Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB1-3.4010.226.2021.3.MBD
z 24 sierpnia 2021 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 10 maja 2021 r. (data wpływu 17 maja 2021 r.), uzupełnionym 21 lipca 2021 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ustalenia, czy wypłacona Uprawnionym Premia Roczna będzie stanowić dla Spółki podatkowy koszt uzyskania przychodu –jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 maja 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ustalenia, czy wypłacona Uprawnionym Premia Roczna będzie stanowić dla Spółki podatkowy koszt uzyskania przychodu. Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z 13 lipca 2021 r., Znak: 0111-KDIB1-3.4010.226.2021.2.MBD i 0115-KDIT2.4011.394.2021.3.HD wezwano do jego uzupełnienia, co nastąpiło 21 lipca 2021 r.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

X S.A. spółka akcyjna z siedzibą w X (dalej: „Spółka” lub „Wnioskodawca”) planuje wypłacić pracownikom, członkom zarządu oraz osobom współpracującym ze Spółką na podstawie umów cywilnoprawnych, w tym również umów zawartych ze współpracownikami prowadzącymi jednoosobowe działalności gospodarcze (dalej: „Uprawnieni”) premię pieniężną (dalej: „Premia Roczna”).

Premia Roczna będzie stanowić formę nagrody dla Uprawnionych za osiągnięcie przez Spółkę korzystnych wyników finansowych w 2021 r. Przyznając i wypłacając Premie Roczną Spółka ma na celu silniejsze powiązanie wynagrodzeń wypłacanych Uprawnionym z faktycznymi wynikami finansowymi Spółki i tym samym zmotywowanie personelu do wzrostu ich zaangażowania, który z kolei powinien przełożyć się na wzrost przychodów Spółki.

Premia Roczna zostanie wypłacona na podstawie uchwały Rady Nadzorczej Spółki dla członków zarządu oraz na podstawie decyzji zarządu dla pracowników oraz osób współpracujących ze Spółką.

Wysokość Premii Rocznej uzależniona będzie od wskaźnika EBITDA osiągniętego przez Spółkę w roku obrotowym trwającym od 1 stycznia 2021 r. do 31 grudnia 2021 r. Zostanie wyznaczona pula do podziału pomiędzy Uprawnionych odpowiadająca 20% EBITDA wyniku Spółki w roku 2021 z uwzględnieniem, że premia pomniejsza wynik roku, którego dotyczy.

Premia Roczna zostanie wypłacona na podstawie szacunkowego wyniku finansowego Spółki jeszcze przed zatwierdzeniem sprawozdania finansowego za 2021 r. W przypadku gdy w wyniku korekt związanych z audytem sprawozdania finansowego Spółki, wskaźnik EBITDA ulegnie zmianie w ostatecznym (zatwierdzonym) sprawozdaniu finansowym Spółki za 2021 r. w stosunku do szacunkowego wskaźnika EBITDA za 2021 r., w oparciu o który Premia Roczna została wypłacona. Ewentualne zmiany wyniku finansowego Spółki nie będą miały żadnego wpływu na wypłaconą Premię Roczną.

Możliwa również będzie wypłata zaliczek na poczet Premii Rocznej w trakcie roku obrotowego. Dokładna wysokość Premii Rocznej dla poszczególnych Uprawnionych określona zostanie odpowiednio w uchwale Rady Nadzorczej Spółki oraz w decyzji zarządu.

Źródłem finansowania Premii Rocznej będą środki obrotowe Spółki. Wypłata Premii Rocznej stanowi autonomiczna decyzję Spółki i nie jest gwarantowana w postanowieniach umów o pracę, umów o współpracy ani uchwał o powołaniu w skład zarządu. Wypłata Premii Rocznej nie wynika również z żadnych obowiązujących przepisów prawa np. prawa pracy, ani żadnych regulacji wewnętrznych obowiązujących w Spółce np. regulaminu wynagradzania.

Uprawnieni oraz Spółka są polskimi rezydentami podatkowymi tj. podlegają opodatkowaniu od całości swoich dochodów (przychodów) w Polsce bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów, tj. podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce.

W uzupełnieniu wniosku, ujętym w piśmie z 19 lipca 2021 r. wskazano, że:

We wniosku o wydanie interpretacji Wnioskodawca wskazał że: „Premia Roczna zostanie wypłacona na podstawie uchwały Rady Nadzorczej Spółki dla członków zarządu oraz na podstawie decyzji zarządu dla pracowników oraz osób współpracujących ze Spółką. ”

Jak już zostało wskazane we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej podstawą wypłaty premii pieniężnej (Premii Rocznej) w przypadku pracowników i osób współpracujących ze Spółką była decyzja zarządu Spółki. W odniesieniu do pracowników Spółki decyzja Zarządu przejawiać się będzie w podpisaniu listy płac, na której uwzględniona będzie wypłacona premia lub zaliczka na poczet premii.

Natomiast, w przypadku osób współpracujących ze Spółką na podstawie umów cywilnoprawnych, w tym również umów o świadczenie usług w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, Zarząd Spółki wyszedł z inicjatywą zawarcia stosownych aneksów do umów o współpracę, które uwzględniałyby zasady wypłaty premii. Treść aneksu do umowy została zaproponowana przez Zarząd i zaakceptowana przez osoby współpracujące.

Podsumowując, podstawą wypłaty Premii Rocznej dla współpracowników Spółki i osób prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze była decyzja Zarządu Spółki, która została wyrażona poprzez zawarcie stosownych aneksów do umów o współpracę.

Wnioskodawca jednocześnie wskazuje, że umowy o współpracę (przed wdrożeniem przez Zarząd Spółki systemu premiowego) nie zawierały żadnych postanowień w zakresie wypłaty Premii Rocznej i nie stanowiły podstawy wypłaty Premii Rocznej. Dopiero decyzja Zarządu o wdrożeniu w Spółce Premii Rocznej i wypłacie jej pracownikom oraz osobom współpracującym spowodowała zawarcie stosownych aneksów do umów o współpracę, w celu sformalizowania decyzji Zarządu i określenia zasad wypłaty Premii Rocznej.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy w opisanym zdarzeniu przyszłym wypłacona Uprawnionym Premia Roczna będzie stanowić dla Spółki podatkowy koszt uzyskania przychodu?

Zdaniem Wnioskodawcy, w opisanym zdarzeniu przyszłym wypłacona Uprawnionym Premia Roczna będzie stanowić dla Spółki podatkowy koszt uzyskania przychodów.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2020 r. poz. 1406 ze zm., dalej: „u.p.d.o.p.”), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 u.p.d.o.p.

Powyższe oznacza, że zasadniczo wszystkie poniesione wydatki, a więc bezpośrednio i pośrednio związane z uzyskiwaniem przychodów, po wyłączeniu wydatków wymienionych w art. 16 ust. 1 u.p.d.o.p., stanowić mogą koszty uzyskania przychodu, o ile pozostają w związku przyczynowo skutkowym z osiąganymi przychodami, w tym służą zachowaniu albo zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów.

Ponadto, uznanie wydatku za koszt podatkowy wymaga od podatnika wykazania, że wydatek jest racjonalnie i gospodarczo uzasadniony.

Tak więc, każdorazowy wydatek poniesiony przez podatnika winien podlegać indywidualnej analizie w celu dokonania jego kwalifikacji prawnej, z wyjątkiem gdy ustawa wyraźnie wskazuje jego przynależność do kategorii kosztów uzyskania przychodów lub wyłącza istnienie związku przyczynowo skutkowego pomiędzy poniesieniem kosztu a przychodem, bądź zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodu. Ponadto, zaliczenie danego wydatku do kosztów uzyskania przychodów uzależnione jest od tego, czy nie znajduje się on w art. 16 ust. 1 u.p.d.o.p., tj. w grupie wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów.

Podsumowując powyższe, należy stwierdzić, że kosztem uzyskania przychodów będzie wydatek spełniający łącznie następujące warunki:

  1. został poniesiony przez podatnika,
  2. jest definitywny (rzeczywisty),
  3. pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
  4. poniesiony został w celu uzyskania przychodów, zachowania lub zabezpieczenia ich źródła lub może mieć inny wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,
  5. został właściwie udokumentowany,
  6. nie został wymieniony w art. 16 u.p.d.o.p.

Oznacza to, że każdy wydatek wymaga indywidualnej oceny pod kątem jego związku z uzyskanymi przez podatnika przychodami oraz racjonalności działania podatnika dla osiągnięcia tego przychodu. W konsekwencji, podatnik podatku dochodowego od osób prawnych może zaliczyć w ciężar kosztów wszelkie faktycznie poniesione wydatki, które mają, będą miały lub mogły mieć określony wpływ na wielkość osiągniętego przychodu z wyłączeniem enumeratywnie wymienionych w art. 16 u.p.d.o.p.

Ustawodawca w art. 2 ustawy z dnia 27 października 2017 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. z 2017 r. poz. 2175), wprowadził do katalogu wyłączeń z kosztów uzyskania przychodów art. 16 ust. 1 pkt 15a u.p.d.o.p. Zgodnie z tym przepisem nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kwot wypłacanych tytułem podziału (rozliczenia) wyniku finansowego jednostki (zysku netto).

Literalna wykładnia art. 16 ust. 1 pkt 15a u.p.d.o.p, prowadzi do wniosku, że wyłączeniu z kosztów podatkowych zawartym w tym przepisie podlega kwota wypłacona tytułem podziału zysku netto, a nie dowolny wydatek. Słowo „wypłacanie” stanowi rzeczownikową formę czasownika „wypłacać”, który zgodnie z definicją zawartą w Słowniku Języka Polskiego PWN oznacza:

  1. wydać komuś należne mu pieniądze,
  2. odwzajemnić się komuś jakimś czynem.

W świetle powyższego, o „wypłacie” czegoś można mówić wówczas, gdy przedmiot wypłaty jest komuś należny, lub gdy wypłata jest czynnością odwzajemniającą. Opisane w zdarzeniu przyszłym wydatki nie spełniają takich przesłanek.

Posługując się w art. 16 ust. 1 pkt 15a u.p.d.o.p., sformułowaniem „kwot wypłacanych tytułem podziału zysku netto”, Ustawodawca wyłączył z kosztów uzyskania przychodów jedynie te kwoty z zysku netto, które wypłacane są tytułem jego bezpośredniego podziału, np. w formie nagród, premii lub innych postaci wynagrodzenia.

Powyższy przepis nie obejmuje sytuacji, gdy nagrody, premie itp., są jedynie wyliczane w oparciu o osiągnięty zysk, co ma miejsce w sytuacji przedstawionej we wniosku. Zatem, ograniczenie zawarte w art. 16 ust. 1 pkt 15a u.p.d.o.p., nie znajdzie zastosowania w przedstawionym zdarzeniu przyszłym.

W pierwszej kolejności należy wskazać, że zgodnie z art. 395 § 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. z 2020 r. poz. 1526 ze zm., dalej: „KSH”), przedmiotem obrad zwyczajnego walnego zgromadzenia powinno być (1) rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania zarządu z działalności spółki oraz sprawozdania finansowego za ubiegły rok obrotowy oraz (2) powzięcie uchwały o podziale zysku albo o pokryciu straty.

Ponadto, zgodnie z art. 396 § 4 oraz § 5 KSH, Statut może przewidywać tworzenie innych kapitałów na pokrycie szczególnych strat lub wydatków (kapitały rezerwowe). O użyciu kapitału zapasowego i rezerwowego rozstrzyga walne zgromadzenie, jednakże części kapitału zapasowego w wysokości jednej trzeciej kapitału zakładowego można użyć jedynie na pokrycie straty wykazanej w sprawozdaniu finansowym.

Powyższe przepisy KSH wskazują, że podział zysku spółki akcyjnej możliwy jest jedynie na podstawie zatwierdzonego sprawozdania finansowego uchwałą walnego zgromadzenia. Z treści tej uchwały powinno w sposób jednoznaczny wynikać, w jaki sposób zysk zostanie podzielony. Wypracowany przez spółkę kapitałową zysk netto może być przeznaczony np. na wypłatę dywidendy dla wspólników, powiększenie kapitału zapasowego lub rezerwowego, czy pokrycie straty z lat ubiegłych. Zysk ten może być także przeznaczony na wypłatę nagród dla pracowników. Powołany przepis art. 16 ust. 1 pkt 15a u.p.d.o.p., odnosi się właśnie do tej ostatniej sytuacji. Przepis ten dotyczy przypadków, w których źródłem wypłacanych środków jest zysk netto spółki. W opisanym zdarzeniu przyszłym taka sytuacja nie ma miejsca. Premia Roczna zostanie wypłacona ze środków obrotowych Spółki jeszcze przed zatwierdzeniem sprawozdania finansowego, co więcej szacunkowy wskaźnik EBITDA na podstawie którego kalkulowana jest Premia Roczna może ulec zmianie w wyniku np. korekt audytu w stosunku do wskaźnika EBITDA z ostatecznego (zatwierdzonego) sprawozdania finansowego Spółki. Co więcej, o wypłacie Premii Rocznej dla pracowników i współpracowników decydować będzie decyzja zarządu Spółki oraz uchwała Rady Nadzorczej Spółki, a nie walnego zgromadzenia.

Również sam Ustawodawca wskazał na zbieżny z powyższym zakres i sposób stosowania art. 16 ust. 1 pkt 15a u.p.d.o.p., czemu wyraz dał zarówno w uzasadnieniu do ustawy wprowadzającej ten przepis, jak i w odpowiedzi na uwagi zgłaszane do projektu tej ustawy w ramach konsultacji społecznych.

Omawiana regulacja wprowadzona została do u.p.d.o.p. z dniem 1 stycznia 2018 r. na mocy art. 2 ustawy z dnia 27 października 2017 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. z2017 r. poz. 2175).

W uzasadnieniu wprowadzenia nowego przepisu Ustawodawca wskazał: przepis ust. 1 pkt 15a wyraźnie wyłącza z kosztów uzyskania przychodów kwoty wypłacane tytułem podziału (rozliczenia) wyniku finansowego jednostki (zysku netto); wprowadzenie tego rozwiązania wymusiło orzecznictwo sądów administracyjnych, które na kanwie art. 16 ust. 1 pkt 40 dopuściło w pewnych przypadkach dopuszczalność ujęcia w kosztach podatkowych elementów zysków netto (Druk sejmowy nr 1878, str. 79).

Z kolei, w odpowiedzi na uwagi i zastrzeżenia zgłaszane w trakcie konsultacji społecznych Ustawodawca wskazał, że celem regulacji nie jest ograniczenie w zaliczaniu do kosztów uzyskania przychodów nagród, premii itp. wyliczanych w oparciu o osiągnięty zysk, lecz jedynie tych nagród, premii itp. stanowiących bezpośredni podział zysku. Przepis wprost mówi o kwotach z tytułu podziału (rozliczenia) wyniku finansowego (Dokument dostępny na stronie Rządowego Centrum Legislacji: https://legislacja.rcl.gov.pi/projekV12300402/katalog/12445384#12445384, Lp. 260, str. 133-134).

W ocenie Wnioskodawcy, z uwagi na powyższe, do opisanego zdarzenia przyszłego nie znajdzie zastosowania art. 16 ust. 1 pkt 15a u.p.d.o.p.

W opisanym zdarzeniu przyszłym dodatkowe wynagrodzenie w postaci Premii Rocznej zostanie faktycznie poniesione przez Spółkę - zostanie wypłacone na rzecz Uprawnionych.

Premia Roczna będzie miała związek przyczynowo skutkowy z możliwością generowania przez Spółkę przychodów poprzez powiązanie wynagrodzeń wypłacanych Uprawnionym z faktycznymi wynikami finansowymi Spółki i tym samym zmotywowanie personelu do jeszcze aktywniejszych działań na rzecz utrzymania dobrej kondycji finansowej Spółki. Co więcej, mając na uwadze fakt, że wysokość Premii Rocznej uzależniona będzie od wyników finansowych Spółki, związek pomiędzy kosztem w postaci tej premii, a przychodem Spółki jest jeszcze bardziej ewidentny.

Pośrednim potwierdzeniem, że dodatkowe wynagrodzenie wypłacane na rzecz pracowników stanowi koszt uzyskania przychodów jest również brzmienie art. 15 ust. 4g ustawy CIT, z którego wynika, że do kosztów podatkowych podatnik ma możliwość zaliczenia, bez żadnych ograniczeń, należności z tytułów o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2020 r. poz. 1426 ze zm., dalej: „u.p.d.o.f.”).

Wśród należności wymienionych w art. 12 ust. 1 u.p.d.o.f., wskazane zostały m.in. wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona - tym samym do wspomnianych należności zalicza się także wynagrodzenie dodatkowe, które ma zasadniczo charakter dodatku lub premii.

Z kolei, w odniesieniu do członków zarządu wskazać należy, że w myśl art. 16 ust. 1 pkt 57 u.p.d.o.p., w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2019 r., nie uważa się za koszty uzyskania przychodów niewypłaconych, niedokonanych lub niepostawionych do dyspozycji wypłat, świadczeń oraz innych należności z tytułów określonych w art. 12 ust. 1 i 6, art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz w art. 18 u.p.d.o.f., świadczeń pieniężnych z tytułu odbywania praktyk absolwenckich, o których mowa w ustawie z dnia 17 lipca 2009 r. o praktykach absolwenckich (Dz.U. poz. 1052 oraz z 2017 r. poz. 60), świadczeń pieniężnych z tytułu odbywania stażu uczniowskiego, o którym mowa w art. 121a ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (Dz.U. z 2018 r. poz. 996, 1000, 1290, 1669 i 2245), a także zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłacanych przez zakład pracy, z zastrzeżeniem art. 15 ust. 4g.

Wśród należności wymienionych w art. 13 u.p.d.o.f., wymieniono m.in. przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych (pkt 7 powołanego przepisu).

Odczytując zatem art. 16 ust. 1 pkt 57 u.p.d.o.p., a contrario należy stwierdzić, że stanowią koszt uzyskania przychodu wypłacone, dokonane lub pozostawione do dyspozycji wypłaty, świadczenia i inne należności m.in. z tytułów o których mowa w art. 13 pkt 7 u.p.d.o.f., tj. wypłaty na rzecz członków zarządu.

Nie ma również żadnego szczególnego przepisu, który by ograniczał lub wyłączał możliwość zaliczenia do podatkowych kosztów uzyskania przychodów premii wypłacanej współpracownikom, którzy współpracują ze spółką na podstawie umów cywilnoprawnych zawartych w ramach prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej. Jeśli premia taka zostanie faktycznie przez Spółkę zapłacona, tak jak w opisanym zdarzeniu przyszły, to będzie ona stanowiła dla Spółki podatkowy koszt uzyskania przychodów.

Jak wspomniano, aby dany wydatek mógł stanowić koszt uzyskania przychodu, należy rozważyć również, czy nie został on wymieniony w zamkniętym katalogu wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, zawartym w art. 16 ust. 1 u.p.d.o.p.

W myśl art. 16 ust. 1 pkt 15a u.p.d.o.p., nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kwot wypłacanych tytułem podziału (rozliczenia) wyniku finansowego jednostki (zysku netto).

Biorąc pod uwagę brzmienie ww. regulacji należy wskazać, że posługując się sformułowaniem „kwot wypłacanych tytułem podziału zysku netto”, Ustawodawca wyłączył z kosztów uzyskania przychodów jedynie te kwoty z zysku netto, które wypłacane są tytułem jego bezpośredniego podziału, np. w formie nagród, premii lub innych postaci wynagrodzenia. Przepis ten nie obejmuje natomiast sytuacji, gdy nagrody, premie itp., są jedynie wyliczane w oparciu o osiągnięty zysk, tak jak ma to miejsce w przypadku Spółki.

Mając świadomość, że rozstrzygnięcia prezentowane w wydawanych interpretacjach indywidualnych prawa podatkowego dotyczą tylko konkretnej, indywidualnej sprawy podatnika, w określonym stanie faktycznym (zdarzeniu przyszłym) i że nie są one źródłem prawa powszechnie obowiązującego, Wnioskodawca zwrócił uwagę na okoliczność, że zaprezentowane przez niego stanowisko znajduje aprobatę w praktyce organów podatkowych, m.in. w następujących interpretacjach indywidualnych Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej:

  1. z 14 maja 2018 r., znak: 0114-KDIP2-2.4010.116.2018.1.AS,
  2. z 30 maja 2018 r., znak: 0114-KDIP2-2.4010.136.2018.2.JG,
  3. z 21 czerwca 2018 r., znak: 0111-KDIB2-1.4010.117.2018.1.EN,
  4. z 26 października 2018 r., znak: 0111-KDIB1-2.4010.373.2018.1.MS,
  5. z 11 grudnia 2018 r., znak: 0111-KDIB2-3.4010.371.2018.1.HK,
  6. z 29 kwietnia 2019 r., znak 0114-KDIP2-2.4010.103.2019.1.AS.

Reasumując powyższe, Wnioskodawca stwierdza, że Premia Roczna stanowi koszt poniesiony w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, a ograniczenia zawarte w art. 16 ust. 1, w szczególności art. 16 ust. 1 pkt 15a u.p.d.o.p., nie znajdzie zastosowania do Premii Rocznej wypłacanej przez Spółkę. Wypłata Premii Rocznej dla Uprawnionych, której wysokość skalkulowana jest w oparciu o określony procent zysku netto Spółki, stanowi koszt uzyskania przychodów Spółki, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy CIT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2020 r. poz. 1406 ze zm., dalej: „updop”), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.

Powyższe oznacza, że zasadniczo wszystkie poniesione wydatki, a więc bezpośrednio i pośrednio związane z uzyskiwaniem przychodów, po wyłączeniu wydatków wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, stanowić mogą koszty uzyskania przychodu, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami, w tym służą zachowaniu albo zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów.

Ponadto uznanie wydatku za koszt podatkowy wymaga od podatnika wykazania, że wydatek jest racjonalnie i gospodarczo uzasadniony.

Tak więc, każdorazowy wydatek poniesiony przez podatnika winien podlegać indywidualnej analizie w celu dokonania jego kwalifikacji prawnej, z wyjątkiem gdy ustawa wyraźnie wskazuje jego przynależność do kategorii kosztów uzyskania przychodów lub wyłącza istnienie związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy poniesieniem kosztu a przychodem, bądź zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodu.

Ponadto, zaliczenie danego wydatku do kosztów uzyskania przychodów uzależnione jest od tego, czy nie znajduje się on w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, tj. w grupie wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów.

Podsumowując powyższe, należy stwierdzić, że kosztem uzyskania przychodów będzie wydatek, spełniający łącznie następujące warunki:

  • został poniesiony przez podatnika,
  • jest definitywny (rzeczywisty),
  • pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
  • poniesiony został w celu uzyskania przychodów, zachowania lub zabezpieczenia ich źródła lub może mieć inny wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,
  • został właściwie udokumentowany,
  • nie został wymieniony w art. 16 updop.

Oznacza to, że każdy wydatek wymaga indywidualnej oceny pod kątem jego związku z uzyskanymi przez podatnika przychodami oraz racjonalności działania podatnika dla osiągnięcia tego przychodu. W konsekwencji, podatnik podatku dochodowego od osób prawnych może zaliczyć w ciężar kosztów wszelkie faktycznie poniesione wydatki, które mają, będą miały lub mogły mieć określony wpływ na wielkość osiągniętego przychodu z wyłączeniem enumeratywnie wymienionych w art. 16 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Ustawodawca art. 2 ustawy z dnia 27 października 2017 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. z 2017 r. poz. 2175), wprowadził do katalogu wyłączeń z kosztów uzyskania przychodów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, art. 16 ust. 1 pkt 15a.

Zgodnie z tym przepisem, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kwot wypłacanych tytułem podziału (rozliczenia) wyniku finansowego jednostki (zysku netto).

Literalna wykładnia art. 16 ust. 1 pkt 15a updop, prowadzi do wniosku, że wyłączeniu z kosztów podatkowych zawartym w tym przepisie podlega kwota wypłacona tytułem podziału zysku netto, a nie dowolny wydatek.

Słowo „wypłacanie” stanowi rzeczownikową formę czasownika „wypłacać”, który zgodnie z definicją zawartą w Słowniku Języka Polskiego PWN oznacza:

  1. wydać komuś należne mu pieniądze,
  2. odwzajemnić się komuś jakimś czynem.

W świetle powyższego, o „wypłacie” czegoś można mówić wówczas, gdy przedmiot wypłaty jest komuś należny, lub gdy wypłata jest czynnością odwzajemniającą. Opisane w stanie faktycznym wydatki nie spełniają takich przesłanek.

Posługując się w art. 16 ust. 1 pkt 15a updop, sformułowaniem „kwot wypłacanych tytułem podziału zysku netto”, Ustawodawca wyłączył z kosztów uzyskania przychodów jedynie te kwoty z zysku netto, które wypłacane są tytułem jego podziału, np. w formie premii, nagród lub innych postaci wynagrodzenia.

Powyższy przepis nie obejmuje sytuacji, w których jednorazowa premia jest jedynie oparta o wskaźnik zysku do określenia wysokości tego wynagrodzenia, a źródłem takiego przysporzenia dla pracownika lub zarządu są środki obrotowe Wnioskodawcy.

W rozpatrywanej sprawie, zgodnie z opisanym we wniosku ORD-IN zdarzeniem przyszłym, wysokość Premii Rocznej uzależniona będzie od wskaźnika EBITDA osiągniętego przez Spółkę w roku obrotowym trwającym od 1 stycznia 2021 r. do 31 grudnia 2021 r. Zostanie wyznaczona pula do podziału pomiędzy Uprawnionych odpowiadająca 20% EBITDA wyniku Spółki w roku 2021 z uwzględnieniem, że premia pomniejsza wynik roku, którego dotyczy. (…)Źródłem finansowania Premii Rocznej będą środki obrotowe Spółki.

Z uwagi na powyższe, w odniesieniu do analizowanych przepisów w rozpatrywanej sprawie należy zatem stwierdzić, że ograniczenie zawarte w art. 16 ust. 1 pkt 15a updop, nie znajdzie zastosowania w przedstawionym zdarzeniu przyszłym.

Mając na uwadze to, że Wnioskodawca wskazał na związek przyczynowo-skutkowy z możliwością generowania przez Spółkę przychodów i uargumentował, że przyznając i wypłacając Premie Spółka ma na celu silniejsze powiązanie wynagrodzeń wypłacanych Uprawnionym z faktycznymi wynikami finansowymi Spółki i tym samym zmotywowanie personelu do wzrostu ich zaangażowania, przesłanki umożliwiające zaliczenie tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 updop, należy uznać za spełnione.

Zatem, stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym, Premia Roczna stanowi koszt poniesiony w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, a ograniczenia zawarte w art. 16 ust. 1, w szczególności art. 16 ust. 1 pkt 15a updop, nie znajdzie zastosowania do Premii Rocznej wypłacanej przez Spółkę. Wypłata Premii Rocznej dla Uprawnionych, której wysokość skalkulowana jest w oparciu o określony procent zysku netto Spółki, stanowi koszt uzyskania przychodów Spółki, zgodnie z art. 15 ust. 1 updop, należy uznać za prawidłowe.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w …., za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. z 2019 r. poz. 2325 ze zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj