Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB1-3.4010.146.2021.2.MBD
z 7 lipca 2021 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2020 r. poz. 1325, ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 2 kwietnia 2021 r. (data wpływu tego samego dnia za pośrednictwem platformy e-puap), uzupełnionym 2 czerwca 2021 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ustalenia, czy:

  • Wnioskodawca będzie uprawniony do zastosowania 5% stawki CIT na podstawie art. 24d ustawy o CIT (IP Box), w stosunku do Dochodów IP uzyskiwanych na podstawie Umowy licencyjnej zarówno w 2020 r., jak i w latach kolejnych:
      w części przypadającej na know-how – jest nieprawidłowe,
    • w pozostałej części – jest prawidłowe,
  • Wnioskodawca może odliczyć od należnego w Polsce CIT od Dochodów IP obliczonego zgodnie z art. 24d ustawy o CIT (IP Box), podatek u źródła zapłacony w Belgii z tytułu wypłaty Dochodów IP, w sposób określony w art. 20 ust. 1 Ustawy o CIT, w zw. z art. 12 i 23 PL-BEL UPO – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 kwietnia 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie preferencji podatkowych IP Box. Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z 26 maja 2021 r., Znak: 0111-KDIB1-3.4010.146.2021.1.MBD wezwano do jego uzupełnienia, co nastąpiło 2 czerwca 2021 r.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny/zdarzenie przyszłe:

1.1. Status Wnioskodawcy

Wnioskodawca jest polską spółką akcyjną, podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych (dalej: „CIT”) i podlega w Polsce opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o CIT.

Wnioskodawca podlega opodatkowaniu 19% stawką CIT. Wnioskodawca osiąga, lub może osiągnąć w przyszłości, dochody z dochody z innych źródeł przychodów, jak również dochody z zysków kapitałowych.

1.2. Działalność Wnioskodawcy

Głównym przedmiotem działalności gospodarczej Spółki jest prowadzenie prac rozwojowych w dziedzinie biotechnologii nakierowanych na tworzenie i rozwój produktów leczniczych, w szczególności polegających na poszukiwaniu związków chemicznych mogących być kandydatami na nowe leki przeciwnowotworowe i przeciwzapalne.

1.3. Opis Projektu

W ramach swojej działalności Spółka prowadziła od 2014 r. nowatorski projekt rozwojowy (dalej: „Projekt”) nad nowym związkiem chemicznym (kandydatem na lek), na który składa się kilka etapów skategoryzowanych ze względu na ich naturę i sekwencyjność:

  1. Etap 1 (faza „discovery”) - prace obejmowały opracowanie innowacji produktowej (związku chemicznego - przyszłego leku) o działaniu przeciwzapalnym i przeciwwłóknieniowym. Etap obejmował również przetestowanie działania związku chemicznego w modelach zwierzęcych chorób;
  2. Etap 2 (potwierdzenie bezpieczeństwa toksykologicznego; etap przedkliniczny) - prace obejmowały potwierdzenie bezpieczeństwa toksykologicznego kandydata na lek na dwóch gatunkach zwierząt w standardzie GLP (good labolatory practise) oraz wytworzenia substancji leczniczej (tabletek) w standardzie GMP (good manufacturing practise);
  3. Etap 3 (wczesne badania kliniczne na ludziach) - dotyczące nowego kandydata na lek w celu wykazania jego bezpieczeństwa na zdrowych ochotnikach oraz wstępnego wykazania jego leczniczego działania w standardzie GCP (good clincal practise).

Prace projektowe cechowały się twórczym (kreatywnym) i zindywidualizowanym podejściem. W oparciu o posiadaną wiedzę (której zasób się zwiększał w toku Projektu znacząco) i pozostające do dyspozycji zasoby (w szczególności ludzkie, w postaci szeregu specjalistów wewnętrznych, jak i zewnętrznych), a także w oparciu o autorskie i twórcze koncepcje opracowany został nowatorski (na skalę światową) związek chemiczny (kandydat na lek), który w przyszłości może doprowadzić do przełomu w terapii chorób zapalnych i zwłóknieniowych takich jak astma, idiopatyczne włóknienie płuc czy sarkoidoza.

Każdy wskazany etap był bardzo istotny z perspektywy realizacji całości Projektu (tj. każdy kolejny etap prac nie rozpoczął się, gdy poprzedni etap nie zakończył się sukcesem). A zatem prace te są od siebie wzajemnie zależne, a know-how, który dostarczyły przeprowadzone prace jest ogromny.

W przypadku, gdy w ramach działalności Spółki zostanie wytworzony, ulepszony czy rozwinięty konkretny produkt, związek lub cząsteczka, Spółka składa wniosek do odpowiedniego urzędu patentowego i po przejściu odpowiednich procedur pozyskuje patenty. Spółka posiada szereg patentów, chroniących wypracowane przez nią rozwiązania w ramach Projektu, podlegających odpowiedniej ochronie prawnej na podstawie polskich przepisów i/lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Polska lub innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska (np. Stanach Zjednoczonych Ameryki).

Projekt realizowany był w sposób metodyczny i uporządkowany. Przez wzgląd na otrzymywane (częściowe) dofinansowanie do podprojektów konieczne było ich staranne udokumentowanie. We wnioskach o pozyskanie dofinansowania Spółka z zasady uwzględniała opis projektu, oczekiwane efekty, etapy projektu, budżet czy harmonogram.

Spółka dysponuje rozbudowaną dokumentacją projektową obejmującą dokumentacje inicjującą, realizacyjną i podsumowującą dla poszczególnych etapów.

1.4. Udzielenie licencji na korzystanie z wyników prac projektowych, dotyczącej Patentów

Efekt prac przeprowadzonych w ramach Projektu został w 2020 r. skomercjalizowany poprzez udzielenie na podstawie umowy licencyjnej (dalej: „Umowa licencyjna”) licencji wyłącznej (dalej: „Licencja”) na rzecz niepowiązanej spółki belgijskiej zajmującej się badaniami farmaceutycznymi (dalej: „Licencjobiorca”).

Umowa licencyjna dotyczy praw własności intelektualnej, które obejmują część patentów (dalej: „Patenty”) posiadanych przez Spółkę oraz nierozerwalnie związany z patentami know-how wypracowany przez Spółkę w toku Projektu (obejmujący np. szczegółowe wyniki prac rozwojowych na poszczególnych etapach Projektu).

Umowa licencyjna określa konkretną kwotę wynagrodzenia za udzielenie licencji w powyższym zakresie. Niezależnie, w ramach Umowy licencyjnej strony ustaliły dodatkowe wynagrodzenie za pierwszeństwo w negocjacjach w przypadku wytworzenia, rozwinięcia czy ulepszenia przez Spółkę określonych związków w przyszłości (dalej: „Wynagrodzenie za pierwszeństwo w negocjacjach”), nie stanowiące elementu licencji, a jedynie odrębne gospodarcze uzgodnienie między stronami uwzględnione dla wygody stron w tej Umowie licencyjnej.

Przenoszony w ramach Umowy licencyjnej know-how są to informacje posiadane lub kontrolowane przez Spółkę lub podmioty z nią powiązane na moment wejścia w życie Umowy licencyjnej, związane z Patentami, które są potrzebne dla celów korzystania z Patentów.

Patenty i know-how są ściśle ze sobą powiązane, a udzielenie licencji na jeden z elementów bez uwzględnienia drugiego nie miałoby uzasadnienia, zarówno z perspektywy dalszych prac rozwojowych, jak i biznesowej. Komercjalizacja wyników Projektu nie byłaby bowiem możliwa, gdyby wyniki prac nad opatentowanymi rozwiązaniami nie potwierdzały ich skuteczności oraz bezpieczeństwa w odpowiednich standardach dla branży farmaceutycznej, czyli GLP (dobrych praktyk laboratoryjnych), GMP (dobrych praktyk produkcyjnych), GCP (dobrych praktyk klinicznych), a także nie wskazywały w jaki sposób wyniki Projektu mogą być dalej wykorzystywane (tj. Licencjobiorca nie byłby zainteresowany licencjonowaniem Patentów bez udostępnienia mu informacji, które umożliwią mu wykorzystanie ich w swoich pracach rozwojowych zmierzających do wprowadzenia innowacyjnego leku na rynki globalne).

Licencjobiorca może na bazie Licencji wykorzystywać Patenty, rozwijać je i komercjalizować, ma także prawo do sublicencjonowania poszczególnych elementów będących przedmiotem Umowy licencyjnej na rzecz innych podmiotów.

W związku z Umową Licencyjną w listopadzie 2020 r. Spółka otrzymała należność licencyjną od Licencjobiorcy w kwocie wyrażonej w EUR (dalej: „Dochód IP”). W przyszłości dokonywane będą także kolejne wypłaty należności licencyjnych z tego tytułu. Jednocześnie odrębnie od Dochodu IP rozliczone zostało Wynagrodzenie za pierwszeństwo w negocjacjach (traktowane przez Spółkę jako odrębne od Dochodu IP, tak też należy traktować ten element na potrzeby niniejszego wniosku).

1.5. Koszty ponoszone w ramach Projektu

Wnioskodawca w ramach Projektu ponosił szereg kosztów, które jest w stanie wyodrębnić i przypisać do Projektu (zarówno pośrednie, jak i bezpośrednie). Należą do nich w szczególności: koszty pracownicze, koszty amortyzacji środków trwałych, koszty materiałów i sprzętu specjalistycznego, koszty usług wyspecjalizowanych ośrodków w badaniach klinicznych i przedklinicznych (toksykologia, badania skuteczności potencjalnego leku), koszty użytkowania wyników prac badawczo-rozwojowych i wytworzonymi w ich ramach prawami własności intelektualnej od podmiotów niepowiązanych (koszty umowy sublicencyjnej zawartej z Uniwersytetem Y dotyczące patentów na rodzinę związków chemicznych, które były pierwowzorem do związków rozwijanych przez Spółkę w początkowych latach prowadzonych przez nią prac rozwojowych).

Wydatki ponoszone przez Spółkę w ramach Projektu były częściowo sfinansowane z dotacji otrzymywanych z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, a także (w mniejszym zakresie) z dotacji przydzielonych przez Wojewódzki i Powiatowy Urząd Pracy. Poza wymienionymi wyżej dotacjami, Spółka nie otrzymała innych dotacji, subwencji, dopłat i podobnych świadczeń w odniesieniu do kosztów Projektu. Pozostałe koszty Projektu nie zostały Spółce zwrócone w żaden inny sposób. Spółka odpowiednio wyodrębnia w prowadzonej ewidencji rachunkowej koszty, które zostały jej zwrócone we wskazanych wyżej opcjach, oraz te które zostały poniesione z jej środków własnych.

1.6. Ewidencja w ramach Projektu

Wnioskodawca prowadzi na bieżąco szczegółową ewidencję zapewniającą:

  • wyodrębnienie poszczególnych Patentów będących przedmiotem Umowy licencyjnej,
  • ustalenie łącznego dochodu z Patentów będących przedmiotem Umowy licencyjnej (w szczególności Wnioskodawca jest w stanie określić przychód oraz koszty uzyskania przychodu związane Patentami będącymi przedmiotem Umowy licencyjnej),
  • ustalenie kosztów, o których mowa w art. 24d ust. 4 ustawy o CIT, niezbędnych do wyliczenia wskaźnika nexus.

1.7. Opodatkowanie dochodów z realizacji Projektu

Wnioskodawca zamierza stosować preferencyjną stawkę CIT wynoszącą 5% zgodnie z art. 24d ustawy o CIT, od Dochodów IP uzyskanych z Licencji udzielonej na podstawie Umowy licencyjnej.

Wnioskodawca wskazuje, że dochody te nie są wolne od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT.

W odniesieniu do otrzymanej już płatności licencyjnej, przy jej wypłacie w listopadzie 2020 r. pobrany został przez Licencjobiorcę podatek u źródła w wysokości 5%, zgodnie z zapisami artykułu 12 PL-BEL UPO (dot. należności licencyjnych). Wobec powyższego, Spółka otrzymała od Licencjobiorcy kwotę netto, tj. kwotę pomniejszoną o podatek u źródła uiszczony w Belgii.

Wnioskodawca otrzymał od Licencjobiorcy odpowiednie dokumenty potwierdzające zapłatę podatku, tj. sporządzone na podstawie prawa belgijskiego formularze podatkowe, a także bankowe potwierdzenie zapłaty kwoty podatku u źródła na rzecz belgijskich organów podatkowych.

W uzupełnieniu wniosku, ujętym w piśmie z 2 czerwca 2021 r. wskazano, że:

1.

Wnioskodawca informuje, że Spółka jest firmą biotechnologiczną, która odkrywa i opracowuje nowe innowacyjne leki rozwijając je do wczesnych etapów badań klinicznych. Jej prace skupiają się na małych cząsteczkach i poszukiwaniu nowych białek, które mogą stanowić cele terapeutyczne dla leków o szerokim potencjale klinicznym. Ambicją Spółki jest odkrywanie, rozwijanie i komercjalizacja przełomowych leków na raka, choroby włóknieniowe i zapalne.

W nawiązaniu do powyższej misji wszystkie prace związane z realizacją Projektu będącego przedmiotem Wniosku służyły odkryciu nowatorskich i innowacyjnych leków w niezaspokojonych potrzebach medycznych takich jak śmiertelna choroba - idiopatyczne włóknienie płuc czy sarkoidozą, na które nie ma obecnie skutecznej terapii.

Powyższe, w ocenie Wnioskodawcy świadczy o innowacyjnym, twórczym i rozwojowym charakterze prowadzonych prac w ramach Projektu będącego przedmiotem Wniosku.

Proces odkrywania innowacyjnych leków jest długotrwały i musi być prowadzony w sposób uporządkowany i systematyczny (jest to specyfika branży biotechnologicznej i farmaceutycznej). Proces tworzenia leków składa się z szeregu etapów:

  1. Faza „discovery” - służy identyfikacji kandydata na lek, opracowaniu innowacji produktowej i testach kandydata na lek w modelach zwierzęcych chorób;
  2. Faza przedkliniczna - służy sprawdzeniu bezpieczeństwa wskazanej substancji leczniczej na zwierzętach w standardzie GLP (good labolatory practise) oraz produkcji formy leku w odpowiednich standardach GMP (good manufacturing practise);
  3. Faza badań klinicznych - służy ocenie bezpieczeństwa i później efektywności stosowania kandydata na lek u ludzi zdrowych oraz chorych pacjentów w standardzie GCP (good clincal practise) po zatwierdzeniu przez urząd regulacyjny i komisję bioetyczną kandydata na lek.

Spółka zatem, precyzyjnie planuje niezbędne czynności do wykonania w zakresie odkrywania cząsteczki wiążącej się z danym celem terapeutycznym.

Skomplikowane procedury, wymagania regulacyjne, a także specyfika branży wymagają, aby projekty na taką skalę były prowadzone w sposób systematyczny (tj. metodyczny, zaplanowany i uporządkowany). Tylko systematyczne prowadzenie projektu może doprowadzić do stworzenia innowacyjnego leku, produkowanego w odpowiednich standardach, którym będą zainteresowani potencjalni globalni partnerzy farmaceutyczni.

Również Projekt będący przedmiotem Wniosku był realizowany zgodnie z powyżej przedstawionym systematycznym podejściem.

Powyższe, w ocenie Wnioskodawcy, świadczy o systematycznym prowadzeniu prac w ramach Projektu będącego przedmiotem Wniosku.

Dodatkowo fakt, że realizacja Projektu będącego przedmiotem Wniosku miała na celu odkrycie nowatorskich i innowacyjnych leków (w szczególności wiąże się z wieloma testami kandydata na lek) w niezaspokojonych potrzebach medycznych wiąże się nierozerwalnie z wykorzystaniem aktualnych zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Prace rozwojowe związane z opracowywaniem nowego leku niewątpliwie zwiększają też dostępną aktualnie wiedzę w zakresie biotechnologii i farmaceutyki.

Powyższe, w ocenie Wnioskodawcy, świadczy o zwiększeniu zasobów wiedzy lub wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Podsumowując, wyżej wskazane argumenty świadczą o tym, że prace wykonywane przez Spółkę w ramach Projektu, będącego przedmiotem Wniosku, związane z tworzeniem i rozwojem produktów leczniczych, mają charakter innowacyjny, twórczy, obejmujący prace rozwojowe, podejmowane w sposób systematyczny, a ich celem jest zwiększenie zasobów wiedzy lub wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

2.

Wnioskodawca informuje, że model biznesowy Spółki zakłada, że wyniki prac rozwojowych zmierzających do wyłonienia kandydata na lek podlegają komercjalizacji po zakończeniu wczesnych faz badań klinicznych na ludziach. Aby produkt Spółki był atrakcyjny dla potencjalnego partnera poza satysfakcjonującymi wynikami badawczymi (czyli wyłonieniem bezpiecznego i efektywnego w danej jednostce chorobowej kandydata na lek) wymaga również szerokiej ochrony patentowej nie tylko substancji czynnej (potencjalnego leku) ale również procesu wytwarzania.

Dlatego, każdy z projektów badawczych Spółka w ramach prowadzonej działalności rozwojowej chroni zgłoszeniami patentowymi. Spółka przede wszystkim uzyskuje ochronę na terytorium Polski. Niemniej z uwagi na to, że projekty badawcze Spółki są często wykorzystywane poza granicami Polski podlegają one również odpowiednim zgłoszeniom zagranicznym (np. w innych krajach europejskich, Stanach Zjednoczonych, Japonii, Chinach, czy krajach Ameryki Południowej). Szeroki zakres ochrony patentowej daje większą gwarancję sukcesu komercjalizacyjnego, jest zatem koniecznością w procesie tworzenia innowacyjnych leków.

Prawo do ubiegania się o ochronę patentową na rozwiązania będące wynikiem prac badawczo-rozwojowych przysługuje Spółce przede wszystkim na podstawie art. 11 ust. 3 ustawy Prawo własności przemysłowej z dnia 30 czerwca 2000 r. (tekst jednolity Dz.U. z 2021 r. poz. 324), zgodnie z którym w razie dokonania wynalazku w wyniku wykonywania przez twórców obowiązków ze stosunku pracy albo z realizacji innej umowy, prawo do uzyskania patentu na wynalazek przysługuje pracodawcy lub zamawiającemu.

Z kolei, ochronę patentową za granicą zapewniają przepisy następujących umów międzynarodowych, których Polska jest stroną:

  1. Konwencja paryska z dnia 20 marca 1883 r. o ochronie własności przemysłowej oraz Akt sztokholmski zmieniający Konwencję paryską o ochronie własności przemysłowej z 20 marca 1883 r., zmienioną w Brukseli 14 grudnia 1900 r., w Waszyngtonie 2 czerwca 1911 r., w Hadze 6 listopada 1925 r., w Londynie 2 czerwca 1934 r., Lizbonie dnia 31 października 1958 r., sporządzony w Sztokholmie dnia 14 lipca 1967 r. (Dz.U. 1975 Nr 9, poz. 51, ze zm.), oraz
  2. Porozumienie w sprawie Handlowych Aspektów Praw Własności Intelektualnej - załącznik 1C do porozumienia w sprawie utworzenia Światowej Organizacji Handlu z dnia 15 kwietnia 1994 r. (Dz.U. 1995 Nr 98, poz. 483, ze zm.).

Dokonywanie zgłoszeń w procedurze międzynarodowej regulują przepisy Układu o współpracy patentowej sporządzonego w Waszyngtonie dnia 19 czerwca 1970 r., poprawionego dnia 2 października 1979 r. i zmienionego dnia 3 lutego 1984 r., oraz 3 października 2001 r. (Dz.U. 1991 Nr 70, poz. 303).

Przepisy umożliwiające uzyskanie ochrony patentowej na terytorium RP są zawarte w wyżej wskazanej ustawie Prawo własności przemysłowej, oraz dodatkowo w Konwencji o udzielaniu patentów europejskich z dnia 5 października 1973 r., zmienionej aktem zmieniającym art. 63 Konwencji z dnia 17 grudnia 1991 r. oraz aktem rewidującym Konwencję z dnia 29 listopada 2000 (ratyfikowana ustawą o ratyfikacji z dnia 19 września 2003 r., Dz.U. Nr 193, poz. 1885, ze zm.; dalej: „Konwencja o udzielaniu patentów europejskich”) oraz ustawie z dnia 14 marca 2003 r. o dokonywaniu europejskich zgłoszeń patentowych oraz skutkach patentu europejskiego w Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 2016 r. poz. 2).

Konwencja o udzielaniu patentów europejskich umożliwia uzyskanie ochrony patentowej we wszystkich krajach członkowskich Europejskiej Organizacji Patentowej. Dodatkowo ochronę patentową za granicą regulują przepisy krajowe obowiązujące w poszczególnych krajach.

Ochronie prawnej na podstawie powyżej przywołanych przepisów podlegają również Patenty wytworzone i posiadane przez Spółkę w ramach Projektu będącego przedmiotem Wniosku, przy czym przedmiot ochrony tych patentów został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez Spółkę w ramach działalności prowadzonej przez Spółkę, która w ocenie Wnioskodawcy spełnia kryteria działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu ustawy o CIT.

3.

Wnioskodawca informuje, że prowadzi na bieżąco szczegółową ewidencję rachunkową zgodnie z art. 24e ustawy o CIT, zapewniającą:

  1. wyodrębnienie każdego Patentu będącego przedmiotem Umowy licencyjnej;
  2. ustalenie łącznego dochodu z Patentów będących przedmiotem Umowy licencyjnej (w szczególności Wnioskodawca jest w stanie określić przychód oraz koszty uzyskania przychodu związane Patentami będącymi przedmiotem Umowy licencyjnej),
  3. wyodrębnienie kosztów, o których mowa w art. 24d ust. 4 ustawy o CIT, niezbędnych do wyliczenia wskaźnika nexus, który pozwoli na określenie kwalifikowanego dochodu z Patentów będących przedmiotem Umowy licencyjnej.

Jednocześnie, Wnioskodawca informuje, że łączny dochód z Patentów będących przedmiotem Umowy licencyjnej będzie ustalany dlatego, że nie jest możliwe szczegółowe ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów, a w konsekwencji także dochodu (straty) przypadających na każdy Patent będący przedmiotem Umowy licencyjnej osobno (a zatem brak jest możliwości spełnienia warunków, o których mowa w art. 24e ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy o CIT, co jednocześnie uprawnia Spółkę do zastosowania rozwiązania przewidzianego w art. 24e ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT).

Ponadto, Wnioskodawca informuje, że Spółka nie uwzględnia Patentów będących przedmiotem Umowy licencyjnej w innych produktach, bądź usługach przez siebie oferowanych.

Powyższa ewidencja jest prowadzona zarówno w 2020 r., jak i będzie prowadzona w przyszłości, gdy Spółka będzie uzyskiwać dochody z przedmiotowej Umowy licencyjnej.

4.

Wnioskodawca informuje, że podatek u źródła w wysokości 5% pobrany i uiszczony przez Licencjobiorcę w Belgii w listopadzie 2020 r. z tytułu wypłaty Spółce płatności licencyjnej został pobrany zgodnie z zapisami artykułu 12 PL-BEL UPO (dot. należności licencyjnych). Oznacza to, że w Belgii istniała podstawa do zastosowania opodatkowania dochodu z należności licencyjnej powstałej dla Spółki w Belgii (w szczególności zastosowania nie znalazły żadne zwolnienia, czy wyłączenia z opodatkowania).

W związku z powyższym, wedle najlepszej wiedzy Wnioskodawcy, nie ma on możliwości ubiegania się o zwrot zapłaconego podatku u źródła w Belgii z tytułu przedmiotowej Umowy licencyjnej.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

  1. Czy Wnioskodawca będzie uprawniony do zastosowania 5% stawki CIT na podstawie art. 24d ustawy o CIT (IP Box), w stosunku do Dochodów IP uzyskiwanych na podstawie Umowy licencyjnej zarówno w 2020 r., jak i w latach kolejnych?
  2. Czy Wnioskodawca może odliczyć od należnego w Polsce CIT od Dochodów IP obliczonego zgodnie z art. 24d ustawy o CIT (IP Box), podatek u źródła zapłacony w Belgii z tytułu wypłaty Dochodów IP, w sposób określony w art. 20 ust. 1 Ustawy o CIT, w zw. z art. 12 i 23 PL-BEL UPO?

Zdaniem Wnioskodawcy:

  1. Będzie uprawniony do zastosowania 5% stawki CIT na podstawie art. 24d ustawy o CIT (IP Box), w stosunku do Dochodów IP uzyskiwanych z tytułu Umowy licencyjnej zarówno w 2020 r., jak i w latach kolejnych.
  2. Może odliczyć od należnego w Polsce CIT obliczonego zgodnie z art. 24d ustawy o CIT (IP Box), podatek u źródła zapłacony w Belgii z tytułu wypłaty Dochodów IP, w sposób określony w art. 20 ust. 1 Ustawy o CIT w zw. z art. 12 i 23 PL-BEL UPO.

Ad. 1

1. Patent jako kwalifikowane prawo własności intelektualnej

Zgodnie z art. 24d ust. 2 Ustawa o CIT, na potrzeby regulacji IP Box kwalifikowane prawa własności intelektualnej stanowią m.in. patenty podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

Warunkami uznania danego prawa własności intelektualnej za kwalifikowane prawo własności intelektualnej jest zatem:

  1. wskazanie go w zamkniętym katalogu praw własności intelektualnej, o którym mowa w art. 24d ust. 2 ustawy o CIT (w którym są wymienione m.in. patenty),
  2. podleganie ochronie prawnej na podstawie przepisów polskich ustaw lub obowiązujących Polskę lub Unię Europejską ratyfikowanych umów międzynarodowych,
  3. wytworzenie, rozwinięcie lub ulepszenie danego prawa własności intelektualnej przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

W ocenie Wnioskodawcy, wszystkie wyżej wymienione warunki są spełnione w przypadku Spółki w ramach Projektu.

Po pierwsze, będące przedmiotem wniosku Patenty zostały wymienione w katalogu kwalifikowanych praw własności intelektualnej wskazanym w art. 24d ustawy o CIT.

Po drugie, Patenty podlegają stosownej ochronie prawnej na podstawie odrębnych ustaw i/lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska.

Po trzecie, Patenty zostały wytworzone przez Spółkę w ramach prowadzenia przez nią działalności rozwojowej. O tym, że działalność Spółki, która doprowadziła do wytworzenia Patentów, stanowi działalność rozwojową w myśl art. 4a pkt 26 w zw. z pkt 28 ustawy o CIT, świadczą argumenty przedstawione w dalszej części uzasadnienia.

Zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, działalność badawczo-rozwojowa oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Zgodnie z art. 4a pkt 28 ustawy o CIT (który odsyła do ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 478, ze zm.), prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Bardziej szczegółowe wskazówki interpretacyjne w zakresie rozumienia powyższych definicji zawarte są m.in. w Objaśnieniach podatkowych Ministerstwa Finansów z 15 lipca 2019 r. dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej - IP Box (dalej: „objaśnienia MF”).

Zdaniem Wnioskodawcy prace, które doprowadziły do wytworzenia Patentów spełniają przesłanki uznania ich za działalność badawczo-rozwojową, w zakresie prac rozwojowych poprzez spełnienie następujących elementów definicyjnych:

  • Twórczość

Objaśnienia MF określają „twórczość” jako „opracowywanie nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika” (punkt 33).

Będące przedmiotem Umowy licencyjnej związki chemiczne, których dotyczą Patenty i know-how, zostały wytworzone i rozwinięte przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej przez niego działalności w dziedzinie biotechnologii. Spółka prowadziła w ramach Projektu prace mające na celu m.in. opracowanie nowych, innowacyjnych związków i produktów leczniczych mających określone działanie, a także prace kliniczne mające na celu wykazanie efektu leczniczego danego związku i produktu.

W celu prowadzenia tych prac Spółka korzystała z wiedzy szeregu specjalistów (zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych). To przełożyło się na wypracowanie nowatorskich rozwiązań w dziedzinie biotechnologii.

Przeprowadzenie Projektu z definicji wymagało twórczości (kreatywności) bowiem prace rozwojowe prowadzone przez Spółkę w ramach Projektu doprowadziły do wytworzenia rozwiązań, które stanowią innowację na skalę światową (lek jest oparty na łączeniu małej cząsteczki chemicznej z grupą białek z rodziny chitynaz, czego w skali globalnej nikt do tej pory nie robił - jest to tzw. związek chemiczny „first in class”).

  • Systematyczność

Objaśnienia MF wskazują, że aby zostać uznaną za prace badawczo-rozwojowe działalność twórcza podatnika powinna być prowadzona w sposób uporządkowany, według pewnego systemu (punkt 39).

Na gruncie objaśnień określenie „systematycznie’’ odnosi się do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. Jednocześnie, objaśnienia MF wskazują, że dla spełnienia tej przesłanki wystarczające jest aby podatnik zrealizował chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy w wyżej opisany sposób (punkt 40).

Projekt realizowany był w sposób metodyczny i uporządkowany. Przede wszystkim wynika to ze specyfiki prowadzenia tego typu projektów nad nowymi lekami (skala takich projektów wymusza prowadzenie ich w metodyczny i uporządkowany sposób).

Dodatkowo, przez wzgląd na otrzymywane (częściowe) dofinansowanie do realizacji Projektu konieczne było jego staranne udokumentowanie. We wnioskach o pozyskanie dofinansowania na poszczególne etapy Spółka uwzględniała szczegółowy opis projektu, oczekiwane efekty, etapy projektu, budżet czy harmonogram. Spółka dysponuje rozbudowaną dokumentacją inicjującą, realizacyjną i podsumowującą poszczególne etapy.

  • Zwiększanie zasobów wiedzy oraz wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań

Objaśnienia MF wskazują, że dla spełnienia tej przesłanki wystarczające jest, aby „zwiększenie zasobów wiedzy” nastąpiło wyłącznie w skali przedsiębiorstwa podatnika (punkt 45).

Realizacja Projektu przyczynia się do zwiększenia zasobów wiedzy nie tylko w skali przedsiębiorstwa Wnioskodawcy, ale również w skali całej branży (z perspektywy globalnej).

Początkowo Spółka bazowała na patentach i know-how dotyczących pewnej rodziny związków chemicznych posiadanych przez Uniwersytet Yale, które były pierwowzorem do związków rozwijanych przez Spółkę w początkowych latach prowadzonych przez nią prac rozwojowych. W dalszej części prowadzenia prac rozwojowych Spółka rozwijała już swoją rodzinę związków chemicznych i w zupełnie nowych wskazaniach terapeutycznych takich jak: sarkoidoza, idiopatyczne włóknienie płuc, choroby zapalne jelit, czy niealkoholowym stłuszczeniowym zapaleniu wątroby.

Podejmowane w Projekcie aktywności ze swej istoty zmierzały do uzyskania specjalistycznej wiedzy, która nie jest dostępna na rynku (czyli nastąpiło przede wszystkim zwiększenie zasobów wiedzy), a efektem zastosowania zwiększonych zasobów wiedzy jest opracowanie całkowicie innowacyjnego związku chemicznego (czyli stworzone zostało nowe rozwiązanie/zastosowanie).

  • Charakter prac jako naukowych lub rozwojowych

Objaśnienia MF wskazują, że działalność badawczo-rozwojowa może przyjąć postać badań naukowych (gównie nakierowanych na nową wiedzę i umiejętności) lub prac rozwojowych (głównie nakierowanych na wykorzystanie dostępnej wiedzy i umiejętności do projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany; punkt 43).

Realizując prace w ramach Projektu, Wnioskodawca:

  • pozyskiwał w toku prac umiejętności w zakresie biotechnologii, oraz
  • łączył nabytą i posiadaną wiedzę oraz umiejętności w zakresie biotechnologii (np. wiedzę którą pozyskał wykorzystując Patenty i know-how na pewną rodzinę związków chemicznych licencjonowane od Uniwersytetu Yale, będące pierwowzorem do związków rozwijanych przez Spółkę w początkowych latach prowadzonej przez nią działalności rozwojowej),

-dla opracowania nowych związków chemicznych pozwalających na opracowanie nowego leku, który nie ma odpowiednika na rynku.

Wobec powyższego, w ocenie Spółki pracom wykonywanym w ramach Projektu można przypisać status prac rozwojowych.

2. Prawo do skorzystania z 5% stawki CIT (IP Box) do Dochodów IP

Zgodnie z art. 24d ust. 1 ustawy o CIT, podatek od osiągniętego przez podatnika kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.

Zgodnie z art. 24d ust. 3 ustawy o CIT, podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym.

Z kolei, zgodnie z art. 24d ust. 7 ustawy o CIT, dochodem z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest w szczególności osiągnięty przez podatnika w roku podatkowym dochód z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Dochód IP został wypracowany w związku z pracami rozwojowymi w ramach Projektu prowadzonego w Spółce, których efekty zostały skomercjalizowane na podstawie Umowy licencyjnej w 2020 r. Na podstawie Umowy licencyjnej Licencjobiorca jest uprawniony do wykorzystywania, dalszego rozwijania oraz komercjalizowania Patentów i wykorzystywania know-how będących przedmiotem Licencji, w tym także do dalszego ich sublicencjonowania na rzecz innych podmiotów. Na marginesie, należy zauważyć, że udzielenie Licencji jedynie na Patenty, z pominięciem związanego z nimi know-how nie byłoby uzasadnione zarówno z perspektywy dalszych prac rozwojowych, jak i biznesowej. Know-how umożliwia faktyczne korzystanie z Patentów i jako taki stanowi niezbędny element (świadczenie uzupełniające) Umowy licencyjnej Patentów - Licencjobiorca dążył do uzyskania prawnej i faktycznej możliwości korzystania z Patentów, stąd tak wybrany został zakres Umowy licencyjnej w tym obszarze. Pozyskanie wiedzy objętej know-how przez Licencjobiorcę na własną rękę byłoby znacznie utrudnione i wymagałoby poświęcenia przez niego znacznej ilości czasu i zasobów pieniężnych (co byłoby nieuzasadnione z punktu widzenia prowadzenia dalszych prac rozwojowych, jak i biznesowego). To z kolei w negatywny sposób wpłynęłoby na użyteczność i atrakcyjność samych Patentów, a w efekcie bez włączenia przekazania know-how prawdopodobnie nie doszłoby do skutku samo udzielenie licencji. W ocenie Wnioskodawcy, podział należności licencyjnych na część dotyczącą Patentów oraz know-how byłby sztuczny, nie sposób bowiem wiarygodnie wycenić tych elementów w oderwaniu od siebie (a dodatkowo żaden z nich nie występowałby niezależnie samodzielnie).

Na marginesie, Spółka zwraca uwagę, że zupełnie inną sytuacją jest kwestia Wynagrodzenia za pierwszeństwo w negocjacjach, które stanowi element odrębny od Licencji. Uzgodnienia stron w tym zakresie zostały wyodrębnione zarówno w Umowie licencyjnej, jak i rozliczeniu. Choć niewątpliwie te uzgodnienia są związane pośrednio z zawarciem licencji do Patentów (bez licencji Patentów strony nie uzgodniłyby założeń przyszłej współpracy, której wyrazem jest Wynagrodzenie za pierwszeństwo w negocjacjach), to są rozliczane oddzielnie poza elementami stanowiącymi Dochód IP.

Spółka otrzymała w listopadzie 2020 r. pierwszą płatność licencyjną (Dochód IP). W przyszłości Licencjobiorca dokonywać będzie na rzecz Spółki także kolejnych opłat licencyjnych z tego tytułu.

W związku z otrzymywaniem płatności licencyjnych dotyczących związanych z Umową licencyjną, Spółka jest zobowiązana do rozpoznania w Polsce dochodów podlegających opodatkowaniu CIT.

W ocenie Wnioskodawcy, całość Dochodów IP będzie mogła być opodatkowana 5% stawką CIT, zgodnie z art. 24d i po wypełnieniu wymogów ewidencyjnych wskazanych w art. 24e ustawy o CIT (IP Box).

Zdaniem Wnioskodawcy, powyższe wynika z literalnego brzmienia art. 24d ust. 7 ustawy o CIT, zgodnie z którym wszystkie opłaty i należności wynikające z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej podlegają pod 5% stawkę CIT, w myśl regulacji IP Box. W ocenie Spółki, Dochód IP zawiera wyłącznie elementy dotyczące kwalifikowanego prawa własności, tj. Patentów.

Z podobnym rozumieniem ww. przepisu zgodził się Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 13 sierpnia 2020 r., nr 0114-KDIP2-1.4010.169.2020.2.JS. Interpretacja ta dotyczyła dochodów w zakresie świadczeń dodatkowych uzyskiwanych na podstawie umowy licencyjnej, które dotyczyły kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Wnioskodawca, wskazał, że „Licencja oraz Świadczenia dodatkowe są ze sobą tak ściśle związane, że tworzą obiektywnie jedno niepodzielne zdarzenie gospodarcze, którego rozdzielenie miałoby charakter sztuczny. Świadczenia dodatkowe, bez udzielenia Licencji, nie mają dla klienta kompletnie żadnej wartości biznesowej.”. W ocenie Dyrektora KIS „biorąc pod uwagę fakt, że Spółka osiąga/będzie osiągała dochód z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, a zakres umów licencyjnych obejmuje również "Świadczenia dodatkowe" (...)., Spółka może korzystać ze stawki 5% od dochodu uzyskiwanego z tytułu Licencji oraz Świadczeń, stosownie do treści art. 24d ust. 7 pkt 1 u.p.d.o.p. w zw. z art. 24d ust. 1 u.p.d.o.p.”.

Dodatkowo, warto podkreślić, że w ustawie o CIT wśród regulacji dotyczących IP Box brak jest przepisu, który nakazywałby rozdzielać należności licencyjne na część dotyczącą kwalifikowanych praw własności intelektualnej oraz część dotyczącą pozostałych elementów umowy licencyjnej i opodatkowywać na zasadach IP Box jedynie tę część, która przypada wyłącznie na kwalifikowane prawa własności intelektualnej.

Należy również zauważyć, że w omawianym przypadku nie występuje dochód z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględniony w cenie sprzedaży produktu lub usługi, do którego ustalenia należy stosować przepis art. 11c ustawy o CIT, dotyczący cen transferowych (art. 24d ust. 7 pkt 3 w zw. z ust. 8 ustawy o CIT).

3. Podsumowanie

Ze względu na fakt, że:

  1. Spółka wytworzyła i rozwinęła w ramach Projektu kwalifikowane prawa własności intelektualnej w postaci Patentów, które podlegają stosownej ochronie prawnej na podstawie odrębnych ustaw i/lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska (np. w Stanach Zjednoczonych Ameryki),
  2. działalność podejmowana przez Spółkę w ramach Projektu, której efektem są Patenty stanowi działalność rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 w zw. z pkt 28 ustawy o CIT,
  3. Patenty i know-how są ze sobą integralnie połączone (użytkowanie jednych bez drugich nie miałoby uzasadnienia zarówno z perspektywy dalszych prac rozwojowych, jak i biznesowej),
  4. należność licencyjna z tytułu Patentów i know-how wygenerowała i będzie generować po stronie Spółki Dochody IP,
  5. Spółka ponosi szereg kosztów związanych z prowadzoną przez siebie działalnością rozwojową, które pozwolą na wyliczenie wskaźnika nexus,
  6. Spółka prowadzi na bieżąco ewidencję Patentów zgodnie z wymogami z art. 24e Ustawy o CIT,

-Wnioskodawca będzie uprawniony do zastosowania 5% stawki CIT, na podstawie art. 24d ustawy o CIT (IP Box), w odniesieniu do Dochodów IP uzyskiwanych od Licencjobiorcy z tytułu Umowy licencyjnej w Polsce.

Ad. 2

Zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy o CIT jeżeli podatnicy, o których mowa w art. 3 ust. 1 ustawy o CIT, osiągają również dochody (przychody) poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i dochody te podlegają w obcym państwie opodatkowaniu, a nie zachodzą okoliczności wymienione w art. 17 ust. 1 pkt 3 (tj. umowa międzynarodowa zwalnia dochód z podatku), w rozliczeniu za rok podatkowy dochody (przychody) te łączy się z dochodami (przychodami) osiąganymi na terytorium Polski. W tym wypadku od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi zapłaconemu w obcym państwie. Kwota odliczenia nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w obcym państwie.

Z kolei, zgodnie z art. 20 ust. 6 ustawy o CIT, łączna kwota odliczenia, do którego odnosi się art. 20 ust. 1 ustawy o CIT, nie może przekroczyć tej części podatku, która została obliczona przed dokonaniem odliczenia i która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany z tego źródła dochodu.

Jednocześnie, zgodnie z art. 22a ustawy o CIT, przepisy art. 20 ustawy o CIT, stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Polska.

W tym wypadku zgodnie z art. 12 ust. 1 PL-BEL UPO, należności licencyjne powstające w Umawiającym się Państwie i wypłacane osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie podlegają opodatkowaniu tylko w tym drugim Państwie, jeżeli osoba ta jest właścicielem należności licencyjnych. Niemniej, zgodnie z art. 12 ust. 2 PL-BEL UPO, takie należności mogą być również opodatkowane w Umawiającym się Państwie, w którym powstają, i zgodnie z prawem tego Państwa, ale jeżeli odbiorca jest właścicielem należności licencyjnych, to podatek w ten sposób ustalony nie może przekroczyć 5% kwoty należności licencyjnych brutto.

Z kolei, z art. 23 ust. 2 PL-BEL UPO, jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce osiąga dochody z należności licencyjnych, które mogą być opodatkowane w Belgii, wówczas Polska zezwoli na odliczenie od podatku od dochodu tej osoby kwoty równej podatkowi od dochodu zapłaconemu w Belgii. Jednakże takie odliczenie nie może przekroczyć tej części podatku, obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która przypada na dochód uzyskany w Belgii.

Żaden z powyższych przepisów nie uzależnia możliwości odliczenia zapłaconego podatku u źródła od stawki (czy metody obliczenia) podatku dochodowego w Polsce, jaka została zastosowana do kalkulacji kwoty podatku od którego dokonuje się takiego odliczenia.

W związku z otrzymaną przez Spółkę w listopadzie 2020 r. należnością licencyjną z tytułu Umowy licencyjnej (dotyczącej Patentów i know-how), pobrany został przez Licencjobiorcę (belgijski podmiot) na podstawie PL-BEL UPO, podatek u źródła w wysokości 5% wartości należności licencyjnej (tj. nie była zwolniona z podatku na podstawie PL-BEL UPO).

Na potwierdzenie powyższego Wnioskodawca otrzymał od Licencjobiorcy odpowiednie dokumenty potwierdzające zapłatę podatku, tj. stosowane na podstawie prawa belgijskiego formularze podatkowe, a także bankowe potwierdzenie zapłaty odpowiedniej kwoty na rzecz belgijskich organów podatkowych.

Spółka jest oczywiście zobowiązana do rozpoznania i opodatkowania dochodu (przychodu) w Polsce z tytułu wspomnianej należności licencyjnej. Niemniej powinna mieć też prawo do odliczenia podatku u źródła zapłaconego w Belgii.

Skoro, żaden z powyższych przepisów nie uzależnia możliwości odliczenia zapłaconego podatku u źródła od stosowanej przez podatnika stawki (czy metody obliczenia) podatku dochodowego od osób prawnych w Polsce, jaka została zastosowana do kalkulacji kwoty podatku od którego dokonuje się takiego odliczenia, to w ocenie Wnioskodawcy będzie on uprawniony do odliczenia kwoty podatku u źródła zapłaconego w Belgii z tytułu wypłaty przez Licencjobiorcę należności licencyjnej określonej w Umowie Licencyjnej również w przypadku gdy Wnioskodawca zastosuje 5% stawkę w myśl regulacji zawartej w art. 24d ustawy o CIT (IP Box). Powyższe będzie miało zastosowanie zarówno do należności licencyjnych uzyskanych w 2020 r., jak i w latach przyszłych.

W przeciwnym razie należałoby uznać, że ustawodawca dopuszcza możliwość podwójnego opodatkowania tych samych dochodów, co prowadziłoby do nieuzasadnionej dyskryminacji podatkowej, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że możliwość odliczenia podatku u źródła istnieje dla dochodów opodatkowanych stawką 9% i 19%.

Z powyższym rozumieniem ww. przepisów zgodził się Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 24 listopada 2020 r., nr 0111-KDIB1-3.4010.406.2020.2.PC: Zgodnie z art. 20 ust. 1 umowy, zgodnie z postanowieniami prawa polskiego i z zachowaniem przewidzianych w nim ograniczeń (z uwzględnieniem dokonywanych zmian bez naruszenia podstawowych zasad) Polska zezwoli osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce na zaliczanie na poczet należnych w Polsce podatków odpowiednich kwot podatków, zapłaconych w Stanach Zjednoczonych. Odnosząc cytowane powyżej przepisy do przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego zgodzić się należy z Wnioskodawcą, że żaden z powyższych przepisów nie uzależnia możliwości odliczenia zapłaconego podatku u źródła (w sposób wynikający z treści powyższych przepisów) od stawki podatku dochodowego, jaka została zastosowana do kalkulacji kwoty podatku od którego dokonuje się takiego odliczenia. Mając zatem na uwadze przedstawiony stan prawny, jeśli podatek Wnioskodawcy został prawidłowo pobrany, z uwzględnieniem UPO, należy zgodzić się ze stanowiskiem, że może on podlegać odliczeniu przez Wnioskodawcę od należnego podatku z kwalifikowanego IP, na podstawie art. 20 ust. 1 u.p.d.o.p.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego jest w części prawidłowe, a w części nie prawidłowe.

Ad. 1

Od 1 stycznia 2019 r. obowiązują przepisy ustawy z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2018 r.,

poz. 2193). Na podstawie regulacji wprowadzonych ww. ustawą zmieniającą do systemu prawa podatkowego implikowano przepisy dotyczące preferencyjnego rozwiązania w podatkach dochodowych - tzw. Innovation Box.

Powyższe zmiany wprowadzają korzystne rozwiązania podatkowe dla przedsiębiorców, którzy uzyskują dochody z komercjalizacji wytworzonych lub rozwiniętych przez nich praw własności intelektualnej. W tym zakresie wpisują się one w realizację „Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju”, „Strategii na rzecz doskonałości naukowej, nowoczesnego szkolnictwa wyższego, partnerstwa z biznesem i społecznej odpowiedzialności nauki” oraz „Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju” w obszarze innowacyjności. Znowelizowane przepisy mają prowadzić do wzrostu zainteresowania pracami badawczo-rozwojowymi prowadzonymi w Polsce oraz stanowić swoiste „zamknięcie” łańcucha wartości związanego z procesem tworzenia i komercjalizacji innowacyjnych rozwiązań będących efektem prac badawczo-rozwojowych.

Regulacje dotyczące stosowania opisanej powyżej ulgi zostały odzwierciedlone w art. 24d–24e ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2020 r. poz. 1406, ze zm., dalej: „ustawa o CIT”).

Zgodnie z art. 24d ust. 1 ustawy o CIT podatek od osiągniętego przez podatnika kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.

Kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej w myśl art. 24d ust. 2 ww. ustawy są:

  1. patent,
  2. prawo ochronne na wzór użytkowy,
  3. prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,
  4. prawo z rejestracji topografii układu scalonego,
  5. dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,
  6. prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,
  7. wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz.U. z 2018 r., poz. 432),
  8. autorskie prawo do programu komputerowego

-podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

Zgodnie z art. 24d ust. 3 ustawy o CIT, podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym.

Natomiast zgodnie z art. 24d ust. 7 ustawy o CIT, dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest osiągnięty przez podatnika w roku podatkowym dochód (strata):

  1. z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;
  2. ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;
  3. z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;
  4. z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.

Obowiązki podatników podlegających opodatkowaniu na podstawie art. 24d zostały określone w art. 24e ustawy o CIT. Art. 24e ust. 1 ww. ustawy stanowi, że podatnicy podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 24d są obowiązani:

  1. wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonej ewidencji rachunkowej;
  2. prowadzić ewidencję rachunkową w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;
  3. wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 24d ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;
  4. dokonywać zapisów w prowadzonej ewidencji rachunkowej w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z tych kwalifikowanych praw własności intelektualnej – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonej ewidencji rachunkowej nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3;
  5. dokonywać zapisów w prowadzonej ewidencji rachunkowej w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług - w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonej ewidencji rachunkowej nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.

Zgodnie z art. 24e ust. 2 ustawy o CIT, w przypadku gdy na podstawie ewidencji rachunkowej nie jest możliwe ustalenie dochodu (straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, podatnik jest obowiązany do zapłaty podatku zgodnie z art. 19.

Należy wskazać, że regulacje te polegają na preferencyjnym opodatkowaniu 5% stawką podatkową dochodów uzyskiwanych przez podatnika z praw własności intelektualnej, których podatnik jest właścicielem, współwłaścicielem, użytkownikiem lub posiada prawa do korzystania z nich na podstawie umowy licencyjnej i które są chronione na podstawie obowiązującego prawa krajowego lub międzynarodowego przez m.in. patent, dodatkowe prawo ochronne na wzór użytkowy czy prawo z rejestracji wzoru przemysłowego, zwane „kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej”.

Możliwość skorzystania z Innovation Box ma miejsce również w sytuacji, gdy podatnik dokona zakupu kwalifikowanych praw własności intelektualnej, o których mowa powyżej, pod warunkiem że następnie poniesie on koszty związane z rozwojem lub ulepszeniem nabytego prawa.

Podatnik może również rozwijać lub ulepszać w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej „cudze IP”. Jeżeli w wyniku efektów ww. prac, powstaną nowe prawa własności intelektualnej, przysługujące temu podatnikowi, który rozwinął lub ulepszył „cudze IP” oraz podlegają one ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, podatnicy są wówczas również uprawnieni do zastosowania preferencyjnej stawki w wys. 5% podatku od osiągniętego dochodu.

Należy przy tym podkreślić, że stosowanie tej ulgi (niższej stawki podatku do kwalifikowanych dochodów) jest prawem, a nie obowiązkiem podatnika. Jest to o tyle istotne, gdyż z korzystaniem z ulgi wiążą się, bądź co bądź, dodatkowe obowiązki po stronie podatników, w szczególności obowiązek prowadzenia ewidencji pozwalającej na monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych.

Należy także wskazać, że zgodnie z art. 63 ust. 1 ustawy z dnia 30 czerwca 200 r. – Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2021 r., poz. 324) patent - definiowany jako prawo wyłącznego korzystania z wynalazku w sposób zarobkowy lub zawodowy na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.

Zgodnie z art. 24 ww. ustawy, patenty są udzielane - bez względu na dziedzinę techniki - na wynalazki, które są nowe, posiadają poziom wynalazczy i nadają się do przemysłowego stosowania.

Stosownie do art. 52 § 1 ustawy Prawo własności przemysłowej, Urząd Patentowy wydaje decyzję o udzieleniu patentu, jeżeli zostały spełnione ustawowe warunki do jego uzyskania.

Udzielenie patentu następuje pod warunkiem uiszczenia opłaty za pierwszy okres ochrony. W razie nieuiszczenia opłaty w wyznaczonym terminie, Urząd Patentowy stwierdza wygaśnięcie decyzji o udzieleniu patentu (art. 52 § 2 tejże ustawy).

Stosowanie do art. 66 ust. 2 ustawy Prawo własności przemysłowej, uprawniony z patentu może w drodze umowy udzielić innej osobie upoważnienia (licencji) do korzystania z jego wynalazku (umowa licencyjna).

Biorąc pod uwagę powyższe stwierdzić należy, że kwalifikowane prawo własności intelektualnej to prawo własności spełniające łącznie trzy warunki:

  1. zostało wytworzone, rozwinięte lub ulepszone przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej;
  2. należy do jednej z kategorii wymienionych w katalogu w art. 24d ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych;
  3. podlega ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczypospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą ustalenia, czy Wnioskodawca będzie uprawniony do zastosowania 5% stawki CIT na podstawie art. 24d ustawy o CIT (IP Box), w stosunku do Dochodów IP uzyskiwanych na podstawie Umowy licencyjnej zarówno w 2020 r., jak i w latach kolejnych.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego wynika, że głównym przedmiotem działalności gospodarczej Spółki jest prowadzenie prac rozwojowych w dziedzinie biotechnologii nakierowanych na tworzenie i rozwój produktów leczniczych, w szczególności polegających na poszukiwaniu związków chemicznych mogących być kandydatami na nowe leki przeciwnowotworowe i przeciwzapalne. W ramach swojej działalności Spółka prowadziła od 2014 r. nowatorski projekt rozwojowy (dalej: „Projekt”) nad nowym związkiem chemicznym (kandydatem na lek). Spółka posiada szereg patentów, chroniących wypracowane przez nią rozwiązania w ramach Projektu, podlegających odpowiedniej ochronie prawnej na podstawie polskich przepisów i/lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Polska lub innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska (np. Stanach Zjednoczonych Ameryki). Efekt prac przeprowadzonych w ramach Projektu został w 2020 r. skomercjalizowany poprzez udzielenie na podstawie umowy licencyjnej (dalej: „Umowa licencyjna”) licencji wyłącznej (dalej: „Licencja”) na rzecz niepowiązanej spółki belgijskiej zajmującej się badaniami farmaceutycznymi (dalej: „Licencjobiorca”). Umowa licencyjna dotyczy praw własności intelektualnej, które obejmują część patentów (dalej: „Patenty”) posiadanych przez Spółkę oraz nierozerwalnie związany z patentami know-how wypracowany przez Spółkę w toku Projektu (obejmujący np. szczegółowe wyniki prac rozwojowych na poszczególnych etapach Projektu). Licencjobiorca może na bazie Licencji wykorzystywać Patenty, rozwijać je i komercjalizować, ma także prawo do sublicencjonowania poszczególnych elementów będących przedmiotem Umowy licencyjnej na rzecz innych podmiotów.

W związku z Umową Licencyjną w listopadzie 2020 r. Spółka otrzymała należność licencyjną od Licencjobiorcy w kwocie wyrażonej w EUR (dalej: „Dochód IP”). W przyszłości dokonywane będą także kolejne wypłaty należności licencyjnych z tego tytułu.

Wnioskodawca prowadzi na bieżąco szczegółową ewidencję zapewniającą:

  • wyodrębnienie poszczególnych Patentów będących przedmiotem Umowy licencyjnej,
  • ustalenie łącznego dochodu z Patentów będących przedmiotem Umowy licencyjnej (w szczególności Wnioskodawca jest w stanie określić przychód oraz koszty uzyskania przychodu związane Patentami będącymi przedmiotem Umowy licencyjnej),
  • ustalenie kosztów, o których mowa w art. 24d ust. 4 ustawy o CIT, niezbędnych do wyliczenia wskaźnika nexus.

Wnioskodawca zamierza stosować preferencyjną stawkę CIT wynoszącą 5% zgodnie z art. 24d ustawy o CIT, od Dochodów IP uzyskanych z Licencji udzielonej na podstawie Umowy licencyjnej.

Wskazać należy, że aby działalność Wnioskodawcy spełniała przesłanki działalności badawczo-rozwojowej, należy przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych aktywności podatnika, które spełniają definicje wskazane w art. 4a pkt 26-28 updop).

Ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej w art. 4a pkt 26 updop, zgodnie z którą (jak już wyżej wskazano) przez działalność badawczo-rozwojową, należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Z ustawowej definicji wynika zatem, że taka działalność musi mieć charakter twórczy. Posłużenie się tym sformułowaniem wskazuje, że działalność badawczo-rozwojowa to taka aktywność, która nastawiona jest na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym, które nie mają odtwórczego charakteru. Po drugie, z art. 4a pkt 26 updop, wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi być podejmowana w systematyczny sposób. Po trzecie, taka działalność musi mieć określony cel, tj. powinna być nakierowana na zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań.

W tym miejscu wskazać należy, że w ramach prac rozwojowych następuje połączenie wyników prac badawczych z wiedzą techniczną w celu wprowadzenia do produkcji nowego lub zmodernizowanego wyrobu, nowej technologii czy nowego systemu organizacji. Innymi słowy, prowadzone systematyczne prace opierają się na istniejącej wiedzy, uzyskanej w wyniku działalności badawczej oraz/lub doświadczeń praktycznych i mają na celu wytworzenie nowych materiałów, produktów lub urządzeń, inicjowanie nowych i znaczące udoskonalenie już istniejących procesów, systemów i usług. Podmioty gospodarcze zajmujące się działalnością badawczo-rozwojową realizują ją obok swojej działalności podstawowej (np. przedsiębiorstwa przemysłowe dysponujące własnym zapleczem badawczo-rozwojowym, laboratoria, zakłady i ośrodki badawczo-rozwojowe, działy badawczo-technologiczne, biura konstrukcyjne i technologiczne, zakłady rozwoju technik, biura studiów i projektów itp.).

Prace rozwojowe mogą obejmować nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług. Prace rozwojowe nie obejmują rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do istniejących produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, usług nawet jeśli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Mając powyższe na względzie stwierdzić należy, że skoro Spółka w ramach działalności B+R wytworzyła nowy związek chemiczny (kandydat na lek), na który został udzielony patent przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej, to patent ten będzie stanowił kwalifikowane prawo własności intelektualnej, o którym mowa w art. 24d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT.

Spółka będzie udzielać licencji na korzystanie z wyników prac projektowych (nowy związek chemiczny - kandydat na lek), na który został udzielony patent, co oznacza, że będzie osiągać dochody z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, o którym mowa w art. 24d ust. 7 pkt 1 ustawy o CIT. Jednak wskazać należy, na możliwość opodatkowania stawką 5% należności licencyjnych tylko w części przypadającej na należności z tytułu Patentów.

Natomiast, trudno się zgodzić z Wnioskodawcą, że należność licencyjna z tytułu know-how wygenerowała i będzie generować po stronie Spółki Dochody IP.

Jak już wcześniej wspomniano, zgodnie z art. 24d ust. 2 ww. ustawy, kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:

  1. patent,
  2. prawo ochronne na wzór użytkowy,
  3. prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,
  4. prawo z rejestracji topografii układu scalonego,
  5. dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,
  6. prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,
  7. wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz.U. z 2018 r., poz. 432),
  8. autorskie prawo do programu komputerowego

-podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

Mając powyższe na uwadze, know-how nie mieści się w ustawowej definicji kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Zatem, możliwość opodatkowania stawką 5% należności licencyjnych w części przypadającej na know-how nie będzie stanowiła dochodu z kwalifikowanego IP. Nie ma przy tym znaczenia kwestia podnoszona przez Wnioskodawcę dotycząca integralnego połączenia Patentu i know-how, bowiem jak wskazano wyżej, know-how nie mieści się w zamkniętym katalogu kwalifikowanych IP.

W związku z powyższym stwierdzić należy, że stanowisko Wnioskodawcy w zakresie ustalenia, czy będzie uprawniony do zastosowania 5% stawki CIT, na podstawie art. 24d ustawy o CIT (IP Box), w stosunku do Dochodów IP uzyskiwanych na podstawie Umowy licencyjnej zarówno w 2020 r., jak i w latach kolejnych:

  • w części przypadającej na know-how jest nieprawidłowe,
  • w pozostałej części jest prawidłowe.

Ad.2

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o CIT podatnicy, jeżeli mają siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.

W myśl art. 7 ust. 1 i 2 ustawy o CIT, przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów. W przypadkach, o których mowa w art. 21, art. 22 i art. 24b, przedmiotem opodatkowania jest przychód. Dochodem ze źródła przychodów, z zastrzeżeniem art. 11c, art. 11i, art. 24a, art. 24b, art. 24d i art. 24f, jest nadwyżka sumy przychodów uzyskanych z tego źródła przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Stosownie do art. 7 ust. 1 pkt 1 i 3 ustawy o CIT, przy ustalaniu dochodu, o którym mowa w ust. 1, stanowiącego podstawę opodatkowania nie uwzględnia się przychodów ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub za granicą, jeżeli dochody z tych źródeł nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym albo są wolne od podatku oraz kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w pkt 1 i 2.

W myśl art. 20 ust. 1 ustawy o CIT, jeżeli podatnicy, o których mowa w art. 3 ust. 1, osiągają również dochody (przychody) poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i dochody te podlegają w obcym państwie opodatkowaniu, a nie zachodzą okoliczności wymienione w art. 17 ust. 1 pkt 3, w rozliczeniu za rok podatkowy dochody (przychody) te łączy się z dochodami (przychodami) osiąganymi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W tym wypadku od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi zapłaconemu w obcym państwie. Kwota odliczenia nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w obcym państwie.

Zgodnie z art. 20 ust. 6 ustawy o CIT, łączna kwota odliczenia, o którym mowa w ust. 1 i 2, nie może przekroczyć tej części podatku, która została obliczona przed dokonaniem odliczenia i która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany z tego źródła dochodu.

Jak stanowi art. 20 ust. 8 ustawy o CIT, określając wielkość odliczenia, o którym mowa w ust. 1 i 2, oraz zwolnienia, o którym mowa w ust. 3, kwotę podatku zapłaconego w obcym państwie oraz osiągniętego dochodu (przychodu) przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień zapłaty tego podatku lub dzień osiągnięcia dochodu (przychodu).

Zgodnie z art. 22a ustawy o CIT, przepisy art. 20-22 stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Stosownie do art. 22b ustawy o CIT, zwolnienia i odliczenia wynikające z przepisów art. 20–22 stosuje się pod warunkiem istnienia podstawy prawnej wynikającej z umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania lub innej ratyfikowanej umowy międzynarodowej, której stroną jest Rzeczpospolita Polska, do uzyskania przez organ podatkowy informacji podatkowych od organu podatkowego innego niż Rzeczpospolita Polska państwa, w którym podatnik ma swoją siedzibę lub w którym dochód został uzyskany.

Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy o CIT, podatek, z zastrzeżeniem art. 21, art. 22, art. 24a, art. 24b, art. 24d i art. 24f, wynosi:

  1. 19% podstawy opodatkowania;
  2. 9% podstawy opodatkowania od przychodów (dochodów) innych niż z zysków kapitałowych - w przypadku podatników, u których przychody osiągnięte w roku podatkowym nie przekroczyły wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1.200.000 euro przeliczonej według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1.000 zł.

Stosownie do art. 24d ust. 1 ustawy o CIT, podatek od osiągniętego przez podatnika kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.

Przedmiotem wątpliwości Spółki jest kwestia, czy może odliczyć od należnego w Polsce CIT od Dochodów IP obliczonego zgodnie z art. 24d ustawy o CIT (IP Box), podatek u źródła zapłacony w Belgii z tytułu wypłaty Dochodów IP, w sposób określony w art. 20 ust. 1 Ustawy o CIT, w zw. z art. 12 i 23 PL-BEL UPO.

Odnosząc cytowane powyżej przepisy do przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego zgodzić się należy z Wnioskodawcą, że żaden z powyższych przepisów nie uzależnia możliwości odliczenia zapłaconego podatku u źródła (w sposób wynikający z treści powyższych przepisów) od stawki podatku dochodowego, jaka została zastosowana do kalkulacji kwoty podatku od którego dokonuje się takiego odliczenia.

Mając zatem na uwadze przedstawiony stan prawny, jeśli podatek Wnioskodawcy został prawidłowo pobrany, z uwzględnieniem UPO, należy zgodzić się ze stanowiskiem, że może on podlegać odliczeniu przez Wnioskodawcę od należnego podatku z kwalifikowanego IP, na podstawie art. 20 ust. 1 ustawy o CIT.

Wobec powyższego, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie ustalenia, czy może odliczyć od należnego w Polsce CIT od Dochodów IP obliczonego zgodnie z art. 24d ustawy o CIT (IP Box), podatek u źródła zapłacony w Belgii z tytułu wypłaty Dochodów IP, w sposób określony w art. 20 ust. 1 Ustawy o CIT, w zw. z art. 12 i 23 PL-BEL UPO, należy uznać prawidłowe.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w części dotyczącej zdarzenia przyszłego – stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. z 2019 r., poz. 2325, ze zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj