Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0113-KDIPT2-3.4011.427.2021.1.RR
z 29 lipca 2021 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 7 kwietnia 2021 r. (data wpływu 5 maja 2021 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania zysków wypracowanych w spółce jawnej w okresie przed nabyciem ogółu praw i obowiązków w drodze darowizny – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 maja 2021 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowegood osób fizycznych w zakresie opodatkowania zysków wypracowanych w spółce jawnej w okresie przed nabyciem ogółu praw i obowiązków w drodze darowizny.

We wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Małżonek Wnioskodawczyni był wspólnikiem w dwuosobowej spółce jawnej działającej pod firmą X (dalej: „Spółka”) i przysługiwało mu 50% udziału w zyskach i stratach Spółki. Ogół praw i obowiązków w Spółce Wnioskodawczyni nabyła od swojego małżonka na podstawie zawartej w dniu 27 lutego 2020 r. umowy darowizny potwierdzonej przez notariusza. Umowa darowizny obejmowała ogół praw i obowiązków w Spółce, a więc włącznie z prawem do otrzymania zysków (proporcjonalnie do udziału w zyskach i stratach spółki), które Spółka uzyskała w okresie przed zawarciem umowy darowizny, a które nie zostały wypłacone i wykazywane były jako kapitały rezerwowe, bądź jako zysk z lat ubiegłych lub zysk bieżący pomniejszony o dokonane wypłaty. Wnioskodawczyni jako wspólnikowi przysługuje udział w zyskach i stratach Spółki w wysokości 50%. Dokonana na rzecz Wnioskodawczyni darowizna podlegała opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, przy czym nabycie ogółu praw i obowiązków w Spółce w tym przypadku podlegało zwolnieniu z opodatkowania tym podatkiem na podstawie art. 4a ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Wnioskodawczyni dokonała zgłoszenia nabycia praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w przepisanym terminie). Po pewnym czasie po dokonaniu darowizny małżonek Wnioskodawczyni zmarł. Wnioskodawczyni jest polskim rezydentem podatkowym.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

Czy wypłata na rzecz Wnioskodawczyni zysków wypracowanych w Spółce w okresie przed nabyciem w drodze darowizny ogółu praw i obowiązków będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Zdaniem Wnioskodawczyni, wypłata na Jej rzecz zysku wypracowanego w Spółce w okresie przed nabyciem w drodze darowizny ogółu praw i obowiązków nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami spółka jawna nie jest samodzielnym i odrębnym podatnikiem podatku dochodowego (jest transparentna na gruncie podatków dochodowych). Podatnikami podatku dochodowego są jej wspólnicy. Przychód wygenerowany w spółce jest przez nich rozliczany na zasadach określonych w art. 8 ust. 1, 1a i 2 u.p.d.o.f. w ramach źródła pozarolnicza działalność gospodarcza (art. 10 ust. 1 pkt 3 i art. 14 u.p.d.o.f., dot. wspólników będących osobami fizycznymi). Sama wypłata zysku ze spółki jest natomiast neutralna podatkowo i nie podlega ponownie opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z powyższym, wielkość przychodu przypadającego na podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku. Taką samą zasadę stosuje się przy określaniu kosztów uzyskania przychodu, zysków i strat takiego podatnika. W konsekwencji każdy ze wspólników spółki jawnej oblicza odrębnie podatek dochodowy. Dochód osiągnięty z tytułu udziału w spółce jawnej stanowi dla jej wspólnika będącego osobą fizyczną, dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej, podlegający co do zasady opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od fizycznych. Podatnicy mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c.

Na podstawie zapisów dokonanych w prowadzonych przez spółkę księgach rachunkowych, każdy ze wspólników oblicza swój dochód z prowadzonej w formie tej spółki działalności gospodarczej, jako nadwyżkę przypadającej na niego (proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku) kwoty przychodów nad kosztami ich uzyskania (obliczonymi z zachowaniem tej samej proporcji). Od tak określonego dochodu każdy ze wspólników ma obowiązek samodzielnie opłacać w trakcie roku zaliczki na podatek dochodowy, a po zakończeniu roku podatek wynikający z rocznego zeznania podatkowego. Dochód każdego ze wspólników, rozumiany jako zysk z tytułu udziału w spółce jawnej, jest systematycznie opodatkowywany w ciągu roku w formie zaliczek na poczet rocznego podatku dochodowego. Bez znaczenia będzie to, czy zysk wypracowany przez spółkę jawną został wypłacony wspólnikom (czy to w formie zaliczek czy też po zakończeniu roku), czy też wspólnicy podjęli decyzję o czasowym pozostawieniu zysku w Spółce.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewiduje natomiast opodatkowania wypłat z zysku spółki jawnej – takie rozwiązanie ustawodawca przewidział wyłącznie w stosunku do spółek będących podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych (spółki kapitałowe, spółka komandytowo-akcyjna), przy czy w tych przypadkach:

  1. spółka pozostaje odrębnym podatnikiem od wspólników (w przypadku spółek jawnych podatnikami są tylko wspólnicy),
  2. w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych przewidziana została wyraźna podstawa prawna do opodatkowania tych wypłat – zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.f., przychodem z kapitałów pieniężnych są dywidendy i inne przychodyz tytułu udziałów w zyskach osób prawnych faktycznie uzyskane z tego udziału (przepis ten nie znajdzie zastosowania do spółki jawnej, która nie jest osoba prawną w rozumieniu przepisów o podatkach dochodowych, jednocześnie w art. 17 nie ma żadnego innego przepisu, który mógłby być podstawą do opodatkowania wypłaty ze spółki jawnej, a przepisy te tworzą katalog zamknięty przychodów).

W stanie faktycznym będącym przedmiotem niniejszego wniosku, do dnia przeniesienia ogółu praw i obowiązków obecnie zmarłego wspólnika, Spółka wypracowała zysk, który w części był wypłacany, a w części nie był wypłacany jej wspólnikom i zgromadzony w kapitale rezerwowym Spółki bądź wykazywany jako bieżący zysk roku podatkowego. Zyski wypracowane w Spółce przed dniem darowizny ogółu praw i obowiązków stanowiły składnik majątku Spółki, a ściślej składnik majątkowy będący elementem ogółu praw i obowiązków przysługujących wspólnikowi w związku z uczestnictwem w Spółce. Wypracowane zyski były częścią majątku spółki, w szczególności posłużyły do sfinansowania nabycia składników majątkowych Spółki obejmujących rzeczy i prawa majątkowe należące do Spółki (aktywa spółki). Na podstawie umowy darowizny Wnioskodawczyni nabyła prawo do tych wszystkich składników majątkowych.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, podstawę opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn stanowi wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych po potrąceniu długów i ciężarów.

Wypracowane w Spółce przed dniem darowizny zyski powiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych tworzących ogół praw i obowiązków wspólnika w Spółce. Wnioskodawczyni, określając wartość nabytych rzeczy i praw składających się na ogół praw i obowiązków wspólnika w Spółce, uwzględniła wartość zakumulowanych w Spółce zysków wypracowanych w okresie przed dniem nabycia ogółu praw i obowiązków w drodze darowizny. Jak wynika z interpelacji nr 599 podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów, (co prawdaw sprawie przekształcenia spółki) odnośnie majątku spółki – „w skład tego majątku wchodzą m.in. kapitał zapasowy, zysk zatrzymany w spółce z lat ubiegłych”. Jednocześnie Wnioskodawczyni wskazuje, że ocena w świetle obowiązujących przepisów, czy zakumulowane w spółce zyski powiększały podstawę opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn nie jest elementem stanu faktycznego wniosku (tj. opisu zdarzenia przyszłego). Elementem zdarzenia faktycznego są okoliczności takie jak nabycie przez Wnioskodawczyni ogółu praw i obowiązków w Spółce pod tytułem darmym czy też okoliczność istnienia w Spółce zysków wypracowanychi niewypłaconych na rzecz wspólników Spółki przed dniem nabycia ogółu praw i obowiązków.

Wnioskodawczyni wskazuje, że Jej zdaniem zakumulowane w Spółce zyski powiększały podstawę opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn. Wspólnicy podlegali opodatkowaniu na bieżąco z tytułu całości osiąganych przychodów odpowiednio pomniejszonych o koszty ich uzyskania stosownie do treści art. 8 u.p.d.o.f. Zgodnie z generalną zasadą jednokrotnego opodatkowania zysków wspólników spółki osobowej (zasada transparentności podatkowej spółki osobowej), wypłata wspólnikom zysków wypracowanychw spółce nie skutkuje powstaniem u wspólników przychodu i ponownym ich opodatkowywaniem. Zdaniem Wnioskodawczyni, zasada ta znajdzie zastosowanie równieżw przypadku wypłaty zysku wygenerowanego w spółce przed nabyciem ogółu prawi obowiązków w drodze darowizny. Otrzymane przez wspólnika świadczenie nie jest w jego majątku dochodem, który podlegałby opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Wypłacenie środków pochodzących z zysku wygenerowanego przez spółkę jawnąw takiej sytuacji skutkuje wyłącznie odebraniem dochodu, który został już raz opodatkowany. Za takim stanowiskiem przemawiają następujące okoliczności.

Po pierwsze, obowiązujące przepisy nie różnicują sytuacji wypłaty zysku na rzecz wspólników, którym przysługiwał ogół praw i obowiązków w spółce osobowej w momencie wygenerowania zysków oraz na rzecz wspólników, którzy nabyli ten status w okresie po wygenerowaniu takich zysków. Nie ma więc jakichkolwiek podstaw do odmiennego traktowania na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych takich wypłat – spółka osobowa (tu: spółka jawna) jest transparentna podatkowo, stąd z perspektywy u.p.d.o.f. przesunięcie majątkowe na linii spółka – wspólnik ma jedynie charakter techniczny i nie jest zdarzeniem, które rodzi jakiekolwiek konsekwencje prawnopodatkowe na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych. Odmienne potraktowanie wspólnika w takiej sytuacji wymagałoby istnienia wyraźnej podstawy prawnej, a takiej na gruncie obowiązujących przepisów brak.

Po drugie, spółka jawna jest transparentna podatkowo a wspólnik już w momencie wypracowania przychodu (zysku) przez spółkę albo w momencie nabycia praw i obowiązków w spółce (tak jak w przypadku Wnioskodawczyni) jest już ekonomicznym właścicielem tych środków i są one częścią jego majątku. Jak powszechnie podkreśla się w doktrynie i orzecznictwie z istoty podatku dochodowego wynika, że jest on ciężarem publicznoprawnym od przyrostu majątkowego (dochodu), a zatem przychodem jest ta wartość, która wchodząc do majątku podatnika może powiększyć jego aktywa. Przychodem jest zatem takie przysporzenie majątkowe o charakterze trwałym, które definitywnie powiększa aktywa podmiotu (por. np. NSA w wyroku z dnia 12 lutego 2013 r., sygn. akt II FSK 1248/11). Wypłata zysku ze spółki nie jest więc przychodem, gdyż nie powoduje zwiększenia w aktywach (majątku) wspólnika, jest to wyłącznie techniczne przesunięcie środków w ramach majątku wspólnika.

Po trzecie, ewentualne zwiększenie w aktywach wspólnika następuje w chwili nabycia ogółu praw i obowiązków w spółce. To ten mement powinien być ewentualnie rozpatrywany jako osiągnięcie przychodu przez podmiot nabywający ogół praw i obowiązków w spółce. Jednocześnie czynności ta, w sytuacji gdy dokonana zostaje pod tytułem darmym podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, co wyklucza opodatkowanie tego przysporzenia podatkiem dochodowym od osób fizycznych – zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f., przepisów tej ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn. Jednocześnie jak powszechnie podkreśla sięw orzecznictwie i doktrynie, na ogół praw i obowiązków w spółce składają się wszystkie przysługujące wspólnikowi prawa (do prowadzenia spraw spółki, do reprezentacji, udziałuw zyskach, do zwrotu wkładów), jak również obowiązki (udział w stratach, powstrzymanie sięod działalności konkurencyjnej), zaś darowizna ogółu praw i obowiązków może dotyczyć tylko całości praw i obowiązków wspólnika spółki i nie jest dopuszczalne ich rozszczepienie (por. wyrok NSA z dnia 29 stycznia 2013 r., sygn. akt II FSK 1136/11; A. Kidyba, Komentarz do art. 10 k.s.h., Lex/el. 2012).

W konsekwencji nabywając ogół praw i obowiązków w spółce osobowejw drodze czynności prawnej nowy wspólnik nabywa również prawo do udziału w zyskach wypracowanych przez spółkę.

Jednocześnie jak powszechnie podkreśla się w orzecznictwie i doktrynie, na ogół praw i obowiązków w spółce składają się wszystkie przysługujące wspólnikowi prawa (do prowadzenia spraw spółki, do reprezentacji, udziału w zyskach, do zwrotu wkładów), jak również obowiązki (udział w stratach, powstrzymanie się od działalności konkurencyjnej), zaś darowizna ogółu praw i obowiązków może dotyczyć tylko całości praw i obowiązków wspólnika spółki i nie jest dopuszczalne ich rozszczepienie (por. wyrok NSA z dnia 29 stycznia 2013 r., sygn. akt II FSK 1136/11; A. Kidyba, Komentarz do art. 10 k.s.h., Lex/el. 2012).

W konsekwencji nabywając ogół praw i obowiązków w spółce osobowej w drodze czynności prawnej nowy wspólnik nabywa również prawo do udziału w zyskach wypracowanych przez spółkę. Jednocześnie wartość tego prawa wchodzi do podstawy opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn podstawę opodatkowania stanowi wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych po potrąceniu długów i ciężarów (czysta wartość), ustalona według stanu rzeczy i praw majątkowych w dniu nabycia i cen rynkowych z dnia powstania obowiązku podatkowego [...]. Jak natomiast wynika z art. 8 ust. 1 tej ustawy, wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych przyjmuje się w wysokości określonej przez nabywcę, jeżeli odpowiada ona wartości rynkowej tych rzeczy i praw.

Przy darowiźnie podstawą opodatkowania jest więc zasadniczo wartość rynkowa ogółu praw i obowiązków, które uwzględnia zakumulowane w spółce osobowej zyski. Przy nabywaniu ogółu praw i obowiązków obdarowany jest więc zobowiązany odprowadzić podatek od darowizny również od przypadających na dany „udział” w spółce niepodzielonych zysków (może być również zwolniony z podatku, tak jak w przypadku Wnioskodawczyni, co nie zmienia tego, że podlega temu podatkowi). W konsekwencji przysporzenie majątkowe odpowiadające zakumulowanym w spółce jawnej zyskom (jako elementu ogółu praw i obowiązków w spółce) jest więc opodatkowane podatkiem od spadków i darowizn i zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f. nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Późniejsze opodatkowanie wypłaty zysku takiemu wspólnikowi, który nabył ogół praw i obowiązków w spółce w drodze darowizny, podatkiem dochodowym byłoby ponownym opodatkowaniem tego samego przychodu, co byłoby naruszeniem art. 2 ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f. oraz obowiązującej w polskim systemie prawnym zasady jednokrotności opodatkowania (pogląd ten znajduje potwierdzenie w wyroku NSA z dnia 19 czerwca 2015 r., sygn. akt II FSK 1216/13).

Biorąc pod uwagę powyższe, za prawidłowe należy uznać stanowisko Wnioskodawczyni, zgodnie z którym wypłata na Jej rzecz zysku wypracowanego w Spółce w okresie przed nabyciem w drodze darowizny ogółu praw i obowiązków nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Stanowisko takie zostało uznane za prawidłowe m.in. w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 14 grudnia 2015 r., nr IPPB1/4511-1103/15-2/AM.

Wypłaty zysku skumulowanego w kapitale rezerwowym dokonywane byłyby partiami w zależności od sytuacji finansowej Spółki, potrzeb bieżącej działalności oraz działalności inwestycyjnej, na przestrzeni kilku najbliższych lat, poczynając od 2021 r.

Spółka na moment wypłaty zysków nie będzie podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych biorąc pod uwagę aktualny stan prawny. Wspólnikami Spółki są i będą w chwili wypłaty zysku wyłącznie osoby fizyczne.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego – jest nieprawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 10 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2020 r., poz. 1526, z późn. zm.), ogół praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej może być przeniesiony na inną osobę tylko wówczas, gdy umowa spółki tak stanowi. Przy czym, zgodnie z art. 10 § 2 ustawy, ogół praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej może być przeniesiony na inną osobę tylko po uzyskaniu pisemnej zgody wszystkich pozostałych wspólników, chyba że umowa spółki stanowi inaczej. Stosownie do przepisu art. 10 § 3 Kodeksu spółek handlowych, w przypadku przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika na inną osobę, za zobowiązania występującego wspólnika związane z uczestnictwem w spółce osobowej i zobowiązania tej spółki osobowej odpowiadają solidarnie występujący wspólnik oraz wspólnik przystępujący do spółki. W doktrynie prawniczej wyrażany jest pogląd,że odpowiedzialność wspólnika ustępującego za zobowiązania spółki ogranicza siędo zobowiązań już istniejących w chwili jego ustąpienia ze spółki (...).

Z opisu zdarzenia przyszłego, zawartego we wniosku, wynika, że Wnioskodawczyni otrzymała od małżonka darowiznę całości przysługujących mu praw i obowiązków w spółce jawnej. Umowa darowizny zawarta została w dniu 27 lutego 2020 r.. Umowa darowizny obejmowała ogół praw i obowiązków w Spółce, a więc włącznie z prawem do otrzymania zysków (proporcjonalnie do udziału w zyskach i stratach spółki), które Spółka uzyskała w okresie przed zawarciem umowy darowizny, a które nie zostały wypłacone i wykazywane były jako kapitały rezerwowe, bądź jako zysk z lat ubiegłych lub zysk bieżący pomniejszony o dokonane wypłaty.

Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r., poz. 1128, z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Na mocy art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy, jednym ze źródeł przychodów są kapitały pieniężnei prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c.

W myśl art. 11 ust. 1 ww. ustawy, przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9, 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, pkt 11, art. 19, art. 25b, art. 30ca, art. 30da i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Stosownie zaś do art. 18 ww. ustawy, za przychód z praw majątkowych uważa sięw szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.

Przepisy ustawy podatkowej mimo, iż posługują się terminem „prawa majątkowe”, nie definiują tego pojęcia, a zawarty w art. 18 katalog tych praw jest jedynie przykładowy, na co wskazuje użyte przez ustawodawcę sformułowanie „w szczególności”. Należy zatem przyjąć,iż do katalogu praw majątkowych objętych zakresem regulacji art. 18 ww. ustawy można zaliczyć także inne prawa nie wymienione w tym przepisie. Zatem tą kategorią został objęty każdy przychód osiągnięty przez podatnika w związku z posiadaniem przez niego prawo charakterze majątkowym.

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają zatem wszelkie dochody osiągane przez podatnika, z wyjątkiem tych dochodów, które zostały enumeratywnie wymienione przez ustawodawcę jako zwolnione od podatku, bądź od których zaniechano poboru podatku, w drodze rozporządzenia wydanego przez Ministra Finansów.

Katalog zwolnień przedmiotowych określony w art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera zwolnienia od podatku kwot uzyskanych przez podatnika z tytułu realizacji praw majątkowych nabytych uprzednio w drodze darowizny. Czynność ta powoduje zatem powstanie przychodu w rozumieniu przepisów podatkowych, który należy uwzględnić przy ustalaniu dochodu do opodatkowania.

Odnosząc się natomiast do stanowiska Wnioskodawcy, że przedmiotowe przysporzenie majątkowe (wypłata zysków) nie jest opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ponieważ podlega ustawie od spadków i darowizn wskazać należy, iż zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przepisów ustawy o podatku dochodowym nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom ustawy o podatkuod spadków i darowizn.

Zgodnie z brzmieniem art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadkówi darowizn (Dz. U. z 2021 r., poz. 1043) podatkowi od spadków i darowizn, zwanemu dalej „podatkiem”, podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem m.in. darowizny.

W sytuacji zysków wykazywanych jako kapitały rezerwowe, jako zysk z lat ubiegłych lub zysk bieżący pomniejszony o dokonane wypłaty nie mamy jednak do czynienia z nabyciem w drodze darowizny. Następuje bowiem realizacja prawa majątkowego przysługującego wspólnikowi (obdarowanemu).

Wypłata zysków zgromadzonych w spółce osobowej nie podlega wyłączeniu, o którym mowa w art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż nie jest przychodem podlegającym przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn. Realizacja praw majątkowych nie została wymieniona w art. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, jako czynność podlegająca podatkowi od spadków i darowizn. Podkreślić należy, że nabycie prawa majątkowego w drodze darowizny, jest odrębną czynnością od realizacji tego prawa majątkowego.

Zatem, w świetle opisanego zdarzenia przyszłego i powołanych przepisów prawa, w przypadku wypłaty na rzecz Wnioskodawczyni po dniu darowizny zysków z okresów poprzednich, w części przypadającej na darczyńcę (małżonka) powstanie po Jej stronie (obdarowanego) przychód z praw majątkowych podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 ustawy Ordynacja podatkowa).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r., poz. 2193, z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r., poz. 2325, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała, lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj