Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP2-1.4010.142.2021.2.JS
z 21 lipca 2021 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 12 kwietnia 2021 r. (data wpływu 16 kwietnia 2021 r.) uzupełnionym pismem z 5 lipca 2021 r. (data nadania 5 lipca 2021 r., data wpływu 13 lipca 2021 r.) na wezwanie z 25 czerwca 2021 r. Nr 0114-KDIP2-1.4010.142.2021.1.JS (data nadania 25 czerwca 2021 r. , data odbioru 28 czerwca 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy:

  • działalność Wnioskodawcy będzie spełniała przesłanki uznania jej za działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 4a pkt 26-28 updop, która uprawnia Spółkę do zastosowania ulgi określonej w art. 18d updop (pytanie Nr 1),
  • poniesione przez Spółkę koszty zakupu materiałów i surowców Spółka może zaliczyć do kosztów kwalifikowanych określonych w art. 18d ust. 2 pkt 2) updop i odliczyć ich wartość od podstawy opodatkowania w podatku dochodowym od osób prawnych (pytanie Nr 2),
  • poniesione przez Spółkę koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego Spółka może zaliczyć do kosztów kwalifikowanych określonych w art. 18d ust. 2 pkt 5) updop i odliczyć ich wartość od podstawy opodatkowania w podatku dochodowym od osób prawnych (pytanie Nr 3)
    -jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 16 kwietnia 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ulgi badawczo-rozwojowej.


We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.


Sp. z o.o. (dalej jako: „Wnioskodawca” lub „Spółka”) zajmuje się produkcją akcesoriów dla niemowląt w tym w zakresie karmienia, opieki, pielęgnacji, zabawy i bezpieczeństwa (dalej jako: „Produkty”), tj. prowadzi działalność gospodarczą, w szczególności w następującym zakresie:

  1. produkcja wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych;
  2. poligrafia i reprodukcja zapisanych nośników informatycznych;
  3. handel hurtowy, z wyłączeniem handlu pojazdami samochodowymi;
  4. handel detaliczny, z wyłączeniem handlu detalicznego pojazdami samochodowymi;
  5. badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie pozostałych nauk przyrodniczych i technicznych.


Spółka prowadzi i w przyszłości nadal zamierza prowadzić działalność polegającą na prowadzeniu badań oraz prac o charakterze rozwojowym w obszarze produkcji produktów dla dzieci i niemowląt (dalej: „Działalność B+R”). Działalność B+R jest i będzie prowadzona w sposób systematyczny i ciągły.


Spółka jest polskim rezydentem podatkowym podlegającym nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z dnia 15 lutego 1992 r. (Dz. U. nr 21, poz. 86) (dalej: „Ustawa CIT”).


Spółka zajmuje się m. in. opracowywaniem nowych, twórczych rozwiązań w branży produkcji akcesoriów dla dzieci i niemowląt.


W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, Spółka realizuje i zamierza realizować w przyszłości Działalność B+R to jest działalność twórczą obejmującą badania oraz prace o charakterze rozwojowym, podejmowaną w sposób systematyczny, w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań, podejmowaną w celu stworzenia nowych, ulepszonych produktów i rozwiązań dla rynku produktów dla dzieci i niemowląt.


Wnioskodawca realizuje oraz zamierza realizować w ramach prowadzenia Działalności B+R projekty zmierzające do wytworzenia nowych lub ulepszonych produktów, procedur oraz ulepszenia procesów technologicznych (dalej: „Projekty B +R”), które są i będą prowadzone w sposób systematyczny i ciągły (co potwierdzają m.in. wdrożony System Zarządzania Jakością ISO 9001, opracowane procesy prowadzenia prac badawczo-rozwojowych oraz wdrożona do stosowania wewnętrzna metodyka zarządzania Projektami B+R oraz wdrożona Polityka Badawczo - Rozwojowa).


Każdy Projekt B+R jest i będzie prowadzony przez wyspecjalizowaną oraz doświadczoną kadrę pracowniczą posiadającą wiedzę niezbędną do tworzenia nowych oraz ulepszonych Produktów (dalej: „Pion B+R”). Dyrektor R&D oraz Kierownicy Projektów B+R są certyfikowanymi kierownikami projektów wg. metodyki Prince 2 Agile (M. Trzeciak, S. Spałek, Zarządzanie ryzykiem w ramach metodyk tradycyjnych oraz zwinnych w zarządzaniu projektami, Zeszyty Naukowe Politechniki Śląskiej 2016, Organizacja i Zarządzanie z. 93, Nr kol. 1957, s. 483 - 491). Kluczowe dla prowadzenia prac badawczo-rozwojowych w Spółce jest zdobywanie nowej wiedzy z dziedzin, których dotyczą prowadzone prace, a następnie łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie jej, w zakresie tworzenia nowych prototypów produktów. Pracownicy ze wszystkich działów biorących udział w pracach o charakterze badawczo-rozwojowym posiadają pełne kompetencje w zakresie tworzenia nowych oraz znacznie zmodyfikowanych Produktów. Spółka dysponuje maszynami i oprogramowaniem pozwalającymi na projektowanie
i przeprowadzanie wszystkich wymaganych wstępnie badań w zakresie tworzenia nowych lub zmodyfikowanych Produktów.


Wnioskodawca prowadzi i zamierza prowadzić badania oraz prace o charakterze rozwojowym, natomiast nie prowadzi badań podstawowych w rozumieniu art. 4 ust 2 pkt 1) Ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym z dnia 20 lipca 2018 r. (dalej: „Prawo o szkolnictwie wyższym"), w tym na poziomie pierwszego poziomu gotowości technologicznej, tzw. Technology Readiness Level (dalej jako: „TRL"). Wnioskodawca prowadzi i zamierza prowadzić badania na poziomie TRL 4-6 oraz prace o charakterze rozwojowym na poziomie TRL 7-9. Wnioskodawca dysponuje własnym laboratorium badawczym B+R (dalej: „Laboratorium Nowych Wyrobów”), powstałym w połowie 2019 r.


Do pracy w Laboratorium Nowych Wyrobów skierowana została doświadczona kadra laborantów i specjalistów z zakresu badań Produktów oraz badań jakościowych. Podstawowym zadaniem Laboratorium Nowych Wyrobów jest i będzie badanie oraz ocena prototypów uzyskanych podczas realizacji prób technologicznych oraz ocena wyników badań otrzymanych z laboratoriów zewnętrznych (dalej: „Zadania badawcze”). Wszelkie prace o charakterze rozwojowym są i będą prowadzone wedle zatwierdzonych metodyk badawczych.


Laboratorium Nowych Wyrobów zostało umiejscowione w budynku Wnioskodawcy w nowo zaadaptowanych pomieszczeniach Remont adaptacyjny został przeprowadzony w celu dostosowania warunków prowadzenia prac analitycznych do wymogów poniżej wskazanych regulacji. Utworzenie i wyposażenie Laboratorium Nowych Wyrobów Spółka sfinansowała ze środków własnych.

Laboratorium Nowych Wyrobów spełnia następujące wymogi:

  1. X 17025 - „Ogólne wymagania dotyczące kompetencji laboratoriów badawczych i wzorcujących”;
  2. Wytyczne … (…);
  3. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. 2002 Nr 75 poz. 690 wraz z późn.zm ).


Część badań w zakresie prac o charakterze rozwojowym Spółka zleca i zamierza zlecać laboratoriom zewnętrznym. Przedmiotem zlecenia są i mogą być m.in. ocena parametrów mechanicznych i wytrzymałościowych wyrobów lub ich części oraz badanie migracji pierwiastków chemicznych z tworzyw sztucznych, materiałów tekstylnych, farb i lakierów lub innych materiałów. Zadania te zlecane są do laboratoriów zewnętrznych, a otrzymywane informacje stanowią surowy wynik badań, których analizą zajmują się pracownicy Wnioskodawcy pod nadzorem Lidera Laboratorium Nowych Wyrobów. Wskazać należy, że uzyskane surowe wyniki są ponownie analizowane przez Pion B+R, a w szczególności Lidera Laboratorium Nowych Wyrobów oraz asystentów i specjalistów ds. badań i dokumentacji. Po analizie tzw. surowych wyników opracowywane są wnioski i dalsze wytyczne do prowadzenia prac o charakterze rozwojowym.


W ramach Projektów B+R Spółka prowadzi i zamierza w przyszłości prowadzić również prace o charakterze rozwojowym. W związku z prowadzeniem wskazanych prac rozwojowych Spółka ponosi i zamierza w przyszłości ponosić następujące koszty związane z Działalnością B+R:

  • koszty opracowania projektów technicznych;
  • koszty wynagrodzeń i narzutów na wynagrodzenia pracowników projektowych:
    1. wynagrodzenie zasadnicze zgodnie z kategorią zaszeregowania pracownika;
    2. składki na ubezpieczenie społeczne i emerytalno-rentowe, zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych, w części pokrytej przez pracodawcę;
    3. nagroda uznaniowa;
    4. premia miesięczna;
    5. premia roczna;
    6. premia kwartalna;
    7. dodatkowe wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych;
    8. dodatkowe wynagrodzenie za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia, szczególnie uciążliwych i niebezpiecznych;
    9. delegacje służbowe, w tym koszty podróży;
    10. wpłaty pracodawcy na PPK;
    11. koszty rekrutacji tych pracowników;
  • koszty powierzchni biurowej zajmowanej przez pracowników projektowych oraz Pion B+R wraz z kosztami jej utrzymania i mediami;
  • koszty wsparcia prawnego;
  • koszty wsparcia biznesowego, w tym w szczególności:
    1. przeprowadzenie oceny technicznej;
    2. przeprowadzenie analiz rynkowych i potencjału technologicznego Projektów B+R;
    3. koszty ekspertyz, opinii, usług doradczych na potrzeby Projektów B+R , w tym w szczególności:
      • opracowanie i iteracja Strategii B+R wraz z Polityką B+R, Strategią Komercjalizacji i Polityką Zarządzania IP;
      • wdrożenie i doradztwo w zakresie metodyk zarządzania projektami B+R;
      • opracowanie założeń technicznych Laboratorium Nowych Wyrobów;
      • koszty szkoleń i podróży służbowych w celach realizacji Projektów B+R;
      • koszty najmu i leasingu środków trwałych wykorzystywanych przy realizacji Projektów B+R;
      • koszty usług wsparcia administracyjnego oraz inne koszty związane z prowadzonymi pracami;
  • koszty zakupu oprogramowania oraz koszty opłat licencyjnych dotyczących oprogramowania służącego do realizacji Projektów B+R;
  • koszty zakupu wyposażenia i sprzętu specjalistycznego oraz odpisy amortyzacyjne środków trwałych wykorzystywanych do realizacji Projektów B+R;
  • koszty prototypowania, w tym w szczególności koszty odlewów i wydruków 3D, koszty wykonania i zakupu części mechanicznych i podzespołów wykorzystywanych do budowy prototypów, koszty wykonania projektów technicznych prototypów, koszty zaprojektowania i wykonania oprogramowania prototypów;
  • koszty realizacji prób technologicznych, w szczególności koszty zakupu surowców, koszty nabycia, obsługi wraz z koszami eksploatacji maszyn i wyposażenia niezbędnego do realizacji próby technologicznej w ramach Projektów B+R;
  • koszty przeprowadzenia badań laboratoryjnych;
  • koszty projektowania, wykonywania i testowania prototypów i modeli doświadczalnych (przed ich wdrożeniem do produkcji seryjnej lub użytkowania);
  • koszty projektowania narzędzi, przyrządów do obróbki, form i matryc z wykorzystaniem nowej technologii;
  • koszty projektowania, wykonywania i funkcjonowania linii pilotażowej, której wielkość nie umożliwia prowadzenia ekonomicznie uzasadnionej produkcji przeznaczonej na sprzedaż;
  • koszty projektowania, wykonywania i testowania wybranych rozwiązań w zakresie nowych lub udoskonalonych materiałów, urządzeń, produktów, procesów, systemów lub usług.


Wskazać należy, że wyniki prac o charakterze rozwojowym uzyskane w trakcie prowadzenia tych prac są przez Spółkę wykorzystywane w produkcji Produktów. W toku realizacji poszczególnych prac o charakterze rozwojowym Spółka współpracuje oraz planuje współpracować z podmiotami zewnętrznymi, w tym z podmiotami, o których jest mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, posiadającymi odpowiednie zasoby wiedzy. Warunki współpracy z podmiotami zewnętrznymi są każdorazowo określane w odpowiednich umowach.


Spółka wykorzystuje i zamierza wykorzystywać wewnętrzną infrastrukturę badawczą w toku realizacji badań i prac o charakterze rozwojowym. W przypadku, gdy Spółka nie ma możliwości przeprowadzenia samodzielnie badań lub prac o charakterze rozwojowym zleca oraz zamierza zlecać ich przeprowadzenie podmiotom zewnętrznym wyspecjalizowanym w danym zakresie badawczym, posiadającym stosowną infrastrukturę badawczą. Jednocześnie Spółka wykorzystuje i zamierza wykorzystywać w toku badań i prac o charakterze rozwojowym wewnętrzną infrastrukturę badawczą w tym m. in.:

  1. Wyposażenie laboratoryjne:
    1. urządzenia do przyłożenia i pomiaru sił osiowych wraz z wyposażeniem dodatkowym pozwalającym na cyfrowy odczyt danych, ich wizualizację i analizę;
    2. urządzenia miernicze do pomiaru momentu obrotowego;
    3. mikroskopy cyfrowe;
    4. mechaniczne i optyczne urządzenia pomiarowe do wymiarów liniowych i kołowych, szczelinomierze, twardościomierze;
    5. komory starzeniowe;
    6. urządzenia wraz z wyposażeniem dodatkowym do badania odporności i trwałości nadruków;
    7. detektory ostrych punktów oraz specjalistyczne stanowiska do oceny ostrych krawędzi;
    8. stanowiska do prób i badań udarnościowych;
    9. stanowiska i urządzenia miernicze do pomiaru temperatury, ciśnienia wilgotności, przepływu, wagi;
    10. pralki automatyczne, zmywarki, lodówki, zamrażarki, kuchnie elektryczne z wyposażeniem, podgrzewacze elektryczne, łaźnie wodne, autoklawy, kuchenki mikrofalowe;
    11. mierniki elektryczne parametrów prądu, fal elektromagnetycznych i radiowych i innych zjawisk fizycznych;
    12. inne drobne wyposażenie laboratoryjne;
  2. wtryskarki do tworzyw sztucznych wraz z formami wtryskowymi i oprzyrządowaniem dodatkowym (w tym m.in. robotami obsługującymi maszynę, transporterami);
  3. maszyny wtryskowo-rozdmuchowe i ich oprzyrządowanie dodatkowe wraz z robotami obsługującymi maszynę;
  4. maszyny i pół-automaty pakujące oraz etykieciarki i markery laserowe z oprzyrządowaniem dodatkowym;
  5. piece tunelowe do wypalania i oprzyrządowanie dodatkowe;
  6. tunele zgrzewająco-obkurczające;
  7. termoformierki;
  8. maszyny drukarskie do tampodruku, sitodruku i druku termotransferowego wraz z oprzyrządowaniem dodatkowym i robotami obsługującymi maszynę;
  9. zgrzewarki ultradźwiękowe wraz z oprzyrządowaniem dodatkowym
  10. stanowisko do laserowego znakowania i grawerowania;
  11. dedykowane prototypowe stanowiska badawcze symulujące wybrane elementy procesu produkcyjnego.


W związku z prowadzeniem Działalności B+R w tym badań i prac o charakterze rozwojowym Spółka ponosi i ponosić będzie koszty amortyzacji środków trwałych (wskazanych powyżej również jako infrastruktura badawcza) oraz wartości niematerialnych i prawnych faktycznie wykorzystywanych do realizacji Działalności B+R w obszarach technologicznych T1-T6 zgodnie z przedstawionym opisem.


W związku z prowadzeniem Działalności B+R, w tym prowadzeniem badań i prac o charakterze rozwojowym Spółka wykorzystuje wskazane powyżej materiały oraz surowce, w tym w szczególności tworzywa sztuczne, polipropylen, polietylen, SAN, POM, tworzywa biodegradowalne, w tym dodatki takie jak barwniki na różnych nośnikach, dodatki zwiększające transparentność, dodatki fosforyzujące, poślizgacze, wypełniacze, dodatki antybakteryjne, dodatki pochodzenia naturalnego, plastyfikatory, farby, lakiery, markery aktywacji, rozpuszczalniki, rozcieńczalniki, primery, utwardzacze, zupki dla niemowląt i inny pokarm, oleje spożywcze, proszki do prania i płukania oraz wszelkiego rodzaju chemię gospodarczą. W związku z prowadzeniem Działalności B+R, w tym badań i prac o charakterze rozwojowym Spółka wykorzystuje również: kalki, etykiety, tusze, folie, rozcieńczalniki, zmywacze, katalizatory, primery, taśmy czyszczące, testery do pomiaru aktywacji, modyfikatory przyczepności, paski pomiarowe, gaz propan, utwardzacze, czyściwo bawełnianie, emulsje światłoczułe, matryce, napinacze do sit, siatki do sit, uchwyty, o-ringi i inne uszczelnienia, oraz pierścienie ceramiczne i koncentraty barwiące.


Spółka w związku z prowadzeniem Działalności B+R prowadzi następujące badania i prace o charakterze rozwojowym:

  1. badanie mechanizmu ssania i opracowanie prototypu smoczka fizjologicznego/dynamicznego/uspokajającego (dalej: „Technologia T1”);
  2. badanie właściwości silikonu w kontekście opracowania prototypu smoczka dwukomponentowego - wtrysk silikonu (LSR) (dalej: „Technologia T2”);
  3. badanie zgrzewania ultradźwiękowego cienkościennych małych detali z niemigrującego tworzywa sztucznego, których połączenie przenosi wysokie naprężenia mechaniczne (dalej: „Technologia T3”);
  4. badanie aktywacji powierzchniowej detali wykonanych z tworzyw sztucznych wraz z doborem farb i metod ich nanoszenia (dalej: „Technologia T4”);
  5. badanie procesu wtrysku oraz właściwości tworzyw sztucznych wtryskiwanych z nietypowymi dodatkami oraz tworzyw biodegradowalnych o wysokiej odporności temperaturowej (dalej: „Technologia T5”);
  6. badanie rozwoju sensomotorycznego dzieci oraz opracowanie konstrukcji wraz z parametrami sensorycznymi zabawek i innych produktów dla dzieci, wpływających na ich prawidłowy rozwój (dalej: „Technologia T6”).


W dalszej części Wnioskodawca scharakteryzuje poszczególne technologie.


ad a)


Badanie mechanizmu ssania i opracowanie prototypu smoczka fizjologicznego/dynamicznego/ uspokajającego (Technologia T1)


Wnioskodawca prowadzi badania oraz prace o charakterze rozwojowym w zakresie mechanizmu ssania i opracowania prototypu smoczka fizjologicznego poprzez możliwie szczegółowe zbadanie
i określenie fizjologii ssania przez dziecko mleka z piersi matki w warunkach naturalnych, bez obciążenia żadnymi dysfunkcjami, w celu opracowania prototypu smoczka fizjologicznego. Celem prowadzonych prac o charakterze rozwojowym jest poznanie działania mechanizmu ssania u noworodka w odniesieniu do pracy części ciała (m.in. żuchwa, język) przy jednoczesnym określeniu parametrów fizycznych wypływu mleka z piersi (m.in. podciśnienie w jamie ustnej dziecka, wypływ masowy mleka z piersi).


Mechanika ssania piersi jest przedmiotem badań naukowych i została opracowana w literaturze przedmiotu. W odniesieniu do mechaniki ssania podsumowania stanu badań w tym zakresie dokonał T. Sioda (T. Sioda, Wędzidełko języka u noworodka - ocena neonatologiczna i zalecenia, Standardy Medyczne/Pediatria, 2012, T. 9, s. 115 -123). Jednakże celem prowadzonych u Wnioskodawcy badań i prac o charakterze rozwojowym jest określenie wszystkich istotnych parametrów, które mają zostać odwzorowane w prototypie smoczka fizjologicznego. W realizacji prac o charakterze rozwojowym istotne jest dokonanie pomiarów porównawczych parametrów fizycznych mechanizmu ssania piersi oraz picia z butelki z równoległym opomiarowaniem aktywności dziecka w celu oceny jego wysiłku.


Planowanym wynikiem prac o charakterze rozwojowym u Wnioskodawcy jest opracowanie prototypu silikonowego smoczka do karmienia, który będzie odwzorowywał naturalną fizjologię karmienia, a także opracowanie konstrukcji prototypów smoczków uspokajających, których gumka uspokajająca powinna odzwierciedlać dynamikę brodawki sutkowej.

Dodatkowym zadaniem badawczym w prowadzonych pracach o charakterze rozwojowym jest prototypowanie laktatorów wraz ze zbudowaniem algorytmu dotyczącego pracy układu podciśnieniowego pompy, pozwalającego na uzyskanie możliwie naturalnych warunków stymulacji brodawki sutkowej w celu ochrony lub dodatkowej stymulacji laktacji.

W zakresie prowadzonych prac o charakterze rozwojowym w Spółce w celu przygotowania prototypu smoczka fizjologicznego w zakresie opomiarowania fizjologii takiej jak ułożenie ust, szerokość rozwarcia ust, rytm aktywności, mechanizm pracy żuchwy i języka u noworodków niezbędne jest przeprowadzenie następujących Zadań badawczych:

  1. analiza parametrów fizycznych ssania mleka przez dziecko z piersi matki (podciśnienie ssania, masowy wypływ mleka z piersi, dynamika picia, aktywność dziecka i jego zmęczenie) oraz opracowanie referencyjnego wzorca statystycznego;
  2. badania komparatystyczne w zakresie określenia parametrów fizycznych picia mleka przez dziecko z typowych butelek do karmienia ze smoczkami silikonowymi (podciśnienie ssania, masowy wypływ mleka ze smoczka, dynamika picia, aktywność dziecka i zmęczenie);
  3. badanie prawidłowości picia dziecka z różnych konstrukcji smoczków do karmienia - określenie najczęściej pojawiających się wtórnych dysfunkcji fizjologicznych i ich zależności z różnymi konstrukcjami smoczków;
  4. badanie przystosowania dziecka do karmienia naprzemiennego - pierś matki i butelka z silikonowym smoczkiem do karmienia, oraz określenie wtórnych dysfunkcji fizjologicznych i ich zależności z różnymi konstrukcjami smoczków;
  5. badanie na referencyjnej grupie statystycznej fizjologii karmienia wraz z pomiarem parametrów fizycznych wypływu mleka z wykorzystaniem prototypowych smoczków, które zostaną zaprojektowane w celu odzwierciedlenia referencyjnego wzorca statystycznego;
  6. określenie parametrów fizycznych ssania mleka przez dziecko z prototypowego smoczka do karmienia ze zmienną cechą konstrukcyjną w postaci różnych otworów wypływowych mleka (m.in. otwór kształtowany igłą w formie wtryskowej, nacięcia silikonu w różnych kształtach) - pomiar podciśnienia ssania, masowego wypływ mleka ze smoczka, dynamiki picia, aktywności dziecka i jego zmęczenia);
  7. badania komparatystyczne różnych konstrukcji smoczków uspokajających w celu określenia korelacji rozciągliwości gumki uspokajającej i skuteczności uspokajania smoczka;
  8. badania komparatystyczne laktatorów wykorzystujących różne typy i konstrukcje silikonowych stożków uszczelniających, różne konstrukcje zaworów zwrotnych oraz różne algorytmy pracy pomp podciśnieniowych, wraz z określeniem korelacji poszczególnych parametrów z ilością odciągniętego mleka, przebiegiem laktacji oraz deklaratywnym poczuciem komfortu przez matkę.


Jednocześnie w związku z prowadzeniem Działalności B+R, w tym prac o charakterze rozwojowym w zakresie Technologii T1 Wnioskodawca identyfikuje następujące zagadnienia technologiczne:

  1. opracowanie metodologii pomiaru mechanizmu ssania mleka przez dziecko z piersi i z typowych silikonowych smoczków do karmienia (wymagane pomiary podciśnienia generowanego przez dziecko, pomiar masowego wypływu mleka, interwały picia i aktywność dziecka). Metodologia pomiaru musi być dokładna, a wyniki stabilne i powtarzalne. We wskazanej metodologii zakłada się brak wpływu aparatury pomiarowej na dziecko w celu zapobieżenia zmianie warunków fizjologicznych karmienia. Poszczególne elementy sprzętu specjalistycznego mające kontakt z dzieckiem, pokarmem lub matką, powinny być dopuszczone do kontaktu z żywnością i być dopuszczone do stosowania jako wyrób medyczny;
  2. opracowanie metodologii pomiaru aktywności dziecka podczas karmienia w celu oceny jego zmęczenia podczas procesu ssania z piersi i karmienia z butelki wyposażonej w klasyczny silikonowy smoczek do karmienia. Wymogiem jest, aby opracowana metoda pomiaru i oceny była możliwa do zastosowania u noworodków i była nieinwazyjna;
  3. opracowanie prototypu smoczka fizjologicznego, który podczas karmienia odwzorowuje fizjologiczny wzorzec statystyczny karmienia piersią. Konstrukcja smoczka ma zabezpieczać dziecko przed pojawieniem się wtórnych dysfunkcji i umożliwiać karmienie naprzemienne pierś/butelka ze smoczkiem;
  4. opracowanie technologii formowania lub nacinania otworów wypływowych, które pozwolą na uzyskanie parametrów fizycznych karmienia oraz poziomu zmęczenia dziecka podczas karmienia z butelki, w sposób odpowiadający fizjologicznemu modelowi statystycznemu karmienia piersią. Metoda formowania otworu wypływowego musi osiągać założone cele dotyczące parametrów fizycznych oraz nie osłabiać wytrzymałości smoczka.


Jednocześnie Wnioskodawca identyfikuje następujące istotne ryzyka badawcze w tym ryzyko niedoskonałości układu pomiarowego w zakresie dokładności pomiaru i wrażliwości na niezdefiniowane/niewykryte czynniki oraz utajniony negatywny wpływ układu pomiarowego na fizjologię ssania mleka przez dziecko prowadzący do zaburzeń pomiaru i błędnych wyników pomiarowych, które prowadzą do wadliwych wniosków badawczych.


Przy prowadzeniu powyższych prac o charakterze rozwojowym Wnioskodawca współpracuje z pracownikami naukowymi w zakresie prowadzenia badań i prac o charakterze rozwojowym.


Wyniki prac o charakterze rozwojowym będą wdrażane również w przygotowaniu następujących prototypów produktów takich jak smoczki i butelki do karmienia, smoczki do uspokajania, laktatory, osłonki na piersi,


ad b)


Badanie właściwości silikonu w kontekście opracowania prototypu smoczka dwukomponentowego - wtrysk silikonu (LSR) (Technologia T2)


Celem realizowanych przez Wnioskodawcę badań i prac o charakterze rozwojowym jest badanie właściwości silikonów oraz prowadzenie prac o charakterze rozwojowym w zakresie technologii przetwórstwa silikonów LSR, które możliwe są do wykorzystania w technologii wtrysku, w tym wtrysku dwukomponentowego, a których połączenie jest trwałe i wytrzymałe zarówno na przegryzienie przez dziecko lub rozerwanie.


W toku przygotowania wstępnych założeń badawczych dla prac o charakterze rozwojowym w zakresie badania mechanizmu ssania noworodka i przygotowania prototypów smoczków fizjologicznych (Technologia T1) założono, że aby uzyskać pożądane warunki fizjologiczne karmienia smoczkiem silikonowym niezbędne będzie zastosowanie dotychczas niespotykanej technologii łączenia dwóch typów silikonów o różnych właściwościach. Problem badawczy w tym przypadku polega głównie na dobrze typu silikonów w celu trwałego i wytrzymałego ich połączenia, co stanowi najbardziej złożony problem badawczy.

Dodatkowo istotnym problemem badawczym jest także opracowanie prototypu narzędzi produkcyjnych, które pozwolą na uzyskanie oczekiwanej mechanicznej wytrzymałości połączenia obydwu materiałów bez widocznych defektów wizualnych oraz z niewyczuwalną dotykiem linią łączenia. Istotnym Zadaniem badawczym jest także uzyskanie prototypowego procesu technologicznego realizującego zakładane cele.

Wnioskodawca prowadzi prace o charakterze rozwojowym w zakresie Technologii T1 równolegle do prac o charakterze rozwojowym w obszarze badania właściwości silikonu, badania fizjologii karmienia i mechanizmu ssania. Zadaniem badawczym w prowadzonych pracach o charakterze rozwojowym jest także opracowanie metodologii przetwórstwa silikonów LSR, które po procesie wtrysku i wulkanizacji powinny zapewniać odpowiedni poziom elastyczności (zdolności do szybkiego powrotu do kształtu pierwotnego po rozciągnięciu) przy jednoczesnym zachowaniu odporności mechanicznej na rozdarcie i przecięcie oraz braku migracji związków szkodliwych.


W zakresie prowadzonych prac o charakterze rozwojowym w celu przygotowania prototypu smoczka fizjologicznego, w zakresie opomiarowania fizjologii takiej jak ułożenie ust, szerokość rozwarcia ust, rytm aktywności, mechanizm pracy żuchwy i języka u noworodków, jak również badania właściwości silikonu w kontekście opracowania prototypu smoczka dwukomponentowego - wtrysk silikonu (LSR) niezbędne jest przeprowadzenie następujących Zadań badawczych:

  1. badanie zachowania wtrysku silikonu wtryskiwanego punktowo na powierzchnie drugiego silikonu wraz z badaniem możliwości wyformowania detali wykonanych zgodnie z założeniami projektowymi smoczka fizjologicznego;
  2. badanie wytrzymałości nałożonych na siebie warstw silikonu na rozdarcia, przebicia i inne uszkodzenia mechaniczne, typowe dla produktów dla dzieci;
  3. badanie możliwości wyformowania zaworu napowietrzającego położonego pod różnymi kątami w stosunku do osi głównej smoczka wraz z badaniem jego działania w zależności od właściwości zastosowanego silikonu, wymiarów konstrukcyjnych oraz formy nacięcia;
  4. badanie elastyczności i reaktywności różnych typów silikonów przy zastosowaniu różnych grubości i różnych kształtów badanych detali;
  5. badanie migracji chemicznej silikonów o różnych właściwościach oraz produktów wykonanych z dwóch silikonów o różnych właściwościach.


W zakresie prowadzonych badań i prac o charakterze rozwojowym Spółka współpracuje z innymi przedsiębiorcami w zakresie badań procesu wtrysku i doboru odpowiednich typów silikonu LSR oraz współpracuje z jednostkami badawczymi w zakresie badań migracji chemicznej wyrobów wykonanych z nowych typów silikonów oraz badań wytrzymałościowych. Wyniki prac o charakterze rozwojowym będą wdrażane również w przygotowaniu prototypów produktów takich jak smoczki do karmienia czy smoczki do uspokajania.


ad c)


Badanie zgrzewania ultradźwiękowego cienkościennych małych detali z niemigrującego tworzywa sztucznego, których połączenie przenosi wysokie naprężenia mechaniczne (technologia T3)

Celem prowadzonych badań i prac o charakterze rozwojowym w Spółce w zakresie zgrzewania ultradźwiękowych cienkościennych małych detali z tworzyw sztucznych o wymaganej wysokiej odporności jest uzyskanie technologii pozwalającej na trwałe połączenie dwóch detali wykonanych z tworzyw sztucznych oraz prototypowanie smoczków uspokajających. Problemem technologicznym jest wymagana wysoka wytrzymałość mechaniczna wytworzonego zgrzewu, która jest trudna do uzyskania dla małych i cienkościennych elementów składowych smoczka uspokajającego. Dodatkowo problemem technologicznym są ograniczenia związane z możliwym do wykorzystania tworzywem sztucznym wskutek obowiązujących limitów możliwej migracji chemicznej z tworzywa. Wyzwaniem technologicznym jest również fakt, że łączone detale przed procesem zgrzewu sonicznego są zdobione metodami druku, co powoduje istotne ograniczenie możliwej do zastosowania energii zgrzewania. Wskazane problemy technologiczne powodują, że stosowana już w przemyśle technologia zgrzewania sonicznego musi zostać poddana pracom o charakterze rozwojowym w celu dostosowania jej do specyfiki Spółki.

Spółka planuje wykorzystać wyniki prac o charakterze rozwojowym do prototypowania a następnie produkcji smoczków uspokajających wykonanych z tworzywa sztucznego. Dobór odpowiedniego do procesu tworzywa sztucznego jest złożonym zagadnieniem badawczym, pozwalającym jednak na wysoce efektywne kosztowo prototypowanie i produkcję smoczków z detali o wysokiej transparentności, zdolności wybarwienia i możliwym zastosowaniu dodatków fosforyzujących (świecących w ciemności). Prowadzone badania i prace o charakterze rozwojowym mają umożliwić poprowadzenie procesu zdobienia elementów poprzez tampodruk na powierzchni jednego z elementów zgrzewanych w miejscu w którym ma on kontakt z sonotrodą urządzenia zgrzewającego jeszcze przed procesem zgrzewania. Badania i prace o charakterze rozwojowym mają na celu umożliwić opracowanie technologii pozwalającej na wybarwienie elementów i nadruk przed procesem zgrzewu, a następnie ich zgrzew w sposób nieuszkadzający powierzchni części oraz nieuszkadzający zdobienia. Pozwoli to na wysoką efektywność całego procesu produkcji wyrobów.

Zgrzewanie ultradźwiękowe w Spółce różni się od zgrzewu sonicznego wykonywanego u innych przedsiębiorców właśnie ze względu na znacznie ograniczoną paletę możliwych do wyboru surowców, małe wymiary zgrzewanych detali, wysoką dbałość o estetykę w zakresie ew. uszkodzeń powierzchni czy wypływek roztopionego surowca poza miejsce zgrzewu oraz parametry wskazane powyżej i to stanowi problem badawczy w zakresie przygotowania prototypów smoczków uspokajających, a polega na wprowadzeniu materiału łączonego za pomocą sonotrody w drgania o częstotliwościach ultradźwiękowych (20-40 kHz), przez co w miejscu odpowiednio uformowanego styku materiałów wydziela się ciepło umożliwiające zgrzanie po ustaniu drgań. Ciepło wydziela się z powodu tarcia wewnętrznego na skutek wysokich naprężeń zmiennych w czasie (a co za tym idzie odkształceń) w miejscu styku materiałów.

Miejsca styku zgrzewanych detali w Spółce mają bardzo małą powierzchnię, co powoduje, że pod wpływem siły w tym miejscu powstają duże naprężenia i odkształcenia, co stanowi kolejny problem badawczy. Uzyskane połączenie musi mieć wysoką udarność, co pozwala na przeniesienie przez uzyskany zgrzew znacznych sił zginających powstających podczas testów wytrzymałościowych finalnego produktu.

Każde ze wskazanych Zadań badawczych, tj. dobór odpowiedniego surowca, dobór metody i parametrów wybarwienia i nadruku przed zgrzewaniem, opracowanie konstrukcji progu energetycznego detali, opracowanie konstrukcji wyposażenia zgrzewającego i określenie parametrów zgrzewania, wszystkie one są w swoim zakresie indywidualnym zadaniem badawczym, ale należy je rozpatrywać łącznie ponieważ, znacząco one na siebie wpływają i od siebie zależą. Zmienna w jednym Zadaniu badawczym istotnie zmienia zakres innych Zadań badawczych w prowadzonych pracach o charakterze rozwojowym.


W trakcie prowadzonych prac o charakterze rozwojowym Spółka dokonuje:

  1. badania udarności różnych konstrukcji progów energetycznych w zależności od geometrii samego progu energetycznego oraz trybu pracy maszyny zgrzewającej i kluczowych parametrów zgrzewania;
  2. badania zachowania różnych typów tworzyw sztucznych podczas procesu zgrzewu i ich podatności na prawidłowość i stabilność procesu zgrzewania;
  3. badania wpływu dodatków do tworzyw sztucznych na prawidłowość procesu zgrzewania detali i parametrów udarnościowych połączenia w zależności od procentowego udziału dodatku i parametrów procesu zgrzewania;
  4. badania utraty wytrzymałości udarnościowej uzyskanego połączenia detali wskutek upływu czasu - badanie symulowane z wykorzystaniem komory starzeniowej.


W związku z prowadzonymi badaniami oraz pracami o charakterze rozwojowym niezbędne jest rozwiązanie następujących zagadnień technologicznych :

  1. uzyskanie konstrukcji progu energetycznego w miejscu połączenia tarczki smoczka uspokajającego z kapslem zabezpieczającym który zapewnia:
    1. pożądane właściwości udarnościowe połączenia detali;
    2. brak powstawania ostrych wypływek surowca w przestrzeniach pomiędzy łączonymi detalami;
    3. równoległe połączenie zgrzewanych detali bez widocznych szczelin.
  2. dobór odpowiedniego tworzywa sztucznego do stosowania w produkcji smoczka uspokajającego, który:
    1. poddaje się procesowi zgrzewania w sposób kontrolowany i trwały;
    2. ma odpowiednio wysoki współczynnik udarności oraz odpowiednio wysoki moduł elastyczności przy rozciąganiu;
    3. ma odpowiednio wysoki współczynnik szybkości płynięcia w stanie płynnym MFI;
    4. ma odpowiednio wysoką transparentność po wtrysku;
    5. poddaje się aktywacji powierzchniowej przygotowującej powierzchnię do naniesienia wielokolorowych nadruków metodą tampodruku;
    6. po wtrysku jest odporny na zarysowania i uszkodzenia powierzchni.
  3. opracowanie odpowiedniej geometrii powierzchni przylegania zgrzewanych detali do elektrod maszyny zgrzewającej w celu zapewnienia niezaburzonego przekazania energii poprzez ultradźwięki.
  4. dobór parametrów procesu zgrzewania ultradźwiękowego:
    1. dostosowanych do surowca oraz przyjętej geometrii progu energetycznego;
    2. niepowodujących uszkodzenia nadruku w miejscach przylegania sonotrody do zdobionej powierzchni kapsla zabezpieczającego;
    3. niepowodujących uszkodzenia lub zmatowienia/wybłyszczenia błyszczącej powierzchni kapsla lub tarczki w miejscach kontaktu zgrzewanych detali z elektrodami maszyny zgrzewającej.
  5. opracowanie zweryfikowanej i wiarygodnej metody oceny laboratoryjnej wytrzymałości udarnościowej połączenia dwóch zgrzewanych detali.


W związku z prowadzonymi pracami o charakterze rozwojowym Spółka planuje podjęcie współpracy z pracownikami naukowymi posiadającym odpowiednią wiedzę z zakresu technologii zgrzewania ultradźwiękowego. Wyniki prac o charakterze rozwojowym będą wdrażane w przygotowaniu prototypów smoczków do uspokajania.


ad d)


Badanie aktywacji powierzchniowej detali wykonanych z tworzyw sztucznych wraz z doborem farb i metod ich nanoszenia (Technologia T4)


Celem badań i prac o charakterze rozwojowym w Spółce jest badanie procesu aktywacji powierzchni detali wykonanych z tworzyw sztucznych wraz z doborem odpowiednich typów farb oraz opracowanie metod ich nanoszenia. Wyniki badań i prac o charakterze rozwojowym Spółka chce wykorzystać do wdrożenia w procesie produkcyjnym nowych farb i metod zdobienia elementów składowych wyrobów dla dzieci. Problemem technologicznym jest wymagana wysoka odporność mechaniczna druku, wysoka odporność na wielokrotne długie gotowanie i sterylizację w sterylizatorach parowach oraz znikoma migracja chemiczna zastosowanych farb i dodatków do farb. Istotnym problemem technologicznym związanym z powyższym jest dobór odpowiedniego dla danego procesu surowca na którym realizowany będzie nadruk oraz dobór metody aktywacji powierzchniowej zdobionego detalu, która zapewni wymaganą wysoką przyczepność farby do podłoża. Zagadnienia badawcze są wielowymiarowe i należy je rozpatrywać i analizować łącznie.


Badania i prace o charakterze rozwojowym we wskazanym zakresie są kluczowe dla rozwoju Spółki, ponieważ w ich wyniku Spółka planuje wprowadzić produkcję wyrobów, które będą uzyskiwać wysoką odporność mechaniczną nadruku nawet po wielokrotnym i długotrwałym gotowaniu zadrukowanego wyrobu. Spółka planuje także uzyskać znikomą migrację chemiczną z nadruku co wiąże się z badaniami różnych typów farb i ich dodatków. Połączenie wymogów dotyczących wysokiej odporności mechanicznej nadruku przy uzyskaniu znikomej migracji chemicznej jest wyjątkowo trudnym i istotnym problemem badawczym.


Zadaniem badawczym w zakresie prowadzonych prac o charakterze rozwojowym jest również dobór typu tworzywa sztucznego (surowca) do produkcji detali, które mają zostać poddane nadrukowi. Typ surowca ma w tym przypadku kluczowe znaczenie dla uzyskania pożądanych parametrów aktywacji powierzchniowej oraz uzyskanie jednolitej, gładkiej powierzchni bez zapadów technologicznych, która zapewnia wysoką odporność na zadrapania i zarysowania. Dobór surowca ma też istotny wpływ na możliwe dalsze wykorzystanie detali np. w procesie zgrzewania ultradźwiękowego. Badania i prace o charakterze rozwojowym obejmują swoim zakresem opracowanie technologii aktywacji powierzchni zdobionych detali. Prace o charakterze rozwojowym w zakresie metody aktywacji powierzchni są prowadzone przy uwzględnieniu, że musi być ona dobrana odpowiednio do typu surowca oraz konstrukcji detalu, który ma zostać poddany malowaniu. Prace o charakterze rozwojowym obejmują w tym przypadku nie tylko opracowanie fizycznej lub chemicznej metody aktywacji, co także opracowanie procesu, który pozwoli na ustabilizowanie parametrów aktywacji w wielogodzinnym cyklu produkcyjnym. Trwałość nadruku jest zależna od wyboru surowca, metody i parametrów aktywacji, ale zależy także w bardzo istotnym stopniu od zastosowanej farby i jej dodatków. Zadaniem badawczym podczas prowadzenia prac o charakterze rozwojowym jest opracowanie składu mieszaniny farb i dodatków modyfikujących jej parametry fizyko-chemiczne, w sposób pozwalający na uzyskanie wysokiej wytrzymałości nadruku na uszkodzenia mechaniczne i ewentualne uszkodzenie wskutek chemicznej degradacji w całym przewidywanym cyklu użytkowania produktu.

Nie bez znaczenia dla zakresu prac o charakterze rozwojowym jest także cel Spółki polegający na potrzebie wykorzystywania do produkcji farb i surowców, które są przyjazne dla środowiska i bezpieczne w procesie produkcji. Istotnym elementem prac o charakterze rozwojowym jest opracowanie metody przenoszenia farby na aktywowaną powierzchnię w sposób pozwalający na uzyskanie wysokiej jakości i dokładności nadruku bez jego przesunięć i rozmytych krawędzi odcięcia kolorów.

Wśród kluczowych zagadnień technologicznych Spółka identyfikuje: opracowanie technologii nadruku metodą tampodruku i sitodruku z wykorzystaniem metod fizycznej aktywacji powierzchni tworzywa sztucznego, opracowanie technologii nadruku z wykorzystaniem farb nietypowych na detalach wykonanych z różnych tworzyw sztucznych, określenie kluczowych parametrów dla procesów nadruków oraz ich optymalizacja przy zachowaniu wytrzymałości nadruku zgodnej z obowiązującymi normami branżowymi, opracowanie technologii tampodruku na powierzchni tworzyw sztucznych, które są mieszanką tworzywa sztucznego i nietypowego surowca (np. mączka drzewna, mączka bambusowa), opracowanie technologii nadruku na elastycznych tworzywach sztucznych (typu TPE, TPR), oraz zapewnienie wytrzymałości nadruku zgodnego z normami branżowymi.

Spółka identyfikuje ryzyko badawcze w trakcie prowadzenia prac o charakterze rozwojowym, takie jak niestabilność procesu aktywacji, która nie jest możliwa do określenia bezpośrednimi metodami oceny. Spółka przeprowadziła wstępne rozmowy z instytutem badawczym w celu nawiązania współpracy w badaniu procesu aktywacji metodami fizycznymi. Wyniki prac o charakterze rozwojowym będą wdrażane również w przygotowaniu m.in. prototypów Produktów takich jak: butelki do karmienia, bidony, kubeczki, smoczki do uspokajania, sztućce i naczynia dla niemowląt.


ad e)


Badanie procesu wtrysku oraz właściwości tworzyw sztucznych, w tym wtryskiwanych z nietypowymi dodatkami oraz tworzyw biodegradowalnych o wysokiej odporności temperaturowej (Technologia T5)


Oprócz produkcji z typowych dla branży tworzyw sztucznych Spółka prowadzi prace o charakterze rozwojowym w zakresie technologii przetwórstwa surowców nietypowych, takich jak biodegradowalne tworzywa sztuczne różnych typów (m.in. PLA), tworzywa sztuczne różnych typów z dodatkami naturalnymi, takimi jak mączki drzewne, bambusowe i inne, tworzywa sztuczne ze zmodyfikowanym łańcuchem chemicznym o działaniu antybakteryjnym, antygrzybicznym, elastyczne tworzywa sztuczne typu TPE, TPR, w tym tworzywa sztuczne o wysokiej zawartości tworzyw biodegradowalnych lub zawierające dodatki modyfikujące właściwości biodegradacyjne tworzywa sztucznego.


W zakresie prowadzonych prac o charakterze rozwojowym Spółka pracuje także nad procesem przetwórstwa tworzyw sztucznych z różnego rodzaju dodatkami zmieniającymi kolor, zmieniającymi strukturę tworzywa oraz dodatkami świecącymi w ciemności. Celem prac o charakterze rozwojowym jest wyróżnienie się na rynku oraz możliwość wytworzenia produktów o cechach w tym momencie nieobecnych w branży artykułów dla dzieci i niemowląt.


W trakcie prowadzonych prac o charakterze rozwojowym Spółka dokonuje:

  1. badania procesu wtrysku różnych typów surowców wraz z oceną stabilności procesu i wymogów technologiczno-konstrukcyjnych dla form wtryskowych (dotyczy wszystkich typów tworzyw sztucznych, dodatków i barwników ujętych w pracach o charakterze rozwojowym);
  2. badania udarnościowe i funkcjonalne wybranych typów wyrobów wykonanych z tworzyw sztucznych z i bez dodatków, które objęte zostały pracami o charakterze rozwojowym;
  3. badania migracji chemicznej tworzyw sztucznych będących przedmiotem prac o charakterze rozwojowym;
  4. badanie zawartości węgla pochodzenia organicznego dla surowców biodegradowalnych oraz surowców z dodatkami pochodzenia naturalnego jak mączki drzewne;
  5. badanie właściwości antybakteryjnych tworzyw sztucznych i dodatków do tworzyw sztucznych;
  6. badanie intensywności świecenia dodatków do tworzyw sztucznych na bazie fosforu;
  7. badanie reakcji dodatków do tworzyw sztucznych zmieniających kolor pod wpływem temperatury przy założonych poziomach temperatury i różnicy temperatur.


Jako kluczowe Spółka identyfikuje następujące zagadnienia technologiczne: prowadzenie prac o charakterze rozwojowym w zakresie przetwórstwa biodegradowalnych tworzyw sztucznych o wysokiej odporności temperaturowej (powyżej 100°C), które uzyskują wysokie parametry udarności i odporności na zginanie, prowadzenie prac o charakterze rozwojowym w zakresie procesu przetwórstwa tworzyw sztucznych z dodatkami pochodzenia naturalnego zwiększającymi udział w mieszance węgla pochodzenia organicznego (bio - surowce) oraz zmieniającymi fakturę powierzchni. Jak również prowadzenie prac o charakterze rozwojowym przetwórstwa tworzyw sztucznych z dodatkami zmieniającymi strukturę i barwę tworzywa oraz z dodatkami świecącymi w ciemności, ze szczególnym uwzględnieniem wytwórstwa detali o małych wagach wypraski i wysokich walorach estetycznych i jednocześnie wysokiej udarności mechanicznej oraz opracowanie metody oceny intensywności świecenia tworzyw sztucznych z dodatkami świecącymi na bazie fosforu.


Istotnym ryzykiem badawczym w prowadzonych pracach o charakterze rozwojowym jest niekontrolowana zmienność składu prototypowych mieszanek tworzywa sztucznego z wszelkimi dodatkami, co może powodować zmienność w procesie i wpływać na wyniki prowadzonych prac o charakterze rozwojowym.

Spółka współpracuje z Instytutem B w zakresie prowadzenia badań tworzyw sztucznych i badań wyrobów prototypowych wykonanych z tworzyw sztucznych. Planowane jest podjęcie współpracy z instytutami naukowymi oraz uczelniami wyższymi w zakresie dodatków antybakteryjnych, aż po surowce biodegradowalne i różne kombinacje surowców i dodatków. Wyniki prac o charakterze rozwojowym będą wdrażane również w przygotowaniu prototypów produktów takich jak butelki do karmienia, bidony, kubeczki, smoczki do uspokajania, sztućce i naczynia dla niemowląt.


ad f)


Badanie rozwoju sensomotorycznego dzieci oraz opracowanie konstrukcji wraz z parametrami sensorycznymi zabawek i innych produktów dla dzieci, wpływających na ich prawidłowy rozwój (Technologia T6)


Celem prowadzonych prac o charakterze rozwojowym jest przeprowadzenie z kadrą naukowo-medyczną badań i obserwacji najmłodszych dzieci, w celu oceny stadiów ich sensomotorycznego rozwoju oraz opracowanie wyników w postaci wytycznych w zakresie możliwego stosowania dodatkowych bodźców, które pozytywnie wpływają na rozwój dziecka. Wnioski pozwolą na opracowanie konstrukcji różnych wyrobów wraz z uwzględnieniem wszelkich parametrów sensorycznych (m.in. kolor, faktura) w celu optymalnej stymulacji rozwoju dziecka. Spółka planuje wykorzystać wyniki prac o charakterze rozwojowym w konstrukcji m.in. nowych serii zabawek, w tym zabawek sensoryczno-edukacyjnych.


Wśród kluczowych Zadań badawczych w trakcie prowadzonych prac o charakterze rozwojowym wyróżniamy:

  1. badania realizowane przez grupę pracowników naukowych w zakresie oceny stadiów sensomotorycznego rozwoju dzieci - od urodzenia do 3 lat - w celu określenia wytycznych dot. możliwego pobudzania rozwoju dziecka poprzez wpływ na jego sensorykę;
  2. badania prototypów wyrobów stymulujących sensorycznie dzieci przez pracowników naukowych wraz z oceną poszczególnych wykorzystanych rozwiązań konstrukcyjnych i elementów sensorycznych;
  3. badanie prototypów wyrobów sensorycznych w zakresie bezpieczeństwa stosowania przez dzieci w wieku poniżej trzech lat;
  4. badanie prototypów elementów sensorycznych (np. barwione materiały płócienne, elementy z tworzyw sztucznych) w zakresie analizy migracji chemicznej związków niebezpiecznych oraz w zakresie możliwej palności tych materiałów;
  5. badania komparatystyczne wyrobów obecnych już na rynku, które zostały określone przez dostawców jako wpływające na rozwój sensoryczny dzieci, pod kątem ich faktycznego działania i wywierania wpływu na skupienie dziecka.


Do kluczowych zagadnień technologicznych w obszarze prowadzonych badań naukowych i prac o charakterze rozwojowym należy opracowanie metodologii oceny wpływu poszczególnych rozwiązań sensorycznych na pozytywny rozwój dziecka, jak również dobór materiałów i opracowanie konstrukcji wyrobów mających pozytywny wpływ na rozwój sensomotoryczny dzieci, działających na zmysły - dotyk, wzrok, słuch. Spółka planuje w zakresie powyższych prac o charakterze rozwojowym współpracę z lekarzami oraz instytutami badawczymi w celu przeprowadzenia badań oraz oceny wpływu poszczególnych elementów sensorycznych na możliwy rozwój dziecka. Wyniki prac o charakterze rozwojowym będą wdrażane również w przygotowaniu prototypów Produktów takich jak zabawki, gryzaki, kubeczki, bidony. sztućce, naczynia i inne akcesoria do karmienia.


W związku z prowadzonymi badaniami i pracami o charakterze rozwojowym Spółka zatrudnia pracowników. Pracownicy B+R realizujący prace o charakterze rozwojowym w Spółce są sklasyfikowani zgodnie z podziałem pracowników B+R przyjętym przez OECD (Podręcznik Frascati, 2015). Zespół prowadzący badania i prace o charakterze rozwojowym w Spółce jest stały i obejmuje:

  1. menadżerów, brygadzistów i specjalistów obsługi maszyn - działu wtrysku, nadruku i montażu - w zakresie doboru materiałów i surowców o pożądanych właściwościach fizyko-chemicznych i przetwórczych, przygotowania i realizacji prób technologicznych oraz prototypowania i prowadzenia prac o charakterze rozwojowym;
  2. specjalistów ds. przetwórstwa tworzyw sztucznych - w zakresie doboru surowców pożądanych właściwościach udarnościowych i przetwórczych, oceny wyników prób technologicznych i wyników uzyskanych w toku badań przeprowadzonych w Laboratorium Nowych Wyrobów;
  3. automatyków i inżynierów utrzymania ruchu - w zakresie automatyki, utrzymania maszyn i urządzeń oraz realizacji prac o charakterze rozwojowym, m.in. w obszarze technologii mechanicznego przetwórstwa silikonu oraz technologii farb i aktywacji powierzchni;
  4. projektantów, konstruktorów - w zakresie projektowania wyrobów, projektowania konstrukcyjnego i analiz wytrzymałościowych;
  5. specjalistów ds. badania nowych wyrobów w Laboratorium Nowych Wyrobów, Lidera Laboratorium Nowych Wyrobów oraz asystentów i specjalistów ds. badań i dokumentacji w zakresie prowadzenia prac o charakterze rozwojowym dotyczących oceny spełnienia przez analizowane próbki założonych wymagań, analizy i interpretacji wyników uzyskanych z zewnętrznych laboratoriów oraz prac administracyjnych i wspierających;
  6. specjalistów ds. rozwoju produktu oraz Dyrektora R&D - w zakresie prac administracyjnych, organizacyjnych, wspierających i zarządczych
  7. konsultantów medycznych - w zakresie prowadzenia prac o charakterze rozwojowym w środowisku medycznym i klinicznym oraz kontaktów z przedstawicielami środowiska naukowego i medycznego.


Prace o charakterze rozwojowym realizowane są przez powstały w 2018 r. cały Pion B+R. Pion B+R składa się z dwóch działów: Dział Rozwoju Produktu oraz Laboratorium Nowych Wyrobów. Dział Rozwoju Produktu realizuje koncepcyjne prace przygotowawcze nowych Produktów, oraz realizuje projektowanie konstrukcyjne i inżynierskie. Dodatkowo Dział Rozwoju Produktu realizuje prace związane z planowaniem i zarządzaniem Projektami B+R, w tym są to m.in.: czynności administracyjne i koordynacyjne realizowane wyłącznie na cele Projektów B+R, mające na celu opracowanie podstawowych założeń projektu (harmonogram, budżet), bezpośredni nadzór nad realizacją Projektu B+R - prawidłowość prowadzonych procesów, koordynacja prawidłowości założeń Projektu B+R, przeprowadzenie czynności dokumentacyjnych np. monitorowanie czasu pracy w Projekcie B+R, prawidłowe kodowanie produktów oraz rejestracja przekazanych prób, archiwizacja dokumentów, przygotowywanie raportów okresowych i końcowych dla Projektów B+R, koordynacja prac związanych z Projektami B+R.

Laboratorium Nowych Wyrobów realizuje prace związane z opracowaniem metodyk mających zastosowanie w ocenie wyników badań i prac o charakterze rozwojowym ujętych w Projektach B+R. Laboratorium Nowych Wyrobów prowadzi także wszelkie badania, próby udarnościowe, badania starzeniowe, badania komparatystyczne i inne w celu oceny wyników prowadzonych badań i prac o charakterze rozwojowym. Lider Laboratorium Nowych Wyrobów koordynuje także badania realizowane we współpracy z zewnętrznymi laboratoriami oraz instytutami badawczymi.

W ramach prowadzonych badań oraz prac o charakterze rozwojowym w obszarach technologii wskazanych wcześniej Spółka realizuje Projekty B+R, które są ewidencjonowane w systemie elektronicznym ….


Projekty B+R z obszarów technologii T1-T6 różnią się jedynie powodem inicjacji, natomiast całość procesów związanych z wytworzeniem finalnego produktu przeprowadzane są według bardzo zbliżonej metody działania:


  1. Zapotrzebowanie na nowy Produkt


Zapotrzebowanie na nowy Produkt może być wynikiem różnych czynników, przykładowo Spółka może podjąć decyzję o inicjacji nowego Projektu B+R poprzez: badanie rynku (m.in. brak dostępności danego produktu na rynku, dostępność atrakcyjnego produktu na konkurencyjnych rynkach zachodnich, bądź większe zainteresowanie konsumentów danym produktem wówczas można stworzyć coś nowego co być może również zostanie zaakceptowane przez konsumentów); wewnętrzne rozmowy - na podstawie własnego doświadczenia, oraz podczas spotkania osoby decyzyjne mogą podjąć decyzję o inicjacji nowego Projektu B+R zmierzającego do wytworzenia nowego produktu; indywidualną inicjatywę pracownika Spółki - niektórzy pracownicy mogą sami zaproponować stworzenie nowego Produktu; Zlecenie - kontakt z Klientem (np. zgłoszone potrzeby/uwagi Klienta); zmiana przepisów prawa (np. zakaz wykorzystywania konkretnego surowca przy produkcji, co generuje potrzebę zastąpienia go innym).


  1. Inicjacja Projektu B+R


Spółka określa parametry wyjściowe jakie chce osiągnąć przy produkcji danego Produktu na podstawie początkowo ustalonych wytycznych, następnie przeprowadzane są badania i prace o charakterze rozwojowym.


Po zainicjowaniu Projektu B+R Spółka przystępuje do przeprowadzania wstępnej oceny wykonalności dotyczącej planowanego Produktu - wówczas Dyrektor R&D wraz z menedżerami poszczególnych wydziałów produkcyjnych, posiadającymi wiedzę w zakresie poszczególnych technologii wraz z Dyrektorem Produkcji analizują możliwości pozyskania surowców, warunki technologiczne produkcji, wymagania sprzętowe i w specjalistycznych programach określają parametry Produktu, jakie powinien mieć dany Produkt po wyprodukowaniu.


Ocena wykonalności polega w głównej mierze na przeprowadzeniu analizy danych wejściowych oraz symulacji w specjalistycznych programach. Zespół projektowy wraz z konstruktorami i menedżerami wydziałów produkcyjnych sprawdzają parametry oraz analizują, jak zachowywać się będzie tak stworzony Produkt w warunkach produkcyjnych.

Po przeprowadzeniu oceny wykonalności następuje faza związana z analizą wyników. Wówczas osoby ze specjalistyczną wiedzą sprawdzają, czy stworzenie danego Produktu jest możliwe w przełożeniu na warunki zakładu, jeżeli nie, zmieniane są wówczas niektóre parametry/surowce/parametry procesu, tak aby produkcja danego Produktu była możliwa. Wnioskodawca przeprowadza analizy i symulacje zmieniając parametry Produktu, aż do momentu pozytywnego przejścia oceny wykonalności bądź podjęciu decyzji o zatrzymaniu Projektu B+R.


  1. Próba technologiczna (dalej: „Próba I")


Na podstawie pozytywnie przeprowadzonej oceny wykonalności przygotowywany jest plan prób technologicznych (uwzględniający skład surowców zgodny z technologią wykonania oraz zaplanowanym procesem, oraz zostaje określony zakres badanych parametrów).

Próba I przygotowywana i realizowana jest przez Menedżera właściwego wydziału produkcyjnego (dalej: „Menedżer Wydziału Produkcyjnego”). Wstępne próby wykonywane są pod nadzorem Dyrektora Produkcji i Dyrektora R&D.

W Laboratorium Nowych Wyrobów przeprowadzany jest szereg badań zgodnie z zakresem parametrów wskazanych na początku Projektu B+R.


Niektóre badania na Próbie I są zlecane zewnętrznym podmiotom (np. badania dotyczące migracji chemicznej pierwiastków czy palności) ze względu na brak odpowiedniego zaplecza technicznego w Spółce. Badania te są zlecane do zewnętrznych laboratoriów, a otrzymywane informacje są jedynie surowym wynikiem badań, których analizą zajmują się pracownicy Wnioskodawcy.

Laboratoria zewnętrzne to podmioty wymienione w art. 7 ust. 1 pkt 1,2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Menedżerowie Wydziałów Produkcyjnych realizujący Próbę I oraz zespół projektowy, w szczególności lider projektu i Lider laboratorium Nowych Wyrobów, analizują otrzymane wyniki laboratoryjne, oceniają próbę, weryfikują właściwości Produktu i na bieżąco wprowadzają zmiany w dokumentacji technologicznej, aż do momentu kiedy próba będzie spełniała wszystkie zakładane wymagania jakościowe.

W przypadku uznania, że wyprodukowany prototyp Produktu w ramach Próby I nie odpowiada przedstawionym przez niego oczekiwaniom, Spółka przystępuje do działań korygujących, tj. Menedżer Wydziału Produkcyjnego wprowadza stosowne zmiany i przygotowuje kolejne wersje prób technologicznych. Próby technologiczne są tworzone i przeprowadzane aż do momentu uzyskania założonych celów badawczo-rozwojowych Projektu B+R. Ocena wyników przeprowadzonej próby technologicznej zostaje przedstawiona zespołowi projektowemu oraz Dyrektorowi R&D przez Menedżera Wydziału Produkcyjnego. Dodatkowo zostaje przedstawiona wstępna specyfikacja technologiczna wyrobu.

Specyfikacja taka obejmuje wszystkie najważniejsze informacje charakterystyczne dla danego produktu, jak: właściwości mechaniczne i chemiczne surowca i ich przełożenie na możliwość osiągnięcia założonego zachowania się gotowego wyrobu, wytrzymałość udarnościowa surowca, możliwość osiągnięcia podczas docelowego procesu technologicznego wymagań jakościowych, możliwości technologiczne i ryzyka związane ze zdobieniem (w tym w szczególności w zakresie druku).


  1. Kolejne Próby Technologiczne (Próba II /Próba Ill/Próba IV)


W następnej kolejności wykonywana jest kolejna próba technologiczna. Menedżer właściwego wydziału produkcyjnego przygotowuje Próbę II, III, IV wraz ze składem surowców i technologią wykonania.


Warte zaznaczenia w tym zakresie jest również to, że cały proces wykonania kolejnej próby technologicznej może różnić się od tego z próby poprzedniej ze względu na fakt, że większa próba może wymagać przeniesienia procesu na linię produkcyjną, co wiąże się z odpowiednim dostosowaniem procesu technologicznego, który może mieć wpływ na finalny kształt produktu. Innymi słowy, proces wyprodukowania tego samego produktu na większej próbie różni się od procesu produkcji na próbie mniejszej.


Opracowana Technologia wykonania obejmuje opis procesów produkcyjnych, który zawiera poszczególne etapy do wykonania przez pracownika z określeniem wszelkich parametrów pracy maszyn i procesu technologicznego wraz ze składem surowcowym każdego z elementów wyrobu.


W oparciu o taką opracowaną Technologię zostaje przeprowadzona produkcja próbna wyrobu na linii technologicznej w celu pełnego dostosowania Produktu do możliwości produkcyjnych oraz możliwości produkcyjnych do Produktu. Przy projektowaniu nowego wyrobu dodatkowo zleca się przeprowadzenie badań wyrobu w zakresie niezbędnym aby potwierdzić, że wyrób spełnia wszystkie wymagania określone w danych wejściowych Projektu B+R. Te czynności przeprowadzane są w Laboratorium Wnioskodawcy. Gdy jest to zasadne przeprowadza się również i nadzoruje testy starzeniowe. W ramach próby II - IV nanoszone są uwagi do opracowanej technologii typu zmiany surowców lub dodatków do tworzyw sztucznych, zmiany w recepturach farb czy zmiany w parametrach procesów technologicznych.


  1. Akceptacja


Po zaakceptowaniu prób technologicznych prototyp Produktu zostaje wpisany do wewnętrznego systemu informatycznego jako kod produkcyjny dla standardowego wyrobu. Do systemu informatycznego wprowadzony zostaje skład surowcowy. Wszystkie uwagi i ustawienia parametrów linii produkcyjnej niezbędne do prawidłowego wyprodukowania Produktu ujęte zostają jako udokumentowane informacje zgodnie z obowiązującym Systemem Zarządzania Jakością. Zaakceptowane specyfikacje produktu, kalkulacje wyrobu oraz receptury zostają również umieszczone w wewnętrznym systemie informatycznym Spółki.


W związku z prowadzeniem działalności badawczo - rozwojowej Spółka ponosi koszty związane z wynagrodzeniem pracowników B+R, którzy wykonują czynności związane z Działalnością B+R. Koszty te są ustalane na podstawie ewidencji czasu pracy związanej z Działalnością B+R poszczególnych pracowników prowadzonej w formie elektronicznej w programach SA i SB.

Rzeczona ewidencja jest ewidencją czasu pracy poświęcanego na poszczególne zadania badawczo-rozwojowe przypisane w systemie do zarządzania projektami, w ramach Projektów B+R (system SA, SB) i pozwala ona określić czasochłonność opracowywania poszczególnych zadań (tj. ilość czasu pracy poszczególnych pracowników poświęconego nad poszczególnymi zadaniami badawczo-rozwojowymi). Spółka nakłada na pracowników obowiązek bieżącego raportowania ilości czasu pracy (ilość godzin) poświęcanego w danym okresie na poszczególne zadania badawczo-rozwojowe w ramach wykonywania swoich obowiązków, co jest przez nich ewidencjonowane w ewidencji czasu pracy pracowników związanej z Działalnością B+R. W przedmiotowej ewidencji nie wskazuje się natomiast ilości godzin odnoszącej się do czynności niezwiązanych z Działalnością B+R. Na podstawie ewidencji czasu pracy pracowników związanej z działalnością badawczo-rozwojową Spółka jest w stanie określić, ile godzin zostało poświęconych przez danego pracownika na dany Projekt B+R oraz jakie dokładnie czynność wykonywał konkretny pracownik.

Ponadto, w przypadku, gdy pracownicy Wnioskodawcy są nieobecni w pracy z powodu choroby, czy urlopu, czy też nie wykonują w danym dniu zadań badawczych, a na Spółce ciąży obowiązek wypłaty należnego wynagrodzenia, w ewidencji czasu pracy pracowników związanej z działalnością badawczo-rozwojową nie jest wykazywany czas pracy związany z pracami badawczo-rozwojowymi. Ewidencja czasu pracy pracowników związanej z działalnością badawczo-rozwojową pozwala tym samym ustalić ilość czasu pracy poświęconego przez poszczególnych pracowników Spółki na realizację prac badawczo-rozwojowych, w całkowitym czasie pracy wykonywanej przez nich w trakcie danego miesiąca.

Ponadto, Wnioskodawca alokuje koszty związane z prowadzoną Działalnością B+R na koncie pozabilansowym. Poszczególne wydatki są wyodrębnione rodzajowo w ramach danego konta. Spółka w ewidencji rachunkowej wyodrębniła ewidencję kosztów związanych z działalnością badawczo-rozwojową.


W skład kosztów związanych z wynagrodzeniem pracowników wykonujących w Spółce prace badawczo-rozwojowe wchodzą:

  1. wynagrodzenie zasadnicze zgodnie z kategorią zaszeregowania pracownika;
  2. składki na ubezpieczenie społeczne i emerytalno-rentowe, zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych , w części pokrytej przez pracodawcę;
  3. nagroda uznaniowa;
  4. premia miesięczna;
  5. premia roczna;
  6. premia kwartalna;
  7. dodatkowe wynagrodzenie za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia, szczególnie uciążliwych i niebezpiecznych;
  8. dodatkowe wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych;
  9. delegacje służbowe, w tym koszty podróży;
  10. wpłaty pracodawcy na PPK.


W ramach prac badawczo - rozwojowych Wnioskodawca realizuje i zamierza realizować poszczególne Projekty B +R, w zakresie których w pierwszej kolejności wykonywane są prace koncepcyjne i projektowanie, a następnie przygotowywane są narzędzia (np. formy), a w dalszej kolejności tworzone są prototypy, na których przeprowadzane są badania.

W ramach prowadzonej Działalności B+R Spółka ponosi koszty amortyzacji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności związanej z realizacją danego Projektu B+R, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością. Mając na uwadze powyższe Wnioskodawca wskazuje, iż aktualnie do prowadzonej przez Spółkę Działalności B+R wykorzystuje wewnętrzną infrastrukturę badawczą w toku realizacji badań i prac o charakterze rozwojowym. W toku prac o charakterze rozwojowym niezbędne jest wykorzystywanie infrastruktury badawczej, w tym m. in. środków trwałych. Sprzęt specjalistyczny wykorzystywany przez Spółkę w związku z pracami o charakterze rozwojowym stanowią:

  1. Wyposażenie laboratoryjne:
    1. urządzenia do przyłożenia i pomiaru sił osiowych wraz z wyposażeniem dodatkowym pozwalającym na cyfrowy odczyt danych, ich wizualizację i analizę;
    2. urządzenia miernicze do pomiaru momentu obrotowego;
    3. mikroskopy cyfrowe;
    4. mechaniczne i optyczne urządzenia pomiarowe do wymiarów liniowych i kołowych, szczelinomierze, twardościomierze;
    5. komory starzeniowe;
    6. urządzenia wraz z wyposażeniem dodatkowym do badania odporności i trwałości nadruków;
    7. detektory ostrych punktów oraz specjalistyczne stanowiska do oceny ostrych krawędzi;
    8. stanowiska do prób i badań udarnościowych;
    9. stanowiska i urządzenia miernicze do pomiaru temperatury, ciśnienia wilgotności, przepływu, wagi;
    10. pralki automatyczne, zmywarki, lodówki, zamrażarki, kuchnie elektryczne z wyposażeniem, podgrzewacze elektryczne, łaźnie wodne, autoklawy, kuchenki mikrofalowe;
    11. mierniki elektryczne parametrów prądu, fal elektromagnetycznych i radiowych i innych zjawisk fizycznych;
    12. inne drobne wyposażenie laboratoryjne.
  2. wtryskarki do tworzyw sztucznych wraz z formami wtryskowymi i oprzyrządowaniem dodatkowym (w tym m.in. robotami obsługującymi maszynę, transporterami);
  3. maszyny wtryskowo-rozdmuchowe i ich oprzyrządowanie dodatkowe wraz z robotami obsługującymi maszynę;
  4. maszyny i pół-automaty pakujące oraz etykieciarki i markery laserowe z oprzyrządowaniem dodatkowym;
  5. piece tunelowe do wypalania i oprzyrządowanie dodatkowe
  6. tunele zgrzewająco-obkurczające;
  7. termoformierki;
  8. maszyny drukarskie do tampodruku, sitodruku i druku termotransferowego wraz z oprzyrządowaniem dodatkowym i robotami obsługującymi maszynę;
  9. zgrzewarki ultradźwiękowe wraz z oprzyrządowaniem dodatkowym;
  10. stanowisko do laserowego znakowania i grawerowania;
  11. dedykowane prototypowe stanowiska badawcze symulujące wybrane elementy procesu produkcyjnego.


Wskazana infrastruktura badawcza (w tym środki trwałe) stanowią nieodzowny element w obszarze opracowywania nowych produktów. Wobec powyższego, Wnioskodawca wskazuje, iż część ww. sprzętu i maszyn wykorzystywana jest wyłącznie do prac badawczo-rozwojowych, natomiast pozostała część sprzętu oraz maszyn, będzie tylko częściowo wykorzystywana do prac badawczo-rozwojowych. W tym drugim przypadku (maszyny częściowo wykorzystywane do prac badawczo-rozwojowych) prowadzona będzie ewidencja umożliwiająca ustalenie czasu użytkowania danej maszyny, czy urządzenia na prace badawczo - rozwojowe. Działalności B+R Spółki służą również wartości niematerialne i prawne, które Spółka nabywa. Przykładami takich wartości są w szczególności oprogramowanie oraz inne wartości niematerialne i prawne zakwalifikowane przez Dyrektora R&D, jako wykorzystywane w Działalności B+R.


Podsumowując, Wnioskodawca:

  1. nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego, o którym mowa w art. 17 Ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz.U. z 2019 r. poz. 1402);
  2. nie prowadzi badań podstawowych, zdefiniowanych w art. 4a pkt 27 lit. a Ustawy CIT;
  3. działalność jego jest m. in. działalnością twórczą obejmującą badania naukowe lub prace o charakterze rozwojowym, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań;
  4. podjęta przez niego działalność obejmuje nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług;
  5. nie prowadzi działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia;
  6. nie korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a Ustawy CIT. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej opracowuje nowe lub ulepszone Produkty, procesy, usługi niewystępujące dotychczas w jego praktyce gospodarczej lub na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących;
  7. koszty poniesione przez Wnioskodawcę związane z Działalnością B+R nie zostały mu zwrócone w jakiejkolwiek formie, ani nie zostały odliczone od podstawy obliczenia od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym;
  8. jeżeli chodzi o koszty, które Spółka może ponieść w przyszłości to niniejszy wniosek dotyczy wyłącznie kosztów, które nie zostaną Spółce zwrócone, ani nie zostaną odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym;
  9. prowadzi księgi rachunkowe na podstawie przepisów o rachunkowości i na podstawie tych ksiąg, ustala dochód do opodatkowania.


W kontekście powyższego, Wnioskodawca powziął wątpliwości (wskazane szczegółowo w zakresie pytań do stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego) odnośnie tego, czy może on zakwalifikować (w tym zakwalifikowywać w przyszłości) ponoszone przez siebie koszty, jako koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 Ustawy CIT i odliczyć ich wartość od podstawy opodatkowania w podatku dochodowym od osób prawnych.


Pismem z 5 lipca 2021 r. Wnioskodawca doprecyzował wniosek, wskazując, że przedmiot zapytania Nr 1 dotyczy okresu od 2018 r. do 2021 r. oraz lat kolejnych, natomiast przedmiot zapytania Nr 2 i Nr 3 dotyczy okresu od 2018 r do 2021 i lat kolejnych.


Wnioskodawca będzie uzyskiwał przychody z zysków kapitałowych, w stosunku do których nie będzie korzystał z odliczenia w ramach tzw. ulgi na działalność badawczo-rozwojową.


Wnioskodawca prowadzi działalność, o której mowa we wniosku, tj. związaną z pracami noszącymi znamiona prac badawczo-rozwojowych od dnia 01.01.2018 r.


Wszystkie czynności wykonywane przez Wnioskodawcę w ramach prac B+R, które Spółka zamierza uznać za prace badawczo-rozwojowe były/są/będą działalnością twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań i Spółka jest/będzie w stanie wykazać ich bezpośredni związek z pracami badawczo-rozwojowymi w ramach konkretnego Etapu tych prac w ramach danego Projektu oraz nie stanowiły/nie będą stanowić/nie stanowią:

  1. rutynowych i okresowych zmian, wprowadzanych do nich, nawet jeśli takie zmiany mają charakter ulepszeń,
  2. czynności wdrożeniowych w zakresie opracowanych już produktów i usług,
  3. produkcji seryjnej/produkcji komercyjnej/bieżącej działalności Spółki,
  4. innych prac spoza prac B+R.


Działania podejmowane przez Spółkę, w ramach prac badawczo-rozwojowych obejmują badania naukowe, tj. badania aplikacyjne i prace rozwojowe. Prowadzona działalność przez Spółkę obejmuje badania naukowe i prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 i ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce z dnia 20 lipca 2018 r. (Dz. U. poz. 1668 ze zm.)

W ramach prac B+R Spółka w sposób systematyczny opracowuje nowe, modyfikuje i ulepsza produkty, procesy, usługi niewystępujące dotychczas w praktyce gospodarczej Spółki jak również innowacyjne, tak, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już w niej funkcjonujących, a charakter tych prac stanowi przejaw działalności twórczej o unikalnym/indywidualnym charakterze.


Projekty B+R prowadzone są wyłącznie przez Wnioskodawcę i zatrudnionych przez Wnioskodawcę pracowników tj. „własnymi siłami". Przedmiotem zapytania nie są prace B+R innych podmiotów.


Wnioskodawca prowadzi samodzielnie i w całości badania lub prace o charakterze rozwojowym w zakresie wszystkich wymienionych we wniosku Projektów. Wnioskodawca nabywa i zamierza nabywać wyniki badań naukowych od jednostek naukowych oraz ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne od podmiotów innych niż jednostki naukowe zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 3. Jak wskazano w wyroku WSA w Gliwicach z 3.10.2017 r., I SA/GI 512/17: „wykładnia językowa art. 18d ust. 2 pkt 3 PDOPrU uprawnia do konstatacji, że wymóg świadczenia lub wykonywania usług przez jednostkę naukową, dotyczy tylko nabycia wyników badań naukowych, natomiast nie dotyczy ekspertyz, opinii, usług doradczych i usług równorzędnych".


Projekty B+R nie obejmują /będą obejmowały pilotażu/wersji testowej czy wersji przedprodukcyjnej.


Kwalifikowane w ramach ulgi B+R wydatki wymienione w treści wniosku i pytań były przez Wnioskodawcę zaliczane do kosztów uzyskania przychodów danego roku.


„Materiały" i „surowce" były/są/będą bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową Wnioskodawcy.


Ze względu na prowadzone u Wnioskodawcy badania aplikacyjne i prace rozwojowe, w zakresie technologii T1-T6, wyniki badań aplikacyjnych i uzyskanych prac rozwojowych podlegają i będą podlegać ochronie wynikającej z ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (Dz.U. 2001 nr 49 poz. 508 ze zm.). Brak ochrony wyników badań aplikacyjnych i prac rozwojowych powodowałby możliwość naruszania tych praw przez inne podmioty. W związku z tym niezbędne jest ponoszenie kosztów wymienionych poniżej w celu ochrony wyników badań przemysłowych i prac rozwojowych, zatem:

  1. koszty przygotowania dokumentacji zgłoszeniowej i dokonania zgłoszenia do Urzędu Patentowego:
    1. koszt jest powiązany z realizacją następujących prac B+R Wnioskodawcy: prace rozwojowe w zakresie technologii T1-T6,
    2. koszt stanowi koszt, o którym jest mowa w art. 18d ust. 2 pkt 5) lit. a. Wnioskodawca jest w stanie wykazać, że koszt ten stanowi koszt, o którym jest mowa w art. 18d ust. 2 pkt 5) lit. a.
    3. Koszt był ponoszony w okresie: 2018-2021 i będzie ponoszony w latach kolejnych.
  2. koszty prowadzenia postępowania przez Urząd Patentowy:
    1. koszt jest powiązany z realizacją następujących prac B+R Wnioskodawcy: prace rozwojowe w zakresie technologii T1-T6,
    2. koszt stanowi koszt, o którym jest mowa w art. 18d ust. 2 pkt 5) lit. b. Wnioskodawca jest w stanie wykazać, że koszt ten stanowi koszt, o którym jest mowa w art. 18d ust. 2 pkt 5) lit. b.
    3. koszt był ponoszony w okresie: 2018-2021 i będzie ponoszony w latach kolejnych.
  3. koszty wykonania opracowań, czynności prawnych i faktycznych w badaniach formalnoprawnych:
    1. koszt jest powiązany z realizacją następujących prac B+R Wnioskodawcy: prace rozwojowe w zakresie technologii T1-T6.
    2. koszt stanowi koszt, o którym jest mowa w art. 18d ust. 2 pkt 5) lit. d. Wnioskodawca jest w stanie wykazać, że koszt ten stanowi koszt, o którym jest mowa w art. 18d ust. 2 pkt 5) lit. d
    3. Koszt będzie ponoszony w okresie: 2018-2021 i będzie ponoszony w latach kolejnych.
  4. koszty badania przez eksperta zdolności patentowej:
    1. koszt będzie powiązany z realizacją następujących prac B+R Wnioskodawcy: prace rozwojowe w zakresie technologii T1-T6.
    2. koszt będzie stanowił koszt, o którym jest mowa w art. 18d ust. 2 pkt 5) lit. d. Wnioskodawca jest w stanie wykazać, że koszt ten stanowi koszt, o którym jest mowa w art. 18d ust. 2 pkt 5) lit. d.
    3. koszt był ponoszony w okresie: 2021 i będzie ponoszony w latach kolejnych.
  5. koszty uzyskania decyzji o udzieleniu prawa z patentu na projekty wynalazcze w kategorii patentu na wynalazki itp.:
    1. koszt będzie powiązany z realizacją następujących prac B+R Wnioskodawcy: prace rozwojowe w zakresie technologii T1-T6.
    2. koszt będzie stanowił koszt, o którym jest mowa w art. 18d ust. 2 pkt 5) lit. d Wnioskodawca jest w stanie wykazać, że koszt ten stanowi koszt, o którym jest mowa w art. 18d ust. 2 pkt 5) lit. d.
    3. Koszt był ponoszony w okresie: 2021 i będzie ponoszony w latach kolejnych.

Wszelkie wskazane przez Wnioskodawcę w treści wniosku koszty (wydatki), będące przedmiotem zapytania oznaczone we wniosku Nr 2 i Nr 3 - były/są/ będą przez Wnioskodawcę zaliczane do kosztów uzyskania przychodu.


Wymienione w treści wniosku koszty, będące przedmiotem zapytania oznaczone we wniosku Nr 2 i Nr 3 związane są/były z pracami badawczo-rozwojowymi wyłącznie Wnioskodawcy i ponoszone są/były wyłącznie przez Wnioskodawcę.


Wnioskodawca w latach 2018-2020 ponosił koszty działalności badawczo-rozwojowej, aczkolwiek w tym okresie nie wyodrębnił ich w ewidencji, o której jest mowa w art. 9 ust. 1 (winno być art. 9 ust. 1b) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W związku z zamiarem skorzystania z odliczenia, jednak przed odliczeniem ulgi na działalność badawczo-rozwojową za lata 2018-2020, poprzez złożenie ewentualnych korekt deklaracji rocznych za lata 2018-2020, w ewidencjach rachunkowych za lata 2018-2020 Wnioskodawca wyodrębni koszty działalności badawczo-rozwojowej, poprzez przygotowanie ewidencji kosztów działalności badawczo-rozwojowej za lata: 2018, 2019 i 2020.


Od początku 2021 roku Wnioskodawca w celu skorzystania z odliczenia B+R wyodrębnił, wyodrębnia i w dalszym ciągu zamierza wyodrębniać w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1 1 (winno być art. 9 ust. 1b) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych koszty działalności badawczo-rozwojowej ponoszone w roku 2021 i latach następnych, co następuje poprzez prowadzenie ewidencji kosztów działalności badawczo-rozwojowej.


Ponadto, Wnioskodawca przeformułował ostatecznie treść pytania ozn. we wniosku Nr 1.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:


  1. Czy w opisanym stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym, działalność Wnioskodawcy będzie spełniała przesłanki uznania jej za działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 4a pkt 26-28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, która uprawnia Spółkę do zastosowania ulgi określonej w art. 18d Ustawy CIT?
  2. Czy w świetle zaprezentowanego stanu faktycznego, poniesione przez Spółkę koszty zakupu materiałów i surowców takich jak w szczególności tworzywa sztuczne, polipropylen, polietylen, SAN, POM, tworzywa biodegradowalne, w tym dodatki, takie jak: barwniki na różnych nośnikach, dodatki zwiększające transparentność, dodatki fosforyzujące, poślizgacze, wypełniacze, dodatki antybakteryjne, dodatki pochodzenia naturalnego, plastyfikatory, farby, lakiery, markery aktywacji, rozpuszczalniki, rozcieńczalniki, primery, utwardzacze, zupki dla niemowląt i inny pokarm, oleje spożywcze, proszki do prania i płukania, chemia gospodarcza, kalki, etykiety, tusze, folie, rozcieńczalniki, zmywacze, katalizatory, primery, taśmy czyszczące, testery do pomiaru aktywacji, modyfikatory przyczepności, paski pomiarowe, gaz propan, utwardzacze, czyściwo bawełnianie, emulsje światłoczułe, matryce, napinacze do sit, siatki do sit, uchwyty, o-ringi i inne uszczelnienia, oraz pierścienie ceramiczne i koncentraty barwiące, Spółka może zaliczyć do kosztów kwalifikowanych określonych w art. 18d ust. 2 pkt 2) Ustawy CIT i odliczyć ich wartość od podstawy opodatkowania w podatku dochodowym od osób prawnych
  3. Czy w świetle zaprezentowanego stanu faktycznego, poniesione przez Spółkę koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego takie jak: przygotowania dokumentacji zgłoszeniowej i dokonania zgłoszenia do Urzędu Patentowego, prowadzenia postępowania przez Urząd Patentowy, wykonania opracowań, czynności prawnych i faktycznych w badaniach formalnoprawnych, badania przez eksperta zdolności patentowej i uzyskania decyzji o udzieleniu prawa z patentu na projekty wynalazcze w kategorii patentu na wynalazki itp., Spółka może zaliczyć do kosztów kwalifikowanych określonych w art. 18d ust. 2 pkt 5) Ustawy CIT i odliczyć ich wartość od podstawy opodatkowania w podatku dochodowym od osób prawnych?


Zdaniem Wnioskodawcy:


Ad. 1


Opisana we wniosku działalność Spółki (Działalność B+R) spełnia przesłanki działalności badawczo - rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 Ustawy CIT i tym samym Wnioskodawca jest uprawniony do skorzystania z Ulgi B+R.


Zgodnie z art. 4a pkt 26 Ustawy CIT, ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo - rozwojowej oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.


Zgodnie z definicją obowiązującą od 1 października 2018 roku w myśl art. 4a pkt 27 Ustawy CIT, ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych, oznacza to: badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Zgodnie z art. 4 ust. 2 pkt 2 Ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym przez badania aplikacyjne rozumiane są prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Ilekroć w Ustawie CIT jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (art. 4a pkt 28 Ustawy CIT).


Natomiast zgodnie z art. 4 ust. 3 Prawo o szkolnictwie wyższym przez prace rozwojowe rozumie się działalność obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Biorąc pod uwagę powyższe, aby dana działalność stanowiła działalność badawczo-rozwojową muszą zostać spełnione następujące przesłanki: musi to być działalność twórcza, działalność taka obejmuje badania naukowe lub prace rozwojowe, działalność taka podejmowana jest w sposób systematyczny, działalność taka podejmowana jest w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Zdaniem Wnioskodawcy, Działalność B+R prowadzona przez Spółkę spełnia wszystkie powyższe przesłanki i tym samym Spółka prowadzi on badania naukowe i prace rozwojowe w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 Ustawy CIT.

Działalność B+R Spółki w zakresie opisywanych prac badawczo-rozwojowych ma charakter twórczy. Zgodnie z definicją słownikową „twórczy" oznacza tworzący lub mający zdolność tworzenia, mający na celu tworzenie, odkrywczy (Słownik Języka Polskiego pod red. W.

Doroszewskiego- W. Doroszewski (red.), Słownik Języka Polskiego, (…) (dostęp: 03.12.2020 r.)). Głównym celem realizowanych przez Spółkę czynności badawczo-rozwojowych jest opracowywanie nowych oraz ulepszonych Produktów (akcesoria dla niemowląt) oraz rozwiązań w zakresie oferowanych produktów, poprzez wykorzystywanie i rozwijanie dostępnych technologii i specjalistycznej wiedzy swoich pracowników.

Prace realizowane przez Spółkę prowadzą do powstania unikatowych oraz oryginalnych Produktów dla niemowląt i dzieci. Jak było wspomniane powyżej, Spółka w ramach realizacji Prac B+R zajmuje się szeroko pojętymi innowacjami, obejmującymi zarówno opracowywanie rozwiązań w celu optymalizacji już funkcjonujących procesów, jak i tworzenie zupełnie nowych modeli. Biorąc pod uwagę powyższe, czynności realizowane przez pracowników Spółki w ramach prowadzonej działalności mają charakter twórczy, bowiem Spółka tworzy nowe oraz unikatowe produkty lub je znacznie modyfikuje. Prace prowadzone przez Spółkę nie mają więc charakteru odtwórczego.

Zgodnie z wskazaną powyżej definicją prac rozwojowych, prace rozwojowe wiążą się zarówno z nabywaniem, jak i przetwarzaniem wiedzy w celu m.in. projektowania i wytworzenia nowych bądź ulepszonych Produktów czy procesów. Natomiast badania naukowe w postaci badań aplikacyjnych rozumiane są jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Zdaniem Wnioskodawcy, Działalność B+R Spółki obejmuje prowadzone przez Wnioskodawcę badania aplikacyjne oraz prace rozwojowe. Głównym bowiem celem działalności realizowanej przez Spółkę jest opracowywanie nowych produktów. Spółka tworząc produkty dla niemowląt wykorzystuje dostępną technologię oraz wiedzę specjalistyczną swoich pracowników. Spółka również systematycznie pozyskuje nową wiedzę o coraz to nowszych technologiach produkcji akcesoriów dla dzieci i niemowląt i stosuje innowacyjne rozwiązania na etapie tworzenia prototypowych modeli takich akcesoriów. Osoby zaangażowane przez Spółkę do realizacji Projektów B+R, poprzez tworzenie nowych oraz rozwijanie dotychczas znanych rozwiązań łączą posiadaną wiedzę oraz zdobywają nową wiedzę, w celu tworzenia oryginalnych Produktów, które nie są dostępne na rynku oraz ulepszaniu już oferowanych Produktów, w sposób polegający na wniesieniu znaczących innowacji do stosowanych rozwiązań technologicznych w ramach procesu produkcji.

Zgodnie z interpretacją indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 14 grudnia 2018 roku, nr 0114-KDIP2-1.4010.415.2018.2.JS stwierdzono, że: „w ramach prac rozwojowych następuje połączenie wyników prac badawczych z wiedzą techniczną w celu wprowadzenia do produkcji nowego lub zmodernizowanego wyrobu, nowej technologii czy nowego systemu organizacji. Innymi słowy, prowadzone systematyczne prace opierają na istniejącej wiedzy, uzyskanej w wyniku działalności badawczej oraz/lub doświadczeń praktycznych i mają na celu wytworzenie nowych materiałów, produktów lub urządzeń, inicjowanie nowych i znaczące udoskonalenie już istniejących procesów, systemów i usług”.

Wnioskodawca wskazuje również, że czynności badawczo-rozwojowe podejmowane przez Spółkę we wskazanych Projektach B+R nie dotyczą prac rutynowych lub okresowych zmian, wprowadzanych do już istniejących produktów - takie czynności nie są uznawane przez Wnioskodawcę za prowadzenie Działalności B+R.

Zdaniem Wnioskodawcy, Działalność B+R w procesie produkcji prototypów Produktów dla dzieci i niemowląt mają zatem charakter prac rozwojowych oraz badań aplikacyjnych ze względu na wspólny cel, tj. powstanie nowego Produktu oraz użycie do tego wiedzy i umiejętności z różnych dziedzin. W rezultacie tych Prac B+R powstaje prototyp Produktu. Biorąc pod uwagę powyższe, zdaniem Wnioskodawcy prace podejmowane przez Spółkę spełniają definicję prac rozwojowych oraz badań aplikacyjnych zawartą w Ustawie CIT oraz ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym.

Zdaniem Wnioskodawcy działalność Spółki w zakresie opisywanych prac badawczo -rozwojowych spełnia również przesłankę systematyczności. Systematyczny zgodnie z definicją słownikową oznacza „uporządkowany według pewnego systemu, regularny”, a także „odznaczający się skrupulatnością w wykonywaniu czegoś; dokładny” (Słownik Języka Polskiego pod red. W. Doroszewskiego - W. Doroszewski (red.), Słownik Języka Polskiego, http://www.sjpd.pwn.pl/haslo/systematyczny/ (dostęp: 03.12.2020 r.)).

Zgodnie z interpretacją indywidualną z dnia 8 stycznia 2019 roku, nr 111-KDIB1-3.4010.538.2018.2.APO) wskazać należy, że „działalność badawczo-rozwojowa musi być podejmowana w systematyczny sposób, czyli bieżące prowadzenie prac badawczo -rozwojowych podjętych w przyszłości, jak i rozpoczęcie działań badawczo-rozwojowych przy jednoczesnym założeniu, że podatnik w przyszłości będzie dalej podejmował i realizował prace tego rodzaju. Przesłankę tę należy zatem rozumieć jako zakaz obejmowania ulgą incydentalnych działań podatnika.", (tak np. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 8 stycznia 2019 roku, nr 111-KDIB1-3.4010.538 2018.2.APO).

Prace prowadzone przez Spółkę realizowane są w sposób planowany, uporządkowany i ciągły oraz stanowią przeważający przedmiot działalności Spółki. Jednocześnie prace te, jak było wspomniane wcześniej nie mają na celu wprowadzenia jedynie rutynowych czy okresowych zmian. W związku tym, że produkcja akcesoriów dla dzieci i niemowląt stanowi główny przedmiot działalności gospodarczej Spółki istnieje pewność, że Spółka również w przyszłości będzie podejmowała oraz realizowała prace tego rodzaju.

Ulgą B+R nie zostaną zatem objęte incydentalne działania Spółki, ale ciągłe działania podejmowane w ramach prac badawczo-rozwojowych. Biorąc pod uwagę powyższe, bez wątpienia działalność Spółki w zakresie opisywanych prac badawczo-rozwojowych podejmowana jest w sposób systematyczny.

Zdaniem Wnioskodawcy, działalność podejmowana przez Spółkę w ramach prac badawczo- rozwojowych podejmowana jest w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystywania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Prowadzone przez Spółkę prace skutkują m.in. zwiększeniem kapitału intelektualnego Wnioskodawcy oraz wykorzystaniem wiedzy do tworzenia nowych lub zmodyfikowanych Produktów (akcesoriów dla niemowląt). Zwiększone zasoby wiedzy są wykorzystywane do tworzenia nowych rozwiązań oraz lepszych jakościowo Produktów, w sposób polegający na wniesieniu innowacyjnych ulepszeń do stosowanych przez Spółkę rozwiązań w procesie wytwarzania akcesoriów dla dzieci i niemowląt.

Podsumowując, zdaniem Wnioskodawcy, prowadzona przez Spółkę Działalność B+R stanowi działalność badawczo - rozwojową, o której mowa w art. 4a pkt 26 Ustawy CIT. Działalność B+R prowadzona przez Spółkę jest bowiem działalnością twórczą, obejmującą prace rozwojowe oraz/lub badania aplikacyjne, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Biorąc pod uwagę powyższe, zdaniem Spółki, Wnioskodawca jest uprawniony do skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojowej.


Ad. 2


W świetle zaprezentowanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego Wnioskodawca może zakwalifikować i będzie mógł zakwalifikować (zakwalifikowywać) w przyszłości ponoszone przez siebie koszty zakupu surowców i materiałów jako koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT i odliczyć ich wartość od podstawy opodatkowania w podatku dochodowym od osób prawnych. Zdaniem Wnioskodawcy bowiem koszty materiałów i surowców stanowią koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 2) ustawy o CIT, tj. stanowią nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.


Zgodnie z brzmieniem art. 18d ust. 2 pkt 2 Ustawy CIT, za koszty kwalifikowane uznaje się m. in. nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.


Przepisy Ustawy CIT nie zawierają definicji „materiałów” ani „surowców”. Zdaniem Spółki, pomocne w zakresie wykładni tego pojęcia mogą być definicje zawarte w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U z 2017 r., poz. 728, z póżn. zm.). Według ww. rozporządzenia:

  1. materiałami (surowcami) podstawowymi są materiały, które w procesie produkcji lub przy świadczeniu usług stają się główną substancją gotowego wyrobu; do materiałów podstawowych zalicza się również materiały stanowiące część składową (montażową) wyrobu lub ściśle z wyrobem złączone (np. opakowania - puszki, butelki) oraz opakowania wysyłkowe wielokrotnego użytku (np. transportery, palety), jeżeli opakowania te nie są środkami trwałymi;
  2. materiałami pomocniczymi są materiały niebędące materiałami podstawowymi, które są zużywane w związku z działalnością gospodarczą i bezpośrednio oddają wyrobowi swoje właściwości.


W toku prowadzonych Prac B+R, w rozumieniu ww. rozporządzenia, Spółka będzie ponosić koszty zakupu zarówno materiałów podstawowych ( części, surowce, materiały w tym w szczególności tworzywa sztuczne polipropylen, polietylen, tworzywa biodegradowalne, w tym dodatki takie jak barwniki na różnych nośnikach, dodatki zwiększające transparentność, poślizgacze, wypełniacze, dodatki antybakteryjne, dodatki fosforyzujące, dodatki pochodzenia naturalnego, plastyfikatory, farby, lakiery, markery aktywacji, rozpuszczalniki, rozcieńczalniki, primery, utwardzacze, zupki dla niemowląt i inny pokarm, oleje spożywcze, proszki do prania i płukania oraz wszelkiego rodzaju chemię gospodarczą oraz ponadto kalki, etykiety, tusze, folie, rozcieńczalniki, zmywacze, katalizatory, primery, taśmy czyszczące, testery do pomiaru aktywacji, modyfikatory przyczepności, paski pomiarowe, gaz propan, utwardzacze, czyściwo bawełnianie, emulsje światłoczułe, matryce, napinacze do sit, siatki do sit, uchwyty, o-ringi i inne uszczelnienia, pierścienie ceramiczne, koncentraty barwiące.), jak i materiałów pomocniczych (wymienialne elementy maszyn i urządzeń wykorzystywanych do Prac B+R, obuwie i odzież ochronna, kombinezony, maski, specjalistyczne płyny i pasty do mycia/czyszczenia, materiały biurowe).


Materiały podstawowe oraz materiały pomocnicze są i będą wykorzystywane bezpośrednio do prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej, która została opisana w niniejszym wniosku.


Według Spółki wszystkie powyższe koszty należy uznać za koszty materiałów i surowców w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 2 Ustawy CIT, a co za tym idzie, za koszty kwalifikowane.


W ocenie Spółki, przytoczony powyżej przepis pozwala na zaliczenie do kosztów kwalifikowanych kosztów wszelkich materiałów (stanowiących koszty uzyskania przychodu) Projektu B+R niezbędnych do zakończenia prac rozwojowych sukcesem, a pośrednio również do rozwoju wiedzy pracowników. W sytuacji, gdy wykorzystanie tych materiałów jest niezbędne do realizacji projektu (a co za tym idzie do pozytywnego zakończenia prac badawczo-rozwojowych) należy uznać, że zachodzi w tym zakresie bezpośredni związek pomiędzy nabyciem tych materiałów i surowców a prow

adzoną Działalnością B +R.

Stanowisko Spółki potwierdzają liczne interpretacje organów podatkowych, tj. m.in.:

  1. interpretacja indywidualna wydana przez Izbę Skarbową w Bydgoszczy z 24 stycznia 2017 r. (sygn. 0461-ITPB3.4510.724.2016.1 .PS);
  2. interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 18 kwietnia 2017 r. (sygn. 2461-IBPB-1-3.4510.107.2017.1.APO);
  3. interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 11 maja 2017r. (sygn. 0114-KDIP2-1.4010.27.2017.1 MR);
  4. interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 25 maja 2017 r. (sygn. 0111-KDIB1 -3.4010.12.2017.2.IZ);
  5. interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 17 lipca 2017 r.; (sygn. 0114-KDIP2-1.4010.182.2017.1.MR);
  6. interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 25 września 2017 r. (sygn. 0114-KDIP2-1.4010.205.2017.1.JS);
  7. interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 8 lutego 2018 r. (sygn. 0115-KDIT2-3.4010.387.2017.1.PS);
  8. interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 13 kwietnia 2018r. (sygn. 0111-KDIB1-3.4010.54.2018.2.APO).


Ad. 3


Zdaniem Wnioskodawcy w świetle zaprezentowanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego Wnioskodawca może zakwalifikować i będzie mógł zakwalifikować (zakwalifikowywać) w przyszłości ponoszone przez siebie koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego takie jak: przygotowania dokumentacji zgłoszeniowej i dokonania zgłoszenia do Urzędu Patentowego, prowadzenia postępowania przez Urząd Patentowy, wykonania opracowań, czynności prawnych i faktycznych w badaniach formalnoprawnych, badania przez eksperta zdolności patentowej i uzyskania decyzji o udzieleniu prawa z patentu na projekty wynalazcze w kategorii patentu na wynalazki itp., jako koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 1 pkt 5) ustawy o CIT i odliczyć ich wartość od podstawy opodatkowania w podatku dochodowym od osób prawnych. Zdaniem Wnioskodawcy ww. koszty stanowią koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 1 pkt 5) ustawy o CIT bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością badawczo- rozwojową.


Na podstawie art. 18d ust. 1 pkt 5 Ustawy CIT, za koszty kwalifikowane uznaje się koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, poniesione na:

  1. przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej i dokonanie zgłoszenia do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedniego zagranicznego organu, łącznie z kosztami wymaganych tłumaczeń na język obcy;
  2. prowadzenie postępowania przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedni zagraniczny organ, poniesione od momentu zgłoszenia do tych organów, w szczególności opłaty urzędowe i koszty zastępstwa prawnego i procesowego;
  3. odparcie zarzutów niespełnienia warunków wymaganych do uzyskania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji wzoru przemysłowego zarówno w postępowaniu zgłoszeniowym, jak i po jego zakończeniu, w szczególności koszty zastępstwa prawnego i procesowego, zarówno w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej, jak i w odpowiednim zagranicznym organie;
  4. opłaty okresowe, opłaty za odnowienie, tłumaczenia oraz dokonywanie innych czynności koniecznych dla nadania lub utrzymania ważności patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy oraz prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, w szczególności koszty walidacji patentu europejskiego.


Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym i zdarzeniem przyszłym, Spółka ponosi i ponosić następujące koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego:

    1. przygotowania dokumentacji zgłoszeniowej i dokonania zgłoszenia do Urzędu Patentowego;
    2. prowadzenia postępowania przez Urząd Patentowy;
    3. wykonania opracowań, czynności prawnych i faktycznych w badaniach formalnoprawnych;
    4. badania przez eksperta zdolności patentowej i uzyskania decyzji o udzieleniu prawa z patentu na projekty wynalazcze w kategorii patentu na wynalazki itp.

Zdaniem Spółki, ponoszenie ww. kosztów jest niezbędne w procesie nadania lub utrzymania ważności patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego. Koszty patentów, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego zostaną poniesione przez Spółkę na Działalność B+R i będą stanowić dla Spółki koszty uzyskania przychodów w rozumieniu Ustawy CIT i nie zostaną poniesione w związku z działalnością na terenie specjalnej strefy ekonomicznej. Koszty te są i będą wyodrębnione w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b Ustawy CIT, nie zostaną Spółce zwrócone w jakiejkolwiek formie i nie przekroczą limitów określonych w Ustawie CIT.


W związku z powyższym zdaniem Spółki, wymienione powyżej koszty wypełniają przesłanki do uznania ich za koszty, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 5 Ustawy CIT. Zdaniem Spółki, przygotowania dokumentacji zgłoszeniowej i dokonania zgłoszenia do Urzędu Patentowego, prowadzenia postępowania przez Urząd Patentowy, wykonania opracowań, czynności prawnych i faktycznych w badaniach formalnoprawnych, badania przez eksperta zdolności patentowej i uzyskania decyzji o udzieleniu prawa z patentu na projekty wynalazcze w kategorii patentu na wynalazki itp. stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 5 Ustawy CIT i Spółka będzie mogła skorzystać z możliwości odliczenia w zeznaniu podatkowym ww. kosztów w ramach Ulgi B+R. Stanowisko Spółki znajduje potwierdzenie m. in. w:

    1. interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 12 września 2018 r. (sygn. 0111-KDIB1-3.4010.280.2018.2.MO);
    2. interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 24 października 2018 r. (sygn. 0114-KDIP2-1.4010.345.2018.2.JS);
    3. interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 24 października 2018 r. (sygn. 0114-KDIP2-1.4010.343.2018.2.JS).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w zakresie ustalenia, czy:

  • działalność Wnioskodawcy będzie spełniała przesłanki uznania jej za działalność badawczo- rozwojową, o której mowa w art. 4a pkt 26-28 updop, która uprawnia Spółkę do zastosowania ulgi określonej w art. 18d updop (pytanie Nr 1),
  • poniesione przez Spółkę koszty zakupu materiałów i surowców Spółka może zaliczyć do kosztów kwalifikowanych określonych w art. 18d ust. 2 pkt 2) updop i odliczyć ich wartość od podstawy opodatkowania w podatku dochodowym od osób prawnych (pytanie Nr 2),
  • poniesione przez Spółkę koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego Spółka może zaliczyć do kosztów kwalifikowanych określonych w art. 18d ust. 2 pkt 5) updop i odliczyć ich wartość od podstawy opodatkowania w podatku dochodowym od osób prawnych (pytanie Nr 3)

– jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Ponadto, należy wskazać, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku.


W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.


Zaznaczyć należy, że przy wydawaniu niniejszej interpretacji, tutejszy Organ dokonał wyłącznie analizy okoliczności podanych w treści wniosku, w zakresie zarówno ustalenia, czy prace prowadzone/realizowane przez Wnioskodawcę stanowią prace B+R oraz możliwości uznania przez Wnioskodawcę za koszty kwalifikowane wyłącznie wydatków będących przedmiotem pytań ozn. we wniosku Nr 2 i Nr 3.


Jednakże, zastrzec w tym miejscu należy, że rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny/zdarzenie przyszłe są zgodne ze stanem rzeczywistym. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.


Pełna weryfikacja stanowiska Wnioskodawcy może być dokonana jedynie w toku ewentualnego postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub postępowania kontrolnego organu kontroli celno-skarbowej będącej poza zakresem instytucji interpretacji indywidualnej, do której mają zastosowanie przepisy określone w art. 14h ustawy Ordynacja podatkowa.

Odnosząc się do powołanych we wniosku interpretacji indywidualnych stwierdzić należy, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach innych podmiotów i tylko do nich się odnoszą, w związku z tym nie mają mocy powszechnie obowiązującego prawa i nie wiążą organu w sprawie będącej przedmiotem wniosku.


Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.


Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).


Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r. poz. 2325 ze zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj