Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDWP.4011.112.2021.2.MG
z 28 lipca 2021 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 10 maja 2021 r. (data wpływu 14 maja 2021 r.) uzupełnione pismem z dnia 12 lipca 2021 r. (data wpływu 19 lipca 2021 r.) na wezwanie z 1 lipca 2021 r. nr 0114-KDWP.4011.112.2021.1.MG (data nadania 1 lipca 2021 r., data odbioru 9 lipca 2021 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi badawczo-rozwojowej – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 14 maja 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi badawczo-rozwojowej.


We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca jest osobą fizyczną i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce.

Wnioskodawca prowadzi indywidualną działalność gospodarczą pod firmą (…) (dalej: „Przedsiębiorstwo” lub „Firma”), w ramach której produkuje maszyny (…) oraz części i podzespoły zamienne. Firma świadczy również kompleksowe usługi z zakresu (…) oraz realizuje zamówienia indywidualne na części nietypowe, także do maszyn produkcji zagranicznej.

Szczególnie ważnym obszarem działalności Firmy są projekty, w efekcie których powstają nowe lub znacząco ulepszone maszyny (…) oraz części/podzespoły do nich, w tym wykonane na indywidualne zlecenia klientów Firmy.

Innowacyjny charakter działalności Firmy przejawia się m.in. w opracowaniu nowatorskich rozwiązań technologicznych i produktowych przy użyciu najnowszych technologii i wiedzy branżowej. W wyniku prac projektowych prowadzonych przez Wnioskodawcę, co do zasady, powstają nowe lub znacząco ulepszone modele maszyn (…) i części zamiennych, które cechują się twórczym podejściem do projektowania przemysłowego oraz nowością w skali przedsiębiorstwa lub w skali rynku.

Firma ciągle się rozwija prowadząc projekty innowacyjne realizowane zarówno na potrzeby zewnętrzne (na indywidualne zlecenia klientów), jak i wewnętrzne (rozwój i poszerzenie własnego portfolio produkcyjnego). Wnioskodawca realizuje prace projektowe w trzech obszarach: Poszerzenie oferty, Optymalizacja procesów wewnątrzzakładowych, Indywidualnych zamówień.


Obszar Poszerzenia oferty


Wychodząc naprzeciw tendencjom rynkowym i oczekiwaniom klientów Wnioskodawca opracowuje i wprowadza do swojej oferty nowe modele maszyn (…) i części/podzespoły do nich. Są to zarówno nowe zaprojektowane od podstaw produkty, dotychczas nie występujące w ofercie Firmy, jak i znacząco ulepszone modele maszyn zawierające nowe rozwiązania technologiczne. Wieloletnie doświadczenie pracowników w obszarach konstrukcji przemysłowej w połączeniu z doskonałą znajomością branży (…) i stałym kontaktem posprzedażowym z klientami Firmy stanowią fundament dla systematycznych prac projektowych w zakresie doskonalenia oferowanych przez Wnioskodawcę maszyn (…). Prace projektowe w opisanym zakresie trwają od powstania pomysłu opracowania nowego produktu poprzez projektowanie rozwiązań technicznych poszczególnych podzespołów, aż po etap uzyskania możliwości komercjalizacji prototypu (uzyskanie pozytywnych wyników badań przemysłowych i testów). Po skutecznym zakończeniu prac projektowych nowy model maszyny (…) będzie przeznaczony do produkcji seryjnej na rynku i ostatecznie poszerzy ofertę produkcyjną Firmy.


Obszar Optymalizacji procesów wewnątrzzakładowych


Poza projektami zmierzającymi do opracowania nowych modeli maszyn i urządzeń na potrzeby poszerzenia oferty produkcyjnej Wnioskodawca także realizuje projekty w zakresie optymalizacji procesów wewnątrzzakładowych. Optymalizacja procesów wewnątrz Spółki polega na wdrożeniu programu/maszyny/urządzenia lub zautomatyzowaniu jakiejś czynności, co w rezultacie usprawnia działalność Wnioskodawcy, zwiększa wydajność zakładu lub jakość produkowanych maszyn.


Działania w zakresie obszaru optymalizacji prowadzone są według następującej metodologii:

  1. Identyfikacja problemu.

    - rozpoznanie w drodze analizy ewentualnych obszarów w Firmie, które mogłyby zostać zoptymalizowane/poprawione/przyspieszone.
  2. Analiza optymalizacji.

    - prace koncepcyjne nad optymalnym rozwiązanie zidentyfikowanego problemu (tj. modernizacja maszyn, wprowadzenie nowego procesu, wprowadzenie nowej maszyny etc.);

    - podjęcie decyzji co do obszaru oraz koncepcji optymalizacji;

    - opracowanie szczegółowego planu optymalizacji: m.in. ustalenie konieczności zakupu lub modernizacji maszyn/urządzeń, zatrudnienia nowych pracowników, instalacji nowych programów, planowanie procesu wdrożenia;

    - analiza możliwości zakupu lub wytworzenia poszczególnych rozwiązań tj. technologii/maszyn/ urządzeń/ programów.
  3. Etap ofertowy

    - zbieranie ofert od firm zajmujących się wprowadzaniem takich rozwiązań;
    - wybór najlepszej oferty i ustalenie wspólnie z firmą realizującą zlecenie funkcjonalności rozwiązania oraz wszelkich parametrów mających wpływ na poprawnie działanie rozwiązania w zakładzie Wnioskodawcy;
    - złożenie zamówienia;

    - odbiór rozwiązania.
  4. Modyfikacja procesu
    - analiza niezbędnych modyfikacji zasad/warunków technicznych realizacji pewnego procesu lub sposobów wytworzenia produktów (w celu umożliwienia zastosowania nowych technologii/maszyny/urządzenia/programu);

    - studium przypadku i analiza ryzyka wprowadzenia modyfikacji;
    - dokonanie zaplanowanych modyfikacji m.in. w liniach produkcyjnych, schematach i technologii konstrukcji produktów.
  5. Wdrożenie rozwiązania

    - ustawianie i dostosowywanie technologii/maszyny/urządzenia/programu do procesów technologicznych (linii produkcyjnych) lub operacyjnych realizowanych w zakładzie Wnioskodawcy;
    - wdrożenie rozwiązania, na które składają się m.in. następujące czynności: testowanie rozwiązania, identyfikacja błędów, projektowanie i wdrożenie zmian w liniach produkcyjnych i poszczególnych produktach. Proces ten jest powtarzany aż do momentu całkowicie poprawnego funkcjonowania rozwiązania.


Wprowadzanie nowych rozwiązań jest strategicznym obszarem działalności Wnioskodawcy, bowiem innowacyjne rozwiązania technologiczne i procesowe pozwalają Wnioskodawcy na ulepszenie parametrów jakościowych produktów oraz poszerzanie portfolio produkcyjnego. Nowe rozwiązania pozwalają również na zwiększenie wydajności linii produkcyjnych oraz obniżenie kosztów działalności operacyjnej.

Często ze względu na parametry techniczne nowych maszyn/urządzeń Wnioskodawca nie może produkować maszyny (…) i części do nich według wcześniej opracowanych przez pracowników Biura konstrukcyjnego zasad. Zatem, zmiana w procesie wytwarzania lub linii produkcyjnej warunkuje potrzebę dodatkowych prac projektowych nad zmianą technologii konstrukcji produktów Wnioskodawcy w celu ich dostosowania do parametrów technicznych nowych maszyn/urządzeń.

Tytułem przykładu, Wnioskodawca ma zamiar w okresie najbliższych kilku lat zrealizować globalny projekt optymalizacji procesu cięcia (…). Aktualnie procesy cięcia są realizowane przy użyciu (…) oraz (…). Wnioskodawca zidentyfikował szereg problemów związanych z tym procesem. W ramach optymalizacji procesów produkcyjnych Wnioskodawca planuje zakup (…). Wykorzystanie (…) pozwoli na zmniejszenie przekroju profilu lub redukcję jego ścianki, co z kolei przyczyni się do znaczącego ulepszenia konstrukcji każdej produkowanej maszyny/urządzenia. Ponadto, modernizacja maszyn poprzez połączenia (…) pozwoli na wyeliminowanie licznych przyrządów do pozycjonowania detali, które po ulepszeniu konstrukcji maszyny/urządzenia nie będą już potrzebne, detale będą (…)w tych miejscach, które przyjął konstruktor. Wyeliminuje to błędy montażowe, jak i wzmocni konstrukcję całej maszyny/urządzenia. Wszystkie aktualnie produkowane maszyny w najbliższych 3-4 latach będą przeprojektowane przez konstruktorów wewnętrznego biura konstrukcyjnego tak aby wszystkie połączenia (…). Zatem, w wyniku prac optymalizacyjnych oferta produkcyjna Wnioskodawcy zostanie poszerzona o szereg nowych modeli maszyn/urządzeń.


Obszar indywidualnych zamówień


Wnioskodawca zajmuje się także projektowaniem i produkcją maszyn (…) i nietypowych części/podzespołów do maszyn na indywidualne zlecenia klientów. W ramach takich projektów powstają unikalne w pełni zindywidualizowane produkty, zawierające dedykowane rozwiązania techniczne, ściśle dostosowane do potrzeb zamawiającego (zwany dalej jako: „Klient”). Maszyny, urządzenia oraz nietypowe części/podzespoły do maszyn, które powitają na indywidualne zlecenie Klienta nie są przeznaczone do produkcji seryjnej, lecz stanowią każdorazowo rozwiązanie unikalne, pasujące jedynie do warunków technicznych (wymogów) określonych przez Klienta przy składaniu zamówienia. Wnioskodawca pragnie zauważyć, że co do zasady nie otrzymuje od Klienta wytycznych dotyczących szczegółowego sposobu opracowania lub też technologii konstrukcji maszyny lub części/podzespołu (czasami zdarzają się projekty, w których Firma otrzymuje zdefiniowane konkretne wymagania oraz dokumentację techniczną). Zaprojektowanie całokształtu maszyny/części/podzespołu, dobór odpowiednich materiałów, sposobów obróbki oraz wykonanie kompletnego produktu wraz z przeprowadzeniem testów i badań jest zadaniem pracowników Wnioskodawcy. Prace projektowe w opisanym zakresie przebiegają od momentu zapoznania się z zapytaniem ofertowym poprzez opracowanie technologii, projektowanie rozwiązania, testowanie założeń, wytwarzanie podzespołów, konstrukcję prototypu, przeprowadzenie testów i sprzedaż. W projektach tego typu prototyp, który po walidacji i wniesieniu stosownych zmian spełnia początkowe wymagania Klienta, zostaje sprzedany. Wnioskodawca podkreśla, że wykonanie maszyny (…) lub nietypowej części wyłącznie do celów demonstracyjnych i walidacyjnych byłoby zbyt kosztowne i czasochłonne. Wnioskodawca nie posiada organizacyjnie wydzielonego działu B+R, w którym są realizowane projekty będące przedmiotem tego Wniosku. W opisanych pracach projektowych biorą udział pracownicy poszczególnych działów. Są to przede wszystkim osoby posiadające odpowiednią specjalistyczną wiedzę, doświadczenie oraz kwalifikacje niezbędne do wykonywania swoich obowiązków w zakresie kompleksowego projektowania i produkcji maszyn (…) i podzespołów na każdym etapie projektu. W projektach o charakterze innowacyjnym każdorazowo biorą udział pracownicy wewnętrznego biura konstrukcyjnego, pracownicy produkcyjni. Powyższe osoby tworzą dedykowane zespoły w zakresie prac nad konkretnymi urządzeniami. Przy każdym projekcie zmienia się skład osobowy, w zależności od tego, jacy specjaliści są niezbędni do wykonania konkretnych maszyn.


Pracownicy biura konstrukcyjnego


Pracownicy biura konstrukcyjnego w ramach prac projektowych będących przedmiotem Wniosku wykonują czynności, które każdorazowo i na każdym etapie projektu mają charakter twórczy, innowacyjny, wymagający łączenia wiedzy i doświadczenia m.in. w zakresie:

  • opracowania nowych lub znacząco ulepszonych rozwiązań technicznych;
  • opracowania koncepcji prototypów;
  • parametryzacji i testowania założeń;
  • projektowania konstrukcji mechanicznej prototypów;
  • tworzenia modeli 3D prototypów;
  • przygotowania dokumentacji techniczno-rysunkowej (dokumentacja CAD).


Pracownicy produkcyjni


Ślusarze, spawacze, frezerzy, operatorzy maszyn, tokarze oraz inni pracownicy produkcyjni częściowo biorą udział w opisanych pracach projektowych na etapie produkcji poszczególnych części/podzespołów, konstrukcji maszyn i ich testowaniu. Wykonywane przez tych pracowników czynności w części odpowiadającej pracy związanej z działalnością projektową są niezbędne do powstania nowego rozwiązania. Wiedza techniczna i doświadczenie tych pracowników każdorazowo przyczyniają się do powitania złożonych rozwiązań technicznych w zakresie maszyn (…) i części/podzespołów do maszyn. Pracownicy produkcyjni także biorą udział w wykonaniu różnego rodzaju testów i badań gotowych maszyn m.in. przeprowadzanie prób.

Jak to już zostało wspomniane powyżej, praca nad każdym projektem ma charakter systematyczny i uporządkowany. Każdorazowo prace projektowe w obu powyżej opisanych zakresach są ewidencjowanie w dokumentacji projektowej. Taka dokumentacja zawiera m.in. informacje o zespołach projektowych i osobach odpowiedzialnych za projekt, realizowanych czynnościach, wynikach badań/ testów, dokumentacji technicznej.

Prace projektowe każdorazowo mają określony cel i są skierowane na osiągnięcie założonego rezultatu, jednak przebieg każdego projektu ma długookresowy nieprzewidywalny charakter. Jednocześnie, realizowane w Firmie projekty będące przedmiotem niniejszego Wniosku nie obejmują wprowadzania rutynowych i okresowych zmian. Każdy zakończony projekt skutkuje pozyskaniem nowej wiedzy lub opracowaniem nowego, autorskiego rozwiązania, które jest w odpowiedni sposób dokumentowane i finalnie przyczynia się do zwiększenia zasobów wiedzy pracowników Wnioskodawcy.

W wyniku działań podejmowanych przez Wnioskodawcę w ramach realizacji projektów, poprzez wykorzystanie posiadanych przez pracowników Firmy kompetencji, wiedzy i umiejętności w dziedzinie automatyki przemysłowej, powstają unikalne i nietypowe rozwiązania. Ponadto, w efekcie realizowanych prac rozwojowych produkty Wnioskodawcy stale ewoluują i poszerzają ofertę handlową o nowe i znacząco ulepszone modele maszyn (…). Rozwiązania, które powstają w wyniku prac projektowych są twórcze, innowacyjne i unikatowe w skali przedsiębiorstwa lub w skali rynku krajowego. Efekty prac projektowych stanowią know-how Wnioskodawcy, a otrzymane doświadczenie zwiększa zasób wiedzy Przedsiębiorstwa.

Dodatkowym poświadczeniem prowadzenia innowacyjnych projektów są zgłoszenia patentowe Wnioskodawcy a także dotacje unijne wspierające wdrażanie wyników prac badawczo-rozwojowych (otrzymywane w latach ubiegłych).


Poniżej Wnioskodawca przedstawia opis kilku prowadzonych projektów w ramach opisanej powyżej działalności.


Projekt A


(…)przeznaczony jest do mechanicznego niszczenia (…) oraz do przeprowadzenia zabiegu (…). Funkcje (…): zwalczanie (…), niszczenie (…), polepszenie dostępu r(…), przerwanie procesu parowania gleby, pobudzenie zazielenienia.

Podczas procesu konstrukcji trudnością było zaprojektowanie (…). W pierwszym etapie zaproponowano (…). Takie rozwiązanie jednak miało tendencję do haczenia (…). Wypracowanym na podstawie obserwacji rozwiązaniem było zaprojektowanie belki (…). Umożliwiło to schowanie (…). Drugim problemem było zaprojektowanie mechanizmu składania maszyny (…). W tym przypadku postawiono na (…). Taki efekt uzyskano poprzez zastosowanie (…).


Projekt B


Półzawieszany Kultywator (…)przeznaczony jest do przygotowania gleby bezpośrednio pod siew. Konstrukcja maszyny umożliwia przeprowadzenie zabiegu uprawy na maksymalnej głębokości (…). Intensywna uprawa pozwala zmniejszyć liczbę koniecznych przejazdów i zachować wilgoć zawartą w glebie. Dzięki odpowiedniej konstrukcji układu nośnego maszyna doskonale utrzymuje się na powierzchni pola, co zapewnia zachowanie żądanej głębokości roboczej i pozwala wcześnie wyjechać na pole siewnikiem.


Projekt C


Modernizacja wału (…)przeznaczonego do doprawiania gleby w zabiegach uprawy przedsiewnej, jak i w uprawie pożniwnej.

Na podstawie wieloletniej obserwacji zachowania wału (…) w różnych warunkach podjęto działania w kierunku modernizacji dotychczasowego projektu. Głównym założeniem było zapewnienie większej powierzchni (…), co zapewni mniejsze prawdopodobieństwo topienia się wału na (…) oraz jego zbyt dużego poślizgu związanego z zapychaniem się. Dodatkowym elementem ulegającym modernizacji była zmiana elementów (…), tak by klient mógł wymienić je na nowe, gdy zamontowane fabrycznie ulegną uszkodzeniu lub nadmiernemu wytarciu. Zmieniono też konstrukcję głównej osi wału. Dotychczas produkowana była z profilu stalowego (…). Niestety w najcięższych warunkach pracy wał nie zachowywał wymaganej sztywności i wytrzymałości. Podczas projektu wykonano 3 prototypy wałów (…)


Projekt D


Modernizacja wału z pierścieni stalowych (…)przeznaczonego do doprawiania gleby w zabiegach uprawy przedsiewnej, jak i w uprawne pożniwnej.

Na podstawie wieloletniej obserwacji zachowania wału z pierścieni stalowych podjęto działania w kierunku modernizacji dotychczasowego projektu. Pierwszym problemem zgłaszanym przez klientów były (…). Głównym założeniem było zapewnienie większej (…) doprawiania gleby dla pojedynczego wału bez (…). W tym celu zmieniono konstrukcję (…). Kolejnymi problemem zgłaszanym przez klientów było (…) podczas prac na wilgnej glebie. By zniwelować ten problem podjęto działania w kierunku (…). Dodatkowym elementem ulegającym modernizacji była zmiana konstrukcji elementów (…) i dostosować je do nowej konstrukcji i zapewnić ich jak najmniejsze opory pracy. Dotychczas produkowany wał posiadał oś główną w postaci rury (…). Niestety jak wspomniano wyżej, w warunkach podwyższonej wilgotności gleby pracy wał zaklejał się i często nie był w stanie spełniać swojej funkcji. Podczas projektu wykonano 2 prototypy wałów (…) oraz opracowano 3 warianty elementów (…) z których wybrano najbardziej optymalny pod względem pracy i eksploatacji. Na podstawie przeprowadzonych testów polowych wybrano najbardziej optymalne pod względem pracy i eksploatacji rozwiązanie konstrukcyjne.

Każdy z projektów prowadzonych przez Wnioskodawcę jest odpowiednio udokumentowany zarówno pod względem technicznym, jak i w zakresie ponoszonych przez Wnioskodawcę kosztów. Wnioskodawca posiada ewidencję, w której wyszczególnione są wszelkie koszty związane z realizacją projektów będących przedmiotem tego Wniosku. Część z ponoszonych kosztów (w ewidencji mogą być ujęte wszystkie koszty, również te, które nie mieszczą się w katalogu określonym w art. 26e ust. 2 UPDOF) - w przypadku uznania działalności Wnioskodawcy za działalność badawczo-rozwojową - Wnioskodawca ma zamiar rozpoznać jako koszty kwalifikowane.

Do kosztów kwalifikowanych Wnioskodawca planuje zaliczać w szczególności poniższe kategorie kosztów:


  1. Koszty wynagrodzenia - umowy o pracę


Wnioskodawca, w celu realizacji prac projektowych, zatrudnia pracowników na podstawie umowy o pracę. W ramach nawiązanego stosunku pracy kosztami kwalifikowanymi dla Wnioskodawcy będą:

  1. wynagrodzenia podstawowe wypłacane pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę;
  2. składki z tytułu należności wskazanych w punkcie a) powyżej, określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - w części finansowanej przez Wnioskodawcę jako płatnika składek tj. składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, wypadkowe;
  3. premie uznaniowe;
  4. PPK.


Ze względu na całokształt prac projektowych Wnioskodawca ma zamiar rozliczyć w ramach ulgi, o której mowa w art. 26e UPDOF (dalej jako: „Ulga B+R”), koszty wynagrodzenia m.in. pracowników biura konstrukcyjnego i pracowników produkcyjnych. Ponadto, Wnioskodawca zaznacza, że posiada ewidencję pozwalającą na określenie/wskazanie:

  • którzy pracownicy brali udział w realizacji danego projektu;
  • całkowitej liczby godzin lub procent czasu/ część etatu zaangażowania pracowników biorących udział w danym projekcie lub ogólnie w projektach o charakterze badawczo-rozwojowym;
  • ogólny czas pracy poszczególnych pracowników w danym okresie;
  • wynikającą z powyższego kwotę kosztów kwalifikowanych przypadających na projekty o charakterze badawczo-rozwojowym.


Dodatkowo możliwe jest określenie obowiązków ww. osób zaangażowanych w dany projekt, co wynika z umów o pracę, zawartych z pracownikami i wewnętrznej dokumentacji Firmy (m.in. z dokumentacji projektowej), która w jasny sposób wskazuje na wykonywanie przez ww. osoby określonych działań/czynności.

Wnioskodawca rozważa możliwość określenia zaangażowania niektórych pracowników do ww. prac w oparciu o część etatu pracowniczego. W tym celu, Wnioskodawca dokona podsumowania dotychczasowych ewidencji prac projektowych i oszacuje proporcje etatów pracowników, według norm czasu pracy i na podstawie zakresu obowiązków pracowników opartych na wynikach z zeszłych lat. Prace wykonywane w ramach pozostałej części etatu będą uznawane za prace, które w ocenie Wnioskodawcy nie stanowią prac o charakterze badawczo-rozwojowym i nie podlegają uwzględnieniu w kalkulacji Ulgi B+R.


  1. Koszty związane z nabyciem materiałów i surowców


W ramach prowadzonej działalności Wnioskodawca nabywa materiały (części, komponenty, podzespoły). Specyfika branży (…) oraz innowacyjny charakter tworzonych rozwiązań implikuje zakup niezbędnych do realizacji prac standardowych oraz specjalistycznych części bądź elementów, produkowanych/ wykonywanych przez podmioty zewnętrzne. Zakupione od dostawców materiały (części, komponenty, podzespoły) stanowią część składowy projektowanej maszyny. Przy końcowej sprzedaży maszyny/części/podzespołu Klientowi, takie elementy stanowią jego nieodłączną część.

W pracach projektowych pracownicy różnych działów wykorzystują m.in. śruby, nakrętki, zęby, kola, elementy hydrauliki, lampy, przewody, podkładki, farby, materiały biurowe, literaturę fachową. W celu określenia tej części wymienionych materiałów, która jest wykorzystywana w ramach prac projektowych, Wnioskodawca zamierza posłużyć się proporcją, która wynika z ogólnego czasu pracy pracowników zaangażowanych w odpowiednie projekty.

Ze względu na charakter i przedmiot działalności Wnioskodawca w konstruowanych prototypach wykorzystuje takie surowce jak stal oraz tworzywo sztuczne np. poliamid. Wykorzystanie poszczególnych surowców w ramach każdego projektu jest udokumentowane i podlega wycenie w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę ewidencji.


W pracach projektowych będących przedmiotem niniejszego Wniosku, Wnioskodawca korzysta z maszyn i urządzeń. Wnioskodawca ma zamiar rozliczyć w ramach ulgi B+R koszty energii elektrycznej zużytej do zasilania maszyn i urządzeń wykorzystywanych w ww. pracach. Wnioskodawca ma zamiar prowadzić ewidencję, która pozwoli określić m.in.:

  • poszczególne maszyny i urządzenia wykorzystywane w pracach będących przedmiotem Wniosku,
  • czas pracy maszyn i urządzeń w ramach projektów o ww. charakterze,
  • ogólny czas pracy maszyn i urządzeń,
  • wartość zużycia energii elektrycznej przez poszczególne maszyny i urządzenia.

  1. Koszty związane z nabyciem niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego

W ramach projektów objętych niniejszym Wnioskiem Wnioskodawca nabywa niebędący środkami trwałymi sprzęt specjalistyczny np. urządzenia montażowe, aparaturę pomiarową. Ponadto, Wnioskodawca ponosi i będzie ponosił w przyszłości koszty miesięcznych opłat (licencje) za specjalistyczne oprogramowanie (…) nabywane w celu prowadzenia twórczych prac projektowych.

Ze względu na szeroki zakres produktów i usług oferowanych przez Wnioskodawcę, sprzęt specjalistyczny oraz specjalistyczne oprogramowanie po jego wykorzystaniu w pracach projektowych może zostać użyte do innych prac prowadzonych przez pracowników Firmy.


  1. Odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych


Wnioskodawca ponosi koszty związane z odpisami amortyzacyjnymi środków trwałych oraz odpisami od wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych przy realizacji prac projektowych. Są to odpisy od wartości początkowej m.in. maszyn, urządzeń, sprzętu komputerowego oraz rocznych licencji na specjalistyczne oprogramowanie (…), wykorzystywane w projektowaniu złożonych zespołów mechanicznych w wersji 2D i 3D.

Ze względu na szerokie portfolio produkcyjne Firmy, wymienione środki i oprogramowanie są wykorzystywane także w innych pracach, których Wnioskodawca nie zalicza do kategorii prac o charakterze badawczo-rozwojowym. W związku z powyższym, Wnioskodawca posiada ewidencję czasu wykorzystania środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych wyłącznie na cele prowadzenia prac projektowych objętych niniejszym Wnioskiem. Prowadzona przez Wnioskodawcę ewidencja pozwala precyzyjnie określić kwotę odpisów amortyzacyjnych od ww. pozycji przypadającą na godziny wykorzystania w pracach projektowych objętych niniejszym Wnioskiem.

W zakresie prac projektowych w obszarze Optymalizacji procesów wewnątrzzakładowych Wnioskodawca ma zamiar w ramach kosztów Ulgi B+R rozpoznać koszty związane z przeprojektowaniem i produkcją prototypów maszyn/ urządzeń.


W związku z przedstawionym opisem stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, Wnioskodawca planuje dokonać rozliczenia z tytułu ulgi badawczo-rozwojowej, zgodnie z art. 26e UPDOF, przy czym w szczególności zaznacza, że:

  • nie prowadzi działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia,
  • zamierza odliczyć w ramach ulgi koszty kwalifikowane, wymienione w art. 26e ust. 2 i ust. 3 UPDOF,
  • zamierza dokonać odliczenia z tytułu ulgi B+R, zgodnie z limitami wskazanymi w art. 26e ust. 7 pkt 3 UPDOF,
  • nie zamierza odliczyć w ramach ulgi B+R odpisów amortyzacyjnych od wartości samochodów osobowych, budowli, budynków i lokali stanowiących odrębną własność,
  • Wnioskodawca również w przyszłości planuje prowadzić w ramach Firmy projekty w wyżej opisanym zakresie.


Pismem z 12 lipca 2021 r. w odpowiedzi na wezwanie Nr 0114-KDWP.4011.112.2021.1.MG Wnioskodawca uzupełnił opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego poprzez wskazanie, że:

  1. Czy działalność, którą prowadzi Wnioskodawca, jest działalnością twórczą obejmującą:
    • badania naukowe, czy
    • prace rozwojowe?

    Działalność, którą prowadzi Wnioskodawca, jest działalnością twórczą obejmującą prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce z 20 lipca 2018 r.

  2. Czy w ramach działalności gospodarczej Wnioskodawca opracowuje nowe, modyfikuje oraz ulepsza produkty, procesy, usługi niewystępujące dotychczas w Jego praktyce gospodarczej lub na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już u niej funkcjonujących a charakter tych prac stanowi przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze (wyraz własnej twórczości intelektualnej?

    Tak.

  3. Czy wykonywane przez zatrudnionych Pracowników czynności przedstawione we wniosku miały/mają charakter twórczy, obejmowały/obejmują badania naukowe lub prace rozwojowe, były/są podejmowane w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań?


    Tak, wykonywane przez zatrudnionych pracowników czynności przedstawione we wniosku miały i nadal mają charakter twórczy, obejmowały i nadal obejmują prace rozwojowe, były i są podejmowane w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań

  4. Czy wszystkie czynności wykonywane w działalności gospodarczej w ramach prac B+R opisanych we wniosku (poszerzenie oferty, optymalizacja procesów wewnątrzzakładowych, indywidualne zamówienia, optymalizacja procesu cięcia (…)) były/są związane wyłącznie z nabywaniem, łączeniem, kształtowaniem i wykorzystywaniem aktualnie dostępnej wiedzy i umiejętności, i nie stanowiły/nie stanowią:

    • rutynowych i okresowych zmian,
    • czynności wdrożeniowych w zakresie opracowywanych już produktów i usług,
    • produkcji seryjnej/produkcji komercyjnej/bieżącej działalności Wnioskodawcy,
    • działalności wspomagającej/pomocniczej, wykraczającej poza zakres prac B+R
    • czynności:
      • testowania produktu/produktów,
      • wykonanie badań produktu/produktów,
      • oceny produktu/produktów na podstawie np. opinii blogerów, testerów,
      • bądź innych tego typu prac,
        dokonywanych już po zakończeniu prac B+R w ramach danego Projektu,
    • innych prac spoza prac B+R?
    Tak, wszystkie czynności wykonywane w działalności gospodarczej w ramach prac B+R opisanych we wniosku były i są związane wyłącznie z nabywaniem, łączeniem, kształtowaniem aktualnie dostępnej wiedzy i umiejętności i nie stanowiły oraz nie stanowią:
    • rutynowych i okresowych zmian,
    • czynności wdrożeniowych w zakresie opracowywanych już produktów i usług;
    • produkcji seryjnej lub produkcji komercyjnej lub bieżącej działalności Wnioskodawcy; działalności wspomagającej lub pomocniczej, wykraczającej poza zakres prac B+R;
    • czynności:
      • testowania produktu lub produktów;
      • wykonania badań produktu lub produktów;
      • oceny produktu lub produktów na podstawie np. opinii blogerów, testerów,
      • bądź innych tego typu prac.
        dokonywanych już po zakończeniu prac B+R w ramach danego Projektu:
    • innych prac spoza B+R.
  5. Czy w ramach działalności gospodarczej Wnioskodawca w sposób systematyczny opracowuje nowe, modyfikuje oraz ulepsza produkty, procesy, usługi niewystępujące dotychczas w praktyce gospodarczej Wnioskodawcy lub na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już u niego funkcjonujących a charakter tych prac stanowi przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze (wyraz własnej twórczości intelektualnej?

    Tak.

  6. Czy koszty poniesione na działalność badawczo-rozwojową zostały zaliczone, w myśl przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do kosztów uzyskania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, prowadzonej przez Wnioskodawcę?


    Tak.

  7. Czy koszty poniesione na działalność badawczo-rozwojową zostały odliczone od podstawy obliczenia podatku?

    Nie, koszty poniesione na działalność badawczo-rozwojową nie zostały odliczone od podstawy obliczenia podatku.

  8. Czy ponoszone w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wydatki, które mogą stanowić koszty kwalifikowane w ramach ulgi badawczo-rozwojowej, Wnioskodawca zamierza odliczyć w ramach ulgi B+R, wyłącznie w tej części, w której nie były/nie są zwracane w jakiejkolwiek formie lub nie zostały/nie zostaną odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

    Tak.

  9. Czy Wnioskodawca jest/będzie w stanie wyodrębnić koszty Wydatków Pracowniczych, w taki sposób aby ustalić, która część tego przypada na prace badawczo-rozwojowe, a która przypada na pozostałe wynagrodzenie związane z pracami spoza zakresu prac B+R?

    Tak, Wnioskodawca jest w stanie za pomocą prowadzonej przez niego ewidencji godzin pracy w zakresie B+R wyodrębnić koszty wydatków pracowniczych, w taki sposób aby ustalić, która część przypada na prace badawczo-rozwojowe, a która przypada na pozostałe wynagrodzenie związane z pracami spoza zakresu prac B+R. Wnioskodawca zaznacza, że posiada ewidencję pozwalającą na określenie/ wskazanie:
    • którzy pracownicy brali udział w realizacji danego projektu;
    • całkowitej liczby godzin lub procent czasu/część etatu zaangażowania pracowników biorących udział w danym projekcie lub ogólnie w projektach o charakterze badawczo-rozwojowym;
    • ogólny czas pracy poszczególnych pracowników w danym okresie;
    • wynikającą z powyższego kwotę kosztów kwalifikowanych przypadających na projekty o charakterze badawczo- rozwojowym.
  10. Czy w prowadzonej podatkowej księdze przychodów albo w prowadzonych księgach rachunkowych, wyodrębnia koszty działalności badawczo-rozwojowej (koszty kwalifikowane) tj. czy Spółka prowadzi ewidencję zgodnie z art. 24a ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pozwalającą wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej?

    Biorąc pod uwagę fakt, że ustawodawca w treści art. 24a ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie precyzuje sposobu, w jaki podatnik winien jest prowadzić ewidencje oraz zastosowując się do praktyki organów podatkowych, Wnioskodawca uznał, że podatnikowi przysługuje dowolność w technice wyodrębnienia kosztów kwalifikowanych. W związku z tym Wnioskodawca prowadzi ewidencję w formie Excel, pozwalającą na identyfikację kosztów związanych z prowadzeniem prac projektowych opisanych w stanie faktycznym. Wnioskodawca podkreśla, że stosowana przez niego metoda wyodrębniania kosztów kwalifikowanych umożliwia wskazywanie rzeczywistej wartości kosztów poniesionych na działalność o charakterze badawczo- rozwojowym. Zatem, należy uznać, że Wnioskodawca prowadzi ewidencję zgodnie z art. 24a ust. 1b ustawy o podatku dochodowymi od osób fizycznych pozwalającą wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.

  11. Czy Wnioskodawca jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (Dz. U. 2021 r. poz. 162 ze zm.)?

    Tak, Wnioskodawca jest średnim przedsiębiorcą.

  12. Czy ponoszone w ramach działalności gospodarczej koszty wynagrodzeń podstawowych pracowników, w tym wynagrodzeń zasadniczych, stanowią należności, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od fizycznych?
    • Co wchodzi w skład wynagrodzeń (kosztów osobowych) pracowników zatrudnionych przez Wnioskodawcę na podstawie umowy o pracę – w części odpowiadającej pracy związanej z działalnością badawczo-rozwojową?
    • Czy w skład należności, dotyczących pracownika, o których mowa we wniosku, wchodziły/wchodzą również np. wynagrodzenia za: czas urlopu, ekwiwalent pracownika za niewykorzystany urlop czas choroby, za czas opieki nad dzieckiem i czy Wnioskodawca odliczył je również w ramach ulgi B+R wraz ze składkami od ww. przychodów określonymi w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych w części finansowanej przez płatnika?
    Tak, ponoszone w ramach działalności gospodarczej koszty wynagrodzeń podstawowych pracowników, w tym wynagrodzeń zasadniczych, stanowią należności, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowymi od osób fizycznych.
    • W skład wynagrodzeń pracowników wchodzi wynagrodzenie zasadnicze (podstawowe) oraz premie - w części odpowiadającej pracy w zakresie projektów opisanych w stanie faktycznymi.
    • W skład należności, dotyczących pracownika, o których mowa we wniosku nie wchodziły i nie wchodzą wynagrodzenia za czas urlopu, ekwiwalent pracownika za niewykorzystany urlop czas choroby, za czas opieki nad dzieckiem. Ponadto, Wnioskodawca zaznacza, że nie będzie uwzględniał w ramach kalkulacji ulgi B+R kosztów wynagrodzeń za czas urlopu, ekwiwalentów pracownika za niewykorzystany urlop, czas choroby, za czas opieki nad dzieckiem wraz ze składkami od ww. przychodów określonymi w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych w części finansowanej przez płatnika.

  13. Czy koszty materiałów i surowców wykorzystywanych w ramach prac badawczo-rozwojowych przez pracowników Wnioskodawca zamierza odliczać w ramach ulgi badawczo-rozwojowej tylko w tej części w jakiej pracownicy wykonują prace badawczo-rozwojowe?

    Wnioskodawca zamierza odliczać koszty materiałów i surowców wykorzystywanych w ramach prac nad projektami opisanymi w stanie faktycznym w tej części w jakiej pracownicy faktycznie wykorzystują je w pracach o charakterze badawczo-rozwojowym.

  14. Czy środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne wykorzystywane są wyłącznie w prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności badawczo-rozwojowej, czy też do innych czynności – jakich; w tym przypadku proszę wskazać, w jaki sposób następuje udokumentowanie tego wykorzystywania dla działalności badawczo-rozwojowej?

    Jak zostało wskazane we wniosku, ze względu na szerokie portfolio produkcyjne firmy, środki trwałe i wartości niematerialne i prawne (oprogramowanie) są wykorzystywane także w innych pracach, których Wnioskodawca nie zalicza do kategorii prac o charakterze badawczo-rozwojowym. W związku z powyższym, Wnioskodawca prowadzi ewidencję czasu wykorzystania środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych wyłącznie na cele prowadzenia prac projektowych objętych wnioskiem. Godziny pracy są na bieżąco ewidencjonowane przez pracowników. Następnie dane są przekazywane do księgowej w celu sporządzenia zbiorczej ewidencji w arkuszach kalkulacyjnych Excel. Prowadzona przez Wnioskodawcę ewidencja pozwala precyzyjnie określić godziny wykorzystania środków przez poszczególnych pracowników w pracach projektowych i na tej podstawie ustalić kwotę odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych przypadającą na godziny wykorzystania w pracach projektowych objętych wnioskiem.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:


  1. Czy opisana powyżej działalność w zakresie projektów realizowanych w obszarach:
    1. Poszerzenia oferty;
    2. Optymalizacji procesów wewnątrzzakładowych;
    3. Indywidualnych zamówień,
    - prowadzona przez Wnioskodawcę, stanowi działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 5a pkt 38 UPDOF na każdym etapie i tym samym, czy Wnioskodawca jest uprawniony do skorzystania z tzw. ulgi B+R, zgodnie z art. 26e ust. 1 ww. ustawy?
  2. Czy opisane jako zdarzenie przyszłe prace nad projektem w zakresie optymalizacji procesu cięcia (…) stanowią działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 5a pkt 38 UPDOF na każdym etapie i tym samym, czy Wnioskodawca jest uprawniony do skorzystania z tzw. ulgi B+R, zgodnie z art. 26e ust. 1 ww. ustawy w zakresie następujących kosztów:
    1. kosztów wynagrodzeń pracowników zaangażowanych w prace nad planowaniem i wdrożeniem nowych rozwiązań w procesie cięcia,
    2. materiałów i surowców wykorzystanych przy realizacji projektu,
    3. kosztów związanych z przeprojektowaniem i produkcją próbną prototypów przeprojektowanych z wykorzystaniem nowej technologii cięcia (nowych modeli) maszyn/urządzeń? I czy w tym przypadku kosztem B+R jest cała kompletna zmodernizowana maszyna rolnicza, tj. opony, elementy robocze, amortyzatory, śruby itp.?
  3. Jeśli odpowiedź na pytania oznaczone we wniosku numerem 1 będzie twierdząca lub częściowa twierdząca, to czy ponoszone przez Wnioskodawcę opisane w stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym koszty wynagrodzeń pracowników z tytułu pracy, w szczególności:
    1. wynagrodzenia podstawowe wypłacane pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę;
    2. składki z tytułu należności wskazanych w punkcie a) powyżej, określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - w części finansowanej przez Wnioskodawcę jako płatnika składek tj. składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, wypadkowe;
    3. premie uznaniowe;
    4. PPK
    - stanowią i będą stanowić koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 26e ust. 2 pkt 1 UPDOF i czy mogą zostać odliczone od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 26 ww. ustawy?
  4. Jeśli odpowiedź na pytanie oznaczone we wniosku numerem 1 będzie twierdząca lub częściowo twierdząca, to czy poniesione przez Wnioskodawcę koszty związane z nabyciem:
    1. materiałów (części, komponentów, podzespołów), w tym części/podzespołów wykonywanych na zamówienie Wnioskodawcy,
    2. surowców, w tym energii elektrycznej,
    - opisane w stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 26e ust. 2 pkt 2 UPDOF?
  5. Jeśli odpowiedź na pytanie oznaczone we wniosku numerem 1 będzie twierdząca lub częściowo twierdząca, to czy poniesione przez Wnioskodawcę koszty związane z nabyciem niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego oraz miesięcznych licencji na specjalistyczne oprogramowanie opisane w stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym stanowią koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 26e ust. 2 pkt 2a UPDOF?
  6. Jeśli odpowiedź na pytanie oznaczone we wniosku numerem 1 będzie twierdząca lub częściowo twierdząca, to czy dokonane przez Wnioskodawcę odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych opisane w stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym, które są wykorzystywany w pracach projektowych objętych niniejszym Wnioskiem, stanowią koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 26e ust. 3 UPDOF?


Zdaniem Wnioskodawcy,


Ad. 1


Zdaniem Wnioskodawcy, prowadzone przez niego w ramach Firmy prace w zakresie projektowania i produkcji maszyn (…) i części/podzespołów do maszyn realizowane w obszarach Poszerzenia oferty, Optymalizacji procesów wewnątrzzakładowych oraz Indywidualnych zleceń spełniają znamiona działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 UPDOF na każdym etapie realizacji projektu i w związku z tym Wnioskodawca będzie uprawniony na podstawie art. 26e ust. 1 UPDOF do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 26e UPDOF.


Ad. 2


W ocenie Wnioskodawcy, opisane jako zdarzenie przyszłe prace nad projektem w zakresie optymalizacji procesu cięcia (…) stanowi działalność badawczo-rozwojowy, o której mowa w art. 5a pkt 38 UPDOF na każdym etapie i tym samym, Wnioskodawca jest uprawniony do skorzystania z tzw. ulgi B+R, zgodnie z art. 26e ust. 1 ww. ustawy w zakresie następujących kosztów:

  1. kosztów wynagrodzeń pracowników zaangażowanych w prace nad planowaniem i wdrożeniem nowych rozwiązań w procesie cięcia,
  2. materiałów i surowców wykorzystanych przy realizacji projektu,
  3. kosztów związanych z przeprojektowaniem i produkcją próbną prototypów przeprojektowanych z wykorzystaniem nowej technologii cięcia (nowych modeli) maszyn/urządzeń?


Ad. 3


W ocenie Wnioskodawcy, opisane w stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym koszty wynagrodzeń wszystkich pracowników zaangażowanych w działalność badawczo-rozwojowy m.in. pracowników wewnętrznego biura konstruktorskiego oraz pracowników produkcyjnych w szczególności:

  1. wynagrodzenia podstawowa wypłacane pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę;
  2. składki z tytułu należności wskazanych w punkcie a) powyżej, określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - w części finansowanej przez Wnioskodawcę jako płatnika składek tj. składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, wypadkowe;
  3. premie uznaniowe;
  4. PPK.

- stanowią koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 26e ust. 2 pkt 1 UPDOF w tej części, w jakiej czas przeznaczony przez poszczególnych pracowników na realizację działalności badawczo- rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy danego pracownika w danym miesiącu lub w okresie realizacji prac nad poszczególnymi projektami. W ocenie Wnioskodawcy, zaangażowanie poszczególnych pracowników w pracy rozwojowe może być ustalone zarówno na podstawie ewidencji godzinowej jak i w oparciu o określone przez Wnioskodawcę części etatów.

Ad. 4


W ocenie Wnioskodawcy, opisane w stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym koszty poniesione w celu projektowania, konstrukcji i budowania maszyn (…) i nietypowych części/podzespołów związane z nabyciem:

  1. materiałów (części, komponentów, podzespołów), w tym części/podzespołów wykonywanych na zamówienie Wnioskodawcy,
  2. surowców, w tym energii elektrycznej,

- są bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością projektowy i stanowią koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 26e ust. 2 pkt 2 UPDOF. Zdaniem Wnioskodawcy, opisane w stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym sposoby (klucze) alokacji kosztów niektórych materiałów i surowców są zgodne z przepisami UPDOF i odzwierciedlają faktyczny koszt działalności rozwojowej prowadzonej w ramach prac projektowych i w konsekwencji mogą być wykorzystane w celu ustalenia wysokości kosztów kwalifikowanych.

Ad. 5


Zdaniem Wnioskodawcy, koszty związane z nabyciem niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego np. urządzeń montażowych, aparatury pomiarowej, oraz koszty miesięcznych opłat za specjalistyczne oprogramowanie w całości stanowić będą koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 26e ust. 2 pkt 2a UPDOF.


Ad. 6


Zdaniem Wnioskodawcy, koszty odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym koszty tzw. amortyzacji jednorazowej, o której mowa w art. 22f ust. 3 UPDOF stanowią koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 26e ust. 3 UPDOF - w części, w jakiej środki trwale i wartości niematerialne i prawne są wykorzystywane do czynności związanych z wykonywaniem opisanych w stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłymi prac projektowych.

Uzasadnienie własnego stanowiska Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej zaistniałego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego


Ad. 1


Pojęcie działalności badawczo-rozwojowej


Zgodnie z art. 5a pkt 38 UPDOF, działalność badawczo-rozwojowa oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Zgodnie z p. 25 Objaśnień podatkowych Ministra Finansów z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej IP Box (dalej jako: „Objaśnienia”), użycie przez ustawodawcę spójnika „lub” w art. 5a pkt 38 UPDOF wskazuje, iż w celu uznania działalności podatnika za działalność badawczo-rozwojową wystarczy, aby podatnik prowadził badania naukowe lub alternatywnie, aby prowadził prace rozwojowe. Jednocześnie może prowadzić badania naukowe i prace rozwojowe. W każdej z tych trzech sytuacji spełniona zostanie definicja działalności badawczo-rozwojowej.


W świetle powyższych regulacji, o zaistnieniu działalności badawczo-rozwojowej decyduje prowadzenie badań naukowych lub prac rozwojowych, spełniających łącznie trzy przesłanki, tj.:

  • twórczości działania,
  • systematyczności działania,
  • zwiększania zasobów wiedzy oraz wykorzystywania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.


Stosownie do treści art. 5a pkt 39-40 UPDOF, w brzmieniu obowiązującym od 1 października 2018 r. ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych i pracach rozwojowych - oznacza to badania podstawowe, badania aplikacyjne i prace rozwojowe w rozumieniu ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (dalej jako: „UPSWN”). (Przepisy obowiązujące przed 1 października 2018 r. (w zakresie definicji badań naukowych i prac rozwojowych) były zdaniem Wnioskodawcy analogiczne/podobne, w związku z czym przedstawione we wniosku stanowisko i uzasadnienie Wnioskodawcy odnosi się do obu stanów prawnych).


Badaniami naukowymi są, jak wskazano w art. 4 ust. 2 pkt 1-2 UPSWN:

  • badania podstawowe, rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
  • badania aplikacyjne, rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.


W myśl art. 4 ust. 3 UPSWN, prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. (Podobna definicja prac rozwojowych funkcjonowała przed wprowadzeniem ww. regulacji).


Jak wynika z opisu stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, prowadzone przez Wnioskodawcę prace:

  1. w zakresie projektów realizowanych na potrzeby wewnętrzne (rozwój i poszerzenie własnego portfolio produkcyjnego), dotyczą opracowywania nowych innowacyjnych w skali rynku lub przedsiębiorstwa maszyn (…) lub znacząco ulepszonych modeli maszyn dotychczas produkowanych w Firmie,
  2. w zakresie projektów realizowanych na potrzeby zewnętrzne (na indywidualne zlecenia klientów), dotyczą opracowywania nowych niepowtarzalnych dedykowanych rozwiązań, tj. maszyn (…) i nietypowych części/podzespołów maszyn, na konkretne zamówienie Klienta,
  3. wykorzystują dostępną wiedzę, zarówno posiadaną jak i nabywaną przez pracowników Wnioskodawcy w trakcie realizacji projektów, do tworzenia nowych prototypów;
  4. są prowadzone w sposób systematyczny, według określonego harmonogramu i przyjętego w Firmie modelu działań w ramach realizacji projektów;
  5. nie mają charakteru jednorazowego, tj. produkty Wnioskodawcy ciągle ewoluują i poszerzają portfolio produkcyjne;
  6. mają charakter twórczy, gdyż na proces ich realizacji składają się czynności o charakterze twórczym, kreatywnym;
  7. są nakierowane na wypracowanie lub wykorzystanie dostępnych zasobów wiedzy do tworzenia nowych (dotychczas nie występujących w praktyce gospodarczej Wnioskodawcy) lub znacząco ulepszonych rozwiązań technicznych;
  8. nie mają charakteru rutynowego;
  9. dla realizacji prac projektowych wymagane jest ciągle nabywanie, łączenie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności w szczególności z obszaru inżynierii, technologii, mechaniki oraz automatyki przemysłowej.


W myśl p. 31 Objaśnień, przesłanki twórczości, systematyczności oraz zwiększenia zasobów wiedzy powinny być rozumiane na gruncie UPDOF, tak jak są rozumiane zgodnie z ich językowymi znaczeniem w świetle aktów prawnych, do których odwołuje się ustawodawca w ww. ustawie.


Twórczy charakter prac


W związku z tym, należy odwołać się do znaczenia tego słowa w języku potocznym. „Twórczy” to „tworzący lub mający zdolność tworzenia, mający na celu tworzenie, odkrywczy”.

Zgodnie z Objaśnieniami podatkowymi działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia.

W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnymi i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Zatem twórczość działalności badawczo rozwojowej może przejawiać się w opracowywaniu nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika (pkt 33 Objaśnień).

W związku z tym, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej, w stopniu minimalnymi, wystarczające jest działanie twórcze na skalę przedsiębiorstwa, tzn. przedsiębiorca we własnym zakresie (w ramach prowadzonych prac) opracowuje nowe lub ulepszone produkty, procesy, usługi, nawet jeżeli podobne rozwiązanie zostało już opracowane przez inny podmiot.

Wobec powyższego, Wnioskodawca podkreśla, że wyniki prac projektowych objętych niniejszym Wnioskiem stanowią kreatywne maszyny (…) i podzespoły do maszyn (dalej też jako: „prototyp”) dedykowane głównie sektorowi rolnictwa. Każdy prototyp - jako rezultat prac Firmy, pod którą działa Wnioskodawca - stanowi w pełni nowe, dotychczas nie występujące w praktyce gospodarczej Wnioskodawcy lub w skali rynku rozwiązanie techniczne.


Osoby zaangażowane do prac projektowych wykonują między innymi następujące czynności, które mają charakter twórczy:

  1. prowadzenie prac koncepcyjnych oraz planowanie techniczne (wykonywanie unikalnych rysunków technicznych oraz konstrukcja modeli 2D i 3D prototypów);
  2. dobór i parametryzacja technologii działania dla maszyn i podzespołów;
  3. walidacja i testowanie prototypów;
  4. przygotowywanie dokumentacji techniczno-ruchowej (DTR) dla końcowej wersji prototypu;
  5. przygotowanie instrukcji eksploatacji maszyny/ podzespołu.


Pkt 36 Objaśnień określa, że twórczym charakterem prac może być w szczególności także opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych, które można wykorzystać do celów komercyjnych, w przypadku, gdy prototyp lub projekt pilotażowy stanowi produkt końcowy gotowy do wykorzystania komercyjnego, a jego produkcja wyłącznie do celów demonstracyjnych i walidacyjnych jest zbyt kosztowna.

Podsumowując, w ocenie Wnioskodawcy, prowadzone prze niego prace w zakresie projektowania i konstrukcji prototypów maszyn (…) i podzespołów do maszyn w ramach projektów w obszarach Poszerzenia oferty oraz Indywidualnych zamówień mają charakter twórczy. W ocenie Wnioskodawcy, twórczy charakter mają także takie prace i projekty, w których Wnioskodawca korzysta już z raz opracowanych rozwiązań, ale adoptuje je do zmieniających się warunków/parametrów procesów produkcyjnych, co wymaga określonych prac koncepcyjnych nad przeprojektowaniem maszyn i urządzeń w celu dostosowania do nowych rozwiązań technologicznych - obszar Optymalizacji procesów wewnątrzzakładowych.

W ocenie Wnioskodawcy, tworzone w ramach prac projektowych w wymienionych obszarach prototypy maszyn jak i nietypowych podzespołów do maszyn mają charakter twórczy. Wnioskodawca zwraca uwagę organu na to, że produkcja podzespołów do maszyn nie ma charakteru czynności odtworzeniowych. Działalność polegająca na stworzeniu części/podzespołów do maszyn na zlecenie Klienta, który nie dysponuje dokumentacją techniczną takiej części ani fizyczną (materialną) częścią i jest zainteresowany w stworzeniu części/podzespołu, który ulepszy maszynę, rozszerzy jej funkcjonalność stanowi prace rozwojowe w rozumieniu art. 5a pkt 40 UPDOF.


Systematyczność działania


Podobnie jak w przypadku pojęcia „twórczy”, z uwagi na brak ustawowej definicji, znaczenia pojęcia „systematyczny” należy poszukiwać w rozumieniu potocznym (języku powszechnym). „Systematyczny” to według słownika języka polskiego „robiący coś regularnie i starannie”.

Według ww. słownika „systematyczny proces” to „proces zachodzący stale, od dłuższego czasu”, natomiast „systematyczne działanie” to działanie „prowadzone w sposób uporządkowany, według pewnego systemu”, których efekty są „planowe i metodyczne”.

Objaśnienia i Podręcznik Frascati 2015 wśród charakterystyk kryterium systematyczności wskazują prowadzenie działalności: w sposób uporządkowany, według pewnego systemu, metodyczny, i zaplanowany. Projekt jest uważany za prowadzony w sposób uporządkowany, jeśli posiada określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby.

Organy podatkowe podkreślają natomiast, że: "(...) działalność badawczo-rozwojowa musi być podejmowana w systematyczny sposób, czyli bieżące prowadzenie prac badawczo-rozwojowych podjętych w przeszłości, jak i rozpoczęcie działań badawczo-rozwojowych przy jednoczesnym założeniu, że podatnik w przyszłości będzie dalej podejmował i realizował prace tego rodzaju. Przesłankę tę należy zatem rozumieć jako zakaz obejmowania ulgą incydentalnych działań podatnika (...)" - tak Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 8 stycznia 2019 r. (znak: 0111-KDIB1-3.4010.538.2018.2.APO).

Jak wynika z opisu stanu faktycznego, Wnioskodawca w zakresie prac projektowych realizuje usystematyzowany model działań. Proces realizacji projektów, co do zasady, składa się z poszczególnych etapów, z których każdy jest nieodłączną częścią działalności innowacyjnej i jest skierowany na osiągnięcie rezultatu w postaci opracowania nowego/ ulepszonego modelu maszyny lub części/podzespołu.

Wnioskodawca zwraca także uwagę na fakt, że jednocześnie prowadzi kilka projektów z zakresu prac rozwojowych, prowadził takie projekty w przeszłości i zamierza prowadzić w przyszłości, tj. tego typu działalność Wnioskodawcy nie jest incydentalna. Taka działalność ma charakter ciągły i jest realizowana w długim okresie.

Biorąc pod uwagę charakter działalności Wnioskodawcy w powyższym zakresie, zdaniem Wnioskodawcy, prace rozwojowe prowadzone w ramach projektów objętych niniejszym Wnioskiem spełniają kryterium systematyczności.


Zwiększanie zasobów wiedzy


Ministerstwo Finansów w pkt 27 Objaśnień stwierdziło, że ze względu na różnice między definicją badań naukowych a definicją prac rozwojowych, co do zasady, „zwiększenie zasobów wiedzy” odnosi się do prowadzenia badań naukowych, natomiast „wykorzystanie już istniejącej lub zwiększonej wiedzy odnosi się do tworzenia nowych zastosowań” do prac rozwojowych. W nawiązaniu do takiej interpretacji, Wnioskodawca pragnie zwrócić uwagę organu na fakt, że realizowane projekty są nakierowane na wykorzystanie dostępnych zasobów wiedzy pracowników i podwykonawców do tworzenia nowych rozwiązań technicznych oraz wypracowanie nowej wiedzy na skutek projektowania, walidacji i eliminowania niepoprawnych działań takich rozwiązań.

Wyniki prac rozwojowych zapewniają maksymalną efektywność danego procesu dzięki zastosowaniu innowacyjnych, nieoczywistych rozwiązań powstałych w wyniku łączenia wiedzy i doświadczenia pracowników z dziedziny inżynierii i automatyki przemysłowej, bazowaniu na wynikach przeprowadzonych testów i badań oraz opiniach jednostek badawczych. Wiedza i doświadczenie pracowników są wykorzystywane do tworzenia nowych kreatywnych rozwiązań, które nie stanowią prac rutynowych i nie mają na celu wprowadzenia jedynie okresowych zmian do projektowanych rozwiązań.

Podręcznik Frascati 2015 odnosi się bezpośrednio do szeregu czynności wykonywanych w ramach prowadzenia działalności B+R w sektorze produkcyjnym, które znajdują zastosowanie do profilu działalności Wnioskodawcy. Tym samym, mając na względzie procesy oraz specyfikę działalności Wnioskodawcy, warto w pierwszej kolejności odnieść się do pkt 2.50 Podręcznika, który precyzuje kwestie dotyczące prototypowania. Zgodnie z treścią Podręcznika, faza koncepcyjna, projektowanie, budowa i testowanie prototypów należy traktować jako działalność B+R do momentu wprowadzenia w nich wszelkich niezbędnych zmian i poprawek oraz osiągnięcia zadowalających rezultatów testów. Zdaniem Wnioskodawcy, mając na względzie wyżej opisany stan faktyczny, działalność w zakresie prac projektowych zarówno na potrzeby wewnętrzne jak i zewnętrzne wyczerpuje znamiona określone w Podręczniku Frascati 2015 w zakresie prototypowania jako działalności badawczo-rozwojowej.


Podsumowując uzasadnienie w zakresie pierwszego pytania, Wnioskodawca wskazuje, że uznanie prac w zakresie prototypowania technologii przemysłowej za działalność badawczo-rozwojowy zostało potwierdzone przez organy podatkowe, przykładowo:

  • przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 13 lipca 2020 r. (znak: 0111- KDIB1-3.4010.151.2020.2.MMU), gdzie organ podatkowy potwierdził, że działania spółki w ramach realizacji zleceń w zakresie produkcji Zespołów stanowiących integralną część maszyn i linii pakujących - stanowią działalność badawczo - rozwojową na każdym opisanym etapie (etap wstępny, konstrukcji mechanicznej, konstrukcji automatycznej, produkcji, ustawiania parametrów/kalibracji linii, weryfikacji i testowania) w rozumieniu art. 5a pkt 26 UPDOP, co w konsekwencji uprawnia Spółkę do dokonania na podstawie art. 18d ust. 1 UPDOP odliczenia kosztów kwalifikowanych poniesionych na działalność badawczo rozwojową przedstawioną w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego;
  • przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 11 maja 2018 r. (znak: 0111- KDIB1-3.4010.72.2018.2.MBD), gdzie m.in. organ podatkowy nie kwestionował faktu prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej w zakresie produkcji urządzeń i systemów automatyki, tj. prac zmierzających do modyfikowania istniejących oraz opracowywania i wdrażania nowych urządzeń;
  • przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 12 kwietnia 2019 r. (znak: 0111- KDIB1-3.4010.147.2019.1.JKT), gdzie m.in. organ podatkowy nie kwestionował faktu prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej w zakresie projektowania, budowy, integracji i testów systemów mechanicznych nowych mechanizmów na specjalne zamówienie klientów;


W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy, zakres wykonywanych przez niego czynności w obszarach Poszerzenia oferty, Optymalizacji procesów wewnątrzzakładowych oraz Indywidualnych zamówień, który przekłada się na rezultat w postaci nowych lub znacząco ulepszonych modeli maszyn (…) i części/podzespołów do maszyn spełnia wszystkie znamiona prac rozwojowych w rozumieniu UPDOF.


Ad. 2


Odwołując się do wyżej przedstawionego uzasadnienia, Wnioskodawca uważa, że opisane jako zdarzenie przyszłe prace nad projektem w zakresie optymalizacji procesu cięcia (…) stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 UPDOF na każdym etapie, gdyż takie prace będą miały charakter twórczy, będą spełniały warunek systematyczności, a zarazem nie będą stanowiły jedynie okresowych zmian w procesie produkcyjnym oraz poszczególnych produktach Wnioskodawcy. Twórczy charakter opisanych w zdarzeniu przyszłym prac przejawia się m.in. w następujących czynnościach:

  • analiza problemu;
  • prace koncepcyjne nad rozwiązaniem problemu;
  • dobór, kalibrowanie, testowanie technologii;
  • prace konstruktorów nad przeprojektowaniem maszyn w celu spełnienia nowych parametrów technicznych;
  • studium wykonalności.


Zmiany, które zostaną wprowadzone w koncepcjach budowy maszyn i urządzeń nie będą stanowiły jedynie okresowych zmian, gdyż w efekcie opisanych zmian właściwości techniczne maszyn/urządzeń ulegną ulepszeniu zarówno pod względem jakościowym jak i funkcjonalnym. Ponadto, prace projektowe będą miały określony cel i będą odbywały się w sposób zaplanowany (według sporządzonych planów, budżetów, harmonogramów). Ponadto, między wdrożeniem nowej technologii (…) a powstaniem nowych ulepszonych modeli produktów istnieje wyraźny związek - tworzą one spójny, systematyczny proces prac o charakterze badawczo-rozwojowym.


W związku z powyższym, w opinii Wnioskodawcy, będzie on uprawniony do skorzystania z tzw. ulgi B+R, zgodnie z art. 26e ust. 1 ww. ustawy w zakresie następujących kosztów:

  1. kosztów wynagrodzeń pracowników zaangażowanych w prace nad planowaniem i wdrożeniem nowych rozwiązań w procesie (…),
  2. materiałów i surowców wykorzystanych przy realizacji projektu,
  3. kosztów związanych z przeprojektowaniem i produkcją próbną prototypów przeprojektowanych z wykorzystaniem nowej technologii (…) (nowych modeli) maszyn/urządzeń.


W ocenie Wnioskodawcy, prace związane z przeprojektowaniem maszyn/urządzeń stanowią niezbędny element w ramach projektu w zakresie optymalizacji procesu cięcia i mają charakter badawczo-rozwojowy. Przeprojektowanie założeń konstruktorskich poszczególnych maszyn oraz produkcja próbna prototypów przeprojektowanych maszyn stanowi konieczny etap prac rozwojowych w celu pełnego dostosowania nowej technologii (lasera) do możliwości produkcyjnych Wnioskodawcy oraz możliwości produkcyjnych do poszczególnych produktów. Wnioskodawca zwraca uwagę organu na to, że prace w zakresie wdrażania projektów optymalizacyjnych niejednokrotnie zostały uznane przez organy podatkowe za działalność badawczo-rozwojowy w rozumieniu art. 5a pkt 38 UPDOF. Tytułem przykładu Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 28 września 2020 r. (znak: 0111- KDIB1- 3.4010.252.2020.2.BM) zgodził się z podatnikiem, że utworzenie działu handlu i rozwoju, który świadczy również na zlecenie klientów, dostosowane do ich potrzeb indywidualne specjalistyczne usługi pomiarowo i badania służące do optymalizacji instalacji energetycznych i ochrony środowiska w ramach projektu pt. "Energetyczne Laboratorium Badawcze" stanowi działalność badawczo-rozwojową.

Również w interpretacji z 20 września 2019 r. (znak: 0111-KDIB1-3.4010.293.2019.2.JKT) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał za działalność badawczo-rozwojowy działalność w zakresie optymalizacji procesów wewnątrz Spółki polegająca na wdrożeniu programu/zautomatyzowaniu jakiejś czynności, co w rezultacie usprawnia działalność podatnika.

W związku z powyższym, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że realizacja opisanego w zdarzeniu przyszłym projektu optymalizacji procesu (…) w zakładzie produkcyjnym będzie stanowiła działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 UPDOF, a koszt przeprojektowania i produkcji prototypu nowej maszyny/urządzenia będzie stanowił dla Wnioskodawcy koszt kwalifikowany w rozumieniu art. 26e ust. 1,2 UPDOF.


Ad. 3


Zgodnie z art. 26e ust. 1 UPDOF od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 26, odlicza się koszty uzyskania przychodów poniesione przez podatnika na działalność badawczo-rozwojowy, zwane „kosztami kwalifikowanymi”.

Z treści art. 26e ust. 2 pkt 1 UPDOF wynika, że za koszty kwalifikowane uznaje się poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnymi czasie pracy pracownika w danym miesiącu.

W myśl art. 12 ust. 1 UPDOF, za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowa odpłatnych.

Zgodnie z dyspozycją zawartą w ww. regulacjach, należności ze stosunku pracy mogą być uznane za koszty kwalifikowane działalności badawczo-rozwojowej tylko w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.


Z opisu stanu faktycznego wynika, że przy rozliczaniu Ulgi B+R Wnioskodawca ma zamiar jako koszty kwalifikowane odliczyć następujące rodzaje kosztów:

  1. wynagrodzenia podstawowe wypłacane pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę;
  2. składki z tytułu należności wskazanych w punkcie a) powyżej, określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - w części finansowanej przez Wnioskodawcę jako płatnika składek tj. składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, wypadkowe;
  3. premie uznaniowe;
  4. PPK.


Jak wskazano w opisie stanu faktycznego, pracownicy zaangażowani do projektów będących przedmiotem Wniosku, poza wynagrodzeniem podstawowym, mogą otrzymywać dodatkowe świadczenia, w szczególności premie okresowe i zadaniowe, świadczenia prywatnej opieki medycznej. Wymienione świadczenia stanowią należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 UPDOF. Ponadto, z tytułu powyższych należności Wnioskodawca ponosi ciężar składek określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych w części finansowanej przez Wnioskodawcę jako płatnika składek. Jak również zaznaczono, zarówno premie, jak i dodatkowe świadczenia oraz należne z ich tytułu składki, stanowią dla Wnioskodawcy koszty uzyskania przychodów w rozumieniu art. 22 UPDOF.

W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy, koszty uzyskania przychodu w postaci wynagrodzeń, premii okresowych i zadaniowych, kosztów dodatkowych nieodpłatnych świadczeń na rzecz pracowników stanowiących należności, o których mowa w art. 12 ust. 1 UPDOF, oraz składek, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, stanowią koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 26e ust. 2 pkt 1 UPDOF w tej części, w jakiej czas przeznaczony przez poszczególnych pracowników na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy danego pracownika w danym miesiącu.

W ocenie Wnioskodawcy, zarówno koszty wynagrodzeń pracowników biura konstrukcyjnego jak i pracowników produkcyjnych zaangażowanych do prac projektowych nad prototypem stanowią koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 26e ust. 2 pkt 1 UPDOF. Każdorazowo wiedza i doświadczenie konstruktorów oraz pracowników produkcyjnych (m.in. monterów, spawaczy, ślusarzy, tokarzy, operatorów maszyn) przyczynia się do powitania prototypu, ponadto wykonywane zarówno przez konstruktorów jak i pracowników produkcyjnych czynności każdorazowo przyczyniają się do wyeliminowania niepewności badawczej w zakresie funkcjonowania nowych produktów. Wymienieni pracownicy biorą udział w poszczególnych etapach projektowania oraz budowy części/oprzyrządowania/narzędzi specjalnych, a także usprawniania procesów technologicznych.

Zaprezentowane przez Wnioskodawcę stanowisko zostało potwierdzone m.in. przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 17 lipca 2020 r. (znak: 0113- KDIPT2- 3.4011.380.2020.2.RR), w której organ nie kwestionował możliwości rozliczenia w ramach kosztów kwalifikowanych kosztów wynagrodzeń szlifierzy, tokarzy, frezerzy, ślusarzy, którzy wykonują prace związane z produkcją prototypów. Ponadto, organ wyjaśnił, że: „Możliwość uznania za koszt kwalifikowany ww. kosztów pracowniczych dotyczy pracowników działu badawczo- rozwojowego oraz osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, które zostały zatrudnione w innych działach, lecz wspomagających prace ww. działu - w części odpowiadającej pracy związanej z działalnością badawczo-rozwojową. Organ zwraca uwagę, że istotne jest, aby pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, wykonywali zadania będące realizacją prac badawczo-rozwojowych. Tylko wówczas ich wynagrodzenia obejmujące ww. koszty pracownicze oraz koszty świadczeń poniesionych na ich rzecz będą mogły stanowić dla Wnioskodawcy, jako wspólnika Spółki, koszt kwalifikowany w całości”.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 15 stycznia 2021 r. (znak: 0111- KDIB1- 3.4010.509.2020.2.JKT) również nie kwestionował fakt prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej w zakresie projektu, w który mają być zaangażowani pracownicy produkcyjni tj. ślusarze, inżynierowie, kierownicy działów, brygadziści, frezer, tokarz, pomocnicy ww. programiści, konstruktorzy.

Należy podkreślić, że Wnioskodawca prowadzi ewidencję godzin pracy wszystkich pracowników zaangażowanych w działalność projektową opisaną w stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym. Prowadzona ewidencja umożliwia weryfikację, ile czasu każdy z pracowników przeznaczył na prace rozwojowe nad poszczególnym urządzeniem. Ewidencja ta jest prowadzona w formie arkuszy kalkulacyjnych.

Jak zostało wskazane w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego Wnioskodawca rozważa możliwość określenia zaangażowania niektórych pracowników do ww. prac w oparciu o część etatu pracowniczego. Zdaniem Wnioskodawcy, taki sposób ewidencjonowanie czasu pracy w zakresie prac badawczo-rozwojowych jest zgodny z normą art. 9 ust. 1b UPDOF. Ponadto, takie stanowisko spotyka się z aprobatą organów podatkowych.

Tytułem przykładu w interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 10 sierpnia 2020 r. (znak: 0111-KDIB1-3.4010.319.2020.2.APO) organ podatkowy odstępując od uzasadnienia potwierdził stanowisko podatnika w zakresie możliwości uznania kosztów wynagrodzeń pracowników działu innowacji (wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne pracodawcy) za koszty kwalifikowane, w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT, w części w jakiej odpowiadają połowie etatu wykonywanego przez poszczególnych pracowników. W tej interpretacji organ podatkowy zgodził się ze stanowiskiem podatnika, w myśl którego: „Tym samym, mając na uwadze stały zakres zadań osób pracujących w dziale innowacji, możliwe jest stałe określenie części etatu, który dotyczy wprost realizacji prac B+R (tj. Etapu 0 - 1) w zakresie opracowywania nowych lub ulepszonych produktów w wysokości odpowiadającej połowie etatu pracowników działu innowacji. W ocenie Spółki, powyższy sposób określania wynagrodzenia dotyczącego prac B+R może stanowić jasną i precyzyjną miarę pozwalającą na określenie wynagrodzenia pracowników działu innowacji, które powinno się kwalifikować jako koszty związane z działalnością badawczo-rozwojową”.


Ad. 4


Zgodnie z art. 26e ust. 2 pkt 2 UPDOF za koszty kwalifikowane uznaje się koszty materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.


Z literalnego brzmienia powyższych przepisów wynika, że ustawodawca wprowadził wyłącznie dwa warunki uznania kosztów materiałów i surowców za koszty kwalifikowane na cele stosowania ulgi badawczo-rozwojowej:

  • koszty te muszą stanowić koszty uzyskania przychodów dla podatnika (art. 26e ust. 1 UPDOF),
  • nabyte materiały i surowce są bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością badawczo- rozwojowy (art. 26e ust. 2 pkt 2 UPDOF).


W ocenie Wnioskodawcy, przytoczony przepis pozwala na zaliczenie do kosztów kwalifikowanych kosztów wszelkich materiałów (stanowiących koszty uzyskania przychodu) niezbędnych do realizacji prac rozwojowych. W sytuacji, gdy wykorzystanie tych materiałów jest niezbędne do realizacji projektu należy uznać, że zachodzi bezpośredni związek tych materiałów i surowców z działalnością badawczo-rozwojową.

Takie stanowisko zostało potwierdzone m.in. przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 11 maja 2017 r. (znak: 0114-KDIP2-1.4010.27.2017.1.MR).

Przepisy UPDOF nie zawierają definicji „materiałów” i „surowców”. Utrwalona praktyka organów podatkowych w tej kwestii wskazuje na możliwość przyjęcia niżej opisanego podejścia.

Jeżeli chodzi o pojęcie "surowce", w związku z brakiem definicji przedmiotowego pojęcia na gruncie przepisów podatkowych i rachunkowych, dla celów ustalania zakresu zastosowania ulgi posłużyć należy się znaczeniem pojęcia "surowce" funkcjonującym na gruncie języka powszechnego, gdzie "surowce" to "materiały naturalne pochodzenia zwierzęcego, roślinnego lub mineralnego, służące do wytwarzania jakichś produktów lub energii"

Z kolei, w zakresie interpretacji pojęcia "materiały", odwołać należy się do interpretacji przedmiotowego pojęcia funkcjonującej na gruncie przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości. W świetle art. 3 ust. 1 pkt 19 ustawy o rachunkowości, materiały to składniki majątku zużywane na własne potrzeby.

Powyższy pogląd znajduje również potwierdzenie w doktrynie, gdzie podkreśla się, że materiały to „składniki majątku inicjujące realizację całego cyklu operacyjnego, które jednostka nabywa w celu ich całkowitego zużycia na własne potrzeby, tym m.in. na potrzeby wytwarzania produktów, świadczenia usług czy realizacji działalności ogólno-administracyjnej. Do materiałów zaliczyć można także pewne składniki majątkowe wytwarzane przez jednostkę we własnym zakresie (zazwyczaj w ramach działalności pomocniczej), a także różnego rodzaju odzyski, posiadające wartość użytkową, a pochodzące np. z likwidowanych środków trwałych, inwentarz żywy przeznaczony do uboju, części zamienne, półfabrykaty obcej produkcji, paliwa, opakowania itp."

Zdaniem Wnioskodawcy, pomocna w zakresie wykładni pojęcia może być również definicja zawarta w rozporządzeniu Ministra Finansów z 23 grudnia 2019 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. 2019 poz. 2544 ze zm.). Według ww. rozporządzenia materiałami (surowcami) podstawowymi są materiały, które w procesie produkcji lub przy świadczeniu usług stają się główną substancją gotowego wyrobu; do materiałów podstawowych zalicza się również materiały stanowiące część składową (montażowy) wyrobu lub ściśle z wyrobem złączone (np. opakowania - puszki, butelki) oraz opakowania wysyłkowe wielokrotnego użytku (np. transportery, palety), jeżeli opakowania te nie są środkami trwałymi.

Zdaniem Wnioskodawcy, wszystkie materiały, części, komponenty i podzespoły używane przy projektowaniu, konstrukcji i testowaniu prototypów maszyn i części/podzespołów do maszyn spełniają definicję materiałów podstawowych bezpośrednio związanych z wytworzeniem prototypu, tj. stają się nieodłączną substancją gotowego rozwiązania technicznego i umożliwiają jego prawidłowe funkcjonowanie zgodnie z założeniami konstruktorskimi. Materiały (części, podzespoły), zarówno standardowe jak i wykonywane na zlecenie Wnioskodawcy przez podmioty zewnętrzne, stanowią część składową (montażową) maszyn i nie mogą być używane poza nimi. Materiały eksploatacyjne są zużywane na poszczególnych etapach prac projektowych i również spełniają kryterium bezpośredniego związku z wytwarzanym urządzeniem/podzespołem.

Organy podatkowe potwierdzają, że do kosztów kwalifikowanych wskazanych rodzajowo w art. 26e ust. 2 pkt 2 UPDOF zalicza się koszty materiałów i surowców zużytych na wytworzenie prototypu. Bez znaczenia dla dopuszczalności odliczenia w ramach ulgi B+R pozostaje również późniejsza sprzedaż prototypu, którego koszty wytworzenia zostały odliczone w ramach ulgi B+R na podstawie art. 26e UPDOF.

Przykładowa w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 1 czerwca 2017 r. (znak: 2461-IBPB-1-3.4510.112.2017.1.MST) organ podatkowy potwierdził prawidłowość stanowiska, zgodnie z którym wnioskodawca do kosztów kwalifikowanych wymienionych rodzajowo w art. 18d ust. 2 pkt 2 UPDOP, może zaliczyć koszty materiałów i surowców zużytych na wytworzenie prototypu lub serii pilotażowej, jeżeli następnie zostaną one sprzedane.

Podobnie wypowiedział się organ podatkowy w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 14 kwietnia 2017 r. (znak: 2461-IBPB-1-3.4510.13.2017.2.IZ.), w którym uznał za prawidłową ocenę, że podatnik do kosztów kwalifikowanych wymienionych rodzajowo w art. 18d ust. 2 pkt 2 UPDOP, może zaliczyć, a następnie rozliczyć w ramach ulgi badawczo- rozwojowej, koszty materiałów i surowców zużytych na wytworzenie prototypu lub serii pilotażowej, jeżeli następnie prototypy lub seria pilotażowa zostaną sprzedane.

W interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 3 lipca 2019 r. (znak: 0114-KDIP2-1.4010.259.2019.1.MR) organ podatkowy zgodził się z Wnioskodawcą co do tego, że spółka do kosztów kwalifikowanych w rodzaju wskazanym w art. 18d ust. 2 pkt 2 UPDOP może zaliczyć, a następnie rozliczyć w ramach ulgi badawczo-rozwojowej, koszty nabycia i wytworzenia materiałów i surowców zużytych na wytworzenie sprzedawanej klientowi linii produkcyjnej, która jest wytwarzana w ramach działalności badawczo - rozwojowej.

Okoliczność, że podzespoły zostały nabyte od podmiotów zewnętrznych, a nie wykonane przez Wnioskodawcę we własnym zakresie, nie wpływa na bezpośredni związek takich materiałów (podzespołów) z projektowaniem i budową prototypów. Taki pogląd potwierdzają liczne interpretacje organów podatkowych. Przykładowe, w interpretacji indywidualnej z 15 czerwca
2018 r. (znak: 0111-KDIB1-3.4010.231.2018.1.MO) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że potrzebne do ukończenia prototypu części, które nie są produkowane w spółce i są zamawiane od zewnętrznych dostawców, (np. elektronika, silniki, agregaty) stanowią koszty kwalifikowane i mogą być odliczone na podstawie art. 18d ust. 2 pkt 2 UPDOP.

Z uwagi na produkcyjny charakter działalności, Wnioskodawca w pracach projektowych opisanych w stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym wykorzystuje takie surowce jak stal oraz tworzywo sztuczne np. poliamid. Wydaje się oczywiste, że wykorzystanie tych surowców jest niezbędne i bezpośrednio związane z naturą konstruowanych maszyn (…) oraz części/podzespołów do maszyn. W związku z powyższym, w ocenie Wnioskodawcy, będzie on uprawniony, w ramach kosztów kwalifikowanych na podstawie art. 26e ust. 2 pkt 2 UPDOF, rozliczyć koszty surowców wykorzystanych w wytworzeniu poszczególnych maszyn.

Ponadto, Wnioskodawca w produkcji maszyn i części/podzespołów wykorzystuje różnego rodzaju maszyny i urządzenia produkcyjne, do zasilania których jest wykorzystywana energia elektryczna. W ocenie Wnioskodawcy, wykorzystana do produkcji prototypów energia elektryczna stanowi rodzaj surowca zużywanego w pracach rozwojowych. Takie stanowisko podzielają organy podatkowe. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w licznych interpretacjach podatkowych potwierdza zasadność kwalifikowania kosztów zużytej do produkcji w ramach działalności badawczo-rozwojowej energii elektrycznej do kosztów kwalifikowanych nabytych surowców bezpośrednio związanych z działalnością B+R (przykładowo znak: 0111- KDIB1- 3.4010.242.2020.1.JKT, znak: 0111- KDIB1.4010.505.2019.2.JKT, znak: 0111- KDIB1- 3.4010.20.2019.2.JKT, znak: 0114- KDIP2-1.4010.553.2018.1.JS).

W opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego Wnioskodawca zwraca uwagę organu na przykładowe klucze alokacji kosztów wspólnych materiałów i surowców, wykorzystywanych zarówno w pracach rozwojowych, jak i pozostałej działalności realizowanej w ramach Firmy. Art. 26e UPDOF przewiduje możliwość odliczenia w ramach ulgi B+R kosztów kwalifikowanych, które stanowią część kosztów wspólnych działalności badawczo-rozwojowej i pozostałej działalności. Jednocześnie UPDOF wprost nie reguluje kwestii wyboru kluczy podziału kosztów działalności badawczo-rozwojowej. Zatem, ustawodawca nie narzucił przedsiębiorcom formy takiego wyodrębnienia (podziału) kosztów wspólnych. Wybór sposobu udokumentowania tych wydatków pozostawiony został podatnikom, którzy prowadzą działalność B+R. Zdaniem Wnioskodawcy, może on stosować takie kluczę podziału, które są racjonalne oraz odzwierciedlają rzeczywiste nakłady na opisaną powyżej działalność.

Z kolei sama możliwość stosowania kluczy alokacji w celu odliczenia w ramach Ulgi B+R wyłącznie kosztów ponoszonych na działalność badawczo-rozwojową została potwierdzona przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 6 grudnia 2016 r. (znak: 1462- IPPB5.4510.961.2016.1.MR), Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 13 lipca 2018 r. (znak: 0111-KDIB1-3.4010.263.2018.1.APO). Odstępując od uzasadnienia organy podatkowe potwierdziły stanowisko podatników, którzy argumentowali, że są uprawnieni do stosowania racjonalnych kluczy alokacji w celu odliczenia w ramach Ulgi B+R wydatków w tej części, w jakiej są one związane z prowadzoną działalnością B+R.

W tym kontekście, w ocenie Wnioskodawcy, prawidłowe jest stanowisko, zgodnie z którym będzie mógł uznać - na potrzeby Ulgi B+R - za koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 26e ust. 2 pkt 2 UPDOF, również koszty niektórych materiałów i surowców, w tym koszty energii elektrycznej, w wysokości ustalonej na podstawie prowadzonej ewidencji według proporcji przedstawionej w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego.

Mając powyższe na uwadze, nie ulega wątpliwości, iż nabywane przez Wnioskodawcę materiały i surowce, włącznie z materiałami standardowymi i niestandardowymi komponentami/częściami/podzespołami, wykonanymi na zlecenie Wnioskodawcy przez podmioty zewnętrzne, materiałami eksploatacyjnymi oraz surowcami powinny być uznane za materiały bezpośrednio związane z działalnością badawczo-rozwojową prowadzoną przez Wnioskodawcę, a co za tym idzie, Wnioskodawca będzie uprawniony, zgodnie z art. 26e ust. 1 UPDOF, do uwzględnienie wydatków na ich nabycie w podstawie obliczania ulgi B+R.


Ad. 5


Zgodnie z art. 26e ust. 2 pkt 2a UPDOF za koszty kwalifikowane uznaje się nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych. W związku z powyższymi regulacjami, aby uznać wydatek związany z nabyciem ww. sprzętu jako koszt kwalifikowany niezbędne jest jego bezpośrednie wykorzystanie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, przy czym ustawa nie definiuje tego pojęcia.

Jak wskazał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 21 grudnia 2018 r. (znak: 0111-KDIB1-3.4010.485.2018.2.MBD): „przyjmuje się, że nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w przypadku którego istnieje możliwość przypisania go do działalności badawczo-rozwojowej, uznaje się za koszty kwalifikowane w ramach ww. działalności”.

Ponadto, organy podatkowe stoją na stanowisku, że nie ma znaczenia czy sprzęt specjalistyczny po jego wykorzystaniu w działalności badawczo-rozwojowej, został użyty do innych prac prowadzonych przez podatnika. Potwierdza to m.in. interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 16 stycznia 2019 r (znak: 0111-KDIB1-3.4010.564.2018.2.APO), gdzie organ uznał za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy, iż: „ze względu na jednorazowy sposób zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z nabyciem niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego, aby zaliczyć ten rodzaj wydatku do kosztów kwalifikowanych, konieczne jest uwzględnienie pierwotnego celu nabycia tego sprzętu. Jeżeli sprzęt ten został pierwotnie nabyty w celu wykorzystania go bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, to jego wtórne wykorzystanie po realizacji danego projektu B+R nie powinno mieć wpływu na możliwość zaliczenia tego typu kosztu do kosztów kwalifikowanych. Inna wykładnia tego przepisu doprowadziłaby do konieczności podjęcia przez podatnika czynności nieracjonalnych, czyli zaprzestania wykorzystania danego sprzętu w ramach działalności operacyjnej po zakończeniu danego projektu B+R. ”.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się także z wyżej opisanym stanowiskiem w interpretacji indywidualnej z 15 listopada 2019 r. (znak: 0111-KDIB1-3.4010.409.2019.1.PC).

Odnosząc powyższe do przedstawionego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, zdaniem Wnioskodawcy, zakupiony w celach prowadzenia prac nad poszczególnymi maszynami sprzęt specjalistyczny np. urządzenia, narzędzia montażowe, aparatura pomiarowa będzie stanowił sprzęt specjalistyczny wykorzystywany bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 26e ust. 2 pkt 2a UPDOF. W związku z powyższym koszt nabycia takiego sprzętu specjalistycznego będzie stanowił dla Wnioskodawcy koszt kwalifikowany w rozumieniu art. 26e ust. 2 pkt 2a UPDOF.

Jak wskazano w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, w celu realizacji projektów objętych niniejszym Wnioskiem Wnioskodawca nabywa również licencje na specjalistyczne oprogramowanie na okres używania krótszy niż rok (z reguły są to subskrypcje miesięczne). Wykorzystanie specjalistycznego oprogramowania jest niezbędne na etapie wielowymiarowego projektowania maszyn.

W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy, licencje na specjalistyczne oprogramowanie na okres używania krótszy niż rok (subskrypcje miesięczne), które nie są amortyzowane jako wartości niematerialne i prawne, można zaliczyć do sprzętu specjalistycznego. Zatem, Wnioskodawca będzie uprawniony do rozliczenia kosztów nabycia miesięcznych licencji na specjalistyczne oprogramowanie w ramach kosztów kwalifikowanych określonych w art. 26e ust. 2 pkt 2a UPDOF.

Takie stanowisko w stosunku do licencji na oprogramowanie nabyte na okres używania krótszy niż rok zostało zaakceptowane przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej m.in. w indywidualnej interpretacji z 15 listopada 2019 r. (znak: 0111- KDIB1- 3.4010.409.2019.1.PC) oraz w indywidualnej interpretacji z 12 kwietnia 2019 r. (znak: 0111- KDIB1- 3.4010.145.2019.1.BM).

Ad. 6


W myśl art. 26e ust. 3 UPDOF za koszty kwalifikowane uznaje się dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

W myśl art. 22 ust. 8 UPDOF, kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a-22o, z uwzględnieniem art. 23.

Zgodnie natomiast z art. 22f ust. 3 UPDOF, odpisów amortyzacyjnych dokonuje się zgodnie z art. 22h-22m, gdy wartość początkowa środka trwałego albo wartości niematerialnej i prawnej w dniu przyjęcia do używania jest wyższa niż 10.000 zł. W przypadku gdy wartość początkowa jest równa lub niższa niż 10.000 zł, podatnicy, z zastrzeżeniem art. 22d ust. 1, mogą dokonywać odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 22h-22m albo jednorazowo - w miesiącu oddania do używania tego środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej, albo w miesiącu następnym.

Z treści przywołanych przepisów wynika, że co do zasady, odpisy amortyzacyjne dokonane od wartości środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w działalności badawczo-rozwojowej, mogą być objęte omawianą ulgą B+R przy spełnieniu warunków wskazanych w art. 26e ust. 3 UPDOF. Zatem, istnieje możliwość zaliczenia do kosztów kwalifikowanych w rozumieniu art. 26e ust. 3 UPDOF odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, jeżeli stanowią one dla Wnioskodawcy koszty podatkowe, a środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne są rzeczywiście wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 12 kwietnia 2019 roku (znak: 0111-KDIB1-3.4010.147.2019.1.JKT) wyjaśnił, że: „odpisy amortyzacyjne od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, w całości, stanowią koszt kwalifikowany, w myśl ww. przepisu, jeżeli składniki te są rzeczywiście wykorzystywane jedynie do działalności badawczo-rozwojowej. Natomiast w sytuacji, gdy ww. składniki będą częściowo wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej a częściowo do bieżącej działalności, to w takim przypadku koszty odpisów amortyzacyjnych będą stanowić koszty kwalifikowane, tylko w takiej części, w jakiej środki trwałe i wartości niematerialne i prawne będą służyć prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej”. Organ podatkowy w tej sprawie potwierdził także, że odpisy amortyzacyjne od licencji na specjalistyczne oprogramowanie do obliczeń numerycznych wykorzystywanych w ramach prac B+R stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 3 UPDOP.


Powyższe stanowisko zostało zaprezentowane także w:

  • indywidualnej interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 18 grudnia 2019 r. (znak: 0111-KDIB1-3.4010.535.2019.1.BM),
  • indywidualnej interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 20 maja 2019 r. (znak: 0113-KDIPT2-3.4011.299.2019.1.AC),
  • indywidualnej interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 22 maja 2017 r. (znak: 0114-KDIP2-1.4010.41.2017.1.MR),
  • indywidualnej interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 19 czerwca 2017 r. (znak: 0115-KDIT2-3.4010.34.2017.3.PS).


Ponadto, z treści przywołanych przepisów wynika, że do kosztów kwalifikowanych mogą zostać zaliczone również koszty związane z odpisami amortyzacyjnymi w zakresie środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, których wartość początkowa jest równa lub niższa niż 10.000.00 zł i do których stosuje się możliwość skorzystania z tzw. jednorazowej amortyzacji. Należy bowiem wskazać, że przepisy UPDOF nie wyłączają z kategorii kosztów kwalifikowanych ujętych w art. 26e ust. 3 wydatków tego rodzaju.

Tożsamy pogląd wyraził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 13 czerwca 2019 r. (znak: 0112-KDIL3-3.4011.113.2019.2.AA), który uznał za prawidłowe stanowisko podatnika w zakresie zaliczenia do kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 26e ust. 3 UPDOF m.in. kosztów sprzętu komputerowego oraz elektronicznego o wartości poniżej 10 000 zł.

W interpretacji indywidualnej z 18 maja 2020 r. (znak: 0112-KDIL2-2.4011.188.2020.1.MC) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 10 grudnia 2018 r. (znak: 0111-KDIB1-3.4010.500.2018.1.MBD) również nie kwestionował prawidłowości stanowiska podatnika, w myśl którego: „stosując zasadę o uznawaniu za koszty kwalifikowane odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych wykorzystywanych w działalności B+R, również odpisy jednorazowe (dokonywane w ramach tzw. jednorazowej amortyzacji) będą objęte zakresem art. 26e ust. 3 u.p.d.o.f”.

Jak wynika z opisu stanu faktycznego, Wnioskodawca przy realizacji projektów w zakresie projektowania i konstruowania prototypów wykorzystuje środki trwale (m.in. maszyny, urządzenia, sprzęt komputerowy) oraz wartości niematerialne i prawne - licencje na oprogramowanie „(…)” i „(…)”. Wymienione licencje (zakupione na okres wykorzystania dłuższy niż rok) Wnioskodawca zalicza do wartości niematerialnych i prawnych i zgodnie z art. 22f ust. 3 UPDOF dokonuje od nich jednorazowy odpis amortyzacyjny. Wnioskodawca prowadzi ewidencję czasu wykorzystania przedmiotowego oprogramowania i środków trwałych dla prowadzenia prac projektowych nad prototypami.

Podsumowując, w ocenie Wnioskodawcy, zarówno koszty odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych jak i koszty jednorazowych odpisów amortyzacyjnych, dokonanych zgodnie z art. 22f ust. 3 UPDOF stanowią koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 26e ust. 3 UPDOF - w części, w jakiej środki trwałe i wartości niematerialne i prawne wykorzystywane są do czynności związanych z wykonywaniem opisanej w stanie faktycznym działalności.

W związku z przedstawionym stanem faktycznym i zdarzeniem przyszłym oraz powyższym uzasadnieniem Wnioskodawca zwraca się o potwierdzenie, że zaprezentowane stanowisko i rozumienie treści przepisów podatkowych jest prawidłowe.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.): opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Jak stanowi art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

W złożonym wniosku Wnioskodawca wskazał, że prowadzi indywidualną działalność gospodarczą. W ramach prowadzonej działalności produkuje maszyny (…) oraz części i podzespoły zamienne. Firma świadczy również kompleksowe usługi z zakresu obróbki blach oraz realizuje zamówienia indywidualne na części nietypowe, także do maszyn produkcji zagranicznej. Szczególnie ważnym obszarem działalności Firmy są projekty, w efekcie których powstają nowe lub znacząco ulepszone maszyny (…) oraz części/podzespoły do nich, w tym wykonane na indywidualne zlecenia klientów Firmy. Innowacyjny charakter działalności Firmy przejawia się m.in. w opracowaniu nowatorskich rozwiązań technologicznych i produktowych przy użyciu najnowszych technologii i wiedzy branżowej. W wyniku prac projektowych prowadzonych przez Wnioskodawcę, co do zasady, powstają nowe lub znacząco ulepszone modele maszyn (…) i części zamiennych, które cechują się twórczym podejściem do projektowania przemysłowego oraz nowością w skali przedsiębiorstwa lub w skali rynku. W związku z tym Wnioskodawca powziął wątpliwość, czy podejmowane przez niego działania mieszczą się w definicji działalności badawczo-rozwojowej, a w konsekwencji czy Wnioskodawcy przysługuje prawo do skorzystania z dodatkowego odliczenia w ramach tzw. ulgi badawczo-rozwojowej.

Zgodnie z art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych: ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej – oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 5a pkt 39 ustawy o PIT, w brzmieniu obowiązującym od 1 października 2018 r., ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych, oznacza to:

  1. badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. − Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. poz. 478),
  2. badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. − Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.


Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2021 r. poz. 478 ze zm.): badania naukowe są działalnością obejmującą:

  1. badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
  2. badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.


Stosownie do treści art. 5a pkt 40 ustawy o PIT, w brzmieniu obowiązującym od 1 października 2018 r. ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W myśl art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Zatem z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszania istniejących produktów/usług oraz procesów i technologii produkcji.

Z ustawowej definicji zawartej w art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi mieć charakter twórczy.

Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność – zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy – mający na celu tworzenie, tworzyć – powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

Kolejnym kryterium działalności badawczo-rozwojowej jest prowadzenie tej działalności w sposób systematyczny. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną [działalność] w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalność w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

Powyżej omówione dwa kryteria działalności badawczo-rozwojowej dotyczą charakteru i organizacji prowadzenia tej działalności, podczas gdy ostatnie, trzecie kryterium, dotyczy rezultatu prowadzenia tej działalności, tj. zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. W konsekwencji – głównym zadaniem dla zarządzającego projektem badawczo-rozwojowym jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych; zasobów w ujęciu funkcjonalnym i celowościowym, czyli podlegającym zwiększeniu oraz możliwym i właściwym do wykorzystania zwiększonej wiedzy do nowych zastosowań. Lokalizacja i identyfikacja wiedzy obejmuje szereg działań, w tym określenie stanu wiedzy, miejsca, sposobu jej wykorzystania oraz selekcji pod względem przydatności do realizacji celu projektu. Prowadząc działalność badawczo-rozwojową, przedsiębiorca rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów.

Należy zwrócić uwagę na wyłączenie zawarte w przepisach dotyczących działalności badawczo-rozwojowej, mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z działalności badawczo-rozwojowej tych przejawów aktywności podatnika, które mimo ulepszenia istniejących procesów lub usług, z uwagi na swoją cykliczność (okresowość) oraz brak innowacyjnego charakteru (rutynowość), nie mogą stanowić prac rozwojowych.

Z treści złożonego wniosku wynika, że Wnioskodawca, będący osobą fizyczną, prowadzi indywidualną działalność gospodarczą w ramach obszarów B+R. Jednym z głównych przedmiotów działalności jest produkcja maszyn (…) oraz części i podzespołów zamiennych. Firma świadczy również kompleksowe usługi z zakresu obróbki blach oraz realizuje zamówienia indywidualne na części nietypowe, także do maszyn produkcji zagranicznej. Szczególnie ważnym obszarem działalności Firmy są projekty, w efekcie których powstają nowe lub znacząco ulepszone maszyny (…) oraz części/podzespoły do nich, w tym wykonane na indywidualne zlecenia klientów Firmy.

Innowacyjny charakter działalności Firmy przejawia się m.in. w opracowaniu nowatorskich rozwiązań technologicznych i produktowych przy użyciu najnowszych technologii i wiedzy branżowej. W wyniku prac projektowych prowadzonych przez Wnioskodawcę, co do zasady, powstają nowe lub znacząco ulepszone modele maszyn (…) i części zamiennych, które cechują się twórczym podejściem do projektowania przemysłowego oraz nowością w skali przedsiębiorstwa lub w skali rynku. Wnioskodawca realizuje prace projektowe w trzech obszarach: Poszerzenie oferty, Optymalizacja procesów wewnątrzzakładowych, Indywidualnych zamówień. Wnioskodawca realizuje również prace w zakresie optymalizacji procesu cięcia (…). Wnioskodawca wskazuje, że prowadzona działalność jest działalnością twórczą obejmującą prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce z 20 lipca 2018 r. W ramach działalności gospodarczej Wnioskodawca opracowuje nowe, modyfikuje oraz ulepsza produkty, procesy, usługi niewystępujące dotychczas w Jego praktyce gospodarczej lub na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już u niej funkcjonujących a charakter tych prac stanowi przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca zatrudnia pracowników. Są to pracownicy biura konstrukcyjnego oraz pracownicy produkcyjni. Pracownicy biura konstrukcyjnego w ramach prac projektowych będących przedmiotem Wniosku wykonują czynności, które każdorazowo i na każdym etapie projektu mają charakter twórczy, innowacyjny, wymagający łączenia wiedzy i doświadczenia m.in. w zakresie: - opracowania nowych lub znacząco ulepszonych rozwiązań technicznych, opracowania koncepcji prototypów, parametryzacji i testowania założeń, projektowania konstrukcji mechanicznej prototypów, tworzenia modeli 3D prototypów, przygotowania dokumentacji techniczno-rysunkowej (dokumentacja CAD). Pracownicy produkcyjni (ślusarze, spawacze, frezerzy, operatorzy maszyn, tokarze oraz inni pracownicy produkcyjni) częściowo biorą udział w opisanych pracach projektowych na etapie produkcji poszczególnych części/podzespołów, konstrukcji maszyn i ich testowaniu. Wykonywane przez tych pracowników czynności w części odpowiadającej pracy związanej z działalnością projektową są niezbędne do powstania nowego rozwiązania. Wiedza techniczna i doświadczenie tych pracowników każdorazowo przyczyniają się do powstania złożonych rozwiązań technicznych w zakresie maszyn (…) i części/podzespołów do maszyn. Pracownicy produkcyjni także biorą udział w wykonaniu różnego rodzaju testów i badań gotowych maszyn m.in. przeprowadzanie prób. Praca nad każdym projektem ma charakter systematyczny i uporządkowany. Każdorazowo prace projektowe w obu powyżej opisanych zakresach są ewidencjowanie w dokumentacji projektowej. Taka dokumentacja zawiera m.in. informacje o zespołach projektowych i osobach odpowiedzialnych za projekt, realizowanych czynnościach, wynikach badań/ testów, dokumentacji technicznej.


Wykonywane przez zatrudnionych pracowników czynności przedstawione we wniosku miały i nadal mają charakter twórczy, obejmowały i nadal obejmują prace rozwojowe, były i są podejmowane w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Wszystkie czynności wykonywane w działalności gospodarczej w ramach prac B+R opisanych we wniosku były i są związane wyłącznie z nabywaniem, łączeniem, kształtowaniem aktualnie dostępnej wiedzy i umiejętności i nie stanowiły oraz nie stanowią:

  • rutynowych i okresowych zmian,
  • czynności wdrożeniowych w zakresie opracowywanych już produktów i usług;
  • produkcji seryjnej lub produkcji komercyjnej lub bieżącej działalności Wnioskodawcy; działalności wspomagającej lub pomocniczej, wykraczającej poza zakres prac B+R;
  • czynności:
    • testowania produktu lub produktów;
    • wykonania badań produktu lub produktów;
    • oceny produktu lub produktów na podstawie np. opinii blogerów, testerów,
    • bądź innych tego typu prac
    dokonywanych już po zakończeniu prac B+R w ramach danego Projektu:
  • innych prac spoza B+R.

Ponadto w ramach działalności gospodarczej Wnioskodawca w sposób systematyczny opracowuje nowe, modyfikuje oraz ulepsza produkty, procesy, usługi niewystępujące dotychczas w praktyce gospodarczej Wnioskodawcy lub na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już u niego funkcjonujących a charakter tych prac stanowi przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze.

Mając na uwadze powyższe, należy wskazać, że działania realizowane przez Wnioskodawcę stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38-40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ są podejmowane w sposób systematyczny w celu pozyskania i zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania tej wiedzy do tworzenia nowych produktów lub wprowadzenia znacznych ulepszeń w już istniejących produktach. Zatem, słuszne jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym prowadzone przez niego prace w ramach poszerzenia oferty, optymalizacji procesów wewnątrzzakładowych, indywidualnych zamówień oraz w zakresie optymalizacji procesu (…) stanowią działalność badawczo-rozwojową, w rozumieniu art. 5a pkt 38 i pkt 40 ustawy o PIT, która uprawnia do zastosowania ulgi określonej w art. 26e ww. ustawy.

Przechodząc do przepisów dotyczących ulgi badawczo-rozwojowej, należy zacytować art. 26e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi, że: podatnik uzyskujący przychody ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 odlicza od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 lub art. 30c ust. 2, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekroczyć kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3.


Zgodnie z art. 26e ust. 2 powoływanej ustawy – za koszty kwalifikowane uznaje się:

  1. poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;
    1a) poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a i c, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu;
  2. nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;
    2a) nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych;
  3. ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmioty, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej;
  4. odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4;
    4a) nabycie usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli zakup usługi nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4;
  5. koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, poniesione na:
    1. przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej i dokonanie zgłoszenia do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedniego zagranicznego organu, łącznie z kosztami wymaganych tłumaczeń na język obcy,
    2. prowadzenie postępowania przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedni zagraniczny organ, poniesione od momentu zgłoszenia do tych organów, w szczególności opłaty urzędowe i koszty zastępstwa prawnego i procesowego,
    3. odparcie zarzutów niespełnienia warunków wymaganych do uzyskania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji wzoru przemysłowego zarówno w postępowaniu zgłoszeniowym, jak i po jego zakończeniu, w szczególności koszty zastępstwa prawnego i procesowego, zarówno w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej, jak i w odpowiednim zagranicznym organie,
    4. opłaty okresowe, opłaty za odnowienie, tłumaczenia oraz dokonywanie innych czynności koniecznych dla nadania lub utrzymania ważności patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy oraz prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, w szczególności koszty walidacji patentu europejskiego.


W myśl art. 26e ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych: koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy obliczenia podatku.

Zgodnie z art. 26e ust. 6 ww. ustawy: podatnikowi, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 63a lub 63b, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów.

Z kolei stosownie do art. 26e ust. 7 powoływanej ustawy: kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

  1. w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. − Prawo przedsiębiorców − 150% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;
  2. w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a − 150% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a, ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;
  3. w przypadku pozostałych podatników − 100% kosztów, o których mowa w ust. 2-3.


Zgodnie natomiast z art. 26e ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych: odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia − odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części − dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia.

Należy także zwrócić uwagę na brzmienie przepisu art. 24a ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym: podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 26e, są obowiązani w prowadzonej księdze albo w prowadzonych księgach rachunkowych, o których mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.


Należy zatem stwierdzić, że aby podatnikowi podatku dochodowego od osób fizycznych przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym, powinny być łącznie spełnione następujące warunki:

  • podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową,
  • koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
  • koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 26e ust. 2 i 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
  • podatnik, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 63a lub 63b, stosuje odliczenie jedynie do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględnianie w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów,
  • w ewidencji, o której mowa w art. 24a ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej,
  • podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,
  • kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych,
  • koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie.


Wnioskodawca ponosi następujące rodzaje kosztów:

  • koszty wynagrodzeń pracowników zaangażowanych w prace nad planowaniem i wdrożeniem nowych rozwiązań w procesie (…);
  • koszty wynagrodzeń pracowników zaangażowanych w projekty realizowane w obszarach poszerzenia oferty, optymalizacji procesów wewnątrzzakładowych oraz indywidualnych zamówień. Do kosztów kwalifikowanych poniesionych w ww. obszarach Wnioskodawca zamierza zaliczyć w szczególności: wynagrodzenie podstawowe, premie uznaniowe, składki PPK, składki ZUS finansowane przez pracodawcę;
  • koszty związane z nabyciem materiałów ( części, komponentów, podzespołów) w tym części/podzespołów wykonywanych na zamówienie Wnioskodawcy;
  • koszty surowców, w tym energii elektrycznej;
  • koszty związane z nabyciem niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego oraz miesięcznych licencji na specjalistyczne oprogramowanie;
  • odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, które są wykorzystywany w pracach projektowych objętych niniejszym Wnioskiem


Ponadto Wnioskodawca wskazał, że :

  • jest średnim przedsiębiorcą;
  • nie prowadzi działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia;
  • zamierza odliczyć w ramach ulgi koszty kwalifikowane, wymienione w art. 26e ust. 2 i ust. 3 UPDOF;
  • zamierza dokonać odliczenia z tytułu ulgi B+R, zgodnie z limitami wskazanymi w art. 26e ust. 7 pkt 3 UPDOF;
  • nie zamierza odliczyć w ramach ulgi B+R odpisów amortyzacyjnych od wartości samochodów osobowych, budowli, budynków i lokali stanowiących odrębną własność;
  • również w przyszłości planuje prowadzić w ramach Firmy projekty w wyżej opisanym zakresie;
  • jest w stanie za pomocą prowadzonej ewidencji godzin pracy w zakresie B+R wyodrębnić koszty wydatków pracowniczych, w taki sposób aby ustalić, która część przypada na prace badawczo-rozwojowe, a która przypada na pozostałe wynagrodzenie związane z pracami spoza zakresu prac B+R. Posiada ewidencję pozwalającą na określenie/ wskazanie którzy pracownicy brali udział w realizacji danego projektu, całkowitej liczby godzin lub procent czasu/ część etatu zaangażowania pracowników biorących udział w danym projekcie lub ogólnie w projektach o charakterze badawczo-rozwojowym, ogólny czas pracy poszczególnych pracowników w danym okresie, wynikającą z powyższego kwotę kosztów kwalifikowanych przypadających na projekty o charakterze badawczo- rozwojowym;
  • w skład należności, dotyczących pracownika, o których mowa we wniosku nie wchodziły i nie wchodzą wynagrodzenia za czas urlopu, ekwiwalent pracownika za niewykorzystany urlop czas choroby, za czas opieki nad dzieckiem. Ponadto, Wnioskodawca zaznacza, że nie będzie uwzględniał w ramach kalkulacji ulgi B+R kosztów wynagrodzeń za czas urlopu, ekwiwalentów pracownika za niewykorzystany urlop, czas choroby, za czas opieki nad dzieckiem wraz ze składkami od ww. przychodów określonymi w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych w’ części finansowanej przez płatnika;
  • ma możliwość określenia obowiązków osób zaangażowanych w dany projekt, co wynika z umów o pracę, zawartych z pracownikami i wewnętrznej dokumentacji Firmy (m.in. z dokumentacji projektowej), która w jasny sposób wskazuje na wykonywanie przez ww. osoby określonych działań/czynności;
  • zamierza odliczać koszty materiałów i surowców wykorzystywanych w ramach prac nad projektami opisanymi w stanie faktycznym w tej części w jakiej pracownicy faktycznie wykorzystują je w pracach o charakterze badawczo-rozwojowym. W celu określenia jaka część materiałów (m.in. śruby, nakrętki, zęby, koła, elementy hydrauliki, lampy, przewody, podkładki, farby, materiały biurowe, literatura fachowa), jest wykorzystywana w ramach prac projektowych, Wnioskodawca zamierza posłużyć się proporcją, która wynika z ogólnego czasu pracy pracowników zaangażowanych w odpowiednie projekty;
  • wykorzystanie poszczególnych surowców ( np. stal oraz tworzywo sztuczne ) w ramach każdego projektu jest udokumentowane i podlega wycenie w ramach prowadzonej ewidencji;
  • ma zamiar prowadzić ewidencję, która pozwoli określić m.in. poszczególne maszyny i urządzenia wykorzystywane w pracach będących przedmiotem Wniosku, czas pracy maszyn i urządzeń w ramach projektów o ww. charakterze, ogólny czas pracy maszyn i urządzeń, wartość zużycia energii elektrycznej przez poszczególne maszyny i urządzenia,
  • posiada ewidencję czasu wykorzystania środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych wyłącznie na cele prowadzenia prac projektowych objętych niniejszym Wnioskiem. Prowadzona ewidencja pozwala precyzyjnie określić kwotę odpisów amortyzacyjnych od ww. pozycji przypadającą na godziny wykorzystania w pracach projektowych;
  • nabywa niebędący środkami trwałymi sprzęt specjalistyczny np. urządzenia montażowe, aparaturę pomiarową. Ponosi i będzie ponosił w przyszłości koszty miesięcznych opłat (licencje) za specjalistyczne oprogramowanie (…) nabywane w celu prowadzenia twórczych prac projektowych;
  • koszty poniesione na działalność badawczo-rozwojową nie zostały odliczone od podstawy obliczenia podatku;
  • zamierza odliczyć w ramach ulgi B+R, koszty kwalifikowane wyłącznie w tej części, w której nie były/nie są zwracane w jakiejkolwiek formie lub nie zostały/nie zostaną odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych;
  • koszty poniesione na działalność badawczo-rozwojową zostały zaliczone, w myśl przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do kosztów uzyskania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.


Kwestia dotycząca możliwości zaliczenia wynagrodzeń pracowników zatrudnionych na umowy o pracę, umowy zlecenia i o dzieło do kosztów kwalifikowanych została uregulowana w art. 26e ust. 2 pkt 1 i 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Z treści art. 26e ust. 2 pkt 1 i 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że za koszty kwalifikowane uznaje się poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w:

  • art. 12 ust. 1, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu (pkt 1);
  • art. 13 pkt 8 lit. a i c, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu (pkt 1a).


Zgodnie z dyspozycją zawartą w ww. regulacjach należności ze stosunku pracy oraz z działalności wykonywanej osobiście wskazanej w art. 13 pkt 8 lit. a i c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mogą być uznane za koszty kwalifikowane tylko w takiej części, w jakiej:

  • czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu – w przypadku pracowników;
  • czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu – w przypadku osób zatrudnionych na podstawie umowy zlecenie i umowy o dzieło.


Przez „ogólny czas pracy pracownika w danym miesiącu”, jak i „całość czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło” należy rozumieć wyłącznie czas faktycznie przepracowany. W konsekwencji dla obliczenia proporcji kosztów kwalifikowanych nie należy brać pod uwagę czasu, w jakim pracownik lub osoba zatrudniona na podstawie umowy zlecenia albo umowy o dzieło nie wykonywała pracy, np. w związku z urlopem, zwolnieniem lekarskim czy też opieką nad dzieckiem.

Powyższe rozumienie przepisu prowadzi do sytuacji, w której każdy składnik wynagrodzenia pracownika, jak i osoby zatrudnionej na podstawie umowy zlecenia oraz umowy o dzieło uzyskującej należności, na podstawie art. 13 pkt 8 lit. a i c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, musi być przeanalizowany pod kątem tego, czy może być uznany za koszt kwalifikowany.

Organ zwraca uwagę, że istotne jest, aby pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenie lub umowy o dzieło faktycznie wykonywali zadania będące realizacją prac badawczo-rozwojowych. Nie wystarczy zatem, że umowa o pracę bądź inny dokument potwierdza, że w zakresie kompetencji danego pracownika znajduje się wykonywanie czynności stanowiących realizację działalności badawczo-rozwojowej, pracownik ten musi też faktycznie uczestniczyć w tych pracach. Tylko wówczas ich wynagrodzenia obejmujące ww. koszty pracownicze oraz koszty świadczeń poniesionych na ich rzecz będą mogły stanowić dla Wnioskodawcy koszt kwalifikowany w całości.

W sytuacji jednak, gdy pracownicy wykonują obowiązki nie tylko związane z działalnością badawczo-rozwojową, zasadne jest wyodrębnienie (wyłączenie z ulgi badawczo-rozwojowej) tej części wynagrodzeń oraz świadczeń wypłaconych pracownikom, która nie jest związana z realizacją działalności badawczo-rozwojowej.

Należy podkreślić, że ustawodawca nie narzucił przedsiębiorcom formy takiego podziału/wyodrębnienia. Wybór sposobu udokumentowania tych wydatków pozostawiony został podatnikom, którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową. Można zatem przyjąć, że podatnik korzystający z ulgi – dla celów dowodowych – winien prowadzić ewidencję czasu pracy poświęconego przez pracowników i zleceniobiorców na działalność badawczo-rozwojową.

Przechodząc na grunt analizowanej sprawy stwierdzić należy, że przepisy podatkowe dają możliwość uznania za koszty kwalifikowane należności z tytułu wynagrodzenia pracownika, który realizuje wskazany cel, tj. wykonuje prace badawczo-rozwojowe.

Należy w tym miejscu zauważyć, że ustawodawca w treści art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy, odnosi się do czasu pracy przeznaczonego na realizację działalności badawczo-rozwojowej, a zatem do czasu faktycznie poświęconego na ten cel.

Stosownie, do art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

W tym miejscu zauważyć należy, że wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, dodatki, nagrody zostały wymienione wprost w art. 12 ust. 1, jako przychody ze stosunku pracy, a zatem mieszczą się w katalogu kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Natomiast, użyty w art. 12 ust. 1 ustawy, zwrot „w szczególności” oznacza, że poszczególne kategorie przychodów zostały wymienione jedynie przykładowo. Zatem, ww. katalog jest katalogiem otwartym. Przychodem ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych są więc wszelkiego rodzaju wypłaty i świadczenia skutkujące u podatnika powstaniem przysporzenia majątkowego, mające swoje źródło w łączącym pracownika z pracodawcą stosunku pracy lub stosunku pokrewnym.

Należy zauważyć, że pojęcie czasu pracy przeznaczonego na realizację działalności badawczo-rozwojowej, o którym mowa w art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy, odnosi się do czasu faktycznie poświęconego. Zatem, odliczeniu nie będą podlegały kwoty wynagrodzeń oraz składek proporcjonalnie przypisanych do dni nieobecności pracownika, tj. wynagrodzeń za czas urlopu, wynagrodzeń za czas niezdolności do pracy, wynagrodzenia za dni wolne na opiekę nad dzieckiem, oraz wynagrodzenie za inne zwolnienia od pracy.

W sytuacji, gdy w danym miesiącu pracownik otrzyma wyłącznie wynagrodzenie za czas, w którym nie będzie faktycznie realizował działalności badawczo-rozwojowej, wówczas ww. wynagrodzenie wraz ze sfinansowanymi przez płatnika składkami od ww. przychodu, określonymi w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, nie będzie stanowiło kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy.

Zatem, w przypadku gdy pracownik w ramach świadczonej pracy wykonuje obowiązki nie tylko związane z działalnością badawczo-rozwojową, zasadnym jest wyodrębnienie (wyłączenie z ulgi badawczo-rozwojowej) tej części wynagrodzenia oraz świadczeń wypłaconych pracownikom zajmującym się działalnością badawczo-rozwojową, a także składek od tych przychodów, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, która nie jest związana z realizacją działalności badawczo-rozwojowej.

Biorąc pod uwagę cytowane powyżej przepisy oraz przedstawiony opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, stwierdzić należy, że składniki wynagrodzeń pracowników w ramach poszerzenia oferty, optymalizacji procesów wewnątrzzakładowych, indywidualnych zamówień oraz w zakresie optymalizacji procesu (…), tj.: wynagrodzenie podstawowe, premie uznaniowe jak również sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych mogą być uznane za koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu w ramach ulgi badawczo-rozwojowej z uwzględnieniem proporcji wskazanej w art. 26e ust. 2 pkt 1 i 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie przepracowanym przez pracownika w danym miesiącu.

Należy zgodzić się również z Wnioskodawcą, że składka pracodawcy na Pracownicze Plany Kapitałowe stanowi koszty kwalifikowane, w myśl ww. przepisu. Należy bowiem wskazać, że art. 1 ustawy z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (Dz.U. z 2018 r., poz. 2215, ze zm., dalej zwana: „ustawa PPK”), określa zasady gromadzenia środków w pracowniczych planach kapitałowych, zwanych dalej „PPK”, zawierania umów o zarządzanie PPK i umów o prowadzenie PPK, finansowania i dokonywania wpłat do PPK oraz dokonywania wypłat transferowych, wypłat i zwrotu środków zgromadzonych w PPK.


W myśl art. 2 ust. 1 pkt 18 ustawy PPK, przez osoby zatrudnione należy rozumieć:

  1. pracowników, o których mowa w art. 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2018 r. poz. 917, 1000, 1076, 1608, 1629 i 2215), z wyjątkiem pracowników przebywających na urlopach górniczych i urlopach dla pracowników zakładu przeróbki mechanicznej węgla, o których mowa w art. 11b ustawy z dnia 7 września 2007 r. o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego (Dz. U. z 2018 r. poz. 1374), oraz młodocianych w rozumieniu art. 190 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy,
  2. osoby fizyczne wykonujące pracę nakładczą, które ukończyły 18. rok życia, o których mowa w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie art. 303 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy,
  3. członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych lub spółdzielni kółek rolniczych, o których mowa w art. 138 i art. 180 ustawy z dnia 16 września 1982 r. - Prawo spółdzielcze (Dz.U. z 2018 r. poz. 1285),
  4. osoby fizyczne, które ukończyły 18. rok życia, wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z art. 750 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny stosuje się przepisy dotyczące zlecenia,
  5. członków rad nadzorczych wynagradzanych z tytułu pełnienia tych funkcji,
  6. osoby wskazane w lit. a-d przebywające na urlopach wychowawczych lub pobierające zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego

- podlegające obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tych tytułów w Rzeczypospolitej Polskiej, w rozumieniu ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2020 r. poz. 266, 321, 568, 695 i 875).


Natomiast, w myśl art. 2 ust. 1 pkt 21 tej ustawy, przez podmiot zatrudniający należy rozumieć:

  1. pracodawcę, o którym mowa w art. 3 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy –
  2. w stosunku do osób zatrudnionych, o których mowa w pkt 18 lit. a,
  3. nakładcę - w stosunku do osób zatrudnionych, o których mowa w pkt 18 lit. b,
  4. rolnicze spółdzielnie produkcyjne lub spółdzielnie kółek rolniczych - w stosunku do osób zatrudnionych, o których mowa w pkt 18 lit. c,
  5. zleceniodawcę - w stosunku do osób zatrudnionych, o których mowa w pkt 18 lit. d,
  6. podmiot, w którym działa rada nadzorcza - w stosunku do osób zatrudnionych, o których mowa w pkt 18 lit. e.


Przez uczestnika PPK należy rozumieć osobę fizyczną, która ukończyła 18 rok życia, w imieniu i na rzecz której podmiot zatrudniający zawarł umowę o prowadzenie PPK z instytucją finansową (art. 2 ust. 1 pkt 33 ustawy).

Stosownie do art. 26 ust. 1 ustawy PPK, wpłata podstawowa finansowana przez podmiot zatrudniający wynosi 1,5%. Natomiast, w myśl art. 27 ust. 1 PPK, wpłata podstawowa finansowana przez uczestnika PPK wynosi 2% wynagrodzenia, z zastrzeżeniem ust. 2.

W myśl art. 27 ust. 9 ustawy PPK, wpłaty finansowane przez uczestnika PPK są potrącane z wynagrodzenia po jego opodatkowaniu.

W tym miejscu warto wskazać, że system PPK zakłada powszechność oraz dobrowolność, a wpłaty finansowane są ze środków własnych uczestnika i podmiotu zatrudniającego. Wpłaty na PPK finansowane przez pracodawcę/zleceniodawcę są obliczane jako ustalony procent od wynagrodzenia brutto. Pracodawca realizując obowiązek ustawowy, nie może sam zrezygnować z dokonywania tej wpłaty. Nie wolno mu też potrącać tej kwoty z wynagrodzenia pracownika. Dodatkowo zgodnie z treścią materiałów informacyjnych zamieszczonych na stronie (…) „Wpłaty, które w ramach PPK finansuje pracodawca, stanowią w myśl ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychód pracownika podlegający opodatkowaniu. Pracodawca będzie zobowiązany potrącić stosowny podatek z wynagrodzenia pracownika”. Wpłaty dokonywane przez pracodawcę/zleceniodawcę stanowić będą przychód pracownika/zleceniobiorcy jako dodatkowy element wynagrodzenia.

Uwzględniając powyższe należy uznać, że wpłata na PPK w części finansowanej przez pracodawcę, jako dodatkowy element wynagrodzenia pracownika wypełnia przesłankę do jej kwalifikacji do kosztów kwalifikowanych działalności B+R, jako należność z tytułu art. 12 ust. 1 updof.

Zatem wpłaty na Pracownicze Plany Kapitałowe w przedstawionym przez Wnioskodawcę stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT.

Reasumując, wskazane w stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym koszty wynagrodzeń pracowników w obszarze poszerzenie oferty, optymalizacji procesów wewnątrzzakładowych, indywidualnych zamówień oraz w zakresie optymalizacji procesu cięcia (…) mogą zostać uznane za koszty kwalifikowane, w rozumieniu art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podlegające odliczeniu w ramach ulgi badawczo-rozwojowej, z uwzględnieniem proporcji wskazanej w art. 26e ust. 2 pkt 1 i 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie przepracowanym przez pracownika lub zleceniobiorcę w danym miesiącu.

W odniesieniu do kosztów materiałów wykorzystywanych przy pracy nad realizacja danego projektu należy zwrócić uwagę, że w art. 26e ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ustawodawca posługuje się pojęciami „materiały” oraz „surowce”, które nie zostały zdefiniowane w przepisach ustawy o podatku dochodowym od fizycznych, stanowiąc przy tym, że w podstawie obliczania ulgi uwzględnione mogą być wyłącznie materiały i surowce związane bezpośrednio z prowadzoną przez podatnika działalnością badawczo-rozwojową.

Jeżeli chodzi o pojęcie „surowce”, w związku z brakiem definicji niniejszego pojęcia na gruncie przepisów podatkowych i rachunkowych, dla celów ustalania zakresu zastosowania ulgi należy posłużyć się znaczeniem pojęcia „surowce” funkcjonującym na gruncie języka powszechnego, gdzie „surowce” to „materiały naturalne pochodzenia zwierzęcego, roślinnego lub mineralnego, służące do wytwarzania jakichś produktów lub energii” (www.sjp.pwn.pl).

Z kolei w zakresie interpretacji pojęcia „materiały” należy odwołać się do interpretacji tego pojęcia funkcjonującej na gruncie przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2019 r., poz. 351). W świetle art. 3 ust. 1 pkt 19 tej ustawy: materiały to składniki majątku zużywane na własne potrzeby.

Powyższy pogląd znajduje również potwierdzenie w doktrynie, gdzie podkreśla się, że materiały to „składniki majątku inicjujące realizację całego cyklu operacyjnego, które jednostka nabywa w celu ich całkowitego zużycia na własne potrzeby, w tym m.in. na potrzeby wytwarzania produktów, świadczenia usług czy realizacji działalności ogólnoadministracyjnej. Do materiałów zaliczyć można także pewne składniki majątkowe wytwarzane przez jednostkę we własnym zakresie (zazwyczaj w ramach działalności pomocniczej), a także różnego rodzaju odzyski, posiadające wartość użytkową, a pochodzące np. z likwidowanych środków trwałych, inwentarz żywy przeznaczony do uboju, części zamienne, półfabrykaty obcej produkcji, paliwa, opakowania itp.” (Walińska Ewa (red.), Bek-Gaik Bogusława, Bojanowski Witold, Czajor Agnieszka, Czajor Przemysław, Gad Jacek, Idzikowska Gabriela, Janicka Anna, Jurewicz Anna, Kalinowski Jacek, Kuczyńska Iga, Mariański Adam, Michalak Marcin, Turzyński Mikołaj, Walińska Anna, Wencel Agnieszka, Wiatr Michał, Ustawa o rachunkowości. Komentarz, Wolters Kluwer, 2016).

Zatem konstrukcja przepisu art. 26e ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pozwala również na zaliczenie do kosztów kwalifikowanych kosztów wszelkich materiałów i surowców (kosztów uzyskania przychodów) niezbędnych do wytworzenia nowych i ulepszonych produktów. Skoro bez tych materiałów i surowców niemożliwe byłoby zrealizowanie projektu, to należy uznać, że zachodzi bezpośredni związek tych materiałów i surowców z działalnością badawczo-rozwojową.

Należy także zauważyć, że z opisu sprawy oraz jego uzupełnienia wynika, że zostały spełnione wszystkie przesłanki uprawniające do skorzystania z omawianej ulgi.

Mając na uwadze powołane przepisy prawa podatkowego, a także przedstawiony opis sprawy, należy stwierdzić, że koszty materiałów wykorzystywanych przy pracy nad realizacja danego projektu w obszarze poszerzenie oferty, optymalizacji procesów wewnątrzzakładowych, indywidualnych zamówień oraz w zakresie optymalizacji procesu (..) mogą zostać zakwalifikowane do kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 26e ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i odliczone przez w ramach ulgi badawczo-rozwojowej.

Dodatkowo, wskazać należy, że na podstawie art. 26e ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

Do kosztów kwalifikowanych stanowiących odpisy amortyzacyjne od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych przepisu art. 23 ust. 1 pkt 45 nie stosuje się. (art. 26e ust. 3k ustawy).

Choć ustawodawca nie użył w treści art. 26e ust. 3 ustawy sformułowania „wyłącznie”, to jednoznacznie wskazał, że za ww. koszty kwalifikowane podatnicy mogą uznać dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, jeżeli są one wykorzystywane w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

Wyjaśnić zatem należy, że powyższe sformułowanie oznacza, że odpisy amortyzacyjne od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, w całości, stanowią koszt kwalifikowany, w myśl ww. przepisu, jeżeli składniki te są rzeczywiście wykorzystywane jedynie do działalności badawczo-rozwojowej.

Zatem, odpisy amortyzacyjne związane z wykorzystywaniem w pracach badawczo-rozwojowych środków trwałych, stanowią dla Wnioskodawcy koszty kwalifikowane w myśl art. 26e ust. 3 ustaw o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Reasumując mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny/zdarzenie przyszłe oraz powołane przepisy prawa, wskazać należy, że:

  • działania realizowane przez Wnioskodawcę stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38-40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ są podejmowane w sposób systematyczny w celu pozyskania i zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania tej wiedzy do tworzenia nowych produktów lub wprowadzenia znacznych ulepszeń w już istniejących produktach. Zatem, słuszne jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym prowadzone przez niego prace w ramach obszaru poszerzenia oferty, optymalizacji procesów wewnątrzzakładowych, indywidualnych zamówień oraz w zakresie optymalizacji procesu cięcia (…) stanowią działalność badawczo-rozwojową, w rozumieniu art. 5a pkt 38 i pkt 40 ustawy o PIT, która uprawnia do zastosowania ulgi określonej w art. 26e ww. ustawy, w związku z czym Wnioskodawca ma prawo do skorzystania z ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 26e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych;
  • koszty Projektów ponoszone przez Wnioskodawcę w ramach w obszarze poszerzenie oferty, optymalizacji procesów wewnątrzzakładowych, indywidualnych zamówień oraz w zakresie optymalizacji procesu cięcia (…) stanowią koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 26e ust. 2-3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe.


Odnosząc się do powołanych we wniosku interpretacji indywidualnych stwierdzić należy, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach innych podmiotów i tylko do nich się odnoszą; w związku z tym nie mają mocy powszechnie obowiązującego prawa i nie wiążą organu w sprawie będącej przedmiotem wniosku.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywać się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Zgodnie z art. 14na § 1 i 2 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.


Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2018 r. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…), w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r. poz. 2325 ze zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy)

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj