Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/436-372/11-4/AF
z 10 listopada 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB2/436-372/11-4/AF
Data
2011.11.10



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Czynności podlegające opodatkowaniu


Słowa kluczowe
czynności cywilnoprawne
nieruchomości
obowiązek podatkowy
podatek od czynności cywilnoprawnych
przeniesienie własności rzeczy
spółka osobowa


Istota interpretacji
Zwrot wkładu w naturze, tj. przeniesienie nieruchomości ze spółki jawnej na Wnioskodawcę jako osobę fizyczną, nie zostało wymienione w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. A zatem, powyższa czynność nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.



Wniosek ORD-IN 322 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 18.08.2011 r. (data wpływu 30.08.2011 r.) uzupełnionym pismem z dnia 28.10.2011 r. (data nadania 28.10.2011 r., data wpływu 02.11.2011 r.) na wezwanie z dnia 25.10.2011 r. (data nadania 26.10.2011 r., data doręczenia 27.10.2011 r.) Nr IPPB1/415-761/11-2/AM oraz Nr IPPB2/436-372/11-2/AF o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zwrotu wkładu w naturze tj. przeniesienie nieruchomości „A” ze spółki jawnej na Wnioskodawcę, jako osobę fizyczną - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30.08.2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zwrotu wkładu w naturze tj. przeniesienie nieruchomości „A” ze spółki jawnej na Wnioskodawcę, jako osobę fizyczną.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca, jako podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych uzyskuje dochody z działalności gospodarczej z tytułu udziału w spółce jawnej jako wspólnik. Spółka jest właścicielem kilku nieruchomości, które są wykorzystywane w prowadzonej przez nią działalności gospodarczej. Obecnie w związku z planami zaangażowania dwóch nieruchomości w inne biznesowe przedsięwzięcie Wnioskodawca rozważa wycofanie ich ze spółki.

Nieruchomość „A” została wniesiona do spółki w 2006 roku jako wkład niepieniężny (aport) na pokrycie zadeklarowanych wkładów. W tym roku za zgodą pozostałych wspólników Wnioskodawca ma zamiar zmienić umowę spółki jawnej zmniejszając wysokość swojego wkładu poprzez wycofanie z niej nieruchomości.

Nieruchomość „B” została nabyta przez spółkę w toku jej działalności w roku 2002. W tym roku za zgodą pozostałych wspólników Wnioskodawca ma zamiar pobrać wypracowany przez spółkę zysk, przypadający na Wnioskodawcę, przenosząc prawo własności tej nieruchomości (wypłata zysku w formie rzeczowej).

Pismem z dnia 25.10.2011 r. (data nadania 26.10.2011 r., data doręczenia 27.10.2011 r.) Nr IPPB1/415-761/11-2/AM oraz Nr IPPB2/436-372/11-2/AF wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania poprzez:

  • wskazanie czy zakres przedmiotowego wniosku dotyczy stanu faktycznego czy zdarzenia przyszłego,
  • uiszczenie opłaty odpowiadającej ilości stanów faktycznych/zdarzeń przyszłych na rachunek bankowy Izby Skarbowej w Warszawie i doręczenie kserokopii dowodu uiszczenia opłaty do tut. organu.

Wnioskodawca uzupełnił wniosek w terminie informując, iż zakres przedmiotowego wniosku dotyczy zdarzenia przyszłego. Wnioskodawca dokonał również opłaty w wysokości 80,00 zł na rachunek bankowy Izby Skarbowej w Warszawie.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Pytania dotyczące nieruchomości oznaczonej jako „A”

  1. Czy przychód z tytułu otrzymania nieruchomości wniesionej uprzednio tytułem wkładu do spółki jawnej będzie zwolniony u Wnioskodawcy z podatku dochodowego od osób fizycznych do wysokości wniesionego wkładu...
  2. Czy zwrot wkładu w naturze, tj. przeniesienie nieruchomości ze spółki jawnej na Wnioskodawcę jako osobę fizyczną będzie w tym przypadku podlegał opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC)...

Pytania dotyczące nieruchomości oznaczonej jako „B”

  1. Czy wypłata zysku w formie rzeczowej, w szczególności przekazania na Wnioskodawcę prawa własności nieruchomości spowoduje u Wnioskodawcy jako wspólnika spółki jawnej powstanie przychodu podatkowego z tytułu działalności gospodarczej lub z innych tytułów jako podatnika podatku dochodowego...
  2. Czy przeniesienie nieruchomości ze spółki na Wnioskodawcę jako wspólnika (wypłata zysku w formie rzeczowej) będzie podlegała podatkowi PCC...

Niniejsza interpretacja indywidualna dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych w części dotyczącej odpowiedzi na pytanie Nr 2. W zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych w części dotyczącej odpowiedzi na pytanie Nr 4 została wydana odrębna interpretacja indywidualna Nr IPPB2/436-372/11-5/AF. W zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Zdaniem Wnioskodawcy

Ad. 2.

Zwrot wkładu w naturze tj. przeniesienie własności nieruchomości ze spółki na jej wspólnika do wysokości wniesionego wkładu nie będzie podlegało opodatkowaniu PCC.

Katalog czynności opodatkowanych PCC jest zamkniętym. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1a) podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych. Wycofanie wkładu nie jest żadną z tych czynności, albowiem własność przedmiotu wkładu zostanie na Wnioskodawcę przeniesiona jako wspólnika na mocy zmiany umowy spółki, a wkład Wnioskodawcy do spółki ulegnie odpowiednio zmniejszeniu.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 2) podatkowi podlegają między innymi zmiany umów spółek. Zgodnie z art. 1 ust. 3 pkt 1) przy spółce osobowej zmianą umowy jest wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki.

Z ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że opodatkowaniu podlegają tylko zmiany umowy spółki powodujące zwiększenie majątku spółki, a nie ich obniżenie jakie ma miejsce w przypadku zwrotu wkładu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 09 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 ze zm.) podatkowi temu podlegają następujące czynności cywilnoprawne:

  1. umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,
  2. umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku,
  3. (uchylona),
  4. umowy darowizny – w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,
  5. umowy dożywocia,
  6. umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności – w części dotyczącej spłat lub dopłat,
  7. (uchylona),
  8. ustanowienie hipoteki,
  9. ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,
  10. umowy depozytu nieprawidłowego,
  11. umowy spółki;

Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają też zmiany ww. umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych oraz orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne (art. 1 ust. 1 pkt 2 i 3 ww. ustawy).

Ustawodawca wprowadził zasadę enumeratywnego określenia czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Jednocześnie ustawowe wyliczenie zostało wzmocnione zasadą, zgodnie z którą o kwalifikacji określonej czynności prawnej, a w konsekwencji o jej podleganiu opodatkowaniu tym podatkiem decyduje jej treść (elementy przedmiotowo istotne), a nie nazwa. Tym samym, jeżeli strony zawierają umowę i układają stosunki w jej ramach w określony sposób to dla oceny, czy powstanie obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych, w związku z dokonaniem wskazanej w ustawie czynności, miarodajne będą rzeczywiste prawa i obowiązki stron tej umowy pozwalające na ich kwalifikacje pod względem prawnym.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca, jako podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych uzyskuje dochody z działalności gospodarczej z tytułu udziału w spółce jawnej jako wspólnik. Spółka jest właścicielem kilku nieruchomości, które są wykorzystywane w prowadzonej przez nią działalności gospodarczej. Obecnie w związku z planami zaangażowania dwóch nieruchomości w inne biznesowe przedsięwzięcie Wnioskodawca rozważa wycofanie ich ze spółki. Nieruchomość „A” została wniesiona do spółki w 2006 roku jako wkład niepieniężny (aport) na pokrycie zadeklarowanych wkładów. W tym roku za zgodą pozostałych wspólników Wnioskodawca ma zamiar zmienić umowę spółki jawnej zmniejszając wysokość swojego wkładu poprzez wycofanie z niej nieruchomości.

Reasumując, należy stwierdzić, iż zwrot wkładu w naturze, tj. przeniesienie nieruchomości ze spółki jawnej na Wnioskodawcę jako osobę fizyczną, nie zostało wymienione w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. A zatem, powyższa czynność nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Dodatkowo należy wskazać, iż ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych nie zawiera w swej treści art. 1 ust. 1 pkt 1a), lecz art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj