Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0113-KDIPT2-1.4011.435.2.2021.AP
z 19 lipca 2021 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy - przedstawione we wniosku z dnia 14 kwietnia 2021 r. (data wpływu 21 kwietnia 2021 r.), uzupełnionym pismem z dnia 28 czerwca 2021 r. (data wpływu 30 czerwca 2021 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania nagród finansowych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 kwietnia 2021 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania nagród finansowych.

W dniu 30 czerwca 2021 r. wpłynęło uzupełnienie wniosku z dnia 28 czerwca 2021 r., nadane w dniu 28 czerwca 2021 r.

We wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Uniwersytet … przyznał Wnioskodawcy nagrodę badawczą w wysokości (...) euro, która jest dedykowana dla uznanych i doświadczonych naukowców. Poprzez te nagrody badawcze University … wspiera wybitnych naukowców, którzy wraz z naukowcami goszczącymi chcą zrealizować wspólny projekt badawczy. Wskazać należy, że Uniwersytet rok rocznie ogłasza konkurs dla naukowców z całego świata i w różnych dziedzinach wiedzy. W konkursie jury składające się z uznanych naukowców z całego świata wyłania 6 naukowców, którym przyznawane są nagrody. Konkurs, w którym uczestniczył Wnioskodawca jest wieloetapowy, co szczegółowo reguluje regulamin konkursu.

Otrzymana przez Wnioskodawcę nagroda nie została opodatkowana w Niemczech, gdyż organizator konkursu nie pobiera z tego tytułu podatku, zatem Wnioskodawca złoży do 30 kwietnia następnego roku zeznanie podatkowe na formularzy PIT-36 i należny podatek zapłaci w terminie złożenia zeznania.

W piśmie z dnia 28 czerwca 2021 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku, Wnioskodawca wskazał, że nie prowadzi działalności gospodarczej.

Konkurs ogłoszono w lipcu 2020 r. (dokładnie 15 lipca), a jego deadline określono na 4 października 2020 r. Potem nastąpiła czteroetapowa procedura wyłaniania zwycięzców (październik 2020 - marzec 2021):

  • klasyfikacja formalna wniosków o Nagrodę (…),
  • wyznaczenie przynajmniej dwóch niezależnych specjalistów do oceny projektów badawczych,
  • ocena potencjału międzynarodowego projektu przez naukowy Zarząd (Board of Directos and Executive Board) University …,
  • posiedzenie wyborcze z wyłonieniem zwycięzców konkursu przez siedmioosobowe Zewnętrzne Ciało Doradcze (External Advisory Board) złożone z niezależnych ekspertów z całego świata. Skład Zarządu … i Zewnętrznego Ciała Doradczego znany był wszystkim biorącym udział w konkursie i ogłoszony jest na stronach internetowych … .

Nagroda (…) University … jako indywidualna nagroda pieniężna została przyznana 18 marca 2021 r. Deklarację o jej przyjęciu podpisano 25 marca 2021 r. i przesłano e-mailem oraz pocztą do siedziby … .

Wypłata nagrody pieniężnej uzależniona jest od terminu realizacji projektu badawczego. Ponieważ Wnioskodawca właśnie rozpoczął swój pobyt badawczy na Uniwersytecie …, pieniądze jeszcze nie wpłynęły na Jego konto bankowe, ale została już wydana przez … dyspozycja ich przekazania.

Według Dyrektywy Przyznawania Nagród (…) University … nagroda powinna być wypłacona w trzech transzach lub na specjalne życzenie zwycięzcy konkursu.

Konkurs polegał na przedstawieniu wraz z miejscowym naukowcem goszczącym z Uniwersytetu …/Universitat … wysoce innowacyjnego pod względem naukowym projektu badawczego, który w realny sposób przyczyniłby się do umiędzynarodowienia i rozwinięcia badań prowadzonych na Uniwersytecie … (zajmującym znakomite … miejsce na świecie wśród młodszych uniwersytetów i szkół wyższych). Obejmował wszystkie dziedziny i dyscypliny naukowe, które są na tym uniwersytecie silnie reprezentowane: m.in. nauki ścisłe, nauki przyrodnicze, nauki inżynieryjne, prawne i ekonomiczne, kulturoznawcze, językoznawcze i literaturoznawcze, nauki o sposobach żywienia i zdrowiu. Konkurs, którego celem jest przyznanie niezwykle prestiżowych nagród badawczych, ma służyć pozyskaniu dla Uniwersytetu … najlepszych naukowców na świecie i zgodnie z ideą … promocji wybitnych międzynarodowych osiągnięć naukowych, a także połączeniu w sieć najlepszych uniwersytetów na świecie. Po przyznaniu nagrody Uniwersytet … zapewnia zwycięzcom możliwość realizacji projektów badawczych wraz z miejscowym naukowcem goszczącym z …, a po zakończeniu przez nich pobytów badawczych dożywotnio przyjmuje wszystkich nagrodzonych w poczet alumnów University … .

Konkurs podsiadał jednoznaczny regulamin określający nazwę własną konkursu: „…”, organizatora: University …, uczestników: kto i pod jakimi warunkami może brać w nim udział (podanie nieprawdziwych danych grozi cofnięciem nagrody), nazwę nagrody: „…” („…”), sposób bardzo precyzyjnego wyłaniania zwycięzców, których ogłoszono po wdrożeniu wysoce konkurencyjnego procesu.

Najważniejsze kryteria wyłaniania zwycięzców określono w pięciu punktach:

  • dotychczasowe osiągnięcia naukowe wnioskującego,
  • przyszły możliwy przebieg osiągnięć i kariery naukowej wnioskodawcy,
  • naukowe znaczenie najważniejszych publikacji wskazanych we wniosku,
  • oryginalność i moc innowacyjności danego zarysu badań, który jest zasugerowany we wniosku,
  • wykonalność projektu badawczego we współpracy z miejscowym naukowcem goszczącym i współpraca z Uniwersytetem … niezależnie od miejscowego naukowca goszczącego.

Uroczyste zaprezentowanie zwycięzców konkursu odbyło się 6 kwietnia 2021 r. na stronie głównej Uniwersytetu … : … .

Konkurs był skierowany do osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej (uczestnikami mogli być naukowcy zatrudnieni w szkołach wyższych i/lub instytutach badawczych całego świata).

Wnioskodawca jest zatrudniony w ramach urnowy o pracę na czas nieokreślony na Uniwersytecie im. … w … .

Nagroda (…) University … należy do najbardziej prestiżowych nagród badawczych przyznawanych w Niemczech. Można ją uznać za analogiczną do nagrody naukowej przyznawanej przez …, przy czym - w przeciwieństwie do … University … w ogóle nie przyznaje stypendiów ani grantów długoterminowych (granty badawcze w … można otrzymać wyłącznie na 1-3 tygodni).

… ma tylko trzy linie finansowania:

  • Nagrody (…)
  • krótkoterminowe granty badawcze („Short Term Grants”),
  • strategicznie ważne workshopy („Strategie Scientific Workshops”).

O wyjaśnienie właściwego znaczenia angielskiego terminu „…” w niemieckojęzycznych pismach przewodnich i informatorach … Wnioskodawca zwrócił się jeszcze przed złożeniem projektu badawczego na konkurs do kierowniczki biura … przyjmującego dokumentację, dr …, i zapytał o różnicę między „…”, a stypendium, ponieważ, pytanie o grant wyjaśniło się samo: granty krótkoterminowe przyznawane są na 1-3 tygodni, a ich wysokość nie przekracza 3 500 euro. Odpowiadając na to zapytanie, dr … napisała 2 września 2020 r.: „… nie jest zaprojektowane jako stypendium, lecz jako nagroda badawcza z osobistą nagrodą pieniężną”. Tę samą interpretację, już po przyznaniu nagrody, Wnioskodawca otrzymał ponownie, kiedy przygotowywany był wniosek o interpretację indywidualną do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Dr … potwierdziła w e-mailu z dnia 9 kwietnia 2021 r., informując, że chodzi o nagrodę badawczą jako osobistą nagrodę pieniężną i, że „….” należy tłumaczyć na niemiecki jako „…” (a znaczenie języka niemieckiego jest tu decydujące, gdyż w razie jakichkolwiek spornych kwestii obowiązuje oryginał niemiecki, a nie jego tłumaczenie na język angielski).

Zważywszy na powyższe wyjaśnienia, Wnioskodawca nie ma najmniejszych wątpliwości, że otrzymał Nagrodę (..). Wnioskodawca jest przy tym pierwszym Polakiem, który został nagrodzony przez …, które – nie udzielając ani stypendiów, ani grantów powyżej 3 500 euro (na okres od 1-3 tygodni) - stara się przyczyniać wyłącznie do promowania wybitnych osiągnięć naukowych, a nie do wspomagania poprzez system stypendiów standardowej wymiany naukowej. Świadczą o tym dobitnie wszystkie dokumenty, które dostępne są w wersji on-line i w formie folderów na stronach i w siedzibie … (stosowny pakiet powitalny Wnioskodawca otrzymał także po przybyciu na Uniwersytet …). O międzynarodowej randze nagród przyznawanych przez … świadczy nie tylko grono wybitnych uczonych wchodzących w skład Zarządu … i siedmioosobowa Zewnętrzne Ciało Doradcze, lecz także proces wyłaniania zwycięzców i pełen obiektywizm w przeprowadzaniu konkursu (o wynikach zwycięzcy i przegrani dowiadują się tego samego dnia).

Ze względu na to, że zwycięzcami konkursu są naukowcy pochodzący z całego świata i reprezentujący bardzo odległe dyscypliny i specjalności naukowe, a prawo podatkowe różne jest w poszczególnych krajach, z których oni pochodzą, … w całości przenosi na nagrodzonych obowiązek opodatkowania otrzymanej nagrody badawczej jako indywidualnej nagrody pieniężnej. Jednocześnie nie występuje w roli doradcy podatkowego, choć chętnie służy swoim nagrodzonym naukowcom stosowną pomocą.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

  1. W jakiej wysokości należy uiścić podatek od otrzymanej nagrody?
  2. W jaki sposób i kiedy należy uiścić podatek od otrzymanej nagrody, jaką deklarację należy w związku z tym złożyć w Urzędzie Skarbowym?

Zdaniem Wnioskodawcy:

W myśl art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium RP, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Przepisy art. 3 ust. 1, 1a, 2a i 2b stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest RP.

Umowa między RP a RFN w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku nie reguluje bezpośrednio zasad opodatkowania wygranych w konkursach.

Jednakże w myśl art. 22 ust. 1 tej Umowy, dochody osoby mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie, bez względu na to gdzie są osiągane, a które nie są objęte postanowieniami poprzednich artykułów niniejszej Umowy podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie.

Tym samym, w przedstawionym zdarzeniu przyszłym dochód Wnioskodawcy z tytułu otrzymanej nagrody podlega opodatkowaniu tylko w Polsce, na zasadach określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, i 52c oraz dochody, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Podkreślić także należy, że katalog źródeł dochodów zawiera art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a jednym z nich zgodnie z pkt 9 są inne źródła.

Zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12 -14 i 17.

Zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od dochodów (przychodów) pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy z tytułu wygranych w konkursach, uzyskanych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 6, 6a, i 68 – w wysokości 10% wygranej lub nagrody.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawierają legalnej definicji konkursu.

Konkurs (por. Wikipedia) to rodzaj przyrzeczenia publicznego, w którym oznaczony został termin ubiegania się o nagrodę za najlepszą czynność lub najlepszy rezultat (dzieło), spełniające warunki określone w przyrzeczeniu nagrody w rozumieniu art. 919-921 Kodeksu cywilnego.

W powszechnym rozumieniu konkurs to procedura oparta na mechanizmie rywalizacji o nagrodę, mająca na celu osiągnięcie najwyższego poziomu umiejętności lub jakości i dokonanie wyboru najlepszego rezultatu lub czynności oraz nagrodzenia ich wykonawcy przyrzeczoną nagrodą. Instrument konkursu i jego zasady reguluje Kodeks cywilny w tytule XXXVI „Przyrzeczenie publiczne”, art. 919-921 Kodeksu cywilnego, a warunki konkursu, czyli warunki ubiegania się o przyrzeczoną nagrodę, określa przyrzekający nagrodę, który może być organizatorem konkursu lub może powierzyć organizację konkursu stronie trzeciej. Niektóre szczególne rodzaje konkursów mogą być także regulowane przez prawo, albo regulacje wewnętrzne organizacji, które zajmują się organizowaniem konkursów danego rodzaju.

Jak już wskazano wyżej przepisy podatkowe nie definiują pojęcia konkursu, ale przyjmuje się, że aby dane przedsięwzięcie mogło zostać uznane za konkurs, musi w nim występować element rywalizacji.

„Aby dane przedsięwzięcie zostało uznane za konkurs wymagane jest: istnienie regulaminu konkursu określającego nazwę, organizatora i uczestników konkursu, nagrody oraz zasady wyboru zwycięzców, ograniczenie liczby zwycięzców (nagrody nie mogą zostać przekazane wszystkim uczestnikom), wyłonienie zwycięzców na drodze wzajemnej rywalizacji, z występującym elementem współzawodnictwa pomiędzy uczestnikami w celu osiągnięcia najlepszego rezultatu (w powszechnym rozumieniu konkurs to postępowanie mające na celu wyłonienie zwycięzcy lub zwycięzców spośród grupy najlepszych uczestników spełniających określone kryteria), wskazanie osób odpowiedzialnych za prawidłowy, zgodny z regulaminem, przebieg akcji (komisja konkursowa, jury), wydanie nagród zwycięzcy/zwycięzcom” – wyrok WSA we Wrocławiu z 7 maja 2015 r. (I SA/Wr 303/15, Legalis).

Istotnym elementem każdego konkursu jest rywalizacja pomiędzy jego uczestnikami, zaś od strony formalnej - regulamin określający porządek oraz zasady wyłaniania zwycięzców (por. wyr. WSA w Łodzi z 24 kwietnia 2013 r., I SA/Łd 141/13, Legalis).

W analizowanej sprawie mamy do czynienia z rywalizacją, która przejawia się tym, aby jej uczestnicy uzyskali określone rezultaty badawcze, które ostatecznie zostają nagrodzone. Wnioskodawca posiada miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w Polsce. Został zwycięzcą w konkursie naukowym zorganizowanym przez University … mający siedzibę w Niemczech. Nagroda została przyznana w trybie konkursowym za wybitne osiągnięcia, naukowe.

Konkurs ogłaszany jest rokrocznie na stronach internetowych oraz zaproszenia do udziału w konkursie ogłaszanego rozsyłane są do uczelni. Nagrodę w wysokości (...) euro Wnioskodawca otrzyma w 2021 r

W świetle powyższego uznać należy, że nagroda uzyskana przez Wnioskodawcę, jako wygrana w konkursie, podlega opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym na zasadach określonych w art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wobec tego na Wnioskodawcy ciąży obowiązek opodatkowania uzyskanej nagrody.

Zgodnie bowiem z art. 45 ust. 3b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W zeznaniu, o którym mowa w ust. 1 lub ust. 1a, wykazuje się należny podatek dochodowy, o którym mowa w art. 29-30a, jeżeli podatek ten nie został pobrany przez płatnika.

Przy czym, z art. 45 ust. 1 ww. ustawy wynika, że podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 7 i 8.

W terminie określonym w ust. 1 z zastrzeżeniem ust. 7, podatnicy są obowiązani wpłacić różnicę między podatkiem należnym wynikającym z zeznania, o którym mowa w ust. 1, a sumą należnych za dany rok zaliczek, w tym również sumą zaliczek pobranych przez płatników (art. 45 ust. 4 pkt 1 ww. ustawy).

Reasumując, otrzymana przez Wnioskodawcę nagroda podlega opodatkowaniu w całości 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Ponieważ podatek od otrzymanej przez Wnioskodawcę nagrody nie został pobrany przez organizatora konkursu, którym był podmiot zagraniczny, Wnioskodawca powinien wykazać ten podatek w zeznaniu podatkowym na formularzu PIT-36 i w terminie złożenia zeznania zapłacić 10% zryczałtowany podatek.

Z uwagi na okoliczność, że Wnioskodawca ww. nagrodę otrzyma w 2021 r., ww. podatek od nagrody powinien wykazać w zeznaniu PIT-36 za 2021 r., które winno zostać złożone do 30 kwietnia 2022 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.), odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji indywidualnej.

Zgodnie z art. 14na § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.), przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n ww. ustawy, nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 ustawy Ordynacja podatkowa).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193, z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem Organu, który ją wydał (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r., poz. 2325, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj