Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB2-2.4014.102.2021.2.DR
z 6 lipca 2021 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Zainteresowanych przedstawione we wniosku wspólnym z 30 marca 2021 r. (data wpływu – 6 kwietnia 2021 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 kwietnia 2021 r. wpłynął do Organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości.

We wniosku złożonym przez:

  • Zainteresowanego będącego stroną postępowania:
    X Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dawniej: Z Spółka z ograniczona odpowiedzialnością);
  • Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania:
    Y Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością;

przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe:

X sp. z o.o. (Zainteresowany będący stroną postępowania, dalej: Spółka lub Nabywca) zamierza nabyć prawo własności lokali w budynku, który zostanie wybudowany w W. wraz z udziałem w częściach wspólnych budynku i prawami powiązanymi (w szczególności prawami do gruntu).

Spółka zamierza wykorzystywać nabyte składniki do wykonywania zarówno czynności podlegających opodatkowaniu VAT (najem powierzchni użytkowych) oraz podlegających zwolnieniu z VAT (najem nieruchomości o charakterze mieszkalnym na cele mieszkaniowe). Spółka jest zarejestrowana jako podatnik VAT czynny.

Dostawa będzie dokonana przez Y sp. z o.o. (Zainteresowany niebędący stroną postępowania dalej: Dostawca, wspólnie ze Spółką jako: Wnioskodawcy, Strony). Dostawca jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT. Strony nie są podmiotami powiązanymi w rozumieniu ustawy o VAT oraz ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1406 ze zm.).

Wnioskodawcy zawarli przedwstępną umowę sprzedaży (dalej: Umowa) na mocy której Dostawca zobowiązał się do wybudowania na gruncie wielofunkcyjnego budynku (o funkcji mieszkalnej, handlowej i usługowej; dalej: Budynek), wraz z odpowiednimi budowlami, infrastrukturą oraz innymi obiektami związanymi z w/w Budynkiem.

Po wybudowaniu, Dostawca jest zobowiązany do wyodrębnienia prawa własności lokali znajdujących się w części Budynku oznaczonej „(…)” (dalej: Lokale) i sprzedaży prawa własności Lokali (wraz z odpowiednim udziałem w częściach wspólnych Budynku i Gruntu) Spółce (dalej: Transakcja). Pozostałe lokale zlokalizowane w Budynku zostaną sprzedane podmiotom/osobom niezwiązanym ze Spółką.

Planowana inwestycja.

Dostawca jest użytkownikiem wieczystym działki gruntu oznaczonej numerem ewidencyjnym (…) o powierzchni 6.000,00 metrów kwadratowych, położonej w (…) (dalej: Grunt). Dla Gruntu (…) prowadzi księgę wieczystą (…).

Grunt objęty jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (dalej: MPZP), zgodnie z którym Grunt położony jest w strefie 14D UMW przeznaczonej pod usługi i budownictwo mieszkaniowe wielorodzinne.

Dostawca posiada decyzję o zatwierdzeniu projektu budowlanego i pozwoleniu na budowę wydaną przez (…) w dniu 15 maja 2008 r., w której organ wyraził zgodę na budowę zespołu apartamentowego wraz z lokalami usługowymi i garażem podziemnym na działce nr (…) (decyzja nr (…)). Wnioskodawcy uzgodnili, że po zakończeniu budowy i uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie Dostawca wystąpi o nowe pozwolenie na budowę umożliwiające przebudowę niektórych lokali w Budynku (w części A), niezbędną dla dostarczenia Spółce Lokali w stanie opisanym w Umowie.

Docelowo, infrastruktura położona na Gruncie będzie obejmować takie elementy, jak:

  • przyłącza i/lub sieci i ich części należące do Budynku (w tym: wodociągowa, grzewcza, elektryczna, komunikacyjna i informacyjna, deszczowa i inne),
  • obiekty związane z Budynkiem (w tym m.in. chodniki, ogrodzenia, podjazdy do garaży podziemnych w budynku itp.),

Lokale znajdujące się w Budynku (będące przedmiotem Transakcji) będą generalnie przeznaczone na cele mieszkalne i przystosowane na stały pobyt ludzi. W Budynku będzie też kilka lokali o innym niż mieszkalne przeznaczeniu (lokale użytkowe). Lokale znajdujące się w Budynku zostaną z niego prawnie wyodrębnione.

Przedmiot Transakcji.

Zgodnie z intencją Wnioskodawców, Spółka nabędzie:

  • prawo własności Lokali znajdujących się w części Budynku znanej jako A wraz ze związanym z tym prawem udziałem w nieruchomości wspólnej, tj. w prawie własności Gruntu oraz te części Budynku, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali.

Ponadto w ramach Transakcji Spółka nabędzie następujące elementy związane z Lokalami:

  • niewyłączną licencję na znak towarowy „B";
  • prawa własności intelektualnej ściśle związane z Lokalami, takie jak prawa do projektów architektoniczno-budowlanych, wykonawczych oraz powykonawczych;
  • dokumentację dotyczącą części Budynku, w której będą zlokalizowane Lokale (tj. A), tj. w szczególności dokumenty prawne, dziennik budowy, dokumentacja projektowa, świadectwo charakterystyki energetycznej, instrukcje urządzeń, oryginały pozwoleń i decyzji administracyjnych oraz dokumentacja, klucze i karty dostępu itp.

Przedmiotem dostawy mogą być również elementy stanowiące wykończenie wnętrz Lokali i części wspólnych A (wchodzącej w skład Budynku), a także wyposażenie znajdujące się w Lokalach i A (w tym m.in. wyposażenie „wbudowane”, a także wszelkie elementy ruchome, takie jak stoły, krzesła, łóżka itp.). Wnioskodawcy mogą uzgodnić sprzedaż tego dodatkowego komponentu w ramach Transakcji na podstawie aneksu do Umowy.

Lokale w strukturach Dostawcy.

Na moment złożenia niniejszego wniosku Dostawca jest użytkownikiem wieczystym Gruntu, na którym rozpoczęto budowę Budynku i związanych z nim budowli i urządzeń. Budynek i pozostałe aktywa zostaną w całości wzniesione przez Dostawcę i zostaną zbyte (w części obejmującej Lokale) na rzecz Spółki przed upływem dwóch lat od ich wybudowania. Spółka będzie pierwszym nabywcą Lokali w Budynku po jego wybudowaniu przez Dostawcę. Dostawca ma prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego wynikającego z wydatków poniesionych na budowę Budynku i związanego z nim majątku znajdującego się na Gruncie.

Lokale nie stanowią i nie będą stanowić na moment Transakcji formalnie odrębnego przedsiębiorstwa ani organizacyjnie wydzielonej części przedsiębiorstwa Dostawcy w ramach prowadzonej przez niego działalności. W szczególności Lokale nie zostały i nie zostaną wyodrębnione w formie oddziału, wydziału, dywizji, pionu lub jakiejkolwiek innej jednostki organizacyjnej w dokumentach korporacyjnych (np. umowie spółki) ani w dokumentach wewnętrznych Dostawcy (np. regulaminach wewnętrznych, schemacie organizacyjnym lub w innych dokumentach wewnętrznych Dostawcy o podobnym charakterze).

Dostawca nie zgłosił (nie zgłosi) również Lokali jako odrębnego podatnika czy płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych lub składek na ubezpieczenia społeczne lub ubezpieczenie zdrowotne.

Lokale nie zostały (nie zastaną) również wyodrębnione u Dostawcy na płaszczyźnie finansowej (przy czym z perspektywy praktycznej możliwe jest wyodrębnienie kosztów ponoszonych w związku z Lokalami).

Dostawca nie zatrudniał i nie zatrudnia (nie będzie zatrudniać) pracowników, dla których Lokale stanowiłaby zakład pracy, który z chwilą planowanej sprzedaży Lokali z mocy prawa przeszedłby na Nabywcę zgodnie z art. 231 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1320).

Wyłączenia z przedmiotu dostawy

Podkreślić należy, iż planowanej dostawie nie będzie towarzyszyło przeniesienie należności i zobowiązań Dostawcy (poza elementami wskazanymi powyżej).

Zgodnie z intencją Wnioskodawców, w wyniku dostawy, na Spółkę nie zostaną przeniesione:

  • ewentualne kredyty związane z finansowaniem budowy Budynku,
  • prawa i obowiązki wynikające z umowy rachunków bankowych Dostawcy (w tym rachunków bankowych, za pośrednictwem których Dostawca dokonuje rozliczeń związanych z Lokalami),
  • pozostała część Budynku, w szczególności inne lokale znajdujące się w Budynku,
  • wszelkie gwarancje jakości udzielone przez kontrahentów Dostawcy (Dostawca udzieli własnej gwarancji jakości);
  • środki pieniężne Dostawcy zgromadzone na rachunkach bankowych,
  • zobowiązania wobec podmiotów trzecich powstałych do dnia dokonania dostawy,
  • księgi rachunkowe Dostawcy związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą,
  • firma Dostawcy,
  • tajemnice przedsiębiorstwa Dostawcy,
  • prawa i obowiązki wynikające z ewentualnych umów, które Dostawca mógł zawrzeć ze swoimi usługodawcami/dostawcami towarów, tj. na przykład umów o:
    • dostawę mediów,
    • ochronę ubezpieczeniową Lokali,
    • świadczenie usług księgowych, prawnych lub marketingowych.


W związku ze sprzedażą Lokali, intencją Wnioskodawców jest aby umowy z usługodawcami zawarte przez Dostawcę (w tym m.in. umowy na dostawę mediów do Lokali) zostały rozwiązane z dniem zawarcia umowy sprzedaży Lokali lub w uzgodnionym dniu po dacie sprzedaży, a nowe umowy zapewniające prawidłowe funkcjonowanie Lokali zostały podpisane przez Nabywcę i zaczęły obowiązywać następnego dnia po dacie sprzedaży lub w uzgodnionym dniu po dacie sprzedaży. Co do zasady, należności i zobowiązania z nich wynikające nie będą zatem przeniesione na Spółkę. Mogą się przy tym zdarzyć sytuacje, w których Spółka zawrze umowy na dostawę określonych usług/towarów niezbędnych do funkcjonowania Lokali z tym samym dostawcą (przykładowo umowy na dostawę mediów).

Na moment transakcji, Dostawca nie będzie prowadził działalności gospodarczej przy wykorzystaniu Lokali, a tym samym nie będzie osiągać żadnych przychodów związanych z Lokalami lub wynikających z praw do Lokali (istnieje jednak możliwość, że Dostawca uzyska pewne przychody w odniesieniu do innych lokali zlokalizowanych w Budynku – tj. takich, które nie będą przedmiotem Transakcji).

W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytanie:

Jeżeli odpowiedź na pytanie nr 1 i nr 2 jest twierdząca (tj. do transakcji dostawy Lokali stosuje się przepisy ustawy o VAT i dostawa nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania VAT), czy sprzedaż Lokali nie będzie stanowiła czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych? (pytanie oznaczone we wniosku nr 4)

Zdaniem Zainteresowanych, jeżeli odpowiedź na pytanie nr 1 i nr 2 jest twierdząca (tj. do dostawy Lokali stosuje się przepisy ustawy o VAT i dostawa nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania VAT), sprzedaż Lokali nie będzie stanowiła czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W świetle art. 2 ust. 4 lit. a) (winno być: art. 2 pkt 4 lit. a)) ustawy o PCC: „Nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług."

Jak wskazano w uzasadnieniu do pytania 1 i 2, planowana przez Strony dostawa Lokali:

  • nie stanowi zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa i tym samym do transakcji tej stosuje się przepisy ustawy o VAT;
  • nie będzie korzystała ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 i 10a ustawy o VAT i tym samym, transakcja będzie opodatkowana VAT według właściwej stawki tego podatku.

Mając zatem na uwadze okoliczności przedstawione powyżej, sprzedaż Lokali nie będzie stanowiła czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Zainteresowanych w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Na wstępie zaznacza się, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Zainteresowanych wyłącznie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych. W pozostałym zakresie wniosku, dotyczącym podatku od towarów i usług, została wydana odrębna interpretacja z 7 czerwca 2021 r. Znak: 0114-KDIP4-2.4012.199.2021.1.SKJ.

Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 815 ze zm.) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ww. ustawy – podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

O powstaniu obowiązku podatkowego decyduje – w myśl art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych – moment dokonania czynności cywilnoprawnej.

Na podstawie art. 4 pkt 1 ww. ustawy – obowiązek podatkowy – przy umowie sprzedaży – ciąży na kupującym.

W oparciu o art. 6 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy – podstawę opodatkowania przy umowie sprzedaży stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego, którą określa się na zasadach wskazanych w art. 6 ust. 2 ww. ustawy.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy – stawki podatku od umowy sprzedaży wynoszą:

  1. nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym − 2%,
  2. innych praw majątkowych − 1%.

Jak wynika z powołanych przepisów – umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tegoż podatku ciąży na kupującym.

W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 2 pkt 4 ww. ustawy – nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

a) w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,

b) jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:

  • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
  • umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Z treści art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona. Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość lub prawo użytkowania wieczystego.

W świetle art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2020 r. poz. 106 i 568) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Zainteresowany będący stroną postępowania zamierza nabyć na podstawie umowy sprzedaży prawo własności lokali w budynku wraz z udziałem w częściach wspólnych budynku i prawami powiązanymi (w szczególności prawami do gruntu) od Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania

W związku z tym należy podkreślić, że jakkolwiek zapytanie Zainteresowanych dotyczy opodatkowania umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy planowana transakcja – dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami – podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Opodatkowanie tej czynności podatkiem od towarów i usług może bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 7 czerwca 2021 r. Znak: 0114-KDIP4-2.4012.199.2021.1.SKJ wydanej dla Zainteresowanych w zakresie podatku od towarów i usług Organ wskazał, że: „(…) planowana Transakcja będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.

(…) dla transakcji dostawy przedmiotowych Lokali nie zostaną spełnione warunki do zastosowania zwolnienia od podatku VAT, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Dostawa ta nie będzie podlegać również zwolnieniu na mocy art. 43 ust. 1 pkt 2 ani pkt 10a ustawy, gdyż jak wynika z wniosku, Dostawca ma prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego wynikającego z wydatków poniesionych na budowę Budynku i związanych z nim naniesień znajdujących się na Gruncie, będącym przedmiotem użytkowania wieczystego.

W konsekwencji, Transakcja sprzedaży Lokali nie będzie korzystała z zwolnienia od podatku VAT.”

A zatem, skoro transakcja sprzedaży nieruchomości będzie podlegała faktycznemu opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i nie będzie z tego podatku zwolniona, to w powyższej sprawie znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Wobec powyższego na Nabywcy – Zainteresowanym będącym stroną postępowania nie będzie ciążył obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu zawarcia ww. umowy.

W konsekwencji powyższego stanowisko Zainteresowanych należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Zainteresowanych i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Zainteresowanych i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywać się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Zainteresowanych w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w …, za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r. poz. 2325 ze zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj