Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0113-KDIPT1-3.4012.287.2021.2.KS
z 3 sierpnia 2021 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 21 kwietnia 2021 r. (data wpływu 26 kwietnia 2021 r.), uzupełnionym pismem z 12 lipca 2021 r. (data wpływu 20 lipca 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie niepodlegania opodatkowaniu podatkiem VAT nieodpłatnego przekazania prawa użytkowania wieczystego gruntu oraz własności posadowionego na tym gruncie budynku do majątku wspólników Spółki, w części odpowiadającej przysługującym im udziałom w zyskach i stratach spółki komandytowej – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

26 kwietnia 2021 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie niepodlegania opodatkowaniu podatkiem VAT nieodpłatnego przekazania prawa użytkowania wieczystego gruntu oraz własności posadowionego na tym gruncie budynku do majątku wspólników Spółki, w części odpowiadającej przysługującym im udziałom w zyskach i stratach spółki komandytowej.

Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismem z 12 lipca 2021 r. (data wpływu 20 lipca 2021 r.) w zakresie doprecyzowania opisu sprawy i opłaty.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

(ostatecznie doprecyzowane w opisie sprawy)

Wnioskodawca –Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa w … pozostaje wpisana do Rejestru Przedsiębiorców KRS za numerem …. Spółka jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Wspólnikami spółki (komandytariuszami ) są osoby fizyczne – A.S. oraz jej mąż G.S. Oprócz wyżej wskazanych osób fizycznych wspólnikiem tej spółki komandytowej, jako komplementariusz jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – … z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej … Sp. z o.o.). Wspólnikami spółki … Sp. z o.o. jest A.S. oraz jej mąż G.S.

Spółka Sp. z o.o. Sp. k. jest użytkownikiem wieczystym zabudowanej nieruchomości gruntowej, stanowiącej własność Skarbu Państwa, położonej w … przy ul. … działka gruntu nr 1 o pow. 0,0665 ha, dla której Sąd Rejonowy w … prowadzi KW nr … oraz właścicielem budynku użytkowego stanowiącego odrębną nieruchomość, posadowionego na wyżej wskazanej nieruchomości gruntowej. Na nieruchomości nie znajdują się inne budynki, w skład tej nieruchomości nie wchodzi działka niezabudowana budynkiem lub budowlą. Prawo użytkowania wieczystego gruntu wraz z prawem własności budynku zostały nabyte przez spółkę … Sp. z o.o. Sp. k. od innej spółki komandytowej, którą rozwiązano bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego i której majątek podzielono pomiędzy wspólników w związku z rozwiązaniem tej spółki komandytowej. Spółka … Sp. z o.o. Sp. k. była wspólnikiem (komandytariuszem) spółki którą rozwiązano. Nabycie nastąpiło w dniu 16 grudnia 2019 r. na podstawie umowy przeniesienia własności przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55(1) ustawy Kodeks Cywilny w ramach podziału majątku spółki komandytowej w związku z jej rozwiązaniem, ww. nieruchomość stanowiła składnik tego przedsiębiorstwa. Spółka komandytowa, której majątek podlegał podziałowi, nabyła wyżej opisane prawo użytkowania wieczystego nieruchomości wraz z prawem własności budynku w dniu 30 marca 2009 r. w drodze aportu do spółki komandytowej. Od 2008 r. na nieruchomości nie czyniono ulepszeń, których wartość przekraczałaby 30 % jej wartości. Nieruchomością jest obecnie wynajmowana przez spółkę innemu podmiotowi.

Wspólnicy spółki … Sp. z o.o. Sp.k. planują podjąć uchwałę o wycofaniu wyżej opisanego składnika majątku - prawa użytkowania wieczystego nieruchomości wraz z prawem własności budynku, z majątku tej spółki komandytowej oraz o nieodpłatnym przeniesieniu tego składnika majątku na cele osobiste wspólników. Wyżej opisane nieodpłatne wycofanie prawa użytkowania wieczystego nieruchomości wraz z prawem własności budynku z majątku spółki komandytowej na rzecz wspólników nastąpi w formie aktu notarialnego, na podstawie powołanej uchwały. Nieruchomość zostanie przekazana do majątku wspólników, którzy nabędą udziały w prawie użytkowania wieczystego gruntu oraz staną się współwłaścicielami budynku. Składnik majątku zostanie wycofany z ewidencji środków trwałych spółki.

Umowa dotyczyć będzie nieodpłatnego przeniesienia prawa użytkowania wieczystego działki oraz własności budynku. Nie będzie to umowa darowizny ani umowa sprzedaży. Wspólnicy mają zamiar podjąć jednomyślną uchwałę, z której wynikać będzie, że postanawiają przenieść nieodpłatnie na swoje własne potrzeby, do majątków prywatnych, prawo użytkowania wieczystego działki oraz własność posadowionego na niej budynku. Przeniesienie ww. nastąpi wg proporcji w udziale w nieruchomości, odpowiednich do przysługujących poszczególnym wspólnikom udziałów w zyskach i stratach w spółce będącej Wnioskodawcą. Z uchwały będzie wynikać także, że nieodpłatne przeniesienie prawa użytkowania wieczystego oraz własności budynku z majątku spółki do majątków prywatnych wspólników Spółki nastąpi w drodze zawarcia umowy nienazwanej, innej niż umowa darowizny.

Czynność ta nie będzie skutkowała obniżeniem wkładu wspólników w spółce komandytowej. Przeniesienie prawa użytkowania wieczystego nieruchomości wraz z prawem własności budynku nastąpi na rzecz wszystkich wspólników spółki komandytowej, proporcjonalnie do posiadanych przez Wnioskodawcę i pozostałych wspólników udziałów w zyskach tej spółki komandytowej. W umowie nieodpłatnego przeniesienia prawa użytkowania wieczystego oraz własności budynku strony powołają się na treść podjętej przez wspólników uchwały. Z umowy przeniesienia prawa użytkowania wieczystego oraz własności budynku będzie wynikać również, że wolą stron umowy nienazwanej nie jest zawarcie umowy darowizny o treści i skutkach określonych w przedmiotowej umowie, z uwagi na fakt, że na skutek jej zawarcia żaden ze wspólników spółki przenoszącej ww. prawo użytkowania wieczystego i własności budynku nie otrzyma przysporzenia majątkowego, kosztem majątku innych wspólników spółki przenoszącej ww. majątek.

Po przesunięciu prawa użytkowania wieczystego działki gruntu i własności położonego na niej budynku do majątku prywatnego wspólników przedmiotowa nieruchomość będzie wykorzystywana przez wspólników w ramach nowej działalności gospodarczej.

Wycofanie prawa użytkowania wieczystego oraz prawa własności budynku nie nastąpi w wyniku wycofania wkładów wspólników ze spółki. Wycofanie prawa użytkowania wieczystego oraz prawa własności budynku będzie mieć charakter nieodpłatny.

W piśmie stanowiącym uzupełnienie wniosku odpowiadając na pytania tut. Organu:

  1. W ramach jakich czynności nastąpiło przez Państwa nabycie prawa wieczystego użytkowania działki nr 1 oraz prawa własności posadowionego na niej budynku, o których mowa we wniosku:
    • opodatkowanych podatkiem od towarów i usług,
    • zwolnionych od podatku od towarów i usług,
    • niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?
  2. Czy z tytułu nabycia ww. nieruchomości, objętej zakresem wniosku, mieli Państwo prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego? Jeśli nie, proszę wskazać dlaczego.
  3. Czy spółce komandytowej, od której Państwo nabyli przedmiotową nieruchomość, przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia tej nieruchomości w drodze aportu? Jeśli nie, proszę wskazać dlaczego.
  4. Jak nieruchomość była wykorzystywana w całym okresie, tj. od momentu nabycia do momentu planowanego nieodpłatnego przekazania na rzecz wspólników?
  5. Czy budynek będący przedmiotem nieodpłatnego przekazania stanowi budynek w myśl art. 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2020 r., poz. 1333)?
  6. W jaki sposób Wnioskodawca wykorzystywał/wykorzystuje budynek znajdujący się na działce nr 1? W szczególności należy wskazać do jakich czynności był/jest wykorzystywany przez Wnioskodawcę ww. budynek, tj. czy do:
    • czynności opodatkowanych podatkiem VAT,
    • czynności zwolnionych od podatku VAT,
    • czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT?
  7. Należy wskazać w jaki sposób wspólnicy będą wykorzystywać przedmiotową nieruchomość po nabyciu w drodze nieodpłatnego przekazania? W tym:
    • w ramach jakiej „nowej" działalności gospodarczej oraz w jakiej formie prowadzonej?
    • czy nieruchomość będzie przedmiotem najmu?


Wnioskodawca wskazał, że:

  1. Jak wskazano we wniosku, przeniesienie własności prawa użytkowania wieczystego działki oraz własności budynku, o których mowa we wniosku, na rzecz spółki … Sp. z o.o. Sp. k. nastąpiło w dniu 16 grudnia 2019 r. w drodze umowy przeniesienia własności przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55(1) ustawy Kodeks Cywilny. Na podstawie art. 6 punkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług przepisów tej ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa. Zatem nabycie prawa wieczystego użytkowania działki nr 1 oraz prawa własności posadowionego na niej budynku, o których mowa we wniosku, nastąpiło na podstawie czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
  2. Z tytułu nabycia ww. nieruchomości, objętej zakresem wniosku, Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, gdyż nieruchomość ta została nabyta jako składnik przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55(1) ustawy Kodeks Cywilny, natomiast na podstawie art. 6 punkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług przepisów tej ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa.
  3. Spółce komandytowej, od której Wnioskodawca nabył nieruchomość, której dotyczy wniosek, nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia tej nieruchomości w drodze aportu, gdyż wcześniejsze nabycie nieruchomości przez spółkę … Sp. z o.o. Sp. k. nastąpiło w drodze aportu do spółki komandytowej w zamian za objęte udziały w tej spółce w dniu 30 marca 2009 r., natomiast spółka dokonała wyboru zwolnienia od podatku VAT na podstawie obowiązującego w dacie dokonania tej czynności § 38 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. 2008 r. nr 212 poz. 1336).
  4. W okresie od momentu nabycia nieruchomości objętej wnioskiem przez Wnioskodawcę nieruchomość była wykorzystywana na cele prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej polegającej na handlu meblami - na nieruchomości objętej wnioskiem, w posadowionym na niej budynku znajdował się salon meblowy. Wspólnicy Wnioskodawcy podjęli decyzję o zaniechaniu dalszego wykorzystywania przedmiotowej nieruchomość na cele prowadzonej przez niego działalności gospodarczej w zakresie sprzedaży mebli. W dniu 27 listopada 2020 r. spółka … Sp. z o.o. Sp. k. zawarła umowę najmu przedmiotowej nieruchomości z zewnętrznym, niepowiązanym z tą spółką podmiotem gospodarczym, który wykorzystuje tę nieruchomość na podstawie wspomnianej umowy najmu na cele prowadzonej działalności gospodarczej. Stąd wspólnicy Wnioskodawcy podjęli decyzję o wycofaniu przedmiotowej nieruchomości jako składnika majątku spółki komandytowej z tej spółki i jej nieodpłatnym przeniesieniu do majątku wspólników.
  5. Budynek posadowiony na nieruchomości objętej wnioskiem, który stanowi przedmiot nieodpłatnego przekazania, jest budynkiem w rozumieniu art. 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. 2020 r. poz. 1333), tj. obiektem budowlanym, który jest trwale związany z gruntem, jest wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach.
  6. Jak wyżej wskazano Wnioskodawca wykorzystywał budynek znajdujący się na działce nr 1 w prowadzonej działalności gospodarczej jako siedzibę prowadzonego przez siebie salonu meblowego. Obecnie wobec zakończenia prowadzenia przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej w tej lokalizacji (zamknięcie salonu meblowego), budynek znajdujący się na działce 1 wraz z gruntem stanowi przedmiot najmu na rzecz podmiotu trzeciego, niepowiązanego z Wnioskodawcą, na cele prowadzonej przez ten podmiot działalności gospodarczej. Budynek był wykorzystywany przez Wnioskodawcę do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie handlu meblami jako salon meblowy, a więc do czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Po zamknięciu salonu meblowego Wnioskodawcy w tej lokalizacji budynek wraz z gruntem (działka 1) stanowi przedmiot najmu, jest to również czynność opodatkowana podatkiem VAT.
  7. Wspólnicy rozważają możliwość wykorzystania przedmiotowej nieruchomości w ramach działalności gospodarczej, której rozpoczęcie jest obecnie rozważane (jednoosobowa działalność gospodarcza w przypadku wspólników będących osobami fizycznymi oraz działalność prowadzona w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w przypadku wspólnika będącego osobą prawną). Działalność gospodarcza wspólników Wnioskodawcy polegać ma na wynajmie nieruchomości na cele komercyjne. Nieruchomość objęta wnioskiem, tj. działka gruntu nr 1 oraz posadowiony na niej budynek stanowić będzie jeden z przedmiotów najmu, gdyż wspólnicy będący osobami fizycznymi posiadają także inne nieruchomości stanowiące ich majątek niezależnie od majątku spółki komandytowej, które to nieruchomości również rozważają wynajmować w ramach działalności gospodarczej.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy w przypadku nieodpłatnego przekazania prawa użytkowania wieczystego gruntu oraz własności posadowionego na tym gruncie budynku do majątku prywatnego wspólników, w części odpowiadającej przysługującym im udziałom w zyskach i stratach spółki komandytowej, wystąpi podatek od towarów i usług?

Zdaniem Wnioskodawcy.

Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż w przypadku nieodpłatnego przekazania prawa użytkowania wieczystego gruntu oraz własności posadowionego na tym gruncie budynku do majątku prywatnego wspólników, w części odpowiadającej przysługującym im udziałom w zyskach i stratach spółki komandytowej, nie wystąpi obowiązek zapłaty podatku od towarów i usług.

Prawo użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej położonej przy ul. … w … wraz z prawem własności budynku posadowionego na tej nieruchomości zostały nabyte przez spółkę … Sp. z o.o. Sp. k. w dniu 16 grudnia 2019 r. w drodze umowy przeniesienia własności przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55(1) ustawy Kodeks Cywilny w ramach podziału majątku spółki komandytowej … Sp. z o.o. Sp. k. w związku z jej rozwiązaniem. Na podstawie art. 6 punkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług przepisów tej ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa. Zatem nabycie to nie podlegało podatkowi VAT, a spółce … Sp. z o.o. Sp. k. jako podatnikowi podatku VAT nie przysługiwało w całości lub w części prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tego składnika majątku. Wcześniejsze nabycie nieruchomości przez spółkę … Sp. z o.o. Sp. k. nastąpiło na podstawie czynności zwolnionej od podatku od towarów i usług, gdyż nastąpiło w dniu 30 marca 2009 r. w drodze aportu do spółki komandytowej w zamian za objęte udziały w tej spółce, a więc na podstawie par. 38 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. 2008 r. nr 212 poz. 1336).

W kwestii bytu prawnego gruntu będącego w użytkowaniu wieczystym należy odwołać się do przepisów ustawy o VAT. Zgodnie z art. 29a ust. 8 ustawy o VAT w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. W myśl art. 29a ust. 9 ustawy o VAT, przepisu ust. 8 nie stosuje się do czynności oddania w użytkowanie wieczyste gruntu, dokonywanego z równoczesną dostawą budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli.

Wobec powyższego, przy sprzedaży budynków lub budowli, dokonywanej wraz z dostawą gruntu, na którym są one posadowione, grunt dzieli byt prawny budynków w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Jeżeli dostawa budynków albo budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku, z takiego zwolnienia korzysta również dostawa gruntu, na którym obiekt jest posadowiony. Powyższy przepis obejmuje swoim zakresem także grunty będące w użytkowaniu wieczystym.

Przechodząc z kolei do zagadnienia odpłatnej dostawy towarów zauważyć należy, że odpłatności (wynagrodzenia) nie można utożsamiać jedynie ze świadczeniem pieniężnym. Również świadczenie o charakterze rzeczowym może stanowić wynagrodzenie.

W niniejszej sprawie wycofanie nieruchomości, na którą składa się prawo użytkowania wieczystego gruntu oraz własność położonego na nim budynku, z majątku spółki komandytowej i przekazanie jej do majątków prywatnych wspólników ma nastąpić nieodpłatnie. Spółka komandytowa nie uzyska żadnych korzyści majątkowych z tytułu przeniesienia nieruchomości do majątku prywatnego wspólników. Zatem czynność przeniesienia własności majątku rzeczowego (nieruchomości) tej spółki nastąpi bez jakiejkolwiek odpłatności, tj. zostanie wykonana bez wynagrodzenia.

Jednakże w myśl regulacji zawartej w art. 7 ust. 2 ustawy o VAT w pewnych określonych w tym przepisie przypadkach, również nieodpłatną dostawę towarów należy uznać za spełniającą definicję odpłatnej dostawy towarów, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 punkt 1 ustawy. Jak wynika bowiem z art. 7 ust. 2 ustawy, czynnością zrównaną z odpłatną dostawą towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy jest także przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, z tym wszakże zastrzeżeniem, że podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Zatem, aby doszło do uznania czynności nieodpłatnego przekazania towarów za czynność zrównaną z odpłatną dostawą towarów, musi zostać spełniony kluczowy warunek, że przedmiotem nieodpłatnego przekazania jest towar (lub jego części składowe), w stosunku do którego podatnikowi przysługiwało w całości lub w części prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy jego nabyciu, imporcie lub wytworzeniu. Przy tym dokonującym nieodpłatnego przekazania musi być podatnik podatku od towarów i usług, a przekazane przez tego podatnika towary należą do jego przedsiębiorstwa.

W przedmiotowej sprawie mamy do czynienia z sytuacją, w której dokonującym nieodpłatnego przekazania jest podatnik, nieruchomość przekazywana należy do przedsiębiorstwa spółki komandytowej oraz przy nabyciu nieruchomości opisanej we wniosku nie przysługiwało spółce prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Jednocześnie nie dokonywano od 2008 r nakładów przekraczających 30% wartości początkowej budynku posadowionego na gruncie będącym w użytkowaniu wieczystym.

Wobec powyższego w analizowanej sprawie, w przypadku wycofania prawa użytkowania wieczystego i własności budynku ze spółki i przekazania ich do majątków prywatnych wspólników, z uwagi na nieodpłatny charakter tej czynności, nie dojdzie do jej sprzedaży w rozumieniu art. 2 pkt 22 ustawy. Odnosząc powyższe do treści art. 7 ust. 2 ustawy stwierdzić należy, że skoro przy nabyciu prawa użytkowania wieczystego gruntu oraz własności budynku na nim posadowionego nie przysługiwało Wnioskodawcy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jednocześnie spółka komandytowa nie czyniła po nabyciu nieruchomości w 2019 r. nakładów przekraczających 30% wartości początkowej obiektu, to nieodpłatne przekazanie nieruchomości do majątku prywatnego wspólników nie będzie stanowiło czynności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług.

Jednocześnie w przypadku ewentualnego przyjęcia przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, iż czynność nieodpłatnego przekazania prawa użytkowania wieczystego gruntu oraz własności posadowionego na tym gruncie budynku do majątku prywatnego wspólników podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, Wnioskodawca zwraca uwagę na zwolnienie tej czynności przekazania od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 punkt 10 tej ustawy.

Jak wcześniej wskazano dostawa nie będzie dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia, rozumianego jako oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi na potrzeby własne budynku, budowli lub ich części. Nadto od daty dokonania ulepszeń, których wartość przekraczała 30% wartości obiektu upłynął okres ponad 13 lat, gdyż ostatnie prace remontowo-budowlane o tej wartości zakończono w 2008 r. Nadto prawo użytkowania wieczystego nieruchomości położonej przy ul. … w … wraz z prawem własności budynku posadowionego na tej nieruchomości zostało nabyte przez spółkę … Sp. z o.o. Sp. k. w drodze umowy przeniesienia własności przedsiębiorstwa, do której nie stosuje się ustawy o VAT na podstawie jej art. 6 punkt 1. Zatem spółce jako podatnikowi podatku VAT nie przysługiwało w całości lub w części prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tego składnika majątku, wobec czego obecnie w przypadku nieodpłatnego przekazania prawa użytkowania wieczystego gruntu oraz własności posadowionego na tym gruncie budynku do majątku prywatnego wspólników nie wystąpi podatek od towarów i usług z uwagi na wyżej wskazane zwolnienie tej czynności od podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2021 r., poz. 685, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Z powyższych przepisów wynika, że w sytuacji, gdy przedmiotem dostawy są towary w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy i gdy czynność ta prowadzi do przeniesienia prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel, mamy do czynienia z dostawą tych towarów w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Czynnością zrównaną z odpłatną dostawą towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy jest także, zgodnie z ust. 2 tego artykułu, przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne darowizny

–jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega generalnie każde nieodpłatne przekazanie towaru należącego do przedsiębiorstwa, w tym także wszelkie inne darowizny, z którym wiąże się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, o ile podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu tych towarów lub ich części składowych.

Jeżeli natomiast podatnik nie miał prawa do odliczenia kwoty podatku naliczonego, to wszelkie przekazanie lub zużycie towarów bez wynagrodzenia (nieodpłatne przekazania), pozostaje neutralne podatkowo (podatnik nie musi dokonać ich opodatkowania).

W świetle art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel i rezultat takiej działalności.

Jak wynika natomiast z art. 15 ust. 2 ustawy, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z wniosku wynika, że Wnioskodawca – Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Wspólnikami spółki (komandytariuszami ) są osoby fizyczne. Oprócz wyżej wskazanych osób fizycznych wspólnikiem tej spółki komandytowej, jako komplementariusz jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Wnioskodawca jest użytkownikiem wieczystym zabudowanej nieruchomości gruntowej, stanowiącej własność Skarbu Państwa oraz właścicielem budynku użytkowego stanowiącego odrębną nieruchomość, posadowionego na wyżej wskazanej nieruchomości gruntowej. Na nieruchomości nie znajdują się inne budynki, w skład tej nieruchomości nie wchodzi działka niezabudowana budynkiem lub budowlą. Prawo użytkowania wieczystego gruntu wraz z prawem własności budynku zostały nabyte przez Wnioskodawcę od innej spółki komandytowej, którą rozwiązano bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego i której majątek podzielono pomiędzy wspólników w związku z rozwiązaniem tej spółki komandytowej. Nabycie nastąpiło w dniu 16 grudnia 2019 r. na podstawie umowy przeniesienia własności przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55(1) ustawy Kodeks Cywilny w ramach podziału majątku spółki komandytowej w związku z jej rozwiązaniem, ww. nieruchomość stanowiła składnik tego przedsiębiorstwa. Na podstawie art. 6 punkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług przepisów tej ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa. Zatem nabycie prawa wieczystego użytkowania działki nr 1 oraz prawa własności posadowionego na niej budynku, o których mowa we wniosku, nastąpiło na podstawie czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Z tytułu nabycia ww. nieruchomości, objętej zakresem wniosku, Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Spółka komandytowa, której majątek podlegał podziałowi, nabyła wyżej opisane prawo użytkowania wieczystego nieruchomości wraz z prawem własności budynku w dniu 30 marca 2009 r. w drodze aportu do spółki komandytowej.

Wspólnicy Wnioskodawcy planują podjąć uchwałę o wycofaniu wyżej opisanego składnika majątku - prawa użytkowania wieczystego nieruchomości wraz z prawem własności budynku, z majątku tej spółki komandytowej oraz o nieodpłatnym przeniesieniu tego składnika majątku na cele osobiste wspólników. Wyżej opisane nieodpłatne wycofanie prawa użytkowania wieczystego nieruchomości wraz z prawem własności budynku z majątku spółki komandytowej na rzecz wspólników nastąpi w formie aktu notarialnego, na podstawie powołanej uchwały. Nieruchomość zostanie przekazana do majątku wspólników, którzy nabędą udziały w prawie użytkowania wieczystego gruntu oraz staną się współwłaścicielami budynku. Składnik majątku zostanie wycofany z ewidencji środków trwałych spółki.

Umowa dotyczyć będzie nieodpłatnego przeniesienia prawa użytkowania wieczystego działki oraz własności budynku. Nie będzie to umowa darowizny ani umowa sprzedaży. Wspólnicy mają zamiar podjąć jednomyślną uchwałę, z której wynikać będzie, że postanawiają przenieść nieodpłatnie na swoje własne potrzeby, do majątków prywatnych, prawo użytkowania wieczystego działki oraz własność posadowionego na niej budynku. Przeniesienie ww. nastąpi wg proporcji w udziale w nieruchomości, odpowiednich do przysługujących poszczególnym wspólnikom udziałów w zyskach i stratach w spółce będącej Wnioskodawcą. Z uchwały będzie wynikać także, że nieodpłatne przeniesienie prawa użytkowania wieczystego oraz własności budynku z majątku spółki do majątków prywatnych wspólników Spółki nastąpi w drodze zawarcia umowy nienazwanej, innej niż umowa darowizny.

Czynność ta nie będzie skutkowała obniżeniem wkładu wspólników w spółce komandytowej. Przeniesienie prawa użytkowania wieczystego nieruchomości wraz z prawem własności budynku nastąpi na rzecz wszystkich wspólników spółki komandytowej, proporcjonalnie do posiadanych przez Wnioskodawcę i pozostałych wspólników udziałów w zyskach tej spółki komandytowej. W umowie nieodpłatnego przeniesienia prawa użytkowania wieczystego oraz własności budynku strony powołają się na treść podjętej przez wspólników uchwały. Z umowy przeniesienia prawa użytkowania wieczystego oraz własności budynku będzie wynikać również, że wolą stron umowy nienazwanej nie jest zawarcie umowy darowizny o treści i skutkach określonych w przedmiotowej umowie, z uwagi na fakt, że na skutek jej zawarcia żaden ze wspólników spółki przenoszącej ww. prawo użytkowania wieczystego i własności budynku nie otrzyma przysporzenia majątkowego, kosztem majątku innych wspólników spółki przenoszącej ww. majątek.

Po przesunięciu prawa użytkowania wieczystego działki gruntu i własności położonego na niej budynku do majątku prywatnego wspólników przedmiotowa nieruchomość będzie wykorzystywana przez wspólników w ramach nowej działalności gospodarczej.

Wycofanie prawa użytkowania wieczystego oraz prawa własności budynku nie nastąpi w wyniku wycofania wkładów wspólników ze spółki. Wycofanie prawa użytkowania wieczystego oraz prawa własności budynku będzie mieć charakter nieodpłatny.

Spółce komandytowej, od której Wnioskodawca nabył nieruchomość, której dotyczy wniosek, nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia tej nieruchomości w drodze aportu, gdyż wcześniejsze nabycie nieruchomości przez spółkę … Sp. z o.o. Sp. k. nastąpiło w drodze aportu do spółki komandytowej w zamian za objęte udziały w tej spółce w dniu 30 marca 2009 r., natomiast spółka dokonała wyboru zwolnienia od podatku VAT na podstawie obowiązującego w dacie dokonania tej czynności § 38 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym, Wnioskodawca (Spółka) ma wątpliwości, czy w przypadku nieodpłatnego przekazania prawa użytkowania wieczystego gruntu oraz własności posadowionego na tym gruncie budynku do majątku wspólników, w części odpowiadającej przysługującym im udziałom w zyskach i stratach spółki komandytowej, wystąpi podatek od towarów i usług.

Podkreślić w tym miejscu należy, że odpłatności (wynagrodzenia) nie można utożsamiać jedynie ze świadczeniem pieniężnym. Także świadczenie o charakterze rzeczowym jest wynagrodzeniem. Przykładowo więc: zamiana towarów, zamiana towaru na usługę i odwrotnie, wydanie towarów (świadczenie usług) w zamian za wierzytelności, itp. będzie uznane odpowiednio za odpłatną dostawę towarów czy też odpłatne świadczenie usług. Mamy bowiem do czynienia z konkretną korzyścią, która należna jest za dokonywane świadczenie.

W przedmiotowej sprawie – co istotne – czynność wycofania przedmiotowej nieruchomości z majątku Spółki i przekazania jej do majątków wspólników, nie będzie skutkowała obniżeniem wkładu wspólników w Spółce komandytowej. Dodatkowo, jak wskazał Wnioskodawca, wycofanie prawa użytkowania wieczystego oraz prawa własności budynku nie nastąpi w wyniku wycofania wkładów wspólników ze spółki. Wycofanie prawa użytkowania wieczystego oraz prawa własności budynku będzie mieć charakter nieodpłatny. Spółka komandytowa nie uzyska żadnych korzyści majątkowych z tytułu przeniesienia nieruchomości do majątku prywatnego wspólników. Zatem czynność przeniesienia własności majątku rzeczowego (nieruchomości) tej spółki nastąpi bez jakiejkolwiek odpłatności, tj. zostanie wykonana bez wynagrodzenia.

Jednakże, zgodnie z powyższymi unormowaniami, w pewnych ściśle określonych przypadkach, również nieodpłatną dostawę towarów należy uznać za spełniającą definicję odpłatnej dostawy towarów, która na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Jak wynika z powołanego wyżej art. 7 ust. 2 ustawy, czynnością zrównaną z odpłatną dostawą towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy, jest także przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia pod warunkiem jednak, że podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Zatem, aby doszło do uznania czynności nieodpłatnego przekazania towarów za czynność zrównaną z odpłatną dostawą towarów, muszą być spełnione łącznie następujące warunki:

  • dokonującym nieodpłatnego przekazania jest podatnik podatku od towarów i usług,
  • przekazane przez podatnika towary należą do jego przedsiębiorstwa,
  • przedmiotem nieodpłatnego przekazania jest towar (lub jego części składowe), w stosunku do którego podatnikowi przysługiwało w całości lub w części prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy jego nabyciu, imporcie lub wytworzeniu.

Jak wynika z informacji zawartych we wniosku – z tytułu nabycia prawa użytkowania wieczystego działki oraz własności budynku, o których mowa we wniosku, Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zatem, wycofanie z działalności gospodarczej Spółki prawa użytkowania wieczystego działki oraz własności budynku i nieodpłatne przekazanie go wspólnikom, nie będzie mieściło się w pojęciu dostawy towarów, w rozumieniu art. 7 ust. 2 ustawy, ponieważ nie zostaną spełnione wszystkie przesłanki wynikające z tego przepisu – nastąpi nieodpłatne przekazanie nieruchomości (udziałów w nieruchomości) na potrzeby wspólników, przedmiotem przekazania będzie towar należący do przedsiębiorstwa (spółki komandytowej), ponadto przy nabyciu tego towaru (nieruchomości zabudowanej) Spółce nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego. A zatem czynność ta nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W konsekwencji, mając na uwadze opis sprawy oraz powołane przepisy prawa stwierdzić należy, że nieodpłatne wycofanie z majątku Spółki prawa użytkowania wieczystego działki oraz własności budynku i przekazanie udziałów w nich do majątku wspólników, nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zatem, stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Tut. Organ informuje, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie, które nie zostały objęte pytaniem wskazanym we wniosku – nie mogą być zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone.

Zaznacza się także, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, wydana interpretacja traci swą aktualność.

Wskazać również należy, że ze względu na autonomiczność prawa podatkowego i odrębność uregulowań prawnych w zakresie podatku VAT, rozstrzygnięcie przyjęte w niniejszej interpretacji dotyczące niepodlegania opodatkowaniu podatkiem VAT nieodpłatnego przekazania prawa użytkowania wieczystego gruntu oraz własności posadowionego na tym gruncie budynku do majątku wspólników Spółki, w części odpowiadającej przysługującym im udziałom w zyskach i stratach spółki komandytowej, pozostaje bez wpływu na rozstrzygnięcie przyjęte w tym zakresie na gruncie przepisów dotyczących innych podatków. Wskazać należy, iż przedmiotem niniejszej interpretacji nie była kwestia prawidłowości i skuteczności planowanych czynności na gruncie innych uregulowań prawnych.

Jednocześnie należy podkreślić, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku opisu sprawy co oznacza, że w przypadku gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193, z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem organu, który ją wydał (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2019 r., poz. 2325, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj