Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0112-KDIL2-2.4011.343.2021.2.IM
z 26 lipca 2021 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 6 kwietnia 2021 r. (data wpływu 6 kwietnia 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne zakresie stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 kwietnia 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek ‒ uzupełniony pismem z 14 lipca 2021 r. (data wpływu 14 lipca 2021 r.) ‒ o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne zakresie stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni od 02 sierpnia 2019 r. prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod nazwą (…), której przedmiotem (zgodnie z kodami PKD) jest pozostała działalność w zakresie opieki zdrowotnej oraz wydawanie książek (kod PKD 58.11.Z oraz 47.61.Z).

Wnioskodawczyni posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1426 ze zm., dalej „Updof”) i rozlicza się od dnia 01.01.2021 roku na podstawie prowadzonej ewidencji przychodów zgodnie z art. 15 ust. 1 Ustawy z dnia 20.11.1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2020 r. poz. 1905 ze zm., dalej „Ustawa”).


Wnioskodawczyni nie spełnia przesłanek negatywnych wymienionych w art. 6 ust. 4 pkt 1 oraz art. 8 ust. 1 Ustawy. Wnioskodawczyni nie jest osobą zatrudnioną na umowę o pracę, nie ma podpisanej innej umowy cywilnoprawnej.

Wnioskodawczyni nigdy nie rozliczała sprzedaży książki w ramach działalności nierejestrowanej, zgodnie z art. 20 ust. 1ba Updof.

Wnioskodawczyni korzysta ze zwolnienia przewidzianego w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT. Jeżeli jednak utraci prawo do skorzystania ze wskazanego zwolnienia, zgodnie z obowiązującymi przepisami, wówczas zarejestruje się jako czynny podatnik podatku od towarów i usług.

W 2019 r. Wnioskodawczyni wydała samodzielnie napisaną przez siebie książkę i posiada do niej pełne prawa autorskie. Wnioskodawczyni dokonuje sprzedaży egzemplarzy książki w formie tradycyjnej (wydrukowane egzemplarze) oraz ‒ przede wszystkim ‒ w formie eBooka, którego można pobrać ze strony internetowej Wnioskodawczyni https://(...), po uiszczeniu płatności. Zakres treści książki odnosi się wprost do przedmiotu działalności Wnioskodawczyni, tj. propagowania zdrowego trybu życia, odżywiania i aktywności fizycznej.

Zakres i treść książki nie stanowi powielenia znanych już zasad zdrowego odżywiania ani gotowych jadłospisów. Wnioskodawczyni nie sprzedaje praw autorskich do książki ani nie udziela innym podmiotom licencji na korzystanie z praw autorskich do napisanej przez siebie książki. Sprzedaż książki odbywa się przede wszystkim, a w związku z obecną sytuacją pandemiczną COVID-19 wyłącznie ‒ za pośrednictwem Internetu w formie eBooka. Wnioskodawczyni, w związku z wydaniem oraz sprzedażą książki, poniosła koszty korekty, składu, łamania i druku książki, koszty przygotowania książki w formie (…), koszty doradztwa prawnego, koszty przygotowania strony internetowej oraz logo, a także pozostałe koszty związane z przygotowaniem do sprzedaży oraz sprzedażą.

W piśmie stanowiącym uzupełnienie wniosku Wnioskodawczyni udzieliła odpowiedzi na następujące pytania:

Jak sklasyfikowane są – na podstawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) – faktycznie wykonywane przez Panią usługi (należy podać grupowanie dla rodzaju świadczonych usług)?

Na podstawie Polskiej Klasyfikacji i Wyrobów i Usług (PKWiU) faktycznie wykonywane przez Wnioskodawczynię czynności będące przedmiotem wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji są klasyfikowane jako:

  • 58.11.19.0 Pozostałe drukowane książki, broszury, ulotki i podobne publikacje,
  • 58.11.30.0 Książki on-line.

Czy w odniesieniu do prowadzonej przez Panią działalności wystąpią negatywne przesłanki wynikające z art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?

W odniesieniu do prowadzonej przez Wnioskodawczynię działalności nie wystąpią negatywne przesłanki wynikające z art. 8 ustawy z dnia 20.11.1998 roku o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2020 r. poz. 1905 ze zm.), wymienionych w ust. 1-3, tj.:

  • nie opłaca podatku w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3 ww. ustawy,
  • nie korzysta, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego,
  • nie osiąga w całości lub w części przychodów z tytułu: prowadzenia aptek, działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych, działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych,
  • nie wytwarza wyrobów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów,
  • nie spełnia również przesłanek wymienionych w art. 8 ust. 1 pkt 5 oraz ust. 2 i ust. 3 ww. ustawy ‒ w całości.

Czy Wnioskodawczyni nie uzyskuje przychodów, o których mowa w art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. e ustawy o zryczałtowanym podatku od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?

Ponadto Wnioskodawczyni oświadcza, że nie uzyskuje przychodów, o których mowa w art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. e ustawy z dnia 20.11.1998 roku o zryczałtowanym podatku od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2020 r. poz. 1905 ze zm.), tj. przychodów ze świadczenia usług licencyjnych związanych z: nabywaniem praw do książek, broszur, ulotek, map itp. (PKWiU 58.11.60.0); nabywaniem praw do korzystania z wykazów i list (np. adresowych, telefonicznych) (PKWiU 58.12.30.0); nabywaniem praw do czasopism i pozostałych periodyków (PKWiU 58.14.40.0); nabywaniem praw do pozostałych wyrobów drukowanych (PKWiU 58.19.30.0); nabywaniem praw do korzystania z gier komputerowych (PKWiU 58.21.40.0); nabywaniem praw do korzystania z programów komputerowych (PKWiU 58.29.50.0).

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawczyni przychód uzyskiwany ze sprzedaży własnej książki w formie eBooka może opodatkować ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych według stawki 5,5% jako przychód z działalności wytwórczej, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a w zw. z art. 4 ust. 1 pkt 4 Ustawy?

Zdaniem Wnioskodawczyni, zgodnie z art. 1 pkt 1 Ustawy ‒ przepis ten reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Przy czym, w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 Ustawy, przez pozarolniczą działalność gospodarczą należy rozumieć pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym. Użyte w ustawie określenie „pozarolnicza działalność gospodarcza” oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu Updof (art. 4 ust. 1 pkt 12 Ustawy).

Stosownie do treści art. 5a pkt 6 Updof ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej ‒ oznacza to działalność zarobkową:

  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

‒ prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1,2 i 4-9.

W myśl art. 5b ust. 1 Updof za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

  1. odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;
  2. są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;
  3. wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Ustawodawca przyjął uniwersalną definicję pozarolniczej działalności gospodarczej.

Dla uzyskiwania przychodów z tego źródła istotne jest, dla aktywności zarobkowej podatnika ‒ mieszczącej się w zakresie zdefiniowanym w art. 5a pkt 6 Updof ‒ nieistnienie przeszkód określonych w art. 5b ust. 1 Updof.

Aby dana aktywność została uznana za działalność gospodarczą, konieczne jest łączne spełnienie tych przesłanek.

W myśl art. 2 ust. 1 pkt 1 Ustawy osoby fizyczne osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Warunkiem skorzystania z ryczałtowanej formy opodatkowania przychodów jest, zgodnie z art. 9 ust. 1 Ustawy, złożenie pisemnego oświadczenia o jej wyborze. Przepis ten stanowi, że pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku ‒ według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Stosownie do art. 9 ust. 4 Ustawy w przypadku osiągania przychodów, o których mowa w art. 6 ust. 1a, za równoznaczne z dokonaniem wyboru opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy uznaje się pierwszą w roku podatkowym wpłatę na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z tego tytułu, a jeżeli pierwszy taki przychód podatnik osiągnął w grudniu roku podatkowego ‒ złożenie zeznania, o którym mowa w art. 21 ust. 2 pkt 2.

Oświadczenia, o których mowa odpowiednio w ust. 1-1b, podatnik może złożyć na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy (Dz. U. z 2019 r. poz. 1291, 1495 i 1649), zwanej dalej „ustawą o CEIDG” (art. 9 ust. 1c Ustawy).

Zgodnie z treścią art. 6 ust. 1 Ustawy opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 Updof, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”.

W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 Ustawy podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:

  • uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 mln euro, lub
  • uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 mln euro.

Zgodnie natomiast z treścią art. 6 ust. 4 pkt 2 Ustawy podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1 (tj. pozarolniczej działalności gospodarczej), jeżeli rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej ‒ bez względu na wysokość przychodów.

Należy podkreślić, że u osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest od niewystąpienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 cytowanej Ustawy (Wnioskodawczyni ten warunek spełnia).

Z zaistniałego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawczyni w 2019 r. wydała samodzielnie napisaną przez siebie książkę i posiada do niej pełne prawa autorskie. Wnioskodawczyni dokonuje sprzedaży egzemplarzy książki w formie eBooka. Wnioskodawczyni nie sprzedaje praw autorskich do książki ani nie udziela innym podmiotom licencji na korzystanie z praw autorskich do napisanej przez siebie książki. Sprzedaż książki odbywa się za pośrednictwem Internetu. Wnioskodawczyni zarejestrowała działalność gospodarczą w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Działalność ta jest oznaczona następującymi kodami:

  • dla celów PKD: 47.61.Z Sprzedaż detaliczna książek prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach oraz 58.11.Z Wydawanie książek;
  • dla celów PKWiU: 47.00.61 Sprzedaż detaliczna książek oraz PKWiU 58.11.19 Usługi związane z działalnością wydawniczą, pozostałe drukowane książki, broszury, ulotki i podobne publikacje i 58.11.30 Książki on-line.

Zgodnie z zasadami metodycznymi Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług każdą usługę należy zaliczyć do odpowiedniego grupowania zgodnie z jej charakterem, niezależnie od symbolu, pod którym został zakwalifikowany wykonujący usługę podmiot gospodarczy w Krajowym rejestrze urzędowym podmiotów gospodarki narodowej.

Wysokość stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych została określona w art. 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W myśl art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a Ustawy ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 5,5% od przychodów z działalności wytwórczej, robót budowlanych lub w zakresie przewozów ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton.

Zatem przychody z działalności wytwórczej podlegają opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych wg stawki 5,5%, o ile dany rodzaj działalności wytwórczej nie jest objęty innymi stawkami przewidzianymi w art. 12 ww. ustawy albo nie należy do usług, których wykonywanie wyłącza z opodatkowania ryczałtem.

Przez działalność wytwórczą, w myśl art. 4 ust. 1 pkt 4 ww. Ustawy, należy rozumieć działalność, w wyniku której powstają nowe wyroby, w tym również sprzedaż wyrobów własnej produkcji, prowadzoną przez podatnika. Jak wskazano we wniosku, działalność, którą Wnioskodawczyni wykonuje, polega na wydawaniu wytworzonej przez siebie książki w formie eBooka, a następnie sprzedaży tej książki.

Biorąc pod uwagę powyższe, stwierdzić należy, że działalność wydawniczą, w wyniku której powstaną nowe wyroby, które następnie zostaną sprzedane należy zakwalifikować jako działalność wytwórczą w rozumieniu Ustawy i opodatkować wg stawki 5,5%. W tym przypadku bowiem nie można mówić o działalności usługowej w zakresie handlu, bowiem stawka 3% znajdzie zastosowanie do podatników, którzy zajmują się handlem, tj. zakupem i sprzedażą książek w stanie nieprzetworzonym (niezależnie od formy jej wydania), a nie ich wytwarzaniem i sprzedażą.

Mając na uwadze powyższy zaistniały stan faktyczny oraz powołane wyżej przepisy prawa, należy stwierdzić, że działalność wydawniczą, w wyniku której powstaną nowe wyroby, które następnie zostaną sprzedane, należy zakwalifikować jako działalność wytwórczą w rozumieniu ustawy o zryczałtowanym podatku od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Wobec powyższego przychody z tego tytułu mogą być opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wg stawki 5,5%, pod warunkiem że Wnioskodawczyni spełnia pozostałe ustawowe warunki opodatkowania w tej formie.

Powyższe potwierdzają liczne indywidualne interpretacje podatkowe, np. Pismo z dnia 16 września 2020 r. Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej 0113-KDWPT.4011.167.2020.1.MH Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ze sprzedaży własnych książek (https://(...)).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2020 r. poz. 1905 ze zm.): ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Natomiast w myśl art. 2 ust. 1 pkt 1 tej ustawy: osoby fizyczne oraz przedsiębiorstwa w spadku osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Przy czym w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ww. ustawy: przez pozarolniczą działalność gospodarczą należy rozumieć pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Stosownie do art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.): ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

W myśl art. 5b ust. 1 tej ustawy: za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

  1. odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;
  2. są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;
  3. wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Stosownie do art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne: podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:

  1. uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2.000.000 euro, lub
  2. uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2.000.000 euro.

Możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest między innymi od niespełnienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W artykule tym zawarto wyłączenia opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, jednak – jak wskazała Wnioskodawczyni – żadna z wymienionych przesłanek nie zachodzi.

W kwestii zastosowania właściwej stawki podatku należy wskazać, że zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a tej ustawy: ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 5,5% od przychodów z działalności wytwórczej, robót budowlanych lub w zakresie przewozów ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton.

Zatem przychody z działalności wytwórczej podlegają opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych wg stawki 5,5%, o ile dany rodzaj działalności nie jest objęty innymi stawkami przewidzianymi w art. 12 ww. ustawy.

Przez działalność wytwórczą, stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 4 powoływanej ustawy podatkowej, należy rozumieć działalność, w wyniku której powstają nowe wyroby, w tym również sprzedaż wyrobów własnej produkcji, prowadzoną przez podatnika.

Z przedstawionego opisu stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawczyni (opłacająca ryczałt od przychodów ewidencjonowanych) prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, której przedmiotem jest pozostała działalność w zakresie opieki zdrowotnej oraz wydawanie książek. Wnioskodawczyni w 2019 r. wydała samodzielnie napisaną przez siebie książkę i posiada do niej pełne prawa autorskie. Wnioskodawczyni dokonuje sprzedaży egzemplarzy książki w formie tradycyjnej oraz w formie eBooka. Wnioskodawczyni wskazała, że wykonywane przez nią czynności są klasyfikowane jako: 58.11.19.0 Pozostałe drukowane książki, broszury, ulotki i podobne publikacje oraz 58.11.30.0 Książki on-line. Ponadto Wnioskodawczyni oświadczyła, że nie uzyskuje przychodów, o których mowa w art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. e ustawy o zryczałtowanym podatku od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Przenosząc uprzednio zanalizowane przepisy na grunt tej sprawy, należy stwierdzić, że w przypadku podstawowej działalności gospodarczej prowadzonej przez Wnioskodawczynię, dotyczącej sprzedaży książki w formie drukowanej, jak i elektronicznej (ebook), którą Wnioskodawczyni sama wydała, mamy do czynienia z działalnością wytwórczą i uzyskane przez Wnioskodawczynię przychody powinny być opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wg stawki 5,5%.

Reasumując – przychód uzyskiwany ze sprzedaży własnej książki w formie eBooka Wnioskodawczyni może opodatkować ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych według stawki 5,5% jako przychód z działalności wytwórczej, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a w zw. z art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W odniesieniu do powołanej przez Wnioskodawczynię interpretacji należy stwierdzić, że zapadła ona w indywidualnej sprawie i nie jest wiążąca dla organu wydającego niniejszą interpretację.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193 ze zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r. poz. 2325 ze zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP. W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj