Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB1-3.4010.186.2021.2.IM
z 9 sierpnia 2021 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a i art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 21 kwietnia 2021 r. (data wpływu do tut. Urzędu 27 kwietnia 2021 r.), uzupełnionym 14 lipca 2021 r., o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, m.in. w zakresie ustalenia, czy:

  • opisana działalność, prowadzona przez Wnioskodawcę, stanowi działalność badawczo-rozwojową o której mowa w art. 4a pkt 26 updop i tym samym, czy Wnioskodawca jest uprawniony do skorzystania z tzw. ulgi B+R, zgodnie z art. 18d ust. 1 updop (pytanie oznaczone nr 1) – jest prawidłowe,
  • to czy ponoszone przez Wnioskodawcę koszty wynagrodzeń pracowników opisane w stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym, stanowią i będą stanowić koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 1 updop i czy w ramach tzw. ulgi B+R mogą zostać odliczone od podstawy opodatkowania (w odpowiedniej proporcji, wynikającej z prowadzonej ewidencji), ustalonej zgodnie z art. 18 UPDOP (pytanie oznaczone nr 2) – jest prawidłowe,
  • ponoszone przez Wnioskodawcę koszty składek z tytułu należności wskazanych pytaniu 2 powyżej, określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - w części finansowanej przez Wnioskodawcę jako płatnika składek - opisane w stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym, stanowią i będą stanowić koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 1 UPDOP i czy w ramach tzw. ulgi B+R mogą zostać odliczone od podstawy opodatkowania (w odpowiedniej proporcji, wynikającej z prowadzonej ewidencji), ustalonej zgodnie z art. 18 UPDOP (pytanie oznaczone nr 3) – jest prawidłowe,
  • dokonane przez Wnioskodawcę odpisy amortyzacyjne od maszyn/robotów, opisanych w stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym, które są wykorzystywane w toku realizacji projektów, stanowią koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 3 updop i czy mogą zostać odliczone od podstawy opodatkowania (w odpowiedniej proporcji, wynikającej z prowadzonej ewidencji), ustalonej zgodnie z art. 18 UPDOP pytanie oznaczone nr 4) – jest prawidłowe,
  • ponoszone przez Wnioskodawcę koszty materiałów i surowców, opisane w stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym, stanowią i będą stanowić koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 2 updop i czy w ramach tzw. ulgi B+R mogą zostać odliczone od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18 UPDOP (pytanie oznaczone nr 5) –jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 kwietnia 2021 r. wpłynął do tut. Organu wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ulgi badawczo-rozwojowej. Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z 1 lipca 2021 r., Znak: 0111-KDIB1-3.4010.186.2021.1.IM, wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia braków, co też nastąpiło 14 lipca 2021 r.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny/zdarzenie przyszłe :

Wnioskodawca (dalej: „Spółka” lub „Wnioskodawca”) jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Wnioskodawca podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce i nie korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a UPDOP.

Od daty rozpoczęcia działalności Wnioskodawca produkuje i dystrybuuje układy wydechowe, części do naczep i wywrotek, zarówno według własnej koncepcji, jak również na rzecz podmiotów zlecających (dalej łącznie: „Zleceniodawca”). Zgodnie z wpisem w KRS przeważającą działalnością Wnioskodawcy jest produkcja pozostałych części i akcesoriów do pojazdów silnikowych, z wyłączeniem motocykli (29.32.Z).

Wnioskodawca zatrudnia wykwalifikowanych specjalistów pracujących w innowacyjnym dziale konstrukcyjno-technologicznym oraz posiada nowoczesny park maszynowy. Efektami prac Wnioskodawcy są stworzone systemy wydechowe m.in. w postaci tłumików przemysłowych, spiralnych, dyskowych, rur wydechowych, obejm a także części do naczep i wywrotek np. błotniki aluminiowe.

Należy podkreślić, że Wnioskodawca prowadzi prace, które można rozdzielić i przyporządkować do czterech kategorii, tj.

  • część opiera się na samodzielnie opracowanych koncepcjach Wnioskodawcy, spełniających wymagania Zleceniodawcy - zakres A,
  • część stanowią projekty oparte na wstępnym rysunku technicznym Zleceniodawcy - zakres B,
  • część stanowią projekty usprawnień produktów autorskich Wnioskodawcy - zakres C,
  • część stanowią projekty usprawnień procesu produkcyjnego - zakres D.

W ramach prac z zakresu A i B, Wnioskodawca przeprowadza ustandaryzowany proces wdrażania projektów, rozpoczynający się od zapytania ofertowego, składający się z poniższych etapów:

  1. Zapytanie w postaci rysunku technicznego lub zapytanie o propozycję ze strony Wnioskodawcy z wysłaniem szkicu, rysunku, bądź modelu 3D miejsca przeznaczonego do zabudowy produktem.
  2. Propozycja Wnioskodawcy w postaci modelu 3D lub konkretnego rysunku 2D z naniesionymi propozycjami zmian, wraz z tolerancjami wymiarowymi.
  3. Zatwierdzenie propozycji ze strony Zleceniodawcy.
  4. Sporządzenie dedykowanej oferty.
  5. Przyjęcie zamówienia na prototyp lub partię próbną produktów.
  6. Realizacja zamówienia.
  7. Dostawa prototypu lub partii próbnej wraz raportem PPAP 3 - potwierdzającym zrealizowanie wymogów konstrukcyjno-jakościowych.
  8. Akceptacja prototypu poprzez dopuszczenie do produkcji seryjnej.

Do pierwszej kategorii (zakres A) zaliczają się projekty przeprowadzane od podstaw przez Wnioskodawcę, które zgodnie z powyżej wskazanym procesem wdrażania projektów, rozpoczynają się zapytaniem ofertowym Zleceniodawcy, który przesyła zarys przestrzeni zabudowy układu wydechowego oraz określa:

  • producenta oraz moc silnika jaki będzie zamontowany;
  • temperaturę pracy wychodzącą z silnika;
  • stopień wibracji występujący w maszynie, w obrębie silnika;
  • oczekiwane, tzw. parametry wyjściowe np.:
    1. dopuszczalne maksymalne przeciwciśnienie,
    2. stopień redukcji hałasu,
    3. maksymalną temperaturę elementów zewnętrznych układu wydechowego,
    4. żywotność produktu,
    5. normy techniczne,
    6. materiał,
    7. agresywność chemiczną.



Następnie Wnioskodawca przygotowuje i przedstawia ofertę Zleceniodawcy, w której zawarte są również ceny za projektowanie (prace inżynieryjne), produkcję prototypu wraz z narzędziami do serii prototypowej, produkcję przed seryjną wraz z narzędziami do produkcji seryjnej oraz za walidację produktu. W dalszej kolejności, na podstawie wymagań Zleceniodawcy, Wnioskodawca projektuje tzw. design, który musi uwzględniać również tzw. parametry wyjściowe. Po akceptacji projektu przez Zleceniodawcę, przeprowadzane są testy walidacyjne, mające na celu udowodnienie, iż wymagania Zleceniodawcy zostały spełnione. Często przeprowadzenie wszystkich typów walidacji jest konieczne do wykonania homologacji pojazdu lub urządzenia. Testy walidacyjne, co do zasady, składają się z dwóch etapów, z których każdy jest konsultowany na bieżąco ze Zleceniodawcą:

  1. Symulacja komputerowa, w której przeprowadzane są obliczenia na podstawie podanych parametrów, pozwalające w efekcie na określenie w 90% prawidłowości projektu produktu. W razie potrzeby następuje zmiana tzw. designu czy też wprowadzane są pewne modyfikacje, a następnie przeprowadzane są kolejne symulacje komputerowe, aż do osiągnięcia oczekiwanego rezultatu. Do takich symulacji zaliczają się: CFD simulation, FEA calculations, modal analysis (natural frequencies), thermo-mechanical analysis (temperaturę cycling), acoustic calculation (1D, 3D). Dzięki takim badaniom symulacyjnym Wnioskodawca otrzymuje potwierdzenie prawidłowości założeń konstrukcyjno- technologicznym i przechodzi do produkcji prototypu oraz montażu prototypu w pojazdach/urządzeniach lub rozwija i w dalszym ciągu przeprowadza badania symulacyjne.
  2. Testy fizyczne:
    1. przeprowadzane przez urządzenia w laboratoriach badawczych, poprzedzone produkcją prototypu, który w trakcie wstępnego montażu w urządzeniu u Zleceniodawcy jest zaopatrzony w czujniki tensometryczne, pozwalające na odczyt siły oddziaływania na zaprojektowany prototyp. Następnie wykonywana jest tzw. droga scenariuszowa - tworzenie profilu uwzględniającego warunki, w jakich dany produkt będzie pracował. Po zebraniu wszystkich danych, budowany jest tzw. profil wibracji, tak aby w laboratorium wykonać testy fizyczne na tzw. wzbudzaczu wibracji, na kolejnym prototypie, który symuluje wszystkie wprowadzone dane z profilu wibracji. Podczas tej fazy odbywają się tzw. przyśpieszone testy starzeniowe, w oparciu o dane dostarczone od Zleceniodawcy, aby określić żywotność produktu i wytrzymałość mechaniczną. Jednym z badań walidacyjnych jest także sprawdzenie odporności antykorozyjnej, które przeprowadzane jest w kabinach klimatycznych, tj. badanie typu NSS (ang. neutral salt spray test). W większości przypadków potwierdzane jest, że na produkcie, po przebyciu 480 godzin w komorze solnej, nie wystąpiły ślady czerwonej korozji.
    2. „w polu”, gdzie Zleceniodawca otrzymuje prototyp stworzony przez Wnioskodawcę i samodzielnie poddaje go testom, w warunkach do jakich produkt ma być przeznaczony, czyli montuje go w pojeździe/urządzeniu i użytkuje przez określony czas, np. 800 godzin.


Po przeprowadzeniu testów walidacyjnych, których dokumentacja zawiera potwierdzenie wszystkich tzw. danych wyjściowych i przy braku zastrzeżeń Zleceniodawcy co do testów „w polu”, produkt uznaje się za zwalidowany. Należy podkreślić, że 90% Zleceniodawców nie wymaga tak specjalistycznych badań i kończy je po potwierdzeniu rysunków konstrukcyjnych bądź po szczątkowych badaniach symulacji komputerowych. Wówczas Wnioskodawca nie bierze odpowiedzialności za taki produkt, bowiem jest on uznawany za niewalidowany, a gwarancja przyznawana jest tylko na jakość spoiw oraz jakość materiałów potrzebnych do produkcji.

W ostatnim etapie Wnioskodawca przystępuje do pomiarów prototypu specjalistycznym oprzyrządowaniem (ramieniem pomiarowym) stwierdzając jego zgodność z zatwierdzonym modelem 3D i przystępuje do seryjnej produkcji produktu. Finalnie Wnioskodawca wystawia fakturę sprzedaży, wg kalkulacji przedstawionych w ofercie.

Do drugiej kategorii (zakres B) zaliczają się projekty oparte na wstępnym rysunku technicznym Zleceniodawcy, który następnie jest przerysowywany przez konstruktorów Wnioskodawcy oraz dostosowywany do technologii Wnioskodawcy, niejednokrotnie również ulepszane są parametry produktu. W trakcie przeprowadzania projektu są prowadzone konsultacje konstruktorów Wnioskodawcy wraz z konstruktorami Zleceniodawcy. Po zatwierdzeniu projektu przez Zleceniodawcę przeprowadzane są testy walidacyjne, których poszczególne etapy zostały wskazane i omówione w opisie projektów z zakresu A.

Do trzeciej i czwartej kategorii projektów Wnioskodawcy zalicza się usprawnienia produktów autorskich (zaprojektowanie i produkcja innowacyjnego rozwiązania dotychczas niewystępującego w praktyce Wnioskodawcy, wymagającego pracy twórczej pracowników Wnioskodawcy; np. osłona mieszka kompensacyjnego; tj. zakres C) oraz usprawnienia procesu produkcyjnego (sugerowane przez pracowników produkcji w kartach zmian; np. używanie giętarki do gięcia metali; tj. zakres D).

Wnioskodawca wdrażając innowacyjne rozwiązania, nie tworzy produktów standardowych dla szerszego kręgu Zleceniodawców, ponieważ każdy z projektów posiada cechę indywidualności i różni się od pozostałych.

Wnioskodawca pracował i pracuje nad następującymi projektami (tu przykłady, inne, prowadzone w latach ubiegłych i obecnie, prace i projekty są podobne do opisanych poniżej):

  1. Projekt 1 (xxxx oraz xxxx)
    Układ wydechowy składający się z dwóch tłumików połączonych między sobą.
    Celem tego projektu jest zaprojektowanie tłumików do układu wydechowego do pojazdu wojskowego. Wymaganiem klienta jest dobór odpowiedniej średnicy tłumika, zaprojektowanie konstrukcji zapewniającej odpowiednie przeciwciśnienie oraz zasysanie wsteczne z litra powietrza. Zaprojektowana konstrukcja wewnętrzna wraz z rurą venturii poddawane są symulacji komputerowej, która ma na celu potwierdzenie, że dobrana została odpowiednia konstrukcja wewnętrza. Na chwile obecną została zaprojektowana nowa innowacyjna rura venturii, która ma spełnić wysokie wymogi klienta odnoście przeciwciśnienia wstecznego.
  2. Projekt 2 (xxxx)
    Celem tego projektu jest zaprojektowanie tłumika układu wydechowego do pojazdu wojskowego, poruszającego się po drogach miejskich oraz po pustyni, wydmach, polach, lasach itd. Konieczne jest, aby tłumik miał dobraną odpowiednią średnicę i długość, żeby zmieścił się w przestrzeni karoserii oraz umożliwił łatwy montaż. W niniejszym projekcie wyzwaniem jest zaprojektowanie odpowiedniej konstrukcji wewnątrz tłumika, która zapewni odpowiednią prace jednostki napędowej (tj. odpowiednie przeciwciśnienie całego układu), jak również zagwarantuje, że tłumik spełni parametry akustyczne wg obowiązujących norm, bowiem pojazd będzie poddany homologacji.
    Kolejne wyzwanie dla konstruktora stanowi dobranie konstrukcji wewnętrznej tak, aby tzw. rura venturii wytwarzała przeciwciśnienie wsteczne o określonych parametrach i powodowała zasysanie powietrza z filtra powierza. Wszystkie wymagane parametry, tj. przeciwciśnienie, akustyka oraz przeciwciśnienie wsteczne, wskazane są przez Zleceniodawcę. W projekcie przewidziane są symulacje komputerowe, które potwierdzą założenia konstrukcyjne i pozwolą na wyprodukowanie prototypu, a w późniejszym czasie na produkcję seryjną.
  3. Projekt 3 (Projekt układu wydechowego do (…))
    Celem tego projektu jest zaprojektowanie układu rur dolotowych spalin, od silnika do filtra oczyszczania spalin. W tym projekcie konstruktor musi dobrać odpowiednie średnice rur dla układu, pozwalające na poprowadzenie ich w zabudowę, zachowując odpowiednie odległości od podzespołów, które nie są odporne na wysokie temperatury. Ponadto warunkiem niezbędnym jest ujednolicenie przyłączy w taki sposób, który pozwoli wykorzystać jak najwięcej części wspólnych. Do głównych wymagań należy zaliczyć dobór elementów elastycznych, których celem jest odciążenie układu od wibracji oraz przemieszczeń. W związku z tym, konieczne jest dobranie odpowiedniego elementu elastycznego, tj. tzw. mieszka/mieszków oraz izolacji termicznej, która zatrzyma temperaturę wewnątrz rury i nie pozwoli na jej wydostanie się na zewnątrz rury. W projekcie przewidziana jest walidacja, która potwierdzi założenia konstrukcyjne i pozwoli na wyprodukowanie prototypu, a w późniejszym czasie na produkcję seryjną.

Wnioskodawca zamierza realizować kolejne tego typu innowacyjne projekty również w przyszłości.

W związku z realizacją projektów Wnioskodawca ponosi i będzie ponosił koszty, które obejmują:

  • koszty wynagrodzeń podstawowych pracowników (w tym: konstruktorów, technologów i pracowników produkcji) zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, realizujących zindywidualizowane i innowacyjne projekty, w tym wynagrodzeń zasadniczych;
  • składki z tytułu należności wskazanych powyżej, określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - w części finansowanej przez Wnioskodawcę jako płatnika składek,
  • koszty odpisów amortyzacyjnych od maszyn/robotów, wykorzystywanych w toku realizacji projektów,
  • koszty zakupu materiałów i surowców do produkcji prototypów i oprzyrządowania pomocniczego (przeznaczonego wyłącznie do konkretnego projektu).

Ponadto, Wnioskodawca ponosi koszty walidacji prototypów w zewnętrznej firmie (…)l, które są niezbędnym elementem przeprowadzenia kompletnego procesu walidacyjnego, jednak z uwagi na to, że nie ww. firma nie wypełnia definicji jednostki badawczej w rozumieniu UPDOP, koszty te nie mogą być zaliczone do kosztów kwalifikowanych ulgi B+R.

Ponadto Wnioskodawca wskazuje, że:

  • prowadzona jest ewidencja pozwalająca na odpowiednie udokumentowanie przeprowadzonego projektu (wszystkie zakresy), zawierającą informację o ponoszonych kosztach i zaangażowanym personelu,
  • pracownicy Wnioskodawcy, którzy są zaangażowani w realizację ww. projektów, prowadzą ewidencję czasu pracy, która pozwala na przypisanie pracownika do projektu i określenie czasu przeznaczonego na jego realizację, w stosunku do ogólnego czasu pracy pracownika w konkretnym miesiącu,
  • prowadzona jest ewidencja pozwalająca na przyporządkowanie maszyny/robota do konkretnego projektu i określenie czasu pracy przeznaczonego na jego realizację w stosunku do ogólnego czasu pracy maszyny/robota w konkretnym miesiącu.

Wnioskodawca podkreśla, że:

  • nie prowadzi i nie prowadził działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia,
  • zamierza odliczyć w ramach ulgi koszty kwalifikowane, zgodnie z art. 18d ust. 2 i ust. 3 UPDOP,
  • zamierza dokonać odliczenia z tytułu ulgi B+R, zgodnie z limitami wskazanymi w art. 18d ust. 7 pkt 3 UPDOP,
  • zamierza dokonać odliczenia z tytułu ulgi B+R za lata 2018 - 2020 oraz w latach następnych,
  • nie zamierza odliczyć w ramach ulgi B+R odpisów amortyzacyjnych od wartości samochodów osobowych, budowli, budynków i lokali stanowiących odrębną własność,
  • nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego.

W uzupełnieniu do wezwania Wnioskodawca wskazał, że:

  • wyodrębnia koszty kwalifikowane w odrębnej ewidencji rachunkowej określonej w art. 9 ust. 1b ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych;
  • koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym;
  • Wnioskodawca ponosi lub będzie ponosił koszty okresowych licencji na oprogramowanie oraz leasing środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych (pozostałe koszty wskazane w pytaniu 6 wniosku);
  • Wnioskodawca nie ponosi kosztów kwalifikowanych w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 1a, tj. kosztów wynagrodzeń z tytułu umów zlecenia i umów o dzieło.

W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytania:

  1. Czy opisana działalność, prowadzona przez Wnioskodawcę, stanowi działalność badawczo-rozwojową o której mowa w art. 4a pkt 26 updop i ty samym, czy Wnioskodawca jest uprawniony do skorzystania z tzw. ulgi B+R, zgodnie z art. 18d ust. 1 updop?
  2. Jeśli odpowiedź na pytanie oznaczone we wniosku numerem 1 będzie twierdząca, to czy ponoszone przez Wnioskodawcę koszty wynagrodzeń pracowników opisane w stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym, stanowią i będą stanowić koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 1 i 1a updop i czy w ramach tzw. ulgi B+R mogą zostać odliczone od podstawy opodatkowania (w odpowiedniej proporcji, wynikającej z prowadzonej ewidencji), ustalonej zgodnie z art. 18 UPDOP?
  3. Jeśli odpowiedź na pytanie oznaczone we wniosku numerem 1 będzie twierdząca, to czy ponoszone przez Wnioskodawcę koszty składek z tytułu należności wskazanych pytaniu 2 powyżej, określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - w części finansowanej przez Wnioskodawcę jako płatnika składek - opisane w stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym, stanowią i będą stanowić koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 1 UPDOP i czy w ramach tzw. ulgi B+R mogą zostać odliczone od podstawy opodatkowania (w odpowiedniej proporcji, wynikającej z prowadzonej ewidencji), ustalonej zgodnie z art. 18 UPDOP?
  4. Jeśli odpowiedź na pytanie oznaczone we wniosku numerem 1 będzie twierdząca, to czy dokonane przez Wnioskodawcę odpisy amortyzacyjne od maszyn/robotów, opisanych w stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym, które są wykorzystywane w toku realizacji projektów, stanowią koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 3 updop i czy mogą zostać odliczone od podstawy opodatkowania (w odpowiedniej proporcji, wynikającej z prowadzonej ewidencji), ustalonej zgodnie z art. 18 UPDOP?
  5. Jeśli odpowiedź na pytanie oznaczone we wniosku numerem 1 będzie twierdząca, to czy ponoszone przez Wnioskodawcę koszty materiałów i surowców, opisane w stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym, stanowią i będą stanowić koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 2 updop i czy w ramach tzw. ulgi B+R mogą zostać odliczone od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18 UPDOP?(pytanie ostatecznie przeformułowane w uzupełnieniu)

Zdaniem Wnioskodawcy:

  1. Opisana w stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym działalność Wnioskodawcy spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 UPDOP i tym samym Wnioskodawca uprawniony jest do skorzystania z tzw. ulgi B+R, zgodnie z art. 18d UPDOP.
  2. Koszty wynagrodzeń pracowników ponoszone przez Wnioskodawcę stanowią i będą stanowić koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 1 UPDOP, i mogą zostać odliczone od podstawy opodatkowania (w odpowiedniej proporcji, wynikającej z prowadzonej ewidencji), ustalonej zgodnie z art. 18 UPDOP.
  3. Ponoszone przez Wnioskodawcę koszty składek z tytułu należności wskazanych w pytaniu 2 powyżej, określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - w części finansowanej przez Wnioskodawcę jako płatnika składek - opisane w stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym, stanowią i będą stanowić koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 1 UPDOP i w ramach tzw. ulgi B+R mogą zostać odliczone od podstawy opodatkowania (w odpowiedniej proporcji, wynikającej z prowadzonej ewidencji), ustalonej zgodnie z art. 18 UPDOP.
  4. Dokonane przez Wnioskodawcę odpisy amortyzacyjne od maszyn/robotów, opisanych w stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym, które są wykorzystywane w toku realizacji projektów, stanowią koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 3 UPDOP i mogą zostać odliczone od podstawy opodatkowania (w odpowiedniej proporcji, wynikającej z prowadzonej ewidencji), ustalonej zgodnie z art. 18 UPDOP.
  5. Ponoszone przez Wnioskodawcę koszty materiałów i surowców, opisane w stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym, stanowią koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 2 UPDOP i mogą zostać odliczone od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18 UPDOP.

Uzasadnienie własnego stanowiska Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej zaistniałego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

Działalność badawczo-rozwojowa

Działalność badawczo-rozwojowa oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowane w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań, zgodnie z art. 4a pkt 26 UPDOP.

Badaniami naukowymi są, jak wskazano w art. 4a pkt 27 UPDOP (podobne definicje funkcjonowały przed 1 października 2018 r. W związku z tym, stanowisko Wnioskodawcy (i uzasadnienie) są analogiczne dla obu stanów prawnych):

  • badania podstawowe, rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
  • badania aplikacyjne, rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Przez prace rozwojowe rozumie się działalność obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Prowadzone przez Wnioskodawcę prace bazują na indywidualnych, autorskich pomysłach.

W ocenie Wnioskodawcy, uznanie prowadzonych przez Wnioskodawcę działań za działalność badawczo-rozwojową uwarunkowane jest spełnieniem łącznie następujących kryteriów:

  • działalność stanowi działalność twórczą,
  • działalność podejmowana jest w sposób systematyczny,
  • celem działalności jest zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań,
  • działalność polega na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług,
  • działalność nie stanowi rutynowych i okresowych zmian, nawet jeśli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

W opinii Wnioskodawcy, realizowane przez Wnioskodawcę prace stanowią działalność badawczo-rozwojową, o której mowa powyżej, ponieważ:

  • stanowią działalność twórczą:

Warto odnieść się do objaśnień podatkowych z 15 lipca 2019 r., które dotyczą preferencyjnego opodatkowania dochodów pochodzących z prawa własności intelektualnej tj. IP Box (dalej jako: „Objaśnienia podatkowe”). Choć Objaśnienia podatkowe dotyczą innej ulgi podatkowej (IP Box), to warto zauważyć, że definicja działalności badawczo-rozwojowej jest wspólna zarówna dla ulgi IP Box, jak i dla ulgi na działalność badawczo-rozwojową, która przewidziana została w art. 18d ust. 1 UPDOP.

Za działalność twórczą, jak wskazano w Objaśnieniach podatkowych, uznaje się działalność, której rezultat jest odpowiednio ustalony; ma charakter indywidualny, w związku z tym nie jest wynikiem wyłącznie mechanicznych działań, ale kreatywnych procesów myślowych; oraz ma charakter oryginalny tzn. stanowi nowy twór, gdzie tę oryginalność należy rozpatrywać retrospektywnie (tzn. rezultat pracy nie jest twórczy, w sytuacji, w której istnieje identyczne, uprzednio stworzone już dzieło).

Wnioskodawca prowadzi działalność, która niewątpliwie ma charakter twórczy. Należy podkreślić, że każdy z projektów jest tworzony dla zindywidualizowanych potrzeb Zleceniodawcy, wg koncepcji opracowanych przez Wnioskodawcę (w zakresie A) albo opartych na wstępnych rysunkach Zleceniodawcy, stanowiących zarys oczekiwanego produktu, którego powstanie uzależnione jest od pracy twórczej konstruktorów Wnioskodawcy, w zakresie m.in. dostosowania do technologii, wprowadzenia usprawnień oraz sporządzenia końcowego projektu produktu (w zakresie B). To zaś powoduje, że konieczne jest sięganie po nowe, dotychczas niewykorzystywane rozwiązania, których zastosowanie pozwoli zrealizować dany projekt, bowiem produkty są tworzone przez Wnioskodawcę do konkretnego urządzenia/pojazdu, będącego często dopiero w fazie projektowania, wobec tego są one niepowtarzalne.

Odnosząc się do działalności Wnioskodawcy w zakresie B należy podkreślić, że Dyrektor KIS potwierdził w interpretacji indywidualnej z 15 lipca 2019 r. (znak: 0015-KDIT3.4011.232.2019. 1.WM), że opracowanie form wtryskowych i do rozdmuchu na podstawie informacji, wytycznych i rysunków technicznych otrzymanych od klienta stanowi działalność B+R oraz w interpretacji indywidualnej z 4 grudnia 2018 r. (znak: 0113-KDIPT2- 3.4011.501.2018.2.RR), że opracowanie technologii wykonania elementu placu zabaw zaprojektowanego wstępnie przez klienta oraz dostosowanie go do odpowiednich norm odporności na zagrożenia stanowi działalność B+R.

  • działalność ta jest podejmowana w sposób systematyczny:
    Wnioskodawca prowadzi prace w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany (według ustalonego schematu działania). Jak wskazano w stanie faktycznym, Wnioskodawca każdy z projektów realizuje według ustandaryzowanego procesu wdrażania projektów. Zatem cały proces, od momentu rozpoczęcia realizacji projektu, aż do jego zakończenia jest szczegółowo zaplanowany.
  • celem działalności jest zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań:
    Działalność Wnioskodawcy zwiększa zasoby wiedzy oraz wykorzystuje ją do tworzenia nowych zastosowań. Potwierdzeniem powyższego są prace realizowane w ramach każdego z zakresów działalności Wnioskodawcy, bowiem w przypadku: zakresu A - konieczne jest, aby Wnioskodawca pozyskując wiedzę, następnie zastosował ją przy opracowywaniu koncepcji, która spełniać będzie wymagania Zleceniodawcy; zakresu B - Wnioskodawca często dodaje nowe zastosowania, wykorzystując posiadaną wiedzę; zakresu C i D - bez wątpienia usprawnienia produktów autorskich Wnioskodawcy i procesu produkcyjnego są wynikiem zwiększania zasobów wiedzy, wykorzystywanej następnie do tworzenia nowych zastosowań. Dzięki coraz to nowym projektom nakierowanym na zaspokojenie wszelkich wymagań rynku oraz Zleceniodawcy, Wnioskodawca rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które następnie są wykorzystywane przy realizacji kolejnych projektów.
  • działalność polega na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług:
    W związku z nietypową działalnością prowadzoną przez Wnioskodawcę, konieczne jest nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy, aby przede wszystkim móc projektować ulepszone i nowe produkty. Na powyższe wskazuje również wykorzystywanie wiedzy do tworzenia zmienionych i ulepszonych procesów. Jedynym z przykładów wykorzystywania aktualnie dostępnej wiedzy do ulepszania procesów u Wnioskodawcy jest wykorzystywanie giętarki do gięcia rur cienkościennych ze stali kwasoodpornej, umożliwiającej zagięcie na bardzo „ciasnym” promieniu gięcia - równym nawet średnicy giętej rury - tzw. gięcie 1D, w średnicach giętych rur od fi 28 do fi 127 mm. Natomiast w część definicji dot. tworzenia ulepszonych produktów, wpisuje się wytworzona przez Wnioskodawcę osłona mieszka kompensacyjnego z bardzo cienkiej blachy kwasoodpornej o grubości 0,1 mm oraz silikatowego materiału odpornego na wysoką temperaturę, o grubości 10 mm lub 15 mm - nie zakłócając działania samego mieszka.
  • działalność nie stanowi rutynowych i okresowych zmian, nawet jeśli takie zmiany mają charakter ulepszeń:
    Prowadzone przez Wnioskodawcę prace nie mają charakteru rutynowego i nie stanowią okresowych zmian, bowiem są to nowe i kreatywne, innowacyjne koncepcje i rozwiązania.


Możliwość uznania działalności polegającej na produkcji oraz dystrybucji układów wydechowych, części do naczep i wywrotek za działalność badawczo-rozwojową, potwierdza stanowisko organów podatkowych wyrażane w interpretacjach indywidualnych, w tym m.in. w:

  1. interpretacji z 21 listopada 2016 r. (znak: 2461-IBPB-1-2.4510.816.2016.2.BG), w której Dyrektor KIS uznał stanowisko wnioskodawcy, że realizacja usług, głównie w zakresie obszarów na etapie przedprodukcyjnym, w tym układów wydechowych kompletnych od strony akustycznej i emisyjnej mieści się w definicji działalności badawczo-rozwojowej, uprawniającej jednocześnie do zastosowania tzw. ulgi B+R,
  2. interpretacji z 24 maja 2019 r. (znak: 0114-KDIP2-1.4010.117.2019.2. JS), w której Dyrektor KIS potwierdził stanowisko wnioskodawcy, że prowadzenie działalności w zakresie produkcji pozostałych maszyn specjalnego przeznaczenia, gdzie indziej niesklasyfikowanych, dostosowanych do indywidualnych potrzeb klientów spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej,
  3. interpretacji z 10 czerwca 2020 r. (znak: 0111-KDIB1-3.4010.125.2020.1.MMU), w której Dyrektor KIS zgodził się z wnioskodawcą i uznał, że działalność w zakresie tworzenia, ulepszania i naprawy części samochodowych stanowi działalność badawczo-rozwojową.

Reasumując, zdaniem Wnioskodawcy, działalność prowadzona przez Wnioskodawcę (realizacja przedsięwzięć, takich jak przedstawione wcześniej przykładowe projekty), stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 UPDOP i tym samym Wnioskodawca jest uprawniony do skorzystania z tzw. ulgi B+R, zgodnie z art. 18d ust. 1 ww. ustawy.

Koszty wynagrodzeń pracowników wraz ze składkami

Podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych, zgodnie z art. 18d ust. 1 UPDOP.

Zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 1 UPDOP, za koszty kwalifikowane uznaje się poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej jako: „UPDOF), oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.

Należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 UPDOF, obejmują „wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych”.

Istotne z punktu widzenia zakwalifikowania kosztów wynagrodzeń pracowników do kosztów kwalifikowanych jest prowadzenie ewidencji czasu pracy, która umożliwia określenie czasu przeznaczonego na realizację działalności badawczo-rozwojowej w stosunku do ogólnego czasu pracy pracownika w danym miesiącu oraz określenie czasu przeznaczonego na konkretny projekt. Toteż pozwala na określenie kosztu wynagrodzenia, który przypada na czas pracy pracownika przeznaczony na realizację projektów z zakresu działalności badawczo- rozwojowej.

Biorąc pod uwagę powyższe, zdaniem Wnioskodawcy, ponoszone przez Wnioskodawcę wydatki na wypłatę wynagrodzeń dla pracowników, którzy realizują zadania związane z opisaną działalnością badawczo-rozwojową oraz koszty składek z tytułu należności wskazanych powyżej, określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych – w części finansowanej przez Wnioskodawcę jako płatnika składek - stanowią koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 1 UPDOP w części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika danym miesiącu, i mogą zostać odliczone od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18 ww. ustawy.

Koszty odpisów amortyzacyjnych

Zgodnie z art. 18d ust. 3 UPDOP kosztami kwalifikowanymi są dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych (ŚT) oraz wartości niematerialnych i prawnych (WNiP) wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

W związku z powyższym, dokonywane przez Wnioskodawcę odpisy amortyzacyjne od ŚT i WNiP wykorzystywanych i niezbędnych w toku realizacji projektów, tj. projektowania i produkcji systemów wydechowych oraz części do naczep i wywrotek, stanowią koszt kwalifikowany, który może zostać rozliczony w ramach ulgi B+R. Warunek, który musi zostać spełniony, to wykorzystywanie ŚT i WNiP w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

W przypadku maszyn i robotów, wykorzystywanych przez pracowników, Wnioskodawca do kosztów kwalifikowanych zaliczy tę część odpisów amortyzacyjnych, która odpowiada proporcji czasu pracy danego pracownika, poświęconego na działalność opisaną w stanie faktycznym.

Mając powyższe na względzie, w ocenie Wnioskodawcy, dokonywane przez Wnioskodawcę odpisy amortyzacyjne od ŚT i WNiP, które wykorzystywane są w toku realizacji projektów stanowią koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 3 UPDOP i mogą zostać odliczone od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18 ww. ustawy.

Pozostałe koszty kwalifikowane

Wnioskodawca ponosi i będzie ponosił również inne koszty kwalifikowane, wskazane w art. 18d ust. 2 pkt 2-5 UPDOP, w tym koszty nabycia materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową (m.in. koszty stali do prototypów i oprzyrządowania pomocniczego do ich produkcji); koszty nabycia niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych; koszty ekspertyz, opinii, usług doradczych i usług równorzędnych, świadczonych lub wykonywanych na podstawie umowy przez podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycia od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej; koszty odpłatnego korzystania z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo- rozwojowej, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. na ust. 1 pkt 4 UPDOP; koszty nabycia usług wykorzystania aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo- rozwojowej, jeżeli zakup usługi nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. na ust. 1 pkt 4 UPDOP oraz koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego.

W związku z prowadzoną ewidencją, wszystkie wydatki związane z realizacją projektów są przyporządkowane odpowiednio do każdego z nich, co pozwala na określenie i wyodrębnienie kosztów kwalifikowanych.

W świetle przepisów UPDOP, aby podatnikowi przysługiwało prawo odliczenia kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym, spełnione muszą zostać następujące warunki:

  • podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową;
  • koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu UPDOP;
  • koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 18d ust. 2-5 UPDOP;
  • ww. koszty uzyskania przychodów stanowiły koszty kwalifikowane w rozumieniu UPDOP, przy czym, jeżeli koszty kwalifikowane zostały poniesione w ramach zadań podstawowych, badania te były prowadzone na podstawie umowy lub porozumienia z jednostką naukową w rozumieniu odrębnych przepisów;
  • jeżeli w roku podatkowym podatnik korzystał ze zwolnienia na podstawie zezwolenia lub decyzji o wsparciu, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia lub decyzji o wsparciu;
  • w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b UPDOP, podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej;
  • podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu;
  • kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w UPDOP;
  • koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Wobec tego, zdaniem Wnioskodawcy, ponoszone przez Wnioskodawcę wydatki wskazane powyżej, w zakresie działalności badawczo-rozwojowej, stanowią koszty kwalifikowane w rozumieniu art. i8d ust. 2 pkt 2-5 UPDOP i mogą zostać odliczone od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18 ww. ustawy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1406 ze zm.; dalej: „uCIT”), przez działalność badawczo rozwojową należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 4a pkt 27 uCIT, w brzmieniu obowiązującym do 30 września 2018 r. ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych, oznacza to:

  1. badania podstawowe - oryginalne prace badawcze, eksperymentalne lub teoretyczne podejmowane przede wszystkim w celu zdobywania nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne,
  2. badania stosowane - prace badawcze podejmowane w celu zdobycia nowej wiedzy, zorientowane przede wszystkim na zastosowanie w praktyce,
  3. badania przemysłowe - badania mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności w celu opracowywania nowych produktów, procesów i usług lub wprowadzania znaczących ulepszeń do istniejących produktów, procesów i usług; badania te uwzględniają tworzenie elementów składowych systemów złożonych, budowę prototypów w środowisku laboratoryjnym lub w środowisku symulującym istniejące systemy, szczególnie do oceny przydatności danych rodzajów technologii, a także budowę niezbędnych w tych badaniach linii pilotażowych, w tym do uzyskania dowodu w przypadku technologii generycznych.

Stosownie do treści art. 4a pkt 28 uCIT, ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług, z wyłączeniem prac obejmujących rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, istniejących usług oraz innych operacji w toku, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń, w szczególności:

  1. opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych oraz demonstracje, testowanie i walidację nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług w otoczeniu stanowiącym model warunków rzeczywistego funkcjonowania, których głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne produktów, procesów lub usług, których ostateczny kształt nie został określony,
  2. opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych, które można wykorzystać do celów komercyjnych, w przypadku gdy prototyp lub projekt pilotażowy stanowi produkt końcowy gotowy do wykorzystania komercyjnego, a jego produkcja wyłącznie do celów demonstracyjnych i walidacyjnych jest zbyt kosztowna.

W myśl art. 4a pkt 27 oraz 28 w brzmieniu obowiązującym od 1 października 2018 r. uCIT, ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych, oznacza to:

  1. badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,
  2. badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W myśl art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, badania naukowe są działalnością obejmującą:

  1. badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
  2. badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Stosownie do treści art. 4a pkt 28 uCIT, ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W myśl art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej w art. 4a pkt 26 uCIT, zgodnie z którą (jak już wyżej wskazano) przez działalność badawczo-rozwojową należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Z ustawowej definicji wynika zatem, że taka działalność musi mieć charakter twórczy. Posłużenie się tym sformułowaniem wskazuje, iż działalność badawczo-rozwojowa to taka aktywność, która nastawiona jest na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym, które nie mają odtwórczego charakteru. Po drugie, z art. 4a pkt 26 uCIT wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi być podejmowana w systematyczny sposób. Po trzecie, taka działalność musi mieć określony cel, tj. powinna być nakierowana na zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań.

Kluczowe, jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwie rodzaje aktywności, tj.: (i) badania podstawowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz (ii) prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.

Należy zwrócić uwagę na podkreślone wyłączenie zawarte w art. 4a pkt 28 uCIT oraz art. 4 ust. 3 ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce, mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu ulgi na działalność badawczo-rozwojową tych przejawów aktywności podatnika, które pomimo ulepszenia istniejących usług oraz innych operacji w toku z uwagi na swoją cykliczność (okresowość) oraz brak innowacyjnego charakteru (rutynowość) nie mogą stanowić prac rozwojowych.

Zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1406 ze zm., dalej: „uCIT” lub „ustawa o CIT”), podatnik odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”.

Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych

Zgodnie z brzmieniem art. 18d ust. 2 ustawy o CIT, za koszty kwalifikowane uznaje się m.in.:

  1. poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;
    1a. poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu;
  2. nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową,
    2a. nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych.
  3. ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej;
  4. odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 i 4;
    4a. nabycie usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli zakup usługi nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 i 4;
  5. koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, poniesione na:
    1. przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej i dokonanie zgłoszenia do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedniego zagranicznego organu, łącznie z kosztami wymaganych tłumaczeń na język obcy,
    2. prowadzenie postępowania przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedni zagraniczny organ, poniesione do momentu zgłoszenia do tych organów, w szczególności opłaty urzędowe i koszty zastępstwa prawnego i procesowego,
    3. odparcie zarzutów niespełnienia warunków wymaganych do uzyskania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji wzoru przemysłowego zarówno w postępowaniu zgłoszeniowym, jak i po jego zakończeniu, w szczególności koszty zastępstwa prawnego i procesowego, zarówno w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej, jak i w odpowiednim zagranicznym organie,
    4. opłaty okresowe, opłaty za odnowienie, tłumaczenia oraz dokonywanie innych czynności koniecznych dla nadania lub utrzymania ważności patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy oraz prawa rejestracji wzoru przemysłowego, w szczególności koszty walidacji patentu europejskiego.



W myśl art. 18d ust. 3 uCIT, za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

Koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym (art. 18d ust. 5 uCIT).

Stosownie do art. 18d ust. 6 uCIT, podatnikowi, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów.

Zgodnie z brzmieniem art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Stosownie do treści art. 18d ust. 7 ustawy o CIT, kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

  1. w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców – 150% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;
  2. w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a – 150% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;
  3. w przypadku pozostałych podatników – 100% kosztów, o których mowa w ust. 2-3.

Natomiast, w myśl art. 18d ust. 8 ustawy o CIT, odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku, gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia.

W myśl art. 9 ust. 1b ustawy o CIT, podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18d, są obowiązani w ewidencji, o której mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.

Mając na uwadze powołane powyżej przepisy należy stwierdzić, że aby podatnikowi podatku dochodowego od osób prawnych przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym powinny być łącznie spełnione następujące warunki:

  1. podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową,
  2. koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o CIT,
  3. koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 18d ust. 2 - 3 ustawy o CIT,
  4. ww. koszty uzyskania przychodów stanowiły koszty kwalifikowane w rozumieniu ustawy o CIT, przy czym, jeżeli koszty kwalifikowane zostały poniesione w ramach badań podstawowych, badania te były prowadzone na podstawie umowy lub porozumienia z jednostką naukową w rozumieniu odrębnych przepisów,
  5. podatnikowi, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów.
  6. w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b ustawy o CIT, podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej,
  7. podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,
  8. kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w ustawie o CIT,
  9. koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.


Ad.1

W ocenie tut. Organu stanowisko Wnioskodawcy, iż w stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym, przedstawionym we Wniosku, opisana działalność, prowadzona przez Wnioskodawcę w zakresie tworzonych systemów wydechowych, spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT i tym samym, Wnioskodawca jest uprawniony do skorzystania z tzw. ulgi B+R, zgodnie z art. 18d ust. 1 updop, należy uznać za prawidłowe.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania 1 należy uznać za jest prawidłowe.

Ad.2 i 3

W pierwszej kolejności należy odnieść się do kosztów pracy stanowiących koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 updop. Przepisy podatkowe dają możliwość uznania za koszty kwalifikowane należności z tytułu wynagrodzeń pracownika, który realizuje wskazany cel, tj. wykonuje prace badawczo-rozwojowe.

Zatem, w przypadku gdy pracownik w ramach świadczonej pracy wykonuje obowiązki nie tylko związane z działalnością badawczo-rozwojową, zasadnym jest wyodrębnienie (wyłączenie z ulgi badawczo-rozwojowej) tej części wynagrodzenia oraz świadczeń wypłaconych pracownikom zajmującym się działalnością badawczo-rozwojową, a także składek od tych przychodów, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, która nie jest związana z realizacją działalności badawczo-rozwojowej.

Należy w tym miejscu zauważyć, że ustawodawca w treści art. 18d ust. 2 pkt 1 uCIT, odnosi się do czasu pracy przeznaczonego na realizację działalności badawczo-rozwojowej, a zatem do czasu faktycznie poświęconego na ten cel.

Stosownie do art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm., dalej: „updof”), za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

W tym miejscu zauważyć należy, że wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki i nagrody zostały wymienione wprost w art. 12 ust. 1 updof, jako przychody ze stosunku pracy, a zatem mieszczą się w katalogu kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 uCIT.

Natomiast, użyty w art. 12 ust. 1 updof, zwrot „w szczególności” oznacza, że poszczególne kategorie przychodów zostały wymienione jedynie przykładowo. Zatem, ww. katalog jest katalogiem otwartym. Przychodem ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych są więc wszelkiego rodzaju wypłaty i świadczenia skutkujące u podatnika powstaniem przysporzenia majątkowego, mające swoje źródło w łączącym pracownika z pracodawcą stosunku pracy lub stosunku pokrewnym.

Należy zauważyć, że pojęcie czasu pracy przeznaczonego na realizację działalności badawczo- rozwojowej, o którym mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 uCIT, odnosi się do czasu faktycznie poświęconego. Zatem, odliczeniu nie będą podlegały kwoty wynagrodzeń oraz składek proporcjonalnie przypisanych do dni nieobecności pracownika tj. wynagrodzeń za czas urlopu, wynagrodzeń za czas niezdolności do pracy, wynagrodzenia za dni wolne na opiekę nad dzieckiem, oraz wynagrodzenie za inne zwolnienia od pracy - zasadnym jest wyodrębnienie (wyłączenie z ulgi badawczo-rozwojowej) tej części wynagrodzenia oraz świadczeń wypłaconych pracownikom zajmującym się działalnością badawczo-rozwojową, a także składek od tych należności, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, które nie są związane z realizacją działalności badawczo-rozwojowej.

W sytuacji, gdy w danym miesiącu pracownik otrzyma wyłącznie wynagrodzenie za czas, w którym nie będzie faktycznie realizował działalności badawczo-rozwojowej, wówczas ww. wynagrodzenie wraz ze sfinansowanymi przez płatnika składkami od ww. przychodu, określonymi w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, nie będzie stanowiło kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 uCIT.

Nieobecność pracownika oznacza, że nie wykonywał on wówczas faktycznie określonych czynności w zakresie działalności badawczo-rozwojowej.

Z treści art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynika, że za koszty kwalifikowane uznaje się poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.

Należy jednocześnie podkreślić, że ustawodawca nie narzucił przedsiębiorcom formy takiego podziału/wyodrębnienia. Wybór sposobu udokumentowania tych wydatków pozostawiony został podatnikom, którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową. Dlatego, wskazane jest, aby dla celów dowodowych, ewidencja czasu pracy, poświęconego przez pracowników na działalność badawczo-rozwojową, była prowadzona przez podatnika korzystającego z ulgi.

Dodatkowo wskazać należy, że w komunikacie Ministerstwa Finansów z dnia 18 maja 2017 r. o Uldze B+R zostało wyraźnie wskazane, że (…) prowadzenie tego rodzaju ewidencji przewidziane jest wprost w propozycji legislacyjnej przedstawionej w «projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego działalności innowacyjnej». Ustawodawca proponuje tam, aby wynagrodzenia i składki stanowiły koszty kwalifikowane (stanowiące bazę do wyliczenia ulgi B+R) – w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracownika (...).

Reasumując, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie ustalenia, czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, iż w stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym, przedstawionym we Wniosku, ponoszone przez Wnioskodawcę koszty wynagrodzeń, stanowią i będą stanowić koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 1 updop i w ramach tzw. ulgi B+R mogą zostać odliczone od podstawy opodatkowania (w odpowiedniej proporcji, wynikającej z prowadzonej ewidencji), ustalonej zgodnie z art. 18 UPDOP należy uznać za prawidłowe.

Jednocześnie ponoszone przez Wnioskodawcę koszty składek z tytułu należności wskazanych pytaniu 2 powyżej, określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - w części finansowanej przez Wnioskodawcę jako płatnika składek - opisane w stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym, w ocenie tut. Organu, stanowią i będą stanowić koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 1 UPDOP i w ramach tzw. ulgi B+R mogą zostać odliczone od podstawy opodatkowania (w odpowiedniej proporcji, wynikającej z prowadzonej ewidencji), ustalonej zgodnie z art. 18 UPDOP.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 2 i 3 należy uznać za prawidłowe.

Nadmienia się, że w związku z tym, że Wnioskodawca wskazał w uzupełnieniu do wniosku że nie ponosi kosztów kwalifikowanych w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 1a, tj. kosztów wynagrodzeń z tytułu umów zlecenia i umów o dzieło, nie stanowi to przedmiotu niniejszej interpretacji.

Ad.4

Przedmiotem wątpliwości Wnioskodawcy jest również kwestia ustalenia, czy w opisanym we wniosku stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym, dokonane przez Wnioskodawcę odpisy amortyzacyjne od maszyn/robotów, które są wykorzystywane w toku realizacji projektów, stanowią koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 3 updop i czy mogą zostać odliczone od podstawy opodatkowania (w odpowiedniej proporcji, wynikającej z prowadzonej ewidencji), ustalonej zgodnie z art. 18 UPDOP.

Odnosząc się do treści pytania wskazać również należy, że co do zasady odpisy amortyzacyjne dokonane od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w działalności badawczo-rozwojowej, mogą być objęte omawianą ulgą badawczo-rozwojową przy spełnieniu warunków wskazanych w art. 18d ustawy o CIT.

Zatem, istnieje możliwość zaliczenia do kosztów kwalifikowanych w rozumieniu art. 18d ust. 3 ustawy o CIT, w ramach limitów, odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych jeżeli są one rzeczywiście wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej. Natomiast, jeżeli służą one bieżącej działalności, odpisy amortyzacyjne od tych środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych nie stanowią kosztów kwalifikowanych.

Choć ustawodawca nie użył w treści art. 18d ust. 3 ustawy o CIT, sformułowania „wyłącznie”, to jednoznacznie wskazał, że za ww. koszty kwalifikowane podatnicy mogą uznać dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych, jak i wartości niematerialnych i prawnych, jeżeli są one wykorzystywane w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

Wyjaśnić zatem należy, że powyższe sformułowanie oznacza, że odpisy amortyzacyjne od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, w całości stanowią koszt kwalifikowany, w myśl ww. przepisu, jeżeli składniki te są rzeczywiście wykorzystywane jedynie do działalności badawczo-rozwojowej.

Natomiast, w sytuacji, gdy ww. składniki będą częściowo wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej a częściowo do bieżącej działalności, to w takim przypadku koszty odpisów amortyzacyjnych będą stanowić koszty kwalifikowane, tylko w takiej części, w jakiej środki trwałe i wartości niematerialne i prawne będą służyć prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania 4 należy uznać za prawidłowe.

Ad. 5

Przedmiotem wątpliwości Wnioskodawcy jest również kwestia ustalenia, czy koszty materiałów, surowców wykorzystywanych przy tworzeniu projektów B+R w zakresie systemów wydechowych stanowią koszty kwalifikowane, podlegające odliczeniu od podstawy opodatkowania na podstawie art. 18d ust. 1 ustawy o CIT.

Art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT, stanowi, że warunkiem uznania wydatków na nabycie materiałów i surowców jest ich bezpośredni związek z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową. Przepisy omawianej ustawy podatkowej nie precyzują co należy rozumieć pod pojęciem materiałów i surowców. Zatem, przyjmuje się, że materiały i surowce, w przypadku których istnieje możliwość ich przypisania do działalności badawczo-rozwojowej, uznaje się za koszty kwalifikowane w ramach ww. działalności.

Należy zwrócić uwagę, że w art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT, ustawodawca posługuje się pojęciami „materiały” oraz „surowce”, które nie zostały zdefiniowane w przepisach ustawy o CIT, stanowiąc przy tym, że w podstawie obliczania ulgi uwzględnione mogą być wyłącznie materiały i surowce związane bezpośrednio z prowadzoną przez podatnika działalnością badawczo-rozwojową.

Jeżeli chodzi o pojęcie „surowce”, w związku z brakiem definicji przedmiotowego pojęcia na gruncie przepisów podatkowych i rachunkowych, dla celów ustalania zakresu zastosowania ulgi posłużyć należy się znaczeniem pojęcia „surowce” funkcjonującym na gruncie języka powszechnego, gdzie „surowce” to „materiały naturalne pochodzenia zwierzęcego, roślinnego lub mineralnego, służące do wytwarzania jakichś produktów lub energii” (www.sjp.pwn.pl).

Z kolei w zakresie interpretacji pojęcia „materiały”, odwołać należy się do interpretacji przedmiotowego pojęcia funkcjonującej na gruncie przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 217 ze zm., dalej: „uor”). W świetle art. 3 ust. 1 pkt 19 uor, materiały to składniki majątku zużywane na własne potrzeby.

Powyższy pogląd znajduje również potwierdzenie w doktrynie, gdzie podkreśla się, że materiały to „składniki majątku inicjujące realizację całego cyklu operacyjnego, które jednostka nabywa w celu ich całkowitego zużycia na własne potrzeby, tym m.in. na potrzeby wytwarzania produktów, świadczenia usług czy realizacji działalności ogólnoadministracyjnej. Do materiałów zaliczyć można także pewne składniki majątkowe wytwarzane przez jednostkę we własnym zakresie (zazwyczaj w ramach działalności pomocniczej), a także różnego rodzaju odzyski, posiadające wartość użytkową, a pochodzące np. z likwidowanych środków trwałych, inwentarz żywy przeznaczony do uboju, części zamienne, półfabrykaty obcej produkcji, paliwa, opakowania itp.” (Walińska Ewa (red.), Bek-Gaik Bogusława, Bojanowski Witold, Czajor Agnieszka, Czajor Przemysław, Gad Jacek, Idzikowska Gabriela, Janicka Anna, Jurewicz Anna, Kalinowski Jacek, Kuczyńska Iga, Mariański Adam. Michalak Marcin, Turzyński Mikołaj. Walińska Anna. Wencel Agnieszka, Wiatr Michał, Ustawa o rachunkowości. Komentarz, Wolters Kluwer, 2016).

W ocenie tut. organu, wobec spełnienia przez Wnioskodawcę tego warunku, tj. nabycia materiałów, surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową, należy stwierdzić, że wydatki te stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w ww. przepisach.

Zatem, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania 5 ,należy uznać za prawidłowe.

Reasumując, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie ustalenia czy:

  • opisana działalność, prowadzona przez Wnioskodawcę, stanowi działalność badawczo-rozwojową o której mowa w art. 4a pkt 26 updop i tym samym, czy Wnioskodawca jest uprawniony do skorzystania z tzw. ulgi B+R, zgodnie z art. 18d ust.1 updop (pytanie oznaczone nr 1) – jest prawidłowe,
  • to czy ponoszone przez Wnioskodawcę koszty wynagrodzeń pracowników opisane w stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym, stanowią i będą stanowić koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 1 updop i czy w ramach tzw. ulgi B+R mogą zostać odliczone od podstawy opodatkowania (w odpowiedniej proporcji, wynikającej z prowadzonej ewidencji), ustalonej zgodnie z art. 18 UPDOP (pytanie oznaczone nr 2) – jest prawidłowe,
  • ponoszone przez Wnioskodawcę koszty składek z tytułu należności wskazanych pytaniu 2 powyżej, określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - w części finansowanej przez Wnioskodawcę jako płatnika składek - opisane w stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym, stanowią i będą stanowić koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 1 UPDOP i czy w ramach tzw. ulgi B+R mogą zostać odliczone od podstawy opodatkowania (w odpowiedniej proporcji, wynikającej z prowadzonej ewidencji), ustalonej zgodnie z art. 18 UPDOP (pytanie oznaczone nr 3) – jest prawidłowe,
  • dokonane przez Wnioskodawcę odpisy amortyzacyjne od maszyn/robotów, opisanych w stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym, które są wykorzystywane w toku realizacji projektów, stanowią koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 3 updop i czy mogą zostać odliczone od podstawy opodatkowania (w odpowiedniej proporcji, wynikającej z prowadzonej ewidencji), ustalonej zgodnie z art. 18 UPDOP pytanie oznaczone nr 4) – jest prawidłowe,
  • ponoszone przez Wnioskodawcę koszty materiałów i surowców, opisane w stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym, stanowią i będą stanowić koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 2 updop i czy w ramach tzw. ulgi B+R mogą zostać odliczone od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18 UPDOP (pytanie oznaczone nr 5) – jest prawidłowe.

Końcowo należy wskazać, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretację opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego podanego we wniosku – nie prowadzi postępowania dowodowego. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe jest zgodne ze stanem rzeczywistym. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. Pełna weryfikacja prawidłowości stanowiska Wnioskodawcy może być dokonana jedynie w toku ewentualnego postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub postępowania kontrolnego organu kontroli celno-skarbowej, będącego poza zakresem instytucji interpretacji indywidualnej, do której zastosowanie mają przepisy określone w art. 14h (w zamkniętym katalogu) ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, ze zm.).

Dodatkowo wskazać należy, że w zakresie pytania oznaczonego nr 6 zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym/opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w części dotyczącej zdarzenia przyszłego – stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r., poz. 2325 ze zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy). ). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj