 r.) i 2014 (za 2013 r.).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 27b ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) podatek dochodowy, obliczony zgodnie z art. 27 lub art. 30c, w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, o której mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 ze zm.) opłaconej w roku podatkowym bezpośrednio przez podatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Obniżenie nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) zwolniony od podatku na podstawie ustawy oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do ust. 2 ww. artykułu kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru tej składki.

Wysokość wydatków na ubezpieczenie zdrowotne ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie, o czym stanowi art. 27 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z powołanych powyżej przepisów wynika, iż odliczeniu od podatku dochodowego od osób fizycznych podlegają składki na ubezpieczenie zdrowotne rzeczywiście (faktycznie) zapłacone przez podatnika w roku podatkowym. Moment, w którym możliwe jest dokonanie odliczenia uzależniony jest od uiszczenia przez podatnika składek na ubezpieczenie zdrowotne. W konsekwencji, podatek dochodowy może ulec obniżeniu o kwotę składek na ubezpieczenie zdrowotne tylko w roku, w którym te składki opłacono.

Z opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca w związku z wynikłymi problemami zawieszenia działalności gospodarczej będzie musiał nadpłacić zaległe składki na ubezpieczenie zdrowotne wraz z naliczonymi odsetkami za zwłokę w płatności. Aktualnie Wnioskodawca nie prowadzi już działalności gospodarczej, jednakże zamierza uiścić zaległe składki na powyższe ubezpieczenie (wraz z odsetkami) w 2011 r. i dokonać z tego tytułu obniżenia podatku dochodowego za ten rok. Uiszczenie zaległych składek może nastąpić również w kolejnych latach.

Mając na uwadze przytoczone powyżej przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy stwierdzić, że obciążający Wnioskodawcę podatek dochodowy za 2011 r. jak i za kolejne lata może zostać obniżony o zaległe składki na ubezpieczenie zdrowotne, pod warunkiem opłacenia ich przez Wnioskodawcę odpowiednio w 2011 r. i w latach następnych.

Jednakże należy zauważyć, iż kwota składki, którą Wnioskodawca ma prawo odliczyć od podatku nie może przekroczyć 7,75% podstawy jej wymiaru, jak również suma składek na ubezpieczenie zdrowotne, o które zmniejszony zostanie podatek dochodowy nie może przekroczyć kwoty tego podatku.

Zaznaczyć także należy, że przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewidują możliwości obniżenia podatku dochodowego o kwotę odsetek od zaległych względem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składek na ubezpieczenie zdrowotne.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj