Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB1-1.4010.197.2021.2.NL
z 20 lipca 2021 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325, ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 30 kwietnia 2021 r. (data wpływu za pośrednictwem platformy e-PUAP w tym samym dniu), uzupełnionym 13 lipca 2021 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ustalenia czy w opisanym zdarzeniu przyszłym w związku z Podziałem powstanie dla Wnioskodawcy przychód (dochód) podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 kwietnia 2021 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ustalenia czy w opisanym zdarzeniu przyszłym w związku z Podziałem powstanie dla Wnioskodawcy przychód (dochód) podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z 12 lipca 2021 r., Znak: 0111-KDIB1-1.4010.197.2021.1.NL wezwano do ich uzupełnienia, co też nastąpiło 13 lipca 2021 r.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

A Sp. z o.o. (dalej: „Spółka Dzielona” lub „A”), jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych oraz podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. A Sp. z o.o. jest jednocześnie zarejestrowanym w Polsce podatnikiem VAT czynnym. A Sp. z o.o. należy do międzynarodowej grupy X (dalej: „Grupa X”). Działalność Grupy X skupia się na trzech głównych liniach biznesowych:

  1. produkcji (…),
  2. produkcji (…) oraz
  3. produkcji (…).

B (dalej: „B”) - spółka amerykańska, będąca główną spółką matką dla Grupy X, jest notowana na nowojorskiej giełdzie papierów wartościowych. Reorganizacja Grupy X na świecie - perspektywa globalna. W 2020 r. Grupa X ogłosiła publicznie decyzję o globalnej reorganizacji swojej działalności, której celem jest wydzielenie organizacyjne linii biznesowej P i skupienie jej w ramach odrębnej grupy, dla której spółką dominującą (spółką matką w sposób bezpośredni lub pośredni) będzie spółka amerykańska C (dalej: „C”). Obecnie, podmioty będące częścią linii biznesowej P są rozproszone w ramach światowej struktury organizacyjnej Grupy X. Planowane jest, że C będzie spółką notowaną na giełdzie papierów wartościowych.

Reorganizacja w Polsce

Na poziomie Polski powyższa decyzja Grupy X również oznacza konieczności reorganizacji struktury organizacyjnej. Grupa X prowadzi działalność gospodarczą w Polsce za pośrednictwem m.in.:

  • D Sp. z o.o. (dalej: „D”) będącą spółką holdingową dla polskich spółek z grupy X,
  • A Sp. z o.o. (dalej: „Spółka Dzielona” lub „A”),
  • F Sp. z o.o. (dalej: „F”),
  • G Sp. z o.o. (dalej: „G”),
  • H Sp. z o.o., (dalej: „H”), w której 100% udziałów posiada G.

Obecnie, podmioty ze wszystkich linii biznesowych Grupy X (…), nie tylko w Polsce ale także w innych krajach, są wspierane przez usługi świadczone przez A. Od 2004 r. A funkcjonuje w strukturze Grupy jako centrum usług wspólnych (…), którego podstawową rolą jest świadczenie na rzecz spółek z Grupy X usług, które obejmują:

  • usługi IT świadczone przez A będącą centralnym ośrodkiem informatyki w ramach Grupy X, w szczególności dla regionu EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka) oraz
  • usługi wsparcia operacyjnego (w zakresie m.in. finansów, obsługi klienta, zarządzania transportem, zarządzania zasobami ludzkimi i łańcuchem dostaw), (dalej łącznie: „Usługi Wspólne”).

A świadczy usługi IT na rzecz spółek z Grupy X w zakresie m.in.:

  • organizacji przetwarzania danych dla centralnych aplikacji,
  • wdrażania, obsługi i eksploatacji systemów komputerowych,
  • zapewnienia ciągłej pracy dostępnych systemów,
  • organizacji i utrzymania zintegrowanej pakietowej sieci WAN i jej integracji z globalną siecią korporacyjną,
  • wsparcia technicznego użytkowników poprzez świadczenie usługi tzw. Help Desk,
  • zapewnienia dostępu do zasobów intranetowych korporacji, Internetu oraz organizacji poczty elektronicznej,
  • zapewnienia dostępu do serwerów,
  • koordynowania projektów informatycznych wspierających rozwój i modernizację biznesu,
  • wsparcie użytkowników końcowych.

A ponosi także koszty usług informatycznych świadczonych na rzecz odbiorców z Grupy X, w związku z tym refakturuje takie koszty na odpowiednie spółki z Grupy X, będące docelowymi odbiorcami usług.

Ponadto, A świadczy usługi wsparcia operacyjnego na rzecz spółek z Grupy X w zakresie m.in.:

  • obsługi klienta (customer service),
  • globalnego zaopatrzenia (global sourcing),
  • usług finansowych w zakresie polityki kredytowej oraz prowadzenia działań windykacyjnych (customer credit),
  • usług zarządzania łańcuchem dostaw (supply chain),
  • analiz biznesowych (business analyses),
  • finansów (finance),
  • administrowania bazą kontraktów rabatowych (rebates),
  • zasobów ludzkich (human resources).

Obecnie A zatrudnia ponad 650 pracowników. W zależności od bieżących potrzeb odbiorców usług w danym okresie, zakres usług świadczonych przez A może się różnić i być na bieżąco modyfikowany. W niektórych przypadkach świadczenie Usług Wspólnych przez A wymaga wsparcia innych podmiotów (zarówno z Grupy X, jak i spoza niej). A odpowiada za wyszukanie potencjalnych dostawców, wynegocjowanie korzystnych cen, utrzymywanie relacji z dostawcami, itp. A jest również odpowiedzialna za koordynowanie prac ewentualnych podwykonawców.

W ramach polskiej części powyższej reorganizacji planowane jest m.in.:

  • dokonanie podziału A poprzez wydzielenie do I Sp. z o.o. (dalej: „I” lub „Spółka Przejmująca”) działalności związanej z Usługami Wspólnymi świadczonymi na rzecz odbiorców z Grupy X z linii biznesowej P (dalej: „Podział”),
  • przeniesienie własności udziałów A, I i F przez D do J (dalej: „J”).

W związku z planowanym przeniesieniem własności udziałów A i I, na dzień rejestracji podziału przez wydzielenie A, udziałowcem A i I może być obecny udziałowiec (F) lub J.

Sprzedaż G

Równolegle do wyżej opisanej globalnej reorganizacji, ale odrębnie i niezależnie od niej, Grupa X zdecydowała się sprzedać na rzecz podmiotu niepowiązanego (podmiotu z grupy Y - dalej „Y”) zakład w K. produkujący zarówno produkty (…). Informacja o tej transakcji została ogłoszona publicznie przez Grupę X. Ponadto, transakcja obejmie również przeniesienie na rzecz spółki z grupy Y przez A pracowników (wraz z ograniczonymi aktywami używanymi przez tych pracowników) związanych ze świadczeniem usług przez A na rzecz G. Obecnie, planowane jest, że przeniesienie to nastąpi przed dniem lub w dniu zarejestrowania podziału A. Jednakże, data tej transakcji zależy od negocjacji biznesowych z grupą Y oraz spełnienia dodatkowych warunków przewidzianych w umowie z grupą Y (w tym wyrażenia odpowiednich zgód przez odpowiednie organy) i może ulec zmianie.

Struktura wewnętrzna A

Przed Podziałem, w strukturze organizacyjnej A będzie można wyróżnić następujące działy:

  • dział dedykowany do świadczenia Usług Wspólnych na rzecz podmiotów z Grupy X z linii biznesowej P składający się z zespołów pracowników obsługujących podmioty z tej linii biznesowej (dalej jako: „Dział P”) oraz
  • dział dedykowany do świadczenia Usług Wspólnych na rzecz podmiotów z Grupy X z pozostałych linii biznesowych, tj. (…) składający się z zespołów pracowników obsługujących podmioty z tych linii biznesowych (dalej: „Dział związany z Pozostałą Działalnością”).

Przed Podziałem, w ramach wewnętrznej organizacji A dla każdego z Działów będzie można przyporządkować odrębne kategorie odbiorców usług. Dla celów wewnątrzgrupowej sprawozdawczości zarządczej, w tym dla celów przygotowywania budżetów, planów finansowych oraz celów organizacyjnych, linia biznesowa P oraz linie biznesowe związane z pozostałą działalnością A będą funkcjonować jako odrębne jednostki organizacyjne przed dniem Podziału, co zostanie formalnie potwierdzone uchwałą zarządu A. Powyższe zróżnicowanie na Dział P oraz Dział związany z Pozostałą Działalnością znajdzie również potwierdzenie w wewnętrznej dokumentacji m.in. schemacie organizacyjnym (gdzie Dział P będzie stanowił odrębną jednostkę organizacyjną od Działu związanego z Pozostałą Działalnością), a także w komunikacji z pracownikami A. Dodatkowo, Dział P posiada personel na stanowiskach kierowniczych składający raporty dotyczące m.in. działalności linii biznesowej P do odpowiednich globalnych jednostek w ramach Grupy X. Analogicznie, w odniesieniu do Działu związanego z Pozostałą Działalnością, zespoły zarządzające tym działem składają raporty dotyczące m.in. działalności tego działu do odpowiednich globalnych jednostek w ramach Grupy X. W oparciu o komunikację centralną w ramach linii biznesowej P (…), Dział P funkcjonujący w ramach A odrębnie ustala strategię biznesową oraz przygotowuje plany finansowe i raporty dla linii biznesowej P. Ponadto, istotną częścią usług wsparcia operacyjnego, dedykowaną wyłącznie do Działu P jest usługa obsługi klienta oraz planowania produkcji. Samodzielność Działu P we wskazanym powyżej zakresie znajduje potwierdzenie w dokumentacji przygotowywanej przez Spółkę Dzieloną dla potrzeb sprawozdawczości zarządczej wykorzystywanej w ramach grupy. Z kolei, Dział związany z Pozostałą Działalnością przygotowuje analogiczne dokumenty dla linii biznesowych (…). Na dzień zarejestrowania Podziału pracownicy Działu P oraz Działu związanego z Pozostałą Działalnością będą funkcjonowali na poziomie A w ramach odrębnych struktur hierarchii służbowej. Przed Podziałem, do każdego z Działów alokowane będą m.in. składniki majątkowe (m.in. przestrzeń biurowa, sprzęt komputerowy i biurowy), zobowiązania oraz odpowiednie zasoby kadrowe. Obecnie, A posiada jedną umowę najmu przestrzeni biurowej przeznaczonej dla pracowników zarówno Działu P, jak i Działu związanego z Pozostałą Działalnością, a odpowiednia część kosztów związanych z częścią wykorzystywaną przez każdy z działów jest alokowana do kosztów danego Działu (w oparciu o przyjęty klucz podziału). Dla udokumentowania istniejącej rozdzielności planowane jest, że na dzień zarejestrowania podziału A będzie posiadała odrębne umowy najmu przestrzeni biurowej dla Działu P oraz Działu związanego z Pozostałą Działalnością (dokładna data formalnego zawarcia odrębnych umów zależy od zakończenia negocjacji z właścicielem nieruchomości). Na dzień zarejestrowania Podziału, każdy z powyższych Działów będzie posiadał oddzielnie funkcjonujące zespoły pracowników. W szczególności, planowane jest, że Dział P będzie posiadał ponad dwustu przypisanych do niego pracowników odpowiedzialnych za świadczenie Usług Wspólnych na rzecz odbiorców z linii biznesowej P. Z kolei w odniesieniu do Działu związanego z Pozostałą Działalnością, planowane jest, że na dzień zarejestrowania Podziału, będzie on posiadał prawie trzystu przypisanych do niego pracowników odpowiedzialnych odpowiednio za świadczenie Usług Wspólnych na rzecz odbiorców usług z pozostałych linii biznesowych Grupy X. Na dzień zarejestrowania Podziału, z uwagi na fakt, że nie jest możliwe z perspektywy prawa pracy ustanowienie odrębnych aktów prawa pracy dla każdego z Działów (tj. regulaminu pracy, regulaminu wynagradzania, porozumienia zbiorowego, regulaminu zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, regulamin premiowania, polityka anty-mobbingowa), tego rodzaju regulacje będą obowiązywały wspólnie dla obydwu Działów w A. Alokacja składników majątkowych oraz personelu do Działu P i Działu związanego z Pozostałą Działalnością zostanie przed Podziałem także formalnie potwierdzona uchwałą zarządu A. Ponadto, na moment składania niniejszego wniosku, w ramach A opracowywane są odrębne bilanse oraz rachunki zysków i strat na potrzeby działalności każdego z Działów. Dla celów zarządczych, w oparciu o dane z systemu księgowego, dla obu Działów prowadzone są także oddzielne rejestry środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. W oparciu o dane z systemu księgowego, na moment składania niniejszego wniosku, A dokonuje alokacji przychodów i kosztów, a także aktywów i pasywów związanych odrębnie z działalnością każdego z Działów. Koszty wspólne, związane z działalnością obydwu Działów są przypisywane na potrzeby wewnętrznej ewidencji według uzgodnionego klucza podziału. Dzięki takiemu podziałowi w zakresie finansowym A jest w stanie na bieżąco monitorować wyniki finansowe obu Działów i raportować je, w razie potrzeby, dla celów grupy. Niektóre koszty ogólne mogą być przypisane do poszczególnych Działów tylko przy zastosowaniu odpowiednich kluczy alokacji, dzięki którym mogą obciążać wynik Działu, którego działalności dotyczą (dotyczy to również kosztów pracowników w pewnym stopniu wykonujących zadania zarówno dla Działu P jak i Działu związanego z Pozostałą Działalnością). W zakresie części umów wspólnych dla obu Działów, A dokonuje alokacji zobowiązań i należności wynikających z tych umów pomiędzy Dział P i Dział związany z Pozostałą Działalnością na podstawie odpowiedniego klucza alokacji, aby uwzględnić wpływ tych zobowiązań i należności na sytuację finansową każdego z Działów.

Podział A

W celu implementacji założeń globalnej reorganizacji Grupy X (opisanej powyżej), planowany jest podział A na podstawie art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 505 ze zm., dalej jako: „KSH”) poprzez przeniesienie jej Działu P do Spółki Przejmującej (tj. I) - podział przez wydzielenie. Jednocześnie, Dział związany z Pozostałą Działalnością pozostanie w A. Zgodnie z wymogami art. 536 § 1 KSH, zarządy A i I sporządzą pisemne sprawozdanie zawierające: uzasadnienie podziału A, jego podstawy prawne i ekonomiczne, stosunek wymiany udziałów wraz z kryteriami ich podziału. Zgodnie z art. 536 § 1 KSH, w przypadku przeniesienia części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę, wydzielenie następuje w dniu wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki przejmującej (dalej: „Dzień Wydzielenia”). W Dniu Wydzielenia, część majątku A określona w planie podziału sporządzonym zgodnie z przepisami KSH, zostanie z mocy prawa przeniesiona z A na Spółkę Przejmującą. Do Dnia Wydzielenia, I nie będzie prowadziła działalności operacyjnej. Przed podziałem I przeprowadzi jedynie formalne czynności umożliwiające płynne przejęcie działalności operacyjnej od A (np. rejestracja dla celów podatkowych) tak, aby już od Dnia Wydzielenia I mogła nieprzerwanie kontynuować działalność Działu P. W związku z Podziałem, planowane jest, że I dokona podwyższenia kapitału oraz wyda swoje udziały na rzecz udziałowca A. Udziały w kapitale I zostaną objęte przez jedynego udziałowca A na Dzień Wydzielenia. I jest i będzie podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych i rezydentem podatkowym w Polsce, podlegającym w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Podział nastąpi na podstawie uchwał zgromadzenia wspólników A i zgromadzenia wspólników I.

Plan podziału A

Przedmiotem transferu do I będzie zespół składników majątkowych związanych ze świadczeniem usług dla podmiotów z linii biznesowej P, tj. Dział P. Przed Dniem Wydzielenia powyższe składniki będą wykorzystywane przez A w jej działalności. Składniki które mają być przedmiotem przeniesienia na I na Dzień Wydzielenia będą obejmować m.in.:

  1. Prawa i obowiązki wynikające z umów dotyczących funkcjonowania Działu P.
    W ramach Podziału, I stanie się stroną umów o świadczenie Usług Wspólnych na rzecz odbiorców z Grupy X będących częścią linii biznesowej P. W szczególności, I stanie się stroną następujących umów:
    1. umów o świadczenie usług związanych z obszarami takimi - Finanse, Global Sourcing, Customer Service i inne;
    2. umów o świadczenie usług informatycznych,
    3. umowy o świadczenie usług w zakresie udzielania wskazówek i porad w kwestiach związanych z IT Enterprise Architecture, szkolenia personelu, opiniowania projektów oraz zarządzania projektami.
    A jest również stroną innych umów, które dotyczą funkcjonowania zarówno Działu P, jak i Działu związanego z Pozostałą Działalnością. Pod warunkiem uzyskania zgody drugiej strony danej umowy, analogiczne, odrębne umowy wyłącznie dla Działu P zostaną zawarte i przeniesione w ramach Podziału na I.
  2. Pracownicy A świadczący pracę w ramach Działu P, zobowiązania i rezerwy wynikające z umów o pracę oraz umowy A związane ze świadczeniami na rzecz pracowników.
    W wyniku Podziału dojdzie do przejścia części zakładu pracy A w rozumieniu art. 23(1) § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1320 ze zm.), na skutek którego I stanie się z mocy prawa stroną w stosunkach pracy z pracownikami A świadczącymi pracę w ramach Działu P. W szczególności, w ramach Podziału I stanie się pracodawcą pracowników świadczących Usługi Wspólne na rzecz podmiotów z Grupy X będących częścią linii biznesowej P (np. pracowników świadczących usługi w zakresie finansów, łańcucha dostaw, obsługi klienta, zakupów, IT), jak i części pracowników świadczących usługi dla celów wewnętrznych, np. w zakresie administracji biura, kadr i płac oraz księgowości.
    W związku z Podziałem, na I zostaną przeniesione:
    • dokumentacja pracownicza, w tym akta osobowe, dokumenty związane ze świadczeniami pracowniczymi oraz wynagrodzeniami,
    • kopie wewnętrznych regulacji związanych z pracownikami Działu P (akty prawa pracy),
    • rezerwy związane ze świadczeniami pracowniczymi z tytułu urlopów,
    • cześć środków pieniężnych wchodzących w skład fundusz socjalnego (przydzielona do Działu P),
    • rozliczenia międzyokresowe kosztów rent i emerytur,
    • rezerwy na wypłatę kwartalnych premii dla pracowników,
    • zobowiązania związane z rozliczeniem podróży służbowych,
    • wszelkie inne zobowiązania / rezerwy wynikające z umów o pracę z pracownikami Działu P istniejące na Dzień Podziału. Pod warunkiem uzyskania zgody drugiej strony danej umowy, na I zostaną przeniesione także umowy zawarte przez A, związane ze świadczeniami A na rzecz pracowników Działu P, w tym w szczególności umowy w zakresie usług kadrowych i płacowych, dodatkowego ubezpieczenia medycznego, kart sportowych, szkoleń, dodatkowego ubezpieczenia na życie.
  3. Prawa do korzystania z przestrzeni biurowej zlokalizowanej w K.
    Jak wskazano powyżej, planowane jest, że na Dzień Wydzielenia A będzie posiadała odrębne umowy najmu przestrzeni biurowej dla Działu P oraz Działu związanego z Pozostałą Działalnością (zamiast obecnie obowiązującej jednej umowy najmu obejmującej całą przestrzeń biurową wykorzystywaną przez pracowników A). Planowane jest, że umowa najmu obejmująca wyłącznie przestrzeń biurową przeznaczoną dla pracowników Działu P zostanie przeniesiona z A na I w ramach Podziału (dokładna data formalnego zawarcia odrębnych umów zależy od zakończenia negocjacji z właścicielem nieruchomości). W przypadku, gdy z powodów prawnych odrębne umowy nie zostaną zawarte (tj. wynajmujący nie wyrazi na czas zgody na podpisanie drugiej umowy najmu z A), w celu zachowania kontynuacji działalności Działu P, A udostępni przestrzeń biurową przeznaczoną dla pracowników Działu P w ramach umowy podnajmu pomiędzy A a I. W tym kontekście należy zauważyć, że bez względu na formę prawną udostępnienia powierzchni biurowej (umowa najmu lub podnajmu), pracownicy Działu P będą pracowali w tej samej lokalizacji, jaka była przeznaczona dla Działu P przed Podziałem.
  4. Środki trwałe i wyposażenie
    W związku z Podziałem A przeniesie na I środki trwałe i wyposażenie związane z funkcjonowaniem Działu P, w tym w szczególności komputery, telefony komórkowe, meble biurowe, artykuły biurowe. Wyposażenie części wspólnych przestrzeni biurowych należące do A i przypisane do Działu P również zostanie przeniesione do I w ramach Podziału, w tym w szczególności wyposażenie kuchenne, wyposażenie sal konferencyjnych (w tym meble biurowe i inne wyposażenie).
  5. Oprogramowanie związane z prowadzoną działalnością Działu P.
    W ramach Podziału, I nabędzie możliwość do korzystania z licencji do oprogramowania niezbędnego do funkcjonowania Działu P, w zakresie w jakim będzie to możliwe z perspektywy prawnej. W przypadkach, w których prawnie nie będzie możliwe przeniesienie licencji, A umożliwi pracownikom I korzystanie z licencji na podstawie umowy pomiędzy A a I. Umowa pomiędzy A a I będzie przewidywała wynagrodzenie na rzecz A ustalone na warunkach rynkowych.
  6. Środki pieniężne oraz wierzytelności związane z Działem P.
    Na skutek Podziału, I nabędzie środki pieniężne związane z funkcjonowaniem Działu P. Dla potrzeb zachowania ciągłości funkcjonowania Działu P, I złożyła już wniosek o dokonanie rejestracji jako podatnika VAT czynnego, w związku z czym I jest w trakcie zawierania umowy rachunku bankowego w celu m.in. zgłoszenia go dla potrzeb Wykazu podatników VAT (tzw. „biała lista podatników VAT”). Dzięki temu, już w Dniu Wydzielenia rachunek bankowy I będzie figurował w Wykazie podatników VAT jako rachunek właściwy dla rozliczeń z I w związku z działalnością Działu P. Jednocześnie, A i I postanowiły, że rachunek bankowy stosowany dotychczas przez A nie zostanie przeniesiony na I, gdyż I będzie już posiadała odpowiedni rachunek bankowy (wspomniany powyżej), a środki pieniężne alokowane do Działu P zostaną przetransferowane między rachunkiem A, a rachunkiem I.
  7. Wierzytelności i zobowiązania związane z funkcjonowaniem Działu P.
    W wyniku Podziału, I nabędzie również wierzytelności i zobowiązania związane z funkcjonowaniem Działu P, w tym w szczególności wierzytelności i zobowiązania względem podmiotów z Grupy X wchodzących w skład linii biznesowej P, dla których Dział P w świadczy usługi. Przenoszone wierzytelności będą wynikać w szczególności ze świadczenia Usług Wspólnych przez A w ramach funkcjonowania Działu P. Ponadto, I przejmie zobowiązania związane z umowami zawartymi przez A z podmiotami trzecimi, w tym zobowiązania z tytułu usług szkoleniowych, IT, telekomunikacyjnych, w zakresie w jakim dotyczą Działu P.
  8. Kopie dokumentów księgowych A dotyczące Działu P.
    W ramach Podziału, I nabędzie kopie dokumentów księgowych A dotyczące Działu P, w tym ewidencje, rejestry, księgi rachunkowe, faktury, w szczególności dotyczące zakupu środków trwałych, kopie umów.


Zespół składników majątkowych związanych z Działem P, który zostanie przejęty przez I będzie wystarczający, aby I mogła kontynuować działalność Działu P. Po dokonaniu Podziału, A nadal będzie prowadzić działalność gospodarczą w ramach Działu związanego z Pozostałą Działalnością (w obszarze związanym ze świadczeniem usług na rzecz podmiotów z Grupy X związanych z Pozostałą Działalnością) w oparciu o:

  1. personel Działu związanego z Pozostałą Działalnością posiadający odpowiednie kompetencje i doświadczenie, składający się z osób odpowiedzialnych za świadczenie usług na rzecz odbiorców z Działu związanego z Pozostałą Działalnością: pracowników odpowiedzialnych za finanse, obsługę klienta, łańcuch dostaw, IT, HR wraz z prawami, obowiązkami, wierzytelnościami i zobowiązaniami wynikającymi z ich umów o pracę,
  2. rzeczowe aktywa trwałe przypisane do Działu związanego z Pozostałą Działalnością, np. komputery, telefony, meble biurowe,
  3. rachunek bankowy przypisany do Działu związanego z Pozostałą Działalnością, wraz ze środkami pieniężnymi,
  4. kluczowe umowy związane z funkcjonowaniem Działu związanego z Pozostałą Działalnością, tj.:
    1. umowy z podmiotami z linii biznesowej z obszaru (…) będącymi odbiorcami usług,

    2. umowę najmu lokalu biurowego w części dedykowanej dla Działu związanego z Pozostałą Działalnością,
  5. należności i zobowiązania związane z ww. umowami, alokowane do Działu związanego z Pozostałą Działalnością,
  6. zobowiązania i rezerwy związane z działalnością alokowaną do Działu związanego z Pozostałą Działalnością,
  7. dokumenty rachunkowe dotyczące działalności Działu związanego z Pozostałą Działalnością.

W konsekwencji powyższego, po Podziale, A będzie kontynuować działalność w zakresie Działu dedykowanego dla Pozostałej Działalności. Każda ze spółek (A oraz I) będzie więc realizować po Podziale odrębne cele biznesowe świadcząc usługi dla danego rodzaju klientów. Po Dniu Wydzielenia A nie będzie świadczyć usług związanych z Działem P oraz uzyskiwać przychodów w związku z funkcjonowaniem Działu P. Działalność w zakresie Działu P będzie bowiem realizowana wyłącznie przez I. Dla kompletności, w związku ze specyfiką świadczenia niektórych usług przez A, po dokonaniu Podziału, A oraz I zawrą umowę, na podstawie której I będzie tymczasowo uprawniona do korzystania z wybranych pracowników A, którzy byli zaangażowani w świadczenie usług dla klientów obu działów przed Podziałem, w zakresie i przez okres, jaki będzie niezbędny do dokończenia obecnie trwających projektów włącznie z projektami rozdzielenia wspólnych platform IT, jak i utrzymania ich do czasu wymiany na platformy IT dedykowane grupie I. Transakcja ta będzie odbywać się na warunkach rynkowych, tj. I będzie zobowiązana do zapłaty wynagrodzenia na rzecz A za powyższą usługę. Ponadto, niewykluczone, że po Podziale I będzie tymczasowo świadczyć usługi na rzecz A w oparciu o osobną umowę. Usługi te będą jedynie pomocnicze względem głównej działalności gospodarczej prowadzonej przez A po Podziale. Transakcja ta również będzie odbywać się na warunkach rynkowych, tj. A będzie zobowiązana do zapłaty wynagrodzenia na rzecz I za tę usługę. Ponadto, do Dnia Wydzielenia A będzie prowadzić działalność gospodarczą, co oznacza, że w tym okresie będą następowały zmiany w składzie i strukturze jej aktywów i pasywów. W ogólności, jakiekolwiek nowe aktywa, prawa lub zobowiązania, w tym także wierzytelności, należności i roszczenia wobec podmiotów powiązanych i osób trzecich, związane z prowadzoną przez A działalnością w ramach Działu P, jak również wynikające z lub uzyskane w wyniku realizacji praw i zobowiązań przypadających zgodnie z planem podziału, staną się składnikami majątku przenoszonego na I. W pozostałym zakresie nowe aktywa, prawa i zobowiązania pozostaną w A. W związku z powyższym, zarówno Dział P, jak i Dział dedykowany do Pozostałej Działalności, jako wyodrębnione części A, będą w stanie samodzielnie realizować swoje działania gospodarcze, przy wykorzystaniu alokowanych składników majątkowych oraz przy zaangażowaniu pracowników i kadry zarządzającej, a po podziale będą kontynuować tę działalność w ramach osobnych podmiotów prawnych. Podział A przez wydzielenie zostanie przeprowadzony z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, a jego celem nie jest i nie będzie uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

W uzupełnieniu wniosku ujętym w piśmie z 13 lipca 2021 r. Wnioskodawca wskazał, że wartość majątku Spółki Dzielonej (tj. A) otrzymanego w ramach podziału przez Spółkę Przejmującą (tj. I) będzie odpowiadać wartości emisyjnej udziałów przydzielonych udziałowcowi Spółki Dzielonej (tj. podmiotowi, który na dzień podziału będzie posiadał udziały w Spółce Dzielonej).

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy w opisanym powyżej zdarzeniu przyszłym w związku z Podziałem powstanie dla Wnioskodawcy przychód (dochód) podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych?

Wnioskodawca pragnie zaznaczyć, że przedmiotem pytania nie jest ocena czy podział przez wydzielenie został przeprowadzony z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych.

Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z planowanym Podziałem nie powstanie dla Wnioskodawcy przychód (dochód) podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Podstawowe kwestie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych spółki przejmującej lub nowo zawiązanej przy podziale lub podziale przez wydzielenie regulują przepisy art. 7b ust. 1 pkt 1 oraz art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, (Dz. U. z 2020 r. poz. 1406 ze zm.).

Zgodnie z art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. m ww. ustawy, przychodami z zysków kapitałowych są przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziałów podmiotów, w tym:

  • przychody osoby prawnej lub spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, przejmującej w następstwie łączenia lub podziału majątek lub część majątku innej osoby prawnej lub spółki,
  • przychody wspólnika spółki łączonej lub dzielonej,
  • przychody spółki dzielonej.

Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przychodem, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4, jest ustalona na dzień łączenia lub podziału wartość majątku spółki przejmowanej lub dzielonej otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną. Przepis ten należy jednak czytać łącznie z art. 12 ust. 4 pkt 3e oraz pkt 3f ww. ustawy, zgodnie z którymi do przychodów nie zalicza się:

  • wartości majątku spółki przejmowanej lub dzielonej otrzymanego przez spółkę przejmującą odpowiadającej wartości emisyjnej udziałów (akcji) przydzielonych udziałowcom (akcjonariuszom) spółek łączonych lub spółki dzielonej;
  • wartości majątku spółki przejmowanej lub dzielonej, odpowiadającej procentowemu udziałowi spółki przejmującej w kapitale zakładowym spółki przejmowanej lub dzielonej, określonemu na ostatni dzień poprzedzający dzień łączenia lub podziału, otrzymanego przez spółkę przejmującą posiadającą w kapitale zakładowym spółki przejmowanej lub dzielonej udział w wysokości nie mniejszej niż 10%.

Zgodnie z art. 4 pkt 16a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przez wartość emisyjną udziałów należy rozumieć cenę, po jakiej obejmowane są udziały (akcje), określoną w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku - w innym dokumencie o podobnym charakterze, nie niższą od wartości rynkowej tych udziałów (akcji).

Należy zauważyć, że dla określenia skutków opodatkowania spółki przejmującej kluczowe/ zasadnicze znaczenie ma art. 12 ust. 1 pkt 8c ww. ustawy, a art. 7b ww. ustawy ma charakter pomocniczy.

Celem art. 7b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest bowiem określenie rodzajów przychodów przypisywanych do źródła, jakim są zyski kapitałowe.

Dodatkowo, stosownie do art. 12 ust. 13 ww. ustawy, przepisów ust. 4 pkt 3e, 3f, 12 i pkt 25 lit. b oraz ust. 4d nie stosuje się w przypadkach, gdy głównym lub jednym z głównych celów połączenia spółek, podziału spółek, wymiany udziałów lub wniesienia wkładu niepieniężnego jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

Zgodnie natomiast z art. 12 ust. 14 ww. ustawy, jeżeli połączenie spółek, podział spółek, wymiana udziałów lub wniesienie wkładu niepieniężnego nie zostały przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, dla celów ust. 13 domniemywa się, że głównym lub jednym z głównych celów tych czynności jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

Dla uniknięcia wątpliwości, Wnioskodawca zaznacza, że Podział zostanie przeprowadzony z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, a jego celem nie będzie uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

Stosownie do art. 12 ust. 15 ww. ustawy, przepisy ust. 4 pkt 3e, 3f, 12 i pkt 25 lit. b mają zastosowanie wyłącznie do spółek będących podatnikami, o których mowa w:

  1. art. 3 ust. 1, przejmujących majątek innych spółek mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej albo
  2. art. 3 ust. 1, przejmujących majątek spółek podlegających w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, albo
  3. art. 3 ust. 2, podlegających w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, przejmujących majątek spółek będących podatnikami, o których mowa w art. 3 ust. 1.

Zgodnie z art. 12 ust. 16 ww. ustawy, przepisy ust. 4 pkt 3e, 3f, 12 i pkt 25 lit. b oraz ust. 4d stosuje się odpowiednio do podmiotów wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, tj. w przypadku Rzeczpospolitej Polskiej do spółki akcyjnej i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Analizując przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe oraz biorąc pod uwagę, że:

  • w ramach Podziału wspólnik Spółki Dzielonej (tj. podmiot, który na dzień Podziału będzie posiadał udziały w Spółce Dzielonej) obejmie nowoutworzone udziały w kapitale zakładowym Spółki Przejmującej. Udziały zostaną pokryte przenoszonym na Spółkę Przejmującą majątkiem Spółki Dzielonej stanowiącym wydzielaną część przedsiębiorstwa związaną z Działem P., co oznacza, że wartość majątku Spółki Dzielonej otrzymanego przez Spółkę Przejmującą będzie odpowiadała wartości emisyjnej udziałów przydzielonych wspólnikowi Spółki Dzielonej (tj. podmiotowi, który na dzień Podziału będzie posiadał udziały w Spółce Dzielonej),
  • Spółka Przejmująca oraz Spółka Dzielona są spółkami z ograniczoną odpowiedzialnością, będącymi podatnikami, polskimi rezydentami podatkowymi, posiadającymi w Polsce siedzibę i zarząd, przy założeniu, że Podział przez wydzielenie został przeprowadzony z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, należy uznać, że opisany planowany Podział Spółki Dzielonej nie spowoduje powstania przychodu podatkowego dla Spółki Przejmującej.

Jednocześnie, Wnioskodawca pragnie zaznaczyć, że przedmiotem pytania nie jest ocena czy Podział przez wydzielenie Spółki Dzielonej został przeprowadzony z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych.

Powyższe znajduje potwierdzenie w interpretacjach indywidualnych wydawanych przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, m.in.:

  • z 17 września 2020 r., Znak: 0111-KDIB1-2.4010.252.2020.1.AW,
  • z 31 lipca 2019 r., Znak: 0114-KDIP2-1.4010.293.2019.1.JF,
  • z 5 grudnia 2018 r., Znak: 0114-KDIP2-1.4010.412.2018.3.MR,
  • z 6 sierpnia 2018 r., Znak: 0111-KDIB2-3.4010.121.2018.2.LG,
  • z 6 sierpnia 2018 r., Znak: 0111-KDIB2-3.4010.120.2018.2.PB,
  • z 18 lipca 2018 r., Znak: 0111-KDIB1-1.4010.187.2018.1.SŚ.

Reasumując, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że w związku z przejęciem przez Wnioskodawcę majątku wydzielonego (Dział P.) i przeniesionego w ramach Podziału przez wydzielenie Spółki Dzielonej nie powstanie dla Wnioskodawcy przychód (dochód) podlegający opodatkowaniu zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Jednocześnie podkreślić należy, że ustalenia czy przeprowadzony podział Spółki Dzielonej zostanie przeprowadzony z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, a jego głównym bądź jednym z głównych celów nie będzie uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania, nie może podlegać ocenie tut. Organu, w trybie i na zasadach przewidzianych dla instytucji interpretacji indywidualnej.

Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny (zdarzenie przyszłe) będzie zgodny ze stanem rzeczywistym. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Odnosząc się do powołanych we wniosku interpretacji indywidualnych stwierdzić należy, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach innych podmiotów i nie wiążą Organu w sprawie będącej przedmiotem wniosku.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej, przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r. poz. 2325 ze zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj