Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0112-KDIL2-2.4011.304.2021.3.MB
z 2 lipca 2021 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 28 lutego 2021 r. (data wpływu 18 marca 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opodatkowania przychodów z najmu ryczałtem ewidencjonowanym – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 marca 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek – uzupełniony pismem z 7 czerwca 2021 r. (data wpływu 11 czerwca 2021 r.) – o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opodatkowania przychodów z najmu ryczałtem ewidencjonowanym.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

  1. Wnioskodawczyni jest obywatelką Rzeczypospolitej Polskiej prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie (…). Dochody uzyskane z tego tytułu rozlicza na zasadach opisanych w art. 30c Ustawy o PIT.
  2. Wnioskodawczyni jest również czynnym podatnikiem podatku VAT – tytułem rejestracji został do właściwego miejscowo Urzędu Skarbowego złożony druk VAT-R, na którym wskazano rozpoczęcie wykonywania czynności opodatkowanych od dnia 19 września 2006 roku.
  3. Wnioskodawczyni pozostaje w związku małżeńskim, w którym pomiędzy małżonkami obowiązuje wspólność majątkowa (wspólność ustawowa). Małżonek Wnioskodawczyni nie jest podatnikiem podatku VAT.
  4. Wnioskodawczyni wraz z małżonkiem planują nabyć nieruchomość stanowiącą nowy (pochodzący z rynku pierwotnego) lokal niemieszkalny, znajdujący się w stanie deweloperskim. Nieruchomość ma zostać zakupiona do majątku wspólnego. Wobec powyższego podpisali umowę Rezerwacyjną lokalu niemieszkalnego. Nieruchomość ta zostanie zakupiona od polskiej spółki kapitałowej (dalej jako: „Spółka”) zajmującej się budową oraz obrotem nieruchomościami. Na zakup lokalu niemieszkalnego zostanie wystawiona na nazwisko obojga małżonków faktura VAT.
  5. Po przeniesieniu własności lokalu niemieszkalnego, Wnioskodawczyni zawrze ze Spółką, która również prowadzi działalność opodatkowaną podatkiem od towarów i usług, umowę wynajmu nieruchomości na okres 10 lat. Lokal niemieszkalny będzie wynajmowany jako majątek prywatny małżonków (niezwiązany z prowadzoną przez Wnioskodawczynię działalnością gospodarczą) z przeznaczeniem na prowadzenie w nim przez Spółkę działalności opodatkowanej podatkiem VAT.
  6. Umowa wynajmu zostanie zawarta wyłącznie przez Wnioskodawczynię (jako zarejestrowanego podatnika VAT), jej małżonek nie będzie stroną umowy najmu. Na całą kwotę wynagrodzenia z tytułu najmu Wnioskodawczyni będzie wystawiała faktury i rozliczała je w składanej deklaracji VAT. Najem lokalu niemieszkalnego zostanie opodatkowany stawką podatku VAT 23%.
  7. Wnioskodawczyni będzie samodzielnie dokonywała wynajmu lokalu niemieszkalnego, w związku z czym zgodnie z art. 12 ust. 6 Ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, małżonkowie złożą pisemne oświadczenie o opodatkowaniu całości przychodu wynikającego ze stosunku najmu przez Wnioskodawczynię.

Ponadto w piśmie stanowiącym uzupełnienie wniosku Wnioskodawczyni udzieliła odpowiedzi na następujące pytania:

  • Czy zamierza Pani rozszerzyć zakres prowadzonej działalności gospodarczej o najem?
    Wnioskodawczyni nie planuje rozszerzenia zakresu prowadzonej działalności gospodarczej o usługi związane z najmem nieruchomości.
  • Jaką dokładnie nieruchomość niemieszkalną planuje Pani nabyć wraz z małżonkiem, czy to będzie np. lokal biurowy, handlowy, usługowy, pomieszczenie magazynowe itp.?
    Nieruchomością jaką Wnioskodawczyni planuje nabyć wraz z małżonkiem będzie apartament (lokal niemieszkalny przeznaczony do wynajmu krótkoterminowego) wchodzący w skład hotelu działającego w systemie condohotel (aparthotel). Wnioskodawczyni zamierza zawrzeć umowę najmu ze Spółką, która trudnić się będzie we własnym zakresie wynajmem apartamentu osobom trzecim na pobyt krótkoterminowy. Wynajem apartamentu będzie związany wyłącznie z działalnością opodatkowaną. Lokal nie będzie wynajmowany na cele mieszkaniowe (celem stałego pobytu/zamieszkania w nim).
  • Czy posiada Pani inne nieruchomości, które wykorzystuje Pani na cele najmu?
    Wnioskodawczyni nie posiada innych nieruchomości, które wykorzystuje na cele najmu.
  • Czy czynności podejmowane przez Panią związane z najmem będą podejmowane w sposób ciągły, czyli w sposób stały, zorganizowany czy też w sposób okazjonalny?
    Wnioskodawczyni zawrze umowę na długi termin ze Spółką, zajmującą się wynajmem nieruchomości osobom trzecim na pobyt krótkoterminowy. Po okresie objętym umową zostanie ona przedłużona bądź powierzona innej Spółce, względnie wróci do Wnioskodawczymi na własne cele rekreacyjne. Wobec tego czynności własne Wnioskodawczyni związane z najmem apartamentu (lokalu niemieszkalnego) nie mają charakteru zorganizowanego. Ograniczać będą się do wystawienia raz w miesiącu faktury VAT oraz sprawdzenia rachunku bankowego w celu weryfikacji terminowej zapłaty należnego czynszu przez Spółkę.
  • Czy będzie Pani współpracowała z osobami trzecimi, zlecając im czynności związane z najmem?
    Wnioskodawczyni zamierza zawrzeć długoterminową umowę najmu ze Spółką, która trudni się wynajmem apartamentu osobom trzecim na pobyt krótkoterminowy. W umowie tej Wnioskodawczyni zobowiąże się oddać najemcy lokal niemieszkalny wraz z wyposażeniem i miejscami postojowymi do prowadzenia podnajmu lokalu osobom trzecim na pobyt krótkoterminowy. Dalsze czynności związane z wynajmem lokali wykonywać będzie we własnym zakresie wspomniana Spółka.
  • Czy będzie Pani korzystała z obsługi księgowej lub zarządczej w zakresie wynajmu?
    Wnioskodawczyni zamierza samodzielnie rozliczać przychody z najmu zakupionego lokalu niemieszkalnego.
  • Czy będzie Pani zapewniała najemcom dodatkowe usługi, np. sprzątanie, odpłatne posiłki itp.?
    Wnioskodawczyni nie będzie zapewniała żadnych dodatkowych usług najemcy, gdzie przez najemcę należy rozumieć Spółkę ani tym bardziej osobom trzecim, którym Spółka będzie wynajmować apartament (lokal niemieszkalny) na pobyt krótkoterminowy.
  • Czy zamierza Pani dokonać nabycia kolejnych nieruchomości i dokonać zawarcia kolejnych umów pozwalających na podjęcie działań w celu czerpania pożytków z innych nieruchomości lokalowych w tożsamych bądź podobnych celach?
    Wnioskodawczyni nie planuje nabycia kolejnych nieruchomości i zawarcia umów pozwalających na podjęcie działań w celu czerpania pożytków z innych nieruchomości w tożsamych bądź podobnych celach.
  • Które źródło Pani przychodu – prowadzenie działalności gospodarczej, czy najem będzie stanowiło podstawowe źródło Pani utrzymania?
    Podstawowym źródłem utrzymania Wnioskodawczyni w dalszym ciągu będzie przychód uzyskiwany z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie w zakresie zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy w omawianym stanie faktycznym przychody uzyskiwane przez małżonków ze stosunku najmu lokalu niemieszkalnego mogą zostać opodatkowane w formie ryczałtu ewidencjonowanego oraz w całości wyłącznie przez Wnioskodawczynię na podstawie art. 12 ust. 6 Ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym?

Zdaniem Wnioskodawczyni zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 Ustawy o VAT – opodatkowaniu podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 9a ust. 6 Ustawy o PIT dochody osiągane ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ww. Ustawy, tj. najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą, są opodatkowane na zasadach określonych w Ustawie o PIT, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, na zasadach określonych w Ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Zgodnie z art. 1 pkt 2 Ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym – opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym podlegają niektóre przychody osiągane przez osoby fizyczne. Do takich przychodów zaliczamy m.in. przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

W myśl art. 2 ust. 1a ww. Ustawy osoby fizyczne osiągające przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, mogą opłacać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Natomiast art. 6 ust. 1a Ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym mówi o tym, że opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają również otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartość pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Stawka podatku jaka znajdzie zastosowanie w omawianej sprawie zgodnie z art. 12. ust 1 pkt 4 lit. a wyniesie natomiast odpowiednio 8,5% przychodów do kwoty 100.000,00 zł oraz 12,5% przychodów od nadwyżki ponad kwotę 100.000,00 zł.

Zgodnie z ust. 5 i 6 powołanego wyżej przepisu, przychody z udziału w spółce w odniesieniu do każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku. W razie braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe. Zasada ta znajduje również zastosowanie do małżonków, między którymi istnieje wspólność majątkowa, osiągających przychody, o których mowa w art. 6 ust. 1a Ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, chyba że złożą pisemne oświadczenie o opodatkowaniu całości przychodu przez jednego z nich.

Analizując powyższe przepisy prawa oraz przenosząc je na grunt niniejszej sprawy jednoznacznie należy stwierdzić, że przychody uzyskiwane z tytułu najmu lokalu niemieszkalnego będą mogły być opodatkowane na zasadach przewidzianych w Ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych według stawki określonej zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. a tej Ustawy.

Jednocześnie po złożeniu przez małżonków oświadczenia, o którym mowa w art. 12 ust. 6 ww. Ustawy, opodatkowaniu z tego tytułu niezależnie od małżonka będzie podlegała tylko Wnioskodawczyni.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128): opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wyraźnie rozróżnia źródła przychodów oraz sposób opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł. Stosownie do przepisów tej ustawy – odrębnymi źródłami przychodów są określone w art. 10 ust. 1 pkt 3 i 6:

  • pozarolnicza działalność gospodarcza,
  • najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

Pojęcie działalności gospodarczej zostało zdefiniowane w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z tym przepisem: za działalność gospodarczą albo pozarolniczą działalność gospodarczą uważa się działalność zarobkową:

  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Na podstawie art. 5b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – z zakresu przedmiotowego pozarolniczej działalności gospodarczej wykluczone zostały czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

  1. odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;
  2. są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;
  3. wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Z powyższych przepisów wynika, że aby dane przychody zostały zaliczone do źródła, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, muszą być łącznie spełnione trzy podstawowe warunki:

  • zaistniały przesłanki pozytywne, o których mowa w art. 5a pkt 6 powoływanej ustawy, pozwalające na stwierdzenie, że mamy do czynienia z działalnością gospodarczą,
  • nie wystąpiły przesłanki negatywne, o których mowa w art. 5b ust. 1 tej ustawy, oraz
  • wykluczono, że uzyskane przychody są zaliczane do jednego z pozostałych źródeł przychodów wymienionych w art. 10 ust. 1 ustawy podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przy czym, przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz z innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z działalnością gospodarczą (art. 14 ust. 2 pkt 11 ww. ustawy).

Z cytowanych powyżej przepisów wynika, że najem dla celów podatkowych może być traktowany jako pozarolnicza działalność gospodarcza albo jako odrębne źródło przychodów (tzw. najem prywatny). Jeśli najem faktycznie spełnia obiektywne przesłanki uznania go za działalność gospodarczą w rozumieniu art. 5a pkt 6 przywołanej ustawy lub jego przedmiotem są składniki majątku związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, to powinien zostać rozliczony na zasadach właściwych dla tej działalności, niezależnie od tego, czy podatnik dokonał jej rejestracji.


Jak wskazano wyżej, aby daną działalność uznać za działalność gospodarczą, musi ona być prowadzona we własnym imieniu i łącznie spełniać warunki:

  • celu zarobkowego,
  • ciągłości,
  • zorganizowanego charakteru.

Działalność zarobkowa to taka działalność, która daje możliwość wygenerowania zysku i ma na celu zapewnienie określonego dochodu. Jednak nawet ewentualna strata będąca wynikiem działalności nastawionej na zysk nie pozbawia jej takiego charakteru, gdyż istotny jest tu sam zamiar osiągnięcia dochodu. Zarobkowego charakteru nie mają natomiast czynności nastawione wyłącznie na zaspokojenie własnych potrzeb osoby, która je podejmuje.

Ciągłość w wykonywaniu działalności gospodarczej oznacza względnie stały zamiar jej wykonywania. Wiąże się z planowym charakterem działań i realizacją w sposób ciągły zamierzeń ukierunkowanych na osiąganie i zwiększanie zysków. Przesłanki ciągłości nie należy rozumieć jako konieczności wykonywania działalności bez przerwy – do jej zachowania wystarczające jest, aby z całokształtu okoliczności sprawy wynikała intencja powtarzania określonego zespołu konkretnych czynności w celu osiągnięcia efektu w postaci zarobku.

Prowadzenie działalności w sposób zorganizowany oznacza działanie metodyczne, systematyczne, uporządkowane, przebiegające według planu, przy udziale specjalnie dobranych środków, służących uzyskaniu dochodu. Na takie zorganizowanie w odniesieniu do najmu mogą wskazywać (chociaż nie są decydujące) zwłaszcza niektóre okoliczności – takie jak dopełnienie obowiązków formalnych w zakresie zarejestrowania przedsiębiorcy, współpraca z podmiotami profesjonalnymi, świadczenie dodatkowych usług czy znaczna liczba wynajmowanych nieruchomości lub podpisywanych umów.

Należy przy tym podkreślić, że nie ma podstaw, aby kwalifikować do pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt 6 powoływanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podejmowanych przez podatnika działań, które mieszczą się w ramach zwykłego wykonywania prawa własności, tzn. mają na celu zwyczajowe gospodarowanie majątkiem oraz zaspokajanie potrzeb osobistych podatnika lub jego rodziny. Działań z zachowaniem normalnych, zwyczajowo przyjętych w takich przypadkach reguł gospodarności nie należy utożsamiać z działalnością gospodarczą.

Wskazane wyżej przesłanki w każdym przypadku należy rozważyć indywidualnie, mając na względzie całokształt okoliczności faktycznych danej sprawy, a więc wszystkie działania podejmowane przez podatnika, a nie tylko poszczególne czynności, pojedyncze elementy stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Istotne znaczenie, choć niedecydujące, mają również poszczególne elementy stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego), będące efektem aktywnych działań podatnika, np. to w jaki sposób i w jakim celu zostały nabyte nieruchomości będące przedmiotem najmu (w drodze zakupu, spadku, darowizny). Duże znaczenie ma również to, czy podatnik ma zamiar nabywać kolejne nieruchomości celem ich wynajmu, tj. czy planuje rozszerzać skalę prowadzonego najmu. Przy tym decydującego znaczenia nie ma tu subiektywne przekonanie podatnika o właściwej, jego zdaniem, kwalifikacji przychodów do danego źródła, ale to, czy w okolicznościach faktycznych danej sprawy omawiane kryteria zostały rzeczywiście spełnione.

Zasady opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne uregulowane są w przepisach ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2020 r. poz. 1905 ze zm.).

Jak stanowi art. 2 ust. 1a tej ustawy: osoby fizyczne osiągające przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, mogą opłacać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Zgodnie z brzmieniem art. 6 ust. 1 ww. ustawy: opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają również otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Dla ustalenia wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu tych umów, stosuje się art. 11 ust. 2-2b ustawy o podatku dochodowym (art. 6 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne).

Stosownie do art. 6 ust. 1b powyższej ustawy: przychody uzyskane z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, o których mowa w ust. 1a, podlegają opodatkowaniu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych również, jeżeli są uzyskiwane przez podatników, o których mowa w art. 8 ust. 1.

W myśl art. 9 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne: w przypadku osiągania przychodów, o których mowa w art. 6 ust. 1a, za równoznaczne z dokonaniem wyboru opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy uznaje się pierwszą w roku podatkowym wpłatę na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z tego tytułu, a jeżeli pierwszy taki przychód podatnik osiągnął w grudniu roku podatkowego  złożenie zeznania, o którym mowa w art. 21 ust. 2 pkt 2.

Z kolei wysokość stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych została przez ustawodawcę ustalona w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne: ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów do kwoty 100 000 zł oraz 12,5% przychodów od nadwyżki ponad kwotę 100 000 zł z tytułu przychodów, o których mowa w art. 6 ust. 1a.

W przypadku opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym przychodów z tytułu najmu, objętych wspólnością ustawową należy zauważyć, że przychody z najmu uzyskiwane przez małżonków, między którymi istnieje wspólność majątkowa, co do zasady, podlegają odrębnemu opodatkowaniu.

Zgodnie z art. 12 ust. 5 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne: przychody z udziału w spółce w odniesieniu do każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku. W razie braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, ze prawa do udziału w zysku są równe.

Z przepisu art. 12 ust. 6 ww. ustawy wynika, że: zasada, o której mowa w ust. 5, ma również zastosowanie do małżonków, między którymi istnieje wspólność majątkowa, osiągających przychody, o których mowa w art. 6 ust. 1a, chyba że złożą sporządzone na piśmie oświadczenie o opodatkowaniu całości przychodu przez jednego z nich.

Natomiast na podstawie art. 12 ust. 7 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne: oświadczenie, o którym mowa w ust. 6, składa się właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymany został pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnięty został w grudniu roku podatkowego.

Z kolei w myśl art. 12 ust. 8a cytowanej ustawy: wybór zasady opodatkowania całości przychodu przez jednego z małżonków, wyrażony w oświadczeniu, o którym mowa w ust. 6, dotyczy również lat następnych, chyba że w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został otrzymany pierwszy w roku podatkowym przychód, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód otrzymany został w grudniu roku podatkowego, małżonkowie zawiadomią na piśmie właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z opodatkowania całości przychodu przez jednego z małżonków.

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że Wnioskodawczyni prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie (…). Dochody uzyskane z tego tytułu rozlicza na zasadach opisanych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wnioskodawczyni jest również czynnym podatnikiem podatku VAT. Wnioskodawczyni pozostaje w związku małżeńskim, w którym pomiędzy małżonkami obowiązuje wspólność majątkowa. Małżonek Wnioskodawczyni nie jest podatnikiem podatku VAT. Wnioskodawczyni wraz z małżonkiem planują nabyć nieruchomość stanowiącą nowy (pochodzący z rynku pierwotnego) lokal niemieszkalny, znajdujący się w stanie deweloperskim. Nieruchomość ma zostać zakupiona do majątku wspólnego. Wobec powyższego małżonkowie podpisali umowę Rezerwacyjną lokalu niemieszkalnego. Nieruchomość ta zostanie zakupiona od polskiej spółki kapitałowej (dalej jako: „Spółka”) zajmującej się budową oraz obrotem nieruchomościami. Na zakup lokalu niemieszkalnego zostanie wystawiona na nazwisko obojga małżonków faktura VAT. Po przeniesieniu własności lokalu niemieszkalnego, Wnioskodawczyni zawrze ze Spółką, która również prowadzi działalność opodatkowaną podatkiem od towarów i usług, umowę wynajmu nieruchomości na okres 10 lat. Lokal niemieszkalny będzie wynajmowany jako majątek prywatny małżonków (niezwiązany z prowadzoną przez Wnioskodawczynię działalnością gospodarczą) z przeznaczeniem na prowadzenie w nim przez Spółkę działalności opodatkowanej podatkiem VAT. Umowa wynajmu zostanie zawarta wyłącznie przez Wnioskodawczynię (jako zarejestrowanego podatnika VAT), jej małżonek nie będzie stroną umowy najmu. Na całą kwotę wynagrodzenia z tytułu najmu Wnioskodawczyni będzie wystawiała faktury i rozliczała je w składanej deklaracji VAT. Najem lokalu niemieszkalnego zostanie opodatkowany stawką podatku VAT 23%. Wnioskodawczyni będzie samodzielnie dokonywała wynajmu lokalu niemieszkalnego, w związku z czym zgodnie z art. 12 ust. 6 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, małżonkowie złożą pisemne oświadczenie o opodatkowaniu całości przychodu wynikającego ze stosunku najmu przez Wnioskodawczynię.

Jednocześnie Wnioskodawczyni wskazała, że:

  • nie planuje rozszerzenia zakresu prowadzonej działalności gospodarczej o usługi związane z najmem nieruchomości,
  • nie posiada innych nieruchomości, które wykorzystuje na cele najmu,
  • czynności własne Wnioskodawczyni związane z najmem apartamentu (lokalu niemieszkalnego) nie mają charakteru zorganizowanego, ograniczać będą się do wystawienia raz w miesiącu faktury VAT oraz sprawdzenia rachunku bankowego w celu weryfikacji terminowej zapłaty należnego czynszu przez Spółkę,
  • zamierza samodzielnie rozliczać przychody z najmu zakupionego lokalu niemieszkalnego,
  • nie będzie zapewniała żadnych dodatkowych usług najemcy, gdzie przez najemcę należy rozumieć Spółkę ani tym bardziej osobom trzecim, którym Spółka będzie wynajmować apartament (lokal niemieszkalny) na pobyt krótkoterminowy,
  • nie planuje nabycia kolejnych nieruchomości i zawarcia umów pozwalających na podjęcie działań w celu czerpania pożytków z innych nieruchomości w tożsamych bądź podobnych celach,
  • podstawowym źródłem utrzymania Wnioskodawczyni w dalszym ciągu będzie przychód uzyskiwany z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.

Biorąc pod uwagę zaprezentowany we wniosku opis zdarzenia przyszłego oraz powołane na wstępie przepisy prawne należy stwierdzić, że skoro Wnioskodawczyni nie będzie prowadziła działalności gospodarczej w zakresie najmu, a najem lokalu nie będzie wykonywany w sposób określony w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to uzyskiwane przychody z tytułu zawarcia umowy najmu mogą zostać zaliczone do przychodów, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zatem przychody uzyskiwane przez Wnioskodawczynię z najmu opisanego lokalu niemieszkalnego, mogą zostać opodatkowane w formie ryczałtu według stawki 8,5% zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ponadto jeżeli Wnioskodawczyni złoży naczelnikowi urzędu skarbowego stosowne oświadczenie w tej kwestii, o którym mowa w art. 12 ust. 6 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, będzie mogła samodzielnie rozliczać całość przychodów z tego tytułu.

Reasumując – przychody uzyskane przez Wnioskodawczynię z tytułu najmu lokalu, który nie jest składnikiem majątku związanego z działalnością gospodarczą, mogą być opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne według stawki 8,5% do kwoty 100 000 zł, natomiast od nadwyżki ponad tę kwotę według stawki 12,5% uzyskanych przychodów. Ponadto po złożeniu sporządzonego na piśmie oświadczenia o opodatkowaniu całości przychodu przez jednego z małżonków – Wnioskodawczynię, uzyskiwane przychodu z tytułu najmu lokalu stanowiącego współwłasność małżeńską mogą być opodatkowane wyłącznie przez Wnioskodawczynię.

Organ informuje, że wniosek w zakresie podatku od towarów i usług podlega odrębnemu rozpatrzeniu.

Jednocześnie wskazać należy, że zgodnie z art. 14b § 1 ustawy – Ordynacja podatkowa, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje w jego indywidualnej sprawie, interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). Mając na uwadze fakt, że stroną wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest Wnioskodawczyni, zaznacza się, że niniejsza interpretacja nie wywołuje skutków podatkowych dla współwłaściciela wynajmowanego lokalu – małżonka Wnioskodawczyni, który chcąc uzyskać interpretację indywidualną powinien wystąpić z odrębnym wnioskiem o jej wydanie.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193 ze zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r. poz. 2325 ze zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP. W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj