Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB1-2.4010.198.2021.2.ANK
z 23 lipca 2021 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 oraz art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 26 kwietnia 2021 r., który wpłynął do Organu 30 kwietnia 2021 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, do którego źródła przychodów, na gruncie Ustawy o CIT, SPZOO powinna zakwalifikować przychód z tytułu uregulowanych Odsetek za czas opóźnienia w zapłacie ceny za Akcje - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 kwietnia 2021 r. wpłynął do Organu wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia do którego źródła przychodów, na gruncie Ustawy o CIT, SPZOO powinna zakwalifikować przychód z tytułu uregulowanych Odsetek za czas opóźnienia w zapłacie ceny za Akcje.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z 5 lipca 2021 r. Znak: 0111-KDIB1-2.4010.198.2021.1.ANK, wezwano do jego uzupełnienia. Uzupełnienia dokonano 13 lipca 2021 r.

We wniosku złożonym przez:

  • Zainteresowanego będącego stroną postępowania:
    – C Sp. z o.o.
  • Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania:
    - CM Sp. z o.o.

przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Zainteresowany będący stroną postępowania - X spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Wnioskodawca”), jest wspólnikiem (akcjonariuszem) spółki z ograniczoną odpowiedzialnością spółki komandytowo-akcyjna (dalej: „SKA”) i wspólnikiem (komandytariuszem) spółki z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa (dalej: „SPK”).

Zainteresowany niebędący stroną postępowania - Y spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Zainteresowany”), jest wspólnikiem (komplementariuszem) SKA i wspólnikiem (komplementariuszem) SPK.

Wspólnicy SKA oraz SPK planują podjąć decyzję o połączeniu SKA z SPK.

Połączenie zostanie przeprowadzone w trybie art. 492 § 1 pkt 2 w związku z art. 491 § 2 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2017 r., poz. 1577 ze zm., dalej: „KSH”).

Zgodnie z powołanym przepisem KSH, połączenie dwóch spółek osobowych może zostać przeprowadzone wyłącznie przez zawiązanie nowej spółki kapitałowej (dalej: „SPZOO”). W wyniku połączenia SKA i SPK na SPZOO przejdzie cały majątek łączących się spółek, w zamian za udziały, które SPZOO wyemituje na rzecz Wspólników, a SKA oraz SPK przestaną istnieć. Połączenie zostanie przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych.

SKA, na podstawie umowy sprzedaży akcji (dalej: „Umowa”), sprzedała na rzecz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na terytorium Polski (dalej: „Nabywca”) akcje spółki akcyjnej z siedzibą na terytorium Polski (dalej: „Akcje”).

SKA przeniósł Akcje na Nabywcę, jednak Nabywca uchybił terminowi płatności i do dnia dzisiejszego nie zapłacił na rzecz SKA ceny za Akcje.

W związku z powyższym, SKA zawarła z Nabywcą porozumienie, zgodnie z którym SKA zaczęła naliczać odsetki za czas opóźnienia w zapłacie ceny za Akcje na mocy art. 481 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2017 r., poz. 459 ze zm.; dalej: „Ustawa KC”) w związku z nieuregulowaniem przez Nabywcę ceny za Akcje w terminie (dalej: „Porozumienie”). SKA nie przewiduje, aby Nabywca uregulował na jego rzecz cenę za Akcje, a także spłacił odsetki za czas opóźnienia, naliczone na podstawie Porozumienia (dalej: „Odsetki”), przed dniem planowanego połączenia z SPK.

W wyniku planowanego połączenia, na SPZOO przejdą wierzytelności SKA z tytułu sprzedaży Akcji i z tytułu Odsetek.

Przy czym Wnioskodawca i Zainteresowany wskazują, że występują z niniejszym wnioskiem wspólnym, w trybie art. 14n ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325 ze zm.), jako wspólnicy SPZOO, która ma powstać w przyszłości z połączenia SKA i SPK, w których pozostają aktualnie wspólnikami (odpowiednio akcjonariuszem i komplementariuszem oraz komandytariuszem i komplementariuszem).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Do którego źródła przychodów, na gruncie Ustawy o CIT, SPZOO powinna zakwalifikować przychód z tytułu uregulowanych Odsetek?

Zdaniem Wnioskodawcy:

I. Kwestia interesu prawnego Wnioskodawcy i Zainteresowanego do uzyskania przedmiotowej Interpretacji indywidualnej

Wnioskodawca i Zainteresowany, jako wspólnicy łączących się SKA i SPK, staną się wspólnikami powstałej z połączenia SPZOO.

Zgodnie z art. 14n § 1 pkt 1 w związku z 14b § 1 Ordynacji podatkowej, wspólnik planujący utworzenie nowej spółki może wystąpić z wnioskiem o wydanie w indywidualnej sprawia tej spółki interpretacji przepisów prawa podatkowego.

Przy czym przez utworzenie nowej spółki, zdaniem Wnioskodawcy, powinno rozumieć się również utworzenie nowej spółki w wyniku połączenia spółek osobowych w trybie art. 491 § 2 Ustawy KSH.

Mając na uwadze powyższe Wnioskodawca i Zainteresowany posiadają interes prawny do wystąpienia z mniejszym wnioskiem.

Prawo do wystąpienia z niniejszym wnioskiem znajduje również uzasadnienie w orzecznictwie sądów administracyjnych, przykładowo w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 20 stycznia 2017 r. sygn. akt II FSK 283/15, zgodnie z którym: Zwrot „na wniosek osób planujących utworzenie tej spółki, w zakresie dotyczącym działalności tej spółki”, użyty w art. 14n § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.), należy rozumieć w ten sposób, że w kręgu osób uprawnionych do złożenia wniosku o udzielenie interpretacji indywidualnej w sprawach związanych z przyszłą sytuacją spółki prawa handlowego znajdują się również wspólnicy spółki cywilnej, planujący przekształcenie taj spółki w spółkę prawa handlowego”, a także w interpretacjach indywidualnych, przykładowo w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 6 grudnia 2016 r., sygn. 2461-IBPP1.4518.5.2016.1.AR zgodnie z którą: „Podsumowując, w oparciu o przywołane przepisy prawe należy stwierdzić, iż w przypadku zastosowania się przez Spółkę nowo zawiązaną do interpretacji indywidualnej wydanej na wniosek osoby prawnej zamierzającej utworzyć spółkę z ograniczona odpowiedzialnością w zakresie dotyczącym prawa do obniżenia przez Spółkę kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej aport - jeżeli interpretacja indywidualna zostanie wydana przed zawiązaniem nowej Spółki - na podstawie art. 14n § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej, znajdą zastosowanie odpowiednio przepisy art. 14k i 14m Ordynacji podatkowej”.

II. Kwestia kwalifikacji przychodu z Odsetek do źródła pozostała działalność (operacyjna)

Zgodnie z art. 7 ust. 1 zd. 1 Ustawy o CIT, przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów. Dochodom ze źródła przychodów, z pewnymi zastrzeżeniami, jest nadwyżka sumy przychodów uzyskanych z tego źródła przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym (art. 7 ust. 2 zd. 1 Ustawy o CIT).

Przy czym bezsporne, zdaniem Wnioskodawcy jest, że uregulowanie Odsetek na rzecz SPZOO za opóźnienie w zapłacie ceny za akcje spowoduje powstanie po stronie SPZOO przychodu w rozumieniu art. 12 ust. 1 w związku z art. 7 ust. 2 Ustawy o CIT.

Ustawa o CIT wyszczególnia dwie kategorie przychodów - szczegółowo uregulowano przychody z zysków kapitałowych, opodatkowane na zasadach szczególnych, oraz przychody Inne niż przychody z zysków kapitałowych, opodatkowane na zasadach ogólnych (tzw. przychody operacyjne)

Artykuł 7b ust. 1 Ustawy o CIT wprowadza zamknięty katalog przychodów z zysków kapitałowych. W związku z tym przychód, który nie jest wymieniony w katalogu z art. 7b Ustaw, o CIT, powinien zostać zakwalifikowany, na gruncie Ustawy o CIT jako przychód z innych źródeł niż zyski kapitałowe (tzw. przychód operacyjny).

W przekonaniu Wnioskodawcy przychód SPZOO z tytułu uregulowania Odsetek nie jest ujęły w katalogu przychodów z zysków Kapitałowych z art. 7b ust. 1 Ustawy o CIT, w związku z czym powinien on zostać zaliczony do przychodów z pozostałej działalności gospodarczej (operacyjnych).

W szczególności, przychód SPZOO z tytułu uregulowania Odsetek nie jest, jak stanowi art. 7b Ustawy o CIT:

1.przychodem z odsetek od pożyczki udzielonej osobie prawnej lub spółce, o której mowa w art. 1 ust. 3, jeżeli wypłata odsetek od takiej pożyczki lub ich wysokość uzależnione są od osiągnięcia zysku przez tę osobę prawną lub spółkę lub od wysokości tego zysku (pożyczka partycypacyjna), o którym mowa w art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. 1) Ustawy o CIT.

Wynika to z faktu, że Porozumienie regulują tylko i wyłącznie kwestię naliczania odsetek za opóźnienie w zapłacie ceny za Akcje, a nie stanowi tzw. pożyczki partycypacyjnej.

2.przychodem ze zbycia wierzytelności uprzednio nabytych przez podatnika ani przychodem ze zbycia wierzytelności wynikających z przychodów zaliczanych do zysków kapitałowych o którym mowa w art. 7b ust. 1 pkt 5 Ustawy o CIT.

Przepis ten mówi bowiem o przychodzie ze zbycia wierzytelności wynikającej z przychodów zaliczanych do zysków kapitałowych (por. W Dmoch. Podatek dochodowy od osób prawnych Komentarz. Wyd. 9. Warszawa 2021 oraz K. Git, A Obońska, A. Wacławczyk. A Walter (red). Podatek dochodowy od osób prawnych. Komentarz. Wyd. 3 Warszawa 2019), natomiast w zdarzeniu przyszłym, będącym przedmiotem wniosku, nie dojdzie do zbycia wierzytelności z tytułu Odsetek, ale do ich spłaty.

3.przychodem ze zbycia akcji, o którym mowa w art. 7b ust. 1 pkt 3 lit a) Ustawy o CIT. Przychodem ze zbycia akcji, o którym mowa w tym przepisie, jest cena, którą właściciel akcji otrzymuje od ich nabywcy za przeniesienie własności tych akcji na jego rzecz na podstawie umowy sprzedaży akcji (art. 535 § 1 Ustawy KC w związku z art. 337 § 1 KSH).

Bowiem, zgodnie z art. 14 ust. 1 zd. 1 Ustawy o CIT, przychodem z odpłatnego zbycia praw majątkowych jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie. Natomiast Odsetki nie są należne z Umowy, ale wynikają z innego tytułu prawnego, mianowicie z Porozumienia. W związku z tym, nie można utożsamiać przychodu SPZOO z tytułu otrzymania spłaty Odsetek z ceną za Akcje. Dlatego też przychód SPZOO z tytułu otrzymania spłaty Odsetek nie jest przychodem ze zbycia Akcji.

Mając na uwadze powyższe, przychód SPZOO z tytułu otrzymania spłaty Odsetek nie jest tożsamy z żadnym z przychodów z zysków kapitałowych z art. 7b ust. 1 Ustawy o CIT, a co za tym idzie, powinien zostać zaliczony do tzw. przychodów operacyjnych.

Dodatkowo, Wnioskodawca wskazuje, że przedmiotowej kwestii dotyczyła uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego w składzie 7 sędziów NSA W-wa z 6 czerwca 2016 r., sygn. akt II FPS 2/16.

Niniejsza uchwała zapadła na gruncie przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jednakże z uwagi na fakt, iż katalog przychodów z zysków kapitałowych i katalog przychodów z kapitałów pieniężnych z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mają podobną konstrukcję, jej tezy powinny znaleźć zastosowanie również na gruncie Ustawy o CIT.

Sąd uznał w tej uchwale, że: „Odsetki za nieterminowe uiszczenie ceny za zbyte akcje powinny zostać zaliczone do przychodów z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 w związku z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.”. W uzasadnieniu do tej uchwały Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził m.in., że: „(...) odsetki za opóźnienie w zapłacie powstają z mocy ustawy, nie zaś czynności prawnej, a czynność prawna, zobowiązująca do spełnienia świadczenia w określonym terminie, jest zdarzeniem jedynie pośrednio mającym wpływ na ich powstanie. Po powstaniu odsetki stają się długiem samodzielnym, niezależnym od długu głównego. Skoro bezpośrednią podstawą powstania roszczenia o zapłatę odsetek za opóźnienie za zbyte odpłatnie akcje, udziały, papiery wartościowe jest przepis ustawy (art. 481 § 1 K.c.), to przychód z tytułu odsetek nie stanowi przychodu, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. Z mocy bowiem art. 17 ust. 2 w związku z art. 19 ust. 1 tej ustawy przychodem jest cena akcji, udziałów czy papierów wartościowych określona w umowie i pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. (...) Skoro ustawodawca ograniczył pojęcie przychodu z odpłatnego zbycia akcji, udziałów i papierów wartościowych do pojęcia ceny nabycia określonej w umowie, to nie ma podstaw do rozszerzania pojęcia przychodu o ewentualne odsetki za opóźnienie w zapłacie. Przepis ustawy podatkowej ma w tym wypadku bezwzględne pierwszeństwo przed regułami wynikającymi z przepisów Kodeksu cywilnego. Ponadto, jak wykazano wyżej, także w prawie cywilnym odsetki za opóźnienie, jeśli już powstaną, odrywają się od długu głównego i przedawniają się według odrębnych reguł. Wygaśnięcie długu głównego nie powoduje także jednoczesnego wygaśnięcia długu ubocznego. Wynik wykładni systemowej zewnętrznej zatem potwierdza wynik wykładni literalnej i systemowej wewnętrznej, że odsetki za opóźnienie w zapłacie ceny za akcje, udziały i papiery wartościowe nie są przychodem ze źródła kapitały pieniężne”.

Zdaniem Wnioskodawcy, powyższa uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego potwierdza prawidłowość stanowiska Wnioskodawcy, zgodnie z którym SPZOO powinna zakwalifikować, na gruncie Ustawy o CIT, otrzymaną po dniu planowanego połączenia spłatę Odsetek do przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych (tzw. przychodów operacyjnych).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2020 r., poz. 1406 ze zm., dalej: „updop”), przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów. W przypadkach, o których mowa w art. 21, art. 22 i art. 24b, przedmiotem opodatkowania jest przychód.

Dochodem ze źródła przychodów, z zastrzeżeniem art. 11c, art. 11i, art. 24a, art. 24b, art. 24d i art. 24f, jest nadwyżka sumy przychodów uzyskanych z tego źródła przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów (art. 7 ust. 2 updop).

W myśl art. 7b updop, za przychody z zysków kapitałowych uważa się:

1.przychody z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4b, stanowiące przychody faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym:

  1. dywidendy, nadwyżki bilansowe w spółdzielniach oraz otrzymane przez uczestników funduszy inwestycyjnych lub instytucji wspólnego inwestowania dochody tego funduszu lub tej instytucji, w przypadku gdy statut przewiduje wypłacanie tych dochodów bez odkupywania jednostek uczestnictwa albo wykupywania certyfikatów inwestycyjnych,
  2. przychody z umorzenia udziału (akcji) lub ze zmniejszenia ich wartości,
  3. przychody z wystąpienia wspólnika ze spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, które następuje w inny sposób niż określony w lit. b,
  4. przychody ze zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce, o której mowa w art. 1 ust. 3, które następuje w inny sposób niż określony w lit. b,
  5. wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej lub spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3,
  6. równowartość zysku osoby prawnej oraz spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, przeznaczonego na podwyższenie jej kapitału zakładowego, równowartość nadwyżki bilansowej spółdzielni przeznaczonej na podwyższenie funduszu udziałowego oraz równowartość kwot przekazanych na ten kapitał (fundusz) z innych kapitałów (funduszy) takiej osoby prawnej lub spółki,
  7. dopłaty otrzymane w przypadku połączenia lub podziału spółek przez wspólników spółki przejmowanej, spółek łączonych lub dzielonych,
  8. przychody wspólnika spółki dzielonej, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie - majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa,
  9. zapłata, o której mowa w art. 12 ust. 4d,
  10. wartość niepodzielonych zysków w spółce oraz wartość zysku przekazanego na inne kapitały niż kapitał zakładowy w spółce przekształcanej - w przypadku przekształcenia spółki w spółkę niebędącą osobą prawną, z tym że przychód określa się na dzień przekształcenia,
  11. odsetki od udziału kapitałowego, wypłacane na rzecz wspólnika przez spółkę, o której mowa w art. 1 ust. 3,
  12. odsetki od pożyczki udzielonej osobie prawnej lub spółce, o której mowa w art. 1 ust. 3, jeżeli wypłata odsetek od takiej pożyczki lub ich wysokość uzależnione są od osiągnięcia zysku przez tę osobę prawną lub spółkę lub od wysokości tego zysku (pożyczka partycypacyjna),
  13. przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziałów podmiotów, w tym:
    • przychody osoby prawnej lub spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, przejmującej w następstwie łączenia lub podziału majątek lub część majątku innej osoby prawnej lub spółki,
    • przychody wspólnika spółki łączonej lub dzielonej,
    • przychody spółki dzielonej,
  14. przychód ze zmniejszenia kapitału akcyjnego w prostej spółce akcyjnej;


2.przychody z tytułu wniesienia do osoby prawnej lub spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, wkładu niepieniężnego;

3.inne, niż określone w pkt 1 i 2, przychody z udziału (akcji) w osobie prawnej lub spółce, o której mowa w art. 1 ust. 3, w tym:

  1. przychody ze zbycia udziału (akcji), w tym ze zbycia dokonanego celem ich umorzenia,
  2. przychody uzyskane w wyniku wymiany udziałów;

4.przychody ze zbycia ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną;

5.przychody ze zbycia wierzytelności uprzednio nabytych przez podatnika oraz wierzytelności wynikających z przychodów zaliczanych do zysków kapitałowych;

6.przychody:

  1. z praw majątkowych, o których mowa w art. 16b ust. 1 pkt 4-7, z wyłączeniem przychodów z licencji bezpośrednio związanych z uzyskaniem przychodów niezaliczanych do zysków kapitałowych oraz praw wytworzonych przez podatnika,
  2. z papierów wartościowych i pochodnych instrumentów finansowych, z wyłączeniem pochodnych instrumentów finansowych służących zabezpieczeniu przychodów albo kosztów, niezaliczanych do zysków kapitałowych,
  3. z tytułu uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych lub instytucjach wspólnego inwestowania,
  4. z najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnych charakterze dotyczącej praw, o których mowa w lit. a-c,
  5. ze zbycia praw, o których mowa w lit. a-c,
  6. z wymiany waluty wirtualnej na środek płatniczy, towar, usługę lub prawo majątkowe inne niż waluta wirtualna lub z regulowania innych zobowiązań walutą wirtualną.

Zgodnie z art. 491 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2020 poz. 1526 ze zm., dalej: „KSH”), spółki kapitałowe mogą się łączyć między sobą oraz ze spółkami osobowymi; spółka osobowa nie może jednakże być spółką przejmującą albo spółką nowo zawiązaną. Połączenie to, w myśl art. 492 § 1 KSH, może być dokonane:

  1. przez przeniesienie całego majątku spółki (przejmowanej) na inną spółkę (przejmującą) za udziały lub akcje, które spółka przejmująca wydaje wspólnikom spółki przejmowanej (jest to tzw. łączenie się przez przejęcie, czyli inkorporacja),
  2. przez zawiązanie spółki kapitałowej, na którą przechodzi majątek wszystkich łączących się spółek za udziały lub akcje nowej spółki (jest to tzw. łączenie się przez zawiązanie nowej spółki, czyli konsolidacja).

Stosownie do treści art. 493 § 1 KSH, spółka przejmowana albo spółki łączące się przez zawiązanie nowej spółki zostają rozwiązane, bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego, w dniu wykreślenia z rejestru. Na podstawie art. 494 § 1 KSH, spółka przejmująca albo spółka nowo zawiązana wstępuje z dniem połączenia we wszystkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej albo spółek łączących się przez zawiązanie nowej spółki.

Przedmiotem następstwa osób prawnych są również prawa i obowiązki wynikające z przepisów prawa podatkowego. Zgodnie z art. 93 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325 ze zm.), osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku łączenia się:

  1. osób prawnych,
  2. osobowych spółek handlowych,
  3. osobowych i kapitałowych spółek handlowych

-wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób lub spółek.

Sukcesja ta oznacza, że nowo zawiązana SPZOO powstała na skutek połączenia dwóch spółek (SKA z SPK) wstąpi w prawa i obowiązki obu tych spółek.

Zauważyć należy, że w ww. katalogu zysków kapitałowych nie zostały wymienione odsetki naliczane za czas opóźnienia w zapłacie ceny za Akcje w związku z nieuregulowaniem ceny za Akcje w terminie.

W tym miejscu wskazać należy, że instytucję prawną odsetek reguluje art. 481 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. 2020 r. poz. 1740 ze zm.), zgodnie z którym jeżeli dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia pieniężnego, wierzyciel może żądać odsetek za czas opóźnienia, chociażby nie poniósł żadnej szkody i chociażby opóźnienie było następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi.

Jeżeli stopa odsetek za opóźnienie nie była oznaczona, należą się odsetki ustawowe za opóźnienie w wysokości równej sumie stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i 5,5 punktów procentowych. Jednakże, gdy wierzytelność jest oprocentowana według stopy wyższej wierzyciel może żądać odsetek za opóźnienie według tej wyższej stopy (art. 481 § 2 Kodeksu cywilnego).

Odsetki wypłacone w związku z opóźnieniem wypłaty danego świadczenia nie są wliczane do wartości tego świadczenia. Zgodnie z treścią art. 20 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 2020 r., poz. 1575, ze zm.), do wartości przedmiotu sporu nie wlicza się odsetek, pożytków i kosztów, żądanych obok roszczenia głównego. Przepis ten ma więc zastosowanie do odsetek ustawowych, z którymi zasądzono świadczenie główne.

Należy przy tym wskazać, że odsetki są świadczeniem ubocznym, pozostającym w ścisłym związku z należnością główną, jednak źródło ich powstania różni się zasadniczo od źródła powstania długu głównego. Dlatego też nie można utożsamiać odsetek ze świadczeniem głównym (np. odpłatnym zbyciem), bowiem wierzyciel może ich żądać dopiero, jeżeli dłużnik opóźni się ze spełnieniem świadczenia pieniężnego. Odsetki mają charakter uboczny względem świadczenia głównego – są skutkiem niewykonania zobowiązań.

W rozpatrywanej sprawie świadczeniem głównym jest sprzedaż Akcji, zaś odsetki są świadczeniem dodatkowym, ubocznym, tj. należnością z tytułu zwłoki w zapłacie świadczenia głównego, które będą wypłacane na mocy art. 481 § 1 Kodeksu cywilnego zgodnie z zawartym Porozumieniem.

Reasumując zgodzić należy się ze stanowiskiem Wnioskodawcy zgodnie z którym SPZOO powinna zakwalifikować, na gruncie Ustawy o CIT, otrzymaną po dniu planowanego połączenia kwotę Odsetek do przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

W świetle ww. przepisów prawa podatkowego, stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w ... za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r., poz. 2325 ze zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP. W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj