Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB1-1.4010.189.2021.3.AW
z 9 sierpnia 2021 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. 2020 r., poz. 1325 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, stwierdza, że stanowisko Zainteresowanych przedstawione we wniosku wspólnym z 22 kwietnia 2021 r. (data wpływu 27 kwietnia 2021 r.), uzupełnionym 15 lipca 2021 r. oraz 4 sierpnia 2021 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ustalenia:

  • czy Dział Zarządzania Nieruchomością, który w ramach Podziału zostanie wydzielony ze Spółki do Spółki Przejmującej, będzie stanowić na moment Podziału zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – jest prawidłowe;
  • czy w ramach Majątku pozostającego (tj. Działu Produkcyjnego wraz Działem Administracyjnym), w Spółce (która będzie kontynuowała działalność produkcyjną) w wyniku Podziału pozostanie zorganizowana część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – jest prawidłowe;
  • Jeśli stanowisko zaintersowanych w zakresie pytań nr 1 i 2 jest prawidłowe, to czy Podział Spółki poprzez wydzielenie Działu Zarządzania Nieruchomością do Spółki Przejmującej w trybie art. 529 § 1 pkt 4 KSH przy jednoczesnym pozostawieniu w Spółce Działu Produkcyjnego (wraz z Działem Administracyjnym) będzie skutkować powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem CIT:
    • po stronie Spółki - tj. w szczególności przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – jest prawidłowe;
    • po stronie Wspólnika Spółki - tj. w szczególności przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 8b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – jest prawidłowe;
  • czy w związku z Podziałem Spółka Przejmująca uzyska przychód opodatkowany CIT – w szczególności, czy ustalona na dzień wydzielenia wartość rynkowa składników majątkowych wchodzących w skład Działu Zarzadzania Nieruchomością Spółki wydzielonych do Spółki Przejmującej w związku z Podziałem Spółki przez wydzielenie w trybie art. 529 § 1 pkt 4 KSH, będzie stanowiła dla Spółki Przejmującej przychód podatkowy, pod warunkiem że głównym ani jednym z głównych celów Podziału nie będzie uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania – jest prawidłowe.



UZASADNIENIE

W dniu 27 kwietnia 2021 r. do Organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ustalenia:

  • czy Dział Zarządzania Nieruchomością, który w ramach Podziału zostanie wydzielony ze Spółki do Spółki Przejmującej, będzie stanowić na moment Podziału zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych;
  • czy w ramach Majątku pozostającego (tj. Działu Produkcyjnego wraz Działem Administracyjnym), w Spółce (która będzie kontynuowała działalność produkcyjną) w wyniku Podziału pozostanie zorganizowana część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych;
  • Jeśli stanowisko zaintersowanych w zakresie pytań nr 1 i 2 jest prawidłowe, to czy Podział Spółki poprzez wydzielenie Działu Zarządzania Nieruchomością do Spółki Przejmującej w trybie art. 529 § 1 pkt 4 KSH przy jednoczesnym pozostawieniu w Spółce Działu Produkcyjnego (wraz z Działem Administracyjnym) będzie skutkować powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem CIT:
    • po stronie Spółki - tj. w szczególności przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych;
    • po stronie Wspólnika Spółki - tj. w szczególności przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 8b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych;
  • czy w związku z Podziałem Spółka Przejmująca uzyska przychód opodatkowany CIT – w szczególności, czy ustalona na dzień wydzielenia wartość rynkowa składników majątkowych wchodzących w skład Działu Zarzadzania Nieruchomością Spółki wydzielonych do Spółki Przejmującej w związku z Podziałem Spółki przez wydzielenie w trybie art. 529 § 1 pkt 4 KSH, będzie stanowiła dla Spółki Przejmującej przychód podatkowy, pod warunkiem że głównym ani jednym z głównych celów Podziału nie będzie uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.



Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z 1 lipca 2021 r., Znak: 0111-KDIB1-1.4010.189.2021.2.AW, 0111-KDIB3-1.4012.479.2021.3.KO wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło 15 lipca 2021 r.

We wniosku złożonym przez:

-Zainteresowanego będącego stroną postępowania:

(…) Sp. z o.o.

-Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania:

(…) Sp. z o.o.

przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Zainteresowany niebędący stroną postępowania sp. z o.o. (dalej również „Spółka”, lub „Spółka Dzielona”) jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych posiadającym nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce. Spółka jest jednocześnie zarejestrowana w Polsce jako podatnik VAT czynny.

Jedynym wspólnikiem posiadającym 100% udziałów w Spółce jest Zainteresowany będący stroną w postępowania sp. z o.o. (dalej jako „Wspólnik”) będąca podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, posiadająca nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce.

Przedmiotem działalności gospodarczej Spółki jest:

  1. działalność produkcyjna - polegająca m.in. na produkcji prefabrykowanych elementów dla budownictwa mieszkalnego, przemysłowego, użyteczności publicznej, drogownictwa i systemów kanalizacji, zabezpieczaniu odpadów powstałych w ramach produkcji oraz poszukiwaniu kontrahentów i nawiązywaniu kontaktów z potencjalnymi kontrahentami (dalej: „Działalność Produkcyjna”), która to stanowi główną część działalności Spółki oraz
  2. działalność związana z zarządzaniem nieruchomością - obejmująca m.in. sprawy związane z prowadzeniem usług najmu dla zewnętrznych najemców nieruchomości należącej do Spółki, obsługą umów najmu, poszukiwaniem potencjalnych kontrahentów i najemców oraz pozyskiwaniem, przetwarzaniem i analizą danych w celu stałego monitorowania sytuacji na rynkach budowlanych, a także konserwacją maszyn, pojazdów, elektroniki i kotłowni oraz hali produkcyjnej na nieruchomości Spółki (dalej: „Działalność Zarządzania Nieruchomością”).

Obecnie Spółka planuje oddzielenie Działalności Produkcyjnej od Działalności Zarządzania Nieruchomością celem zwiększenia efektywności zarządzania wskazanymi powyżej działalnościami, a także celem zwiększenia nadzoru nad ich efektywnością ekonomiczną oraz osiąganymi wynikami. Spowodowane jest to zupełnie odmiennym charakterem Działalności Produkcyjnej od Działalności Zarządzania Nieruchomością.

Na podstawie przyjętego w 2019 r. Regulaminu Organizacyjnego Spółki, odrębność Działalności Produkcyjnej od Działalności Zarządzania Nieruchomością w ramach Spółki została wewnętrznie sformalizowana poprzez przyporządkowanie zasobów ludzkich i technicznych, zadań oraz celów biznesowych do tych działów - utworzone zostały trzy niezależnie od siebie funkcjonujące działy:

  1. Działalność Produkcyjna jest realizowana w ramach działu produkcyjnego (dalej: „Dział Produkcyjny”),
  2. Działalność Zarządzania Nieruchomością realizowana jest w ramach odrębnego działu (dalej: „Dział Zarządzania Nieruchomością”),
  3. ponadto wyodrębniono dział administracyjny, którego główne zadania związane są z kwestiami księgowymi, rachunkowymi, BHP oraz płacowymi i zasobów ludzkich (dalej: „Dział Administracyjny”, a łącznie jako: „Działy”).

Planowane jest wydzielenie Działalności Zarządzania Nieruchomością, opisanej w punkcie 2 powyżej do innego podmiotu (nowo zawiązanej spółki kapitałowej prawa handlowego będącej polskim rezydentem podatkowym, tj. do spółki której planowana firma brzmieć będzie (…) sp. z o.o., dalej jako „Spółka Przejmująca”). Działanie to ma zostać zrealizowane w ramach podziału Spółki przez wydzielenie, o którym mowa w - art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych (dalej jako „Podział”).

Wnioskodawcy wskazują, że opisany w niniejszym wniosku Podział odbędzie się z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, a przedmiotem wniosku nie jest ocena uzasadnienia ekonomicznego Podziału.

1.Uwagi wstępne.

W ramach przedsiębiorstwa Spółki funkcjonują trzy wyodrębnione Działy. Zostały one formalnie wyodrębnione w Regulaminie Organizacyjnym Spółki, który określa schemat organizacyjny Działu Produkcyjnego. Działu Zarządzania Nieruchomością i Działu Administracyjnego oraz podział funkcji realizowanych przez Działy.

W Spółce została podjęta uchwała Zarządu Spółki o powierzeniu danych składników majątkowych i niemajątkowych do danego Działu, przyjętą na podstawie przeprowadzonej inwentaryzacji (dalej: „Uchwała”). Identyfikacji i przyporządkowania konkretnych składników materialnych i niematerialnych do danego Działu dokonano na podstawie przeprowadzonej inwentaryzacji.

2.Wyodrębnienie organizacyjne, majątkowe i funkcjonalne Działu Zarządzania Nieruchomością.

Dział Zarządzania Nieruchomością został formalnie wyodrębniony na podstawie § 8 ust. 3 pkt 2 Regulaminu Organizacyjnego Spółki i działa w oparciu o § 11 tego Regulaminu.

Zadania Działu Zarządzania Nieruchomością obejmują wszelkie sprawy związane z:

  • konserwacją maszyn, pojazdów, elektroniki i kotłowni oraz hali produkcyjnej,
  • składowaniem i obsługą wyprodukowanych produktów tzw. Magazyn wyrobów gotowych,
  • świadczeniem usług ogólnobudowlanych związanych ze wznoszeniem budynków, budowli oraz innych obiektów,
  • świadczeniem specjalistycznych usług budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków, budowli oraz innych obiektów,
  • świadczeniem prac remontowych i wykończeniowych,
  • świadczeniem prac rozbiórkowych,
  • świadczeniem prac ziemnych,
  • pozyskiwaniem, przetwarzaniem i analizą danych w celu stałego monitorowania sytuacji na rynkach budowlanych,
  • prowadzeniem usług najmu dla zewnętrznych najemców nieruchomości należącej do Spółki,
  • obsługą umów najmu,
  • poszukiwaniem potencjalnych kontrahentów,
  • nawiązywaniem kontaktów z potencjalnymi kontrahentami.



Przedmiotem działalności Działu Zarządzania Nieruchomością jest przede wszystkim działalność usługowa, jako że w głównej mierze Dział ten zajmuje się obsługą nieruchomości należącej do Spółki, w związku z obsługą zewnętrznych podmiotów będących najemcami nieruchomości Spółki oraz dla samej Spółki. Dział ten zatem świadczy usługi dotyczące najmu na rzecz podmiotów zewnętrznych.

Zadaniami Działu Zarządzania Nieruchomością kieruje jego Dyrektor (dalej: „Dyrektor Działu Zarządzania Nieruchomością”), który posiada uprawnienia do wydawania poleceń służbowych pracownikom bezpośrednio mu podporządkowanym oraz ich kontroli. Dyrektor Działu Zarządzania Nieruchomością może występować do Zarządu Spółki z wnioskami dotyczącymi zmian organizacyjnych. Jest on jednocześnie uprawniony, za uprzednią zgodą Zarządu Spółki, do tworzenia, łączenia i likwidowania komórek wewnętrznych w ramach Działu Zarządzania Nieruchomością, a także powoływania i odwoływania ich kierowników.

Dyrektor Działu Zarządzania Nieruchomością w realizacji zadań korzysta z pomocy podległych mu pracowników (dalej: „Pracownicy Działu Zarządzania Nieruchomością”). Należy podkreślić, że Pracownicy Działu Zarządzania Nieruchomością przypisani do Działu Zarządzania Nieruchomością podlegają kierownictwu odrębnemu od kierownictwa Działu Produkcyjnego i Działu Administracyjnego. Zarówno Dyrektor Działu Zarządzania Nieruchomością, jak i podlegli mu Pracownicy Działu Zarządzania Nieruchomością są zatrudnieni w Spółce w większości na podstawie umów o pracę.



W ramach Działu Zarządzania Nieruchomością funkcjonują następujące komórki wewnętrzne:

  1. komórka ds. Utrzymania Ruchu,
  2. komórka ds. Obsługi Nieruchomości.



Na czele każdej z komórek wewnętrznych Działu Zarządzania Nieruchomością stoi kierownik. Kierownicy poszczególnych komórek wewnętrznych są od siebie niezależni w ramach wykonywanych przez siebie zadań. Każda komórka wewnętrzna dysponuje własnym zespołem pracowników wykonującym zadania i czynności wyłącznie na rzecz przyporządkowanej im komórki wewnętrznej.

Wyodrębnione w ten sposób składniki materialne i niematerialne Działu Zarządzania Nieruchomością stanowią zespół składników zdolny do realizacji stawianych mu zadań.

Na podstawie Uchwały do Działu Zarządzania Nieruchomością przyporządkowano składniki związane z prowadzoną przez ten Dział działalnością (składniki materialne i niematerialne służące do realizacji zadań Działu Zarządzania Nieruchomością), tj. przede wszystkim:

  1. prawo własności nieruchomości (dalej: „Nieruchomość”), której dotyczy działalność Działu Zarządzania Nieruchomością;
  2. sprzęt biurowy i komputerowy potrzebny w działalności Działu Zarządzania Nieruchomością;
  3. Środki finansowe na rachunkach bankowych Działu Zarządzania Nieruchomością;
  4. zobowiązania kredytowe Spółki dotyczące działalności Spółki w związku z obsługą, konserwacją, modernizacją i eksploatacją Nieruchomości;
  5. wierzytelności z tytułu rozliczeń z umów o pracę osób wspierających działanie Działu Zarządzania Nieruchomością;
  6. ogół praw i obowiązków z umów najmu Nieruchomości na rzecz podmiotów zewnętrznych, wierzytelności wobec najemców;
  7. ogół praw i obowiązków z umowy rachunku bankowego;
  8. ogół praw i obowiązków z umowy ramowej o usługi bankowe;
  9. ogół praw i obowiązków z porozumienia dot. udostępnienia przejazdu przez bocznicę oraz dojazdu do wytwórni betonu;
  10. ogół praw i obowiązków z umów cywilnoprawnych oraz umów z pracownikami;
  11. ogół praw i obowiązków wynikających z decyzji zatwierdzającej projekt budowlany;
  12. ogół praw i obowiązków z umów dotyczących dostawy mediów do Nieruchomości, takich jak umowy dotyczące dostarczenia usług telekomunikacyjnych, energii elektrycznej czy wody i odprowadzenia ścieków;

Ponadto w przyjętej Uchwale uzgodniono na przyszłość zasady przyporządkowywania konkretnych składników materialnych i niematerialnych do danego Działu, zgodnie z którymi:

  1. w razie powstania lub ujawnienia, jakichkolwiek roszczeń, które odnoszą się lub pozostają w związku z Działem Zarządzania Nieruchomością to Dział Zarządzania Nieruchomością będzie za nie odpowiedzialny i zostaną one włączone i przypisane do jego składników - majątku. To samo dotyczyć będzie odpowiednio praw, rzeczy, ciężarów lub zobowiązań jeśli takie prawa, rzeczy, ciężary lub zobowiązania będą pozostawały w związku z Działem Zarządzania Nieruchomości, a także
  2. w razie zbycia lub utraty przez Spółkę jakichkolwiek aktywów, które zostały przydzielone do majątku Działu Zarządzania Nieruchomością, korzyści uzyskane w zamian za te aktywa, będą przysługiwać Działowi Zarządzania Nieruchomością. To samo dotyczyć będzie także nabycia lub uzyskania nowych składników majątku, jeżeli będą pozostawały w związku z Działem Zarządzania Nieruchomością, a także nowych praw, zobowiązań lub środków finansowych.
  3. Wyodrębnienie finansowe Działu Produkcyjnego i Zarządzania Nieruchomością.

Działy Zarządzania Nieruchomością i Produkcyjny przy prowadzeniu działalności gospodarczej wykorzystują oddzielne rachunki bankowe, na które wpływają należności i są spłacane zobowiązania związane z wykonywaniem działalności gospodarczej każdego z nich, co świadczy o odrębności finansowej ww. Działów.

Spółka prowadzi ewidencję księgową pozwalającą na wyodrębnienie kosztów i przychodów w odniesieniu do Działów Produkcyjnego i Zarządzania Nieruchomością. Do dnia Podziału możliwe jest więc ustalenie oddzielnych i odrębnych wyników finansowych dla każdego z tych Działów.

Co istotne, przy zawieraniu umów z kontrahentami Spółki uwzględnia się przyporządkowanie usług każdemu z tych Działów, a należności wynikające z tych umów kierowane są na właściwe rachunki bankowe wskazanych Działów.

4.Wyodrębnienie organizacyjne, majątkowe i funkcjonalne Działu Produkcyjnego.

Dział Produkcyjny został formalnie wyodrębniony na podstawie § 8 ust. 3 pkt 1 Regulaminu Organizacyjnego Spółki i działa w oparciu o § 10 tego Regulaminu.

Zadania Działu Produkcyjnego obejmują wszelkie sprawy związane z:

  • produkcją prefabrykowanych elementów dla budownictwa mieszkalnego, przemysłowego, użyteczności publicznej, drogownictwa i systemów kanalizacji,
  • zbrojarnią,
  • laboratorium przemysłowym na potrzeby produkcji,
  • zabezpieczaniem, składowaniem i utylizacją odpadów powstałych w ramach produkcji,
  • dostawą wyprodukowanych produktów,
  • zamawianiem surowców do produkcji produktów i przygotowaniem produkcji,
  • zaopatrzeniem i zbytem w tym sprzedażą produktów i asortymentu.
  • poszukiwaniem potencjalnych kontrahentów,
  • nawiązywaniem kontaktów z potencjalnymi kontrahentami,
  • składowaniem i obsługą wyprodukowanych produktów - tj. prowadzeniem tzw. Magazynu wyrobów gotowych,
  • montażem produkowanych przez Spółkę elementów bezpośrednio na placach budów.

Głównym strumieniem uzyskiwanych przychodów przez Dział Produkcyjny jest sprzedaż wyprodukowanych przez Spółkę produktów gotowych i usług w tym zakresie na rzecz podmiotów trudniących się w szeroko pojętym wykonawstwie robót ziemnych i melioracyjnych oraz deweloperów i firm budowlanych. Spośród klientów Działu Produkcyjnego można wyróżnić podmioty, które łączy ze Spółką okres wieloletniej współpracy, a sprzedaż w 2020 r. na ich rzecz sięgała około 70% udziału w łącznych przychodach Działu Produkcji.

Zadaniami Działu Produkcyjnego kieruje jego Dyrektor Działu (dalej: „Dyrektor Działu Produkcyjnego”), który posiada uprawnienia do wydawania poleceń służbowych pracownikom bezpośrednio mu podporządkowanym oraz do ich kontroli. Dyrektor Działu Produkcyjnego może występować do Zarządu Spółki z wnioskami dotyczącymi zmian organizacyjnych. Jest on jednocześnie uprawniony, za uprzednią zgodą Zarządu Spółki, do tworzenia, łączenia i likwidowania komórek wewnętrznych w ramach Działu Produkcyjnego, a także powoływania i odwoływania ich kierowników lub mistrzów.

Dyrektor Działu Produkcyjnego w realizacji zadań korzysta z pomocy podległych mu pracowników (dalej: „Pracownicy Działu Produkcyjnego”). Należy podkreślić, że Pracownicy Działu Produkcyjnego przypisani do Działu Produkcyjnego podlegają Dyrektorowi Działu odrębnemu od Działu Zarządzania Nieruchomością i Działu Administracyjnego. Zarówno Dyrektor Działu Produkcyjnego, jak i podlegli mu Pracownicy Działu Produkcyjnego są zatrudnieni w Spółce w większości na podstawie umów o pracę.

W ramach Działu Produkcyjnego funkcjonują następujące komórki wewnętrzne:

  1. komórka ds. Produkcji,
  2. komórka ds. Przygotowania Produkcji,
  3. komórka ds. Zbrojami,
  4. komórka ds. Laboratorium,
  5. komórka ds. Zbytu,
  6. komórka ds. Magazynu,
  7. komórka ds. Kontroli Jakości,
  8. komórka ds. Sprzedaży.



Na czele każdej z komórek wewnętrznych Działu Produkcyjnego stoi kierownik lub mistrz. Kierownicy bądź mistrzowie poszczególnych komórek wewnętrznych są od siebie niezależni W ramach wykonywanych przez siebie zadań. Co istotne, każda komórka wewnętrzna dysponuje własnym zespołem pracowników wykonującym zadania i czynności wyłącznie na rzecz przyporządkowanej im komórki wewnętrznej.

Taka struktura organizacyjna Działu Produkcyjnego i wyodrębnione w jego ramach składniki materialne i niematerialne opisane poniżej, stanowią zespół składników zdolny do realizacji stawianych mu zadań w zakresie produkcji.

Zgodnie z przywołaną powyżej Uchwałą, zgodnie z przeprowadzoną inwentaryzacją, do Działu Produkcyjnego przyporządkowano składniki materialne i niematerialne związane z prowadzoną przez ten Dział działalnością, tj. przede wszystkim:

  1. maszyny do produkcji prefabrykatów;
  2. sprzęt biurowy i komputerowy potrzebny w działalności Działu Produkcyjnego;
  3. środki finansowe na rachunkach bankowych Działu Produkcyjnego;
  4. wierzytelności z tytułu rozliczeń umów z pracownikami Spółki świadczącymi pracę w zakresie produkcji;
  5. zobowiązania kredytowe Spółki dotyczące działalności Spółki w zakresie produkcji prefabrykatów;
  6. ogół praw i obowiązków z umów zawartych w ramach Działalności Produkcyjnej, tj. umów odbiorcami produktów Spółki oraz umów z pracownikami i współpracownikami Spółki przypisanymi do Działu Produkcyjnego;
  7. ogół praw i obowiązków z umowy rachunku bankowego.

Ponadto w Uchwale, o której mowa powyżej, uzgodniono na przyszłość zasady przyporządkowywania konkretnych składników materialnych i niematerialnych do danego Działu, zgodnie z którymi:

  1. w razie powstania lub ujawnienia, jakichkolwiek roszczeń, które odnoszą się lub pozostają w związku z Działem Produkcyjnym to Dział Produkcyjny będzie za nie odpowiedzialny i zostaną one włączone i przypisane do jego składników majątku. To samo dotyczyć będzie odpowiednio praw, rzeczy, ciężarów lub zobowiązań jeśli takie prawa, rzeczy, ciężary lub zobowiązania będą pozostawały w związku z Działem Produkcyjnym, a także
  2. w razie zbycia lub utraty przez Spółkę jakichkolwiek aktywów, które zostały przydzielone do majątku Działu Produkcyjnego, korzyści uzyskane w zamian za te aktywa, będą przysługiwać Działowi Produkcyjnemu. To samo dotyczyć będzie także nabycia lub uzyskania nowych składników majątku, jeżeli będą pozostawały w związku z Działem Produkcyjnym, a także nowych praw, zobowiązań lub środków finansowych.

5.Wyodrębnienie organizacyjne i funkcjonalne Działu Administracyjnego.

Dział Administracyjny został formalnie wyodrębniony na podstawie § 8 ust. 3 pkt 3 Regulaminu Organizacyjnego Spółki i działa w oparciu o § 12 tego Regulaminu, jednakże nie jest on odrębną samodzielną jednostką stanowiącą zorganizowaną część przedsiębiorstwa bowiem wykonuje on wyłącznie zadania wewnętrzne Spółki.

Zadania Działu Administracyjnego ustalane są przez Zarząd Spółki, który jednocześnie sprawuje bezpośredni nadzór nad Działem Administracyjnym. Dział Administracyjny prowadzi osobno sprawy dla Działu Produkcji oraz Działu Zarządzania Nieruchomością.

W ramach Działu Administracyjnego funkcjonują następujące komórki wewnętrzne:

  1. komórka ds. Księgowości i Rachunkowości, na czele której stoi Główny księgowy,
  2. komórka ds. Kadr i Płac,
  3. komórka ds. BHP.

6.Podsumowanie i zakres Podziału.

Wnioskodawcy podkreślają, iż po dokonaniu podziału przez wydzielenie części majątku Spółki Dzielonej, Dział Produkcyjny (wraz z Działem Administracyjnym), jak i Dział Zarządzania Nieruchomością będą gotowe do funkcjonowania w oparciu o własne zasoby (prowadzenie odpowiednio Działalności Produkcyjnej oraz w Zakresie Zarządzania Nieruchomością), w tym aktywa i pasywa oraz personel, który jest przypisany do danego Działu i stanowi on jego wystarczające zapotrzebowanie na kompleksową obsługę danego Działu w zakresie prowadzonej przez ten Dział działalności gospodarczej. Dział Zarządzania Nieruchomością w zakresie swojego funkcjonowania będzie musiał w razie takiej potrzeby zadbać o obsługę księgowo-finansową (tj. o pomocnicze wsparcie dla zasadniczej działalności).

Dynamika rozwoju obu Działów doprowadziła do obecnego stanu, w którym Dział Produkcyjny i Dział Zarządzania Nieruchomością stały się od siebie nawzajem niezależne i mogą pełnić funkcje całkowicie odrębnych od siebie przedsiębiorstw zamiast być prowadzone łącznie w ramach struktury Spółki, co na chwile obecną jest czynnikiem hamującym i znacznie utrudnia ich dalszy rozwój. Tylko odrębne funkcjonowanie i skupienie się przez dany Dział wyłącznie na własnej działalności bez konieczności uzgadniania i współdziałania w prowadzeniu niektórych spraw łącznie przyniesie wymierne korzyści dla obu Działów.

Jak zostało wskazane w powyższym opisie, oba Działy (Produkcyjny i Zarządzania Nieruchomością) posiadają odpowiednie zasoby majątkowe i niemajątkowe oraz odpowiednie zasoby ludzkie do prowadzenia swoich spraw całkowicie niezależnie. O powyższym dowodzi w szczególności funkcjonujący w Spółce utrwalony schemat organizacyjny, potwierdzony przyjętym Regulaminem Organizacyjnym Spółki oraz faktyczna odrębność finansowa i majątkowa tych Działów przejawiająca się np. w prowadzeniu osobnych rachunków bankowych, księgowości oraz wykorzystywaniu odrębnych składników majątkowych do realizacji celów biznesowych tych Działów. Z tego powodu została podjęta decyzja o podziale Spółki i wydzieleniu Działu Zarzadzania Nieruchomością do odrębnego podmiotu.

Planowana operacja nastąpi poprzez dokonanie podziału Spółki Dzielonej. Podział nastąpi w trybie określonym w art. 529 § 1 pkt 4 KSH tj. w drodze przeniesienia części majątku Spółki Dzielonej - tj. zespołu składników materialnych i niematerialnych tworzących Dział Zarządzania Nieruchomością na spółkę nowo zawiązaną, której planowana nazwa to (…) spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, a siedziba – (…) (dalej: „Spółka przejmująca”). Jedynym wspólnikiem Spółki Dzielonej posiadającym 100% jej udziałów jest Zainteresowany będący stroną postępowania spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w (…) - ten sam podmiot zostanie jedynym wspólnikiem Spółki przejmującej. Podział nastąpi poprzez obniżenie kapitału zakładowego Spółki Dzielonej w ramach umorzenia części jej udziałów należących do jedynego wspólnika, który otrzyma również 100% udziałów w spółce nowo zawiązanej stanowiących jej 100% kapitału zakładowego. Jednocześnie, w Spółce Dzielonej pozostanie zespół pozostałych składników materialnych i niematerialnych, tj. Dział Produkcyjny wraz z Działem Administracyjnym (dalej: „Majątek pozostający”).

Działalność Produkcyjna będzie po Podziale kontynuowana przez Spółkę Dzieloną w oparciu o zasoby, które pozostaną w niej w ramach Działu Produkcyjnego wraz z Działem Administracyjnym. Natomiast działalność związania z Działem Zarządzania Nieruchomością będzie kontynuowana przez Spółkę przejmującą - w oparciu o przejęty Dział Zarządzania Nieruchomością. Jednakże:

  • niezwłocznie po Podziale Spółka i Spółka przejmująca zawrą umowę najmu, na podstawie której Spółka będzie uprawniona do korzystania z wydzielonej do Spółki przejmującej Nieruchomości w dotychczasowym zakresie. Należy jednak podkreślić, że posiadanie praw do określonej nieruchomości nie warunkuje prowadzenia Działalności Produkcyjnej – w praktyce bowiem ta sama działalność może być prowadzona z powodzeniem w lokalizacji wynajętej przez Spółkę, w dowolnym miejscu posiadającym odpowiednie parametry.
  • Spółka będzie mogła po Podziale korzystać z możliwości przejazdu przez bocznicę, której dotyczy porozumienie, którego stroną po Podziale stanie się Spółka przejmująca. Zostanie w tym zakresie zawarte stosowne porozumienie (może być ono częścią ww. umowy najmu).
  • Dział Administracyjny, jako element Majątku pozostającego, będzie odpowiadał za wsparcie dla Działu Produkcyjnego i nie będzie obsługiwał Spółki przejmującej. Spółka przejmująca, w zależności od potrzeb, może natomiast zatrudnić osobę, która zapewni wsparcie administracyjne (finansowo - księgowe, czy kadrowe) dla prowadzonej przez nią Działalności Zarządzania Nieruchomością (lub pozyskać wsparcie usługodawcy w tym zakresie). Konieczność zatrudnienia dodatkowej osoby (lub zaangażowania usługodawcy) nie wpływa jednak na zdolność Spółki przejmującej do prowadzenia Działalności Zarządzania Nieruchomością - niezależnie od zatrudnienia np. księgowej, Spółka przejmująca będzie mogła w szczególności zajmować się świadczeniem usług najmu, poszukiwaniem najemców, analizą rynku nieruchomości, konserwacją itd.

Końcowo Wnioskodawca wyjaśnia, że przed Podziałem zobowiązania kredytowe Spółki mogą zostać spłacone w całości lub w części, lub zastąpione innymi zobowiązaniami kredytowymi, przypisanymi do tego samego Działu, co zobowiązania spłacane.

W uzupełnieniu wniosku ujętym w piśmie z 13 lipca 2021 r, Zainteresowani ponadto wskazali, że wartość majątku Spółki dzielonej otrzymanego przez Spółkę przejmującą będzie odpowiadać wartości emisyjnej udziałów przydzielonych udziałowcowi Spółki dzielonej.

Zdaniem Wnioskodawców, przedmiotowy podział przez wydzielenie zostanie przeprowadzony z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, a jego głównym lub jednym z głównych celów podziału Spółki nie będzie unikniecie lub uchylenie się od opodatkowania.



W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytania:

  1. Czy Dział Zarządzania Nieruchomością, który w ramach Podziału zostanie wydzielony ze Spółki do Spółki Przejmującej, będzie stanowić na moment Podziału zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?
    (część pytania ostatecznie sformułowanego w uzupełnieniu wniosku z 13 lipca 2021 r.)
  2. Czy w ramach Majątku pozostającego (tj. Działu Produkcyjnego wraz Działem Administracyjnym), w Spółce (która będzie kontynuowała działalność produkcyjną) w wyniku Podziału pozostanie zorganizowana część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?
  3. Jeśli stanowisko Wnioskodawców w zakresie pytań nr 1 i 2 jest prawidłowe, to czy Podział Spółki poprzez wydzielenie Działu Zarządzania Nieruchomością do Spółki Przejmującej w trybie art. 529 § 1 pkt 4 KSH przy jednoczesnym pozostawieniu w Spółce Działu Produkcyjnego (wraz z Działem Administracyjnym) będzie skutkować powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem CIT:
    1. po stronie Spółki - tj. w szczególności przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?
    2. po stronie Wspólnika Spółki - tj. w szczególności przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 8b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?
      (pytanie ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku z 13 lipca 2021 r.)

  4. Czy w związku z Podziałem Spółka Przejmująca uzyska przychód opodatkowany CIT – w szczególności, czy ustalona na dzień wydzielenia wartość rynkowa składników majątkowych wchodzących w skład Działu Zarzadzania Nieruchomością Spółki wydzielonych do Spółki Przejmującej w związku z Podziałem Spółki przez wydzielenie w trybie art. 529 § 1 pkt 4 KSH, będzie stanowiła dla Spółki Przejmującej przychód podatkowy, pod warunkiem że głównym ani jednym z głównych celów Podziału nie będzie uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania?




Zdaniem Zainteresowanych:

Ad 1.

Wyodrębniony Dział Zarządzania Nieruchomością, który w ramach podziału zostanie wydzielony ze Spółki do Spółki Przejmującej, będzie stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa (ZCP) w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy z 15 lipca 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2020 r., poz. 1406 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”).

Ad 2.

W ramach Majątku pozostającego (tj. Działu Produkcyjnego wraz Działem Administracyjnym) w Spółce (która będzie kontynuowała Działalność Produkcyjną) pozostanie zespół składników materialnych i niematerialnych stanowiący zorganizowaną część przedsiębiorstwa (ZCP) w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT.

Ad 3.

Jeśli stanowisko Wnioskodawców w zakresie pytań nr 1 i 2 jest prawidłowe, to Podział Spółki poprzez wydzielenie Działu Zarządzania Nieruchomością do Spółki Przejmującej w trybie art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. z 2020 r. poz. 1526 ze zm., dalej: „KSH”) przy jednoczesnym pozostawieniu w Spółce Działu Produkcyjnego (wraz z Działem Administracyjnym) nie będzie skutkować powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem CIT:

  1. po stronie Spółki - tj. w szczególności przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o CIT;
  2. po stronie Wspólnika Spółki - tj. w szczególności przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 8b ustawy o CIT.

(stanowisko ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku z 13 lipca 2021 r.)

Ad 4.

Spółka Przejmująca nie uzyska w związku z Podziałem przychodu opodatkowanego CIT – w szczególności, ustalona na dzień wydzielenia wartość rynkowa składników majątkowych wchodzących w skład Działu Zarzadzania Nieruchomością Spółki wydzielonych do Spółki Przejmującej w związku z Podziałem Spółki przez wydzielenie w trybie art. 529 § 1 pkt 4 KSH, nie będzie stanowiła dla Spółki Przejmującej przychód podatkowy, pod warunkiem że głównym ani jednym z głównych celów Podziału nie będzie uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

Uzasadnienie stanowiska Zainteresowanych.

Ad 1. - Ad 2.

Zgodnie z art. 4a pkt 4 ustawy o CIT, zorganizowana części przedsiębiorstwa oznacza organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Zatem z przedstawionej wyżej definicji wynika, iż o ZCP można mówić w sytuacji, w której zespół składników materialnych i niematerialnych spełnia łącznie następujące przesłanki:

  • stanowi zespół składników materialnych i niematerialnych pozostających w funkcjonalnym związku i przeznaczonych do wykonywania określonych zadań gospodarczych (wyodrębnienie funkcjonalne);
  • posiada określone, wydzielone miejsce w strukturze organizacyjnej istniejącego przedsiębiorstwa (wyodrębnienie organizacyjne);
  • jest finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie (wyodrębnienie finansowe); i w konsekwencji;
  • zespół tychże składników materialnych i niematerialnych może stanowić odrębne przedsiębiorstwo, samodzielnie realizujące zadania gospodarcze.

Istnienie zespołu składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, a także wyodrębnienie organizacyjne.

Z definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa wynika, że zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić zespół składników materialnych i niematerialnych. Oznacza to, że elementami takiego zespołu powinny być w szczególności aktywa trwałe, obrotowe, zobowiązania, a także czynnik ludzki, czyli kadra pracownicza.

Jakkolwiek ustawa o CIT odnosi się do zespołu składników, nie oznacza to, że wszystkie wymienione wyżej składniki musiały wystąpić kumulatywnie. To, czy dany zespół składników materialnych i niematerialnych stanowi ZCP należy weryfikować w świetle danego przypadku - kluczowe jest bowiem, aby pozwalał na prowadzenie określonej działalności.

Zarówno Dział Produkcyjny, jak i Dział Zarządzania Nieruchomością stanowią zespoły składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, co wynika z Regulaminu, a także z przeprowadzonej inwentaryzacji.

W skład Działu Produkcyjnego wchodzą bowiem m.in.:

  • kadra zarządzająca Działem,
  • pracownicy przyporządkowani do poszczególnych komórek Działu.
  • maszyny do produkcji prefabrykatów;
  • sprzęt biurowy i komputerowy potrzebny w działalności Działu Produkcyjnego;
  • środki finansowe na rachunkach bankowych Działu Produkcyjnego;
  • wierzytelności z tytułu rozliczeń umów z pracownikami Spółki świadczącymi pracę w zakresie produkcji;
  • zobowiązania kredytowe Spółki dotyczące działalności Spółki w zakresie produkcji prefabrykatów (o ile nie zostaną spłacone przed Podziałem);
  • ogół praw i obowiązków z umów zawartych w ramach Działalności Produkcyjnej, tj. umów odbiorcami produktów Spółki oraz umów z pracownikami i współpracownikami Spółki przypisanymi do Działu Produkcyjnego;
  • ogół praw i obowiązków z umowy rachunku bankowego.

Natomiast Dział Zarządzania Nieruchomością tworzą w szczególności:

  • kadra zarządzająca Działem,
  • pracownicy przyporządkowani do poszczególnych komórek Działu,
  • prawo własności Nieruchomości;
  • sprzęt biurowy i komputerowy potrzebny w działalności Działu Zarządzania Nieruchomością;
  • Środki finansowe na rachunkach bankowych Działu Zarządzania Nieruchomością;
  • zobowiązania kredytowe Spółki dotyczące działalności Spółki w związku z obsługą, konserwacją, modernizacją i eksploatacją Nieruchomości;
  • wierzytelności z tytułu rozliczeń z umów o pracę osób wspierających działanie Działu Zarządzania Nieruchomością;
  • ogół praw i obowiązków z umów najmu Nieruchomości na rzecz podmiotów zewnętrznych, wierzytelności wobec najemców;
  • ogół praw i obowiązków z umowy rachunku bankowego;
  • ogół praw i obowiązków z umowy ramowej o usługi bankowe;
  • ogół praw i obowiązków z porozumienia dot. udostępnienia przejazdu przez bocznicę oraz dojazdu do wytwórni betonu;
  • ogół praw i obowiązków z umów cywilnoprawnych oraz umów z pracownikami;
  • ogół praw i obowiązków wynikających z decyzji zatwierdzającej projekt budowlany;
  • ogół praw i obowiązków z umów dotyczących dostawy mediów do Nieruchomości, takich jak umowy dotyczące dostarczenia usług telekomunikacyjnych, energii elektrycznej czy wody i odprowadzenia ścieków.

Wyodrębnienie organizacyjne.

Kryterium wyodrębnienia organizacyjnego oznacza, że ZCP powinno mieć swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział, czy inna jednostka wewnętrzna. W doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze. Organizacyjny aspekt wyodrębnienia oznacza, że składniki tworzące ZCP powinny posiadać cechę zorganizowania. Cecha ta powinna występować w „istniejącym przedsiębiorstwie”, a więc w ramach prowadzonej działalności i dotyczyć określonego zespołu składników materialnych i niematerialnych.

Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej prowadzi dwa niezależne od siebie rodzaje działalności, tj. Działalność Produkcyjną oraz Zarządzania Nieruchomością.

Te dwa obszary działalności zostały, na podstawie przyjętego w 2019 r. Regulaminu Organizacyjnego Spółki (a wiec w sposób formalny), zostały wewnętrznie wyodrębnione jako osobne jednostki organizacyjne (Działy) w Spółce, natomiast Uchwała wyposażyła je w odpowiednie zasoby. Regulamin oraz Uchwała wskazują zasady tego wyodrębnienia, tj. przyporządkowanie zasobów ludzkich i technicznych, określenie struktury organizacyjnej, zadań oraz celów biznesowych tych Działów.

Regulamin określa strukturę organizacyjną Spółki, w ramach której ściśle określone miejsce zostało przewidziane dla Działu Produkcyjnego, a także dla Działu Zarządzania Nieruchomością. Również Dział Administracyjny został mocą Regulaminu umiejscowiony w strukturze organizacyjnej Spółki. Całe przedsiębiorstwo Spółki zostało bowiem podzielone na ww. trzy Działy.

Za wyodrębnieniem organizacyjnym Działu Produkcyjnego i Działu Zarządzania Nieruchomością przemawia przy tym również:

  • podział Działów na komórki dysponujące własnym zespołem pracowników wykonującym zadania i czynności wyłącznie na rzecz danej komórki wewnętrznej, a także
  • struktura zarządzania, podległość służbowa i funkcjonalna pracowników w ramach poszczególnych działów określona w Regulaminie.



Wyodrębnienie organizacyjne poszczególnych obszarów działalności Spółki występuje także na poziomie zarządczym oraz na poziomie podziału obowiązków i kompetencji. Na czele Działów stoją bowiem Dyrektorzy (struktura zarządcza odpowiada zatem podziałowi przedsiębiorstwa Spółki na Działy), natomiast poszczególnymi komórkami wewnętrznymi w ramach Działów zarządzają kierownicy, którzy są od siebie niezależni w ramach wykonywanych przez siebie zadań.

Należy przy tym zauważyć, że Dział Administracyjny nie pełni w Spółce samodzielnej roli - jego zadaniem jest udzielanie wsparcia administracyjnego pozostałym dwóm działom (choć również i Dział Administracyjny został w Spółce wyodrębniony organizacyjnie). Jego rola świadczy jednak o odrębności Działu Produkcyjnego i Działu Zarządzania Nieruchomością - i prowadzi on kompleksową obsługę w zakresie zadań ustalonych przez Zarząd osobno dla każdego z Działów zajmujących się odpowiednio Działalnością Produkcyjną i Działalnością Zarządzania Nieruchomością.

Mając na uwadze powyższe, w ocenie Wnioskodawców przesłanka wyodrębnienia organizacyjnego ZCP została spełniona w odniesieniu do Działu Produkcyjnego oraz Działu Zarządzania Nieruchomością.

Wyodrębnienie finansowe.

Wyodrębnienie finansowe oznacza sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa (tak np. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 14 marca 2017 r., Znak: 1462- IPPB5.4510.1109.2016.1.PW). W tym celu nie jest zatem konieczne prowadzenie odrębnej księgowości dla ZCP czy sporządzanie odrębnego bilansu. Wystarczające w tym celu jest wyodrębnienie ZCP w sposób opisany w opisie zdarzenia przyszłego.

Zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego w Spółce prowadzona jest ewidencja księgowa umożliwiająca adekwatne przyporządkowanie przychodów i kosztów, a także należności i zobowiązań do Działu Produkcyjnego oraz Działu Zarządzania Nieruchomością i kalkulację wyniku finansowego odrębnie dla każdego z nich.

Okolicznością potwierdzającą finansowe wyodrębnienie Działu Produkcyjnego i Działu Zarządzania Nieruchomością jest także fakt wykorzystywania przez obydwie części przedsiębiorstwa Spółki odrębnych rachunków bankowych.

Reasumując, zdaniem Wnioskodawców, zarówno Dział Zarządzania Nieruchomością, jak i Dział Produkcyjny zostały wyodrębnione finansowo w przedsiębiorstwie Spółki.

Wyodrębnienie funkcjonalne.

Wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć jako zdolność zespołu składników materialnych i niematerialnych do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym i prowadzenia określonej działalności. Innymi słowy ZCP powinna być na tyle wyodrębniona i wyposażona w takie zasoby, aby mogła stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące określone zadania gospodarcze.

Aby zatem część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za ZCP, musi ona obiektywnie (a nie tylko w subiektywnym przekonaniu przedsiębiorcy) posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania na rynku jako samodzielny podmiot gospodarczy.

Owa samodzielność prowadzenia działalności gospodarczej powinna być rozumiana w ten sposób, że zespół składników majątkowych posiada zdolność do prowadzenia takiej działalności w sytuacji, gdy stanowi konglomerat, który sam w sobie, bez uzupełniania go o dodatkowe elementy (po nabyciu i włączeniu do przedsiębiorstwa nabywcy) zdolny jest do prowadzenia określonej działalności.

Przesłanka funkcjonalnego wyodrębnienia nie jest natomiast spełniona, gdy występuje dopiero u podmiotu, do którego określony zespół składników majątkowych i niemajątkowych został przeniesiony. Nie jest ona tym bardziej spełniona, gdy podmiot nabywający dany zespół składników materialnych i niematerialnych musi uzupełnić swoje zasoby aby możliwe było prowadzenie określonej działalności gospodarczej.

Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, prowadzona przez Spółkę działalność na moment Podziału będzie składać się z dwóch niezależnych od siebie obszarów, tj. Działalności Produkcyjnej oraz Działalności Zarządzania Nieruchomością. Są to dwa odrębne rodzaje działalności gospodarczej, zakładające realizację różnych zadań gospodarczych, wykonywanych różnymi metodami, z wykorzystaniem różnych zasobów. Celem Działu Produkcyjnego jest prowadzenie opisanej w opisie zdarzenia przyszłego Działalności Produkcyjnej, natomiast celem Działu Zarządzania Nieruchomości jest prowadzenie Działalności Zarządzania Nieruchomością.

Obydwa Działy zostały wyodrębnione funkcjonalnie w Przedsiębiorstwie Spółki - posiadają jasno określone w Regulaminie zadania oraz odpowiednie do tego, wskazane wcześniej zasoby - materialne i niematerialne, rzeczowe i ludzkie, itd.

Dzięki posiadanym zasobom Dział Produkcyjny jest w stanie samodzielnie prowadzić działalność polegającą m.in. na produkcji prefabrykowanych elementów dla budownictwa mieszkalnego, przemysłowego, użyteczności publicznej, drogownictwa i systemów kanalizacji, zabezpieczaniu odpadów powstałych w ramach produkcji oraz poszukiwaniu i nawiązywaniu kontaktów z potencjalnymi kontrahentami. Zdolność ta nie ulegnie zmniejszeniu w wyniku podziału - Spółka będzie kontynuowała tę działalność w niezmienionym zakresie, w oparciu o te same zasoby, co jednoznacznie potwierdza zdolność tego Działu do samodzielnego prowadzenia przypisanej do niego działalności gospodarczej.

Dzięki posiadanym zasobom również Dział Zarządzania Nieruchomością jest w stanie samodzielnie prowadzić działalność obejmującą m.in. sprawy związane z prowadzeniem usług najmu dla zewnętrznych najemców nieruchomości należącej do Spółki, obsługą umów najmu, poszukiwaniem potencjalnych kontrahentów i najemców oraz pozyskiwaniem, przetwarzaniem i analizą danych w celu stałego monitorowania sytuacji na rynkach budowlanych, a także konserwacją maszyn, pojazdów, elektroniki i kotłowni oraz hali produkcyjnej na nieruchomości Spółki. Po Podziale, działalność ta będzie kontynuowana w niezmienionym zakresie przez Spółkę Przejmującą, co jednoznacznie potwierdza zdolność tego Działu do samodzielnego prowadzenia przypisanej do niego działalności gospodarczej.

Tym samym, w ocenie Wnioskodawców, zarówno Dział Produkcyjny, jak i Dział Zarządzania Nieruchomością, stanowią wyodrębnioną funkcjonalnie całość, zdolną do funkcjonowania jako niezależne przedsiębiorstwo.

Na ocenę tę nie wpływa konieczność uzupełnienia zasobów Spółki Dzielonej i Spółki Przejmującej o zasoby pomocnicze, wspierające podstawową działalność (tj. konieczność zawarcia umowy najmu przez Spółkę Dzieloną oraz ewentualna konieczność zatrudnienia osób/osoby odpowiedzialnej za wsparcie finansowo - księgowe przez Spółkę Przejmującą lub pozyskanie usługodawców w tym zakresie). Są to bowiem zasoby dodatkowe, od których nie zależy zdolność do prowadzenia zasadniczej działalności przez ww. Działy. Prawo do określonej nieruchomości nie jest kluczowe dla Działu Produkcyjnego - może on prowadzić działalność w różnych miejscach, tak długo jak posiada odpowiednie maszyny i zasoby ludzkie, a te do niego należą). Podobnie osoby odpowiedzialne za wsparcie administracyjne nie są niezbędne Spółce przejmującej do prowadzenia Działalności Zarządzania Nieruchomością. W praktyce bowiem przedsiębiorca może tego rodzaju czynności wykonywać samodzielnie (np. przez zarząd lub pracowników) lub pozyskać usługi podmiotów zewnętrznych - co nie wpływa na jego zasadniczą działalność gospodarczą.

Jak bowiem wskazał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 27 września 2011 r. (sygn. akt I FSK 1383/10), ZCP nie musi obejmować działów obsługujących przedsiębiorstwo w zakresie obsługi kadrowej, informatycznej i finansowej, które nie są niezbędne do realizacji określonych dla ZCP zadań gospodarczych. Tym samym, klasyfikację jako ZCP należy przeprowadzić przez pryzmat podstawowej działalności danego ZCP, a nie czynności pomocniczych. W zakresie Nieruchomości warto także przywołać prawomocny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 24 sierpnia 2011 r. (sygn. akt III SA/Wa 483/11), który jednoznacznie potwierdził, że nieruchomość nie jest koniecznym elementem ZCP, szczególnie jeżeli działalność danego ZCP może być prowadzona w nieruchomości wynajętej.



Podsumowanie:

Reasumując, zdaniem Wnioskodawców,:

  • Dział Zarządzania Nieruchomością stanowi zespół składników materialnych i niematerialnych, wyodrębniony w strukturze przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej zarówno organizacyjnie, funkcjonalnie, jak i finansowo. Posiada on zdolność do samodzielnego prowadzenia działalności w zakresie zarządzania Nieruchomością, która będzie kontynuowana przez Spółkę Przejmującą w niezmienionym zakresie - zatem stanowi on ZCP w rozumieniu ustawy o CIT.
  • Dział Produkcyjny stanowi zespół składników materialnych i niematerialnych, wyodrębniony w strukturze przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej zarówno organizacyjnie, funkcjonalnie, jak i finansowo. Posiada on zdolność do samodzielnego prowadzenia działalności w zakresie produkcji prefabrykowanych elementów, która będzie kontynuowana przez Spółkę w niezmienionym zakresie - zatem w ramach Majątku pozostającego w Spółce Dzielonej pozostanie ZCP (Dział Produkcyjny) w rozumieniu ustawy o CIT.

Ad 3.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o CIT, przychodem w spółce podlegającej podziałowi jest wartość rynkowa składników majątkowych przeniesionych na spółki przejmujące lub nowo zawiązane ustalona na dzień podziału lub wydzielenia, w przypadku gdy majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Do ustalenia wartości przychodu, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy CIT, należy stosować odpowiednio art. 14 ust. 2 i ust. 3 ustawy o CIT.

W myśl art. 12 ust. 4 pkt 12 ustawy o CIT, do przychodów nie zalicza się, w przypadku połączenia lub podziału spółek, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 8b przychodu wspólnika spółki przejmowanej lub dzielonej stanowiącego wartość emisyjną udziałów (akcji) przydzielonych przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną.

Natomiast stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 8b ustawy o CIT, przychodem wspólnika spółki dzielonej jest ustalona na dzień podziału wartość emisyjna udziałów (akcji) spółki przejmującej lub nowo zawiązanej przydzielonych udziałowcowi (akcjonariuszowi) spółki dzielonej, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie - majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Do ustalenia wartości przychodu, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 8b ustawy CIT, należy stosować odpowiednio art. 14 ust. 2 ustawy o CIT.

Z powyższych przepisów wynika, że jeśli składniki majątkowe przejmowane na skutek podziału oraz składniki majątkowe pozostające w spółce stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT, to:

  • spółka dzielona nie uzyskuje przychodu, zaś podział przez wydzielenie jest dla tej spółki neutralny podatkowo na gruncie CIT oraz
  • wspólnik spółki dzielonej nie uzyskuje przychodu, zaś podział przez wydzielenie jest dla tego wspólnika neutralny podatkowo na gruncie CIT.

Jednocześnie, żaden inny przepis ustawy o CIT nie odnosi się do powstania przychodu u spółki podlegającej podziałowi, a także u wspólnika takiej spółki.

Zatem, skutki podatkowe podziału przez wydzielenie zależeć będą przede wszystkim od charakteru majątku - zarówno wydzielonego ze Spółki i przenoszonego do Spółki Przejmującej, jak i pozostającego w Spółce.

W opisywanym zdarzeniu przyszłym planowane jest dokonanie podziału przez wydzielenie w trybie przewidzianym w art. 529 § 1 pkt 4 KSH, w wyniku którego dojdzie do przeniesienia Działu Zarządzania Nieruchomością, do innego podmiotu (spółki kapitałowej prawa handlowego będącej polskim rezydentem podatkowym) - tj. Spółki Przejmującej. Jednocześnie w Spółce pozostanie Dział Produkcyjny wraz z przypisanymi do nich składnikami majątkowymi, w oparciu o które Spółka będzie kontynuowała Działalność Produkcyjną.

Jak wskazano, zarówno Dział Produkcyjny, jak i Dział Zarządzania Nieruchomością spełniają wszystkie kryteria niezbędne do uznania każdego z nich za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT. Tym samym po pierwsze, ZCP pozostanie w Spółce w ramach Majątku pozostającego, a po drugie - kolejna ZCP zostanie wydzielona do Spółki Przejmującej. Dodatkowo należy zauważyć, że obecność po Podziale w Spółce Działu Administracyjnego nie zmienia tej konkluzji - jest to dział pomocniczy, który będzie wspierał zasadniczą (produkcyjną) działalność Spółki - niezależnie od tego, Majątek pozostający w Spółce obejmuje ZCP w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT.

W konsekwencji, zdaniem Wnioskodawców, w związku z planowanym Podziałem nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu CIT po stronie Spółki (w szczególności na gruncie art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o CIT), ani po stronie Wspólnika (w szczególności na gruncie art. 12 ust. 1 pkt 8b ustawy o CIT). Konkluzja ta jest właściwa w przypadku Wspólnika pod warunkiem, że głów nym lub jednym z głównych celów Podziału nie będzie uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania, tj. o ile nie znajdzie zastosowania art. 12 ust. 13 ustawy o CIT.

Ad 4.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, jest w szczególności ustalona na dzień łączenia lub podziału wartość majątku spółki dzielonej otrzymanego przez spółkę nowo zawiązaną.

Powyższy przepis należy rozpatrywać w powiązaniu z art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o CIT, w świetle którego do przychodów nie zalicza się wartości majątku spółki dzielonej otrzymanego przez spółkę przejmującą odpowiadającej wartości emisyjnej udziałów (akcji) przydzielonych udziałowcom spółki dzielonej.

Przepis ten nie uznaje za przychody spółki przejmującej wartości przejętego majątku przez spółkę przejmującą do wysokości wartości emisyjnej udziałów, które wspólnik spółki przejmowanej lub dzielonej otrzymał w spółce przejmującej.

Natomiast wartość emisyjna została zdefiniowana w art. 4a pkt 16a ustawy o CIT jako cena, po jakiej obejmowane są udziały (akcje), określona w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku - w innym dokumencie o podobnym charakterze, nie niższą od wartości rynkowej tych udziałów (akcji). W przypadku Podziału, cenę udziałów należy określić jako wartość w skazaną w planie Podziału.

W przypadku podziału spółki kapitałowej przez wydzielenie, wartość emisyjna udziałów przydzielanych w wyniku podziału udziałowcom Spółki jest określana w sposób szczególny, tzn. jest pochodną parytetu wymiany udziałów. W przypadku takiego podziału „cena, po jakiej obejmowane są udziały (akcje)” zostanie określona w planie podziału, który w tym przypadku stanowi „inny dokument o podobnym charakterze” do statutu lub umowy spółki.

W analizowanym zdarzeniu przyszłym, Podział zostanie przeprowadzony z obniżeniem kapitału zakładowego Spółki. W związku z Podziałem podwyższony zostanie również kapitał zakładowy Spółki Przejmującej - o równowartość Działu Zarządzania Nieruchomością.

Biorąc pod uwagę przedstawione zdarzenie przyszłe oraz przytoczone wyżej przepisy ustawy o CIT należy uznać, że wartość emisyjna nowo wyemitowanych przez Spółkę Przejmującą udziałów, rozumiana jako ich:

  • cena ustalona w planie Podziału (równa w omawianym przypadku wartości nominalnej, ponieważ plan Podziału nie przewiduje alokacji wartości Działu Zarządzania Nieruchomością na kapitał zapasowy), lub 
  • wartość rynkowa (w przypadku, gdy wartość rynkowa na dzień Podziału będzie wyższa od ceny ustalonej w planie podziału)

będzie odpowiadała wartości rynkowej Działu Zarządzania Nieruchomością na dzień Podziału.

Nowe udziały w Spółce Przejmującej będą bowiem wyemitowane w związku z otrzymaniem Działu Zarządzania Nieruchomością, który w całości stworzy majątek Spółki Dzielonej po Podziale, zatem w ich wartości zostanie odzwierciedlona wartość rynkowa tego majątku.

Ponadto, do Spółki Przejmującej przystąpi jedyny Wspólnik Spółki, a poza nim do Spółki Przejmującej nie będą przystępowały inne podmioty. Zatem z punktu widzenia Wspólnika, udziały w Spółce, którym odpowiadała wartość Działu Zarządzania Nieruchomością przed Podziałem, zostaną „zastąpione” przez nowo wyemitowane udziały Spółki Przejmującej, w których znajdzie odzwierciedlenie wartość tego samego majątku (po podziale).

Innymi słowy, wartość rynkowa otrzymanego przez Spółkę Przejmującą majątku Spółki odpowiadać będzie wartości emisyjnej udziałów przydzielonych Wspólnikowi.

W efekcie tego, nie wystąpi nadwyżka wartości rynkowej nad wartością emisyjną. Taka konstatacja jest zgodna z celem art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o CIT, który ma za zadanie zapewnienie neutralności podatkowej tego rodzaju zdarzeń, jak podział przez wydzielenie.

Końcowo należy zauważyć, że żaden inny przepis ustawy o CIT nie odnosi się do powstania przychodu na skutek podziału przez wydzielenie u spółki przejmującej. W konsekwencji, w wyniku Podziału po stronie Spółki Przejmującej nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu w rozumieniu ustawy o CIT (o ile głównym lub jednym z głównych celów Podziału nie będzie uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania, tj. o ile nie znajdzie zastosowania art. 12 ust. 13 ustawy o CIT).

Do takich samych wniosków doszedł organ podatkowy w interpretacji Znak 0114-KDIP2- 2.4010.139.2019.4.RK z 17 maja 2019 r.



W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Zainteresowanych w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Podział spółek handlowych regulowany jest przez ustawę z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. z 2020 r., poz. 1526 ze zm.). Stosownie do postanowień art. 528 § 1 Kodeksu spółek handlowych, spółkę kapitałową można podzielić na dwie albo więcej spółek kapitałowych. Natomiast, zgodnie z art. 529 § 1 pkt 4 ww. Kodeksu, podział może być dokonany przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie). Jest to jedyny podział, który nie skutkuje rozwiązaniem spółki dzielonej (art. 530 § 1 i § 2 Kodeksu spółek handlowych).

Zasady opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych spółki przejmującej przy podziale lub podziale przez wydzielenie regulują przepisy ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2020 r., poz. 1406 ze zm.).

Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów. W przypadkach, o których mowa w art. 21, art. 22 i art. 24b, przedmiotem opodatkowania jest przychód. Jednocześnie, jak stanowi art. 7 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dochodem ze źródła przychodów, z zastrzeżeniem art. 11c, art. 11i, art. 24a, art. 24b, art. 24d i art. 24f, jest nadwyżka sumy przychodów uzyskanych z tego źródła przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Zgodnie z treścią art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. m ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4b, stanowiące przychody faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziałów podmiotów, w tym:

  • przychody osoby prawnej lub spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, przejmującej w następstwie łączenia lub podziału majątek lub część majątku innej osoby prawnej lub spółki,
  • przychody wspólnika spółki łączonej lub dzielonej,
  • przychody spółki dzielonej.

Powołany przepis nie stanowi jednak podstawy powstania zobowiązania podatkowego, a jedynie wskazówkę, do jakiego koszyka przychodów wskazane powyżej przychody powinny być zaklasyfikowane. Samo powstanie ewentualnego przychodu reguluje art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 8b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności ustalona na dzień podziału wartość emisyjna udziałów (akcji) spółki przejmującej lub nowo zawiązanej przydzielonych udziałowcowi (akcjonariuszowi) spółki dzielonej, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie - majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa; przepis art. 14 ust. 2 stosuje się odpowiednio.

Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności ustalona na dzień łączenia lub podziału wartość majątku spółki przejmowanej lub dzielonej otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną.

W myśl art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, do przychodów nie zalicza się wartości majątku spółki przejmowanej lub dzielonej otrzymanego przez spółkę przejmującą odpowiadającej wartości emisyjnej udziałów (akcji) przydzielonych udziałowcom (akcjonariuszom) spółek łączonych lub spółki dzielonej.

Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, do przychodów nie zalicza się, w przypadku połączenia lub podziału spółek, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 8b przychodu wspólnika spółki przejmowanej lub dzielonej stanowiącego wartość emisyjną udziałów (akcji) przydzielonych przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną.

W tym miejscu należy wskazać, że przez wartość emisyjną rozumie się, zgodnie z art. 4a pkt 16a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, cenę, po jakiej obejmowane są udziały (akcje), określoną w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku – w innym dokumencie o podobnym charakterze, nie niższą od wartości rynkowej tych udziałów (akcji).

Zgodnie natomiast z art. 12 ust. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, powyższe przepisy mają zastosowanie wyłącznie do spółek będących podatnikami, o których mowa w:

  1. art. 3 ust. 1, przejmujących majątek innych spółek mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej albo
  2. art. 3 ust. 1, przejmujących majątek spółek podlegających w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, albo
  3. art. 3 ust. 2, podlegających w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, przejmujących majątek spółek będących podatnikami, o których mowa w art. 3 ust. 1.

Artykuł 12 ust. 16 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, stanowi że ww. przepisy stosuje się odpowiednio do podmiotów wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy.

Powyższe wyłączenie z przychodów, nie będzie miało zastosowania w myśl art. 12 ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jeżeli głównym lub jednym z głównych celów połączenia spółek, podziału spółek, wymiany udziałów lub wniesienia wkładu niepieniężnego jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

Zgodnie z art. 12 ust. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jeżeli połączenie spółek, podział spółek, wymiana udziałów lub wniesienie wkładu niepieniężnego nie zostały przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, dla celów ust. 13 domniemywa się, że głównym lub jednym z głównych celów tych czynności jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

Z kolei, na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przychodem, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, w spółce podlegającej podziałowi, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa – wartość rynkowa składników majątkowych przeniesionych na spółki przejmujące lub nowo zawiązane ustalona na dzień podziału lub wydzielenia; przepisy art. 14 ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.



Zgodnie z art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zorganizowana część przedsiębiorstwa to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Jak wynika z cytowanego przepisu, status zorganizowanej części przedsiębiorstwa posiada tylko taka część mienia przedsiębiorstwa, która spełnia łącznie następujące warunki:

  • stanowi zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań),
  • jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniona w istniejącym przedsiębiorstwie,
  • jest przeznaczona do realizacji określonych zadań gospodarczych,
  • mogłaby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania gospodarcze.

Zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest zatem dowolnym zbiorem składników majątkowych (materialnych i niematerialnych) wchodzących w skład przedsiębiorstwa, ale wyodrębnionym organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie zespołem tych składników, zdolnym do bycia oddzielnym przedsiębiorstwem, samodzielnie realizującym określone zadania gospodarcze.

Biorąc powyższe pod uwagę należy wskazać, że jednym z podstawowych elementów istnienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest to, aby stanowiła ona zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań).

Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).

O wyodrębnieniu organizacyjnym można mówić, gdy zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowi odrębną jednostkę organizacyjną w strukturze tego przedsiębiorstwa, np. dział, wydział, oddział, itp. Takie organizacyjne wydzielenie powinno być dokonane na podstawie statutu, regulaminu lub aktu o podobnym charakterze.

Wyodrębnienie finansowe oznacza sytuację, gdy sposób prowadzenia ewidencji rachunkowej przedsiębiorstwa pozwala na przyporządkowanie majątku, przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa, a ściślej do realizowanych przez nie zadań gospodarczych. Nie należy jednak utożsamiać tego pojęcia z pełną samodzielnością finansową.

Wyodrębnienie funkcjonalne należy natomiast rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość, tj. obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa.

Kolejną cechą definiującą zorganizowaną część przedsiębiorstwa jest zdolność do bycia niezależnym przedsiębiorstwem samodzielnie realizującym określone zadania gospodarcze. Aby zatem część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona – obiektywnie oceniając – posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe materialne i niematerialne wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa muszą zatem umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.

Aby zatem określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa (zgodnie z definicją zawartą w art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych), musi odznaczać się pełną odrębnością organizacyjną i finansową, z możliwością samodzielnego funkcjonowania w razie zaistnienia takiej potrzeby w obrocie gospodarczym. Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie całość).

Z opisu sprawy wynika, że przedmiotem działalności gospodarczej Spółki jest działalność produkcyjna oraz działalność związana z zarządzaniem nieruchomością. Obecnie Spółka planuje oddzielenie Działalności Produkcyjnej od Działalności Zarządzania Nieruchomością. Na podstawie przyjętego w 2019 r. Regulaminu Organizacyjnego Spółki, odrębność Działalności Produkcyjnej od Działalności Zarządzania Nieruchomością w ramach Spółki została wewnętrznie sformalizowana poprzez przyporządkowanie zasobów ludzkich i technicznych, zadań oraz celów biznesowych do tych działów - utworzone zostały trzy niezależnie od siebie funkcjonujące działy: Dział Produkcyjny, Dział Zarządzania Nieruchomością, Dział Administracyjny.

Planowane jest wydzielenie Działalności Zarządzania Nieruchomością do innego podmiotu. Działanie to ma zostać zrealizowane w ramach podziału Spółki przez wydzielenie, o którym mowa w art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych.

Dział Zarządzania Nieruchomością został formalnie wyodrębniony na podstawie § 8 ust. 3 pkt 2 Regulaminu Organizacyjnego Spółki i działa w oparciu o § 11 tego Regulaminu.

Zadania Działu Zarządzania Nieruchomością obejmują wszelkie sprawy związane z:

  • konserwacją maszyn, pojazdów, elektroniki i kotłowni oraz hali produkcyjnej,
  • składowaniem i obsługą wyprodukowanych produktów tzw. Magazyn wyrobów gotowych,
  • świadczeniem usług ogólnobudowlanych związanych ze wznoszeniem budynków, budowli oraz innych obiektów,
  • świadczeniem specjalistycznych usług budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków, budowli oraz innych obiektów,
  • świadczeniem prac remontowych i wykończeniowych,
  • świadczeniem prac rozbiórkowych,
  • świadczeniem prac ziemnych,
  • pozyskiwaniem, przetwarzaniem i analizą danych w celu stałego monitorowania sytuacji na rynkach budowlanych,
  • prowadzeniem usług najmu dla zewnętrznych najemców nieruchomości należącej do Spółki,
  • obsługą umów najmu,
  • poszukiwaniem potencjalnych kontrahentów,
  • nawiązywaniem kontaktów z potencjalnymi kontrahentami.

Z kolei, Dział Produkcyjny został formalnie wyodrębniony na podstawie § 8 ust. 3 pkt 1 Regulaminu Organizacyjnego Spółki i działa w oparciu o § 10 tego Regulaminu.

Zadania Działu Produkcyjnego obejmują wszelkie sprawy związane z:

  • produkcją prefabrykowanych elementów dla budownictwa mieszkalnego, przemysłowego, użyteczności publicznej, drogownictwa i systemów kanalizacji,
  • zbrojarnią,
  • laboratorium przemysłowym na potrzeby produkcji,
  • zabezpieczaniem, składowaniem i utylizacją odpadów powstałych w ramach produkcji,
  • dostawą wyprodukowanych produktów,
  • zamawianiem surowców do produkcji produktów i przygotowaniem produkcji,
  • zaopatrzeniem i zbytem w tym sprzedażą produktów i asortymentu.
  • poszukiwaniem potencjalnych kontrahentów,
  • nawiązywaniem kontaktów z potencjalnymi kontrahentami,
  • składowaniem i obsługą wyprodukowanych produktów - tj. prowadzeniem tzw. Magazynu wyrobów gotowych,
  • montażem produkowanych przez Spółkę elementów bezpośrednio na placach budów.

Przedmiotem działalności Działu Zarządzania Nieruchomością jest przede wszystkim działalność usługowa, jako że w głównej mierze Dział ten zajmuje się obsługą nieruchomości należącej do Spółki, w związku z obsługą zewnętrznych podmiotów będących najemcami nieruchomości Spółki oraz dla samej Spółki. Dział ten zatem świadczy usługi dotyczące najmu na rzecz podmiotów zewnętrznych.

Z kolei głównym strumieniem uzyskiwanych przychodów przez Dział Produkcyjny jest sprzedaż wyprodukowanych przez Spółkę produktów gotowych i usług w tym zakresie na rzecz podmiotów trudniących się w szeroko pojętym wykonawstwie robót ziemnych i melioracyjnych oraz deweloperów i firm budowlanych.

Zadaniami Działu Zarządzania Nieruchomością oraz Działu Produkcyjnego kierują ich Dyrektorzy, którzy posiadają uprawnienia do wydawania poleceń służbowych pracownikom bezpośrednio im podporządkowanym oraz ich kontroli. Dyrektor Działu Zarządzania Nieruchomością oraz Dyrektor Działu Produkcyjnego mogą występować do Zarządu Spółki z wnioskami dotyczącymi zmian organizacyjnych. Są oni jednocześnie uprawnieni, za uprzednią zgodą Zarządu Spółki, do tworzenia, łączenia i likwidowania komórek wewnętrznych w ramach Działu Zarządzania Nieruchomością oraz Działu Produkcyjnego, a także powoływania i odwoływania ich kierowników.

Dyrektor Działu Zarządzania Nieruchomością oraz Dyrektor Działu Produkcyjnego w realizacji zadań korzystają z pomocy podległych im pracowników.

Pracownicy Działu Zarządzania Nieruchomością przypisani do Działu Zarządzania Nieruchomością podlegają kierownictwu odrębnemu od kierownictwa Działu Produkcyjnego i Działu Administracyjnego.

Z kolei Pracownicy Działu Produkcyjnego przypisani do Działu Produkcyjnego podlegają Dyrektorowi Działu odrębnemu od Działu Zarządzania Nieruchomością i Działu Administracyjnego

Na czele każdej z komórek wewnętrznych Działu Zarządzania Nieruchomością stoi kierownik. Z kolei na czele każdej z komórek wewnętrznych Działu Produkcyjnego stoi kierownik lub mistrz Kierownicy poszczególnych komórek wewnętrznych są od siebie niezależni w ramach wykonywanych przez siebie zadań.

Każda komórka wewnętrzna dysponuje własnym zespołem pracowników wykonującym zadania i czynności wyłącznie na rzecz przyporządkowanej im komórki wewnętrznej.

Wyodrębnione w ten sposób składniki materialne i niematerialne Działu Zarządzania Nieruchomością oraz Działu Produkcyjnego stanowią zespół składników zdolny do realizacji stawianych im zadań.

Na podstawie Uchwały do Działu Zarządzania Nieruchomością przyporządkowano składniki związane z prowadzoną przez ten Dział działalnością (składniki materialne i niematerialne służące do realizacji zadań Działu Zarządzania Nieruchomością), tj. przede wszystkim:

  1. prawo własności nieruchomości (dalej: „Nieruchomość”), której dotyczy działalność Działu Zarządzania Nieruchomością;
  2. sprzęt biurowy i komputerowy potrzebny w działalności Działu Zarządzania Nieruchomością;
  3. Środki finansowe na rachunkach bankowych Działu Zarządzania Nieruchomością;
  4. zobowiązania kredytowe Spółki dotyczące działalności Spółki w związku z obsługą, konserwacją, modernizacją i eksploatacją Nieruchomości;
  5. wierzytelności z tytułu rozliczeń z umów o pracę osób wspierających działanie Działu Zarządzania Nieruchomością;
  6. ogół praw i obowiązków z umów najmu Nieruchomości na rzecz podmiotów zewnętrznych, wierzytelności wobec najemców;
  7. ogół praw i obowiązków z umowy rachunku bankowego;
  8. ogół praw i obowiązków z umowy ramowej o usługi bankowe;
  9. ogół praw i obowiązków z porozumienia dot. udostępnienia przejazdu przez bocznicę oraz dojazdu do wytwórni betonu;
  10. ogół praw i obowiązków z umów cywilnoprawnych oraz umów z pracownikami;
  11. ogół praw i obowiązków wynikających z decyzji zatwierdzającej projekt budowlany;
  12. ogół praw i obowiązków z umów dotyczących dostawy mediów do Nieruchomości, takich jak umowy dotyczące dostarczenia usług telekomunikacyjnych, energii elektrycznej czy wody i odprowadzenia ścieków;



Z kolei, zgodnie z przywołaną powyżej Uchwałą, zgodnie z przeprowadzoną inwentaryzacją, do Działu Produkcyjnego przyporządkowano składniki materialne i niematerialne związane z prowadzoną przez ten Dział działalnością, tj. przede wszystkim:

  1. maszyny do produkcji prefabrykatów;
  2. sprzęt biurowy i komputerowy potrzebny w działalności Działu Produkcyjnego;
  3. środki finansowe na rachunkach bankowych Działu Produkcyjnego;
  4. wierzytelności z tytułu rozliczeń umów z pracownikami Spółki świadczącymi pracę w zakresie produkcji;
  5. zobowiązania kredytowe Spółki dotyczące działalności Spółki w zakresie produkcji prefabrykatów;
  6. ogół praw i obowiązków z umów zawartych w ramach Działalności Produkcyjnej, tj. umów odbiorcami produktów Spółki oraz umów z pracownikami i współpracownikami Spółki przypisanymi do Działu Produkcyjnego;
  7. ogół praw i obowiązków z umowy rachunku bankowego.

Ponadto w Uchwale, o której mowa powyżej, uzgodniono na przyszłość zasady przyporządkowywania konkretnych składników materialnych i niematerialnych do danego Działu, zgodnie z którymi:

  1. w razie powstania lub ujawnienia, jakichkolwiek roszczeń, które odnoszą się lub pozostają w związku z Działem Zarządzania Nieruchomością oraz Działem Produkcyjnym to Działy te będą za nie odpowiedzialne i zostaną one włączone i przypisane do ich składników majątku. To samo dotyczyć będzie odpowiednio praw, rzeczy, ciężarów lub zobowiązań jeśli takie prawa, rzeczy, ciężary lub zobowiązania będą pozostawały w związku z Działem Zarządzania Nieruchomością oraz Działem Produkcyjnym, a także
  2. w razie zbycia lub utraty przez Spółkę jakichkolwiek aktywów, które zostały przydzielone do majątku z Działem Zarządzania Nieruchomością oraz Działu Produkcyjnego, korzyści uzyskane w zamian za te aktywa, będą przysługiwać z Działem Zarządzania Nieruchomością oraz Działowi Produkcyjnemu. To samo dotyczyć będzie także nabycia lub uzyskania nowych składników majątku, jeżeli będą pozostawały w związku z Działem Zarządzania Nieruchomością Działem Produkcyjnym, a także nowych praw, zobowiązań lub środków finansowych.

Działy Zarządzania Nieruchomością i Produkcyjny przy prowadzeniu działalności gospodarczej wykorzystują oddzielne rachunki bankowe, na które wpływają należności i są spłacane zobowiązania związane z wykonywaniem działalności gospodarczej każdego z nich, co świadczy o odrębności finansowej ww. Działów.

Spółka prowadzi ewidencję księgową pozwalającą na wyodrębnienie kosztów i przychodów w odniesieniu do Działów Produkcyjnego i Zarządzania Nieruchomością. Do dnia Podziału możliwe jest więc ustalenie oddzielnych i odrębnych wyników finansowych dla każdego z tych Działów.

Przy zawieraniu umów z kontrahentami Spółki uwzględnia się przyporządkowanie usług każdemu z tych Działów, a należności wynikające z tych umów kierowane są na właściwe rachunki bankowe wskazanych Działów.

W tym miejscu należy podkreślić, że został formalnie wyodrębniony również Dział Administracyjny, na podstawie § 8 ust. 3 pkt 3 Regulaminu Organizacyjnego Spółki, i działa w oparciu o § 12 tego Regulaminu, jednakże nie jest on odrębną samodzielną jednostką stanowiącą zorganizowaną część przedsiębiorstwa bowiem wykonuje on wyłącznie zadania wewnętrzne Spółki.

Po dokonaniu podziału przez wydzielenie części majątku Spółki Dzielonej, Dział Produkcyjny (wraz z Działem Administracyjnym), jak i Dział Zarządzania Nieruchomością będą gotowe do funkcjonowania w oparciu o własne zasoby (prowadzenie odpowiednio Działalności Produkcyjnej oraz w Zakresie Zarządzania Nieruchomością), w tym aktywa i pasywa oraz personel, który jest przypisany do danego Działu i stanowi on jego wystarczające zapotrzebowanie na kompleksową obsługę danego Działu w zakresie prowadzonej przez ten Dział działalności gospodarczej. Dział Zarządzania Nieruchomością w zakresie swojego funkcjonowania będzie musiał w razie takiej potrzeby zadbać o obsługę księgowo-finansową.

Ad 1 i 2

Wątpliwości Zainteresowanych dotyczą kwestii ustalenia, czy Dział Zarządzania Nieruchomością, który w ramach Podziału zostanie wydzielony ze Spółki do Spółki Przejmującej, będzie stanowić na moment Podziału zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz czy w ramach Majątku pozostającego (tj. Działu Produkcyjnego wraz z Działem Administracyjnym), w Spółce (która będzie kontynuowała działalnością produkcyjną) w wyniku Podziału pozostanie zorganizowana cześć przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Jak już wyjaśniono, zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jak o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa w momencie przekazania określonych składników majątkowych (na ile stanowią w nim w tym momencie, wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość).

Konfrontując zaprezentowany opis sprawy z powołanymi regulacjami prawnymi, zdaniem Organu, zespół składników majątkowych i niemajątkowych – Dział Zarządzania Nieruchomością przenoszony do nowo utworzonej spółki, jak i Majątek pozostający w Spółce (tj. Dział Produkcyjny wraz z Działem Administracyjnym) będą stanowiły na moment wydzielenia zorganizowane części przedsiębiorstwa, o których mowa w art. 4 pkt 4a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, albowiem będą one wydzielone trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej i będą mogły stanowić niezależne przedsiębiorstwa.



Zatem, stanowisko Zainteresowanych, w zakresie ustalenia:

  • czy Dział Zarządzania Nieruchomością, który w ramach Podziału zostanie wydzielony ze Spółki do Spółki Przejmującej, będzie stanowić na moment Podziału zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – jest prawidłowe;
  • czy w ramach Majątku pozostającego (tj. Działu Produkcyjnego wraz Działem Administracyjnym), w Spółce (która będzie kontynuowała działalność produkcyjną) w wyniku Podziału pozostanie zorganizowana część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – jest prawidłowe.

Ad 3.

Wątpliwości Zainteresowanych dotyczy również kwestii ustalenia, czy Podział Spółki poprzez wydzielenie Działu Zarządzania Nieruchomością do Spółki Przejmującej w trybie art. 529 § 1 pkt 4 KSH przy jednoczesnym pozostawieniu w Spółce Działu Produkcyjnego (wraz z Działem Administracyjnym) będzie skutkować powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem CIT:

  • po stronie Spółki - tj. w szczególności przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz
  • po stronie Wspólnika Spółki - tj. w szczególności przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 8b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Odnosząc się do wątpliwości Zainteresowanych w tym zakresie należy ponownie wskazać, że zarówno Dział Zarządzania Nieruchomością przenoszony do nowo utworzonej spółki, jak i Majątek pozostający w Spółce (tj. Dział Produkcyjny wraz z Działem Administracyjnym) będą stanowiły na moment wydzielenia zorganizowane części przedsiębiorstwa, o których mowa w art. 4 pkt 4a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W konsekwencji tego Podział Spółki poprzez wydzielenie Działu Zarządzania Nieruchomością do Spółki Przejmującej w trybie art. 529 § 1 pkt 4 KSH przy jednoczesnym pozostawieniu w Spółce Działu Produkcyjnego (wraz z Działem Administracyjnym) nie będzie skutkować powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych po stronie Spółki - tj. w szczególności przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz po stronie Wspólnika Spółki - tj. w szczególności przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 8b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zatem, stanowisko Zainteresowanych w zakresie w zakresie pytania oznaczonego we wniosku Nr 3 należało uznać za prawidłowe.

Ad 4.

Odnosząc się natomiast do pytania Zainteresowanych w zakresie ustalenia, czy w związku z Podziałem Spółka Przejmująca uzyska przychód opodatkowany CIT – w szczególności, czy ustalona na dzień wydzielenia wartość rynkowa składników majątkowych wchodzących w skład Działu Zarzadzania Nieruchomością Spółki wydzielonych do Spółki Przejmującej w związku z Podziałem Spółki przez wydzielenie w trybie art. 529 § 1 pkt 4 KSH, będzie stanowiła dla Spółki Przejmującej przychód podatkowy, pod warunkiem że głównym ani jednym z głównych celów Podziału nie będzie uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania, zauważyć należy, że jeżeli w istocie jak wskazują Zainteresowani:

  • wydzielenie zostanie przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych;
  • głównym lub jednym z głównych celów Podziału Spółki nie będzie uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania oraz
  • wartość majątku Spółki Dzielonej otrzymanego przez Spółkę Przejmującą będzie odpowiadać wartości emisyjnej udziałów przydzielonych udziałowcowi Spółki dzielonej

to w konsekwencji tego, stosownie do przepisów art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w związku z art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w wyniku Podziału po stronie Spółki Przejmującej nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Wobec powyższego stanowisko Zainteresowanych w zakresie pytania oznaczonego we wniosku Nr 4 należało uznać za prawidłowe.

Zatem, stanowisko Zainteresowanych w zakresie ustalenia:

  • czy Dział Zarządzania Nieruchomością, który w ramach Podziału zostanie wydzielony ze Spółki do Spółki Przejmującej, będzie stanowić na moment Podziału zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – jest prawidłowe;
  • czy w ramach Majątku pozostającego (tj. Działu Produkcyjnego wraz Działem Administracyjnym), w Spółce (która będzie kontynuowała działalność produkcyjną) w wyniku Podziału pozostanie zorganizowana część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – jest prawidłowe;
  • Jeśli stanowisko zaintersowanych w zakresie pytań nr 1 i 2 jest prawidłowe, to czy Podział Spółki poprzez wydzielenie Działu Zarządzania Nieruchomością do Spółki Przejmującej w trybie art. 529 § 1 pkt 4 KSH przy jednoczesnym pozostawieniu w Spółce Działu Produkcyjnego (wraz z Działem Administracyjnym) będzie skutkować powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem CIT:
    • po stronie Spółki - tj. w szczególności przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – jest prawidłowe;
    • po stronie Wspólnika Spółki - tj. w szczególności przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 8b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – jest prawidłowe;
  • czy w związku z Podziałem Spółka Przejmująca uzyska przychód opodatkowany CIT – w szczególności, czy ustalona na dzień wydzielenia wartość rynkowa składników majątkowych wchodzących w skład Działu Zarzadzania Nieruchomością Spółki wydzielonych do Spółki Przejmującej w związku z Podziałem Spółki przez wydzielenie w trybie art. 529 § 1 pkt 4 KSH, będzie stanowiła dla Spółki Przejmującej przychód podatkowy, pod warunkiem że głównym ani jednym z głównych celów Podziału nie będzie uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania – jest prawidłowe.



Ponadto podkreślić należy, że ustalenia czy przeprowadzony podział Spółki Dzielonej zostanie przeprowadzony z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, a jego głównym bądź jednym z głównych celów nie będzie uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania, nie może podlegać ocenie tut. Organu, w trybie i na zasadach przewidzianych dla instytucji interpretacji indywidualnej.

Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny (zdarzenie przyszłe) będzie zgodny ze stanem rzeczywistym. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Zainteresowanych i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Zainteresowanych w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.



Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej, przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. z 2019 r. poz. 2325 ze zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj