Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP4-2.4012.201.2021.2.AS
z 20 lipca 2021 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 30 marca 2021 r. (data wpływu 1 kwietnia 2021 r.), uzupełnionym pismem z 14 czerwca 2021 r. (data wpływu 21 czerwca 2021 r.) w odpowiedzi na wezwanie z 31 maja 2021 r. (doręczone 7 czerwca 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z planowanymi transakcjami zakupu działek – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 1 kwietnia 2021 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z planowanymi transakcjami zakupu działek.

Wniosek uzupełniono pismem z 14 czerwca 2021 r. (data wpływu 21 czerwca 2021 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie z 31 maja 2021 r. (doręczone 7 czerwca 2021 r.).


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:


A. Sp. z o.o. (dalej jako: „Kupujący”) zajmuje się realizacją projektów przemysłowych - w tym magazynowych oraz komercyjnych. W ramach świadczonych usług spółka oferuje pozyskanie nieruchomości, projektowanie, planowanie i przy gotowanie inwestycji pod kątem formalno - prawnym, opracowanie due diligence, koordynacje projektowania oraz pozyskiwanie administracyjnych uzgodnień i pozwoleń, w tym pozwoleń na użytkowanie.


Na potrzeby prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej A. Sp. z o.o. wyszukuje i kupuje grunty. Kupujący zainteresował się nieruchomościami położonymi w miejscowości (…), stanowiącymi:

  1. działkę gruntu nr 1, dla której Sąd Rejonowy w ..., Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą nr ...; właścicielem nieruchomości jest B;
  2. działkę gruntu 2, dla której Sąd Rejonowy w ..., Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą nr ...; właścicielem nieruchomości jest C;
  3. działkę gruntu nr 3, dla której Sąd Rejonowy w ..., Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą nr ...; właścicielem nieruchomości jest D;
  4. działkę gruntu nr 4, dla której Sąd Rejonowy w ..., Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą nr ...; właścicielem nieruchomości jest E;
  5. działkę gruntu nr 5, dla której Sąd Rejonowy w ..., Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą nr ...; współwłaścicielem nieruchomości jest F;
  6. działkę gruntu nr 5, dla której Sąd Rejonowy w ..., Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą nr ...; współwłaścicielem nieruchomości jest G.

W związku z tym, Kupujący zawarł umowy przedwstępne sprzedaży ww. nieruchomości udokumentowane aktami notarialnymi:


  1. rep. A nr ... z dnia 13 lutego 2020 r. dotyczący sprzedaży nieruchomości objętej księgą wieczystą nr ..., której właścicielem jest B.

Jak wynika z działu I-O księgi wieczystej nr ... nieruchomość składa się z:

  • działki nr … z obrębu o numerze … i nazwie …, położonej w województwie …, w powiecie …, w gminie … …, której sposób korzystania został określony jako R-grunty orne,
  • działki nr 1 z obrębu o numerze … i nazwie …, położonej w województwie …, w powiecie …, w gminie …, której sposób korzystania został określony jako R-grunty orne.

Jak wynika z Działu II księgi wieczystej, jedynym właścicielem Nieruchomości jest pani B. Zgodnie z zapisami zawartymi w księdze wieczystej Nieruchomości, jej własność była nabywana przez Sprzedawcę w drodze spadkobrania - najpierw w drodze postanowienia Sądu Rejonowego …Wydział II Cywilny sygn. akt … z dnia 18 marca 2008 r., na podstawie postanowienia Sądu Rejonowego . Wydział I Cywilny z dnia 19 lipca 2013 r. sygn. akt … oraz na podstawie aktu poświadczenia dziedziczenia sporządzonego przez …, notariusza w (…), dnia 9 maja 2014 r. rep. …. B. stała się właścicielem Nieruchomości będąc wdową.

Jedynym ujawnionym roszczeniem w Dziale III księgi wieczystej jest wpis roszczenia o przeniesienie własności z dnia 13 lutego 2020 r., który wynika z opisanej wyżej umowy przedwstępnej. W dziale IV księgi wieczystej nie ma żadnych wpisów dotyczących hipoteki.


Nieruchomość była w przeszłości wykorzystywana do prowadzenia działalności rolniczej. Nieruchomość nie jest obecnie wykorzystywana do prowadzenia działalności rolniczej, a o utrzymanie Nieruchomości w kulturze rolnej czystości dba sąsiad na podstawie nieodpłatnej ustnej umowy użyczenia działek. Nieruchomość nie była wynajmowana ani nie była dzierżawiona, jak również nie prowadzono na niej działalności gospodarczej. Sprzedawca płaci podatek rolny od Nieruchomości.


Obecny kształt Nieruchomości jest rezultatem wykupienia części gruntu przez X pod budowę drogi .... Teren wykupiony przez X przechodził przez środkową część działki, w związku z czym dokonano podziału gruntu na trzy oddzielne działki: dwie działki składające się na Nieruchomość w obecnym kształcie oraz na działkę środkową, będącą własnością X .


Podział Nieruchomości nie odbywał się jednak z inicjatywy Sprzedawcy, lecz X . Przy okazji
sprzedaży części Nieruchomości do X dokonano uzbrojenia Nieruchomości, co nie nastąpiło z inicjatywy Sprzedawcy.


Nieruchomość jest niezabudowana i nieogrodzona, jak również nie znajdują się żadne naniesienia. Z wyjątkiem wskazanym wyżej, Nieruchomość nie była przez Sprzedawcę dzielona ani łączona, nie wyznaczano na niej dróg wewnętrznych ani nie podejmowano żadnych działań mających na celu wyznaczenie dróg wewnętrznych. Sprzedawca nie podejmował czynności mających na celu sprzedaż Nieruchomości, a w szczególności nie dokonał ogłoszeń w gazetach i Internecie oraz nie wywieszał banerów. Nieruchomość posiada dostęp do drogi publicznej. Sprzedawca nie składał w przeszłości wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej sprzedaży Nieruchomości.


Nieruchomość nie jest obciążona żadnymi ograniczonymi prawami rzeczowymi. Nieruchomość nie znajduje się na terenie parku narodowego ani specjalnej strefy ekonomicznej. Nieruchomość jest natomiast objęta obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, który został przyjęty na mocy Uchwały nr … z dnia 18 maja 2007 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy … dla Obszaru …, zgodnie z którym Nieruchomość znajduje się na terenie oznaczonym symbolem 11/UP (teren zabudowy usługowej, obiektów produkcyjnych, składów i magazynów). Sprzedawca nie zabiegał o uchwalenie ww. miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego ani o dokonanie jego zmiany.


Sprzedawca nie prowadzi działalności gospodarczej, w związku z czym nie jest zarejestrowana w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Ponadto, nie jest czynnym podatnikiem VAT.


Zgodnie z przedwstępną umową sprzedaży, Sprzedawca i Kupujący zobowiązali się zawrzeć umowę sprzedaży, na mocy której Sprzedawca sprzeda Kupującemu wolną od wszelkich praw i roszczeń osób trzecich nieruchomość stanowiącą działkę gruntu o obszarze 0,6509 ha o numerze 1 za określoną cenę, a Kupujący zobowiązał się tę cenę uiścić. Strony zgodnie oświadczyły, że wskazana w umowie cena jest ceną netto, a w przypadku podlegania czynności opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, do ceny netto zostanie doliczony podatek od towarów i usług według stawki obowiązującej w dacie zawarcia umowy przyrzeczonej. Umowa przyrzeczona miała zostać zawarta po spełnieniu się określonych w umowie przedwstępnej warunków. Zawarcie umowy przyrzeczonej ma nastąpić w dacie wskazanej przez Kupującego Sprzedawcy, z co najmniej siedmiodniowym wyprzedzeniem.


  1. Rep. … z dnia 15 kwietnia 2020 r. i rep. A nr … z dnia 2 czerwca 2020 r. dotyczący sprzedaży nieruchomości objętej księgą wieczystą nr ..., której właścicielem jest C.

Jak wynika z działu I-O księgi wieczystej nr ... nieruchomość stanowi działkę 2 (identyfikator działki …) z obrębu o numerze … i nazwie …, położonej w województwie …, w powiecie …, w gminie … w miejscowości …, której sposób korzystania został określony jako B-grunty rolne zabudowane, o obszarze 30.865,00 m2.


Jak wynika z Działu II księgi wieczystej, jedynym właścicielem Nieruchomości jest pan C. Sprzedawca został właścicielem Nieruchomości na podstawie umowy darowizny sporządzonej w Państwowym Biurze Notarialnym w ... dnia 16 lutego 1984 r., w której ojciec Sprzedawcy darował mu Nieruchomość. Nabycie Nieruchomości nastąpiło, gdy Sprzedawca był żonaty, a Nieruchomość weszła do jego majątku osobistego. Sprzedawca nie zawierał umów majątkowych małżeńskich rozszerzających wspólność ustawową. Jedynym ujawnionym roszczeniem w Dziale III księgi wieczystej jest wpis roszczenia o przeniesienie własności z dnia 2 czerwca 2020 r., który wynika z opisanej wyżej umowy przedwstępnej. W dziale IV księgi wieczystej nie ma żadnych wpisów dotyczących hipoteki.


Z uwagi na duże rozmiary Nieruchomości, spełnia ona kilka funkcji. Na części Nieruchomości znajduje się zabudowa mieszkalna, na której to terenie mieszka Sprzedawca. Na części Nieruchomości znajduje się powierzchnia magazynowa, którą Sprzedawca wynajmuje. Kolejna część Nieruchomości była w przeszłości wykorzystywana przez Sprzedawcę do prowadzenia działalności rolniczej. Z momentem przejścia na emeryturę, Sprzedawca wydzierżawił część Nieruchomości na podstawie umowy dzierżawy z dnia 28 września 2018 r. osobie fizycznej, która obecnie prowadzi na niej gospodarstwo rolne. Zgodnie z umową dzierżawy, została ona zawarta na dziesięć lat do dnia 28 września 2028 r. Umowa dzierżawy zostanie wypowiedziana przez Sprzedawcę przed zawarciem umowy przyrzeczonej, o której niżej.


Nieruchomość jest zabudowana czterema budynkami, w tym dwoma gospodarczymi, mieszkalnym oraz garażem. Część Nieruchomości, która jest obecnie dzierżawiona, jest niezabudowana i nieuzbrojona. Na tej części nie znajdują się żadne naniesienia, a jej powierzchnia nie została w jakikolwiek sposób ogrodzona. Nieruchomość nie była przez Sprzedawcę dzielona ani łączona, nie wyznaczano na niej dróg wewnętrznych ani nie podejmowano żadnych działań mających na celu wyznaczenie dróg wewnętrznych. Sprzedawca nie podejmował czynności mających na celu sprzedaż Nieruchomości, a w szczególności nie dokonał ogłoszeń w gazetach i Internecie oraz nie wywieszał banerów. Nieruchomość posiada dostęp do drogi publicznej. Ponadto Sprzedawca nie podejmował żadnych działań mających na celu uzbrojenie Nieruchomości w części przez niego wydzierżawionej, a w szczególności nie przyłączono Nieruchomości do sieci energetycznej, gazowej, teleinformatycznej, wodociągowej czy ciepłowniczej. Sprzedawca nie składał w przeszłości wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej sprzedaży Nieruchomości. Sprzedawca składał jednak wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie nieopodatkowania dostawy nieruchomości niezabudowanej i w związku z tym braku prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z otrzymanej faktury dokumentującej dostawę tej nieruchomości. Interpretacja indywidualna została wydana dnia 11 grudnia 2019 r. o znaku 0114-KD1P1-3.4012.437.2019.2.KK, w której uznano stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe.


Jakkolwiek Nieruchomość nie była w przeszłości dzielona ani łączona, jej obecny kształt uległ zmianie w przeszłości. Wydzielona geodezyjnie część gruntu została sprzedana X z przeznaczeniem pod budowę drogi ekspresowej .... Propozycja zawarcia umowy sprzedaży części Nieruchomości została wystosowana przez X . W związku z tym, obecny kształt Nieruchomości jest pomniejszony o część gruntu, jaka została nabyta przez X.

Nieruchomość nie jest obciążona żadnymi ograniczonymi prawami rzeczowymi. Nieruchomość nie znajduje się na terenie parku narodowego ani specjalnej strefy ekonomicznej. Nieruchomość jest natomiast objęta obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, który został przyjęty na mocy Uchwały nr … z dnia 18 maja 2007 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy … dla Obszaru ..., zgodnie z którym Nieruchomość znajduje się na terenie oznaczonym symbolem 11/UP (teren zabudowy usługowej, obiektów produkcyjnych, składów i magazynów). Sprzedawca nie zabiegał o uchwalenie ww. miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego ani o dokonanie jego zmiany.


Jak wskazano wyżej, Sprzedawca wynajmuje powierzchnię magazynową znajdującą się na terenie Nieruchomości, lecz nie jest zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Sprzedawca jest jednak zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług w zakresie wynajmowanej powierzchni magazynowej.

Zgodnie z przedwstępnymi umowami sprzedaży, Sprzedawca i Kupujący zobowiązali się zawrzeć umowę sprzedaży, na mocy której Sprzedawca sprzeda Kupującemu wolną od wszelkich praw i roszczeń osób trzecich nieruchomość wydzieloną geodezyjnie z działki gruntu 2 za określoną cenę, a Kupujący zobowiązał się tę cenę uiścić. Obszar Przedmiotu Sprzedaży odpowiada obszarowi Nieruchomości, która jest obecnie wydzierżawiona przez Sprzedawcę, a więc jest to obszar niezabudowany. Strony zgodnie oświadczyły, że wskazana w umowie cena jest ceną netto, a w przypadku podlegania czynności opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, do ceny netto zostanie doliczony podatek od towarów i usług według stawki obowiązującej w dacie zawarcia umowy przyrzeczonej. Umowa przyrzeczona miała zostać zawarta po spełnieniu się określonych w umowie przedwstępnej warunków. Zawarcie umowy przyrzeczonej ma nastąpić w dacie wskazanej przez Kupującego Sprzedawcy, z co najmniej siedmiodniowym wyprzedzeniem.

  1. rep. A nr … z dnia 21 lipca 2020 r. dotyczący sprzedaży nieruchomości objętej księgą wieczystą nr ..., której właścicielem jest D.

Jak wynika z działu I-O księgi wieczystej nr ... nieruchomość składa się z:

  • działki nr 3 (identyfikator działki …) z obrębu o numerze … i nazwie ..., położonej w województwie ..., w powiecie ..., ..., w miejscowości ..., której sposób korzystania został określony jako R - grunty orne;
  • działki nr … (identyfikator działki …) z obrębu o numerze … i nazwie ..., położonej w województwie ..., w powiecie (…), ..., w miejscowości ..., której sposób korzystania został określony jako R - grunty orne;
  • działki nr … (identyfikator działki …) z obrębu o numerze … i nazwie ..., położonej w województwie ..., w powiecie …, ..., w miejscowości ..., której sposób korzystania został określony jako B - grunty rolne zabudowane.


Jak wynika z Działu II księgi wieczystej, jedynym właścicielem Nieruchomości jest pani D, w treści księgi wieczystej widniejąca pod panieńskim nazwiskiem .... Sprzedająca nabyła udział w Nieruchomości na podstawie postanowienia Sądu Rejonowego w ... o stwierdzeniu nabycia spadku z dnia 29 maja 2003 r. sygn. akt …. Sprzedawca stał się wyłącznym właścicielem Nieruchomości w drodze umowy darowizny zawartej w formie aktu notarialnego z dnia 28 września 2007 r. rep. …, sporządzonego przed …, notariuszem w .... Jedynym ujawnionym roszczeniem w Dziale III księgi wieczystej jest wpis roszczenia o przeniesienie własności z dnia 16 lipca 2020 r., który wynika z opisanej wyżej umowy przedwstępnej. W dziale III zawarto jednak ostrzeżenie o niezgodności ujawnionego w księdze wieczystej stanu prawnego Nieruchomości z rzeczywistym stanem prawnym wobec przysługującego prawa własności Nieruchomości stanowiącej działkę ewidencyjną o numerze … o powierzchni 0,0231 ha powiatowi … zgodnie z treścią decyzji burmistrza … nr … z dnia 22 grudnia 2015 r. Działka …, której dotyczy ostrzeżenie, została już odłączona do nowej księgi wieczystej. W dziale IV księgi wieczystej nie ma żadnych wpisów dotyczących hipoteki.


Nieruchomość nie była wynajmowana ani nie była dzierżawiona, jak również nie prowadzono na niej działalności gospodarczej. Nieruchomość nie stanowi ani nie stanowiła przedsiębiorstwa ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Na Nieruchomości prowadzone jest natomiast gospodarstwo rolne.


Nieruchomość jest niezabudowana, nieuzbrojona i nieogrodzona. Na Nieruchomości nie znajdują się żadne naniesienia, a jej powierzchnia nie została w jakikolwiek sposób ogrodzona. Nieruchomość była w 2015 r. dzielona przez Sprzedającą na wniosek Sprzedającej, w wyniku czego powstały cztery odrębne działki. Podział Nieruchomości został dokonany w celu wydzielenia odrębnych działek i sprzedaży jednej z nich na rzecz osoby trzeciej, która została dokonana z inicjatywy osoby trzeciej. Na Nieruchomości nie wyznaczano dróg wewnętrznych ani nie podejmowano żadnych działań mających na celu wyznaczenie dróg wewnętrznych. Sprzedawca nie podejmował czynności mających na celu sprzedaż Nieruchomości, a w szczególności nie dokonał ogłoszeń w gazetach i Internecie oraz nie wywieszał banerów. Nieruchomość posiada dostęp do drogi publicznej. Ponadto Sprzedająca nie podejmowała żadnych działań mających na celu uzbrojenie Nieruchomości, a w szczególności nie przyłączono Nieruchomości do sieci energetycznej, gazowej, teleinformatycznej, wodociągowej czy ciepłowniczej. Sprzedająca nie składała w przeszłości wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej sprzedaży Nieruchomości.


Nieruchomość nie jest obciążona żadnymi ograniczonymi prawami rzeczowymi. Nieruchomość nie znajduje się na terenie parku narodowego ani specjalnej strefy ekonomicznej. Nieruchomość jest natomiast objęta obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, który został przyjęty na mocy Uchwały nr … z dnia 18 maja 2007 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy ... dla Obszaru ..., zgodnie z którym Nieruchomość znajduje się na terenie oznaczonym symbolem 11/UP (teren zabudowy usługowej, obiektów produkcyjnych, składów i magazynów). Sprzedająca nie zabiegała o uchwalenie ww. miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego ani o dokonanie jego zmiany.


Sprzedająca nie prowadzi działalności gospodarczej, w związku z czym nie jest zarejestrowana w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Ponadto, nie jest czynnym podatnikiem VAT. Z uwagi na wykorzystywanie Nieruchomości w działalności rolniczej. Sprzedająca jest ubezpieczona w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz płaci podatek rolny.


Zgodnie z przedwstępną umową sprzedaży, Sprzedająca i Kupujący zobowiązali się zawrzeć umowę sprzedaży, na mocy której Sprzedająca sprzeda Kupującemu wolną od wszelkich praw i roszczeń osób trzecich nieruchomość stanowiącą działkę gruntu 3 o obszarze 0,4991 ha za określoną cenę, a Kupujący zobowiązał się tę cenę uiścić. Strony zgodnie oświadczyły, że wskazana w umowie cena jest ceną netto, a w przypadku podlegania czynności opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, do ceny netto zostanie doliczony podatek od towarów i usług według stawki obowiązującej w dacie zawarcia umowy przyrzeczonej. Umowa przyrzeczona miała zostać zawarta po spełnieniu się określonych w umowie przedwstępnej warunków. Zawarcie umowy przyrzeczonej ma nastąpić w dacie wskazanej przez Kupującego Sprzedawcy, z co najmniej siedmiodniowym wyprzedzeniem.


  1. rep. A nr … z dnia 15 lipca 2020 r. dotyczący sprzedaży nieruchomości objętej księgą wieczystą nr ..., której właścicielem jest E.

Jak wynika z działu I-O księgi wieczystej nr ... nieruchomość stanowi działkę 4 (identyfikator działki …) z obrębu o numerze … i nazwie ..., położoną w województwie ..., w powiecie …, w gminie ..., w miejscowości ... przy ulicy …, której sposób korzystania został określony jako R-grunty orne.


Jak wynika z Działu II księgi wieczystej, jedynym właścicielem Nieruchomości jest pani E. Udział w Nieruchomości został nabyty przez Sprzedawcę na podstawie postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku z dnia 13 października 1994 r., będąc w tym czasie jej współwłaścicielem z …. Na mocy umowy zniesienia współwłasności z dnia 15 listopada 2015 r. rep. A nr … sporządzonej przez .., notariusza w ..., Sprzedawca stał się jedynym właścicielem Nieruchomości będąc panną. Jedynym ujawnionym roszczeniem w Dziale III księgi wieczystej jest wpis roszczenia o przeniesienie własności z 16 lipca 2020 r., który wynika z opisanej wyżej umowy przedwstępnej. W dziale IV księgi wieczystej nie ma żadnych wpisów dotyczących hipoteki.


Nieruchomość była w przeszłości wykorzystywana do prowadzenia działalności rolniczej. Od około dwudziestu lat Nieruchomość nie jest jednak wykorzystywana do prowadzenia działalności rolniczej, a Sprzedawca jedynie utrzymywał ją w kulturze rolnej czystości. Nieruchomość nie była wynajmowana ani nie była dzierżawiona, jak również nie prowadzono na niej działalności gospodarczej.


Nieruchomość jest niezabudowana i nieuzbrojona. Na Nieruchomości nie znajdują się żadne naniesienia, a jej powierzchnia nie została w jakikolwiek sposób ogrodzona. Nieruchomość nie była przez Sprzedającą dzielona ani łączona, nie wyznaczano na niej dróg wewnętrznych ani nie podejmowano żadnych działań mających na celu wyznaczenie dróg wewnętrznych. Sprzedająca nie podejmowała czynności mających na celu sprzedaż Nieruchomości, a w szczególności nie dokonał ogłoszeń w gazetach i Internecie oraz nie wywieszał banerów. Nieruchomość posiada dostęp do drogi publicznej. Ponadto Sprzedająca nie podejmowała żadnych działań mających na celu uzbrojenie Nieruchomości, a w szczególności nie przyłączono Nieruchomości do sieci energetycznej, gazowej, teleinformatycznej, wodociągowej czy ciepłowniczej. Sprzedawca nie składał w przeszłości wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej sprzedaży Nieruchomości.


Jakkolwiek Nieruchomość nie była w przeszłości dzielona ani łączona, jej obecny kształt uległ zmianie w przeszłości. Wydzielona geodezyjnie część gruntu o powierzchni ok. 8000 m2 została sprzedana X z przeznaczeniem pod budowę drogi ekspresowej .... Propozycja zawarcia umowy sprzedaży części Nieruchomości została wystosowana przez X . W związku z tym obecny kształt Nieruchomości jest pomniejszony o część gruntu, jaka została nabyta przez X .

Nieruchomość nie jest obciążona żadnymi ograniczonymi prawami rzeczowymi. Nieruchomość nie znajduje się na terenie parku narodowego ani specjalnej strefy ekonomicznej. Nieruchomość jest natomiast objęta obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, który został przyjęty na mocy Uchwały nr ...z dnia 18 maja 2007 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy ... dla Obszaru ..., zgodnie z którym Nieruchomość znajduje się na terenie oznaczonym symbolem 11/UP (teren zabudowy usługowej, obiektów produkcyjnych, składów i magazynów). Sprzedawca nie zabiegał o uchwalenie ww. miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego ani o dokonanie jego zmiany. Sprzedająca nie prowadzi działalności gospodarczej, w związku z czym nie jest zarejestrowana w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Ponadto, nie jest czynnym podatnikiem VAT.


Zgodnie z przedwstępną umową sprzedaży, Sprzedająca i Kupujący zobowiązali się zawrzeć umowę sprzedaży, na mocy której Sprzedająca sprzeda Kupującemu wolną od wszelkich praw i roszczeń osób trzecich nieruchomość stanowiącą działkę gruntu o obszarze nie większym niż 0,2050 ha wydzieloną geodezyjnie z działki gruntu 4 za określoną cenę, a Kupujący zobowiązał się tę cenę uiścić. Strony zgodnie oświadczyły, że wskazana w umowie cena jest ceną netto, a w przypadku podlegania czynności opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, do ceny netto zostanie doliczony podatek od towarów i usług według stawki obowiązującej w dacie zawarcia umowy przyrzeczonej. Umowa przyrzeczona miała zostać zawarta po spełnieniu się określonych w umowie przedwstępnej warunków. Zawarcie umowy przyrzeczonej ma nastąpić w dacie wskazanej przez Kupującego Sprzedającej, z co najmniej siedmiodniowym wyprzedzeniem.


  1. rep. A nr … 20 z dnia 12 maja 2020 r. dotyczący sprzedaży nieruchomości objętej księgą wieczystą nr ..., której współwłaścicielem jest F.

Pani F jest - na zasadach wspólności ustawowej małżeńskiej majątkowej -współwłaścicielem nieruchomości, dla której prowadzona jest księga wieczysta nr ....


Jak wynika z działu I-O księgi wieczystej nr … nieruchomość stanowi działkę 5 (identyfikator działki …) z obrębu o numerze … i nazwie ..., położoną w województwie ..., w powiecie …, w gminie ..., w miejscowości ..., której sposób korzystania został określony jako R-grunty orne.


Jak wynika z Działu II księgi wieczystej, właścicielami Nieruchomości jest małżeństwo … na zasadzie wspólności ustawowej majątkowej małżeńskiej. Sprzedająca nabyła udział w Nieruchomości w drodze umowy przekazania gospodarstwa rolnego sporządzonej w Państwowym Biurze Notarialnym (…) przed notariusz (…) dnia 19 kwietnia 1990 r. rep. ….


W Dziale III księgi wieczystej ujawniono dwa wpisy roszczenia i ograniczenia. Pierwszym z nich jest wpis roszczenia o przeniesienie własności z dnia 13 maja 2020 r., który wynika z opisanej niżej umowy przedwstępnej. Drugim wpisem jest wpis wszczęcia postępowania wywłaszczeniowego, który dotyczy wywłaszczenia części działki nr 5 o obszarze około 500,00 nr z wniosku Starostwa Powiatu … z przeznaczeniem pod drogę powiatową. Wraz z wydaniem ostatecznej decyzji o wywłaszczeniu, ta część działki przejdzie na własność Starostwa Powiatu …. W dziale IV księgi wieczystej nie ma żadnych wpisów dotyczących hipoteki.


Nieruchomość nie była wynajmowana ani nie była dzierżawiona, jak również nie prowadzono na niej działalności gospodarczej. Nieruchomość nie stanowi ani nie stanowiła przedsiębiorstwa ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Na Nieruchomości prowadzona jest natomiast działalność rolnicza.


Nieruchomość jest niezabudowana i nieuzbrojona. Na terenie Nieruchomości znajduje się studnia służąca do nawadniania pola, a pod gruntem znajduje się kolektor sanitarny. Poza tym na Nieruchomości nie znajdują się żadne inne naniesienia, a jej powierzchnia nie została w jakikolwiek sposób ogrodzona. Sprzedająca nie dokonywała podziału ani łączenia Nieruchomości, lecz część Nieruchomości została w 2018 r. nieodpłatnie wydzielona z inicjatywy zakładu energetycznego pod stację trafo. Na Nieruchomości nie wyznaczano dróg wewnętrznych ani nie podejmowano żadnych działań mających na celu wyznaczenie dróg wewnętrznych. Sprzedająca podjęła czynności mające na celu sprzedaż Nieruchomości poprzez zawarcie umowy z pośrednikiem, który miał znaleźć nabywcę Nieruchomości. Poza tym Sprzedająca nie dokonywała ogłoszeń w gazetach i Internecie oraz nie wywieszał banerów. Nieruchomość posiada dostęp do drogi publicznej. Sprzedająca doprowadziła przyłącze elektryczne pod teren Nieruchomości w celu zasilenia studni i nie podejmował żadnych innych działań mających na celu uzbrojenie Nieruchomości, a w szczególności nie przyłączono Nieruchomości do sieci gazowej, teleinformatycznej, wodociągowej czy ciepłowniczej. Sprzedająca nie składała w przeszłości wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej sprzedaży Nieruchomości.


Nieruchomość nie jest obciążona żadnymi ograniczonymi prawami rzeczowymi. Nieruchomość nie znajduje się na terenie parku narodowego ani specjalnej strefy ekonomicznej. Nieruchomość jest natomiast objęta obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, który został przyjęty na mocy Uchwały nr ...z dnia 18 maja 2007 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy ... dla Obszaru ..., zgodnie z którym Nieruchomość znajduje się na terenie oznaczonym symbolem 11/UP (teren zabudowy usługowej, obiektów produkcyjnych, składów i magazynów). Sprzedawca nie zabiegał o uchwalenie ww. miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego ani o dokonanie jego zmiany.


Sprzedająca nie prowadzi działalności gospodarczej, w związku z czym nie jest zarejestrowana w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Ponadto, nie jest czynnym podatnikiem VAT. Z uwagi na wykorzystywanie Nieruchomości w działalności rolniczej, Sprzedająca jest ubezpieczona w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz płaci podatek rolny.


Zgodnie z przedwstępną umową sprzedaży, Sprzedająca i Kupujący zobowiązali się zawrzeć umowę sprzedaży, na mocy której Sprzedająca sprzeda Kupującemu wolną od wszelkich praw i roszczeń osób trzecich nieruchomość stanowiącą działkę gruntu 5 o obszarze 2,6356 ha za określoną cenę, a Kupujący zobowiązał się tę cenę uiścić. W wypadku wydania ostatecznej decyzji o wywłaszczeniu części działki 5 o obszarze ok. 500,00 m2 z przeznaczeniem pod budowę drogi publicznej o kategorii drogi powiatowe w związku z prowadzonym postępowaniem wywłaszczeniowym, przedmiotem umowy przedwstępnej będzie działka lub działki powstałe w wyniku podziału zatwierdzonego ostateczną decyzją wywłaszczeniową, które nie przejdą z mocy prawa na rzecz Starostwa Powiatowego …. Strony zgodnie oświadczyły, że wskazana w umowie cena jest ceną netto, a w przypadku podlegania czynności opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, do ceny netto zostanie doliczony podatek od towarów i usług według stawki obowiązującej w dacie zawarcia umowy przyrzeczonej. Umowa przyrzeczona miała zostać zawarta po spełnieniu się określonych w umowie przedwstępnej warunków. Zawarcie umowy przyrzeczonej ma nastąpić w dacie wskazanej przez Kupującego Sprzedawcy, z co najmniej siedmiodniowym wyprzedzeniem.

Dodatkowo należy wskazać, iż działka 5 była przedmiotem postępowania wywłaszczeniowego z wniosku Starostwa Powiatowego … w sprawie wywłaszczenia części działki nr 5 o obszarze około 500 m2 z przeznaczeniem pod drogę powiatową, a wraz z wydaniem ostatecznej decyzji o wywłaszczeniu, część ta przejdzie na własność Starostwa Powiatowego …. W wyniku postępowania wywłaszczeniowego powstała działka 8, która będzie przedmiotem sprzedaży. Podział działki 5 został dokonany na wniosek Starostwa Powiatowego ....


  1. rep. A nr … z dnia 12 maja 2020 r. dotyczący sprzedaży nieruchomości objętej księgą wieczystą nr ..., której współwłaścicielem jest G.

Pan G jest - na zasadach wspólności ustawowej małżeńskiej majątkowej -współwłaścicielem nieruchomości, dla której prowadzona jest księga wieczysta nr ....


Jak wynika z działu I-0 księgi wieczystej nr ... nieruchomość stanowi działkę 5 (identyfikator działki …) z obrębu o numerze … i nazwie ..., położoną w województwie ..., w powiecie …, w gminie ..., w miejscowości ..., której sposób korzystania został określony jako R-grunty orne.


Jak wynika z Działu II księgi wieczystej, właścicielami Nieruchomości jest małżeństwo … na zasadzie wspólności ustawowej majątkowej małżeńskiej. Sprzedawca nabył udział w Nieruchomości w drodze umowy przekazania gospodarstwa rolnego sporządzonej w Państwowym Biurze Notarialnym w ... przed notariusz … dnia 19 kwietnia 1990 r. rep. ….


W Dziale III księgi wieczystej ujawniono dwa wpis roszczenia i ograniczenia. Pierwszym z nich jest wpis roszczenia o przeniesienie własności z dnia 13 maja 2020 r., który wynika z opisanej niżej umowy przedwstępnej. Drugim wpisem jest wpis wszczęcia postępowania wywłaszczeniowego, który dotyczy wywłaszczenia części działki nr 5 o obszarze około 500,00 m2 z wniosku Starostwa Powiatu ... z przeznaczeniem pod drogę powiatową. Wraz z wydaniem ostatecznej decyzji o wywłaszczeniu, ta część działki przejdzie na własność Starostwa Powiatu .... W dziale IV księgi wieczystej nie ma żadnych wpisów dotyczących hipoteki.


Nieruchomość nie była wynajmowana ani nie była dzierżawiona, jak również nie prowadzono na niej działalności gospodarczej. Nieruchomość nie stanowi ani nie stanowiła przedsiębiorstwa ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Na Nieruchomości prowadzona jest natomiast działalność rolnicza.


Nieruchomość jest niezabudowana i nieuzbrojona. Na terenie Nieruchomości znajduje się studnia służąca do nawadniania pola, a pod gruntem znajduje się kolektor sanitarny. Poza tym na Nieruchomości nie znajdują się żadne inne naniesienia, a jej powierzchnia nie została w jakikolwiek sposób ogrodzona. Sprzedawca nie dokonywał podziału ani łączenia Nieruchomości, lecz część Nieruchomości została w 2018 r. nieodpłatnie wydzielona z inicjatywy zakładu energetycznego pod stację trafo. Na Nieruchomości nie wyznaczano dróg wewnętrznych ani nie podejmowano żadnych działań mających na celu wyznaczenie dróg wewnętrznych. Sprzedawca podjął czynności mające na celu sprzedaż Nieruchomości poprzez zawarcie umowy z pośrednikiem, który miał znaleźć nabywcę Nieruchomości. Poza tym Sprzedawca nie dokonywał ogłoszeń w gazetach i Internecie oraz nie wywieszał banerów. Nieruchomość posiada dostęp do drogi publicznej. Sprzedawca doprowadził przyłącze elektryczne pod teren Nieruchomości w celu zasilenia studni i nie podejmował żadnych innych działań mających na celu uzbrojenie Nieruchomości, a w szczególności nie przyłączono Nieruchomości do sieci gazowej, teleinformatycznej, wodociągowej czy ciepłowniczej. Sprzedawca nie składał w przeszłości wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej sprzedaży Nieruchomości.


Nieruchomość nie jest obciążona żadnymi ograniczonymi prawami rzeczowymi. Nieruchomość nie znajduje się na terenie parku narodowego ani specjalnej strefy ekonomicznej. Nieruchomość jest natomiast objęta obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, który został przyjęty na mocy Uchwały nr ...z dnia 18 maja 2007 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy ... dla Obszaru ..., zgodnie z którym Nieruchomość znajduje się na terenie oznaczonym symbolem 11/UP (teren zabudowy usługowej, obiektów produkcyjnych, składów i magazynów). Sprzedawca nie zabiegał o uchwalenie ww. miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego ani o dokonanie jego zmiany.


Sprzedawca nie prowadzi działalności gospodarczej, w związku z czym nie jest zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Ponadto, nie jest czynnym podatnikiem VAT. Z uwagi na wykorzystywanie Nieruchomości w działalności rolniczej, Sprzedawca jest ubezpieczony w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz płaci podatek rolny.


Zgodnie z przedwstępną umową sprzedaży. Sprzedawca i Kupujący zobowiązali się zawrzeć umowę sprzedaży, na mocy której Sprzedawca sprzeda Kupującemu wolną od wszelkich praw i roszczeń osób trzecich nieruchomość stanowiącą działkę gruntu 5 o obszarze 2,6356 ha za określoną cenę, a Kupujący zobowiązał się tę cenę uiścić. W wypadku wydania ostatecznej decyzji o wywłaszczeniu części działki 5 o obszarze ok. 500,00 m2 z przeznaczeniem pod budowę drogi publicznej o kategorii drogi powiatowe w związku z prowadzonym postępowaniem wywłaszczeniowym, przedmiotem umowy przedwstępnej będzie działka lub działki powstałe w wyniku podziału zatwierdzonego ostateczną decyzją wywłaszczeniową, które nie przejdą z mocy prawa na rzecz Starostwa Powiatowego .... Strony zgodnie oświadczyły, że wskazana w umowie cena jest ceną netto, a w przypadku podlegania czynności opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, do ceny netto zostanie doliczony podatek od towarów i usług według stawki obowiązującej w dacie zawarcia umowy przyrzeczonej. Umowa przyrzeczona miała zostać zawarta po spełnieniu się określonych w umowie przedwstępnej warunków. Zawarcie umowy przyrzeczonej ma nastąpić w dacie wskazanej przez Kupującego Sprzedawcy, z co najmniej siedmiodniowym wyprzedzeniem.


Dodatkowo należy wskazać, iż działka 5 była przedmiotem postępowania wywłaszczeniowego z wniosku Starostwa Powiatowego ... w sprawie wywłaszczenia części działki nr 5 o obszarze około 500 m2 z przeznaczeniem pod drogę powiatową, a wraz z wydaniem ostatecznej decyzji o wywłaszczeniu, część ta przejdzie na własność Starostwa Powiatowego .... W wyniku postępowania wywłaszczeniowego powstała działka 8, która będzie przedmiotem sprzedaży. Podział działki 5 został dokonany na wniosek Starostwa Powiatowego ....


W każdej z ww. umów przedwstępnych zawarto tożsame zapisy dotyczące:


  1. warunków sprzedaży, których spełnienie warunkuje zawarcie umowy przyrzeczonej

W umowach wskazano na następujące „Warunki Zawarcia Umowy Sprzedaży”:

  1. uzyskanie przez Kupującego zgody wspólników Kupującego na nabycie Nieruchomości,
  2. przeprowadzenie przez Kupującego procesu analizy stanu prawnego Nieruchomości i uznaniu przez Kupującego, według jego oceny wyniki tej analizy za satysfakcjonujące,
  3. uzyskanie przez Kupującego na jego koszt ustaleń, z których wynikałoby, że warunki glebowo-środowiskowe Nieruchomości umożliwiają realizację zamierzonej przez Kupującego inwestycji,
  4. potwierdzenie przez Kupującego na jego koszt, że warunki techniczne (zaopatrzenia w media: wodę, energię elektryczną, gaz, włączenia do układu drogowego oraz odprowadzania ścieków i wód deszczowych) umożliwiają realizację zamierzonej inwestycji na Nieruchomości,
  5. uzyskanie przez Kupującego ostatecznej decyzji potwierdzającej, że Przedmiot Sprzedaży został wyłączony z produkcji rolniczej albo zaświadczenia, potwierdzającego, że może on zostać wyłączony z produkcji rolniczej bez konieczności wydawania decyzji zezwalającej na takie wyłączenie,
  6. uzyskanie przez Kupującego ostatecznej decyzji zatwierdzającej projekt budowlany i udzielającej pozwolenia na budowę zamierzonej przez Kupującego inwestycji, polegającej na wybudowaniu zespołu budynków magazynowo logistycznych, najpóźniej do daty zawarcia umowy przyrzeczonej.

Strony postanowiły, że warunki zawarcia umowy przyrzeczonej - za wyjątkiem warunku, o którym mowa przy lit. a - mają takie znaczenie, że Kupujący ma prawo żądać zawarcia umowy przyrzeczonej do upływu daty ostatecznej pomimo nieziszczenia się któregokolwiek z warunków zawarcia umowy przyrzeczonej pod warunkiem złożenia Sprzedającemu przez Kupującego oświadczenia o zrzeczeniu się prawa żądania spełnienia któregokolwiek z warunków zawarcia umowy przyrzeczonej.


W przypadku nieruchomości stanowiącej własność C dodatkowo wskazano na konieczność spełnienia następujących warunków:

  1. zostanie sporządzona mapa przyjęta do składnicy map i dokumentów geodezyjnych zawierająca projekt podziału działki gruntu nr 2; powołana mapa zawierać będzie klauzulę, iż przeznaczona jest do dokonywania wpisów do księgi wieczystej.
  2. zostanie wydana prawomocna i ostateczna decyzja zatwierdzająca projekt podziału przedstawiony na mapie,
  3. zostanie wydany wypis z rejestru gruntów obejmujący działkę lub działki powstałe w wyniku podziału - działki gruntu nr 2.

W przypadku nieruchomości stanowiącej własność E dodatkowo wskazano na konieczność spełnienia następujących warunków:

  1. zostanie sporządzona mapa przyjęta do składnicy map i dokumentów geodezyjnych zawierająca projekt podziału działki gruntu nr 4; powołana mapa zawierać będzie klauzulę, iż przeznaczona jest do dokonywania wpisów do księgi wieczystej,
  2. zostanie wydana prawomocna i ostateczna decyzja zatwierdzająca projekt podziału przedstawiony na mapie,
  3. zostanie wydany wypis z rejestru gruntów obejmujący działkę lub działki powstałe w wyniku podziału - działki gruntu nr 4.

Decyzją nr … z dnia 3 marca 2021 r. Burmistrz … zatwierdził podział nieruchomości uregulowanej w księdze wieczystej nr ... oznaczonej jako działka ewidencyjna 2 oraz nieruchomości uregulowanej w księdze wieczystej nr ... oznaczonej jako działka ewidencyjna nr 4, położonych w obrębie ..., gmina ... na następujące działki:

  • działka nr … o powierzchni 1,7295 ha - przeznaczona do połączenia z działkami …, 1, 8 i 3; łącznie przeznaczone pod zabudowę usługową, obiektów produkcyjnych, składów i magazynów;
  • działka nr … o powierzchni 1,3905 ha - przeznaczona pod zabudowę usługową, obiektów produkcyjnych, składów i magazynów,
  • działka nr … o powierzchni 1,0691 ha - przeznaczona pod zabudowę usługową, obiektów produkcyjnych, składów i magazynów;
  • działka nr … o powierzchni 0,2077 ha - przeznaczona do połączenia z działkami nr …, 1, 8 i 3; łącznie przeznaczone pod zabudowę usługową, obiektów produkcyjnych, składów i magazynów.


Dla nowo powstałych działek dostęp do drogi publicznej zapewniony jest poprzez służebności gruntowe ustanowione w aktach notarialnych rep. … z dnia 15.01.2021 r., rep. … z dnia 20.01.2021 r. i rep. … z dnia 14.01.2021 r. oraz poprzez projektowanie i istniejące zjazdy na ul. ….


  1. udzielenia przez sprzedających pełnomocnictwa na rzecz kupującego

W ramach takiego pełnomocnictwa pełnomocnik upoważniony jest do podejmowania w jego imieniu następujących czynności:

  1. uzyskania warunków technicznych przyłączenia Przedmiotu Sprzedaży do infrastruktury technicznej, w szczególności przyłączenia do sieci energetycznej, gazowej, teleinformatycznej, wodociągowej, ciepłowniczej, kanalizacji deszczowej i sanitarnej lub innej infrastruktury technicznej umożliwiającej odprowadzenie wód opadowych oraz włączenia do dróg, w tym składania i podpisywania wniosków i innych dokumentów, ich zmiany, cofania oraz odbioru,
  2. uzyskania decyzji o wyłączeniu gruntów z produkcji rolnej, zmiany klasyfikacji gruntów oraz uzyskania decyzji dotyczącej zagospodarowania masami ziemi podlegającymi ochronie,
  3. uzyskania decyzji o wycince drzew i krzewów oraz uzyskania decyzji o nasadzeniach zastępczych,
  4. uzyskania zaświadczeń, wyłącznie w celu zawarcia umowy przyrzeczonej, we właściwych dla Sprzedawcy oraz ze względu na miejsce położenia Nieruchomości: urzędzie gminy, urzędach skarbowych, oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub oddziale Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych,
  5. zawarcia w imieniu Sprzedawcy umów przyłączenia do sieci oraz umów drogowych określających warunki włączenia do dróg,
  6. uzyskania decyzji - pozwolenia wodnoprawnego oraz decyzji zezwalającej na prowadzenie badań archeologicznych.


  • C - działka nr 7


W przypadku C wniosek o dokonanie podziału nieruchomości w celu wydzielenia przedmiotu sprzedaży został złożony w imieniu sprzedawcy.


  • B - działka nr 1


W przypadku B pełnomocnictwo obejmowało dodatkowo podjęcie czynności w zakresie uzyskania decyzji na lokalizację zjazdu z nieruchomości oraz zgody wydanej przez zarządcę drogi na włączenie się do ruchu aut obsługujących zamierzoną przez kupującego inwestycję.

W imieniu sprzedającej wystąpiono z wnioskiem o określenie warunków usunięcia kolizji z urządzeniami i sieciami elektroenergetycznymi. W odpowiedzi określono, że w celu realizacji hali magazynowo - usługowej należy m.in. przenieść urządzenia związane z usunięciem kolizji, stosując wytyczne budowy systemów elektroenergetycznych firmy dystrybuującej energię, wykonać projekt budowlany i wykonawczy czy uzgodnień dokumentację projektową. W imieniu sprzedawcy wystąpiono również z wnioskiem o określenie warunków przyłączenia do sieci dystrybucyjnej średniego i wysokiego napięcia oraz o określenie warunków przyłączenia urządzeń elektroenergetycznych klienta do sieci elektroenergetycznej, które zostały określone przez właściwe firmy. Wystąpiono również z wnioskiem o ustalenie warunków technicznych przyłączenia do sieci wodociągowej i sieci kanalizacji sanitarnej działki nr 1 i o ustalenie warunków przyłączenia do sieci gazowej.


  • D - działka nr 3


W przypadku D pełnomocnictwo obejmowało dodatkowo podjęcie czynności w zakresie uzyskania decyzji na lokalizację zjazdu z nieruchomości oraz zgody wydanej przez zarządcę drogi na wyłączenie się do ruchu aut obsługujących zamierzoną przez kupującego inwestycję. W imieniu sprzedającej wystąpiono z wnioskiem o określenie warunków przyłączenia do sieci dystrybucyjnej średniego i wysokiego napięcia. W najbliższej przyszłości w imieniu Sprzedawcy miał zostać złożony wniosek o wyznaczenie zjazdu z nieruchomości na ulicę .... Sprzedająca nie będzie osobiście podejmowała żadnych czynności związanych z wyznaczeniem zjazdu.


  • E - działka nr 4


W przypadku E wniosek o dokonanie podziału nieruchomości w celu wydzielenia przedmiotu sprzedaży został złożony w imieniu sprzedawcy.


  • F - działka nr 5


W przypadku F pełnomocnictwo obejmowało dodatkowo podjęcie czynności w zakresie uzyskania decyzji na lokalizację zjazdu z nieruchomości oraz zgody wydanej przez zarządcę drogi na wyłączenie się do ruchu aut obsługujących zamierzoną przez kupującego inwestycję.


  • G - działka nr 5


W przypadku G pełnomocnictwo obejmowało dodatkowo podjęcie czynności w zakresie uzyskania decyzji na lokalizację zjazdu z nieruchomości oraz zgody wydanej przez zarządcę drogi na wyłączenie się do ruchu aut obsługujących zamierzoną przez kupującego inwestycję. W imieniu sprzedającego wystąpiono z wnioskiem o określenie warunków przyłączenia urządzeń elektroenergetycznych do sieci elektroenergetycznej 110 kV.

Pierwotnie A Sp. z o.o. planował dokonanie cesji praw i obowiązków Kupującego z ww. umów przedwstępnych na spółkę H Sp. z o.o. z siedzibą w …, NIP: …, KRS: …. Na podstawie umowy cesji A Sp. z o.o. miał przenieść na H Sp. z o.o. wszelkie prawa i obowiązki wynikające z ww. umów przedwstępnych sprzedaży, a umowy przyrzeczone miały być zawarte pomiędzy ww. sprzedającymi, a H Sp. z o.o.


W związku z powyższym, H Sp. z o.o. wystąpił z wnioskami wspólnymi o wydanie interpretacji indywidualnych w przedmiocie udzielenia odpowiedzi na następujące pytania związane z planowanymi transakcjami:

  1. czy planowana transakcja (sprzedaż działki) przez sprzedawcę na rzecz H Sp. z o.o. będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?
  2. w przypadku udzielenia twierdzącej odpowiedzi na pytanie nr 1 - czy planowana transakcja będzie zwolniona od podatku od towarów i usług?
  3. w przypadku udzielenia twierdzącej odpowiedzi na pytanie nr 1 - czy H Sp. z o.o. będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku od towarów i usług naliczonego w rozumieniu art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług?


W odniesieniu do sprzedających - … - wnioski w ich sprawie zostały dodatkowo uzupełnione o pytanie dotyczące możliwości rezygnacji ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży działki zabudowanej studnią.


W zakresie ww. pytań H Sp. z o.o. (Wnioskodawca) uzyskał następujące interpretacje indywidualne:


  1. z 27 listopada 2020 r. sygn. 0112-KDIL1-2.4012.426.2020.2.AG, w której Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że stanowisko w zakresie:


  • nieuznania planowanej transakcji sprzedaży działki nr 1, której właścicielem jest B, za czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT - jest nieprawidłowe;


W uzasadnieniu swojego stanowiska organ wskazał, iż „W świetle powyższego uznać należy, że fakt, iż ww. działania nie będą podejmowane bezpośrednio przez Sprzedawcę, ale przez osoby trzecie nie oznacza, że pozostają bez wpływu na sytuację prawną Sprzedającego. Po udzieleniu pełnomocnictw czynności wykonane przez osoby trzecie wywołają skutki bezpośrednio w sferze prawnej Sprzedającego (mocodawcy). Z kolei osoby trzecie, dokonując ww. działań, uatrakcyjnią przedmiotową działkę stanowiącą nadał własność Sprzedającego. Działania te dokonywane za pełną zgodą Sprzedającego, wpłyną generalnie na podniesienie atrakcyjności przedmiotowej działki jako towaru i wzrost jej wartości.

Wobec powyższego, Sprzedający dokonując dostawy przedmiotowej działki, nie będzie korzystał z przysługującego mu prawa do rozporządzania własnym majątkiem prywatnym, nie jest to bowiem typowe (zwykłe) rozporządzanie prawem własności. Zainteresowany niebędący stroną postępowania w taki sposób zorganizował sprzedaż części działki nr 1, że niejako jego działania łącznie z działaniami Kupującego (nabywcy), stanowią pewnego rodzaju wspólne przedsięwzięcie.

Do czasu zawarcia umowy przyrzeczonej działka będąca przedmiotem sprzedaży będzie podlegała wielu czynnościom. Wszystkie te czynności z punktu widzenia podatku VAT zostaną „wykonane” w sferze prawnopodatkowej Sprzedającego. W tym kontekście bez znaczenia pozostaje okoliczność wykonywania ww. czynności przez Nabywcę. W efekcie wykonywanych czynności dostawie będzie podlegała działka o zupełnie innym charakterze niż w chwili zawarcia umowy przedwstępnej.

Zatem, w przedmiotowej sprawie, Sprzedający podejmując ww. czynności, zaangażował środki podobne do tych jakie wykorzystują podmioty zajmujące się profesjonalnie obrotem nieruchomościami, o których mowa we wskazanych orzeczeniach w sprawach C-180/10 i C-181/10, tj. wykazał aktywność w przedmiocie zbycia przedmiotowej działki porównywalną do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie tego rodzaju obrotem.


W ocenie tut. Organu uznać należy, że podejmowane przez Sprzedającego działania oraz dokonane czynności wykluczają sprzedaż przedmiotowej działki w ramach zarządu swoim majątkiem prywatnym.


Wobec powyższego, należy stwierdzić, że sprzedaż przez Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania części działki nr 1 będzie dostawą dokonaną w ramach prowadzenia działalności gospodarczej w myśl art. 15 ust. 2 ustawy, a Sprzedający jako podatnik zdefiniowany w art. 15 ust. 1 ustawy. Z uwagi na powyższe, w tej konkretnej sytuacji nie można uznać, że przedmiotem dostawy będą składniki majątku osobistego Sprzedającego, a sprzedaż części działki nr 1 będzie stanowić realizację prawa do rozporządzania majątkiem osobistym.

W konsekwencji należy stwierdzić, że opisane we wniosku zdarzenie przyszłe, tj. sprzedaż części działki nr 1 stanowić będzie czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 w powiązaniu z art. 7 ust. 1 ustawy”.


  • zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży działki nr 1 - jest prawidłowe;


W uzasadnieniu swojego stanowiska organ wskazał, iż „zwolnienie, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy nie może mieć zastosowania do zbycia towaru przez podatnika, jeżeli transakcja sprzedaży, w wyniku której nabył on wcześniej ten towar nie była opodatkowana podatkiem od towarów i usług. Zatem w odniesieniu do przedmiotowej działki nie ma zastosowania zwolnienie od podatku określone w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy. Jak bowiem wynika z powyższych wyjaśnień niespełnienie jednego z warunków określonych w powyższym przepisie daje podstawę do wyłączenia dostawy towarów ze zwolnienia od podatku VAT przewidzianego w ww. art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, że planowana transakcja (sprzedaż części działki nr 1) nie korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług ”.


  • prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem działki nr 1 - jest prawidłowe.


W uzasadnieniu swojego stanowiska organ wskazał, iż „Z treści cytowanych wyżej przepisów ustawy o podatku od towarów i usług wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Podstawę dokonania odliczenia stanowi faktura wystawiona przez uprawniony podmiot i dokumentująca czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT.

Jak wskazano powyżej, planowana dostawa części działki nr 1 będzie stanowić czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, niekorzystającą ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Mając na uwadze powyższe przepisy w analizowanym przypadku wskazane w art. 86 ust. 1 ustawy warunki uprawniające do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia działki będą spełnione. Jak wynika bowiem z opisu sprawy Wnioskodawca, tj. Zainteresowany będący stroną postępowania, jest czynnym podatnikiem podatku VAT oraz że działka będąca przedmiotem zbycia będzie wykorzystywana przez Wnioskodawcę do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Biorąc pod uwagę treść przywołanych przepisów, w kontekście przedstawionego opisu sprawy należy stwierdzić, że Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu części działki nr 1, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie w jakim Wnioskodawca będzie ją wykorzystywał do prowadzenia działalności opodatkowanej podatkiem VA T.

Wobec powyższego, stanowisko Zainteresowanych, w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 3, należało uznać za prawidłowe”.


  1. z 27 listopada 2020 r. sygn. 0112-KDIL1-1.4012.377.2020.3.AR, w której Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że stanowisko w zakresie:


  • podlegania opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług planowanej transakcji sprzedaży działki nr 7, której właścicielem jest C, na rzecz Wnioskodawcy - jest nieprawidłowe;


W uzasadnieniu swojego stanowiska organ wskazał, iż „Należy stwierdzić, że po udzieleniu pełnomocnictwa czynności wykonane przez Kupującego wywołają skutki bezpośrednio w sferze prawnej Sprzedającego. Oznacza to, że w celu zwiększenia możliwości sprzedaży części działki nr 2, tj. przedmiotowej działki nr 7, Sprzedający podejmie pewne działania w sposób zorganizowany. Należy zatem uznać, że podejmowane przez Sprzedającego działania oraz dokonane czynności wykluczają sprzedaż działki nr 7 (wydzielonej geodezyjnie części działki nr 2), w ramach zarządu Jego majątkiem prywatnym.

W konsekwencji, w przedmiotowej sprawie udzielając Wnioskodawcy pełnomocnictw, czynności wykonane przez pełnomocnika wywołają skutki bezpośrednio w sferze prawnej Sprzedającego. Stroną podejmowanych czynności będzie bowiem Sprzedający, a nie Jego pełnomocnik. Pełnomocnik Sprzedającego (nabywca) nie działa przecież we własnym imieniu, lecz w imieniu Sprzedającego.

Biorąc pod uwagę treść przytoczonych przepisów oraz opis sprawy stwierdzić należy, że planowana sprzedaż przedmiotowej działki nr 7 (wydzielonej geodezyjnie części działki nr 2), będzie zgodnie z art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy, dostawą dokonywaną przez podatnika w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Sprzedający, dokonując opisanych we wniosku czynności, podejmuje działania podobne do tych, jakie wykonują podmioty zajmujące się profesjonalnie obrotem nieruchomościami, o których mowa w orzeczeniach w sprawach C-180/10 i C-181/10. Z uwagi na powyższe okoliczności, w tej konkretnej sytuacji nie można uznać, że przedmiotem dostawy będzie składnik majątku osobistego Sprzedającego, a sprzedaż działki nr 7 (wydzielonej geodezyjnie części działki nr 2) będzie stanowiła realizację prawa do rozporządzania majątkiem osobistym.

W odniesieniu do analizowanej sprawy wystąpią przesłanki stanowiące podstawę uznania Sprzedającego za podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy, prowadzącego działalność gospodarczą w myśl art. 15 ust. 2 ustawy. W konsekwencji transakcja sprzedaży przedmiotowej działki nr 7 (wydzielonej geodezyjnie części działki nr 2) na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 7 ust. 1 ustawy, będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT. Z uwagi na powyższe, należy uznać, że sprzedaż przedmiotowej działki nr 7 (wydzielonej geodezyjnie części działki nr 2) nie będzie stanowiła realizacji prawa do rozporządzania majątkiem osobistym Sprzedającego.

Podsumowując, w świetle opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego Sprzedający będzie działać w charakterze podatnika VAT, a planowana transakcja (sprzedaż działki nr 7) przez Sprzedawcę na rzecz Wnioskodawcy będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W konsekwencji, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 1, należało uznać za nieprawidłowe.”


  • zwolnienia od podatku od towarów i usług planowanej transakcji sprzedaży działki nr 7 jest prawidłowe;


W uzasadnieniu swojego stanowiska organ wskazał, iż „na tle obowiązujących przepisów prawa należy stwierdzić, że czynność sprzedaży działki nr 7 (wydzielonej geodezyjnie z Nieruchomości, tj. działki nr 2) nie będzie korzystała ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z uwagi na niespełnienie jednej z przesłanek określonych w tym przepisie. Nie zostały zatem spełnione warunki, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Wobec powyższego należy wskazać, że sprzedaż działki nr 7 nie będzie korzystać ze zwolnienia od podatku, o którymi mowa w art. 43 ust. 1 pkt 9 i pkt 2 ustawy i w konsekwencji będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

Podsumowując, w świetle opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego planowana transakcja (sprzedaż działki nr 7) przez Sprzedawcę na rzecz Kupującego stanowić będzie czynność podlegającą opodatkowaniu VA T, nie korzystającą ze zwolnienia z opodatkowania VA T.

W konsekwencji, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 2, należało uznać za prawidłowe ”.


  • prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem działki nr 7 w rozumieniu art. 86 ust. 1 ustawy - jest prawidłowe;


W uzasadnieniu swojego stanowiska organ wskazał, iż „po dokonaniu transakcji nabycia przedmiotowej działki nr 7, Wnioskodawca będzie miał prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku jej nabyciem, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie, w jakim Wnioskodawca będzie wykorzystywał przedmiotową działkę nr 7 do prowadzenia działalności opodatkowanej podatkiem VAT. Prawo to będzie przysługiwało pod warunkiem niezaistnienia przesłanek negatywnych, o których mowa w art. 88 ustawy.

Podsumowując, Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia działki nr 7 na cele związane z działalnością opodatkowaną. Prawo to będzie przysługiwało pod warunkiem niezaistnienia przesłanek negatywnych, o których mowa w art. 88 ustawy.


W związku z tym, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 3 należało uznać za prawidłowe”.


  1. z 16 listopada 2020 r. sygn. 0112-KD1L1-3.4012.362.2020.2.MR, w której Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że stanowisko w zakresie:


  • podlegania opodatkowania podatkiem od towarów i usług planowanej transakcji sprzedaży działki nr 3, której właścicielem jest D, na rzecz Wnioskodawcy - jest nieprawidłowe;


W uzasadnieniu swojego stanowiska organ wskazał, iż „W świetle powyższego uznać należy, że fakt, iż w. działania nie będą podejmowane bezpośrednio przez Sprzedawcę, ale przez osoby trzecie nie oznacza, że pozostają bez wpływu na sytuację prawną Sprzedającego. Po udzieleniu pełnomocnictw czynności wykonane przez osoby trzecie wywołają skutki bezpośrednio w sferze prawnej Sprzedającego (mocodawcy). Z kolei osoby trzecie, dokonując w. działań, uatrakcyjnią przedmiotową działkę stanowiącą nadal własność Sprzedającego. Działania te dokonywane za pełną zgodą Sprzedającego, wpłyną generalnie na podniesienie atrakcyjności przedmiotowej działki jako towaru i wzrost jej wartości.

Wobec powyższego, Sprzedający dokonując dostawy przedmiotowej działki, nie będzie korzystał z przysługującego mu prawa do rozporządzania własnym majątkiem prywatnym, nie jest to bowiem typowe (zwykłe) rozporządzanie prawem własności. Zainteresowany niebędący stroną postępowania w taki sposób zorganizował sprzedaż części działki (...), że niejako jego działania łącznie z działaniami Kupującego (nabywcy), stanowią pewnego rodzaju wspólne przedsięwzięcie.

Do czasu zawarcia umowy przyrzeczonej działka będąca przedmiotem sprzedaży będzie podlegała wielu czynnościom. Wszystkie te czynności z punktu widzenia podatku VAT zostaną „wykonane” w sferze prawnopodatkowej Sprzedającego. W tym kontekście bez znaczenia pozostaje okoliczność wykonywania w. czynności przez Nabywcę. W efekcie wykonywanych czynności dostawie będzie podlegała działka o zupełnie innym charakterze niż w chwili zawarcia umowy przedwstępnej.

Zatem, w przedmiotowej sprawie, Sprzedający podejmując w. czynności, zaangażował środki podobne do tych jakie wykorzystują podmioty zajmujące się profesjonalnie obrotem nieruchomościami, o których mowa we wskazanych orzeczeniach w sprawach C-180/10 i C-181/10, tj. wykazał aktywność w przedmiocie zbycia przedmiotowej działki porównywalną do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie tego rodzaju obrotem.

W ocenie tut. Organu uznać należy, że podejmowane przez Sprzedającego działania oraz dokonane czynności wykluczają sprzedaż przedmiotowej działki w ramach zarządu swoim majątkiem prywatnym. Wobec powyższego, należy stwierdzić, że sprzedaż przez Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania części działki (...) będzie dostawą dokonaną w ramach prowadzenia działalności gospodarczej w myśl art. 15 ust. 2 ustawy, a Sprzedający jako podatnik zdefiniowany w art. 15 ust. 1 ustawy. Z uwagi na powyższe, w tej konkretnej sytuacji nie można uznać, że przedmiotem dostawy będą składniki majątku osobistego Sprzedającego, a sprzedaż części działki (...) będzie stanowić realizację prawa do rozporządzania majątkiem osobistym.

W konsekwencji należy stwierdzić, że opisane we wniosku zdarzenie przyszłe, tj. sprzedaż części działki (...) stanowić będzie czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 w powiązaniu z art. 7 ust. 1 ustawy”.

Tym samym, stanowisko Zainteresowanych, w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 1, należało uznać za nieprawidłowe ”.


  • zwolnienia od podatku od towarów i usług planowanej transakcji sprzedaży działki nr 3 jest prawidłowe;


W uzasadnieniu swojego stanowiska organ wskazał, iż „zwolnienie, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy nie może mieć zastosowania do zbycia towaru przez podatnika, jeżeli transakcja sprzedaży, w wyniku której nabył on wcześniej ten towar nie była opodatkowana podatkiem od towarów i usług. Zatem w odniesieniu do przedmiotowej działki nie ma zastosowania zwolnienie od podatku określone w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy. Jak bowiem wynika z powyższych wyjaśnień niespełnienie jednego z warunków określonych w powyższym przepisie daje podstawę do wyłączenia dostawy towarów ze zwolnienia od podatku VAT przewidzianego w ww. art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, że planowana transakcja (sprzedaż części działki) nie korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług”.


  • prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu ww. działki - jest prawidłowe;


W uzasadnieniu swojego stanowiska organ wskazał, iż „Z treści cytowanych wyżej przepisów ustawy o podatku od towarów i usług wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Podstawę dokonania odliczenia stanowi faktura wystawiona przez uprawniony podmiot i dokumentująca czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT.

Jak wskazano powyżej, planowana dostawa części działki (...) będzie stanowić czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, niekorzystającą ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Mając na uwadze powyższe przepisy w analizowanym przypadku wskazane w art. 86 ust. 1 ustawy warunki uprawniające do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia działki będą spełnione. Jak wynika bowiem z opisu sprawy Wnioskodawca, tj. Zainteresowany będący stroną postępowania, jest czynnym podatnikiem podatku VAT oraz że działka będąca przedmiotem zbycia będzie wykorzystywana przez Wnioskodawcę do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Biorąc pod uwagę treść przywołanych przepisów, w kontekście przedstawionego opisu sprawy należy stwierdzić, że Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu części działki (...), zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie w jakim Wnioskodawca będzie ją wykorzystywał do prowadzenia działalności opodatkowanej podatkiem VAT.

Wobec powyższego, stanowisko Zainteresowanych, w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 3, należało uznać za prawidłowe ”.


  1. z 13 listopada 2020 r. sygn. 0112-KDIL1-1.4012.378.2020.2.JKU, w której Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że stanowisko w zakresie:


  • podlegania opodatkowania podatkiem od towarów i usług planowanej transakcji sprzedaży części działki nr 4, której właścicielem jest E, na rzecz Wnioskodawcy - jest nieprawidłowe;


W uzasadnieniu swojego stanowiska organ wskazał, iż „po udzieleniu pełnomocnictwa czynności wykonane przez Kupującego wywołają skutki bezpośrednio w sferze prawnej Sprzedającego. Oznacza to, że w celu zwiększenia możliwości sprzedaży części działki nr 4 Sprzedający podejmie pewne działania w sposób zorganizowany. Należy zatem uznać, że podejmowane przez Sprzedającego działania oraz dokonane czynności wykluczają sprzedaż części działki nr 4 w ramach zarządu Jego majątkiem prywatnym.

W konsekwencji, w przedmiotowej sprawie udzielając Wnioskodawcy pełnomocnictw, czynności wykonane przez pełnomocnika wywołają skutki bezpośrednio w sferze prawnej Sprzedającego. Stroną podejmowanych czynności będzie bowiem Sprzedający, a nie Jego pełnomocnik. Pełnomocnik Sprzedającego (nabywca) nie działa przecież we własnym imieniu, lecz w imieniu Sprzedającego.

Biorąc pod uwagę treść przytoczonych przepisów oraz opis sprawy stwierdzić należy, że planowana sprzedaż części działki nr 4, będzie zgodnie z art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy, dostawą dokonywaną przez podatnika w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Sprzedający, dokonując opisanych we wniosku czynności, podejmuje działania podobne do tych, jakie wykonują podmioty zajmujące się profesjonalnie obrotem nieruchomościami, o których mowa w orzeczeniach w sprawach C-180/10 i C-181/10. Z uwagi na powyższe okoliczności, w tej konkretnej sytuacji nie można uznać, że przedmiotem dostawy będzie składnik majątku osobistego Sprzedającego, a sprzedaż części działki nr 4 będzie stanowiła realizację prawa do rozporządzania majątkiem osobistym.

W odniesieniu do analizowanej sprawy wystąpią przesłanki stanowiące podstawę uznania Sprzedającego za podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy, prowadzącego działalność gospodarczą w myśl art. 15 ust. 2 ustawy. W konsekwencji transakcja sprzedaży części działki nr 4 na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 7 ust. 1 ustawy, będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VA T. Z uwagi na powyższe, należy uznać, że sprzedaż przedmiotowej części działki nr 4 nie będzie stanowiła realizacji prawa do rozporządzania majątkiem osobistym Sprzedającego.

Podsumowując, w świetle opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego Sprzedający będzie działać w charakterze podatnika VAT, a planowana transakcja (sprzedaż części działki nr 4) przez Sprzedawcę na rzecz Wnioskodawcy będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.


W konsekwencji, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 1 należało uznać za nieprawidłowe”.


  • zwolnienia od podatku od towarów i usług planowanej transakcji sprzedaży części działki nr 4 jest prawidłowe;


W uzasadnieniu swojego stanowiska organ wskazał, iż „na tle obowiązujących przepisów prawa należy stwierdzić, że czynność sprzedaży Nieruchomości nie będzie korzystała ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z uwagi na niespełnienie jednej z przesłanek określonych w tym przepisie. Nie zostały zatem spełnione warunki, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Wobec powyższego należy wskazać, że sprzedaż Nieruchomości nie będzie korzystać ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 9 i pkt 2 ustawy i w konsekwencji będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

Podsumowując, w świetle opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego planowana transakcja (sprzedaż części działki nr 4) przez Sprzedawcę na rzecz Kupującego stanowić będzie czynność podlegającą opodatkowaniu VAT, niekorzystającą ze zwolnienia z opodatkowania VAT.


W konsekwencji, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 2 należało uznać za prawidłowe”.


  • prawa do odliczenia podatku naliczonego w rozumieniu art. 86 ust. 1 ustawy - jest prawidłowe;


W uzasadnieniu swojego stanowiska organ wskazał, iż „po dokonaniu transakcji nabycia Działki, Wnioskodawca będzie miał prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku jej nabyciem, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie, w jakim Wnioskodawca będzie wykorzystywał Nieruchomość do prowadzenia działalności opodatkowanej podatkiem VAT. Prawo to będzie przysługiwało pod warunkiem niezaistnienia przesłanek negatywnych, o których mowa w art. 88 ustawy.

Podsumowując, Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia Nieruchomości na cele związane z działalnością opodatkowaną. Prawo to będzie przysługiwało pod warunkiem niezaistnienia przesłanek negatywnych, o których mowa w art. 88 ustawy.


W związku z tym, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania 3 należało uznać za prawidłowe”.


  1. z 3 grudnia 2020 r. sygn. 0112-KDIL3.4012.561.2020.2.EW, w której Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że stanowisko w zakresie:


  • nieuznania planowanej transakcji sprzedaży działki nr 8 oraz studni, których współwłaścicielem jest F, za czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT - jest nieprawidłowe;


W uzasadnieniu swojego stanowiska organ wskazał, iż „ W świetle powyższego uznać należy, że nabywca Nieruchomości będzie dokonywał szeregu określonych czynności w związku ze sprzedażą przedmiotowej Nieruchomości przez Sprzedawczynię. Pomimo że ww. czynności dokonywane będą przez przyszłego właściciela, to aby takie czynności mogły być poczynione, to faktyczny właściciel nieruchomości musi wystąpić z wnioskiem lub udzielić stosownych pełnomocnictw potencjalnemu przyszłemu właścicielowi, tak aby mógł on działać w jego imieniu. Jak wskazano wyżej, Sprzedająca udzieliła nabywcy stosownych pełnomocnictw.

Zatem fakt, że ww. działania nie będą podejmowane bezpośrednio przez Sprzedawczynię, ale przez osoby trzecie nie oznacza, że pozostają bez wpływu na sytuację prawną Sprzedającej. Po udzieleniu pełnomocnictw czynności wykonane przez osoby trzecie wywołają skutki bezpośrednio w sferze prawnej Zainteresowanego (mocodawcy). Z kolei osoby trzecie, dokonując działań, uatrakcyjnią przedmiotową działkę stanowiącą nadal współwłasność Sprzedającej. Działania te dokonywane za pełną zgodą Sprzedającej, wpłyną generalnie na podniesienie atrakcyjności Nieruchomości jako towaru i wzrost jej wartości.

Wobec powyższego, Sprzedająca dokonując dostawy Nieruchomości, nie będzie korzystała z przysługującego jej prawa do rozporządzania własnym majątkiem prywatnym, nie jest to bowiem typowe (zwykłe) rozporządzanie prawem własności. Zainteresowana w taki sposób zorganizowała sprzedaż udziału w działce nr 8, że niejako jej działania łącznie z działaniami Kupującego (nabywcy), stanowią pewnego rodzaju wspólne przedsięwzięcie.

Do czasu zawarcia umowy przyrzeczonej działka będąca przedmiotem sprzedaży będzie podlegała wielu czynnościom. Wszystkie te czynności z punktu widzenia podatku VAT zostaną „wykonane” w sferze prawnopodatkowej Zainteresowanej. W tym kontekście bez znaczenia pozostaje okoliczność wykonywania ww. czynności przez Nabywcę. W efekcie wykonywanych czynności dostawie będzie podlegała Nieruchomość o zupełnie innym charakterze niż w chwili zawarcia umowy przedwstępnej.

Zatem, w przedmiotowej sprawie, Sprzedająca podejmując ww. czynności, zaangażowała środki podobne do tych jakie wykorzystują podmioty zajmujące się profesjonalnie obrotem nieruchomościami, o których mowa we wskazanych orzeczeniach w sprawach C-180/10 i C-181/10, tj. wykazał aktywność w przedmiocie zbycia Nieruchomości porównywalną do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie tego rodzaju obrotem.

W ocenie tut. Organu uznać należy, że podejmowane przez Sprzedającą działania oraz dokonane czynności wykluczają sprzedaż przedmiotowej Nieruchomości w ramach zarządu swoim majątkiem prywatnym. Wobec powyższego, należy stwierdzić, że sprzedaż przez Zainteresowaną przedmiotowej działki nr 8 będzie dostawą dokonaną w ramach prowadzenia działalności gospodarczej w myśl art. 15 ust. 2 ustawy, a Sprzedająca wystąpi jako podatnik zdefiniowany w art. 15 ust. 1 ustawy. Z uwagi na powyższe, w tej konkretnej sytuacji nie można uznać, że przedmiotem dostawy będą składniki majątku osobistego Zainteresowanego, a sprzedaż działki nr 8, będącej we wspólności majątkowej małżeńskiej będzie stanowić realizację prawa do rozporządzania majątkiem osobistym.

W konsekwencji należy stwierdzić, że opisane we wniosku zdarzenie przyszłe tj. sprzedaż udziału w działce nr 8 wraz ze studnią stanowić będzie czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 w powiązaniu z art. 7 ust. 1 ustawy.


Tym samym, stanowisko Zainteresowanych w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 1 należało uznać za nieprawidłowe ”.


  • zastosowanie zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT przy sprzedaży działki nr 8 oraz studni - jest prawidłowe;


  • rezygnacji ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży działki zabudowanej studnią - jest prawidłowe;


W uzasadnieniu swojego stanowiska organ wskazał, iż „Analizując informacje zawarte w opisie sprawy w kontekście definicji pierwszego zasiedlenia należy stwierdzić, że transakcja sprzedaży ww. budowli nie nastąpi w ramach pierwszego zasiedlenia. Bowiem w stosunku do przedmiotowej budowli doszło już do jej pierwszego zajęcia (używania) i od tego momentu do chwili ich sprzedaży upłynie okres dłuższy niż 2 lata. Jak wynika z wniosku – studnia została wybudowana przez ojca Sprzedającej i była użytkowana na potrzeby prowadzonego przez niego gospodarstwa rolnego. Studnia była i jest nadal użytkowana przez Sprzedającą na potrzeby przekazanego jej w 1990 r. przez Jej ojca gospodarstwa rolnego. Ponadto na ww. budowlę nie ponoszono i nie będą ponoszone wydatki na ulepszenie przekraczające 30% ich wartości początkowej.


W konsekwencji powyższego, planowana sprzedaż studni (budowli) będzie spełniała przesłanki do zastosowania zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.


Zgodnie z cytowanym wcześniej art. 29a ust. 8 ustawy, sprzedaż gruntu (działki nr 8), na której znajduje się ww. budowla również będzie korzystała ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.


Tak więc skoro sprzedaż działki nr 8 zabudowanej studnią będzie mogła korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, to dalsza analiza zwolnienia tej dostawy na podstawie przepisów art. 43 ust. 1 pkt 10a i art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy jest bezprzedmiotowa.

Odnosząc się z kolei do wątpliwości Zainteresowanych dotyczących rezygnacji ze zwolnienia od podatku i wyboru opodatkowania dostawy przedmiotowej budowli (studni) - wskazać należy, że z uwagi na fakt, iż dla dostawy budowli zastosowanie znajdzie zwolnienie od podatku VAT, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, to Zainteresowani przy spełnieniu warunków określonych w art. 43 ust. 10 i 11 ustawy, będą mogli zrezygnować ze zwolnienia i opodatkować dostawę z zastosowaniem odpowiedniej dla tej czynności stawki.

Tym samym, oceniając stanowisko Wnioskodawcy (zawarte w uzupełnieniu do wniosku z 2 listopada 2020 r.) w zakresie pytania nr 2, nr 3 i nr 4 należało uznać za prawidłowe”.


  • prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem działki nr 8 - jest prawidłowe;


W uzasadnieniu swojego stanowiska organ wskazał, iż „Jak wskazano powyżej, planowana dostawa udziału w działce nr 8 będzie stanowić czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług korzystającą ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy. Jednakże jak wskazał Wnioskodawca Sprzedająca i Kupujący zrezygnują z tego zwolnienia i wybiorą opodatkowanie. Mając na uwadze powyższe przepisy w analizowanym przypadku wskazane w art. 86 ust. 1 ustawy warunki uprawniające do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia działki będą spełnione, bowiem jak wynika z opisu sprawy Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku VAT, a działka będąca przedmiotem zbycia będzie wykorzystywana przez Kupującego do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Biorąc pod uwagę treść przywołanych przepisów, w kontekście przedstawionego opisu sprawy należy stwierdzić, że Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu udziału w działce nr 8 zabudowanej studnią zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie w jakim Wnioskodawca będzie ją wykorzystywał do prowadzenia działalności opodatkowanej podatkiem VAT.


Wobec powyższego, stanowisko Zainteresowanych w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 5 należało uznać za prawidłowe”.


  1. z 3 grudnia 2020 r. sygn. 0112-KDIL3.4012.559.2020.2.LS, w której Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że stanowisko w zakresie:


  • nieuznania planowanej transakcji sprzedaży działki nr 8 oraz studni, których współwłaścicielem jest G, za czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT - jest nieprawidłowe;


W uzasadnieniu swojego stanowiska organ wskazał, iż „ W świetle powyższego uznać należy, że nabywca Nieruchomości będzie dokonywał szeregu określonych czynności w związku ze sprzedażą przedmiotowej Nieruchomości przez Sprzedawcę. Pomimo że ww. czynności dokonywane będą przez przyszłego właściciela, to aby takie czynności mogły być poczynione, to faktyczny właściciel nieruchomości musi wystąpić z wnioskiem lub udzielić stosownych pełnomocnictw potencjalnemu przyszłemu właścicielowi, tak aby mógł on działać w jego imieniu. Jak wskazano wyżej, Sprzedający udzielił nabywcy stosownych pełnomocnictw.

Zatem fakt, że ww. działania nie będą podejmowane bezpośrednio przez Sprzedawcę, ale przez osoby trzecie nie oznacza, że pozostają bez wpływu na sytuację prawną Sprzedającego. Po udzieleniu pełnomocnictw czynności wykonane przez osoby trzecie wywołają skutki bezpośrednio w sferze prawnej Zainteresowanego (mocodawcy). Z kolei osoby trzecie, dokonując ww. działań, uatrakcyjnią przedmiotową działkę stanowiącą nadal współwłasność Sprzedającego. Działania te dokonywane za pełną zgodą Sprzedającego, wpłyną generalnie na podniesienie atrakcyjności Nieruchomości jako towaru i wzrost jej wartości.

Wobec powyższego, Sprzedający dokonując dostawy Nieruchomości, nie będzie korzystał z przysługującego mu prawa do rozporządzania własnym majątkiem prywatnym, nie jest to bowiem typowe (zwykle) rozporządzanie prawem własności. Zainteresowany w taki sposób zorganizował sprzedaż udziału w działce nr 8, że niejako jego działania łącznie z działaniami Kupującego (nabywcy), stanowią pewnego rodzaju wspólne przedsięwzięcie.

Do czasu zawarcia umowy przyrzeczonej działka będąca przedmiotem sprzedaży będzie podlegała wielu czynnościom. Wszystkie te czynności z punktu widzenia podatku VAT zostaną „wykonane” w sferze prawnopodatkowej Zainteresowanego. W tym kontekście bez znaczenia pozostaje okoliczność wykonywania ww. czynności przez Nabywcę. W efekcie wykonywanych czynności dostawie będzie podlegała Nieruchomość o zupełnie innym charakterze niż w chwili zawarcia umowy przedwstępnej.

Zatem, w przedmiotowej sprawie, Sprzedający podejmując ww. czynności, zaangażował środki podobne do tych jakie wykorzystują podmioty zajmujące się profesjonalnie obrotem nieruchomościami, o których mowa we wskazanych orzeczeniach w sprawach C-180/10 i C-181/10, tj. wykazał aktywność w przedmiocie zbycia Nieruchomości porównywalną do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie tego rodzaju obrotem.

W ocenie tut. Organu uznać należy, że podejmowane przez Sprzedającego działania oraz dokonane czynności wykluczają sprzedaż przedmiotowej Nieruchomości w ramach zarządu swoim majątkiem prywatnym. Wobec powyższego, należy stwierdzić, że sprzedaż przez Zainteresowanego przedmiotowej działki nr 8 będzie dostawą dokonaną w ramach prowadzenia działalności gospodarczej w myśl art. 15 ust. 2 ustawy, a Sprzedający wystąpi jako podatnik zdefiniowany w art. 15 ust. 1 ustawy. Z uwagi na powyższe, w tej konkretnej sytuacji nie można uznać, że przedmiotem dostawy będą składniki majątku osobistego Zainteresowanego, a sprzedaż działki nr 8, będącej we wspólności majątkowej małżeńskiej będzie stanowić realizację praw a do rozporządzania majątkiem osobistym.

W konsekwencji należy stwierdzić, że opisane we wniosku zdarzenie przyszłe tj. sprzedaż udziału w działce nr 8 wraz ze studnią stanowić będzie czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 w powiązaniu z art. 7 ust. 1 ustawy.


Tym samym, stanowisko Zainteresowanych w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 1 należało uznać za nieprawidłowe”.


  • zastosowanie zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT przy sprzedaży działki nr 8 oraz studni - jest prawidłowe;


  • rezygnacji ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży działki zabudowanej studnią - jest prawidłowe;


W uzasadnieniu swojego stanowiska organ wskazał, iż „Analizując informacje zawarte w opisie sprawy w kontekście definicji pierwszego zasiedlenia należy stwierdzić, że transakcja sprzedaży ww. budowli nie nastąpi w ramach pierwszego zasiedlenia. Bowiem w stosunku do przedmiotowej budowli doszło już do jej pierwszego zajęcia (używania) i od tego momentu do chwili ich sprzedaży upłynie okres dłuższy niż 2 lata. Jak wynika z wniosku - studnia została wybudowana przez ojca Sprzedającego i była użytkowana na potrzeby prowadzonego przez niego gospodarstwa rolnego. Studnia była i jest nadal użytkowana przez Sprzedającego na potrzeby przekazanego mu w 1990 r. przez Jego ojca gospodarstwa rolnego. Ponadto na ww. budowlę nie ponoszono i nie będą ponoszone wydatki na ulepszenie przekraczające 30% ich wartości początkowej.

W konsekwencji powyższego, planowana sprzedaż studni (budowli) będzie spełniała przesłanki do zastosowania zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy. Zgodnie z cytowanym wcześniej art. 29a ust. 8 ustawy, sprzedaż gruntu (działki nr 8), na której znajduje się w. budowla również będzie korzystała ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Tak więc skoro sprzedaż działki nr 8 zabudowanej studnią będzie mogła korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, to dalsza analiza zwolnienia tej dostawy na podstawie przepisów art. 43 ust. 1 pkt 10a i art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy jest bezprzedmiotowa.

Odnosząc się z kolei do wątpliwości Zainteresowanych dotyczących rezygnacji ze zwolnienia od podatku i wyboru opodatkowania dostawy przedmiotowej budowli (studni) — wskazać należy, że z uwagi na fakt, iż dla dostawy budowli zastosowanie znajdzie zwolnienie od podatku VAT, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, to Zainteresowani przy spełnieniu warunków określonych w art. 43 ust. 10 i 11 ustawy, będą mogli zrezygnować ze zwolnienia i opodatkować dostawę z zastosowaniem odpowiedniej dla tej czynności stawki.

Tym samym, oceniając stanowisko Wnioskodawcy (zawarte w uzupełnieniu do wniosku z 26 października 2020 r.) w zakresie pytania nr 2, nr 3 i nr 4 należało uznać za prawidłowe”.


  • prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem działki nr 8 - jest prawidłowe.


W uzasadnieniu swojego stanowiska organ wskazał, iż „Jak wskazano powyżej, planowana dostawa udziału w działce nr 8 będzie stanowić czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług korzystającą ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy. Jednakże jak wskazał Wnioskodawca Sprzedający i Kupujący zrezygnują z tego zwolnienia i wybiorą opodatkowanie. Mając na uwadze powyższe przepisy w analizowanym przypadku wskazane w art. 86 ust. 1 ustawy warunki uprawniające do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia działki będą spełnione, bowiem jak wynika z opisu sprawy Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku VAT oraz działka będąca przedmiotem zbycia będzie wykorzystywana przez Kupującego do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Biorąc pod uwagę treść przywołanych przepisów, w kontekście przedstawionego opisu sprawy należy stwierdzić, że Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu udziału w działce nr 8 zabudowanej studnią zgodnie z art. 86 ust. 1 ustaw y, w zakresie w jakim Wnioskodawca będzie ją wykorzystywał do prowadzenia działalności opodatkowanej podatkiem VAT.


Wobec powyższego, stanowisko Zainteresowanych w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 5 należało uznać za prawidłowe”.


Obecnie, w związku ze zmianą planów biznesowych, A. Sp. z o.o. planuje dokonanie cesji praw i obowiązków z ww. umów przedwstępnych na spółkę K. Sp. z o.o. Na podstawie umowy cesji A. Sp. z o.o. przeniesie na K. Sp. z o.o. wszelkie prawa i obowiązki wynikające z ww. umów przedwstępnych sprzedaży, a umowy przyrzeczone będą zawarte pomiędzy ww. sprzedającymi, a K Sp. z o.o.

Wszystkie okoliczności opisane we wnioskach o interpretację (w tym w szczególności treść ww. umów przedwstępnych, informacje dotyczące sprzedających oraz kupującego - z wyjątkiem wskazanej powyżej zmiany cesjonariusza), dla których wydano interpretacje indywidualne oznaczone sygnaturami:

  • 0112-KDIL1-2.4012.426.2020.2.AG,
  • 0112-KDIL1-1.4012.3 77.2020.3.AR,
  • 0112-KDIL1-3.4012.362.2020.2.MR,
  • 0112-KDIL1-1.4012.378.2020.2.JKU,
  • 0112-KDIL3.4012.561.2020.2.EW,
  • 0112-KDIL3.4012.559.2020.2.LS


pozostają nadal aktualne.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:


Czy Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku od towarów i usług naliczonego w rozumieniu art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług w związku z planowanymi transakcjami zakupu ww. działek?


Zdaniem Wnioskodawcy:


Zgodnie z art. 86 ust. 1 u.p.t.u., w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.


Kwotę podatku naliczonego stanowi - zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 u.p.t.u., suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

  1. nabycia towarów i usług,
  2. dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.


Z ww. przepisów u.p.t.u. wynikają zatem następujące warunki prawa do odliczenia podatku naliczonego:

  1. nabywane towary lub usługi muszą być wykorzystywane do czynności opodatkowanych;
  2. usługi lub towary nabywa podatnik w rozumieniu art. 15 ust. 1 u.p.t.u., a więc osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej oraz osoba fizyczna, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności;
  3. kwota podatku naliczonego musi wynikać z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towaru lub usługi.


Z powyższego wynika, że pierwszymi z warunków determinującymi prawo do odliczenia podatku naliczonego jest status nabywcy towaru lub usługi (musi być to podatnik w rozumieniu u.p.t.u.) oraz konieczność wykorzystywania nabywanych towarów lub usług do prowadzonej działalności gospodarczej (czynności opodatkowanych). Potwierdza to również stanowisko organów podatkowych oraz sądów administracyjnych - w tym m.in.

  • wyrok WSA w Krakowie z 7 lutego 2018 r. sygn. 1 SA/Kr 1191/17 - „każde nabycie towarów i usług przeznaczonych do przyszłego wykorzystania ich do czynności opodatkowanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej bez względu na to, jakie faktycznie będą efekty tej działalności, należy uznać w momencie jego dokonania za związane z wykonywaniem czynności opodatkowanych”;
  • wyrok WSA w Białymstoku z 26 lutego 2013 r. sygn. akt 1 SA/Bk 436/12 - „odliczeniu powinien podlegać taki podatek naliczony, który zawarty jest w cenie towarów i usług nabytych w celu wykonywania czynności opodatkowanych. Jeżeli takiego związku brak nie można podatku odliczyć”;
  • interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 12 grudnia 2017 r. sygn. akt 0111-KDIB3-1.4012.630.2017.2.JP - „niezbędnym warunkiem odliczenia VAT jest istnienie bezpośredniego związku pomiędzy zakupami (wydatkami), a konkretną transakcją opodatkowaną”.


Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca, który wstąpi w prawa i obowiązki wynikające z umowy przedwstępnej jest czynnym podatnikiem VAT. Spółka na działkach 7, 8, (…), 1 i 3 zamierza prowadzić działalność gospodarczą w zakresie realizacji projektów przemysłowych - w tym magazynowych oraz komercyjnych. W ramach świadczonych usług oferuje m.in. pozyskanie nieruchomości, projektowanie, planowanie i przygotowanie inwestycji pod kątem formalno - prawnym, koordynacje projektowania oraz pozyskiwanie administracyjnych uzgodnień i pozwoleń, w tym pozwoleń na użytkowanie.

W konsekwencji, spełnione są ww. przesłanki warunkujące prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony - tj. nabywca jest czynnym podatnikiem VAT oraz istnieje ścisły związek pomiędzy zakupem ww. nieruchomości (działek), a transakcją opodatkowaną.

Ostatnią z przesłanek, której spełnienie jest konieczne dla odliczenia podatku naliczonego jest posiadanie faktury dokumentującej nabycie towaru lub usługi.


W tym miejscu należy odnieść się do statusu sprzedających działki, które zamierza nabyć Spółka. Zgodnie z treścią wydanych interpretacji indywidualnych:

  • z 27 listopada 2020 r. sygn. 0112-KDIL1-2.4012.426.2020.2.AG;
  • z 27 listopada 2020 r. sygn. 0112-KDIL1-1.4012.377.2020.3.AR;
  • z 16 listopada 2020 r. sygn. 0112-KDIL1-3.4012.362.2020.2.MR;
  • z 13 listopada 2020 r. sygn. 0112-KDIL1-1.4012.378.2020.2.JKU;
  • z 3 grudnia 2020 r. 0112-KD1L3.4012.561.2020.2.EW,
  • z 3 grudnia 2020 r. 0112-KD1L3.4012.559.2020.2.LS

dokonane przez sprzedających czynności wykluczają sprzedaż posiadanych przez nich działek w ramach zarządu swoim majątkiem prywatnym. Wobec tego należy stwierdzić, że sprzedaż działek przez sprzedających będzie dostawą dokonywaną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w myśl art. 15 ust. 2 u.p.t.u., a sprzedający w związku z planowaną transakcją będą występować jako podatnicy zdefiniowani w art. 15 ust. 1 u.p.t.u. W konsekwencji organ wskazał, iż sprzedaż działek będzie stanowić czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 w powiązaniu z art. 7 ust. 1 u.p.t.u.


Jednocześnie w wydanych ww. interpretacjach, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że czynność sprzedaży nieruchomości (działek) nie będzie korzystała ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 2 u.p.t.u. z uwagi na niespełnienie jednej z przesłanek określonych w tym przepisie. Wobec tego, sprzedaż nieruchomości (działek) nie będzie korzystać ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 9 i pkt 2 u.p.t.u. i będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług. W konsekwencji organ uznał, iż planowane transakcje (sprzedaż działek) przez sprzedawców na rzecz kupującego stanowić będą czynności podlegające opodatkowaniu VAT, niekorzystające ze zwolnienia z opodatkowania VAT.

W odniesieniu do małżeństwa … Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wskazał, iż sprzedaż należącej do nich, zabudowanej działki będzie mogła korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 u.p.t.u. Jednocześnie, strony transakcji - przy spełnieniu warunków określonych w art. 43 ust. 10 11 u.p.t.u., będą mogły zrezygnować ze zwolnienia i opodatkować dostawę z zastosowaniem odpowiedniej dla tej czynności stawki.

Zatem, ze względu na uznanie sprzedaży działek za czynność opodatkowaną podatkiem od towarów i usług, a samych sprzedających za podatników VAT, a także przyjęcia, że transakcje nie będą korzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT - sprzedający będą mieli obowiązek zarejestrowania jako czynni podatnicy VAT oraz wystawienia faktury z tytułu planowanej transakcji (sprzedaży działek).


W związku z tym spełniona zostanie ostatnia z przesłanek dla odliczenia podatku naliczonego - tj. nabywca otrzyma fakturę dokumentującą nabycie towaru (działek).


Mając na względzie powyższe, w ocenie Wnioskodawcy będzie mu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia ww. działek.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2021 r. poz. 685 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.


W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

  1. nabycia towarów i usług,
  2. dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.


Z cytowanych wyżej przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

W każdym przypadku należy dokonać oceny, czy intencją podatnika wykonującego określone czynności, z którymi łączą się skutki podatkowo-prawne, było wykonywanie czynności opodatkowanych.

Ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 tej ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Jedno z takich ograniczeń zostało wskazane w art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy, zgodnie z którym nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Oznacza to, że podatnik nie może skorzystać z prawa do odliczenia w odniesieniu do podatku, który jest należny wyłącznie z tego względu, że został wykazany na fakturze w sytuacji, gdy transakcja nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Ponadto, na podstawie przepisu art. 88 ust. 4 ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.

Z przedstawionych okoliczności sprawy wynika, że Wnioskodawca planuje nabycie działek gruntu nr 1, 3 oraz części działek 2, 4, których właścicielami są osoby fizyczne oraz działki nr 8 pozostającej wspólności ustawowej małżeńskiej. Na podstawie umowy cesji Wnioskodawca wstąpił we wszelkie prawa i obowiązki wynikające z zawartych umów przedwstępnych sprzedaży tych nieruchomości, a umowy przyrzeczone będą zawarte pomiędzy Sprzedającymi a Wnioskodawcą.


Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z planowanymi transakcjami zakupu działek.


Z treści cytowanych wyżej przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca, zarejestrowany czynny podatnik VAT, ma zamiar wykorzystywać nabytą Nieruchomość w prowadzonej działalności gospodarczej w celu realizacji inwestycji polegającej na wybudowaniu zespołu budynków magazynowo logistycznych.


Wobec tego kwestią do rozstrzygnięcia pozostaje ustalenie, czy sprzedaż działek będzie czynnością opodatkowaną podatkiem od towarów i usług.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Jak stanowi art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…). Przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii, o czym stanowi art. 2 pkt 6 ww. ustawy.

Wskazać należy, że nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów, w rozumieniu art. 7 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ aby dana czynność podlegała opodatkowaniu tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy – podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych – art. 15 ust. 2 ustawy.

Definicja działalności gospodarczej zawarta w ustawie ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem „podatnik” tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym. Przy czym, w świetle przytoczonych wyżej przepisów status podatnika podatku od towarów i usług wynika z okoliczności dokonania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.

Dla ustalenia, czy osoba dokonująca transakcji sprzedaży nieruchomości jest podatnikiem podatku VAT istotne jest stwierdzenie, że prowadzi ona działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy.

Zatem, kiedy osoba fizyczna dokonuje sprzedaży swojego majątku osobistego, a czynność ta wykonywana jest okazjonalnie i nie zmierza do nadania jej stałego charakteru, nie oznacza to prowadzenia działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy. Nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług ten, kto jako osoba fizyczna dokonuje okazjonalnych transakcji, za które nie jest przewidziana ściśle regularna zapłata oraz nie prowadzi zorganizowanej czy zarejestrowanej działalności gospodarczej. Dokonywanie określonych czynności incydentalnie, poza sferą prowadzonej działalności gospodarczej, nie pozwala na uznanie danego podmiotu za podatnika w zakresie tych czynności.

W tym miejscu podkreślić należy, że pojęcie „majątku prywatnego” nie występuje na gruncie analizowanych przepisów ustawy, jednakże wynika z wykładni art. 15 ust. 2 ustawy, w której zasadnym jest odwołanie się do treści orzeczenia TSUE w sprawie C-291/92 (Finanzamt Uelzen v. Dieter Armbrecht), które dotyczyło kwestii opodatkowania sprzedaży przez osobę, będącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, części majątku niewykorzystywanej do prowadzonej działalności gospodarczej, a służącej jej do celów prywatnych. „Majątek prywatny” to zatem taka część majątku danej osoby fizycznej, która nie jest przez nią przeznaczona ani wykorzystywana dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej. Ze wskazanego orzeczenia wynika zatem, że podatnik musi w całym okresie posiadania danej nieruchomości wykazywać zamiar wykorzystywania części nieruchomości w ramach majątku osobistego. Przykładem takiego wykorzystania nieruchomości mogłoby być np. wybudowanie domu dla zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Potwierdzone to zostało również w wyroku TSUE z 21 kwietnia 2005 r., sygn. akt C-25/03 Finanzamt Bergisch Gladbach v. HE, który stwierdził, że majątek prywatny to mienie wykorzystywane dla zaspokojenia potrzeb własnych.

W kwestii opodatkowania dostawy gruntów istotne jest, czy w świetle zaprezentowanego we wniosku opisu sprawy Sprzedający, w celu dokonania sprzedaży Nieruchomości podejmowali aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producenta, handlowca i usługodawcę w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, co skutkuje koniecznością uznania Sprzedających za podmiot prowadzący działalność gospodarczą w rozumieniu tego przepisu, a więc za podatnika podatku od towarów i usług, czy też sprzedaż nastąpi w ramach zarządu majątkiem prywatnym. Zwykłe nabycie lub sprzedaż rzeczy nie stanowi wykorzystywania w sposób ciągły majątku rzeczowego w celu uzyskania z tego tytułu dochodu w rozumieniu art. 9 ust. 1 akapit drugi Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L Nr 347 z 11.12.2006 s. 1 ze zm.), – a tym samym art. 15 ust. 2 ustawy – jako, że jedynym przychodem z takich transakcji może być ewentualny zysk ze sprzedaży tej rzeczy.

Ponadto, jak wynika z orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 15 września 2011 r. w sprawach C-180/10 i C-181/10, dostawę gruntu przeznaczonego pod zabudowę należy uznać za objętą podatkiem od wartości dodanej, pod warunkiem, że transakcja ta nie stanowi jedynie czynności związanej ze zwykłym wykonywaniem prawa własności.

Z orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 15 września 2011 r. w sprawach połączonych Jarosław Słaby przeciwko Ministrowi Finansów (C-180/10) oraz Emilian Kuć i Halina Jeziorska-Kuć przeciwko Dyrektorowi Izby Skarbowej w Warszawie (C-181/10) wynika, że czynności związane ze zwykłym wykonywaniem prawa własności nie mogą same z siebie być uznawane za prowadzenie działalności gospodarczej. Sama liczba i zakres transakcji sprzedaży nie mogą stanowić kryterium rozróżnienia między czynnościami dokonywanymi prywatnie, które znajdują się poza zakresem zastosowania dyrektywy, a czynnościami stanowiącymi działalność gospodarczą. Inaczej jest natomiast – wyjaśnił Trybunał – w wypadku, gdy zainteresowany podejmuje aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producentów, handlowców i usługodawców w rozumieniu art. 9 ust. 1 akapit drugi Dyrektywy. Zatem za podatnika należy uznać osobę, która w celu dokonania sprzedaży gruntów angażuje podobne środki wykazując aktywność w przedmiocie zbycia nieruchomości porównywalną do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie tego rodzaju obrotem, tj. działania wykraczające poza zakres zwykłego zarządu majątkiem prywatnym.

Należy wskazać, że przyjęcie, że dana osoba fizyczna sprzedając nieruchomości działa w charakterze podatnika prowadzącego działalność gospodarczą, w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, wymaga ustalenia, że jej działalność w tym zakresie przybiera formę zawodową (profesjonalną), czego przejawem jest taka aktywność tej osoby w zakresie obrotu nieruchomościami, która może wskazywać, że jej czynności przybierają formę zorganizowaną, np. nabycie terenu przeznaczonego pod zabudowę, jego uzbrojenie, wydzielenie dróg wewnętrznych, działania marketingowe podjęte w celu sprzedaży działek, wykraczające poza zwykłe formy ogłoszenia, uzyskanie decyzji o warunkach zagospodarowania terenu (zabudowy), czy wystąpienie o opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego dla sprzedawanego obszaru, prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług developerskich lub innych tego rodzaju usług o zbliżonym charakterze. Przy czym na tego rodzaju aktywność „handlową” wskazywać musi ciąg powyżej przykładowo przytoczonych okoliczności, a nie stwierdzenie jedynie faktu zaistnienia pojedynczych z nich.

Uznanie, czy dany podmiot w odniesieniu do konkretnej czynności działa jako podatnik podatku od towarów i usług wymaga oceny każdorazowo odnoszącej się do okoliczności faktycznych danej sprawy.

Kwestie dotyczące stosunków cywilnoprawnych między podmiotami, w tym kwestie dotyczące przeniesienia własności nieruchomości, reguluje ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 2020 r. poz. 1740 ze zm.]. Zgodnie z ogólnymi zasadami dotyczącymi sprzedaży – przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę (art. 535 Kodeksu cywilnego). Moment przeniesienia własności nieruchomości został określony w art. 155 § 1 Kodeksu cywilnego, w myśl którego – umowa sprzedaży, zamiany, darowizny lub inna umowa zobowiązująca do przeniesienia własności rzeczy co do tożsamości oznaczonej przenosi własność na nabywcę, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej, albo że strony inaczej postanowiły.

Z kolei umowa przedwstępna została uregulowana w art. 389-396 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 389 § 1 Kodeksu cywilnego – umowa, przez którą jedna ze stron lub obie zobowiązują się do zawarcia oznaczonej umowy (umowa przedwstępna), powinna określać istotne postanowienia umowy przyrzeczonej. Jeżeli termin, w ciągu którego ma być zawarta umowa przyrzeczona, nie został oznaczony, powinna ona być zawarta w odpowiednim terminie wyznaczonym przez stronę uprawnioną do żądania zawarcia umowy przyrzeczonej. Jeżeli obie strony są uprawnione do żądania zawarcia umowy przyrzeczonej i każda z nich wyznaczyła inny termin, strony wiąże termin wyznaczony przez stronę, która wcześniej złożyła stosowne oświadczenie. Jeżeli w ciągu roku od dnia zawarcia umowy przedwstępnej nie został wyznaczony termin do zawarcia umowy przyrzeczonej, nie można żądać jej zawarcia (art. 389 § 2 ww. ustawy).

Umowa przedwstępna jest więc jedynie zobowiązaniem do przeniesienia własności, lecz własności nie przenosi. Kupujący nie otrzymuje na mocy tej umowy żadnych uprawnień właścicielskich. Właścicielem zostaje dopiero dzięki zawarciu umowy przyrzeczonej.

Tym samym zgodnie z powyższymi normami prawa cywilnego – umowa przedwstępna, będąca przyrzeczeniem zawarcia właściwej umowy sprzedaży, nawet jeśli sporządzona została w formie aktu notarialnego, nie powoduje przeniesienia prawa własności nieruchomości.


Ponadto należy zwrócić uwagę na kwestię udzielania pełnomocnictw, która to została uregulowana w Tytule IV Działu VI Przedstawicielstwo, Rozdział I Przepisy ogólne, Rozdział II Pełnomocnictwo, ustawy Kodeks cywilny.


Zgodnie z art. 95 § 1 Kodeksu cywilnego, z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych albo wynikających z właściwości czynności prawnej, można dokonać czynności prawnej przez przedstawiciela. W świetle § 2 tego artykułu, czynność prawna dokonana przez przedstawiciela w granicach umocowania pociąga za sobą skutki bezpośrednio dla reprezentowanego.

W myśl art. 96 ww. Kodeksu, umocowanie do działania w cudzym imieniu może opierać się na ustawie (przedstawicielstwo ustawowe) albo na oświadczeniu reprezentowanego (pełnomocnictwo). Stosownie do art. 98 ww. Kodeksu, pełnomocnictwo ogólne obejmuje umocowanie do czynności zwykłego zarządu. Do czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu potrzebne jest pełnomocnictwo określające ich rodzaj, chyba że ustawa wymaga pełnomocnictwa do poszczególnej czynności.

Zgodnie z art. 99 § 1 Kodeksu cywilnego, jeżeli do ważności czynności prawnej potrzebna jest szczególna forma, pełnomocnictwo do dokonania tej czynności powinno być udzielone w tej samej formie. W myśl § 2 powołanego artykułu, pełnomocnictwo ogólne powinno być pod rygorem nieważności udzielone na piśmie.

Na mocy art. 108 ww. Kodeksu, pełnomocnik nie może być drugą stroną czynności prawnej, której dokonuje w imieniu mocodawcy, chyba że co innego wynika z treści pełnomocnictwa albo że ze względu na treść czynności prawnej wyłączona jest możliwość naruszenia interesów mocodawcy. Przepis ten stosuje się odpowiednio w wypadku, gdy pełnomocnik reprezentuje obie strony.

Z regulacji art. 109 ww. Kodeksu wynika, że przepisy działu niniejszego stosuje się odpowiednio w wypadku, gdy oświadczenie woli ma być złożone przedstawicielowi.


Jak wynika z przepisów art. 95 do art. 109 Kodeksu cywilnego, pełnomocnictwo – to jednostronne oświadczenie osoby (mocodawcy), na mocy którego inna osoba (pełnomocnik) staje się upoważniona do działania w imieniu mocodawcy. Zatem każda czynność wykonana przez pełnomocnika w imieniu mocodawcy i w zakresie udzielonego pełnomocnictwa wywoła skutki bezpośrednio w sferze prawnej mocodawcy.

Z informacji zawartych we wniosku wynika, że Sprzedający nieruchomości udzielili Kupującemu pełnomocnictwa w ramach którego Kupujący (Pełnomocnik) upoważniony jest do podejmowania w imieniu Sprzedających czynności w zakresie: uzyskania warunków technicznych przyłączenia Nieruchomości do infrastruktury technicznej, w szczególności przyłączenia do sieci energetycznej, gazowej, teleinformatycznej, wodociągowej, ciepłowniczej, kanalizacji deszczowej i sanitarnej lub innej infrastruktury technicznej umożliwiającej odprowadzenie wód opadowych oraz włączenia do dróg, w tym składania i podpisywania wniosków i innych dokumentów, ich zmiany, cofania oraz odbioru, uzyskania decyzji o wyłączeniu gruntów z produkcji rolnej, zmiany klasyfikacji gruntów oraz uzyskania decyzji dotyczącej zagospodarowania masami ziemi podlegającymi ochronie, uzyskania decyzji o wycince drzew i krzewów oraz uzyskania decyzji o nasadzeniach zastępczych, uzyskania zaświadczeń, wyłącznie w celu zawarcia umowy przyrzeczonej, we właściwych dla Sprzedawcy oraz ze względu na miejsce położenia Nieruchomości: urzędzie gminy, urzędach skarbowych, oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub oddziale Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, zawarcia w imieniu Sprzedawcy umów przyłączenia do sieci oraz umów drogowych określających warunki włączenia do dróg, uzyskania decyzji - pozwolenia wodnoprawnego oraz decyzji zezwalającej na prowadzenie badań archeologicznych. Ponadto w przypadku działki nr 1, 3 i 8 pełnomocnictwo obejmowało dodatkowo podjęcie czynności w zakresie uzyskania decyzji na lokalizację zjazdu z nieruchomości oraz zgody wydanej przez zarządcę drogi na włączenie się do ruchu aut obsługujących zamierzoną przez Kupującego inwestycję. W przypadku działki nr 7 oraz 4 w imieniu Sprzedających pełnomocnictwo obejmowało dodatkowo złożenie wniosku o dokonanie podziału nieruchomości w celu wydzielenia przedmiotu sprzedaży.

W świetle powyższego uznać należy, że nabywca Nieruchomości będzie dokonywał szeregu określonych czynności w związku ze sprzedażą przedmiotowych Nieruchomości przez Sprzedawców. Pomimo że ww. czynności dokonywane będą przez przyszłego właściciela, to aby takie czynności mogły być poczynione, to faktyczny właściciel nieruchomości musi wystąpić z wnioskiem lub udzielić stosownych pełnomocnictw potencjalnemu przyszłemu właścicielowi, tak aby mógł on działać w jego imieniu. Jak wskazano wyżej, Sprzedający udzielili nabywcy stosownych pełnomocnictw.

Zatem fakt, że ww. działania nie będą podejmowane bezpośrednio przez Sprzedawców, ale przez osoby trzecie nie oznacza, że pozostają bez wpływu na sytuację prawną Sprzedających. Po udzieleniu pełnomocnictw czynności wykonane przez osoby trzecie wywołają skutki bezpośrednio w sferze prawnej Sprzedających. Z kolei osoby trzecie, dokonując ww. działań, uatrakcyjnią przedmiotowe działki będące nadal własnością Sprzedających. Nabywca działki, będzie dokonywał szeregu określonych czynności w związku ww. transakcją. Pomimo, że ww. czynności dokonywane będą przez przyszłego właściciela, to aby takie czynności mogły być poczynione, to faktyczny właściciel nieruchomości musi wystąpić z wnioskiem lub udzielić stosownych pełnomocnictw potencjalnemu przyszłemu właścicielowi, ta aby mógł on działać w jego imieniu. Zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego Sprzedający udzielili Wnioskodawcy stosownego pełnomocnictwa. Działania te, dokonywane za pełną zgodą Sprzedających, wpłyną generalnie na podniesienie atrakcyjności nieruchomości jako towaru i wzrost jej wartości.

W przedmiotowej sprawie w świetle całokształtu okoliczności nie można więc stwierdzić, że dokonując sprzedaży Nieruchomości Sprzedający korzystają wyłącznie z przysługującego im prawa do rozporządzania własnym majątkiem prywatnym, nie jest to bowiem typowe (zwykłe) rozporządzanie prawem własności. Sprzedający w taki sposób zorganizowali sprzedaż Nieruchomości, że niejako ich działania łącznie z działaniami Wnioskodawcy stanowią pewnego rodzaju wspólne przedsięwzięcie.

Do czasu zawarcia umowy sprzedaży, grunt będący własnością Sprzedających będzie podlegał wielu czynnościom. Wszystkie te czynności z punktu widzenia podatku VAT będą „wykonane” w sferze prawnopodatkowej Sprzedających. W efekcie wykonanych czynności dostawie będą podlegały Nieruchomości o zupełnie innym charakterze niż w chwili zawarcia umowy przedwstępnej.

Zatem, w przedmiotowej sprawie, Sprzedający podejmując ww. czynności, zaangażowali środki podobne do tych jakie wykorzystują podmioty zajmujące się profesjonalnie obrotem nieruchomościami, o których mowa we wskazanym orzeczeniu w sprawie C-180/10 i C-181/10, tj. wykazali aktywność w przedmiocie zbycia nieruchomości porównywalną do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie tego rodzaju obrotem.

Z uwagi na przedstawione okoliczności sprawy, powołane przepisy prawa oraz orzecznictwo TSUE uznać należy, że podejmowane przez Sprzedających działania oraz dokonane czynności wykluczają sprzedaż Nieruchomości w ramach zarządu swoim majątkiem prywatnym. Wobec powyższego, sprzedaż przez Sprzedających nieruchomości będzie dostawą dokonaną w ramach prowadzenia działalności gospodarczej w myśl art. 15 ust. 2 ustawy, a Sprzedający będą działać jako podatnicy VAT, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy.

Skoro w przedmiotowej sprawie wystąpią przesłanki stanowiące podstawę uznania Sprzedających za podatników w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy, prowadzących działalność gospodarczą, w myśl art. 15 ust. 2 ustawy, to czynności sprzedaży działek będących przedmiotem wniosku, będą podlegały opodatkowaniu podatkiem VAT, jako odpłatna dostawa towarów na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 7 ust. 1 ustawy.

Podkreślić należy, że dokonywana czynność, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług może albo być opodatkowana właściwą stawką podatku, albo może korzystać ze zwolnienia od tego podatku. Zatem należy rozstrzygnąć, czy planowane transakcje sprzedaży działek będą mogły korzystać ze zwolnienia od podatku.

W treści ustawy, jak i w przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku. Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone m.in. w art. 43 ustawy.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zwolnienie powyższe dotyczy wszystkich towarów – zarówno nieruchomości, jak i ruchomości – przy nabyciu (imporcie lub wytworzeniu) których nie przysługiwało podatnikowi prawo do odliczenia podatku VAT i wykorzystywanych – niezależnie od okresu ich używania przez podatnika (kilka dni, miesięcy czy lat) – wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT. Obydwa warunki muszą być spełnione jednocześnie.


Na mocy art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane.


Na podstawie art. 2 pkt 33 ustawy, przez tereny budowlane rozumie się grunty przeznaczone pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu – zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o których mowa w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 10 dostawa budynków, budowli i ich części jest zwolniona z VAT, poza następującymi wyjątkami:

  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.


Przez pierwsze zasiedlenie, według art. 2 pkt 14 ustawy, rozumie się oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:

  1. wybudowaniu lub
  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.


W myśl art. 43 ust. 10 ustawy podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10, i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:

  1. są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;
  2. złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.


Według art. 43 ust. 11 ustawy oświadczenie, o którym mowa w ust. 10 pkt 2, musi również zawierać:

  1. imiona i nazwiska lub nazwę, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej dokonującego dostawy oraz nabywcy;
  2. planowaną datę zawarcia umowy dostawy budynku, budowli lub ich części;
  3. adres budynku, budowli lub ich części.


Kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym posadowione zostały budynki lub budowle rozstrzyga art. 29a ust. 8 ustawy o VAT, w myśl którego w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Co do zasady zatem, grunt zabudowany będący przedmiotem sprzedaży podlega opodatkowaniu według takiej stawki podatku od towarów i usług, jaką opodatkowane są budynki/budowle na nim posadowione. Oznacza to, że w sytuacji, gdy budynki, budowle lub ich części korzystają ze zwolnienia od podatku VAT, również sprzedaż gruntu korzysta ze zwolnienia od podatku.

W pierwszej kolejności należy ustalić, czy działki będące przedmiotem dostawy stanowią w całości teren niezabudowany.


Jak wynika z opisu sprawy działki nr 1, 3 oraz części działek nr 2, 4, mających być przedmiotem dostawy są niezabudowane. Nieruchomości objęte są miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i znajdują się na terenie oznaczonym symbolem 11/UP, tj. zabudowa usługowa, obiektów produkcyjnych, składów i magazynów.

W świetle powyższych okoliczności działki nr 1, 3 oraz części działek nr 2, 4 spełniają definicję terenów budowlanych w rozumieniu art. 2 pkt 33 ustawy sprzedaż tych działek nie będzie korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy.

Do sprzedaży ww. działek nr 1, 3 oraz części działek nr 2, 4 nie może mieć zastosowania również zwolnienie określone w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, ponieważ jak wynika z wniosku, działki 1, 3, 4 zostały nabyte w drodze nabycia spadku, a działka 2 na podstawie umowy darowizny. Zatem przy nabyciu ww. działek nie wystąpił podatek, który by podlegał odliczeniu. Skoro dostawa nie była objęta podatkiem, nie można uznać że Sprzedającym przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu nieruchomości, lub że takie prawo mu nie przysługiwało. Tym samym nie został spełniony jeden z warunków określony w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy niezbędnych do zastosowania przedmiotowego zwolnienia.

NSA w wyroku z dnia 28 lutego 2013 r., sygn. akt I FSK 627/12 wskazał, że „zwolnienie, o którym mowa w art. 136 lit. b) dyrektywy 2006/112/WE, a więc również wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 2 u.p.t.u., przysługuje tylko wtedy gdy podatnik nie ma prawa do odliczenia podatku na skutek ograniczeń i zakazów przewidzianych przepisami dyrektywy lub u.p.t.u., co wynika np. ze związku ze sprzedażą zwolnioną od podatku (por. art. 86 i art. 88 ustawy), a więc nie ma zastosowania, gdy brak odliczenia podatku w poprzedniej fazie obrotu wynika z faktu, że dana czynność w ogóle nie podlegała opodatkowaniu (por. wyrok ETS z dnia 8 grudnia 2005 r. w sprawie C-280/04 Jyske Finanse A/S) oraz gdy podatnik, mając prawo do odliczenia podatku naliczonego, z uprawnienia tego nie skorzystał”.

W wyroku, na który powołuje się Naczelny Sąd Administracyjny, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej stwierdził, że ze zwolnienia z VAT nie będzie korzystać dostawa towarów, w stosunku do których podatnik nie odliczył VAT naliczonego z powodów innych niż ściśle określone w art. 136 Dyrektywy 2006/112/WE. Tym samym, przepis art. 136 Dyrektywy 2006/112/WE wskazuje zatem, że w przypadkach, w których przy nabyciu towaru VAT w ogóle nie wystąpił, nie można uznać, że mamy do czynienia z brakiem prawa do odliczenia VAT.


Z uwagi na powyższe należy stwierdzić, że planowane transakcje sprzedaży działek nr 1, 3 oraz części działek nr 2, 4 nie będą korzystały ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.


Przechodząc z kolei do dostawy działki nr 8, objętej wspólnością ustawową małżeńską, zaznaczenia wymaga, że kwestie stosunków majątkowych pomiędzy małżonkami reguluje ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy (Dz. U. z 2020 r., poz. 1359).

Stosownie do art. 31 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez obojga małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Zatem, istotą wspólności majątkowej małżeńskiej, zarówno ustawowej, jak i umownej, jest to, że każdy z małżonków jest współwłaścicielem poszczególnych składników majątku wspólnego (dorobkowego) na zasadach współwłasności łącznej (bezudziałowej).

W myśl art. 35 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, w czasie trwania wspólności ustawowej żaden z małżonków nie może żądać podziału majątku wspólnego. Nie może również rozporządzać ani zobowiązywać się do rozporządzania udziałem, który w razie ustania wspólności przypadnie mu w majątku wspólnym lub w poszczególnych przedmiotach należących do tego majątku.

Stosownie do art. 36 § 1 oraz § 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, oboje małżonkowie są obowiązani współdziałać w zarządzie majątkiem wspólnym, w szczególności udzielać sobie wzajemnie informacji o stanie majątku wspólnego, o wykonywaniu zarządu majątkiem wspólnym i o zobowiązaniach obciążających majątek wspólny. Każdy z małżonków może samodzielnie zarządzać majątkiem wspólnym, chyba że przepisy poniższe stanowią inaczej. Wykonywanie zarządu obejmuje czynności, które dotyczą przedmiotów majątkowych należących do majątku wspólnego, w tym czynności zmierzające do zachowania tego majątku.

Zgodnie z art. 37 § 1 pkt 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zgoda drugiego małżonka jest potrzebna m.in. do dokonania czynności prawnej prowadzącej do zbycia, obciążenia, odpłatnego nabycia nieruchomości lub użytkowania wieczystego, jak również prowadzącej do oddania nieruchomości do używania lub pobierania z niej pożytków.

Z uwagi na powyższe regulacje prawne w akcie notarialnym dokumentującym tego rodzaju nabycie nieruchomości wymieniani są oboje małżonkowie, jeżeli istnieje między nimi ustawowa wspólność majątkowa. Wspólność wynikająca ze stosunku małżeństwa jest współwłasnością łączną uprawniającą do współposiadania rzeczy wchodzących w skład majątku wspólnego. Na mocy zapisu zawartego w art. 43 § 1 cyt. Kodeksu oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym.

W tym miejscu należy wskazać, że ustawa o podatku od towarów i usług nie wymienia małżonków jako odrębnej kategorii podatników. Powyższe stwarza dla małżonków prowadzących działalność gospodarczą szczególną sytuację prawną. Należy zauważyć, że żaden z przepisów ustawy nie zabrania małżonkom prowadzenia działalności gospodarczej jako odrębnym podatnikom. Nie ma przy tym przeszkód, aby pomiędzy małżonkami prowadzącymi odrębne działalności istniała ustawowa wspólność majątkowa.


W konsekwencji, podatnikiem podatku od towarów i usług jest ten z małżonków, który dokonuje czynności podlegającej opodatkowaniu.


Jak wynika z opisu sprawy na terenie nieruchomości znajduje się studnia służąca do nawadniania pola, stanowiąca budowlę w rozumieniu Prawa budowlanego. Analizując informacje zawarte w opisie sprawy w kontekście definicji pierwszego zasiedlenia należy stwierdzić, że transakcja sprzedaży ww. budowli nie nastąpi w ramach pierwszego zasiedlenia. Bowiem w stosunku do tej budowli doszło już do jej pierwszego zajęcia (używania) i od tego momentu do chwili ich sprzedaży upłynie okres dłuższy niż 2 lata. Jak wynika z wniosku – studnia została wybudowana przez ojca Sprzedających i była użytkowana na potrzeby prowadzonego przez niego gospodarstwa rolnego. Studnia była i jest nadal użytkowana na potrzeby przekazanego i prowadzonego gospodarstwa rolnego. Ponadto na ww. budowlę nie ponoszono i nie będą ponoszone wydatki na ulepszenie przekraczające 30% ich wartości początkowej.

Zatem planowana sprzedaż udziałów w działce nr 8, na której położona jest budowla w postaci studni będzie spełniała przesłanki do zastosowania zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 w zw. z art. 29 ust. 8 ustawy. Jednocześnie strony transakcji po spełnieniu warunków określonych w art. 43 ust. 10 i 11 ustawy, będą mogły zrezygnować ze zwolnienia i opodatkować dostawę z zastosowaniem odpowiedniej dla tej czynności stawki.

W konsekwencji powyższych ustaleń należy stwierdzić, że dostawa działek nr 1, 3 oraz części działek nr 2, 4 będzie stanowiła czynność podlegającą opodatkowaniu, niekorzystającą ze zwolnienia. Dostawa działki nr 8 po spełnieniu warunków, określonych w art. 43 ust. 10 i 11 ustawy, również będzie stanowiła czynność opodatkowaną podatkiem od towarów i usług. Wnioskodawca, zarejestrowany czynny podatnik VAT, ma zamiar wykorzystywać nabyte nieruchomości w prowadzonej działalności gospodarczej w celu realizacji inwestycji polegającej na wybudowaniu zespołu budynków magazynowo logistycznych.

Wobec tego, stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy, po otrzymaniu faktur dokumentujących nabycie działek, Wnioskodawcy, będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu ich zakupu.


Tym samym stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe.


Należy zauważyć, że powyższe stanowisko Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wyraził również w interpretacjach indywidualnych wydanych na rzecz Sprzedających w zakresie transakcji będącej przedmiotem wniosku.


Wszystkie okoliczności, wynikające z powyższych interpretacji indywidualnych, cytowane w opisie zdarzenia przyszłego niniejszego wniosku zostały przyjęte jako elementy przedstawionego zdarzenia przyszłego.


Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193 ze zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…) za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r. poz. 2325 ze zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP. W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj