Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0112-KDIL1-1.4012.278.2021.2.EB
z 1 lipca 2021 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 6 maja 2021 r. (data wpływu 10 maja 2021 r.), uzupełnionym pismem z dnia 16 czerwca 2021 r. (data wpływu 17 czerwca 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn. „(...)” – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 maja 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn. „(...)”. Wniosek uzupełniono w dniu 17 czerwca 2021 r. o doprecyzowanie opisu sprawy.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Centrum (...) jest samorządową instytucją kultury w rozumieniu ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Instytucja została utworzona na podstawie Uchwały Rady Gminy dnia 9 maja 1991 r. jest zarejestrowana w Rejestrze Instytucji Kultury Gminy pod nr (…), pod nazwą (...).

Do zakresu działalności instytucji zgodnie ze statutem jednostki wprowadzonym Uchwałą Rady Gminy z dnia 13 maja 2014 r. należy w szczególności:

  1. prowadzenie wielokierunkowej działalności rozwijającej i zaspokajającej potrzeby kulturalne mieszkańców, upowszechnianie i promocja kultury, w tym lokalnej w kraju i za granicą oraz stymulowanie aktywności społeczności lokalnej i komunikacji społecznej,
  2. propagowanie profilaktyki zdrowotnej, przeciwdziałanie alkoholizmowi, nikotynizmowi, narkomanii, zagrożeniom cywilizacyjnym i innym uzależnieniom,
  3. zaspokajanie potrzeb czytelniczych, oświatowych, kulturalnych i informacyjnych ogółu społeczeństwa, oraz uczestniczenie w upowszechnianiu wiedzy i kultury.

Gminne Centrum realizuje zadania poprzez:

  1. świadczenie wszelkiego rodzaju usług w zakresie kultury;
  2. organizowanie spektakli, koncertów, wystaw, odczytów, festynów;
  3. organizowanie imprez rozrywkowych, rekreacyjnych i turystycznych;
  4. prowadzenie ognisk, kół zainteresowań;
  5. sprzedaż książek, czasopism i innych artykułów użytku kulturalnego;
  6. prowadzenie sprzedaży dzieł sztuki, dóbr kultury i artykułów użytku kulturalnego;
  7. popularyzację książki i czytelnictwa;
  8. realizowanie imprez zleconych;
  9. prowadzenie innej działalności dochodowej;
  10. prowadzenie działalności gospodarczej w celu pozyskiwania środków na cele statutowe.

Źródłami finansowania Gminnego Centrum (…) są w szczególności:

  1. dotacje celowe i podmiotowe z budżetu Gminy;
  2. wpływy z prowadzonej działalności;
  3. darowizny, spadki, zapisy osób prawnych i fizycznych oraz inne dozwolone prawem;
  4. inne źródła.

Gminne Centrum (...) realizuje projekt współfinasowany ze środków zewnętrznych (...) pn. ,,(...)" zgodnie z umową o powierzenie grantu. Realizacja zadania zgodna z działaniem 19: „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, poddziałanie 19.2: „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność".

Celem ww. projektu jest stworzenie miniogrodu wraz z urządzeniami rekreacyjnymi oraz przeprowadzenie warsztatów ogrodnictwa dla seniorów w związku z aktywizacją i integracją mieszkańców ze szczególnym wskazaniem na grupy defaworyzowane. W ramach projektu zostały zakupione krzewy, wykonano warsztaty ogrodnictwa i warsztaty edukacyjno-ekologiczne, wyposażono część rekreacyjno-zabawową w meble ogrodowe, oraz sprzęt dla dzieci (mini plac zabaw). Całość sprzętu, oraz krzewy zakupione z ww. projektu zostały zamontowane/zasadzone na terenie przed Domem Kultury, ul. (...). Wszystkie zakupy dokonane z projektu dotyczą działalności nieodpłatnej instytucji kultury, za organizowane warsztaty nie były pobierane żadne opłaty.

Centrum (...) jest czynnym podatnikiem podatku VAT i składa deklaracje VAT-7 za okresy miesięczne.

Instytucja kultury w zakresie podatku od towarów i usług prowadzi działalność o charakterze opodatkowanym, zwolnionym, mieszanym, nie podlegającym VAT.

Od dokonywanych zakupów oraz usług dotyczących wyłącznie sprzedaży opodatkowanej instytucja odlicza podatek VAT w całości – art. 86 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Od zakupów dotyczących sprzedaży zwolnionej (art. 43 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku VAT), bądź nieodpłatnej działalności statutowej, instytucja nie odlicza podatku VAT.

Od zakupów i usług dotyczących sprzedaży mieszanej (co do których nie ma możliwości bezpośredniego i wyłącznego przyporządkowania do konkretnej kategorii czynności (opodatkowane VAT/zwolnione z VAT przedmiotowo/niepodlegające VAT) – art. 86, ust. 2a – instytucja odlicza VAT zgodnie z zasadą proporcjonalnego odliczania – art. 90 ustawy o VAT, oraz wg prewspółczynnika zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 17 grudnia 2015 r.

Udział w ww. projekcie ma na celu upowszechnianie kultury poprzez jej nieodpłatne udostępnienie dla określonych grup społeczności lokalnej, stanowi element nieodpłatnej działalności statutowej, a od zakupów i usług Wnioskodawca nie odlicza podatku od towarów i usług.

Interpretacja indywidualna jest niezbędnym załącznikiem, który składany jest wraz z wnioskiem o płatność do instytucji wdrażającej ww. działanie.

W dniu 17 czerwca 2021 r. Wnioskodawca uzupełnił wniosek o informację, że usługi i towary nabywane w ramach projektu pn. ,,(...)" były i są wykorzystywane do czynności niepodlegających VAT.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy Gminne Centrum (...) może odliczyć podatek VAT od zakupu towarów i usług dotyczących działalności nieodpłatnej w ramach projektu związanego z działalnością statutową instytucji?

Zdaniem Wnioskodawcy, nie może odliczyć podatku VAT od zakupów towarów i usług służących działaniom związanym z projektem pn. „ (...)”.

W Gminnym Centrum (...) podatek VAT w instytucji kultury jest odliczany w zależności od przyporządkowania do określonego rodzaju działalności (działalność opodatkowana, nieopodatkowana, mieszana).

W przypadku dokonywanych zakupów oraz usług związanych ze sprzedażą opodatkowaną instytucja odlicza podatek naliczony VAT w całości.

W przypadku zakupów dotyczących sprzedaży zwolnionej na podstawie art. 43 ustawy o VAT, bądź działalności nieodpłatnej w ramach nieodpłatnej działalności statutowej instytucja nie odlicza podatku VAT.

Od zakupów i usług dotyczących sprzedaży mieszanej instytucja odlicza VAT zgodnie z zasadą proporcjonalnego odliczania – art. 90 ustawy o VAT, oraz wg prewspółczynnika zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 17 grudnia 2015 r.

Gminne Centrum (…) uważa, że warunkiem odliczenia VAT jest powstanie u podatnika obowiązku podatkowego, a z tytułu realizowanego projektu nie było i nie będzie żadnego przychodu. Ponieważ nie były pobierane żadne opłaty z tytułu uczestnictwa w organizowanych warsztatach to zakwalifikowano tę część działań do działalności nieodpłatnej. Wnioskodawca nie widzi bezpośredniego, ani pośredniego związku z działalnością opodatkowaną w instytucji, dlatego Instytucja nie może odliczyć podatku VAT, ani w 100 %, ani też zgodnie z wyliczonymi wskaźnikami (współczynnikiem i preproporcją) dotyczącą tzw. działalności „mieszanej”.

Każdy zakup towaru lub usługi w działalności statutowej jest rozpatrywany w sposób indywidualny, a odliczenie podatku VAT uzależnione jest od powstania ewentualnego przychodu ze sprzedaży. W opisanej sytuacji w związku z brakiem związku z jakąkolwiek działalnością opodatkowaną instytucji nie przysługuje odliczenie podatku naliczonego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2020 r. poz. 106 ze zm.), zwanej dalej ustawą – w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

  1. nabycia towarów i usług,
  2. dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Z powyższego wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje zarejestrowany, czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Należy zauważyć, że formułując w art. 86 ust. 1 ustawy warunek związku ze sprzedażą opodatkowaną, ustawodawca nie uzależnia prawa do odliczenia od związku zakupu z obecnie wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Wystarczającym jest, że z okoliczności towarzyszących nabyciu towarów lub usług przy uwzględnieniu rodzaju prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej wynika, że zakupy te dokonane są w celu ich wykorzystania w ramach jego działalności opodatkowanej.

W każdym przypadku należy dokonać oceny, czy intencją podatnika wykonującego określone czynności, z którymi łączą się skutki podatkowo-prawne, było wykonywanie czynności opodatkowanych.

Podkreślić należy, że ustawodawca zapewnił podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Jedno z takich ograniczeń zostało wskazane w art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy, zgodnie z którym, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku, gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Oznacza to, że podatnik nie może skorzystać z prawa do odliczenia w odniesieniu do podatku, który jest należny wyłącznie z tego względu, że został wykazany na fakturze w sytuacji, gdy transakcja nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Na podstawie przepisu art. 88 ust. 4 ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.

Zgodnie z powyższą regulacją, z prawa do odliczenia podatku skorzystać mogą wyłącznie podatnicy, którzy są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni.

Aby podmiot mógł skorzystać z prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony związany z dokonanym nabyciem towarów i usług, w pierwszej kolejności winien spełnić przesłanki umożliwiające uznanie go – dla tej czynności – za podatnika podatku od towarów

i usług, działającego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza – zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy – obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.


Na podstawie art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz. U. z 2020 r. poz. 194 ze zm.), zwanej dalej u.o.p.d.k., działalność kulturalna w rozumieniu niniejszej ustawy polega na tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury.

Zgodnie z art. 2 u.o.p.d.k., formami organizacyjnymi działalności kulturalnej są w szczególności; teatry, opery, operetki, filharmonie, orkiestry, instytucje filmowe, kina, muzea, biblioteki, domy kultury, ogniska artystyczne, galerie sztuki oraz ośrodki badań i dokumentacji w różnych dziedzinach kultury.

W myśl art. 9 ust. 1 i 2 u.o.p.d.k., jednostki samorządu terytorialnego organizują działalność kulturalną, tworząc samorządowe instytucje kultury, dla których prowadzenie takiej działalności jest podstawowym celem statutowym. Prowadzenie działalności kulturalnej jest zadaniem własnym jednostek samorządu terytorialnego o charakterze obowiązkowym.

Natomiast na podstawie art. 11 ust. 1 u.o.p.d.k., organizator wydaje akt o utworzeniu instytucji kultury, w którym określa jej przedmiot działania, nazwę i siedzibę, a także określa, czy dana instytucja kultury jest instytucją artystyczną w rozumieniu ust. 2 (...).

Tak więc organizatorami samorządowych instytucji kultury, o których mowa w u.o.p.d.k., są odpowiednie organy samorządu gminnego, powiatowego lub wojewódzkiego, które powołując samorządową instytucję kultury, podejmują stosowne uchwały, stanowiące prawo miejscowe. Uchwały w zakresie organizacji instytucji kultury podejmowane są przez właściwe organy zgodnie z ustawą o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, a także w oparciu o odpowiednie przepisy ustaw samorządowych, gdzie znajdują się podstawy prawne do stanowienia prawa miejscowego.

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 u.o.p.d.k., instytucje kultury działają na podstawie aktu o ich utworzeniu oraz statutu nadanego przez organizatora.

Statut zawiera:

  1. nazwę, teren działania i siedzibę instytucji kultury;
  2. zakres działalności;
  3. organy zarządzające i doradcze oraz sposób ich powoływania;
  4. określenie źródeł finansowania;
  5. zasady dokonywania zmian statutowych;
  6. postanowienia dotyczące prowadzenia działalności innej niż kulturalna, jeżeli instytucja zamierza działalność taką prowadzić.

Zapis art. 13 u.o.p.d.k., określa więc podstawy prawne funkcjonowania instytucji kultury (w tym samorządowych instytucji kultury) wskazując, że ww. podmioty funkcjonują w oparciu o akt ich utworzenia oraz statut. Jednocześnie organizacja wewnętrzna instytucji kultury uregulowana być powinna zgodnie z zapisami ustawy w regulaminie organizacyjnym, który nadawany jest przez dyrektora instytucji.

W myśl art. 14 u.o.p.d.k.:

  1. Instytucje kultury uzyskują osobowość prawną i mogą rozpocząć działalność z chwilą wpisu do rejestru prowadzonego przez organizatora.
  • 1a. W rejestrze, o którym mowa w ust. 1, gromadzone są następujące dane:
    1. oznaczenia instytucji kultury, w szczególności podmiotu, z którym organizator wspólnie prowadzi instytucję kultury, oraz imię i nazwisko pełnomocnika organizatora dokonującego wpisu;
    2. organizacji instytucji kultury, w szczególności:
      1. imię i nazwisko dyrektora instytucji kultury i jego zastępców albo oznaczenie osoby fizycznej, której powierzono pełnienie obowiązków dyrektora, albo której powierzono zarządzanie instytucją kultury,
      2. imiona i nazwiska pełnomocników instytucji kultury uprawnionych do dokonywania czynności prawnych w imieniu instytucji oraz zakres ich upoważnień,
      3. imię i nazwisko pełnomocnika organizatora dokonującego wpisu;
    3. dotyczące mienia instytucji kultury, w szczególności imię i nazwisko pełnomocnika organizatora dokonującego wpisu;
    4. połączenia, podziału i likwidacji instytucji kultury, w szczególności imię i nazwisko likwidatora oraz imię i nazwisko pełnomocnika organizatora dokonującego wpisu.
  1. Organizator nie odpowiada za zobowiązania instytucji kultury, z zastrzeżeniem art. 24 i 25.
  2. Instytucja kultury z urzędu podlega wpisowi do rejestru.
  3. Minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego określi, w drodze rozporządzenia, sposób prowadzenia i udostępniania rejestru instytucji kultury, w tym zakres danych zamieszczanych w rejestrze, tryb dokonywania wpisów, zmian i wykreśleń wpisów oraz wzór księgi rejestrowej, mając na uwadze zapewnienie bezpieczeństwa danych zamieszczanych w rejestrze i bezpieczeństwa czynności prawnych dokonywanych przez te instytucje.

Ponadto z art. 27 u.o.p.d.k. wynika, że:

  1. Instytucja kultury gospodaruje samodzielnie przydzieloną i nabytą częścią mienia oraz prowadzi samodzielną gospodarkę w ramach posiadanych środków, kierując się zasadami efektywności ich wykorzystania.
  2. Instytucja kultury może zbywać środki trwałe. Przy zbywaniu środków trwałych stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące przedsiębiorstw państwowych.
  3. Podstawą gospodarki finansowej instytucji kultury jest plan finansowy ustalony przez dyrektora, z zachowaniem wysokości dotacji organizatora.
  4. Instytucja kultury sporządza plan finansowy zgodnie z przepisami ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 869, 1622, 1649, 2020 i 2473).

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku VAT, składa deklaracje VAT-7 za okresy miesięczne i realizuje projekt współfinasowany ze środków zewnętrznych (...). Zgodnie z umową o powierzenie grantu realizacja zadania zgodna jest z działaniem 19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER " objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, poddziałanie 19.2: „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność.

Do zakresu działalności instytucji zgodnie ze statutem jednostki wprowadzonym Uchwałą Rady Gminy należy w szczególności:

  1. prowadzenie wielokierunkowej działalności rozwijającej i zaspokajającej potrzeby kulturalne mieszkańców, upowszechnianie i promocja kultury, w tym lokalnej w kraju i za granicą oraz stymulowanie aktywności społeczności lokalnej i komunikacji społecznej,
  2. propagowanie profilaktyki zdrowotnej, przeciwdziałanie alkoholizmowi, nikotynizmowi, narkomanii, zagrożeniom cywilizacyjnym i innym uzależnieniom,
  3. zaspokajanie potrzeb czytelniczych, oświatowych, kulturalnych i informacyjnych ogółu społeczeństwa, oraz uczestniczenie w upowszechnianiu wiedzy i kultury.

Gminne Centrum realizuje zadania poprzez:

  1. świadczenie wszelkiego rodzaju usług w zakresie kultury;
  2. organizowanie spektakli, koncertów, wystaw, odczytów, festynów;
  3. organizowanie imprez rozrywkowych, rekreacyjnych i turystycznych;
  4. prowadzenie ognisk, kół zainteresowań;
  5. sprzedaż książek, czasopism i innych artykułów użytku kulturalnego;
  6. prowadzenie sprzedaży dzieł sztuki, dóbr kultury i artykułów użytku kulturalnego;
  7. popularyzację książki i czytelnictwa;
  8. realizowanie imprez zleconych;
  9. prowadzenie innej działalności dochodowej;
  10. prowadzenie działalności gospodarczej w celu pozyskiwania środków na cele statutowe.

Źródłami finansowania Gminnego Centrum (...) są w szczególności:

  1. dotacje celowe i podmiotowe z budżetu Gminy;
  2. wpływy z prowadzonej działalności;
  3. darowizny, spadki, zapisy osób prawnych i fizycznych oraz inne dozwolone prawem;
  4. inne źródła.

Celem ww. projektu jest stworzenie miniogrodu wraz z urządzeniami rekreacyjnymi oraz przeprowadzenie warsztatów ogrodnictwa dla seniorów w związku z aktywizacją i integracją mieszkańców ze szczególnym wskazaniem na grupy defaworyzowane. W ramach projektu zostały zakupione krzewy, wykonano warsztaty ogrodnictwa i warsztaty edukacyjno-ekologiczne, wyposażono część rekreacyjno-zabawową w meble ogrodowe, oraz sprzęt dla dzieci (mini plac zabaw). Całość sprzętu, oraz krzewy zakupione z ww. projektu zostały zamontowane/zasadzone na terenie przed Domem Kultury. Wszystkie zakupy dokonane z projektu dotyczą działalności nieodpłatnej instytucji kultury, za organizowane warsztaty nie były pobierane żadne opłaty. Instytucja kultury w zakresie podatku od towarów i usług prowadzi działalność o charakterze opodatkowanym, zwolnionym, mieszanym, nie podlegającym VAT. Udział w ww. projekcie ma na celu upowszechnianie kultury poprzez jej nieodpłatne udostępnienie dla określonych grup społeczności lokalnej, stanowi element nieodpłatnej działalności statutowej, a od zakupów i usług nie odliczamy podatku od towarów i usług. Usługi i towary nabywane w ramach projektu były i są wykorzystywane do czynności niepodlegających VAT.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą ustalenia, czy w odniesieniu do realizowanego projektu Centrum będzie miało możliwość odliczenia podatku VAT.

Zgodnie z powołanymi wyżej przepisami, rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 ustawy uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane przez zarejestrowanego, czynnego podatnika podatku VAT w ramach działalności gospodarczej do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Podstawowym warunkiem, którego spełnienie należy analizować w aspekcie prawa do odliczenia podatku VAT jest związek dokonywanych nabyć towarów i usług ze sprzedażą uprawniającą do dokonywania takiego odliczenia, czyli sprzedażą generującą podatek należny. W omawianej sprawie związek taki nie występuje. Jak bowiem wynika z treści wniosku, usługi i towary nabywane w ramach projektu były i są wykorzystywane do czynności niepodlegających VAT. Zatem realizacja projektu nie służy wykonywaniu czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

W konsekwencji w analizowanej sprawie warunki wskazane w art. 86 ust. 1 ustawy, uprawniające do odliczenia nie są spełnione, gdyż Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT, ale efekty realizacji tego zadania nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Podsumowując, w odniesieniu do realizowanego projektu Wnioskodawca nie ma możliwości odliczenia podatku VAT wynikającego z faktur dokumentujących poniesione wydatki.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.


Należy zauważyć, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (oraz z opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193 ze zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r. poz. 2325 ze zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP. W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj