Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP3-2.4011.458.2021.1.AK
z 26 lipca 2021 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 24 maja 2021 r. (data wpływu 25 maja 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie udzielenia dotacji w ramach programu dofinansowania zadań związanych z realizacją gminnych programów na demontaż, zbieranie, transport i unieszkodliwienie odpadów zawierających azbest jest:

  • prawidłowe – w części dotyczącej niepowstania świadczenia podlegającego opodatkowaniu i braku obowiązków płatnika z tytułu udzielenia dotacji,
  • nieprawidłowe – w części dotyczącej zastosowania zwolnienia wynikającego z art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


UZASADNIENIE


W dniu 25 maja 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w związku z wypłatą dotacji w ramach programu dofinansowania zadań związanych z realizacją gminnych programów na demontaż, zbieranie, transport i unieszkodliwienie odpadów zawierających azbest.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Gmina X w dniu 30 kwietnia 2021 r. złożyła wniosek do (…) o dotację na zadanie pn. „Usuwanie wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy X w 2021 roku” – środki pochodzić będą z (…) oraz (…).


Gmina przyjęła regulamin dofinansowania zadań związanych z usuwaniem wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy X na lata 2021-2025.


Zgodnie z zapisami regulaminu o dofinansowanie może ubiegać się osoba fizyczna, posiadająca tytuł prawny do nieruchomości zlokalizowanej na terenie gminy X, która zabudowana jest budynkiem mieszkalnym lub gospodarczym pokrytym materiałem zawierającym azbest lub na której składowane są wyroby zawierające azbest.


Wójt Gminy (…) ogłosił na stronie internetowej oraz tablicy ogłoszeń w Urzędzie Gminy nabór ankiet dla osób zainteresowanych udziałem w programie.


Na podstawie złożonych ankiet Gmina zleciła inwentaryzację wyrobów zawierających azbest wybranemu podmiotowi zewnętrznemu. Na podstawie oględzin w terenie i ustaleń z właścicielami nieruchomości sporządzona zostanie informacja o wyrobach zawierających azbest oraz dokumentacja fotograficzna umożliwiająca identyfikację obiektów w terenie.


Weryfikacja ankiet dotycząca zadań wpisanych na listę rezerwową nastąpiła poprzez:

  1. sprawdzenie w dostępnej bazie, czy zgłaszający wyroby zawierające azbest jest właścicielem nieruchomości, której zgłoszenie dotyczy lub czy posiada prawo do dysponowania nieruchomością w celu usunięcia z niej wyrobów zawierających azbest;
  2. sporządzenie, na podstawie złożonych ankiet, inwentaryzacji wyrobów zawierających azbest dla zgłoszonych obiektów, w tym uzyskanie od mieszkańców wszystkich informacji koniecznych do podjęcia decyzji o zakwalifikowaniu zakresu objętego zgłoszeniem do dofinansowania.


Dofinansowaniu podlegać będą koszty następujących prac, zwane dalej kosztami kwalifikowanymi:

  1. demontaż, odbiór, transport oraz unieszkodliwianie (składowanie na składowisku posiadającym decyzję zezwalającą na prowadzenie działalności w zakresie unieszkodliwiania odpadów niebezpiecznych zawierających azbest poprzez składowanie) wyrobów zawierających azbest, lub
  2. odbiór, transport oraz unieszkodliwianie (składowanie na składowisku posiadającym decyzję zezwalającą na prowadzenie działalności w zakresie unieszkodliwiania odpadów niebezpiecznych zawierających azbest poprzez składowanie), wcześniej zdemontowanych i zdeponowanych wyrobów zawierających azbest.


Za koszty zadania uznane zostaną wyłącznie wydatki udokumentowane fakturami lub rachunkami poniesione przez Inwestora w okresie obowiązywania umowy podpisanej z Gminą.


Dofinansowanie nie obejmuje kosztów poniesionych przez inwestora przed podpisaniem z Gminą umowy o dofinansowanie realizacji zadania związanego z usuwaniem wyrobów zawierających azbest.


Dofinansowanie nie obejmuje pokrycia kosztów związanych z zakupem i montażem nowego wyrobu mającego zastąpić usunięty wyrób zawierający azbest.


Dofinansowanie nie obejmuje usuwania wyrobów zawierających azbest z obiektów budowlanych wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej.


Warunkiem zakwalifikowania zadania do dofinansowania jest objęcie danej nieruchomości wnioskiem do ...o dofinansowanie w bieżącym roku kalendarzowym.


Dofinansowanie przekazywane będzie w formie zwrotu części udokumentowanych wydatków poniesionych na realizację przedsięwzięcia, po jego zakończeniu (refinansowanie).

Dofinansowanie przyznaje się tylko raz dla danego obiektu budowlanego.


Po uzyskania dotacji z (…) dofinansowanie będzie wynosić:

  1. dla demontażu, zbierania, transportu i unieszkodliwienia odpadów zawierających azbest – dla I stopnia pilności – do 100% kosztów kwalifikowanych, lecz nie więcej niż 800 zł/Mg odpadów
  2. dla demontażu, zbierania, transportu i unieszkodliwienia odpadów zawierających azbest – dla II i III stopnia pilności – do 90% kosztów kwalifikowanych, lecz nie więcej niż 720 zł/Mg odpadów
  3. dla zbierania, transportu i unieszkodliwienia odpadów zawierających azbest – do 100% kosztów kwalifikowanych, lecz nie więcej niż 600 zł /Mg odpadów.


Gmina podpisze z inwestorami umowy na dofinansowanie usuwania materiałów zawierających azbest z obiektów należących do osób fizycznych po otrzymaniu przez Gminę decyzji Zarządu WFOŚiGW o przyznaniu dotacji. Niepodpisanie umowy z Gminą przez Inwestora w wyznaczonym terminie oznacza rezygnację z udziału w Programie.

Prace związane z usuwaniem, transportem i unieszkodliwianiem wyrobów zawierających azbest Inwestor zleca we własnym zakresie wykonawcy posiadającemu odpowiednie zezwolenia w zakresie unieszkodliwiania materiałów zawierających azbest. Dofinansowanie nie obejmuje kosztów poniesionych przez inwestorów, którzy samodzielnie, we własnym zakresie zdemontują wyroby zawierające azbest z budynków.

Inwestor zobowiązany jest do zgłoszenia prac polegających na zabezpieczeniu lub usunięciu wyrobów zawierających azbest właściwemu organowi nadzoru budowlanego, Inspektorowi Pracy oraz Państwowemu Inspektorowi Sanitarnemu w ustawowym terminie, tj. co najmniej 7 dni przed rozpoczęciem prac.


Po zakończeniu realizacji inwestycji w terminie określonym w umowie, Inwestor składa pisemny wniosek o wypłatę dotacji wraz z następującymi dokumentami (w oryginale):

  1. faktura lub rachunek wystawione przez Wykonawcę, uwzględniające koszty kwalifikowane i obejmujące demontaż, odbiór, transport oraz unieszkodliwianie wyrobów zawierających azbest lub odbiór, transport oraz unieszkodliwianie wyrobów zawierających azbest (faktura nie może być z datą wcześniejszą niż data podpisania umowy);
  2. potwierdzenie dokonania zapłaty (np. wyciąg bankowy z konta) za fakturę wykonawcy,
  3. karta potwierdzająca przekazanie azbestu do unieszkodliwienia (karta przekazania odpadu); d) protokół odbioru prac zgodny z wzorem stanowiącym załącznik do regulaminu;
  4. kopia potwierdzona za zgodność z oryginałem zgłoszenia prac polegających na zabezpieczeniu lub usunięciu wyrobów zawierających azbest właściwemu organowi nadzoru budowlanego, Inspektorowi Pracy oraz Państwowemu Inspektorowi Sanitarnemu.


Wypłata środków nastąpi w terminie określonym w umowie, po:

  1. dostarczeniu przez Inwestora kompletu dokumentów, o których mowa powyżej,
  2. zweryfikowaniu poszczególnych kosztów kwalifikowanych przez upoważnionych pracowników Urzędu;
  3. przeprowadzeniu przez pracownika Urzędu lub inną upoważnioną osobę oględzin zrealizowanej inwestycji i potwierdzeniu protokołem odbioru końcowego podpisanego przez inwestora, wykonawcę i przedstawiciela Urzędu.


Niezłożenie dokumentów rozliczających zadanie w wymaganym terminie wynikającym z umowy będzie skutkować jej wygaśnięciem.


W przypadku niepozyskania środków zewnętrznych, dofinansowanie zadań związanych z usuwaniem wyrobów zawierających azbest nie będzie realizowane przez Gminę.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.


Czy udzielona dotacja na demontaż, zbieranie, transport i unieszkodliwienie odpadów zawierających azbest osobom fizycznym (mieszkańcom Gminy) nie będzie stanowić dla tych osób świadczenia podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych i nie spowoduje konieczności sporządzania przez Gminę informacji PIT-8C, bowiem korzystać będzie ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?


Zdaniem Wnioskodawcy, udzielona dotacja na demontaż, zbieranie, transport i unieszkodliwienie odpadów zawierających azbest osobom fizycznym (mieszkańcom Gminy) nie będzie stanowić dla tych osób świadczenia podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych i nie spowoduje konieczności sporządzania przez Gminę informacji PIT-8C, bowiem korzystać będzie ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Podstawę prawną zwolnienia będzie stanowił art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2020 r. poz. 1426 ze zm.), zgodnie z którym wolne od podatku są dotacje, w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, otrzymane z budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego. Po stronie Gminy nie wystąpi zatem obowiązek wystawienia informacji PIT-8C.


Zgodnie z ustawą z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2020 r. poz. 713 ze zm.) do zakresu działania gminy należą wszystkie sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym. Zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy do których m. in. zalicza się zadania obejmujące sprawy ładu przestrzennego, gospodarki nieruchomościami, ochrony środowiska i przyrody oraz gospodarki wodnej; Stosownie do treści art. 403 ust. 4 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2020 r. poz. 1219 ze zm.), do zadań własnych gmin należy finansowanie ochrony środowiska i gospodarki wodnej w zakresie określonym w art. 400a ust. 1 pkt 2, 5, 8, 9, 15, 16, 21-25, 29, 31, 32 i 38-42 w wysokości nie mniejszej niż kwota wpływów z tytułu opłat i kar, o których mowa w art. 402 ust. 4, 5 i 6, stanowiących dochody budżetów gmin, pomniejszona o nadwyżkę z tytułu tych dochodów przekazywaną do wojewódzkich funduszy. Finansowanie ochrony środowiska i gospodarki wodnej, o którym mowa w ust. 1 i 2, odbywa się w trybie określonym w przepisach odrębnych, z zastrzeżeniem ust. 4-6 (art. 403 ust. 3 ww. ustawy).


Stosownie do treści art. 403 ust. 4 pkt 1 ww. ustawy, finansowanie ochrony środowiska i gospodarki wodnej, o którym mowa w ust. 1 i 2, może polegać na udzielaniu dotacji celowej w rozumieniu przepisów ustawy o finansach publicznych z budżetu gminy lub budżetu powiatu na finansowanie lub dofinansowanie kosztów inwestycji:

  1. podmiotów niezaliczonych do sektora finansów publicznych, w szczególności:
    1. osób fizycznych,
    2. wspólnot mieszkaniowych,
    3. osób prawnych,
    4. przedsiębiorców;
  2. jednostek sektora finansów publicznych będących gminnymi lub powiatowymi osobami prawnymi.


Finansowanie ochrony środowiska może więc polegać na udzieleniu dotacji celowej w rozumieniu przepisów ustawy o finansach publicznych.


Przedmiotowa dotacja dla mieszkańców na dofinansowanie działań z zakresu ochrony środowiska, udzielana przez Gminę jest dotacją celową w rozumieniu art. 221 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 305).


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe w części dotyczącej niepowstania świadczenia podlegającego opodatkowaniu i braku obowiązków płatnika z tytułu udzielenia dotacji oraz nieprawidłowe w części dotyczącej zastosowania zwolnienia wynikającego z art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Zgodnie z ogólną zasadą sformułowaną w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.


Opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają zatem wszelkie dochody osiągane przez podatnika, z wyjątkiem tych dochodów, które zostały enumeratywnie wymienione przez ustawodawcę jako zwolnione z podatku, bądź od których zaniechano poboru podatku.


Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłami przychodów są również inne źródła, które nie zostały wymienione enumeratywnie w tym artykule.


Natomiast na podstawie art. 11 ust. 1 ww. ustawy, przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9, 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, pkt 11, art. 19, art. 25b, art. 30ca, art. 30da i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.


Zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, kwoty uzyskane z tytułu zwrotu z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego oraz wypłaty z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego, w tym także dokonane na rzecz osoby uprawnionej na wypadek śmierci oszczędzającego, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, świadczenia otrzymane z tytułu umowy o pomocy przy zbiorach, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i art. 17.


Użycie w powyższym przepisie sformułowania „w szczególności”, wskazuje, że definicja przychodów z innych źródeł ma charakter otwarty i nie ma przeszkód, aby do tej kategorii zaliczyć również przychody inne niż wymienione wprost w art. 20 ust. 1 ww. ustawy. Oznacza to, że przychodem z innych źródeł będzie każde przysporzenie majątkowe, mające konkretny wymiar finansowy, otrzymane jako świadczenie pieniężne, rzeczowe lub też jako świadczenie nieodpłatne, czy częściowo odpłatne.


Zgodnie z art. 42a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1, z wyjątkiem dochodów (przychodów) wymienionych w art. 21, art. 52, art. 52a i art. 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów ustawy Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku, od których nie są obowiązane pobierać zaliczki na podatek lub zryczałtowanego podatku dochodowego, są obowiązane sporządzić informację według ustalonego wzoru o wysokości przychodów, i przesłać ją podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika wykonuje swoje zadania, a w przypadku podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych wykonuje swoje zadania.


Zgodnie z art. 42g ust. 1 ww. ustawy, płatnicy oraz podmioty, o których mowa w art. 42a, przesyłają roczne obliczenie podatku, o którym mowa w art. 34 ust. 7, oraz informacje, o których mowa w art. 34 ust. 8, art. 35 ust. 10, art. 39 ust. 1 i 3, art. 42 ust. 2 pkt 1, art. 42a ust. 1 oraz art. 42e ust. 6:

  1. urzędowi skarbowemu – w terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym;
  2. podatnikowi – w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym.


Należy zauważyć, że z dniem 1 stycznia 2019 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22 listopada 2018 r. w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz. U. z 2018 r., poz. 2237).


Stosownie do treści § 1 pkt 3 ww. rozporządzenia, określa się wzór informacji: o niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych (PIT-8C), stanowiący załącznik Nr 7 do rozporządzenia (§ 1 pkt 3 lit. a), o przychodach z innych źródeł oraz o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy (PIT-11), stanowiący załącznik nr 8 do rozporządzenia (§ 1 pkt 3 lit. b).

Zgodnie z § 2 ust. 1 ww. rozporządzenia: wzory, o których mowa w § 1, stosuje się do przychodów, dochodów (strat) uzyskanych (poniesionych) od dnia 1 stycznia 2018 r. W myśl § 2 ust. 2 ww. rozporządzenia, przepisu ust. 1 nie stosuje się, jeżeli przed dniem wejścia w życie rozporządzenia oświadczenia, deklaracje i informacje podatkowe zostały złożone na formularzach dotychczasowych.

Zatem, zgodnie z ustalonymi w ww. rozporządzeniu wzorami – w przypadku podlegających opodatkowaniu należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1 ustawy, właściwym jest ich ujęcie w informacji o przychodach z innych źródeł oraz o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy PIT-11, natomiast informacja PIT-8C dotyczy wyłącznie niektórych dochodów z kapitałów pieniężnych.


Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca (gmina X) w dniu 30 kwietnia 2021 r. złożyła wniosek do (…)o dotację na zadanie pn. „Usuwanie wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy X w 2021 roku” – środki pochodzić będą z (…)oraz (…). Gmina przyjęła regulamin dofinansowania zadań związanych z usuwaniem wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy X na lata 2021-2025. Zgodnie z zapisami regulaminu o dofinansowanie może ubiegać się osoba fizyczna, posiadająca tytuł prawny do nieruchomości zlokalizowanej na terenie gminy X, która zabudowana jest budynkiem mieszkalnym lub gospodarczym pokrytym materiałem zawierającym azbest lub na której składowane są wyroby zawierające azbest. Wójt Gminy X ogłosił na stronie internetowej oraz tablicy ogłoszeń w Urzędzie Gminy nabór ankiet dla osób zainteresowanych udziałem w programie. Na podstawie złożonych ankiet Gmina zleciła inwentaryzację wyrobów zawierających azbest wybranemu podmiotowi zewnętrznemu. Dofinansowaniu podlegać będą koszty demontażu, odbioru, transportu oraz unieszkodliwienia wyrobów zawierających azbest, zwane kosztami kwalifikowanymi. Za koszty zadania uznane zostaną wyłącznie wydatki udokumentowane fakturami lub rachunkami poniesione przez Inwestora w okresie obowiązywania umowy podpisanej z Gminą. Warunkiem zakwalifikowania zadania do dofinansowania jest objęcie danej nieruchomości wnioskiem do WFOŚiGW o dofinansowanie w bieżącym roku kalendarzowym. Dofinansowanie przekazywane będzie w formie zwrotu części udokumentowanych wydatków poniesionych na realizację przedsięwzięcia, po jego zakończeniu (refinansowanie). Gmina podpisze z inwestorami umowy na dofinansowanie usuwania materiałów zawierających azbest z obiektów należących do osób fizycznych po otrzymaniu przez Gminę decyzji Zarządu WFOŚiGW o przyznaniu dotacji. Prace związane z usuwaniem, transportem i unieszkodliwianiem wyrobów zawierających azbest Inwestor zleca we własnym zakresie wykonawcy posiadającemu odpowiednie zezwolenia w zakresie unieszkodliwiania materiałów zawierających azbest. Po zakończeniu realizacji inwestycji w terminie określonym w umowie, Inwestor składa pisemny wniosek o wypłatę dotacji wraz z wymaganymi dokumentami.


Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 114 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolna od podatku dochodowego jest wartość otrzymanych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych oraz wartość świadczeń rzeczowych (w naturze) finansowanych lub współfinansowanych ze środków budżetu państwa, jednostek samorządu terytorialnego, ze środków agencji rządowych, agencji wykonawczych lub ze środków pochodzących od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych, w ramach rządowych programów.


Z treści cytowanego wyżej przepisu wynika, że aby podatnik mógł skorzystać ze zwolnienia od podatku określonego tym przepisem musi otrzymać:

  • nieodpłatne świadczenie, bądź
  • świadczenie częściowo odpłatne, bądź
  • świadczenie rzeczowe (w naturze),
  • świadczenia te muszą być sfinansowane (współfinansowane) z konkretnych, ściśle określonych źródeł,
  • otrzymanie świadczeń winno nastąpić w ramach programów rządowych.


Jeżeli zatem podatnik otrzyma takie świadczenie i jest ono finansowane lub współfinansowane m.in. ze środków budżetu jednostki samorządu terytorialnego w ramach rządowych programów, to wartość tego świadczenia jest zwolniona z podatku.

W myśl art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego są dotacje, w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, otrzymane z budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego, z zastrzeżeniem ust. 36.


Aby wypłacone świadczenie (dotacja) korzystało ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych winno być uzyskane:

  • z budżetu państwa lub
  • z budżetu jednostki samorządu terytorialnego.


Otrzymane z powyższych źródeł świadczenie musi ponadto stanowić dotację w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 305).


Oba warunki wskazane w art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, muszą zostać spełnione łącznie.


Zgodnie z art. 126 ustawy o finansach publicznych, dotacje są to podlegające szczególnym zasadom rozliczania środki z budżetu państwa, budżetu jednostek samorządu terytorialnego oraz z państwowych funduszy celowych przeznaczone na podstawie niniejszej ustawy, odrębnych ustaw lub umów międzynarodowych, na finansowanie lub dofinansowanie realizacji zadań publicznych.

Na podstawie art. 127 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, dotacje celowe są to środki przeznaczone na finansowanie lub dofinansowanie:

  1. zadań z zakresu administracji rządowej oraz innych zadań zleconych jednostkom samorządu terytorialnego ustawami,
  2. ustawowo określonych zadań, w tym zadań z zakresu mecenatu państwa nad kulturą, realizowanych przez jednostki inne niż jednostki samorządu terytorialnego,
  3. bieżących zadań własnych jednostek samorządu terytorialnego,
  4. zadań agencji wykonawczych, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. b,
  5. zadań zleconych do realizacji organizacjom pozarządowym,
  6. kosztów realizacji inwestycji.


Przepis art. 403 ust. 2 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2020 r. poz. 1219 ze zm.) stanowi, że do zadań własnych gmin należy finansowanie ochrony środowiska w zakresie określonym w art. 400a ust. 1 pkt 2, 5, 8, 9, 15, 16, 21-25, 29, 31, 32 i 38-42 w wysokości nie mniejszej niż kwota wpływów z tytułu opłat i kar, o których mowa w art. 402 ust. 4, 5 i 6, stanowiących dochody budżetów gmin, pomniejszona o nadwyżkę z tytułu tych dochodów przekazywaną do wojewódzkich funduszy.


Budżet jednostki samorządu terytorialnego (m.in. budżet gminy) to stanowiący część uchwały budżetowej, roczny plan dochodów i wydatków oraz przychodów i rozchodów tej jednostki. Budżet jednostki samorządu terytorialnego jest uchwalany w formie uchwały budżetowej na rok budżetowy.


Likwidacja i unieszkodliwienie wyrobów zawierających azbest jest realizowane w ramach rządowego programu (rezolucja Sejmu RP z dnia 19 czerwca 1997 r., MP nr 38, poz. 373 oraz Program usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest stosowanych na terytorium Polski, przyjęty przez Radę Ministrów dnia 14 maja 2002 r.)


Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, że osoby fizyczne posiadające tytuł prawny do nieruchomości zlokalizowanej na terenie gminy X, która zabudowana jest budynkiem mieszkalnym lub gospodarczym pokrytym materiałem zawierającym azbest lub na której składowane są wyroby zawierające azbest, mogą ubiegać się o dofinansowanie zadań związanych z usuwaniem wyrobów zawierających azbest (demontaż, odbiór, transport oraz unieszkodliwienie wyrobów zawierających azbest). Gmina podpisze z Inwestorami umowy na dofinansowanie usuwania materiałów zawierających azbest z obiektów należących do osób fizycznych. Dofinansowaniu podlegać będą koszty kwalifikowane poniesione przez Inwestora, udokumentowane fakturami lub rachunkami. Po zakończeniu realizacji inwestycji w terminie określonym w umowie, Inwestor składa pisemny wniosek o wypłatę dotacji wraz z wymaganymi dokumentami.


Z powyższego wynika, że osoby fizyczne posiadające tytuł prawny do nieruchomości zlokalizowanej na terenie gminy X, nie otrzymają środków finansowych. Mieszkańcy gminy otrzymają nieodpłatne świadczenie w postaci sfinansowania usługi przez Inwestora, która obejmie koszty demontażu, odbioru, transportu oraz unieszkodliwienia wyrobów zawierających azbest. Zatem wartość tychże nieodpłatnych świadczeń (dotacji w postaci usługi) stanowić będzie dla osób fizycznych przychód podatkowy w rozumieniu art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Powyższy przychód, do wysokości udzielonej dotacji, jako że finansowany będzie z udziałem środków pochodzących z budżetu Gminy – jednostki samorządu terytorialnego – będzie korzystał ze zwolnienia z opodatkowania na mocy art. 21 ust. 1 pkt 114 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a nie jak wskazał Wnioskodawca na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 129 powyższej ustawy, gdyż dotacja nie stanowiła środków finansowych tylko usługę w postaci nieodpłatnego świadczenia.


W konsekwencji, na Wnioskodawcy nie ciąży obowiązek sporządzenia i przekazania dla ww. osób, którzy skorzystali z przedmiotowej dotacji informacji, o której mowa w art. 42a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT-11).


Zatem stanowisko Wnioskodawcy, że udzielona dotacja nie będzie stanowić dla mieszkańców świadczenia podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych i nie spowoduje konieczności sporządzenia przez Gminę informacji jest prawidłowe.

Natomiast stanowisko Wnioskodawcy w zakresie możliwości zastosowania zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.


W tym miejscu należy wyjaśnić, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego czy kontrolnego. Organ podatkowy wydający interpretację opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku – nie prowadzi postępowania dowodowego. Przedmiotem interpretacji indywidualnej wydanej na podstawie art. 14b ustawy Ordynacja podatkowa jest sam przepis prawa. Jeżeli zatem, przedstawiony we wniosku stan faktyczny będzie różnił się od występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawcy w zakresie rzeczywiście zaistniałego stanu faktycznego.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.


Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).


Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w … za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r. poz. 2325 ze zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj