Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB3-1.4012.400.2021.2.AB
z 23 lipca 2021 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2020 r., poz. 1325 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z 10 maja 2021 r. (data wpływu 12 maja 2021 r.), uzupełnionym pismem z 2 lipca 2021 r. (data wpływu 5 lipca 2021 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania sprzedaży działek powstałych z podziału działki nr 1 – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 maja 2021 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania sprzedaży działek powstałych z podziału działki nr 1.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z 2 lipca 2021 r. (data wpływu 5 lipca 2021 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z 24 czerwca 2020 r. znak: 0111-KDIB3-1.4012.400.2021.1.AB.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Jest Pan osobą fizyczną /rezydentem polskim/ prowadzącym działalność gospodarczą jednoosobowo na terytorium Polski, której głównym przedmiotem jest wykonywanie usług brukarskich z dostawą materiału. Dodatkowo, od roku 2013 w ramach działalności gospodarczej, zajmuje się Pan zawodowo sprzedażą samochodów używanych sprowadzanych z zagranicy.

Prowadzi Pan księgi podatkowe w formie księgi przychodów i rozchodów na potrzeby rozliczania podatku dochodowego od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

W działalności gospodarczej jednoosobowej zatrudniani są pracownicy /średnio 2-3 osoby/. Dochód z działalności gospodarczej stanowi Pana dochód i jego rodziny. Uprzednio Pana małżonka prowadziła sklepy spożywcze. Obecnie jedynym źródłem utrzymania rodziny jest pozarolnicza działalność gospodarcza prowadzona jednoosobowo przez Pana. Z tytułu wykonywania samodzielnie działalności gospodarczej, jest Pan czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług /dalej „VAT”/. W ramach działalności gospodarczej jednoosobowej nie dokonywał Pan i nie przewidywał sprzedaży nieruchomości na rachunek własny czy cudzy ani też nie podejmował działalności w zakresie budowy i sprzedaży domów mieszkalnych i niemieszkalnych /działalność deweloperska/.

Przed zawarciem związku małżeńskiego, w dniu 8 marca 2004 r. nabył Pan w drodze darowizny od wuja, dwie działki rolne niezabudowane położone w ...., tj.

  • działkę o nr ewid 1 i pow. 1,9724 ha położoną przy (…) oraz
  • działkę o nr ewid. 2 położoną przy (…).

Łącznie obie nabyte działki miały powierzchnię 2,2124 ha i stanowiły część gospodarstwa rolnego darczyńcy /grunty orne RIVb, RV/. Działki w dacie nabycia były nieuzbrojone oraz nieogrodzone. Obie działki miały dostęp do drogi publicznej i znajdowały się blisko siebie.

Po nabyciu działek zyskał Pan podstawę do prowadzenia gospodarstwa rolnego. Działki o nr ewid. 1 i 2, położone w pobliżu cmentarza, obejmowały grunty na których uprawa nie była opłacalna. Wobec braku ogrodzenia istniejące zasiewy były niszczone przez dzikie zwierzęta. Posiadane gospodarstwo rolne zostało powiększone w dniu 20.02.2007 r. o dodatkową powierzchnię tj. 1,6350 ha stanowiące działki o nr 3 i 4 położone w (…). Działki zostały nabyta wspólnie przez Pana i małżonkę do majątku wspólnego małżonków w drodze darowizny dokonanej przez Pana teściów. W tym miejscu zorganizowano główne miejsce prowadzenia działalności rolniczej, zwłaszcza przechowano sprzęt do uprawy roli np. siewniki, pługi, brony, ciągnik, urządzono stodołę na siano i ewentualne płody rolne. Dodatkowo w tymże miejscu od roku 2015 rozpoczęto hodowle owiec /stan początkowy stada wyniósł 10 sztuk/. Obecnie stado owiec liczy 62 owce. W okresie prowadzenia gospodarstwa rolnego nie sprzedawał Pan zwierząt z hodowli ani też nie osiągał dochodów związanych z hodowlą zwierząt czy uprawą roli na działce o nr 1. Przyrost inwentarza następował zasadniczo w ciągu lat w sposób naturalny. Grunty w gospodarstwie rolnym były zasiewane na paszę dla owiec lub wykorzystywane na wypas owiec.

W roku 2018 przystąpił Pan do budowy budynku obsługi pojazdów osobowych w (…) /działka o nr ewid. 5; pow. 1,6803 ha/. Działka o nr ewid. 5 została nabyta przez Pana najpierw w drodze darowizny od rodziców, na współwłasność ułamkową łącznie ze siostrą w roku 2011, a następnie w roku 2014 ostatecznie przypadła Panu w związku z nieodpłatnym zniesieniem współwłasności dokonanym między rodzeństwem bez spłat i dopłat.

Działka o nr ewid 5 w chwili nabycia była zabudowana budynkiem mieszkalnym /w budynku mieszkają Pana rodzice/, dwoma budynkami produkcyjnymi, usługowymi i gospodarczymi dla rolnictwa. Działka została wykorzystana do wybudowania na niej stacji kontroli pojazdów wykorzystywanej w działalności jednoosobowej /obecnie środek trwały w budowie/.

Prace związane z budową stacji kontroli pojazdów prowadzone były przez firmy zewnętrzne. Z powodu braku środków finansowych na kontynuowanie budowy w 2018 r., na podstawie umowy przedwstępnej, zobowiązał się Pan do wydzielenia z działki o nr ewid. 5 działki o powierzchni ok. 2000 m i odsprzedaży połowy udziału w wydzielonej działce. W 2021 r. aktem notarialnym została sporządzona umowa sprzedaży na rzecz małżonków (…). Środki pieniężne z tej transakcji zostały przeznaczone na dalsze prace przy budowie budynku obsługi pojazdów osobowych.

W roku 2016 i 2017 nabył Pan od swoich sąsiadów w drodze kupna grunty orne i łąki trwałe o łącznej powierzchni 0,242 ha. Grunty te przylegają bezpośrednio do nieruchomości przy (…) i przeznaczone są do wypasu zwierząt.

W roku 2020 pobierał Pan płatności w ramach systemu wsparcia bezpośredniego, tj. płatności z tytułu jednolitej płatności obszarowej, za zazielenię, płatność redystrybucyjną oraz płatność do owiec.

W gospodarstwie rolnym nie były i nie są zatrudniane osoby. Gospodarstwo rolne prowadzi Pan wraz z małżonką. Obecnie gospodarstwo rolne wynosi 7,1434 ha. Otrzymuje Pan dotacje. Dopłaty były pobierane od roku 2017 do chwili obecnej. Dopłaty nie pokrywają kosztów prowadzenia gospodarstwa. Pan i małżonka prowadzący gospodarstwo rolne nie dokonali zgłoszenia rejestracyjnego VAT o którym mowa w art. 15 ust. 4-5 ustawy VAT. Działalność rolnicza w obszarze podatku od towaru i usług nie była rozliczana na zasadach ogólnych.

Grunty w gospodarstwie rolnym są rozproszone. Brak dochodów z gospodarstwa rolnego spowodował, iż postanowił Pan wystąpić o wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla działki o nr ewid 1.

Działka o nr ewid. 1 była i nadal jest tylko częściowo objęta planem miejscowym /niewielka część działki od drogi publicznej przeznaczona jest w planie miejscowym dla realizacji gazociągu wysokiego ciśnienia DN 500/. Pozostałą część działki stanowią grunty orne klasy IVb i V.

W roku 2013 uzyskał Pan dla działki o nr ewid 1 decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu dla zamierzenia inwestycyjnego polegającego na budowie 14 wolnostojących budynków mieszkalnych jednorodzinnych. Decyzja obejmowała urządzenie drogi wewnętrznej.

Inwestycja, z racji jej rozmiarów, nie była przewidziana do realizacji przez Pana. Dodatkowo nie zajmował się Pan i nie zamierza zajmować działalnością deweloperską, gdyż nie posiada w tym kierunku ani środków finansowych ani doświadczenia.

Po uzyskaniu decyzji o warunkach zabudowy w marcu 2021 r. uzyskał Pan decyzje zatwierdzającą podział nieruchomości stanowiącej działkę o nr ewid. 1 na łącznie 14 działek o pow. od 0,09 do 0,5 ha o numerach od (…) do (…) włączenie. Działka o nr ewid. 6 jako jedyna objęta została zasięgiem miejscowego planu /nie jest przedmiotem sprzedaży i jednocześnie zapytania/ i jako jedyna posiada doprowadzone przyłącze elektryczne z tym, że z racji rezerwacji pod magistralę gazową nie będzie przedmiotem zainteresowania w obrocie. Liczbę działek uzasadnia ich powierzchnia i ograniczenia wynikające z prawa pierwokupu nieruchomości rolnych, o którym mowa w ustawie z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1655 z późn. zm.).

Pozostałe działki wydzielone z działki o nr 1 nie posiadają uzbrojenia ani przyłączy. Droga wewnętrzna służy komunikacji wydzielonych działek z drogą publiczną z racji powierzchni działki 1 /niespełna 2 ha/. Rozmiar działki pozwala na wydzielenie drogi wewnętrznej w miejsce ustanawiania służebności gruntowych. Działki nie są nadal ogrodzone oraz zabudowane.

Poza uzyskaniem decyzji o warunkach zabudowy oraz podziałem działki o nr 1 nie ponosił Pan nakładów na nieruchomość. Nieruchomość stanowiąca działkę o nr 1 i działki po jej podziale nie były wykorzystywane w pozarolniczej działalności gospodarczej ani też nie stanowią Pana środków trwałych w tej działalności. Działka o nr 1 i działki powstałe z jej podziału nie były przedmiotem dzierżawy.

Nie podejmował Pan żadnych inicjatyw w zakresie zmiany lub uchwalenia planu miejscowego dla działki 1 ani też innych w dziełek wchodzących w skład gospodarstwa rolnego. W poprzednich latach nie dokonywał Pan odpłatnego zbycia działek wychodzących w skład gospodarstwa rolnego, poza zbyciem części gruntu wydzielonego z działki 5 o którym jest mowa we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, ani nie nabywał odpłatnie gruntów z zamiarem ich sprzedaży z zyskiem po dokonaniu na nie nakładów właściwych dla działalności zawodowej w zakresie obrotu nieruchomościami.

Zamierza Pan sprzedać działki wydzielone z działki o nr ewid 1 /z wyjątkiem działki o nr 6/. Ogłoszenia o sprzedaży pojawiły się w internecie /standardowe ogłoszenie osoby prywatnej o zamiarze sprzedaży/. Nie korzystał Pan z usług pośredników nieruchomości. Nie występował Pan o wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla poszczególnych działek powstałych z podziału działki o nr ewid 1. Zainteresowani kupujący mają wiedzę o wydanej decyzji o warunkach zabudowy dla działki 1 i znają treść decyzji. Wydana decyla o warunkach zabudowy nie może być wykonana dla działek powstałych z podziału, jeśli wydzielone działki przypadną w razie zbycia różnym osobom. Nie zamierza Pan dokonywać żadnych nakładów na działki przed sprzedażą ani występować o przyłącza/uzbrojenie z wyjątkiem wykonania drogi wewnętrznej /utwardzenia drogi / i wystąpienia do wodociągów z wnioskiem o wydanie warunków przyłączenia wody. Informacja ta potrzebna jest dla potencjalnych klientów którzy mogą być zainteresowani zabudową działki. Warunki techniczne wykonania sieci wodociągowej zostały udzielone na wniosek w dniu 23 kwietnia 2021 r. Nie będzie dokonywał Pan realizacji sieci wodociągowej zgodnie z udzielonymi warunkami wykonania sieci wodociągowej. Ewentualna sprzedaż działek nastąpi w stanie prawnym i faktycznym jaki ma miejsce obecnie.

W Pana zamyśle uzyskanie decyzji o podziale ułatwi sprzedaż działek. Uprzednia decyzja o warunkach zabudowy pozwali na szybszą sprzedaż i większe zainteresowanie sprzedażą. Sprzedaż nastąpi z zyskiem choćby i z tej przyczyny, że nabycie do majątku osobistego było nieodpłatne. Pieniądze ze sprzedaży przeznaczy Pan na zabezpieczenie przyszłości własnej rodziny zwłaszcza dzieci /poduszka finansowa na przyszłość/ jak również spłatę kredytu zaciągniętego na budowę domu.

Do Pana zgłosiło się kilkoro chętnych nabywców. Nie zostały zawarte umowy sprzedaży, przedwstępne sprzedaży, lub zobowiązujące do sprzedaży.

W uzupełnieniu wskazał Pan, że:

Ad.1a

Powodem, dla którego zdecydował Pan się wystąpić o warunki zabudowy i zagospodarowania terenu dla działki o nr ewid 1 była chęć podziału działki na mniejsze. Działka o nr ewid. 1 miała dużą powierzchnię (1,9724 ha), która nie była już dla Pana przydatna zważywszy na jej przeznaczenie przed podziałem i powierzchnię. Kierował się Pan racjonalnymi powodami w tym względzie tj. jak każdy rozsądnie gospodarujący swoim mieniem właściciel nieruchomości. Przed podziałem działek konieczne było wystąpienie o wydanie decyzji o warunków zabudowy. Dla działki o nr ewid. 1 nie był uchwalony plan miejscowy (tylko niewielka jej części niebędąca przedmiotem przyszłej sprzedaży była przeznaczona w miejscowym planie pod realizacje gazociągu wysokiego ciśnienia).

Stosownie do przepisu art. 94 ust. 1 pkt 2 - w zw. z art. 92 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1990 z późn. zm.) w przypadku braku planu miejscowego - jeżeli nieruchomość jest położona na obszarze nieobjętym obowiązkiem sporządzenia tego planu - podziału nieruchomości można dokonać, jeżeli jest zgodny z warunkami określonymi w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Ad. 1b-1c

Przed dokonaniem sprzedaży działek nie będzie Pan udzielał jakikolwiek pełnomocnictw ani ustanawiał pełnomocników do sprzedaży przedmiotowych działek. 

Ad. 1d

Nie posiada Pan innych nieruchomości przeznaczonych w przyszłości do sprzedaży poza opisanymi we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy w opisanym stanie faktycznym sprzedaż przez Pana działek powstałych z podziału działki o nr ewid. 1 podlega podatkowi od towarów i usług a w przypadku odpowiedzi pozytywnej jaka stawka podatku od towarów i usług powinna być zastosowana?

Stanowisko Pana:

Teza: Z związku z dostawą działek powstałych z podziału działki o nr ewid. 1 /sprzedaży/ nie działa Pan w charakterze podatnika od towarów i usług.

Sprzedaż każdej z działek jest objęta takim samym stanem faktycznym i podlega takiej samej kwalifikacji na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług /jeden stan faktyczny niezależnie od liczby sprzedawanych działek/.

Na wstępie należy podkreślić, że podatnikiem podatku od towarów i usług /dalej „VAT”/, w przypadku osoby fizycznej, jest osoba, która dokonuje czynności podlegających VAT zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług /t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 685 z późn. zm., dalej „ustawa VAT” działając w charakterze podatnika VAT przy dokonywaniu tej czynności.

Osoba fizyczna będąca podatnikiem VAT czynnym może wykonywać czynności podlegające podatkowi VAT wykonując działalność gospodarczą w tym obejmującą działalność rolniczą i jednocześnie dokonywać czynności, które objęte są zakresem przedmiotowym ustawy VAT, ale z uwagi na brak koniecznego elementu podmiotowego /działanie w charakterze podatnika VAT/ czynności wykonane poza działalnością gospodarczą /także rolniczą/ nie podlegają VAT. Biorąc pod uwagę szeroką definicję działalności gospodarczej, sformułowaną w art. 15 ust. 2 ustawy VAT, należy uznać, iż działalność rolnicza / art. 2 pkt 15 ustawy VAT/ mieści się w pojęciu działalności gospodarczej. W przypadku osób fizycznych prowadzących wyłącznie gospodarstwo rolne, leśne lub rybackie za podatnika VAT uważa się osobę, która złoży zgłoszenie rejestracyjne. Podobnie za podatnika uważa się osobę, która złoży zgłoszenie rejestracyjne, w przypadku podatników prowadzących wyłącznie działalność rolniczą w innych niż wymienione w art. 15 ust. 4 ustawy VAT przypadkach, np. tzw. małorolnych rolników nieprowadzących gospodarstwa rolnego w rozumieniu ww. przepisów/ art. 15 ust. 5 ustawy VAT/.

Nie budzi wątpliwości w świetle przepisów prawa i dotychczasowej utrwalonej praktyki orzeczniczej łączenie statusu podatnika VAT czynnego, wykonującego pozarolniczą działalność gospodarczą, ze zwolnieniem przedmiotowo - podmiotowym odnoszącym się do rolnika ryczałtowego / art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy VAT/ - w przypadku osoby fizycznej.

Ta szczególna sytuacja prawna dotycząca rolnika ryczałtowego na gruncie ustawy VAT pozawala łączyć w jednej osobie czynności podatnika VAT czynnego z prowadzeniem działalności rolniczej podmiotowo-przedmiotowo zwolnionej z VAT przy założeniu, że rolnik ryczałtowy na mocy odrębnych przepisów nie jest zobowiązany do prowadzenia ksiąg rachunkowych i nie zarejestrował się jako podatnik VAT czynny z wyboru, w przypadku o którym mowa w art. 15 ust. 4 lub 5 ustawy VAT. Ponadto jak wyraźnie stanowi przepis art. 113 ust. 2 pkt 2 VAT do wartości sprzedaży przy zwolnieniu podmiotowym nie wlicza się sprzedaży zwolnionej od podatku VAT o której mowa w art. 43 ust. 1 ustawy VAT /w Pana przypadku znajdzie zastosowanie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy VAT, tj. odnoszący się dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej/. Używanie nieruchomości w działalności rolniczej nie ma zatem wpływu na uzyskanie statusu podatnika VAT w sytuacji dostawy nieruchomości, jeśli zbywca /rolnik/ nie działa w charakterze podatnika VAT przy dostawie tej nieruchomości, czyli wykonywanie działalności rolniczej przez rolnika ryczałtowego na nieruchomości nie powoduje, że dostawa nieruchomości związana z działalnością rolniczą podlega ustawie VAT.

Istotne okażą się dla takiego statusu inne istniejące obiektywnie okoliczności mianowicie, iż dokonujący sprzedaży gruntu działa w charakterze podatnika prowadzącego działalność gospodarczą, a nie w ramach zarządu majątkiem prywatnym wykonując prawo własności, zwłaszcza z uwagi na stopień jego aktywności w zakresie obrotu nieruchomościami, który wskazuje, iż angażuje środki podobne do wykorzystywanych przez producentów, handlowców i usługodawców w ramach prowadzenia działalności gospodarczej.

Podwójny status osoby fizycznej, która dokonuje czynności w ramach działalności gospodarczej i podejmuje jednoczenie działania, które stanowią zarząd jej majątkiem prywatnym stanowi zagadnienie, które nie budzi zastrzeżeń co do zasady. Zważywszy na treść przepisów art. 15 ust. 1 w zw. z art. 15 ust. 2 zdanie drugie ustawy VAT mogą pojawiać się w praktyce wątpliwości, mianowicie które sytuacje obejmujące zarząd majątkiem prywatnym będą uznawane na gruncie ustawy VAT za czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Powołując się na pro unijną wykładnie przepisów art. 15 ustawy VAT la contrario art. 12 ust.1 dyrektywy Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. U. UE. L. z 2006 r. Nr 347, str. 1 z późn. zm.)/ Polska nie zdecydowała się rozszerzyć definicji podatnika na transakcje okazjonalne związane choćby z wykorzystaniem zasobów w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Oznacza to, że na gruncie ustawy VAT podatnikiem VAT będzie osoba, która w szczególności podejmuje czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych /czynności w ramach zarządu majątkiem prywatnym są wyłączone z VAT/.

Zwykłe nabycie lub sprzedaż rzeczy nie stanowi wykorzystywania w sposób ciągły majątku rzeczowego w celu uzyskania z tego tytułu dochodu w rozumieniu art. 9 ust. 1 dyrektywy Rady nr 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. Na tym samym art. 15 ust. 2 ustawy VAT/, jako że jedynym przychodem z takich transakcji może być ewentualny zysk ze sprzedaży tej rzeczy. Dążenie do osiągnięcia zysku jest zatem cechą wspólną zarówno przy zarządzie majątkiem prywatnym jak również podmiotów zajmujących się zawodowo sprzedażą nieruchomości. W świetle obowiązujących przepisów prawa każda czynność wykonywana za wynagrodzeniem potencjalnie może stanowić przejaw działalności gospodarczej. Niemniej jednak w zakresie takiej działalności nie mieści się sprzedaż osobistego majątku, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży oraz nie jest i nie był wykorzystywany w działalności gospodarczej /jak ma miejsce w Pana sprawie/. Tego rodzaju czynności należą do prywatnej sfery działań danego podmiotu i nie będą przejawem działalności handlowej. Istotne jest także, aby majątek w całym okresie posiadania był wykorzystywany wyłącznie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą.

Warto przypomnieć, że w ramach triady uprawnień właściciela wyróżnia się m.in. prawo do rozporządzania własnością rzeczy (ius disponendi), obejmujące wyzbycie się własności rzeczy a także dokonanie czynności prawnych mortis causa, obciążenie własności rzeczy prawami rzeczowymi, a także ograniczenie własności rzeczy prawami o charakterze obligacyjnym (M. Habdas [w:] Kodeks cywilny. Komentarz. Tom II. Własność i inne prawa rzeczowe (art. 126-352), red. M. Fras, Warszawa 2018, art. 140).

Działania przygotowawcze /wydzielenie parceli/ oraz ilość wydzielonych działek, same przez się nie dają również podstaw do kwalifikowania, że są one typowe dla działań „handlowca”, tj. podatnika podatku od towarów i usług. Właściciel realizując swoje uprawnienie do korzystania oraz dysponowania przedmiotem tego prawa może podejmować działania zmierzające do podziału nieruchomości. Okoliczności te same w sobie, podejmowane nawet znaczną ilość razy nie mogą przemawiać za uznaniem, że późniejsza sprzedaż nieruchomości następuje w ramach działalności gospodarczej /dla porównania pogląd akceptowany przez Wnioskodawcę wyrażony w uzasadnieniu wyroku NSA w Warszawie z dnia 28.8.2020 r., w sprawie sygn. akt I FSK 2036/17/.

Wystąpienie z wnioskiem o wydanie warunków zabudowy analogicznie nie świadczy o zaangażowaniu środków podobnych do wykorzystywanych przez producentów, handlowców i usługodawców. Uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy warunkuje późniejszy podział nieruchomości / art. 94 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1990 z późn. zm., gdy dla nieruchomości nie obowiązuje plan miejscowy.

W stanie faktycznym sprawy Nieruchomość /działka o nr ewid 1 i działki powstałe z jej podziału/ stanowią Pana majątek prywatny nabyty w drodze darowizny od krewnego w roku 2004 r. W czasie posiadania Nieruchomości nie były dokonywane nakłady zwiększające jej wartość /nakłady polegające na wybudowaniu budynku, budowli lub urządzenia/. Nie inicjował Pan uchwalenia planu miejscowego dla Nieruchomości.

Nieruchomości nie zostały włączone do Pana przedsiębiorstwa w tym znaczeniu, że nie stanowiły środka trwałego ani towaru handlowego związanego w pozarolniczą działalnością gospodarczą. Nie zajmował się Pan zawodowo sprzedażą nieruchomości ani budową nieruchomości w celu jej sprzedaży. Nieruchomość była wykorzystywana pod zasiewy na paszę dla zwierząt w gospodarstwie rolnym. Zakres działalności w zakresie hodowli zwierząt był i jest niewielki zważywszy na liczebność stada i upływ czasu związany od nabycia gospodarstwa i przyrost inwentarza w czasie. Gospodarstwo rolne nie generuje dochodów. Dochody uzyskuje Pan z pozarolniczej działalności gospodarczej. Powierzchnia gospodarstwa rolnego jest większa niż potrzeby wynikające z produkcji rolnej. Nieruchomość jest zatem zbędna i może być sprzedana z zyskiem co uzasadniają okoliczności życiowe /potrzeba zabezpieczenia finansowego członków rodziny, spłata kredytów - ograniczenie długów/.

Wydzielił Pan drogę wewnętrzną co jest podyktowane tym, że jest to jeden z warunków prawnych zbycia działek powstałych przez podział Nieruchomości /ewentualnie ustanowienie służebności gruntowej/. Szerokość działki i jej lokalizacja przy drodze publicznej pozwala na wydzielenie drogi wewnętrznej służącej dostępowi wydzielonych przez podział działek do drugi publicznej /w miejsce służebności gruntowej/. Z kolei wystąpienie o wydanie warunków wykonania sieci wodociągowej zostało podyktowane potrzebami nabywców, którzy są zainteresowani informacją o warunkach technicznych wybudowania sieci wodociągowej przed zakupem. Nieruchomość /wydzielone z niej działki/ będąca przedmiotem sprzedaży nie jest uzbrojona i ogrodzona. Żadne nakłady w postacie wybudowania sieci nie będą przez Pana wykonywane również poprzez pełnomocnictwa udzielane przyszłym nabywcom.

Jak było wcześniej podniesione przyjęcie, że dany podmiot sprzedając grunt działa w charakterze podatnika wymaga ustalenia, czy jego działalność w tym zakresie przybiera formę zawodową /profesjonalną/.

Dodatkowo należy wskazać, że działalność zawodowa powinna cechować się stałością, powtarzalnością i niezależnością jej wykonywania, bowiem związana jest z profesjonalnym obrotem gospodarczym.

Przejawem takiej aktywności, w zakresie obrotu nieruchomościami, która może wskazywać, że czynności przybierają formę zorganizowaną może być np.: nabycie terenu przeznaczonego pod zabudowę, jego uzbrojenie, wydzielenie dróg wewnętrznych, działania marketingowe podjęte w celu sprzedaży działek, wykraczające poza zwykłe formy ogłoszenia, uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy terenu, czy wystąpienie o opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego dla sprzedawanego obszaru, prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług deweloperskich lub innych tego rodzaju usług o zbliżonym charakterze. Przy czym, na tego rodzaju aktywność "handlową" wskazywać musi ciąg powyżej przytoczonych okoliczności, a nie stwierdzenie jedynie faktu wystąpienia pojedynczych z nich.

Skoro ustawodawca nie zadecydował o opodatkowaniu podatkiem VAT sprzedaży okazjonalnej towarów konieczne jest rozróżnienie sprzedaży w ramach działalności zawodowej i sprzedaży w ramach zarządu majątkiem prywatnym mając na uwadze, że wiele działań występuje w obu przypadkach a ich rozróżnienia odbywa się w oparciu o cechę ciągłości i zorganizowanego /profesjonalnego/ działania.

Najpierw nabył Pan nieodpłatnie Nieruchomość stanowiącą gospodarstwo rolne. Prowadził działalność rolniczą na Nieruchomości. Wystąpił o wydanie decyzji o warunkach zabudowy, a następnie po wielu latach zdecydował się na podział Nieruchomości na kilkanaście działek z zamiarem ich sprzedaży /wcześniej grunty były wykorzystywane w działalności rolniczej, aktualnie okazują się zbędne głównie ze względu na to, iż są położone z dala od głównego miejsca prowadzenia hodowli owiec a ich transport jest kłopotliwy i kosztowny/. Wydzielił drogę wewnętrzną. Wystąpił o udzielenie informacji o warunkach realizacji sieci wodociągowej. Dokonał ogłoszenia w Internecie o zamiarze sprzedaży działek. Wszystkie te działania nie mogą być poczytywane za działalność profesjonalną cechująca się stałością. Są one bowiem także charakterystyczne dla pomiotu, który zamierza z zyskiem rozporządzić majątkiem prywatnym nabytym nieodpłatnie - niezwiązanym z działalności gospodarczą. Działania Pana mieszczą się w zwykłych formach uprawnienia właścicielskiego przewidzianego w art. 140 kodeksu cywilnego. Sprzedaż okazjonalna rzeczy także wykracza poza czynności zwykłego zarządu a nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT co wynika z prounijnej wykładni przepisów ustawy VAT w kontekście sprzedaży okazjonalnej jeśli nie przybiera charakteru zawodowego i ciągłego zarazem. Podział nieruchomości czy urządzenie drogi wewnętrznej mogą występować zarówno w działalności zawodowej jaki i w ramach zarządu majątkiem prywatnym. Rozróżnienie na gruncie VAT dotyczy bowiem sytuacji kiedy te działania przybiorą charakter ciągły co w sytuacji opisanej we wniosku o wydanie interpretacji nie wystąpiło. Ilość działek wydzielonych i przeznaczonych do sprzedaży nie ma znaczenia, gdyż powierzchnia Nieruchomości wynosi niespełna dwa hektary a źródło podziału stanowi jedna uprzednio nabyta nieruchomość rolna /gospodarstwo rolne/. Nie uczynił Pan ze sprzedaży nieruchomości stałego dochodu. Stałe i regularne dochody osiąga z pozarolniczej działalności gospodarczej. Nie zorganizował działalności z zakresie zawodowej sprzedaży nieruchomości cechującej się stałością. Ciąg czynności podejmowanych w stosunku do Nieruchomości oraz brak nakładów wskazują, że podejmowane działania mieszczą się w sferze zarządzenia majątkiem prywatnym bez znamion stałego i zorganizowanego charakteru takiej działalności.

Ubocznie należy zauważyć, że decyzja o warunkach zabudowy wydana dla Nieruchomości nie może być przeniesiona w razie zbycia wydzielonych z niej działek na różne podmioty. Innymi słowy, każdy nabywca kupujący działkę powinien wystąpić o wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla swojej działki odrębnie bowiem podział nieruchomości znosi przedmiot decyzji i jest ona niewykonalna /za wyjątkiem przypadku, gdy inwestycja jest realizowana w całości zgodnie z decyzją/ - por. stanowisko NSA w Warszawie w wyroku z 6.7.2018 r. sygn. akt I FSK 1904/16/. Prawa z wydanej decyzji nie służą zatem nabywcom poszczególnych działek gdyż nie tyle wystąpiła zmiana podmiotu co zmiana przedmiotu decyzji. Po podziale Nieruchomości i sprzedaży działek powstałych z podziału działki tracą swój charakter budowalny na gruncie ustawy VAT i stanowią użytki rolne /grunty orne/.

Sprzedaż działek będzie zatem obejmowała sprzedaż użytków rolnych z ograniczeniami płynącymi z ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1655 z póżn. zm.), nawet jeśli na Nieruchomości wydano ostateczną decyzje o warunkach zabudowy, stąd uzasadnienie dla konieczności wydzielenia większej ilości działek o mniejszej powierzchni, które będą sprzedawane z pomięciem trybu prawa pierwokupu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego Pana stanowisko w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2021 r., poz. 685, ze zm.), zwanej dalej „ustawą”, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Jak stanowi art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii, o czym stanowi art. 2 pkt 6 ww. ustawy.

Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

Wskazać należy, że nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów, w rozumieniu art. 7 ustawy, bądź świadczenie usług zdefiniowane w art. 8 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ aby dana czynność podlegała opodatkowaniu tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy – podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych – art. 15 ust. 2 ustawy.

Definicja działalności gospodarczej zawarta w ustawie ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem „podatnik” tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym. Przy czym, w świetle przytoczonych wyżej przepisów status podatnika podatku od towarów i usług wynika z okoliczności dokonania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.

Dla ustalenia, czy osoba dokonująca transakcji sprzedaży nieruchomości jest podatnikiem podatku VAT istotne jest stwierdzenie, że prowadzi ona działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy.

Zatem, kiedy osoba fizyczna dokonuje sprzedaży swojego majątku osobistego, a czynność ta wykonywana jest okazjonalnie i nie zmierza do nadania jej stałego charakteru, nie oznacza to prowadzenia działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy. Nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług ten, kto jako osoba fizyczna dokonuje okazjonalnych transakcji, za które nie jest przewidziana ściśle regularna zapłata oraz nie prowadzi zorganizowanej czy zarejestrowanej działalności gospodarczej. Dokonywanie określonych czynności incydentalnie, poza sferą prowadzonej działalności gospodarczej, nie pozwala na uznanie danego podmiotu za podatnika w zakresie tych czynności.

W tym miejscu podkreślić należy, że pojęcie „majątku prywatnego” nie występuje na gruncie analizowanych przepisów ustawy, jednakże wynika z wykładni art. 15 ust. 2 ustawy, w której zasadnym jest odwołanie się do treści orzeczenia TSUE w sprawie C-291/92 (Finanzamt Uelzen v. Dieter Armbrecht), które dotyczyło kwestii opodatkowania sprzedaży przez osobę, będącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, części majątku niewykorzystywanej do prowadzonej działalności gospodarczej, a służącej jej do celów prywatnych. „Majątek prywatny” to zatem taka część majątku danej osoby fizycznej, która nie jest przez nią przeznaczona ani wykorzystywana dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej. Ze wskazanego orzeczenia wynika zatem, że podatnik musi w całym okresie posiadania danej nieruchomości wykazywać zamiar wykorzystywania części nieruchomości w ramach majątku osobistego. Przykładem takiego wykorzystania nieruchomości mogłoby być np. wybudowanie domu dla zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Potwierdzone to zostało również w wyroku TSUE z 21 kwietnia 2005 r., sygn. akt C-25/03 Finanzamt Bergisch Gladbach v. HE, który stwierdził, że majątek prywatny to mienie wykorzystywane dla zaspokojenia potrzeb własnych.

W kwestii opodatkowania dostawy nieruchomości (działek) istotne jest, czy w świetle zaprezentowanego we wniosku opisu sprawy, Wnioskodawca w celu dokonania sprzedaży nieruchomości (działek) będzie podejmował aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producenta, handlowca i usługodawcę w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, co skutkuje koniecznością uznania go za podmiot prowadzący działalność gospodarczą w rozumieniu tego przepisu, a więc za podatnika podatku od towarów i usług, czy też sprzedaż nastąpi w ramach zarządu majątkiem prywatnym.

Zwykłe nabycie lub sprzedaż rzeczy nie stanowi wykorzystywania w sposób ciągły majątku rzeczowego w celu uzyskania z tego tytułu dochodu w rozumieniu art. 9 ust. 1 akapit drugi Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L Nr 347 z 11.12.2006 s. 1, ze zm.), – a tym samym art. 15 ust. 2 ustawy – jako, że jedynym przychodem z takich transakcji może być ewentualny zysk ze sprzedaży tej rzeczy.

Ponadto, jak wynika z orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 15 września 2011 r. w sprawach C-180/10 i C-181/10, dostawę gruntu przeznaczonego pod zabudowę należy uznać za objętą podatkiem od wartości dodanej, pod warunkiem, że transakcja ta nie stanowi jedynie czynności związanej ze zwykłym wykonywaniem prawa własności.

Z orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 15 września 2011 r. w sprawach połączonych Jarosław Słaby przeciwko Ministrowi Finansów (C-180/10) oraz Emilian Kuć i Halina Jeziorska-Kuć przeciwko Dyrektorowi Izby Skarbowej w Warszawie (C-181/10) wynika, że czynności związane ze zwykłym wykonywaniem prawa własności nie mogą same z siebie być uznawane za prowadzenie działalności gospodarczej. Sama liczba i zakres transakcji sprzedaży nie mogą stanowić kryterium rozróżnienia między czynnościami dokonywanymi prywatnie, które znajdują się poza zakresem zastosowania dyrektywy, a czynnościami stanowiącymi działalność gospodarczą. Inaczej jest natomiast – wyjaśnił Trybunał – w wypadku, gdy zainteresowany podejmuje aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producentów, handlowców i usługodawców w rozumieniu art. 9 ust. 1 akapit drugi Dyrektywy. Zatem za podatnika należy uznać osobę, która w celu dokonania sprzedaży gruntów angażuje podobne środki wykazując aktywność w przedmiocie zbycia nieruchomości porównywalną do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie tego rodzaju obrotem, tj. działania wykraczające poza zakres zwykłego zarządu majątkiem prywatnym.

Należy wskazać, iż przyjęcie, że dana osoba fizyczna sprzedając nieruchomości działa w charakterze podatnika prowadzącego działalność gospodarczą, w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, wymaga ustalenia, że jej działalność w tym zakresie przybiera formę zawodową (profesjonalną), czego przejawem jest taka aktywność tej osoby w zakresie obrotu nieruchomościami, która może wskazywać, że jej czynności przybierają formę zorganizowaną, np. nabycie terenu przeznaczonego pod zabudowę, jego uzbrojenie, wydzielenie dróg wewnętrznych, działania marketingowe podjęte w celu sprzedaży działek, wykraczające poza zwykłe formy ogłoszenia, uzyskanie decyzji o warunkach zagospodarowania terenu (zabudowy), czy wystąpienie o opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego dla sprzedawanego obszaru, prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług developerskich lub innych tego rodzaju usług o zbliżonym charakterze. Przy czym na tego rodzaju aktywność „handlową” wskazywać musi ciąg powyżej przykładowo przytoczonych okoliczności, a nie stwierdzenie jedynie faktu zaistnienia pojedynczych z nich.

Stwierdzić należy, że uznanie, czy dany podmiot w odniesieniu do konkretnej czynności działa jako podatnik podatku od towarów i usług wymaga oceny każdorazowo odnoszącej się do okoliczności faktycznych danej sprawy.


Z okoliczności przedstawionych w opisie sprawy wynika m.in., że jest Pan osobą fizyczną /rezydentem polskim/ prowadzącym działalność gospodarczą jednoosobowo na terytorium Polski, której głównym przedmiotem jest wykonywanie usług brukarskich z dostawą materiału. Dodatkowo, od roku 2013 w ramach działalności gospodarczej, zajmuje się Pan zawodowo sprzedażą samochodów używanych sprowadzanych z zagranicy.

Z tytułu wykonywania samodzielnie działalności gospodarczej, jest Pan czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W ramach działalności gospodarczej jednoosobowej nie dokonywał Pan i nie przewidywał sprzedaży nieruchomości na rachunek własny czy cudzy ani też nie podejmował działalności w zakresie budowy i sprzedaży domów mieszkalnych i niemieszkalnych /działalność deweloperska/. Przed zawarciem związku małżeńskiego, w dniu 8 marca 2004 r. nabył Pan w drodze darowizny od wuja, działkę rolną niezabudowane nr ewid. 1 z której powstały działki przeznaczone obecnie do sprzedaży (z wyjątkiem działki o nr 6). Działka o nr ewid. 1 położona w pobliżu cmentarza, obejmowała grunty na których uprawa nie była opłacalna. Wobec braku ogrodzenia istniejące zasiewy były niszczone przez dzikie zwierzęta. W gospodarstwie rolnym nie były i nie są zatrudniane osoby. Nie dokonywał Pan zgłoszenia rejestracyjnego VAT o którym mowa w art. 15 ust. 4-5 ustawy VAT. Działalność rolnicza w obszarze podatku od towaru i usług nie była rozliczana na zasadach ogólnych. Brak dochodów z gospodarstwa rolnego spowodował, iż postanowił Pan wystąpić o wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla działki o nr ewid 1. W roku 2013 uzyskał Pan dla działki o nr ewid 1 decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu dla zamierzenia inwestycyjnego polegającego na budowie 14 wolnostojących budynków mieszkalnych jednorodzinnych. Decyzja obejmowała urządzenie drogi wewnętrznej. Powodem, dla którego zdecydował Pan się wystąpić o warunki zabudowy i zagospodarowania terenu dla działki o nr ewid 1 była chęć podziału działki na mniejsze. Działka o nr ewid. 1 miała dużą powierzchnię (1,9724 ha), która nie była już dla Pana przydatna zważywszy na jej przeznaczenie przed podziałem i powierzchnię. Przed podziałem działek konieczne było wystąpienie o wydanie decyzji o warunków zabudowy. Dla działki o nr ewid. 1 nie był uchwalony plan miejscowy (tylko niewielka jej części niebędąca przedmiotem przyszłej sprzedaży była przeznaczona w miejscowym planie pod realizacje gazociągu wysokiego ciśnienia).

Działki wydzielone z działki o nr 1 przeznaczone do sprzedaży nie posiadają uzbrojenia ani przyłączy. Droga wewnętrzna służy komunikacji wydzielonych działek z drogą publiczną z racji powierzchni działki 1 . Działki nie są nadal ogrodzone oraz zabudowane. Poza uzyskaniem decyzji o warunkach zabudowy oraz podziałem działki o nr 1 nie ponosił Pan nakładów na nieruchomość. Nieruchomość stanowiąca działkę o nr 1 i działki po jej podziale nie były wykorzystywane w pozarolniczej działalności gospodarczej ani też nie stanowią Pana środków trwałych w tej działalności. Działka o nr 1 i działki powstałe z jej podziału nie były przedmiotem dzierżawy.

Nie podejmował Pan żadnych inicjatyw w zakresie zmiany lub uchwalenia planu miejscowego dla działki 1 ani też innych w dziełek wchodzących w skład gospodarstwa rolnego. W poprzednich latach nie dokonywał Pan odpłatnego zbycia działek wychodzących w skład gospodarstwa rolnego, poza zbyciem części gruntu wydzielonego z działki 5 o którym jest mowa we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, ani nie nabywał odpłatnie gruntów z zamiarem ich sprzedaży z zyskiem po dokonaniu na nie nakładów właściwych dla działalności zawodowej w zakresie obrotu nieruchomościami.

Ogłoszenia o sprzedaży pojawiły się w internecie (standardowe ogłoszenie osoby prywatnej o zamiarze sprzedaży). Nie korzystał Pan z usług pośredników nieruchomości. Nie występował Pan o wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla poszczególnych działek powstałych z podziału działki o nr ewid 1. Nie zamierza Pan dokonywać żadnych nakładów na działki przed sprzedażą ani występować o przyłącza/uzbrojenie z wyjątkiem wykonania drogi wewnętrznej /utwardzenia drogi / i wystąpienia do wodociągów z wnioskiem o wydanie warunków przyłączenia wody. Nie będzie dokonywał Pan realizacji sieci wodociągowej zgodnie z udzielonymi warunkami wykonania sieci wodociągowej. Ewentualna sprzedaż działek nastąpi w stanie prawnym i faktycznym jaki ma miejsce obecnie.

Przed dokonaniem sprzedaży działek nie będzie Pan udzielał jakikolwiek pełnomocnictw ani ustanawiał pełnomocników do sprzedaży przedmiotowych działek. Nie posiada Pan innych nieruchomości przeznaczonych w przyszłości do sprzedaży poza opisanymi we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej.

Wątpliwości Pana dotyczą kwestii, czy sprzedaż przez Pana działek powstałych z podziału działki o nr ewid. 1 podlega podatkowi od towarów i usług

Z przywołanych wyżej przepisów wynika, że dostawa towarów podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w sytuacji, gdy działaniom podmiotu dokonującego tej dostawy można przypisać znamiona prowadzenia działalności gospodarczej, co w efekcie przesądza o uzyskaniu przez niego statusu podatnika. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że powyższe może mieć miejsce również w odniesieniu do czynności dokonanej jednorazowo. Dla uznania czynności za wykonywaną w ramach działalności gospodarczej nie ma bowiem znaczenia częstotliwość jej wykonywania, lecz okoliczności w jakich ją wykonano. Oznacza to, że w niniejszej sprawie należy przeanalizować całokształt działań jakie Wnioskodawca podjął w odniesieniu do działki będącej przedmiotem sprzedaży.

W przypadku osób fizycznych, które dokonują sprzedaży, towarów stanowiących część majątku osobistego, tj. majątku, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży bądź wykonywania innych czynności w ramach działalności gospodarczej, należy szczególnie wnikliwie przeanalizować okoliczności, w jakich będzie realizowana transakcja. Bowiem, co do zasady, osoby fizyczne, które dokonują transakcji w ramach zarządu majątkiem prywatnym, nie są podatnikami podatku VAT.

W świetle powyższego, aby wyjaśnić wątpliwości należy w pierwszej kolejności ustalić, czy w okolicznościach niniejszej sprawy działa Pan w charakterze podatnika VAT zdefiniowanego w art. 15 ust. 1 ustawy.

W kontekście powyższych rozważań istotna jest więc ocena, czy z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że podejmował Pan działania charakterystyczne dla profesjonalnego obrotu nieruchomościami. Ocena ta winna przy tym uwzględniać, nie tylko samodzielne znaczenie poszczególnych kryteriów kwalifikacji określonych działań jako cech charakteryzujących działalność handlową, ale też brać pod uwagę całokształt tychże działań, ich wzajemne uzupełnianie się i przydatność z punktu widzenia tego rodzaju działalności gospodarczej.

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że z zawartego opisu sprawy nie wynika taka Pana aktywność, która wykraczałaby poza ramy czynności związanych ze zwykłym wykonywaniem prawa własności. Nie podjął Pan ciągu działań, które wskazywałyby na aktywność w zakresie obrotu nieruchomościami.

O uznaniu Pana za podatnika nie może przesądzać wystąpienie przez Pana o warunki zabudowy i zagospodarowania terenu dla działki o nr ewid 1, gdyż powodem, dla którego zdecydował Pan się wystąpić o warunki zabudowy i zagospodarowania terenu dla działki o nr ewid 1 była chęć podziału działki na mniejsze a działka ta nie miała uchwalonego planu miejscowego. Działka o nr ewid. 1 miała dużą powierzchnię (1,9724 ha) i przed podziałem działek konieczne było wystąpienie o wydanie decyzji o warunków zabudowy. Nie zamierza Pan dokonywać żadnych nakładów na działki przed sprzedażą ani występować o przyłącza/uzbrojenie z wyjątkiem wykonania drogi wewnętrznej/utwardzenia drogi/ i wystąpienia do wodociągów z wnioskiem o wydanie warunków przyłączenia wody. Nie będzie Pan jednak dokonywał realizacji sieci wodociągowej zgodnie z udzielonymi warunkami wykonania sieci wodociągowej. Informacja ta jest potrzebna dla przyszłych nabywców działek.

Uwzględniając przedstawiony opis zdarzenia przyszłego oraz ww. przepisy należy stwierdzić, że w rozpatrywanej sprawie brak jest podstaw do uznania Pana – w związku z planowaną sprzedażą działek wydzielonych z działki nr 1 – za podatnika podatku od towarów i usług prowadzącego działalność gospodarczą w zakresie handlu nieruchomościami.

Zatem, w związku ze sprzedażą działek wydzielonych z działki nr 1 nie będzie Pan działał w charakterze podatnika, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy. Sprzedaż przedmiotowych działek, w analizowanej sprawie, należy uznać za czynność związaną ze zwykłym wykonywaniem prawa własności, do której unormowania ustawy o podatku od towarów i usług nie mają zastosowania. Wobec powyższego, sprzedaż działek wydzielonych z działki nr 1 nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Reasumując, dokonując transakcji zbycia działek wydzielonych z działki nr 1 nie występuje Pan w charakterze podatnika podatku VAT, w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy, prowadzącego działalność gospodarczą w myśl art. 15 ust. 2 ustawy. Zatem czynność sprzedaży działek wydzielonych z działki nr 1 nie podlega opodatkowaniu VAT.

W związku z powyższym, stanowisko Pana należy uznać za prawidłowe.

Zaznacza się także, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku.

Ponadto podkreślić należy, że niniejsza interpretacja została wydana w odniesieniu do przedstawionego opisu planowanego zdarzenia przyszłego, co oznacza, że w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan faktyczny, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego w opisie sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Ponadto tut. Organ informuje, że zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 2193 ze zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r., poz. 2325 ze zm.).

Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Zgodnie z art. 57a ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj