Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0115-KDIT3.4011.345.2021.2.PS
z 5 lipca 2021 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 5 marca 2021 r. (data wpływu 23 marca 2021 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania osiąganych dochodów w sposób określony w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i w zakresie kwestii związanej z poborem zaliczek na podatek dochodowy – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 23 marca 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania osiąganych dochodów w sposób określony w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i w zakresie kwestii związanej z poborem zaliczek na podatek dochodowy.


We wniosku złożonym przez:


  • Zainteresowanego będącego stroną postępowania:


Pana A


  • Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania:


B


– przedstawiono następujący stan faktyczny.


Wnioskodawca (Zainteresowany będący stroną postępowania, zwany dalej jako „Wnioskodawca" lub „Członek Zarządu") jest osobą fizyczną podlegającą w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, niezależnie od miejsca osiągania przychodów. Wnioskodawca pełni funkcję Członka Zarządu w B (Zainteresowany niebędący stroną postępowania, zwany dalej jako „Spółka”) podlegającej nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce, niezależnie od miejsca osiągania przychodów przez Spółkę.

Wnioskodawca pełni od 2019 r. funkcję Członka Zarządu w Spółce z mocy powołania i nie jest zatrudniony w Spółce na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej (umowa zlecenie, umowa o dzieło lub umowa o podobnym charakterze). W ramach wykonywanej funkcji Członka Zarządu w Spółce, Wnioskodawca jest obowiązany i uprawniony do prowadzenia - wraz z pozostałymi Członkami Zarządu - spraw Spółki oraz jej reprezentowania. Wykonywane przez Członka Zarządu, na podstawie aktu powołania, czynności mają charakter zarządczy i menedżerski, a Spółka może dochodzić od Wnioskodawcy odpowiedzialności na gruncie obowiązujących przepisów prawa.

Z tytułu pełnienia funkcji w Spółce Członkowi Zarządu przysługuje wynagrodzenie z tytułu jej sprawowania, stanowiące przychody ze źródła przychodów z działalności wykonywanej osobiście, o którym mowa w art. 13 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, opodatkowane według skali podatkowej. Spółka, w związku z wypłatą wynagrodzenia przysługującego Wnioskodawcy na podstawie aktu powołania występuje w charakterze płatnika i dokonuje obliczenia, pobrania podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu.

Niezależnie od powyższego, Wnioskodawca prowadzi od dnia 29 listopada 2010 r. jednoosobową działalność gospodarczą na podstawie wpisu Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca świadczy i nadal zamierza świadczyć na rzecz Spółki usługi o charakterze doradczym (dalej jako „Usługi Doradcze), na podstawie Umowy Ramowej o Świadczenie Usług (dalej jako „Umowa”), zawartej w dniu 1 maja 2020 r. pomiędzy Wnioskodawcą i Spółką. Umowa została zawarta na czas nieoznaczony i może zostać rozwiązana z zachowaniem 1- miesięcznego okresu wypowiedzenia lub w drodze porozumienia Stron, przy czym oświadczenie w przedmiocie wypowiedzenia, rozwiązania lub inne kończące obowiązywanie Umowy wymaga zachowania formy pisemnej pod rygorem nieważności.

Należy również wskazać, że w okresie od 1 sierpnia 2014 r. do 30 kwietnia 2020 r. Wnioskodawca był zatrudniony w Spółce na podstawie umowy o pracę. Natomiast wykonywane przez Wnioskodawcę czynności związane z pełnieniem funkcji Członka Zarządu oraz Usługi Doradcze świadczone na rzecz Spółki w żadnym stopniu nie odpowiadały/nie odpowiadają czynnościom, które Wnioskodawca wykonywał w powyższym okresie w ramach stosunku pracy.

Na podstawie zawartej Umowy, Wnioskodawca zobowiązuje się do świadczenia na rzecz Spółki Usług Doradczych m.in. w zakresie doradztwa gospodarczego oraz planowania i analiz, których produktami mogą być raporty, modele, plany i analizy, a także prezentacje i porady.

Z zawartej Umowy wynika, że Wnioskodawca jest odpowiedzialny za poprawność i jakość świadczonych Usług Doradczych, jednocześnie zobowiązuje się wykonywać Umowę, mając na uwadze dobro Spółki, z należytą starannością z uwzględnieniem zawodowego i profesjonalnego charakteru prowadzonej działalności. Strony Umowy zobowiązują się ustalić bez zbędnej zwłoki szczegóły dotyczące Usług Doradczych, w tym ich zakres, wartość oraz termin realizacji, zwane dalej „Zleceniem”.

Spółka zobowiązuje się do współpracy z Wnioskodawcą przy wykonywaniu Umowy, dokonania uzgodnień w sprawach związanych z realizacją przedmiotu Umowy, dokonania odbioru produktów (efektów) Usług Doradczych oraz zapłaty wynagrodzenia za realizację przedmiotu Umowy, zgodnie z jej brzmieniem. Wynagrodzenie Wykonawcy jest płatne zgodnie z wyceną zawartą w Zleceniu na podstawie faktur VAT przesyłanych Spółce wraz ze specyfikacją zrealizowanych w danym miesiącu Usług.

Jednocześnie, w zakresie w jakim produktem (efektem) Usług Doradczych są utwory w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, Wnioskodawca zobowiązuje się do przeniesienia na Spółkę autorskich praw majątkowych do ww. utworów. Przy czym, wynagrodzenie wypłacane na podstawie Umowy obejmuje wynagrodzenie z tytułu nabycia przez Spółkę autorskich praw majątkowych.

W tym miejscu należy zaznaczyć, że Wnioskodawca jest odpowiedzialny za wszelkie wady prawne produktów (efektów) Usług Doradczych i zobowiązuje się zdjąć ze Spółki wszelką odpowiedzialność oraz odszkodowania lub kary dochodzone lub należne od Spółki w związku z wykonywaniem Usług Doradczych, jak również zobowiązuje się podjąć wszelkie możliwe kroki w celu ochrony interesów Spółki. Zgodnie z zapisami Umowy, Wnioskodawca zobowiązuje się do zachowania poufności w związku z wykonywaniem Usług Doradczych.

Co do zasady, Wnioskodawca świadczy Usługi Doradcze na rzecz Spółki w miejscu przez siebie ustalonym, przy czym może korzystać z mienia, urządzeń, materiałów i akcesoriów oraz oprogramowania należących lub dostarczonych przez Spółkę, jeśli będzie to uzasadnione charakterem Usług Doradczych, a Spółka zapewni Wnioskodawcy dostęp do pomieszczeń biurowych. Wnioskodawca ma przy tym prawo korzystać z ww. infrastruktury tylko i wyłącznie dla celów wykonania Umowy. Warunki udostępniania Wnioskodawcy pomieszczeń biurowych oraz zasady użytkowania sprzętu i oprogramowania należącego do Spółki, zostały uregulowane odrębnie od przedmiotowej Umowy.

Zaznaczenia wymaga, że Usługi Doradcze nabywane od Wnioskodawcy stanowią dla Spółki koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów i są wykorzystywane wyłącznie do czynności podlegających opodatkowaniu VAT. Usługi Doradcze świadczone przez Wnioskodawcę nie wchodzą w zakres obowiązków Członka Zarządu w związku z wykonywaniem tej funkcji w Spółce na podstawie aktu powołania. W szczególności, w ramach świadczonych Usług Doradczych, Wnioskodawca nie będzie mieć prawa do podejmowania decyzji ani zawierania umów wiążących dla Spółki. Wykonywane Usługi Doradcze będą miały charakter wyłącznie doradczo-konsultacyjny i w żadnym stopniu nie będą czynnościami o charakterze zarządczym lub menedżerskim, w szczególności - z tytułu świadczenia Usług - Wnioskodawca nie będzie mieć również prawa do wyrażania oświadczeń woli w imieniu i na rzecz Spółki.

Należy także wskazać, że Wnioskodawca w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą w ramach której wykonuje Usługi Doradcze na rzecz Spółki, złożył właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego skutecznie oświadczenie o wyborze opodatkowania 19% liniowym podatkiem dochodowym.

Końcowo należy zaznaczyć, że w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej, Wnioskodawca może osiągać również przychody z tytułu świadczenia usług wykonywanych na rzecz innych podmiotów niż Spółka.

Z uwagi na okoliczność, że opisany stan faktyczny dotyczy zarówno Wnioskodawcy (Członka Zarządu) jak i Spółki, występują oni z wnioskiem wspólnym o wydanie interpretacji indywidualnej stosownie do treści art. 14r § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa wskazując jednocześnie Wnioskodawcę (Członka Zarządu) jako stronę postępowania. W dalszej części wniosku, Wnioskodawca (Członek Zarządu) i Spółka są łącznie zwani „Zainteresowanymi”.


W związku z powyższym opisem sformułowano następujące pytania:


  1. Czy wynagrodzenie należne Wnioskodawcy z tytułu świadczonych Usług Doradczych na rzecz Spółki, wypłacane przez Spółkę, w której Wnioskodawca pełni funkcję Członka Zarządu, należy kwalifikować do źródła przychodów jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a w rezultacie czy Wnioskodawca jest uprawniony do opodatkowania dochodu z tytułu Usług Doradczych świadczonych na rzecz Spółki w ramach prowadzonej działalności gospodarczej 19% liniowym podatkiem dochodowym od osób fizycznych, o którym mowa w art. 30c ust. 1 tej ustawy?
  2. Czy w związku z wynagrodzeniem należnym i wypłacanym Wnioskodawcy z tytułu świadczonych Usług Doradczych na rzecz Spółki, w której Wnioskodawca pełni funkcję Członka Zarządu, Spółka występuje w charakterze płatnika w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i jest zobowiązana do obliczenia, pobrania podatku i wpłacenia go właściwemu organowi podatkowemu?


Stanowisko Zainteresowanych:


Wynagrodzenie należne Wnioskodawcy z tytułu świadczonych Usług Doradczych na rzecz Spółki wypłacane przez Spółkę, w której Wnioskodawca pełni funkcję Członka Zarządu należy kwalifikować do źródła przychodów jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a w rezultacie Wnioskodawca jest uprawniony do opodatkowania dochodu z tytułu Usług Doradczych świadczonych na rzecz Spółki w ramach prowadzonej działalności gospodarczej 19% liniowym podatkiem dochodowym od osób fizycznych, o którym mowa w art. 30c ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z wynagrodzeniem należnym i wypłacanym Wnioskodawcy z tytułu świadczonych Usług Doradczych na rzecz Spółki, w której Wnioskodawca pełni funkcję Członka Zarządu, Spółka nie występuje w charakterze płatnika w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i nie jest zobowiązana do obliczenia, pobrania podatku i wpłacenia go właściwemu organowi podatkowemu.

Zainteresowani wskazują, że prawidłowość stanowiska przedstawionego przez Wnioskodawcę jest poparta analizą dotychczasowej praktyki interpretacyjnej. Dla poparcia tezy Wnioskodawcy można tu przytoczyć interpretacje indywidualne Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 22 czerwca 2020 r. sygn. 0114-KDWP.4011.21.2020.2.KS1 oraz z dnia 29 maja 2019 r. sygn. 0112-KDIL3-3.4011.115.2019.2.MM wydane na wniosek wspólny (ORD-WS) zainteresowanych stron.


UZASADNIENIE STANOWISKA ODNOŚNIE PYTANIA NR 1:


Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jako jedno ze źródeł przychodów wymienia się pozarolniczą działalność gospodarczą. Legalna definicja pozarolniczej działalności gospodarczej znalazła odzwierciedlenie w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym przez pozarolniczą działalność gospodarczą rozumie się działalność zarobkową:


  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych


  • prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust 1 pkt 1,2 i 4-9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Z powyższego wynika zatem, że przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej stanowią źródło przychodów odrębne od m.in. przychodów ze stosunku pracy lub działalności wykonywanej osobiście.


Należy jednak wskazać, że przepisy art. 5b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych precyzują, że czynności nie zostaną uznane za wykonane w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej, jeżeli będą łącznie spełnione następujące warunki:


  1. odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;
  2. są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;
  3. wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.


Mając powyższe na uwadze, aby przychody były kwalifikowane jako osiągnięte ze źródła, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, nie mogą one być zaliczone m.in. do przychodów ze stosunku pracy (art. 10 ust. 1 pkt 1) oraz przychodów z działalności wykonywanej osobiście (art. 10 ust. 1 pkt 2), a ponadto czynności wykonywane w ramach danego stosunku prawnego nie mogą spełnić łącznie wszystkich negatywnych przesłanek wymienionych w art. 5b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z kolei zgodnie z art. 9a ust. 1 w zw. z ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochody osiągnięte przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolnicza działalność gospodarcza), są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27 ustawy (tj. według progresywnej skali podatkowej), (...) chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemne oświadczenie o wyborze sposobu opodatkowania, o którym mowa w art. 30c ustawy (opodatkowanie podatkiem liniowym) do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został osiągnięty pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód został osiągnięty w grudniu tego roku podatkowego.

Zgodnie natomiast z ust. 3 ww. artykułu, jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania według stawki liniowej, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie (...) przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik (...) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy (...), podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

W tym miejscu należy również wskazać, że zgodnie z treścią art. 30c ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej (...) wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Mając na uwadze brzmienie powołanych przepisów oraz opis przedstawionego stanu faktycznego, w opinii Wnioskodawcy, zachodzą uzasadnione przesłanki do zakwalifikowania przychodów (dochodów) z tytułu świadczonych na rzecz Spółki Usług Doradczych do źródła przychowów z pozarolniczej działalności gospodarczej, które mogą podlegać opodatkowaniu podatkiem liniowym wg stawki 19%.


W pierwszej kolejności należy wskazać, że świadczone na podstawie Umowy Usługi Doradcze są wykonywane przez Wnioskodawcę w ramach jego zarejestrowanej działalności gospodarczej (CEIDG), która ma charakter zarobkowy, co oznacza, że jest ukierunkowana na osiągnięcie zysku. Wnioskodawca wykonuje swoją działalność we własnym imieniu oraz w sposób:


  • zorganizowany - gdyż warunki świadczenia Usług Doradczych zostały uregulowane w zawartej ze Spółką Umową, a Wnioskodawca świadczy Usługi Doradcze w miejscu przez siebie ustalonym, przy czym może korzystać z mienia, urządzeń, materiałów i akcesoriów oraz oprogramowania należących lub dostarczonych przez Spółkę, jeśli będzie to uzasadnione charakterem Usług Doradczych;
  • ciągły - gdyż Umowa na świadczenie Usług Doradczych została zawarta na czas nieoznaczony, a wynagrodzenie Wykonawcy jest płatne zgodnie z wyceną zawartą w Zleceniu na podstawie faktur VAT przesyłanych Spółce wraz ze specyfikacją zrealizowanych w danym miesiącu Usług Doradczych (wykonanych zadań).


Tym samym, Wnioskodawca spełnia kryteria przewidziane w art. 5a pkt 6 ustawy.


W tym miejscu należy także wskazać, że świadczone przez Wnioskodawcę na rzecz Spółki Usługi Doradcze nie powinny zostać zaklasyfikowane jako zatrudnienie w ramach stosunku pracy, m.in. z uwagi na następujące okoliczności:


  • brak elementu podporządkowania, gdyż Wnioskodawca jest odpowiedzialny za poprawność i jakość świadczonych Usług Doradczych, jednocześnie zobowiązuje się wykonywać Umowę, mając na uwadze dobro Spółki, z należytą starannością z uwzględnieniem zawodowego i profesjonalnego charakteru prowadzonej działalności;
  • swobodę w wyborze miejsca i czasu świadczenia Usług - Umowa jedynie uprawnia Wnioskodawcę do świadczenia Usług w miejscu udostępnionym przez Spółkę i korzystaniu z mienia, urządzeń, materiałów i akcesoriów oraz oprogramowania należących lub dostarczonych przez Spółkę, jeśli będzie to uzasadnione charakterem Usług Doradczych; warunki udostępniania Wnioskodawcy pomieszczeń biurowych oraz zasady użytkowania sprzętu i oprogramowania należącego do Spółki, zostały uregulowane odrębnie od Umowy na świadczenie usług;
  • braku ograniczenia odpowiedzialności za potencjalnie wyrządzoną przez Wnioskodawcę Spółce szkodę - Wnioskodawca jest odpowiedzialny za wszelkie wady prawne produktów (efektów) Usług Doradczych i zobowiązuje się zdjąć ze Spółki wszelką odpowiedzialność oraz odszkodowania lub kary dochodzone lub należne od Spółki w związku z wykonywaniem Usług Doradczych, jak również zobowiązuje się podjąć wszelkie możliwe kroki w celu ochrony interesów Spółki;
  • braku odesłania w Umowie do przepisów prawa pracy.


Świadczone przez Wnioskodawcę Usługi Doradcze nie stanowią również działalności wykonywanej osobiście, gdyż zgodnie z brzmieniem art. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się m.in.:


  1. przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych (art. 13 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych);
  2. przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawę umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od;


    1. osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej,
    2. właściciela (posiadacza) nieruchomości, w której lokale są wynajmowane, lub działającego w jego imieniu zarządcy albo administratora - jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb związanych z tą nieruchomością,
    3. przedsiębiorstwa w spadku


    – z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9 (art. 13 pkt 8);


  3. przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej – z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 7 (art. 13 pkt 9 omawianej ustawy).


Należy wskazać, że świadczone Usługi Doradcze nie mogą zostać zakwalifikowane jako przychody z tytułu czynności członków zarządu (na podstawie art. 13 pkt 7 ustawy) lub kontrakt menedżerski lub o umowa o zarządzanie przedsiębiorstwem (na podstawie art. 13 pkt 9 ustawy), gdyż ich przedmiotem są wyłącznie czynności o charakterze konsultacyjno-doradczym. W ramach świadczonych Usług Doradczych Wnioskodawca nie będzie mieć prawa do podejmowania decyzji ani zawierania umów więżących dla Spółki ani do wyrażania oświadczeń woli w imieniu i na rzecz Spółki. Na uwagę zasługuje również fakt, że z tytułu sprawowanej - na podstawie aktu powołania - funkcji (Członek Zarządu) otrzymuje wynagrodzenie, odrębne od wynagrodzenie przysługującego w zw. ze świadczeniem Usług Doradczych.

Tym samym, w opisanym stanie faktycznym, brak jest argumentów wykluczających możliwość ukształtowania stosunków między Wnioskodawcą a Spółką z uwzględnieniem podziału na dwa odrębne tytuły prawne: 1) akt powołania na Członka Zarządu, 2) Umowa o świadczeniu Usług Doradczych.

Uzupełniająco należy wskazać, że Umowa o świadczenie Usług Doradczych nie stanowi umowy o dzieło, umowy zlecenia lub umowy o podobnym charakterze, gdyż przedmiotowa Umowa jest wykonywana w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę pozarolniczej działalności gospodarczej.


W opinii Wnioskodawcy, w okolicznościach sprawy nie znajdują również zastosowania regulacje zawarte w art. 5b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż:


  • odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat Usług Doradczych oraz ich wykonywanie ponosi Wnioskodawca;
  • Usługi Doradcze nie są wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez Spółkę;
  • Wnioskodawca, wykonując Usługi Doradcze, ponosi ryzyko ekonomiczne (gospodarcze) związane z prowadzoną działalnością.


Nie została zatem spełniona żadna z przesłanek z art. 5b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, których łączne wypełnienie wyłączałoby Usługi Doradcze jako czynności wykonywane w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu tej ustawy.


Jednocześnie Wnioskodawca wskazuje, że wykonywanie czynności zarządczych w związku ze sprawowaniem funkcji w zarządzie spółki prawa handlowego nie wyklucza możliwości prowadzenia działalności gospodarczej dla tego samego podmiotu gospodarczego, co wielokrotnie zostało potwierdzone w szeregu interpretacji indywidualnych, np.: interpretacji indywidualnej z dnia 14 grudnia 2018 r., sygn. 0114-KDIP3-1.4011.481.2018.4.MJ, interpretacji indywidualnej z dnia 17 października 2018 r., sygn. 0115-KDIT3.4011.408.2018.1.ES, interpretacji indywidualnej z dnia 23 maja 2018 r., sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.138.2018.2.RK, interpretacji indywidualnej z dnia 13 kwietnia 2016 r., sygn. IBPB-1-1/4511-89/16/ZK.

Wnioskodawca zauważa, że spełnione zostały również przesłanki formalne do zastosowania 19% liniowej stawki podatku z tytułu świadczonych Usług.

Zgodnie z art. 9a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku obowiązani są do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do 20 dnia miesiąca następującego po dniu uzyskania pierwszego przychodu w danym roku podatkowym) pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku, oświadczenie może złożyć na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej. Wnioskodawca złożył prawidłowo oświadczenie o wyborze opodatkowania 19% liniowym podatkiem dochodowym dochodów z prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.

Zdaniem Wnioskodawcy, nie znajdzie również zastosowania art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym ograniczenie w stosowaniu stawki liniowej dc opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej w bieżącym roku ma zastosowanie tylko w sytuacji, gdy przedsiębiorca świadczy takie same usługi, które wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym na rzecz obecnego lub byłego pracodawcy.

Wnioskodawca wskazuje, że w okresie od 1 sierpnia 2014 r. do 30 kwietnia 2020 r. był zatrudniony w Spółce na podstawie umowy o pracę. Natomiast wykonywane przez Wnioskodawcę czynności związane z pełnieniem funkcji Członka Zarządu oraz Usługi Doradcze świadczone na rzecz Spółki w żadnym stopniu nie odpowiadały/nie odpowiadają czynnościom, które Wnioskodawca wykonywał w powyższym okresie w ramach stosunku pracy. Tym samym, z tytułu świadczonych przez Wnioskodawcę Usług Doradczych, nie znajdzie zastosowania wyłączenie, o którym mowa w art. 9a ust. 3 omawianej ustawy.

Podsumowując, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że Wynagrodzenie należne Wnioskodawcy z tytułu świadczonych Usług Doradczych na rzecz Spółki, wypłacane przez Spółkę, w której Wnioskodawca pełni funkcję Członka Zarządu, należy kwalifikować do źródła przychodów jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a w rezultacie Wnioskodawca jest uprawniony do opodatkowania dochodu z tytułu Usług Doradczych świadczonych na rzecz Spółki w ramach prowadzonej działalności gospodarczej 19% liniowym podatkiem dochodowym od osób fizycznych, o którym mowa w art. 30c ust. 1 tej ustawy.


UZASADNIENIE STANOWISKOA ODNOŚNIE PYTANIA NR 2:


Jak wynika z treści art. 31 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, m.in. osoby prawne są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy, a w spółdzielniach pracy - wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej. Wnioskodawca wskazuje, że - zgodnie z przedstawionym opisem stanu faktycznego - nie ma zawartej umowy o pracę ze Spółką a jednocześnie brak jest przesłanek pozwalających uznać, że pomiędzy Spółką a Wnioskodawcą zachodzi domniemanie stosunku pracy. Co więcej, pomiędzy Spółką a Wnioskodawcą nie występują również inne tytuły wymienione w art. 31 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, skutkujące obowiązkiem pobrania podatku dochodowego przez Spółkę od wynagrodzenia należnego i wypłacanego Wnioskodawcy na podstawie zawartej Umowy o świadczenie Usług Doradczych. Brak jest zatem podstaw, aby twierdzić, że Spółka w związku z Umową z Wnioskodawcą występowała w charakterze płatnika w rozumieniu ww. przepisu.

Brak jest również podstaw, aby w okolicznościach opisanych w stanie faktycznym, miał zastosowanie przepis art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym, m.in. osoba prawna zobowiązana jest jako płatnik pobierać zaliczki na podatek dochodowy, stosując do dokonywanego świadczenia, pomniejszonego o miesięczne koszty uzyskania przychodów oraz o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki, najniższą stawkę podatkową. Tytułami zobowiązującymi płatnika do pobrania zaliczki na podstawie ww. przepisu jest wypłacenie przez niego świadczeń, o których mowa w art. 13 pkt 2 i 4-9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (a więc świadczeń stanowiących dla podatnika przychód z działalności wykonywanej osobiście) oraz art. 18 tej ustawy (przychody z praw majątkowych).

Jak wskazano w uzasadnieniu stanowiska odnośnie pytania nr 1, nie występują przesłanki umożliwiające zakwalifikowanie świadczonych Usług Doradczych jako działalność wykonywaną osobiście, jak również nie stanowi umowy o dzieło, umowy zlecenia bądź umowy o podobnym charakterze, a jednocześnie wynagrodzenie z tytułu świadczenia Usług Doradczych nie stanowi przychodu z praw majątkowych (przeniesienie praw autorskich na Spółkę jest jedynie pobocznym elementem świadczenia Usług, a nie ich istotą i z tego tytułu nie przysługuje Wnioskodawcy dodatkowe/odrębne wynagrodzenie). Skoro tak, to Spółka nie występuje, na podstawie art. 41 ust. 1 omawianej ustawy w charakterze płatnika i nie jest zobowiązana do pobrania podatku od wynagrodzenia należnego i wypłacanego Wnioskodawcy na podstawie Umowy o świadczenie Usług Doradczych.

Brak jest również innej podstawy prawnej w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, która zobowiązuje Spółkę do pobrania jako płatnik podatku od wynagrodzenia należnego i wypłacanego Wnioskodawcy na postawie Umowy o świadczenie Usług Doradczych.

Podsumowując, w związku z wynagrodzeniem należnym i wypłacanym Wnioskodawcy z tytułu świadczonych Usług Doradczych na rzecz Spółki, w której Wnioskodawca pełni funkcję Członka Zarządu, Spółka nie występuje w charakterze płatnika w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i nie jest zobowiązana do obliczenia, pobrania podatku i wpłacenia go właściwemu organowi podatkowemu.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.


Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.


Stosownie do treści 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 3 ww. ustawy źródłami przychodów są:


  • stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta (pkt 1),
  • działalność wykowywana osobiście (pkt 2),
  • pozarolnicza działalność gospodarcza (pkt 3).


Za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy – w myśl art. 12 ust. 1 ww. ustawy – uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.


W myśl art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:


  • wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  • polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  • polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych


– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.


Ponadto w świetle art. 5b ust. 1 ww. ustawy za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:


  • odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;
  • są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;
  • wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.


Jak wynika z treści art. 5b ust. 1 powoływanej ustawy, niespełnienie któregokolwiek z warunków wymienionych w tym przepisie oznacza, że wykonywane czynności mogą być klasyfikowane na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jako pozarolnicza działalność gospodarcza.

W kontekście działalności gospodarczej należy także zacytować art. 14 ust. 1 omawianej ustawy, zgodnie z którym za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.


Stosownie do art. 13 pkt 7 i pkt 9 ww. ustawy za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się:


  • pkt 7 - przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych,
  • pkt 9 - przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej - z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 7.


Należy zauważyć, że w ww. art. 13 pkt 9 ustawodawca zastrzegł, że przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, nawet jeżeli umowy te będą zawierane w ramach prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej, zawsze będą zakwalifikowane do źródła przychodów - działalność wykonywana osobiście (z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 7).

Takiego zastrzeżenia nie ma w przypadku przychodów wymienionych w ww. art. 13 pkt 7, co oznacza, że podatnik może je zaliczyć do działalności gospodarczej, pod warunkiem, że uzyskuje je w ramach działalności gospodarczej, zdefiniowanej w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, i jednocześnie nie zachodzą łącznie przesłanki negatywne, o których mowa w art. 5b ust. 1 tej ustawy.

W myśl art. 9a ust. 2 ww. ustawy podatnicy mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został osiągnięty pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód został osiągnięty w grudniu tego roku podatkowego.

Stosownie do art. 9a ust. 3 ww. ustawy, jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niebędącej osobą prawną przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

W myśl art. 30c ust. 1 ww. ustawy, podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub 7, z zastrzeżeniem art. 29 i art. 30, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.


Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca (Zainteresowany będący stroną postępowania) od 2019 r. z mocy powołania pełni funkcję Członka Zarządu w spółce akcyjnej (Zainteresowany niebędący stroną postępowania, zwany dalej jako „Spółka”) podlegającej nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce, niezależnie od miejsca osiągania przychodów przez Spółkę. Nie jest on obecnie zatrudniony w Spółce na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej (umowa zlecenie, umowa o dzieło lub umowa o podobnym charakterze). W ramach wykonywanej funkcji Członka Zarządu w Spółce, Wnioskodawca jest obowiązany i uprawniony do prowadzenia - wraz z pozostałymi Członkami Zarządu - spraw Spółki oraz jej reprezentowania. Wykonywane przez Członka Zarządu, na podstawie aktu powołania, czynności mają charakter zarządczy i menedżerski, a Spółka może dochodzić od Wnioskodawcy odpowiedzialności na gruncie obowiązujących przepisów prawa.

Niezależnie od powyższego, Wnioskodawca prowadzi od dnia 29 listopada 2010 r. jednoosobową działalność gospodarczą. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca świadczy i nadal zamierza świadczyć na rzecz Spółki usługi o charakterze doradczym (dalej jako „Usługi Doradcze), zawartej w dniu 1 maja 2020 r. pomiędzy Wnioskodawcą i Spółką.

Co ważne, w okresie od 1 sierpnia 2014 r. do 30 kwietnia 2020 r. Wnioskodawca był zatrudniony w Spółce na podstawie umowy o pracę.

Na podstawie zawartej Umowy, Wnioskodawca zobowiązuje się do świadczenia na rzecz Spółki Usług Doradczych m.in. w zakresie doradztwa gospodarczego oraz planowania i analiz, których produktami mogą być raporty, modele, plany i analizy, a także prezentacje i porady.

Jak wskazano w treści wniosku wykonywane przez Wnioskodawcę czynności związane z pełnieniem funkcji Członka Zarządu oraz Usługi Doradcze świadczone na rzecz Spółki w żadnym stopniu nie odpowiadały/nie odpowiadają czynnościom, które Wnioskodawca wykonywał w powyższym okresie w ramach stosunku pracy.

Wnioskodawca jest również odpowiedzialny za wszelkie wady prawne produktów (efektów) Usług Doradczych i zobowiązuje się zdjąć ze Spółki wszelką odpowiedzialność oraz odszkodowania lub kary dochodzone lub należne od Spółki w związku z wykonywaniem Usług Doradczych, jak również zobowiązuje się podjąć wszelkie możliwe kroki w celu ochrony interesów Spółki. Z zawartej Umowy wynika, że Wnioskodawca jest odpowiedzialny za poprawność i jakość świadczonych Usług Doradczych, jednocześnie zobowiązuje się wykonywać Umowę, mając na uwadze dobro Spółki, z należytą starannością z uwzględnieniem zawodowego i profesjonalnego charakteru prowadzonej działalności. Wnioskodawca świadczy Usługi Doradcze na rzecz Spółki w miejscu przez siebie ustalonym, przy czym może korzystać z mienia, urządzeń, materiałów i akcesoriów oraz oprogramowania należących lub dostarczonych przez Spółkę, jeśli będzie to uzasadnione charakterem Usług Doradczych, a Spółka zapewni Wnioskodawcy dostęp do pomieszczeń biurowych. Wnioskodawca ma przy tym prawo korzystać z ww. infrastruktury tylko i wyłącznie dla celów wykonania Umowy.

Usługi Doradcze świadczone przez Wnioskodawcę nie wchodzą w zakres obowiązków Członka Zarządu w związku z wykonywaniem tej funkcji w Spółce na podstawie aktu powołania. W szczególności, w ramach świadczonych Usług Doradczych, Wnioskodawca nie będzie mieć prawa do podejmowania decyzji ani zawierania umów wiążących dla Spółki. Wykonywane Usługi Doradcze będą miały charakter wyłącznie doradczo-konsultacyjny i w żadnym stopniu nie będą czynnościami o charakterze zarządczym lub menedżerskim, w szczególności - z tytułu świadczenia Usług - Wnioskodawca nie będzie mieć również prawa do wyrażania oświadczeń woli w imieniu i na rzecz Spółki.


Mając na uwadze informacje przestawione we wniosku oraz przytoczone powyżej przepisy prawa, należy stwierdzić, że umowa o świadczenie Usług Doradczych, którą Wnioskodawca zawarł ze Spółką w 2020 r., w której z mocy powołania pełni również funkcję Członka Zarządu, nie obejmuje więc reprezentowania spółki, ani nie też zawierania umów w jej imieniu, czy też podejmowania w jej imieniu żadnych decyzji. Skoro umowa ta nie będzie obejmowała jakichkolwiek czynności wchodzących w zakres obowiązków członka zarządu, jak np. zarządzania wymienioną we wniosku spółką, to nie będzie ona umową o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktem menedżerskim lub umową o podobnym charakterze (art. 13 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Opis usług wykonywanych w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej wskazuje także, że nie zajdą okoliczności, o których mowa w art. 5b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, bowiem jak wskazał Wnioskodawca, jest odpowiedzialny za wszelkie wady prawne produktów (efektów) Usług Doradczych jest odpowiedzialny za poprawność i jakość świadczonych Usług Doradczych oraz świadczy Usługi Doradcze na rzecz Spółki w miejscu przez siebie ustalonym.

Nie zostały zatem spełnione łącznie warunki wskazane w art. 5b ustawy o podatku dachowym od osób fizycznych wyłączające czynności z działalności gospodarczej.

W związku z powyższym przychody uzyskiwane przez Wnioskodawcę ze świadczenia Usług Doradczych uznać należy za przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, a więc przychody ze źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 tej ustawy. Umowa ta nie będzie generować przychodów z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w ww. art. 13 ust. 1 pkt 9 ustawy.

Tym samym Wnioskodawca, świadcząc w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na rzecz wskazanej spółki opisane usługi doradcze, będzie uprawniony do kwalifikowania przychodu uzyskanego z tego tytułu jako mającego źródło w pozarolniczej działalności gospodarczej, zgodnie z przepisami art. 5b ust. 1 w zw. z art. 10 ust. 1 pkt 3 oraz art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jak wskazał Wnioskodawca, w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą w ramach której wykonuje Usługi Doradcze na rzecz Spółki, złożył właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego skutecznie oświadczenie o wyborze opodatkowania 19% liniowym podatkiem dochodowym.

W związku z tym, że czynności związane z pełnieniem funkcji Członka Zarządu oraz Usługi Doradcze świadczone na rzecz Spółki nie odpowiadały/nie odpowiadają czynnościom, które Wnioskodawca wykonywał w powyższym okresie w ramach stosunku pracy, nie będą zachodzić okoliczności wyłączające prawo do opodatkowania podatkiem liniowym związane z wykonywaniem usług o tożsamym charakterze na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, określone w art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stanowiącym o utracie prawa do opodatkowania dochodów w formie podatku liniowego.

W konsekwencji stanowisko Wnioskodawcy odnośnie pytania oznaczonego we wniosku nr 1, w świetle którego wynagrodzenie należne Wnioskodawcy z tytułu świadczonych Usług Doradczych na rzecz Spółki wypłacane przez Spółkę, w której Wnioskodawca pełni funkcję Członka Zarządu należy kwalifikować do źródła przychodów jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 3 omawianej ustawy, a w rezultacie Wnioskodawca jest uprawniony do opodatkowania dochodu z tytułu Usług Doradczych świadczonych na rzecz Spółki w ramach prowadzonej działalności gospodarczej 19% podatkiem liniowym, o którym mowa w art. 30c ust. 1 ustawy – uznać należy za prawidłowe.

Odnosząc się natomiast do pytania drugiego należy wskazać, że stosownie do art. 44 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy osiągający dochody z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14 są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy według zasad określonych w ust. 3, z zastrzeżeniem ust. 3f-3h.

Stosowanie natomiast do treści art. 31 ust. 1 omawianej ustawy, osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, zwane dalej "zakładami pracy", są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy, a w spółdzielniach pracy - wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej.

Skoro więc przychody z świadczonych przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na rzecz wskazanej Spółki Usług Doradczych, kwalifikowane powinny być do źródła przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, to w konsekwencji Zainteresowany niebędący stroną postępowania (Spółka) będzie miał - na podstawie art. 44 ust. 1 pkt 1 ustawy, czy też na podstawie art. 31 ust. 1 pkt 1 tej ustawy - obowiązku wpłaty zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych od wynagrodzenia otrzymywanego na podstawie umowy o świadczenie wskazanych Usług Doradczych.

Tym samym po stronie Spółki nie ciążą obowiązki poboru i odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu wykonywanej przez Zainteresowanego będącego stroną postępowania usług na rzecz Spółki z tytułu zawartej w 2020 r. umowy o świadczenie usług doradczych w ramach prowadzonej przez Niego pozarolniczej działalności gospodarczej.


Reasumując, stanowisko, w świetle którego Spółka nie występuje w charakterze płatnika w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i nie jest zobowiązana do obliczenia, pobrania podatku i wpłacenia go właściwemu organowi podatkowemu z tytułu zawartej umowy o świadczenie Usług Doradczych – jest również prawidłowe.


Jednocześnie – w odniesieniu do powołanych przez Zainteresowanych interpretacji indywidualnych – stwierdzić należy, że dotyczą one tylko konkretnych, indywidualnych spraw podatników, w określonych stanach faktycznych czy zdarzeniach przyszłych i w tych sprawach rozstrzygnięcia w nich zawarte są wiążące.


Zaznaczenia wymaga, że niniejszą interpretację wydano w oparciu o opis stanu faktycznego przedstawionego we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest ustalanie stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego), stanowi to bowiem domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Organ interpretacyjny nie prowadzi postępowania dowodowego, ograniczając się do analizy okoliczności podanych we wniosku. W stosunku do tych okoliczności wyraża swoje stanowisko, które zawsze musi być jednak ustosunkowaniem się do poglądu (stanowiska) prezentowanego w danej sprawie przez wnioskodawcę. Jeżeli w toku ewentualnego postępowania organ uzna, że zdarzenie opisane we wniosku różni się od zdarzenia występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawcy.


Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej, przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:


  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.


Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.


Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego prze Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia.


Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.


Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r., poz. 2325 ze zm.).


Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).


W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).


W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.


Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego.


Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj