Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0112-KDIL2-2.4011.466.2021.1.MM
z 9 sierpnia 2021 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 6 maja 2021 r. (data wpływu 17 maja 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie ustalenia prawa do opodatkowania przychodów tym podatkiem – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 maja 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie ustalenia prawa do opodatkowania przychodów tym podatkiem.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca zamierza w tym roku rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie świadczenia usług. Pozostaje od 7 września 2002 r. w związku małżeńskim z panią A.S w ustroju ustawowej wspólności majątkowej małżeńskiej.

A.S. prowadzi od 19 grudnia 2006 r. jednoosobową działalność gospodarczą pod firmą (…) z w zakresie obróbki mechanicznej elementów metalowych. Korzysta z opodatkowania podatkiem liniowym.

Faktycznym miejscem prowadzenia działalności gospodarczej pani A.S. jest (…), ul. (…), działka nr (…). Przedmiotowa działka stanowi własność Wnioskodawcy.

Pani A.S. dnia 1 marca 2013 r. podpisała z Wnioskodawcą umowę użyczenia w celu prowadzenia na przedmiotowej działce działalności gospodarczej.

A.S. wydzierżawia także od męża od lipca 2020 r. budynek biurowo-magazynowo-produkcyjny (o pow. ok. 800 m2) wraz z utwardzeniem terenu oraz z całym terenem wokół.

Co istotne, nieruchomości, o których mowa powyżej, stanowią majątek osobisty Wnioskodawcy, nabyty na mocy umowy sprzedaży z dnia 18 lipca 2000 r. (przed zawarciem związku małżeńskiego).

Tak jak zostało wspomniane na początku, Pan P.S. obecnie zatrudniony jest na podstawie stosunku pracy, jednakże zamierza otworzyć własną działalność gospodarczą, w ramach której będzie świadczył na rzecz swojej żony niżej wymienione usługi i oczywiście zamierza potwierdzać je właściwymi dokumentami (m.in. fakturami, protokołami). Wnioskodawca planuje w związku ze swoją działalnością gospodarczą rozliczać się na zasadzie ryczałtu ewidencjonowanego.

Do usług świadczonych przez Wnioskodawcę należeć będą:

  1. Utrzymanie maszyn – remonty, naprawy, wymiana części, utrzymanie stanu oleju. Urządzenia obligatoryjnie muszą znajdować się w pełnej sprawności.
  2. Zakup oprzyrządowania do urządzeń – koszty wyjazdów po maszyny i urządzenia, rozeznanie, jakie narzędzia i urządzenia są niezbędne do utrzymania produkcji. Koszty związane z zaopatrzeniem i czasem poświęconym na wyposażenie urządzeń.
  3. Usługi marketingowe – organizacja targów w imieniu (…), tworzenie katalogów, tłumaczenia, organizacja ekspozycji. Akcie marketingowe skierowane dla klientów (…) w celu zwiększenia sprzedaży, poszukiwanie nowych potencjalnych klientów.
  4. Usługi toczenia i frezowania na maszynach (…), pisanie programów do tego, aby wdrażać nowe detale, ustawianie maszyn, wyposażając je w noże tokarskie, wiertła, ustawianie maszyn w celu wykonywania nowych robót.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawca może podjąć się działalności usługowej opodatkowanej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w przypadku, gdy żona Wnioskodawcy prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym oraz przy założeniu, że przed rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej pozostawał jedynie w stosunku pracy i nie prowadził działalności wspólnie z małżonką?

Zdaniem Wnioskodawcy nie ma przeszkód prawnych, aby Wnioskodawca dokonał wyboru opodatkowania w postaci ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

W przedmiotowym stanie faktycznym nie znajdują zastosowania okoliczności wyłączające wybór powyższej formy opodatkowania.

Na podstawie art. 8 ust. 1 pkt 5 lit. c ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych – nie stosuje się, między innymi, do podatników podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka, jeśli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Przez zmianę działalności wykonywanej samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka rozumieć należy sytuację, w której jeden z małżonków likwiduje działalność gospodarczą, a następnie drugi z małżonków rozpoczyna podobną działalność gospodarczą.

Nie stanowi sytuacji, o której mowa w art. 8 ust. 1 pkt 5 lit. c u.z.p.d., równoległe rozpoczęcie przez drugiego z małżonków działalności gospodarczej o podobnym profilu (zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej z dnia 10 czerwca 2015 r. – ILPB1/4511-1-384/15-2/AA).

Mając na uwadze powyższe, stwierdzić należy, że art. 8 ust. 1 pkt 5 lit. c u.z.p.d. nie ma zastosowania do powyższego stanu faktycznego, a zatem nie stanowi w omawianej sytuacji przeszkody do korzystania przez Wnioskodawcę z opodatkowania podatkiem dochodowym w formie ryczałtu ewidencjonowanego.

Co istotne, Wnioskodawca przed rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej pozostawał w stosunku pracy i wcześniej działalności gospodarczej nie prowadził.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1905 ze zm.): ustawa ta reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

W myśl art. 2 ust. 1 pkt 1 tej ustawy: osoby fizyczne oraz przedsiębiorstwa w spadku osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a (art. 6 ust. 1 ww. ustawy).

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne: do podatników rozpoczynających działalność w roku podatkowym, którzy w poprzednim roku podatkowym nie prowadzili działalności, opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych stosuje się od dnia uzyskania pierwszego przychodu. W przypadku nowo utworzonej spółki za rozpoczęcie działalności uważa się datę uzyskania pierwszego przychodu przez tę spółkę.

Należy jednak podkreślić, że u osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest od niewystąpienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zgodnie bowiem z brzmieniem art. 8 ust. 1 tej ustawy: opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

  1. opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;
  2. korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;
  3. osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:
    1. prowadzenia aptek,
    2. (uchylona),
    3. działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,
    4. (uchylona),
    5. (uchylona),
    6. działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;
  4. wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;
  5. podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:
    1. samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,
    2. w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,
    3. samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka
    – jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca zamierza w tym roku rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie świadczenia usług. Pozostaje od 7 września 2002 r. w związku małżeńskim w ustroju ustawowej wspólności majątkowej małżeńskiej. Małżonka Wnioskodawcy prowadzi od 19 grudnia 2006 r. jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie obróbki mechanicznej elementów metalowych i korzysta z opodatkowania podatkiem liniowym. Wnioskodawca obecnie zatrudniony jest na podstawie stosunku pracy, jednak zamierza otworzyć własną działalność gospodarczą, w ramach której będzie świadczył na rzecz swojej żony opisane we wniosku usługi, i zamierza potwierdzać je właściwymi dokumentami (m.in. fakturami, protokołami). Wnioskodawca planuje w związku ze swoją działalnością gospodarczą rozliczać się na zasadzie ryczałtu ewidencjonowanego.

W tym miejscu należy wskazać, że w przypadku małżonków, w myśl art. 8 ust. 1 pkt 5 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, opodatkowanie w formie ryczałtu ewidencjonowanego nie jest możliwe w odniesieniu do podatników podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

  1. samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,
  2. w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,
  3. samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

– jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Przenosząc powyższe na grunt tej sprawy, należy wskazać, że w przedstawionym zdarzeniu przyszłym nie występuje żadna z przesłanek określonych we wskazanym w poprzednim akapicie przepisie, które przemawiałyby za brakiem prawa Wnioskodawcy do opodatkowania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Należy jednak pamiętać – aby skorzystać z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, należy złożyć pisemne oświadczenie o wyborze tej formy.

W myśl bowiem art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne: pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku – według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Mając na uwadze zaprezentowane przepisy prawa podatkowego oraz zdarzenie przyszłe przedstawione we wniosku, należy stwierdzić, że Wnioskodawca – rozpoczynając w 2021 r. działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług opisanych we wniosku ma – prawo do wyboru opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanego. Nie stanowi przy tym przeszkody fakt, że małżonka Wnioskodawcy prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym.

Reasumując – Wnioskodawca może podjąć się działalności usługowej opodatkowanej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w przypadku, gdy żona Wnioskodawcy prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym oraz przy założeniu, że przed rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej pozostawał jedynie w stosunku pracy i nie prowadził działalności wspólnie z małżonką.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193 ze zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r. poz. 2325 ze zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP. W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj