Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB1-3.4010.48.2021.2.BM
z 13 lipca 2021 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a i art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 13 stycznia 2021 r. (data wpływu 2 lutego 2021 r.), uzupełnieniowym 8 kwietnia 2021 r., o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy:

-Opisana w ramach stanu faktycznego zaistniałego w 2020 r. (do momentu złożenia wniosku) oraz w latach kolejnych działalność Wnioskodawcy w zakresie projektów badawczo-rozwojowych może zostać zakwalifikowana jako działalność badawczo-rozwojowa - zgodnie z definicją zawartą w art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT – jest prawidłowe,

-Wnioskodawca, przy spełnieniu wszystkich warunków uprawniających do skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową opisaną w art. 18d ustawy o CIT, będzie mógł odliczyć w rozliczeniu podatkowym za 2020 r. oraz w latach kolejnych od podstawy opodatkowania:

  • Koszty wynagrodzenia pracowników w oparciu o umowy o dzieło z autorami na wykonanie prac takich jak rysunki produktów, opisy produktów, opracowanie graficzne projektu, opracowanie graficzne opakowania, opracowanie metek dla nowego produktu - jest prawidłowe,
  • Opłaty za siatkę i wykrojnik dla nowych opakowań nowych produktów - jest nieprawidłowe,
  • Opłaty związane z produkcją nowych kartonów i innych opakowań (w przyszłości) - jest nieprawidłowe.
  • Koszty zakupu materiałów służących do stworzenia prototypów produktów, w tym:
    - świece, próbki kosmetyków i półprodukty, sznurki, nici, farby, butelki, zapachy – jest prawidłowe,
    - opakowania na kosmetyki – jest nieprawidłowe,
  • Zakup czasopism/gazet jako inspiracji dla projektantów - jest prawidłowe,
  • Opłaty za znaki towarowe i zastrzeżenie wzoru - jest prawidłowe,
  • Opłaty za badania kosmetyków (w przyszłości) - jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE

W dniu 2 lutego 2021 r. wpłynął do tut. Organu wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ulgi badawczo-rozwojowej. Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z 25 marca 2021 r. Znak 0111-KDIB1-3.4010.48.2021.1.BM wezwano do ich uzupełnienia. Uzupełnienia wniosku dokonano 8 kwietnia 2021 r.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny/zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawcą jest spółką z o.o. posiadająca siedzibę na terenie RP. Głównym przedmiotem działalności gospodarczej Wnioskodawcy jest sprzedaż detaliczna pozostałych nowych wyrobów prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach sklasyfikowana według kodu PKD 47.78.Z Podstawowa działalność Wnioskodawcy polega na zakupie towarów w postaci gier i zabawek dla dzieci, oraz artykułów wykonanych z drewna i odsprzedaży tych towarów.

Ponadto przedmiotem działalności Spółki jest również:

  • 20.42.Z - Produkcja wyrobów kosmetycznych i toaletowych,
  • 20.53.Z - Produkcja olejków eterycznych,
  • 47.75.Z - Sprzedaż detaliczna kosmetyków i artykułów toaletowych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach,
  • 46.45.Z - Sprzedaż hurtowa perfum i kosmetyków.

Dodatkowa działalność firmy polega w głównej mierze na działaniach podjętych w 2020 r., zmierzających do wejścia przez Spółkę na nowe rynki, na których Spółka do tej pory nie funkcjonowała. Rynkiem tym jest przede wszystkim rynek kosmetyków i perfum. W 2020 r. Spółka rozpoczęła prace badawczo-rozwojowe nad opracowaniem od podstaw receptur kosmetyków, które zamierza wdrożyć pod stworzoną przez siebie nową marką.

W trakcie wskazanych wyżej prac badawczo-rozwojowych Spółka ponosi takie koszty jak:

  • Koszty wynagrodzenia pracowników w oparciu o umowy o dzieło z autorami na wykonanie prac takich jak: rysunki produktów, opisy produktów, opracowanie graficzne projektu, opracowanie graficzne opakowania, opracowanie metek dla nowego produktu,
  • Opłaty za siatkę i wykrojnik dla nowych opakowań nowych produktów,
  • Opłaty związane z produkcją nowych kartonów i innych opakowań (w przyszłości),
  • Koszty zakupu materiałów służących do stworzenia prototypów produktów, w tym np.: świece, próbki kosmetyków i półprodukty, sznurki, nici, farby, butelki, opakowania na kosmetyki, zapachy,
  • Zakup czasopism/gazet jako inspiracji dla projektantów,
  • Opłaty za znaki towarowe i zastrzeżenie wzoru,
  • Opłaty za badania kosmetyków (w przyszłości).

W uzupełnieniu wnioskodawca wskazał, że działaniami badawczo-rozwojowymi, które Spółka prowadzi są działania podejmowane w celu opracowania i wdrożenia na rynek własnej linii kosmetyków i perfum. W ramach tych działań należy wyróżnić:

  1. Przygotowanie projektu receptury kosmetyku/perfum z uwzględnieniem obecnych trendów rynkowych i oczekiwań klientów,
  2. Poszukiwanie oraz ocena materiałów wyjściowych, opracowanie składu ilościowo-jakościowego oraz technologii otrzymywania produktu końcowego, opracowanie specyfikacji produktu końcowego.

Powyższe działania są realizowane na zlecenie Spółki i pod jej nadzorem przez zewnętrzne podmioty specjalizujące się tego w typu działalności i które posiadają niezbędne zasoby techniczne i osobowe. Podmioty te prowadzą w tym zakresie działalność gospodarczą.

Koszty działalności badawczo-rozwojowej zostały lub zostaną wyodrębnione w osobnej ewidencji księgowej, o której mowa w art. 9 ust. 1b ustawy CIT.

Wnioskodawca nie działa na terenie specjalnej strefy ekonomicznej,

Wnioskodawca nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego.

Koszty poniesione w ramach działalności badawczo-rozwojowej nie zostały i nie zostaną podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie oraz nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania.

Przedmiotem pytania oznaczonego nr 2a nie są wynagrodzenia na rzecz pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Przedmiotem są wyłącznie wynagrodzenia wypłacane w oparciu o umowy o dzieło.

W skład wynagrodzeń osób zatrudnionych na podstawie umów o dzieło będą wchodziły należności wobec tych osób, oraz ewentualne sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. Należności, o których mowa, są kwalifikowane jako przychody z praw autorskich i praw pokrewnych, o których mowa w art. 18 ustawy o PIT, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw, do których stosuje się podwyższone koszty uzyskania przychodu (50%).

Opłaty za siatkę i wykrojniki to opłaty związane z przygotowaniem opakowań i pudełek dla nowych produktów. Ich przygotowanie jest niezbędne w celu wdrożenia i rozpoczęcia sprzedaży kosmetyków i perfum. Siatka i wykrojnik to projekt graficzny i matryca wzoru opakowania, na podstawie której firma produkująca opakowania będzie mogła rozpocząć produkcję opakowań. Przygotowanie i opracowanie siatki i wykrojnika jest niezbędne w celu wdrożenia nowych produktów. Koszty te będą ponoszone na rzecz innych podmiotów gospodarczych (osób fizycznych lub osób prawnych prowadzących działalność gospodarczą).

Przez opłaty związane z produkcją nowych kartonów i innych opakowań Spółka rozumie ponoszone w przyszłości opłaty dotyczące przyszłych projektów opakowań, w tym opłat za siatki i wykrojniki które zostały opisane w pkt 8. Zatem, będą to opłaty związane z przygotowaniem wzorów i wykrojników dla przyszłych opakowań na kosmetyki i perfumy Koszty te będą ponoszone na rzecz innych podmiotów gospodarczych (osób fizycznych lub osób prawnych prowadzących działalność gospodarczą).

Koszty ponoszone za opłaty za znaki towarowe i zastrzeżenia wzoru będą dotyczyć:

  1. Przygotowania dokumentacji zgłoszeniowej i dokonania zgłoszenia ochrony znaku towarowego oraz prawa ochronnego na wzór użytkowy,
  2. Koszty będą obejmować również inne wydatki poniesione od momentu zgłoszenia do tych organów i wszczęcia postępowania, w tym w szczególności opłaty urzędowe i koszty zastępstwa prawnego i procesowego.

Opłaty za badania kosmetyków będą ponoszone na rzecz laboratoriów prywatnych posiadających odpowiednie zasoby i doświadczenie w tego typu badaniach. Koszty te będą ponoszone na rzecz innych podmiotów gospodarczych (osób fizycznych lub osób prawnych prowadzących działalność gospodarczą).

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

1. Czy opisana w ramach stanu faktycznego zaistniałego w 2020 r. (do momentu złożenia wniosku) oraz w latach kolejnych działalność Wnioskodawcy w zakresie projektów badawczo-rozwojowych może zostać zakwalifikowana jako działalność badawczo-rozwojowa - zgodnie z definicją zawartą w art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT?

2. Czy Wnioskodawca, przy spełnieniu wszystkich warunków uprawniających do skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową opisaną w art. 18d ustawy o CIT, będzie mógł odliczyć w rozliczeniu podatkowym za 2020 r. oraz w latach kolejnych od podstawy opodatkowania koszty:

  1. Koszty wynagrodzenia pracowników w oparciu o umowy o dzieło z autorami na wykonanie prac takich jak rysunki produktów, opisy produktów, opracowanie graficzne projektu, opracowanie graficzne opakowania, opracowanie metek dla nowego produktu,
  2. Opłaty za siatkę i wykrojnik dla nowych opakowań nowych produktów,
  3. Opłaty związane z produkcją nowych kartonów i innych opakowań (w przyszłości),
  4. Koszty zakupu materiałów służących do stworzenia prototypów produktów, w tym np.: świece, próbki kosmetyków i półprodukty, sznurki, nici, farby, butelki, opakowania na kosmetyki, zapachy,
  5. Zakup czasopism/gazet jako inspiracji dla projektantów,
  6. Opłaty za znaki towarowe i zastrzeżenie wzoru,
  7. Opłaty za badania kosmetyków (w przyszłości).

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad. 1.

Opisane w stanie faktycznym zaistniałym w 2020 r, oraz latach kolejnych projekty B+R tworzone w ramach działalności Wnioskodawcy kwalifikują się jako działalność badawczo-rozwojowa w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT.

W myśl art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT, działalność badawczo-rozwojowa oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowa lub prace rozwojowe podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększania zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Zgodnie z wolą ustawodawcy legalna definicja pojęcia „badań naukowych” (na które składają się badania podstawowe i badania aplikacyjne) oraz „prac rozwojowych” zawiera ustawa z dna 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (zwana dalej: „p.s.w.n.”) na co wskazuje odwołanie z art. 4a pkt 27 i 28 ustawy o CIT.

I tak badania naukowe są działalnością obejmującą:

  • badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne oraz
  • badania aplikacyjne, rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń (art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 p.s.w.n.);

Natomiast prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy umiejętności w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń (art. 4 ust. 3 p.s.w.n.)

W ocenie Wnioskodawcy, przywołane przepisy prawne pozwalają stwierdzić, iż opisane w stanie faktycznym projekty B+R tworzone w ramach działalności Wnioskodawcy powinny zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową.

Głównym założeniem realizowanych przez Wnioskodawcę projektów B+R jest opracowywanie nowych kosmetyków i perfum. Z legalnej definicji „działalności badawczo-rozwojowej” wynika, że owa działalność powinna mieć charakter twórczy. Posłużenie się sformułowaniem działalność twórcza wskazuje że działalność badawczo-rozwojowa to taka aktywność, która nastawiona jest na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań często o charakterze unikatowym, które nie mają odtwórczego charakteru (por. Wyrok WSA w Krakowie z 8 sierpnia 2017 r. sygn. akt I SA/Kr 624/17).

Z przedstawionego opisu stanu faktycznego jednoznacznie wynika, że prace badawczo-rozwojowe realizowane przez Wnioskodawcę mają na celu tworzenie nowych oryginalnych rozwiązań a inwencja i zaprojektowanie tych rozwiązań leży po stronie Wnioskodawcy.

Ad. 2.

Czy Wnioskodawca, przy spełnieniu wszystkich warunków uprawniających do skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową opisaną w art. 18d ustawy o CIT, będzie mógł odliczyć w rozliczeniu podatkowym za 2020 r. oraz w latach kolejnych od podstawy opodatkowania koszty:

  1. Koszty wynagrodzenia pracowników w oparciu o umowy o dzieło z autorami na wykonanie prac takich jak rysunki produktów, opisy produktów, opracowanie graficzne projektu, opracowanie graficzne opakowania, opracowanie metek dla nowego produktu,
  2. Opłaty za siatkę i wykrojnik dla nowych opakowań nowych produktów,
  3. Opłaty związane z produkcją nowych kartonów i innych opakowań (w przyszłości),
  4. Koszty zakupu materiałów służących do stworzenia prototypów produktów, w tym np.: świece, próbki kosmetyków i półprodukty, sznurki, nici, farby, butelki, opakowania na kosmetyki, zapachy,
  5. Zakup czasopism/gazet jako inspiracji dla projektantów,
  6. Opłaty za znaki towarowe i zastrzeżenie wzoru,
  7. Opłaty za badania kosmetyków (w przyszłości).

Podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania ustalonej zgodnie z art. 18d koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Koszty kwalifikowane ustawodawca wymienia enumeratywnie w art. 18d ust. 2 ustawy o CIT.

Za koszty kwalifikowane uznaje się:

  1. poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;
    1a. poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu;
  2. nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;
    2a. nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych;
  3. ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej;
  4. odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 i 4;
    4a. nabycie usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli zakup usługi nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 i 4;
  5. koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, poniesione na:
    1. przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej i dokonanie zgłoszenia do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedniego zagranicznego organu, łącznie z kosztami wymaganych tłumaczeń na język obcy,
    2. prowadzenie postępowania przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedni zagraniczny organ, poniesione do momentu zgłoszenia do tych organów, w szczególności opłaty urzędowe i koszty zastępstwa prawnego i procesowego,
    3. odparcie zarzutów niespełnienia warunków wymaganych do uzyskania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji wzoru przemysłowego zarówno w postępowaniu zgłoszeniowym, jak i po jego zakończeniu, w szczególności koszty zastępstwa prawnego i procesowego, zarówno w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej, jak i w odpowiednim zagranicznym organie,
    4. opłaty okresowe, opłaty za odnowienie, tłumaczenia oraz dokonywanie innych czynności koniecznych dla nadania lub utrzymania ważności patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy oraz prawa rejestracji wzoru przemysłowego, w szczególności koszty walidacji patentu europejskiego.


W opinii Wnioskodawcy, część z wymienionych w pytaniu kosztów mieści się w katalogu kosztów kwalifikowalnych wymienionych w art. 18d ust. 2 ustawy o CIT, gdyż stanowią:

  • koszty poniesione na nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z działalnością badawczo-rozwojową wymienione w art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy CIT (koszty wyszczególnione w pytaniu 2 pkt b, c, d, e, g),
  • koszty uzyskania i utrzymania prawa ochronnego na wzór użytkowy wymienione w art. 18d ust. 2 pkt 5 ustawy CIT (koszty wymienione w pyt. 2 lit f).

Z kolei koszty wynagrodzeń pracowników zatrudnionych w oparciu o umowę o dzieło (koszty wyszczególnione w pkt 2a nie mieszczą się w katalogu kosztów wymienionych w art. 18d ustawy CIT, gdyż nie stanowią one przychodów w rozumieniu art. 13 pkt 8 lit. a ustawy PIT, ale będą traktowane jako przychody z praw majątkowych, o których mowa w art. 18 ustawy PIT, które nie zostały wymienione w katalogu kosztów kwalifikowalnych ulgi badawczo-rozwojowej w art. 18d ustawy CIT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego jest w części prawidłowe, a w części nieprawidłowe.

Ad.1.

Zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1406 ze zm.; dalej: „updop” lub „ustawa o CIT” ), przez działalność badawczo-rozwojową należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 4a pkt 27 updop, ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych, oznacza to:

  1. badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,
  2. badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W myśl art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, badania naukowe są działalnością obejmującą:

  1. badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
  2. badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Stosownie do treści art. 4a pkt 28 updop, ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych– oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W myśl art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Odnosząc się do powyższych wątpliwości Wnioskodawcy należy wskazać, że przedstawiony we wniosku opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego wymaga w pierwszej kolejności zbadania, czy wskazane we wniosku prace w celu opracowania i wdrożenia na rynek własnej linii kosmetyków i perfum spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej.

Ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej w art. 4a pkt 26 updop, zgodnie z którą (jak już wyżej wskazano) przez działalność badawczo-rozwojową, należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Z ustawowej definicji wynika zatem, że taka działalność musi mieć charakter twórczy. Posłużenie się tym sformułowaniem wskazuje, że działalność badawczo-rozwojowa to taka aktywność, która nastawiona jest na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym, które nie mają odtwórczego charakteru. Zatem, twórczość działalności badawczo-rozwojowej może się przejawiać opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań, niewystępujących w praktyce gospodarczej podatnika i na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań funkcjonujących u podatnika. Po drugie, z art. 4a pkt 26 updop, wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi być podejmowana w systematyczny sposób. Kryterium systematyczności należy rozumieć jako prowadzenie działań w sposób stały, regularny, uporządkowany, zaplanowany, metodyczny ze wskazaniem harmonogramu i zasobów. Po trzecie, taka działalność musi mieć określony cel, tj. powinna być nakierowana na zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań.

Kluczowe, jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności, tj.: (i) badania naukowe zdefiniowane w art. 4a pkt 27 updop oraz (ii) prace rozwojowe o których mowa w art. 4 pkt 28 updop.

Należy zwrócić uwagę na podkreślone wyłączenie zawarte w art. 4 ust. 3 ustawy prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, do którego odsyła art. 4a pkt 28 updop, mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu ulgi na działalność badawczo-rozwojową tych przejawów aktywności podatnika, które pomimo ulepszenia istniejących usług oraz innych operacji w toku z uwagi na swoją cykliczność (okresowość) oraz brak innowacyjnego charakteru (rutynowość) nie mogą stanowić prac rozwojowych.

W tym miejscu wskazać należy, że w ramach prac rozwojowych następuje połączenie wyników prac badawczych z wiedzą techniczną w celu wprowadzenia do produkcji nowego lub zmodernizowanego wyrobu, nowej technologii czy nowego systemu organizacji. Innymi słowy, prowadzone systematyczne prace opierają się na istniejącej wiedzy, uzyskanej w wyniku działalności badawczej oraz/lub doświadczeń praktycznych i mają na celu wytworzenie nowych materiałów, produktów lub urządzeń, inicjowanie nowych i znaczące udoskonalenie już istniejących procesów, systemów i usług. Podmioty gospodarcze zajmujące się działalnością badawczo-rozwojową realizują ją obok swojej działalności podstawowej (np. przedsiębiorstwa przemysłowe dysponujące własnym zapleczem badawczo-rozwojowym, laboratoria, zakłady i ośrodki badawczo-rozwojowe, działy badawczo-technologiczne, biura konstrukcyjne i technologiczne, zakłady rozwoju technik, biura studiów i projektów itp.). Prace rozwojowe mogą obejmować nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług. Prace rozwojowe nie obejmują rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do istniejących produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, usług, nawet jeśli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Jak wynika z wniosku działaniami badawczo-rozwojowymi, które Spółka prowadzi są działania podejmowane w celu opracowania i wdrożenia na rynek własnej linii kosmetyków i perfum. Spółka rozpoczęła prace badawczo-rozwojowe nad opracowaniem od podstaw receptur kosmetyków, które zamierza wdrożyć pod stworzoną przez siebie nową marką.

Powyższe działania są realizowane na zlecenie Spółki i pod jej nadzorem przez zewnętrzne podmioty specjalizujące się tego w typu działalności i które posiadają niezbędne zasoby techniczne i osobowe.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny/zdarzenie przyszłe oraz przywołane przepisy prawa podatkowego, podkreślić należy, że opisana w ramach stanu faktycznego zaistniałego w 2020 r. (do momentu złożenia wniosku) oraz w latach kolejnych działalność Wnioskodawcy w zakresie projektów badawczo-rozwojowych może zostać zakwalifikowana jako działalność badawczo-rozwojowa - zgodnie z definicją zawartą w art. 4a pkt 26-28 updop.

Zatem, stanowisko Spółki w zakresie pytania oznaczonego nr 1 należy uznać za prawidłowe.

Ad.2.

Zgodnie z art. 18d ust. 1 updop, podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

W myśl art. 18d ust. 2 uCIT, za koszty kwalifikowane uznaje się:

  1. poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;
    1a. poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu;
  2. nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;
    2a. nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych;
  3. ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej;
  4. odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 i 4;
    4a. nabycie usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli zakup usługi nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 i 4;
  5. koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, poniesione na:
    1. przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej i dokonanie zgłoszenia do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedniego zagranicznego organu, łącznie z kosztami wymaganych tłumaczeń na język obcy,
    2. prowadzenie postępowania przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedni zagraniczny organ, poniesione do momentu zgłoszenia do tych organów, w szczególności opłaty urzędowe i koszty zastępstwa prawnego i procesowego,
    3. odparcie zarzutów niespełnienia warunków wymaganych do uzyskania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji wzoru przemysłowego zarówno w postępowaniu zgłoszeniowym, jak i po jego zakończeniu, w szczególności koszty zastępstwa prawnego i procesowego, zarówno w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej, jak i w odpowiednim zagranicznym organie,
    4. opłaty okresowe, opłaty za odnowienie, tłumaczenia oraz dokonywanie innych czynności koniecznych dla nadania lub utrzymania ważności patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy oraz prawa rejestracji wzoru przemysłowego, w szczególności koszty walidacji patentu europejskiego.


Koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym (art. 18d ust. 5 updop).

Natomiast, zgodnie z treścią art. 18d ust. 6 updop, podatnikowi, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów.

Stosownie do treści art. 18d ust. 7 updop, kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

  1. w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców – 150% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;
  2. w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a – 150% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;
  3. w przypadku pozostałych podatników – 100% kosztów, o których mowa w ust. 2-3.

Natomiast, w myśl art. 18d ust. 8 updop, odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku, gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia – odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części – dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia.

W myśl art. 9 ust. 1b updop, podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18d, są obowiązani w ewidencji, o której mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.

Odnosząc cytowane powyżej przepisy do przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego zgodzić się należy z Wnioskodawcą, że koszty wynagrodzenia pracowników w oparciu o umowy o dzieło z autorami na wykonanie prac takich jak rysunki produktów, opisy produktów, opracowanie graficzne projektu, opracowanie graficzne opakowania, opracowanie metek dla nowego produktu, nie mogą stanowić kosztów kwalifikowanych.

Bowiem jak wynika z art. 18d ust. 2 pkt 1 i 1a updop, ustawodawca umożliwił zaliczenie do kosztów kwalifikowanych prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej wyłącznie kosztów wynagrodzeń pracowników o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128, dalej: „updof”).

Zatem, stanowisko Wnioskodawcy w tej części należy uznać za prawidłowe.

Zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 2 updop, za koszty kwalifikowane uznaje się nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

Ze stanowiska Wnioskodawcy wynika, że jego zdaniem koszty kwalifikowane o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 2 updop, będą stanowiły nasypujące koszty:

  • Opłaty za siatkę i wykrojnik dla nowych opakowań nowych produktów,
  • Opłaty związane z produkcją nowych kartonów i innych opakowań (w przyszłości),
  • Koszty zakupu materiałów służących do stworzenia prototypów produktów, w tym np.: świece, próbki kosmetyków i półprodukty, sznurki, nici, farby, butelki, opakowania na kosmetyki, zapachy,
  • Zakup czasopism/gazet jako inspiracji dla projektantów,
  • Opłaty za badania kosmetyków (w przyszłości).

Z powyższym stanowiskiem Wnioskodawcy nie można się jednak zgodzić.

Jak wynika z treści cytowanego powyżej art. 18d ust. 2 pkt 2 updop, warunkiem uznania wydatków na nabycie materiałów i surowców jest ich bezpośredni związek z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową. Przepisy omawianej ustawy podatkowej nie precyzują co należy rozumieć pod pojęciem materiałów i surowców. Zatem, przyjmuje się, że materiały i surowce, w przypadku których istnieje możliwość ich przypisania do działalności badawczo-rozwojowej, uznaje się za koszty kwalifikowane w ramach ww. działalności.

Jeżeli chodzi o pojęcie „surowce”, w związku z brakiem definicji przedmiotowego pojęcia na gruncie przepisów podatkowych i rachunkowych, dla celów ustalania zakresu zastosowania ulgi posłużyć należy się znaczeniem pojęcia „surowce” funkcjonującym na gruncie języka powszechnego, gdzie „surowce” to „materiały naturalne pochodzenia zwierzęcego, roślinnego lub mineralnego, służące do wytwarzania jakichś produktów lub energii” (www.sjp.pwn.pl).

Z kolei w zakresie interpretacji pojęcia „materiały”, odwołać należy się do interpretacji przedmiotowego pojęcia funkcjonującej na gruncie przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (dalej: „uor”). W świetle art. 3 ust. 1 pkt 19 uor, materiały to składniki majątku zużywane na własne potrzeby.

Powyższy pogląd znajduje również potwierdzenie w doktrynie, gdzie podkreśla się, że materiały to „składniki majątku inicjujące realizację całego cyklu operacyjnego, które jednostka nabywa w celu ich całkowitego zużycia na własne potrzeby, tym m.in. na potrzeby wytwarzania produktów, świadczenia usług czy realizacji działalności ogólnoadministracyjnej. Do materiałów zaliczyć można także pewne składniki majątkowe wytwarzane przez jednostkę we własnym zakresie (zazwyczaj w ramach działalności pomocniczej), a także różnego rodzaju odzyski, posiadające wartość użytkową, a pochodzące np. z likwidowanych środków trwałych, inwentarz żywy przeznaczony do uboju, części zamienne, półfabrykaty obcej produkcji, paliwa, opakowania itp.” (Walińska Ewa (red.), Bek-Gaik Bogusława, Bojanowski Witold, Czajor Agnieszka, Czajor Przemysław, Gad Jacek, Idzikowska Gabriela, Janicka Anna, Jurewicz Anna, Kalinowski Jacek, Kuczyńska Iga, Mariański Adam. Michalak Marcin, Turzyński Mikołaj. Walińska Anna. Wencel Agnieszka, Wiatr Michał, Ustawa o rachunkowości. Komentarz, Wolters Kluwer, 2016).

Z powyższego wynika, że warunkiem uznania wydatków na nabycie materiałów i surowców jest ich bezpośredni związek z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

Zatem, koszty poniesione na:

  • Opłaty za siatkę i wykrojnik dla nowych opakowań nowych produktów,
  • Opłaty związane z produkcją nowych kartonów i innych opakowań (w przyszłości),
  • Koszty zakupu opakowań na kosmetyki,
  • Opłaty za badania kosmetyków (w przyszłości)

Nie mogą stanowić kosztów kwalifikowanych w myśl art. 18d ust. 2 pkt 2 updop, ponieważ nie wykazują bezpośredniego związku z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową polegająca na opracowaniu od podstaw receptur kosmetyków i perfum.

Dodatkowo opłaty na badania kosmetyków nie stanowią nabycia materiałów i surowców.

Tym, samym stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za nieprawidłowe.

Natomiast, koszty zakupu materiałów służących do stworzenia prototypów produktów, w tym np.: świece, próbki kosmetyków i półprodukty, sznurki, nici, farby, butelki, zapachy, oraz koszty zakupu czasopism/gazet jako inspiracji dla projektantów, mogą stanowić koszty kwalifikowane.

Tym, samym stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Ponadto, w myśl art. 18d ust. 2 pkt 5 updop, za koszty kwalifikowane uznaje się koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, poniesione na:

  • przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej i dokonanie zgłoszenia do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedniego zagranicznego organu, łącznie z kosztami wymaganych tłumaczeń na język obcy,
  • prowadzenie postępowania przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedni zagraniczny organ, poniesione od momentu zgłoszenia do tych organów, w szczególności opłaty urzędowe i koszty zastępstwa prawnego i procesowego,
  • odparcie zarzutów niespełnienia warunków wymaganych do uzyskania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji wzoru przemysłowego zarówno w postępowaniu zgłoszeniowym, jak i po jego zakończeniu, w szczególności koszty zastępstwa prawnego i procesowego, zarówno w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej, jak i w odpowiednim zagranicznym organie,
  • opłaty okresowe, opłaty za odnowienie, tłumaczenia oraz dokonywanie innych czynności koniecznych dla nadania lub utrzymania ważności patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy oraz prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, w szczególności koszty walidacji patentu europejskiego,
  • dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy, zgodzić się należy z Wnioskodawca, że Opłaty za znaki towarowe i zastrzeżenie wzoru, mogą stanowić koszty kwalifikowane prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy w zakresie ustalenia, czy:

-Opisana w ramach stanu faktycznego zaistniałego w 2020 r. (do momentu złożenia wniosku) oraz w latach kolejnych działalność Wnioskodawcy w zakresie projektów badawczo-rozwojowych może zostać zakwalifikowana jako działalność badawczo-rozwojowa - zgodnie z definicją zawartą w art. 4a pkt 26-28 updop jest prawidłowe,

-Wnioskodawca, przy spełnieniu wszystkich warunków uprawniających do skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową opisaną w art. 18d ustawy o CIT, będzie mógł odliczyć w rozliczeniu podatkowym za 2020 r. oraz w latach kolejnych od podstawy opodatkowania:

  • Koszty wynagrodzenia pracowników w oparciu o umowy o dzieło z autorami na wykonanie prac takich jak rysunki produktów, opisy produktów, opracowanie graficzne projektu, opracowanie graficzne opakowania, opracowanie metek dla nowego produktu jest prawidłowe,
  • Opłaty za siatkę i wykrojnik dla nowych opakowań nowych produktów jest nieprawidłowe,
  • Opłaty związane z produkcją nowych kartonów i innych opakowań (w przyszłości) jest nieprawidłowe,
  • Koszty zakupu materiałów służących do stworzenia prototypów produktów, w tym:
    - świece, próbki kosmetyków i półprodukty, sznurki, nici, farby, butelki, zapachy jest prawidłowe,
    - opakowania na kosmetyki jest nieprawidłowe,
    - Zakup czasopism/gazet jako inspiracji dla projektantów jest prawidłowe,
  • Opłaty za znaki towarowe i zastrzeżenie wzoru jest prawidłowe,
  • Opłaty za badania kosmetyków (w przyszłości) jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej, przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w …, za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r. poz. 2325, ze zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj