Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPP2/443-1209/11-2/AK
z 15 listopada 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPP2/443-1209/11-2/AK
Data
2011.11.15


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
czynności podlegające opodatkowaniu
nabycie
odliczanie podatku naliczonego
świadczenie usług
znak towarowy


Istota interpretacji
Czy czynność wniesienia praw do znaku towarowego przez Spółkę jako wkładu do spółki komandytowej stanowi dla Spółki czynność podlegająca opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?



Wniosek ORD-IN 420 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 9 sierpnia 2011 r. (data wpływu 16 sierpnia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania aportu znaków towarowych – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 sierpnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania aportu znaków towarowych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca (dalej: Spółka) prowadzi działalność opodatkowaną podatkiem od towarów i usług, jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów usług. Spółka będzie właścicielem znaku towarowego, który to znak towarowy jest już zarejestrowany w urzędzie patentowym i jest objęty prawami ochronnymi w rozumieniu ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 ze zm.). Prawo do znaku towarowego będzie stanowić dla Spółki podlegającą amortyzacji wartość niematenalną i prawną zgodnie z przepisami ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm., dalej: updop). Spółka została zawiązana w dniu 22 lipca 2010 roku. Jednocześnie zgodnie z treścią umowy Spółki pierwszy rok obrotowy (podatkowy) Spółki rozpoczyna się dnia 22 lipca 2010 r. a kończy się dnia 31 grudnia 2011 roku (pierwszy rok podatkowy stanowi przedłużony rok podatkowy zgodnie z art. 8 ust. 2a updop).

Spółka zamierza zawiązać wraz z osobami fizycznymi spółkę komandytową. Wnioskodawca zamierza wnieść do spółki komandytowej prawo do znaku towarowego. Spółka będzie w spółce komandytowej komplementariuszem. Osoby fizyczne będą komandytariuszami spółki komandytowej. W umowie spółki komandytowej zostanie określona wartość rynkowa wnoszonych przez Spółkę praw do znaku towarowego. Z uwagi na fakt, iż obecnie nie jest znana przyszła wartość rynkowa praw do znaku towarowego dla potrzeb wniosku przyjmuje się, iż wartość ta wynosi 100 jednostek pieniężnych. W zamian za wniesiony wkład Spółka otrzyma ogół praw i obowiązków w spółce komandytowej oraz kwotę pieniężną wynoszącą 23 jednostki pieniężne.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy czynność wniesienia praw do znaku towarowego przez Spółkę jako wkładu do spółki komandytowej stanowi dla Spółki czynność podlegająca opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług...

Zdaniem Wnioskodawcy, czynność wniesienia praw do znaku towarowego do spółki komandytowej, w której to spółce Spółka będzie komplementariuszem, będzie stanowić czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm., dalej ustawa VAT) opodatkowaniu podatkiem od towarów, usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Jednocześnie zgodnie z art. 8 ust 1 ustawy VAT przez świadczenie usług o którym mowa w art. 5 ust 1 pkt 1 rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.


Zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego przedmiotem aportu będzie prawo do znaku towarowego, które to prawo stawi (będzie stanowić) dla Spółki wartość niematerialną i prawną. W wyniku wniesienia aportem prawa do znaku towarowego prawo własności do tego znaku zostanie przeniesione na spółkę komandytową. Tym samym, w ocenie Spółki, wobec spełniania warunków wskazanych w art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy VAT, czynność polegająca na wniesieniu aportem prawa do znaku towarowego do spółki komandytowej należy uznać za czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Podobne stanowisko w tej sprawie zostało zaprezentowane w interpretacji indywidualnej z dnia 13 grudnia 2010 r. wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. lBPP2/443-794/10/WN.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

W zakresie pozostałego zdarzenia przyszłego dotyczącego ustalenia podstawy opodatkowania wkładu niepieniężnego wniesionego do spółki komandytowej w postaci znaków towarowych wydano w dniu 15 listopada 2011 r. odrębną interpretację nr ILPP2/443-1209/11-3/AK.

Jednocześnie dodaje się, że w zakresie zdarzenia przyszłego dotyczącego podatku dochodowego od osób prawnych w dniu 15 listopada 2011 r. zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie o nr ILPB4/423-386/11-2/DS.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj