Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB1-3.4010.236.2021.1.JKU
z 19 sierpnia 2021 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 19 maja 2021 r., który wpłynął do tut. Organu w tym samym dniu, o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy w związku z Podziałem, po stronie Wnioskodawcy jako Jedynego Akcjonariusza Spółki Dzielonej, nie powstanie przychód, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 8b ustawy o CIT – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 maja 2021 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ustalenia, czy w związku z Podziałem, po stronie Wnioskodawcy jako Jedynego Akcjonariusza Spółki Dzielonej, nie powstanie przychód, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 8b ustawy o CIT.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

A sp. z o.o. (zwana dalej „Spółką Przejmującą”) ma siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlega (i na moment zaistnienia zdarzenia przyszłego opisanego w niniejszym wniosku będzie podlegać) w Rzeczypospolitej Polskiej obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób prawnych od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Spółka Przejmująca została wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego w dniu 5 maja 2021 r.

Na moment zaistnienia zdarzenia przyszłego opisanego w niniejszym wniosku Spółka Przejmująca będzie zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: „VAT”) w Polsce.

B S.A. (zwana dalej „Spółką Dzieloną”) ma siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlega i na moment zaistnienia zdarzenia przyszłego opisanego w niniejszym wniosku będzie podlegać w Rzeczypospolitej Polskiej obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób prawnych od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania (nieograniczony obowiązek podatkowy). Spółka Dzielona jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT w Polsce.

Spółka Dzielona i Spółka Przejmująca są członkami Grupy Kapitałowej, a jedynym akcjonariuszem Spółki Dzielonej i jedynym wspólnikiem Spółki Przejmującej jest C S.A. z siedzibą w (…) (dalej zwana „Jedynym Udziałowcem” albo „Wnioskodawcą”).

Obecnie Spółka Dzielona prowadzi działalność w zakresie produkcji i rozwoju oprogramowania, m.in. dla sektora leasingowego oraz samorządów, dostarcza produkty i usługi, bazujące na oprogramowaniu własnym oraz firm trzecich, a także rozwiązania infrastruktury teleinformatycznej, rozwiązania dla inteligentnych miast i budynków, oferuje centra danych, szkolenia i systemy zarządzania kapitałem ludzkim, specjalizuje się także w usługach bezpieczeństwa i zaufania danych oraz komunikacji masowej. Działalność Spółki Dzielonej skoncentrowana jest na obsłudze przedsiębiorstw oraz instytucji administracji samorządowej na rynku krajowym. Spółka ze swoimi produktami wchodzi również na rynki zagraniczne.

Planowane jest dokonanie podziału Spółki Dzielonej w trybie art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1526, 2320.; dalej jako „KSH”), tj. podział Spółki Dzielonej przez wydzielenie (dalej jako „Podział”).

Podział nastąpi poprzez przeniesienie na Spółkę Przejmującą części majątku Spółki Dzielonej (dalej: zwanej „Wydzielaną Częścią Przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej”) związanej z prowadzoną przez Spółkę Dzieloną działalnością w zakresie Pionu Rozwiązań Chmurowych i Centrum Danych, Działu Infrastruktury i Teleinformatyki oraz Działu Cyberbezpieczeństwa.

W wyniku planowanego Podziału w Spółce Dzielonej pozostanie część majątku tej Spółki związana z prowadzoną przez Spółkę Dzieloną działalnością w zakresie dostarczania usług bezpieczeństwa i zaufania (tj. usług potwierdzających tożsamość osób i firm w Internecie oraz usług zapewniających wiarygodność i bezpieczeństwo dokumentów, plików oraz urządzeń komputerowych), usług szkoleniowych oraz komunikacji masowej; ponadto w Spółce Dzielonej pozostanie część majątku tej Spółki związana z prowadzoną przez Spółkę Dzieloną działalnością w zakresie w produkcji, rozwoju i wdrożeń rozwiązań dla sektora leasingowego, administracji centralnej i samorządowej oraz przedsiębiorstw komunalnych, produkcji, rozwoju i wdrożeń systemów zarządzania kapitałem ludzkim a także w zakresie dostaw infrastruktury (dalej zwana „Częścią Pozostającą w Spółce Dzielonej”).

Po podziale Spółka Dzielona będzie kontynuować działalność gospodarczą w zakresie związanym z Częścią Pozostającą w Spółce Dzielonej.

Zgodnie z przepisem art. 530 § 2 zdanie trzecie KSH, w przypadku przeniesienia części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę, wydzielenie następuje w dniu wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki przejmującej (dzień wydzielenia). W przypadku planowanego Podziału będzie to dzień wpisu do rejestru przedsiębiorców podwyższenia kapitału zakładowego Spółki Przejmującej (dalej jako „Dzień Podziału”).

Podział zostanie dokonany z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, a uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania nie jest celem Podziału (ani głównym, ani jednym z głównych jego celów).

Podział jest jednym z etapów uporządkowania centrów kompetencyjnych w ramach Grupy Kapitałowej Jedynego Udziałowca i optymalizacji wykorzystania własnych zasobów infrastrukturalnych na potrzeby spółek należących do Grupy Kapitałowej Jedynego Udziałowca, które w ramach prowadzenia bieżącej działalności gospodarczej będą miały możliwość wykorzystywania w celu świadczenia usług i oferowania produktów, środowiska dostosowanego do swoich potrzeb, a nadto zbudowanego na bazie długoletnich doświadczeń i procesów wypracowanych wewnątrz Grupy Kapitałowej Jedynego Udziałowca.

Ponadto wydzielenie będzie miało pozytywny wpływ na efektywność procesów podejmowanych przez Spółkę Dzieloną oraz będzie umożliwiało Spółce Przejmującej wyjście ze swoją ofertą na rynek usług chmurowych również w formule chmury publicznej. W wyniku dokonanego podziału wydzielany ze Spółki Dzielonej majątek nadal bowiem znajdować będzie się w strukturze Grupy Kapitałowej Jedynego Udziałowca, w spółce w pełni kontrolowanej przez Jedynego Udziałowca będącej jednocześnie jedynym akcjonariuszem Spółki Dzielonej oraz jedynym udziałowcem Spółki Przejmującej.

W celu dokonania Podziału, w dniu 13 maja 2021 r. Zarządy Spółki Dzielonej i Spółki Przejmującej podpisały plan podziału Spółki Dzielonej, przygotowany i uzgodniony na podstawie art. 533 i 534 KSH, zwany dalej „Planem Podziału”.

Zgodnie z Planem Podziału podział Spółki Dzielonej nastąpi w sposób opisany w art. 529 § 1 pkt 4 KSH (podział przez wydzielenie), tj. w drodze przeniesienia na Spółkę Przejmującą — na warunkach określonych w Planie Podziału - części majątku Spółki Dzielonej stanowiącej zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2020 r., poz. 1406) oraz art. 2 pkt 27e ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2020 r., poz. 106) w zamian za udziały w Spółce Przejmującej, które obejmie Jedyny Udziałowiec.

Spółka Dzielona prowadzi aktualnie różne rodzaje działalności podzielone na tzw. obszary, w zakresie których funkcjonują odrębne wewnętrzne jednostki organizacyjne zwane pionami lub działami, w tym Pion Rozwiązań Chmurowych i Centrum Danych, Dział Infrastruktury i Teleinformatyki oraz Dział Cyberbezpieczeństwa (aktualny na dzień sporządzenia Planu Podziału schemat organizacyjny Spółki Dzielonej stanowi jeden z załączników do Planu Podziału).

Wydzielaną Część Przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej stanowią:

  1. Pion Rozwiązań Chmurowych i Centrum Danych, w ramach którego Spółka Dzielona oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie projektowania i utrzymywania usług IT opartych o bezpieczne zasoby Centrum Danych. Usługi świadczone są z wykorzystaniem uniwersalnej i elastycznej infrastruktury Centrów Danych położonych w trzech całkowicie niezależnych lokalizacjach geograficznych. Ich zasoby umożliwiają świadczenie usług i realizację różnorodnych projektów teleinformatycznych. Spółka Dzielona w ramach opisywanego pionu oferuje:
    1. serwery dedykowane - usługę polegającą na umożliwieniu klientom instalacji oprogramowania oraz elastycznej konfiguracji mocy obliczeniowej, doboru pojemności dyskowej, pamięci, dopasowanych do potrzeb każdego biznesu, z wykorzystaniem urządzeń przygotowanych i przeznaczonych fizycznie i technicznie dla jednego użytkownika;
    2. serwery wirtualne - usługę polegającą na umożliwieniu klientom korzystania z fragmentów zasobów serwera dedykowanego, fizycznego (wyodrębnionego z wykorzystaniem mechanizmów wirtualizacji) z przeznaczeniem do użytkowania jego zasobów przez kilku użytkowników, umożliwiającą elastyczne skalowanie i konfigurację, również poprzez rozdzielanie między serwerami, przez co zwiększa się ich wydajność, niezawodność i mobilność operacyjną;
    3. dzierżawę (outsourcing) infrastruktury (model Infrastructure as a Service) - usługę dzierżawy serwerów, macierzy dyskowych, urządzeń sieciowych, maszyn wirtualnych, oprogramowania oraz innych zasobów IT dopasowanych do potrzeb klientów i projektów o dowolnej skali złożoności, z możliwością poszerzania o udostępnienie kompetencji w zakresie projektowania, architektury administracji i monitoringu środowiska lub zapewnienia ciągłości działania;
    4. UniBackup - usługę zapewniającą automatyczne kopie bezpieczeństwa danych klienta, które po zaszyfrowaniu są przechowywane w centrum danych;
    5. backup serwerów VEEAM, RlSoft - usługę zapewniającą zabezpieczenie danych klientów realizowane na poziomie całego serwera lub wybranych przez klienta danych zgodnie z ustaloną i wdrożoną polityką wykonywania kopii zapasowych;
    6. disaster Recovery as a Service (DRaaS) - usługę zapewniającą zabezpieczenie ciągłości działania na wypadek katastrofy, polegającą na replikacji środowiska IT oraz danych klienta do innej lokalizacji centrum danych w celu jego uruchomienia w uzgodnionym czasie na wypadek wystąpienia zdarzenia losowego uniemożliwiającego działanie infrastruktury w ośrodku podstawowym;
    7. kolokację - usługę umieszczenia infrastruktury klienta w oparciu o centra danych wyposażone w niezbędną do bezpiecznego funkcjonowania infrastrukturę IT, urządzenia techniczne oraz procesy, z gwarantowanym zasilaniem, chłodzeniem oraz redundantnymi łączami do Internetu;
    8. chmurę prywatną - hostowaną - usługę udostępniania za pośrednictwem Internetu lub prywatnej sieci wewnętrznej, przestrzeni do przechowywania danych, wraz z usługami backupu, dedykowaną dla indywidualnego klienta i umożliwiającą samoobsługę, skalowalność i elastyczność w połączeniu z kontrolą i dostosowaniami dostępnymi z dedykowanych zasobów za pośrednictwem infrastruktury obliczeniowej hostowanej lokalnie;
    9. chmurę publiczną - usługę chmury obliczeniowej, w której infrastruktura udostępniana jest dla klientów końcowych, pozwalającą na utrzymywanie krytycznych zasobów oraz danych klienta w ramach elastycznych zasobów klastra DSC (Data Security Center), z uwzględnieniem najwyższych standardów bezpieczeństwa i wysokiej dostępności platformy opartej o VMware High Availability, jak również z możliwością oferowania szeregu usług dodatkowych, np. bazy danych, serwerów aplikacyjnych;
    10. chmurę hybrydową - usługę stanowiącą połączenie rozwiązań chmury prywatnej i publicznej, czyli możliwości korzystania z prywatnych zasobów danej firmy i infrastruktury serwerowej zewnętrznego operatora, pozwalającą m.in. na wykonywanie szybkich operacji na zewnętrznych serwerach przy jednoczesnym utrzymywaniu ważnych dla klienta danych we własnych, nieudostępnionych zewnętrznie zasobach;
    11. UniCloud - rozwiązanie chmurowe w modelu Platform as a Service (PaaS) - udostępnienie gotowego, dostosowanego do potrzeb środowiska, z którego korzystanie nie wymaga instalacji oprogramowania ani zakupu sprzętu, umożliwiającego samodzielne zarządzanie środowiskiem w pełnym zakresie;
    12. chmurę biurową - usługę zapewniającą użytkownikowi dostęp do swoich aplikacji i plików z każdego miejsca i z wykorzystaniem każdego urządzenia (zarówno stacjonarnego jak również mobilnego) obejmującą wdrażanie, migracje oraz administrowanie Office 365;
    13. ousourcing kompetencji (AWS, Azure, Oracle, Chmura Krajowa) - usługę w zakresie wdrażania, utrzymania i zarządzania środowiskiem klientów w chmurze publicznej (AWS, Azure, Oracle, Chmura Krajowa), wdrażanie i utrzymanie narzędzi do komunikacji oraz pracy grupowej opartych o rozwiązania Microsoft oraz narzędzi bezpieczeństwa opartych o Microsoft 365 Security, realizację szkoleń i warsztatów dla użytkowników pakietu Office 365 oraz Microsoft 365 mającą na celu zwiększenie produktywności organizacji oraz usprawnienia komunikacji w zespołach poprzez optymalne wykorzystanie narzędzi, usługi wdrażania i administracji środowiskami opartymi o bazy danych Oracle.
  2. Dział Infrastruktury i Teleinformatyki, którego działalność koncentruje się na:
    1. utrzymaniu i administracji stacjami roboczymi pracowników Spółki Dzielonej - definiowanie i utrzymanie standardu stacji roboczych, zarządzanie zabezpieczeniami i uprawnieniami,
    2. wdrażaniu i utrzymaniu środowiska zarządzania dostępem i tożsamościami,
    3. utrzymaniu i administracji systemem poczty elektronicznej oraz narzędziami wspierającymi pracę grupową,
    4. utrzymaniu i administracji środowiskiem wspierającym wytwarzanie oprogramowania (CI/CD),
    5. utrzymaniu i rozwoju systemów wewnętrznych Spółki Dzielonej na potrzeby back office,
    6. utrzymaniu i administracji środowiskiem wirtualizacji oraz systemem backupu środowisk back office,
    7. utrzymaniu i rozwoju systemów bezpieczeństwa i monitoringu,
    8. utrzymaniu i rozwoju sieci teleinformatycznej Spółki Dzielonej,
    9. utrzymaniu i rozwoju systemu dostępu zdalnego (VPN).
  3. Dział Cyberbezpieczeństwa, którego działalność obejmuje następujące obszary aktywności:
    1. tworzenie i nadzór nad zasadami funkcjonowania Polityki ds. Cyberbezpieczeństwa,
    2. koordynacja incydentów cyberbezpieczeństwa, tj. analiza incydentu bezpieczeństwa informacji, minimalizacja skutków i odzyskiwanie sprawności działania, wsparcie zarządzania kryzysowego, raportowanie,
    3. budowa oraz rozwój systemów monitorowania środowiska teleinformatycznego,
    4. budowa oraz nadzór nad procesami SOC (Security Operations Center),
    5. opiniowanie i akceptowanie zmian w architekturze teleinformatycznej w zakresie bezpieczeństwa IT,
    6. analiza oraz wykrywanie cyberzagrożeń w oparciu o systemy monitorowania bezpieczeństwa IT lub źródła zewnętrzne,
    7. definiowanie scenariuszy postępowania w zakresie incydentów bezpieczeństwa IT,
    8. koordynacja, analiza oraz adresacja ryzyka w zakresie zidentyfikowanych podatności,
    9. budowanie świadomości wśród pracowników w zakresie cyberbezpieczeństwa,
    10. doradztwo techniczne oraz w zakresie polityk ds. cyberbezpieczeństwa.




Podział składników majątku Spółki Dzielonej na Wydzielaną Część Przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej i składniki pozostające w Spółce Dzielonej został dokonany według stanu bilansu sporządzonego na dzień 1 kwietnia 2021 r., a Wydzielana Część Przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej została szczegółowo opisana w Planie Podziału.

Wydzielany majątek obejmuje organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie Spółki Dzielonej zespół składników materialnych, jak i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczony do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

W szczególności, w skład Wydzielanej Części Przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej wchodzą wskazane w Planie Podziału:

  • środki trwałe (majątek rzeczowy),
  • wartości niematerialne i prawne,
  • prawa i obowiązki wynikające z określonych umów zawartych z klientami przez Spółkę Dzieloną,
  • środki pieniężne,
  • należności,
  • zobowiązania związane z aktywami przypisanymi do Wydzielanej Części Przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej (w tym zobowiązania pracownicze związane z pracownikami alokowanymi do tej Części),
  • wszystkie inne zobowiązania i roszczenia pozostające w związku z Wydzielaną Częścią Przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej.

Wyodrębnienie organizacyjne wydzielanego majątku wynika z wewnętrznych regulacji przyjętych stosownymi uchwałami dotyczącymi struktury organizacyjnej Spółki Dzielonej podjętymi przez Zarząd Spółki Dzielonej lub przez poszczególnych Członków Zarządu odpowiedzialnych za nadzór nad danymi jednostkami organizacyjnymi, które znajdują swoje odzwierciedlenie nie tylko w przyjętym przez Spółkę Dzieloną schemacie organizacyjnym, lecz również w procesach wewnętrznych określających zasady funkcjonowania Spółki Dzielonej i prowadzenia przez nią działalności gospodarczej. Aktualna - na dzień uzgodnienia Planu Podziału - struktura organizacyjna Spółki Dzielonej stanowi załącznik do uchwały nr 2/2021 Zarządu Spółki Dzielonej z 11 lutego 2021 r. w sprawie zmian w strukturze organizacyjnej tej Spółki.

Wyodrębnienie finansowe wydzielanego majątku wynika z prowadzonej przez Spółkę Dzieloną wewnętrznie ewidencji zdarzeń gospodarczych umożliwiającej przyporządkowanie aktywów i pasywów, tj. przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do poszczególnych jednostek organizacyjnych (pionów lub działów) Spółki Dzielonej, w tym do wydzielanych Pionu Rozwiązań Chmurowych i Centrum Danych, Działu Infrastruktury i Teleinformatyki oraz Działu Cyberbezpieczeństwa.

Wyodrębnienie funkcjonalne wydzielanego majątku polega na tym, iż Pion Rozwiązań Chmurowych i Centrum Danych, Dział Infrastruktury i Teleinformatyki oraz Dział Cyberbezpieczeństwa wyposażone są w odpowiednie zaplecze techniczne oraz składniki majątkowe niezbędne do prowadzenia aktywności gospodarczej (wykonywania dedykowanych zadań i funkcji) przypisanej poszczególnym jednostkom organizacyjnym, co dotyczy również zasobów osobowych (pracowników) dysponujących adekwatną do przedmiotu działalności prowadzonej przez poszczególne jednostki organizacyjne, wiedzę i doświadczenie.

Jednocześnie w Spółce Dzielonej pozostanie majątek stanowiący organizacyjnie, funkcjonalnie i finansowo wyodrębniony zespół (zespoły) składników majątkowych (materialnych i niematerialnych), w tym zobowiązań, przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej przez aktualne obszary działalności, w ramach poszczególnych jednostek organizacyjnych Spółki Dzielonej wchodzących w skład Części Pozostającej w Spółce Dzielonej.

W szczególności, w skład Części Pozostającej w Spółce Dzielonej wchodzić będą pozostale, inne niż wskazane w Planie Podziału:

  • środki trwałe (majątek rzeczowy),
  • wartości niematerialne i prawne,
  • prawa i obowiązki wynikające z określonych umów zawartych z klientami przez Spółkę Dzieloną,
  • środki pieniężne,
  • należności,
  • zobowiązania związane z aktywami przypisanymi do Części Pozostającej w Spółce Dzielonej (w tym zobowiązania pracownicze związane z pracownikami alokowanymi do tej Części), wszystkie inne zobowiązania i roszczenia pozostające w związku z Części Pozostającej w Spółce Dzielonej.

Do Wydzielanej Części Przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej zostaną przypisani pracownicy Spółki Dzielonej zatrudnieni w ww. pionie i działach. W ramach Podziału, na podstawie art. 231 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1320), tj. w trybie przejścia części zakładu pracy, nastąpi transfer pracowników przypisanych do Wydzielanej Części Przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej ze Spółki Dzielonej do Spółki Przejmującej.

Do Części Pozostającej w Spółce Dzielonej zostaną natomiast przypisani pracownicy Spółki Dzielonej zatrudnieni w pozostałych jednostkach i komórkach organizacyjnych.

Do Dnia Podziału część pracowników przypisanych do Wydzielanej Części Przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej może świadczyć wybrane czynności na rzecz Części Pozostającej w Spółce Dzielonej i odpowiednio część pracowników przypisanych do Części Pozostającej w Spółce Dzielonej może świadczyć wybrane czynności na rzecz Wydzielanej Części Przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej.

Wartość majątku Spółki Dzielonej na dzień 1 kwietnia 2021 r. wynosi 459 443 000,00 zł, zaś wartość Wydzielanej Części Przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej na ten sam dzień (1 kwietnia 2021 r.) wynosi 19 721 741,05 zł. Podstawą ustalenia wartości majątku Spółki Dzielonej oraz wartości Wydzielanej Części Przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej jest wartość księgowa ustalona zgodnie z art. 534 § 2 pkt 3 KSH.

W wyniku Podziału kapitał zakładowy Spółki Przejmującej zostanie podwyższony o kwotę 5 151 200 zł, z kwoty 50 000 zł do kwoty 5 201 200 zł poprzez utworzenie 51 512 nowych udziałów o wartości nominalnej 100 zł każdy, przeznaczonych dla Jedynego Udziałowca.

Różnica pomiędzy wartością Wydzielanej Części Przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej a łączną wartością nominalną nowoutworzonych udziałów w Spółce Przejmującej zostanie przeniesiona na kapitał zapasowy Spółki Przejmującej.

W konsekwencji, łączna wartość kapitałów własnych Spółki Przejmującej po podwyższeniu kapitału zakładowego odpowiadać będzie sumie wartości kapitału własnego Spółki Przejmującej i wartości Wydzielanej Części Przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej.

Kapitał własny Spółki Dzielonej zostanie obniżony o kwotę 19 721741,05 zł, będącą wartością Wydzielanej Części Przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej, przy czym obniżenie to nastąpi wyłącznie poprzez wykorzystanie kapitału zapasowego Spółki Dzielonej.

W wyniku podziału Jedynemu Udziałowcowi zostanie przyznane - na zasadach i na warunkach określonych w Planie Podziału - wszystkie nowo utworzone udziały w Spółce Przejmującej.

Z uwagi na to, że podział Spółki Dzielonej nastąpi bez obniżenia kapitału zakładowego Spółki Dzielonej, w wyniku podziału nie dojdzie do wymiany udziałów w sensie ścisłym, gdyż Jedynemu Udziałowcowi przyznane zostaną wszystkie 51 512 nowe udziały w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki Przejmującej z jednoczesnym zachowaniem wszystkich dotychczasowych akcji w Spółce Dzielonej (100%) oraz zachowaniem dotychczasowego udziału w jej kapitale zakładowym (100%).

Nie przewiduje się obowiązku dokonywania dopłat, o których mowa w art. 529 § 3 i 4 KSH.

W wyniku podziału nie przewiduje się przyznania Jedynemu Udziałowcowi jakichkolwiek szczególnych praw w związku z jej podziałem.

Nie później niż w dniu 1 lutego 2022 r., stosownie do art. 541 § 1 KSH, podział zostanie dokonany na podstawie uchwały Walnego Zgromadzenia Spółki Dzielonej oraz Zgromadzenia Wspólników Spółki Przejmującej. Aktualnie zakłada się, że stosowne uchwały zostaną podjęte do końca września 2021 r., a Dniem Podziału będzie 1 października 2021 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w okolicznościach przedstawionych w opisie zdarzenia przyszłego, w związku z Podziałem, po stronie Wnioskodawcy jako Jedynego Akcjonariusza Spółki Dzielonej, nie powstanie przychód, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 8b ustawy o CIT?

Zdaniem Wnioskodawcy, w okolicznościach przedstawionych w opisie zdarzenia przyszłego, w związku z Podziałem, po stronie Wnioskodawcy jako Jedynego Akcjonariusza Spółki Dzielonej, nie powstanie przychód, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 8b ustawy o CIT.

Wynika to z poniższej argumentacji.

Uwagi ogólne dotyczące definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa na gruncie ustawy o CIT.

Zgodnie z definicją zawartą w art. 4a pkt 4 ustawy o CIT, zorganizowana część przedsiębiorstwa (dalej: „ZCP”) jest to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Zatem, na gruncie ustawy o CIT, mamy do czynienia z ZCP, jeśli spełnione są łącznie następujące przesłanki:

  1. istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania,
  2. zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,
  3. składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,
  4. zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące wyżej wymienione zadania gospodarcze.

W związku z tym, że ustawodawca nie precyzuje, w jaki sposób spełnienie powyższych przesłanek powinno być weryfikowane, konieczne jest odniesienie do każdej z tych przesłanek osobno.

W dotychczasowych poglądach organów podatkowych wielokrotnie zostało podkreślone, że ZCP nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których można prowadzić odrębną działalność, lecz pewnym zorganizowanym zespołem tych składników. Podstawowym wymogiem jest zatem to, aby ZCP stanowiła zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Przykładowo takie argumenty zostały wskazane przez organy podatkowe i sądy:

  • Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej wydanej w dniu 4 maja 2017 r. (sygn. 3063-ILPP1-1.4512.55.2017.2.RW), tj.: „Zatem, aby określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, nie jest wystarczające jakiekolwiek zorganizowanie masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością organizacyjną i finansową z możliwością samodzielnego funkcjonowania w razie zaistnienia takiej potrzeby w obrocie gospodarczym. Innymi słowy, dla uznania, że zbywana część przedsiębiorstwa stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa, istotne znaczenie ma ocena, czy ta zbywana część przedsiębiorstwa jest zdolna do prowadzenia niezależnej działalności gospodarczej”.
  • Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej wydanej w dniu 28 kwietnia 2017 r. (sygn. 0114-KDIP1-1.4012.39.2017.1.KBR) tj.: „składniki materialne i niematerialne tworzą zorganizowaną część przedsiębiorstwa, jeżeli można uznać je za tworzące zespół powiązanych ze sobą elementów. Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa powinna być zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym istotna jest rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa, to znaczy czy można je uznać za stanowiące wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość”.
  • NSA w wyroku z 5 stycznia 2017 r. (sygn. II FSK 3649/14): „Przypomnieć tylko należy, że zgodnie z art. 55 (1) k.c. przedsiębiorstwem jest zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności: 1) oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa); 2) własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości; 3) prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych; 4) wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne; 5) koncesje, licencje i zezwolenia; 6) patenty i inne prawa własności przemysłowej; 7) majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne; 8) tajemnice przedsiębiorstwa; 9) księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Jak się podnosi w orzecznictwie przepis art. 55 (1) k.c. definiując przedsiębiorstwo w znaczeniu przedmiotowym, wskazuje, że stanowi ono zorganizowany zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej, podając przy tym przykładowe elementy wchodzące w jego skład - stanowiące w większości prawa o różnej postaci i treści. Czynnikiem „konstytuującym” przedsiębiorstwo lub jego część w znaczeniu przedmiotowym jest występowanie elementu organizacji oraz funkcjonalnego powiązania różnorodnych jego składników umożliwiających traktowanie przedsiębiorstwa, jako pewną całość (zespół). Występowanie elementu organizacji pozwala odróżnić przedsiębiorstwo od majątku, gdyż ten ostatni jest przedmiotem organizacji i stanowi jedynie zbiór elementów wchodzących w skład zorganizowanej całości, jaką jest przedsiębiorstwo (zob. wyrok Sądu Apelacyjnego w Łodzi z 21 listopada 2013 r., I ACa 1269/12)”.
  • WSA w wyroku z 8 lutego 2017 r. (sygn. I SA/Go 6/17): „Elementami zespołu składników materialnych i niematerialnych, stanowiących zorganizowaną część przedsiębiorstwa, powinny być w szczególności aktywa trwałe, obrotowe, a także czynnik ludzki, czyli kadra pracownicza. Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itp. Ważne jest przypisanie jednostce uprawnień skutkujących samodzielnym prowadzeniem działalności „widocznym z zewnątrz”. Oznacza to, że wyodrębnienie musi wynikać z określonych decyzji statutowych (zarządczych itp.), które formalnie nadają jednostce wewnętrznej uprawnienia uzasadniające jej wydzielenie organizacyjne. Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Natomiast wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość - obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa. Ponadto, wymagane jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalne niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie. Tę ostatnią przesłankę rozumie się zazwyczaj jako potencjalną zdolność (zorganizowanej części przedsiębiorstwa) do niezależnego działania gospodarczego jako samodzielnego podmiotu gospodarczego i to jeszcze w ramach istniejącego przedsiębiorstwa. Winno ono mieć również zdolność zaistnienia jako niezależne przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 i 552 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 2016 r. poz. 380 ze zm.)”.

Biorąc pod uwagę opisany przyszły stan faktyczny oraz poniższe szczegółowe uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy, zdaniem Wnioskodawcy, zarówno Wydzielana Część Przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej, jak również Część Pozostająca w Spółce Dzielonej na moment dokonania Podziału będą stanowiły ZCP, ponieważ będą spełniać ww. przesłanki.

Kwalifikacja Części Pozostającej i Części Wydzielonej w dacie Podziału jako zorganizowanych części przedsiębiorstwa na gruncie ustawy o CIT.

Ad. 1. Istnienie zespołu składników materialnych i niematerialnych

Zdaniem Wnioskodawcy, przedstawione w opisie zdarzenia przyszłego Wydzielana Część Przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej, jak i Część Pozostająca w Spółce Dzielonej, na moment planowanego Podziału będą stanowiły zespoły składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań.

Jak zostało wskazane w opisie zdarzenia przyszłego, zarówno Wydzielana Część Przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej, jak i Część Pozostająca w Spółce Dzielonej są wyposażone w kluczowe składniki materialne i niematerialne potrzebne do prowadzenia działalności w dotychczasowym zakresie.

Do Wydzielanej Części Przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej w Planie Podziału szczegółowo przypisane zostały następujące składniki materialne i niematerialne niezbędne do wykonywania działalności gospodarczej:

  • środki trwałe (majątek rzeczowy),
  • wartości niematerialne i prawne,
  • prawa i obowiązki wynikające z określonych umów zawartych z klientami przez Spółkę Dzieloną,
  • środki pieniężne,
  • należności,
  • zobowiązania związane z aktywami przypisanymi do Wydzielanej Części Przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej (w tym zobowiązania pracownicze związane z pracownikami alokowanymi do tej Części),
  • wszystkie inne zobowiązania i roszczenia pozostające w związku z Wydzielaną Częścią Przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej.

Odpowiednio, do Części Pozostającej w Spółce Dzielonej w Planie Podziału szczegółowo przypisane zostały następujące składniki materialne i niematerialne niezbędne do dalszego wykonywania działalności gospodarczej:

  • środki trwałe (majątek rzeczowy),
  • wartości niematerialne i prawne,
  • prawa i obowiązki wynikające z określonych umów zawartych z klientami przez Spółkę Dzieloną,
  • środki pieniężne,
  • należności,
  • zobowiązania związane z aktywami przypisanymi do Części Pozostającej w Spółce Dzielonej (w tym zobowiązania pracownicze związane z pracownikami alokowanymi do tej Części),
  • wszystkie inne zobowiązania i roszczenia pozostające w związku z Części Pozostającej w Spółce Dzielonej.

Podkreślenia wymaga fakt, iż zgodnie ze stanowiskiem organów podatkowych i sądów, nie jest konieczne, aby wśród składników majątkowych zorganizowanej części przedsiębiorstwa znajdowało się prawo do nieruchomości: „Jakkolwiek, działalność gospodarcza musi być, co oczywiste, realizowana w określonym fizycznie miejscu, to jednak prawo do władania nieruchomością, na której funkcjonuje zorganizowana część przedsiębiorstwa nie musi wchodzić w skład tak wyodrębnionej całości. Natomiast ocena, czy dany zbiór składników może stanowić samodzielne przedsiębiorstwo dokonywana jest każdorazowo in concreto. Zbiór ten obejmować powinien składniki determinujące funkcje, które miałoby spełniać przedsiębiorstwo (...). Trudno jest się nie zgodzić z konstatacją sądu pierwszej instancji, że prawo do nieruchomości nie jest elementem determinującym świadczenie opisanych we wniosku usług. Stawianie takiego wymogu przez organ interpretacyjny jest nieracjonalne i nie odpowiada rodzajowi działalności gospodarczej prowadzonej przez opisany zespół składników” (wyrok NSA z dnia 10 lipca 2013 r., sygn. II FSK 2288/11).

W konsekwencji, zdaniem Wnioskodawcy, w odniesieniu do Wydzielanej Części Przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej, jak i Części Pozostającej w Spółce Dzielonej warunek istnienia zespołu składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań) będzie spełniony na moment Podziału.

Ad. 2. Wyodrębnienie organizacyjne i finansowe

Zdaniem Wnioskodawcy, przedstawione w opisie zdarzenia przyszłego Wydzielana Część Przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej oraz Część Pozostająca w Spółce Dzielonej w dacie Podziału będą wyodrębnione organizacyjnie i finansowo.

Pojęcie „wyodrębnienia organizacyjnego” zostało wyjaśnione m.in. przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej wydanej w dniu 5 maja 2017 r. (sygn. 2461-IBPP3.4512.46.2017.2.AL), zgodnie z którą: „Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itp. Przy czym w doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze”.

Wyodrębnienie organizacyjne może przy tym wynikać ze statutu, regulaminu, zarządzenia lub innego aktu o podobnym charakterze, ale jak podkreślają również organy podatkowe w wydawanych interpretacjach, może mieć również charakter faktyczny.

W przedstawionym opisie zdarzenia przyszłego struktura organizacyjna Spółki Dzielonej stanowi załącznik do uchwały nr 2/2021 Zarządu Spółki Dzielonej z 11 lutego 2021 r. w sprawie zmian w strukturze organizacyjnej tej Spółki, a wyodrębnienie organizacyjne Wydzielanej Części Przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej oraz Części Pozostającej w Spółce Dzielonej wynika z wewnętrznych regulacji przyjętych stosownymi uchwałami dotyczącymi struktury organizacyjnej Spółki Dzielonej podjętymi przez Zarząd Spółki Dzielonej lub przez poszczególnych Członków Zarządu odpowiedzialnych za nadzór nad danymi jednostkami organizacyjnymi, które znajdują swoje odzwierciedlenie nie tylko w przyjętym przez Spółkę Dzieloną schemacie organizacyjnym, lecz również w procesach wewnętrznych określających zasady funkcjonowania Spółki Dzielonej i prowadzenia przez nią działalności gospodarczej.

Mając na uwadze powyższe, w ocenie Wnioskodawcy, zarówno Wydzielana Część Przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej, jak i Część Pozostająca w Spółce Dzielonej, na moment Podziału, będą wyodrębnione pod względem organizacyjnym w przedsiębiorstwie Spółki Dzielonej i wyodrębnienie to będzie istniało w dacie Podziału.

W zakresie spełnienia warunku wyodrębnienia finansowego, podkreślane jest przez organy podatkowe, że wystarczającym jest prowadzenie rachunkowości w taki sposób, aby można było przyporządkować koszty i przychody, należności oraz zobowiązania do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Przykładowo, w interpretacji indywidualnej wydanej w dniu 5 maja 2017 r. (sygn. 2461- IBPP3.4512.46.2017.2.AL) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wskazał, że „Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której przez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa”.

Podobne stanowisko zostało zaprezentowane w interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w dniu 25 kwietnia 2017 r. (sygn. 3063-ILPP2-1.4512.11.2017.2.AWA): „Wyodrębnienie finansowe oznacza sytuację, gdy sposób prowadzenia ewidencji rachunkowej przedsiębiorstwa pozwala na przyporządkowanie majątku, przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa, a ściślej do realizowanych przez nią zadań gospodarczych. Natomiast wyodrębnienie finansowe nie oznacza pełnej, całkowitej samodzielności finansowej, która odnosi się do całego przedsiębiorstwa”.

Natomiast, w interpretacji indywidualnej wydanej w dniu 24 kwietnia 2017 r. (sygn. 2461-IBPB- 3.4510.46.2017.2.JKT) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził: „Wyodrębnienie finansowe najpełniej realizowane jest w przypadku zakładu lub oddziału osoby prawnej. Nie zmienia to jednak faktu, że wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Zarówno w orzecznictwie, jak i interpretacjach organów podatkowych podkreśla się również, że warunkiem wyodrębnienia finansowego nie jest samodzielne sporządzanie bilansu przez daną jednostkę wewnętrzną”.

Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, wyodrębnienie finansowe Wydzielanej Części Przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej, jak i Części Pozostającej w Spółce Dzielonej, wynika z prowadzonej przez Spółkę Dzieloną wewnętrznie ewidencji zdarzeń gospodarczych umożliwiającej przyporządkowanie aktywów i pasywów, tj. przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do poszczególnych jednostek organizacyjnych (pionów lub działów) Spółki Dzielonej, w tym do wydzielanych Pionu Rozwiązań Chmurowych i Centrum Danych, Działu Infrastruktury i Teleinformatyki oraz Działu Cyberbezpieczeństwa.

W świetle powyższych argumentów, nie ulega wątpliwości, że Wydzielana Część Przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej, jak i Część Pozostająca w Spółce Dzielonej na moment Podziału będą stanowiły jednostki wyodrębnione finansowo.

W konsekwencji, zdaniem Wnioskodawcy, w odniesieniu do Wydzielanej Części Przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej, jak również w odniesieniu do Części Pozostającej w Spółce Dzielonej, przesłanka wyodrębnienia organizacyjnego i finansowego będzie spełniona na moment Podziału.

Ad 3. Przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych

Warunek przeznaczenia do realizacji określonych zadań gospodarczych odnosi się do funkcjonalnego wyodrębnienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Pojęcie „wyodrębnienia funkcjonalnego” zostało wyjaśnione m.in. w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 14 kwietnia 2017 r. (sygn. 2461-IBPP2.4512.164.2017.1AZe) „wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość - obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa. Aby zatem część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona - obiektywnie oceniając - posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe materialne i niematerialne wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa muszą zatem umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa”.

Powyższe podejście znajduje potwierdzenie m.in. w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 28 marca 2017 r. (sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.9.2017.1.AK).

W sprawie będącej przedmiotem wniosku z opisu zdarzenia przyszłego wynika, że wyodrębnienie funkcjonalne w strukturach Wydzielanej Części Przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej oraz Części Pozostającej w Spółce Dzielonej przejawia się w wyraźnej odrębności w zakresie działalności operacyjnej prowadzonej w ramach każdej z tych Części. Dlatego elementy Wydzielanej Części Przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej oraz Części Pozostającej w Spółce Dzielonej powinny być traktowane jako funkcjonalnie powiązane ze sobą i wyodrębnione w istniejącym przedsiębiorstwie Spółki Dzielonej zespoły składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, wystarczających do utworzenia odrębnych przedsiębiorstw prowadzących działalność operacyjną. Wynika to m.in. z faktu, że do każdej z tych części, na moment Podziału, przypisany będzie zespół składników materialnych i niematerialnych (opisany szczegółowo w części uzasadnienia dotyczącego istnienia zespołu składników materialnych i niematerialnych) wystarczający do prowadzenia działalności gospodarczej we wskazanym wyżej zakresie przez Wydzielaną Część Przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej oraz Część Pozostającą w Spółce Dzielonej.

W oparciu bowiem o przedstawione w opisie zdarzenia przyszłego zespoły składników materialnych i niematerialnych, Wydzielana Część Przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej oraz Część Pozostająca w Spółce Dzielonej w momencie dokonania Podziału będą mogły kontynuować swoją dotychczasową działalność.

W rezultacie, zdaniem Wnioskodawcy, nie ulega wątpliwości, że warunek przeznaczenia Wydzielanej Części Przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej oraz Części Pozostającej w Spółce Dzielonej do realizacji określonych zadań gospodarczych zostanie spełniony na moment Podziału.

Ad. 4. Zdolność do stanowienia niezależnego przedsiębiorstwa samodzielnie realizującego zadania gospodarcze.

Ostatnim warunkiem uznania zespołu składników materialnych i niematerialnych za zorganizowaną część przedsiębiorstwa jest zdolność stanowienia przez niego niezależnego przedsiębiorstwa samodzielnie realizującego zadania gospodarcze.

Zdaniem Wnioskodawcy, opisany we wniosku zespół składników zorganizowanych jako Wydzielana Część Przedsiębiorstwa Spółki umożliwia samodzielne prowadzenie działalności w zakresie Rozwiązań Chmurowych i Centrum Danych, Infrastruktury i Teleinformatyki oraz Cyberbezpieczeństwa dzięki wyodrębnieniu funkcjonalnemu wydzielanego majątku polegającemu na tym, iż Pion Rozwiązań Chmurowych i Centrum Danych, Dział Infrastruktury i Teleinformatyki oraz Dział Cyberbezpieczeństwa wyposażone są w odpowiednie zaplecze techniczne oraz składniki majątkowe niezbędne do prowadzenia aktywności gospodarczej (wykonywania dedykowanych zadań i funkcji) przypisanej poszczególnym jednostkom organizacyjnym, co dotyczy również zasobów osobowych (pracowników) dysponujących adekwatną do przedmiotu działalności prowadzonej przez poszczególne jednostki organizacyjne, wiedzę i doświadczenie.

Z kolei opisany we wniosku zespół składników zorganizowanych jako Część Pozostająca w Spółce Dzielonej umożliwia samodzielne prowadzenie działalności w zakresie dostarczania usług bezpieczeństwa i zaufania (tj. usług potwierdzających tożsamość osób i firm w Internecie oraz usług zapewniających wiarygodność i bezpieczeństwo dokumentów, plików oraz urządzeń komputerowych), usług szkoleniowych oraz komunikacji masowej; ponadto w Spółce Dzielonej pozostanie część majątku tej Spółki związana z prowadzoną przez Spółkę Dzieloną działalnością w zakresie w produkcji, rozwoju i wdrożeń rozwiązań dla sektora leasingowego, administracji centralnej i samorządowej oraz przedsiębiorstw komunalnych, produkcji, rozwoju i wdrożeń systemów zarządzania kapitałem ludzkim a także w zakresie dostaw infrastruktury.

W konsekwencji, na moment Podziału, Wydzielana Część Przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej oraz Część Pozostająca w Spółce Dzielonej będą posiadały zdolność samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej w wyżej wymienionych zakresach w formie odrębnych i niezależnych przedsiębiorstw.

Szczegółowe uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy.

Mając na uwadze przedstawione zdarzenie przyszłe oraz przytoczoną powyżej argumentację wspartą dotychczasową praktyką organów podatkowych oraz orzecznictwem, zdaniem Wnioskodawcy, Wydzielana Część Przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej oraz Część Pozostająca w Spółce Dzielonej są zdolne do samodzielnego realizowania zadań gospodarczych jako niezależne przedsiębiorstwa, w szczególności zaś Wydzielana Część Przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej oraz Część Pozostająca w Spółce Dzielonej na moment Podziału:

  1. będą stanowiły zespoły składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań;
  2. będą posiadały organizacyjne i finansowe wyodrębnienie;
  3. będą przeznaczone do realizacji określonych zadań gospodarczych (wyodrębniona funkcjonalnie);
  4. będą posiadały zdolność do stanowienia niezależnego przedsiębiorstwa samodzielnie realizującego zadania gospodarcze.

Okoliczności przedstawionego zdarzenia przyszłego wskazują zatem bez wątpliwości na to, że na moment Podziału, Wydzielana Część Przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej oraz Część Pozostająca w Spółce Dzielonej będą posiadały zdolność do niezależnego funkcjonowania.

Po dokonaniu Podziału, Spółka Przejmująca oraz Spółka Dzielona - jako podmioty, w których Wydzielana Część Przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej oraz Część Pozostająca w Spółce Dzielonej będą funkcjonowały oddzielnie - będą miały możliwość samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej.

Reasumując, zdaniem Wnioskodawcy, w okolicznościach przedstawionych w opisie zdarzenia przyszłego Wydzielana Część Przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej oraz Część Pozostająca w Spółce Dzielonej stanowić będą zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT.

Na mocy art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. m ustawy o CIT, za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody z udziału w zyskach osób prawnych, stanowiące przychody faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziałów podmiotów, w tym przychody wspólnika spółki łączonej lub dzielonej.

Powstanie przychodu dla wspólnika spółki łączonej lub dzielonej w wyniku dokonanego podziału określone zostało w art. 12 ust. 1 pkt 8b oraz art. 12 ust. 4 pkt 12 ustawy o CIT.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 8b ustawy o CIT, przychód stanowi ustalona na dzień podziału wartość emisyjna udziałów (akcji) spółki przejmującej lub nowo zawiązanej przydzielonych udziałowcowi (akcjonariuszowi) spółki dzielonej, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie - majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa; przepis art. 14 ust. 2 ustawy o CIT stosuje się odpowiednio.

Wskazany art. 14 ust. 2 ustawy o CIT, stanowi, że wartość rynkową o której mowa w art. 14 ust. 2 ustawy o CIT, rzeczy, praw majątkowych lub usług określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami, prawami lub usługami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca zbycia albo świadczenia.

Art. 12 ust. 1 pkt 8b ustawy o CIT, został dodany na mocy ustawy z dnia 27 października 2017 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. z 2017 r. poz. 2175), zmieniającej ustawę o CIT z dniem 1 stycznia 2018 r. (dalej: „Ustawa nowelizująca”). Zgodnie z uzasadnieniem do Ustawy nowelizującej, „Dodawany przepis art. 12 ust. 1 pkt 8b stanowi (częściowo) odpowiednik normy zawartej obecnie w art. 10 ust. 1 pkt 6 [przepis obowiązujący do 31 grudnia 2017 r. - przypis Wnioskodawcy], z tym, że nowelizacja dokonuje modyfikacji wartości uznawanej za przychód w sytuacji opisanej w tym przepisie. Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 8b, przychodem udziałowca (akcjonariusza) spółki dzielonej będzie, zdefiniowana w art. 4a pkt 16a, wartość emisyjna otrzymanych przez niego udziałów (akcji) spółki przejmującej lub nowo zawiązanej. Przepis ten odchodzi zatem od odnoszenia tego przychodu do wartości nominalnej otrzymanych udziałów (akcji), jako od wartości w pewnym sensie „sztucznej” (formalnej), nieodzwierciedlającej faktycznej wartości takich udziałów lub akcji”.

Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 12 ustawy o CIT, do przychodów nie zalicza się, w przypadku połączenia lub podziału spółek (z zastrzeżeniem wyżej wskazanego art. 12 ust. 1 pkt 8b ustawy o CIT) przychodu wspólnika spółki przejmowanej lub dzielonej, stanowiącego wartość emisyjną udziałów (akcji) przydzielonych przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną.

Z art. 12 ust. 1 pkt 8b oraz art. 12 ust. 4 pkt 12 ustawy o CIT, wynika zatem, że w sytuacji, gdy zarówno część majątku spółki dzielonej pozostająca po podziale w spółce dzielonej, jak i część majątku spółki dzielonej wydzielana w wyniku podziału przez wydzielenie do spółki przejmującej, stanowią ZCP, podział przez wydzielenie będzie transakcją neutralną podatkowo dla wspólnika spółki dzielonej, któremu w wyniku podziału przez wydzielenie przydzielane są udziały (akcje) w spółce przejmującej.

Jednocześnie, zgodnie z art. 12 ust. 13 ustawy o CIT, przepisów m.in. art. 12 ust. 4 pkt 12 ustawy o CIT nie stosuje się w przypadkach, gdy głównym lub jednym z głównych celów połączenia spółek, podziału spółek, wymiany udziałów lub wniesienia wkładu niepieniężnego jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

Ponadto, w myśl art. 12 ust. 14 ustawy o CIT, jeżeli połączenie spółek, podział spółek, wymiana udziałów lub wniesienie wkładu niepieniężnego nie zostały przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, dla celów ww. art. 12 ust. 13 ustawy o CIT domniemywa się, że głównym lub jednym z głównych celów tych czynności jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

Wskazać należy, że - jak to wykazane zostało w opisie zdarzenia przyszłego zawartego w niniejszym wniosku - planowany Podział Spółki Dzielonej przez wydzielenie w trybie art. 529 § 1 pkt 4 KSH, jest uzasadniony ekonomicznie. W konsekwencji, nie znajdzie zastosowania art. 12 ust. 13 i 14 ustawy o CIT.

Ponadto, jak to zostało wykazane powyżej, zarówno Wydzielana Część Przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej, jak i Część Pozostająca w Spółce Dzielonej w dniu dokonania Podziału będą stanowić ZCP w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT.

Mając na uwadze powyższe, zdaniem Wnioskodawcy, w okolicznościach przedstawionych w opisie zdarzenia przyszłego, z uwagi na brzmienie art. 12 ust. 1 pkt 8b oraz ust. 4 pkt 12 ustawy o CIT, w związku z Podziałem po stronie Wnioskodawcy, jako Jedynego Udziałowca Spółki Dzielonej, nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu CIT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska Zainteresowanych.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej, przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej). Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. z 2019 r., poz. 2325, ze zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj