Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0115-KDIT3.4011.406.2021.2.AW
z 29 czerwca 2021 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 20 kwietnia 2021 r. (data wpływu – 26 kwietnia 2021 r.) – uzupełnionym pismem z 17 maja 2021 r. (data wpływu – 26 maja 2021 r.) – o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie braków obowiązków płatnika w związku z wypłatą na rzecz wspólników zysków wypracowanych przez spółkę jawną – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 20 kwietnia 2021 r. wpłynął do tutejszego organu wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie braków obowiązków płatnika w związku z wypłatą na rzecz wspólników zysków wypracowanych przez spółkę jawną. Wniosek został uzupełniony 26 maja 2021 r. (data wpływu).


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca (będący spółką z ograniczoną odpowiedzialnością) powstał w lutym 2021 r. w wyniku przekształcenia spółki X spółka jawna, prowadzonej przez wspólników (jednocześnie będących jedynymi wspólnikami Wnioskodawcy) – A oraz B (zwani dalej: „Wspólnicy”). W wyniku powyższego przekształcenia, powstała spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Wnioskodawca), która na zasadzie sukcesji wynikającej z art. 93a § 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm., dalej: „o.p.”) wstąpiła we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształconej Spółki jawnej. Do przekształcenia doszło zgodnie z art. 551 § 1 oraz 572 ustawy z dnia 15 września 2020 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1526 ze zm., dalej: „k.s.h.”).

Wspólnicy w trakcie prowadzenia działalności w ramach Spółki jawnej, dalej „Działalność”, uzyskiwali w ramach tej Działalności zyski (dalej: „Zysk”). W odniesieniu do wskazanego Zysku, Wspólnicy odprowadzali co miesiąc zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Nadto Wspólnicy faktycznie nie otrzymywali całego Zysku, gdyż znaczna część zysku pozostawała i kumulowała się w Spółce i była wykorzystywana do finansowania prowadzonej Działalności gospodarczej oraz rozwijania tej Działalności, oraz miał on być rozdysponowany dopiero później, po zgromadzeniu odpowiedniej ilości środków finansowych w firmie. Do powyższej sytuacji jednak nie doszło do momentu przekształcenia Spółki jawnej w Spółkę z o.o. W następstwie przekształcenia, Zysk wypracowany w Spółce jawnej przez Wspólników stał się częścią kapitałów własnych Spółki z o. o. i został wykazany w bilansie otwarcia przygotowanym na dzień 23 lutego 2021 r. na koncie (w pozycji bilansu) jako „zysk (strata) z lat ubiegłych” w kwocie 1 596 549 zł 83 gr. W związku z powyższym, możliwe jest dokładne wskazanie, jaka część kapitału własnego Spółki stanowią Zyski osiągnięte przez Wspólników w okresie prowadzonej Działalności.

Do dnia przekształcenia Spółki jawnej w Spółkę z o.o., Wspólnicy opodatkowywali dochody uzyskiwane z prowadzonej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2020 r. poz. 1426 ze zm.).

Planowana jest wypłata zysków wypracowanych w ramach prowadzonej przez Wspólników działalności poprzez obniżenie kapitału własnego Spółki z o.o. (zmniejszenie zysku (straty) z lat ubiegłych). Z treści uchwały będzie wynikało wprost, że wypłacana kwota będzie stanowiła zyski, jakie wypracowali Wspólnicy w ramach prowadzonej działalności. Wypłata opisywanych zysków Wspólnikom nastąpi poprzez podjęcie uchwały, podjętej na podstawie przepisów k.s.h. na nadzwyczajnym lub zwyczajnym zgromadzeniu wspólników Spółki z o.o., a wypłacona kwota z tego tytułu może być równa lub niższa od kwoty, od której Wspólnicy zapłacili już uprzednio zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. W powyższej uchwale i/lub uchwałach, obejmujących wyłącznie kwotę wypracowanego Zysku, nie dojdzie do wypłaty kwoty wyższej od Zysku, od którego odprowadzono już zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, a sama wypłata nie będzie związana z posiadaniem przez Wspólników statusu wspólników Spółki z o.o., lecz związana będzie z faktem uzyskania przez nich Zysku w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w przekształconej już Spółce jawnej, dlatego nie przybierze żadnej z form przewidzianych dla standardowej wypłaty środków Spółki na rzecz wspólnika, takiej jak wypłata dywidendy. Dodatkowo w wyniku tej czynności nie zostaną umorzone/zbyte żadne udziały Wspólników w Spółce, a zatem wypłata nie będzie stanowić wynagrodzenia z tytułu umorzenia udziałów, obniżenia nominalnej wartości udziałów lub innej formy odpłatnego zbycia udziałów oraz nie zmieni się zakres uprawnień Wspólników jako udziałowców Spółki z o.o., nie będzie wiązać się ze zmniejszeniem ilości ani wartości ich udziałów oraz nie wpłynie na poziom ich praw do udziału w zyskach Spółki. Następstwem tej czynności będzie dokonanie przelewu z rachunku bankowego Spółki z o.o. na rachunek bankowy poszczególnych Wspólników.


W uzupełnieniu wniosku wskazano ponadto:


  • Z powodów technicznych Pełnomocnik nie dysponuje adresem elektronicznym. W konsekwencji, wnosi o kierowanie korespondencji w toku postępowań podatkowych w sposób określony w art. 144 § 1 pkt 1) Ordynacji podatkowej na adres Kancelarii;
  • Stwierdzenie miał on być rozdysponowany dopiero później, po zgromadzaniu odpowiedniej ilości środków finansowych w firmie w kontekście przytoczonych stwierdzeń, iż Wspólnicy faktycznie nie otrzymywali całego Zysku, gdyż znaczna część zysku pozostawała i kumulowała się w spółce; Zysk (...) stał się częścią kapitałów własnych Spółki z o.o. oznacza, że Wspólnicy spółki zamierzali wypracowany przez nich Zysk pobrać ze Spółki dopiero wtedy, gdy w ich ocenie w Spółce zgromadzi się wystarczającą ilość środków finansowych, która z uwagi na pomniejszenie kapitału finansowego Spółki w następstwie planowanej wypłaty, pozwoli dalej rozwijać się Spółce na podobnym poziomie. Zachowanie to miało na celu pozostawienie odpowiedniej ilości kapitału finansowego w Spółce, by ta – pomimo wyciągniętego Zysku – miała odpowiednio wysokie zaplecze finansowe do kontynuowania działalności gospodarczej;
  • Bezpośrednio przed samym przekształceniem w Spółkę z o. o. Wspólnicy Spółki jawnej nie zgłosili roszczenia o wypłatę całego zysku wypracowanego przez Spółkę jawną, natomiast 5 lutego 2021 r. została podjęta uchwała o wypłacie części zysku Spółki jawnej. Podkreślić należy, iż wspólnicy Spółki jawnej nie mieli wiedzy w jakim konkretnie dniu przekształcenie zostanie wpisane do rejestru KRS, gdyż jest to zależne od Sądu KRS, a nie wspólników. W konsekwencji wspólnicy nie mieli precyzyjnej wiedzy, jaki dokładnie zysk w Spółce jawnej im przysługiwał na dzień przekształcenia w Spółkę z o. o. Natomiast podkreślenia wymaga fakt, iż wspólnicy Spółki jawnej podejmowali uchwały o wypłacie części zysku ze Spółki jawnej w następujących datach:


    1. 11 kwietnia 2017 r.
    2. 10 maja 2018 r.
    3. 25 czerwca 2019 r.
    4. 18 maja 2020 r.
    5. Wspólnicy Spółki jawnej podejmowali uchwały o wypłacie części zysku ze Spółki jawnej w następujących datach:
    6. 11 kwietnia 2017 r.
    7. 10 maja 2018 r.
    8. 25 czerwca 2019 r.
    9. 18 maja 2020 r.
    10. 5 lutego 2021 r.


  • Wypłata opisywanych zysków Wspólnikom nastąpi poprzez podjęcie uchwały, podjętej na podstawie przepisów k.s.h. na nadzwyczajnym lub zwyczajnym zgromadzeniu wspólników Spółki z o.o., a wypłacona kwota z tego tytułu może być równa lub niższa od kwoty, od której Wspólnicy zapłacili już uprzednio zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. W powyższej uchwale i/lub uchwałach, obejmujących wyłącznie kwotę wypracowanego Zysku, nie dojdzie do wypłaty kwoty wyższej od Zysku, od którego odprowadzono już zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, a sama wypłata nie będzie związana z posiadaniem przez Wspólników statusu wspólników Spółki z o.o., lecz związana będzie z faktem uzyskania przez nich Zysku w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w przekształconej już Spółce jawnej, dlatego nie przybierze żadnej z form przewidzianych dla standardowej wypłaty środków Spółki na rzecz wspólnika, takiej jak wypłata dywidendy. Dodatkowo w wyniku tej czynności nie zostaną umorzone/zbyte żadne udziały Wspólników w Spółce, a zatem wypłata nie będzie stanowić wynagrodzenia z tytułu umorzenia udziałów, obniżenia nominalnej wartości udziałów łub innej formy odpłatnego zbycia udziałów oraz nie zmieni się zakres uprawnień Wspólników jako udziałowców Spółki z o.o., nie będzie wiązać się ze zmniejszeniem ilości ani wartości ich udziałów oraz nie wpłynie na poziom ich praw do udziału w zyskach Spółki. Następstwem tej czynności będzie dokonanie przelewu z rachunku bankowego Spółki z o.o. na rachunek bankowy poszczególnych Wspólników.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.


Czy powstanie przychód podatkowy w przypadku wypłaty przez Spółkę z o.o. na rzecz Wspólników środków pieniężnych z kapitału własnego, które już raz zostały opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej Wspólników Spółki jawnej (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), a w konsekwencji czy przedmiotowa wypłata środków przez Spółkę z o. o. skutkować będzie obowiązkiem odprowadzenia (pobrania) przez Spółkę z o.o. należnego podatku dochodowego od osób fizycznych?


Zdaniem Wnioskodawcy, wypłata Zysku nie będzie czynnością opodatkowaną podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Innymi słowy, w związku z przekazaniem przez Wnioskodawcę kwoty Zysku Wspólnikom, nie będzie on zobowiązany do pobrania podatku dochodowego od osób fizycznych, gdyż kwota Zysku podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych przed dniem przekształcenia w Spółkę z o.o. Wspólnicy odprowadzili już od kwoty Zysku zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, więc ponowne opodatkowanie tych kwot prowadziłoby do podwójnego ich opodatkowania. W szczególności wypłacane kwoty nie powinny być uznawane za dywidendę ani inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych i nie powinny podlegać opodatkowaniu 19% stawką podatku dochodowego od osób fizycznych (wskazaną w art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), przewidzianą przy wypłacie tego rodzaju przychodów.

Zgodnie z art. 551 § 1 k.s.h. Spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna (spółka przekształcana) może być przekształcona w inną spółkę handlową (spółkę przekształconą).

Stosownie do art. 572 k.s.h. w przypadku przekształcenia spółki jawnej, w której wszyscy wspólnicy prowadzili sprawy spółki, nie stosuje się przepisów art. 557-561. Nie dotyczy to obowiązku przygotowania dokumentów, o których mowa w art. 558 § 2, oraz poddania wyceny aktywów i pasywów spółki badaniu biegłego rewidenta.

Jak stanowi art. 5842 § 1 k.s.h. spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki przedsiębiorcy przekształcanego.

Spółka przekształcona pozostaje podmiotem w szczególności zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały przyznane przedsiębiorcy przed jego przekształceniem, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji albo ulgi stanowi inaczej (art. 5842 § 2 k.s.h.).

W świetle ww. przepisów, spółka z o.o. w wyniku przekształcenia spółki jawnej staje się sukcesorem wszystkich praw i obowiązków spółki jawnej. Tym samym, składniki majątku służące aktualnie prowadzeniu działalności gospodarczej w ramach spółki jawnej staną się w wyniku przekształcenia składnikami majątkowymi stanowiącymi własność nowo powstałej spółki.

Zgodnie z art. 93a § 1 pkt 2 o.p., osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształconej osoby lub spółki.

Na powyższe wskazuje również wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 30 maja 2017 r., wydany w sprawie o sygn. akt II FSK 1224/15 „przy przekształceniu spółki osób fizycznych niemającej osobowości prawnej w spółkę kapitałową – w zakresie podatków dochodowych sukcesja oznacza, że na spółkę przekształconą przejdą skutki podatkowe zdarzeń zaistniałych w spółce przekształcanej i ujętych w prowadzonych przez nią ewidencjach dla celów podatkowych, które wystąpiłyby w tej spółce, gdyby przekształcenie nie miało miejsca.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 tej ustawy, źródłem przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza. Zgodnie z art. 14 ust. 1 ww. ustawy, za przychód z działalności gospodarczej, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Co do zasady, do przychodów z działalności gospodarczej należą wszystkie przychody osiągane w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, z wyjątkiem przychodów wymienionych w art. 14 ust. 3 tej ustawy.

Zgodnie z art. 44 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy osiągający dochody z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14 są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy według zasad określonych w ust. 3, z zastrzeżeniem ust. 3f-3h.

W myśl natomiast z art. 45 ust. 1 ww. ustawy, podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie od dnia 15 lutego do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.

Należy jednoznacznie stwierdzić, że stan faktyczny [powinno być: zdarzenie przyszłe] opisany wyżej, tj. planowana wypłata przez Wnioskodawcę środków wypracowanych przez Wspólników przed przekształceniem, już po przekształceniu nie została w przepisach prawa podatkowego wprost przewidziana. Z tego powodu podobne sytuacje podatników były przedmiotem wniosków o wydanie interpretacji podatkowej, kierowanych do właściwych organów podatkowych. Jak wskazuje Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w swoich pismach (np. pismo z 19 marca 2018 r., sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.107.2018.2.AC), z treści cytowanych wyżej przepisów wynika, że podatnicy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowują dochody uzyskane z tej działalności przez uiszczanie w trakcie roku podatkowego zaliczek na podatek, a następnie dokonują rocznego rozliczenia tego dochodu oraz wpłaconych zaliczek w składanym zeznaniu podatkowym. Oznacza to, że osiągnięty dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej, Wspólnicy opodatkowali na bieżąco w trakcie roku podatkowego.

W świetle powyższego stwierdzić należy, że spółka z o.o. powstała w wyniku przekształcenia spółki jawnej, w przypadku wypłaty udziałowcowi kwot odpowiadających części zysku wypracowanego do dnia przekształcenia, nie wypłaci swojego wypracowanego zysku, a zysk z działalności, wypracowany przed przekształceniem przedsiębiorcy. Podkreślić należy, że faktycznie będą to środki pochodzące z dochodów uzyskanych przed przekształceniem przez Wspólników prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, które podlegały przez nich wcześniej (na bieżąco w trakcie roku podatkowego) opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Powtórzyć należy, iż w konsekwencji przychód (dochód) nie powstanie w momencie wypłaty przez spółkę kapitałową (przekształconą) środków pochodzących z zysku Wspólników prowadzących działalność gospodarczą, ponieważ w takim przypadku Wspólnikom wypłacone zostaną środki, które już podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jako przychód pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy). Dochód z działalności gospodarczej w związku z art. 14 ust. 1 oraz art. 44 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych został więc opodatkowany przez Wspólników na bieżąco w trakcie roku podatkowego (tak: pismo Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 31 maja 2019 r., sygn. 0115-KDIT2-1.4011.126.2019.1.MT).

Mając na względzie powołane wyżej przepisy prawa podatkowego i interpretacje indywidualne należy stwierdzić, że dokonanie przez spółkę powstałą z przekształcenia spółki jawnej na rzecz udziałowca tej spółki (Wspólników), wypłaty środków stanowiących zysk wypracowany do dnia przekształcenia poprzez obniżenie kapitału własnego tej spółki („zysk (strata) z lat ubiegłych") nie będzie wiązało się z obowiązkiem opodatkowania uzyskanych środków podatkiem dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji przedmiotowa wypłata środków przez Spółkę, będzie dla Wspólników czynnością prawną neutralną podatkowo na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a Spółka z o. o. nie będzie obowiązana do odprowadzenia (pobrania) należnego podatku dochodowego od osób fizycznych.


Brak powstania przychodu (dochodu) z tytułu wypłaty zysku wypracowanego przez Wspólników spółki jawnej przekształconej w spółkę kapitałową przez tę spółkę znajduje swoje potwierdzenie w wydawanych przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej indywidualnych interpretacjach przepisów prawa podatkowego w zbliżonych stanach faktycznych:


  • z 24 października 2017 r. sygn. 0115-KDIT3.4011.264.2017.1.AK;
  • z 19 marca 2018 r. sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.107.2018.2.AC;
  • z 14 sierpnia 2018 r. sygn. 0112-KDIL3-3.4011.255.2018.1.DS;
  • z 31 maja 2019 r. sygn. 0115-KDIT2-1.4011.126.2019.1.MT;
  • z 22 października 2019 r. sygn. 0115-KDIT2-1.4011.330.2019.1.MK.


Jak również znajduje odzwierciedlenie w aktualnym orzecznictwie dotyczącym tej materii:


  • wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 18 listopada 2020 r. sygn. I SA/GI 869/20;
  • wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 25 sierpnia 2020 r. sygn. I SA/Po 270/20.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacje indywidualne oraz orzeczenia sadów administracyjnych powołane przez Wnioskodawcę w stanowisku są rozstrzygnięciami w indywidualnych sprawach odrębnych podmiotów. Niemniej jednak, w toku rozważań nad sposobem rozstrzygnięcia wniosku organ miał na względzie prezentowane w nich stanowiska i argumenty.


Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze zdarzeniem przyszłym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego udzielona odpowiedź traci swą aktualność.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej wydania.


Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:


  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.


Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193 ze zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r. poz. 2325 ze zm.).


Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).


W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).


Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj